DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. de nieuwe bouwkunst. 59ste JAARGANG. VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 WËIm BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 diamant- hinderwet. orpheus-nieuws. W-: BRIEVEN OP ADVERTENTIES. BELGISCHE BANANEN-INVOER. Toch rechtstreeksche invoer binnen enkele maanden Architect Oud spreekt voor den Rotterdamschen Kunstkring over haar ontstaan en ZEPPARONI-KWARTET. BIJ EEN ONGELUK BESTOLEN. stroomingen. Parasileeren van bemiddelings- bureaux op dagbladen. DE KWESTIE VOOR DEN HOOGEN RAAD. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij voorafbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10. Per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 5 cent Per stuk. postcheque- e- girodienst No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55. elke regel meer 25 cent. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Uefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels f 0.50: 10 regels 1,15 regels f 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men er bij te voegen. Gratis-Ongevallen ver zekeri n g f 500.— bij overlijden door een ongeval; f 500.— bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verjies van een duim; 75.— bij verlies Van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen van een hand; 25.hij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Wij lezen in „De Opmarsch" van 27 Febr., naar aanleiding van het 60-jarig bestaan van onze R. K. Kiesvereeniging: Onze Afdeeling in Schiedam bestaat 60 jaar. Een feit van groote beteekenis. Zestig jaren lang heeft een Afdeeling de weder waardigheden onzer staatkundige werk zaamheden meegemaakt. Bijna vanaf het begin van onzen emancipatiestrijd, alle be spottingen en verdachtmakingen, alle teleur stellingen, alle volhardendheid der voor trekkers, al de successen der opvolgers en allen strijd van het heden. Een buitengewoon belangwekkende geschiedenis zou deze Afdeeling kunnen boekstaven. Proficiat oudste onzer Afdeelingen! Blijft volharden in uw kunst u zelf steeds weer te verjongen. Houdt moedig stand ProPf-~ gandisten en Kernleden. Thans naar de 7 jaren. Onze taak is nog niet volbracht: het herstel der maatschappij in Christus zal steeds meer van uw krachten vergen. A. VAN DEN BERG. Viert zjjn 40-jarig jubilé b(j Gusto. Zondag 1 Maart a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer A. van den Berg als jongste bediende in dienst trad bij de N.V. Werf Gusto v.h. fa. A. F. Smulders alhier. Toen de heer v. d. Berg in dienst kwam was de werf nog in Slikkerveer gevestigd. In 1905 werd de N.V. Werf Gusto te Schiedam ge vestigd en kwam de heer van den Berg mede. Door zijn nauwgezetheid in alles, zoowel in bet groote, als in het kleine, heeft de heer v. d. Berg den promotie-ladder beklommen, zoodat hij sedert twintig jaren reeds de functie van chef van de loonadministratie bfik|p.p.fl t De heer van den Berg staat bekend humaan chef. Ook bij de arbeiders is hij door zijn welwillendheid en hulpvaar diSmdjubiTeeuni za. morgen 29 Februari op de kantoren der N.V. Werf Gusto worden her dacht. BÜ of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 27 Februari 1936 de beslissing op het verzoek van de firma Bannet en de Jong om vergunning tot op richting van een bewaarplaats en sorteerderij van lompen, in het pand Oude Sluis 8, hoek Dam, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 28 Februari 1936. AANRIJDING. Qlstoren had op den hoek van Noordvest en Kethelstraat een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een luxe auto. De vracht auto kwam van de Noordvest en werd bestuurd door J. H. R. uit Overschie en werd aange reden door de luxe auto, bestuurd door J. 3. M. van hier, die uit de Kethelstraat kwam. Van beide auto's werden de spatborden be schadigd. Signalen hadden de bestuurders niet gehoord. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Hedenmorgen had op het Broersveïdpad een aanrijding plaats. De groentenhandelaar uit „De Kleine Winst", H. J. Post Zonen, was bezig met zijn wagen te beladen, waarvoor een hit stond, toen deze wagen plotseling werd aangereden door een auto. Wat de juiste toedracht be treft, valt niet juist te melden, daar er op het toch al smalle pad, ook nog een carrier stond. Het resultaat was voor den groenten- handelaar echter niet gunstig, daar zijn wa gentje geheel werd ontzet. De veeren hingen er bij en op verschillende plaatsen was het onderstel gebroken. Een en ander gaf op dit drukke punt een flinke verkeersstagnatie* waar de politie echter spoedig orde in schiep. Een dure aanrijding voor den automobilist! GOED UITGEVOERD. In opdracht van den Rijkswaterstaat heeft de N.V. Gebr. Osterholt, motorenfabriek, zorg gedragen voor het maken van een fundatie en het inbouwen van een Kromhout Com- pressorlooze Dieselmotor, voorzien van een dynamo-batterij en eiectrischen starter in de motorboot S. I. R. Het vaartuig heeft gistermiddag op de Lek Rijkswaterstaat overgenomen. SC 'P door.del1 ONWEL GEWORDEN Gisterennamiddag is de 64-jarige w. G c wonende alhier, in de Plantage onwel gewor den. Na aan het hoofdbureau te zijn binnen gebracht, kon hij na te z\jn opgeknapt, weer vertrekken. LANTAARNPAAL AFGEKNAPT. Gisteren is door een vrachtauto bij het achteruitrijden een betonnen lantaarnpaal m de Rembrandtlaan aangereden en bij den grond afgeknapt. De eigenaar der auto is bekeurd. Uit het laatste nummer van Orpheus-nieuws ontleenen wij, dat Orpheus op 18 Maart zal meewerken aan een Nederlandsche avond te Hilversum. Op Zaterdag 18 April zal zjj haar mede werking verleenen bij een concours aan het Rotterd. Philharmonisch Orkest. Zij zal zin gen „Meine Göttin" van Wilhelm Berger en „Van den Conine van Castilien", van Willem Pijper (eerste uitvoering. Verder is er op 4 Maart een buitengewone ledenvergadering vastgesteld. R' K. s. V. EXCELSIOR. Voetbal Programma voor a.s. Zaterdag: Excelsior dSt. Lodewijk c, 3 uur. Programma voor a.s. Zondag: Wilhelmus 1—Excelsior 1, 2,30 uur; Ex celsior 2—Graaf Willem II 2, 2,30 uur; Excel sior 3Celer 3, 12,30 uur; S.G.V. 3Excel sior 4, 12,30 uur; Spartaan 6Excelsior 6, 2 uur; Excelsior aCeler a, 12 uur, Excel sior b—Lodewijk a, 12,30 uur. OPENINGEN. Be schiedamsche winkelstand ondergaat dezer dagen wel een uitbreiding. Er zijn maar liefst drie winkels mee gemoeid. Allereerst heropent de heer L. A. v. Geloven in de Tielman Oemstraat 22 zijn nieuwe zaak in sanitaire artikelen. Vooral aan de etalage is bijzondere zorg besteed. Waar vroeger een smal raam was, is nu een etalage gekomen van mooie breedte. Een tweede winkelier, die heden gaat ope nen, is de heer A. Bobbé, Rotterdamsche drjk 225, die daar een zaak in zijde- en wollen stoffen vestigt. Gezien het feit, dat hier slechts enkele zaken op dit gebied bekendheid hebben verworven, zal deze specialist met zijn vele coupons bij de dames wel in trek komen. Dan is er nog een oude bekende naam op bloemengebied! De heer J. J. van Dijk Zn. opent n.l. heden in de winkelgalerij van de HAV-Bank een zeer moderne bloemenzaak, die op dit gedeelte van de stad een goede aanwinst zal blijken te zijn. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertenties in dit blad. HERMES-D. V. s. Bij de samenstelling van het nieuwe Neder landsche Elftal heeft men Hermes-D. V. S. toch niet vergeten. Al hebben de Schiedam mers geen vaste plaats verworven, twee der spelers n.l. Beun en Breitner zijn in de reserve voor dit elftal opgenomen. Hermes- D. V. s. 1 heeft Zondag a.s. een rustdag. De spelers kunnen zich dien dag dus prepareeren voor de 3 zware wedstrijden, die nog wachten. Doordat alle aandacht moet worden ge concentreerd op het eerste elftal en door ziek ten en blessures van enkele spelers, is de positie van Hermes D. v. s. 2 er niet betei op geworden. Zondag a.s. tegen Feijenoord 2 verschijnen de blauw-witte reserves echter ge heel volledig. De wedstrijd wordt gespeeld aan de Damlaan te 2 uur. UIT HET S. Z. C.-KAJVIP. Gisterenavond is door den S. Z. c.'er Dolf v. d. Kuijl, te Amsterdam deel genomen aan de Olympische zwemwedstrijden. Op het num mer 200 M. vrije slag eindigde hij ais 4e in den tijd van 2 m. 28,3 s. POLYHVMNIA. De gem. zangvereeniging Polyhymnia geeft op Zaterdag 7 Maart, te 7,30 uur een feest avond in den R. K. Volksbond voor leden en donateurs, met medewerking van de Hakkert- band, een Hawaian-ensemble en den heer L. de Brutjn. NIEUWE TOONEELVEREENIGING. Alhier is opgericht de tooneelvereeniging „Kunstmin". Het bestuur is als volgt samen gesteld: J. A. M. van Geene, voorz.; M. Crone, Penningmeester; mej. D. Vusse, Kam. Onnesl. 158, secretaresse; M. Druppers en A. H. van ■^■eten, comm. Regiseur is de heer N. Albers. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 27 Febr. Aangekomen: Eng. s.s. Duncarron, met ijzer van Grangemouth in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 27 Febr. Vertrokken: Zuid- Slavisch s.s. Izgled, ledig naar Emden. BURGERLIJKE stand. GFRfto^gifte van 25—27 Februari Vrijland en c' bT Th' W" Z°°n T' W' Gerda m prof. Kam. Onneslaan 179 Pas, van Mamn^van G^Huisf van J. T. de Raaij en w A" d°Chter straat 23 - ConstancT W. M. van der Tuijn en c 'J a d°chter de Zwijgerlaan 42 - Rudolf Leusen, W. P. J. M. Trouwborst en H.V'V Hoff, B. Knappertlaan 184 - Bob, zoon\^ H. J. Bergman en N. van Klaveren, Halieii straat 13 - Frederik J„ zoon van F. j J" Wijk en A. Blazer, Celsiusstraat 38. ONDERTROUWD: J. Middendorp 24 jaar en G. Klijn 19 jaar J- Christen 24 jaar en J. P. C. Zonneveld 21 jaar C. G. Pistoor 28 jaar en J. J. van Eijk 27 jaar P. Baris 25 jaar en T. Boes 23 jaar P- van der Schalk 29 jaar en A. G. de Jong 25 jaar N. R. Pappe 23 jaar en J. J. Kater 20 jaar M. Koppenol 23 jaar en C. Harteveld 26 j. GFHÜWD: C. G. van Schie 21 jaar en C. Blor 20 jaar. OVERLEDEN: M. E. Terlouw 52 jaar, echtgenoote van A. Desmet, Dr. Noletstr. 1. De kisten met het stoffelijk overschot der Engelsche militaire vliegers, die bij le Ilavrc verongelukten, ivorden op dc boot, die naar Engeland vertrekt, toe gedekt met de Engelsche vlag. ROTTERDAM. In verband met het bevorderen van den recht- streekschen invoer van bananen in België meldt de Brusselsche „Soir", dat de intermini- sterieele commissie die deze aangelegenheid in studie heeft genomen, een nieuwe vergade ring heeft gehouden over deze kwestie, die, zegt het blad, van aard is, om verschillende takken van de Belgische economie te bevoor- deelen. De commissie heeft kennis genomen van de reeds gedane démarches en zich verder ook rekenschap gegeven van de outillage, die noodig is voor den rechtstreekschen invoer van bananen in België. Men heeft ons verzekerd, aldus nog de Soir, dat binnen enkele maanden België niet meer de hooge rechten zal moeten betalen aan vreemde havens (bedoeld worden Neder landsche havens) voor den invoer van bananen en dat men bovendien 'n belangrijk bananentransitovervoer naar Luxemburg en den Elzas mag tegemoet zien. Een ensemble, waarvan nog veel te verwachten is. Het Zepparoni-kwartet