MAANDAG 24 FEBRUARI 1936 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. BOSCHJES-PAROCHIE. AFSCHEID. BRAND IN BRIEVENBUS. WIEN, WIEN NUR DU ALLEIN. FRIESCHE TERPEN. Lezing van den heer v, d. Leen voor „Selskip Friso". GEVONDEN VOORWERPEN. JAARDAG KAMER VAN KOOP HANDEL. VAN BORN EN VAN BOVEN. VEREEN. „DE AMBACHTSSCHOOL". ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND. DE BRAND OP DEN ACHTER BURGWAL. SLACHTOFFERS TER AARDE BESTELD. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. OM DEN MOLLERUS-BEKER. STEUNVERLEENING. Droevige plechtigheid op de Ooster begraafplaats en Vredenhof. verdriet. Spr. besloot zijn toespraak met een kort gebed. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. (Zitting van 21 Februari). Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: B. v. d. W. 43 jaar, koopman, zonder vaste woonplaats, die zich in September en October van het vorig jaar heeft schuldig gemaakt aan landlooperij, doordat hij zonder middel van bestaan had rondgezworven, tot 6 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerk inrichting voor den tijd van 1 jaar, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. A. S. 55 jaar, meubelmaker te Waddinx- veen, wegens het doen van een valsche aan gifte verdachte had bij den burgemeester aangifte gedaan, dat een aan hem afgezon den postwissel door een onbevoegde ten postkantore was geïnd, terwijl hij zelf het geld ten postkantore had ontvangen tot 1 maand gevangenisstraf. J.C. S. 22 jaar, kantoorbediende, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat de fietsrijdster G. Daudey op het Bolwerk door de door verdachte bestuurde fiets werd omvergereden, waarbij zij een hersenschudding had bekomen, tot 30 boete subs. 10 dagen hechtenis. Het was een wielerwedstrijd. De rechtbank heeft voorts vonnis gewezen ïn hooger beroep in de zaak van A. W. B., 34 jaar, kantoorbediende, W. C. V. 49 jaar, timmerman en H. C. W. 38 jaar, werkman, tezamen, vormende het bestuur van de Vete ranen Rennersclub Voorwaarts, die door den kantonrechter te Gouda waren vrijgespro ken van een hun ten laste gelegde overtre ding van het Motor- en Rijwielreglement. Zij zouden namelijk een wielerwedstrijd op den openbaren weg georganiseerd hebben. De ambtenaar van het O.M. was van de beslis sing van den kantonrechter in appèl geko men. De rechtbank bleek van oordeel, dat men hier wel degelijk te doen had met een wie lerwedstrijd. Als argumenten daarvoor ge bruikte de rechtbank in de allereerste plaats den naam van de vereeniging, die den tocht georganiseerd had, voorts het uitloven van extra-prijzen, die uitgereikt werden aan hen, die den voorgeschreven afstand in den kortst- sten tijd aflegden. Daarnaast kon nog gel den de reclameplaat, die voor dezen tocht was gemaakt en die fietsers afbeelde in de kleeding en in de houding van wegrenners en ten slotte was er een jury voor het opmaken van den uitslag. Het ten laste gelegde bewezen achtend, veroordeelde de rechtbank, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter ieder der verdachten tot 25 boete subs. 5 dagen hechtenis. Opening K. J. C.-huis. Gisteren heeft onder groote belangstelling in de parochie van den Heiligen Anthonius (Boschje) de officieele opening plaats gehad van het K. J. C.-huis aan de Linker Rotte- '70 Ikade 127. De directeur, pater Schimmel, Ö.F.M., heette alle aanwezigen hartelijk wei kóm en ging in het kort na de wordingsge schiedenis. Hij dankte het Kerkbestuur, dat hem het huis had gegeven en vooral hen, die zich geheel belangeloos hadden opgegeven om het oude huis te metamorphoseeren in een keurig jeugdhuis. In dit dankwoord betrok spr. tenslotte allen, die op eenlgerlei wijze tot dit welslagen hadden bijgedragen. Hierna feliciteerde pastoor P. Hase O.F.M. zijn kapelaan met het behaalde succes en spoorde de parochianen aan het werk te blij ven steunen. Vervolgens zegende pastoor Hase het huis in, na welke plechtigheid de gelegenheid werd opengesteld een kijkje te nemen. Men was vol lof over het bereikte resul taat. Het huis bevat beneden een kantoor voor de sportvereeniging ,,St. Lodewijk", een garderobe en een recreatiezaal van pl.m. 50 vierk. M. voor de K. J. C. Op de eerste ver dieping is er een herauten-kamer met drie iban-kamers, terwijl op den grooten zolder nog een ban-kamer en een werkkamer voor de „Vrije Club"' is ingericht. De heer S. A. Korporaal, hoofdinspecteur Gemeente Electriclteitsbedrijf zal na 40- dienstjaren en wegens het bereiken van den pensioen-gerechtigden leeftijd, zijn functie neerleggen. Gelegenheid