DE REORGANISATIE VAN HET WIT-GELE KRUIS, n<3EZOMDEM DE KERKVERVOLGING IN DUITSCHLAND. VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. BURGERLIJKE STAND. NIEUWE WEGEN. 0 REISBELASTING. HET IJKEN VAN MATEN EN GEWICHTEN. DE VERDWIJNING VAN DOMINEE KINDERMANN. TE PRAAG EEN CENTRALE VAN MOSKOU? Sensationeele ontdekkingen in Polen bij de arrestatie van com munistische agitators. DE BRITSCHE SCHEEPVAART. Bevordering van den internationalen handel is noodzakelijk. DE REX-BEWEGING IN BELGIE. Lidmaatschap voortaan onvereenig- haar met dat der Katholieke partij- Het Vaticaan en het Derde Rijk. DIPLOMATIEKE STAPPEN TE BERLIJN. Zitting' van 27 Februari. Brandstichting. De 52-jarige vrouw C. C. B., gedetineerd, heeft terecht gestaan, terzake, dat zij in den avond van 20 Januari brand gesticht heeft in haar woning aan den Visschersdijk. Verdachte zou een raamgordijn met petroleum hebben overgoten en dat toen in brand hebben ge stoken. Verdachte bekende. Uit het verhoor bleek, dat zij dien avond verre van nuchter was geweest. Toen zij over haar toestand klaagde, had iemand haar gezegd: ach mehsch steek er den brand in, dan ben je uit je zorgen. Dat woord was blijven hangen en toen zij thuis gekomen was, had zij de petroleum- flesch genomen en wat van den inhoud uit gestort over het glasgordijn. Daarna had zij er een lucifer bijgehouden. Na de brandstich ting was verdachte weg gegaan. De president wees er op, dat er toch ook petroleum over de trap uitgestort was, waar op verdachte zeide, dat de flesch was omge vallen. De schandelijkheid van haar daad kon verdachte niet_ inzien. Zij wist wel, dat ooven in een kamertje de houtdraaier U. F. Un- verzagt sliep. Maar die zou wel bijtijds ge vlucht zijn en wat het. pand betrof, dat was toeh oud en vervallen. Getuige F- Koopman verklaarde, dat ver dachte dien avond dronken in het portaal ge zeten had. Een agent van politie, die in de buurt surveilleerde, had haar naar boven ge stuurd, doch later was zij weer in het portiek gaan zitten. Getuige, die in de buurt was, toen de brand gesticht werd, was op het vuur opmerkzaam gemaakt door het springen van de ruiten. Zij was naar boven gegaan en had het brandende gordijn van het raam getrok ken en het vuur uitgetrapt. Het gevaar voor uitbreiding was niet groot geweest. Het O, M-, waargenomen door mr. J. C. Meischke wees er in zijn requisitoir op, dat deze vrouw herhaaldelijk wegens openbare dronkenschap is veroordeeld. Er is over haar niet veel goeds te zeggen. Het O. M. eischte 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Haersma Buma pleitte oplegging van een cle mente straf. Uitspraak 12 Maart. Diefstallen te Waddinxveen. De 24-jarige landarbeider W. V. W. te Wad- dinxveen heeft terechtgestaan ter zake dat hij October aardappelen heeft weggenomen ten nadeele van de landbouwers M. en L. Koet sier en een haan ten nadeele van J. H. Hey- koop. De verdachte ontkende de diefstallen. Hij gaf wel toe aardappelen te hebben verkocht, toch die waren van zijn vader afkomstig ge weest. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat de landbouwer M. Koetsier van een geladen wagen, die in het land was achtergebleven, den volgenden morgen vier zakken aardap pelen had vermist. Dezelfde soort aardappelen zijn aan zekeren J. N. van Straten te koop aangeboden. Deze heeft twee mud van ver dachte overgenomen in ruil voor een kachel. Voorts heeft verdachte nog van dezelfde soort aardappelen verkocht aan den arbeider C. v. d. Kort voor 3.50 per H.L. Later heeft ver- t33éiêhte aan dezen man nog legpoters aange- -T&aen voor 0.50 per H.L. die heeft v. d. Kort echter niet willen koopen, omdat het hem voorkwam, dat de prijs te laag was en hij nvïtëesde, dat het met die aardappelen geen zuiver spel was. Verdachte had dit echter te gengesproken en v. d. Kort uitgenoodigd eens in zijn kelder te komen kijken. Van der Kort heeft daar toen aardappelen gezien groote, zoowel als kleine. De landbouwer L. Koetsier verklaarde, dat hij legpoters in een kuil op zijn erf heeft ge had. Hij kon echter niet nagaan of daarvan ontvreemd was. De kroongetuige in deze zaak was de ar- heider J. v. d. Made, die verklaarde, dat ver dachte hem zelf verteld had, dat hij van een wagen van den landbouwer M. Koetsier vier zakken had weggenomen, die hij aan Van - Straten geleverd had in ruil voor een kachel. Ook had verdachte gezegd, dat hq een haan had weggenomen van Heykoop. De zoon van dezen getuige bevestigde de verklaringen van zijn vader. Het O. M. waargenomen door mr. J, C. V. Meischke was van oordeel, dat ten aanzien van alle drie de diefstallen het bewjjs was ge leverd. Het eischte tegen v. W. 1 maand ge vangenisstraf. Uitspraak 12 Maart. