DE REORGANISATIE BIJ DE POLITIE. 8 SPECIALE STOFFENDAGEN SPECIALE STOFFENWEEK GEBR. BERTELS DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 59ste JAARGANG. WOENSDAG 1 APRIL 1936 No. 17522 STADSNIEUWS. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 R. K. STAATSPARTIJ AFDEELING SCHIEDAM. SCHEEPVAART. Ter kennismaking met onze nieuwe stoffencollectie organi seeren wij van 1—8 April een Ziet onze drie speciale etalages. Wij hebben alle soorten cloqué- Angora-, tweed-, georgette- stoffen, zijden, linnen, tuxo- linnen, enz. Bij aankoop van f5.— ontvangt men gratis knippatroon. KOFA-MAGAZIJN DAM - TELEFOON 68142 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE kCHlEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per ane maanden f 3.25; per maand t 1-1° per week 25 cent- By bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 1 3,75, bij Vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zfln steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a een Per stuk. PUSTOHEyUE- er GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de courant De Maasbode te Rotterdam. SCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liiefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door. een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten en oogen f 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies ledemat;n van een hand: 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. van een wijsvinger50.— bij verlies van twee voorste De algemeene ledenvergadering. Alle leden worden attent gemaakt op de al gemeene vergadering, welke morgenavond 0lr» 8,15 in het Gebouw v. d. R. K. Volksbond 2a! Plaats vinden en waarop de voorzitter der Reeling, de heer W. Rademaker, een inlei- rc,ing zal' holden, getiteld: „De vulkaan der botheid". Na een korte pauze beantwoording Vah de schriftelijk gestelde vragen, die op llet besprokene betrekking hebben. Bij deze mededeeling, mag onzerzijds een 'tort woord van opwekking tot bezoek aan deze Vergadering niet ontbreken. Reeds meerdere malen is er de leden op gewezen, dat zoo ooit, men onder de hui dige omstandigheden, niet kan volstaan met ttP tijd contributie te betalen en zijn stem goed uit te brengen. Dit is natuurlijk alle- hiaal zeer loffelijk, maar de tegenwoordige tijd eischt van de leden toch nog iets meer. Onze tijd vraagt van de leden volledige me dewerking ten einde de staatkundige begin selen naar buiten te dragen. Er worden da den en offers, er wordt volledige medewer king gevraagd. Hij, die maar eenigszins op hoogte is van de geestesgesteldheid van velen in onze dagen, ook van eenige katholie ken, weet, dat een bezoek aan de bijeenkom sten van de R- KStaatspartij, het mini mum is wat van elk lid gevraagd moet Worden. Er is misschien geen tijd geweest, Waarin onze Kath. Staatspartij aan zooveel invallen bloot stond als de tegenwoordige. - Ons tegen dien strijd te harden is een van ele redenen, waarom het Afdeelingsbestuur rich verplicht heeft gevoeld in het vervolg meerdere bijeenkomsten te organiseeren, Waarom het Afdeelingsbestuur zich verplicht heeft gevoeld in het vervolg meerdere bijeen komst te organiseeren, waarop diverse onder- Werpen van practische politiek zullen worden besproken, terwijl een drukke gedachtenwisse- ling daarna van de zijde der leden, ten zeer ste op prijs zal worden gesteld. In 1937 gaat eer. strijd gestreden worden, welke wellicht be slissend zal zijn voor de R. K. Staatspartij. He laas zullen onze felste tegenstanders zijn, die katholieken, die zich by de K. D. P. of N. S. B. ^sloten. Daarom, leden van de R. K. S. P. en zij, die tot nu toe buiten de Partij bleven, sluit aaneen. Samen Sterk. Uw aller bezoek aan de bijeenkomsten zal op hoogen prijs wor den gesteld. Het