OP TIJD!!! VOLDOET UW GRATIS VERZEKERD MAANDAG 3 FEBRUARI 1936 „SANCTUS LAURENTIUS". De 21ste Dies-herdenking in Hotel Weimar. Rede van Kan. Prof. J. H. Niekel over „Zelfstandigwording". HET EERSTE LUSTRUM VAN DE D. S. A. MAILVERZENDING. Gevierd met de inwijding van het door de studenten zelf vervaardigde toestel „Prinses Juliana". MINISTERIEELE BELANGSTELLING. ERFENIS NEELTJE PATER. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. JUBILE. WONINGINRICHTING. H. TER MEULEN. VISCHWEEK IN „TIVOLI". DE TIJDELIJKE AMBTENAREN EN DE ZIEKTEWET. TENTOONSTELLING OUD- DELFS- HAVEN. RECHTERLIJKE MACHT. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. HILLEGERSBERG. A. C. DE BREE f BERKEL EN RODENRIJS. MAASSLUIS. DE DUITSCHE BETALINGS BALANS. Pessimistische beschoutving in de „Deutsche Volkswirt". Tenslotte zal bet ook van ongUnstïgen in vloed zijn, dat de voornaamste leveranciers van broodnoodige producten als katoen, rub- ber en metaal, in hun nieuwe overeenkomsten slechts tegen contante betaling aan Duitsch land wenschen te leveren. De grondstoffen, die het land zelf weet te produceeren, zullen in 1936 weliswaar verder worden uitgebreid, maar deze uitbreiding wordt binnen twee grenzen gehouden n.l. de finantleele eischen, we'k0 voor andere nog meer noodige doelein den worden gesteld (bedoeld wordt de bewa pening) en ook het prijsniveau der kunstma tig geproduceerde grondstoffen, dat veel hoo- ger is dan dat der natuurlijke grondstoffen. DE VLASSTEUNREGELING. abonnementsgeld De R. K. Studentenvereniging „Sanctus Laurentius" heeft Zaterdagmiddag in Hotel Weimar, onder waardeerende belangstelling haar 21sten Dies Natalis feestelijk herdacht. De algemeene buitengewone vergadering, die aan de receptie voorafging werd o.m. bijge woond door Kanunnik Prof. J. H. Niekel, direc teur van het Phisophicum te Warmond een eerelid der Vereeniging, dr. J. Witlox, hoofd redacteur van de Maasbode en kapelaan G. H. Hubers, moderator van „Sanctus Lauren tius". De praeses de heer H. W. van Elewijck her innerde eraan in zijn openingsrede, dat „Sanc tus Laurentius" eertijds 'n bloeiende veree niging is geweest. De achtereenvolgende be sturen hebben getracht de depressie door te komen, maar het wilde weinig baten. Dit mag men hun echter niet aanrekenen, want „Sanc tus Laurentius" zou zeker ten doode zijn opge schreven geweest, hadden zrj niet met zoo krachtige hand geregeerd. Thans gaat de vereeniging gelukkig weer iets in stijgende lijn en het door het bestuur gestelde vertrouwen in de leden is niet be schaamd. Dit stemt hoopvol voor de toekomst, mits de leden daadwerkelijk blijven medeleven met de vereeniging en alle lauwheid van zich schudden. Positieve daden moeten worden ge steld. Tegen vele onwaarheden moeten de stu denten stelling nemen en dit kan men niet in isolement, maar wel in vereenigings-verband. Persoonlijk contact moeten de leden hebben met elkander, want hierdoor ontstaan wrijvin gen, bedoeld als een vriendschap van tegen stellingen. Het accent van het vereenigings- leven moet worden gelegd op de juiste plaats en daarom wilde spr. nog eens onderstrepen, dat het gezelligheidsleven slechts als een middel moet worden beschouwd, om de stu denten aan elkander te binden. Beseffen moet men, dat 21 jaren geleden „Sanctus Laurentius" is opgericht als een aanvulling van den student aan de Ned. Han- dels-Hooge3chool. Toen deze vereeniging er niet was, besefte men het gemis, met des te meer waardeering moeten de huidige studen ten opzien naar „Sanctus Laurentius". Na tenslotte gewezen te hebben op de groote waarde van het contact tusschen studenten en de afgestudeerden, gaf de praeses het woord aan Kanunnik Prof. J. H. Niekel voor het uitspreken van zijn feestrede getiteld „Zelf standigwording". Rede pr°f- Niekel. In zijn hooggestemde rede heeft prof. Nie kel zyn auditorium allereerst gewezen op het groote onderscheid, dat er bestaat tusschen „het worden tot zelfstandigheid' 'en de „zelf standigwording", welk laatste begrip spreker hoofdzakelijk tot zijn onderwerp had geko zen. Onze zelfstandigwording, zoo vervolgde Sapri zal hierin moeten bestaan, dat we ons zelf tot eigen werkdadigheid leeren brengen. Is c>de „wording tot zelfstandigheid" een oogen- -bMkkelijk gebeuren, de „zelfstandigwording" is een langzaam voortschrijdend proces, dat zijn voltooiing nog niet bereikt heeft. Het is iets, dat in zijn hoogeren vorm doelbewust