„ADRESSEN" Stuyvenberg's Triplex DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN CYCLOSTYLE f19 59ste JAARGANG. DONDERDAG 19 MAART 1936 No. 17511 STADSNIEUWS. Dagelijksche Motorbootdienst op EEN SCHILDERENDE „SOCIËTEIT". BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 WETHOUDER C. HOUTMAN D A M 41 l AMSTERDAM 25 jaar raadslid. DIT NUMMER BESTAAT VIT DRIE BLADEN Adrianus van der Plas: Portret van pater P. Zoetmulder van de missionarissen voor Afrika. (Rotterdamsche Kunstenaars-Sociëteit. Museum Boymans). Andermaal Rotterdamsche schilders in het Museum Boymans. DE KUNST VAN HET PORTRET. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. ROTTERDAM. SYRISCHE OF ITALIA ANSCHE CITROENEN? GEROLD. TOONBANKLADE GELICHT. OM DEN VAN WOENSEL-BEKER. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. De ABONNEMENTSPR1JS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per drie maanden f 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Et) bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, t>t) vooruitbetaling. Losse EXEMPLAREN zyn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cent Per stuk. Postcheque- er girodienst No. 81440. Ditgave van de N.V. de Courant De Maasbode *6 Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prjjsverhoogmg voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadtgheidsadv. half tarief. Voor Llefdadlg- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels J 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bi) vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.l»ij verlies van een duim; 75.bij verlies Van een wjjSvinger50.hij verlies van twee voorste ledematen van een hand25.hij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. DE BURGERWACHT. Een subsidie van 600. In verband met de noodzakelijkheid aan de Schiedamsche Burgerwacht nieuw leven in te blazen, heeft het Bestuur van deze instelling zich tot ons College gewend om wederom een jaarlijksch subsidie te verleenen van f 600.-. kend is' bestaat de Schiedamsche rgerwacht op het oogenblik feitelijk nog Slechts uit een 50 k 60-tal personen, die in geval van riood nog diensten kunnen verleenen. Met dit geringe aantal leden kan de Burger wacht echter niet aan haar doel beantwoorden: cn heeft geen reorganisatie plaats, dan zou t zelf beter zijn haar op te heffen. Dit laatste zal echter onder geen voorwaarde tnogen geschieden; het belang van de Burger- Wacht, een verlengstuk van de plaatselijke Politie, is zoo algemeen erkend, dat wij zulks hiet nader behoeven te bepleiten. De tot de burgerij gedane oproep is in Schiedam met groote instemming ontvangen; tal van personen, uit allerlei rangen en standen hebben zich bereid verklaard, weder lid te worden van de Schiedamsche Burgerwacht; velen ook hebben van hun instemmirig blijk gegeven, door een bedrag te storten, ter be strijding van de onvermijdelijke aan het in standhouden van dit instituut verbonden kosten. Ret is Uw College uiteraard bekend, dat de peering het standpunt inneemt, dat behalve de verstrekking van de noodige Gapenen en een bepaald aantal patronen met ®eh kleine tegemoetkoming in de kosten» per actief lid der Burgerwacht het in deze benoodigde geld door en uit de betrekkelijke gemeenschap moet worden verkregen; men Wisent, dat aan het instituut der Burgerwacht een grootere waarde moet worden toegekenc, Naarmate het bestaan daarvan is gefundeer °P eigen moreele maar ook op eigen financiee krachten. 