Kneveling der katholieke JEUGDBONDEN. OLIE-CONCLUSIES TE GENEVE. ALLES- IN HET KADER VAN GENEVE", ZEGT FLANDIN. ai 'air™ Dwaze en belachelijke beschuldigingen. passagierstarieven. Schatting van embargo-gevolgen Het sovjet-verdraghet Donau-pact de sancties tegen Italië. en "JJ ham?- 's-PAUSEN KRONING. Pontificale Hoogmis in de St. Pieter. DONDERDAG 13 FEBRUARI 1936 COMPROMITTEEREN. Echt Voltaireaansche strijdmethoden in het land van Wodan. NIEUWE TRANS ATLANTISCHE -- RAPPORT AAN DE COMMISSIE VAN ACHTTIEN- DUITSCHLANDS eisch inzake HER-MILITARISEERING van DE RIJN-ZONE. Wat Frankrijk doen zal, indien Berlijn daartoe zou besluiten. Flandin DE „OSSERVATORE" OVER HERBEWAPENING. 5>De geschiedenis doet thans een schrede achterwaarts". Gegevens der petroleum- deskundigen. ITALIE'S LEGER TEGEN REGEN GEWAPEND. In alle centra reserve-voorraden- VAT IS ER GEBEURD MET RAS DESTA Nadat hij met tien man het hosch is ingegaan. DE MINUTIE IN DE ZWEEDSCKE AMBULANCE. TER EERE VAN SOEN YAT SEN. Zal te Londen een grootsch monument worden opgericht. énkele dagen geleden publiceerden .de ■^uitsche bladen, naar aanleiding van een artikel in de Moskousche „Prawda" bij het, tienjarig bestaan der godloozenbeweging, een beschouwing, waarin met afschuw vermeld werd, dat een twee millioen jongemenschen georganiseerd waren om dezen mensch-ont- eerenden strijd op een „wetenschappelijk"- gegrondveste wijze de toekomst in te dra- g wij deelen volkomen en onvoorwaardelijk de verontwaardiging en afschuw voor dit bolschewistische zeer werkzame atheisme. av.enals ve^e katholieke en protestant- sche Duitschers stellen wij ons toch de be nauwende vraag, of de wijze, waarop het nationaal-socialisme in Duitschland den strijd tegen de kerken en tegen den gods dienst aangebonden heeft, niet even af schuwwekkend is als de bolschewistische "w-ijze, en helaas ook hetzelfde noodlottige effect op het geloofsleven van het volk moet .hebban. Er Tit methode in de kerkvervolging in Duitschland. Eenerzijds het opdringen van de Rosenbergsche volkomen heidensche of het nu oud- of nieuw heidendom is, doet niets ter zake levensbeschouwing en an derzijds het cömpromitteeren van alles, wat katholiek, protestantsch, of simplidter geloovig is. geen stofje schuld konden vinden. Maar het begeerde doel was bereikt. De kloosterlingen, de priesters, de Kerk waren gecompromitteerd. Want het proces, waarin zij veroordeeld werden, was hevig publiek gemaakt; de vrijspraak werd niet of ter nauwernood door de gemuilkorfde pers ver meld. Zelfs de katholieke bladen zijn er sinds ze door de Phoenix-Gesèllschaft te Berlijn, een dochtermaatschappij van de vroegere socialistische „Vorwarts", enkele weken geleden opgekocht zijn, buiten de „Köln. Volks Ztg." nog katholieke bladen in Duitschland? hebben de processen in eer ste instantie niet objectief mogen verslaan; zij moesten zelfs de indrukwekkende on- schuldsbetuiging van mgr. Legge verzwijgen. Hetzelfde walgelijke spel gaat nu met de katholieke jeugdorganisaties gespeeld wor den. Compromitteeren; van de leugen blijft altijd veel hangen; in Duitschland practise alles, wijl den beschuldigde zelfs het pnmair ste menschenrecht ontzegd is om zie g valsche beschuldigingen te verdedigen en te verweren. Dat recht bezit het katholieke volk in het nationaal-socialistische Duitsch land niet meer; het wordt zelfs den bis schoppen ontzegd, en er is de moed van een kardinaal Faulhaber noodig om openlijk te durven spreken. Dan wordt de kardinaal in München doop tienduizenden