door ons kan worden nagestreefd en ook moet worden nagestreefd. Wel moet goed voor oogen worden gehouden, dat de bevrediging daarvan vaak ligt in het verre verschiet en het heeft daarom ook dikwijls minder aantrek kingskracht. Onze vorming is eerst dan vol tooid, wanneer men door eigen werk een proeve kan afleggen van zelfstandig weten schappelijk werk. Zelfstandigwording moet men niet verwar ren met het begrip oorspronkelijkheid. Voor de meeste wetenschappelijke werkers is het begin geweest, dat men heeft neergezeten aan de voeten van anderen, om den stand der wetenschap te leeren kennen, maar daarnaast heeft men tevens de kunst afgekeken, op zijn beurt met volharding zich te oefenen in de wetenschap. Men moet voortdurend zelf willen denken en daarin verwerken hetgeen geboden wordt. Foutief is het dus alleen tevreden te zijn met een wetenschappelijk boek of een professor! Moet men noodzakelijk anti of sceptisch staan tegenover het gebodene? Dat niet, zoo vervolgde prof. Niekel, maar men moet wel sceptisch staan tegenover zich zelve en na gaan of hetgeen geboden wordt op de juiste wijze kan worden gevat. Een gemakkelijke taak is de wetenschap pelijke „zelfstandigwording" geenszins, er zit ongetwijfeld veel dorheid in en het vereischt een stale wilstraining. Iemand, die zich zelve op den duur niet aan kan, zal in zijn acade mische opleiding tenslotte alleen zien een verkrijgen van een maatschappelijke positie. Maar dit toch moet de doelstelling niet zijn. Bewust moet men zich zijn,toegegeven dat velen later door hun positie niet in de gele genheid zullen zfln veel aan wetenschappelijke werken te kunnen doen dat een goed be grepen academische studie niet alleen inner lijke bevrediging geeft, maar dat het ons ook de gelegenheid biedt, om later in de gemeen schap van Kerk en Staat een gunstigen in vloed uit te oefenen op anderen. Een theoretisch inzicht te hebben is echter niet alleen voldoende, want dit kan nog sa mengaan met zooals St. Paulus het noemde: „ik zie het beste, wat beter is, ik geef er mijn instemming aan, maar ik doe het mindere". Na op dit laatste wat dieper te zijn ingegaan Eerstvolgende verzendingen en laatste bus lichtingen resp. laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotterdam: Ned Indië: 6 Fcbr. mail s. Baloeran v. Mar seille 15.- gew. st... 20.- agt. st.7 Febr. zeepost s. Poelau Tello v. Amsterdam 6 Febr. 23.- gew. st., 20.- agt. st. 5 en 8 Febr. luchtpost via Amsterdam—Bandoeng 1.30 gew. st., v. dag 20.- agt. st.6 Febr. luchtpost via Medan—Batavia 15.- gew. St., 14.30 agt. st.4 en 8 Febr. lucht post LondenSingapore 1.30 gew. stv. dag 20.- agt. st.4 en 8 Febr. luchtpost Londen Singapore (aansluiting niet onder alle omstan digheden verzekerde 11.40 gew. st., 11.40 agt. stukken. Suriname: 7 Febr. mail s. Colombia v. Am sterdam 1.30 gew. st., 6 Febr. 20.- agt. st.9 Febr. mail s. Carimare v. Bordeaux 1.30 gewi st., 8 Febr. 16.- agt. st. Aruba, Bonaire, Curasao: 4 Febr. mail s. Ca- Tfbia v. Antwerpen 10.- gew. st., 9.30 agt. st. 7 Febr. zeepostmiai! s. Colombia v. Amsterdam 1.30 gew. st„ 6 Febr. 20.- agt. st. i Unie van Zuid-Afrika, Mozambique: 6 Febr. s. Guilio Cesare v. Marseille 10.- gew. st., 9.30 agt. st.6 Febr. s. Stirling Castle v. South ampton 20.45 gew. st., 20.- agt. st.6 Febr. lucht post via Kaapstad—Durban 20.45 gek. st., 20.- aangeteekende stukken. De Delftsche Studenten Aero-club heeft Zaterdag onder zeer groote belangstelling haar eerste lustrum gevierd. Op het Rotterdamsche Vliegveld „Waalha ven" woeien vele vlaggen en wimpels en het interieur van het clubgebouw der Rotterdam sche Aëro-club, waar het bestuur recipieerde, was feestelijk met palmen en bloemen ver sierd. Op deze zeer druk bezochte receptie hebben zeer velen hun opwachting gemaakt. Onder hen bevonden zich de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Z. Exc. Slotema- ker de Bruine, vice-admiraal Quant, kolonel Best, Commandant van Soesterberg, de heer van Eden v. d. Pais, directeur van den Lucht vaartdienst, Dr. v. d. Maas van den Rijks studiedienst voor de Luchtvaart, de heeren de Vogel en Wallaart Sacré, resp. voorzitter en secretaris van de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart, bestuursleden van verschillende Aëro-clubs en de senaat van het Delftsch Stu dentencorps, die met het Io-Vivat werd ont vangen. Tqdens deze receptie heeft de voorzitter van de D. S. A., de heer Huizinga