I GOEBBELS BEGINT DE „CAMPAGNE". DONDERDAG 12 MAART 1930 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. BURGERLIJKE STAND. ADVERTEERENDE H ZAKEN PLEZIERRITJE MET EEN NAAR EINDE. BOYCOT VAN EEN GROSSIER. BLEISWIJK. SCHOONHOVEN. MUZIEK IN ROTTERDAM. BERKEL EN RODENRIJS. DUREN HET LANGST!!! MAASSLUIS. VLAARDINGEN. „Het nationaal-socialistisch regime zal nog 300 jaar duren. Duitschland wordt wereldmacht OVERSCHIE. BUZ. VRIJW. LANDSTORM. HILLEGERSBERG. GEMEENTERAAD. Zitting van 10 Maart. Verduistering. De 24-jarige zaakwaarnemer A. J. E. W. gedetineerd heeft zich te verantwoorden ge had ter zake van verduistering. Verdachte had op zich genomen de schulden te regelen van een jeugdig taalleeraar, die zich tot dat doel tot hem gewend had. Oorspronkelijk had de cliënt opgegeven, dat het totaal der schu'- den ongeveer 600.bedroeg, verdeeld over een 25-tal crediteuren, doch later waren er nog meer schulden te voorschijn gekomen, waardoor het verdachte onmogelijk was de zaak te regelen met het bedrag dat de taal leeraar in staat was per maand voor de schul den af te zonderen. Zoo werd de gedachte ge opperd, dat verdachte zich zou wenden tot een oom van den taalleeraar te Amsterdam en tot diens moeder. Er waren eenige conferenties te Amsterdam gevolgd, met het gevolg, dat ver dachte achtereenvolgens 50, 100 en 62 ter hand zijh gesteld, met het uitdrukkelijk be ding, dat dit geld besteed zou worden in het belang der crediteuren. De moeder had 287.50 betaald, in totaal dus 517. Daar staat tegenover, dat slechts 280 aan de crediteuren ten goede is gekomen. Ver dachte werd nu verweten, dat hij het restee- rende bedrag zou hebben verduisterd. Verdachte ontkende en beweerde dat van het ontvangen geld zeker 360 aan de cre diteuren was ten goede gekomen. De zaak was buitengewoon ingewikkeld geworden, doordat verdachte op verlangen van den Am- sterdamschen oom den taalleeraar bij zich op kantoor had genomen, waarvan hij hem een zakgeld van 3.50 per week had uitgekeerd en voorts voor zijn onderhoud had gezorgd. Nadat de oom en diens zoon als getuigen v aren gehoord en verklaard hadden dat het aan verdachte gegeven geld alleen bestemd was om crediteuren te betalen, heeft het O. M., waargenomen door M. J. F. Hoeffel- man, requisitoir genomen. De officier wees er op, dat het tegen verdachte klachten heeft geregend en dat hij nu maar eens moet ge voelen, dat hij dingen heeft gedaan, die niet door den beugel kunnen. Het O. M. eischte 8 maanden gevangenis straf. De verdediger mr. E. v. Haersma Buma heeft in een uitvoerig pleidooi betoogd, dat van een verduistering geen sprake ia geweest, doordat niet van alle bedragen vaststaat dat deze alleen zijn gegeven om crediteuren te be talen. Pleiter concludeerde tot vrijspraak en vroeg de onmiddellijke invrijheidsstelling van verdachten. De rechtbank weigerde inwilliging van dat verzoek en bepaalde de uitspraak op 24' Maart. Rij wielbclastingmerkdieven. Op 17 December van het vorig jaar ver toefde de bediende W. B. A. Erkelens in een café aan de .Aelbrechtskade, toen daar een man kwam, die een rijwielbelastingmerk te koop aanbood. Onder de bezoekers van het café bleek er voor het aangebodene geen be langstelling te bestaan en daarom vertrok de man weer. Erkelens was van meening, dat de man weieens op oneerlijke wijze aan zulk een merk gekomen kon zijn en daarom volgde hij hem naar buiten. Daar bleek, dat er nog een tweede man was. Samen op één fiets reden ze weg. Maar Erkelens ging er achteraan en een ^pgar straten verder haalde hij hen in. Hij op perde toen het plan, dat men even bij de po litie zou aangaan, maar daarvan wilden de mannen niet weten. Een van hen probeerde door het plaatsen van een fikschen stoot, zich van den vervolger te ontdoen, maar Er kelens wist den bagagedrager van de fiets vast te grijpen. Hierop kwamen beide mannen op hem af en dienden hem een flink pak slaag toe. Intusschen gelukte het Erkelens de aan dacht van een surveilleerenden agent te trek ken en met behulp van dezen belandden beide personen op het politiebureau. Daar bleek, dat zij in het bezit waren van niet minder dan acht belastingplaatjes benevens een nijptang. De beide mannen vielen toen door de mand en zeiden er dien dag samen op uitgetrokken te zijn door het westelijk