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: P. G. 34 jaar loswerkman, gedetineerd en recidivist, wegens diefstal tot 1 jaar gevan genisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. A. H. A. de J. 30 jaar bikker, gedetineerd, wegens brandstichting in zijn woning aan de Rosestraat, met de bedoeling aldus de verze- keringspenningen machtig te worden, tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis en met de bepaling, dat 4 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd, met een proeftijd van 3 jaren. D. S. 47 jaar vertegenwoordiger, wegens flesschentrekkervj verdachte had in den loop van eenige jaren bij diverse handelaren kleedingstukken en fietsen betrokken, zonder de bedoeling to hebben gehad voor die koopen volledig te betalen tot 3 maanden gevan genisstraf. D. G. 22 jaar schippersknecht, wegens het 1 veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld verdachte had van de hulp van een jongetje gebruik gemaakt om een meerkabel om een paal* te slaan, doch daarbij had hij de kabel vastgezet, zonder er zich van te overtuigen, dat de knaap die kabel reeds had losgelaten, met het gevolg, dat drie vingertoppen van den knaap zgn afgekneld tot 3 maanden hechtenis, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. W. v. d. H. 20 jaar monteur, gedetineerd en recidivist, wegens diefstal van eenige lee- ren jassen en van een motorfiets, tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis. J. C. D. 26 jaar loswerkman, gedetineerd en recidivist, wegens diefstal van een radio toestel uit de étalage van den winkel van Vol- lebregt aan het Mathenesserplein, tot 8 maan den gevangenisstraf, met aftrek der preven tieve hechtenis en met de .bepaling, dat 4 maanden van de" straf voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftqd van 3 jaren. H. T. 37 jaar loswerkman, gedetineerd en recidivist, wegens medeplichtigheid aan den diefstal van het radiotoestel, tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventte- ve hechtenis. ROTTERDAMSCHE ZWEMCLUB. De Rotterdamsche Zwemclub heeft in het Oostelijk zwembad alhier haar jaarlijksche onderlinge wedstrijden gehouden, waarbij het zeer geanimeerd toeging. De beker, welke het Oostelijk zwembad aan de vereenigmg ter ge legenheid van haar 45-jarig bestaan geschon ken heeft, werd gewonnen door den heer W. Delwei met 8 punten, gevolgd door P. Kruit hof met 7 punten. De resultaten waren: 0 M. schoolslag van 1630 jaar: 1. C. Schuurhuizen in 38,2 sec.; van 3040 jaar: 1. C. Zegers in 41.4 sec.; boven 40 jaar: 1. J. F. van Lunteren in 47,4 sec. 100 M. schoolslag: 1. P. Kruithof in 1 min. 19,2 sec. 0 M. vrije slag van 1630 jaar: 1. .H. H. Niezen in 34,6 sec.; van 3040 jaar: 1. M. Kalishoèk in 36.6 sec.; boven 40 jaar: 1. J. F. van Lunteren Sr. in 47 sec. 100 M. vrije slag: 1. W. Delwel in 1 min. 6,2 sec. 50 M. rugslag van 1630 jaar: 1. H. H. Niezen in 44,8 sec. 100 M. rUgslag: 1. W. Delwel in 1 min. 28,6 sec? Schoonspringen1. D. Huis in 't Veld met 20,33 pnt. 2. C. H. Melleg'ers met 26.66 pnt.; 3. J. A. H. Dols met 24,66 pnt Aangiften van 27 Februari 1936. BEVALLEN: M. Legierae geb. Adema z. G v d. Meg geb. Harreman d. C. H. Bot geb. Toor z. H. A. Sipkema geb. v. d. Kooij d. J M. Rietveld geb. Spierings d. M. Ros dijk geb. Bakker z. J- Rietdijk geb. v. d. Waal d. M. Low geb. Jansen z. A. Kers bergen geb. Schoon d. -- E. Venema geb. Kuberna z. J. M. v Wijngaarden geb. v. d. Gaag z. M. S. Herpst geb. Stolk z. A. Schutte geb. Hof z. J. C. Langelaar geb. Bakker d. J. E. Bergman geb. Faassen z. A. Daane geb. Platen z. A. S. Ziekman geb. van Nieukerk z. M. Speksnijder geb. v. d. Heiden d. C. van Gelderen geb. Kleingeld d. J. de Graaf geb. de Waal z. M. M. van Gooi geb. Aanen z. H. D. J. Minnes geb. van Herlc d. K. G. van Peet geb, van Houwelingen d. J. Zijderveld geb. v. d. Stoep z. J. Volwerk geb. Krijgsman z. T. H. Roelse geb. van Arkel d. H. M. Van Prooijen geb Pors d; ONDERTROUWD: J. Meijer jm. 26 en C. G. Walraven jd. 22, Graaf Florisstr. 8b P. de Kimpe jm. 25 en C- W. van de Laar Jd. 21, Tjimahi (N.-I.) J- Ambachtsheer Jm. 26 en P. Rijndertse jd. 22, Aelbrechtsstr. 42b J. Bies- meHer jm. 29 en C. A. van Eijk jd. 23, van der Sluysstr. 44 H. J. Borst jm. 25 en J. A. Koch Jd. 25, Sicmdwarsstr. 45a D. Bosman jm. 26 en E. Bakker jd. 24, Cl. de Vrieselaan 32a J. F. Brehm jm. 21 en A. E. Schell jd. 20, Oosteinde 73b C. F. Bremer jm. 25 en A. J. van den Berg jd. 26, Bergsstr. 