GROOTE ZWENKING NAAR LINKS IN SPANJE. ITALIAANSCHE OVERWINNING IN ENDERTA. Aantal zetels der linkschen op dat der rechtschen op 135 geschat, 'oir^na? S VTJSS- iü I Aradam veroverd en verdere terrein winsten behaald. COMMUNISTISCH GEVAAR VOOR KATHOLIEKE JONGEREN. Baldwin's geschokt prestige. BEROEMDE FRANSCHE ABDIJ INGESTORT. WAARSCHUWING TEGEN DE BEWEGING: REVOLUTIONNA1RE KATHOLIEKEN". EEN NIEUW SPOOR IN DE HAUPTMANN-ZAAK MAANDAG 17 FEBRUARI 1936 72 20 STEEDS GROOTER ONRUST Hoe generaal Doihara over den toestand denkt 20.000 ABESSYNIERS ZOUDEN BUITEN GEVECHT ZIJN GESTELD. MOSKOU'S SLUWE TACTIEK Was Sir Austen de vertolker van het groeiend algemeen wantrouwen NEVILLE CHAMBERLAIN DE KOMENDE MAN- MADRID, 17 Februari. (UN. PRESS). De verkiezingg-uitslagen, voorzoover fieze vanmorgen bekend waren, duiden op een aanmerkelijke zwenking naar links. Men schat, dat ongveer 200 linksche afgevaardigden hun intrede in het nieuwe parlement zullen doen. Een dergelijke sterke oppositie maakt natuurlijk de vorming van een krachtige meerderheidsregeering onmogelijk, zoodat het sedert twee jaar toegepaste systeem van een zwakke coalitieregeering weer „met denzelfden moed1' zal worden voort gezet. Onder de bestaande omstandigheden schijnt minister-president Portela Valla- dares de eigenlijke overwinnaar te wor den, daar hij als leider van de centrum- Partij, die 40 a 50 mandaten zou krijgen, op de wip zal komen te zitten. MADRID, 17 Februari. (R.O.) Om half fier vannacht werd de linksche ver kiezingszege duidelijk bevestigd door de *egeering, die schat, dat de linkschen 225 (tot dusverre 101), de rechtschen 135 (tot dusver 224) en de centrum-partijen een Zestiltal zetels (tot dusver 114) zullen Verkrijgen. MADRID, 16 Februari. (R.O.) over het a.1- Semeen ia de verkiezingsdag In geheel Spanje reeds om zeven uur groot, files voor de stembureaux In de hoofdstad. stembureau* den ordedienst was, hoewel h(j buiten Van uc« —v gewoon uitgebreid was, althans uiterlijk wei- nig te merken, behalve in den ondergrond- schen spoorweg, waar de wagons bewaakt door genie-soldaten met de bajonet OP het geneer. de°POMnbftH.Ue"C0lnml"HarlaUl1 en in bef,Ea'" In totaal 7400 beambten van de veiligheids politie en 1600 rechercheurs waren in actie. Elk der 1003 stemlokalen van Madrid werd bewaakt door een rechercheur en drie politie agenten. Bovendien stonden, behalve drie honderd auto's, twintig met machinegeweren uitge ruste pantserwagens gereed. Er werd nauwlettend toezicht gehouden op de kerken, banken gasfabrieken, electriciteits- centrales, theaters, bioscopen en andere openbare nutsbedrijven. Het publiek werd overal gefouilleerd. Voor al in de kerkgebouwen waren vrouwelijke be ambten in functie. Er waren verder tal van Roode Kruis-posten opgesteld, voor het geval zich ongelukken mochten voordoen. Dank zij al deze voorzorgsmaatregelen hebben slechts kleine ongeregeldheden plaats gehad. In het stembureau van de Chamberi-wfl waar president Alcala Zamora zijn stem ging uitbrengen, liet de voorzitter de vier b yz - tende leden, van wie er twee door de linksche en twee door de reehtsche partijen waren aangewezen, fouilleeren, om zich ervan te vergewissen, dat zij geen wapens droegen. Dit incidentje bleef evenwel beperkt tot een protest van de zijde dergenen, die zich zulks moesten laten welgevallen. Voorzoover totdusver bekend, is het ook in de provincie niet tot omvangrijke onlusten gekomen. Te Saragossa werd een lid van de „Accion