B( NIEUW VASTE-LASTEN ONTWERP. MAANDAG 16 MAART 1936 SMALFILM-LIGA. CONSERVATORIUM-HOLTHAUS. BIOGRAFIE. Buitenbeentje van de Amsterd. Tooneel vereen. FEYENOORD—BLAUW-WIT. HET OVERSCHOT. DE WONINGMARKT. Verwarring als HILLEGERSBERG. DE VERBOUWING VAN HET POLITIE BUREAU. resultaat van overwegingen, maandenlange BEDENKELIJKE ASPECTEN Vaste lasten bleven over behalve de hypotheekrente. GEVAARLIJKE DRONK. SCHIEBROEK. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. HET CAFÉ „DE VIERSPRONG". VISCH IN DEN BERGSCflEN PLAS. GEEN SPELDJESDAG. DIEFSTAL. VLAARPINGEN. SCHUSCHNIGG'S BEZOEK AAN BOEDAPEST. Hoe de bondskanselier de Oosten rijkschHongaarsche samen werking ziet. EEN NIEUWE MARTA EGGERTH- FILM. LOUIS TRENKERS FILM „DE KEIZER VAN CALIF0RNIE". JAN KIEPURA BIJ DE TOBIS. Propaganda-avond in Atlanta. De afdeeling Rotterdam van de Nederland- sche Smalfilmliga gaf Zaterdag in den daktuin van Atlanta een filmavond, waarop vertoond werd een selectie van smalfilms, bekroond op den Nationalen Kinowedstrgd 1935. Allereerst zagen wij een 8 m.m. film „Zee studies" van den Amsterdammer Ir. J. Lodder, getuigend van een goed vakmanschap in de fotografie en een zeer gevoelig oog voor de lichtwerking, maar niet overtuigend door één bepaalde visie op het geval, waarbij men zegt: nu ls het er, wat het oog eigenlek zoekt. Dan volgde een serie van 16 m.m. banden. „Krui sende Wegen" van den Rotterdammer K. L. A. van der Leeuw, bleek zeer zwak van foto grafie. 't Was of we een film uit de kinder jaren der bioscopie voor oogen kregen. „Smalle Gevallen", gemaakt door de Haagsche afdee ling met medewerking van den cineast Teu- nissen, bleek een welgeslaagde humoreske met propagandistischen inslag, filmisch evenwel niet zeer belangrijk. „Lentelied" van den Eindhovenaar G. W. de Bok verraste door een aantal zeer geslaagde motieven, getuigend van een frisschen oorspronkelijken kijk. „Het sleu teltje" van den Eindhovenaar lr. Kann was eem proeve van een grappig speelfilmpje In den novellistischen kant, een weinig traag in de handeling niet rijk aan filmische vondsten. Een 9% m.m. film van den Rotterdammer J. L. Clement, getiteld „Wonderen van scha duw en lfln" bleek een knappe Spielerei met de Uchtreflexen in water en glas, maar een weinig achteraf komend na dergelijk werk van verschillende avant-guardisten. De avond sloot met een speelfilm van de Eindhovensche af deeling: de rederijkers niet op de planken, maar op het witte doek, in een nachtelijk avontuur met grensromantiek. Er was veel belangstelling. Met deze vertooning waarvan van Dal- sums troep Zaterdagavond de première naar Rotterdam bracht wijkt het Amsterdam- sche gezelschap stellig af van zijn gewone genre, dat meer in de sfeer van het ongewone gelegen is. Want Behrman's „Biografie" is geen tooneelproduct van zwaar kaliber waarin levensproblemen zich den toeschouwer opdrin gen en doet al evenmin een worp naar het noch nie dagewesene, dat van Dalsum zoo gaarne als factor doet meetellen bij de keuze zijner stukken. Het staat integendeel in den lüchtigen toon, wat niet belet dat er gedach ten in schuilen, de moeite van het overpein zen waard; en zet ons voor het overige een intrige voor, die door haar ongekunstelde na tuurlijkheid boeit. De biografie van de schilderes Marion Froude wordt wél geschreven, maar niet ge publiceerd. Marion vindt het ten slotte maar het beste het manuscript te verbranden. Richard Kurt, die in het leven van Marion veel copie ziet voor zjjn magazine, dat een op laag heeft van drie millioe*. exemplaren, dreigt zijn baantje te verliezen,' door toedoen van den krantenkoning Orrin Klnnicott, die de verkie zingscampagne voor '-zt)n schoonzoon in spe Eéander Nolan („Bunnie"), een candidaat- senator, leidt en door de publicatie van de biografie, waarin Bennie als eerste minnaar van Marion zou worden beschreven, vreest de sympathie van de kiezers van Tennessee te zullen verliezen. Richard kan de biografie, waarin Bunnie overigens niet wordt geïdentificeerd, derhalve ook niet op eigen risico publiceeren en dat ls voor den verbitterden jongeling een hard gelag. Een der oude vrienden van Marion