CHAMPIGNONS OP ONS MENU. DE GLORIE DER BRITSCHE MARINE £L te MA'AXDAG 30 MAART 1936 7 EEN RECLAME-REIZIGER GEARRESTEERt). R. K. STAATSPARTIJ. GROENTENDISTRIBUTIE. VERDRONKEN. STÈUNVERLEENING. onderwijs: HUN SMAAK DOET AAN WILDBRAAD DENKEN. Laatste werkzaamheden de „Queen Mary". aan maassluis. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. HILLEGERSBERG. DE WINKELSLUITING. HOUDT DEN GOEDEN KOERS Het nieuwe Engelsche schip vormt, met de. Fransche „Normandie", het summum aan comfort, luxe. en techniek, ivat tol nog toe op het gebied van den scheepsbouw be reikt is. VLAARDIMGEN. floralia-tentoonstelling. door'dé vaan wn het schip tegenaan gedrukt' wordt, loodrecht omhoog stijgt en daardoor een windscherm vormt, dat zelfs den regen tegen houdt en over de hoofden van degenen, die aan de reeling staan, heenvoert. - MANUSCRIPT VAN „JOCELYN" VERKOCHT. Bij snelverkeer geen alcohol Op verzoek van de Centrale Recherche is te Arnhem de 44-jarige reclame-reiziger M. V. gearresteerd, die in 1934 en 1935 verschei dene zakenlieden hier ter stede heeft opge licht door advertenties te verkoopen voor een op te richten Transportgids. Een advertentie kostte 10, een vermelding van naam en adres 2.50. Enkele honderden zakenlieden zijn er in gevlogen en hebben contant betaald. Toen het blad alsmaar niet verscheen, werd de politie gewaarschuwd. V. bleek echter spoorloos te zgn verdwenen. Dezer dagen werd hij echter in Arnhem gesignaleerl, waar hij z ch met dezelfde practijken ophield. Spoedig daarna volgde zijn arrestatie. De man is naar het Huis van Eewaring overgebracht. Oprichting van een propagandaclub. Zaterdag jl. werden in de distributielokalen o.m. raapstelen gedistribueerd. Aangezien ge bleken is, dat het .publiek over het algemeen niet bekend is met de bereidingswijze van deze smakelijke versche groente en de moge lijkheid liiet Is uitgesloten, dat opnieuw raap stelen zullen worden verstrekt, volgt hieronder de wijze, waaróp deze groente kan worden behandeld. Voor een gezin van 6 personen zijn noodig pl.m. 2 kg. raapstelen. De bereiding is eenvoudig. Snij de worteltjes af, verwijder de gele blaadjes, wasch de stelen een paar maal goed af. Kook ze met het aan hangende water en wat zout op dezelfde wijze als andijvie, snij of hak ze daarna fijn en maak met aardappelen stamppot. Zondagmiddag omstreeks 4 uur is 't 6-jarig jongentje P. Eivers, gewoond hebbende in de Stampioenstraat, in de Nassauh&ven verdron ken. Het kind speelde met eenige kameraadjes aan den waterkant, waarbij zij van een steigertje op een schip klommen. De 6-jarige P. Eivers is toen van het dek van dit schip in het water gevallen. Een kameraadje liep naar zijn ouders, die weer de ouders van den drenkeling en de politie waarschuwden. Een politieagent wist bg het dreggen het kind vrij spoedig op te halen. Een dokter constateerde, dat de levensgeesten reeds geweken waren. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Cool- singel gebracht. Van den Armenraad ontvingen wij de vol gende gegevens betreffende het aantal der geldelijk ondersteunde armen en der werkloo- zen, in wier onderhoud vanwege gemeente en Rijk rechtstreeks of indirect geheel of ge deeltelijk wordt voorzien. De stand op 29 Februari j.l. was: Roomsch Katholieke Armbesturen 1084 steungevallen; Ned. Herv. Diaconieën 863; Gereformeerde Diaconieën 739; andere kerke lijke instellingen 189; particuliere instellingen 1080; gem. dienst voor Maatsch. Hulpbetoon 16.168 steungevallen; In totaal «0.123 met dubbeltellingen. Aantal ondersteunde partijen zonder dubbel tellingen op 29 Febr. 18.829; aantal werkloozen aan wie uitkeeringen zijn verstrekt door den gjggi. dienst voor Maatsch. Hulpbetoon 