500 a 600 man. De kosten verbonden aan de oprichting van een voor Schiedam behoorlijke Burgerwacht (een 5 k 6 honderd leden), aan de instand houding daarvan, aan het oefenen der leden, in het bijzonder voor de mobiele colonne, aan vergoedingen voor instructeurs, aan reizen en •tui van andere uitvloeisels daarvan meer, worden geschat op een jaarlrjksche uitgave •van 2000 a 2500 gulden. Aangenaam is het ons U te kunnen mede- deelen, dat een groot deel hiervan verzekerd is, dank den welwihencien steun van zeer vele ingezetenen, die door grootere of kleinere bijdragen tot het bereiken van het doel mede werken. Algemeen wordt echter verwacht, dat ook de gemeente als zoodanig haar belangstelling ten deze zal toonen; den nood der tijden en d«n slechten toestand der openbare geld middelen in aanmerking nemende, zal met een bedrag, ook in bescheiden omvang, het goede doel reeds op bijzondere wijze worden gesteund. De subsidie, door de gemeente verleend, bedroeg aanvankelijk tot en met 1927 f 1 000 -' van IMS tot en met 1930 f 600.-, totdat zij in 1931 geheel verviel; het in waarde en heteekenis achteruitgaan van de Burgerwacht heett tot deze gedragslijn ongetwijfeld mede aanleiding gegeven. Gelet op bovenstaande uiteenzetting ver trouwt het Bestuur der Schiedamsche Burger wacht dat wederom gerekend moge worden op een subsidie, waarvan de omvang te bepalen ware op f 600.'s-jaars. Volledigheidshalve zij hier nog medegedeeld, dat tal van gemeenten, waaronder ook genieen ten die aanvankelijk subsidie verleenden, maar deze later weder introkken, tot het geven daarvan hebben besloten. (Haarlem f 1000.—, wederom sinds 1934 Apeldoorn f 500.—; Utrecht f 2.500.—; Eind hoven f 500.Dordrecht 500. Breda f 700.Overschie f 400.I Vlaardingen, Vlaardinger-Ambacht enz.) De Financieele Commissie kan zich met het verleenen van een subsidie ten bedrage van f 600.vereenigen. R- K. S. V. EXCELSIOR. Voetbal. Programma voor a.s. Zaterdag: Excelsior aSpartaan a, 4 uur; Excelsior clOverschie b, 2.45 uur. Programma voor a.s. Zondag: Aeolus 1 Excelsior 1, 2,30 uur; Excelsior 2Leonidas 2, 2,30 uur; Excelsior 4Celer 4, 12,30 uur; Duiven 2Excelsior 6, 2,30 uur; Overschie aExcelsior b, 12,30 uur. Wanneer het le elftal a.s. Zondag wint en Celer in Gouda van D.O.N.K. verliest of gelijk speelt zjjn de zwart-witten kampioen. Deze mogelijkheid is zelfs zeer groot. We twijfelen er niet aan of de inzinking van j.l. Zondag waarvan de oorzaken voor de hand lagen, zal slechts tot ééne Zondag beperkt blijven; we rekenen derhalve weer op een klinkende over winning. Zwemmen. Het bestuur van de zwemafdecling heeft besloten tot het houden van onderlinge zwem wedstrijden waarvoor prijzen beschikbaar zul len worden gesteld. Voorts ligt het in het voornemen wedstrijden te organiseeren zoo wel uit als thuis tegen Leonidas te R'dam en D.H.L. te Delft Er zal voorts een spaarfonds worden ge vormd voor het koopen van de halfjaarlijksche zwemkaarten. De gelegenheid om ter kennismaking als introducé te zwemmen blijft nog voorloopig opengesteld. Introducé's kunnen aan de wed strijden deelnemen op een nader te bepalen datum zal echter deze gelegenheid worden gesloten en zal alleen door de leden of dona teurs gezwommen kunnen worden. Is 't Goedkoopste en 't beste Alle soorten hnlsvlijtartlkelen. RecL 106S 6 TELEFOON 68646 UEBR BIJLOO Zuid-Holl. Kantoorboekhandel Passage 7, Schiedam, Tel. 68254 Reel. 835S 4 Het bliisschingsiuerk der door de linksche elementen in brand gestoken San Luis. kerk in een der drukste straten van Madrid NIEUW LEVEN. Bovengenoemde vereeniging hield Woens dag een ledenvergadering. De voorzitter, de heer B. Groenhorst, opende de vergadering met een woord van welkom en deed mededee- ltng, dat het bestuur thans is samengesteld als volgt; B. Groenhorst, le voorz.; G. Reijers, 2e voorz.; c. J. Schot, le secr., Warande 77; A. Sprong, 2e seer.; J. J. Kofling, penningm., J. J. Brökling, 2e penningm.; A. L. Visser, algem. secundus; L. van Dijke, deskundig adviseur. De noulen van de jaarvergadering op 12 Febr. 1936 worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna volgt verslag van de on derhandelingen over het houden van een lezing voor de leden. De prijs kwam het bestuui echter te hoog voor. Besloten werd op Woens dag 10 Juni e.k. nam. 6.30 uur de jaarlijksche nestenkeuring te houden, waarvoor na stem ming de heer J. H. de Jong te Rotterdam zal worden aangezocht. Bij monde van den heer c. J. Kapel