verlost haar ten slotte uit alle narigheid. Zoo is het nuchtere schema. Doch Behrman verstaat de kunst, zijn per sonen tot menschen te maken van vleesch en bloed, ze te schilderen met hun deugden en zwakheden, hun lief en leed, hun strijd vooral, die door de contrastwerking van, hun karakters wordt opgeroepen en die hun daardoor ook weer noodlottig worden kan. En dan klopt in het eind, als de twee men- schenzielen, die zich eerst tot elkaar voelen aangetrokken, toch weer van elkander gaan, toch ook wel weer een diepere gedachte aan bij den toeschouwer, die dit conflict van door den een gewraakte verdraagzaamheid welke nochtans diens dweepzieke haatdragendheid niet verdragen kan, van nabij meeleeft. En hoe meeleeft! Want Loudi Nijhoff en Paul Storm gaven van de twee hoofdfiguren eeh creatie, die den geestigen, vaak sarcas- tischen dialoog tot volle gelding bracht. Vooral het prachtig genuanceerde spel van eerstgenoemde, bij ons weten nog nimmer voor dezen in een hoofdrol opgetreden, was een openbaring. In de levenshouding der bohé mienne waarvan de schrijver de lichte paf tijen op o.i. onverantwoordelijken grondtoon terecht accentueerde had zij zich vóór al les perfect in geleefd en het eigen karakter der figuur luchthartig en toch hartelijk tot de verteedering toe, wars van alle klein geestigheid maar onverbiddelijk in de dingen des levens die voor haar den doorslag ge ven wist ze zoo uitmuntend vast te hou den ten einde toe, dat wij voor dit debuut slechts onze volle bewondering kunnen uit spreken. Ook de overige executanten droegen het hunne bij tot het doorslaand succes: Ph, la Chapelle, gelijk steeds consciëntieus zijn type beeldend, nu van Oostenrijksch componist; Paul Huf In de rol van „Bunnie" een kolfje naar zijn hand poseerend als de zich zelf overschattende mediocriteit; Georgette Hagu- doom als spotzieke flapper naar het cynische neigend; Anna Sabl#irolles, die met huishoud ster-rolletjes als geen ander overweg kan; Carpentier Alting als over het paard getild filmheld en Louis van Gasteren als hypocriet, milliardalr. Voor Loudi Nijhoff waren er bloemen. Om het gegeven en de uitwerking ervan bbgft reserve tot volwassenen geboden. L. H. Openbare voordracht-oefening. Zaterdagavond hebben de leerlingen van de midden- en kunstklassen van het Conserva- torium-Holthaus in de groote Nutszaal voor een talrijk publiek proeven van bekwaamheid afgelegd in een zeer lang programma, dat niet minder dan 19 nummers omvatte, waar door deze voordrachtsoefening eerst om on geveer half twaalf was geëindigd. Wel wat tè veel van het goede. Alle takken van instrumentale en vocale kunst worden op dit conservatorium beoefend en Zaterdagavond waren speciaal orgel, pia no, viool, trompet, zang, declamatie en orkest klasse vertegenwoordigd. De optredende leerlingen, minder en meer gevorderden, hebben hun „beste beentje" voor gezet om te laten hooren met welke resulta ten zij het gegeven onderwijs hebben gevolgd. Dat de een het met meer succes deed dan de ander spreekt vanzelf. Naast goed en pae- dagogisch onderwijs zijn vereischten stelsel matig en veel oefenen der leerlingen en de sterke wil om vol te houden en daarnaast en daarboven de muzikale aanleg. .Ieder, die zich met de studie op een of ander instrument of met zangstudie heeft bezig gehouden, weet bij ondervinding hoe moeilijk en zwaar de weg der kunst is, hoe veel inspanning en energie er noodig zijn om iets draaglijks te bereiken. Persoonlijke geaardheid en aangebo ren artisticiteit spelen daarbij een groote rol, waardoor de 'studie van verschillenden voor eenzelfde instrument, steeds voor ieder af zonderlijk ook zoo geheel verschillende resul taten oplevert. Een openbare voordrachtavond als deze geeft daarvan weer het beste bewijs. Maar hoe varieerend de prestaties ook waren, het gehoorde gaf wel duidelijk blijk, dat het on derwijs op deze school degelijk en serieus wordt gegeven en zeer vaak ook met mooi gevolg. Trouwens de staf van bekende leeraren staat daarvoor borg. Na de pauze kwam de concertklasse In ac tie, om onder leiding van den heer Leo Ruijg- rok, in werken van Bach een viool- en piano