33.408; de Werkloozenkassen 2.311. -Ï9V B. en W. hebben op de voordracht voor de benoeming van een directeur der Gemeente lijke Vakteekenschool aan de Roemer Vis- seherstraat geplaatst: 1 de heer H. Boliweg te Schiebroek, 2. de heer J. Pulleman te Hil- legersberg. DAMSIMTTLTAAN M. v. GASTEREN De heer M. van Gasteren zal op Woensdag avond 1 April een ermultaanvoorstelling geven in den Katholieken Kring, Rotterdam. Toegang en deelneming kosteloos voor R. K. dammers en belangstellenden. De naam van den simul- taanspeler is een waarborg voor interessante partijen. De R. K. Staatsparty afdeeling Hillegers- berg eld Vrydagavond een ledenvergadering in 3 groote zaal van het R. K. Verg. Gebouw van de parochie Christus Koning onder voor zitterschap van den heer L. J. Heydra, pen ningmeester en waarnemend-voorzitter. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat, al kenmerkt dit jaar zich niet door verkiezingen, er toch alle reden isniet op önze lauweren te gaan rusten, daar in den loop van dit jaar zich weder de eerste scha duwen vertoonen van de het volgend jaar op handen zijnde verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaai. Verder had hy de verblijdende mededeeling, dat het bestuur er eindelijk in geslaagd is een politieke pro pagandaclub op te richten, iets waarnaar het reeds zooveel jaren heeft uitgezien en dat hg in al de jaren, dat hy het voorrecht had deel uit te maken van het bestuur, als een groot gemis gevoeld had. Hg eindigde met een woord van dank aan het bestuurslid, den heer Th. v. Vliet, die er zoo krachtig voor heeft gewerkt om tot de oprichting te gera ken. Zoowel in het jaarverslag van den secre taris, den heer J. H. J, Hazelzet Jr., als dat van den penningmeester den heer L. J. Heydra, werden woorden van dank gericht aan de heeren, die in het afgeloopen jaar hun krach ten hebben gegeven. De kascontrölecommissie verklaarde de administratie in orde te hebben bevonden. Den penningmeester werd decharge voor zyn be heer verleend. t Het jaarverslag van den secretaris trad in enkele beschouwingen over het gemeente-be- leid en wat hieraan door onze Katholieke fractie is verricht. Daar door den door het bestuur gestelden cdndidaat in de voorzitters- vacature mededeeling werd gedaan, dat zijn eventueele benoeming door bijzondere omstan digheden voor zeer korten tijd zou zijn, werd door de vergadering een andere candidaat, de heer Brink, naar voren gebracht, die echter geen zitting in het bestuur had, zoodat men hierdoor eerst tot bestuursuïtbreiding zou moeten overgaan, welk punt niet op de convo catie voorkwam. Hiervoor zal een afzonder lijke vergadering worden belegd. Punt 8 der agenda, „Oprichting R. K. Pro pagandaclub", gaf aanleiding tot enkele de batten, hoofdzakelgk ontstaan door het ver keerd begrijpen van enkele leden, tevens tici van andere clubs. Het bestuur is dan ook voornemens zich met bedoelde clubs in ver bin ding te stellen en nadere inlichtingen te ver strekken. Bij de rondvraag diende een der heeren een motie van afkeuring in inzake de kwestie van ir. Feber betreffende samenvoeging van de functies Kamerlid en wethouder. Wegens het late uur kwam deze motie niet tot haar reent en zal het bestuur hier later nog eens terugkomen. Hierna werd de vergadering op gebruike lijke wgze door den voorzitter gesloten. CHAMPIGNON.CULTUUR IN DE OPEN LUCHT. - Het aantal is dan minder groot, terwijl de vorm grooter is. Voor openluchtcultuur moet men echter wel eenige ervaring hebben, tenvijl voor de teelt binnenshuis geen speciale vakkennis noodig is. op RENNERSCLUB „FEIJENOORD" Gisteren werd onder groote belangstelling de vgfde en laatste rit der voorjaarscompetitie