tot afscheid zal wor den gegeven op Maandag 2 Maart a.s. in de fabriek aan de Galileïstraat van 105 uur namiddag. Ook de heer H. Kool, technisch opzichter van het laboratorium der meterafdeeling zal na 40 dienstjaren, bij het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd het Gemeente Electriclteitsbedrijf verlaten. Op Vrijdag 28 Februari a.s. zal er gelegen heid zijn in het gebouw aan de Rochussen- straat van 10—5 uur n.m. afscheid te nemen. De directeur van het postkantoor hier ter stede maakt bekend, dat op 21 dezer te onge veer 18 u. 30 brand is gesticht In de brievenbus, staande aan den Walenburgerweg 19. Dienten gevolge zijn verschillende stukken, aldaar na de derde buslichting van dien dag tot genoemd tijdstip gepost, min of meer door het vuur beschadigd. Voor zoover kan worden nagegaan konden alle stukken van de geadresseerden worden doorgezonden, resp. aan de afzenders worden uitgereikt, behoudens een brief, bestemd voor den Postchèque- en Girodienst te 's-Graven- hage, waarvan alleen een hoek van de adres- zijde is overgebleven. Omtrent dezen brief kunnen inlichtingen worden verkregen aan het bijkantoor Walenburgerweg. Wegens het succes van de laatste opvoering waarbij talloozen teleurgesteld werden, geeft de Fritz Hirsch Operette te Rotterdam nog een kleine serie opvoeringen, dit keer in den Tivoli Schouwburg, welke een populair karak ter zullen dragen. Wien Wien nur du allein, de bekende Schla ger-operette, gaat van Zaterdag 29 Februari a.s. af, tot en met Woensdag 4 Maart. Op Zondag 1 Maart a.s. zal er bovendien een matinée worden gegeven. In Huize Strovenberg hield de heer J. v. d. Leen, administrateur van de Psych. Inr. „Maasoord" te Poortugaal, voor de leden van het alhier gevestigde Selskip Friso, een lezing over de Friesche terpen. Aan deze leerzame en onderhoudende voor deze gelegenheid in de Friesche taal uitgespro ken lezing, ontleenen wij het volgende: Naast de goede teelaarde, die de Friesche terpen voor bodemverbetering hebben gele verd, hebben zij ons nog iets geschonken. Iets van groote historische waarde. Toen de terpen werden afgegraven, kwamen vele voorwerpen voor den dag, die een kijk gaven op de geschiedenis en de levensomstan digheden van het Friesche volk in een tijdvak waarvan elke schriftelijke berichtgeving ont breekt. De geschiedschrijvers nemen aan, dat zeker reeds omstreeks 200 v. Chr. in „het Friesche land" menschen op terpen hebben gewoond. „Het Friesche land" had in den aanvang on zer jaartelling en de eeuwen daarvoor een grooteren omvang dan het grondgebied van de tegenwoordige provincie Friesland. Hoogten met hetzelfde karakter als de Frie sche terpen, (in feite voorloopers van het rijk- wezen) worden aangetroffen langs de Ne- derlandsche kuststrook van Calais tot in De nemarken. Met het oog op het rivierwater werden ook dergelijke hoogten opgebouwd in het vroegere land van de Bataven, dus tus- schen de grootere rivieren. Woerden werden deze genoemd. In de provincie Groningen zijn zij bekend onder den naam „wierden". Het centrum van de terpencultuur lag destijds ten westen van de Middelzee. Met een serie interessante lichtbeelden heeft spreker een duidelijke uiteenzetting gegeven van de beteekenis, die de terpvondsten heb ben, en de conclusies, die daaruit kunnen wor den getrokken omtrent de herkomst van de voorouders der Friezen, hun levenswijze, hun middelen van bestaan en hun geestelijk leven. Het Romeinsche schrijftafeltje, bevattende een overeenkomst tot verkoop van een rund onder getuigen van 2 Romeinsche soldaten en de te Beetgum gevonden geloftesteen (Hludana-steen), opgericht door Romeinsche pachters der visscherij, beide een sieraad voor de verzameling van het Friesch museum, werden natuurlijk niet vergeten. De invloed van dé Romeinen en hetgeen in de Historia Naturalis van Plinius Secundis omtrent de toestanden in de Germaansche ge westen is vastgelegd, maakten een afzonder lijk onderdeel uit van het gesprokene. Spreker schetste de familieverhoudingen, de bezitverhouding en het voornaamste van het geestelijk en religieus leven van de oude Friezen op onderhoudende wijze en toon de bij de verschillende lantaarnplaatjes aan, met welk een zorg en moeite de geschiedschrij vers door vergelijking ook van voorwerpen uit andere musea trachtten, bepaalde vragen, waarop de voorwerpen zelve, hetzij door on volledigheid, hetzij hoor de schaarschte, waar in zij aanwezig zijn, geen antwoord kunnen geven, toch op te lossen. De voorzitter van Friso de heer Plantina heeft aan het slot der