MAANDAG 23 MAART 1936 ROTTERDAMSCHE SCHEEPS- HYPOTHEEKBANK. Batig saldo 29.733 (v. j. 31.204). Geen dividend. NAAR DE BERG-PAPOEA'S. Een leerzame film over Ned. Nieuw Guinea. Tafereelcn uit het hedendaagsche steentijdperk. INBRAKEN. ONGELUKKEN. NEDERLANDSCH INDISCHE GAS MIJ. MAILVERENDING. HILLEGERSBERG. 'N DRUKKE ZONDAG. MISHANDELING. HET TAXI-VEHURBEDRIJ F. SCHOONHOVEN. MAASSLUIS. fabrieks-uitbreiding. VLAARDINGEN. DE A S. „VERKIEZINGEN" IN DUITSCHLAND. 1035 candidaten van de ééne partij voor den rijksdag. DUBBELE BANKOVERVAL IN SE VILLA. In totaal 11.000 peseta's en de portefeuilles van het per soneel geroofd. HET INTERN. EUCHARISTISCH CONGRES TE MANILLA. Voorbereidingen in vollen gang. PERSCONGRESSEN IN ROME. ZWARE SNEEUWSTORMEN. Aan het verslag over 1935 der N.V. Rot- terdamsche Scheepshypotheekbank te Rotter dam ontleenen wij het volgende: Ook gedurende het afgeloopen jaar kwam er geen verbetering in 'den ongunstigen toe stand van het scheepvaartbedrijf. Konden wij in het vorig jaarverslag vermelden, dat in de Rijnvaart gedurende 1934 eenige verbete ring was gekomen, de daarop gevolgde in zinking, bleef ook gedurende het geheele voor afgaande jaar aanhouden. Vooral de positie van de Nederlandsche particuliere Rijnschip pers is zeer ongunstig. De toestand van de verdere binnenvaart in Nederland liet eveneens alles te wenschen over. Het zijn niet alleen de gevolgen van de thans heerschende crisis, die zich daarbij doen gelden. De omstandigheid, dat het wegennet voortdurend verbeterd wordt en dat de ver snelde'bouw van nieuwe bruggen den afstand te land'steeds doet afnemen, brengt de bin nenscheepvaart in steeds ongunstiger positie tegenover de zelfs gedurende den crisistijd nog in aantal" toegenomen vrachtauto's. Daar naast doen, niettegenstaande hunne groote tekorten, de door den Nederlandschen Staat ondersteunde spoorwegen, nu zy niet langer aan algemeene tarieven gebonden zijn, de binnenscheepvaart een buitengewoon scherpe concurrentie aan. Verder nemen de steeds in aantal toe nemende kustvaartuigen, die tot diep in het land komen, een deel van het transport, dat vroeger door de binnenscheepvaart verricht werd, weg. Doordat de Rijnvaart ook slecht gaat, wordt ook veel meer dan vroeger door Rrjnschepen een deel van datgene, wat anders aan de eigenlijke binnenschepen zou toevallen, vervoerd. Daarnaast nemen de onveranderd hooge scheepvaartlasten, die vooral in som mige gedeelten van het land buitengewoon drukkend zijn, vergeleken bij vroeger &n on evenredig groot gedeelte van de vrachten in beslag. Daarenboven is het aantal binnenschepen veel te groot, terwijl, doordat het sloopen van binnenschepen niet loonend is, er practisch geen schepen uitvallen. Wanneer men dit alles in aanmerking neemt, begrijpt men, dat de toestand verre van rooskleurig is. Geen pandbrieven werden in 1935 uitgegeven. Dit jaar hebben wij wederom op onze ach terstallige debiteuren zooveel mogelijk toe zicht gehouden om te bevorderen, dat, wat van de vrachten, na aftrek van de noodzake lijke uitgaven, overschoot, werkelijk aan ons betaald werd. In 1935 hebben wij slechts 16 geldleeningen tot een bedrag van ƒ320.425.gesloten. In 1935 werd een bedrag van 2.215.512 afgelost, waarvan een bedrag van 266.801. van buitengewone aflossingen afkomstig was. Nadat de in het verslag vermelde afschrij ving heeft plaats gehad, is dientengevolge het bedrag der uitstaande leeningen verminderd tot 16.905.340. Het blijft gewenscht de door aflossing te ruggekomen gelden weer opnieuw" uit te zet ten. Hoewel wij zoo nu en dan enkele leenin gen op nieuwe onderpanden verstrekken, blijft de onzekerè toestand, welke op velerlei ge bied en speciaal in de scheepvaart heerscht, een beletsel om op groote schaal nieuwe geld leeningen af te sluiten. Ook in 1935 werden door ons geen pand brieven uitgegeven. Volgens gewoonte hebben wij ook dit jaar de ter beurze aangeboden pandbrieven, die niet door het publiek wer den gekocht, opgenomen. Het bedrag, dat gedurende het afgeloopen jaar teruggeno men werd was belangrijk minder dan in de vorige jaren. Door inkoop en door aflossing door uitloting verminderde het