DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS. 59ste JAARGANG. DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 No. 17479 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 brand in een kurkenfabriek w. WESTDIJK GAAT HEEN. WILTON-FIJENOORD. De heer W. van der Vorm over de reorganisatie. WAT ZICH ACHTER DE SCHERMEN AFSPEELDE. DE IJSCLUB. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. ii BEGRAFENIS PATER A. SCHEFFERS. KETHEL. ROTTERDAM. HET IJS. t>e ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco voorutbetallng: ^er drie maanden 3.25; per maand 1.10. "er week 25 cent. bezorging franco per post bedraagt de Abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij v°orultbetaling. Losse EXEMPLAREN zijn steeds aan ons ureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 6 cent Per stuki ^?8tCHEQUE- e" GIRODIENST No. 81440. l?ave van de N.V. de Courant De Maasbode botterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ■m* De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels ƒ1.55, elke regel meer 25 cent. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor liefdadig- heldsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—; 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men er bij te voegen. i *j j x oenl.:; verlies van één hind één voet of een 002 150.— bij verjies van een 1J11 im. (o. lnj terlif 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250.— hij ver nes van een hand, een voei e, j M f V f Do V Ol"rolroi>ln <v nn van een wijsvinger50.bij verlies van twee voorste ledemat 1 Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij verlies van beide handen, voeten en oogen; 25U.— bij ver nes van een hand, een voei 01 ecu uug, t en van een hand 25.- bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand m dit blad wordt afgedrukt. De gemeente Schiedam heeft deze week scheid te nemen van twee zijner beste amb- etiaren. In dit zelfde blad hebben wij al iets over den scheidenden tuinarchitect, eïl heer K J Dominicus en hier moeten 7 h«t vertrek'aankondigen van een ambte- morgen, 12 Februari, na bijna 24 gemeente-dienst te zijn geweest, zijn JiÜe gaat neerleggen- w- Westdijk werd 18 Juli 1864 geboren. Hij 0efende het vak van uitvoerder bij bouw den, alvorens hij in 1909 tot leeraar in 't Metselvak aan de Ambachtschool alhier werd k^oemd. Per 15 Mei 1912 werd de heer Westdijk opgenomen als opzichter b. d. gemeentelijke Woningdienst. Hier heeft de scheidende functionaris een moeilijk pad geloopen. Wo- hingdienst, woningtoezicht, bouwpolitie. Drie woorden die in den volksmond populair zijn! Degeen, die echter voor politieagent moest gaan spelen had het hard te verantwoorden. ■Westdijk bemerkte al spoedig, dat de huisjes- hieikersplant welig tierde in de kwade zin woords! Heel veel werk heeft hij gedaan. Na zes arbeid was er niet veel succes geboekt. °en kwam de eerste directeur der woning- öienst, de heer J. v. d. Berg. Deze laatste nam met bijzondere waardee- ^g kennis van de stapels rapporten over de sl®chte woningtoestanden, die Westdijk had 0,1tdekt. Weldra was het resultaat merkbaar, krotten verdwenen, maar niet hard genoeg Le heer v. d. Berg was niet lang hier. Toen Wam dg tegenwoordige directeur der gem- *°*®«dienst, mr. dr. ir. M. M. van Pr»»- ^Ze greep met ijzeren vuistin de 7Ijge woningverzameling in, daarbj aciig gesteund door Westdijk. In dit tg p Verdwenen o.m. de woningen van het Bubber- manaticht in het Broersveld, de Zijlstraat, de Breedetraat en de Noordmolenstraat en hog op vele andere plaatsen. Door de slechten tijdsomstandigheden is er eenigen strubbeling gekomen in het oprui- xningswerk. We weten het echter allen; Wo- nmgdienst, met wethouder van Velzen, ir. v. en hun wakkere staf van ambtenaren Achter zich houden met argus-oogen de