DE KONINGIN BEZOEKT DE JAARBEURS. 1871 1936 ',W 1 f WAAR GA JE NAAR TOE? FRANSCHE BAZAR VRIJDAG 13 MAART 1936 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DE CONTRASTEN VAN DEZEN ONZEN TIJD. Overpeinzingen bij een machtig bouwwerk. DISTRICTS-KAMPIOENSCHAP JEAN ROTTERDAM. RIJWIELVERKEER IN HET PARK. BEIAARBESPELING. HARTELIJKE ONTVANGST DOOR DË UTRECHTSCHE BEVOLKING. ROTTERDAMSCHE KUNSTKRING. KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM ELECTRICITEIT GESTOLEN. DE COMEDIAN HARMONISTS. TENTOONSTELLING. HILLEGERSBERG. GUNNING. BERKEL EN RODENRIJS. MAASSLUIS. t mm VLAARDINGEN. HET GEHEELE «EBOUW ZOMERSTR. 27 VOOR DE SCHOOL VOOR B. L. O. BESCHERMING DER OPENBARE ZEDELIJKHEID. WAARSCHUWINGEN TEGEN ZWENDELPRACTIJKEN. FOTOGRAFEEREN IN DE KERK. Zitting van 12 Maart. Zware straf tegen een fietsendief. De 27-jarige kunstschilder F. J. V., recidi vist en gedetineerd, heeft zich te verant woorden gehad terzake van twee fietsendief stallen. Op 3 Januari zou verdachte een fiets hebben weggenomen, die de assistent-assura deur P. v. Baaien op de binnenplaats van het Plan C had neergezet. Verdachte ontkende dien diefstal, doch gaf toe de fiets voor een hem onbekenden man te hebben verkocht als tegenprestatie voor het valsche bewijs van Nederlanderschap, dat deze voor hem had ge maakt. De opkooper, H. Kooistra, verklaarde van verdachte de fiets te hebben gekocht. Deze had zich gelegitimeerd door middel van een bewijs van Nederlanderschap. De tweede diefstal betrof de fiets, die toe behoorde aan G. Luchtigheid, gepleegd op 6 Januari. Verdachte ontkende ook dezen dief stal en beweerde zelfs in het geheel niets met deze fiets uitstaande te hebben gehad. De opkooper F. A. B. L. P. van Strien ver klaarde, dat verdachte bij hem was gekomen met de bewering, dat zijn moeder te Utrecht stervende was. Hij zou geen geld hebben ge had en vroeg nu hem 8 te leenen, waarvoor hij zijn fiets in pand wilde geven. Verdachte had hem toen ter legitimatie een bewijs van Nederlanderschap getoond. Getuige herkent in verdachte pertinent den man, die hem de fiets in pand heeft gegeven. Het O. M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, meende dat door de getuigenver klaringen niet veel overeind gebleven is van de beweringen van deze verdachte, die een fantastisch man is. Hij heeft uit het Huis van Bewaring aan den officier van Justitie een brief geschreven, waarin hg beweerde thans den man te kennen, die hem het bewijs van Nederlanderschap had verstrekt. Deze zou De V. geweest zijn, die zich aan de gerucht makende postwissélvervalsching had schuldig gemaakt, die dezer dagen aan het licht geko men was en waarvan de berichten in de kran ten hadden gestaan. Verdachte beweerde een nauwkeurige beschrijving van De V. te kun nen geven en eveneens van diens vrouw. De bewering van verdachte bleek niet zooveel om het lijf te hebben want van beide personen hadden foto's gestaan in de couranten, die ook in het Huis van Bewaring gelezen mogen worden. Het O. M. zeide verder, dat verdachte reeds herhaaldelijk is veroordeeld, zoowel wegens schilderijvervalsching als wegens diefstal. Ver dachte had zich speciaal toegelegd op fietsen diefstallen. Alles in aanmerking nemend, eischte het O. M. een gevangenisstraf van 2 jaren. De verdediger mr. P. M. J. Nolet achtte noch een diefstal noch een heling bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Heling van fietsen. Tegen den 22-jarigen rijwielhersteller S. W. B., gedetineerd, die terechtgestaan heeft ter zake dat hij van een 15-jarigen jongen een aantal fietsen had gekocht, die van diefstal afkomstig waren, heeft het O. M., waarge- jmnomen door mr. F. M. Wilbrenninck geëischt f>.B maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, ob Mr. M. de Groot pleitte een clemente straf oplegging. Uitspraak 26 Maart. Drie jongelieden plegen een reeks inbraken. Voor de rechtbank hebben zich te verant woorden gehad de 18-jarige loopjongen H. P., de 18-jarige fabrieksarbeider H. W. en de 18-jarige D. v. d. W., allen uit Vlaardingen, en gedetineerd, wien ten laste