GENERAALS IN HET ROODE SOVJET-RUSLAND. ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 STEMBUS-CIJFERS UIT JAPAN. Zijn veldmaarschalken gaan voor bekwame strategen door. HET GROOTSTE, STAANDE LEGER VAN DE WERELD... CIVIELE LIJST VAN KONING EDWARD. De hertog van York krijgt hoogere inkomsten. Tot dusver wint liet kabinet- Okada. HET SUCCES DER SOCIALISTEN.' OVERSTROOMINGEN IN SPANJE BREIDEN ZICH UIT. DE GRENSVERDEDIGING. VAN BELGIE. Exposé van den minister van landsverdediging. DE ONGEVALLEN BIJ DE BRITSCHE LUCHTMACHT. Grondig onderzoek naar de oorzaak. Mogelijkheid van sabotage? WERELDTENTOONSTELLING 1937 TE PARIJS Reeds 30 staten, waaronder Nederland hebben deelneming toegezegd. IBERISCH SCHIEREILAND GETEISTERD. Ook Portugal, na vier maanden regen, overstroomd. EEN SOORT TYPHUS-EPIDEMIE IN OHIO. Reeds meer dan 2000 personen aangetast. STAKING IN HET MAATBEDRIJF? DOOR VLIEGWIEL GEGREPEN. DE INBRAAK BIJ LISSONE. Roovers uit de onderwereld. ROODVONK TE WEERT. NOODLOTTIGE VAL. BEHANDELING IN HOOGER BEROEP. De man, die in het Verre Oosten de.roode heirscharen commandeert, draagt den histo- rischen naam Bluecher. Maar niemand weet, of dat zijn ware naam is. In zijn veelbewogen loopbaan heeft hij telkens anders geheeten. Men weet slechts, dat hij in 1889 geboren werd en in Mitishi, in Midden-Rusland, als metaalbewerker arbeidde. Toen hij een en twintig jaar oud was, werd hij als verdacht van revolutionnaire agitatie door de tsaris tische politie gearresteerd en voor twee jaar in de gevangenis geworpen. Generaal Wassili Constantinowitsch Blue cher nam in 1914 ondanks zijn revolution naire neigingen dienst en hij klom spoedig op. Hij bleek een geboren commandant en strateeg. Maar hij bleef revolutionnair en in 1916 was hij lid van de in die dagen illegale bolschewistische partij. In 1917 stond hij aan het hoofd van een revolutionnair comité en voerde hrj een troep roode arbeiders tegen de kozakken aan, die hij herhaaldelijk versloeg, aldus het zijne bijdragend tot Lenin's triomf. De woelige tijden, vol strijd en avontuur, waarin hij werd ondergedompeld, gaven hem de kans, steeds meer naar voren te komen. En in 1918 behoorde hy tot de bekendste aan voerders van het roode leger. Hij maakte alle up and downs er van mede en hrj was het, die generaal Wrangel uiteindelijk versloeg, toen de geallieerden dezen laatsten der „witte generaals" in den steek lieten. Een echte houwdegen, die Bluecher. En toch de geheimzinnigheid in persoon. Hij be hoorde tot de Russen, door wie het leger van de kwomintang georganiseerd werd. Tsjang Kai Shek ging bij hem in de leer. En hij werd in 1929 tot opperbevelhebber der Russische strijdkrachten in het verre Oosten benoemd. Er dreigde om den Chineeschen Oosterspoor weg een oorlog met Japan te ontstaan. Dezen oorlog heeft men tot dusver nog weten te vermijden. En de machthebbers van Mos kou houden niet op te betoogen, dat ze geen oorlog wenschen en alleen er op los zullen slaan, zoodra een vijand Russisch gebied bin nenvalt. Maar niemand twijfelt er aan, dat generaal Bluecher aan de Siberische grenzen de wacht houdt. En wacht op het eerste sein. Zijn naam wordt thans in verband met het MongoolschJapansche conflict door heel Azië gefluisterd en China, dat hem zoo goed kent, wacht in spanning af. Generaal Bluecher is de legendarische fi guur onder de veldmaarschalken van sovjet- Rusland. Zooals bekend, is deze rang weer in gevoerd, sinds de volkscommissaris voor de ovenlediging Worossiloff, bijgenaamd „Klim", de rangverdeeling der kapitalistische legers heeft overgenomen. o3 Worossiloff, geestelijk erfgenaam van Trotzky, den verbannen organisator van het roode leger, heeft openlijk verklaard, dat het leger der arbeiders en boeren niet alleen een onoverkomelijken muur