pandbrieven- kapitaal met 951.100,zoodat het uitstaan de pandbrievenkapitaal van ƒ22.498.000 tot 21.546.900 terugliep. Ingekochte onderpanden stijgen van f 90617 tot f 205.727. Doordat in het afgeloopen jaar door ons 29 schepen voor lagere bedragen werden inge kocht dan de bedragen, die daarop voor hoofdsom, rente en kosten in onze boeken voorkwamen, werd daarop een verlies van 25.285 aan rente en 143.282 aan geldlee ningen, dus tezamen 168.567 geleden. Bo vendien zagen wij ons verplicht op onze Duit- sche vorderingen een bedrag van 38.744 af te schrijven. Op 17 door ons ingekochte sche pen, die gedurende het afgeloopen jaar weder verkocht werden, werd tenslotte een verlies van ƒ934 geleden. Door verminderde koers waarde van de effecten van het Belegd Re servefonds werd een verlies van 35.518 ge leden. Na afschrijving van de in het vorig jaar daarvoor gevormde Reserve voor even- tueele verliezen op de beleggingen van het reservefonds ten bedrage van 13.421 bleef een nadeelig saldo van 22.096 over, hetgeen wij op de Winst- en Verliesrekening hebben afgeschreven. Bovendien waren wij genood zaakt 3.661 af te schrijven op het nog door aandeelhouders te storten bedrag. De rente van de Belegde Reservefondsen nam toe tot 67.309. De koers- en kostenreke ning pandbrieven vertoonde ook dit jaar, zij het in belangrijk mindere mate dan het vorig jaar, een voordeelig saldo. Op vroeger afge schreven posten kwam ook dit jaar weder een bedrag in, n.l. ƒ6.505. Doordat het aan tal ingekochte onderpanden zeer vermeer derde, nam de post Ingekochte Onderpanden, die verleden jaar 90.617 bedroeg, belangrijk toe, en bedraagt thans ƒ235.727. Deze sche pen staan te boek voor de som, waarvoor zij zijn ingekocht, verhoogd met de later daaroip vallende kosten van onderhoud, bewaking, enz., terwijl reeds vroeger op het geheele be drag een afschrijving van ƒ150.000 heeft plaats gehad. Met het oog op deze afschrij ving en de omstandigheid, dat de schepen meest tegen lage bedragen werden ingekocht, gelooven wrj, dat het bedrag, waartegen de ingekochte schepen te boek staan, zelfs als men rekening houdt met de lage prijzen der schepen, niet hoog is en allicht een stille reserve laat. Echter maakt de omstandigheid, dat de achterstand van de aflossingen steeds groo- ter wordt, terwijl de schepen ouder worden, dat bij een voortduren der crisis met verdere verliezen rekening gehouden zal moeten wor den. Daarom blijft het geboden de reeds lang vóór de crisis gevormde reserves, welke ook tijdens deze crisis belangrijk vergroot zijn, intact te houden en zoo mogelijk te vermeer deren. Onder deze omstandigheden is het niet gewenscht aan aandeelhouders over het door hen verplicht gestorte bedrag een dividend uit te keeren. Rente achterstand. Over 1935 was aan rente te betalen 1.140.263, hiervan werd tot op 31 December 1935 betaald 646.132, zoodat op 31 Decem ber 1935 nog een rente-achterstand over 1935 bestond van 494.130, welke op heden ver minderd is tot 300.986. De bij de Konver- sionskasse fiir Deutsche Auslandsschulden te Berlijn gestorte rentebedragen werden door ons niet als ingekomen beschouwd en dus niet als zoodanig geboekt. Ultimo December 1935 bevond zich aan rente in deze kas 201.692, waarvan inmiddels een bedrag van 173.646 is ingekomen en als betaald is afgeboekt. De gezamenlijke reserves zullen, nadat de winstverdeeling aldus is vastgesteld, 2.371.496 (2.305.361) gulden bedragen. De winst- en verliesrekening staat debet voor: rente pandbrieven 1.107.501 (v. j. 1.166.341), onkosten 98.325 (97.871), bij zondere uitgaven Duitsche belangen 16.262 verlies op hoofdsommen en renten van geldleeningen 207.311 (55.374), saldo verlies, geleden op ingekochte en weder verkochte schepen 934 (20.679), afschrijving op kan toormeubelen 94 (610), idem koersverlies op de effecten van de belegde reservefondsen 22.096 (13.421), idem op dóór aandeelh. nog te storten bedragen 3.661 storting in de bedrijfsreserve 79.556 (328.086), batig saldo 29.733 (31.204), te bestemmen voor: uitkeering op de onverplichte volstorting der aandeelen 29,733; en credit voor: rente, provisie enz. 1.235.459 (1.313:221), rente van de belegde reservefondsen 67.309-(51.055), vergoeding voor vervroegde aflossing 1.833 (1.034), koers- en kostenrekening pandbr. 