MODERNES i I sp Blllillll WAAR GA JE NAAR TOE? JrRANSCHE BAZAR •PREMIES •JUBILEUMWEDSTRIJD VRIJDAG 6 MAART 193G ~H:LUA£I j Kosteloze deelname 565 prijzen HOOGSTRAAT ROTTERDAM SCHIEBROEK. HET VOORBEREIDEND LAGER ONDERWIJS. Gezamenlijke schoolbesturen adresseeren aan den raad. VLAARDINGtN. maassluis. DE groenten distributie. DE LAATSTE SLAG IS GEVALLEN. BERKEL EN RODENRIJS. SCHOONHOVEN. 40 ARBEIDERS ONDER AARDMASSA BEDOLVEN. Bij de Italiaansche versterkings- werken op den Dodecanesos. NIEUWE PROEFVLUCHT VAN DE L. Z. 129. kottëkdamsche KECHTBANK. AARDAPPEl Talrijke premies zullen er van^f Zaterdag 7 Maart worden aangeboden. Iedere koper ontvangt bij aan koop vanaf minstens 1.een aardige doos Victoria chocolade; vanaf minstens 5.een zeer grote doos chocolade van uitstekende kwaliteit. 15 fietsen met originele torpedo terugtraprem met volle garantie en naar maat van de(n) win- naar(es). 50 armbandhorloges met anker uurwerk en met garantie (dames of heren). 500 „Kodak" fototoestellen 6 x- 9. Deze wedstrijd bestaat eenvoudig uit het rangschikken van 12 tekeningen, welke naar mening van de deel nemers het grappigst zijn; deze tekeningen dienen geplakt te worden op het deelnameformulier. De deelnameformulieren worden te Rotterdam tot 15 Maart aan alle kinderen bij het uitgaan der scholen ter hand gesteld en zijn verder voor iedereen verkrijgbaar in onze magazijnen of worden op aan vrage per post toegezonden. In het laatste geval dient bij aanvrage een postzegel van li cent ingesloten te worden voor toezending. Van de 12 tekeningen worden er van 16 Maart tot en met 25 April twee tegelijkertijd per week uitgegeven in onze magazijnen. Aan personen buiten Rotterdam kunnen de tekeningen op schriftelijke aanvrage regel matig worden toegezonden. Bij aanvrage moeten dan 6 postzegels van lï cent (of 9 cent in andere waarde) voor toezending worden ingesloten. Aan hèn, die daarvan nog niet op de hoogte mochten zijn, zij medegedeeld, dat de „Fransche Bazar" na de grote verbouwing van 2 jaar geleden, de naam ..GALERIES MODERNES" gekregen heeft. Zeer mooie en grote keuze damestassen, nieuwste modellen, van 2.70 tot 8.70 Handkoffers, prima fibre, 60 c.M0.95 Handkoffers, echt vulcan- fibre, met lederen hand vat, 60 c.M2.70 Muziek- of schooltassen, rundleder. 42 c.M1.35 Fantasie damesschorten met bandjes 'en strookjes Ontbljtlaken met ajour- rand, om te borduren, 130 x 160 Zijden interlock hemdjes en broekjes Frottézijde, 50 gram 0.59 0.69 0.45 0.15 Shawls, crêpe georgette. 100x100. alle modekleuren 0.79 Matzijden dameskousen 0.39 Crêpe georgette met zeer kleine ruit, in lichte voor- Jaarstinten 0.59 Zuiver wollen stof, 130 c.M. breed, in alle modekleuren 0.69 Ziet onze EXPOSITIE voor- jaarsstoffen. Pl.m. i ltr.-flacon Eau de Cologne Mimo, 90 2.19 Doos. inhoudende 6 stuk ken zeep, Mimo, lavendel of seringen 0.22 Zelfbinders, pracht sorte ring dessins 0.24 Zelfbinders in zuiver zijde 0.59 1.30 Dameshandschoenen, imit. Pecari, in grijs, bruin en naturel Dameshandschoenen, was- baar nappa met fantasie lederen armband, in grijs, beige, marine en zwart 1.95 Damestompouce, zwaar kunstzijde 14-baans 0.99 Lederen damespantoffels cosyzool, in rood. blauw. bruin en zwart0.89 Kinderschoenen, 1 band flexible, lederen zool, blauw-wit of bruin-beigë 4 5—6 7—10 0.98 1.10 1,35 Kindermolières met crêpe- zool 5—6 7—10 11—1 0.98 1.25 1.60 Keukenuitrusting, 21-dig., giftvrij emaille. groen, blauw, rood met gouden bies; reseda met zilveren bies 6.45 Keukenuitnisting, 21-dlg., kwaliteit „Perfect", groen.' blauw, rood met gouden bies: reseda met zilveren bies 13.45 Ovale teilen, zwaar gegalvaniseerd, 70 c.M. 1.35 Rijwielen voor dames en heren, met torpedonaaf. 