ter verdediging van het „roode paradijs" vormt, maar tevens in staat is, eiken vijand op diens eigen grond te verslaan. Het is stout gezegd. Er schijnt echter eenige reden voor te zijn. Het leger van de z.g. pacifistische sovjets heeft immers een yredessterkte van ruim een millioen man, ongeacht de ruim twee honderdvijftigduizend soldaten van de Ogpoe en de contingenten, die in het binnenland, voornamelijk in de groote steden, de orde moeten handhaven en dienst doen als grenspolitie en treinbewakers. Het roode leger is uitstekend bewapend en heel goed gemechaniseerd. De Fransche ge neraal Loiseau woonde verleden jaar zomer de groote manoeuvres in de buurt van Kieff bij. Hij prees vooral de bewegelijkheid der troepen, van groot belang in een land, waar het spoorwegstelsel nog slechts gebrekkig is. Zoowel in Rusland als in Siberië zijn overal groote voorraden materiaal en munitie op geslagen. Een fortengordel in het Westen (van Dwinsk tot Kieff) en in het Oosten (van Tsjita tot Wladiwostok) vormen uitste kende verdedigingslinies en niet minder goede uitvalspoorten. Wat generaal Loiseau vooral opviel was de geweldige hoeveelheid lichte en zware ma chinegeweren en het feit, dat de generale staf en de plaatselijke commandanten over heel goede stafkaarten beschikten, iets wat in het tsaristische Rusland niet het geval was. En de verschillende militaire attaché's, in wier tegenwoordigheid het roode leger zijn groote manoeuvres hield, waren het er over eens, dat het over bekwame strategen beschikt, yice-volkscommissaris Toektsjasjejski, die in geval van oorlog in het Westen het bevel zou voeren, doet in bekwaamheid niet voor Blue cher onder. De bolschewisten hebben zich voor hun leger geweldige opofferingen getroost. Ter wijl het volk honger leed en slecht gekleed was, bleef het leger het troetelkind. En wan neer men de Russische grens overschrijdt, vallen overal de soldaten op, goed gekleed als ze zijn en goed gevoed, als ze er uit zien. De best gekleede menschen in Moskou zijn de .officieren en de buitenlanders De organisatie en uitbouw van het leger werden begonnen met het motief, dat het ka pitalistische buitenland op den loer lag, om zich van stukken Russisch grondgebied mees ter te maken. Wat Duitschland betrof, beriep men zich op Hitler's „Mein Kampf". Thans komt men er openlijk voor uit, dat sovjet- Rusland een groot leger heeft, omdat het prettig is, zich machtig te voelen. Het leger, dat aanvankelijk was voorbestemd, om de wereldrevolutie te dienen, wordt nu als de beschermer van het vaderland verheerlijkt, zulks met nadruk op het woord vaderland. De bolschewieken hebben op den duur de veelgesmade vaderlandsliefde niet kunnen ontberen. Ze sprak beter tot de massa dan abstracte, communistische en nooit in de practijk gebrachte theorieën. Trouwens, wat was Lenin niet altijd sentimenteel dweperig met zijn moedertje Rusland Het Roode leger is niet alleen georgani seerd, maar ook gezuiverd. Langen tijd heb ben er tsaristische officieren in gediend. Een kader kon niet zoo maar uit den grond wor den gestampt. In het bijzonder in de hoogere rangen was het pre-revolutionnaire element Bterk voorhanden en het werd even sterk verdacht. De communistische machthebbers voelden zich nooit zeker en menigmaal heb ben ze een werkelijke of vermeende samen zwering in het leger met geweld moeten ver tjdelen. De „Prawda" deelde onlangs met groote voldoening mede, dat de commandeerende of ficieren nu zes procent werklieden en dertig procent collectieve boeren zijn, terwijl het grootste gedeelte der officieren onverdachte leden van de communistische partij zijn. Meer dan ooit is het roode leger een in strument der machthebbers van het Kremlin, al is het dan in naam een volksleger. Het staat onder den directen