4a P- C. de Bruin jm. 25 en H. H. Rosenbrand jd. 21, Oostzeedijk. 318b A. J. C. Dekker jm. 21 en W. Rijsdijk jd. 22,"Gou- vernestr. 74a A. J. van Eijsden jm. 23 efl J. M. van der Vreede jd. 20, Wandeloordstr. 46b -- H. Hartog jm. 28 en J. A. Hoogenboom jd. 28, WUlebrordusplein 24b W. A. van Helden jm. 24 en J. M. Uijterlinden jd. 21, Ridderkerk M. van der Horst jm. 21 en D. W. de Brons jd. 21, Joh. Idastraat 32a L. G. ten Hout jm. 28 en G. Groot jd. 27, Schoonderloostr. 94a L. A. Hugens jm. 24 en M. van Hooij jd. 21, Zw. Paar denstraat 94a J- Keiler ges. 31 en J. H. Oord jd. 22, Hoveniersstr. 22b W. F. Klok jm. 33 en M.' Boerdam jd. 30, Brederodestr. 64a 3. A. Michels jm. 22 en C. Mol jd. 24, Mr. Arendstr. 24a G. L. M. Neumeier jm. 28 en J. W. Vermg jd. 30, Boomgaardstr. 38b J. P. Pelkman jm. 2l' en P. W. J. Vinke jd. 17, v. Oosterzeestr. 26b jl. G. Ridderhof Jm. 27 en P. J. den Broeder jd. 23, Opzoomerstr. 31a M. J. Sehamper jm. 22 en C. Lagerwaard jd. 20, Touwslagerstr. 2 p Visser jm. 19 en N. T. Ort jd. 24. Bokelstr. 4b C. F. Warendorff jm. 22 en S. T. M, de Ko ning Jd. 21, Oostmaasstr. 29b N. Boer- jm. 24 en F- Smits jd. 23, Zwaerdecroonsir. 53b J. van Helden jm..33 en L. W. Nome ges. 32, Goud- schesinigel 128a R. A. L. Öudoire jm. 23 .en J. J. de Ruljter jd. 19. Rijssal (Frankrijk)T. W. Pennema jm. 21 en S. Bakkers jd. 21, Mr Wil-, lemstr. 49b A. Hag^ndljk jm. 21 en A. van der Sman jd: 21, Dorftsc Wraak weg 481b - J. W. Heeseman jm. 25 en A. J- Bos jd. 22, Overstr. 4b j, vau Leer irn, 24 ©n C. G. Leijendekkers jd. 27 Pr. Hendrikkade 10b L. D. Van de Linde jm. 23' en R- W. Catoen jd. 20, Schied.weg 112a - T van Neutegem jm. 23 en N. de Kwaadstemet 1d 21 Taborstr. 47 P. J- Nootenboom jm. 21 en j. Heckenast Jd. 24, Voorde 71 J. Peeters jm. 23 en J. van da Wijgaert jd. 18, Oudaenstr. 33b - E. Reeling jm. 22 en W H. van Grondel ld 22, Vredenoordstr. 8a J. E. van Riemsdijk m 23 en J. J. Schuller jd. 22, Bergschelaan 342a c. T. Rietbergen jm. 25 en H. M. Kreemèra 1d 24. Oostervanlstr. 26b J- P- Roedoe jm. 23 en B w. de Graaf jd. 20, Opzoomerstr. 20a D. Schelle vis jm. 31 en P. A. Visser jd. 26, Hooidnft 182a P- Scihmidt jm. 21 en W. B, J. Beij- siégel ges. 29, Kruisstr. 48b - J. Smit jm. 29 en J Ltngen Jd. 29, Joost van Geelstr. 53a H. Torenvlied wedr. 30 en A. J. Bene jd, 19, van Alkeraiadeplain 21c J. van Veösem jm. 27 en J van der Metjde jd. 23, Heer Danielstr. 40 - J. K. de Vree Jm. 24 en J. W; .Wesdljk jd. 23, Borgharen G. van Welzanis jm- 23 en J. L. M. C. Keehnen jd. .24, Bilderdijkstr. 5b A. J. Wes terhof jm. 25 en C. Hagendijk jd. 22, Hofstelestr. iia H. van der Wildt jm. 24 en N. L. van Ginkel. jd. 25, Amsterdam W. H. van Winger den im. 29 en H. Karman jd. 27, Adamshofstr. «h A. C. Witlox Jm. 29 en J. Oiden jd. 26, Wandeloordstr. 46a - A. G. Blokland jm. 22 en M van Hoek jd. 20, Bothastr. 45b K. L. X. Bollinger jm. 28 en A. H. Nederveen jd. 22, Lust- hofstr 148b - P. A. BUI jm. 26 en J. de Bruin is i* Wolohaertastr. 28b L. D. van Dijk jm. 23 en Bvan der Es jd. 22, Rembrand tatr. 56a - r H M Gerla jm. 24 en. A. F. M. Gödde id. 24, piioUlensti lOb - D. Groanewegen v. d. Weiden to "3 en j J. Kerküm jd. 17, Wolphaertsboeht 439a P Olthuis jm. 30 en N. Rietdijk jd. 23, Eihamad *24 H. Veerman jm. 24 en A. B.oet ld afcrooswijkschestr. 3a - A. VUlerius jm. 24* en A Batoe jd. 21, Spijkenisse - J. Logmans jm. 22 en J. M. Lambach jd. 24, Brielschelaan 264a GEHUWD: P. A. he Groot-jm. 30 j. en A. A. OVEPJJEDENA Pikhaar wedr. v. A. J. Kie vit 75 j A M A. Minderop ongeh. vr. 66 j. - H. J. J. w'ansink m. van J A. Lans 56 j. P. J. v. d. KooU d 7 j F. A. Soetermeer wedr. v. H. J. de Brij 57 J. C. A. v. DUk ongeh "m 30 j. J. Schellen m. van J. v- Pe"s 57 j' c- Streefkerk m. van A. Westerveld 40 j. J. v d. Graaf vr. v. ic. Eikelboom 68 r. Goud m. van A. de Vries 75 j. B. Stam ongeh. m. 24 -i J. H. v. Steenbergen m. van N. Bussum 35 J. A. M. Beurink vr. van A. Hendriks 75 i M. P. Broekhuizen vr. v. C. v. Loon 60 A. F. Thijse rn. v. C Kloos 40 j. - M. de Voogd m. v. F. Touw 65 j. J. C. T. Piekar ongeh. vr. 40 j. C. F. de Jonge vr. v J v. d Berg 47 j- J- v- Duijvenbodb vr. v. K. de Jongste 57 j. W. C. Bos vr. van H. J. Diepe- veen 64 j. - J. Keller vr. v. H. Mosterdijk 38 j. M E. Niesen wede. v. J. j. p0üj 81 j. A A. Breur vr. v. L. Snijders 53 j. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. Met no. 41 der St.crt. werd verzonden af druk van de akten betreffende de N.V. Han del Mg. L. E. Stilpmonson alhier. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 7,26%, Berlijn 59,16; Parijs 9,72(4, België 24,81; Zwitserland 48,11; Amerika 1.45 9/16; Oostenrijk Denemarken 32,42 Zweden 37,45, Noorwegen 36,49; Spanje 20,15 Italië II. .