verreden. De uitslagen luiden als volgt- Amateurs, 55 K.M.: 1 A. de Korver, Wil- lemsdorp in 1 uur 31 m. 12 s. Nieuwelingen 55 K.M.: 1 H. Nak in 1 uur 32 ffl. 15 S. Junioren 2714 KM.: 1 G. Broer in 49 m 28 8, Londen Berlijn 59,16, Parijs 9,73, België 24,97, Zwitserland 48,06, Amerika Oostenrijk Denemarken 32,63, Zweden 37,70, Noorwegen 36,72)4, Spanje 20,16. Italië Ingevolge art. 9 der Winkelsluitingswet kunnen door den Gemeenteraad 21 dagen in het jaar worden aangewezen, waarop de winkels langer geopend mogen zgn dan bij de verordening is bepaald. Voor 1935 zijn daartoe aangewezen: de Za terdag voor Paschen; de Woensdag voor St. Nicolaas; de Dinsdag voor Kerstmis en verder 17 achtereenvolgende Zaterdagen van 18 Mei tot 7 September. Gezien de ingekomen adviezen van de Win- keliersvereeniging „Hillegêbsberg" en het Mid- denstands-Besturen-College te Rotterdam, steken B. en W. thans tg>or de volgende uit- zonderingsdagen aan te wgzen: De Zaterdag voor Paschen, de Woensdag voor Hemelvaarts dag, de Zaterdag voor Pinksteren, 7 achter eenvolgende Zaterdagen te beginnen met den eersten Zaterdag in Juli, 3 achtereenvolgende Zaterdagen voorafgaande aan 't St. Nicolaas- feest, 3 achtereenvolgende Zaterdagen voor Kerstmis, de dag voor Nieuwjaar. Vier restee- rende dagen zouden dan ter aanwyzing aan het College worden overgelaten. Blgkens de toelichting zouden deze bestemd kunnen wor den voor eenige avonden van een eventueel te organiseeren winkelweek. B. en W. stellen verder den Raad voor, deze aanwgzing der uitzonderingsdagen niet alleen te doen gelden voor 1930, doch ook voor vol gende jaren, opdat deze zaak niet ieder jaar aan de orde behoeft te worden gesteld. PLAATST REGELMATIG - ÜW KABOUTERTJE!! DE GEVAARLIJKE VAL. De werkman Keyzer, die Vrijdagmiddag werkzaamheden verrichtte aan een achter gevel van een woonhuis en van ruim twee verdiepingen hoogte naar beneden viel, is Zondagmiddag aan de bekomen verwondingen overleden. -•2 JAARVERGADERING BURGERWACHT. De Burgerwacht hééft haar eerste jaarver gadering na de wederoprichting gehouden. Een zeer groot déél der leden was aanwezig. De voorzitter, de heer W. P. v. d. Lee, heette allen welkom in deze bijeenkomst, besprak de moeilijkheden, welke in het afgeloopen jaar het grootst waren geweest, en hoe allen zich ten volle aan hun taak hadden gegeven. Een bijzonder woord werd gericht tot de comman dant en den onder-commandant, de heeren Tuitel en Teunissen aan dsn instructeur en den heer W. v. Luipen. Op deze inleiding volgde een dankbaar applaus. Aan de orde werd gestéld het huishoudelijk reglement, dat behoudens een kleine opmer king werd aangenomen. In de ontstane vacature bij het bestuur, door het bedanken van den heer C. Aeckerlin, stelde het bestuur voor de volgende candidaten, de heeren J. E. C. Dammer en A. V. Verploeg. De eerste werd met groote meerderheid van stemmen gekozen. Een bgzonder goed en uitgebreid jaarver slag werd door den secretaris, den Meer W. V. Luipen uitgebracht. Uit de rekening van den penningmeester, den heer C. Paalvast, bleek, dat er nog een klein saldo was. Ook dezen heeren wérden dank gebracht voor het ge voerde beheer. Onder de verder voorkómende zaken werden nog enkele punten betreffende den dienst behandeld, waarna met het Wil helmus de vergadering werd gesloten. DE ZUID VLIET UITGEBAGGERD. B. en W. stellen den raad voor over te gaan tot het uitbaggeren van een gedeelte van den vliet. Dit werk zal weder in werkverschaf fing warden uitgevoerd. SOUTHAMPTON, 27 Maart. IA. N. P.) Hét nieuwste, grootste en ongetwijfeld mooiste schip van de Britsche koopvaardijvloot en waarschgnlijk ook van alle passagiersschepen, die de wereldzeeën