254.339 (332.118), verjaarde coupons 32 (42), be dragen, ontvangen op afgeschreven posten 6.505 (3.225). Voor de Koninklijke Verecnigingen „Het Aardrijkskundig Genootschap", „Het Kolo niaal Instituut" en „Oost en West" heeft Za terdagmiddag de heer C. C. F. M. Ie Roux, conservator van het Rijksmuseum van Ethno- grafie te Leiden, een film vertoond in de aula der Nederlandsche Handels-Hoogeschool alhier. De spreker werd verwelkomd door den heer J. D. Daubanton, voorzitter van „Oost en West". De gekozen ondertitel „Tafereelen uit het hedendaagsche steentijdperk" wijst er op, zoo zeide spr. dat met dezen laatsten filmmid dag in dit winterseizoen een beeld wordt ge geven van het meest primitieve leven en minst bekende gebied van onze koloniën. Dat deze toestanden nog bestaan, wordt tegen woordig te weinig bedacht, vervuld als wij zijn door de steeds groeiende zorgen in en over dé meer bekende eilanden, die met de voordee- len der beschaving ook de schaduwzijden in sterke mate ondervinden. Na een korte inleiding kwam de heer le Roux. tot het vertoonen en toelichten van de film, welke is opgenomen tijdens de Neder landsen- Amerikaansche wetenschapelijke expe ditie, die in het jaar 1926 aan de Noordkust van Nieuw-Guinea de groote Mamberamo- rivier stroomop voer en doordrong tot hare bronnen in het Centrale bergland ten Noorden van de sneeuw- en ijsvelden der Garstensz-top- pen en wel in dat gedeelte, hetwelk bekend staat onder den naam van Nassaugebergte. De rolprent gaf een volledig beeld van het verloop van de geheele expeditie. De verschil lende deelen bevatten achtereenvolgens: De reis van Java naar Nieuw-Guinea via Makas sar, Ambon en Manokwari; de opvaart van de Mamberamo met het expeditieschip, den Gouvemementsstoomer „Albatros"; het in richten van de operatiebasis der expeditie, het Albatrosbivak, gelegen in de Noordelijke uit- loopers van het Van Reesgebergte; de aanra kingen met de zoogenaamde Mamberamo- Papoea's, bewoners van het Van Reesgebergte; de verkeningen van het binnenland vanuit de lucht met het watervliegtuig der expeditie; het inrichten van de etappelijn ter lengte van ruim 600 k.m. van het basisbivak tot het explorateursbivak in het hooggebergte; de aanraking met de Papoea-bevolking der zoo genaamde Beervlakte, welke gelegen is tus- schen het Noorderkustgebergte en hét Cen trale bergland; het verblijf onder de dwerg achtige Papoea's van het hooggebergte en ten slotte den terugtocht. Allereerst verkrijgt men door deze film een goed beeld van de ontzaglijke terreinmoeilijk heden, welke te overwinnen zijn om tot in het hart van het uitgestrekte eiland te. kunnen doordringen. Om een drietal wetenschappelijke explorateurs gedurende eenige maanden in het diepe binnenland aan het werk te stellen, was een expeditionaire macht van 350 man noo- dig aan dekkingstroepen, Dajaksche roeiers en dragers en inlandsche gestraften. Verdeeld over een keten van bivaks zorgden zij voor den opvoer van levensmiddelen op andere be- noodigdheden. Hoe dat vervoer te water en door de lucht plaats vond, liet de film duidelijk zien. Doordat de expeditie vanaf de kust tot diep in het centrale bergland is doorgedrongen, gaven de landschapsbeelden een uitstekenden indruk van de terreinsgesteldheid van Noord en Centraal-Nieuw-Guinee, zoowel van de lage kustvlakten en de Meervlakte, als van het Van Reesgebergte en het Nassaugebergte. Belangwekkend waren vooral de opnamen van het leven der Papoea's in de drie bezochte gebieden. Van Reesgebergte, Meervlakte en Hooggebergte. In beidé laatste streken leeft de bevolking nog volslagen in het steentijd perk. In de Meervlakte maakte men kennis met een zeer schuw nog uiterst: primitief no madenvolk, sterk verschillend van de sym pathieke, rustige en goedgezonde landbouwen de bevolking van het Hooggebergte. Het leven van de Berg-Papoea's vormde den hoofdscho tel van de film. Naast talrijke interessante volkstypen en -groepen zagen wjj beelden van hun nederzettingen en woningen, afge wisseld met schitterende berglandschappeh. Daarnaast