reorganisatie bij de politie. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS. 59ste JAARGANG. WOENSDAG 18 MAART 1936 No. 17510 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 bondsavond a. N. w. b. UITBREIDING VAN CORPS EN MATERIAAL. Voor 1936 een bedrag van 13000 gulden onkosten. VAN UYLENSPIEG EL. KETHEL. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. ROTTERDAM. ITALIAANSCHE OF SYRISCHE CITROENEN Partij waarvan de herkomst nog niet vaststaat, in beslag genomen. XERXES—SPARTA. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. y De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT' bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10 Per week 25 cent p Pij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprtjs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. Losse EXEMPLAREN zjjn steeds aan ona bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar d, 5 cent Per stuk. postcheque- en girodienst No. 81440. Litgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. CHIEDAMSCH De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarlef. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.b'j overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen f 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijsvinger; f 50.— bij verlies van twee voorste ledemat in van een band 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Gisteren organiseerde den A. N. W. B. een bondsavond in gebouw Eendracht. Op dezen avond werd door den bond een tentoonstelling georganiseerd van alles wat door den A. N. W. B. tot stand is gebracht en tevens de film „Als de dots in de branding der tijden" werd vertoond. In zijn openingsspeech heette de heer H. P. Kanters, leider der propaganda-afdeeling, r e aanwezig"en hartelijk welkom en verleende vervolgens het woord aan den burgemeester, xnr. dr. F. L. J. van Haaren, die een korte inleiding hield. Hij zeide niet gaarne den A. N. W. B. te hebben teleurgesteld, toen hem verzocht was door een korte inleiding belang stelling voor den bond te wekken, omdat het Werk van den bond een specifiek Nederlandsch belang is, dat ook Schiedam ter harte gaat. De waardeering voor den bond strekt zich Uit van hen die voor zaken of ontspanning, zoowel in het binnen- als in het buitenland aankloppen bij den A. N. W. B. tot zelfs de overheid, waardoor haar het predicaat Koninklijk werd toegekend. Spreker hoopte, dat deze avond de band tusschen cursisten en den bond zou versterken en wenschte, dat het groote nut, de warme belangstelling en waar deering mocht onderhouden. Hierna dankte de heer Bergsma, bondsvoor zitter, clen burgemeester voor zijn opwekkende Woorden en zeide, dat de bond het op prijs Stelde, wanneer de dragers van het gezag het Werk van den A. N. W. B. op prijs stellen. Hij hoopte dat de verhouding tusschen het be stuur en de autoriteiten van aangenamen aard hiochl blijven en dat, wanneer het noodig hiocht zijn, de bond zou mogen rekenen op hen steun van den burgemeester van Schie dam. Vervolgens nam de heer H. P. Kanters het Woord, die er aan herinnerde, dat, hoew e e tijden slecht zijn, er nog velen zich onnooc ïg achter het crisismonster verschuilen, nun steun aan den bond onthouden, maar dikwijls hrofiteeren van het werk van den bond. Spre ker belichtte vervolgens het werk van den bond en besloot met een opwekking tot lid maatschap. in dé pauze, die hierop volgde werd door de aanwezigen de expositie bezocht, die op 't tooneel was aangebracht en waar alles was tentoongesteld, wat door den bond gedaan Wordt. Na de pauze werd de fiim iIn <je branding der tijden vertoond, die een duidelijk beeld gaf van de ontwikkeling van het werk van den bond. Het was een avond, die voor de be zoekers en waarschijnlijk ook voor den A. N. W. B. vruchtdragend zal zijn. PASSAGE-THEATER. De Spooktrein. Op Vrijdag 27 Maart geef het Ver. Rotterd. Hofstadtooneel, dir. Cor v. d. Lugt Melsert, een opvoering van het tooneelstuk „De Spook trein". DE K XVHI-FILM. Op 17 April