werd verslag uitgebracht door de kascommissie. Spreker constateerde, dat alle boeken en be scheiden in de volmaakste orde waren bevon den en sprak een woord van hulde aan den lsten penningmeester, waarbij de voorzitter zich aansloot. Staande de vergadering werden 12 eere- prijzen toegezegd voor de nestenkeuring. Ge vraagd werd om ook ditmaai, evenals het vorig jaar. een nieuwelingenklasse in te las- schen. De voorzitter deed hierna verslag van een vergadering, op 22 Febr. j.l. gehouden te Rotterdam, welke belegd was om te geraken tot de oprichting van een gewestelijken Bond als bedoeld door den Raad van Beheer. Principiëel werd besloten ook dit jaar een najaars-tentoonstelling te houden, waarvan de data voorloopig werden bepaald op 28—29 November e.k. Na de rondvraag, waarvan geen gebruik werd gemaakt, sloot de voorzitter de ver gadering met een woord van dank aan de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. DE AMBACHTSSCHOOL. De tentoonstelling van werkstukken en teekemngen zal dit jaar gehouden worden-op Woensdag 25 Maart van 2—5 en 7_930. Donderdag 26 Maart van 25 en 70 3q! Vrijdag 27 Maart van 2—5 en 7—9,30; Zaterl dag 28 Maart van 1,30—4,30 en 68 uur. De promotie der leerlingen zal op Zaterdag 21 Maart plaats hebben des namiddags te 2,15 uur in de zaal van den R. K. Volksbond, Lange Haven 71. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 1618 Maart. GEBOREN: Maartje P. J., dochter van Th. J. Heinsbroek en E. Jansson, Gasstraat 27 Dirk, zoon van W. Breedveld en W. Kroos, Lekstraat OVERLEDEN: J. H. Eikenbroek, 60 jaar, Anth. Muijsstraat 19. Het komt stellig niet vaak voor, dat imeand 25 jaar onafgebroken lid van den Raad van één en dezelfde gemeente is. De weinige gevallen die zich hebben voorge daan hadden voor het grootste deel betrek king op plattelandsgemeenten, alwaar uit den aard der zaak de keuze uit vooraan staande figuren veel beperkter is dan in de steden. Daar komt nog bij, dat vertrek van menschen, die in een plattelandsgemeente hun bedrijf - veelal land- of tuin bouwbedrijf hebben, practisch niet voorkomt. Mutaties in dezen zin hebben der halve aldaar vrijwel nimmer plaats. Hoe ge heel anders is dat in de steden met hun vlottende bevolking! Het is weinigen gegeven aan deze ehfehen en voorwaarden, die het spreekt vanzelf met nog meerdere andere moeten worden uitgebreid, te kunnen voldoen. Terecht be gonnen wij dan ook met er op te wijzen, dat een 25-jarig raadslidmaatschap tot de zeld zaamheden behoort. Op 21 Maart a.s. is Ir. Houtman gedurende 25 jaar onafgebroken lid geweest van den Raad onzer Gemeente, eerst voor de liberale partij, thans voor den Vrijheidsbond. Op 8 Maart 1911 werd de heer Houtman, die toen 31 jaar was, tot lid van den Raad gekozen in de vacature van der Schalk. Hij be haalde 426 stemmen, terwijl zijn tegenstan der een S. D. A. P.-er 175 stemmen verkreeg. In de raadsvergadering van 21 Maart d.a.v. werd tot zijn toelating besloten. Reeds dadelijk werd het nieuw benoemde lid aangewezen tot: lid van de. Commissie voor de Gasfabriek en de Drinkwaterleiding lid van de Commissie voor het Algemeen Han dels Entrepot, plaatsvervangend lid van de Commissie ex. art. 175 van de Bouwverorde ning. Het volgende jaar volgde zijn benoe ming tot lid van de Commissie voor het Grondbedrijf en plaatsvervangend lid van de Commissie voor de Financiën. Na in 1913 te zijn benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs werd de heer Houtman in 1916 voorzitter dier commissie. In 1914 was hij nog benoemd tot Penningmeester van het Stedelijk Muziekkorps. Tot de Wethoudersbenoeming vah den heer Houtman werd besloten in de raadsvergade ring van 4 September 1917, zulks in de plaats van den heer Lagerweij. Derhalve zal de heer Houtman dit jaar tevens 19 jaar Wethouder zijn. Na zijn Wethoudersbenoeming volgde zijn benoeming tot: Voorzitter van de Commissie voor de Gemeentereiniging en voorzitter van de Commissie voor het Algemeen