op de straten toegejuicht, maar Duitschland hoort niets; zelfs Berlijn hoort en weet niets. Daar laat men alles zoo rustig mogelijk verloopen, want daar komen en wonen de buitenlan ders, daar zullen de Olympische Spelen de toeristen trekken. De Olympische spelen zullen den joden wellicht een rustpooze geven, zij hanteeren het wapen van den boycot. Maar de str j tegen de katholieken, en momenteel vooral tegen de katholieke jeugdorganisaties gaat, zeker buiten Berlijn, voort. Zooals de „Staatsjugend", het „amtliche Organ der Reichsjugendführung" gelijk de ondertitel luidt dezer dagen schreef: „Zoo zijn wij dan vastbesloten, zonder ons om herderlijke brieven en banvloeken te bekommeren, dat te doen en dat te laten, wal mt Onze instruc ties overeenkomt. Wij willen den wensch van de Duitsche bisschoppen en van hun Romeinsche aanstokers niet vervullen, die zoo vurig naar een kerkverVolging in het Duitsche rijk verlangen". Dat is geen stem uit sovjet-Rusland of uit bolschewistisch Mexico.- Zij komt uit het nationaal-socialistische Duitschland, dat tegenover de Kerk maar èèn tactiek kent: compromitteeren, om haar te gemakkelijker door deze echt Voltaireaansche strijdmethode in het land van Wodan uit te roeien. Z. H. Ent. kardinaal Faulhaber, die den 19den 1' ebruari sijn zilveren bisschops- jubilé viert. Dan kan in de officieële kringen van „po sitief christendom" worden gesproken; dan kan de Führer en rijkskanselier Hitier bi) herdenkingsdagen den Paus telegrammen van gelukwensch zenden, tet geschenk, dat hij tegelijk met deze felicitatie aanbiedt, is de arrestatie van 150 leiders der katholieke jeugdorganisaties, priesters en leeken met ■[ngr. Ludwig Wolker den dir.-gen. der in het plechtig gesloten concordaat officieel erkende Duitsche K.J.V. aan het hoofd. eze arrestatie is dan geschied onder j or ieder, die maar even nadenkt, even I-, Z^. belachelijke beschuldiging, dat de d oIieke jeugdorganisaties door een uitge breid complot de veiligheid van den natio- haal-socialistischen staat in gevaar zouden gebracht hebben door met communistische elementen betrekkingen aan te knoopen. Nu weten we uit ervaring, wat daar in Duitschland onder „communistische rela ties" verstaan wordt. Onlangs is een pries ter veroordeeld, omdat hij een communist, die kort voor zijn terechtstelling tot de Ka tholieke Kerk was teruggekeerd, met de ge nademiddelen van den godsdienst de laatste zware levensuren verlicht. Dat was relaties met een communist onderhouden. Maar het is eenvoudig buiten gesloten, dat de leiders van katholieke jeugdorganisaties, geschooh' als zij jn huidige droeve om standig a zijn om zonder de uiterste mS ™at aanstoot zou kunnen ge- uiterst voorzichtig ^^oerd door een Wolker;' staande onder J mgr' LudW,g r'renge controle van het ^voortdurende paat; wetende bovendien, dal ook hThun rijen hoogstwaarschijnlijk spionnen, geliefkoosde instrumenten van elke dictatuur, zijn ingeslopen, 0p de ge_ dachte zouden komen om door middel Van de jeugdorganisaties een staatsgreep te on dernemen. En dan nog welin met de communisten, die door de ka eken minstens even tel. zon nog met vee feite bestreden worden, in elk geval kans op duurzaam succes dan door het natio naal-socialisme, vooral als dit in zlJn tuurpolitiek in zuiver ras- bloed- en bodem- bolschewisme ontaardt. Het eenig doel, dat het nationaal-socialis me in dezen strijd tegen de jeugdorganisa ties nastreeft is ze te compromitteeren. Wi hebben hetzelfde schouwspel Loleefd en be leven het nog