solist te begeleiden en een nieuw werk van Bram Maas onder diens leiding uit te voe ren. Het was een genoegen naar dit musiceeren te luisteren. Wat op dezen openbaren voor drachtavond geboden werd, Werd door de tal rijke aanwezigen dankbaar geaccepteerd. Het was een geslaagde avond, die èn leeraren èn leerlingen veel genoegen zal hebben gegeven. G. Reeds gisteravond draaide in „Cineac" een film-reportage van den gistermiddag ge speelde wedstrijd „Feyenoord—Blauw-Wit". De heer H. v. S„ heeft bij de politie aan gifte gedaan dat men zijn tuinhuisje staande op een terrein aan den Laanslootscheweg grootendeels heeft afgebroken en meegeno men. Van het huisje was alleen een schot over. Gedurende de maand Februari vermeerderde de woningvoorraad met 115 woningen en be droeg op het einde van deze maand 156,578. Het aantal gezinnen vermeerderde met 293 en bedroeg einde Februari 151.396. In uitvoering waren 680 woningen, waarvan 77 van den vereenigingsbouw. Het aantal officieel als onbewoond geno teerde woningen bedroeg 10961 benevens een 928 woningen met winkel. De toestand van het politie-bureau in de Hillegondastraat laat reeds geruimen tijd veel te wenschen over en is ook enkele malen in den gemeenteraad ter sprake gebracht. Meermalen moet men arrestanten een plaatsje bezorgen in Schiebroek of in Rotter dam, omdat de cellen bouwvallig zijn of om dat op andere tijdstippen het aantal cellen ontoereikend is. Plannen om tot den bouw van een nieuw bureau over te gaan, werden weer ingetrokken, om de kosten, die er aan verbon den zijn, doch de gemeente-architect de heer van Luijn, ontwierp daarna plannen voor een verbouwing. Bij deze plannen la er op gerekend, dat de rijwielstalling, de hal en de drie cellen worden afgebroken, terwijl ook het aangebouwde brandspuithuisje van spuit 3 zal worden ge sloopt. Op het daardoor vrij komend terrein zal men den z.g. nieuwbouw stichten. Wordt dit plan uitgevoerd, dan krijgt men de beschik king over een wachtkamer voor het publiek, een spreekkamer voor de rechercheurs en een aantal moderne, goed afgesloten cellen. Het nieuwe brandspuithuisje zal dan worden gebouwd op het perceel grond dat gelegen ls achter het politie-bureau. De plannen zjjn reeds in handen gesteld van de commissie en werden gunstig beoordeeld, zoodat er grond is voor de gedachte dat de verbouwingsplannen spoedig bij den Raad worden ingediend. In den nacht van Zaterdag op Zondag zjjn twee jongemannen op de Ged. Binnenrotte lastig gevallen door een beschonken man, die hen met een mes bedreigde. BjJ een uitval, die de man op hen deed werd de 24-jarige W. F. de K., door het mes aan het hoofd ver wond. De K. moest zich in het ziekenhuis aan den Coolsingel laten verbinden. De politie heeft den dader, die de 36-jarige kellner A E» bleek té riln. gearresteerd. (Van onZen Beursredacteur. AMSTERDAM, 14 Maart 1936. De Amsterdamsche Beursredacteur van De Maasbode, schrijft ditmaal In zijn wekelijkseh overzicht o.a: „Beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald". Dat is de wijze les van een goed Hollandsch spreekwoord; een les, die echter maar al te gemakkelijk wordt verwaarloosd. Misschien is het ook niet altijd even gemak kelijk, al ware het slechts om psychologische redenen, haar te volgen. Had de regeering haar maar opgevolgd inzake het Vaste Lasten Ontwerp. Want, indien de regeering na de reeds opgedane ervaringen thans nog zou willen vasthouden aan enkele idees fixes (bij voorbeeld aan de bewering, dat het Vaste Lasten Ontwerp in het geheel geen schade heeft teweeg gebracht), één feit zal zij toch wel niet meer kunnen ontkennen, en dat ls dat het Vaste Lasten Ontwerp na de daarin, in de Memorie van Antwoord aangebrachte wijzigingen iets geheel anders is geworden. Het „gecorrigeerde" ontwerp beoogt niet meer in de eerste'plaats het oorspronkelijke groote doel, t.w. verlaging van huren over de ge- heele linie, teneinde daardoor te komen tot verlaging, eveneens over de geheele linie, van de kosten van levensonderhoud, doch streeft thans allereerst naar een sauveering van hypotheekbanken. Wij zeggen nietnaar sau veering van d e hypotheekbanken, en