5 jaar garantie op vork en frame, 1 jaar garantie op banden en onderdelen ...19.50 Buitenband, X jaar gar. 0.60 Buitenband 0.50 Olieverf-schilderijen op doek, 30 x 40. met bredé ornamentlij'st Luxe dozen postpapier, fantasie, in diverse kleu ren, inhoud 30 vel papier, 10 corresp.kaarten en 40 enveloppen 3.85 0.90 1 fles advocaat a la vanille 0.89 1 ltr.-fles Spaanse wijn 0.50 1 gemberkoek in cello- 1 kandijkoek phane 0.25 1 honingkoek verpakt J 1 „Jubileum"-taart 0.25 i blik melange-biscuits 0.43 1 kilo-blik koekjes, assorti 0.55 Broodtrommel, 1ste keus emaille. wit, groen, blauw. rood, reseda 1.80 Garnituurbussen m. schrift koffie, thee, suiker, prima emaille, met chroom dek sel, groen, blauw, rood en reseda met goud, per stel 1.65 Kinderwagens, stroomlijn, m. metaal opgelegde décors16.50 Kinderstoelen, hoog model, verstelbaar, met voetbak 3.70 Kinderstoelen, laag model, groot, prima uitvoering 1.40 Looprekken, poliert 1.90 Schemerlamp, zuiver tin met luxe kap 3.80 Luxe cassette, inhoudende soep-, saus-, groenten- en aardappellepel, 6 tafel couverts. 6 dessertcouverts, vlekvrij 2.95 Wekkers, diverse kleuren, binnenbel 0.65 Moderne staande klokken, eiken met noten 3.70 Massief eiken spiegel met noten gepolitoerde lijsten met koord en kwasten, facet geslepen 2.65 Opklapbed, 1-persoons.wit gelakt, met gezonaïïeids- matras 4.95 Pitrieten wasmand met gekleurde banden, op klapbare deksel 0.95 Wandkoffiemoien, gesmeed maalwerk, geruisloos 1.45 Wringer, 5 jaar garantie, op rollen 4.80 Tapijtrolveger, notenhout 1.95 Theeservies - 15-dlg 2.95 Ontbijtservies 10-dig. 2.95 Tafelservies 24-dlg. 8.95 Alle in crème porcelein met modern décor. Theeservies Jb-dlg. 4.95 Ontbijtservies JtSj-iSS Tafelservies 5 Alle in crème' porcelein met rijk décor Drlnkservies, 30-dlg,. mat- geslepen band Drinkservies, 30-dlg-, rijk geslepen Glazen vaas, fijn geslepen 0.43 Zijden hanglamp, gevoerd, met omwoelde stang, in direct bovenlicht, prima uitvoering Origineel Perzische kleed jes, diverse dessins en kleuren -7.50 6.90 Handweef overgordijnen met ingeweven randen. 1.20 x 2.70 M. per paar 2.50 Mystères, 130 X 200 c.M., met entredeux en franje 0.90 Handweef tafelkleed, 140 x 170, met franje 1.45 tineerd, wegens heling, tot ieder 1 jaar ge vangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. N. A. D., zeeman, werd bij verstek wegens heling veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf. H. A. L., 22 jaar opperman te Schoon hoven, wegens mishandeling met voorbe dachten raad van zijn broer P. L., wien hij eenige sneden met een mes had toegebracht, tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis en onder de be paling, dat 3 maanden van de straf voor waardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaren. D. T., 37 jaar voormalig Inkoopchef en A. K. 56 jaar fabrikant van papierwaren, wegens oplichting door middel van gefingeer de orders van de N.V. De Bijenkorf, tot ieder 6 maanden gevangenisstraf, voor wat T. be treft geheel voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren en voor wat K. betreft met de bepaling, dat 4 maanden van de straf voor waardelijk worden opgelegd met een proef tijd van 3 jaren. J. C. S„ 26 jaar en haar moeder J. v. d. J-, 48 jaar wegens diefstallen in de Bijenkorf tot ieder 3 maanden gevangenisstraf, voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaren. De gezamenlijke besturen der R. K. Montes sorischool, Chr. Da Costabewaarschool en de Neutr. Montessorischoolvereeniging Tuinstad- Schiebroek, hebben gisteren een adres verzon den aan den Gemeenteraad, waarin zij mede deelden kennis te hebben genomen