bevaren, de Queen Mary" van de Cunard White Star Line, is van de Clyde te Southampton aangekomen, waar het ter voltooiing van de laatste technische werk zaamheden zal worden gedokt in het nieuwe, reusachtige King George V Dock, alvorens haar eersten officieelen proeftocht te maken. Het King George V Dock is geen gewoon droogdok, doch is uitgegraven in den rots- giond en loopt met behulp van sluizen vol, terwijl het met pompen drooggepompt kan worden. Samen met het Fransche luxe schip „Nor- mandie" vormt de „Queen Mary" het summum aan comfort, luxe en techniek, van wat er op INSTALLATIE PASTOOR J. v. d. SMAN. Zondagmorgen voor de Hoogmis werd Pastoor J. v. d. Sman door den Hoogeerw. Deken van .Schiedam plechtig geïnstalleerd aTS' Pastoor dezer parochie. Na het voorlezen van den benoemingsbrief volgden de verschillende Liturgische plechtigheden, waarna Pastoor V. d. Sman de Plechtige Hoogmis opdroeg, met assistentie der beide parochie-kapelaans W. v. d. Berg en P, 3. v. Stéyn, resp. als diaken en sub-diaken. Nt 't Evangelie hield deken A. J. C. Schraag een treffende predikatie met als tekst: „Dit is de overwinning, waarmede ge de wereld zult overwinnen, het Geloof!" Na gewezen te nebben op de groote 3chat, welke wij in hét H. Geloof bezitten en de piicht, öm voor deze gave dankbaar te zgn, wees spr. op dé gfóot- sche taak van Pastoor der parochie. Hij moét by de aan zijn zorgen toevertrouwde geloovigon het geloof diep inprenten; hg is de Iéidsfnan der jeugd en der rijpere jeugd én staat als middelaar tusschen God en zijn parochianen. De parochianen moeten hun Paétoor gehoor zaam zijn, naar zijn raadgevingen luisteren en hem'liefde en eerbied bewyzen als gezant van God. Deken Schraag herinnerde aan de ijver en de liefde, waarmede Pastoor Maas hier 10 jaar is werkzaam geweest en sprak de hoop uit, dat Pastoor v. d. Sman, wiens y ver en werklust genoegzaam bekend Is, vele jaren in Vlaar- dingen mocht werkzaam zyn tot het heil der pftrochie en der aan zgn zorgen toevertrouwde g&Ioévigert. Na de H. Mis werd door het zangkoor tót besluit der plechtigheid gezongen „Haec Dies". HET wegennet. B. en W. dezer gemeente dat van heden tot en maken bekend, met 25 April a,s. ter secretarie der gemeente ter inzage ligt het procesverbaal van opneming van de niet on der beheer van een polder of waterschaps bestuur staande wegen, voetpaden en kunst werken binnen het grondgebied van deze ge meente. --. HARINGAANVOSREN IN 1935. Door de 8 stoomloggers van de N.V. „Dogger-Maatschappg", directeur I. J. Hoogen- dgk, zgn aangevoerd 25663 kantjes haring. Het grootst aantal kantjes bracht de VI. 195, schipper A. Poot, n.l. 3863. De VI. 114, schipper T. Eygenraam, 3815. De 2 Schepen van de N.V. Mg „Nommer Eén", brachten aan 7081 kantjes. De 3 schepen van de N.V. Zeevisseherij „Nederland" 8311 kantjes. De 4 schepen van de Vlaardingsche Stoornvisscherij, directie N.V. Warmelo en v. d. Drift's Handel Mij., 14624 kantjes. Hoogste aanbrengst VI. 39, schipper D. Poot, met 4235 kantjes. De 2 schepen van de Visschery Mg. „Mercurius", directie Joost Pot Fzn. en Frank Pot Fzn., 6775 kantjes. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bg: v. d. Windt, Waalstraat 32, bankbiljet; Bal, v. d. Drifstraat 54, muts; veltheer, le Liesveltsteeg 1, kindertaschje; Politiebureau, ceintuur, actetasch, looper; de Graaf, Valeriusstraat 132, kinderportemonnaie met mh.; Stam, Markgraaflaarl 14, honden halsband, Kethelweg 3, Vlaardinger-Ambacht, vulpotlood; Merellaan 9, Vlaardinger-Ambacht, rgwielbelastingplaatje Wl. Evenals beide vórige jaren, zal ook dit jaar wederom een Floraliatentoonstelling worden georganiseerd vanwege dë Volksbond van de door de