stadsdeel om van tebeheerd staande fietsen de belastingmerken ta stelen. Wegens die diefstallen hebben zij zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad. Zij waren de 27-jarige opperman A. V. en diens 23-jarige broer T. V., eveneens opperman, beiden gedetineerd. Voor de rechtbank legden zij een volledige bekentenis af. Het O. M„ waargenomen door mr. J. F- Hoeffelman, eischte ter zake van diefstal in vereeniging tegen ieder een gevangenisstraf van 1 jaar pret aftrek der preventieve hechtenis. Een aanrijding onder Spijkenisse. De 43-jarige administrateur C. P. de R. uit Spijkenisse heeft zich te verantwoorden gehad ter zake, dat het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten is geweest, dat op 1 November op den Provincialen Groenen Kruisweg de 30- jarige huishoudster M. v. d. Jagt door de door hem bestuurde auto is omvergereden, tenge volge waarvan zij een hersenschudding bene vens eenige wonden had bekomen. Verdachte gaf de feiten toe, doch beweerde, dat het on geluk niet aan zijn schuld te wijten is geweest, immers op dezen weg is geen behoorlijke ver lichting en er zijn geen voorzieningen voor voetgangers, waarom deze geweerd moesten worden. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de aan gereden huishoudster met een vriendin geheel rechts van den weg had geloopen. Er wa ren te voren reeds herhaaldelijk auto's aan haar voorbijgereden. Op het oogenblik, dat verdachte de beide vrouwen naderde, kwam uit tegenovergestelde richting een fietser voor wie verdachte zijn groote lichten gedempt heeft. Vermoedelijk is dat de oorzaak geweest, dat verdachte de beide vrouwen niet tijdig heeft gezien. Er zijn later proeven genomen, waarbij kwam vast te staan, dat iemand met donkere kleeding op een afstand van 25 meter te zien was. Het O. M. was van oordeel, dat het verweer Van verdaolite in het geheel niet opgaat. Als er geen behoorlijke verlichting op een weg is, dan heeft een automobilist op zijn eigen ver lichting te vertrouwen. Daarbij was verdachte's rem niet in orde, want na de aanrijding is hij nog wel 60 meter doorgereden. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 50 boete subs. 25 dagen hechtenis, benevens ontzegging van de bevoegdheid om motorrij tuigen te besturen voor den tijd van 6 maan den. Uitspraken 24 Maart. Uitspraken. De Rotterdamsche rechtbank heeft veroor deeld: L. P. W., 20 jaar timmerman en L, C. VV. 21 jaar apothekersleerling, beiden gedeti neerd, wegens een reeks van inbraken in Rotterdam, Vlaardingen, Hillegersberg en Maassluis in de laatste plaats waren zij binnengedrongen in de villa van den zeeloods G. Speelman, die onverwacht thuiskomende, beiden had. betrapt, waarop de beide ver dachten den zeeloods met pistolen hadden be dreigd om zich de vlucht mogelijk te maken tot ieder 3 jaren gevangenisstraf, met af trek van de preventieve hechtenis. De recht bank overwoog daarbij, dat een ernstige be straffing gerechtvaardigd is wegens het ge vaarlijk karakter van het door verdachten gepleegde misdrijf. A. M. van S., 39 jaar, loswerkman, gedeti neerd, wegens een zedendelict tot 6 maanden gevangenisstraf door te brengen in een bij zondere strafgevagenis en daarna ter be schikkingstelling van de regeering. M. E. T. 60 jaar, zonder beroep, gedeti neerd. wegens eenzelfde misdrijf tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. M. J, V., 32 jaar loswerkman te Schiedam, gedetineerd, wegens een zedenmisdrijf tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. In een zaak van de firmanten J. J. N. en P. N. te Middelharnis, die door den kanton rechter te Sommelsdijk waren veroordeeld wegens overtreding van de Wet op de uit- verkoopen zij hadden in verband met een jubileum van hun firma aan de klanten een dag gratis koopen aangeboden waren ver- oordeeld, doch die van dit vonnis in appèl waren gekomen, heeft de rechtbank het von nis vernietigd en opnieuw rechtdoende de beide verdachten ontslagen van rechtsver volging. In een zaak van W. A. H., die door den kantonrechter was ontslagen van rechtsver volging ter zake van een overtreding van de verordening op de eet- en drinkwaren ver dachte was houder van een automatiek en had na des avonds 1 uur door middel van een automaat koppen koffie ter beschikking van het publiek gesteld