van de voorstellen van B. en W. ten opzichte van de subsidieering hunner scholen. Zij maken den Raad attent op de ongelijke berekening waarop de subsidie dan zou plaats vinden, aangezien exploitanten aan den Hoofdlaan gratis de beschikking zouden krij- over het pand, terwijl genoemde vereenigingen de zorg hebben voor huur of rente en aflos sing van hunne gebouwen. Zij wijzen den Raad op de moreele verplich ting ten opzichte van hunne vereenigingen, welke door de subsidieering hunner scholen op een bepaalde basis is opgezet. Zij verzoeken den Raad met klem, voor alle scholen een gelijke schaal aan te houden, en indien niet aan een subsidievermindering is te ontkomen deze regeling in elk geval vol- £ens een over een ct&ntsJ, jEiren verdeelde af. loopende schaal te doen plaats vinden. MET PETROLEUM OVERGOTEN MEUBELS GEVONDEN. Omtrent het brandje van Woensdagmid dag in de Oranjestraat vernemen wij, dat bij onderzoek is gebleken, dat in de kamer on der het raamkozijn een leege petroleumbus stond en dat de meubelen en het bed met petroleum waren overgoten. Even voor het uitbreken van het brandje is de vrouw van E. naar Rotterdam vertrokken. E. woont zelf te Velp. Dr. van Rijn, deskundige bij de Arrondis sementsrechtbank te Rotterdam, heeft Woensdagmiddag een onderzoek ter plaatse ingesteld en eveneens geconstateerd, dat de meubels en het bed met petroleum waren overgoten. Woensdagavond om kwart voor zeven heeft 'de Vlaardingsche politie mej. E. D. aangehouden. Zij heeft bekend, den brand te hebben gesticht, en is ter beschikking ge steld van den Officier van Justitie te Rot terdam. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 13 Maart. GEBOREN: Frederik, z. van M. van der Marei en L. Schotte, Ged. Biersloot 19. Gerda, d. van A. J. Overgaauw en G. Visser, W. Barendszstraat 8. Cornelia, z. van J. Nuijt en C. Valk, VI. Ambacht. ONDERTROUWD; Th. H. Odijk 21 j. VI. Ambacht, Begoniastraat 12 en A. P. van der Linden 18 j. VI. Afrol 26. J, s. Verburg 29 j- VI., Westhavenkade 58 en C. M. Geelen 24 j., VI., Catsstraat 39. P. Jansen"25 j. VI. 2e Spoorstraat 16. en C. P. van Dorp 20 j. VI. Heemraadstraat 22. GEHUWD: H. Groeneweg 21 j- en K. Vis ser 18 j. a. Mosselman 30 j- en W. van der Veer 20 j. OVERLEDEN: J. Niemantsverdriet 62 j., Oosthavenkade 31. r. K. VOLKSBOND. Ons werd medegedeeld, dat de lezing door den heer Abbevé voor den R. K. Volksbond a.s. Dinsdagavond niet zal doorgaan. Zulks In verband met de K. R. O.-uitzending van pater Borromaeus' lijdensmeditatiën. De distributie van groenten blijft in onze gemeente nog steeds in zijn vollen omvang gehandhaafd. Als te distribueeren artikelen komen op de lijst voor, ingemaakte snij- en suikerboonen, andijvie, uien, knolrapen, kro ten enz. welke tegen den vastgestelden prijs en inlevering van bonnen kunnen worden be trokken. SCHOORSTEENBRAND. Ten huize van den heer 't Hart aan de Patijnestraat heeft een schoorsteenbrand ge woed. Door politie en een burger werd met een snelblusscher en andere hulpmiddelen het vuur gedoofd. DURE GORDIJNEN. Mej. L. aan de Adr. van Heelstraat was bezig met werkzaamheden aan de gordijnen en stond daarbij op een stoel. Zij kwam te vallen en brak eene drietal ribben. Dank zjj het gunstige weer hebben de werkzaamheden van de aannemers, de N.V. Splunder te $iiedrecht, aan de haven een gunstig verloop. Gistermiddag om kwart voorvijf uur reeds is de laatste paal voor de fundeering in den grond geslagen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Als werkzoekenden stonden ingeschreven 5 Maart 1936: 628 personeno.w. Fabr. en losse arbeiders 187, matroos 47, stoker 40, timmerman 15, kuiper 38, hulp