Popular" tijdens een politleken twist gedood. Te Oviedo werd een socialist door een na tionalist neergeschoten. Te Segoria arresteerde de gouverneur per soonlijk een priester, die op den preekstoel verkiezingspropaganda gevoerd had, d e vo - gens de opvatting van den gouverneur kwet send was voor het regime. In de cortes, welke den 7den Januari j.l. in allerijl ontbonden werden, om te Voor komen dat het kabinet Portela Valladares en zelfs de president der Spaansche repu bliek Alcala Zamora wegens schending der constitutioneele waarborgen in staat van beschuldiging werden gesteld, waren de par tijen als volgt vertegenwoordigd: kath. volksactie (Gil Robles) 114 agrariërs 28 reehtsche Catalaansche liga 24 traditioneele monarchisten 20 monarchisten (voor Alfons XIII) 14 Baskische nationalisten 10 onafhankelijke rechtschen 14 rechts 224 radicalen (Lerroux) miie-radicalep groep Martinez Barrio groep Maura en liberalen 12 10 centrum 114 socialisten Catalaansche regionalisten links-republikeinen (Azana) onafh, republikeinen communisten 50 20 9 21 1 links 101 'TOKIO, 15 Februari. (UN. PRESS). «Naar de correspondent van het agentschap Nippon Dempo uit Hailar «eldt, heeft zich aan de Mandsjoerijsch ""-Mongoolsche grens 'n nieuw ernstig incident voorgedaan, dat mogelijk tot Uitermate moeilijke verwikkelingen •al leiden. Een ongeveer duizend man sterk Mon- goolsch detachement heeft zich ten Noorden van Ret Boeir-meer op Mand.jocrij.cb g,„odgebied begeven. D. Mongolen. di, waren uitgerust, vielen ,i„ Ue Japansch Mandsjoerijsche troepen a;,„ r aao, die hef- tigen tegenstand boden. Na een verwoed gevecht, dat Ver- scheidene uren duurde, werden de Mongolen, die, zooals men weet, door de Russen gesteund worden, terug, geslagen- In officiecle kringen te Tokio wacht men nadere bijzonderheden af, al vorens een verklaring over dit incident af te leggen. TOKIO, 13 Februari. (R.O.). De corres pondent van het blad „Yomlurl" bericht uit Hsinking, dat de commissie, welke door de regeering van Mandsjoekoeo is ingesteld, om een onderzoek in te stellen naar de inciden ten aan de grenzen van Mandsjoekoeo met Buiten-Mongolia en Sovjet-Rusland, haar "Werk beëindigd heeft Het onderzoek heeft uitgewezen, dat sedert Februari 1932 zeven-en-veertig inci denten plaats hadden aan de grens van Sovjet-Rusland en vier-en-veertig aan de grens van Buiten-Mo'ngolië. Hiervan zijn .slechts vier geregeld. De eommissie ts van oordeel, dat de reden van de incidenten ligt in de onnauwkeurig heid van de grenzen. MOSKOU, 15 Februari. (UN. PRESS).. Hoe onrustig de toestand in het Verre Oosten geworden is, blykt wel uit het feitt dat de in eenige landen de ronde doende geruchten, volgens welke reeds een oorlog tusschen Ja pan en Sovjet-Rusland Is uitgebroken, on middellijk van officieele zijde als belachelijk en dwaas gekenmerkt werden. PEKING, 15 Februari. (UN. PRESS) In verband met de jongste incidenten tusschen Mandsjoekoeo, dat, zooals bekend, geheel onder invloed staat van Japan, en Buiten- Mongolie, dat door Sovjet-Rusland wordt geprotegeerd, heeft luitenant-generaal Doi hara eenige aan wijzigingen gegeven met be trekking tot de toekomstige ontwikkeling van de Japansch-Russische betrekkingen HH ging daarbij ook in op de geruchten betref fende dreigend oorlogsgevaar in het Verre Oosten. Doihara verklaarde, dat hij niet aan een oorlog tusschen Mandsjoekoeo en Mongolië gelooven kon, doch voegde hieraan onmid dellijk toe: „Zouden echter de Mongoolsche troepen, ik