gaven menigvuldige episoden uit het volksleven, als het kappen met steenen bijlen, het bewerken van de tuinen, de berei ding van het eten, het pjjlen van de varkens, de dans, het spelen op de mondharp, het mu- tileeren van de vingers, en zoo voorts, een uitstekend beeld van het beschavingsniveau, waarop deze Berg-Papoea s leven. Voor hen, die een goed beeld willen ver krijgen van de woeste ongerepte natuur van Nieuw-Guinee's binnenlanden en van de nog in het hedendaagsche neolithicum levende na tuurvolkeren, is deze film zeer leerzaam. Zaterdagmiddag is ingebroken in het pand van P. S aan de Kortenaerstraat uit een kast is een bedrag van 45 gestolen. Zondagavond heeft men zich toegang verschaft tot het lokaal van den Volksbond tegen Drankmisbruik aan de Vierhavenstraat. Ten nadeele van den beheerder is een porte feuille met 20 gestolen. Met valschen sleutel heeft men zich toe gang verschaft tot de woning van mevr. Z. aan de Rochussenstraat. Er is een bedrag van 44 gestolen. Uit de woning van mevr. W. J. B. aan den Schiedamscheweg, waar Zaterdagavond is ingebroken, is een bedrag van 200 gestolen. De 13-jarige F. E. wonende aan den Schie- damschedijk is op den Provenierssingel tegen een tram geloopen en gevallen. Met een hoofdwond en een wonde aan de knie is de jongen in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De 17-jarige A. P. v. D. uit de Bajo netstraat is vanochtend in de van Brakelstraat aan een kabel gaan hangen die door een man die in een dakgoot stond werd vastgehouden. De man liet den kabel schieten waardoor v. D. een haak die er aan was bevestigd in den hals kreeg. Met een ernstige verwonding is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht. Het 6-jarig jongetje A. de Kok, wonende in de Abraham Kuyperlaan is in de Mathe- nesscilaan door een wielrijder omver gereden Met een gebroken linker been is het kind in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De 39-jarige mevr. D. Meerman-Wille- brand is in haar woning in de Middellandstraat van de trap gevallen. Met een hoofdwonde en een hersenschudding is zy in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De Raad van Beheer der N.V. Nationaal Bezit van aandeelen Nederlandsch-Indische Gas-Maatschappij gevestigd te Rotterdam, maakt bekend, dat bij deze Vennootschap als nog zijn ingeleverd 2912 aandeelen ad 250 N.V. Nederlandsch-Indische Gas-Maatschappij waartegenover krachtens besluit van de vergadering van houders van prioriteitsaandee- len d.d. 7 October 1935 zijn uitgegeven 728 aandeelen ad 1000 N.V. Nationaal bezit van aandeelen Nederlandsch-Indische Gas-Mij. Nos. '6415 tot en met 7142. Deze mededeeling geschiedt mede met het oog op de verkrijging van de officieele beurs- noteering te Amsterdam en te Rotterdam. Eerstvolgende verzendingen en laatste buslich tingen resp laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor alhier. Ned. Indië: 25 Maart zeepost s.s. Joh. de Witt v. Amsterdam 24 Maart gew. stukk. 23.—, anaget. stukk. 20.— 25 Maart mail s. Poelau Laut v. Marseille gew. stukk. 4.—, 24 Maart aanget. stukk. 20.— 25 Maart id. id. (nazending alleen br. en krt.), gew. stukk. 19.45, aanget. stukk. 19.15; 25 en '28 Maart luchtpost via Amsterdam- Bandoeng gew. stukk. 1.30, v. dag aanget. stukk. 20.— 25 Maart luchtpost via MedanBatavia gew. stukk. 10.45, aanget. stukk. 19.15; 25 en 28 Maart luchtpost via Londen—Singapore gew. stukk. 1.30, v. dag aanget. stukk. 20.— 25 en 28 Maart luchtpost via LondenSingapore (aanslui- tng niet onder alle omstandigheden verzekerd!, gew. stukk. 11.40, aanget. stukk. 