krot- lon gevangen- Voor velen zal het laatste uur weldra slaan even zooals er reeds veel gegaan Zijn. Schade tot een minimum beperkt- De brandweer schijnt tegenwoordig in „kurken" te doen. Eenige weken geleden werd naar hulp ingeroepen voor den brand aan de Buitenhavenweg van de N.V. Bou- vetsfabriek van kurkmaterialen. Hedenmid dag te half één werd groot alarm gemaakt voor een brand, die woedde hij de firma L. v. d. Toom's Kurkenfabrieken aan de Raam 24 De brandweer was spoedig met groot materiaal ter plaatse en kon na ruim een half uur werken de vlammen bedwingen. De nat geworden kurk verwekte veel rook. Tn deze buurt, doorkruist van grachtjes uit oude tijden, was het een drukte van belang en had de politie onder leiding van den commissaris H. P. Clasie en inspecteur W. H. Kloeseman voor een goede afzetting zorggedragen. De brand zelve was niet gevaarlijk, daar het hier een pand betrof, dat slechts uit een benedenverdieping bestaat, waarin enkele kur- kensnijmachines waren opgesteld. Juist om dat er vroeger reeds branden bij de firma van den Toorn hebben plaats gehad, heeft men het bedrijf sterk gedecentraliseerd en we 111 drie gedeelten. De eigenlijke °Psla^'^Se" zijn ergens anders gevestigd, zoodat de school en het gevaar tot een minimum beperkt zijn S Het kurkmateriaal, dat m groote zakken gepakt was, doch waarvan er velen stuk wa- dreef door het bluschwater lis een groot kurkbed in de fabriek en bui ten op straat. De oorzaak is tot nu toe onbekend, daar zich tusschen den middag slechts een tweetal jongens, die daar werkten, in het gebouw bevonden hebben. De politie stelt een verder onderzoek in. Alles was op beurspolis verzekerd. De brandweer stond onder leiding van haar com mandant ir. Aikema. De burgemeester, mr. dr F. L. J. van Haaren verscheen ook mede ter plaatse. By of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van C. L. de Vos, al hier, om een Verlof B voor den verkoop uit sluitend van alcoholvrijen drank voor gebruil- Wilton—Fijenoord heeft onlangs voor den tijd van een jaar uitstel van uitloting en af lossing harer obligaties gevraagd, omdat de liquiditei'ts-postie niet toe zou laten de uit gelote stukken te betalen. Er is reeds heel wat stof over opgejaagd, waarom eenerzijds ter plaatse van verkoop in de winkellocaliteit de grootste obligatiehouder, n.l. de Holland- t I .s__ r Urtnff /Hf iiitctol van het perceel Broersveld 180, alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze I bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM, 11 Februari 1936. Koning Winter is de schaatsenrijders goed gezind. De banen van de S. Y. V. zijn heden middag voor de kinderen der leden geopend geweest. Wanneer het bestuur hedenmiddag nog eens ernstig den toestand van het ijs onderzocht heeft, zal de beslissing genomen worden om hedenavond de banen ook voor alle leden open te stellen. We hoorden sommige liefhebbers al mop peren, dat het zoo lang duurt eer de banen dit nog him kinderen n.l. met TUINARCHITECT K. J. DOMINICUS GAAT HEEN. Per 15 Februari a.s. zal de heer K. J. Do minicus, tuinarchitect, na een loopbaan van 38 jaar den gemeentedienst verlaten. Geboren te Wemeldinge, op 1 Augustus 1870, toonde hij reeds op jeugdigen leeftijd zijn liefde voor planten en bloemen. Hij be kwaamde zich in die richting met succes. Amerika Lijn, geweigerd heeft dit uitstel voor langer dan drie maanden te verleenen, om W.