bedoel de Sovjet-Mongolen, Mand sjoerijsch gebied binnendringen, dan is mo gelijk een oorlog nabij, Ik kan echter on danks de jongste gebeurtenissen niet geloo ven, dat de sovjets zoo iets zouden durven ondernemen". Verder sprak Doihara over de gebeurte nissen in de vijf Noord-Chineesche provin cies, waarvan er twee reeds den eersten stap naar een gedeeltelijke autonomie en afschei ding van Nanking gedaan hebben. Doihara trachtte de beweringen van be paalde buitenlandsche kringen, dat Japan de eigenlijke drijfkracht is achter de Noord- Chineesche autonomie-beweging, te ontzenu- Ye« met de verklaring: „Het is niet waar, ^at aan de nieuwe bestuurslichamen in de Tsjahar en Hopei Japansche ad- DoiiiaZUIlen worden toegevoegd", provinces achtte den bestuursvorm tn beide geen ffi-ond°lkornen bevredigend. Ik zie ook zelde hij, daVt°or de veronderstelling, zoo Noord-Chineesch^n hosturen van deze b®ld® Nanking «uilen af8cv°?"cieB zich Seheel van autonomie zullen ultro^e 6n ®en onbeperktc Ik neem evenwel M Sjantoeng, Sjansi en Soei VoeL ProvlncleB „j Hopei Tsjahar ™£*7„2 geloof, dat zij sympathiek „taan tegenover de gedachte van een zekere onafhankX heid van de centrale regeering en hoopi de gouverneurs van de drie provincies over eenkomstig mijn gedachte zullen handelen. PARIJS. 15 .Februari (VAN ONZEN COR RESPONDENT). Bij La-Roohe-Sur-Yon is de beroemde abdij Föntenellé, ateerend uit de 14de eeuw, hedenavond ingestort. De abdij ligt .op ongeveer 4 .KM. van La Roche en., was reeds geheel" aan haar'lot over gelaten. li Twee opnamen vare dien aanval op Léon Blum, zooals deze voorkomen op de jilm, welke een der ooggetuigen vare de gebeurtenis wist te maken en die aanvankelijk in beslag werd genomen. Naar schatting AD.DDD Ethio piers op de vlucht geslagen. MAARSCHALK Badoglio heeft een groote overwinning behaald na hevige gevechten rondom Aradam ten Zuiden van Makale. De Abessijnsche troepen, die onder bevel staan van Ras Moeloegeta em wier aantal geraamd wordt op 80.000 manschappen, zijn voor een deel op de vlucht geslagen. Ilct op de vlucht geslagen deel van dit Abessijnsche leger wordt geschat op 30.000 man. Aradam is veroverd. Sjelicok is bezet, evenals de geheele vlakte Afgol, met Antalo Belsat en Adi Maiciaa. De Abessijnsche verliezen, die buiten gewoon groot zijn, worden geschat op 20,000 buiten gevecht gestelde man schappen. De Italiaansche verliezen zouden ongeveer 400 dooden en 500 gewonden bedragen. Tengevolge van dezen veldslag loopen de troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem, die in het Tembiengebied staan opgesteld, gevaar afgesneden te worden, wanneer zij zich niet on middellijk terugtrekken- MAKALE, 16 Februari. (R.O,). De veld slag in Enderta is zeer belangrijk door zijn militaire resultaten en door zijn politieke consequenties. Van het oogenblik af, dat maarschalk Badoglio in Oost-Afrika aan kwam heeft hij steeds een ontmoeting ge- wenscht met den vijand in volle omvang, ten einde hem een indrukwekkende nederlaag te kunnen toebrengen. De maarschalk had gemeend die gelegen heid te krijgen tijdens de poging van de Abessijnen om den strijd aan te binden in Tembien op 21 Januari J.l., maar de vijand bood toen nog geen houvast. Ditmaal is het verlangde resultaat bereikt. De Abessijnen, die ongeveer 30.000 man telden, bijna allen van het geregelde leger, hebben een verbitterden tegenstand geboden, maar zijn toch volkomen op de vlucht ge dreven. Ras Moeloegeta heeft met 9000 