11.40. Het was te voorzien, dat het prachtige voorjaarsweder gisteren tal van Rotterdam mers naar buiten zou lokken. Reeds om 11 uur was het in de Placwijckpaviljoenen druk. Men genoot er van een prettig zitje en kon er de manoeuvres van de eerste zeilers volgen. Bij Lommerrijk had men het zomersche witte meubilair reeds naar buiten gebracht. Het bezoek was daar al beduidend. In den middag, vóór den wedstrijd Xerxes- Sparta kwam de groote Invasie. Duizenden wandelaars bewogen zich langs de wegen, op weg naar het Xerxes-stadion. Begrijpelijk is het, dat het autoverkeer eveneens veel druk ker was dan op andere Zondagen. De eerste 3tralende lentedag bracht dus al veel leven digheid en vertier in de Rotterdamsche voor stad. In het bureau van politie Hillegondastraat vervoegden zich gisteren de gezusters S., resp. 20 en 21 jaar oud, wonende aan den Ommoordschenweg alhier. Zij verklaarden, dat zij door hun broeder, die 22 jaar oud is, ernstig waren mishandeld. Een der meinsjes was zoodanig geslagen, dat zij een bloedende wonde had boven het linkeroog, terwijl de tweede geslagen was met een ijzeren honden ketting, waardoor zij een wonde bekwam ter lengte van 50 c.m. aan het rechterbeen. Na voorloopig verbonden te zijn, zijn de zusters onder behandeling van den geneesheer gesteld. De politie heeft tegen den hardhandigen jongeman proces-verhaal opgemaakt, temeer daar hij al eens meer bewijzen gaf van een bruut optreden. De verordening, regelende het taxi-verhuur bedrijf, is in werking getreden. In deze ver ordening is o.m. het voorschrift opgenomen, dat het bedrijf moet worden uitgeoefend in een garage, die voldoende ruimte biedt. De R.A.V.E.R.O., die hare wagens plaatste in den tuin van de uitspanning „Zomerlust" aan den Straatweg, is hierdoor voor de ver plichting gesteld een andere standplaats te kiezen. Tusschen de directie van de R.A.V.E. R.O. en het college van B. en W. is overleg gepleegd, hetwelk thans geleid heeft tot een bevredigende oplossing. Het bedrjjf is onder dak gebracht in eenige boxengarages, Berg- luststraat hoek Hilleniussingel. Als je er niet kunt opklimmen, Henry zwem j dan onder het ijs door, om mij te helpen! SLUITIN GS AVOND MOEDERCURSUS. Vrijdagavond heeft de sluitingsavond plaats gehad van den Moedercuraus, welke gegeven is in het St. Jozefgeibouw door i*. A. M. Hos- Ijam, enquetrice van het Wit-Gele-Kruis in Zuid-Holland. Aan dezen cursus heeft een flink aantal dames deelgenomen. Kapelaan v. Teijlingen heeft op dezen slui tingsavond een beschouwing gegeven over huwelijk en huwelijksleven en zeide o.a. dat de verkeeringstrjd noodzakelijk is, maar ook 'n waardige voorbereiding moet zijn voor het huwelijk! Het huwelijk is een heilig contract, dat zyn oorsprong vindt in God. Een ieder is vrij het aan te gaan of niet, maar wie het aangaat, gaat het aan, zooals het door God is ingesteld, met al de verplichtingen, welke Gcd daarvoor heeft vastgesteld. Als God van leven en dood bepaalt Hij er den duur van; als God van vruchtbaarheid bepaalt Hij en Hij alleen of- en hoe groot,* het nageslacht zal zyn. Slechts een ideale huwelijksbeleving, waarin de veelsoortige huwelijksdoeleinden naar behoefte van den mensch en met eerbie diging van Gods instelling worden nageleefd, zal met Gods inzicht overeenkomen. Vervolgens wees spreker uitvoerig op de verhevenheid van het moederschap; het is meewerken met den Schepper om Zijn nooit volprezen naam te doen verheerlijken op aarde en in den Hemel. Wie het huwelijk in zijn verhevenheid kent, zal steeds met ware hoogachting hierover spreken en met waren godsdienstzin heilig beleven. Deze rede die aandachtig werd aangehoord, was een waardig Slot van den moederoursus. Zr. Hoskam heft spreker voor deze rede hartelijk dank gezegd. Een der cursisten heeft daarna Zr. Hoskam dank gebracht voor haar voortreffelijk werk, waarbij, namens de cursisten, bloemen wer den aangeboden. VERGADERING ST. JOZEFVEREENIGING. Donderdagavond heeft de St. Jozefvereenl- ging in haar vereenigingsgebouw een alge meene ledenvergadering gehouden. De voor zitter, de heer A. Ponsioen, deelde in zijn openingswoord mede, dat deze vergadering expres werd gehouden op den feestdag van St. Jozef. Verder werd er aan herinnerd, dat de Koninklijke goedkeuring van de Statuten der Voreeniging in Juli afloopt en thans wij zigingen zouden worden voorgesteld, die in den loop der jaren noodig zijn gebleken. De door het bestuur noodig geachte wijzigingen, werden artikelsgewijze behandeld en na eenige besprekingen aangenomen zooals door het stuur was voorgesteld. Omtrent het kiezen van den voorzitter liepen de meeningen uit een; bij stemming werd toen uitgemaakt, dat de leden het recht liever zelf hielden om een voorzitter