bestaande uit de lieeren Zepparoni (1ste viool) v. d. Ven (2de viool) Warnars (alt) en Berghout (cello) heb ben met de uitvoering van Haydn's kwartet es dus op: 64, Mozarts Kwartet in C dur en de klavierkwintetten f. moll op 34 van Brahms en a dur op 81 van Dworsjhk, waarbij de pianiste Johanna de Jong haar hoogstaande en kunstzinnige medewerking verleende, den, helaas niet al te talrijken, toehoorders een avond vol kunstgenot geschonken. De totaal indruk, welken de uitvoering van dit kwartet heeft gevestigd is deze, dat het ensemble met de beste van onze Nederlandsche kwartetten kan wedijveren en nu en dan de bekende buitenlandsche nabij komt. Dit was het geval met de vertolking van Mozarts kwartet, dat in vele opzichten de volmaakt heid naderde. Het spel van deze vier is spon taan, van een vollen en warmen klank, voor naam, en in hooge mate geacheveerd. Ieder der vier bespeelt zijn instrument uit stekend, geeft zich geheel, vormt een deel van een mooi en sluitend geheel waarbij toch de individualiteit van eiken speler niet verloren gaat. Zulk een samenspel kan alleen zijn verkregen door veel en nauwgezet studeeren, waardoor harmonie, dat elkaar volkomen begrijpen en de aanpassing zijn verkregen, die het kwartet spel op een hoog, artistiek peil brengen. Maar bovenal domineert de groote muzikali teit, wat toch per slot ven rekening het voor naamste is. Het is zoo duidelijk voelbaar, dat de spelers zich geheel hebben ingewerkt in de intenties van den componist en dat ze ook de gave bezitten, er anderen aan deelachtig te maken. Hier hebben vier spelers elkaar gevonden, waarvan nog veel te verwachten is. Waren ze in het kwartetspel op z'n best, ook in de kwintetten werd zeer mooi gemusiceerd. En de pianiste komt voor haar technisch bijzonder afgewerkt en muzikaal van innerlijk meeleven en begrijpen, getuigend spel, een bijzonder woord van dank toe. Alleen is ze nog wat te bescheiden. De kennismaking met dit kwartet van eigen bodem is ons een groot genoegen geweest. Er waren veel bloemen en er was veel en hartelijk applaus. G. De 26-jarige M. S. wonende aan den Schie- vveg is gisteren op de Meent met zijn fiets gevallen. De man bleef bewusteloos liggen en is door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht waar hij met een her senschudding js opgenomen. erwiji hij buiten kennis op de straat lag iee een laffe dief kans gezien een actetasch n zijn fiets te halen. In deze actetasch be vond zich een bedrag van 150. 1,° U1^®n van het ongeluk worden verzocht °p h.et. Po'itiebureau aan de Witte de vtithstraat te vervoegen voor het geven van inlichtingen. Architect Oud heeft gisteravond voor de leden t^n den Rotterdamschen Kunstkring een lezing gehouden over „De nieuwe Bouw kunst: haar ontstaan en stroomingen." Na een korte inleiding van den voorzitter van den Kunstkring ving de spreker zijn over zicht aan door er op te wijzen, dat de betee kenis van de nieuwe bouwkunst alleen gezien kan worden in haar ontstaan uit verschillende factoren. Het woord „Nieuwe Zakelijkheid" is onjuist. De nieuwe goede bouwkunst is even weinig zakelijk als de goede bouwkunst uit vroegere perioden. Het uitgangspunt is zakelijker, maar alleen in het samengaan van rationeele en irrationeele factoren kan de kunst bestaan zooals ook in de natuur wonder en werkelijk heid in innige harmonie vereend zijn. Bij de bouwkunst is dit: kunst en techniek en het is een lasterpraatje om te beweren dat de nieu we bouwkunst louter een nuchter product van de techniek is. De nieuwe zakelijkheid is uit eindelijk veel meer geboren uit de aesthe- tische ontwikkeling van den geest dan uit de techniek. Bij de schilderkunst is deze