bij de beruchte deviezen-pro cessen. Misschien heeft de fantasie van de kloosterschattengeschiedenissen de mannen in Berlijn, die voor allerlei doeleinden mil- liarden te kort komen, een rol gespeeld. Maar de groote en leidende gedachte bij al deze processen is geweest de Kerk in haar kloosterlingen en priesters te compromittee ren, Wellicht zijn er fouten begaan, maar deze zijn bij opzienbare rechtzaken welke in de pers tot sensatie opgedreven zijn, zoo overdreven,*'dat het eenig effect was: com promitteeren. Én het doet zélfs voor de er kenning, dat „er wellicht fouten zijn be gaan", wel verrassend aan, dat als de ver oordeelden in hooger beroep gingen, zij steeds werden vrijgesproken, wijl hun schuld niet bewezen kon worden. De beklaagden moeten wel ongewoon onschuldig zijn ge weest. als de réchters van het huidige regiem Het resultaat der jongste besprekingen Na langdurige en moeilijke besprekingen zijn de Noord-Atlantische scheepvaartmaat schappijen tot overeenstemming gekomen om trent een herclassificatie der groote passa giersschepen en een aantal wijzigingen in de tarieven. Alle schepen zijn thans cabine-sche pen en in 18 klassen verdeeld. Op haar uit- d-rukkelijken ei-sch anders zou de Cunard White Star de conferentie verlaten en een tarieven-oorlog ontketenen ts ook de Queen Mary in een dezer 18 cabine-klassen opgenomen, terwijl zij vroeger was onderge bracht in een als afzonderlijke groep be staande eerste klas. Voor de passagiers is de ze maatregel belangrijk, daar de verhuizing van de eerste-klas schépen naaf de kajui-ts- klasse de taneven voor de eerste groep goed- kooper maakt, en voor de laatste een tikje hooger. De nieuwe classificatie ziet er ais volgt uit Gemidd. snel- hA,i_ Ton- 'Gé- held basis rage bouwd 1935 tarief vin 78'000 1934 28-67 268 9 Bremen 78,78 00 «35 28.00 $268 Vnrnn» 51'656 1929 26 72 S 237 3 Emnr of"Brïb"7n m746 1928 26 56 8237 3. Empr. ofBrit. Cl) 42.348 1931 23.80 $227 K ïle"l T 43.450 1926 22.66 $222 B^entarie30599 1921 22.40 $212 Berengaria 52.101 1912 22.30 212 6. Aquitania 45.047 1914 22.29 208 Leviathan 48.943 1914 22.94 208 7. Paris 34,569 1921 19 59 3 437 Columbus 32.565 1922 20 49 $187 8. Manhattan 24.289 1932 22 95 «179 Washington 21.289 1933 21 47 $172 Champlain 28:124 1932 1940 $172 Saturnia 23.940 1927 17^31 472 Vulcania 23.970 1928 17 60 S172 9. Britannic 26.943 1930 17'43 433 Georgia 27.759 1932 18.05 $163 STATENDAM (2) 28.291 1929 18.20 $163 10. DeUtschland 21.046 1923 18.83 162 Hamburg 22.117 1926 18.71 162 Hansa 21.131 1923 18.76 162 New-Yorlt 23.337 1927 18.72 162 11. Lafayette 25.178 1929 16.91 160 12. E/Australla 21.833 1914 17.90 5152 Reliance 19.821 1920 16.68 152 Kungsholm 19.955 1928 16.90 152 D/Athoil i20.119 1928 16.90 152 D/Bedford 20.123 1928 17.20 152 D Richmond 20.022 1928 17.40 $152 D/York 20.021 1929 17.70 $152 l) In den Canadeeschen dienst heeft de Em- Presa of Britain het tarief van groep 5. se» Be Holland-AmeriUa Lijn mag voor pas- na t met dp Statendam 164 berekenen, doch rlef maanden heeft zij het recht het ta- dagen v=8roeP 9 te berekenen, mits zij dit 14 deelt. ta voren aan de Conference mede- d hut-tarieven van de Norman- meuwetot nu toe 5 27°' practisch pas begonnen, toen het oude emi granten-vervoer ophield. Sedertdien heeft zi steeds meer opgang gemaakt. Het was dui delijk dat het óude eerste-klassohip ten on dergang gedoemd was, zoodra er veel nieu we schepen in de cabine-klas gebouwd wer den, die vroeger als eerste klas beschouwd 2wuden zijn. Het