wordt in het Passage-theater, a s be&in van een reeks voorstellingen, de gala-première gegeven van de K XVlII-film- AANBESTEDING Wij vestigen de aandacht van H.H. Schil ders op de aanbestedings-advertentie van schilderwerk voor 396 woningen enz., voor komende in deze krant. AANRIJDING. Gisteravond heeft ter hoogte van het z.g. Roode hek aan den Rotterd. dijk een aan rijding plaats gehad tusschen een Vlaarding- sche autobus en den wielrijder D. V., oud 14 jaar, wonende alhier. De aanrijding werd ver oorzaakt doordat de wi(dl.yder die evenai3 de globus in de richting Koemarkt reed en voor autobus reed, aanvanklök zijn iinkerhand "Itstak ten teeken by het Roode ,hek links den weg wilde oversteken, doch later toen hÜ zlch ter h°ogtc van het zg Roode hek bevond weer doorreed tengevolfe waarvan de autobus toen langs hem schoof. De wielrijder kwam te vallen en u een schaafwond aan den linkerheup op. Den chauffeur treft geen schuld. LATTEN ONTVREEMD. Ten nadeele van den timmerman Th. N. zijn gisternacht eenige nieuwe latten ont vreemd die in een greppel van een tuintje in het Sterrebosch lagen. ST. JÖZEFGEZELLEN NAAR „DE BOCHT" Naar wij vernemen zullen er a.s. Maandag wederom een 10-tal St. Jozefgezellen naar 't werkkamp „de Bocht" te Goirle vertrekken. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 17 Maart. Aangekomen: Duitsch s.s, Jolanthe, ledig van Rotterdam; Ital. s.s. Edera, ledig van Rotterdam; s.s. Alhena, van Londen; s.s. Moira van Vlissin- gen, allen om te dokken in de Wilhelmina- haven. SCHIEDAM, 17 Maart. Vertorkken: Ital. s.s. Manzoni, ledig naar Rotterdam; Spansch s.s. Bizkargi Rendi, ledig naar Leitb; Ital. s.s. Edera, ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 18 Maart. Aangekomen: tank boot O. A. Knudsen, met traan van de Zuide lijke IJszee; Eng. s.s. Authority, ledig van Londen om soijaolie te laden, beide voor de N.V. Schieveem aan de Wilhelminahavcn. De voorloopige voorstellen luiden aJs volgt: Door den Burgemeester werd aan ons Col lege op 8 November j.l. overgelegd een zeer uitvoerig rapport van den Commissaris van Politie d.d. October 1935 met een begelei dend schrijven van den Burgemeester, waar in deze belangrijke aangelegenheid werd in geleid. Daarna hadden hieromtrent meermalen be sprekingen in ons College plaats. Bij die besprekingen kwam vrij spoedig vast te staan, dat in het algemeen geen over wegende bezwaren bestonden tegen: .ad j.-inspecteurs a. uitbreiding van het kader met 3 ad junct-inspecteurs; b. uitbreiding van de administratie met een klerk en een machineschrijver (of een of meer andere krachten) tot een gezamenlijk salaris van in totaal 1600. Verder hebben ook de volgende door den Burgemeester voorgestelde punten niet op onoverkomelijk verzet gestuit; c. bevordering van één rechercheur tot bri gadier-rechercheur, waardoor met behoud van het bestaande aantal rechercheurs (6) één hun ner met een hoogeren rang wordt bekleed, d. formeele wijziging van den titel „hoofd agent" in „brigadier". Dit geldt uitsluitend een benaming, waaraan geen geldelijke ge volgen zijn verbonden. Op deze wijziging wordt prijs gesteld, niet slechts omdat daarmede aansluiting wordt verkregen aan een meer al gemeen gebruikelijke benaming, maar ook omdat de gezagsverhouding in de lagere ran gen daardoor beter tot uiting komt. Rijwielen. e. aanschaffing van de met de uitbreiding verband houdende rijwielen; Auto's! f. aanschaffing van een „uitruk-, arrestan ten- en E. h. B. O.