STAD JIJIGA EEN ROOKENDE PUINHOOP. I WAT ZAL HITLER DOEN? VLOOTACCOORD, DAT BITTER TELEURSTELT. CONTACT MET ITALIË EN ABESSYNIE. Men blijft op toenadering hopen. Groote tegenstellingen tusschen alle deelnemers. van den raid? m DINSDAG 24 MAART 1936 ^arrar DOEL VOLGENDEN Gebouwen-complex der kath. missie gespaard. LONDENS AANDRANG BERLIJN. OP Als gevolg van vredes-oproep der commissie van dertien. VOLKOMEN GEBREK AAN VERTROUWEN. 1-AHP RICKETT'S BEZOEK AAN ADDIS ABEBA. Achter woorden gaan daden schuil, welke niet met het gespro. kene accordeeren. ABESSIJNSCHE DEMARCHE TE PARIJS. Verklaring van Eden in het lagerhuis. Fransche meening gevraagd inzake staking der vijandelijkheden. AUTO NABIJ CHUR IN RAVIJN1 GESTORT. Ai t» en gymnasiumleeraar om het ieven gekomen. OVERSTROOMINGEN IN SPANJE EN PORTUGAL. DE NEUTRALEN EN LOCARNO. LORD HALIFAX OVER LOCARNO. DE „QUEEN MARY" GEREED. Heden afvaart naar den Clydemond. STRAATGEVECHTEN KRAKAU. TE Voorstellen aan Duitschland zijn geen ultimatum. Tal van dooden en gewonden. ÖDIS ABEBA, 23 Maart. (UN. PRESS). De gisteren en vandaag °P Jijiga ondernomen luchtbombar dementen door tezamen zeven-en twintig Italiaansche bommenwetrpers, welke voornamelijk bedoeld waren om het hoofdkwartier van generaal Nasiboe te vernielen, zouden de ge- heele stad hebben verwoest. De huizen der inboorlingen en der Europeanen zijn verbrand en met den grond gelijk gemaakt. Volgens een officieele mededeeling zijn gisteren negentien personen aan den luchtraid ten offer gevallen, ter wijl drie-en-tachtig andere min of meer ernstig werden gewond. Het bombardement, dat hedenmorgen heeft plaats gehad, werd ondernomen door vier groote bommenwerpers. Deze wierpen eerst van hoog uit de lucht eenige tonnen bommen naar beneden. Daarna daalden zij tot vlak boven de stad en bestookten verschillende stadswijken met zware machinegeweren. In tegenstelling met de geruchten, die de ronde hebben gedaan, en volgens welke heden vele slachtoffers zouden zijn te betreuren, zou t aantal dooden en gewonden bij het tweede luchtbombardement van hedenmorgen niet zeer groot zijn, aangezien de stad na de bom bardeering van Zondag reeds voor het groot je deel was ontruimd. Abessyniscne regeering is van meening, clat de raids boven Jijiga de eerste zijn van een nieuwe reeks van luchtaanvallen. Het nog 0p geen zeventig kilometer van •Ajiga gelegen Harrar zal waarschijnlijk het doel van den eerstvolgenden luchtaanval zijn alsmede de spoorweg tusschen Diredawa en Djiboeti. De luchtaanvallen op Jijiga werden geleid door generaal Ranza. Naar Reuter nog verneemt, werd een groot gebouwencomplex van de katholieke missie niet door de vliegtuigen aangevallen. Het esca drille had de stad bereikt, voordat iemand maar had opgemerkt. - ASMARA, 23 Maart. (R.O.). Het agent schap Stefani seint: Zekere buiteniandsche dagbladen hebben berichten gepubliceerd over den z.g. kritieken toestand der Italianen in den sector Amba Aladsji en over de bloe dige gevechten, die geleverd zouden worden op dit oogenblik in de zóne van Adoea, Ak- soem, Makale en Tembien. Deze berichten zijn zuiver verzinsels en doen zelfs de buiteniandsche journalisten, die z'ch aan het Italiaansche front bevinden, lachen. De Italiaansche soldaten van den sector Amba Aladsji worden zoo weinig bedreigd, Vrienden begroeten elkaar. Mussolini zelf is naar het station te Rome gekomen om de Oostenrijksche en Hongaarsche staatslieden voor de