arbeider ijzerwerker 14, grondwerker 14, metselaar 13, kantoorbediende 12, tuinders knecht 28, machinaal houtbewerker 45, Noordzeevisscher 41, schilder' 28, kistenma ker 21, VOETBAL. Zondag a.s. worden door de elftallen van de R. K. Voetbalvereeniging T. O. G. alhier de volgende wedstrijden gespeeld: T. O. G. 2Aeolus 2, aanvang 2,30 uur. T. O. G. a—Vlaardingen a, aanvang 12 uur ZWEMVEREENIGING. De plannen voor het te stichten zwembad nemen steeds meer vasten vorm aan. Dinsdag 10 Maart a.s. zal om half acht s avonds in hotel Vermeulen een groote ver gadering worden gehouden, waartoe alle in gezetenen worden uitgenoodigd om te komen tot oprichting van een officieele vereenigtng. BENOEMD. De heer P. J. v. d. List, tijdelijk onderwij zer aan de R. K. Jongensschool alhier, is be noemd tot onderwijzer aan een R. K. school in Delft, DE BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. Afd. Schoonhoven van de Bijz. Vrijw. Landstorm hield haar jaarvergadering in hotel Belvédère. De voorzitter, Burgemees ter Nieuwenhuisen, heeft in zijn openings woord in het bijzonder den nieuwen com mandant van het Gewest Majoor Mr. W. A. C. v. Daip verwelkomd en verder de neer Derksen en Mr. v. Mechelen, resp. voorzit ter en secretaris van het gewest Gouda, zoo mede Burgemeester Kooiman van Bergam bacht en kapitein Borne. Nadat het jaarverslag van den secretaris, den heer L. A. Vos en van den penning meester, den heer NolstTrenité waren afgehandeld, volgden eenige mededeelingen o.a.o.a. een voqrstel van het gewest Gouda, om in den loop van het jaar aldaar een, défilé te houden. Door de heeren Derksen, Bome en Kooiman werden toespraken ge houden, waarna volgde een declamatie van den heer J. B. Vos. Gedurende de pauze werd thee geserveerd terwijl de heer Joh. Hoefnagel musiceerde. Na de pauze zou de nieuwe commandant van het gewest een cau serie houden toegelicht met lantaarnplaat jes, doch Mr. van Dam deelde mede, dat op zijn reis naar Schoonhoven tengevolge van de slechte wegen, de deur van de auto was opengesprongen waarbij de plaatjes waren zoekgeraakt. De causerie, vooral over Ja pan, viel echter zeer in den smaak van de aanwezigen. Door kapitein Mr. v. Mechelen werden daarna de brevetten en pr\jzen uit gereikt van de gehouden schietwedstrijden. Na het slotwoord, uitgesproken door Burge meester Nieuwenhuizen, volgde sluiting. KORTING OP PENSIOENEN DER OUD-WETHOUDERS. De Gemeenteraad heeft op 24 October 1933 besloten gedurende de Jaren fWW - vu 1Ö35 een tijdelijke korting van 5 pet. toe te passen op de pensioenen van de oud-wet houders, zulks op grond van het feit, dat met ingang van 1 Januari 1933 een tijdelijke korting gedurende 3 jaren was ingevoerd op de wedden van het gemeentepersoneel, zoodat het billijk werd geacht om de pen sioenen der oud- wethouders eenzelfde kor ting te doen ondergaan. Bij besluit van Ged. Staten in October 1934 onthield het college zijn goedkeuring aan dit raadsbesluit o.a. uit overweging, dat dit alleen, in geval van noodzakelijkheid toelaat baar kon worden geacht. Van deze beschik king van Ged. Staten ging de gemeenteraad-: in beroep bij de Kroon. De Kroon heeft thans in deze kwestie een beslissing genomen uit verschillende overwegingen en besloten met vernietiging van het besluit van Ged. Staten, het gemeenteraadsbesluit tot toepassing der tijdelijke korting alsnog goed te keuren. ATHENE, 5 Maart. (UN. PRESS.) Bij de versterkingswerken welke door de Italianen momenteel op den Dodecanesos worden uit gevoerd, heeft zich heden op het eiland Leros een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij veer tig arbeiders om het leven zijn gekomen. Reizigers, die