(Slot.) Reeds lang was gebleken, dat het Wit-Gele Kruis vruchtbaarder zou kunnen werken in provinciale organisaties. Dit bleek noodig om dat. jederp provincie haar eigen sfeer en be hoefte had. Daarbij kwam dat de provinciale overheid deze bewegihg ging èubsidieeren én daardoor ook de provinciale organisatie groote practische voördeslen vérkreeg. Daarenboven subsidieerde ook het Rijk de provinciale organisaties. Bovendien werd in de Nederlandsche Fede ratie van het Wit-Ge!e Kruis de behoefte ge voeld, de provinciale organisaties naast de diocesane federaties in de vertegenwoordiging in te schakelen, en dit werd de eerste grond voor de tot stand gekomen reorganisatie. In de tweede plaats trad bij de ontwikkeling van het Wit-Gele Kruis de behoefte op den voorgrond aan het geven van leiding van uit de centrale organen. Daarom stond het brj de reorganisatie van de beweging van het Wit- Gele Kruis vast, dat naast besturende orga nen ook adviseerende zich moesten ontwikke len, die in de verschillende onderdeelen van de veelomvattende taak van het Wit-Gele Kruis, het materiaal voor de leiding in iedere richting moesten verschaffen. Zoo ontstonden de bij de reorganisatie ingestelde commissies van Advies, waardoor het aan de nationale Wit-Gele Kruisorganisatie mogelijk zou zijn, leiding te geven over het geheele land. Tenslotte had de beweging noodig een cen traal punt van actie, bestaande in een natio naal bureau met een daaraan verbonden amb tenaar. Op bescheiden schaal was reeds in den vorm, van het Nationaal Secretariaat van het Wit-Gele Kruis, onder de stuwende werk kracht van den Zeereerw. heer C. Terwisscha van Scheltinga, de grondslag gelegd voor het bij de reorganisatie verrezen Centraal Bureau van het Wit-Gele Kruis. Perspectieven. De pas tot stand gekomen reorganisatie biedt hoopvolle vooruitzichten voor de toe komst van de katholieke gezondheidszorg. Niet alleen dat, zooals reeds werd gememo reerd, leiding kan worden gegeven aan en propaganda kan worden gevoerd voor de Kruisbeweging, maar ook zal het daarnaast mogelijk zijn, dat de Katholieke Kruisbewe ging, die zoo geweldig snel is uitgegroeid, meer in de diepte kan worden vervolmaakt. Het Wit-Gele Kruis telt in Nederland ver over de 200.000 aangesloten gezinnen, die eqn aan tal van ruim 2.000.000 personen vertegen woordigen, die hulp en verzorging van het Wit-Gele Kruis ontvangen. Op het gebied der gezondheidszorg werken nog steeds verschillende vereenigingen naast en langs elkaar, zonder dat er een band is, die al deze organisaties verbindt. Zou er een vaste band geslagen kunnen worden, een sterk contact en onderlinge samenwerking kunnen worden bereikt, dan zouden er nog grootere resultaten te bereiken zijn, niet alleen door de wijkverpleging, doch ook in de ziekenhuisver- pleging, verder onder meer in het ziekenfonds wezen en op tallooze andere gebieden. Öe gezondheidszorg toch bestaat niet alleen uit de zorg voor zieken en gebrekkigen, maar ook zooals reeds werd gezegd, uit voorzorg en nazorg. Naast de wijkverpleging, die door de Kruisvereenigingen wordt verzprgd staat de zlekenhuisverpleging, die piractisch nog ge heel gescheiden van de Kruisvereenigingen haar taak volvoert. Verder bewegen zich op het gebied der gezondheidszorg allerlei in richtingen en instellingen als: sanatoria, kolo niehuizen, gestichten van allerlei aard; ook het ziekenfondswezen en de verzekeringsfond sen voor de ziekenhuisverpleging en specta- listenhulp werken geheel of ten deele ge scheiden. Daarnaast staan de vereenigingen van R. K. Artsen, van R. K. Verpleegsters, van reli gieuze verpleegsters en vroedvrouwen, die alle werkzaam zijn op het gebied der gezond heidszorg. Wat zou natuurlijker zijn dan dat allen, die zich bewegen op dit breede, zich steeds ver wijdende terrein, dat alle instellingen, die zie ken zoowel naar geest als naar lichaam ver zorgen, zich aaneensloten in een centraal ver band, teneinde de Katholieke gezondheidszorg in een grooten breeden stroom te leiden, waar door aller samenwerking mogelijk Is? Zij, die de reorganisatie van het Wit-Gele Kruis hebben voorbereid, zullen ongetwijfeld als een der schoonste vruchten beschouwen; de vorming van een centraal Bureau voor Volksgezondheid en Ziekenverpleging. Doch niet alleen het nauwe verband met eigen geloofsgenooten staat het Wit-Gele Kruis bij de reorganisatie voor oogen. Het voelt de noodzakelijkheid om door samenwer king met het Groene Kruis en alle organisa ties op