-F. intussohen gelegenheid te geven met een reorganisatie-plan voor den dag te komen en andeizijds, waarom beide partijen het tot een botsing in het publiek hebben laten komen. Buitenstaanders kregen den in druk, dat hier veel onnoodige wrijving en als °-evoi" daarvan teleurstelling te voorkomen ware°°-eweest. Deze indruk werd versterkt door het interview met Mr. Th. A. Fruin, dat deze als advocaat van de directie en secreta ris van commissarissen van Wilton-Fijenoord aan de Dag. Beurscrt. toestond en dat ook wij in ons ochtendblad van 26 Januari in hoofdzaak overnamen. Zooals het echter in dergelijke gevallen meer gaat, is de wederpartij die tot nu toe in het openbaar het minst gezegd, of liever het meest gezwegen heeft het ook Begin 1898 werd hij benoemd tot opzich ter bij den gemeentelijken plantsoenendienst I hier bepaald met den woordvoerder der Op 12 Februari vestigde hij zich op 28-ja- eerste partij eens. Geref. waarmee hij zullen van om En nu is morgen de dag, waarop w. West- open gaan. Men moet echter overwegen, dat een man die hart en ziel verpand heeft het bestuursstandpunt van de S. Y. V. steeds aa nhet wonin^- en bouwvraagstuk, met stille „Safety First" is geweest en dat trom zou gaan vertrekken. Dit vertrek wen- zoo is schen wij aan de vergetelheid te ontrukken. De ouders moeten Om 11 uur zal hij afscheid nemen van het een gerust hart naar de ijsbaan kunnen sturen, bureau van den Woningdienst, Nieuwstr. 30 Velen, ook uit de kringen dikwijls van meening verschilde, deze gelegenheid gebruik willen ma en den scheidenden ambtenaar te complimen c"" ten. Westdijk is iemand geworden, waarmee mkwijig in lang vervlogen tijden „gevochten werd, doch nu in latere jaren, geven ook die buiseigenaren toe, dat hij een man is, eeHijk en rechtvaardig opkwam voor de be ^aUgen van de Volkshuisvesting en Woning bouw, die de gemeente ook aan zijn zorgen heeft toevertrouwd gehad. DIEFSTAL VAN ELECTRICITEIT. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een bewoner van een pand aan de West Frankenlandschestraat wegens diefstal van electrische energie. De man had een gaatje in de meter geboord en heeft een be kentenis aan het hoofdbureau van politie af gelegd. SIGARETTENPAPIER in beslag genomen. Een rechercheur van politie heeft in l_ menwerking met atnbtenaren der accijnsen op straat het Rotterdamache echtpaar C. aan gehouden. Het echtpaar was jn bet bezit van 70o pakjes onveraccgnd SISarettenpapier. Hel rijwiel, waarmee het siga.rettenpapier werd vervoerd, is in beslag g °™e«- Tegen het echtpaar is proces-verbaal opgemaakt. scheepvaart SCHIEDAM, 10 Februari. Aangekomen: I Fransch s.s. S.N.A. I, ledig van Rouaan om te dokken in de Wijtonhaven; Eng. s.s. Hird, ledig van Tollesbury om te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 10 Febr. Vertrokken: Finsch s.s. Kemi, ledig naar Rotterdam; s.s. Veen- dam, ledig naar Rotterdam; Ned. s.s Djambi, ledig naar Rotterdam; Amerik. s.s. Af°undna, met stukgoed naar Mobile, Zwe sc pon, met stukgoed naar Calcutta. Het ijs was hedenmorgen reeds 7 c.M. dik. Een lichtkwestle. Zooals bekend mag worden geacht, moest de S. Y. v. haar electrisch licht steeds van de gemeente Kethel betrekken. Deze gemeente betrok het op haar beurt weer van Delft. Ook hier dus electriciteitsmisère. De K.W. moest met 38 ct. betaald worden. Dit was nog niet genoeg. Het bleek n.l. aan Delft, wanneer S.Y.V. haar licht brandde, dat men de maximum belasting overschreed. Door de gemeente Kethel werd het be stuur van S. Y. V. in kennis gesteld met dit feit. De boodschap was er bij, dat S. Y. V. garant moest blijven voor dit oververbruik. De kosten werden in dat geval rond de 1000 geraamd. Een kranig staaltje van bureaucra tische berekeningen! Dat S. Y. V. een dergelijk voorstel niet kon aanvaarden, stond voor een ieder vast. Het bestuur heeft nu in eigen verlichting voorzien, 's Avonds zal een gehuurde ruw-olie motor de kracht geven, die voor het ver vaardigen van electriciteit noodig is. pit is de ideaal-oplossing! De K.W.-uur zal nU geen 38 ct. meer kosten! Ook behoeft er niet meer zuinig met de verlichting te wor den omgesprongen. Ook in den openingstijd van de banen is wijziging' gekomen. Vroeger was het avond- uur van 710 uur, thans wordt dit van 7-11 uur. pen mooie ijs-avond staat voor hedenavond op het program. R. K. S. V. EXCELSIOR. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 810 Februari GEBORENEvelinus, zoon van D. Ram en J- P. de Deugd, Baan 34 Cornelia, d. v, C. J. Etman en J. Boomsluiter, Ouddorpsche- straat 13 Maria Th., dochter van J. W. G. van Slobbe en G. P. Kalkman, St. Liduina- straat 38 Comelis, zoon van B. c. Boender en A. van Kletf, Lorentzplein 12 Helena C. L dochter van G. A. de Winter .;n g. f. van Sl'agmaat, Westvest 58 - Heinrtch j. A., zoon van J- A. M. van Geene en C. J. Veltman, Franklinstraat 21. OVERLEDENMak, 12 jaar, echtge- noote van G. A. K°k> C.bBai)"63J^» Rotterdamsched. 254 Lezing over de Olympiade. Vrijdag a.s. aanvang half negen zal in de zaai achter café-restaurant Amstelbron door den heer w. Kortekaas een lezing worden gchouc)en over de Olympiade, toegelicht met lichtbeelden. Behandeld 2al worden het ontstaan en de ftistone, benevena de technische voorbereiding van de a s. Olymplade Als ac ua iteit zullen ook de reeds gehoU- c.en wees rijten te Garmisch-Partenkirchen besproken worden. De toegang is opengesteld vQor ]cden en donateurs en voor introducés. IntrodifctIes aan te vragen bij het secretariaat j j Kloos Frans Halsplein 22a. R. K. VROUWENBOND. Bezoek Slagerstentoonstelling De leden worden er op attent gemaakt, dat morgen de Nationale Slagersvaktentopnstel. Prov.huis 20 M. Klaaswaalschestr. 13 ling in Musis Sacrum wordt gehouden en wel van 26. uur. Donderdag a.s. eveneens op dezelfc e ur Door de bereidwilligheiu van het ten toons e- lingscomité, zal deze tentoonstelling voor de leden van den R. K. Vrcjwenbond toegankelijk zijn tegen gereduceerd tarief op Donderdag middag. rigen leeftijd te Schiedam. In 1912 werd hij tot tuinarchitect bevorderd. Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur zal de heer Dominicus recipieeren in het Jeugdhuis aan de Lange Haven, Na een ambtelijken loopbaan van 38 jaar verlaat de heer Dominicus wegens het be renken van den pensioengerechtigden leef tijd den gemeentelijken dienst. Veel heeft de heer Dominicus tot stand gebracht. Er is, sinds zijn komst, heel wat veranderd. Van een stadje van 25.000 inwoners is Schiedam een stad geworden van 65.000 inwoners, Vroeger smalend: Zwart Schiedam genoemd, kan men thans van een bloeiend Groen Schiedam spreken, door de fraaie parken, plantsoenen en bossching. Daar is veel werk bij van deir man, die nu heengaat. Toen hg in Schiedam kwam, vond hij een verwaar loosde Plantage. Het eerste werk was, die onder handen te nemen en een waar park van te maken, hetgeen toch ook de bedoe ling moet zijn geweest van den stichter van dit park, den tuinarchitect Zecher. Al spoe dig volgde de aanleg van het plantsoen op het Emmaplein. In 1900 werd het Hoofd aangelegd. Van dat jaar dateeren ook het plantsoentje voor het St. Liduinagesticht en dat bij de Singelkerk. In 1904 volgde plant soen aanleg op de Broersvest, welke aanleg weer moest worden opgeofferd aan de mo derne ontwikkeling van de stad. Ook het Plein Eendragt werd van een plantsoen voorzien. In 1905 werd voorzien in de behoefte van meerdere kweekruimte voor planten en bloe men en werd een stuk grond in gebruik ge nomen, dat nu de stadskweekerij is. Op deze* kweekerij begon de heer Dominicus dahlia's te zaaien en na jarenlange kruisbestuiving en selectie verkreeg hij een nieuw ras, n.l. lage, enkelbloemige perkdahlia's, de Mignon Dahlia's, die op talrijke belangrijke bloemen tentoonstellingen werden bekroond en thans in plantsoenen en particuliere tuinen in heel de wereld worden oangetroffen. De eerste bloemen van dit nieuwe ras ging als „Roem van Schiedam" de wereld in. Deze dahlia's kan men steeds in de Schiedamsche plant soenen