Romeinsche confe rentie te verwelkomen. Van l. naar r. Kenya, de Hongaarsche minister van buiten iandsche zaken; von Berger-Waldenegg, zijn Oostenrijksche collega; Mussolini en bondskanselier Schuschnigg. t LONDEN, 23 Maart. (R.O.) De commissie van dertien heeft een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat kennis genomen is van de Italiaansche en Abessynische ant woorden op haar oproep van 3 Maart. De commissie draagt aan de Madariaga en Ave nol op, zich met Italië en Abessynië in ver binding te stellen, opdat de commissie zoo spoedig mogelijk in staat zal zijn, besprekin gen met de beide partijen te arrangeeren en het daarheen te leiden, dat binnen het kader van den volkenbond en in den geest van net convenant zoo spoedig mogelijk de vijande lijkheden gestaakt worden en de vrede her steld wordt. De commissie heeft eveneens de kwestie van het' bombardeeren van de Roode Kruis- eenheden en open steden besproken en be sloten den betrokken regeeringen te verzoeken nadere inlichtingen te verstrekken. De kwes tie der sancties is niet besproken. De commissie, die samengesteld is uit de leden van den volkenbondsraad zonder Italië, heeft besloten de zitting van den volkenbonds raad tot morgenmiddag 4 uur uit te stellen. Er is geen enkele regeling getroffen voor de eerstvolgende bijeenkomst van de commissie van dertien. Naar de speciale verslaggever van Havas nog mededeelt, hadden de besprekingen vooral betrekking op de taak, waarmede de Mada riaga is belast. Op een vraag van De Madariaga aan zijn collega's, welke minimum-voorwaarden ge- wenscht geacht werden, werd geantwoord, dat in het algemeen de vroegere werkzaam heden van den volkenbond, onder andere het rapport der commissie van vijf, als richtsnoer konden dienen Litwinoff wees er op, dat het vooral aan de twee partijen tot het conflict stond, hun vre desvoorwaarden te preciseeren. Dit is de reden, waarom De Madariaga en Avenol van middag achtereenvolgens met Grandi en Wol- de Mariam een ontmoeting zouden hebben. Monteiro (Portugal) wees op de noodzake lijkheid, de onderhandelingen te bespoedigen. LONDEN, 23 Maart. (R.O.) In Britsche parlementaire kringen is men zeer sceptisch gestemd ten aanzien van de huidige vooruit zichten van de pogingen der commissie van dertien, een einde te maken aan het Ita- |Q| liaansch-Abessynisch conflict, doch niettemin I verdrag, hetwelk tot einde 1942 van kracht bespreek' men de modaliteiten eener even- I zai blijven. Woensdag a.s. plechtig zal on- lueele regeling. IZUï derteekend worden. Nu zal men goed doen het zij onmid dellijk gezegd geen al te grootsche opvat tingen omtrent het ter vlootconferentie be reikte te koesteren. Het is ten slotte een nood-overeenkomst, uitgaande van de ge dachte dat het beter is iets dan niets te-heb ben, zelfs al nadert het iets bedenkelijk het niets. In de internationale betrekkingen vooral in tijden van spanningen zooals die momenteel niet alleen in-Europa, maar ook in Azië en Afrika heerschen, is niets gevaar lijker dan een vacuum. Als het niet moge lijk is een werkelijk substantieel verdrag te A ra B r C DJIBOSl-l A0D15 LI l_AND ✓iTAL or-lALI- dat zij met het grootste enthousiasme den zeventienden verjaardag hebben gevierd van de stichting van het fascisme. Wat het tweede bericht betreft, de onwaar- ','1 daarvan wordt oewezen door het feit. held dat Italiaansche soldaten in streken »«n Tz.n. tÏ'j' Afliet. AvergnUe en Bnderta, JeJ zuidwaarts liggen dan Adoea, Aksoem, Ma- kale en Tembien. In werkelijkheid staat men hier V00r be- richten, die van a tot z verzonnen zyn door journalisten, die blindelings gelooven of ge_ loof willen slaan aan de inlichtingen, die door de Abessijnsche autoriteiten worden ver strekt. Britsche ambulance gebom bardeerd KHARTOEM, 22 Maart (R-O.) Een onder bevel van Kelly staande afdeeling van a Britsche ambulance zou te Sjilga, op 30 ten noordeh van het Tsana-meer, In het wes ten van Gondar, gebombardeerd zijn. LONDEN, 23 Maart (R.O.) Volgens den Times-correspondent te Khartoem zou j.l. Vrij dag een onder leiding van dr. Kelly staande Britsche ambulance te Chilga, nabij Gondar door een Italiaansch vliegtuig zijn gebombar deerd. Op de ambulance, die de eenheid nummer 2 vormt van het Britsche Roode Kruis, zouden elf bommen zijn afgeworpen, waarvan slechts twee ontploften, zonder slachtoffers te maken. ADDIS ABEBA, 22 Maart (R.O.) Rickett, de bekende houder van de AbessijnSche petro- leumconcessie, zal weer naar Europa vertrek ken, na met de Abessijnsche rëgeering ver schillende punten'zijner concessie- te - hebben besproken. Wie dacht er de laatste weken nog aan, dat te Londen ook de vlootconferentie ver gaderde, en onbewogen door de sensaties van het Locarno-conflict naar een accoord streel de, dat midden in de groote politieke on rust een moment van verpoozing zou kun nen brengen. Daarom zal het velen lichte lijk verbaasd hebben, toen de wereld door het bericht van een volkomen overeenstem ming verrast werd en tegelijkertijd kon worden medegedeeld, dat het nieuwe vloot- Men is van meening, dat het, wat het Noor den van Abessynië betreft, onmogelijk is te rekenen op ontruiming, der gebieden, die door de Italiaansche troepen zijn bezet. Het kolonisatiegebied zou, volgens de op vatting, waartoe men hier thans is gekomen, onderworpen moeten worden aan een regime van de „open deur", waarvan alle buiteniand sche mogendheden zouden kunnen profiteeren, waarbij men zich heeft laten inspireeren door paragraaf 5 art. 22 van het volkenbondspact, dat voorziet in voorwaarden ,,die eveneens aan de andere leden van den volkenbond ge lijke voorwaarden zullen verzekeren voor het sluiten, dat een deel der spanningen op- handelsverkeer". heft) d'an blijft het verkieslijker een mini- Ten aanzien van Amhansch Abessynië, mum te aanvaarden, dan de onbeperkte, door wtift men in het algemeen het meeste voe- eeen enkelen verdrag gebonden bewapening len voor de instelling van een centraal orga- ter zee te dulden. nisme afhankelijk van den volkenbond, dat Hierin ligt dan ook de beteekenis van het den keizer bij het bestuur en de modernisee- vi00tverdrag, hetwelk zoo juist gesloten is: ring van het land terzijde zou staan. dat het de regeeringen ten minste in zekere Tm pariioopzichten bindt en van een onbegrensden PARIJS, 23 Maart. (R.O.) in Rartjs wenscht wedloop in de maritieme bewapening weer- zich geluk met de ontwikkeling van de houdt. van Quantitatief, d.w.z. wat het aantal schepen betreft, is de verplichting feitelijk zeer zwak, en heeft de binding vooral een psycho- me* "u\^:;";de commissie van dertien, werkzaamheden van ae /laf He door de commissie Men merkt op, dat ae uw aarf De Madariaga en Aveno =n^p zich in verbinding te stellemmet Ethiopische regeeringen, tusschen de belli- gerenten tot stand te brengen, geen restrictie bevat, hetgeen, naar men dracht, om de Italiaansche en