te benoemen en niet zooals werd voorgesteld, dit recht aan het bestuur over te laten. Verder werd lang gediscusseerd over het punt, indien meeningverschil bestond omtrent de juiste uitleg van eenig artikel der Statuten. Het bestuur stond op het standpunt, dat dit moest worden overgelaten aan den geestelijken-adviseur... alzoo werd besloten. Ten slotte werden de gewijzigde statuten met algemeene stemmen aangenomen. Nog werd medegedeeld dat de huishoudelijke reglementen van de onder-afdeelingen, nadat de statuten zouden zijn goedgekeurd, nauw- keurig zuilen worden onderzocht en c.q. ge wijzigd. ONAANGENAME ONTDEKKING. Bij de politie is door den arbeider G. B. aan gifte gedaan van het feit, dat uit zijn jas welke in het verblijf der arbeiders, bij het werk aan de Havenkade, was opgehangen, een beurs met f 5.is vermist. Een onder zoek wordt ingesteld. OPPASSEN. De Commissaris van Politie geeft den in woners in overweging eerste inlichtingen aan zijn bureau (afd. Recherche) in te winnen alvorens schenkingen te doen aan, blaadjes en voedingsbonnen te koopen, van of collecten te steunen van het Nederlandsche Leger des Heils. Deze instelling staat in geen enkel opzicht in relatie met het internationale Leger des Heils, stichter William Booth. TOUWFABRIEKEN EN TUINDERIJEN. De „baan" veroorzaakt ondeugdelijk gietwater. Sedert de Verg. Touwfabrieken alhier mat ten van touwwerk fabriceeren is het afval water van de fabriek, dat tot dusver in den Dykpolder geloosd werd, sterk rood gekleurd door de verfstoffen die bij het vervaardigen der matten gebruikt werden. De tuinders uit den Dijkpolder, die dit water als gietwater gebruiken, klaagden daar herhaaldelijk over bij het polderbestuur. Daar echter het water uit den Dijkpolder ook het boezemwater van Delfland ging verontreinigen heetf Delfland het water laten onderzoeken. Waar nu gebleken is, dat het water als vol strekt ondeugdelijk moest worden gekwali ficeerd voor gietwater en dus gevaar voor den tuinbouw ontstond heeft Delfland aan de directie van de touwfabriek aangezegd dat het afvalwater niet langer in den Dijkpolder mooht worden geloosd. Tegelijkertijd werd toestemming gegeven voor een persleiding, welke van de touwfabriek via de Weverskaxle dwars door den Maasdijk naar de Noord-Geer zal loopen, waardoor het afvalwater aan c e buitenzijde van den Maasdijk geloosd woi en het gevaar voor de Dijkpolder als geweken kan worden beschouwd. Het te maken werk zal spoedig geschieden. I B. en W. brengen ter openbare kennis dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlage van de N.V. Machinale Kuiperij A. de Neeff, om vergunning tot het uitbreiden van haar fabrieken aan de Fena- coliuslaan met een vatenstoomlokaal. Op Donderdag 2 April des v.m. elf uur zal ten raadhuize gelegenheid bestaan om bezra- ren tegen de inwilliging van dit verzoek to te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. AANBESTEDING. In de aterdag j.l. gehouden aanbesteding ten raadhuize van het afbreken van het huisje aan de Dr. Kuyperkade, hoek Lyn- draaierssteeg en de bouw op dien grond van een transformator-gebouwtje, waren een 12-tal biljetten in gekomen. De hoogste inesohryver was de firma J. v. d. Endit voor 1160.en de laagste A. M. de Lange voor 768. Bij het hijschen der vlag tijdens de Italiaansche manoeuvres in de Alpen presenteeren de soldaten het geweer. R.K. VROUWENBOND AFDEELING VLAARDINGEN. Donderdagavond 19 Maart hield de afdee- ling alhier van den R.K. Vrouwenbond in het R.K. -Vereenigingsgebouw aan de Markgraaf laan een goedbezochte ledenvergadering. Nadat de Presidente de vergadering had geopend én een bijzonder woord van welkom tot den spreker van dezen avond, den heer Streevelaar uit Rotterdam, had geriolit, deelde zij aan de leden mede, dat de Geestelijke Adviseur, Pastoor H. J. Maas, binnenkort Vlaardingen gaat verlaten. Zy bracht een hartelijk dankwoord aan den scheidenden Pastoor voor alle leiding en steun, die de R.K. Vrouwenbond gedurende de 10 jaren van zyn werkzaamheid alhier had mogen onder vinden. Tevens wenschte zij Pastoor Maas veel succes toe in zijn nieuwen werkkring. Hierna kreeg de heer Streevelaar het