kinderen gekweekte plantjes, met het doel meer liefde bg te brengen voor bloemen en planten. Een speciale propaganda Zal worden gevoerd voor het doen slagen van de tentoonstelling, welke niet meer zal worden gehouden in de zaal „Excelsiór", doch in dé zaai „Harmonie". PUBLIEKE TELEFOONCELLEN. De straattelefooncellen op de Westhaven plaats te Vlaardingen en aan het Burgem. de Bordesplein te Vlaardinger-Ambacht zullen 28 April a.s. ijl dienst worden gesteld. ZUID-AFRIKA - FILM Binnen enkele weken zal te dezer stede worden vertoond de boeiende film van de Krugerwildtuin in Transvaal „Inyama Zane". In deze film ziet men de dieren in hun natuur lijke omgeving. Als bgzonderheid is aan deze film toegevoegd een opname van het geheele armbedrgf van de fam. Sparrius, welke voor enkele jaren naar Afrika is vertrokken. SCHEEPSBOUW. Aan de Scheepsbouwwerf „De Nieuwe Maas" is aangekomen het motorvrachtschip „Mou- cheron kapitein-eigenaar L. Goëlo te Paimpol (Fr.), welk schip zal worden verbouwd en met plm. 6 meter verlengd, waarna het zal worden voorzien van een Deutz Diesel Motor van 200 P.K. Onlangs werd deze werf de bouw opgedragen van een motorschip voor de mosselenvisschery, voor rekening van dén heer M. Hoogstraten te Ierseke; dit schip zal worden voorzien van een 65 P.K. 4-tact Diesel Motor „Industrie". De motorlogger „Michiel en Piet", Sch. 198, van de Reedery S. Taal te Seheveningen, welk schip op de werf werd verbouwd en verlengd, is thans byna gereed om te vertrekken naar Bolnes, voor het innemen van een 120 P,K. Boines-Diasel-Motor. het gebied van den scheepsbouw tot nog toe bereikt is. Gedurende den bouw hadden de Engelschen langen tijd de illusie, dat zij de „Queen Mary" ook het grootste schip ter wereld zouden kunnen noemen, doch juist dezer dagen is gebleken, dat de afmetingen van de „Normandie" toch nog grooter zyn. In het begin van de week werd officieel be kend gemaakt, dat de inhoud van de „Queen Mary" 80.773 bruto registerton is. Ongeveer tegeiykertyd maakte de Fransche regeering bekend, dat na de verschillende wijzigingen, die aan boord van de „Normandie" zijn uit-' gevoerd, een nieuw onderzoek heeft uit gewezen, dat de inhoud van het Fransche luxe Schip 82.799 bruto register ton bedraagt, ter wijl de waterverplaatsing 86.496 ton is. Zoo is dus eigeniyk, al voordat de Engelsche concurrent in de vaart is gebracht, de concur rentie tusschen de beide rivalen begonnen, waarby de Engelschen met stelligheid ver wachten, dat de „Queen Mary", mét haar ge schatte snelheid van 30 knoopen per uur, er in zal slagen den Blauwen Wimpel, die momen teel in het bezit ia van de „Normandie", voor Engeland te heroveren. Voor het bereiken van deze snelheid beschikt men over een energie van 180.000 P.K. die wordt voortgebracht door 16 turbines. Alleen reed3 om de machtige machines en alle overige bewegende machinedeelen aanboord van het schip te smeren zijn 108.000 gallon smeerolie per uur noodig, che uit den bodem van het Schip worden opgepompt en onder druk naar de bewegende dcelen worden gevoerd. Zoowel de bouw van de machinekamers als de ophanging van de schroefassen en de be vestiging der schx-oeven, zijn erop berekend, zooveel mogeiyk elke trilling van het schip, ook wanneer dat met maximum-snelheid vaart, te vermijden. De navigatie-middelen. Begrijpelgkerwijze is de „Queen Mary" voor zien van de modernste navigatie-middelen en vindt men op dé ongeveer 35 meter lange en zeer ruime brug naar de nieuwste instrumen ten het grootst mogelijke comfort. De reeling aan de voorzijde van het onoverdekte gedeelte aan weerskanten van de breede stuurhut is zoodanig gestroomlijnd, dat dé lucht die er De „Queen Mary" is het