teneinde een verzoening meent, logische kracht. Alle vlootprograms zullen bij den aanvang van het jaar aan de mede- onderteekenaars worden medegedeeld, met alle details, welke voor de juiste beoordee ling van het program van belang zijn, ter- restriccie oevaL, gelijken. wijl bovendien kennis zal gegeven worden het verzoeningswerk zal vergemanJ1 j f ONDEN, 23 Maart. (HAVAS). De Li berichten uit Berlijn, waaruit ;>u kunnen blijken, dat Duitschland zal weigeren, zijn goedkeuring te hechten aan de essentieele bepalin gen van den door de Locamo-mogend- heden opgestelden tekst, doch wel be paalde opmerkingen naar voren zal brengen, waardoor de deur voor onder handelingen geopend zou blijven, wor den te Londen uitgelegd als 'n teeken, dat na de terugkomst van de Duitsche delegatie zonder twijfel besprekingen zullen worden aangevangen tusschen von Ribbentrop en Eden, als gemach tigde van de Locarno-mogendheden, teneinde na te gaan, in welke mate het mogelijk zou zijn, de standpunten onder de huidige omstandigheden nader tot elkaar te brengen. mule kan beroepen, en voorbijziet, dat naast louter toevallige juridische stellingen het steeds voortschrijdende leven zijn eischen stelt, welke, wil er werkelijke pacificatie komen, volgens de diepere beginselen van het eeuwige recht, derhalve van de door waar heid en naastenliefde getemperde rechtvaar digheid, moeten beoordeeld en beantwoord worden. Op deze vlootconferentie, precies gelijk het geval was bij de Londensche besprekin gen over het Locarno-conflict, is de wereld weer in groepen verdeeld. Er was een ras sentegenstelling tusschen blanken en Japan ners, welke er toe leidde, dat de laatsten zich' van cle conferentie terugtrokken; er Was een tegenstelling tusschen twee wereld machten Amerika en de mindere goden Frankrijk en Italië; er was de bekende on overbrugbare 'klove tusschen Frankrijk Duitschland; en ten slótte stond nog e Placht sovjet-Rusland, welke wel het volle vertrouwen van Frankrijk mag ge nieten, maar door Duitschland, zeer terecht overigens, evenzeer gewantrouwd wordt, als Duitschland door Frankrijk. Hoe bij éen "dergelijke „vertrouwens - figuur in .bet internationale leven eenig vredeswerk kan verricht worden, moet 'elk een ontgaan. Waarbij wij nog geheel in het midden laten, öf er eenig vertrouwen tus- sphen Amerika en Engeland of Engeland en Frankrijk, Engeland en Italië en zelfs Frankrijk en Italië bestaat. Misschien uiter lijk, maar innerlijk wantrouwen ook deze vrienden en bondgenooten elkaar zoo hevig, dat 'debewapeningen niet alleen tegen de erkende „vijanden", maar evenzeer tegen elkaar gericht zijn. Men kan niet weten, hoe de partijen bij het eventueel uitbreken van een oorlog tegenover elkaar zullen komen te staan, en daarom moeten allen op alle gebeurlijkheden voorbereid zijn: er moet evenzeer op gerekend worden, dat bijv. En geland en Frankrijk bondgenooten als dat zij vijanden zullen zijn. Dit alles moge vreemd klinken voor wie de sympathie-betuigingen der staatslieden zonder meer als oprecht gemeend aanvaardt. Maar achter die woorden gaan merkwaar dige daden schuil, welke met het gesprokene niet accordeeren. En als men dan den inhoud van het vlootverdrag, zelfs in zijn korte samenvatting leest, bespeurt men dra, waar de wortel van alle kwaad zit: in een vol komen gebrek aan vertrouwen, zelfs bij hen die verklaren elkaar te vertrouwen. Het vloot- ADDIS ABEBA, 22 Maart. (R. O.) De Abessynische