invloed van de partij, vormt in de partij tegelijkertijd een aparte eenheid. Industrie-arbeiders, die lid zijn van de partij en voor het leger worden opgeroe pen, vormen daarin aparte cellen. Ze ver laten hun industriecel. Evenals in de „kapitalistische" landen be staat er in het roode paradijs dienstplicht. Die werd reeds in 1918 ingevoerd en bij een de creet van 8 Augustus 1928 is de militaire dienst verplichtend gesteld voor alle gezonde mannen tusschen de 19 en de 40. De dienst tijd duurt van twee tot vier jaar, zulks naar gelang van het wapen. De reserves omvatten de leeftijden van 23 tot 34 jaar en van 35 tot 40. De eerste categorie moet elk jaar drie maanden opkomen, de tweede van twee tot zes weken. Daar het leger op territo riale basis is georganiseerd, oefenen deze reservisten echter meerendeels in de buurt van hun woonplaats. De officieren zijn alle beroeps-militairen en onder Stalin's door den nood „mild" bestuur kunnen zelfs zoons van middenstanders en rijke boeren tot het leger worden toegelaten en aldus tot het officierencorps. Want dit staat voor eiken soldaat open, indien hij in staat blijkt, de vereischte examens af te leg gen. Nog steeds wordt het roode leger gecontro leerd door de z.g. politieke administratie, die uit den tijd stamt, toen de communistische leiders geen enkelen officier vertrouwden en het leger oppropten met volkscommissaris sen. De chef van de politieke administratie, feitelijk een dwarskijker-, heeft een rang, ge lijk aan die van den maarschalk Toektsjasjes- ki. Hij moet zorgen voor een goeden, commu- nistischen geest en deze wordt bevorderd, doordat men elk jaar slechts een vierde van het aantal beschikbare recruten oproept, zoo dat men een ruime keuze heeft uit de com munistische jeugdorganisaties, wier leden onverbiddelijk vóórgaan. Het roode leger staat zoo hoog in de gunst, dat het by de 1 Mei parade op Moskou's Roode Plein een overheerschende plaats inneemt. Het wordt bestuurd door een specialen raad, de „Revoyen Sovjet", waarvan o.a. ook de bekende cavalerie-generaal Boedjenni deel uitmaakt. Maar Worossiloff is dictator en practisch alleen aan Stalin verantwoording verschuldigd. Van hem zal het afhangen, of in het Oosten Bluecher de geweldige macht te zijner beschikking zal krijgen, waarvoor hij al jaren heeft gepleit. Volgens Bluecher im mers zal het roode Rusland in het Oosten zijn eerste groote krachtproef hebben te door staanc. H. De Britsche regeering zal dezer dagen een wetsontwerp indienen tot vaststelling van de civiele lyst van den koning en de leden der koninklijke familie, daar wegens den dood van koning George een herziening der uit gaven voor het Koninklijk Huis noodzakelijk is geworden. In verband hiermede zal de regeering voor stellen, dat de hertog van York, als ver moedelijk troonopvolger, in het genot zal worden gesteld van de inkomsten, verbonden aan het graafschap Cornwall, die op onge veer 70.000 pond per jaar worden geschat en die tot dusverre aan den prins van Wales werden uitgekeerd. De hertogin van York zal een toelage krij gen van 10.000 Pond. Ingeval zij weduwe zou worden, zou het bedrag tot 30.000 Pond wor den verhoogd, terwijl de kinderen van dit echtpaar, Elisabeth en Margaretha Rose, tot haar meerderjarigheid een toelage van 6000 Pond per jaar zullen ontvangen. Tot nu toe ontving de hertog van York een jaarlijksche toelage van 23.800 Pond. Volgens de bestaande wetten zal aan ko ningin Mary, als weduwe, worden toegekend een bedrag van 70.000 Pond per jaar. Tot nu toe vorderde de civiele lijst in totaal een bedrag van 420,000 Pond, waarvan een be drag van 97.800 Pond als particuliere in komsten van het koningshuis heeft gegolden. Van dat bedrag kwam aan den koning en aan de koningin ieder de helft toe. Zoolang