vinden en steeds weer trekken zij de aandacht van iedereen, door de groote schoonheid en pracht. Een belangrijk werk werd in 1908 aange vangen, n.l. de aanleg van het Sterrebosch. Dit in cultuur brengen van opgespoten gron den wat iets geheel nieuws is. De resulta ten waren prachtig en nog steeds genieten de Schiedammers en vele van daarbuiten, van ons prachtig Sterrebosch. Hier zijn tevens de eerste volkstuinen in Nederland aangelegd, een voorbeeld, nagebootst door alle steden van eenige beteekenis. In 1915 werd in het Sterrebosch het fraaie Volkspark aangelegd, terwijl de stadsplant- soenen werden uitgebreid. Het Stationsplein werd verfraaid, de fraaie tuin van het Ge meenteziekenhuis vormde met de in 1915 aangelegde plantsoenen aan den hoek van de Nassaulaan en de Burgemeester Knappert- laan een zeer mooi gedeelte van de stad. In 1921 werd begonnen met den aanleg van en park op het opgespoten terrein in het Westen, maar door de snelle uitbreiding moest dit werk eenige jaren later stopgezet en waar een tiental jaren gele den nag een mooi, jong plantsoen was, is nu een nieuw stadsdeel verrezen. In 1922 is begonnen met den aanleg van het plantsoen aan den Snelliussingel, een aanleg, welke geleidelijk is uitgebreid, tot het fraaie singelkwartier, dat zich nu uit strekt vanaf de Marconistraat tot aan de Lo- rentzlaan, De nieuwe algemeene begraafplaats werd in 1923 aangelegd en beroemd is het Juliana- park. Onder leiding van den heer Dominicus kwamen o.m. nog tot stand het Koemarkt- Plein, het Fabriplein, het Rubensplein. De laatste jaren heeft de heer Dominicus zich ook bezig gehouden met den aanleg van sportterreinen, o.m. van het Sportpark Bosch- hoek en aan den Laanslootscheweg enz. Febr. Offioieele noteering uit de Kaïnex van Koop SCHIEDAM, 11 van de commissie nandel. Moutwyn. Moutwijn per E. U. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 11.— a l.io. INGENIEUR KOLONIALE LANDBOUW. Onze stadgenoot, de heer M. M. H. Evers is heden aan de Landbouwhoogeschool te Wa- geningen geslaagd voor het ingenieurs-examen Koloniale Landbouw. De heer W. van der Vorm sedert de jongste mutaties bij de Holland-Amerika Lijn president-commissaris dezer instelling, heeft zich dan ook genoopt gevoeld tegen de uit latingen van Mr. Fruin stelling te moeten nemen. Gedachtig het „audi et altera pars" mee- nen wij niet te mogen nalaten ook de mee ning van den heer v. d. Vorm weer te ge ven, als gevende deze een Interessanten kijk op de voorgeschiedenis en de feitelijke situa tie van de voorstellen van W.-F. tot uitstel van aflossing. Deze dan schrijft o.m., dat hij het in dit stadium tegen het belang van obligatiehou ders acht, de onjuiste en scheeve voorstel- ling van den heer Fruin te weerleggen. Ook laat hij de tegen hem persoonlijk gerichte opmerkingen en de indiscretie ten aanzien van een vertrouwelijke regeeringsopdracht, geheel voor diens rekening'. „De houding der Holland-Amerika Lijn is van meet af aan duidelijk geweest en is ongewijzigd gebleven. Op 12 Juli 1935 heeft Wilton-Fijenoord een brief gericht tot de Holland-Amerika Lijn, houdende de mededeeling, dat zij voornemens was aan obligatiehouders voor den tijd van vijf jaar opschorting harer verplichting tot uitloting en aflossing te vragen, met het verzoek aan de Holland-Amerika Lijn om als dit voorstel aanleiding tot opmer kingen mocht geven, deze spoedig te ont vangen. De directie der Holland-Amerika Lijn was met de commissie uit commissarissen eenparig van oordeel, dat het gevraagde uitstel niet zonder meer kon worden ver leend, doch dat een regeling met belang hebbenden zou moeten worden overwogen. Zij heeft dit schriftelijk op 22 Juli aan Wilton Fyenoord medegedeeld, zich tevens bereid verklarende, tot gemeenschappelijk overleg. Het was duidelijk, dat de Holland- Amerika Lijn tot geen andere beslissing kon komen, gezien de haar bekende feiten: le. dat Wilton Fyenoord van haar ban kier geen crediet kon krijgen dan tegen dekking van cessie van vorderingen op de biteuren. 