regeering heeft den Abessyni- schen gezant te Parijs telegrafisch verzocht, b(j de Fransche regeering te informeeren naar haar standpunt ten aanzien van een staking der vijandelijkheden. CHUR (Oraubuenden,) 22 Maart. (D.N.B.) Op d?n verkeersweg van Bonaduz naar- het Safien-dal ontdekte een taxi-chauffeur, toen hii op de Versaner-brug reed, in een zestig -meter diep ravijn een totaal vernielde auto. De onmiddellijk door hem gewaarschuwde nolitie constateerde bij een nader onderzoek, P niken tusschen de puinen lagen, dat er twe geVonden papieren kon Uit op de slachtoffers g r men vaststellen, dat m leeraar aan het senee.M«. At. Br«w. ale gymnasium van Zurick, dr. een vacantietocht maakten. Het ongeluk moet zich te middernacht heb ben afgespeeld. Naar uit de achtergelaten sporen va P maken, is de bestuurder In het duister naas de brug in hét ravijn gereden. Beide passagiers moeten opslag dood zijn geweest. van het op stapel zetten van eiken oorlogs bodem, vier maanden, vóór het feit plaats vindt. Aldus zullen dé partijen steeds ken nis dragen van eikaars toekomstige sterkte, en daardoor verdwijnt een prikkel om de bewapening steeds hooger op te voeren, wijl men weet, dat de andere verdragsluitenden zich daarop zullen aanpassen. Intusschen is dit een schrale troost voor het wegvallen op het einde van dit jaar van een maximum afbakening der vloottonnage, welke in elk geval een „tot hiertoe en niet verder" stelde. Wat de kwalitatieve beperking, d.w.z. de afbakening van de totale sterkte van elke scheepseenheid betreft, is ietwat positiever resultaat bereikt. De maximum-tonnenmaat voor slagschepen is op 35.000 vastgesteld. Deze drijvende forten zijn machtig en kost baar genoeg, maar er wordt ten minste voor komen, dat superforten worden gebouwd, en het vooruitzicht is zelfs geopend, dat in 1940 besprekingen zullen worden geopend om tot een geringer tonnage te geraken. Ook voor de andere categorieën oorlogsschepen zijn tonnage- en kanonnengrenzen vastgesteld. Maar het verontrustende blijft, dat die schepen in onbeperkt aantal kunnen aan gebouwd worden, zoodat wat aan innerlijke sterkte beperkt blijft, in massale uitbreiding onbegrensd is. Het eerste is misschien een succes, het tweede zeker een achteruitgang. Overigens is het verdrag van een aantal voorbehouden en veiligheidsclausules voor zien, welke helaas het beetje resultaat, dat verkregen is, nog verminderen. En hier komt men weer bij een der rampzalige methoden aan, welke in onze dagen het sluiten van verdragen steeds vergezellen: het verdeelen der wereld is twee groepen, waarvan de een te aanvaarden heeft, wat de ander besluit- Met het meer en meer gebruikelijke gevolg, dat de ander, die zich geen verdragen laat dicteeren en opleggen, niet aanvaardt, zoo dat de grondslag van de door enkelen ge sloten overeenkomst, ondermijnd wordt. Het is vooral Frankrijk, dat, niettegen staande alle bittere ervaringen met deze pro cedure, haar .maar altijd door blijft .toepas sen Daarbij vaak zich op een juridische for- LONDEN, 23 Maart. (R.O.) verdrag, dat Woensdag zal worden onder teekend, omvat twee protocollen In het eerste wordt uiting gegeven aan de hoop, dat het systeem van voorafgaande bekendmaking der vlootbouwprogramma's niet tegelijkertijd met het afloopen van het verdrag, waarvan de duur tot zes jaar is beperkt, zal worden prijsgegeven. Het tweede heeft betrekking op de over gangsperiode tusschen de onderteekening