was gelegd, dat zij op 11 November hadden ingebroken in een cantinehuisje op het voetbalveld van de ver- eeniging Hollandiaan. Uit dit gebouwtje zou den zij chocoladereepen, doosjes sigaretten en pakjes kauwgom hebben weggenomen. Zij legden een volledige bekentenis af. Aan vankelijk had de afspraak meer jongelieden omvat, doch een aantal had zich teruggetrok ken, waama deze drie overbleven. Zij waren er met beitels en handschoenen op uitgetrok ken, doch voor de rechtbank beweerden zij, dat een luikje zoo maar open te trekken was geweest. Door dit luikje waren zij naar bin nen geklommen, waama zij zich in het kleed lokaal hadden bevonden. Om vandaar in de cantineruimte te komen, hadden zij nog een deur moeten openmaken. De cantinehouder H. eijer verklaarde uit de cantine te hebben vermist 68 pakjes kauw gom, 194 reepen chocolade en 94 pakjes siga retten. Tevens waren nog eenige fleschjes bier en limonade uitgedronken. In totaal was er een schade aangericht van 28.84. Het O. M. waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck, was van oordeel, dat de toe komst van deze jongelieden heel weinig goeds beleefde. Zij groeien op voor dief en inbreker. Reeds hadden de jongelieden een soort bende gevormd, want behalve deze inbraak hebben zij ook andere gepleegd, die nu niet ten laste zijn gelegd. Sedert September trokken zg er feitelijk al op uit, maar steeds brutaler werd hun optreden, totdat zij ten slotte gesnapt zijn geworden. De over deze jongelui uitgebrachte reclas- seeringsrapporten komen slechts aarzelend tot de conclusie, dat het met een voorwaarde- lijke straf geprobeerd zou kunnen worden. Het O. M. acht het wenschelijker, dat de verdachten eerst een straf ondergaan en dat daaraan een voorwaardelijke aansluit. Het O. M. eischt tegen ieder van hen 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Mr. K. W. Zieleman, optredend voor P. en W. en mr. W. E. Boeles, sprekend voor v. d. W., wezen er op, dat de werkloosheid, waarin deze verdachten reeds geruimen tijd verkeer den hen tot de slechte daden heeft gebracht. Beide pleiters vroegen een zoo clement moge lijke straf. Meineed, Een gevangenisstraf van 4 maanden heeft het O. M. geëischt tegen de 56-jarige kamer- verhuurster T. H., die zich in een echtschei dingsprocedure van haar zoon aan een mein eed zou hebben schuldig gemaakt. In deze zaak werden twee getuigen d charge en vier décharge gehoord. Mej. mr. J. Zeelenberg heeft in een uitvoe rig pleidooi betoogd, dat het bewijs van de ten laste gelegde valsche verklaring niet ge leverd is. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uitspraken 26 Maart. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld C. C. S-, 52 jaar, zonder beroep, gedeti neerd, wegens opzettelijke brandstichting tn een woning aan den Visschersdgk, gepleegd in den laten avond van 20 Januari er was slechts een begin van brand ontstaan, dat met emmers water kon worden gebluscht tot 8 maanden gevangenisstraf m'et aftrek der preventieve hechtenis; W. v. W., 24 jaar, landarbeider te Wad- dinxveen, wegens diefstal van aardappelen ten nadeele van de landbouwers M. en L. Koetsier, en wegens diefstal van een haan, ten nadeele van den landarbeider J. H. Heg- koop, tot 20 boete subs. 10 dagen hechte- In het hartje van de binnenstad, aan één zijde begrensd door een wijd-stedelijken bou levard, waar langs het leven van allen dag in motorrijders-jacht aan het oog voorbij snelt, ligt een uitgestrekt terrein, omzoomd door een vele meters hooge schutting, die zoo soiled is gebouwd en door den schilder onder handen genomen, dat men er niet aan behoeft te twijfelen, of deze houten omheining zal jaren lang haar dienst moeten doen. We behoeven dit terrein niet meer te intro- duceeren. Maanden lang hebben zij, die dage lijks onzen Coolsingel bevolken, met starende verbazing opgezien naar des sloopers werk. De meest soliede gebouwen zag men afbrok kelen onder den mokerslag. Met een zekeren weemoed zag de oudere generatie een stukje oud-Rotterdam verdwijnen, terwijl daar tegen over het jongere geslacht met