eerste schip, dat volledig dubbelbestuurbaar is. Naast elkaar in de stuurhut staan twee aan elkaar gelijke stuurinrichtingen; zocdat bij defectraken van een stuurinrichting onmiddellijk de andere kan v/orden gebruikt. Natuuriyk bevind zich ook op de brug de automatische piloot of gyroscopische stuurin richting, die 't mognlgk maakt een bepaalden koers uit te zetten, waarna het schip zonder menschelijke controle nauwkeurig dezen koers volgt. De verantwoordelijkheid voor de navigatie van dit reusachtige schip laat de Cunard-White Star Line deelen door twee volledig bevoegde kapiteins, wat nog nooit aan boord van andere schepen is voorgekomen. Radio en telefoon aan boord. De „Queen Mary" heeft een zeer uitgebrei- 1 radio-installatie aan boord. De marconis ten aan boord werken gedurende een groot gedeelte van de reis op een golflengte van 21 meter en de roepletters van het schip zyn GBTT. De passagiers kunnen van elk punt van de route door een gewone telefoon tele foongesprekken voeren met alle deelen der wereld. De zend-installatie zendt hun gesprek uit, dat door eenige landstations wordt opge vangen en langs de gewone telefoonwegen naar San Francisco, Batavia, Tokio of welk ander punt ter wereld kan worden geleid. Een gesprek met Londen binnen een afstand van 500 myi van land kost 36 shilling per drie minuten, buiten deze zóne wordt deze prys verdubbeld. Om passagiers en bemanning van dit reus achtige schip, dat een stad op zichzelf vormt, van alle noodzakelijke behoeften te voorzien, zyn reusachtige voorraden noodig. De vlctua- liemeester A. L. Gosling schat, dat hy, wan neer het schip een jaar in de vaart is, aan proviand zal hebben gebruikt ongeveer een millioen pond vleesch, 21.000 flessehen whis ky, 400.000 pond visch, 42.000 gallon melk, 6400 gallon room, 165.000 pond boter, ver schillende hoeveelheden van 400 soorten le vensmiddelen en verder 725.000 flessehen bier, 285.000 flessehen mineraalwater, 11.000 fles sehen likeur, 2000 flessehen brandewijn, 5800 flessehen jenever en 20.000 flessehen cham pagne. De inrichting van de „Queen Mary" is ge schied met een weelde en een verfgnden smaak die zelfs tot uiting komt in de accomodatie voor de derde klasse-passagiers, die beter is dan op menig ander schip de tweede klasse. De toeristenklasse is wel haast even luxueus als de eerste klasse, doch de weelde van de eerste klasse vindt aan boord van geen enkel schip haar weerga. Hoe kelder en zolder voor de cultuur benut kunnen worden. T~nEZER dagen publiceerden we een foto van een merkwaardige pad- denstoelenkweekerij. ln Den Haag was n.l. iemand erin geslaagd in den kelder van zijn huis eetbare cham pignons te telen. Champignons zijn een ware delicatesse en toch komen ze zelden of ooit op onze menu's voor. Eensdeels is zulks te wijten aan onbekendheid met dit product, anderzijds schrikt men terug voor de hooge prijzen. Toch spelen deze een kleine rol, daar slechts enkele champignons, in verband met haar sterke aroma, noodig zijn om een heerlijk gerecht te bereiden. Over de mogelijkheid van paddenstoe lenteelt in ons land ontvingen wij van deskundige zijde de volgende mede. deelingen: In de meeste ons omringende landen heeft de cultuur van champignons een groote vlucht genomen. Champignons worden niet alleen ge zocht in de bosschen en weiden, maar ook en wel op groote schaal, volgens de modernste methoden gekweekt ln speciaal daartoe in gerichte bedryven. In de omgeving van Parijs wonen circa 500 kweekers, die het geheele jaar door een ge middelden oogst van 25000 kgr. ter markt brengen. Amerika heeft 20.000.000 dollar in deze cul tuur, die er uitgegroeid is tot een massa- bedrgf, belegd. In Engeland, Frankrijk, België, zijn de champignons een volksdelicatësse en welhaast bij iederen groentenhandelaar, in elk restau rant en delicatessenzaak liggen ze in de etalage. Van hieruit wordt ook ons land voor zien. Tegen abnormaal hooge prijzen 0 80 a Jl.