z. H. EXC. MGR. DR. J. DE JONG. DE BRAND OP DEN ACHTERBURGWAL. ZEETIJDINGEN. ZATERDAG 22 FEBRUARI 1936 ONTVANGDAG DONDERDAG 27 FEBRUARI. MAASSLUIS. BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN. BEGRAFENIS VAN DE SLACHT OFFERS. WISSELKOERSEN. MARKTBERICHTEN. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. GEMENGDE BERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN. BUITENLANDSCHE HAVENS. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. Bruss. p. 100 belg Zwits. p. 100 frs. Weenen p.lOOsch Kopenh. p.lOOkr. Stockh. p. 100 kr. Oslo per 100 kr. ?ink- mder eea niet iden, mtje latie d op kaal 1 ge acht die ;ster sest. lcla- die in- dat was ge- t i» ind, Hij eze oor Zijn verheffing tot Aartsbisschop van Utrecht. Bij dezen wordt ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong in den vóór- en namiddag van Don derdag 27 Februari a.s. te Zijnen paleize, Maliebaan 40 te Utrecht, degenen zal antr vangen die Z. H. Excellentie hun gelukwen sen met zijn verheffing tot Aartsbisschop van Utrecht verlangen aan te bieden. Teneinde, wegens het te verwachten drukke bezoek, de ontvangst zoo regelmatig en orde lijk mogekjit te doen verloopen, is o. m. de Volgende regeling getroffen: De ontvangst zal plaats vinden als volgt: Van 10.3011.15 uur de reguliere en secu liere geestelijkheid. Van 11.15—11-30 uur de Oversten van man nelijke en vrouï^lijke religieuse huizen. Van 11.3012.30 uur de R. K. vereenigingen, waarbij elke vereeniging slechts door twee leden mag worden vertegenwoordigd. Van 3.003.30 uur de wereldlijke autori teiten. Van 3.30—4.30 uur de particuliere personen. Den bezoekers wordt beleefd het volgende onder hun aandacht gebracht: 1. Wegens den zeer beperkten tijd wordt aan niemand veroorloofd een toespraak te houden. 2. Ter voorkoming van vergissingen, b.v. door misverstaan, en ter bevordering van een zoo vlug mogeljjke opvolging, worden de Oversten van religieuse huizen beleefd doch dringend verzocht vóór het binnentieden der ontvangstzaal aan den dienstdoenden orde commissaris een kaartje ter hand te stellen, waarop duidelijk de naam der Orde of Con gregatie en plaats is vermeld, teneinde deze te kunnen aankondigen. 3. Dit geldt ook voor de R. K. vereeni gingen met duidelijke vermelding op het kaartje van naam der vereeniging, plaats en eventueele afdeeling. 4. Alhoewel niet strikt noodig, zal het toe zeer op prijs worden gesteld, indien ook de geestelijkheid, wereldlijke autoriteiten en par ticuliere personen voor de goede orde hun naamkaartje den orde-commissaris ter hand stellen. 5 Bij het binnenkomen van het paleis Wordt elk bezoeker beleefd verzocht eerst zijn handteekenlng te stellen, waartoe aan beide kanten van het voorportaal gelegenheid aan wezig zal zijn. 6. Den bezoekers, die met hun auto aan het paleis voorrijden, wordt ter bevorde ring van een snel en veiling verkeer ver zocht te rijden in de richting Nachtegaalstraat - Biltstraat, terwijl na het uitstappen de auto in dezelfde richting tot het einde van de Maliebaan moet doorrijden, om vervolgens door het middenpad tot ongeveer tegenover het paleis terug te keeren, waar een ieder zijn eigen auto gelieve op te zoeken. gekomen. Toen hij deze in de woonkamer hoorde is hij naar beneden geslopen met het mes in de hand. Op het opengaan van de deur was Piet opgesprongen en had zich op Henk geworpen, ten einde hem het mes te ontruk ken. Bij deze gelegenheid waren de sneden toe gebracht. De broer en de moeder van ver dachte legden getuigenissen af, die overeen stemden met de verklaringen van verdachte. Dr. Zeckel, die een psychiatrisch onderzoek naar verdachte heeft ingesteld, was tot de conclusie gekomen, dat verdachte een achter lijk mensch is, doch die toch wel in staat geacht kan worden de gewone dingen uit het dagelijksch leven te beoordeelen. Getuige kan verdachte niet als psychopaath beschouwen, maar hij acht hem wel verminderd toereke ningsvatbaar. Het O. M. waargenomen door mr. C. J. V. Meischke achtte bewezen, dat verdachte zich heeft schuldig gemaakt aan poging tot zware mishandeling met voorbedachten raad. Reke ning houdend met het rapport van dr. Zeckel, eischte het O. M. 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. De verdediger, mr. D. van Oosten Slingeland achtte bij verdachte geen kalm beraad en rustig overleg aanwezig. Bij normale menschen zou de drift, waartoe de broer verdachte ge bracht heeft, reeds lang zijn afgeëbd, doch bij verdachte deed zij nog lang daarna haar wer king gevoelen. Pleiter verzocht verdachte we gens mishandeling tot een clemente straf te veroordeelen. Oplichting. De 37-jarige D. T. gewezen chef-inkooper bij de Bijenkorf en de 56-jarige A. K. fabrikant van papierwaren te Amsterdam hebben zich te verantwoorden gehad wegens oplichting. De beide verdachten zouden de Bijenkorf voor aanzienlijke bedragen hebben opgelicht, door het te doen voorkomen, alsof K. aanzienlijke bestellingen aan papierwaren had uitgevoerd, doordat gefingeerde orders werden verstrekt, waarop de administratie op de gebruikelijke wijze de gezonden facturen boekte en de vor deringen betaalbaar stelde. De voideringen van de niet gezonden bestellingen werden door den fabrikant geïnd, waarna samen deze som men deelden. Het vorig jaar is een dergelijke fraude bij de Amsterdamsche Bijenkorf ontdekt, waarbij de chef-inkooper eveneens met dezen fabrikant zulk een afspraak had. In het totaal bedraagt de schade, die de Bijenkorf door die handelin gen geleden heeft, ongeveer 8000, welke door den fabrikant zijn vergoed. De verdachten legden een volledige bekente nis af en na het hooren van den chef de bureau J. I. Levie, heeft het O. M. requisitoir genomen. Het herinnerde i' trin aan de Am sterdamsche fraude, die ook tot de ontdekking van deze fraude geleid heeft. In verband met een gunstig reclasseeringsrapport heeft het O M. tegen ieder der verdachten geëischt 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. De verdedigers, mr. E. G. S. Boerlier uit Den Haag en mr. M. Schorlestetn uit Amstefdam hebben eveneens aangedrongen op een voor waardelijke straf. Uitspraak 5 Maart. PATER BORROMAEUS OVER DE GODDELIJKE VOORZIENIGHEID Met een stampvolle zaal van. het Vereni gingsgebouw is de door de St. Martinusclub georganiseerde avond verloopen. De voor zitter heette allereerst de aanwezigen welkom cn in het bijzonder den spreker van dezen avond, den eerw. pater Borromaeus de Greeve. De eerw. spreker heeft een rede gehouden die ieders bewondering afdwong. Hij liet bij het begin uitkomen den wedstrijd, die onder de menschen gehouden werd, om baas te wor den boven zijn evenmensch. Rijken gaan elkaar te lijf, doch wat er ook gebeure, er is maar één rijk, dat blijft bestaan en dat is het Rijk van God waarin de Paus de plaatsvervanger is van Jesus Christus. Hoe heel de wereld ge slagen ligt door de rampen en hoe veel ver loren is, werd dan gekarakteriseerd. En nu is er een nieuwe nood, de werkloosheid en die is nog erger dan de tekorten in de be grootingen. Aan de orde waren dan de Kerk vervolgingen. Hierna ging spreker over op het thema God en de Goddelijke Waarheid. Een zeer scherpe en diepgaande rede volgde over wat God wil over onze zonden en de glorie van God. Tenslotte wekte spr. op om te blijven bid den voor tijdelijke en eeuwige gaven om te gelijk uiteen te zetten hoe het kwaad door God ten goede kan worden geleid. Tot slot werd door alle aanwezigen gezongen „Aan U, o Koning der Eeuwen". -isooiroTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 20 Februari. Een DuitscKe scHeepskapitein beroofd. Op 22 November j.l. bezocht een Duitsche scheepskapitein Katendrecht. Hij vertoefde er in verschillende café's en het gevolg was, dat de man al spoedig niet geheel nuch er meer was. In een caifé geraakte de scheeps kapitein in het gezelschap van een aan a vrouwen. Men vermaakte zich kostelijk en toen tenslotte de scheepskapitein volslagen dronken was geworden, wist een der vrou wen hem een portefeuille met 170 te ont rollen. Het geld werd onder elkaar verdeeld. Het laatste bedrijf van den vroolijken avond speelde zich voor de rechtbank af. Daar hebben in een zitting met gesloten deuren terecht gestaan de 17-jarige fabrieks- arbeidster H. J. B., die den kapitein het geld ontrold had en de eveneens 17-jarige A. P. K, die een gedeelte van het gestolen geld had aangepakt. Het O. M. heeft tegen B. geëischt ter beschikkingstelling van de regeering en tegen K. 9 maanden tuchtschool, waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. Nadat de deuren waren geopend, hebben vervolgens nog terechtgestaan de 34-jarige T. v. W., bijgenaamd Dikke Toos, de 28-jarige H. L., bijgenaamd Duitsche Lena, de 24-jarige vrouw J. de L. en de 20-jarige stoker N. A. de C., die allen in den buit hadden meege deeld. Tegen Dikke Toos luidde de eisch 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, tegen Duit- sdhe Lena en de VroUW De L ieder 1 jaar gevangenisstraf en tegen den stoker De cJ 1 maand gevangenisstraf Uitspraken 5 Maart. Broedertwist te Schoonhoven. De 22-jarige opperman H. A. L uit Schoon_ hoven, gedetineerd, heeft terechtgestaan ter zake van poging tot moord. Subsidiair waa ten laste gelegd poging tot doodslag, meer subs. Poging tot zware mishandeling met voorbe dachten