2e. dat de pogingen, aangewend door Wilton Fyenoord, om van het Werkfonds het noodige werkkapitaal te krijgen, wa ren mislukt. 3. dat directie en commissarissen van Wilton Fyenoord er klaarblijkelijk niet aan dachten, zelfs onderling of met derden, het benoodigde werkkapitaal te verschaf fen, hetgeen toch tegenover de prioriteits rechten, die zij zich bij de statuten hadden bedongen en die door onderlinge overeen komst nog waren versterkt, met de bedoe ling ze onverbreekbaar te maken, een aan gename compenseerende plicht had moeten *4. dat het uitgesloten mofst,. geacht dat door de overige aandeelhoude s bij gebrek aan eenige zeggenschap ooit op de tegenwoordige basis eemg verder ka- pitaal ter beschikking zou worden gesteld In dit verband zij medegedeeld, dat uit een brief van Mr. Fruin van 14 Juli j.l. na mens directie en commissarissen van Wil ton Fyenoord, zijnde houders van alle prioriteiitsaandeelen, reeds was gebleken, dat afstand der prioriteitsrechten ten be hoeve van eventueele gegadigden voor de meerderheid der aandeelen, die dan de ver schaffing van nieuw bedrijfskapitaal op zich zouder: nemen, slechts zou geschieden tegen vervulling van vier vérstrekkende personeelseisohen van de zijde der directie dat elke zakelijke onderhandeling daarover, bij voorbaat was uitgesloten. Gegeven de wetenschap der bovenbedoel de feiten, zal het ieder duidelijk zijn, dat de Holland-Amerika Lijn slechts noode in verder uitstel, zelfs voor drie maanden, heeft toegestemd." Men kan er achteraf lang en breed over nakaarten, of het op de andere obligatie- en aandeelhouders geen beteren indruk gemaakt zou hebben, als men op een der twee ver gaderingen van beide kanten meer open kart had gespeeld. De wederzijdsche „stellin gen" zouden dan beter te beoordeelen ge weest zijn. Thans moet men achteraf hier en daar een glimp opvangen van wat zich achter de scher men afspeelt en hoe de belangen der overige obligatie- en aandeelhouders tusschen twee polen zweven. Blijkbaar oordeelde men het op (ka vergaderingen, echter beter, om zijn po- sitie niet bloot te geven, noch de eene partij haar verdedigende, noch de andere partij haar aanvallende houding. Van alle franje ontdaan, komt de situatie dus hierop neer, dat de partij, welke de groot ste rechten heeft bij W.F. door haar priori- teitsaandeelen, die rechten niet tot plichten wil of kan maken door nieuwe middelen te fourneeren, nu de nood aan den man komt, ter wijl de groep, die blijkbaar wel bereid is nieuwe middelen in W.F. te steken, haars inziens geen voldoende rechten kan krijgen. Mede door deze onprettige verhoudingen, die het concern waarschijnlijk niet ten goede ko men, laat de noodzakelijke reorganisatie nog steeds op zich wachten. Dat dit tot ongewenschte verhoudingen aan leiding moet geven is duidelijk, te meer waar persoonlijke tegenstellingen van belangen bij een en ander een groote rol spelen. Op een zeer eigenaardige wijze treedt dit aan het licht in een onderhoud, dat de D.B. nog met den heer v. d. Vorm had. Om de verhoudingen zoo zuiver mogelijk te houden, laten wij onderstaand ook dit ge sprek, evenals wij destijds met dat van den heer Fruin gedaan hebben, vrijwel in zijn ge heel volgen: Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuide lijken wind, toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, aanvankelijk matige, la ter afnemende vorst. „Reeds dadelijk is ons bij dit onderhoud gebleken, dat aan de schets van het ver loop der besprekingen, ons door mr. Fruin gegeven, wel een en ander heeft ontbroken, hetgeen wij aan de hand der gevoerde