het breede terrein der gezondheids zorg te komen tot een nationale ordening op dit, voor onze volksgemeenschap zoo vrucht bare gemeenschappelijke arbeidsveld. Wil toch in Nederland de gezondheidszorg, niet alleen zoo economisch mogelijk, doch ook zoo doelmatig mogelqk en aangepast aan den nood der tijden, haar zegenrijke taak blijven vervullen, dan zal het noodig zijn, dat alle krachten, die zich in de maatschappij in dienst van de volksgezondheid hebben gesteld, zich zoo sterk mogelijk aaneensluiten. De Kruis beweging in Nederland in dienst van zieken verpleging en volksgezondheid is in Europa en daarbuiten een unicum. De zuigelingen sterfte is nergens zoo laag als in Nederland, en dit mede voor een groot deel door de goede hulp en verzorging, die door de Kruisvereeni gingen kan worden geboden. De reorganisatie geschiedde met de hoop om de resultaten nog steeds hooger op te voeren. De waardeering en de medewerking met onze Kruisvereeni gingen, van de Katholieken met het Wit-Gele Kruis, is dus in alle opzichten gewenscht en noodig. Ieder katholiek gezin behoort lid te zjjn van het Wit-Gele of het Limburgsche Groene Kruis. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Het artikel van den heer student in Uw avondblad van 18 dezer heb ik met belangstel ling gelezen. Over de onlogische heffing van de reisbe- iasting zullen het wel meer lieve vaderlanders eens zijn. Inderdaad, de minder gesitueerden krijgen in verhouding den zwaarsten last te dragen. Het middel aan de hand gedaan in het artikel van 18 dezer, n.l. de belasting te hef fen nadf de uitgaven in het buitenland lijkt administratief moeilijk, zoo niet onmogelijk, terwijl bovendien het ontduiken eenvoudig zal zjjn. Het progressief toepassen van de belas ting is echter wel toe te juichen, doch de manier waarop pien ziGl1 dat voorstelt niet. De belasting zou n.l. zeer goed te heffen zijn naar het aantal dagen en naar het in komen- Volgens jiet ontwerp moet men vooraf ken nis geven dat men 'n buitenlandsche reis gaat ondernemen. Door te bepalen dat men daarbij tevens den inkomstenbelasting-aanslag moet overleggen, de verschillende reizigers in klas sen in te deelen, schept men de mogelijkheid de verschillende reizigers in klassen in te deelen, b.v.: inkomens van 800.tot/ 1.400. betalen laten wij zeggen 0.25 per dag, in komens van 1.400.tot 2.000.0.50 p. d., 2.000.— tot 3.000.— 0.80 p.d., 3.000.— tot 5.000.1.15 p. d. enz., eventueel met een maximum van 2.of 3.per dag. Men zou de groepen zoo kunnen indeelen als dat gebeurt In de statistieken van de inkomens. Het maximum-totaal moet dan ook niet voor allen op 25.— gesteld worden maar. om het aantal dagen van het ontwerp aan te houden, t.w. 25, op res. 25 x 0.25 of 6.25,, groep 2 25 x 0.50 is 12.50 en zoo verder. Desgewenscht ook weer met een maximum. Het lijkt misschien radicaal, doch bij nadere beschouwing en vergelijking der diverse in komens moet het toch wel billijk genoemd worden. M. R. „Zeg eens, ken je het onderscheid niet meer tusschen mijn en dijn? Je ziet toch ker wel dat dit mijn boor is!" Op verschillende plaatsen wordt door den IJkdienst wederom zitting gehouden voor den herijk van maten en gewichten. De voorwaarden, waaraan de te ijken voor werpen moeten voldoen, zijn pijnlijk nauwkeu rig omschreven. Ze moeten uiteraard aan de maat (het gewicht) zijn, maar bovendien schoon, droog, roestvrij, niet gepotlood, enz. enz. Alles natuurlijk voortreffelijk. Maar Hoe staat het met de automatische weegschalen, die tegenwoordig bijna al gemeen ingebruik zijn, wellicht zelfs méér nog dan gewone gewichten en schalen? Met groote nauwkeurigheid kan men den wijzer op een of ander getal zien komen. Maar de vraag is, of dit door den wijzer aangegeven getal ook steeds het daardoor vastgestelde gewicht vertegenwoordigt. Wie zorgt voor de geregelde controle daar op gedurende het langjarig gebruik? Zeker, de fabriek zal. wel zorgen voor re visie vóór de aflevering* dezer schalen, maar daarna! Wie bekommert er zich verder nog om? In het buitenland wordt, meenen wij, ook controle op de schalen uitgeoefend. Is er ook een der lezers, die hierover eens nader zou willen inlichten Bij voorbaat gaarne dank. X. Naschrift van de redactie: De klacht van den geachten inzender is juist. Een wetsontwerp om in de door hem gecon stateerde leemte te voorzien, is, o.a. op ster ken aandrang van mr. Marchant, op voor dracht van minister Verschuur ingediend op 17 April 1934. De schriftelijke behandeling over dit ontwerp was in September geheel beëindigd. Omdat miniser Steenberghe meen de, dat de nieuwe