koning Edward ongehuwd blijft, kan hij over laatstgenoemd bedrag onbeperkt be schikken. MOSKOU, 21 Februari (R. O.). De ijs- breker „Tsjaoemian", die in de Kaspische Zee is verdwenen, is nog niet teruggevonden. Drie nieuwe schepen zijn uitgevaren om het schip te zoeken. Men vermoedt, dat het nabij het eiland Tsjetsjen is vergaan. De ijsbreker heeft 28 man aan boord. „Stopt u maar, juffrouw Ramsmaar, hier mede besluiten wij de eerste les in het auto- besturen." TOKIO, 21 Februari. (UN. PRESS). De uitslagen der algemeene verkiezingen, voor zoover deze te middernacht bekend waren luiden als volgt: Minseito-partij 109 zetels. Seioekai-partij 87 zetels. Socialisten 17 zetels en andere partijen 26 zetels. Van de resultaten op het platte land ver wacht men een versterking der Seioekai. In Japansche politieke kringen is men de meening toegedaan, dat de socialisten sterk genoeg zullen zijn, om eventueel aan de Seioekai-party, zoowel als aan de groepen, die een boven de partijen staande regeering ondersteunen, een meerderheid te verzekeren. MADRID, 21 Februari (R. O.). In de pro vincies Andalusie, Zamora, Valladolid en Ba- dajoz breiden de overstroomingen zich uit. Te Sevilia is de Guadalquivir 10 meter boven het gewone niveau gestegen. In Andalusie moesten 2500 gezinnen him woningen ontruimen- Tot nu toe wordt nog geen melding gemaakt van slachtoffers, doch de materieele schade is aanzienlijk. BRUSSEL, 21 Februari. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). Volgens den militairen medewerker van „Le Soir", die een broer is van den generaal van den staf, Tasnier, en doorgaans als de spreekbuis van het ministe rie van defensie doorgaat, heeft de minister van landsverdediging, Devèze, op de jongste bijeenkomst van de militaire parlementaire commissie een exposé gegeven omtrent de kwestie van de verdediging van de Neder- landschBelgische grens. Omstreeks 1920, aldus de minister, heeft de generaal van den staf, Maglinse, te ken nen gegeven, dat een nieuwe Duitsche aan val nog Noordelijker van België zal plaats hebben dan in 1914 en mogelijk zelfs dwars door Nederland. In 1935 werd algemeen aan genomen, dat, als België nogmaals overrom peld zou worden, dit zonder voorafgaande oorlogsverklaring zou geschieden en met ge1 motoriseerde legers, die per dag 250 kilome ter kunnen afleggen. Van Duisburg tot Antwerpen is maar 215 kilometer, van Dusseldorf tot Brussel 208 en van Coblenz tot Namen 255 kilometer. Luik is in sterken staat van verdediging gesteld. De Duitschers hebben tal van verbindings wegen aangelegd, daar waar hun grens het dichtst bij de Maas ligt. Op die plaatsen is een invalskans buitengewoon gunstig. De verdediging van Turnhout werd op de gelijke wijze ingericht. In de toekomst zal het Albert-kanaal de tweede met de Nederland- sche grens gelijkloopende verdedigingslinie vormen, doch alle inspanningen van Belgi scfhe zijde, om de grens te verdedigen, aldus besloot de minister, zouden nutteloos blijken te zijn, indien niet spoedig voor voldoende middelen zou worden gezorgd in den geest van de onlangs ingediende wetsvoorstellen. LONDEN, 21 Februari (A. N. P.) De drie ernstige ongevallen, die de Britsche lucht macht gedurende de laatste 48 uur hebben ge troffen, zijn voor de bevoegde instanties aan leiding geweest tot het instellen van een gron dig onderzoek naar de oorzaak. De „Daily Mail" komt met de onthulling, dat politie-ambtenaren aan dit onderzoek, deel hebben, daar men, te oordeelen naar de om standigheden, de mogelijkheid van sabotage niet als uitgesloten kan beschouwen. Volgens het blad wordt dit vermoeden versterkt door de onthullingen over de gevallen van sabotage aan boord van Britsche oorlogsschepen. De „Daily Mail" wijst er op, dat de beide toestel len, die in den nacht