een herdenkings rede gehouden en het wel en wee van de club in de afgeloopen vijf jaren gereleveerd. Zijn rede werd ontvangen met het schoone lied „Ik wou maar dat ik een vogel was", door allen geestdriftig meegezongen. Minister Slotemaker de Bruine, die vervol gens het woord voerde, zeide dat uiteraard een minister van Onderwijs belangstelling heeft voor al wat omgaat in de studentenwe reld. Spr. zag in de studenten drie dingen, n.l. studenten die werkelijk probeeren te studee- ren, studenten die beseffen dat zij hun plicht niet heben vervuld als deze studie niet getoetst is aan de praetijk en studenten die zich heb ben herinnerd dat men niet alleen in het ver leden en heden maar ook in de toekomst moet leven. Welke de toekomst van het vliegwezen ook zal z^n, spr. hoopt dat deze de leden van de D. S. A. zal vinden als menschen, die elk oogenblik klaar staan om hun plicht te doen. De voorzitter van de Rotterdamsche Aëro- club, de heer Kolff wilde in aansluiting op zijn gelukwenschen die hij Vrijdag reeds over bracht, den ontwerper en de bouwers van de „Prinses Juliana" huldigen. Spr. roemde hun technische deskundigheid en hun voortvarend heid die een bewijs zijn van de levenskracht van de D. S. A., aan welke afkorting spr. de beteekenis „door stoer arbeiden" wilde ver- leenen. Voor het gebruik van het toestel is een modus gevonden van samenwerking tusschen de D. S. A. en de Rotterdamsche Aëro-club, die den studenten ongetwijfeld zal bevredigen. Spr. wenschte den D. S. A.-leden nog vele gelukkige landingen toe en bood den praeses der club een voorzittershamer aan. Het ranke vliegtuig, door de studenten zelf gebouwd, was inmiddels voor het clubgebouw gereden en terwijl operateurs en cameramen- schen hun plicht deden, „doopte" freule M. Tirion het toestel, door er de nationale drie kleur af te halen. Spontaan werd daarna het Wilhelmus gezongen. -s, De voorzitter van den Senaat van het Delftsch Studentencorps, de heer Reuhe heeft daarna een toespraak gehouden, waarvan helaas veel door motorgeronk verloren ging. Spr. complimenteerde de D. S. A. en spe ciaal Ir. Lambach, den ontwerper van het toe stel, wien hij een krans aanbood. Voorts heeft spr. zijn grooten dank uitgesproken aan H. K. H. Prinses Juliana, die er wel in heeft willen toestemmen, dat het vliegtuig haar naam draagt. De heer Huizinga deed daarna voorlezing van een telegram dat aan de Prinses is gezon den en waarin aan H. K. H. hulde wordt be tuigd. Nadat minister Slotemaker de Bruine nog een slotwoord had gesproken, nam de instruc teur van de N. L. S., luitenant Asjes in het toestel plaats en na een meesterlijke start verliet de „Prinses Juliana" zich pijlsnel in de lucht om toegejuicht door allen enkele ele gante evoluties te maken. Demonstratievluchten vulden de rest van dezen uitstekend geslaagden middag. Niet tevreden over de uiteenzetting van den heer Reek uit Amsterdam. Gezien de stemming ter vergadering zijn de erfgenamen van Neeltje Pater uit Rotterdam en omgeving, allesbehalve Ingenomen geweest met hetgeen de heer J. M. Reek uit Amster dam, die volgens zijn zeggen reeds vijf jaren is bezig geweest met de studie van deze affaire, hun gisteravond in het gebouw „Het Oosten" aan de Drjkstraat, heeft medegedeeld. Men had over het algemeen meer positieve gegevens verwacht, maar de heer Reek zeide niet dieper op het een en ander te kunnen ingaan, daar het op het moment hoogst ge vaarlijk is „gegevens" te verstrekken, daar er vele menschen zijn, die trachten de zaak den nek om te draaien. Hij verzekerde echter de medewerking te hebben van den officier van Justitie te Amsterdam en deed de vergadering kond, dat de Nationale Bank van Afrika heeft geschreven, dat zijn vrouw een wettelijke erf gename is van Neeltje Pater en dat er ook een bankrekening loopt. Waar nu een bankreke ning is, moet ook kapitaal zijn! Tot zijn laat ste druppel bloed toe, wil spr. deze zaak zien gebracht voor de rechtbank, welke mededee- ling echter weer met applaus werd begroet. Spr. zeide over voldoende bewijs-materiaal te beschikken, om tenslotte het recht van de erfgenamen te verzekeren. Hij voelde echter niets voor een vereeniging van erfgenamen, immers dan krijgt men weer een of andere commissie, waarin aldus spr., ook advocaten zitting krijgen, met het gevolg, dat men de zaak in den doofpot tarcht kwijt te raken. De vergadering besloot de voorloopig ge vormde commissie