en de toepassing van de conventie. De onderteekenaars verplichten zich, om vanaf dit oogenblik den geest van het toe komstige verdrag te eerbiedigen en onder ling overleg te plegen, Ingeval eenige andere mogendheid zou overgaan tot aanbouw van nieuwe oorlogsschepen, die niet met dezen *geest in overeenstemming is. Het verdrag bevat geen enkele bepaling betreffende een duikbootenoorlog, die noch tans het onderwerp van eensgezinde ver klaringen van de zijde van alle delegaties in de openingszitting is geweest. Allen ver klaarden zich toen bereid, de principes van de humaniseering van dezen tegen de koop vaardij gerichten oorlog, die het onderwerp vormt van deel IV van het vlootverdrag van Londen, te bekrachtigen. Om technische redenen echter zal het toekomstige verdrag geen enkele bepaling te dien aanzien bevat ten. De vjjf signatair-mogendheden van het verdrag van Londen zullen zich ertoe bepa len, alle andere zeemogendheden uit te noo- digen, haar instemming te betuigen met de bepalingen, die hieromtrent in 19 ziJn vastgelegd, met de bedoeling, dat zij voor onbepaalden tijd van kracht zouden blijven. MADRID, 24 Maart. (R. O.) In alle Spaan- sche provincies blijft het regenen. Te Sevilla heeft de Guadalquivir de kade overstroomd. In Ciudad Real, Toledo en Avila zijn de akkers over een groote uitgestrektheid ondergeloopen. Ia Guenca is het beginnen te sneeuwen. LONDEN, 23 Maart. (R.O.) In het lager huis heeft Eden, in antwoord op een vraag van een der afgevaardigden, verklaard dat hij er in zijn besprekingen met von Ribben trop op had gewezen, dat de inhoud van het hem ter hand gestelde document bestond uit voorstellen. „Ik heb duidelijk gezegd aldus Eden, „dat de Britsche regeering hoopt, dat de Duitsche regeering in staat zal zijn, ze te aanvaarden, doch dat de Britsche regëermg in elk geval van meening is, dat de Duitsche regeering de mogendheden dient te helpen bij haar taak, door een constructieve bijdrage te leveren tot verbetering van den toestand' Een afgevaardigde verzocht Eden, mede te doen deelen aan „onze vrienden in Frankrijk en België, hoezeer wij hun geduld en hun volharding in hun moeilijke positie op prijs stellen". PARIJS, 23 Maart. (R.O.) Met betrekking tot de hedennamiddag door Eden in het lager huis afgelegde verklaringen, die naar het schijnt, de'mogelijkheid lieten doorschemeren van onderhandelingen over Duitsche tegen voorstellen, werd hedenavond in gezagheb bende kringen alhier verklaard, dat, voor zoover het haar betreft, de Fransche regee ring geenszins van plan is, terug te komen op het tusschen de vier mogendheden, die het verdrag van Locarno trouw zijn geble ven tot stand gekomen accoord. Zooals Flandin In de kamer verklaard heeft, blijft de Fransche regeering de aan Duitschland gedane voorstellen als een ge heel beschouwen. Ztf is van meening, dat deze voorstellen en bloc moeten worden aangenomen of ver worpen. In ieder geval is Flandin vastbesloten, met naar Londen terug te keeren, om te onder handelen over tegenvoorstellen van het njk, in geval dit zulke voorstellen zou meenen te moeten doen. LONDEN, 23 Maart. (R.O.) „Gij kunt er zeker van zijn, dat de handhaving van het principe van het heilig karakter der verdra gen een der doelstellingen van Z.M.'s regee ring zal bltjven", aldus antwoordde minister president Baldwin hedenmiddag in het lager huis den afgevaardigde Locker Lampson, die hem vroeg, of hij, alvorens een accoord met