rade en ten slotte misham e mD. In den avond van 18 November had ver dachte zijn broer Piet met een mes eenige sneden over borst, buik en arm toegebracht Piet was daardoor slechts licht gewond ge' worden. Uit het verhoor van verdachte bleek, dat hij toentertijd kostwinner was van het gezin, waarvan de vader overleden i->. De broer is twee jaren in Indië geweest, doch nu reeds Sedert drie jaren in Schoonhoven terug. Deze broer is werkloos. "Verdachte was tewerkge steld bij de werkverschaffing. Op 18 Novem ber, des middags was er tusschen de beide broers ruzie ontstaan, doordat Piet om een sigaret gevraagd had. Henk wilde die niet geven omdat Piet den vorigen dag een heel pakje had gehad. Het gevolg van de woorden wisseling was, dat Piet, die de sterkste was, zijn broer een paar ferme opstoppers gaf. Na de ruziepartij was Piet de stad ingetrokken. Henk zinde op wraak en begon een mes aan den drempel van de deur te slijpen. Toen dat klaar was, ging ook hij de stad in. Verdachte was des avonds vroeger thuis gekomen dan zijn broer. Hij had zich naar zijn kamertje begeven, doch ging niet ter ruste. Hij wachtte tot ook zijn broer was thuis- Uitspiaken. De rechtbank heeft veroordeeld: A. in 't H., 28 jaar, scheepskok, gedetineerd, wegens poging tot diefstal verdachte was betrapt, toen hij zich toegang had verschaft tot de waterstokerij van G. Oiver aan de Paul Krugerstraat tot 1 jaar gevangenisstraf. A v. T., 34 jaar, winkelier te Vlaardingen en diens vader H. v. T., 60 jaar, die terecht gestaan hadden ter zake van meineed, werden vrijgesproken. B. N. S., 41 jaar, rijwielhandelaar, wegens heling van olie tot 40 boete subs. 10 dagen hechtenis. G. B., 30 jaar, kapper te IJsselmonde, we gens oneerlijke mededinging verdachte had zich ten onrechte uitgegeven voor gediplo meerd kapper tot 10 boete subs. 2 dagen hechtenis. A. v. d. H„ 18 jaar, loopjongen, die vroeger in dienst geweest is van den apotheker Meer burg en die door het verstrekken van inlich tingen had uitelokt, dat eenige jongelieden daar een overval met roof hadden gewaagd, tot 6 maanden gevangenisstraf. M. B„ 18 jaar, voeger, F. J. E. J. B., 24 jaar loswerkman en L. van Y., 19 jaar, oopman, wegens poging tot diefstal voorafgegaan me bedreiging van geweld zij hadden in de apotheek van Meerburg den roofoverval ge pleegd tot resp. 6, 4 en 4 maanden gevan genisstraf. DIENSTPLICHT. Jaariijksch onderzoek 1936. Le burgemeester brengt ter openbare kennis, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, in Juni a.s. het*half jaarlijksch onderzoek zal plaats hebben Voor de gewone dienstplichtigen der landmacht voor de lichtingen 1924 en 1927, Plaats en tijd van het onderzoek zullen nader worden bekend gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Poot, Schoolstraat 15 broche; Wietmarchen, Holyweg 7, polshorloge Boender, Steijnstraat 3, boodschappentasch Raadhuis, VI. Ambacht, paar kinderhand' schoenen, manchet-handschoen, kaplaars wed. van Dijk, Orelioplantsoen, damestasch met inhoud; Politiebureau, ceintuur, sleutel halsketting, handwarmer; Dupon, Groen van prinstererstraat 106, muts; Zonneveld, West- nieuwiand 94, armband; v. d. Windt, Wilhel mmastraat 48, portemonnaie; Borsboom, Een- lachtstraat 5,portemonnaie met inhoud. BESCHOEIING. Op Vrijdag o Maart a.s. .zal ten Stadhuize worden aanbesteed het maken van een be schoeiing, lang 95 meter, langs de Oude Haven bij de opslagplaats van Gemeentewerken aan de Hoflaan. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de s.s. Stad Zwolle met 3000 ton erts; Kotkas met 3000 ton erts en Suncl om te bunkeren. AANGEHOUDEN De politie van Schiedam -en Vlaardingen heeft Donderdagavond aangehouden zekeren M., alhier, die Donderdagmorgen te ochiedam op afbetaling een nieuwe fiets had gekocht en deze direct daarop weer ten gelde had ge maakt. Het ontvangen geld had hij grooten- deels reeds weer verteerd. Hij is naar Schie dam overgebracht. HET STERKE GEZIN. Donderdagavond had de vierde cursus avond plaats over bovenstaand onderwerp. Door den heer Keesen van Rotterdam werd ditmaal behandeld het woningvraagstuk; hoe een goede woning het huiselijk geluk moet bevorderen. Allereerst schetste spreker de woningtoe standen een dertig jaar geleden, toen vooral in de groote steden het meerendeel van de menschen woonde in krotten, waar alle hui selijkheid ver te zoeken was, met alle zede lijke en moreele gevaren hieraan verbonden. Dat ook de hygiëne in het gedrang kwam spreekt van zelf. Er is op dit gebied veel verbeterd, dankbaar gedenken we hierbij het nobele werk van onzen grooten socialen mi nister Aalberse, die kapitalen beschikbaar gesteld