Handels Enerepot. Het daarop volgend jaar werd hij aange wezen tot Voorzitter van de Commissie voor het Grondbedrijf. Behalve genoemde functies kunnen nog ge noemd worden: Voorzitter van de Gezond heidscommissie, voorzitter van de Vereeni ging „Volkshuisvesting", lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, vertegen woordiger en lid van het Bestuur van eenige Polders lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden Maas te Vlaar dingen (Voorzitter Afdeeling Grootbedrijf) eu meerdere andere. Het aantal raadsvergaderingen dat in be doelde periode van 25 jaar is gehouden be draagt ruim 600. Het aantal malen dat de heer Houtman afwezig was beperkte zich tot 'n zeer gering aantal en was meestal het ge volg van uitstedigheid wegens vacantie dan wel ziekte. Als waarnemend Burgemeester, voorzitter van den Gemeenteraad, trad de heer Hout man verschillende malen op. Uit het overzicht van de belangrijkste wer ken, die in genoemd tijdsverloop en meer speciaal uitgevoerd door de diensten, ressor- teerende onder het Wethouderschap van den heer Houtman, zijn tot stand gekomen, kunnen wij uit den aard der zaak slechts een greep doen. Daarin vinden wij: aanleg, rioleering en verbreeding van een groot aantal stratenen, pleinen en wegen, voornamelijk in verband met den uitbouw van de Gemeente in verschillen de richtingen; verbetering van het Koemarkt plein, Broersvest en Rotterdamsche Dijk; aankoop van diverse perceelen bouwgrond, die later weer werden verkaveld en voor par ticulieren bouw werden uitgegeven; uitgifte in erfpacht van industdieterreinen; boschaanleg in Frankeland (Julianapark)bouw van wo ningen voor onderscheidene bouwverenigin gen; onteigeningen in het belang van de Volks huisvesting; vaststelling van uitbreidingsplan nen; aonleg van havens (doortrekken Wes terhaven, uitbreiding Wilhelminahaven, aanleg haventje Sterrebosch)bouw van bruggen (Koemarktbrug, verbreeding Hoofd brug en in voorbereiding Westerhavenbrug en Oranjebrug) Als speciale werken kunnen worden ge noemd: inrichting openbare Leeszaal, Hoofd bureau van Politie, verbouwing Raadhuis, aanleg nieuwe begraafplaats, uitbreiding Algemeen Handels Entrepot, bouw nieuwe brandweerkazerne, verbetering Hoofdplein met aanlegsteiger, herstel Buitensluis en Spuisluis, restauratie St. Janstoren, bouw nieuw St. Jacobs Gasthuis, bouw Zusterhuis b:j het Ziekenhuis (in voorbereiding). Bij de vele felicitaties, 'die den jubilaris ter gelegenheid van dezen bijzonderen dag zuilen bereiken, voegen wij reeds thans ook gaarne de onze. De gemeente kan zich gelukkig prij zen in haar Bestuur een vertegenwoordiger te hebben, die met kennis van zaken de be langen voorstaat van zijn geboortestad, in wier ontwikkeling de heer Houtman tot nog toe een voornaam aandeel heeft gehad. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Oostelijke tot Zuide lijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, koude nacht, overdag weinig verande ring in temperatuur. Ook in Rotterdam, dat geen oude gevestig de genootschappen kent, treden de beeldende kunstenaars gescheiden naar buiten op. Er is goed beschouwd minder reden voor dan waar ook. Deze tentoonstelling is niet zoo nadruk kelijk in groepen ingedeeld als de vorige in dezelfde zaal. De Rotterdamsche Kunstenaars sociëteit is wat de algemeene tendenz aan gaat misschien wat conservatiever dan R '33, maar in doorsnee is er niet veel verschil, het gemiddelde peil ligt vrijwel gelijk. Wat wordt er toch nog veel geschilderd in Rotterdam! En met deze beide tentoonstellin gen voor oogen kan men zeggen: wat wordt er nog goed geschilderd, beter dan elders wel wordt beseft. Bij de zoo verrassend-druk bezochte openingsplechtigheid vroeg iemand zich af, waar dit alles nu wel maatschappelijk gespro ken een plek vond om te staan. Dit is inder daad sociaal bezien het probleem: het even wicht van vraag en aanbod, van productie en opname daarvan in de samenleving. En dan gingen