vergadering den spre ker mede namens de talrijk opgekomen toe hoorders dank gezegd voor zijn interessante lezing. Gevonden voorwerpen in de week van 14 t/m 20 Februari 1936, omtrent welke inlichtingen zijn te bekomen aam het hoofdbureau van politie aan het Haagsoheveer alhier, lederen werkdag van 9 tot 14 uur. Aan het C. B.: «deutels, R. B. merken, porte- momnaie's, handschoenen, rozenkrans, bril met en zonder étui, acte- dames- en kindertasschen. regenpijpen, autosflinger, voetbal, mondstuk van stofzuiger, zwarte gummilaars, hamer, riiwiel- tasch, rolletje keukenzei'l, fantaaiering (doods kop), ceintuur, rol raamikoord, knipmes, Duitsche arbeidskaart, monster griesmeel, handbescher mer, damesparapluie, verohr. dames polshorloge, muts, zak verbanddoos, blauw gabardine regenjas blauw schort, niltk. damespolshorloge. Aan de bureaux: Paul Krugerstraat autoped: Bergsimgel zak haver. Bij vinders: damespolshorloge, Baljuwstraat (school)bril, C. A. Muller, Sehepenstr. 48b; zw. dameshandscihoen met bont, Petersen, Oranjelaan 48: heerenpolshorloge aan riempje, T.aubheimer, Henegouwerlaan 29b: portem. met Inhoud, J- v. d. -Meer, S-puiwater 1; Portem. rltssl. met ihh., v. Wouw, le Gijsingstr. 77; herdershond, Stelner, Statensimgel 56a; sleutel ..Hebie 31", A. Buijten- dilk Bergsingel 90a; reserve-autoband met wiel, P. Grundeler, Bleiswijkstr. 56a: nlkk. polshorloge, J. Eekebus Kroes, Sehepenstr. 46b; blauwe hee- renhamdschoen, H. Laurens, Hlllegardisstr. 7b; R. B merk in étui, Th. van Bnschot, Tochtstr. 54- verm gouden zegelring ,,C". J. Bliek, St. Agathastr. 60, sigarettenkoker, W. Termorshui- zen, Vinkenstr. 79b: gebreid kindertaschje, H. Woltkamp, Ranierstr. 114a; R. B. merk in étui, C. Al bias, Schommel str. 21a; idem, J. v. d. Wijn gaard, Rubensstr. 78: kosteloos R. b. merk, J. Bosch, Gr. Hilledijk 175: passer in étui, P. Ter wen, Vredehofweg 24a; portemonmale, A. G. Gillet, Taborstr. 16; paar regenpijpen, J, Vlas blom, Pöperstr. 14; R. B. merk in étui, N. Koot, Lavendelstr. 5a; kosteloos R. Bmerk, J. JMook Brabantschestr. 37; damesportem. met 25 cent, j. C. Saarloos, Hillelaan 5a; R- B- merk in étui, H. P. de Leeuw, Putschelaan 110a; br. portem, eenig geld, J. Lems, Rlederlaan 19°; heeren- portem. met inhoud, mej. van Driel, Iependaal 41; vrachtautowlel zonder banden, J- L. Peters, Paul Krugerstr. 92; R. B. merk iin étui, P. Stam, Sikkel str. 6: hond foxterrier, H. J. Pont, Bekkerstr. 70; dwergpinchertje, J. Kuiper, Plein- weg 125b; R. B. merk in étui, Snijders, PI em weg 125; bril in étui, A. v. d. Meulen, Korte Panaie- koékstr. 4; 2 leverworsten, K. Onderdel inden, woonschip 269 K. Rottekade; R. R. merk in étui, L. E. P. Blok, Gaffel-str. 121a; bril in étui, J. G- Deutekom, Hartmanstr. 1R- 33. merk, A. M. v. Es, Leuvehaven 92; passer, J. A. Nap, Vierha- venstr. 30; kimderportemmet inhoud, J. Boo- eraarts, B1 ok mak er ss tr16; bankbiljet. L». v. Da len, Cl. de Vries el aan 134; br. portem. mjt inh. en merk, J. Wiekerus, Bas Jungeriusstr. 19; br. heerenportem. met imhoud, G. C. HMle, ^pangen- scihekade 31c; grs lederen handschoenen. P. Plas veld, Dunamtstr. 40; mestriek, J. J- waas, Ros. Manszstr. 150; schaatsijzer, J. Meurs-Sluiter, Multatul'istr. 31; R. B. merk in étuit, E. Ripkus, Watergeusstr. 97b; autoslinger en yzel, H. Doo- legen, Aelhr.str. 8; gladde ring J.^H<p. Mes, 2e Sohansstr. 71/1, kostel. R. merk, A. den Engelsman, Spanjaardstr. 54; 6 sleutels aan kettinkje, D. van Driel, Hendr. Sorchstr. 51b; br. portem. met inhoud, H. Blom, v. Duijlstr. 67 dameshorloge, A. M. v. Gorkum, Justus v. Ef fen str. 14b; bril in étui, B. Klaasen, Hartman- straat 1; R. B. merk, C. Hordijk, Multatulistr. 33; colli jutezakken, I. T. J. de Ridder, Heem- steestr. 62b; bril in étui, A. J. P. Hermes, Ged. Slaak 124a; br. damesparaplu ie, J. Schoenmakers, Haverlandstr. 31; lichtgele herdershond, H. Steenbergen, Ged. Slaak 77/14a; paar zwarte regenpijpen, J. Jongeneel, Bermweglaan 62, Ca- pelle a/d IJssel; br .damesportemon. met inh., p. v. d. Velde, Sophiakade 62a; dr. blauwe da- mestasoh, M. E. v. Achthoven, Haverlandstr. 41; vracbtautoreservewiel met band, L. 