-auto", kostende pl.m. 3500; hierbij moge worden opgemerkt, dat de aanschaffing- van dezen wagen wel ten voll ezal drukken op het hoofdstuk der po litie, maar dat daarmede en in niet gerin ge mate ook gediend wordt een belang, dat bcpaa delijk aan den rand der politiezorg is gelegen, n 1. de eerste rulp bij ongeluk ken; de m Uw Raad naar voren gebrachte wensch S'mg mede in die richting- de aanschaffingssom ware over 7 jaren te' ver- deelen, d.i. 500 per jaar; ook in Den Haag werd de aandacht gevestigd op dit hulpmiddel- in de omliggende kleinere plaatsen - Vlaar- dingen en Oyerschie heeft men zulke wa gens reeds; Schiedam en een politiediploma. g. invoering van een gemeentelijk diplo ma; teneinde den studiezin onder het per soneel op te voeren en daardoor de beschik king te verkrijgen en te blijven houden over goed geschoolde krachten, ware een z.g.n. ge meentelijk diploma voor de politie in te voe ren. De eischen voor het behalen hiervan ge steld, zullen eenigszins meer omvattend zijn dan die, voor een politiediploma met aan- teekening. Zij, die in het bezit zijn van het diploma, komen, indien ook overigens hun practiscche dienst voldoende is, bij vacatures in aanmerking voor promotie, speciale dien ten enz.. Men krijgt en behoudt aldus de be schikking over een kern van theoretisch en practisch goed geschoolde krachten, hetgeen den dienst zeer ten goede zal komen Bij het behalen van het gemeentelijk diploma zou men dan een gratificatie van ƒ25 en 2 dagen extra verlof ontvangen. Dit diploma moet na 5 jaar „verdedigd" worden, aangezien het an ders zijn waarde verliest; h. afschaffing van de nachtagenten, wat een besparing be teekent; i. aanstelling van een nieuwen agent van politie in de plaats van den agent, die met het toezicht in het gebouw van Maatschap pelijk Hulpbetoon is belast. Moeilijkheden over 21 agenten veei moeilijker bleek het, tot overeenstem- ming te komen omtrent het aantal agenten, waarmede het thans bestaande korps zou m He™! Worden uitgebreid. p u het raPPOI"t van den Commissaris van o ie genoemde aantal van 21 agenten niaa e e ook niet gemakkelijk hiervoor 'n op ossmg e vmden, daar afgezien van het al dan met wenScheiijke van een dergelljke uit_ breiding e ve uit financieel oogpunt ge heel onmogelijk moest worden geacht De Burgemeester heeft toen toe d eerst nog te zullen nagaan in welk opzicht en in welken omvang te dezer wellicht hulp van Rijk of Provincie ware te verkrijgen, hulp in actief dienstdoende krachten of in eenigen anderen vorm. Overeenkomstig deze toezeg ging heeft de Burgemeester besprekingen ge voerd met tal van autoriteiten, welke met de politieaangelegenheden zijn belast. Op grond hiervan heeft de Burgemeester ons o.m. het volgende medegedeeld. Den aliereersten stoot. Ten aanzien van Schiedam rekent men er op, gaat men er van uit dat het beschikt over een behoorlijk gemeentelijk politiekorps be hoorlijk in den zin van voldoende naar hoe danigheid en naar omvang dat niet slechts berekend is op het verrichten van de gewone, dc dagelijksehe, politietaak, maar dat ook in staat is bij relletjes of woelingen den aller- eersten stoot op te vangen. Aan die eischen voldoet ons korps, naar 't oordeel van den Burgemeester, beslist niet. De Commissaris van Politie heeft dat dui delijk uiteengezet en aangetoond in zijn rap port van October 1935; de Burgemeester sloot zich daar geheel bij aan, al meende hij, reke ning houdende met de uiterst moeilijke gelde lijke omstandigheden, waarmede onze gemeen te te kampen heeft, de noodzakelijke uitbrei ding tot een kleineren omvang te moeten er. mogen beperken. De juistheid van die uitspraak werd ten aanzien van den omvang, in het bijzonder nog gestaafd door het feit, Men zegt zeden-delicten. a. dat tegenover de talrijke ongerechtig heden in den vorm van misdrijven (in het bijzonder ook zedendelicten), van overtredin gen, van baldadigheden op welk gebied ook, alles zeer ten nadeele van/de burgerij met de beschikbare manschappen niet met de noodige kracht is op te treden; b. dat bij den bestaanden omvang aan de meest dringende aanvragen om politiehulp of politietoezicht, bij gebeurtenissen van bijzon deren van den gewonen gang van zaken afwijkenden aard in den regel niet of niet genoegzaam kan worden voldaan; c. dat by ziekte, bij verlof of afwezigheid uit een of anderen hoofde van meer beambten tegelijk, van eenige behoorlijke bezetting in het geheel geen sprake meer is; Soms kleiner. d. dat in vergelijk met andere steden, de bezetting in Schiedam veel, soms