aesthe- tische ontwikkeling dood geloopen, voor de architectuur is daaruit de nieuwe vorm gebo ren. Van de techniek heeft de nieuwe bouw kunst alleen geleerd: zuiverheid en precies heid. Aan de hand van talrijke lichtbeelden heeft Oud de nieuwe bouwkunst en haar ontwikke ling uit verschillende factoren nader toege licht. Zoo verklaarde hij de tegenstelling tus schen een werk van Archipenko en van Rodin: Bij den eerste: strakheid, klaarheiden ge spannenheid van vorm, bij Rodin het overheer- schende emotineele element in zijn kunst. Een zelfde verschil van geaardheid vindt men ook in de tegenstelling tusschen nieuwe en oude bouwkunst b.v. een woningblok uit Stuttgart en een 17-eeuwsch woningblok' met trapgevel- tjes te Haarlem. Een eerste factor in het ontstaan van de Nieuwe Zakelijkheid ziet Oud in de ontwikke ling van de schilderkunst, waarin langzamer hand de strooming ontstaat om zich los te ma ken van de natuur in afbeelding en kleur. Langs den weg van de abstracte schilderkunst belandt men in 't Dadaisme: door spr. geken schetst als „het absolute nulpunt." Werken van Aliebé, Manet, Kandinsky, Picasso en Schwitters gaven gelegenheid dezen ontwik kelingsgang te volgen. De „composities van Mondriaan bevatten de opbouwende elementen voor de nieuwe archi tectuur en Malewitsch doet in 1923 met zijn plastieken reeds pogingen in die richting. Aan de hand van talrijke voorbeelden van z.g. in ternationale architectuur toonde spreker het verband aan met de composities van Mon- drian. Een tweede belangrijke factor in de ontwik keling zjjn beton en ijzer-constructies, waar door een klare en zuivere vormgeving moge lijk werd. Bij enkele projecten van Mart Stam (be^ bouwing Dam en Station te Genève) wijst spreker op de talrijke aesthetische factoren die deze ontwerpen beheerschen, en op de syn these: zakelijkheid en kunst. Een kunst be rustend op louter materieele factoren is on mogelijk. De bouw van vliegmachines en auto's leert den architect hoe hij een opgave exact dient op te lossen. De nieuwe bouwkunst heeft ook een omwen teling gebracht in den stedenbouw. De drang naar openheid doet het open stadsplan ont staan met de georienteerde ligging van de huizenblokken. Dat de ontwikkeling internationaal is, blijkt uit de prijsvraag voor een theater te Char- kow waar overeenkomstige elementen zijn aan te wijzen in het werk van mededingers uit ver schillende landen. De ontwikkeling van onze hollandsche waterstaats architectuur door drongen van „utiliteit" wordt het beste gede monstreerd aan de nieuwe sluizen van IJmui- den. Tenslotte gaf een uitgebreide collecte licht beelden een overzicht van den stand der nieuwe zakelijkheid in Holland. Voor den Hoogen Raad is gisteren gepleit in de bekende zaak van den heer B., die een bemiddelingsbureau heeft te Rotterdam, con tra het „Rotterdamsch Nieuwsblad". De heer B. schrijft op bepaalde adverten ties onder nummer en biedt de diensten aan van zijn bemiddelingsbureau, in welke hande ling het „Rott. Nieuwsblad" een daad van concurrentie ziet. De courant geeft deze brie ven van den heer B. dan ook niet door aan de adverteerders. De heer B., die hierin een onrechtmatige daad zag, stelde bij de Rotter damsche rechtbank een vordering tot schade vergoeding in wegens onrechtmatige daad. De rechtbank, zoowel als het Hof te 's-Graven- hage, hebben de vordering afgewezen. Het Hof heeft daarbij uitgemaakt, dat de rechts verhouding tusschen „Nieuwsblad" en adver teerder medebrengt, dat de brieven op adver tenties terstond na de bezorging in eigendom overgaan aan den adverteerder, die de cou rant machtigt de brieven in ontvangst te ne men. De eigendom der brieven had op dien grond