trots opkeek naar de rookende puinhoopen, waaruit iets nieuws, iets voor eeuwen zou worden op gebouwd. Oud-Rotterdam, waaraan de Zandstraat- memoires zullen verbonden blijven in het ge heugen van velen, die het hebben gekend, moest plaats ruimen voor onze groote koop mansbeurs, die eens fier en frank haar plaats zal innemen, tusschen de groote complexen, die in den loop der jaren helaas niet altijd met evenveel overleg, wanneer het ging om een architectonische eenheid uit den grond zijn gestampt. Nu ligt daar dit open terrein, van wel 10.000 vierkante meters, wanneer ons mathematisch oog ons althans niet bedriegt! Wanneer men zich waagt door de enkele nauwe toegangen binnen de omheining, kan men zich haast niet voorstellen op een stuk grond te staan, dat zoo nauw wordt begrensd door het drukke ver- keersgewoel van onze binnenstad. Niettegen staande de heimachines dagelijks bezig zijn de betonfundeering hecht en sterk te maken en een ontzaggelijke zandtransporteur meters diepe kuilen graaft, heerscht er binnen de om heining toch een merkwaardige rust, welke men alleen kan toeschrijven aan de ontzaglijke uitgestrektheid, waar binnen gewerkt wordt. Met een weinigje verbeelding waant men zich op een uitgestrekt vliegterrein, waar men elk oogenblik het motorgeronk zal hooren van een naderend vliegtuig. Of wanneer men de talloos velen ziet staan rond de toegangen tot het terrein, hunkerend schouwend naar het Verk, dat door anderen wordt verricht, zou men waarlijk meenen, dat hier over enkele minuten de fanfares een grooten voetbal wedstrijd zullen inluiden. Het heimwee naar den arbeid, dat op veler gelaat staat geteekend, maakt van tgd tot tijd, wanneer men den grond ziet uitpuilen onder den greep van den zandtransporteur, plaats voor een verlangenden blik naar de overwinning. En misschien daarom hebben wg, nu we stonden in deze groote uitgestrektheid gedacht aan een match, waarin twee partijen trachten een zege te bevechten. Aan de eene zgde het lied van den arbeid, dat tót een cantate zal zijn uitgegroeid, wan neer over een luttel aantal jaren het machtige werk zal zijn voltooid, aan den anderen kant de stille roep, om mede te mogen doen aan een werk, waaraan men zijn krachten zoo graag zou meten, maar welke roep niet kan worden verstaan, omdat men niet vermag de wijde klove der werkloosheid te overbruggen. Twaalf uur! Een schrille fluit! Het werk wordt gestaakt. De een gaat schaften voor een welverdiende rust en de ander onderbreekt zijn gedwongen nietsdoen en gaat zgn dagelgk- schen gang naar het stempellokaal. Het contrast van dezen, onzen tgd! 2de klas klein biljart. De wedstrijden om het districtskampioen schap van Rotterdam en omstreken 2de klas klein biljart cadre, zullen worden gehouden in de bovenzaal van café-restaurant Caland en wel op Maandag 16, Donderdag i9( Maandag 30 Maart en Woensdag 1 April. De deelnemers zijn: Menist van Caland, Vaandrager en Groenenboom van het Zuiden, van der Vlies van de biljartrvereeniging Dord recht, de Vogel van de Maasstad, Baay en Vink van de Biljartvereeniging Rotterdam. Hgt betreft hier spelers van een gemiddelde 7-l(i Men meldt ons: Eenige weken geleden heeft de A.N.W.B. tot het College van B. en W. het verzoek ge richt, ten gerieve van de velen, die zich des morgens per rijwiel naar de binnenstad be- gevefi, eenige paden in het Park tot 9 uur voor wielrijders open te stellen. B. en W. hebben het echter niet noodig ge acht met de belangen van de wielrijders reke ning te houden en hebben afwijzend op het verzoek van den A.N.W.B. beschikt. Het programma voor de beiaardbespeling op den Stadhuistoren op Zaterdag 14 Maart 1936, des namiddags van 2—3 uur door den stadsbeiaardier Ferd. Timmermans luidt als volgt: 1. Improvisatie, Ferd. Timmermans; 2. Marsch (uit de Ode aan St. Caecilia), G. F. Handel; 3a. Bede voor 't Vaderland, b. G'lijck den grootsten répsack, uit Valerius' „Gedenck- Clanck"; 4. Allegro voor beiaard, J. A. H. Wa genaar; 5a. De Gilde viert, b. Marleentje, c. Hg die geen liedje zingen kan, E. Hullebroek; 6. Fantasie no. 