Duitschland te sluiten, uitdrukkelijk tegen eenzijdige schending der verdragen zou pro testeeren en zou nagaan, welke garanties in dit opzicht van Duitschland zouden kunnen worden verkregen. LONDEN, 23 Maart. (R.O.) Officieel wordt thans bevestigd, dat de Britsche ambassadeur Berlijn gisteren den Duitschen minister Europa en van het opbouwen van dezen vrede op de eenig mogelijke grondslagen, n.l. eerbied voor vrijelijk aangegane verdragen en onderling begrip. Dit, aldus spr., drukt in haar eenvoudigste termen de ware essentie der Britsche buiteniandsche politiek uit. Sprekende over de Duitsche zaak, zooals die door von Ribbentrop in den raad bepleit was, zeide Halifax, dat daar veel in was, dat sym pathie zou kunnen vinden in vele kringen, maar welke sympathie de Engelschen ook mogen gevoelen voor de groote omtrekken van deze Duitsche zaak, hun constructieve eerbied voor de wet zou hen altijd een actie doen veroordeelen, die in directe schending daarvan ten uitvoer werd gelegd. Spr. gaf vervolgens uiting aan zijn begrip van en sympathie .voor de gevoelerls van ver ontrustheid en verbolgenheid, die in Frankrijk en België gewekt waren door het Duitsche optreden in de gedemilitariseerde zöne. Wanneer, zooals spr. zeide te gelooven, het eerste gevaar voorbij was dan was dit te dan ken aan den eenen kant aan het zelfbedwang van Frankrijk en België en aan den anderen kant aan de onvermoeide inspanningen van den Britschen minister van buiteniandsche zaken ter verkrijging van een beter begrip tusschen Duitschland, België en Frankrijk, hetgeen geleid had tot de voorstellen, die thans algemeen bekend zjjn. Deze voorstellen moeten niet beschouwd worden als een ultimatum, dat door Duitsch land aanvaard moet worden. Maar wanneer ze onaanvaardbaar gevonden zouden worden in eenigerlei opzicht, hebben de andere mo gendheden het recht, de Duitsche regeering te vragen, andere voorstellen naar voren te brengen, die niet minder doeltreffend zullen zijn in het vormen van een werkelijke bijdrage van Duitschland aan de zaak der regeüng en die op gelijk niveau zouden staan met de bij drage van zelfbedwang, die gegeven is door Frankrijk en België en de bijdrage tot de vei ligheid, die door de Britsche regeering is ge geven. De Britsche verklaring van volledige aan vaarding der verplichtingen van het verdrag van Locarno en de overeenkomst betreffende practische besprekingen met België en Frank rijk, bij voorbaat, over de middelen, waarmee hun' hulp zou kunnen worden verleend in ge val van een niet-uitgelokten aanval, zijn naar spr. gelooft, een werkelijke bijdrage geweest tot het scheppen van een atmosfeer, waarin de besprekingen kunnen plaats hebben en waarin de vrede gevestigd kan worden. LONDEN, 23 Maart. (R. O.) Men meent te weten, dat een deputatie Paul Boncour be zocht om hem de houding van de Scandina vische landen, Finland, Zwitserland, Spanje en Nederland uiteen te zetten, die niet door een 'besluit van den V. B.-raad betrokken zouden willen worden bjj een belangrijke actie inzake het Locarno-conflict. De deputatie zou zich voor verdaging van den V. B.