heeft het woningvraagstuk, vooral voor de arbeiders te verbeteren. Toch is nog lang niet alle ellende verdwe nen en spr. haalt uit zijn dagelijksche prak tijk staaltjes aan van de meest bekrompen en ellendige toestanden. De vreeselijke volksziekte de t.b.c. kan niet bestreden worden, als de uit het sana torium ontslagen patiënten weer terug moe ten naar krotwoningen of eetkamerwoningen Met cijfers en statistieken toont spr. aan, hoe erg het in de groote steden, vooral in de binnenstad, nog gesteld is. De slechte woningen vreten de huwelijken kapot, heeft Carl Sonneschein eens gezegd en de waarheid hiervan blijkt voortdurend duidelijker, 't Is zoo moeilijk te blijven ge- looven, dat God, Die de vogelen kleedt en voedt, dergelijke menschen ook blijft bij staan. Daarvoor is een groot en innig geloof noo dig en hebben wij katholieken speciaal den plicht verbetering te brengen, waar dit mo gelijk is. Naast de sociale, materieele en gezond- heidsbezwaren, behandelde spr. de zedelijke gevaren van het een of tweekamersysteem en spr. is bang, of weet het wel zeker, dat we in dezen tijd weer voor een ernstig wo ningvraagstuk gesteld zijn. Spr. geeft aan, hoe in Rotterdam thans een plan ligt tot bouw van arbeiderswoningen met een huurprijs neerkomende op eenzesde van het inkomen. Maar de Regeering dwingt huurders te nemen, welke een vierde van hun inkomen zullen verwonen. Dit kan niet en we krijgen hoe langer hoe meer het bewonen van twee en meer gezin nen in een woning, met alle zedelijke ge varen, die hieraan verbonden zijn. Ten slotte behandelde spr. de bewoning zelf. De gezelligheid ligt niet in een groot en prachtig paleis, maar is vooral gelegen in de wyze van aankleeding en bewoning. Vooral hangt hierbij alles af van de vrouw, die er voor moet zorgen, dat haar man en haar kinderen een gezellig ingerichte wo ning vinden. De voorzitter, de heer v. Zwieten sprak een hartelijk woord van dank tot den heer Kee sen en deelde mede, dat de laatste les over de christelijke gezinsgebruiken op Woensdag 26 Februari zal gehouden worden door den Zeereerw. heer Rector Mol. VOETBAL Door de elftallen van de R. K. Voetbalver- eenlging T.O.G., alhier zullen a.s. Zondag gespeeld worden de volgende wedstrijden: Thuis: T.O.G. 1—Pioniers 1 aanv. 2.30 uur. Thuis: T.O.G. 3Unicum aanv. 12.30 uur. Te Bleiswijk T.O.G. 4B.S.V. te vertrekken. De heeren werden verzocht uit te stappen en mee te gaan naar het politie bureau, alwaar bleek, dat deze loterij ten eigen bate was aangelegd; inbeslagname van de loten, de cassette en de opbrengst van den verkoop volgde en tegen den hoofddader, een Rotterdammer, werd proces-verbaal op gemaakt, aangezien deze handelingen in strijd waren met de loterijwet. Met een volgenden trein zijn de heeren ver trokken. DE ItINGKABEL. In het transformatorstation aan de Lange Weistraat zijn de Goudsche Lichtbedrijven be gonnen met het maken van de scheidings schakelaars voor den ringkabel. HONDENBELASTING. Burgemeester en Wethouders bieden den Raad ter vaststelling aan het eerste kohier der hondenbelasting voor het jaar 19o6. Het kohier geeft een totaalbedrag aan van 820. BRANDWEER. De Gemeenteraad verleende in zijne vei- gadering van 18 November 1935 aan het col lege van Burgemeester en Wethouders een crediet van ƒ2000 voor den aankoop van een motorbrandspuit. Toen werd reeds mede- gëcleeia, dat ter bereiking van een volledige reorganisatie van de brandweer, met dit crediet niet kon worden volstaan, maar dat B. en W. met nadere uitgewerkte' plannen zouden komen. Mede in verband met een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, waarbij zij aandringen den Raad zoo spoedig mogelijk uitgewerkte voorstellen aan te bieden voor een volledige reorgani satie van de brandweer, is een onderzoek ingesteld naar de kleeding der vrijwilligers en brandmeesters en een alarmsysteem. Wat betreft de kleeding zijn B. en W. van ge dachte, dat met een bedrag van 400 voor de aanschaffing daarvan kan worden vol staan; al hoewel in onderdeden nog niet is vastgesteld, hoe de uitrusting precies zal wor den, is toch de opzet om te komen tot een waterdichte jekker en waterdichte beenpij pen of gummilieslaarzen; de kosten hiervan kunnen uit genoemd bedrag worden bestre den. De kosten wegens de invoering van een nieuw alarmsysteem, hetwelk hier ter plaat se toch dringend noodig wordt geacht, wor den geraamd op ongeveer 2100. In verband met een en ander stellen B. en W. den Raad voor een crediet toe te staan van ten hoogste 2500, af te lossen in vijf jaar met termijnen van 500, ingaande 1936. VERHURING GEMEENTEGEBOUWEN. B. en W. stellen den Raad voor om eenige