wet het bedrijfsleven weer lasten zou opleggen, vroeg hij op 16 Oct. 1934 aan de Kamer het ontwerp (nu stukken no. 18) van de Kameragenda af te voeren. Dit is geschied. Intusschen verluidde dat minister Gelissen opnieuw doende was, de zaak te regelen. BERLIJN, 27 Februari. (D.N.B.) In een deel van de Grieksche pers zijn geruchten gepubliceerd omtrent den Duitsch-Evange- lischen dominee te Athene, dr. Ktndermann, als zou deze op een reis naar Duitschland vermoedelijk wegens politieke delicten zijn gearresteerd en zelfs terechtgesteld. De leider van de buitenlandsche afdeellng van de Duitsche Evangelische kerk, bisschop Heckel, ontkent thans in een officieele ver klaring deze geruchten. Dr. Kindermann is steeds Duitscher geweest en tijdens den oorlog werd hij tweemaal zwaar gewond. Hij heeft de kerk in Athene zeven jaar trouw gediend en stond in hoog aanzien bij zijn gemeenteleden, alsock bij de Grieksch-ortho- doxe kerk. De eer van den man en den christen is onaangetast. Des te betreurenswaardiger i3 het, dat dr. Kindermann, tijdens een rei3 naar Duitsch land, in zijn geestesvermogens werd Se r0 fen, hetgeen blijkt uit zijn brieven- De kerkelijke autoriteiten hebben een on derzoek ingesteld naar de verblijfp aa s van den geestelijke, waarin zij door de burger- lrjke autoriteiten op de meest doeltreffende wijze worden hjjgestaan. SYNTHETISCHE VETZUREN UIT STEENKOLEN. De geleerden, die zich bezig hou den met het scheikundig onderzoek van steen kolen, zijn er thans m geslaagd, vetzuren uit steenkolen te wmnen. Te Witten aan de Ruhr zijn in verband met deze uitvinding de Deutsche Fettsaurewerke G.ni.b.H. gesticht door de Markische Seifen- industrie te itten en de Persilwerke Henke! te Dusseldorf. De nieuwe onderneming zal het proces „Imhausen-dr. Troschke" voor de syn thetische productie van vetzuren uit steen kolen op groote schaal in practijk brengen. Deze vetzuren worden gebruikt voor de ver vaardiging van technische vetten, o.a. voor zeep eh smeermiddelen. Het voorlooplge kapitaal der onderneming bedraagt 600.000 R.M. De financiering is ver zekerd door een toegezegde leening van ver scheidene mlllioenen./ Voorzitter van den raad van beheer is Hugo Henkei uit Dusseldorf, WARSCHAU, 27 Februari (STEFANI). In verband met de arrestatie van een groep van 26 communisten heeft de Poolsche politieke politie een sensationeele ontdekking gedaan: een groote bolschewistische organisatie n.l., die rechtstreeks afhankelijk is van een sovjet politiekbureau, dat te Praag is opgericht en dat materiaal voor revolutionnaire propagan da in centraal-Europa verspreidt. Thans is ook gebleken, dat een communis tische agitator, die eenigè jaren geleden te Warschau werd gearresteerd en toen tot Vier jaar gevangenis werd veroordeeld, nog iets meer was dan een gewoon Moskousch agent; hij was n.l. generaal van den actieven sovjet- dienst. Hg kreeg vaak zeer belangrijke op drachten uit te voeren. Hij was het o.a., die indertijd de revolte steunde van Abd-el-Krim in Marokko. Het is dus wel begrijpelijk, waarom de sov- jet-regeering zoo krachtige pogingen aanwend de, na de veroordeeling van dien generaal, om hem in ruil voor andere gevangenen vrij te krijgen. 'De Poolsche regeering heeft ruil en uitlevering toen evenwel geweigerd, zoodat de generaal, Kowalski noemt hq zich, thans zijn geheel straf uitboet. Uit de in beslag genomen documenten biqkt ook, dat Kolonel Bartnowski van het infor matie-bureau van den sovjét-staf onlangs naar Praag is gezonden, waar hq den steun moet genieten van de Tsjechische autoriteiten, om van daaruit Polen met communistisch mate riaal te bewerken. Ook is het komen vast te staan, dat de com munistische actie in Polen gesteund en geleld wordt door de sovjet-consulaten; o.a. door het consulaat van Danzig, dat de sovjet-agenten van valsche paspoorten voorziet. In politieke kringen verwacht men, dat het proces tegen de gearresteerde communisten opzienbarende onthullingen zal brengen over de activiteit van de communistische centrale te Praag. LONDEN, 27 Februari 1936 (Eigen Tel.). Sir F. Vernon Thomson, president van de Ka mer van Scheepvaart voor het Vereenigd Ko ninkrijk gaf hedenmorgen in de jaarlijksche vergadering een overzicht van de ontwikke ling van de Britsche scheepvaart waaraan wij het volgende ontleenen. De scheepvaart heeft de laatste jaren een periode van uitzonderlijke depressie doorge maakt en hoewel de vooruitzichten iets be moedigender zgn, is deze industrie in haar geheel genomen nog verre van welvarend. De belangrijkste ontwikkeling voor de Brit sche scheepvaart in het