'Rietveld, West Varken oord schew eg 61; aardappelbakje, Rott. Melkinrichting, Beukelsdijk 199; verm. gou den clamespoLsshorloge, B. Hippens, Essenburg- singel 103b. Bij gelegenheid van den jaardag van de Kamer van Koophandel op Zaterdag 7 Maart a.s. zal de heer ir. G. A. Kessler, directeur der N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens- en Staalfabrieken een rede houden over „Kartellecring en Handelsverdragen", Sonaten voor viool en piano. Hérman van Born (viool) en Cor van Boven (piano) hebben voor een vrij talrijk publiek in het Nut een matinee gegeven, waarop zij sonaten voor viool en piano van Biber, Beet hoven, Pijper en Grieg ten gehoore brachten. Ze vatten hun taak met ernst op; dat viel met genoegen te constateeren, maar hun prestaties zijn nog niet op die hoogte gekomen, dal; ze een heelen middag de aandacht weten gaande te houden. Wat ze doen is nog te on evenwichtig, te veel verschillen in kwaliteit zijn nog op te merken. Nu eens zijn er oogen- blikken, waarop de gedachte, die in en achter de noten iigt, naar voren komt en het spel op hooger plan brengt, dan weer en deze mo menten zijn nog overheerschend blijkt dat ze nog geheel en al aan de techniek vast zitten en hun weergave der composities niets anders is, dan het spelen der partijen zonder meer. Voor beider techniek-beheersching kan men lof hebben, maai- die techniek wordt nog niet voldoende geadeld en verlevendigd door geest, gedachte en gevoel, de beslist noodza kelijke eischen om muzikale herscheppingen tot kunst te maken. Hun spel kan ook nog aan beheersching win nen. Dit geldt vooral voor den pianist. Hij do mineert voortdurend en forceert de tempi ten koste van het spel van den violist, die dik wijls zeer goede momenten heeft en in de lang zame passages een gevoelvollen, zangerigen toon strijkt. Het beste was de reproductie van Pijpers sonate, de moeilijkste en meest eischende compositie van de vier werken door hen ge speeld. Hier wisten ze en dan voornamelijk in het Quasi Scherzando het sentiment te laten spreken en de aandacht te boeien. Wij zijn ervan overtuigd, dat èn de pianist èn de violist zelf het beste weten, dat ze door ernstige en voortgezette studie den lad der naar het kunstideaal nog hooger kunnen en moeten bestijgen. En dan mogen ze naast technische scholing zich vooral toeleggen op gavere schoonheidsuitbeelding en vooral op het zich inwerken in den geest, de gedachte en de bedoeling die de componisten inspireer den en bezielden bij het schrijven van hun werken. Hun musiceeren op deze matinee, dat door het publiek met hartelijk applaus werd be loond, legde getuigenis af van hun ernstig streven naar een waardig dienen der toon kunst. Daarvan zullen beiden op den duur nog rijpere vruchten plukken. G. De prijsuitdeeling. In de Concertzaal van De Doelen is Zaterdag middag de prijsuitdeeling geweest vanwege de vereeniging „De Ambachtsschool". De bijeenkomst stond onder leiding van den voorzitter den heer O. S. Knottnerus. Vol gens het verslag van den secretaris den heer J. de- Kanter, bedroeg het aantal leerlingen bij het begin van den cursus op 4 Maart en/of 9 September 1935 in totaal 2373. In den loop van den cursus verlieten om verschillende re denen 154 leerlingen de scholen. Gedurende de cursussen werden nog toegelaten 69 leep?' lingen. Het aantal leerlingen op het eind van den cursus bedroegen dus 2288. De scholen met een getuigschrift verlaten 513 leerlingen (v.j. 506), onder wie 22 (v.j. 24) met een prijs en 2 (v.j. 1) met een eereprijs. Voor den 2 Maart a.s. aanvangenden cursus worden toegelaten 617 nieuwe leerlingen (v.j. 728). De nieuwe cursus zal beginnen met 2340 (v.j. 2418) leerlingen. Overgaande tot de eigenlijke prijsuitdeeling werd door den voorzitter mededeeling ge daan, dat alleen prijzen zullen worden uitge reikt aan die leerlingen, die zich door ijver en gedrag hebben onderscheiden en daarvoor na zorgvuldige overweging, door de direc teuren en de leeraren zijn aanbevolen, terwijl aan het toekennen der eereprijzen alle leera ren hun stem hebben gegeven. Als eereprijzen werden ditmaal uitgereikt twee horloges met inscriptie aan de leerlin gen C. J. van Lith, machinebankwerker (school Tamboerstraat), J. C. Schouten, machinebankwerker (school Beukelsdijk.) Met een toespraak van den voorzitter werd de bijeenkomst gesloten. GEM. ARBEIDSBEURS. Gevraagde werkkrachten. Afd. voor mannen, Tel. 29100-9. Fabrieks- jongens, loopjongens, magazijnbediende voor radio-artikelen, halfwas houtdraaier, aank. halfwas beitser, vrouwelijke kantoorbediende; te Hillegersberg: halfwas schoenmaker, jon gens met opleiding ambachtsschool; te Rid derkerk: werkmeester op de hoogte met staal- gieten; te Nieuwerkerk (Zeeland) volwas of halfwas wagenmaker. Afd. voor vrouwen, Tel. 29100-9. Winkel personeel; verkoopsters prima krachten voor japonnen, stoffen, handschoenen, tricotages, heerenmode, tafel- en bedgoed, badartikelen, passementen, levensmiddelen. Hotelpersoneel: kamermeisjes. Huishoudpersoneelkeuken meisjes, dienstboden, 2e meisjes, dagmeisjes, Engelsche nurse. Kleedingindustrieconfectie- naaisters voor damesjaponnen, machinestik- sters voor heeren grootwerk, handwerksters voor heerenmaatwerk, lingerienaaisters, ma- chinestiksters, plaksters voor regenjassen, leerling naaisters. Kappersvak: kapsters. Fa- briekspersoneelleerl. cart, werksters, zakken- stopsters. Wasseherij: strijkster. Oisterwijk: werkmeisje. Vlissingen: serveersters, huis juffrouw, kamermeijes, linnenjuffrouw, koffie juffrouw, keukenwerkmeisjes. Voor diverse hotels in Zeebadplaatsen: kamermeisjes, werk meisjes, buffetjuffrouwen, huisjuffrouwen, lin- nenjuffrouwen, koffiejuffrouwen, kooksters. Pretoria: Hollandsche keukenmeid. Ensehede: coupeuse (veranderwerk confectie en maat werk), voor Huishoudschool leerares huishoud kunde en waschbehandeling met akte N Vn. Voor Koloniehuis buiten Rotterdam keuken meid en werkmeisje. RENNERSCLUB ROTTERDAM. Gisteren heeft de Rennersclub Rotterdam een aanvang gemaakt met de competitie met een rit en bloc naar Gouda. De klassen A en B startten tegelijk. De uitslagen waren: Klas A: 1. Vreeswijk; 2. Duivenbode; 3. Boom. Klas B:Demmenie; 2. Snijders; 3. Over- beek; Klas C: 1. de Reyer; 2. Mes; 3. Corbeau. Juniores: 1. Smits; 2. de Haas; 3. Dub-- belts. Weer verscheidene terreinafkeuringen. O.W.C. kampioen van de 1ste klas C. Het zag er Zaterdagochtend naar uit, dat de ruim 130 wedstrijden, die waren vastgesteld, vrijwel alle zouden doorgaan, omdat de ter reinen dank zij het droge weer van de laatste dagen, in bespeelbaren toestand verkeerden. Maar Zaterdagavond kwam er weer een kink in den kabel, doordat toen het hemelwater weer in overvloedige mate neerviel en ver scheidene terreinen in een ommezien in een modderpoel heeft herschapen. Wel trachtte Zondagochtend het zonnetje nog wat ten goede te doen keeren, doch het kwam te laat en veie wedstrijden moesten, voor zoover zij .in den ochtend nog niet waren afgelast, 'tot 'n lateren datum worden verschoven, omdat de velden het spelen onmogelijk maakten. In de eerste klas A was de oogst wel het geringst, want van de drie vastgestelde ont moetingen, konden er twee niet doorgaan. Alleen de ontmoeting tusschen Charlois en H.W.D. kon worden gespeeld. Zij eindigde in een overwinning voor de bezoekers van 53, een uitslag, die ons van Charlois wel wat tegenvalt. Intusschen heeft deze uitslag noch voor de eerste, noch voor de laatste plaats beteekenis, want beide ploegen bezetten een plaats in het midden van de ranglijst. In de eerste klas B was men nog vrij gelukkig voor wat betreft het doorgaan van de vastgestelde wedstrijden. Maas verloor op eigen veld met 43 van G.V.R. De Maas- sluizenaren hadden hun rechtsachter in de voorhoede opgenomen, hetgeen wel eenige verbetering bracht. Reeds spoedig had Maas succes door haar rechtsbuiten. G.V.R. was over 't algemeen in de eerste helft iets sterker. De beide doelpunten, die zij kort voor de rust maakte, waren een goede belooning voor haar werk. Na de rust voerden de Rotterdammers den stand tot 41 op, maar toen was het ook met hen gedaan. Maas kwam vooral in het laatste kwartier sterk in den aanval. Zij bracht het tot twee doelpunten en hoewel de kansen voor den gelijkmaker niet ontbraken, zag Maas toch geen kaals de balans in evenwicht te grengen en zij verloor derhalve voor dé zoo- Veelste maal met het kleinst mogelijke ver schil. De ontmoeting tusschen H.G.S. en A.V.S., twee clubs, die goede met minder goede pres taties afwisselen, leverde een vrij stevige over winning op voor H.G.S. In de eerste helft doelpuntte zij driemaal, waartegenover de van Stolkjes geen enkele keer het net wisten te vinden. In de tweede helft was H.G.S. iets bescheidener in haar eischen en nam zij met twee doelpunten genoegen. Ook nu weer bleef haar heiligdom door slecht schieten eenerzijds en door goed verdedigen anderzijds, schoon, waardoor A.V.S. een nederlaag van 50 te slikken kreeg. Een wedstrijd, die niet geheel zonder betee kenis was, was het treffen tusschen Herman dad en Bolnes. Men wist tot voor Zondag eigenlijk niet goed wat men aan de politie mannen had, een gevolg van het kleine aantal wedstrijden, dat zij nog maar hadden gespeeld. Bekeek men dus de verliespunten, dan moest men tot de conclusie komen, dat zij, indien zij in hun achterstallige ontmoetingen maar voldoende punten wist te verzamelen, hun een kaans moest worden toegedacht in den strijd om het kampioenschap. Maar na haar strijd van gisteren mag wel worden