ook niet naar die van d e zwakke hypotheekban ken. In de eerste plaats hebben Immers niet alle hypotheekbanken behoefte aan het in grijpen der overheid, en in de tweede plaats staat het voor ons nog Allerminst als een paal boven water, dat alle zwakke hypotheek banken in het thans gewijzigde Vaste Lasten Ontwerp een kurk zullen vinden, zwaar ge noeg om drijvende te kunnen blijven. „Vaste Lasten Ontwerp" is voor wat over bleef na de daarop toegepaste „correctie" in feite een geheel verkeerde benaming. De vlag dékt de lading niet langer,- nu van alle vaste lasten slechts één soort geheel willekeurig bij den kop wordt genomen, t.w. de hypotheek rente, doch alle overige vaste lasten als het ware in goed vertrouwen aan de gratie der lagere overheidsorganen worden overgelaten. Indien het mogelijk ls de erfpachtscanon te verlagen, dan zal dit, vooropgesteld althans dat de eigenaar van op erfpachtsgrond ge bouwde woningen de noodzakelijkheid ervan zal kunnen aantoonen, mogelijkerwijze kun nen geschieden vanaf het jaar 1937, dus vanaf het volgende jaar. De Gemeente, eigenaresse van den erfpachtsgrond zal dan echter een compensatie voor het door haar te lijden ver lies moeten kunnen vinden ineen verhooging van het maximaal aantal te heffen opeenten op de Gemeentefondsbelasting, tot ten hoogste met tien opcenten. En de huur der van de woningen van" dén aldus bedel den" huiseigenaaf zal slechts dan aanspr&ak. Runnen maken op verlaging van huur, indien doch hier komt een te groote reeks voor waarden, dan dat het doenlijk zou zijn haar te herhalen, en daarom nemen wq er ter illus tratie slechts één uit die reeks o.a. ten genoege van de onder leiding van een Kanton rechter gestelde Huurkamer, en met behulp van den inspecteur der directe belastingen kan worden aangetoond, dat huurverlaging voor hem noodzakelijk ls. Het stelsel der universeele en onvoorwaardelijke huurverla ging, aldus formuleert de regeering haar frontverandering, is vervangen door een stelsel van Lndividueele huurverlaging. De formulee ring is zeker niet slecht gevonden; zjj. klinkt althans wat eleganter dan wanneer men het beestje in rond Hollandsch bij zijn waren naam zou noemen. Intusschen het Vaste Lasten Ontwerp Is er ooit geweest, en het product der daarop toe gepaste „correcties" ligt thans vóór ons als eeh middel tot bescherming van enkele hy potheekbanken. Het middel lijkt ons echter erger dan de kwaal. Immers, indien het nim mer ware toegepast, de positie voor tal van hypotheekbanken zoü een geheel andere zijn geweest, dan zij thans is. Zonder het Vaste Lasten Ontwerp zouden de conversie-transac ties voor verscheidene hypotheekbanken auto matisch tot verlaging van lasten aanleiding hebben gegeven. Indien het ooit de bedoeling van. de regeering mocht zijn geweest doch dat was het aanvankelijk kennelijk niet de hypotheekbanken over mogelijke moeilijk heden heen te helpen, dan zou ongetwijfeld de beste door haar te volgen methode geweest zijn, het Ontwerp nimmer in te dienen. Door het Ontwerp in te dienen, heeft zij hypotheek banken voor problemen gesteld, waarvan de oplossing haar in het thans gecorrigeerde Ontwerp blijkbaar als voornaamste doel voor oogen heeft gestaan. De rente op hypothecaire leeningen wordt teruggebracht tot een maxi mum van 4% pCt. voor eerste hypotheken, en (je rente der pandbrieven tot maximaal 4 pCt. Sommige hypotheekbanken zullen van dezen maatregel ongetwijfeld profijt trekken. En wel die hypotheekbanken, voor wie de gevolgde wijze van financiering tot dusverre een belemmering was om door conversie van de daling der kapitaalrente te profiteeren, of wier toestand op de markt dusdanig mocht zijn beoordeeld, dat haar pandbrieven niet gemak kelijk den voor conversie gunstigen koersstand hadden kunnen bereiken. De laatste waren tot vóór een jaar zeker niet zeer talrijk; in tegendeel. Verlaging van de pandbriefrente is voor de betreffende hypotheekbanken uiter aard so wie so een voordeel; of echter de verlaging van de hypotheekrente een dusda nige uitwerking op de boniteit harer debiteu ren zal hebben, dat dezen in werkelijkheid aan de thans nominaal gereduceerde