onze gedachten onwillekeurig uit naar de kunst van het portret, die een blijvende behoefte bevredigt en aldus steeds gemakke lijker contact vindt. En nu is het opmerkelijk, dat het portret op deze tentoonstelling een belangrijke plaats inneemt, zoodat we zelfs den lust gevoelen haar uit dit speciale oog punt te gaan bekijken. Mochten wij dan prijsjes uitdeelen inplaats van de aanmerkingen te maken, die men van oris vernacht, dan zouden wij ditmaal op do eerste plaats Adrianus van der Plas een be kroning toe willen kennen voor zijn portret van den Witten Pater. Zijn tentoonstellingen lieten tot dusver meerendeels gemengde in drukken achter en hij heeft de laatste jaren weinig meer geëxposeerd. Maar dat er geen stilstand bij hem is ingetreden en hij zich integendeel krachtig bleef weren, mag blijken uijt dit portret, dat men zich alleen als het resultaat van een gestadige ontwikkeling den ken kan. En dan vallen daarbij twee elemen ten in het bijzonder op. Eerstens een zich meer dan ooit verdiepen in het concreet geval, een bezinning op de gegevens van de objectieve werkelijkheid. En vervolgens een beheerschte toenadering tot het z.g. nieuwe realisme, dat dezen schilder met zijn al op jeugdigen leeftijd verworven zeer groote technische vaardigheid wel moest aantrekken. Hij behoudt daarbij echter zijn zelfstandigheid en wij gelooven dan ook, dat de richting waarin deze hard-wer- kende schilder zich thans beweegt voor hem perspectieven opent. Het portret van den missionaris vertoont een zittende figuur, die met de handen op de knie en met neergeslagen oogleden kijkt naar het doek, dat voor hem is neergezet. De bouw van den doorleefden kop, de geestige wijze mond, de forsche neus, de rafelige baard, de jolie onafhankelijke muts achter op dezen paterskop van wie-doet-me-wat?, het is alles voortreffelijk gezien en voortreffelijk weerge geven. Ziehier het idealisme van Afrika-aan- Christus belichaamd in een nuchter, voortva rend, kortom Hollandsch karakter. Uitmun tend in alle deelen is het room-witte kleed geschilderd en het sobere stilleventje van oude boeken is een gelukkige vondst. Heel secure kijkers zullen misschien over hellen naar de meening, dat de analyse van de kleur in gelaat en handen wel wat ver is gegaan. Maar zij moeten bedenken dat de verven nog een rijpingsproces doormaken en dat het vernis het zijne doet om den samen klank op te voeren. Voorts is dit geraffineerde museum-licht ook het normale niet. Te zijner tjjd zal dit alles zijn volmaakte zuiverheid en intensiteit bereiken en dan zal het duidelijk zijn hoe prachtig deze door de tropenzon ge blakerde en gegroefde huid geschilderd is. Sinds van ddr Plas jaren geleden het por tret van zijn moeder exposeerde in den Rot- terdamschen Kunstkring hebben wij altijd een portrettist in hem meenen te zien. Hij bewijst thans hoezeer hij reeds vorderde op deze wel licht moeilijkste van alle wegen. Ook Aart Glansdorp heeft daarop krachtige stappen gezet. Interessant is de uitvoerigheid van het geteekend mansportret met dfip spiri- tueelen en doorwerkten kop, het steile haar, de waaksche oogen achter de groote ronde brille- glazen. In het geschilderd portret van een dame neigt hij naar de styleering, een sober vereenvoudigen niet zonder eenig archaïsme. Zijn beeltenis mag statig heeten zonder ver stijfd te zijn, maar lies luistert hier heel nauw en wij kunnen het citroengeel en terra van de japon met het helle rood van de bloed koraal en den anjer geen gelukkige trouvaille vinden. Neuhuys is tegenover deze psychologen met hun ontleding van het individueel geval aller eerst de schilder, wien het ook in het portret vooral om de boeiende kleurcompositie te doen is. Daarbij is de gelijkenis minder ver in details doorgevoerd dan bij een Glansdorp o'. va.i der Plas, die ook sterke teekenaars zijn. Neuhuys maakt een vlot een fleurig schil derij, dat vooral ditmaal in staat is voldoening te geven omdat een te groote uitbundigheid