heel veel kleiner is, en dat de uitgaven, aan de politie besteed, elders aanmerkelijk hooger zijn dan hier, waarvoor als voorbeelden mogen gelden: Schiedam: aantal inwoners pim. 62000, aant. agenten (rechercheurs en hoogdagenten inbegrepen) 85; Rijkspolitie 0; totale be wakingssterkte 85; kosten van de politie totaal bedrag 246.375; kosten van de politie per inwoner 3,97. Dordrecht: aantal inw. pim. 60000; aantai agenten (rechercheurs en hoofdagenten inbegrepen) 112; Rijkspolitie 5; totale be wakingssterkte 117; kosten van de politie totaal bedrag 289.065; kosten van de politie per inwoner 4.82. Breda: aant. inwoners pim. 48000; aantal agenten (rechercheurs en hoofdagenten inbegrepen) 90; Rijkspolitie 114; kosten van de politie totaal bedrag 245.905; kosten van de politie per inwoner 5.12. Delft: aantal inwoners pim. 52000; aantal agenten (rechercheurs en hoofdagenten Inbegrepen 97; Rijkspolitie 11; totale be- wakingssterkte 108; kosten van de politie totaal bedrag kosten van de politie per inwoner Leeuwarden: aantal inwoners 52000; aantal agenten (rechercheurs en hoofdagenten inbegrepen) 106; Rijkspolitie 32; totale bewakingssterkte 138; kosten van de politie totaal bedrag 250.745; kosten van de politie per inwoner 4.82. Leiden: aantal inwoners pim. 73000; aantal agenten (rechercheurs en hoofdagenten inbegrepen) 135; Rijkspolitie 14; kosten van de politie totaal bedrag 373.501; kosten van de politie per inwoner 5.11. Hilversum: aantal inwoners pim. 67000; aan- fa' agenten (rechercheurs en hoofdagen ten inbegrepen) 105; Rijkspolitie 7; totale bewakingssterkte 112; kosten van de politie totaal bedrag 291.500; kosten van de politie per inwoner 4.35. Zwolle: aantal inwoners pim. 42000; aantal agen en (ïechercheurs en hoofdagenten inbegrepen) 60; Rijkspolitie 18; totale be wakingssterkte 78; kosten van de politie totaal bedrag 177.500, kosten vL de politie per inwoners 4.23 e. dat, toen in 1931 door den Burgemeester van Schiedam, op advies ook van den Com missaris van Politie, die alstoen sinds een dertigtal jaren in alle toestanden en nooden van deze stad was ingewijd, een voorstel werd gedaan tot eene „hoogst noodzakelijke" uitbreiding van het politiecorps met 26 man er niet deze 26 man, maar slechts 18 man zijn toegestaan en dat sindsdien, na een ver loop van ruim 5 jaren, ofschoon de stad in zielental met pl.m. 14.000 is vooruitgegaan en het verkeer, de wettelijke voorschriften en de politiezorg in het algemeen enorm in omvang zijn toegenomen, ondanks dat alles noch ineens, noch geleidelijk, ook maar de minste uitbreiding van de politiesterkte heeft platas gehad; f. dat bij de behandeling van de begroo ting voor het jaar 1936 er van verschillende zijden uit den Raad dan ook stemmen zijn gehoord, om tot eene redelijke uitbreiding van de politie over te gaan. He voorzien in dit tekort door plaatsing an door dienstdoen van rijkspolitie ia de stad moet ten eenenmale uitgesloten wórden ge acht; alle daartoe aangewende pogingen zijn hierop afgestuit, dat dit op wettelijke of cp andere (praktische) gronden niet mogelijk dan wel ondoenlijk is. Rijksveldwachter niet politiehond. Gezien de moeilijkheden, waarin Schie— Cc.m verkeert den omvang der uitbreiding eenerzij s en de grootte der werkloosheid i te c aai mee gepaard gaande onkosten en ui gaven anderzijds is men wel tereid met betrekking tot de buitenwijken (het lande- li, k deel) van Schiedam een bijzonder stand punt in te nemen en is ter medewerking aan d e bewaking van het Sterrebosch en den Ouden Dijk in Schiedam althans tijde lijk de detacheering in uitzicht gesteld van een rijksveldwachter met een politie hond. iDeze hulp is zooals vanzelf spreekt zeer dankbaar aanvaard geworden). 