man den strijd in den loop van den nacht van 14 op 15 Februari den rug toegekeerd. Aradam, dat genomen is, is een goed ver sterkte plaats, die zich uitstrekt over een lengte van 8 K.M. en een diepte van 3 K.M. Het is interessant te vermelden, dat de strijd werd aangebonden in voor de Italianen ongunstige omstandigheden, die haar oorzaak vonden in de positie van den tegenstander en in den omvang van de Abessijnsche troepen, die zy tegenover zich vonden. vUf Italiaansche divisies bevonden zich in de eerste linie: de divisie „23 Maart", de li"3 Januari"> de „Sabauda", de divisie erS cn de divisie „Assietta", welke ul f8Crve werd gehouden. f dat de Italianen hadden in de omstandigheid, tot er een vliegveld aan wezig was op 19 k.M. van het tooneel der operaties en dat zij beschikten over een machtige artillerie, werd weer opgeheven door de numerieke meerderheid der Abessy- hen en hun groote kennis van het terrein, benevens door hun groote beweeglijkheid. Hoewel de in stroomen neerstortende regen de aankornst van de ravitailleeringsafdeelingen belemmerd hadden, waren het toch uitslui tend de blanke Italiaansche troepen, die aan de actie deelnamen. De uiterste rechtervleugel van het front werd bezet door de benden van Ras Koeksa, die echter geen deel hebben genomen aan de actie. De linkervleugel werd bezet door Ben den Gallas onder Italiaansche leiding. Deze vleugel is nog niet gereed gekomen met het zuiveringswerk. U0 onderbevelhebber van den generalen staf van maarschalk Badoglio heeft tegen over vertegenvoordigers van de pers een uit eenzetting gegeven over de consequenties der recente gevechten. Hij zeide daarbij o.m.: De veldslag van Enderta is gewonnen, Enderta omvat de geheele streek, gelegen tusschen het Oosten van Makale en het centrum van Afada. De vijand trekt zich terug in dé vallei van Boera en Agajen, waardoor de troepen van Ras Moeloegeta volkomen geïsoleerd worden, Ik moet hulde brengen aan den moed der vijandelijke soldaten, die zich liever hebben laten afslachten dan te vluchten. Wanneer zij dan ook nu terugtrekken, komt dat, omdat zjj verslagen z(jn. Onze overwinning kan aanzienlijke militaire con sequenties hebben in het binnenland van Abessynië, aangezien, nu we Aradam een maal in onze handen hebben, eventueel onze aotie kunnen voortzetten in zuidelijke rich ting. Eventueel zullen wij zelfs een vijande lijken tegenaanval kunnen pareeren". Na de overwinning van Enderta schijnt het, dat de militaire operaties op groote schaal aan het noordelijk front ten einde zijn. immers de regens zijn nu begonnen, hetgeen het moeilijk maakt, nuttig gebruik te maken van de nieuwe stellingen. De eenige actie, die nu nog mogelijk is, is het schade toe brengen aan het terugtrekkende leger van Ras Moeloegeta, hetgeen te gemakkelijker zal vallen, daar de luchtvaart tijdens den slag heeft weten te verhinderen, dat uit Dcssie versterkingen naar het front werden gezonden. Aan den anderen kant is het ook mogelijk, dat na een algeheele zuivering van de vlakte van Afgdi maarschalk Badoglio de vlakte van Boeia zal bezetten, teneinde van de ri vier die denzelfden naam draagt, gebruik te maken als beschermingslinie. Eén der groote resultaten van de over winning van Enderta is, dat het Tembien gebied, dat zoo moeilijk te veroveren was, nu geheel bevrijd is. In den afgeloopen nacht hebben de Itali aansche troepen uiting gegeven aan hun uitbundige vreugde. In Asmara en in de be langrijke dorpen onder Italiaansche bezet