verplichtin gen gemakkelijker en beter zullen kunnen voldoen, dan zij aan de reëel waarschijnlijk toch reeds lagere dan de oorspronkelijke no- nomiale renteverplichtingen bereids voldeden, is een andere vraag. Voor een minder goeden debiteur kan een rente van 4% pCt. op zijn hypothecair crediet wellicht nauwelijks een verplichting beteekenen in vergelijking met den oorspronkelijken rentevoet van, zeg 5% pCt. of daaromtrent. Het Ontwerp is thans wel zóó ver van zijn oorspronkelijken opzet afgeweken, dat het voor de beweging der woninghuren weinig of geen zin meer heeft. Hoogstens kan men er nog dit van zeggen, dat het een niet bin dende belofte Inhoudt, om met goeden wil en medewerking van lagere overheidsorganen te streven naa- verlaging van nog andere vaste lasten dan die der hypotheekrente. Doch, niet eens van alle vaste lasten ook niet ten koste van Rijk of Gemeenten, maar ten koste van den betaler der Gemeentefondsbelasting, voor wien de grens van zijn draagkracht voor de zooveelste maal naar boven wordt verlegd; met, omdat die grens inderdaad hooger zou liggen dan de regeering oorspronkelijk wel meende te mogen aannemen dat zal eerst naderhand en achteraf kunnen blijken doch omdat het de regeering nu eenmaal beter convenieert om die grens te verhoogen. 't Is nog maar een stap Op tal van- punten zou men aanleiding kun nen vinden, het Vaste Lasten Ontwerp óók na deze wijziging in de Memorie van Antwoord aan critiek te onderwerpen. Slechts voor één aspect van het thans gewijzigde Ontwerp zou den wij echter in het bestek van deze be schouwing de aandacht willen vragen. En dat is voor dót aspect der dingen, hetwelk gelegen is in het element van willekeur, waaraan ook het onderhavige ontwerp, na deze correctie niet minder dan daarvóór uitdrukking geeft. Ontdoet men de Memorie van Antwoord van alle formalistisch klinkende frases, en be schouwt men hetgeen na de toegepaste cor rectie van het oorspronkelijke Vasté Lasten Ontwerpt is overgebleven op zijn zakelijke waarde, dan ontkomt men niet aan dezen ai- gemeenen indruk: dat geen zakelijk reoht na alle in het verloop der laatste vier jaren daar op reeds bepleegde aanslagen, meer veilig kan worden genoemd. En dat thans, de daaraan tegengestelde beloften en geruststellende woorden der regeering ten spijt, de deur wa gen wijd is geopend voor de aantasting van ook andere in het privaatrechtelijke verkeer in den loop der jaren gevestigde rechten. Om de hypotheekbanken uit haar moeilijke positie te helpen, aldus is ongeveer de strekking van het betoog der regeering, moet zoowel de rente op de eerste hypotheek als de pandbrief- rente willekeurig worden verlaagd. Doch, het ligt maar al te zeer voor de hand, indien an deren daarop straks zullen antwoorden met te verwijzen naar overheids- of semi-overheids- instellingen, die eveneens in moeilijkheden verkeeren, en die derhalve geen mindere rech ten op den steun der regeering kunnen doen gelden. Wat scheidt ons na een dergelijk wets ontwerp, indien het eenmaal Wet mocht zijn geworden, dan nog van een algemeene ge dwongen renteverlaging voor spoorweg-obli gaties, gemeenteleeningen d.d. Het is immers slechts één stap meer! Over het resultaat van deze pogingen der regeering om door ingrijpen van boven af tot verlaging der vaste lasten te komen, kun nen wij dan ook kort zijn in deze eenig mo gelijke conclusie, dat die pogingen eerder tot verwarring en ontreddering, dan tot vereen voudiging en bereddering hebben bijgedragen. De visch was afkomstig uit de Rottemeren en is geleverd door den visscher van der Starre. Vast staat, dat de Plas thans dicht bezet is met visch, temeer daar de partijen van het vorige jaar niet door hengelaars zijn gevan gen. Men hoopt nu op betere resultaten voor het a.s. seizoen, temeer daar er bij de uitgezette ,vlseh zich exemplaren bevinden van flinke grootte. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: J. W. Chr, Geiger 3 1 j., Amsterdam en M. H. Baas, 20 j., alhier. BEVALLEN: J. E. Groenendijk geb. Kouwen- hoven z. De voorgevel van een der schoonste en oudste kerken in de Spaansche provincie Alicantewelke door de linksche elemen ten werd verwoest. B.