te continueeren, in de ver wachting dat deze meer reëele gegevens zal kunnen loskrijgen van den heer Reek, die feitelijk door zyn uiteenzetting geen ophelde ring heeft gebracht. Men stond er eenigszins verwonderd over, dat waar de heer Reek de volle medewerking heeft van den officier van Justitie, deze zaak dan niet allang is gebracht voor de rechtbank. De vergadering ging tenslotte uiteen, in de verwachting, dat binnenkort haar meer posi tieve gegevens zullen worden verstrekt. Voldaan was men echter niet! Onder leiding van den heer W. H. Luve (Dordrecht) vond Zaterdagavond te Rotter dam de dertiende jaarvergadering plaats, wel ke bezocht werd door de afgevaardigden van 14 aangesloten clubs, uitbrengende 388 stem men. In zyn openingswoord stipte de voorzit ter aan, dat door de crisisomstandigheden het vieren van het 12%-jarig bestaan niet had plaats gehad. Alleen het houden van een grooten massakamp tegen den Haagschen dambond zal binnenkort plaatsvinden. Den winnaar van den Gouden Schijf werd een fraai uitgevoerd diploma met medaille uit gereikt, waarna de gebruikelijke agendapun ten aan de orde kwamen. Het jaarverslag leerde ons, dat het leden tal en het aantal clubs, die aansluiting zoch ten, steeds stijgende is en dat vaak de maat schappelijke toestanden daarvan de oorzaak zyn, daar vele werkloozen in de beoefening van het damspel ontspanning zoeken. Het kasverslag toonde een batig saldo, on danks de steed3 stygende lasten die het om vangrijk competitiewezen ei3cht. Onder dank zegging werd de penningmeester, de heer K. Boosten gedechargee: 1. Een bestuursvoorstel om den voorwedstrijd meestertitel wegens overladen programma af te schaffen en met den uitslag van het kampioenschap van Rotterdam en andere be langrijke wedstrijden rekening te houden bij het aanwijzen van spelers voor de finale mees- terwedstryd werd na ruime bespreking met groote meerderheid aangenomen. Het voorstel om de bestaande competitie-indeeling. zooals de gemengde hoofdklasse RotterdamHaag— Dordrecht, werd z. h. s. goedgekeurd. Een voorstel om een inschrijfgeld per deelnemend tiental te heffen, v/erd verworpen. Een ver- eenigingsvoorstel om de ontmoetingen met andere steden af te schaffen, werd teruggeno men, terwijl eenige in te voeren maatregelen, zooals legitimatiekaarten, overschrijvings- termyn t. o. v. leden, welke van club wen- schen te veranderen, alsmede het benoemen van een algemeen wedstrijdleider geen in stemming der vergadering verwierven. Het voorstel om niet meer dan twee personen uit een club in het bestuur te doen verkiezen, werd wegens te laat indienen van de agenda afgevoerd. Als voorzitter werd gekozen de heer .J. J. de Bruyn met 209 en 179 blanco stemmen, na dat de heeren Hagenaars en Pletser hun can- didatuur hadden doen Intrekken en de heer Lieve niet langer wenschte aan te blijven. De aftredende 2de secretaris werd bij acclama tie herkozen. Wegens het bedanken van de heeren Hagenaars en Koopmeiners, resp. als commissaris (aftr.) en 2e voorzitter werden de heeren Kerver en Elze in deze vacatures gekozen, terwijl het secretariaat in handen gesteld werd van den heer M. J. Breedveld. Op voorstel van Constant werd de scheidende voorzitter, de heer Lieve tot eerelid benoemd. Bij de rondvraag werd nog het woord gevoerd over het kampioenschap van Zuid-Holland, een eventueelen match of klein tornooi met Raiehenbach en eenige punten van huishou- delyken aard. Nadat de voorzitter den schei denden bestuursleden voor het door hen ver richte had dank gezegd, werd deze druk be zochte byeenkomst gesloten. GEM. ARBEIDSBEURS. Gevraagde werkkrachten Afd. voor mannen, Tel. 29100-9. Fabrieks- jongens, loopjongens, dameskapper, zeep zieder, halfwas houtdraaier. Groningen: kan- tenrijger of rygster bekend met de Daerbom- machine. Hlllegersberg: rijwielhersteller, half was schoenmaker, halfwas kapper (Schie- broek), kappersleerling ln Schiebroek. Afd. voor vrouwen, Tel. 29100-9. Winkel personeel: verkoopsters prima krachten voor japonnen, stoffen, handschoenen, tricotages, heerenmode, tafel- en bedgoed, badartikelen, levensmiddelen, lampekappen, bedden en vi trages, bloemen. Hotelpersoneel: kamermeis jes, bedien juffrouwen. Huishoudpersoneel: keukenmeisjes, dienstboden, 2e meisjes, dag meisjes, Engelsche kinderjuffrouw. Kleeding- industrie: confeetienaaisters voor damès- japonnen, machinestiksters voor heerengroot- werk, handwerksters