cor respondentie zelf hebben kunnen constatee- ren. Zoo bleef bij het interview een cardinaal punt onvermeld en wel dat mr. Fruin bij brief van 7 December zelf aan de Holland- Amerika Lijn heeft bevestigd, dat de directie van Wilton-Fyenoord door haar commissa rissen was gemachtigd een door de H.A.L. aanvaard gewijzigd reorganisatie-voorstel aan de regeering voor te leggen, alsmede dat zij dienovereenkomstig aan den betrok ken Minister had geschreven. Van de schrif telijke tegenbevestiging van de H.A.L. heb ben wij eveneens kennis genomen. Wanneer wij deze brieven niet met eigen oogen aanschouwd hadden, dan zouden wij het bestaan ervan niet hebben kunnen ge- looven. Doch er zijn bij de besprekingen tusschen de directie van Wilton-Fyenoord en de Holland-Amerika Lijn nog wonderlijker dingen gebeurd. Op 16 Januari, dus kort voor de vergadering van obligatiehouders, heeft in een bespreking van twee directeuren van Wilton-Fyenoord met drie heeren der H.A.L. één van die twee directeuren onom wonden uitgesproken, dat de directie van Wilton-Fyenoord tegen het aanhangige, door haarzelf onderteekende, plan stemming maakte omdat zij dat plan niet in haar per soonlijk belang acht. Nu hebben wij tot onze spijt geen inzicht gekregen van het reorganisatieschema, dat men op het oog heeft, zoodat wij uit den aard niet kunnen beoordeelen in hoeverre door de reorganisatie de persoonlijke be langen van deze heeren noodeloos worden geschaad. Doch het is wel zeer bevreem dend, dat zij een plan door den raad van commissarissen goedgekeurd, sabotteeren. Wat de heeren van Wilton-Fyenoord wel onder de bescherming van hun persoonlijke belangen verstaan is ons echter gebleken uit een anderen brief, die betrekking had op de voorwaarden voor afstand van in hun bezit zijnde prioriteitsrechten, waarop de heer van der Vorm in zijn bovenaangehaald exposé doelde. Het is waarlijk niet te verwonderen dat op een brief, waarin dergelijke eischen wor den gesteld, niet is geantwoord In 't interview heette het, dat de directie van Wilton-Fyenoord langen tijd onkundig werd gehouden van het reorganisatie-plan, dat door den heer van der Vorm in opdracht van de regeering was opgesteld. Dit is echter niet het geval geweest. Uit den aard werd het reorganisatievoorstel eerst ter kennis van de regeering gebracht. Nadat hiertoe door den heer van der Vorm machtiging ge vraagd was en van den betreffenden Mi nister toestemming verkregen was, werd het plan ook aan den Voorzitter resp. Seere taris van Commissarissen van Wilton-Fyen oord overgelegd. Een en ander geschiedde binnen drie dagen. Het is duidelijk, dat in de jongste verga dering van obligatiehouders beide partijen er angstvallig voor hebben gewaakt, ook maar iets los te laten van hetgeen zich achter de schermen heeft afgespeeld. De vertegen woordiger der H.A.L. wenschte de geheime regeeringsopdracht niet ter sprake te bren gen. Daarom heeft zijn houding op de ver gadering een heel anderen indruk gemaakt dan zij had kunnen maken. Schijnbaar waren er geen motieven om een reorganisatie op drie maanden te vragen, in werkelijkheid waren zij echter wel aanwezig. Immers ge zien hetgeen er op 16 Januari was voorge vallen, kon men toch verwachten, dat de di rectie van Wilton-Fyenoord afwijzend zou staan tegenover elk reorganisatievoorstel, dat niet met de belangen der heeren strookte Er was dus reden genoeg om onverzettelijk te zijn en den termijn, waarin de directie van Wilton zich had te bedenken, zoo kort mo gelijk te stellen. Wij hebben in de affaire H.A.L.Wilton- Fyenoord aanleiding gevonden den heer van der Vorm aan te vallen. Nu wij het mee- ningsverschil van beide kanten gehoord heb ben, moeten wij zeggen dat onze aanval op den heer van der Vorm onjuist was. Doch alles zou achterwege gebleven zijn, indien op de