3, P. Benoit; 7a. Vrede, Ferd. Timmermans, b. Naastenliefde, L. F. Brandts- Buys, c. God, red de volk'ren, J. Booth. Deze bespeling wordt uitgezonden door den Gemeente-Radiodistributiedienst. Groote belangstelling, vim H. M. voor verschillende afdeelingen. HEDEN heeft H. M. de Koningin Haar aangekondigde bezoek aan de Jaarbeurs gebracht. De Utrechtsche burgerij heeft H. M. een hartelijke ontvangst bereid bij Haar komst in de Domstad en bij den rijtoer door verschillende straten. Bij Haar rondgang door de Jaarbeurs gebouwen nam de Landsvrouwe met zeer veel interesse kennis van het ten toongestelde in tal van stands in de verschillende afdeelingen. Utrecht was vandaag feestelijk met vlaggen getooid in verband met het bezoek, dat H. M. de Koningin aan de jaarbeurs zou brengen en ter gelegenheid van een uitgebreiden rijtoer, welken H. M. door Utrechts straten zou ma ken. Omstreeks tien uur had zich een talrijke menigte voor het station verzameld om de Koningin een hartelijk welkom toe te roepen. Ter officieele begroeting waren aanwezig de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de burgemeester, de hoofdcommis saris van politie en de stationschef. Een luid gejuich weerklonk, toen H. M., die in het wit was gekleed, en een witten hoed met grijze veeren droeg, uitstapte. Na de be groeting in de wachtkamer verscheen de Ko ningin op het bordes van het station waar zij opnieuw hartelijk door het publiek werd toe gejuicht. H. M. was vergezeld door haar hofdame, Jkvr. D. H. van Tets, den grootmeester J. H. F. Graaf Du Monceau, den particulieren secretaris C. S. Sixma baron van Heemstra, den eersten stalmeester Jhr. Verheyen, den kapitein-adjudant H. J. Phaff en den ordón- nance-officier Jhr. G. H. A. van Kinschot. Direct ging het hooge gezelschap door de wachtkamer naar de vier gereed staande auto's. Hartelijke juichte de groote menigte de Koningin toe. De Koningin wuifde vriende lijk naar alle zijden het publiek toe. Daarop ging de stoet langs den kortsten weg naar het Jaarbeursterrein. Op de Jaarbeurs. Dichte drommen toeschouwers door motor politie en agenten op de trottoirs gehouden wachtten Hare Majesteit voor den ingang van het jaarbeursgebouw pp. Bg .het administra tiegebouw was met palmen en een tapijt een sobere versiering aangebracht. Daar werd H. M. opgewacht door dén geheelen Raad van Beheer, waarbij zich de heer Groenevekl Meyer had aangesloten. Na een korte begroeting door den president den heer F. A. Fentener van Vlissingen begaf Hare Majesteit zich met het gevolg naar het jaarbeursgebouw door een vele rijen dichte haag van beursbezoekers al len met oranje getooid. De hall was door de politie vrijgemaakt. De liften waren buiten werking gesteld en met eën dezer liften, die met bloemen was versierd, ging H. M. met haar gevolg naar de vijfde verdieping waar de rondgang begon. De heer F. A. Fentener van Vlissingen leid de de hooge bezoekster langs de verschillende stands. Hare Majesteit bezichtigde vol belang stelling de stalen meubelen en den stand van Weensche damesstoffen en ging dan naar de collectieve inzending van Kunst en Industrie waar de heer Coppius H. M. inlichtte over de verschillende inzendingen. Dan kwam de Zui- derzeegroep aan de beurt. Rondgeleid door den heer Kolfschoten, burgemeester van Edam, toonde H. M. zich vol belangstelling voor de industrieën, die zich ontwikkelen rond het IJselmeer. Hare Majesteit onderhield Zich met een lachende Volendamsche. Daarna bezocht H. M. den stand van Estland, waar de Koninklijke Gaste werd ontvangen door den heer Stahl, consul-generaal van Estland te Rotterdam, die o.a. den heer Taska van Talinn aan H. M. voor stelde. Namens de Estlandsche deelnemers bood.de heer Taska'H. M. 