van welk vonnis de ambtenaar van het O.M. in appèl was ge komen, heeft de rechtbank het vonnis ver nietigd en opnieuw rechtdoende verdachte vrijgesproken, aangezien de automatiek meer is te beschouwen als de voortzetting van de openbare straat dan als een gelegenheid voor het verstrekken van eet- en drinkwaren. Woensdagavond waren klassen B. en C. te gast op de banen van „Musis Sacrum" en als resultaat mogen wij wel constateeren, dat deze niet meer tot de moeilijke banen gerekend be hoeven te worden. Als wij tenminste de pres taties van de jongeren zien, dan blijkt toch wel dat deze banen te bespelen zijn. Vooral de prestatie van Pompenburg n met 324 mag wel speciaal genoemd worden. Zij staan nu wel zeer stevig aan het hoofd van klasse C: Er werd geworpen: Onder Ons 315; Treffen wint 269; D.O.P. 282; Schiebr. Dames 252; Prins Hendrik 266; E.V.A. II 268; A.D.O. II 229; De Woudsloopers 256; 't Valt niet mee 284; Pompenburg I 270; Excelsior 270; Pompenburg II 324; Alle Neune H 257. De stand is nu de volgende: Klasse B: 1. Onder Ons 2064; 2. 't Valt niet mee 2010; 3. De Woudsloopers 2003; 4. Treffen wint 2001; 5. D.O.P. 1988; 6. Pompenburg 1976; 7. Excel sior 1958; 8. Schiebr. Dames 1956; 9. Prins Hendrik 19l2. Stand klasse C: 1. Pompenburg H 2087; 2. E.V.A. n 1987; 3. Alle Neune II1917; 4. A.D.O. n 1840. De volgende ontmoeting heeft plaats Vrij dag 13 Maart a.s. op de banen van „Arcadia" te Schiebroek voor klasse A; klassen B. en C. gooien hier Woensdag 18 Maart a.s. Aangiften van 11 Maart. BEVALLENE. J. EmmerijsKievits z. B. A. van BovenHartog z. A. C. MelisTunder- man z. A. BulSplelmann d. M. A. van Kralingencan Doren d. J. CornolissenBus- kens z. J. StolkRoth z. N. Windhorst Eshuijs d. M. Smith—Hagestein d. en z. J. C. JanssenDries z. M. KleikerMoes d. C. Bronderv. d. Waal d. C. J. Kruidenier Hogeveen d. L. v. d. Doesvan Putten z. J. H. van Kooi)Kamp z. W. M. Wilders van SohtjndeJ d. G. Struijk—Meuldijk z. T. A. M. BrugmanHoffmann d. J. Roos- Schermer levenl. z. GEHUWD: J. Ambachtsheer jm. 26 em P. Rijn- dertse jd. 23 A. G. Blokland jm. 22 en M. v. Hoek jd. 20 H. J. Borst jm. 26 en J. A. Koch jd. 25 D. Bosman jm. 26 en E. Bakker jd. 24 J. F. Brehm jm. 21 en A. E. Scholl jd. 20 A. J. C. Dekker jm. 21 en W. Rijsdijk jd. 22 A. Hagendjjk jm. 21 en A. v. d. Sman jd. 21 T. W. Fennema jm. 21 en S. Bakkers jd. 21 D. Groenewegen v. d. Weiden jm. 23 en J. J. Ker- kum jd. 17 W. A. v. Helden jm. 24 en J. M. UuterlInden jd. 21 M. v. d. Horst Jm. 21 en D. W. Brons jd. 21 P. J. Nootenboom jm. 21 en J-. ««Mkenast jd. 24 P. Olthuis jm. 30 en N. Rietdijk jd. 23 J. p. Pelkman jm. 21 en P. W. J. Vrnke jd. 17 d. v. d. Ploeg jm. 25 en M. Stokvis jd. -2 h. Torenvlled v.-ed. 31 on A. J. Bene Jd. 19 H. Veerman jm. 24 en A. Boet jd. 23 A. Valerius jm. 24 en A. Benne jd. 21 P. Visser jm. 19 en N. T. Ort jd. 24 A. H. de Visser jm. 28 en A. S. L. Hagethom-jd. 24 A. C. Witlox jm. 29 en J. Olden'jd. 26 C. F. Bre mer jm. 25 en A. J. v. d. Berg jd. 26 J. van Leer jm. 24 en C. G. Leijendekkers jd. 27 E. Reeling jm. 22 en W. H. v. Grondel jd. 22 D. Schellevis jm. 31 em P. A. Visser jd. 26 G. v. Welzenis jm. 23 en J- L. M. C. Keehmao jd. 24 K. L. X. Bollinger jm. 28 en A. H. Mo,derveen jd. 22 J. Peeters jm. 23 en J. v. d. Wygaert jd. 18 A. M. Raramerath jm. 35 en M. A. Fran- zen jd. 28 H. A. Tiben Jm. 27 en B. K. Dedert jd. 26 M. J. Broer jm. 30 en C. J. Holster jd. 26 P. C. de Bruin jm. 25 en H. H. Rosenbrand jd. 21 P. A. Bjjl jm. 26 en J. de Bruin jd. 18 H. Escabache jm. 22 en M. M. H. v. Es jd. 22 A. J. v. Etjsden jm. 23 en J. M. v. d. Vreede jd. 20 J- W. Hoeseman jm. 25 en A. J. Bos jd. 22 L. G. ten Hout jm. 28 en G. Grodt jd. 27 L. D. v. d. Linde jm. 23 en R. W. Catoen jd. 20 J. Logman3 jm. 22 en J. M. Latnbaeh jd. 24 J. Meijer jm. 26 en C. G. Walraven jd. 22 J. A. Michels jm. 22 en C. Mol jd. 24 G. H. J. Rensen jm. 23 en C. P. E. v. SchUndel jd. 26 M. J. Schamper jm. 22 en C. Lagerwaard jd. 20 J. Timmers jm. 27 en P. Schreuder jd. 23 J. v. Vessem jm. 27 en J. v. d. Meijde jd. 23 C. F. Warendorff jm. 22 en S. T. M. de Koning jd. 22 W. H. v. Wingerden jm. 29 en H. Karman Jd. 27 L. D. v. Dijk jm. 23 en B. v. d. Es jd. 22 H. Hartog jm. 28 en J. A. Hoogenboom jd. 28 M. G. Ridderhof jm. 27 en P. J. den Broe der