voor heerenmaatwerk, coupeuse voor japonnen en lingerie-atelier, machinestiksters eu plaksters voor regenjas sen. Kappers vak: kapster. Fabriekspersoneel: zakkenstopsters en paksters. Wasscherij: strijksters. Delft: kapster. Utrecht: huis juffrouw. Oisterwijk: 2 werkmeisjes. Vlissin- gen: serveersters, huisjuffrouw, kamermeis jes, linnenjuffrouw, koffiejuffrouw, keuken meisjes, huiswerkmeisjes. Voor diverse hotels in de Zeebadplaatsen kamermeisjes, buffet- Juffrouwen, werkmeisjes, huisjuffrouwen, lin nenjuffrouwen, koffiejuffrouwen, kooksters. Voor Pretoria: Hollandsche keukenmeid. Am- hem: voor chem. wasscherij, een strijkster. Delt: keukenwerkmeisje. Enschedé: coupeuse (veranderwerk confectie- en maatwerk), leerares huishoudkunde en wascjgpehandeling met akte N VII. Op 11 Februari a.s. hoopt de heer A. A. van Dijk, opzichter bij de R. V- S., den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst dezer maatschappij kwam. De jubilaris recipieert te zynen huize, Rembrandtstraat 56, des middags van 35 uur. Op 25 Januari j.l. was het 25 jaar geleden, dat de heer K. Timmer bij Van Nievelt, Gou- driaan Co.'s Stoomvaart Maatschappij alhier 'n dienst trad. Door bijzondere omstandig heden kon eerst gisteren de hulcuging van den jubilaris plaats vinden. De heer A. J. H. Goudriaan heeft den heer Timmer hulde gebracht namens den raad van beheer en directie en den jubilaris een cadeau onder couvert overhandigd. Om 10 uur werd de jubilaris met zijn echt- genoote door het personeel enthousiast ont vangen en de heer P. A. van Reeven sprak hem namens het geheele vloot-, kantoor- en walpersoneel toe. Hy schetste de loopbaan van den heer Timmer, hoe hij als tweede machinist op de „Phecda", waar spreker als eerste machinist voer, in dienst was getreden en hoe hij sedertdien tot plaatsvervangend inspec teur was opgeklommen. De vele romantische gebeurtenissen in zijn loopbaan passeerden de revue. De heer Timmer ontving namens het personeel een filmapparaat. Later op den morgen ontving de jubilaris vele persoonlyke gelukwenschen van zaken vrienden, die hem ook door een grooten bloe- menschat en vele geschenken blyk van hun waardeering hebben getoond. De laatste jaren heeft de firma H. ter Meu- len meer speciaal haar aandacht gewijd aan de moderne woninginrichting en daarvoor aan de Hoogstraat 4454 een showroom doen in richten, teneinde het publiek beter in de ge legenheid te stellen van meer nabij kennis te maken met de hedendaagsche eischen op het gebied van een goede woninginrichting. Ech ter niet tevreden met hetgeen was bereikt en dit siert een ondernemende firma heeft men onder bekwame leiding deze showrooms aan een algeheele metamorphose onderworpen, zoodat in de afzonderlyke en geheel van elkaar gescheiden toonkamers, de geexposeerde meu belen beter nog tot hun recht komen. Niet alleen heeft men zyn bijzondere aan dacht besteed aan de entourage, welker effect ongetwijfeld nog wordt verhoogd door het ex- poseeren van handweefwerken van Edm. de Cneudt en schilderyen van Aad Wensing, maar, en dit is natuurlijk ook de hoofdzaak, er is zorg gedragen voor een keurcollectie meubelen, die zoo zijn opgesteld, dat de be zoekers onmiddellijk zich een idee kunnen vormen van de manier, waarop een gezellige woning dient te worden ingericht. Aangepast als men zich heeft aan de tijds omstandigheden, zijn de geëxposeerde meube len voor een ieder bereikbaar. Er is derhalve gezorgd voor een variatie van hyper modern tot old finish toe. Een bijzondere aandacht is zeer zeker waard de moderne flat-installatie, bestaande uit drie kamers met de allerlaatste snufjes op het gebied van stalen meu belen, waarvan de clou ongetwijfeld is de eet kamer. Men heeft van een en ander veel werk ge maakt! UNIVERSITAIRE EXAMENS. LEIDEN, 31 Jan. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift ge titeld „Onderzoekingen aan Phosphatia-syste men naar aanleiding van eenige biologische problemen" de heer J. G. Wakkie, geb. te Rotterdam. Het pleit ongetwijfeld voor den onderne mingsgeest van de directie van het café-res taurant „Tivoli" om zoo spoedig reeds weer na de onlangs in alle opzichten geslaagde „wildweek" een andere attractie te brengen, die zich aandient onder den naam „vischweek". De heer N. van Weizen heeft zich daarvoor de medewerking weten te verzekeren van mu sea, de Nederlandsche Heidemaatschappij, de firma Hartlieb, den Kunsthandel „De Protec tor" en de twee hier ter stede goed bekend staande vischhandels van de firma's J. G. van der Neut en J. C. Kamman. De ingang van „Tivoli" draagt een mooie bloemversiering en is met vischnetten over spannen, terwijl in een verlicht aquarium tal rijke visschen lustig spartelen. De eerste ken nismaking met de „Vischweek" noopt den be zoeker ook een kijkje te gaan nemen in het café en restaurant zelf, alwaar niets onbe proefd ls gelaten, om de aandacht te trekken. In een groote koelkast treft men de meest exotische visschen aan als zeewolf en tijger- haai en wanneer men het zeer uitgebreide visch-menu nagaat, dan kan men zien, dat deze roofdieren ook kunnen geconsumeerd worden. In de diner-zaal vindt men echter wel de grootste attractie, welke zoo keurig is ver zorgd, dat men moeilijk weg kan komen, zon der zich te goed te hebben gedaan aan de vele schotels, die door den chef-kok op een vak kundige en tevens artistieke wyze, zijn opge maakt. Vanuit een bassin, waarin o.a. zich ook een snoek bevindt, spuit een fontein, welke is ge plaatst door Brpuwer's Aardewerkfabrieken, haar water naar omhoog, terwijl het achter gedeelte van de reStauratiezal wordt Ingeno men door wat we zouden willen noemen een zee-tuin, waarin op een vernuftige wjjze aller lei vischen zijn „opgehangen" alsof ze zwem men. Men heeft er werkelijk iets heel bijzonders van gemaakt. Tengevolge van de bij de Wet van 29 De cember 1934 in de Ziektewet aangebrachte wij zigingen verkeeren de tydeltjke ambtenaren met betrekking tot hun aanspraken in geval van ziekte in oen ongunstiger positie, dan de genen, met wie een arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht is gesloten. Daarom wordt voorgesteld om voor het tijdelyk personeel de aanspraken, die het te dezen opzichte vóór de wetswijziging had, te doen herleven. Dit zal kunnen geschieden door 'n toevoeging aan art. 67 a van het Ambtenaren-Reglement en het Reglement Personeel R. E. T. Naar het oor deel van B. en W. behoort de bepaling te wor den geacht op 1 Juli 1935, den datum van in gang als wijziging van de Ziektewet, in wer king te zijn getreden. Wegens de ondervonden groote belangstel ling zal de tentoonstelling „Oud Delfshaven" met twee dagen worden verlengd en wel tot en met Woen3dag 5 Februari a.s. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Rotterdam mr. G. R. W. Kymmell, thans substituut-griffier bij gemelde rechtbank. Londen 7,29%, Berlyn 59,29, Parijs 9,73%. België 24,85, Zwitserland 48,01, Amerika 1.45 7/16, Oostenrijk Denemarken 32.56, Zweden 37,60, Noorwegen 36.64, Spanje 20,16. Italië In den ouderdom van 64 jaren is Vrijdag alhier overleden de heer A. C. van Bree, die achtereenvolgens lid, vice-president en presi dent is geweest van het Burgerlijk Armbe stuur. Hij was ook oprichter en bestuurslid van de IJsclub Hillegersberg. Maandag a.s. zal zijn stoffelijk overschot op de Hillegersbergsche Begraafplaats ter aarde worden besteld. KRING BERKEL EN OMSTREKEN L.T.B. Vrijdagavond had in het Gezellengebouw een algemeene vergadering plaats van den Kring Berkel e.o. van den L. T. B. Nadat door den voorzitter van den Kring de vergadering geopend was, werden de ver schillende voorstellen behandeld, welke op de a.s. algemeene vergadering te Haarlem in be spreking zullen komen, zoowel voor de boeren- als den tuindervakbond. Zeer sterk werd aangedrongen op ver laging van vaste lasten, vooral ook op af schaffing der grondbelasting voor kassen en warenhuizen. Vervolgens werd het woord ge voerd door den heer A. P. L. v. d. Burg, be stuurslid van den Boerenvakbond. Er is ontevredenheid, aldus spr., onder den veehoudersstand. Inderdaad wordt er door crisismaatregelen veel gedaan voor de vee houders, maar niet genoeg; er zijn nog te veel gebreken; er zal nog een en ander gewijzigd dienen te worden. Vanaf het begin der crisis zyn de prijzen steeds naar beneden gegaan, terwyl de hef fingen voortdurend stegen. De uitvoering der crisiswetten is niet in orde, omdat zy door menschen geschiedt, die er geen verstand van hebben, omdat de eigen organisaties de men schen uit de practij ker geen zeggingschap in hebben. Minister Deckers kent de nooden en heeft reeds veel gedaan, maar Zfln Excel lentie is omgeven door raadgevers, die daar niet moesten zijn. Thans weer een commis sie voor de prijsregeling, maar de veehouders zelf krygen hierin geen voldoende vertegen woordiging. Er is gelukkig