'èen'fraai kalfs lederen gebonden gastenboek aan en een lede ren vloeiboek voor H. K. H. Prinses Juliana. Bij den Canadeeschen stand werd H, M. opgewacht door Sir Hubert Montgomery, die den Canadeeschen Trade Commisioner mr. Mc Gillivry aan H. M. voorstelde. Deze laatste leidde H. M. over de Canadeesche afdeeling rond. Bij de groote inzending van koloniën ver toefde Hare Majesteit geruimen tijd, waarbij Haar de verschillende inzendingen getoond werden. Tijdens den rondgang werden de gangen van de verschillende verdiepingen zooveel mogelijk vrijgehouden. Alleen de standhouders stonden voor hun verschillende stands in lange rijen opgesteld. Bij de tusschengangen stonden groote groepen beursbezoekers, die bij het passeeren van Hare Majesteit een spontaan gejuich aanhieven. Op de derde verdieping bij de firma M. M. P. Smulders, werd Hare Majesteit door een piccolo van de firma een monsterzakje M. M. P. S.-gezondheidspepermunt aangeboden, het geen H. M. met een „Dank je wel, jongen" in dank aannam. Bij den stand van de N. V. Maatschappij „Nutricia" nam H. M., behalve van de prepa raten op het gebied van zuigelingenvoeding en voeding voor lijders aan suikerziekte, ook ken nis van het allernieuwste product „Chocomel". In een der stands van de koloniale afdee ling rustte H. M. even uit van de vermoeienis van de rondwandeling en werd Haar een kop bouillon aangeboden. Bij de Belgische sectie werd Hare Majesteit opgewacht door den Belgischen gezant Zijne Exc. Maskens. Aanwezig waren daar voorts de heer Verwilghen, Gouverneur der provincie Limburg, Goris, chef van het kabinet van Eco nomische Zaken te Brussel, de heeren Ludig en Fonck respectievelijk bestuurslid en direc teur-generaal der Brusselsche jaarbeurs en de heer van de Steene werkzaam aan het con sulaat-generaal van België te Amsterdam. In de benedenverdieping bezocht Hare Ma jesteit o.m. den stand van Philips waar dr. A. Philips eenige inlichtingen gaf over de na- triumverlichting. Bij de bouwmaterialen in het derde gebouw gaf de heer E. Teeuwen van de gresbuizenfabriek in Tegelen een korte ver klaring van de collectieve Tegelensche inzen ding. In het afzonderlijk paviljoen der bouwmate rialen bood de dochter van den heer van Tubergen, secretaris van de vereeniging van handelaren in bouwmaterialen namens de ge- heele groep H. M. een bouquet paarse orchi deeën aan. Daarna was de rondgang ten einde. Hare Majesteit vertrok via de kamer van den Raad van Beheer waar mej. Kolfschoten dochter van den burgemeester van Edam Hare Majesteit nog een bouquet bloemen aanbood namens de vereeniging van Zuiderzeegemeen- ten. Bij het verlaten van de jaarbeurs werd een in perkament gebonden catalogus van de jaar beurs namens den Raad van Beheer der Jaar beurs door den heer F. A. Fêhteher van Vlis singen aan Hare Majesteit aangeboden. Rondrit door de stad. Buiten wachtten vele honderden het ver trek van de Koningin af. Luide toegejuicht door de bevolking nam Hare Majesteit plaats in een open hofauto om een aanvang te ma ken met haar rondrit door de stad. Op het St. Janskerkhof werd H. M. opgewacht door een aantal leden van diverse studenten corporaties. Door den rector van het Utrecht sche studentencorps werd H.M. een bouquet oranje rozen aangeboden. H. M. dankte met de beste wenschen voor de Utrechtsche stu denten, waarna de tocht werd voortgezet. Tegen 1 uur zwenkte de stoet van uit de Moreelselaan het Stationsplein op en hield stil voor het gereserveerde deel van het bor des, waar H. M. en Haar gevolg uitstapten onder het voortdurend gejuich van de dicht opeengepakte menigte. In de eerste klasse wachtkamer bracht H.M. dank aan den Commissaris der Koningin en den burgemeester voor de buitengewoon har telijke ontvangst Haar in de Domstad bereid. Direct daarna begaf H.M. zich naar het, op het eerste perron gereedstaande salonrijtuig, van welks balcon Zij nog de zeer vele aanwe zigen toejuichte. Daarna werd het rijtuig gehaakt aan den trein naar den Haag, die te 1.07 onder luide hoera's vertrok. Voor den Rotterdamschen Kunstkring treedt Dinsdag 17 Maart in de Nutszaal het Bemer Strijkkwartet op met werken van Brahms, Haydn en Ravel. Op Donderdag 2 April volgt een Bach-con- cert met medewerking van Jo Vincent, zang, F. Zepparoni, viool en A. v. d. Horst, cembalo. Van 18 Maart tot 5 April wordt een ten toonstelling gehouden van werken door E. Femhout, W. Hussem, W. v. Heusden, H. van Kruiningen, K. van Veen en J. Wittenberg. De afgebroken partgen uit de eerste ronde, n.l. de partijen JannemanMöllenkamp, Ham Coster en WinkelmanLa Rondelle eindig den in remise. Dinsdag voortzetting. Aangehouden is de 52-jarige L. A. v. P. die in zijn woning aan de Duivenvoordestraat electriciteit buiten den meter om heeft be trokken. Onder de auspiciën van de Concertdirectie Dr. G. de Koos zullen de Comedian Harmonists optreden in Rotterdam in de Doelezaal op Zondag 22 Maart a.s. om 20 uur. Onder auspiciën van R. 33 te Rotterdam stelt Antoon Versluys bij Gerzon tentoon. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 7,26%, Berlijn 59,13, Parijs 8,70; België 24.80%, Zwitserland 47,99%, Amerika 1.4614, Oostenrijk Denemarken 32.44; Zweden 37.47; Noorwegen 36.51 Spanje 20,10% Italië Ged. Staten hebben hun goedkeuring ver leend aan het raadsbesluit van 15 Jan. J.l. tot onderhandsche aanbesteding van de levering van een electrisch gedreven pompinstallatie in het rioolgemaal, ten Zuiden van de Molen laan, en wel aan de N. V. Kon. Ned. Machine fabriek v. h. E. H. Begemann, te Helmond. VOETBAL. Door de elftallen van de R. K- voetbalver- eeniging TOG alhier worden Zondag a.s. de volgende wedstrijden gespeeld: IOG 2—Oliveo 2, 2,30 uur; Aeolus 4—TOG 3; BSV—TOG 4, TOG AAeolus A, 12,30 uur. DE STILLE OMGANG. In verband met het reizen per extra-trein vanaf Rodenrijks of Berkel, kunnen de deel nemers aan den Stillen Omgang van hier niet meer naar het Lof in Den Haag. Daarom za> Zaterdagavond 10 uur in de eigen parochie kerk alhier een Lof met predikatie worden gehouden.De trein vertrekt 11,31 vanaf station Rodenrijs. KOSTELOOZE INENTING. B. en W. maken bekend, dat op Dinsdag 24 Maart a.s.., des nam. half drie in het Wijk- gebouw van het Groene Kruis alhier, ge legenheid zal worden gegeven tot kosteloos inenten en herinenten van ingezetenen. DIE STRAATJEUGD. Ten nadeele van den heer Z. werd door de baldadige straatjeugd een groote ruit stuk gesmeten. De politie is in deze affaire gemoeid KÜ Morgen Zaterdag zullen nog talrijke premies worden aangeboden. Iedere kooper ontvangt bij aankoop vanaf minstens 1.— een aardige doos Victoria chocolade; vanaf minstens 5 een zeer groote doos chocolade van uitstekende kwaliteit Reel. 11122 16 HOUDT UW SCHOORSTEEN ROETVRJJ B. en W. maken bekend, dat de huurders of gebruikers van panden met stookplaatsen ingevolge de verordening op het voorkomen van brand, verplicht zijn de schoorsteenen be hoorlijk van roet zuiver te houden. Het niet nakomen dezer bepaling is strafbaar gesteld. DR. KOUMANS VERTREKT. Naar wij vernemen, gaat dr. J. Koumans onze gemeente verlaten. Genoemde dokter ves tigde zich uit Ned.-Indië, waar hij officier van gezondheid was, in onze gemeente. Ruim 30 jaren heeft hg zgn praktijk waar genomen en zich voor zgn patiënten ver dienstelijk gemaakt. Bij velen was hg bemind. Ook in het maatschappelijk en cultureele leven had hij een groot aandeel. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Als werkzoekenden stonden ingeschreven 12 Maart 1936 in totaal 599 personen. De vorige week 628. Het is bekend, dat het aan de vereeniging De Ambachtsschool alhier, verkochte gebouw der voormalige school C aan de Oosterstraat, thans wordt verbouwd en ingericht om bin nen eenigen tijd door de ambachtsschool en de nijverheidsavondsehool der genoemde ver eeniging te worden betrokken. Het gebouw aan de Zomerstraat, thans door de genoemde onderwijsinstituten gebruikt, komt dan ter beschikking. Reeds vóór de ambachtsschool c.a. in dat gebouw werd ondergebracht, was de wensche- lijkheid komen vast te staan, om in dat ge bouw èn in de daar achter liggende school voor buitengewoon lager onderwijs, alle in richtingen met het buitengewoon lager onder wijs in direct verband staande, ais school voor debielen, klassen voor imbecillen, werk inrichting voor mannen, weefkamer voor vrouwen, avondschool voor debiele jongens en meisjes, onder te brengen. Nu de mogelijkheid daartoe zich voordoet, meenen B. en W. die concentratie te moeten voorstellen. Daar komt bij, dat