jd. 23 J. E. van Riemsdijk jm. 23 en J. J. Schuller jd. 22 H. v. d. Wildt jm. 24 en N. L. V. GInkel jd. 26. OVERLEDENA. M. Bakker vr. v. W. v. d. Klei) 66 j. J. Tierolf wed. v. J. Waalwijk 59 j. J. P. v. Oort z. 7 d. J. H. Oxener o. m. 36 j. A. C. Schram wed. v. J. A. de Groot 58 j. - G. v. d. Zwan m. v. L. v. Duijn 37 j. J. J. Groeneweg wed. v. J. B. Nagel 84 j. P. de Melker vr. v. A. H. de Bruijn 53 j. A. M. Neu- meicr wed. v. C. v. Hemert 78 j. J. M. de Jong wed. v. W. de Jong 83 j. h. v. Berltel wed. v. S. Hoevermans 72 j. A. J. de Jong z. 11 j. W. Baars o. vr. 60 j. H. L. Bouwman m. v. S. C. Bijl 54 j. Een motoragent reed gisteren achter een auto aan waarvan de inzittenden blijkbaar niet erg op hun gemak waren. Bij het Plan C hield hij den wagen aan en de drie inzitten den, de 19-jarige W. M., de 22-jarige A. K. en de 21-jarige J. S„ bekenden de auto, op de Aelbrechtskade te hebben weggenomen om er een plezierritje mee te maken. Het, ple- zierritje eindigde in een minder plezierig ritje naar het bureau aan de Oostervantstraat waar iemand anders plezier kreeg nl. de eige naar van de auto die juist het bureau binnen was gekomen om aangifte te doen van den diefstal. Tegen het drietal is proces-verbaal opge maakt. Verleden week is voor den president van de rechtbank te Rotterdam, mr. H. W. B Thomas, in kort geding behandeld de eisch van een grossier in vleesch tegen de samen werkende organisaties van grossiers en han delaars in vleesch tot intrekking van den door die samenwerkende organisaties uitgesproken boycot. Deze maatregel was door de samen, werkende organisaties genomen naar aanlei ding van de leveringen van eischer aan een uitgesloten lid. De grossier had zijn uitslui. ting als onrechtmatig beschouwd, omdat deze geschied zou zijn na onvoldoend onderzoek, waartoe de grossier zich bereid verklaard had onder cautiestelling van ƒ100. De samenwer kende organisaties hadden echter een cautie stelling van 200 verlangd en toen de grossier daartoe niet wilde overgaan, was den volgen den dag een circulaire verspreid, waarin de uitsluiting van den grossier bekend gemaakt was. De grossier verlangde nu, dat de presi dent zou gelasten, dat aan de leden van de samenwerkende organisaties onverwijld per circulaire mededeeling zou worden gedaan van de intrekking van het besluit tot uitsluiting De president, uitspraak doende, heeft de vordering aan eischer ontzegd. Voor de eischende partij was opgetreden mr. G. de Groot en voor de gedaagde mr. D, D. van Waardhuizen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN; Jacob, zoon van P. Kerstens en G. Prins Comelis, zoon van A. van Velde en H. van den Heuvel Maria C., d. van A. Moerman en I. Breugem Dirk, zoon van M. de Jong en J. M. van den Bos Machiel, zoon van G. Ketting en H. Groenen- berg. ONDERTROUWD: Dingenus van Doezelaar 22 jaar en Clazina Kraaijenbos 21 jaar. Zaterdagavond 14 Maart zal in de Gr. Nutszaal een Voordrachtsoefening worden ge. geven door leerlingen uit de Middel- en Kunst- klassen (piano, viool, zang, orgel, declamatie, trompet) van het Conservatorium (dir. Jos. Holthaus) met medewerking van de orkest klasse onder leiding van Leo Ruygrok. O.m. zal het orkest een gedeelte van de Rococo- Suite van Bram Maes ten gehoore brengen, onder leiding van den componist. Woensdagavond 18 Maart vindt in de aula van de H.B.S. op het Afrikaanderplein een voordrachtsoefening plaats door leerlingen uit verschillende klassen voor piano, viool, zang, declamatie en trompet. Na de pauze zal door de operaklasse onder leiding van Jules Moes worden uitgevoerd de le Acte van Paljas. ZWEMVEREENIGING. - Dinsdagavond had in de bovenzaal van hotel Vermeulen een door het voorloopig comité bij eengeroepen bijeenkomst plaats om te komen tot oprichting van een vereeniging tot stich ting en exploitatie van een zwembad. Plm. 80 personen hadden aan de oproeping gevolg gegeven, terwijl reeds van verschillende niet-aanwezigen het geteekende bewijs van lidmaatschap was ingezonden. Door den voorzitter werd een overzicht ge geven van de reeds gedane werkzaamheden, terwijl door den heer v. Muizenberg een tech nische uiteenzetting werd verstrekt omtrent het aan te leggen zwembad. Waar het vaart en polderwater zonder chloreerinrichting niet te gebruiken is, zal