cabine-schip kreeg bepaalde tarieven voor touristen. en mocht althans onder de oude regeling een korting van 5 pet. ver- leenen op retourblljetten; terwijl het eerste klas-schip geen touristen-tarief had en slechts een korting van' 2 pot. Dit eerste-klas-type is thans vervallen, alle schepen zijn thans cabine-schopen mét de zelfde rechten, nJ, de 5 pot. korting voor „round trips", op DEN BEKENDEN PONT DU CAROUSEL TE PARIJS, welke verbreed wordt, vond Dinsdag een ernstig songeval plaats, dat aan 3 personen het leven kostte doordat van een kabelbaan een der kranen, waaraan de kabel bevestigd was, brak waardoor de wagen omlaag stortte. FLANDIN heeft gisteren in een zitting van de kamer-commissie van buitenlandsche zaken een zeer uitvoerig exposé gegeven van Frank rijke buitenlandsche politiek. O.a. besprak hij de Duitsche reactie tegen het Fransch—Russisch pact, dat, zooals pien weet, Dinsdag door de Fransche kamer in behandeling is gfe- nomen, verder de jongste besprekin gen, te Parijs en te Londen gevoerd, over het Donau-vraagstuk en tenslotte de houding, welke Frankrijk zal aan nemen bij een eventueele afkondiging van 'n petroleum-embargo tegen Italië. PARIJS, 12 Februari. (R.O.) Volgens de eerste inlichtingen, die men hedenavond in de wandelgangen van de kamer kon ver krijgen, heeft minister Flandin de commis sie van buitenlandsche zaken allereerst in kermis gesteld van de nota's, die met tal van regeeringen gewisseld zijn aangaande het FranschRussisch pact nog voor de publica tie van het bekende Duitsche memorandum, dat in twijfel trok, of deze diplomatieke over eenkomst wel vereenigbaar was met het verdrag van Locamo. Flandin wees de argumentatie van het me morandum van de hand en toonde aan, dat het Fransch Russisch pact binnen het ka der bleef van het volkenbonds verdrag en van de successieve lijk gesloten overeenkomsten tot handhaving van den vrede. De minister voegde hieraan toe, dat in ieder geval niets Duitschland het recht kon geven, fortificaties aan te leggen in de de wandelgangen van de kamer verkregen werden, heeft Flandin in antwoord op een vraag, welke houding Frankrijk zou aannemen ten opzichte van een petroleum-embargo tegen Italië, eraan herinnerd, dat Frankrijk bij deze kwestie niet rechtstreeks geïnteresseerd is, daar het nc-h petroleum produceert, noch vervoert, doch dat zijn regeering zich niette min zou conformeeren aan de beslissingen, die eventueel dienaangaande door den volken bond zouden worden genomen. Xn antwoord op een vraag, of eventueel onderhandelingen zouden worden geopend, om de vijandelijkheden te bekorten, verklaarde Flandin slechts, dat de Fransche regeering voornemens is, trouw te blijven aan den geest van het volkenbondspact, die gericht moet zijn op een vredelievende oplossing van het conflict, en dat zij aandachtig de gebeurtenis sen in Ethiopië volgt, teneinde geen enkele kans te !aten voorbijgaan, om een einde te maken aan. het geschil. Volgens nader verkregen inlichtingen heeft Flandin in-de commissie ook met nadruk erop gewezen, dat Engeland en Italië voortdurend opde libogte zijn gehouden van de onderhande lingen, die aan de onderteekening van het Fransch-Russisch pact zijn voorafgegaan en van die, welke er op gevolgd zijn, alsook van de nota-wisselingen met Duitschland aan gaande het door dit land aan Frankrijk toe gezonden memorandum. Toen een lid van de commissie vroeg, weflte de houding der Fransche regeering zijn zou, indien Duitschland de artikelen 42 en 43 van het verdrag van