12 Man er bij als uiterste. In verband met een en ander meende de Burgemeester als uiterste, dat bij de krach tigst mogelijke bevordering en opvoering der kwalitatieve eigenschappen van het corps, de verantwoording voor veiligheid van per soon en goed en voor handhaving der wette lijke bepalingen nog kon dragen ons Col lege te moeten voorstellen: een uitbreiding van he aantal agenten met 12 man. Op de ze 12 man rustte dan de uitbouw en reorga niseering van den dienst in zijn geheel. Teneinde van de uitbreiding en daarme de van de geldelijke uitgave niet plotse ling op één en hetzelfde oogenblik den druk te doen gevoelen, stelde de Burgemeester voor, 'X deel van deze uitbreiding (derhalve 4 agenten) aan te stellen met ingang van 1 Mei 1936, tegelijk met de hiermoven onder a genoemde adjunct-inspecteurs en het onder genoemde adminnstratief personeel: 'j deel (4 agenten met ingang van 1 Augustus 1936; jj deel (4 agenten met ingang van 1 November 1936. De kosten. Met de uitvoering van een dergelijke uit breiding zou met inbegrip derhalve van do hierboven onder de letters a tot en met i genoemde maatregelen gemoeid zijn. a. over 1936 (gedeelte van een dienst jaar) een uitgave van rond 13.000; b. over 1937 (vol dienstjaar) een uitgave van rond 29.500. Met betrekking tot den invloed, dien deze uitgave op de begrooting uitoefent heeft de Burgemeester de overtuiging gekregen, dat noch bij het Provinciaal Bestuur, noch bij de Regeering bezwaar zou bestaan, wijl, zoo- als de Burgemeester meende te weten, men ook daar, zoo met betrekking tot_ het per soneel als tot het materieel, met de onver mijdelijkheid van een uitbreiding en een re organisatie op de hoogte was. Ten einde reeds aanstonds rekening te houden met de mogelijkheid, dat door ge- Wijzigde omstandigheden te eeniger tijd met minder agenten zou kunnen worden volstaan, is het de bedoeling de betrekkelijke veror dening zoo te redigeeren, dat er gesproken wordt van een maximum aantal agenten en brigadiers, tot wier aanstelling kan worden overgegaan; waar elk jaar een verloop onder het aantal agenten plaats heeft door ontslag, op grond van leeftijd, ziekte, overplaatsing of anderszins, zou van een overcompleet of van een op wachtgeldstelllng dan nooit sprake behoeven te zijn. De noodzakelijkheid? Het geheele voorstel, zooals door den Bur gemeester aan het College gedaan, was te voren door den Commissaris van Politie in een vergadering der dienstcommissie behan deld; de leden dezer commissie gingen hier mede niet alleen volkomen aceoord, maar ge voelden zich ook bewust van de noodzake lijkheid van uitvoering daarvan. In ons College echter was met het oog op de uiterst moeilijke financieele omstandighe den geen meerderheid te vinden om de be doelde uitbreiding met 12 man op de door den Burgemeester gewenschte data aan Uw Raad voor te stellen. Na uitvoerige bespreking kwam men te dien aanzien tot het volgende compromis Verdeeling. Met ingang van 1 Mei a.s. waren 4 nieuwe agenten aan te stellen; voorts waren zoowel ter. laste van 1937 als van 1938 telkens nog voor 4 nieuwe agenten gelden op de begroo ting uit te trekken, wanneer dit redelijkerwij ze, gelet op den toestand van de financiën, eenigszins te doen zou zijp, zoodat de uitbrei ding met het door den Burgemeester noodig geachte aantal van 12 man wèl, maar over een langer tijdvak, zou worden verkregen. De kosten van deze uitbreiding zullen eveneens met inbegrip van de hierboven on der de letter a tot en met i genoemde maat regelen over 1986 rond 9500 bedrageh. De Financieele Commissie hieromtrent om advies gevraagd, heeft ons medegedeeld, dat zij zich met dit compromis-voorstel heeft kun nen vereenigen. Waar echter in deze Commissie verschil lende opvattingen naar voren kwamen, mee- nen wij goed te doen u naar het advies der Commissie te verwijzen, hetwelk wij daartoe afzonderlijk overleggen. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1517 Maart. GEBOREN: Hendrik, zoon van J. Verhoev en M. van Gulik, Rijnstraat 8 Jacques C. H., zoon van R. J. Nunes en W. van Dijk, Bilderdijkstraat 27 Cornelia, dochter van A. van de Graaf en N. van der Drift, Broers- veld 87 Comelis, zoon van P. C. Suijker en M. C. Kloos, Nic. Beetsstraat 45. Lezers en lezeressen van de Nieuwe Schie dammer! Met angst en beven heb ik, en ook U vermoedelijk, de ingezonden stukken ge lezen, det welke mijne eerlijke opmerkingen over den „Knock-out-horizontale-vélocipédisti- que" behandelden. Het één was een lofuiting op mijn malle inval, het andere had het over: ersatz, zijn potlood om mij uit te tee kenen, een zwellend hart van vreugde een ander creatuur, en noemde mij zelfs een hemelsbreed verschil met zijn vroolrjken voorganger enschreef toenBeste Tijl. Dat doet me goed! Daar zit toch nog eeni ge waardeering in dezen vriendelijken aan hef. En ook kreeg ik goeden raad daarna. Ik schrijf hier: Hu, omdat ik naar het po litiebureau werd verwezen om mijn jeremia de te zingen. Wie weet hoeveel er al voor mij geweest zijn? Men zegt: veel! Ik ril, als ik er aan denk. Ik zie mij al klagen over bonnengevers, doch, waarde HU (ik ril), de bedoeling van Thijl is niet geweest om het gezag naar beneden te halen. Integendeel, ik zou niet gaarne zien, dat vandaag of morgen heel Schiedam voor de bali moet komen met de betreffende bonnen. Als het zóó doorgaat, zouden er „agenten" te kort zijn en zou er dus ook een tekort aan „gezag" zijn! Wie begrijpt het? Gezag zooals gij be doelt, bedoel ik echter óók. Gezag wordt niet gemaakt, doch verkregen. Wanneer ge zag foutief gehandeerd wordt, waar dan ook lijdt het gezag daar zelf onder. Gezag moet echter ook in werkelijkheid gezag zijn. Eer biedwaardig, gestreng, doch ook vriendelijk vergevend. Dit laatste woord, wensch ik aan HU en alle gezagdragers, bijzonder voor dit maal aan te bevelen. Uw dienaar met den ersatz. Gisteren heb ik een hooggaande ruzie mee gemaakt over de „verantwoordelijkheid van de vuilnisbak". Oorzaak was dat a.s. Vrijdag weer een verordening tot bonnengeven schijnt te worden geboren. Vanwege het gemeentebe stuur van Uijlenstad zal er dan bij verordening aan dienstboden, doch vooral aan huisvrou wen zonder dienstboden in het vervolg huis arrest worden opgelegd. Leest dit: De Commissaris van Politie heeft voorts in overweging gegeven, niet alleen 't door zoeken van de vuilnisbakken strafbaar te stellen, maar ook het buiten zetten daar van aan eenige regels te binden. Zoo be- hooren de bakken op afdoende wijze te zijn afgedekt en bovendien niet eerder te wor den buitengezet, dan nadat het naderen van den vuilniswagen door ratelen wordt aangekondigd. Onze Commissie heeft zich met een cn ander vereenigd, doch niet dan nadat zij zich had vergewist, dat door den Reinigingsdienst zorg zal worden gedragen voor het in acht nemen van voldoende tusschenruimte tusschen het tijdstip van het ratelen en dat van het ophalen van het vuilnis, zoo dat voor alle inwoners met name voor de bewoners van bovenhuizen, behoorlijk gele genheid zal bestaan om den vuilnisbak bui ten te zetten. U ziet waardoor de ruzie is ontstaan. De toestand wordt dus als volgt: De ratelaar (Provoost geweldige) komt om half elf met zijn geluid in een wijk van gestraften aan. Op dit geluid gaan alle deuren open en wor den dan de vergulde en-»prachtig versierde takken buiten gezet. Precies in een rij. Hier na komt een afdeeling van het versterkte corps gezagdragers controleeren, of alle bak ken volgens de regelen der gemeentelijke ver ordening zijn ingepakt. Inmiddels nadert sta tig de ook nog te reorganiseeren reinigings auto, versiert met rozen. Daar achter rijdt de sproeiwagen met heerlijke Eeau de Cologne ge vuld. Kwade tongen zeggen, dat de vroegere vuilnismannen hooge hoeden op krijgen met witte glacé handschoenen aan, opdat die keu rige vuilnisbakken naar waarde zullen wor den behandeld. Wanneer deze stoet gepas seerd is komt er een commissie van de ge meente Uijlenstad, den reeds een uur wach tenden huismoeders, dienstboden enz. enz. har telijk dank zeggen voor de gave op zóó keu rige wijze aan Uijlenstad geschonken. Na al deze plichtsplegingen kan het huiselijk of het uitgaand leven pas weer zijn gang gaan. Thijl heeft echter goede hoop, dat a.s. Vrij dag dergelijke rare voorstellen uit de Raads zaal, zonder mooie vuilnisbakken, naar den reinigingsdienst worden gebracht en daar roemloos verbrand. Tot de volgenden keer Uw dienaar met den ratel. THIJL. Uylenstad, 18 Maart 1936. Ik heb 5 mud besteld en niet 50 45 moeten weer naar beneden! die OPENBARE VERKOOPING. Door notaris P. Schaberg uit Schiedam werd heden in café De Vergulde Valk, bij afslag verkocht een renteniershuis, staande aan de Schiedamsche weg 20 alhier. In veiling 2100, verkocht voor 2500. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuide lijken wind, licht tot half bewolkt droog weer, temperatuur om he vriespunt des nachts, overdag iets warmer. lederen Maandagavond repetitie Harmo- megezeiscnap St. Ambrosius, R. K. Volksbond 8 uur. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van net gemengd koor van den K. K. GorzeD in het Parochiehuls. ledereD Dinsdag Destuursvergaderlng R. K. Metaalbewerkershond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. ledereD Dinsdag repetitie der R. K. Gem. l'ooneelvereen. „Alberdingk Xhym", R. K, Volksbond, hall 9. lederen Dinsdag repetitie jongenskool K. K. G. (dir. (J. Vredebregt) van 67 uur, Parochiehuis Lekstraat 65. lederen Dinsdag 8.30 uur repetitie man- nenzangvereemging „Inter Nos", café De Seinpost. Eiken Woensdagavond lndoortralning S.G.V. Gymnastieklokaal naast Gezellenhuls. lederen woensdagavond om nall 9 repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Puttenj. Grpote zaai van den R. K_ Volks bond. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van net afdeellngs bestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van nall 9 tot nail II repetitie Kon. Zangvereeniging Scüle- dam'8 Mannenkoor „Orpheus", onder leiding van Ed. b'Upse, Gebouw Eendracht. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. van Beethoven (air. J. C. M. Felzer) in Klankstudio Lan ge Haven 55. lederen Donderdagavond van 810 uur repetite Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van nall 9 tot nalf 10 sociale ontwiKKelingslezing voor tecien der Schiedamsche locale Gezellenvereeniging, on der leiding van den eerw. Praeses ln gebouw Nieuwe Haven 12L lederen Donderdag 8.30 uur bijeenkomst K. J. M. V.-gebouw, R. K. Volksbond. lederen Vrijdag cursusavond 8.30 uur R. K. E. H. B. O. in het Gymnastieklokaal naast de St. Jozefgezellenvereeniging. De inspecteur van de Invoerrechten en Ac cijnzen stelt momenteel een onderzoek in naar de herkomst van een partij van 900 kisten citroenen die een Italiaansche handelaar op de Zuidvruchtenveiling in het Algemeen Ver kooplokaal te koop heeft aangeboden. Volgens de papieren zouden de citroenen uit Syrië afkomstig zijn, maar het vermoe den is gerezen, dat dit niet waar is en het hier een partij Italiaansche citroenen zou be treffen welke ingevolge de betreffende sanc tie-bepalingen niet mogen worden ingevoerd. SCHIEDAM, 18 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 1.a 1,10. Speciale regeling op Station Hofplein. Met het oog op de te verwachten zeer groote belangstelling voor den voetbalwed strijd XerxesSparta op het Xerxes-terrein bij den Wilgenpias op Zondag 22 Maart a.s. zijn door de Nederlandsche Spoorwegen uit gebreide maatregelen genomen om op het traject Rotterdam HofpleinWilgenpias v.v. vóór aanvang en na afloop van den wedstrijd de bezoekers zoo vlug mogelijk op hun bestem ming te brengen. Plaatsbewijzen voor Wilgenpias zullen aan het station Hofplein reeds vanaf Zaterdag 21 Maart 12.00 uur verkrijgbaar zijn. De reizigers voor Wilgenpias krijgen op Zondag 22 Maart van 12 tot 14 uur uitslui tend toegang tot het station Hofplein door den ingang zijde Raampoortstraat, de reizigers voor andere bestemmingen uitsluitend door den ingang zijde Hofplein. Aan de loketten op de perrons worden van 12 tot 14 uur uitsluitend plaatskaarten ver kocht naar Wilgenpias, plaatskaarten voor andere bestemmingen worden in dit tijdvak afgegeven aan de kiosk in de vestibule e® boven aan de automaten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1