afgeloopen jaar noem de hfl de subsidie verleening onder de British Shipping (assistance) Act. De 5 jaren per einde 1934 waren de slechtste, welke de scheepvaart meegemaakt heeft, tengevolge van wereldoorzaken, die bulten de contröle van de reeders lagen. Sinds 1929 heeft een ongekende inkrimping in den omvang van den wereldhandel plaats gevonden. In 1934 was deze zelfs minder dan in 1913, terwqi er 49 meer scheepsruimte beschikbaar was. De de pressie was zoo accuut, dat de Britsche vracht vaart haar reserves vrijwel geheel uitgeput had, en zich gedwongen zag' een beroep te doen op de regeering om tqdeiqk hulp te ver- leenen, ten einde het hoofd te bieden aan de buitenlandsche gesubsidieerde vaart, in af wachting van een opleving van den overzee- schen handel. In het begin van 1935 werd dan voor den tqd van een jaar een subsidie van 2 millioen toegekend aan de trampvaart, en een commissie uit de trampvaart werd met de uitvoering daarvan belast. Het resultaat daarvan Is geweest, dat de Britsche trampvaart van een ondergang is gered, terwqi tevens bereikt is, dat de indus trie zich beter georganiseerd heeft, de onder linge concurrentie verminderd heeft, en groo tere internationale samenwerking tot stand gekomen is. Wegens het uitblqven van eenige werke lijke verbetering in den wereldhandel, heeft de regeering de subsidie voor nog een jaar verlengd. De Britsche scheepvaart hoopt t ans, dat de opleving, welke in den Britschen binnen- landschen handel heeft plaats gevonden, zich ook zal uitbreiden tot Enge'ands overzeeschen handel. Hij verklaarde geen rec»en te zien, waarom op den langen diiur^ook weer niet een expansie van den wereldhandel verwacht zou mogen worden, integendeel, wanneer eenmaal de tqd zal aanbreken, dat de handelsbelem meringen opgeheven en de valutarestrictie in getrokken zullen worden, verwacht hij, dat het goederenverkeer m de wereld grooter zal worden, dan ooit te voren. Voor het oogenblik is het echter de taak van de reeders zich zo° veel mogelijk aan te passen aan den bestaan- den stand van zaken, en onderling zooveel mogelijk samen te werken. Zoowel de trampvaart als de vaste lijnvaart hebben than3 het uiterste gedaan, doch er zijn nog twee dingen noodig, welke buiten haar controle liggen, en welke zuiver de politiek van de regeering betreffen, n.l.: I- De bevordering van den handel door de totrekking der hooge tarieven en andere be lemmeringen van den ruil van goederen en diensten. 2. Stabilisatie der valuta. Wq hebben niet alleen het recht, doch het is ook onze plicht, zoo zeide hq, in deze tqden er op te wqzen, dat volgens de Britsche scheepvaartindustrie dit de fundamenteels en allemoodzakeiqkste behoeften zijn van onzen internationalen handel. BRUSSEL, 27 Februari. (D.N.B.Het bestuur van de Katholieke' partq heeft be sloten, dat m den vervolge het lidmaatschap der partq en dat der jonge-katholicke Rex- beweging onvereenigbaar zal zqn en dat or ganisaties der Katholieke partq voortaan niet meer zullen mogen onderhandelen met organen der Rex-heweglng. Naar K.W.P. van welingelichte zgde ver neemt, heeft het officieele D.N.B.-bericht over de arrestatie van de leiders der Katholieke jeugdorganisaties in Duitschland, die beschul digd worden van hoogverraad en contact met geheime communistische organisaties, noch het Duitsche episcopaat, noch de Pauselqke Nuntiatuur te Berlgn van de juistheid dezer beschuldigingen kunnen overtuigen. In 't Vaticaan heeft men via de Nuntiatuur te Berlijn berichten ontvangen over de plan nen van de Duitsche regeering om de z.g. „godsdienstige" modern-heidensche organisa ties naast de bestaande Christelgkè kerkge nootschappen als publiekrechtelijke lichamen en gelijkberechtigde belgdenissen te erkennen, zoodat in officieele stukken, zooals op het bevolkingsbureau, in paspoorten, bij de recht bank en bg openbare registratie deze modern- heidensche stroomingen vermeld worden. In een paspoort zouden voortaan ook onder de rubriek „godsdienst" ingevuld worden in plaats van R. k. of protestant„Duitsche geloofsbeweging", „Ludendorff-beweging", „Duitsche volkskerk", „Duitsch nationale kerkbeweging". Indien deze berichten, juist zouden zijn, zou men in het Vaticaan deze gelijkstelling beschouwen als een inbreuk op de herhaaldelijk geuite belofte van de Duit sche regeering, dat het beginsel van het po sitieve Christendom ook bg de openbare re gistratie gehandhaafd zou blijven. Het antwoord, dat de Duitsche regeering hierop zal geven wordt in Rome van groote beteekenis geacht, daar de verdere ontwik keling van de verhouding van Kerk en Staat