van Woensdag op Donder dag neerstortten, nachtsbombardementsvlieg tuigen van de nieuwste soort waren, die op een en hetzelfde vliegveld thuisbehoorden. Beide toestellen waren voorzien van de mo dernste radio-installatie, zoodat verdwalen zoo goed als uitgesloten moet zijn geweest. De bij Le Havre gevallen machine is gis terenavond geborgen, waarbij gebleken is, dat zij slechts weinig was beschadigd. PARIJS, 21 Februari (R.O.) Reeds een der tigtal buitenlandsche staten heeft zijn deel neming toegezegd aan de internationale ten toonstelling, welke in 1937 te Parijs zal wor den gehouden en wel Duitschland, Oosten rijk, België, Brazilië, Groot-Brittannië, Cana da, Chili, Cuba, Egypte, Ecuador, Finland, Griekenland, Haiti, Hongarije, Iran, Italië, Japan, Letland, Luxemburg, Monaco, Neder land,- Peru, Polen, Roemenië, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, Turkjje,. sovjet-Rusland, Uruguay en Joego-Slavië, Bovendien is de tentoonstelling zoo goed als verzekerd van de deelneming van Dene marken, Zweden, Noorwegen en Spanje, LISSABON, 21 Februari. (R.O.) In Por tugal regent het reeds vier maanden onop houdelijk. De ontzaglijke watermassa's hebben het landschap in een groot moerasveld veranderd. Bewerking van den grond is on mogelijk. Duizenden landarbeiders zijn dien tengevolge werkloos geworden. B(j Villa Franca, ten Noorden van Lissa bon, heeft de Taag den dijk vernield. 140 vier kante kilometer vruchtbare weidegrond kwa men onder water te staan. Het vee kon slechts met de grootste moeite in booten gered worden. Het gebied is volkomen van de buiten wereld afgesneden. Eenige bewoners moesten zich in veiligheid brengen door in boomen te klimmen. Sedert 27 jaar is een zoo groote overstroo ming niet voorgekomen. Op vele plaatsen zijn de spoorlijnen verbroken. MADRID, 21 Februari (R.O.). De over stroomingen in de provincie Sevilia hebben een sinds lang niet voorgekomen omvang aan genomen. Tot dusverre zijn ruim 2000 gezinnen, die dakloos waren geworden, in noodwoningen ondergebracht. Vooral' ernstig getroffen is de streek rondom Triana. VALLADOLID, 22 Februari. (R.O.) Het huis van Cervantes is overstroomd. In de groote bibliotheek bereikte het water een hoogte van twee meter. 2000 boeken en het meubilair uit den tijd van Cervantes werden beschadigd. WASHINGTON, 22 Februari. (R.O.) Van de 11.000 inwoners, welke de stad Coshocton in Ohio telt, zijn meer dan 2000 ziek. Tengevolge van het slechte drinkwater zijn zij door een darmkwaal aangetast, welke gelukkig niet van gevaarlijken aard is. De geneesheeren stelden evenwel een bacil vast, verwant aan de typhusbacil. De regeering heeft aanzienlijke hoeveelhe den geneesmiddelen gezonden. De scholen en de meeste zaken zijn gesloten. Vakbonden weigeren loonsverlaging te accepteeren. Namens de samenwerkende bonden in de kleedingindustrie wordt ons geschreven: Een aantal maatzaken in Nederland, dat in het voorjaar van 1935 een C. A. O. afsloot met de vakbonden ln de kleedingindustrie, heeft deze C. A. O. opgezegd. Verschillende dezer firma's hebben den vakbonden medegedeeld, bereid te zijn een C. A. O. af te sluiten, mits de loonen opnieuw met 5 pet. worden verminderd. De vakbonden zfln van meening, dat zij na de loonsverla gingen, die ln de laatste jaren, ook als gevolg van een andere toepassing der stukloontarie ven zijn ingevoerd, geen genoegen kunnen nemen met een nieuwe verlaging. In Amsterdam zijn de firma's: Gebr. Dom hoff, Aug. Herrmann, M. S. de Jong, Koehorst Stoel, J. F. Scholte Zoon, Sormani, S. de Koning Co., E. H. Dik, ermede in kennis gesteld, dat, zoo zij heden, Zaterdag 22 Fe bruari de loonsverlaging invoeren, de kleer makers het werk zullen onderbreken. Eenige firma's in Amsterdam hebben de C. A. O. niet opgezegd, terwijl andere *firma'3 de invoering van een loonsverlaging tegen een lateren datum hebben aangezegd. Het is vry' zeker, dat Maandag a.s. ook in Den Haag en Rotterdam, een aantal perso- neelen in het maatbedrijf het werk zullen onderbreken, daar de vakbonden ook in deze plaatsen niet bereid zijn, de loonsverlaging, die tegen 22 Februari is aangezegd, te aan vaarden. Slachtoffer was vrijwel op slag dood. Op de drukkerij „Libertas" aan de Drift te Utrecht is hedenochtend de 22-jarige on gehuwde hulp-drukker F. de W., uit Bilt- hoven by het verrichten van werkzaamheden aan een rotatiepers door het vliegwiel ge grepen en meegesleurd. De man was vrijwel op slag dood. Leerlingen van het Missiehuis naar huis gezonden. In het Missiehuis der paters van den H. Geest te Weert is bij een zestal scholieren roodvonk geconstateerd. In overleg met den behandelenden geneesheer dr. Schutter wor den de patiënten in het Missiehuis verpleegd. In verband hiermede zijn alle leerlingen tot 2 Maart a.s. naar huis gezonden. Aan de gevolgen overleden. pe bejaarde heer S. uit Geleen, die de vorige week Zaterdag bij de begrafenis van den 19-jarigen P., die te Obbicht bij het schaatsenrijden verdronk, tengevolge der glad heid uitgleed en met gespleten schedel werd opgenomen, is in het R. K. ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienigheid!' te Sittard aan de gevolgen van ztjn val overleden. Op 20 Augustus 1934 ontdekte het kantoor personeel van het reisbureau Lissone, geves tigd in de Leidschestraat te Amsterdam, dat inbrekers een bezoek aan het perceel hadden gebracht. Men vond de deur van de brandkast geopend, een bedrag van 18.000 was gesto len. Noch op de deur van de brandkast, noch op de buitendeur werden sporen van inbraak gevonden, zoodat de veronderstelling voor de hand lag, dat de daders, die met de situatie goed op de hoogte moesten zijn geweest, ge bruik hadden gemaakt van valsche sleutels. De politie vond een spoor, dat leidde naar een werkster, die dikwijls in de zaak gewerkt had. Nauwkeurig ging zij haar gangen na, evenals die van haar man. De man, een be kende van de politie, bleef echter stempelen en niets wees er op, dat zij de beschikking hadden over veel geld. Dit werd spoedig anders. Het tweetal werd royaler in zijn uitgaan. Tenslotte deêd de po litie een huiszoeking, de man legde een volle dige bekentenis af. Twee eveneens gearresteer de vrouwen bleven aanvankelijk hun onschuld volhouden, evenals een vierde verdachte. De werkvrouw en een vriend, een zekere B., bekenden, doch de laatste verklaarde door K., een bekende figuur in donker Amsterdam, tot dezen diefstal te zijn verleid. Twee van de vier verdachten berustten in de straffen, waartoe ze door dé rechtbank wa ren veroordeeld. Tegen de vrijspraak van J. K., den broer van Nel K., die tot twee jaar werd veroordeeld, teekenden het O. M. en de ver dachte appel aan. De officier had vier jaar te gen haar geëischt. Gisteren behandelde het Amsterdamsche gerechtshof deze geruchtmakende inbraak. „Ik zit nu al zestien maanden Eerst stond Nel K. terecht verdacht van dief stal, subs, heling. De vrouw handhaaft haar ontkenning. Volgens haar was hier sprake van een wraakoefening van J. B. Hij heeft zich nu toch genoeg gewroken, ik zit nu 16 maanden Pres.: Maar u hebt toch het geld in huis gehad Verd.Ik dacht, dat het geld van de com munistische party was. Ik heb van „Jantje" (verd. B.) maar een keer ƒ50 gehad. Verdach te doet dan een uitvoerig verhaal waaruit haar onschuld en onwetendheid betreffende de „Lissone-zaak" zouden moeten blijken. Ver schillende figuren uit donker Amsterdam spe len in haar verklaring een rol en wij krijgen o.m. te hooren, welken weg het geld gevolgd heeft, nadat het door de roovers uit Lissone's brandkast was gehaald. Het woord „wraak" komt herhaaldeiy'k voor. Dan wordt „Jantje B." een 26-jarige bakker, gehoord. Hij heeft in het vonnis berust, vol gens „Nel" zouden zijn verklaringen volko men onjuist zijn en zijn afgelegd om wraak op haar te nemen. Ook voor het hof houdt hy vol, dat Nel bij de inbraak aanwezig is ge weest. Pres.: Maar ze heeft toch niet daadwer kelijk meegeholpen, welk nut had u er van, dat ze mee ging? Getuige: ze wilde absoluut mee Pres.: Maar u had het plan toch met de werkster besproken, daar was u nogal be vriend mee. Getuige vertelt dan, dat hy de sleutels van het kantoor van deze werkster had „gestolen' Nadat hij ze had laten na maken had hy de valsche exemplaren aan Nel gegeven. Pres.: Denkt u er om, u staat onder eede. Getuige: Werkeiyk, ik heb de sleutels aan Nel gegeven. In den nacht van 18 op 19 Augustus is ge tuige met Nel en haar broer het perceel bin nengegaan. Pres.: En wat deed u? Getuige: Ik bepaalde me hoofdzakeiy'k tot bijlichten, de broer van Nel vond al gauw den sleutel van de brandkast. Pres.: Waar lag die sleutel? Getuige: In een sigarenkistje Pres.Toch merkwaardig, dat K. dien sleu tel vond, noch Nel, noch haar broer waren ooit eerder in het gebouw geweest. Verwisselt u den naam van K. niet met die van de werk ster „Cor", die by Lissone werkte, en een goe de „terreinkennis" had. Nel haalde het gdld uit de brandkast. Getuige: Neen, beslist niet. Hy zet dan zqn verhaal voort. We gingen naar den kel der. Nel voorop, ht lichtte by'. Nel heeft de brandkast opengesloten en het geld er uitge haald. Verd. (tot getuige); Spreek toch de waar heid Pres.: Ja, die probeer Ut er ook al uit te krijgen- De getuige zet onverstoorbaar zijn verhaal voort. Hij vertelt, dat zijn aandeel in den buit maar gering is geweest: Nel met haar broer moesten het leeuwenaandeel hebben om een café op den Achterburgwal op te richten, lan gen tijd is het geld door verd. bewaard, omdat dat „veiliger" was. Er zijn in die dagen inge- wekkelde financieele transacties met het „Lissone-geld" door donker Amsterdam ver richt, transacties, die vechtpartijen en drink gelagen met zich brachten Dan komt de werkster Cor, voor het hekje. 2ij wordt er door den president, mr. Jolles, her haaldelijk op betrapt, dat zij onjuiste verkla ringen aflegt, haar geheugen laat haar he laas meermalen in den steek. Zij speelt de rol van volkomen onschuldige, die tenslotte door Nel is meegesleept. Ze vertelt, dat zij het plan had de politie te waarschuwen, later had zy 100 gekregen. Nel had haar toen gesmeekt haar niet te verraden: „Breng me niet in de „grandige kit" (politiebureau), want ik heb nog een jaar te goed ook." De werkster ontkent te hebben meegedaan. Pres.: Blijft u volhouden, dat u niet mee hebt gedaan aan de inbraak Hebt u niét ver teld, waar de sleutel van de brandkast was Hebt u heelemaal geen inlichtingen gegeven? Verdachte ontkent ook maar eenige inlichtin gen te hebben gegeven, pas later had ze ge hoord, wat er gebeurd was. Pres.: En bent u niet eens eerder in het perceel geweest op een nacht omstreeks Pink steren Getuige: Neen, absoluut niet. Pres.: Maar er zijn getuigen, die onder eede zullen verklaren, dat er op een nacht een man en een vrouw uitkwamen. Dat was niet Nel, wel leek die vrouw op u Getuige: Toch was ik het niet. Pres.: Maar we zullen toch onthouden, dat u werkster in het perceel was, dat u Jantje B. goed kende en dat u goed van de situatie op de hoogte was. En u schuift alle schuld op verd. Een vrouw, die tegenover het kantoorlokaal van Lissone woont, wordt dan als getuige ge hoord, en verklaart, dat zy op Pinksternacht een vrouw uit het perceel had zien komen, die veel leek op de vorige getuige, de werkster Cor., in ieder geval was het Nel niet geweest. Nog verschillende getuigen komen verkla