de heer B. verloren. Deze laatste ging van 's Hofs arrest in cassatie bij den Hoogen Raad. Voor de eischende partij pleitte mr. P. H. M. Hoogenbergh uit Rotterdam, voor de ver weerster mr. Westerouen van Meeteren te 's-Gravenhage. Het overgaan van het bezitsrecht Mr. Hoogenbergh verdedigde twee cassatie middelen. Hij betoogde, dat het Hof ten on rechte heeft beslist, dat de adverteerders, zoo dra de brieven aan de bureaux van het dag blad zijn besteld, door middel van dat dag blad bezit van die brieven verkrijgen en daar door het bezitsrecht van den afzender verlo ren gaat. Pleiter stelde hiertegenover, dat de geadresseerde eerst het bezit van den brief verkrijgt wanneer deze onder zijn macht ge bracht wordt. Dit laatste vatte men niet te letterlijk op. Het begrip „bezit" is nog geen feitelijke macht. Een haas- door een jager ge schoten, is onmiddellijk zijn eigendom. Een parapluie, die in den parapluiebak van een vriend achtergelaten is, blijft het eigendom van den bezitter. Hier is de brief, die achter gehouden werd, nimmer in de rechtssfeer van den adverteerder geweest. Het is een fictie, dat de adverteerder zou goed vinden, dat be paalde brieven worden achtergehouden. Men kan ook niet zeggen, dat de adverteerder ge acht wordt, het bezit te hebben van den brief, ook al zou de adverteerder goedvinden, dat de achterhouding plaats heeft. De redeneering van het Hof gaat dus niet op. Men kan iemand een eigendom toch niet opdragen? Of is iemand, bij wien een bom in huis geworpen wordt, eigenaar van dien bom? Volgens het Hof zou dit het geval zijn. Het bezit gaat eerst over, als die overgang niet wordt ge weigerd, in casu als de brief den geadresseer de wordt overgegeven. Het Hof heeft voorts beslist, dat, afgezien van de advertentievoorwaarden, niet kan wor den aanvaard eenigerlei verplichting voor het „Nieuwsblad" jegens den afzender van brie ven, waarvan het voor den adverteerder het bezit verkregen heeft, door te zenden. Toch had het Hof het belang van den afzender er kend bij het onverwijld doorzenden van die brieven. Het „Nieuwsblad" heeft dus dit be lang geschonden. Het schond hiermee den norm, dat ieder, die gerechtigd is, brieven voor een ander in ontvangst te nemen, die ook doorzenden moet. Ook het briefgeheim komt hier in 't spel. De eigendoms-overgang. Mr. Westerouen van Meeteren zette uiteen, wat de bron is van deze procedure. De heer B. heeft een listig systeem uitgevonden om het „Nieuwsblad" te beconcurreeren. Hij wil den adverteerder attendeeren op zijn bureau. De bedoeling is dus die adverteerders naar zijn bureau te lokken. Het betreft hier kleine advertenties, waarvan de bedoeling is, dat ze gecontinueerd worden. Dit gebeurt niet als de adverteerders naar den heer B. gaan. De heer B. parasiteert dus op de advertenties. Het betreft hier niet-reflecteerende mede- deelingen en het Nieuwsblad achtte zich ge rechtigd, deze brieven niet door te zenden. De adverteerders machtigen de courant, de brieven voor hen in ontvangst te nemen. Er moet dus worden aangenomen, dat de brieven eigendom van de adverteerders zijn, zoodra ze op het courantenbureau aangeko men zijn. De stelling van de tegenpartij acht spr. geheel in strijd met het instituut der be- zitsverkrijging, zooals dat luidt in art. 596 B.W. Het niet-doorzenden van de brieven staat geheel buiten den eigendomsovergang. Het zich verdiepen in casuistiek, zooals de tegenpleiter deed, is volgens pl. onnoodig. De zaak is dus uit wanneer vaststaat dat de eigendomsoverdracht plaats heeft, zooals het Hof dat zegt. Het tweede cassatiemiddel mist volgens pl. feitelijken grondslag. Het Hof zegt immers zelf niet, wat het belang van B. is, het