door het afbreken van het voormalige afslaggebouw aan den Daijer het noodzakelijk is geworden voor de werk inrichting der vereeniging „Zorg voor het achterlijke kind" een andere plaats te zoeken. Deze Is gevonden In het gymnastieklokaal der school voor buitengewoon lager onderwijst Echter slechts zeer tijdelijk, omdat de inspec teur van het buitengewoon lager onderwijs slechts voor enkele maanden vergunning heeft gegeven het gymnastieklokaal aan zgn be stemming te onttrekken. De weefkamer der genoemde vereeniging ls thans ondergebracht In een der benedenlokalen van het gebouw Schoolstraat hoek Markt. De daar beschikbare ruimte laat echter het opnemen .van meer personen, dan thans zgn toegelaten, niet toe. Deze beide inrichtingen zouden behoorlijk gehuisvest kunnen worden in de beneden lokalen van het gebouw aan de Zomerstraat. Voor magazijn zou dan nog een der boven lokalen, nader door B. en W. aan te wijzen, beschikbaar gesteld moeten worden. B. en W. stellen daarom den Raad voor, aan de vereeniging „Zorg voor het achterlijke kind" alhier, gratis in gebruik af te staan ds benedenlokalen en één door hen aan te wijzen bovenlokaal van het gebouw aan de Zomer straat no. 27, In te gaan op een nader dooi B. en W. te bepalen tijdstip. Het ter beschikking komen van het gebouw aan de Zomerstraat maakt het verder moge lijk, de zoo gewenschte scheiding tot stand te brengen tusschen de debielen de imbeciele leerlingen der school voor buitengewoon lager onderwijs. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 8—10 Maart. GEBOREN: Adrianus, zoon van J- <-'c ^eÜ- zer en M. van Oudenaarden, Westn.land 71 Leendert, zoon van J. Veldheer en J. J, jje Bruijhe,l Liesveldsteeg 1 Johalma YV. C., dochter van W. C. J. vaJ1 Driel en <L Nipius, van Schravendijkpicin 15 Clasina R., d. van J. Verboon enR. de Korte, Broekweg 156. ONDERTROUWD: Klaas de Boer 30 jaar, Dijklaan 45 en Flora M. C. Droppert, 27 jaar, Dijklaan 45 Jan Groeneveld 24 jaar, 1 Maasboschstraat 25 en Komelia Borsboom, 22 jaar, Valeriusstraat 113 Adriaan Vroom 25 jaar, P. K. Dr.straat 147 en Johanna N. van Pelt, 22 jaar, Kortedgk 72. OVERLEDEN: Cornelia Voogd, 88 jaar, wed. van J. Schenk, Markgraafstr. 22 Arij 'de Graaf 6 weken, Maasstraat 27 Pieter Brouwer 38 jaar, echtgen. van j. vis ser, Patr. dwarsstraat 1- BINNENGEKOMEN SCHEPEN, In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Baldur" met 9000 ton erts en „Sund" om te bunkeren. STILLE OMGANG. Voor deelnemers aan den Stillen Omgang zijn hedenavond tusschen 8 en 9 uur kaar tjes, programma's enz. verkrijgbaar aan het R. K. Vereenigingsgebouw. Na hedenavond 9 uur worden geen kaarten meer verstrekt. Zaterdagavond om half elf is er een kort Lof in de Parochiekerk, waarna de deelnemers zich ter H. Stede begeven., NED. Fi. K. VOLKSBOND, AFD. VLAARDINGEN. Hedenavond houdt de afd. alhier van den R. K. Volksbond haar jaarvergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. De agenda vermeldt o.m.: Jaarverslagen van secretaris eu penningmeester en bestuursverkiezing. Candidaten zijn: F. C. Burger, H. J. Gun neweg, J. Hillenaar, B. Ronteltap, A. Ver meulen, allen aftredend en W. Schipper, P. Slangen en J, de Wit. VERVOER VAN ZAND IN WERK VERSCHAFFING. In verband met de onderhanden zijnde werkzaamheden in de z.g. „Sahara" is het gewenscht een kwantum zand van pl.m. 2200 Mo. te vervoeren van de Hoogeiaan naar den Julianasingêi. De daaraan verbonden kosten worden geraamd op ƒ2300. waaron der ƒ1650 aan arbeidsloon. Het ligt in het voornemen van B. en W. dit vervoer bij wijze van werkverschaffing te doen uitvoe ren en daarvoor hebben zij een bijdrage van bet Rijk gevraagd. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen tot de uitvoe ring dezer werkzaamheden op de voorge stelde wijze te doen overgaan. LOSWAL OPSLAGPLAATS HQFLAAN Op de gemeentebegrooting 1936 is op den kapitaalsdienst een bedrag uitgetrokken, groot 15.000 voor het maken van een loswal langs de opslagplaats aan de Hoflaan. Met het oog op de tegenwoordige materiaalprij. zen lijkt het B. en W. thans het meest ge schikte tijdstip om to uitvoering van dit werk over te gaan. Zg stellen den Raad voor, tot uitvoering van dit werk te besluien. De heeren Goseling en Terpstra hebben een amendement ingediend op het wetsontwerp tot wgziging en aanvulling van de bepalingen be treffende de zeden in het Wetboek van Straf recht ter betere bescherming van minderjari gen. De voorstellers zijn van oordeel, dat, evenals in art. 240 W. v. S. ook in art. 240 bis da daarin omschreven feiten evenzeer strafbaar behooren te worden gesteld, indien de dader ernstige reden heeft om te vermoeden, dat het geschrift, de afbeelding of het voorwerp aan- stootelijk voor de eerbaarheid is, dan wel het middel een middel is tot voorkoming of tot verstoring van zwangerschap. Ook al betreft art. 240 bis in de eerste plaats op zichzelf staande handelingen van particulieren, zoo zien de voorstellers daarin geen aanleiding om met betrekking tot deze handelingen tegen over minderjarigen niet minstens een gelijke waakzaamheid te vorderen als voor de hande lingen „in de openbare sfeer", welke door art. 240 worden getroffen. De straf willen, zg stellen op -gevangenh or hechtenis van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste zeshonderd .gul den. In de jongste aflevering van het Algemeen Politieblad geeft, de commissaris van politie te Zutphen dringend in overweging om, al vorens in relatie te treden met het Urologisch Laboratorium, bij hem inlichtingen in te win nen. Onder dezen naam houdt men onder no. 40 te Zutphen een postbox, terwijl in de des betreffende correspondentie worden genoemd Martin K. Schuit, homoeopaat; J. C. van Rosmalen, helderziende (soms is een dame in Verpieegsterscostuum in het spel); dr. Hugo Meisner, algem. leiding, en de zich noemende natuurgeneeskundige Hermanus Klein Leuge- mors, geboren te Wijk bij Duurstede 1 April 1903, wonende te Apeldoorn, die met de reclame is belast. In hetzelfde nummer geeft de commissaris van politie te Groningen in overweging, alvo rens in relatie te treden met A. Nijboer, Wo nende te Tolbert, gemeente Leek, die als ver tegenwoordiger optreedt van bet Universeel Trustkantoor, gevestigd te Amsterdam, War mondstraat 57, bij hem nadere inlichtingen in te winnen. Laatstgenoemde commissaris acht het in het algemeen belang, het publiek in overwe ging te geven, alvorens deelnemer te worden van de een of andere stichting, waarbij men in het vooruitzicht wordt gesteld te eeniger- t(jd, nadat men maandelijks een bedrag ge stort heeft, een som gelds ter leen te zullen ontvangen, zich terdege op de hoogte te stel len van de bepalingen en voorwaarden van zulk een stichting en niet klakkeloos in to gaan op hetgeen vertegenwoordigers dier on- dernepiingen plegen voor te spiegelen. Do stichtingen zijn alle op ongeveer dezelfde leest geschoeid. Verleden jaar is te Groningen en elders ge waarschuwd tegen de Nebomes, Nederlandsche Bouw- en Meubelspaarkas, gevestigd te Maas tricht, nadat een groot aantal klachten van gedeputeerden was binnen gekomen. Daarna heeft de coöperatie „Security" (generaal agentschap te Tiel) eenigen tijd te Groningen en omgeving gewerkt. Het ls thans de Stich ting Nationaal Hypotheek Onderlinge (N.H.O.) voor Bouwcrediet en Hypotheek-aflossing, ge vestigd te Apeldoorn (vroeger genaamd N. C.O.), die tracht deelnemers te werven. Belanghebbenden kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot den commissaris van politie te Groningen. St. Bavo schrijft: Ondanks herhaalde publicatie van het ver bod om tijdens de godsdienstoefeningen te fotografeeren, hebben enkelen kans gezien om tijdens de plechtigheden op 13 Jan. en 11 Febr. j.l. in de Kathedraal onopgemerkt eenige foto's te nemen en deze in perskringen te versprei den. Het is zeer te betreuren, dat door som migen het verbod van het Hoogwaardig Epis copaat zoo opzettelijk wordt overtreden (o.a. Fotobureau Stevens te Haarlemen dat enkele neutrale bladen zich hebben laten overhalen, om deze foto's te plaatsen o.a. Algemeen Han delsblad, Het Leven),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2