van welwater gebruik worden gemaakt; hierbij is echter weer een voorverwarmingsvijver en een ontijzering noodig. Uit de vergadering werden verschillende nadere inlichtingen gevraagd, omtrent de eventueele openstelling op Zondag, het ge mengd zwemmen, zonnebaden, familiebaden, financieele opzet, abonnementsprijzen enz. Al deze vragen werden door den secretaris den heer v. Zwieten beantwoord, waarbij dit kwam vast te staan, dat op verschillende punten in het comité tot overeenstemming was gekomen door, met volkomen eerbiedi ging van elkanders principes, te zoeken naar ee ncompromis, hetwelk hierop neerkwam, dat de inrichting op Zondag gesloten is, dat zon nebaden en gemengde baden verboden zijn, dat enkele uren per week gereserveerd zullen worden voor z.g. familiebaden, alleen toegan kelijk voor gehuwden en kinderen beneden 14 jaar; dat echter kinderen zonder gelelde van vader öf moeder hierbij niet worden toegelaten Gedurende de pauze bestond gelegenheid zich op te geven als lid der te stichten ver eeniging. Met degenen, die zich reeds opge geven hadden; kon hierna de officieele op richtingsvergadering worden gehouden met een ledental van 77. Nadat de voorzitter nog eens het doel had uiteengezet, werd begonnen met behandeling der statuten. Besloten werd de verschillende punten, waarover reeds uitvoerig gesproken was in de voor-bijeenkomst en die mogelijk tot verschil van ipzicht zouden kunnen geven, officieel in de statuten vast te leggen. Uit de vergadering kwam hierbij nog het voorstel om tevens een artikel op te nemen, waarbij verandering van de bedoelde artike len niet mogelijk was. Ook hiertoe werd be sloten. Nadat de statuten met algemeene stemmen waren aangenomen, werd besloten een geld- leening met de ziekenhuisverzekering alhier aan te gaan, groot 5000, rentende 4 pet., onder garantie van de gemeente, waartoe deze reeds een voorstel in den Raad heeft aangenomen. Eveneens werd besloten ten spoe digste de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren A. G. de Veld en Joh. Krijgsman. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: G. Hordijk, voorz.; A. C. v. Zwieten, seer.; A. D. Koens, penningm.; dr. H. Moet en J. W. Michielse, leden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Arie Jacob, z. van D. van der Stoep en W. Vrijenhoek; Johannes Marinus Vincent, z. van M. C. L. Snels en E. M. A. Wolfs; Wilhelmina Catharina, d. van W. H. van Rutten en M. H. Middelweerd; Jacobus Johannes, z. van J. C. J. Lobée en M. J. Brem- rner; Leonardus Cornells, z. van P. C. Planken en A. M. C. Dobbé; Anthonius Aloysius, z. van A. A. van Rutten en J. A. Arends; Jacob, z. van A, van Dam en A. Hugsman. CRISIS-COLLECTE. De crisiscollecte, die Zaterdag gehouden is voor het Plaatselijk Crisiscomité heeft opge bracht 49.43. BOTERMARKT. Op de Woensdagmorgen gehouden boter markt werd besteed voor goeboter 80 cent, voor weiboter 75 et. per pond. Handel vlug. EIERVEILIN GEN. Waaggebouw: aanvoer 7000 eieren; kipeieren 2.402.85, heneieren 2,252.35 per 100 stuks. Lopikerstraat: kipeieren 2,302,80; eendeieren 22,10 per 100 stuks. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen, twee geldstukjes, huissleutel, muts, parkiet, duimstok, blauwe ceintuur en leesboek. AANBESTEDING. Door het college van B. en W. zal op 21 Maart een openbare aanbesteding gehouden worden van het afbreken van het pand aan de Dr. Kuyperkade hoek Lrjndraaierssteeg. Op deze open komenden grond zal o.a. gebouwd moeten worden een transformatorhuisje ten behoeve van de gemeentelijke electriciteit. DE GROOTE SOEPPOT. De spijscommissie deelde ons mede, dat a.s. Zaterdag voor het laatst in dit seizoen zal gekookt worden. De commissie deelde ongeveer 950 porties soep, erwten of bruine boonen uit. WEER EEN OP TRANSPORT. Aangehouden werd C. J. P., die in het Alg. Politieblad stond gesignaleerd. Er waren hem opgelegd zes vonnissen tezamen 40.60 boete of 30 dagen hechtenis. Daar hg niet betalen kon is hij op trans port gesteld naar Rotterdam tot het onder gaan van zijn hechtenis AANGEREDEN. De elfjarige wielrijdster J. W. werd aange reden door een motorrijder. Zoowel het meisje als de motorrijder zijn er goed afgekomen. Alleen de vervoermiddelen beliepen nog al schade. De oorzaak van dit ongeluk was, dat het meisje achter een autobus om kwam rijden zoodat de bestuurder van den motor de wiel rijdster in eens voor zich kreeg. HET PROGRAM VAN DE B. V. L.