van het eiland in de hoofdstad arriveerden, verklaarden, dat de oorzaak van het ongeval moet worden gezocht in het feit, dat het inrichten van kazematten en het uit voeren van andere versterkingswerkzaamheden veel te overhaast geschiedde. Wegens de omstandigheid, dat geen voldoen de veiligheidsmaatregelen waren genomen, heeft een groot stuk grond losgelaten, tenge volge waarvan veertig zich daarop bevindende werklieden onder aardmassa's en los gesteen te werden bedolven. Men is er tot dusver nog niet in geslaagd, ook maar één slachtoffer levend te bergen. FRIEDRICHSHAFEN, 5 Maart. (D. N. B.) Hedenochtend half elf kruiste de L.Z. 129 nog boven de luchthaven. Het is niet waarschijn lijk, dat het luchtschip nog heden een bezoek brengt aan Stuttgart. Vanochtend 8.35 uur is het vliegtuig we derom opgestegen voor de tweede vlucht, MUNCHEN, 5 Maart. (D.N.B.) Om 12.25 uur verscheen het luchtschip „LZ.129" bij bedekten hemel boven München en kruiste op een hoogte van ongeveer 150 meter lang zaam boven de stad, waar juist op dit uur een druk verkeer heerschte. Overal vormden zich in de straten en op de pleinen groepen menschen, die den schit terenden tocht van den luchtreus met enthou siasme volgden. FRIEDRICHSHAFEN, 5 Maart (A.N.P.) Om 16 uur 40 is hedenmiddag de LZ 129 ge land na een proeftocht van bijna acht uur, die volkomen geslaagd is. Zitting van 5 Maart. Diefstal van electrische energie. Vader, moeder en zoon hebben voor de rechtbank moeten terechtstaan, terzake, dat zij in de door hen bewoonde woning aan de Vrjjenbanschestraat een installatie hadden aangelegd, waardoor het hun mogelijk was electrische energie buiten ,den meter om te betrekken. Ambtenaren van het G. E. B. hadden ge constateerd, dat in die buurt electrische Stroom langs de aarde werd afgevoerd. Nauw keurige metingen hadden hen gebracht bij de woning aan de Vrjjenbanschestraat. Zij hadden aangebeld, en terwijl een hunner bij 't meetapparaat bleef, begaven de anderen zich naar boven. Op den zolder aangekomen zag de ambtenaar, dat de vrouw nog juist het stopcontact haalde uit een electrische kook plaats, waarop een emmer water voor de wasch aan den kook werd gebracht Tegelijker tijd berichtte de buiten gebleven ambtenaar, dat het meetinstrument nu tot rust was geko men. Uit het verhoor van verdachten bleek, dat de zoon op de markt in den Haag een electri sche kookplaat had gekocht, die zoowel voor de spanning van 220 volt als voor 110 volt was te gebruiken. Hierin school het begin van de fraude De zoon wilde het thans doen voorkomen, alsof er per abuis stroom buiten den meter om was betrokken, doch de ambte naar weerlegde dit door er op te wijzen, dat het voor de aansluiting gereedgemaakte stop contact een duidelijk merkteeken droeg, op welke wijze er contact gemaakt moest wor den. Hieruit bleek wel, dat er opzet in het spel is geweest. De moeder beweerde nergens van geweten te hebben en ook de vader nam die houding aan. Deze man is veertig jaar in gemeente dienst gevrsest, doch de president wierp hem tegen, dat hij dan toch in geen geval een voorbeeld voor zijn gezin is geweest. Het O.M. waargenomen door mr. J. C. V. Meischke eischte tegen ieder 1 maand gevan genisstraf. Een ambtenaar van Maatschappelijk Hulpbetoon gestoken. Den 39-jarigen loswerkman C. P, gedeti neerd, was ten laste gelegd poging tot zwaar lichamelijk letsel. Verdachte had op 19 De cember den controleur van Maatschappelijk Hulpbetoon A. B. Schade met een mes in den linker schouder gestoken. Verdachte gaf het feit toe. Hij vertelde, dat hij op 18 December naar het bureau van Maatschappelijk Hulpbetoon was geweest, ten einde verhooging van zijn