verbetering zicht baar. De controle, die achter ons ligt, is een ware verschrikking geweest. Spr. gaat achter eenvolgens na, hetgeen geschied is voor de melkproducenten en vleeschproducenten on der de verschillende Ministers. In Minister Deckers stellen de organisaties het volste vertrouwen, doch we moeten bly'ven aandrin gen op meer medezeggingschap. Teleurstel lend is het ook, dat de verschillende stands organisaties elkaar zoo slecht verstaan. Het is een elkaar misgunnen en meermalen komt het voor, dat de andere standsorganisaties bG voorbaat zich tegen een voorstel verklaren, omdat het uit de Katholieke organisatie komt. Er is wel eens samenwerking, maar lang niet genoeg. Er is een commissie ingesteld om na te gaan een vereenvoudiging van de controle. We hopen, dat deze commissie er in zal slagen de crisis voor het platteland zoo klein moge lijk te doen zijn. Dan behandelde spreker het z.g. blikken- vleesch. Dit is een geweldige mislukking ge. weest, die schatten geld gekost heeft. Ge- luWkig is door snel ingrijpen. voorkomen, dat wederom een groote afslachting van het beste vee plaats vond. Spr. vestigde voorts de aandacht op het groote belang zich aan te sluiten bij de t.b.c.- beatrijding, daar aiyiers de eilanden de con- sumptiemarkt op het vasteland van Zuid- Holland zullen veroveren, want op de eilanden worden .reeds geheel t.b.c.-vrije stallen ge vonden. Thans krijgen we bedrijfsvoorlich ting en spr. acht het van groot belang voor de boeren zich aan te sluiten, al is spr. het met de opmerking eens, dat de voor dezen dienst aan te wijzen deskundigen ook onder de katholieken gevonden worden en dus in verhouding op aanstelling recht hebben. Dan behan lelde spr. de in de dagbladen op genomen advertentie van de Blue Band, waar in een uitspraak van een deskundige wordt openbaar gemaakt, maar waardoor de Neder landsche boer weer een eind verderop zou raken. Heftig veroordeelde spr. het, dat de bak kers de melk krijgen tegen industrieprijs. Het brood werd er niet geodkooper door, de bak kers zijn toch ook nog waterbrood blijven bak ken, maar de boer ontvangt weer zooveel en zooveel minder. Zeer ernstig waarschuwde spr. vervolgens de boeren tegen het lichtvaardig teekenen van contracten. Dit moest eigenlijk via de organisatie geschieden, dan zou het niet voor komen, dat een eenvoudige veehouder nog eens door een minder bona-fide handelaar of door een fabriek of inrichting wordt benadeeld. Tenslotte hield spr. een dringend pleidooi voor aansluiting bij de organisatie, om trouwe leden te zyn, leden van de daad. Een uitvoerige gedachten wisseling en vra genstellen volgde op deze rede, waarbij de inleider gelegenheid kreeg nog' wat nac^er op sommige punten in te gaan. Ruzie op de tandem. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. De afd. Maassluis van de B. V. L. heeft een propaganda-avond in het Vereenigings- gebouw gehouden. Daar de voorzitter Ds Biamer niet tegenwoordig kon zijn, werd de bijeenkomst geopend door Ds. Kloots. De spreker heette de aanwezigen welkom en deelde mede, dat de Burgemeester verhin derd was den avond by te wonen. Het eer ste van het program was een film van na- tuur-tafereelen uit Indië, waarop de land dag volgde welke gehouden was op Raap horst 1935. Hierna sprak Ds. Akkerhuis een propa- gandarede uit over het onderwerp „Den Va derland getrouwe", welke met groote aan dacht werd gevolgd. Spreker wist in zijn re de een bijzondere voordracht te leggen en te eindigen met de leus: Als het moet. Spr. werd door den w.n. voorzitter dank gebracht en wekten de aanwezigen op lid te worden van den Bijz. Vr(jw. Landstorm. Na de pauze werden de filmen gedraaid van de Vaandeluitreiking te Ede en de Landdag te Barneveld in 1935. Met een woord van dank werd dezen by- eenkomst gesloten. DE TAANSLOOT. Bij het gemeentebestuur worden de plan nen Uitgewerkt om de Taansloot welke langs de Fenacoliuslaan loopt te dempen. Zoo deze plannen tot een goed einde komen, zal het een van de vele verbeteringen zijn welke on ze gemeente steeds voorstaat. BERLIJN, 1 Februari 1936 (Eigen Tel.). Het tijdschrift „Der Deutsche Volkswirt", dat door dr. Schacht wordt geïnspireerd, publi ceert eenige zeer sceptische beschouwingen t. o. v. de vooruitzichten voor de Duitsche betalingsbalans. In 1935 moest nog voor R.M. 250 300 millioen aan rente voor het buitenland wor den overgemaakt, R.M. 80 millioen hiervan had betrekking