ringen afleggen over de voorbereidingen, die de bende had gemaakt, alvorens tot de in braak kon worden overgegaan. Een zoon van een café-houder vertelde, dat hij van een deel der plannen op de hoogte was geweest; hij had voor de inbraak was ge pleegd, de politie gewaarschuwd. De directeur van Lissone verklaarde dat i« een kast in het privékantoor een kistje stond, waarin zich de brandkastsleutel bevond. Hij ■acht het echter niet waarschijnlijk, dat deze gebruikt is door de inbrekers, hoewel dit'door B. is verklaard. Requisitoir. Na de pauze is het woord aan den procu- i em -generaal mr. D. Reilingh, voor het houden van zijn requisitoir. Spr. gaat uitvoerig de verklaringen van de verschillende getuigen na, waarbij hij vooral de verklaringen van getuige B., den hoofddader, die in zijn straf berust heeft, onder de loupe neemt. Hij acht niet bewezen, dat Nel K. dien bewusten nacht het gebouw binnen is geweest; wel neemt hy aan, dat zy geweten heeft wat er bij Lissone is gebeurd. Ook staat z.i. vast, dat verdachte een deel van het geld, wetende, dat het van diefstal afkomstig was, ten geschenke heeft aangeno men. Ook acht spr. bewezen, dat verd. het geld heeft vervoerd en verborgen gehouden. Betref fende de strafmaat zegt de procureur-generaal dat er een groot verschil bestaat tusschen het plegen van een zoo ernstig misdryf als diefstal van vele duizenden guldens uit een brandkast in een kantoorgebouw en het ver voeren en bewaren van den buit en 't daarvoor aannemen van een belooning. Het O.M. eischte tenslotte vernietiging van het vonnis der rechtbank en verd.'s veroor deeling wegens heling tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Pleidooi. Mr. van Westen, de verdediger van ver dachte, is het met den procureur-generaal eens, dat van een medeplegen van diefstal met inbraak dmr deze vrouw geen spoor van be- wys is cloverd. PI. acht echter de opzette- lyke heling evenmin bewezen, daarvoor is immers noodig, dat zij het geld uit winstbe jag heeft bewaard en vervoerd. Dit nu is z.i. niet komen vast te staan. Wel geeft verd. toe, een deel van het geld in huis te hebben gehad, doch toen wist ze niet, waar dit van daan kwam. Na de verschillende getuigenver klaringen te hebben nagegaan concluaoome pi. tot 'yryspraak, m Pres.; Nu verdachte, we zullen over veer tien dagen uitspraak doen. Verdachte (huilend): Zoekt u 't maar goed uit, want ik ben onschuldig, die B. wil alleen maar wraak nemen. De broer staat terecht. Dan wordt de zaak tegen den broer van de eerste verdachte behandeld. Hij is door de rechtbank vrijgesproken. Ook tegen hem zyn de bezwarendste verklaringen afgelegd door „Jantje" B. Meneer de president, zegt verd., ik ben volmaakt onschuldig en Jantje heeft het een maand of wat geleden in den celwagen zelf toegegeven. Pres.: Wei toevallig, dat u die uitlating het hoorde. Dezelfde getuigen als in de eerste zaak worden gehoord. „Jantje" B. gaf thans min of meer toe, dat hij in den celwagen had ge zegd: „Nel en haar broer hebben me verra den". De procureur-generaal mr. D. Reilingh zegt in 2ijn requisitoir, dat alleen „Jantje B." heeft gezegd, dat deze verd. mede den diefstal heeft gepleegd. Geen enkele andere verklaring be vestigtdit- ®Pr- requireert bevestiging van het vrijsprekend vonnis der rechtbank. v° verdediger mr. dr. Renno J. Stokvis gaat uitvoerig <je getuigenverklaringen pa, in het bijzonder gaat hij in op de getuigenis van J. B., wiens verklaringen door niets worden ge staafd. Pi. sluit zich aan bij het requisitoir en dringt aan op vrijspraak. Arrest 5 Maart, De heer en mevr.^Monnet, die met Blum ln de auto zaten, toen het royalistische relletje plaats greepkomen aan het Paleis van Justitie aan om gehoord te ivordeth

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2