-). De invoer van geconserveerde champignons bereikt volgens de statistieken een waarde van 100.000, Daarnaast worden versche en gedroogde ingevoerd, zoodat men den totalen invoer op ƒ200.000 mag schatten. In het algemeen is een dergelijke invoer van é6n artikel niet groot te noemen, maar in dit geval is dit cijfer opzienbarend hoog, omdat men de geringe bekendheid der champignons op ons menu voor oogen dient te houden. Wie eet er in Nederland Champignon pignon-soep. Zoodoende lp. kg. niet duur. is de prijs van ca. Het Engelsche brood verdient de voorkeur. De uiterste prijzen die Champignons in Ne derland opbrengen zijn 0.50 tot 1.30 per kg. (op diverse veilingen), 0.50 wordt be taald voor oude, bruine champignons, terwgl de smetteloos witte, die versch zijn, 1.30 opbrengen. Er zijn n.l. meerdere variëteiten, o.a. witte, crème en bruine. De egaal witte hebben verreweg de hoogste handelswaarde. De soort die men kweekt, hangt af van het zaad dat men neemt, of liever broedt, daar de champignon zich niet door middel van za den maar van sporen voortplant. Deze sporen worden in reincultuur ontkiemd ln groote En gelsche laboratoria. In zulk een laboratorium wordt gewerkt in witte jassen en met mas kers voor, terwijl de luchtdruk in die ruimten kunstmatig hooger gehouden wordt dan de druk der buitenlucht, om binnenstroomen van verontreinigde lucht te voorkomen. Boven den wordt de lucht in de gebouwen zelf ge zuiverd, terwijl groote machines zorgen voor een perfecte ventilatie. Want zooals alles dat m het ontkiemings, of geboortestadium ver eert, is ook de champignon in dat stadium "at hVatbaar voor infectie-ziekten. Na het ontkiemen, dat geschiedt op een bepaald medium, worden de sporen met het medium gedroogd (dit betreft speciaal het broed dat uitgevoerd wordt en sinds kort ook Nederland bereikt) en dat nu byna niet meer vatbaar voor ziekten is. Dit broed is meestal verpakt in rollen en is verreweg te verkiezen boven het Fransche of Duitsche. Het Fransche en Duitsche broed is meestal onverpakt en woryt geleverd in den vorm van briketten. Succes met dit broed is meestal reeds bg voorbaat uitgesloten. Men Hoe men een gewonen kelder kan maken. productief Laten we eens schatten: vijf menschen op de honderd, en dan nog maar enkele malen per jaar op hoogty dagen. En toch is er reeds dat consumptiecijfer van 200.000 per jaar. Hoe hoog zal het consumptiecijfer we! met worden, indien, evenals dat in de meeste Omringende landen geschiedt, 60 of meer van de honderd minstens eenmaal per week chaih pignons eten. Dat een artikel, practisch onbekend, een Reuter meldt uit Parijs d.d. 28 dezer: Zaterdagmiddag is een aantal manuscripten verkocht, waaronder dat van „Jocelyn" van Lamartine, dat 135.000 franc opbracht. Dit is brjna het record voor 'manuscripten, dat werd bereikt door het manuscript van „Servitude et grandeur militaires" van Alfred de Vigny bg de verkooping van de boekery yan Barthou, dat 140.000 franc opbracht. Engelsch mushroom-houte. Naar dit model kan men kippenhokken, kassen, schuren en oude fabrieken inrichten. volksartikel kan worden, dit bewijzen wel meer dan overtuigend de tomaten, augurken, kom kommers, druiven en bananen, allen vruchten, die wij den laatsten tyd hebben leeren eten- Wg zeggen speciaal „leeren", omdat de meeste menschen tomaten, augurken en komkommers in het begin niet lekker vinden. De non heeft echter voor, dat de smaak over- heeilijk is en doet