op Stillhaltecredieten. De in komsten van de Duitsche scheepvaart, aldus betoogt het blad verder, zijn van geen be teekenis voor de Duitsche deviezenpositie, daar zij in registermarken of sperrmarken het land binnenkomen. Bovendien had Duitschland begin 1936 invoer-verplichtingen van nog steed3 R.M. 500 millioen. Nederland bezit vorderingen op Duitschland van R.M. 100 millioen en is de grootste crediteur van Duitschland. Het gevolg hiervan is o. m. dat de uitvoer van Nederland naar Duitschland gecontingenteerd is. De Duitsche vorderingen op het buitenland zijn weliswaar grooter dan R.M. 500 millioen, maar Duitschland ziet geen kans deze vorde ringen liquide te maken. De moeilijkheden, waarmede het land te kampen heeft om de opbrengst van den export in het land te krij gen, worden vrijwel constant grooter. Boven dien speelt de kapitaalvlucht van niet-Ariers door middel van den uitvoer van goederen een groote rol. Het vermogen der niet-Ariers in Duitschland wordt geraamd op R.M. 10 a 20 milliard. Voorts is een tendenz bemerkbaar om den termijn van betaling voor den uitvoer steeds langer te maken. Terwyl de Duitsche impor teur in het clearingverkeer in contanten moet betalen. Verder wordt betoogd, dat het goederenver keer met Rusland, welk land een betaler was, welke tot dusver steeds zeer stipt zijn ver plichtingen nakwam, sterk is gedaald. Rus land zal in 1936 nog slechts R.M. 60 millioen aan verplichtingen met Duitsohland moeten verrekenen. Van het handelsverkeer tusschen Duitschland en Rusland in de toekomst kan men weinig op aan. Ook het handelsverkeer met de Vereenigde Staten ziet er niet zeer bemoedigend uit, daar Duitschland door de Amerikaansche handels overeenkomsten met andere landen steeds meer uit het handelsverkeer met de V. S. wordt uitgeschakeld, zoolang geen bevredigende overeenkomst tusschen beide landen wordt ge sloten. Wat betreft den handel met Frankrijk spreekt het blad de vrees uit, dat Duitsch land het actief saldo zal verliezen, daar de stemmen in Frankrijk, welke om een compen satie in gelijke verhoudingen met Duitsch land roepen, steeds luider worden. Zelfs het handelsverkeer met Polen ont komt niet nan een ongunstige prognose. Het schijnt, dat Polen ln 1936 nog minder in Duitschland zal aankoopen dan in 1935. Voorts wordt de Duitsche handelsbalans nog ongun stig beinvloed door de marge, welke zich steeds meer ontwikkelt tusschen de stijgen de invoerprijzen en dalende uitvoerprijzen, alsmede door de noodzakelijkheid om meer le- yensmiddelen en grondstoffen te moeten in- voeren. Hoe men het ook bekijkt, aldus besluit het blad, de moeilijkheden voor den Duitschen uit voer zullen in f936 verder moeten toenemen, belichtte sPr- de vele invloeden van buiten, die vat kunnen hebben op de eigen persoonlijke overtuiging en onderstreepte daarbij dat men echter van binnenuit een karakter en een per soonlijkheid moet worden, door den moed te nebben naar zijn met zorg opgebouwde over tuiging, ook te handelen. Dit eischt echter een voortdurende contröle op zich zelf. Het staan de blijven, omdat anderen, tegen wie we aan leunen, ook nog staan, is zeer aan risico on derhevig. Dit op zich zelf staan zal niets tekort doen aan onze sociale natuur. Immers zonder de zelfstandige zelfwerkende leden beteekent de gemeenschap niets. Een gemeenschap is niet enkel een optelsom, een gemeenschap slaat nieuwe krachten los en waarborgt ons een aan vulling van onze individueele tekorten. Spreker beëindigde zijn met veel enthou siasme ontvangen rede met de verwachting uit te spreken, dat deze gedenkdag een prik kel zal wezen voor de Laurentianen om hun zelfstandigwording ook hierin te doen uit komen, dat zij hun eigen vereeniging tot bloei zullen weten te brengen. Na deze vergadering volgde de gebruikelijke receptie. Inzake de vlassteunregeling voor oogst 1936 wordt ons medegedeeld, dat de landbouwcri sisorganisaties aan de bij haar eiide vlas verbouwers een aanvraagformulier voor het telen van vlas zullen toezenden, welk formu lier uiterlijk 15 Februari ingevuld aan de or ganisaties moet zijn tetuggezonden. Dengenen die vlas willen telen en op 6 Fe bruari nog geen aanvraagformulier hebben ontvangen, wordt aangeraden zich terzake te wenden tot de landbouwcrisisorganisaties bin nen welker werkgebied hun bedrijf is gele gen. GE ZIJT DAN EERST BEWAART UW KWITANTIËN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2