in Duitschland in de toekomst afhankelijk is van de voorgenomen radicale maatregelen op godsdienstig gebied. Van Vaticaansche zqde is geen termijn ge steld, binnen welken 'n antwoord der Duitsche rijksregeering wordt verwacht; deze stap draagt veelmeer een gebruikeiqk diplomatiek karakter en een informatorisch verzoek bin nen het kader van het Concordaat. De strijd tegen de bijzondere school In verband met de strqd tegen de bijzonders school in Duitschland laten wq hieronder den volledigen tekst volgen van het herderlgk schrijven, dat de aartsbisschop van Keulen, kardinaal Schulte heeft laten voorlezen In bepaalde kerken van zqn Bisdom, juist in die plaatsen waar bijzondere gebeurtenissen een scherp optreden van de zqde der Kerke lijke autoriteiten noodzakelijk maakten. De aartsbisschop schrijft i Geliefde aartsdiocesanen De gevaren die in onzen tqd ons Heilig Ka tholiek Geloof van alle zijden bedreigen, zqn buitengewoon groot. In het besef van mijn plicht als opperherder, moet ilc u thans in groote bezorgdheid opmerkzaam maTcSh 'n nieuwe ernstige bedreiging, waaraan vooral onze nog leerplichtige jeugd is blootgesteld, speciaal in enkele streken van ons aartsdio- cees. In de laatste weken heb ik herhaaldelgk berichten ontvangen, niet alleen van tal van zielzorgers, maar nog meer van tallooze be zorgde ouders, die mq schriftelgk en monde ling hun groote droefheid uitten, die veroor zaakt wordt door de stelselmatige en uitge sproken propaganda die er voor de z.g, neu trale school gemaakt wordt. Deze gemeenschapsschool zou, naar men beweert, alle kinderen zonder onderscheid van godsdienst moeten opnemen, om zoodoende nog beter dan voorheen het groote doel te die nen: de eenheid te bewerken van ons Duit sche volk- Ik vraag mq echter af: is dit groote doel dan tot nog toe hier of daar of op eenigerlei wijzc door de z.g. bqzondere school vernietigd, of zelfs ook maar in gevaar gebracht? Is ons Duitsche volk steeds niet het best gediend geweest doordat ook de krachten van onzen heiligen godsdienst in dienst der volksgemeen schap werden gesteld? Ik behoef hier slechts te herinneren aan de eensgezinde houding van 'iet Duitsche volk tijdens den wereldoorlog, welke houding door iedereen bewonderd werd, en ik wil daaruit slechts één voorbeeld noe men: „Onze Katholieke priester-studenten. Werkelgk er is toch wel geen deel van het Duitsche volk, dat meer confessioneel opgevoed werd dan juist onze theologanten. En toch welke groep van het Duitsche volk heeft be- trekkeiqk de hoogste en grootste bloedige of fers in den wereldoorlog gebracht? Niemand anders, geen enkele groep dan onze Katho lieke Duitsche priesterstudenten. Om onze met recht beangstigde ouders eenigszlns gerust te stellen, vestigt men er de aandacht op, dat ook in de z.g. neutrale school het godsdienst onderricht een plaats inneemt in het leerplan en dat dit godsdienstonderricht aan de kinde ren afzonderlgk gegeven wordt geheel vol gens hun eigen belijdenis. Maar mgn geliefde aartsdiocesanen, oor deelt zelf. Kan een dergelijk onderricht, dat tot slechts enkele uren in de week beperkt wordt, en geheel losstaat van het andere on derwijs, voldoende zqn om daarop een ge!::?l leven, ja zelfs een eeuwigheid op te bouwen. Een eeuwenlange ervaring zegt ons, dat een dergeiqke beperking van 't godsdienstonder richt niet alleen steeds verderfeiqke 'gevolgen heeft gehad voor het godsdienstige leven van het individu, maar nog veel meer voor het fa milieleven, ja zelfs voor het geheele volk. En wie geeft de waarborgen, dat wellicht tegen over dit weinige godsdienstonderricht, in de overige schooluren zelfs niet een onvriende lijke houding wordt aangenomen tegenover den godsdienst, dat zelfs dusdanige voorstel lingen van zaken worden gegeven, die onver eenigbaar zijn met ons Katholiek geloof. Er zijn reeds tal van verschgnselen in andere streken van Duitschland waar te nemen, die onze bezorgdheid maar al te zeer rechtvaar digen. Derhalve geliefde aartsdiocesanen, neemt toch allen, vooral gij vaders en moe ders, en ook allen die bq het onderwqs werk zaam zqn de ernstige vermaning van den Apostel ter harte: „Past op, dat niemand U meesleept door de wqsbegeerte of gdele drog redenen, die op de overlevering der menschen zqn gegrond, of op de leerbeglnselen der we reld, maar niet op Christus." (Col. 2, 8). En wanneer men u, zelfs onder bedreiging -1, uw handteekening tracht af te dwingen, ten gun ste van de z.g. neutrale school, dan zeg ik u als uw Opperherder: „Weest standvastig ea weigert zulks!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2