steunuitkeering te vragen, waarvoor naar zijn meening reden be stond De ambtenaar had hem toen te verstaan gegeven, dat die reden niet aanwezig was, doch den volgenden dag had verdachte een brief kaart ontvangen, waarin hij naar het bureau weid opgeroepen. Dat had bij verdachte de hoop gevestigd, dat er toch nog iets van de verhooging zou komen. De ambtenaar, die hem te woord stond had echter gezegd, dat het zenden van de kaart overbodig was- ge weest, want dat hij hem den vorigen dag reeds had uiteengezet, dat er van verhooging niets kon komen. Verdachte had zich dit zeer aangetrokken en zijn boosheid was nog ver meerderd doordat hij den indruk had, dat de ambtenaren hem uitlachten Daarom heeft hij buiten gewacht op de komst van een van hen. Toen Schade buiten kwam, had hij een knipmes uit den zak gehaald en dezen daar mee een steek toegebracht. Het was niet zijn bedoeling geweest Schade ernstig te treffen. Nadat de ambtenaar van Maatschappelijk Hulpbetoon als getuige gehoord was, heeft het O. M. er op gewezen, dat verdachte zijn daad heeft gepleegd tegenover een ambtenaar die in uitoefening was van zijn functie. De officier kon zich de stemming van een werk- looze wel voorstellen, maar dat excuseert hem toch niet. Over verdachte is een psychia trisch rapport uitgebracht, dat komt tot een verminderde toerekeningsvatbaarheid. Het OM. is van oordeel, dat hier met het oog op de generale preventie een streng optreden ge- wenscht is en het eischte 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, door te brengen in een bij zondere strafgevangenis. Mr. H. de Bie Jr. meende, dat de poging tot zware mishandeling niet bewezen is, ais de resultaten zoo nietig zijn als hier hot ge val is. Pleiter meent, dat er reden is een cle mente straf toe te passen. Een kordate vrouw. De 42-jarige havenarbeider W. J. B., recidi vist en gedetineerd, is op 28 Januari betrapt terwijl hij zich met behulp van valsche sleutels toegang had verschaft tot de woning van den prentbriefkaartenhandelaar J. B. Haring aan den Goudschen singel. De vrouw van den han delaar bevond zich toen bij haar man in den winkel en het trok haar aandacht, dat in de boven gelegen woning de hond aansloeg. Zij is toen naar boven gegaan en zag in de achter kamer, die zij te voren had gesloten, verdachte staan. Zij heeft hem dadelfjk aangegrepen en hem met eenige schoppen de trap afgejaagd, terwijl zjj haar man riep om hem beneden op te vangen. Verdachte is daarop aan de politie overgeleverd. Het bleek, dat hijin het bezit was van 16 loopers, een breekijzer en een paar handschoenen. Het O. M. bracht de vrouw een compliment voor haar kordaat optreden, waaraan hét te danken is, dat een gevaarlijk mensch in handen van de politie is gevallen. Verdachte is reeds zeven maal veroordeeld, waaronder straffen zijn van drie en vier jaren. Het feit bewezen achtend, eischte het O. M. een gevangenisstraf van 2 jaren en zes maanden. Valschheid in geschrifte en oplichting. Toen de meubelmaker J. J. van Ardenne te Waddinxveen in financieele moeilijkheden was geraakt, had de 23-jarige kantoorbediende S. R. uit Gouda aangeboden hem te helpen. Hij zeide een adres te weten, waarvan Van Ardenne 100 zou kunnen leenen en hij bedong daarvoor voor zich een belooning van ƒ7.50. Een rijksdaalder van dit bedrag ontving R. direct en 5 zouden hem worden uitbetaald, als l"Mj de 100 in handen had. R. is er toen toe overgegaan een postwissel- formulier in te vullen ten bedrage van 100, waarbjj als afzender een accountantsbureau in Haarlem werd genoemd. Dien postwissel, die aan R. was geadresseerd, voorzag hij van een postzegel en endosseerde dien vervolgens aan