vertrekken van het Doelenhuis te verhuren aan mej. C. A. M. van Vliet voor ƒ5 per maand en aan de afdeeling Schoonhoven van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een lokaal boven de Veerpoort voor 50 per jaar. BEREKENING GEM. WONINGBEDRIJF B. en W. bieden den Raad ter voorloopige vaststelling aan de rekening van het gemeen telijk woningbedrijf over 1934/'35. De reke ning sluit met een verlies van ƒ25.016.60. Het Rijk draagt hiervan bij ƒ169.030.70. metersbreede hagen opgesteld. Bij het passee- ren van. de met bloemen beladen lijkwagens ontblootte ieder eerbiedig het hoofd. Het grootst was de drukte wel op den Zeedijk en in de omgeving daarvan. Voor het huis aan den Zeedijk, dat eveneens geheel door brand is verwoest, en waarvan men nog slechts en kele verkoolde balken ziet, die tusschen de muren zijn blijven hangen, werd de stoet opgewacht door een groote menigte buurtge- nooten, die er prijs op hadden gesteld, blijk te geven van hun groote deelneming met de ge troffenen. Uit alle ramen hingen de menschen en zoo groot was de drukte op de trottoirs, dat er nauwelijks genoeg ruimte overbleef om den stoet te laten passeeren. Voor- het verbrande huis werd aan ieder van de lijkwa gens nog een krans gehecht. In de Damstraat ,-as voor het café, waar Sax van der Wei den zjjn club had, eveneens een bloemstuk aan de baar gehecht. Hierna zetten de lijkstoeten van het gezin Eggermond en van Sax van der Weiden via het Waterlooplein en de Joden Breestraat hun weg voort naar de nieuwe Oosterbegraafplaats, waar omstreeks twee uur, onder ontzaglijke belangstelling de be- aarding plaats had. De rouwauto's met het stoffelijk overschot van mevrouw en de drie kinderen Postma, re den snel naar de begraafplaats „Vredenhof", aan den Haarlemmerweg, waar de beaarding eveneens tegen twee uur gesdhied-de. DE A.S. RAADSVERGADERING. De gemeenterad is in openbare vergaderin; bijeen geroepen op Dinsdag 25 Februari a.s., des namiddags 2 uur, ter behandeling van een agenda, waarop o.a. voorkomt: Vaststelling le kohier hondenbelasting dienst 1936; aanvraag van een crediet in ver band met de reorganisatie van de brandweer; aanbieding van een ontwerp-besluit voorgevel- rooilijnvererdening voor een gedeelte van den Opweg; voorstel tot het toekennen van een kindertoelage voor politie-personeel; verzoek van mej. C. A. M. van Vliet om haar te ver huren een gedeelte van het Doelenhuis; voor stel tot onderhandsche verhuring van het lokaal boven de Veerpoort aan het bestuur van het Departement Schoonhoven der Mij. tot Nut van 't Algemeen en een voorstel tot het aanvragen van een crediet voor extra hulp aan werkloozen (steun B) voor 1936. EEN LOTERIJ WAAR MUZIEK IN ZAT. Donderdagavond waren alhier 2 personen bezig in café's loten te verkoopen. De loten bestonden uit eenvoudige stukjes papier, waarop het nummer met potlood was geschre ven, terwijl de prijs der loten bedroeg zoo veel centen als het nummer aangaf. De trek king van deze loterij, welke uit 50 loten be stond, zou plaats hebben bij den caféhouder, waar het laatste lot werd verkocht. De prijs was een casette met verchroomde vorken, le pels, enz. Toen de politie dit vernam, ging zij op zoek, want die wilde er wel meer van weten, doch de heeren waren niet meer in de café's te vinden, doch werden aangetroffen in een coupé van den trein, die op punt stond j'wtv' v AMSTERDAM 22 Febr. 21 Febr. 20 Febr. pariteit Londen per Berl. p. 100 Mk* Parijs p.» 100 frs. 7.27 7.26K 7.26 K 12.100 59.16 59.16 59.16 59.261 9.72M 9.73 9.73 9.741 24.82 24.82 24.83 24.903 48.13 48.13 48.14 4" .007 35.011 32.45 32.45 32.45 66.673 37.50 37.50 37.50 66.673 36.5. J 7 36.52M 36.52M 66.677 1.455: 1.45# 1.45# 1.4696 New-York per Tevens clearingkoers; voor de nqteering van bankpapier zie men de tabel der niet-offi- cieele noteeringen en voor de diverse soorten Sperrmarken de desbetreffende tabeL LOOSDUINEN, 21 Februari. (Loosd. Groenten- veiling) Witlof 7.50-7.60 per 100 kg., spinazie 1.19—1.45 per.4 kg., prei 2.50, radijs o.50—3.80, kervel ƒ2, rabarber 3.10—4.10, selderij ƒ1.30 —1.80, pieterselie 3.60—4.70 per 100 bos. andijvie 58—73 ct per kist, boerekool 1.27—1.44 per 7 kg. LOOSDÜINEN, 21 Februari. (Coöp. Groenten- veiling) Kaskomlcommers le srt 49—55, 2e srt 42—46, 3e srt 28—32, eieren 3.90 per 100 stuks, lcomkommerstek 3140, schorseneren dunne 5.40—5.60 per 10 Okg., prei 1.20—2.60, radijs 1.70—4,80, raapstelen 1.90, kervel 1.30—1.40, selderij 70—80 ct, pieterselie 6.40 per 100 bos, andijvie 56—78 ct per 4 kg., boerekool 1.06—1.57 per 6 kg. UTRECHT, 22 Februari. Op de weekmarkt waren 3010 stuks vee aangevoerd waarvan 840 