Versailles betreffende de demilitariseering van den linker Rijn-oever zou schenden, antwoordde Flandin, dat hij hierbjj verklaarde, dat deze demilitariseering aan geen enkele voorwaarde ondergeschikt kon worden gemaakt en dat het niet aan Duitschland stond, anders te beslissen. LC gedemilitariseerde zone, zooals het eischte. Flandin bracht eveneens de onderhandelin gen met het oog op het sluiten van een Donau-pact in herinnering, en gaf de moge- Hjkheden aan, die op dit gebied nog open liggen. Hij gaf daarbij een uiteenzetting van zijn te Londen en Parijs gevoerde besprekin gen met de staatshoofden en ministers van de mogendheden in Midden- en Oost-Europa. Uitvoerig weidde Flandin uit over het Oos- tenrijksche vraagstuk, waarbij hij den nadruk legde op de Waarborging van de onafhanke lijkheid van dit land en op den steun, die door Italië bij de handhaving van deze onaf hankelijkheid verleend was. Terloops herinnerde Flandin ook aan de kwestie van het herstel der Habsburg- monarchie, dié, naar hij zei de, kort geleden meer dan nu het geval was, ernstige bezwa ren uitlokte, welke gevolgen ditherstel, dat overigens niet op het punt schijnt te staan werkelijkheid te worden, zou kunnen hebben. Met betrekking tot het ItaliaanschEthio- pisch conflict herinnerde Flandin eraan, onder welke voorwaarden te Genève tot de toepas sing van sancties tegen Italië besloten werd en wees op den terugslag, dien een verscher ping ervan, uit internationaal oogpunt be zien, zou kunnen hebben. De minister legde dan ook den nadruk op de noodzakelijkheid, om zieh in dezen behoed zaam te tponen, doch niettemin ten volle trouw te blijven aan de beginselen van den volkenbond. PARIJS; 12 Februari. (R, o.) Volgehs aan wijzingen, die na afloop van de zitting van de commissie van buitenlandsche zaken in hfen seint ons uit Rome d.d. gisteren: Op den veertienden verjaardag van zijn kroningsfeest heeft de H. Vader zich he denmorgen op de Sedia Gestatoria naar de Sixtijnsche kapel begeven, om daar de ponti ficale Hoogmis bij te wonen, welke gecele breerd werd door den aartsbisschop van Bolog na. Z. H. Em. kardinaal Giovanni Nassali- R°cca dl Comellano. Zijne Eminentie werd geassisteerd door de oudst in rang zijnde kanunniken der hoofdba silieken. De pontificale Hoogmis werd bjjgewQond door twee-en-twintig curie-kardinalen, vele bisschoppen en prelaten, de leden van het corps diplomatique, geaccrediteerd bij den H. Stoel, den vorst-grootmeester der Malteser ridders en talrijke ridders, leden 'van den Ro- meinschen adel en patriciërsfamilies en vele geloovigen. VATICAAN-STAD, 12 Februari (R.O.) De „Osaervatore Romano" schrijft in verband met de veelvuldige teekenen, die wijzen op een herbewapening van Europa: „Het nationale egoisme, de onwrikbare on verzettelijkheid inzake de kwesties van pres tige, het sophistisch spel tusschen de eischen van veiligheid en de noodzakelijkheid van wapenbeperking hebben tot de mislukking geleid van één der meest humanitaire pro grams, die den roem zou kunnen vormen van onze beschaving: het program van beperking der en controle op de bewapeningen". Verder schrijft" hét blad "nog": „De geschie denis doet thans een schrede achterwaarts en men kan niet anders dan dezen teruggang naar een onbekend doel vaststellen, waarvan men slechts weet, dat het beheerscht wordt door de macht der wapenen". GENèVE, 12 Februari. (VAN ONZEN CORRESPONDENT.) De commissie van petroleumdeskundigen heeft vanavond haar zitting beëindigd. Het rapport aan de com missie