Van Ardenne. Door het overhandigen van dien wissel bracht hrj Van Ardenne in de meening, dat de 100 welke hij ter leen zou krijgen aan R. waren afgezonden. Op het postkantoor te Waddinxveen was men echter al spoedig tot de ontdekking gekomen dat er van den postwissel niets deugde, immers alle ambtelijke aanwijzingen ontbraken er op. R. had zich nu wegens valschheid in ge schrifte 'en oplichting te verantwoorden. Hij légde een volledige bekentenis af. Het O. M. eischte 8 maanden gevangenisstraf. Suikcrdiefstallen te Waddinxveen. De rechtbank heeft vervolgens een groot aantal zaken behandeld, die betrekking hadden op een kort geleden ontdekten diefstal van balen suiker ten nadeele van de Coöperatieve Verbruiks- en Productievereeniging Ons Voor deel. Gedurende het jaar 1935 zijn telkens balen suiker weggenomen, in totaal zeker voor 1000. Als verdacht van dezen diefstal heeft terecht gestaan de 22-jarige winkelbediende T. N. die een volledige bekentenis aflegde. Het bleek, dat verdachte de opbrengst van het gestolene voor een belangrijk gedeelte in drank had omgezet. Het O. M- eischte 8 maanden ge vangenisstraf. Vervolgens hebben terechtgestaan de ge broeders P, C. en D. van A., die zich aan heling zouden hebben sohuldig gemaakt. Voor den burgemeester hadden beiden een volledige bekentenis afgelegd, doch hierop kwamen zij nu terug. Zij beweerden niet geweten te heb ben, dat de suiker, die zij van N. kochten van diefstal afkomstig was geweest. Zij waren in de meening geweest, dat het gesmokkelde sui ker uit België was geweest. N., die thans als getuige gehoord werd, kwam eveneens op zijn voor den burgemeester afgelegde verklaringen terug. Hij zou nooit aan de verdachten hebben gezegd, dat het ge stolen suiker was. De president deed de verklaring van N. op schrift stellen, waarna het M. N. in hech tenis deed nemen op vermoeden van meineed. De zaak tegen de beide gebroeders van A. werd daarop geschorst. Tegen den caféhouder J. B. J., die van N. ongeveer 12 zakken suiker had gekocht in mindering van de schuld, die N. bij hem had wegens verteringen, heeft het O. M. na de bekentenis van verdachte 3 maanden gevan genisstraf geëischt. Tegen den 46-jarigen melkhandelaar L. v. d. S., die zich eveneens aan heling had schuldig gemaakt eischte het O. M. 50 boete subs. 25 dagen hechtenis, benevens 3 maanden ge vangenisstraf, voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaren. Tegen den 33-jarigen bakker J. de G., die vijf balen suiker had gekocht en zich daarbij schuldig gemaakt had aan schuldheling, werd 100 boete subs. 20 dagen hechtenis geëischt. Tegen A. H„ 28 jaar, bakker, eveneens we gens schuldheling 100 boete subs. 20 dagen hechtenis en tegen den 41-jarigen wijnhande laar A. J. J. 15 boete subs. 10 dagen. De zaken tegen den 35-jarigen caféhouder C. V. uit Gouderak en tegen den 30-jarigen bakker A. J. de V. uit Schoonhoven werden in verband met de tegen Van A. geschorste zaak, eveneens aangehouden. Uitspraken in de overige zaken 19 Maart. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: H. J. B., 17 jaar zonder beroep, wegens diefstal van een bedrag van ongeveer ƒ200 ten nadeele van een Duitschen schipper, tot 1 jaar tuchtschool. A. P. K., 17 jaar zonder beroep, wegens heling van een gedeelte van het geroofde be drag, tot 9 maanden tuchtschool benevens on der toezichtstelling gedurende 1 jaar. T. v. W. 34 jaar gedetineerd, wegens heling en medeplichtigheid aan de berooving tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, met af trek der preventieve hechtenis. H. L. 29 jaar en J. D. 25 jaar, beiden gede- 37/90;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2