runderen. De prijzen waren: stieren 1821 ct. per pond, kalfvaarzen 80—150, pinken f 60—90, melkkoeien 120—190, kalfvaarzen 130—200, vaarskoeien 80—140, slachtkoeien 2e soort 20 —24 ct, 3e soort 17—19 ct. per pond; 50 magere kalveren 40—65, 1100 nuchtere kalveren 5—7, 440 magere varkens 1930 en schrammen 13 —19, 450 biggen 8—13, 130 schapen 10—22. Boter (natuur) 85—90 ct. per pond. Eieren 2.75—3.50 per 100 stuks. Kaas 20—30 ct. per pond. Aardappelen 36 et. per kg. Handel matig. HEVER 20 van Delfzijl te Londen. ILSE 19 van Rotterdam te Swansea. JERVAULX ABBEY 20 van Rotterdam te Huil. KARL LEPIN Rott. n. Venetië p. 19 Gibraltar LILLIE MATTHIESSEN Rott. n. Domsjo 18 v. Stockholm. LIEUT. ST. LOUBERT BIE Rott. n. China 21 te Port Said. LAURA LAURO 21 van Rotterdam te Genua. MARIA Rott. n. Civ. Veccbia 19 (8.22 n.m.) 42 mij! O. v. Niton. MEREL 20 v. Rott. te Londen. MORNA 20 te Londen uitgekl. n. Vlissingen. MASCOTTE mb„ 19 v. Grimsby n. Zwolle. MARIE FERDINAND 17 v. Rott. te Lubeck. MAUD Rott. n. Progreso 20 (2.37 n.m.) 50 mijl ZO. v. Land's End. NEJACO 20 te Londen uitgekl. n. Middelharms. OUD-BEIJERLAND m., 20 v. Antw. n. Shoreham ORKLA 17 van Rotterdam te Grangemouth. PROCIDA 20 van Rotterdam te Venetië. POELDIEP 19 v. Rotterdam te King's Lynn. RUURLO Rott. n. Savona 20 (2.28 n.m.) 30 mijl ZO. v. Land's End. ROBERT L. HOLT 20 van Rotterdam te Lpl. SCHIELAND 20 v. Hamburg n. Blyth. SIF Amst. n. Stugsund 18 v. Stockholm. SPYROS Vlissingen n. Pt. Elizabeth 21 v. Kaap stad. TANGANJIKA 21 v. Rott. te Lorenzo Marques TILEMACHOS Rott. n. Venetië 20 (9.8 v.m.) 70 mijl ZO. v. Land's End. THEEMS 20 van Dordrecht te Londen. VULKAN 17 v. Rotterdam te Pillau. WERNER KUNSTMANN 18 v. Rott. te Lubeck. WESTLAAN mb., 20 v. Huil te Goole. ZEMBRA 19 van Rotterdam te Genua. Groote belangstelling, vooral van bunrtgenooten. Onder overweldigende belangstelling, vooral van de bewoners van de Burgwalen en den Zeedijk, is hedenmiddag het stoffelijk overschot van de acht slachtoffers van den brand aan den O. Z. Achterburgwal ten grave gedragen, Reeds meer dan een uur voordat de drie rouwstoeten van het Binnengasthuis zouden vertrekken, hadden zich vele honderden op het Rokin tegenover het Binnengasthuis ver zameld. Met fluisterende stemmen besprak men nogmaals de ontzettende ramp en aller oogen tuurden naar het poortje naast het Binnengasthuis, waardoor zoo aanstonds de acht lijkkisten met hun droeven last zouden worden uitgedragen, om in de lijkwagens te worden geplaatst. Het vertrek van den stoet Omstreeks kwart ovér twaalf zette de zeer lange rouwstoet zich in beweging. De stoet werd geopend door de drie met kransen over laden rouwrij tuigen, die het stoffelijk over schot van de drie kinderen Eggermond ver voerden. Daarachter volgde een viertal volg- rijtuigen met familieleden en vrienden van de familie Eggermond. De lijkkoets, waarmede het stoffelijk over schot van Sax van der Weiden werd vervoerd, was eveneens beladen met kransen en bloem stukken. Ook aan deze lijkbaar was een krans gehecht van het gemeentebestuur van Am sterdam. Tallooze andere bloemstukken, ge tuigenis gevend van de groote populariteit die Sax van der Weiden in een bepaald deel van Amsterdam genoot, waren geladen op een zoogenaamde kransenwagen. Onmiddelly t daarachter schreed een dertigtal mannen, die tot de intieme vrienden van den over c en gerekend werden. De stoet werd besloten door de twee lqk- auto's, waarin het stoffelijk overschot van mevrouw Postma en haar jongste kind, en dat van de twee oudere kinderen werd ver voerd. Ook achter deze auto's reden nog ver schillende volgauto's, waarin familieleden van het gezin Postma hadden plaatsgenomen. Om b(j twaalven reden vier rouwkoetsen, elk met twee paarden bespannen, voor het Binnengasthuis. Een menigte van zeker tien duizend man, stond aan beide zijden van het Rokin opgesteld en sloeg het droeve schouw spel gade. Allereerst werden de lijkkisten van de drie kinderen Eggermond naar buiten gedragen en in de lijkkoetsen geplaatst, waarbij alle omstanders het hoofd eerbiedig ontbloottfn. Groote ontroering greep de menigte aaib toen het kleine kistje van het lVz-iarig k"\' dat bij den brand is omgekomen, naar bui ten werd gedragen. Aan de wagens wei e en kransen gehecht, o.m. van het gemeen e e- stuur van Amsterdam en van de ouders Eggermond. Daarna werd het stoffelijk overschot van van der Weyden uitgedragen. Achter dezen lijkkoets volgde een wagen, beladen met kransen. Tenslotte kwamen de kisten met het stof felijk .overschot van de drie kinderen Postma en van mevrouw Postma, die op Vredehof ter aarde besteld zullen wórden. Overal langs den weg, dien de rouwstoet door de binnenstad volgde, stonden de menschen in ROTTERDAM aangekomen 21 Februari nam'iddag: 2.15 BEURSPLEIN, N. V. Walsum. Oxelosund. Waalhaven Nz., erts; 2.20 MATSUYE MARU, Phs. v. Ommeren, Hamburg, Lekhaven, stukg. 