- VËRGADERING. Het program voor de jaarvergadering van de. Bijz. Vrijw. Landstorm is als volgt samen gesteld: Opening door den voorzitter; afscheid van den vorigen plaatselijken leider, den heer D. v. Gelderen; installatie van den nieuwen pl. leider den heer A. G. Kloots; verslag van den kringwedstrijd door den secretaris den heer A. Schepp van Schiedam; uitreiking Maeslant Sluys wisselbeker, medailles en per- soneele prijzen van den kringwedstrijd; toe spraken. Na de pauze: uitreiking brevetten en plaatselijken wisselbeker door den res.-maj. J. P. Boots; uitreiking medailles hoogste korpsschutters en prijzen. DE HOLLANDIAAN KAMPIOEN Door haar overwinning van Zondag j.l. op Coal is de Hollandiaan kampioen geworden van de derde klasse C. Om een plaats in de 2e klasse te bereiken zal zg promotiewed strijden hebben te spelen. Haar vermoedelijke tegenstanders zg'n Gouda, nummer laatst van de 2e klasse en S.V.W. of Sliedrecht, welke beide clubs kans hebben te eindigen op de bovenste plaats van de 3e klasse D. WEDUWENSTEUN „ST. ELISABETH". Het fonds weduwensteun „St. Elisabeth" hield zijn jaarvergadering, welke flink be zocht was en waarin de jaarverslagen van se- retaris en peningmeester werden uitge bracht. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het fonds helaas in ledental is ach teruitgegaan en wel met vier leden. Uit het verslag van den penningmeester stippen we het volgende aan: Ontvangsten: Aan contributie ƒ164.69; Extra-bijdragen ƒ6; Interest van belegde gelden 171,66; Totaal gewone ontvangsten 342,35. Kassaldo per 1 Januari 1935 38.70 aflossing hypotheek ƒ100; Totaal verbruikte saldo's ƒ138,70. Totaal ontvangsten ƒ481,05. Uitgaven: Aan weduwenuitkeering ƒ226,50; Diverse uitgaven ƒ37,50; Totaal gewone uit- gBven ƒ264. Interest bijgeschreven ƒ58,41; Gestorte gelden ƒ145; Totaal gedeponeerd ƒ203,41. Totaal uitgaven ƒ467,41. Kassaldo per SI December 1935 13,64. Totaal gene raal 481,05. De bezittingen van het fonds bedragen: In belegging hypotheek en kasgeld 4258,48. De bet nog 70,23. Totaal actief PeI Decem ber 1935 4328,71. Totaal actief per 31 December 1934 ƒ4277,09. Batig saldo over 1935 ƒ51,62. In de 31 jaar, dat het fonds bestaat, is aan weduwensteun uitgekeerd 3223,22 Bij de bestuursverkiezing werd als 'penning meester herkozen de heer J Hiiipnaar Door den heer C. J. Jansen, die dê boe ken van den penningmeester had gecontro leerd, werd verslag uitgebracht en mede gedeeld, dat boeken en bescheiden In goede or de waren bevonden. In het reglement werd een wijziging aangebracht. Met een woord van dank werd de verga dering door den voorzitter gesloten. Z. A. C. De uitslagen der voor deze onderlinge competitie gespeelde wedstrijden zijn als volgt: NFC—Excelsior 4—1; Sunlight—DVO 1—4; HVV—Hollywood 1—2; GL W—PW 1—3; VSC 2—GL W 2 2—2; HVO 2—Zwaluwen 131; Hollywood 2Hercules 05; HVO 3 Zwaluwen 2 11; ExcelsiorDVO uitgesteld. ONTSLAG EN BENOEMING. B. en W. stellen den Raad voor, om het hoofd van school B„ den heer E. J. Visser, die op 12 Februari j.l. den zestigjarigen leef tijd heeft bereikt, met ingang van 1 Juni 1936 eervol te onslaan als hoofd van school B. Tevens stellen zij den Raad voor, om het hoofd van school G, den heer D. H. Baren- dregt, met ingang van nader vast te stellen datum, over de plaatsen als hoofd naar school B. VAKONDERWIJS AAN DE U. L. O. SCHOLEN. Daar door het groote aantal leerlingen van de eerste klasse der openbare school voor uit gebreid lager onderwijs letter D2, deze klas is gesplitst in 2 afdeelingen, bestaat deze school dus uit vijf afdeelingen. fTot leden wer den per week aan deze school 4 uren vakonderwijs gegeven, wat echter in verband met bovengenoemde uitbreiding 5 uren per week moeten worden. Rekening houdende met het feit, dat een vermeerdering van het aantal lesuren door vakonderwijzers aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs gegeven, tot ge volg zal hebben een evenredige toeneming van het vakonderwijs gegeven aan de bijzondere scholen voor uitgebreid lager onderwijs, zal 't hier voorgestelde leiden tot 'n meerdere uit gaaf voor de gemeente van ongeveer 450 per jaar. B. en W. stellen den Raad voor, tg besluiten, tot het uitbreiden 'van het aan tal wekelijksche lesuren aan school D2 van vier op vijf uren per week. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Damper, Messchaertplein 35, pak doozen; Jansen, Spoorsingel 44, rij wielplaatje; Politiebureau, kinderhandschoen tjes; Van der Mark, Parkweg R, rijwiel- plaatje W.L.; Geelen, Catsstraat 39, bosje sleuteltjes; Lens, Nieuwe Kerkstraat 40, rij wielplaatje; Luthart Baljuwstraat 13, rij wielplaatje. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen itegen Maandag 16 Maart a.s., des avonds te half acht. Dt agenda vermeldt o.m.; Benoeming van een lid der commissie van toezicht op de gemeentelijke arbeidsbeurs, Benoeming van een onderwijzer aan school E; Voodstel van B. en W. tot het vaststellen van prjjzen van in erfpacht uit te geven gronden aan de Handelstraat en voor villa- bouw aan den Schiedamschen Weg; Idem tot het toestaan van een crediet voor het aanleggen van straten op het voormalig gebied van den Vettenoordschen Polder; Idem tot het vervoeren van zand in werk verschaffing van de Hoogelaan naar den Ju- lianasingel; DR. F. J. BROERS. Met ingang van 1 April a.s. heeft Dr. F. J. Broers, na een eervollen staat van dienst van bijna 40 jaar, waarvan hij 29 jaar de zieken in onze gemeente diende, zijn practijk overgedaan aan Dr. H. Stoop uit Dordrecht en zal onze gemeente gaan verlaten. Waar Dr. Broers in al die jaren zich een ruime plaats in de harten zijner patiënten teeft veroverd, meenden deze dit vertrek niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Er heeft zich een voorloopig comité gevórmd, hetwelk al zijn patiënten uitnoodigt, Dins dagavond 17 Maart a.s. half negen, in de zaal Concordia Rijkestraat aanwezig te zijn. Het doel dezer bijeenkomst is bespreking aanbie ding huldeblijk en vorming van een comité. BERLIJN, 10 xMaart. (HAVAS). In de „Deutsehlandhalle" te Berlijn is vandaag de z.g. „verkiezingscampagne" geopend, zcoals verwacht werd met een rede van den minister van propaganda en volksvoorlichting, Goeb- bels. Ee rijksminister-verkiezingsleider sprak over de vele prestaties van den Fuehrer en van het nationaal-socialisme en over de ma nieren, met welke deze prestaties waren be reikt. Spreken over Duitschlands herbewapening en de wederinstelling van den dienstplicht zeide hg o.m.: hoe zou zoo iets mogelijk zijn geweest, indien men de Duitsche pers vrij had gelaten? De 16de Maart 1935 ware ondenk baar geweest. De pers zou dan immers te voren over de herbewapening van Duitschland gekletst hebban. Nu echter is de 16de Maart een „coup de théatre" geweest, die al zijn ef fect kon sorteeren. Indien we de wereld zoo overrompeld heb ben, dan is dat te danken aan het feit, dat we onze plannen geheim hielden. Het nationaal-socialistisch regime, aldus Goebbels, zal nog drie honderd jaar duren en het zal van Duitschland een wereldmacht maken. Wij zullen stuk voor stuk de plaats hernemen, die ons op grond van onze capa citeiten toekomt onder de zon. De Fuehrer beschikt thans over de moge lijkheid de groote politieke problemen op te lossen. In 1933 hebben wij den volkenbond verla- VLAARDINGSCHE SFIJSKOKERIJ. Door de Vlaardingsche Spijskokerij werden de vorige week 1843 porties warme soep ver strekt en 132 brooden. GESLAAGD. Bij het te Leiden gehouden examen slaag de apotheker-asistente mej. L. Zonneveld, te Vlaardinger-Ambacht. GOUDSPROOKJES TOOVERLIED. Vrijdagavond wordt een 2e opvoering in de zaal Harmonie gegeven van Goudsprookjes Tooverlied, door „Jong Leven", onder leiding van Mevr. K. VerhoeffTorn. Over den gehouden afdeelingswedstrijd te Overschie om den „Maealants-Sluys-wissel- beker", valt het navolgende mede te deelen: 1936 is het eerste jaar dat deze wisselbeker, die geschonken Is door een ingezetene van Maassluis, welke onbekend wenseht te blij ven, verschoten is en hg blijft thans dit jaar daar ter plaatse. Als volgende afcleelingsprijs werd door het gemeentebestuur van Overschie een medaille beschikbaar gesteld. De regeling van den wedstrijd was, dat van elke afdeeling alle leden (schutters) meekamp- ten door ter plaatse 4 series te schieten, to taal dus maximum 200 p. Ter bepaling nu van het gemiddelde volgens hetwelk de uit eindslag zou worden gesteld, telden alleen die schutters mee welke 176 punten en daarbo ven verkregen hadden. A an dezen wedstrijd waren ook een 30-tal andere prijzen verbonden welke, naar gelang van hoogst behaalde serie, gevallen zijn: Vlaardingen 10, Maassluis 9, Overschie 5, Hoek van Holland 3, Schiedam 2, Maasland 1, Schip luiden 0, den Hoorn 0. De 5 eerste prijswinnaars zijn: 1. J. G. v. d. Kerkhof, Vlaardingen 197, 2. J. v. d. Hout, Maassluis 196, 3. P. v. d. Berg, Vlaardingen 194, (laagste schot 10), 4. A. Roggeband, Overschie 194 (1. 