ting Werden groote betoogingen gehouden. Onder het mom van vakorganisatie wordt de godsdienst bestreden. havanna, 16 Februari. (R.O.) De politie zoekt overal op Cuba naar een man van Duit- sche nationaliteit, wiens naam echter niet wordt genoemd. Deze Duitscher zou in het bezit zyn van een brief van Isidore Fischer, (Re bij de behandeling van het proces tegen Hauptmann van medeplichtigheid werd ver dacht. in dezen brief verzocht Fischer het losgeld voor den baby van Lindbergh naar Cuba te doen overbrengen. De Duitscher heeft den brief aan een Cu- baanschen advocaat ter hand gesteld en is toeft spoorloos verdwenen. Naar uit goede bron wordt gemeld, is deze brief gisteren aan gouverneur Hoffman ge zonden, De politie acht het voor het iot van Hauptmann van zeer veel belang, dat de be wuste Duitscher wordt opgespoord. (Van onzen correspondent). PARUS, 14 Februari 1936. De communistische actie is op het oogen blik feller dan ooit, vooral, dank zij het vol komen gemis van overheidsingrijpen tegen de propaganda in de fabrieken en op het platteland. De sovjet-republiek heeft sinds geruimen tijd bijzondere oogmerken, nog af gescheiden van de pogingen om tot een waar bondgenootschap met Frankrijk te komen, zoekt Moskou in Frankrijk leeningen te sluiten. De raad is aan de Russen gegeven, niet door uiterlijke propaganda de Franschen te verontrusten. De omzichtigheid, die daardoor voor de communistische propaganda geboden is, heeft haar invloed op elk gebied en zoo heeft men kunnen constateeren, dat terwijl een paar jaren geleden nog een zeer heftige campagne werd gevoerd voor de godsdienst- loosheid en tegen den godsdienst, op het oogenblik die openbare propaganda zoo goed als gestaakt is. Zy wordt voornamelijk nog onderhouden in sommige geschriften en op zoogenaamde debatavonden, waarover weinig wordt gesproken en die vooral in arbeiders wijken worden gehouden. In Frankrijk, het land bij uitstek voor syndicalisme, heeft men by de anti-gods- dienstige propaganda vooral gebiuik ge maakt van de bewering, dat de vakbonden uitsluitend op beroepsterrein blijven en zoo heeft men talrijke Katholieke arbeiders door middel van de roode syndicaten kunnen be reiken, onder het voorwendsel, dat het com munisme onzijdig staat ten opzichte van den godsdienst. Men heeft natuurlijk van Katholieke zijde niet stilgezeten en de organisatie van de arbeidende jeugd heeft groote vorderingen gemaakt. Niettemin biyft het communisme zijn ver woestingen aanrichten, waartegen het Epis copaat meermalen heeft gewaarschuwd. Juist de vermomming, door de communistische propaganda betracht, niet zoo zeer op het land en in de meer afgelegen industrie centra, maar in de hoofdstad en haar om geving, heeft thans de kerkelijke overheid er toe gebracht, een ernstige waarschuwing tot de Katholieken te richten tegen een pro paganda, die niet alleen bij de arbeiders, maar ook in de studentenkringen en bij de jonge „intellectueelen" gevaarlijke vorde ringen maakt. De aartsbisschop van Parijs, Z.Em. kardi naal Verdier, die, zooals men weet, krachtig yvert voor de katholieke religieuse en sociale actie, heeft voor Parijs en omstreken een raad van waakzaamheid ingesteld, samen gesteld uit de hulpbisschoppen en kanunni ken, die het toezicht hebben op de geeste lijke en sociale werken, en de directeuren der verschillende werken en deze raad heeft heden een uitgebreide nota het licht doen zien, om de Katholieken te waarschuwen en te vens aan te geven,-waardoor