4.40 OBERON, Hudig Veder, Amst., Lekhaven, stukg.; 5.50 NARENTA, Holl. Amerika Lijn, Hk. v. Holland, Rijnhaven Zz., stukg.7.ASHAN- TIAN, Algem. Vrachtkant., W.-Afrika, Rijnhaven 8, grondnoten; 7.45 STURZSEE, N. V. Walsum, Neustadt, Maashaven 8, graan; 9.10 BILLE, Ivera Von Staa, Lubeck, Maashaven 17, graan; 9.15 NEPTUN, Wambersie Zoon, Koningsbergen, n. Keulen, stukg. NIEUWE WATERWEG aangekomen: 21 Februari namiddag: 9 40 ARIADNE (Gr.), Odense voor Pernis, bun kert: 10.30 EDERA, Huelva; 11.10 BATAVIER VII Middlesbro. I vertrokken 21 Februari namiddag: 2.30 TREWIDDEN, Barry Rds. v.o. 3— POMMERN, Stettin; ROLAND, Haifa; 3.55 LANGLEEFORD, B.-Ayres; ERNA, Stettin; HELMWOOD, Newcastle; 5.25 MALKAH t., Ham burg- 7.20 KALMAR, Hamburg; 7.45 QUEEN- WORTH, Honfleur8.15 ARATE MENDI, Ser- vola 8.45 FLANDRIA (Zw.), Gothenburg via Amst.; 9.10 AMNIENOIS, Bouolgne; 9.15 ROSA- FRED. Oslo. 9.20 BENAVON, Hull; BALZAC, Oslo; NOORD ZEE mb., Noordzee- 9.55 KöLN, Hamburg; 11.10 VIENNA, Harwich;'11.45 OPTIMA, Abö; Wind ZZO., flauwe koelte, kalme zee, licht bewolkt SCHIEDAM aang. 22 Febr. POLLUX (Noor.), Aviles. IJMUIDEN aang. 21 Febr. niets; vertr. 21 Febr. BRITANICA, Hamburg; VENE ZUELA, W.-IndiëORANJE NASSAU, W.-Indië; WILLIAM WILBERFDRCE, Hamburg; POLY PHEMUS, Swansea; SAMBRE m., Parijs; BRUNLA, Oslo; MACEDONIA, Liepaja: ASTARTE, Rott.; MARS, id.; VESTA, Kopen hagen. VLISSINGEN aang. 21 Febr. ORANJE NAS SAU, Harwich. gep. naar Antwerpen: BODIL, Hul; NYROCA, Southampton; MALDA, Beira; HONFLEURAISE CaenTYR, Reval; ALBANA, Hamburg; ERN- RIX, LittlehamptonAUG. SCHULTZE, Ham burg; RAMSES, id.; BIRI, Christiansand IRENE m, Londen; ROUBAISIEN, Algiers. gep. naar Gent: GOLDFINCH, Grt. Yarmouth; gep. van Antwerpen; MOSLI t, Constantza KIM, Napels; DANEBROG, Middlesbro; HEEMS KERK, Bèira; THESSALIA, Levant; SKARA- FJORD, Grangemouth; GUDRUN, Gibraltar; HEBE NOBEL, Londen: FIAT m, id. gep van Geit: LESTRIS, Belfast; THISBE, Port Talbot. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. MEERKERK (thuisreis) p. 21 Ouessant. HALCYONLIJN. MAASBURG 21 van Vlaardingen te Narvik. KQN. NED. STOOMBOOT MIJ. MARS 21 v. Amst. n. Rott VESTA 21 V. Amst n. Kopenhagen OPANJE NASSAU 21 v. Amst. n. Paramaribo. v' Amst. n. Barbados. 21 v. Alexandrië n. Burriana. OBERON 21 v. Amst. te Rotterdam. GYDA (charter), Valencia n Dungeness v.o. p. 21 Wight. CERES, 21 Februari van Samos te Candia. PLUTO 21 Februari van Gothenburg te Aarhuus TRAJANUS, 21 Februari van Alexandrle n. Jaffa RHEA 21 Febr. van Kopenhagen te Gdynia. ALKMAAR, Chili n. Amsterdam 21 te Liverpool, AGAMEMNON 20 van Kopenhagen naar Hamb. ROTTERDAMSCHE LLOYD. SIBAJAK (uitreis) 21 v' S°u^™Pt0n' GAROET (thuisreis) p- 21TG'^?',fr DEMPO (thuisreis) 21 v. Lissabon. STOOMVAART MIJOCEAAN. POLYPHEMUS 21 v. Amst. n. Liverpool en Batavia. ANTILOCHUS Rott. n. Japan 21 te Port Said. EURY'BATES Batavia n. Amst. 21 te Marseille. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CHR. HUYGENS (uitreis) 21 v. Genua. KERKPLEIN. Rotterdam, 21 Februari. Het meergemelde Nederl. s.' Kerkplein van de Scheepv. Mij. Millingen, dat 5 Februari hier aan- kwam na sedert 19 October bij Egmond gestrand te zijn geweest, zal dezer dagen naar Hamburg vertrekken om de schade, die vrij aanzienlijk is, bij de Deutsche Werft aldaar te doen herstellen. HULDA. G I c k s b u r g, 21 Februari. Het met eene lading hout van hier naar Heiligenhafen bestemd Duitsch ms. Huida, kapitein Geest, is nog niet in laatstgenoemde haven aangekomen. Nab(j de Deenshe kust zijn wrakstukken, welke afkomstig bleken zte zijn van genoemd schim gevonden, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat het vaartuig is verongelukt. Van de op varenden is nog geen spoor gevonden. VERKOCHTE SCHEPEN. Het Engelsclie s. Fife (ex Penybryn 32), groot 4233 bruto en 2626 netto tons, in 1929 gebouwd, is door de reederij B. J. Sutherland Co. Ltd. te Newcastle verkocht aan de Tower Steamship Company Ltd. te Londen, (s. Fife is 9 Febr. van Bahia Blanca naar Rotterdam vertrokken. Red.) BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN aangekomen 22 Februari: MARTIN GOLDSCHMIDT. BilbaoTOWNELEY, New castle: FLANDRIA (Zw.) Rotterdam; GYDA, Burriana. VLISSINGEN 22 Febr. (9 uur v.m.), mistig: gep. naar Antwerpen: LONDONIER, B.