van achttien besluit met de volgende conclusies: 1. De cijfers over het verbruik van petro leum en omtrent de in Italië opgeslagen petro-^ leumvoorraden, alsmede over de vermoedelijk* op het oogenblik van de afkondiging van het petroleum-embargo nog onderweg zijnde leve ringen maken het mogelijk, de periode te schatten, die waarschijnlijk nog zal moeten verloopen, voordat een embargo op de petro- leum-uitvoeren, mits het universeel wordt toe gepast, zijn volledige uitwerking zal verkrij gen. Op het oogenblik is de commissie van oordeel, dat deze periode ongeveer drie of drie en een halve maand zal bedragen. 2. Indien een embargo door alle staten, die In de coördinatie-commissie zijn vertegen woordigd, zal worden toegepast, zal deze petroleum-sanctie doeltreffend zijn, indien de Vereenigde Staten van Amerika hun uitvoe ren naar Italië zouden beperken tot het nor male peil van voor 1933. 3. Indien een dergelijk embargo slechts door de staten, die in de coördinatie-commis sie zijn vertegenwoordigd, zal worden toege past, zal de eenige uitwerking ervan zijn, dat het voor Italië moeilijker en kostbaarder zal worden, in zijn behoeften aan petroleum te voorzien. 4. Aangezien het mogelijk is, in zekere mate surrogaten voor petroleum te gebruiken, zou een embargo op den uitvoer van petro leum en van daarvan afgeleide producten versterkt worden, indien het werd uitgebreid tot industrieelen alcohol en tot benzol. 5. De doeltreffendheid van een embargo op het vervoer van petroleum naar Italië hangt van dezelfde voorwaarden af, als een embargo op den uitvoer. Indien alleen de staten, die in de coördinatie-commissie vertegenwoordigd zijn, het gebruik van petroleum-tankschepen voor het vervoer van petroleum naar Italië zouden verbieden, zal Italië in staat zijn in zijn behoeften te voorzien door voor vijftig procent zijn eigen petroleumvloot te gebrui ken en voor de andere vijftig procent gebruik te maken van schepen van andere staten. Doch ook het vervoer zal moeilijker en kost baarder worden. 6. Indien tot een embargo op het vervoer zal worden besloten, zou de meest practische vorm zijn petroleum-tankschepen te verbieden naar Italië te varen, terwijl ook de verkoop van tankschepen aan staten, die het embargo inet toepassen, zal moeten worden verboden. 7. Indien tot een petroleum-embargo zal worden besloten, zal de aandacht moeten worden besteed aan de noodzakelijkheid om strikte maatregelen te treffen, om den han del langs indirecte wegen te verhinderen. In het bijzonder zal daarbij moeten worden gelet op het gebruik maken van vrije havens, daar deze kwestie van bijzonder belang is met be trekking tot petroleum. Het rapport van de commissie der petro- leum-deskundigen geeft nog de volgende cij fers: Italië heeft in 1934 3 millioen ton petroleum Ingevoerd, in 1935 3,8 millioen ton. Daar de petroleum-behoefte van alle landen jaarlijks met ruim tien procent pleegt toe te nemen, zou de normale invoer in 1935 vermeerderd met extra-behoeften voor oorlogsdoeleinden 3% millioen geweest zijn. (Per maand is voor oorlogsdoeleinden ongeveer 30.000 ton noo dig). Einde 1934 had Italië waarschijnlijk een voorraad van ongeveer 500.000 ton, d.i. het geen Italië noodig had voor een kleine twee maanden. De commissie meent, dat Italië op het oogenblik een kleine millioen ton petroleum opgeslagen heeft, d.i. dus zooveel als noodig is voor 3y2 maand. Wat den uitvoer van petroleum naar Italië betreft, vermeldt het rapport, dat de voor naamste staten, die petroleum