vermeden is. Ook A. van Rhijn is een colorist, maar als zoodanig sterker in zijn stilleven (met drui ven) dan in het wat mat, aarzelend en tas tend zelfportret. Minder pretentieus en in hun eenvoudigen en doorzichtigen opzet goed geslaagd zijn het pittige zelfportretj van Addicks, de heldere portretjes van Brouw er en de spontaan ge schilderde luitenant-kolonel van Mac Lean, die ons overigens ook in zijn stillevens lie ver is. Met Herman Mees zijn we geheel aangeland bij het uitgesproken maatschappelijke portret, dat zijn gevoelige distinctie als voornaamste deugd bezit. Vermelden wij nog ten overvloede, dat deze tentoonstelling niet uitsluitend uit portretten b staat! Er zijn o.a. goede stillevens van La- bots, Kees de Voogt, P. den Besten, H. F. Coot, W. Heineke, en aantrekkelijke haven gezichten van Leeflang, W. van Dort en D. J. Hazelzet. De stille ingetogen schilder Joh. de Vries laat eenige van -zijn verdroomde beelden zien van strand en duinen. JAN N. 19 Maar: Groote Schouwburg, De Meid (De Boervan Rijk-ensemble) 8.15 uur (voor volwassenen) 21 Maart: Tivoli-Schouwburg Meyer Ha mels' revue „Even tijd voor vroolijkheid" Groote Schouwburg: In rok (Rott. Hofstad- tooneel) 8,15 uur (voor volw.) 23 Maart: Groote Schouwburg, La Argen tina, 8,15 uur. Dageiyks: Stationsplein-Schouwburg, Janus Tulp (Spree-gezelschap) 8,15 uur. BIOSCOPEN: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 19 Maart, in: Luxor: Liebeslied (boven 18 jaar); Grand: Krullekopje; Thalia: Donkere oogen (volw.) Studio: De Barrets van Wimpole street (boven 18 jaar); Lumière: De roode Pimpernel (boven 18 jaar); Scala: De wereldreis van de K18; Co losseum: 20.000 m(jlen over zee en Dame voor 'n dag (volw.); Olympia: IJzeren knuisten en De witte papegaai (boven 18 jaar); Ooster: Een ideaal echtgenoot en Een nacht van liefde (vol- wass.)Corso: De vroolijke vagebonden; Capitol: Wereldstad-schandalen en De opzienbarende ho- telmoord (volw.); City: Wereldstad-schandalen en Schipbreuk (volw.); Victoria: Episode en Een auto en liefde (volw.); Roxy: Suikerfreule (boven 18 jaar.) Tentoonstellingen: Studio '32. Caricaturen van Comelis Veth. Schiedam. Passage-theater: „De kleine kolonel", Shirley Temple en de „Gekleurde Woestijn". SCHIEDAM, 19 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 1.a 1,10. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 18 Maart. Aangekomen: Noorsch m.s. Taranger, ledig van Rotterdam; Ned. m.s. Kota Tjandi, ledig van Rotterdam, beide om te dokken in de Wiltonhaven. Gisteren maakten wij melding van de inbe slagneming van 900 kisten citroenen, waar van het vermoeden bestond, dat ze uit Italië afkomstig zouden zijn. Het onderzoek naar de juistheid van dit vermoeden duurt nog voort en ook de offi cieele instanties in Den Haag hebben zich met de zaak bemoeid. Inmiddels is nog gebleken dat een partij van 260 kisten citroenen die uit Zwitserland afkomstig zouden zijn in entrepot zijn opge slagen. Ook van deze citroenen, welke niet voor binnenlandsch gebruik bestemd zijn, vermoedt men dat ze uit Italië afkomstig zijn. In een magazijn in de binnenstad is ten na- deele van mej. A. D. uit de Treubstraat een tasch met 43 gestolen. De winkelier D. de K. van den Nieuwe Bin nenweg heeft aangifte gedaan dat in een on bewaakt oogenblik iemand kans heeft gezien uit de toonbanklade tien rijksdaalders te ste len. De resultaten van de gisteravond gespeelde wedstrijden om den van Woenselbeker zijn: max. te be behaalde per halen punten. punten. centage. 1. Royal 748 705 94.25 2. Caland 778 718 92.28 3. Du Nord 928 812 87.50 4. Hillegersberg 810 691 85.30 5. Maasstad 776 636 81.95 6. Het Zuiden 508 656 77.17 Hedenavond worden de wedstrijden voort- gezet. Londen 7.26)4, Berlijn 59,15, Parijs 9,70, België 24,80)4, Zwitserland 47,97; Amerika 1.46 3/16; Oostenrijk Denemarken 32,43; Zweden 37.45; Noorwegen 36,50, Spanj# 20,11)4,.Italië

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1