woord, waarbij hij als onderwerp had gekozen: „Met onze kinderen naar Christus Nadat spreker de heiligheid van het kind naar voren had gebracht, wees hij de moeders op den plicht om de kostbare panden, van God in. leen ontvangen, weer tot Hem terug te brengen. Vervolgens wees spr. er op, dat de opvoeding slechts dan goed kan zijn, als de opvoeder een mensch van karakter is. Niet de grootste geleerden voeden het kind 't beat op, maar de grootste karakters. Spr. wees ook op de talrijke „kleine" fouten in de opvoeding, zooals: het kind leeren liegen, door het dingen te laten zeggen, die ze -als niet waar weten, door kleine fouten als iets heel ergs voor te stellen, door God te doen lijken op een boeman, die alle verkeerde din gen ziet en straft. Zoo moet 'f niet. Eerlijk heid in de opvoering; Wat- klein ie, ook als klein beschouwen en God niet op de eerste plaats de staffemde Rechter, maar de Algoede Vader. Aan 't slot van zijn rede wekte spr. de ouders op, hun kinderen tot steun te zijn, niet alleen in de prille jeugd, maar juist en vooral ook in de moeilijke overgangsjaren. Pastoor Maas dankte den hoer Streevelaar voor zijn keurige rede en de Presidente van den R.K. Vrouwenbond voor de hartelijke af scheidswoorden. Nadat de vergadering met den Christelijken groet was gesloten, kregen de bezoeksters nog een heel praotisch kookboekje, dat door de Gasfabriek was toegezonden, mee naar liuis, to welk boekje tal van goede, goedkoope recepten stonden, 't Was zeker voor de tal rijke aanwezigen een aangename en leerzame avond geweest. R.K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. Onze Christelijke Huwelijksopvatting!" Vrijdagavond sprak pater D. Cox Uit Gto- neken voor de afdeeltog alhier van den R-K- Bond voor groote gezinnen voor een flinke bezette groote zaal in het R.K. Vereenigings gebouw. De voorzitter, de heer M. Westerdyk, wees er op, dat deze eerste St. Joseph®"®^01^ een gevolg is van de aangenomen gewoonte om als vereenigtag van gezinnen de Kerke lijke feesten buiten-kerkelijk mee te vieren, een mooie band tusschen de leden onderling, op de juiste wijze. Pater Cox begon met te constateer en, dat tegenwoordige jan-en-alleman een meening heeft over het Huwelijk en de Huwelijks moraal. Het huwelijk, dat m het Paradijs door Godzelf is ingesteld en door Christus tot Sacrament is verbeven, heeft onveranderlijke wetten, waaraan zelfs de Kerk mets kan wij zigen. God schiep Adam, zag dat het goed was, gaf hem Eva tot vrouw, en zag, dat het zéér goed was. Eva, de hulpe van Adam, in liefde samen kinderen voortbrengend. Elke derde doet de liefde eindigen. Het Christelijk huwelijk is God, man, vrouw en kroost; de liefde steunend op de 2 elementen: God en mensch. Bij Christenen bestaan geen week end-huwelijken, wij nemen elkander* nxet op termijn. De christen man en vrouw beloven elkander tegenover God liefde en trouw voor altyd. De huwelijks-beleving achtte spr. het meest heilige, waartoe de mensch in staat is, toede-Sohepper met God. Spr. eischt daarom een heiligen eerbied hiervoor. De mensch is mede-schepper, is mede-verlosser, omdat wij voor het van God ontvangen kind verant woordelijk zijn. Onze plicht is aan de wereld goede burger'8' en aan de Kerk goede Chris tenen te geven. Zoo immers is voor hen de Hemel bereikbaar. De man is in zijn gezin de geroepen priester. In het goede Christelijk huwelijk krijgen de ouders de bijzondere ge~ nade van bijstand, Uit het wezen van de liefde volgt reeds, dat het huwelijk onverbreekbaar is. Het le doel trouwens is het voortbrengen van kinderen, zoodat echtscheiding al hierom met het algemeen welzijn in strijd is. Wie trouwt, zegt: Spreek Heer, Uw dienaar luis tert en „Mij geschiede naar Uw wil!" Hij zegt ja op wat God eischt en hij doet ja. Hy dient Gol in zyn huwelijk. De-Qhrtsten zal to zijn huwelijk zijn zaligheid verwerven. Spr. behandelde tot slot de dingen van de huwelijks-practijk op een buitengewoon deli cate wijze. Het was een zeer interessante en leerzame avond." GESLAAGD. Bij het te Den Haag gehouden examen zijn geslaagd voor typist (e) volgens het tden- vingensysteem de heeren P. Broek, P. de Wil