is ons nu al enkele weken ingestampt: Avond aan avond een strooibiljet in de brie- Venbus telkens gratis nummers van Volk en Vaderland of van de Zweep Hou Zee ïiipt to verbeten groots rGcl3jn6W3,g^6ns met hoeienleUers door alle straten - geweldige lichtreclame tot in den nacht op de Lange Haven. Nu komt Mussert toch zeker. Is al dat ge- Weid bedoeld, om overigens redelijke, bij nuch tere menschen opkomende twijfels te vervluch tigen. Dan ia deze overigens kostbare recla me vast wel gelukt. Want nu gelooven wij het a]iemaai. Die dure reclame is echter bijzaak. Want Ie betaalt het luistergrage publiek immers. O- is er kans, dat het publiek niet meer zoo luistergraag is. De R. k. Staatspartij is de groote boos doenster, die de innocente N. S. B. terrori seert en vervolgt. Zij stuurt hare apostelen, (in N. S. B.-taal bonzen bijgenaamd) zoowel geestelijken als leeken, het land rond om de N, s. B. bij het publiek zwart te maken, of schoon ieder weet, dat ze bruin is. We leven nu in den H. Vastentijd en 't is dus geen Wonder, dat de Vos de Passie komt pree- ken en daarbij wordt dan een vroom man teltje omgedaan. Kardinalen en priesters meestal van verre worden er by gehaald, om aan te toonen dat het Nat. Socialisme de eenige kans biedt voor de handhaving van het ware Christendom. Wy hebben van jongs af geleerd, dat de Bisschoppen de verdedigers en handhavers van onzen H. Godsdienst zijn. Maar dat hebben wü niet goed begrepen blijkbaar. Hfimers Mussert en de zijnen, d.w.z. Mus sert en niemand anders heeft het welzijn der zielen in handen. Maar wij gewone menschen vinden het toch veiliger, ons te houden aan de Bisschop pen, al heeft Mussert dan ook éen Raad van Katholieken, die hem wat helpen, voor al in recherchediensten naar misbruiken en terreur Het treft dat op dien avond ook een ver gadering is van de Staatspartij. Wie nog lust heeft zijn eigen meening er op na te houden, en daarvan zoo noodig te doen blyken, die weet den weg. ST. JOZEFGEZELLEN VER. SCHIEDAM. S. G. V. 1 kampioen. Door een 43 overwinning op Activitas is het SGV 1 gelukt om beslag te leggen op het kampioenschap der 2e klasse D.H.V.B. wat zeer zeker een schitterend resultaat ge noemd mag worden. Met deze een hartelijke felicitatie aan het le elftal. Wij hebben ge zien, hoe ze zich met taaie volharding in den strijd wierpen om steeds weer als overwin naars uit het strijdperk te treden. Welnu ge zellen, zorgt dus dat ook de laatste wedstrijd op 2en Paaschdag een succes wordt. Wy wen- schen onze kampioenen veel succes in de ko mende promotiewedstrijden. BRANDJE. Gistermorgen heeft ten huize van de fam. A B. aan het Heerenpad 7, boven C. Ja- min's Levensmiddelenbedryf een brandje gewoed, doordat een primustoestel in brand vloog. Een burger bluschte de brand. De brandweer is nog uitgerukt, doch behoefede geen dienst te doen. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 2730 Maart GEBOREN: Wilhelmina, dochter van J- van Stijn en J. Verhaal, Halleijstraat 27 Ytje, dochter van P. van Veen en G. Deelstra, Prof. Kam. Onneslaan 97 Antonius J. J., zoon van H. J. A. Janse en T. J. Combrmk, Hoogstraat 160 Jannetje, dochter van M. Soeters en C. J. van den Bos, Stadhouders laan 87. OVERLEDEN: P. Scholte 76 jaar, Nieuwe Sluisstraat 6 J. H. Rodde, 83 jaar, Stations plein 7. SCHIEDAM, 31 Maart. Aangekomen Fransch s.s. Yang- Tsé, met stukgoed van Londen in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 31 Maart. Vertrokken Eng. s.s. Durham Castle, met stukgoed naar Ham burg Eng. s.s. Sacramento Valley ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 1 April. Gedurende de maand Maart kwamen alhier binnen 76 stoomsche pen, tegen 69 stoomschepen en 1 Droogdok in Maart 1935. NIJVERHEIDSAVONDSCHOOL. Van de leerlingen der Nijverheidsavond school verwierven de volgende een diploma. Klasse 5a: H. van Alphen, B. van Beek, W. H. de Haas, K. L. Hekke, H. den Held, H. M. Huijzer, F. Leendertse, L. Slager, F. J. Strolenberg, H. van der Velde, J. W. de Vette. Klasse 5b: L. van Dijk, M. Huijzer, D. Krommenhoek, W. J. Neervoort, J. Penning, C. F. van der Tuijn, F. Verkade, B. Verstee- ge, A. v. d. Wijngaarden, R. Zappey. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie, aan de Lange Nieuwstraat no. 55 te Schiedam, op alle werkdagen van 1—2 uur, de navolgende gevonden voorwerpen, aange geven gedurende het tijdvak van 21 Maart tot 28 Maart 1936. Ring met 2 sleutels, kwitantiekaart, rozen krans, handschoenen, rijwielbelastingplaatje, kindertaschje, kinderhoedje, gummi laars, ceintuur, sleutel, regenjas, drie sleutels aan een ijzerdraad, broche, alpenmuts, statuten en reglementenboekje, 2 sleuteltjes, heeren porte- monnaie met sleutels, sleutel met plaatje, Unionsleutel, B.K.S.-sleutel, handdoek. By vinders: bril in étui, J. Bijlo, Voornsche- straat 30a; kinderpet, H. Uchterop, N. Beets- straat 22b; sjaal, L. van der Hoeven, Laurens Costerstraat 12b; glacé heerenhandschoen, G. H. Boumboer, Spoorstraat 10; sleutel, W. As- mus, Rotterdamschedijk 47b; kinderportemon- naie, A. Drogen, Rotterdamschedijk 229-11; schoentje, E. Krommenhoek, Villastraat 50; sleutel, W. Kool, Maasdijk 110; riem met sleu tels, J. Nijs, N. Molenstraat 22; kinderschoen- tje, G. Zol, A. Thymstraat 84b; rijwielbelas tingplaatje, A. van Loon, Ruilstraat 9 te Rotterdam ;k kindertaschje, M. van Schie, Gasstraat 43; lorgnet in étui, P. van Beve- ren, Heenvlietschestraat 45; zakje aardappe len, Peters, Stationsstraat 61; glacé dames handschoen, a. J. Melief, Tuinstraat 9; ge tuigschrift, C. Brugmans, Broersveld 113a; glacé dameshandschoen, T. van Gulik, Volta straat 14b; driewielig fietsje, van Son, West- frankelandschestraat 154; rijwielbelasting- merk, C. van Bommelen, Philips van Bour- gondiëstraat 41b; sleutel, L. N. Weeda, Bom- melschestraat 44; kinderschortje, M. Elgers, Lange Singelstrnat 17; sleutel, J. van Leeu wen, Mesdaglaan 26a; kinderhandtaschje, P. J. Hendriks, Pendrechtschestraat 15a; rijwiel- belastingmerk, S. Ouwemeel, Rijnstraat 22b; hondje, Graaf van Loon, Rotterdamschedijk 210; autoped, J. van Pelt, Heerenpad 21; auto band met velgen, J. Rost, Da Costastraat 38b, huissleutel, H. Koolsberg, Putterhoeksehestr. 2; kinderhoedje, A. W. C. van Dongen, Swam- merdamsingel 47; ceintuur, M. van Kemenade Jan Steenstraat 39; dameshandschoen, N. Post VlaarcUngerdijk 313b; portemonnaie, F. Spelt, Schie Hg. knikkerzakje, C. v. d. Klei, van der Elststraat 5a; jongensjas, J. Minnaard, Ar- chimedesstraat 4a; paardenspan, F. van Arem Maasstraat 2; hondje, J. Bras, Huysmans- straat 92a; zilveren kettinkje, Smid, Tuin- laan muts, w. Sabel, Westfrankelandsche- Straat 66; tabakszakje, j. Zwart, Da Costa straat 22a; dasspeld met foto, C. Wiessen, Vriendschapstraat 5; loonzakje, p. van Was senaar, Eendrachtsstraat 5; hondje, W. v. d. Born, Vlaardingerdijk 15b.- BLOEMPJESDAG SANTOS. Zondag a.s. zal aan alle kerken in Schie dam een bloempje worden aangeboden voor het Santos-fonds. Dames die zich hiervoor beschikbaar willen stellen gelieven zich aan té melden by den heer Kalker, Warande 195. en myn cliente heeft het bewijsstuk nog niet verwijderd sedert haar echtgenoot het op haar hoofd heeft geplaatst." DINSDAG 31 MAART 1936. Voorzitter mr. dr. F. L. J. van Haaren. De navolgende ingekomen stukken worden achtereenvolgens behandeld, waarbij de voor zitter er op wijst, dat er een stuk ingekomen is waarbij het raadslid H. Sabel (S.D.A.P.) bericht heeft gezonden, dat hij ontslag neemt als lid van den Raad. Van den