in terpreteert slechts de stellingen der tegen partij. Voorts is sprekers bezwaar, dat het middel een verboden novum stelt, n.l. dat het rede lijk belang bjj het „Nieuwsblad" ontbrak en het daarom ook een onrechtvaardige daad pleegde. Deze stelling is in cassatie voor het eerst geponeerd en bovendien onjuist omdat het belang wel degelijk reëel is. Ten slotte is de stelling van de tegenpartij, dat er hier een onrechtmatige daad zou zijn, onjuist. Er bestond geen contractueele ver houding tusschen B. en het „R. N." De norm. die de tegenpartij stelt, vindt in het xnaat- Verwacht wordt: Meest matige Oostelijke tot Noord-Ooste lijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, wellicht nog eenigen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag wei nig verandering in temperatuur. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. li- Metaal bewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. l'ooneelvereen. „Alberdingk Thym", R. li- Volksbond, halt 9. lederen Dinsdag repetitie Jongenskoor K. K. G. (dir. C. Vredebregt) van 67 uur Parochiehuis Lekstraat 55. lederen Dinsdag 8.30 uur repetitie man- nenzangvereeniging „Inter Nos", café De Seinpost. Eiken Woensdagavond indoortraining S.G.V. Gymnastieklokaal naast Gezellenhuls. lederen woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Uroote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K- Volksbond. lederen Woensdagavond van halt 9 tot nalt 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schie dam's Mamienkoor „Orpheus", onder leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. U M. Feitzer) in Musis Sacrum. lederen Donderdagavond van 810 uur repetite Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van nalt 9 tot half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schledamscne locale Gezellenvereenlgmg, on der leiding van den eerw. Praesea ln gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Donderdag 8.30 uur bijeenkomst K. J. M. V.-gebouw, R. K. Volksbond. lederen vrijdagmiddag van 6 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen ln het Parochiehuis. leaereD tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. K. K. Bond van Uverneidspersoneel „St. Paulus", Tusschen 8 en S.3U uur „klach ten voor de leden". lederen Zaterdagavond: Nea R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken „St. Anthonius" van 7,308,30 uur zitting van net Destuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Woensdag 4 Maart. Lezing door den heer A. Geurtsen voos Volkstuinliefhebbers. Musis Sacrum, 8 uur. 29 Febr.: De Doelen, Rotterd. Philh. Ork. (medewerking J0 Vineent) 3,30 uur Tivoli- schouwburg, Wien Wien, nun Du allein (Fritz Hirseh-Operette, 8.15 uur (boven 18 jaar). 1 Maart: Tivoli-schouwburg, Wien Wien, nun Du allein (Fritz Hirseh-Operette 8,15 8,15 uur (boven 18 jaar). 2 Maart: Tivoli-schouwburg, Wien Wien, nur Du allein (Fritz Hirseh-Operette) 2 en uur (boven 18 jaar) 4 Maart: De Doelen, Joseph Schmidt, 8,15 uur. D a g e 1 tj k s: Groote Schouwburg, Lachende comedianten (Bouwmeester-revue) 8 uur (v. volw.) (Zondag ook om 2 uur); Roxy-theater, Hoe mallerhoe mooier (Ned. Revue) S uur, Woensdag ook 2,15 uur, Zondag 2,15, 6.30 en 9.15 uur (voor volw.). Tentoonstellingen: Studio '32. Werken van D. H. W. Filarski. SCHIEDAM, 27 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamei van Koop- nandel. Moutwjjn. Moutwjjn per E. ad 46 pet. f 10. Spoeling, spoeling 1.— a 11,10. i schappelijk verkeer, noch in de zedelijkheid, grondslag. Na re- en dupliek werd de conclusie van den advocaat-generaal, mr. Wijnveldt, be paald op 12 Maart a.s,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1