de werken en de sociale actie zich moeten laten lnspireeren in het vraagstuk van de communistische propaganda. De zeer uitvoerige nota herinnert in de eerste plaats aan de pauselijke encyclieken inzake het sociale vraagstuk, de economi sche activiteit en het publieke leven over eenkomstig de rechtvaardigheid en de naas tenliefde en aan de verplichting, die alle Katholieken hebben, om zich te doordringen van de sociale beginselen van de Kerk en die beginselen te verbreiden. Omtrent de houding der Katholieken tegen over de communisten als personen, zegt de nota: „Wat degenen betreft, die voor het communisme gewonnen zijn men moet zich bewust zijn van het kapitale onder scheid, dat de Kerk altijd gemaakt heeft tusschen de naastenliefde, of de liefde tot de particuliere personen, en het handhaven van de Waarheid, die een universeel goed is, noodzakelijk voor personen en maatschappij. Onder hen, die zich bij het communisme aan sluiten, zijn er, die rechtschapen en edel moedige bedoelingen hebben. Zelfs zy, die verzonken zijn in haat, mogen niet door onze broederiyke liefde verwaarloosd worden. Maar het communisme is een verwoestende leer voor de waarheden en de zedelijke waar den, die het meest noodig zijn voor de menschheid. Het communisme zoekt een atheïstisch en materialistisch sociaal leven in te stellen. „In het bijzonder moet men (dus) niet ver geten, dat het communisme het Uitgesproken oogmerk heeft, de tegenwoordige beschaving te vervangen door een godsdienstloos en mate rialistisch sociaal leven. Inderdaad en op con stante wijze, baseert het communisme zich 0p de Marxistische gedachte. Het atheïsme, het materialisme, het geweld, het afwijzen van de naastenliefde zijn niet alleen in het communisme de excessen, veroorzaakt door den ontmoeten tegenstand, of overdrijvingen, vry gewoon in den revolutionnairen strijd; maar het zijn de essentieele verschijningsvor men van het leven, dat het communisme voor de menschheid wenscht. Volgens het Marxisme: geen God, die ordent en recht doet; de geheele wereld is hiet anders dan een onophoudeiyke strijd, waarbij alles verandert en voorbijgaat. De godsdienst zou niet anders dan een rem zijn en een verzwak king in dien strijd en in de omvorming van de maatschappy: „Elke godsdienstige idee is een afschuweiykheid" (Lenin). Voor hen, die ver overd zijn voor het Marxisme, is er geen toe komstig leven, bestaat er niets boven het zoeken van de wereldsche geneugten en zelfs de meest geheiligde rechten van de individuen zü'n ondergeschikt gemaakt aan wat men het collectieve welzyn waant. Die philosophie van het worden en voort durend vervormen verwoest alle stabiliteit ca alle verplichtingen der familie; zij verbreekt verplichtingen en overeenkomsten. Het is niet alleen de privaateigendom die ontkend wordt, het gebeurt ook met de onomstootelyke zede lijke waarden, waarop elke ware beschaving berust". Omtrent de tegenwoordige taktiek, door het communisme gevolgd, zegt de nota; „In zijn tegenwoordige propaganda vindt het communisme het niet nuttig, nadruk te leggen op zyn strijd tegen den godsdienst en biedt zich meer aan als kampioen voor de rechtvaardigheid. Maar in brochures en pro pagandawerken biyven de laakbare denkbeel den verspreid worden; propagandawerken met alleen over de materialistische economische organisatie, maar ook tegen den gods dienst, tegen de gezinsmoraal, enz. En men is genoodzaakt, de conclusie te trekken, dat de openlijke bezadigdheid, soms