-Ayres; M \ROCCO, Kopenhagen; MALINES, Harwich; gep. naar Gent: DONA ISABEL, Immingham; HERFINN, Blyth; YVONNE, Goole; gep. van Antwerpen: VANQUISHER (slbt), Londen, met de lichters THAMES V en VI; ADOLPH KIRSTEN, Hamburg; BELGIA, Go thenburg; LIVERPOOL MARU, Yokohama; VARANGFJELL, Stettin; SIGRID MATTHIES SEN, Rotterdam; CHESTER VALLEY, idem PYLADES, MethilBRUGES. Harwich; KYPHIb- SIA, Centraal-Amerika; COLUMBA, Bergen; LEOVILLE, Rotterdam; gep. van Gent: KASSAR WIEK, t., Plymouth. DELFZIJL aangekomen 21 Februari: FAGER- BRO, N.V Boardexport, Londen, ledig. Vertroltkén 20 Februari: HUNZE XXV, Bre men. STOOMVAARTLIJNEN. AGAMEMNON 22 van Kopenhagen te Hamburg. BAARN, Chili n. Amstm. via L'pool 20 van BREDA, Amstm. n. Chili pass. 21 Febr. Azoren BURGERDXJK, Rottm. n. N.-Orleans pass. 21 Ouessant. EUTERPE, Bordeaux n. Amstm. 22 v. La Faüice CALYPSO, Amstm. n. Alexandrië pass. 22 Febr. Gibraltar. GYDA (charter) 22 van Valencia te Amsterdam. GYDA (charter), Valencia naar Rotterdam p. 21 Februari (9.40 n.m.) Lydd. FAUNA, Amstm. n. Kingston (Ja) p. 21 Dung. MAASDAM, N.-York n. Rottm. pass. 21 Lizard. MARS, Amstm. n. Rottm. 22 voorgaats Hk. V, Holland wegens mist. NOGOYA. Vancouver n. Ldn. p. 21 Wight. LOCHGOIL, Vancouver n. Rottm. 21 (9.5 v.m.) 160 mijl N. v. Land's End. ORESTES 22 Februari van Salonika naar Izmir, ORION 21 Februari van Genua naar Livorno. POSEIDON 21 Febr. van Triest naar Fiume. T1TUS 21 Februari van Genua naar Malaga. THESEUS 22 Febr. v. Amsterdam te Kopenhagen STAD AMSTERDAM, Vlaard. naar Pto. Ferrajo, pass 21 Februari Ouessant. VERWACHT TE ROTTERDAM. BAGE 22 Februari van Hamburg. ELBING 22 Februari van Stettin. HILDE vertrekt 26 Februari van Hamburg. HADA COUNTY v. Sydney (N. S.) via Newport 17 Febr. (7.51 n.m.) 810 mijl West van Vaientia. HERANGER van Vancouver 22 Febr. van Seattle. JAMAICA PIONEER v. Kingston (J.) 25 verw. KOHOLYT 22 Februari van Koningsbergen. LUKSEFJELL 22 Februari van Londen. LALANDIA van Bangkok 29 Febr. verwacht. ODER van Japan 20 Februari van Dairen. MAASDAM van New-York pass. 21 Febr. Lizard. STAD HAARLEM'21 v. Melilla (of n. Vlaard.) S. N. A. 7, 21 Februari van Rouaan. ST. PALAIS 22 Februari van Rouaan. SCHWALBE V. Liepaja via Antwerpen pass. 21 Holtenau, 26 Februari verwacht. TUNGSHA vertr. 24 v. Antwerpen, 25 verwacht. TANCRED van Japan 28 Februari verwacht TILSIT van Koningsbergen pass. 22 Holtenau. WARNOW van Rostock pass. 21 Brunsbuttel. GEMENGDE BERICHTEN. ANUBIS—MACEDONIA. Rotterdam, 22 Februari. De Duitsche s. Anubis en Macelonia, beide aanvankelijk van de Levant naar Rotter dam bestemd, zullen naar w(j vernemen, de haven van Rotterdam niet aandoen. DUO (slbt.), Terneuzen, 21 Februari. B(j het binnenvaren der middenhaven alhier is de Belgische sleepboot Duo op het Westelijk haven hoofd omhooggeloopen. Na eenigen tijd is ze op eigen kracht vlotgekomen, waarna de reis zonder schade bekomen te hebben, is voortgezet. THE THRONE. Terneuzen, 21 Februari. Het Engelsche visschersvaartuig The Throne, dat hier aan den ketting was gelegd, is thans vrij gegeven en heeft daarop de reis voortgezet. ANNA REHDER 20 v. Delfzijl te Goole. ANNA, m, 18 van Delfzijl te Torquay. ATHELKING, t, 20 van Rotterdam te Falmouth AMABILITAS 20 van Vlissingen te Venetië. ANNIE 18 van Groningen te Granton. AIDA LAURO 14 van Rotterdam tc Napels. ARDGANTOCK 20 v. Rotterdam te Middlesbro. ARTEA MENDI 19 v. Rott. te Livorno. AALSUM. 20 v, Rott. te B.-Ayres reede. BERGENDAL 20 van Amsterdam te Aberdeen. CHARLOTTE SCHRODER 18 v. Dordrecht te Stettin. CHAGRES, Rott. n. Swansea p. 20 Prawle Pt. DUDLEY ROSE 19 v. Amsterdam te Sunderland. ERNST HUGO STINNES 11 19 v. Rott. te Stock holm. EUROPE t., 20 v. Amst. te New-York. EK 18 v. Amsterdam te Oslo. ELSE HUGO STINNES 15, 19 v. Amst. te Nor- denham. EXPORT, Avonmouth naar Delfzijl p. 20 Lizard. ELDBORG 19 van IJmuiden te Leith. FALK 16 v. Rotterdam te Stettin. FAUVETTE 20 v. Harlingen te Londen. GODFRIED BUEREN Rott. n. B.-Ayres p. 21 Ouessant. ROTTERDAM, 22 Februari 1936. Viet- en lichterwerk550 ton a 9 per dag. Vaarwerlt: Tot 11 uur v.m. was er nog geen enkele reis afgegeven. Kempenaars n. Ruhrort-Keulen 253035 ct. per scheepston. Voor grootere schepen 3035 40 ct. per ton. Vracht naar den Boven-Rijn bleef voorloopig nog onveranderd. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens: 1520 ct. per ton, met 4 of 8 losdagen. Sleeploon naar den Beneden-Rijn22 V2 ets, tarief voor geladen schepen. ROTTERDAM, 22 Februari 1936, VRACHTEN. (Bericht van de Nederl. Partic. Rijnvaart Centrale.) Vracht naar den Boven-Rijn geen noteering. Ertsvrachten naar de Ruhrhavens 1520 cL naar het Rijn-Hernekanaal 20—25 cent per ton met 4 en 8 losdagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3