jongste vergadering van obligatiehou ders klare wijn ware geschonken. En dat was mogelijk geweest, want er behoeft toch geen geheim van te worden gemaakt, dat de regeering bij een gewichtige reorganisatie 11 Febr.: Doelen, Hollandsch Strijk kwartet, 8 uur. 12 Febr.; Doelen, Concert Rotte's Man nenkoor, 8,15 uur. 13 Febr.: Doelen, Eruditio-concert 8 u. 14 Febr.: Nutszaal, Kamermuziekver. Quartetto di Roma, 8 uur. BIOSCOPEN: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 13 Februari, in: Grand: Raar grootste schat (volwassenen) Thalia- dr. Socrates (boven 18 Jaar) Roxy: dr. Socrates (boven 18 Jaar) Studio: Midzo- mernachtdroom (boven 18 Jaar) Lumière: De wereldreis van de K XVIII (boven 18 jaar) Capitol: Kozakkenkapitein en Liftboy 14 (vol wassenen) City: Catacomben van Parijs en Chasseur 14 (boven 18 jaar) Centraal: Kleine kolonel Luxor: Zwarte rozen (boven 18 jaar) Corso: Twaalf ambachten, dertie nongelukken (volwassenen) Colosseum: „Lachen is troef", revue Henriette Davids (volwassenen) Victoria: De raadselachtige mr. X en Mijnheer zoekt een woning (volwassenen) Ooster: Patrouillewagen 99 en De vrouwen de baas (volwassenen) Scala: Verraad en Rare snuiters (volwassenen). Dagelijks: Groote Schouwburg, Lachende comedianten (Bouwmeester-revue) 8 uur (v, volw) (Zondag ook om 2 uur). Schiedam. Passage Theater 8.15 uur. Shirley Temple in „Vader's Eerewoórd" en „Botero" met Guy Standing. (Afgekeurd). als Wilton-Fyenoord, iemand als adviseur tot zich neemt als den heer van der Vorm". Zooals men ziet, erg prettig en bevorderlijk voor een goeden gang van zaken zijn de ver houdingen niet. De heer v. d. Vorm is sedert jaren lei der van de Scheepvaart- en Steenkolen Maat schappij aan de Parklaan, niet te verwarren met de Steenkolen Handelsvereeniging (groep van Beuningen) aan de Westerkade. Gisterenmorgen werd in de Havenkerk de plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor Pater A. Scheffers, door den ZeerEerw. Pater Provinciaal der Nederlandsche Provin cie der Paters Dominicanen B. Schaab, met assistentie van de Paters Selbach en Piels, twee klasgenooten van den overledene. Na de H. Mis is het stoffelijk overschot auto overgebracht naar het klooster Albertinum te Nijmegen, waar het bijgezet is op het Kloosterkerkhof. De absoute werd verricht door den prior van het klooster Pater Smit met assistentie van de Paters Hummelink en v. d. Broek. Zoowel bij de H. Mis als bij de begrafenis was groote belangstelling van ordebroeders en familieleden. per „DE PRINCEVLAG". Op de jaarvergadering, welke hedenavond door de Princevlag wordt gehouden, zal de Burgemeester Mr. Dr. F. L. J. van Haaren een rede houden over de noodzakelijkheid tot uitbreiding van de Burgerwacht. DR. SAUER GEVALLEN. Toen dr. Sauer gisteravond nog enkele pa tiënten wilde bezoeken, kwam hij door glad heid te vallen waarbij hij licht kneuzingen opliep aan zijn linkerarm. Moeilijke redding. Ook in Schiebroek is het ijs nog niet be trouwbaar. Wel rijden er enkele liefhebbers in de slootjes en op enkele plaatsen in de sin gels, doch dit geschiedt op eigen risico. Aan den Erasmussingel zijn gisteren drie personen door het ijs gezakt doch allen kon den worden gered. Daar de singels thans goed verlicht zijn, konden sommigen hun lust om een baantje te rijden niet onderdrukken, doch vooral in de nabijheid van de Hoofdlaan is het ijs nog zeer zwak. De 24-jarige J. P- en de 22-jarige F. K., beiden te Rotterdam woonachtig, zijn hier door het ijs gezakt. De eerstgenoemde was spoedig gered, doch met den tweeden ging het moeilijk, daar de ijsranden voortdurend afbrokkelden. De redders gaven echter hun nen pogingen niet op en ten slotte gelukte het door het uitsteken van stokken den dren keling og het droge te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1