ligen, St. P. Wigman en Mej. C. M. Katon. BERLIJN, 21 Maart. (R. O.) Het e....tsche staatsblad publiceert een officieele lijst met 1035 ryksdagcandidaten der nationaal-socia- listische party, die gekozen zullen worden volgens de verhouding van 1 afgevaardigde per 60.000 stemmen. De ministers Schacht, von Neurath, Guert- ner, von Ruebenach en Schwerto von Krosigk. komen niet op de lijst voor. Evenmin miniate»" von Blomberg, ingevolge de militaire wet, die aan leden van het Duitsche leger elke poli tieke actie verbiedt. De op 7 Maart jl. ontbonden rijksdag, die op 29 Maart a.s. opnieuw zal worden samen gesteld, bestond uit 661 afgevaardigden, die op 12 November 1933 waren gekozen. SEVILLA, 21 Maart. (R. O.) Hedenmiddag om 5 minuten over 2 drong een vijftal gewa pende individuen een hypotheekbank alhier binnen. Zij wisten het personeel in bedwang te houden en te ontkomen met een buit van 5.000 peseta's. Een uur later, toen de directeur terugkeer de van het politiebureau, waar hij aangifte had gedaan van den roofoverval, drong er wederom een aantal personen, ditmaal zes, het bankgebouw binnen en eischte onder be dreiging met revolvers het kasgeld op. Toen de directeur daarop te kennen gaf, dat de bank zoo juist reeds een bezoek had ge kregen van eenige bankroovers, antwoordde een der bandieten: „Maak de kas open, wij we ten daar niets van, want wij zijn to deze wijk nog niet bekend". De dieven maakten zich hierop meester van den inhoud van de brand kast, een bedrag van 6.000 peseta's, benevens van.de portefeuilles van het geheele personeel. Op het oogenblik, dat zij de vlucht namen, arriveerde de politie. Men weet nog niet, welk resultaat het ingestelde onderzoek heeft ge had. De voorbereidingen voor het 33ste Inter nationaal Eucharistisch Congres, dat van 3 tot 7 Februari 1937 te Manilla op de Philippljnen wordt gehouden, zijn thans to vollen gang. In alle bisdommen en in alle parochies zullen dio cesane en parochieele congressen worden ge organiseerd, teneinde de geloovigen op te .wek ken aan deze openbare geloofsmanifestatie doei te- nemen. De malveral teitjmt.viUenten aullefi. re traites houder.. .ut In alle streken zullenpredikaties worden gehouden ih de verschillende dialecten. Mgr. Reyes zal persoonlijk iedere kerk van zijn bisdom bezoeken, om de godsvrucht der bevolking tot het H. Sacrament te verleven digen en hun voor oogen te stellen de groote beteekenis van het Internationaal Eucharis tisch Congres. De diocesane en parochieele congressen zul len worden ingezet met klokgelui en het cele- breeren van een plechtige H. Mis. Door de steden en dorpen zullen groote processies trek ken, waarin de bevolking met brandende kaar sen het H- Sacrament zal volgen. De huizen zullen worden versierd en geïllumineerd, ter wijl gekleurde banieren zullen wapperen in den wind. De eerste congressen zijn reeds gehouden te Bocane, Bulacen, San Fernando, Tayabas en de Visayan-eilanden. Naar uit Rome vernomen wordt, is onde* voorzitterschap van Commendatore pericóli een comité gevormd „voor congressen én demonstraties ter gelegenheid van de inter nationale Katholieke Perste» toonstelling". Vertegenwoordigers van dertig verschillende landen maken deel uit van dit comité. Van 17—19 April zal het congres van de Fransche Bonne Presse te Rome gehouden worden, terwijl het internationale Katholieke journalistencongres van 18—21 Mei zal plaats vinden. MOERMANSK, 21 Maart. (STEFANI). Een buitengewoon hevige sneeuwstorm, waarbij de wind meermalen een snelheid van 150 K.M. per uur bereikte, heeft het gebied langs de kust geteisterd. Tal van gebouwen, o.a. ook een electrische centrale, zijn onder den sneeuwlast ingestort. Verscheidene personen zyn gedood of ge wond. STOCKHOLM, 21 Maart. (A.N.P.) In een volkswijk van Halmstad heeft 'n groote brand gewoed waardoor een Woonkazerne geheel verwoest werd. Verscheidene personen konden zich slechts redden door uit de vensters te springen. Twee brandweerlieden, die door den rook bedwelmd waren geraakt, moesten inéén ziekenhuis worden opgenomen. Wat een geluk, Jamdat we ten minste onzen hangmat hebben gered!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2