aangenomen, dat Hermandad het zoovèr niet zal brengén. Bolnes bracht haar n.l. een nederlaag toe van niét minder daft 51 en dit is voldoende bewijs, dat Hermandad het noch haar tegenstandster van gisteren, noch Noordereiland, dat de 2e plaats bezet met 'n gelijk aantal verliespunten als de leiders, erg lastig zal maken. De politie mannen zullen wel een behoorlijke plaats op de ranglijst verkrijgen, omdat wel verwacht mag worden, dat zij ook in de nog resteerende wed strijden voldoende punten zullen weten te verzamelen. In de le klas C. viel gisteren de beslissing. O.W.C. had in haar laatste ontmoeting, waarin z j Puttershoek te bekampen had, slechts een gelijk spel noodig om kampioen te zijn. Zoover heeft zij het evenwel niet laten komen en ondanks heftigen tegenstand heeft zij toch de overwinning in de wacht gesleept. Zij is daar door met een voorsprong van twee of meer punten op haar naaste concurrente, Radio, geëindigd. Met dit resultaat verdient O.W.C. ongetwijfeld een gelukwensch; zij heeft op haar weg naar dit succes meer dan één moei lijkheid moeten overwinnen, maar zij heeft deze op prachtige wijze uit den weg geruimd en heeft daarvoor thans loon naar werken gekregen. Wij wenschen haar in de toekomst alle goeds en hopen, dat zij ook in de K.N.V.B. een goed figuur zal mogen slaan. Puttershoek verdient een woord van lof, voor de wijze waarop zü gisteren den kampioenen partij heeft gegeven. Het veld was vrijwel onbespeelbaar. Al spoedig had O.W.C. de leiding met een heel mooi doelpunt. Kort daarna werd een tweede gescoord, doch de scheidsrechter had niet kunnen constateeren, dat de bal de doellijn was gepasseerd en zoo doende kende hij het zeer terecht niet toe. Puttershoek, geenszins ontmoedigd, streed dapper door en het gelukte haar om gelijk te maken. In de tweede helft herhaalde zich dit spel letje; O.W.C. nam weer de leiding, maar Put tershoek, dat zeer sportief partij gaf, maakte andermaal gelijk met een schitterend doelpunt. Jammer was het, dat twintig voor het einde de doelman van Puttershoek door het gladde veld kwam te vallen en O.W.C. daardoor op fortuinlijke wijze aan 't derde doelpunt kwam, hetgeen, doordat Puttershoek nu geen kans meer kreeg om gelijk te maken, de over winning beteekende. Zwart Wit schijnt toch uiterst weinig voor de laatste plaats tegevoelen. Zij gebruikte- gisteren haar kans om op O.D.I. twee punten uit te loopen, door Nestoro op eigen veld een nederlaag toe te brengen. De menschen van het Henegouwerplein scoorden in eeia c helft tweemaal en herhaalden dat in de weede helft. In deze periode doelpuntte eveneens tweemaal, na in de eerste speelhelft tevergeefs het doel van Zwart Wit 1° 110 Jen gezocht. Dindua volgde het voorbeeld van Zwart Wit. Zij won met nog sprekender cijfers van O.D.I., waardoor laatstgenoemde nu wel erg in het gedrang komt. Het gaat er nu zelfs naar uit zien, dat zij tenslotte toch voor het spelen van degradatiewedstrijden in aanmerking zal komen. Met 6 1 moest zij gisteren tegen Dindua de vlag strijken. Radio kreeg buiten verwachting een groote nederlaag te slikken van Sunrise. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op en na tien minuten had Radio het eerst succes. Tien minuten later werd het uit een strafschop wegens on geoorloofd scpel gelijk en korten tijd later nam Radio opnieuw de leiding door Nap. Nog voor de rust evenwel kopte de midvoor van Sunrise uit een voorzet van rechts den bal in het net, waardoor met gelijken stand werd gepauzeerd. De tweede helft bracht hetzelfde spelbeeW. Na een kwartier volgden er kort achtereen twee doelpunten van de zijde van Sunrise, waarna Radio er alles op zette om den achter stand in te halen, hetgeen haar niet gelukte. Integendeel, hij werd nog grooter, doordat de midvoor nog tweemaal den doelman van Radio passeerde en den eindstand op 62 bracht. De uitslagen. lste klas A: CharloisH. W. D 35 lste klas B: Maas—G. V. R. 3—4, H. G. S.—A. V. S. 50. HermandadBolnes 15. Hion Erasmus 5—2. lste klas C: O. W. C.—Put tershoek 3—2, Dindua—O. D. I. 6—1, Nes toro—Zwart Wit 2—4, Sunrise—Radio 6—2. 2de klas A: Poortugaal—P. C. C. 4—0. 2de klas B: C. J. S.—Zaoth 18—2, S. H.—Nu- mansdorp 44. 2de klas C: DemosBelve dère 23. 2de klas D: VooruitgangHille gersberg 03. 3de klas C: P. V. V.—S. D. V. 1—13. A. V. G.D. E. W. 2—1. GrysoordA. M. R. 4—3. 3de klas D; D. O. B.Goudswaardsche Boys 30. V. I. R.—Oldi 2—0. 