9), 5. D. Klijnsmit S. Over schie 194 (1. 8.) De Duitsche propaganda-minister, dr. Goebbels. De gemeenteraad is in openbare vergade ring bijeen geroepen, te houden Vrijdag 13 Maart des avonds 9 uur. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling ontheffingsstaten schoolgelden. 3. Vaststelling kohieren hondenbelasting. 4. Voorstel tot het aangaan van een geld leening. 5. Voorstel inzake .overneming van perceel grond aan den Terbregschen weg, van den Polder Prins Alexander. ten, omdat men ons rechtsgelijkheid weiger de. Het besluit viel ons zwaar, maarhet volk keurde het goed. Toen zijn we begonnen, in het geheim: we erkennen het, ons leger weer op te bouwen. Wij wisten, dat wjj het verdrag van Ver sailles schonden, maar de anderen hebben het ook geschonden door niet te ontwapenen. En toen kwam de 16de Maart en wij zeiden het de wereld: „ziet, we zijn weer gewapend".- En de wereld aanvaardde,het feit, want ze kon niet anders doen. „Frankrijk wil den vrede", aldus Goebbels, „wij ook!" En misschien gaan we elkaar nog beconcurreeren wat vredelievendheid betreft! Wij willen niet slechts op den volkenbond vertrouwen, noch op den goeden wil van En geland. Wij handelen dienovereenkomstig en ons succes heeft getoond, dat wij gelijk heb ben: Heden ten dage moet men rekening met ons houden. Eertijds waren de redevoeringen der Duitsche rijkskanseliers slechts stijloefe ningen, maar tegenwoordig, als de Fuehrer spreekt, luistert de geheele wereld, want hij heeft een partij, een leger, een volk achter zich, Naar D.N.B. nog meldt zeide Goebels o.m. verder, dat de toestand, welken de Fuehrer in Januari 1933 in Duitschland aantrof, sedertdien belangrijk gewijzigd is en verbe terd. Hoe zeer deze toestand verbeterd is, Kan men zien uit het feit, dat het Duitsche volk thans nauwelijks nog weet, hoe Duitsch land er 'n paar jaar geleden heeft uitgezien. De Duitsche cultuur bevond zich in een verschrikkelijken toestand. Te Berlijn speel den nog slechts drie theaters. „Onze Duitsche cultuur, pers, film en theater werden bijna uitsluitend vertegenwoordigd door interna tionale Joden." „Het aantal van zeven millioen werkloozen van 1932 is gedaald tot 2Mt millioen in het begin van 1936". Wanneer wij thans zijn overgegaan tot de remiütarisatie van het Rijnland, dan 1b dat geen bedreiging van Frankrijk. Wij willen niet de brug naar Frankrijk afbreken, inte gendeel. Wij wenschen, dat dit de eerste stap zal zijn naar een werkelijke ^reorganisatie in Europa, om met de andere groote mogend heden in Europa te komen tot een verdrag voor vele jaren, ten behoeve van den vrede en de welvaart der volken. Men kan heel best verdragen met Duitsch land sluiten. Hoe stipt wij onze verdragen in acht nemen, kan men zien aan het Duitsch- poolsche verdrag. Dit verdrag handhaven wij, omdat het door het verstand is ingegeven! Duitschland is weer souverein op zijn ge heele grondgebied en bezit de volledige mili taire rechtsgelijkheid. Hiefmede, aldus dr. Goebbels, is een terugkeer naar den volken bond weer mogelijk. Wij willen thans een verdrag sluiten, dat men kan in acht nemen. Dit is slechts mogelijk, indien het de rechts gelijkheid van alle verdragsluitende partijen tot basis heeft. De wereld moet infeien, dat er geen andere oplossing voor de groote' internationale pro blemen bestaat dan die, welke de Fuehrer heeft aangeduid. De wereld kan niet meer zeggen, dat de Fuehrer geen gepreciseerde voorstellen doet. Daarom kan ook niemand onzer weigeren, aldus besloot dr. Goebbels. den Fuehrer bij zijn grooten arbeid te helpen en hem van ganscher harte zijn „ja" te geven. En daarom geloof ik, dat wij allen met goeden moed en met vast vertrouwen den stemdag tegemoet kunnen zien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2