denken aan wildbraa^'. Als voorwaarde gelui dat de champignons goed toebereid moeten zgn- Het aantal recep ten is enorm. Zooals de Nederlandsche huis- vrouw een eindeloos aantal toepassingen Weet voor eieren, zoo hebben de 11 ansche en Engel sche vrouwen een eindeloos aantal variaties voor de opdiening van c!lamPignons: Cham- pignonommelet, champignonsoep, champig nonaroma, gebraden champignons, champig non sauté, champignonsandwiches, champig noncocktail, c ampignonbrood, champignon sla, champignons met biefstuk, champignons niet ka sra„out, gestoofde champignons etc. voedingswaarde betreft, de cham- pigno evatten een zeer hoog eiwit-gehalte en zgn zoodoende buitengewoon voedzaam. Dit wee men in het buitenland ook en zoo krygen 1 e arbeiders in de Cevennnes bij zwaren licha- mehjken arbeid geregeld champignons om aan te sterken. Bovendien is de champignon uiter mate geschikt voor menschen met een zwak zenuwengestel. Merkwaardig is, dat de pry zen voor cham pignons over de geheele wereld geiyk zyn, d.w.z. ongeveer 1 per kg. onverschillig of de champignon een geliefde volksdelicatesse is in een bepaald land zooals in Frankryk b.v. of een heel zeldzame lekkerny, zooals ln Ne derland. Toch spelen de betrekkelijk hooge prijzen by de champignons een kleine rol, daar ze een sterk aroma bezitten; enkele van deze artikelen door de soep en men heeft cham- z.e dus goed toe, dat men Engelsch broed, in reincultuur gekweekt, koopt. Het geeft cham pignons die een uniforme kleur hebben, een fijneren smaak, een mooieren, minder grilli- r. en vorm hebben en die bovendien sterker zgn. TIet kweeken in ons land. Hel, kwepk.-. van champignons in iand is U't techn.sch oogpunt zeer goed mo'gbryK en bij toepassing van de juiste methode zelfs buitengewoon rendabel. Ieder, die over een ruimte beschikt, waar hij het liefst een temperatuur van ongeveer 68 gr. F. kan handhaven (noodzakelijk is dit echter niet) kan zelfs van enkele vierkante «.„•tors vele ponden champignons oogsten. In onderscheidt men 2 klassen van de amateurkweeker en de be- ).:kweeker. De amateurs gebruiken voor Lelt hun kelder, zolder of schuur waar ■elf» verschillende lagen boven elkaar aan- ;en. De bercepskweeker gebruikt kippenhokken, bessen; schuren, oude fabrieken etc. terwijl men Ook Op groote schaal speciaal Ingerichte Mushroom-houses heeft. (Mushroom is de En gelsche en Amerikaansche naam voor cham pignons). De teelt is buitengewoon aardig daar de champignons „als paddestoelen uit den grond verrijzen". j<an meestal eiken dag oog sten doordat de champignon een zwam is en zoo snel voortwoekert dat hij in één nacht groeit. Indien men bedden aanlegt en daarin het broed uitzet, kan men na twee maanden be ginnen met oogsten; ln het begin groeien de champignons uit den aard der zaak lang zamer, maar men behoeft niet, zooala by aardappelen en andere producten, een half jaar te wachten voordat men iets boven den grond ziet uitkomen. Het is mogeiyk 3 a 4 oogsten per jaar *-e hebben in één zelfde ruimte. Met een bee je goede verzorging kan men per vierkanten meter 50 a 60 pond per jaar oogsten (bg 3 a 4 oogsten), dat is dus ca. Is P°nd Per oogst. Restaurants, fijne de- licateasenzaken vormen een goed afzetgebied. voor lezers, die zich meer Interesseeren voor een en ander verwyzen wij naar de jioc ure „Nut-champignonteelt" van de hand vAh den heer Tj. C. Swart, technisch adviseur H°H- Champignonteelt te Amsterdam, die ona bovenstaande mededeelingen verstrekte. Alcoholgeb rui kende autobestuurders en (doo- delijke) ongelukken zijn onafscheidelijk, want vei ligheid eischt nuchter heid! - Bezint, voor gij begint

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2