3de klas E: Singel kwartierSchiebroek 20, DirkslandRood Groen 31. Groen WittenEureka 30. Res. lste klas B: Florissant 3V. D. L. 3 15. Crooswijk 3G. V. R. 2 00. D. D. C. 2—E. D. S. 3 3—2. Res. lste klas D; D. E. Z. V. 2—C. K. C. 2 0—5 w.n.o. Res. lste klas E: Hermandad 2Nestoro 4—0, Steeds Vol harden 3Dindua 2 66. Res. lste klas F: Steeds Hooger 4Xerxes 5 58. Res. lste klas G: Zwart Wit 2—S. M. V. 3 3—2. Feijen- oord 7—0. V. V. 3 15—0. Res. lste klas H: D. C. V. 3—Schiedam 2 6—2. Res. lste klas I; H. O. V. 2—Siod 3 2—2. H. G. S. 2—Noor dereiland 2 41. Res. 2de klas A: Slikkerveer 2E. D. S. 4 53. Hillegersberg 2A. V. O. 2 1—0. Res. 2de klas D: Transvalia 4—S. F. C. 3 20, Luno 2Feijenoord 8 2—5. Res. 2de klas E: Germinal 2Sparta 43. Res. 2de klas I: S. M. V. 4—D. D. 3 0—14. O. D. I. 3—Bloem hof 3 14. Radio 3Demos 2 23. Res. 2de klas K: S. S. S. 2—S. V. D. P. W. 2 0—5 w.n.o. Sunrise 3H. G. S. 3 12. Res. 3de klas A: Sparta 8V. O. C. 6 26. Res. 3de klas B: Overmaas 6Sparta 9 32. R. F. C. 7—V. D. L. 5 101. Res. 3de klas C: Siod 5—E. D. S. 5 63. Res. 3de klas D: Ons Huis 2Feijenoord 13 12. Res. 3de klas E: D. L. V. S. 4—P. V. V. 2 12—0. Demos 3—G. L. Z. 2 34 ReV 3de klas F: S. D. V. 2Schledamsche Boys 3 22. N. H. S. 4I-A. V. O. 3 2—1. Res. 3de klas G; S. V. D. P. W. 3De Groen Witten 2 25. H. C. F. 2—Hillegersberg 3 1—7. Res. 4de klas A: Feijenoord 14Neptunus 10 3—3. Res. 4de klas B: Sparta 11C. V. V. 8 12—2. Res. 4de klas C: Vion 3—S. V. V. 10 1—6. H. D. V. S. 8R. D. M. 4 1—3. Res. 4de klas D: Feijenoord 16V. E- C. 5 1 5. r. F. C. 10—S. V. V. 11 4—8. Res. éde klas F: D. R. L. 3D. D. C. 5 36. Pechvogels 5—D. H. S. 6 1—5. Res. 4de klas G: D. H. Z. 5— St. Volharden 5 2-^2- C. D. A. 2—Singel kwartier 2 61. Res. éde klas H: Rising Hope 6Vion 4 3—4; Res. éde klas I: Preto ria 3D. C. L. 6 32. Excelsior 11Hille gersberg 6 190. Res. 4de klas K: H. O. V. '5—N. H. S. 5 3—2. D. E. H. 4—0. W. C. 3 45. Hillegersberg 7Musschen 7 111. Veteranen: Zwart WitGerminal 42. ExcelsiorUnilever 51. SpartaD. L. V. S. 91. UrsusDe Musschen n.d., A. S. V. V. O. C. 30. FeijenoordA. V. S. 62. De uitslagen der wintercompetities van den Rotterdamsciien Schaakbond voor de vijfde ronde luiden als volgt Klasse IHillegersberg IWesten I 4—6, N. R. S. V. IISpangen I 64. Klasse II A Messemaker I (Gouda)Rot terdam 1 55, Spangen IIE. S. S. I 4% 5%, Centrum IN. R. S. V. III 7%2%, Pion IIDordt I 46. Klasse II B Krimpen a. d. IJ. IE. S. S. II 6%3V2, Charlois IRotterdam II 82, Vlaardingen IOnesimus I 5%4%. Pion III —Westen II 2%—71/2- Klasse II C Spangen III—Messemaker II (Gouda) 5—5, Westen III—Ivoren Toren 2% —71/2. Klasse IV AmbaroCentrum III 46, MoordrechtDooven S. C. 644, Nationale Onésimus III 6 V23(4, Wester Toren II Excelsior IV 73. Voor net driebanden-tournooi om den Mol- lerus-beker werden de volgende partijen ge speeld: „ROTTERDAM"—K- R' A. S. pnt. brt. h.s. gem. Sengers 40 ^1 4 0.563 Drukker 35 71 3 0-49 Schram 33 88 2 Wittebol 40 88 4 °-375 Schram 40 88 t °'455 Drukker 35 88 0 "-375 Sengers 40 76 5 0.526 Wittebol 39 76 5 0.513 „ROTTERDAM"—H E T E'Y. 3—1. pnt. brt. h.s. gem. Sengers 37 4 1.081 Geestman ~'J 37 6 0.67 Schram 40 75 5 0.533 v, d. Hart 35 75 3 °-467 v. d. Hart 20 40 3 0.500 Sengers 40 40 3 1. Schram 30 80 4 0.375 Geestman 40 80 3 0.500 Van den Armenraad ontvingen wij de vol gende gegevens betreffende het aantal dor geldelijk ondersteunde armen en der werk- loozen, in wier onderhoud vanwege Gemeente en Rijk rechtstreeks of indirect geheel of gedeeltelijk wordt voorzien. De stand op 25 Januari was: Instellingen: steungevallen: Kooinsch Katholieke Armbesturen 1091 Ned. Herv. Diaconiën 865 Gereformeerde Diaconieën 737 Andere Kerkelijke Instellingen 191 Particuliere Instellingen 1088 Gem. Dienst voor Maatsch. Hulpbetoon 16095 In totaal 20067 met dubbeltellingen. Aantal ondersteunde partijen zonder dubbeltellingen op 25 Januari18771 Aantal werkloozen aan wie uitkeerin- gen zijn verstrekt door den Gem. Dienst voor Maatsch. Hulpbetoon... 33817 de Werkloozenkassen 4766 Langs heel de route, die de treurige stoet door de stad volgde, stonden de menschen in dichte rijen langs den weg opeengepakt, om den slachtoffers een laatsten groet te brengen. Om twee uur bereikte de rouwstoet, bestaande uit vier lijkkoetsen en een acht tal volgrijtuigen, waarin vrienden en beken den van de omgekomenen hadden plaats ge nomen de Oosterbegraafplaats, waar. zich eveneens reeds een groote menigte had verza meld rond de versch gedolven graven, die wachtten op het oogenblik, waarop de kisten met de stoffelijke resten der slachtoffers in de groeve neergelaten zouden worden. De po litie had gezorgd voor een goede afzetting. Onder doodsche stilte werd de