uitvoeren zijn: Columbia, Irak, Iran, Mexico, Nederlandsch Oost-Indië, Peru, Roemenië, sovjet-Rusland, Trinidad, Venezuela en de Vereenigde Sta ten van Amerika. Venezuela voert echter geen petroleum di rect uit, doch indirect, doordat het groote hoeveelheden ruwe olie naar Nederlandsch West-Indië uitvoert, waar ze dan geraffineerd wordt en vandaar naar Italië wordt vervoerd. Amerika heeft in de jaren 1931 tot 1934 slechts gemiddeld 6,6 procent in den totalen Italiaanschen petroleum-invoer voorzien. Dit cijfer is zoo gering, dat het practisch van weinig belang voor de doeltreffendheid van een petroleum-embargo zou zijn, of Amerika aan een volstrekt embargo zou mededoen, dan wel den uitvoer zou beperken tot het normale peil van 1935. Zooals reeds gemeld, de kwetsie der surro gaten is niet van groote beteekenis. Italië zou door surrogaten wellicht zijn petroleum- behoefte met 100.000 ton per jaar kunnen verminderen. Dat is alles. Intusschcn neemt dit niet weg, dat bij invoering van een pe troleum-sanctie ook de invoering van een verbod van uitvoer van industrieelen alcohol en benzol nuttig zou z\jn. Wat tenslotte betreft het vervoer van pe troleum, is de commissie van oordeel, dat de Italiaansche petroleum-tankvloot per jaar zelf btjna 2 millioen ton petroleum uit de Golf van Mexico naar Italië zal kunnen transpor teeren. De Italiaansche vloot zou dus voor vijftig procent in haar behoefte zelf kunnen voorzien. Italië zou dus nog noodig hebben de beschikking over 225.000 ton aan buiten landsche schepen. De Duitsche tankvloot is ongeveqr 90.000 ton sterk, de Amerikaansche voor iooverre zij niet voor de kustvaart wordt gebruikt, is naar gelang van het jaar getijde 300.000 él 500.000 ton groot. Duitsch land en Amerika zouden deze schepen aan Italië kunnen afstaan en zelf tankschepen voor hun eigen petroleum-vervoer in andere landen kunnen aankoopen, waar nog onge veer 340.000 ton tankschepen ongebruikt lig gen en bovendien 435.000 ton nieuw gebouwd worden. Een embargo op het vervoer van petroleum zou dus alleen doeltreffend kunnen zijn, indien de niet-volkenbondsstaten daarbij zouden wil len medewerken, dan wel het verkoopen van petroleum-tankschepen aan staten, die niet aan het embaigo mededoen, zal worden ver boden. MAKALE, 12 Februari. (R.O.) Het Itali aansche leger bereidt zich voor, om met zoo weinig mogelijk schade het snel naderende regenseizoen te doorstaan. De militaire auto riteiten zullen een moeilijk probleem hebben op te lossen, in verband met den toestand van het terrein, waar bijna 300.000 man in tenten ondergebracht zullen moeten worden en de hevigheid van de onweders, die gedu rende verscheidene maanden op de Abessyni- sche hoogvlakten woeden. In dit verband zij er aan herinnerd, dat het Italiaansche front tusschen Makale en de Setit zich uitstrekt over een lengte van on geveer 1000 K.M. en nu eens gaat over berg toppen, die soms 2.500 meter hoog zijn, dan weer door dalen, die 1500 meter diep zijn. Op den bodem van deze dalen bevindt zich bijna steeds het bed van een bergstroom, dat gedurende eenige maanden des jaars volkomen droog ligt. De bodem' neemt bijna nergens water op en wanneer de regens beginnen te vallen, kan men getuige zijn van het overwel digende schouwspel, dat ontzaglijke water massa's, die soms 5 6 meter hoog zijn, met donderend geweld naar beneden komen en op hun weg alles medesleuren. In het stelsel van verbindingswegen, dat tusschen verschillende punten is aangelegd, bevinden zich soms reusachtige