-raad direct na de stemming over de resolutie over eerbiediging der verdragen hebben uitgesproken. te Neurath van buiteniandsche zaken, von verzocht heeft, Hitier een boodschap te doen toekomen, waarin met nadruk aan de u sche regeering gevraagd wordt, spoeaig antwoord te geven op de voorstellen^der Locarno-mogendheden en ™aal™ wiizi. w„flt vlocht- - ging dezer voorstellen, wanneer a D aanvaarding onmogelijk mocht zijn. Von Ribbentrop heden' naar Londen. BERLIJN, 23 Maart. (D.N.B.)Naar het Duitsche Nieuwsbureau verneemt, zal afn- bassadeur von Ribbentrop zich in den loop van a.s. Dinsdag weer naar Londen begeven. PARIJS, 23 Maart (R.O.). Omtrent het eventueel vertrek van Flandin naar Londen is nog niets vastgesteld. Het schijnt trouwens, dat de aanwezigheid van Flandin in Engeland niet noodig zal zijn. zoolang het Duitsche ant woord nog niet is binnengekomen. GLASGOW, 23 Maart. (R.O.) Aan boord van de „Queen Mary" wordt op het oogen blik in koortsachtige haast gewerkt door de talrijke arbeiders, die de laatste hand aan het schip leggen, opdat dit op tijd gereed zal zijn voor de moeilijke reis, die het morgen zal moeten maken van de scheepswerk van Brown naar den Clydemond. Het weer belooft morgen gunstig te zullen zjjn. Getrokken door acht sleepbooten zal da „Queen Mary" om 11 uur van de werf ver trekken, en om 14.15 uur wordt het schip te Greenock verwacht. De operaties zullen onder leiding staan van kapitein Cameron, den chef der Clyde-loodsen. Bij aankomst te Greenock zal het enorme schip voor anker gaan tot den volgenden morgen om dan de reis naar Southampton voort te zetten. Vele zaken zullen morgen te Glasgow ge sloten zijn. De stad is reeds stampvol met bezoekers uit alle deelen der wereld. Honderdduizenden menschen hebben tijdens het weekeinde de Clyde bezocht om het schip te zien en de politie en de geneeskundige dienst moesten in verband hiermede speciaal versterkt worden. LONDEN, 23 Maart. (R.O.) Lord Halifax, die één der Britsche gedelegeerden is geweest bq de viermogendheden-besprekingen zoowel in Parijs als in Londen, heeft hedenavond Eden als spreker vervangen in een vergade ring in Bristol. In zijn redevoering zette lord Halifax uit een, dat het de eenige wensch van het ge- heele land was geweest, bjj de recente crisis gebruik te maken van zijn volledigen invloed ten gunste van het behoud van den vrede in KRAKAU, 23 Maart. (A. N. PU Naar aan leiding van de algemeene demonstratieve staking, welke voor heden was afgekondigd door de vakvereenigingen, hebben de stakers in een gesloten lokaal een meeting belegd, welke door de autoriteiten werd toegestaan op voorwaarde, dat na afloop geen optocht zou worden gevormd. Na afloop van de meeting toen deelnemers het lokaal verlieten, hebben op straat onver antwoordelijke elementen met, steenen gegooid naar een groep agenten, op wie zij tevens eenige schoten losten. Verscheidene agenten werden gewond, waar na de politie van de wapens gebruik maakte. De menigte werd verspreid, maar onder pressie van agitatoren verzamelden de betoo- gers zich opnieuw. Zij wierpen van eenige winkelmagazijnen de ruiten in en roofden in de etalages tentoongestelde voorwerpen. Een groote groep manifestanten verzamelde zich op den boulevard waar zij met behulp van banken een barricade probeerden op te werpen. Toen de politie wilde ingrijpen, werd zij met steenen bekogeld, terwijl wederom op haar wkerd geschoten. Zij zag zich ook ditmaal genoopt van de wapens gebruik te maken, om de menigte te verspreiden. Meer dan 20 betoogers werden gewond, van wie zes intusschen zijn bezweken. Twaald po litiebeambten hebben kwetsuren opgeloopen. Eenige tientallen personen zijn gearresteerd. De orde is geheel hersteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3