kist met het stoffelijk overschot van v. d. Weiden, welke door een groot kruis van witte bloemen werd gedekt, uit -de rouwkoets geschoven en graf waarts gedragen. Dertig van zrjn naaste vrien den volgden de baar. Nadat de kist in de groeve was neergelaten en deze met de vele bloemstukken was bedekt trad de heer F. Alte naar voren, die er aan herinnerde dat de overledene, zijn leven heeft gegeven om de kinderen van zijn buren, waarvan hij zielsveel hield, te redden van een vreeselijken dood. Helaas is hem dit niet gelukt en hij heeft met de kinderen, die hij wilde redden, den dood in de vlammen gevon den. Voorts werd nog het woord gevoerd door een vertegenwoordiger van de voetbalclub, de „Boys" waarvan v. d. Weiden voorzitter was. Een broer van den overledene dankte voor de belangstelling. Bij het graf van de drie kinderen Egger- mond hadden zich o.m. opgesteld de jongens van de Ambachtsschool van het Timorplein, waarvan de 15-jarige Cornells Eggermond leerling was, een delegatie van de Buurt- en Speeltuinvereniging „De Waag" die een om floerst vaandel met zich voerden, honderden buurtgenooten en vele andere belangstellen den. Achtereenvolgens werden dé kisten met het stoffelijk overschot van den 15-jarigen Cornelia den achtjarigen Simon en de vijfjarige Josina in de groeve neergelaten. Aan dit graf werd het woord gevoerd door den predikant ds. R. Dijkstra, die zijn groote deernis uitte met de ouders, i: in den rampzaligen nacht van ze ven op acht Februari hun drie kinderen heb ben verloren. De bloemen, die thans het graf van hun kroost dekken, aldus spr., en het medelijden, dat geheel Nederland voelt voor deze zoo zwaar beproefde ouders, vermogen het groote leed, dat deze ouders heeft getroffen niet weg te nemen. Alleen God is in staat dit leed te lenigden en ae ouders te troosten ±n hun groot Nadat nog een bestuurslid van de Buurt en speeltuinvereniging den rouw der buurt genooten had vertolkt, dankte de heer Snee vliet, lid der Tweede Kamer, namens ouders en familieleden voor de bewezen eer. De plechtigheid op „Vredenhof'. Te ongeveer half twee kwamen de rouw- auto's met de stoffelijke resten van moeder Postma en haar drie kinderen op de aan den Haarlemmerweg gelegen begraafplaats „Vre- denhof" aan. In de omgeving van het vredige kerkhof hadden zich reeds van het middaguur af honderden bclangstelIenden opgesteld; tot de begraafplaats zelf werden alleen diegenen toegelaten, wien een toegangskaart was uit gereikt en dat waren er vele tientallen. Deze schaarden zich achter de touwafzetting, wel ke bij de door een schat van bloemen omge ven groeve was aangebracht. Twee kleine kisten, die het stoffelijk over schot van de 1%-jarige Geertruida en hét 4-jarig jongetje Minte bevatten, werden te zamen op een baar geplaatst, die van de moe der en den 5-jarigen Sybrandus werden af zonderlijk opgebaard. Te kwart voor twee werden de kisten, die met bloemen en kransen waren afgedekt, uit de aula naar het graf gedragen. De familieleden en naaste vrienden der familie Postma volgden de dragers. Ter wijl velen van de belangstellenden hun ont roering niet konden bedwingen, werd eerst de kist met het stoffelijk overschot van de moeder in de geopende groeve neergelaten; daarna volgden de kisten der kinderen. Nadat de tientallen bloemstukken om het graf waren gerangschikt, trad de heer A. Langkemper, scheepsmakker van Postma, die tnans met zijn 7-jarig zoontje in het Binnen gasthuis wordt verpleegd, naar voren, om namens de buurtbewoners een woord van af scheid te spreken tot de vrouw en de kinde ren, die op zulk een wreede wijze den dood hadden gevonden. Spr. eindigde met de ver zekering, dat vader Postma en zijn zoontje, die deze ramp overleefd hebben, na hun her stel op hulp en steun van vele zijden zuilen kunnen rekenen. Vervolgens sprak de heer P. Samson, bestuurslid van de Speeltuinver- eeniging „De Waag". Een familielid dankte voor de betoonde be langstelling. Bijna drie duizend gulden aan giften Het totaal aan giften, die bij het comité van journalisten voor de slachtoffers van den barnd zijn binnengekomen, bedroeg Vrijdag avond 2768.15. De laatste uitslagen der tweede klasse competitie luiden. Rotterdam II—Constant III 11—9 MaassluisC.D.Rg44 Onder Vrienden— M. S7—13 pemis—Z.D.C. jj 437 C.D.R. is hier ongeslagen kampioen. Con stant II zal degradatiewedstrijden moeten spelen. Voorwedstrijd kampioenschap van 1 Rotterdam. De uitslagen luiden: D. WinkelmanJ. v. d. Doe 1i J. v. d. BerghE. La Rondelle 0—3

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2