-en W. hebben den raad doen toekomen een verslag van de werkzaamheden van de schoonheidscommissie over het jaar 1935. In totaal werden 143 ingediende bouwplan nen beoordeeld, waarvan 89 werden goed gekeurd, 30 voorwaardelijk en 24 werden af gekeurd. In vergelijking met het vorig jaar is het aantal plannen met de helft verminderd, welk aantal toen 287 bedroeg. In 4 gevallen werd een plan buiten beoor- deeltng gelaten wegens strijd met wettelijke voorschriften, terwijl in 10 gevallen de beslis sing werd aangehouden voor nader onderzoek of wegens onvolledigheid. Do door de commissie gegeven adviezen Werden steeds door het gemeentebestuur over genomen. Het plan „Wilgenoord" heeft do commissie veel tijd gekost. Het geheel werkte storend op de afhandeling der agenda tijdens de bespre kingen en had bovendien nog een zeer on bevredigend verloop. De daarmede opgedane onaangename ervaring heeft de commissie overtuigd van de juistheid, dat in het alge meen de toelating van de ontwerpers der bouw plannen tot de commissievergaderingen onge- wenscht is. Tenslotte wordt in het verslag de navolgen de opmerking gemaakt. Het komt nog voor, dat er in de teekeningen te veel „gedokterd" wordt. De veranderingen, die door het Bouwtoezicht in de teekeningen worden aangebracht, zijn veelal eerst mogelijk nadat de betrokken ambtenaren uitvoerige be rekeningen e.d. .nebben gemaakt, waai mede voor de gemeenschap kostbare tijd verloren gaat. Het zou aanbeveling verdienen, wanneer het Bouwtoezicht de teekeningen, die belang rijke gebreken vertoonen, zonder meer aan betrokkenen ter hand stelt met de opmerking, dat nieuwe teekeningen moeten worden inge diend. Thans wordt doet* de ontwerpers van teekeningen teveel de gedachte gewekt, dat het Bouwtoezicht in laatste instantie toch wel voor het constructieve gedeelte zal zorgen. Op deze wijze neemt men feitelijk werk uit de handen van hen, die ten volle voor het ontwer pen der plannen berekend zijn en helpt men personen, die geen bruikbare teekening kun nen maken. Een en ander is niet in- het belang der architectuur. Het moet dan ook wou en afgekeurd dat ondeskundigen blijven doorgaan teekeningen te vervaardigen, die door het Bouwtoezicht moeten worden bijgewerkt. Het algemeen bekende café „De Viersprong" op den hook van den Kleiweg en den Straat weg zal vermoedelijk verdwijnen, evenals de vier daarbij behoorende huisjes, staande aan het begin, van den Kleiweg. De eigenaar, algemeen bekend als Charlie van Ham, die daar vele jaren het caféhouders- bedrijf uitoefende, is overleden, en de gebou wen, gezamenlijk een oppervlakte beslaande van 10 A. 89 C.A., zullen worden verkocht. Algemeeen is men benieuwd naar den ult" slag van deze verkooping. bben In den tr)d der hoogconjunctuur he, bouwspeculanten reeds aanbiedingen gei - waarbij bedragen van 100.000.- en f werden genoemd, doch de eigen0-31 was ei toe te bewegen het pand af te 3 aan' Op 2 April a.s. zullen de panden m het Notarishuis te Rotterdam worden geveild. Zaterdagijddda-g is door de afd. Zoetwater- visscherij van de Ned. Heidemaatschappij, afd. Hiilegersberg, weder een partij brasem en voorn uitgezet in den Bergschen Achterpias, namelijk in het water toebehoorend aan de familie Vieyra, die het echter aan de afd. Hiilegersberg van de Heidemaatschappij heeft verpacht- B. en W. hebben afwijzend beschikt op het verzoek van de Vereeniging Het Hooge Land om op Woensdag 1 Juli a.s. een speldjesdag te houden, daar 'er reeds te veel van de offer vaardigheid der ingezetenen wordt gevraagd. In den nacht van Woensdag op Donderdag j.l. is van de terreinen van de firma Stolker en Kntjff aan den Achterweg hoek Scherpen- drechtschekade een partij oud ijzer, ongeveer 5 ton, bestaande uit rails, binten enz. ont vreemd. Het ijzer is door de daders per vracht auto vervoerd. De politie verzoekt hun, die inlichtingen kunnen verstrekken, zich op het bureau van politie te willen melden. NED. R. K. VOLKSBOND. Vrijdagavond hield de afdeeling alhier van den Ned. R. K. Volksbond in het R. K. Ver- eenigingsgebouw haar goedbezochte jaarver gadering, welke bij afwezigheid