aan den dag gelegd, niet anders dan een taktiek is. Die taktiek is trouwens door Lenin zelf voorgeschreven: „Wij moeten den gods dienst bestrijden, dat is het abc van alle materialisme en dientengevolge van het Marxisme. Maar het Marxisme is niet een materialisme, dat blijft by het a, b, c. Het Marxisme gaat veel verder en zegt: „Men moet tegen den godsdienst weten te stryden. Men moet niet den strijd tegen den godsdienst opsluiten in een abstracte ideologische predi king...... Men moet dien stryd verbinden aan de concrete practyk van den klassenstryd, met het oogmerk, de sociale wortels van den gods dienst te doen verdwijnen De katholieken moeten bedenken, dat het gedeelteiyk voordeel, dat deze of gene com munistische realisatie biedt, ofwel, de naasten liefde jegens personen, geen enkele toegeef- ïykheid kan ten gevolge hebben betreffende de communistische dwalingen, die onder de meest verwoestende moeten worden gerang schikt". De nota waarschuwt daarna uitdrukkelijk de Katholieken tegen de beweging van „revo- lutionnaire Katholieken" en hun orgaan „Terre Nouvelle", welks oprichter, welke goede be doelingen hy ook aanvankelijk kan hebben gehad, meer en meer een standpunt inneemt, dat onvereenigbaar is met de eischen van het kerkelijk leergezag. Voorts dat „Terre Nou velle" In geen enkel opzicht als een Katholieke publicatie mag worden beschouwd". I" ONDEN, 15 Februari. (R.Oj.)' In conservatieve kringen toont men zich eenigszins onaangenaam gestemd tengevolge van de heftige critiek, welke gisteren door Sir Austen Cham berlain op Baldwin's beleid ia uit geoefend. In dezelfde kringen geeft men welis waar toe, dat het een academisch debat was, een vrije discussie over een zuiver „particuliere motie" en geen discussie, die de algemeene politiek der regeering raakte, doch niettemin herin nert men eraan, dat de gebeurtenissen van December 1935 het persoonlijk prestige van Baldwin een slag hebben toegebracht en dat het debat over de voorstellen LavalHoare van 19 Dec. geëindigd is met een tweeslachtige op lossing. Over het algemeen zyn verklaringen als die welke Sir Austen en ook vice-admiraal Sueter heeft afgelegd, een meer preciese en concrete uiting van het latente gevoelen van ontstemming, dat er heerscht, van de sty- gende onrust over de geschiktheid van het huidige kabinet, om maatregelen te nemen, welke geëigend zyn, om een goede verdedi ging van het land te verzekeren. Vele conservatieve persoonlijkheden zyn dan ook van meening, dat Baldwin er maar moeiiyk in slagen zal, de macht gedurende deze heele legislatieve periode in handen te houden. Sommigen voorzien zelfs, dat hij in den aanstaanden zomer zijn post zal moeten verlaten en plaats zal moeten maken voor een „beproefden" conservatief zooals Neville Chamberlain. De „Daily Telegraph" schrijft in een hoofdartikel, dat uit het lagerhuisdebat van gisteren beter dan ooit, de laatste tien jaar, is gebleken, dat het parlement zyn volle aandacht wrtjdt aan de werkeiyke problemen der nationale verdediging. Sir Austen Cham berlain heeft daarvoor het treffende bewys geleverd. Wat hy gezegd heeft kan de re geering niet negeeren. Het zou echter een groote fout zyn, zflu rede te beschouwen als het sein tot een op roer. De rede was geen persooniyke aanval op Baldwin, maar de sterkst mogeiyke criU tiek op de capaciteit der Uit de geheele rede Is de noodz&kaiykbeii van een radicale wijziging gebleken. - r S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3