kunstwerken, o.a. talrijke bruggen over de beddingen van de bergstroomen. Maarschalk Badoglio kon onlangs niet ten onrechte verklaren, dat de ravitailleering der troepen tijdens het groote reigenseizoen is gewaarborgd. De intendance, waarvan het middelpunt zich te Massaoea bevindt, legt op het oogenblik voorraden levensmiddelen aan, die naar de centra der legerkorpsen worden vervoerd en vandaar naar de eenheden in het binnenland. In alle centra worden op het oogenblik steenen of houten gebouwen gezet, waar reserve-voorraden levensmiddelen en munitie worden opgeslagen. ROME, 12 Februari. (R.O.) In het gebied van Neghelli zetten de Italianen de zuiverings actie voort. Lichte doch sterke mobiele colon nes worden op verkenning gezonden op zoek naar verdwaalde troepen van Ras Desta. Een colonne onder generaal Bergonzoli, den commandant van het garnizoen te Neghelli, heeft in vijf dagen een verkenningstocht vol bracht van Neghelli naar Mega, nabij de grens van Kenya en terug, een afstand van meer dan 400 K.M. Tijdens dezen tocht ont moette de colonne een belangrijk Abessynisch detachement nabij Malcagoeda, dat verslagen werd. Te Neghelli en Lamma Sjilindi komen zich nog steeds stammen onderwerpen. ROME, 12 Februari (R.O.). Het agentschap Stefani meldt uit Djiboeti; Uit Addis Abeba zijn berichten ontvangen, volgens welke Ras Desta geen enkel teeken van leven gegeven heeft, nadat hij geweigerd had, zich bfl den keizer te vervoegen. Niemand weet of hij leeft, of hij zijn toevlucht heeft gezocht in een klooster, dan wel de hand aan zich zelf heeft geslagen. Men weet alleen, dat hij na de nederlaag, die hem door generaal Graziani is toegebracht, bang was naar de hoofdstad terug te keeren en met tien sol daten het bosch is ingegaan. Bijgevolg kunnen de berichten, volgens wel ke de negus in den loop van de vorige week tijdens een bezoek aan het Zuidelijk front een. ontmoeting zou hebben gehad met zijn schoon zoon Ras Desta, in de streek van Sidamo, ge acht worden onjuist te zijn. ROME, 12 Februari. Stefani deelt mede, dat volgens mededeeling van het oppercom mando in Somaliland ieder van de 27 kisten munitie, welke in de Zweedsche ambulance zijn gevonden 50 pakken van 15 patronen be vat, dus in totaal 20.250 patronen in de 27 kisten. De patronen zijn van het kaliber 7.9 voor Mausergeweren en komen uit Herstal in België. De Zweedsche gezant deelde 7 dezer mede, dat volgens verklaring van de leden van de ambulance de auto's levensmiddelen, tenten, medicijnen, verbandmiddelen, blikken benzine en olie, reservebanden en herstel-materieel voor de auto's bevatten, alsmede 3000 thaler. Mogelijk bevatten de auto's nog de revolver van dr. Hylander met drie doosjes munitie cn 10 Mauser-patronen. De inlichtingen van de Zweedsche regce- ring doen veronderstellen, dat Ras Desta de munitie in de auto's heeft geplaatst. Het Zweedsche Roode Kruis heeft verzocht dien aangaande een onderzoek te doen instellen. SHANGHAI, 12 Februari (R.O.) Te Londen zal binnenkort worden "begonnen met den bouw van een gedenkteeken voor den stichter van de Chineesche republiek, dr. Soen Yat Sen. Aan de Chineesche ambassade te Londen zal worden opgedragên, onderhandelingen t« openen voor den aankoop van de huizen en gronden, in de buurt van de vroegere keizer lijke Chineesche legatie, waar dr. Soen Yat Sen in 1896 door handlangers van de Mansjoe- regeering werd ontvoerd. De op dezen grond staande huizen zullen alle gesloopt worde*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3