van den voor zitter aanvankelijk stond onder leiding van den heer H. Gunneweg en later bjj de komst van den vice-voorzitter, den heer A. de Koning, onder diens leiding. Medegedeeld werd, dat met den Vlaard. Bestuurdersbond en den Chr. Bestuurdersbond pogingen in het werk waren gesteld, om jeugdige werkloozen werkzaam te stellen in de industrie. Deze pogingen had den nog geen succes. Aan B. en W. en later aan den Raad is 'n verzoek gericht om vergoeding voor het schoonhouden van het stempellokaal. Voor de film „Oranje en Volk in 1935" zijn voor de R. K. werkloozen een aantal kaarten beschik baar gesteld. Werkloozen kunnen zich bij de bestaande commissie voor ontwikkeling der werkloozen vervoegen. De gelegenheid tot ont spanning aan de R. K. werkloozen in het R. K. Vereenigingsgebouw loopt eind Maart ten einde. Pogingen worden in het werk ge steld, om een zangvéreeniging onder de werk loozen op te richten. De aandacht werd ge vestigd op de vergadering van den R. K. Vre desbond alhier op Maandag 16 Maart. Hierna werd door den secretaris, den heer H. J. Huisman, het jaarverslag over 1935 uit gebracht, waaruit wij o.m. het volgende uit- stippen. Het ledental liep terug van 310 tot 304. Gememoreerd worden de verschillende werkzaamheden van de afdeeling, waaronder de zorg voor de ontspanning-en ontwikkeling der R. K. Werkloozen een voornaam aandeel neemt. Na het verslag van de afdeeling volgt een overzicht der verschillende onderafdeelin- gen. Door den penningmeester, den heer J. Hillenaar, werd het financieel verslag uitge bracht, waaruit bleek, dat de ontvangsten heb ben bedragen 1775.48, de uitgaven 1962.17. Het nadeelig saldo over 1936 bedraagt alzoo 186.69. Bij de begrooting was gerekend op een nadeelig saldo van 150.52. Tot kaa- controiecommissie werden benoemd de heeren J. Vermeulen, G. van Velzen en C. J. Jansen. Hierna had de bestuursverkiezing plaats, waarbij herkozen werden de heeren A. Ver meulen, J. Hillenaar en B. J. M. Ronteltap en nieuw gekozen de heeren P. Siangen en J de Wit. Tot voorzitter werd herkozen de heer A. Vermeulen. De voorzitter, de heer A. de Koning, richtte zich met een nartelgk dankwoord tot heeren H. Gunneweg en F. C. Burger, gedurende vele jaren hun beste krachten bestuurslid aan de afdeeling hebben geg Vervolgens verheugde het spreker, a Vermeulen wederom tot voorzitter kozen, waardoor de afdeeling ine vo gende jaren wederom onder d e ame leiding zal staan en tenslotte memoreerde spr. het heuglijk feit, dat de p®^^eester' de heer J. Hillenaar, in den lo p dezer maano zijn 30-jarig jubilé als ^stuurs'ld za' berden- ken gedurende welken tijd hij bijna steeds de financiën heeft beheerd en dit op buitenge woon accurate wijze. PASTOOR H. J. MAAS BENOEMD TE NOORDWIJKERHOUT. tje; Verkade, Zuidbuurtsche weg 2, pak met inhoud; Politiebureau, zakboekje; Tiel, Blek straat 29, autoped; Korswagen, Fuik i.aid- schoen; Hofman, 2e Maasboschstraai. 12, ko nijn; Borsboom, Catsstraat 21, boodj' happen- tasch; Breeman, Da Costastraat 1, laschje en muts; Smits, Rijkestraat 7, merkplaat auto; de Jongh, Ruyterstraat 26, combinatie tang; Peters, le Liesveldsteeg 15, handschoenen; Vegn, P- C. Hooftstraat 22, sleuteltje; Raad huis VI. Ambacht, bos sleutels, 2 zandschopjes, rijwielplaatje, kinderhandschoen; Begoniastr. 2, VI. Amhacht, bos sleutels. RIJWIELPLAATJE ONTVREEMD Van een viertal rijwielen alhier zjjn de ry- wielpiaatjea ontvreemd. De politie doet on derzoek. hieraan deel plm. 100 mannen, maassluis een 15-tal cleel- De zeereerw. heer pastoor H. J. Maas is door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor te Noordwijkerhout, parochie van den H. Jozef. Tot pastoor tö Vlaardingen is benoemd pastoor J. van der Sman, pastoor te Rhoon. STILLE OMGANG. „„n Stillen Om- Door het genootschap va"^erom dee, gang alhier is ook dit Van V1 nomen aan den Stillen omgang an viaar- dingen namen SÏÏs bovendien een aan tal leden der St. J ozefgezellenvereenlglng zich Zaterdagavond P« fiets naar Amsterdam hadden begeven en zich aldaar bij de andere deelnemer"3 aansloot. Zaterdagavond te half eii wa3 er eeQ bort lof voor de deelnemers in de parochiekerk, waaronder kapelaan P. van Steijn met eenige kernachtige woorden de deelnemers opwekte te bidden voor de intentie van den Omgang, Rechtvaardigheid en Vrede. Per extra-trein vertrok het gezelschap naar ^Rotterdam, waarna de reis naar Amsterdam volgde. Te half vier werd in de kapel der Eerw. Zusters Franciscanessen aan de Heeren„i acht door kapelaan van Steijn het H. Misoffer op gedragen, waaronder alle deelnemers ter H. Tafel naderden. Hierna volgde btj de Zusters het gemeenschappelijk ontbijt, waarna tegen half zeven Amsterdam weid vei laten en de deelnemers zich weder huiswaarts spoedden. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Bakker, Cronjéstraat 44, ktndertaschje; Munnik, P. K. Drossaartstr. 112, paar klappers; Moerman, Dayer 5, loo- per; Hulspas, Groene weg 15, sjaal; Luthart, Baijuwstraat 13, rijwielplaatjë; van der Vlis, Steijastraat 18, kleedje en kinderhandschoen- EEN SOEPELE FORMULE. OEDAPEST, 14 Maart. (R.O.) Ter definieering van de Oosten rijksch Hongaarsche samenwerking en van de Oostenrijksche politiek in het algemeen, zooals deze voortvloeien uit de accoorden van Rome, verklaar de bondskanselier dr. Schnschnigg heden: „De Oostenrijksch—Hongaarsche sa menwerking beoogt een eendrachtige actie op economisch en cultureel ge bied. Zij heeft slechts een politiek karakter in zooverre wij ons weder- keerig op de hoogte moeten houden, om onze economische en cultureels belangen te waarborgen. Wij hebben ervan af moeten zien, ver bintenissen aan te gaan, die onze be trekkingen met andere staten onmoge. lijk zouden maken. Het feit, dat wij onze eigen onaf hankelijkheid verdedigen, moet den staten, waarmee wij onze economische en cultureele betrekkingen wenschen tö verruimen, aantoonen, dat Wij do hunne zullen iwétéh te eérbiedigèn**. '"!'- -■ - a fi t Deze tamelijk soepele -en in vergelijking tot vroegere verklaringen veeleer restric tieve formule maakt 't Oostenrijk mógelijk, zich bulten de Hon gaarsche revisie kwestie te houden, ervenals ril het Hon garije mogelijk maakt, een stelling nemen ten opzichte van de kwestie der Oostenrijksche onaf hankelijkheid, te ver mijden. BOEDAPEST, 14 Maart. (R.O.) Na de Ooatenrijksch-Hon- gaarsche besprekin gen van heden is een officieel com muniqué uitgegeven, waarin wordt geconstateerd, dat de beide regeerings-chefs en ministers van buitenland- sche zaken in den geest van het pact van Rome besprekingen hebben gevoerd en ge bleken is, dat hun inzichten ib den algemee- nen toestand geljjk zjjn. O.a. is gebleken, dat de regeeringen van Oostenrijk en Hongarije eenze fde politieke lijn volgden. Een groot deel van dc besprekingen was gewijd aan de economische betrekkingen en richtlijnen ztin opgesteld voor de deskundi gen, welke dezen nader zullen uitwerken. Bovendien is de economische situatie in het ponaubekken besproken en een uitbrei ding van den handel tusschen beide landen. Dr. Schuschnigg Na haar terugkeer uit Hollywood is Marta Eggerth onder regie van Geza von Bolvary aan een nieuwe film begonnen, ditmaal voor de Tobis-Magna, de kort geleden opgerichte eigen productiemaatschappij van het Tobls-concern. Voor de overige hoofdrollen werden geënga geerd: Paul Hartmann, Georg Alexander en Hïlde Weissner. De muziek is van den beken den componist Franz Grothe. De atelier-opnamen van de nieuwste Tren- ker-film der Tobis „De Keizer van Californië", waarvoor als gegeven de levensgeschiedenis van Johan August Sutter, een der pioniers van Wild West, genomen werd, zjjn bijna klaar. Hans Zesch-Bailot speelt de rol van den Mexi- caanschen gouverneur, Alexander Golling. die 'n belangrtjke rol speelt in „Michaël Strogoff" beeldt hier op zijn bekende wijze den Ameri- kaanschen burgemeester uit. Jan Kiepera is na zijn terugkeer uit Amerika, waar hij in een film moest spelen, lil Weenen aangekomen, waar in de Tobis Sascha- ateliers zijn eerstvolgende Europeesche en te vens een eerste Weensche film gemaakt zal worden. De vporloopiga.tittel luidt: „lm Son- nenschein". Deze film wordt door de Tobis in Nederland in de productie 1936/'37 opgenomen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2