heer H. Sabel, alhier, schrijven dd. 27 Maart 1936 houdende bericht, dat hij ontslag neemt als lid van den Gemeenteraad. Voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. aanbieding van het proces verbaal van de op 26 Maart 1936 gehouden opneming van boeken en kas van den Gemeen te-Ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. prae-advies dd. 27 Maart '36 naar aanleiding van het adres van de N. V. B. H. Schelling's Oliehandel, waarin wordt verzocht den erfpachtscanon, verschuldigd voor het terrein aan de Westzijde van de Wil helminahaven, te verlagen. Dienovereenkomstig besloten. Van de Commissie voor de Strafverordenin gen voorstel tot wijziging van de „Verorde ning ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam" (Aangifte gevallen slijm- of kink hoest; bestrijding hoofdonrein schoolkinderen). Dienovereenkomstig besloten. Van de Commissie voor de Strafverordenin gen voorstel tot vaststelling van een „Keu ringsverordening voor de Gemeente Schiedam zulks in verband met de nieuwe Warenwet. Dienovereenkomstig besloten. Van de Commissie van toezicht op het La ger Onderwas schrijven dd. 31 Maart 1936, waarbij wordt aangeboden het beredeneerd verslag van den toestand van het Lager On derwijs in de gemeente Schiedam over het jaar 1935. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer Ir. Frits M. Beukers, alhier, schrijven dd. 25 Maart 1936, houdende mede deeling, dat hij gaarne zijn benoeming ais nd van de Commissie voor het Stedelijk Muziek korps aanvaardt. Voor kennisgeving aangenomen. Van den heer A, Gerlach, alhier, dd. 27 Maart 1936, waarin hij, onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, zich bereid verklaart de benoeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim te aanvaarden. Voor kennisgeving aangenomen. Voorstel tot verkoop aan den heer W. Moer man q.q., alhier, van een perceel bouwgrond, gelegen aan de Bosboomlaan W.Z., tusschen de Frangois Haverschmidtlaan en de Juliana- laan, ter oppervlakte van pl.m. 1060 M2„ tegen den prijs van 17.50 per M., ter bebou wing niet 6 heerenhuizen. Aangenomen. Voorstel tot verkoop aan den heer H. Gabel q.q., alhier, van een perceel bouwgrond, ge legen aan de Potgieterstraat, ter oppervlakte van pl.m. 107 M2, tegen den prijs van 17.50 per M2, ter bebouwing met 2 beneden- en 3 bovenhuizen, waarbij wordt medegedeeld, dat dit voorstel tevens zal gelden voor panden, die reeds door den heer Aleman aangekocht zijn voor bebouwing naast deze gronden. Het gaat hier tevens om de ontheffing van de voorgeschreven gevelbreedte van 5.75 te bren gen op 5.25 meter. v Mevr. Van BENTHEM DE WILDE (S.D. A.P.) vraagt of hierdoor de inrichting der te bouwen huizen niet in het gedrang komt DE VOORZITTER antwoordt, dat hier ko men 1 benedenhuis en twee bovenwoningen van voldoende breedte. Wethouder mevr. Van VELZEN (R.K.) licht nader toe, dat de bouwers Aleman en Sipkema hier ieder afzonderlijk bouwen. Oor spronkelijk zou hier worden gebouwd één pand van 5 meter en het andere van 5.75. Aan Ale man is toegestaan te bouwen inplaats van op één op vijf meter en drie op 5.75 meter, vier panden van 5.25 meter. Op den hoek kan dan aan den heer Sipkema worden vergund te bouwen ook op 5.25 meter en een beneden en bovenwoning. Er komen dan, na aanne ming van dit voorstel, een benedenwoning en twee bovenwoningen. Aan het aspect van den bouw doet dit geen schade. De reden dat dit moet worden toegestaan ligt in het feit, dat er op het oogenblik toch al moeilijk rendabel gebopwd wordt. Mr. KAVELAARS (R.K.) vraagt of de op pervlakte van 107 M2. juist is. Komt er ech ter die huizen dan voldoende licht Spr. meent, dat ze niet dieper worden dan 7 meter. Mr. v.. VELZEN antwoordt, dat alleen de frondbreedte /ordt gewijzigd, aan de diepte niets. Weth. HOUTMAN (V.B.) zegt nog, dat bij de verkaveling hierop steeds is gerekend, bij de indeeling van het Potgieterplein is van den aanvang af de zaak zoo bekeken. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. De electromotoren. Voorstel van de commissie voor de Straf verordening tot vaststelling van een z.g. Electromotoren-Verordening. Mr. KAVELAARS verklaart zich, evenals zulks in de commissie reeds het geval was, te gen op grond van art. 193 der Gemeentewet. Spr. geeft een uitvoerig overzicht van een en ander, om tot slot te concludeeren, dat de gemeenteraad hier niet bevoegd is ordenend op te treden, daar de verordening in alge meen tyks belang treedt. Spr. ligt een en ander uitvoerig toe. Spr. zal tegen stemmen. Den heer SCHEURKOGEL (C.H.) vraagt of inrichtingen die aanwezig zijn hierdoor niet kunnen worden opgeheven of worden bena deeld. Worden sommige bedrijven hierdoor niet onmogelijk gemaakt? Het zou een nadeel kunnen zijn door het beperken van werkgele genheid. De VOORZITTED dient den heer Kavelaars van repliek over het al of niet mogelijk zijn van het verordenen door den Raad in dit ge val. Spr. betwist de zienswijze van den heer Kavelaars en wijst in dit verband op de zelf de bepalingen in steden als Amsterdam, Hil- legersberg en den Haag. Tot den heer Scheur kogel zegt spr. dat het hier gaat om eventuee- le hinder te beperken, daar de wet zulks niet kan beletten, zooals het nu is, natuurlijk, zou het wel eens voor kunnen vallen dat een be staand bedrijf verhinderd wordt in de uitoefe ning daarvan. De uiteindelijke bedoeling is dit echter niet, al kan het natuurlijk wel eens voorvallen. Na re- en dupliek tusschen den voorzitter en mr. Kavelaars wordt het voorstel ten slot te aangenomen, met aanteekening dat mr. Kavelaars geacht wordt te hebben tegenge stemd. De werkloozeneursussen en een commissie. Advies naar aanleiding van de motie van den heer B. G. Hoogendam c.s. in verband met het voorstel van het college betreffende de instelling van 'n commissie van advies voor de Werkloozeneursussen en de tewerkstelling van jeugdige werkloozen, in welke motie de voorstellers als hun oordeel uitspreken, dat deze commissie behoort te zyn een commissie van bystand, benoemd door en uit den Ge meenteraad. B. en W. zijn gekomen met een voorstel tot vorming van een commissie van deskundigen en hebben daartoe o.a. ook de leden bij voorge steld, die als deskundigen daaraan zullen wor den toegevoegd. Den heer HOOGENDAM (A.R.) constateert dat om zyn motie, gesteund door de heeren van Dorp en v. d. Berg door B. en W. af wijzend is geadviseerd. Nu B. en W. afwijzend staan, kan de Raad geen. initiatief nemen, daar ze daartoe niet bevoegd is. Het zwaarte punt in de motie ligt juist in het feit, dat een commissie van bijstand aan de voorstellers wensehelijk voorkomt, daar de raad dan meer invloed op den gang van zaken kan uitoefenen. Nu baseert zich het advies van B. en W. op deskundigen. Spr. is in het algemeen geen te genstander van deskundigen. Spr. acht hier .ter, gezien de groote sociale- en financieele beteekenis van het werk een commissie van bijstand van meer belang. Deze cursussen worden aan het geheele land ten voorbeeld gesteld. Het hoofddoel der motie is geweest; meerdere zeggenschap en invloed van den Raad in deze zaak. B. en W. wenschen wel een derde lid in de commissie van deskundigen toe te staan en deze te benoemen uit den Raad. B. en W. achten dus meer contact met den Raad gewenscht. Ook is er door spr. nog gedacht, of deze werkloozeneursussen feitelijk niet behooren onder het toezicht van den commissie van onderwijs. Het is toch een soort crisisonder- wijs. Immers de wethouder van sociale zaken is ook wethouder van onderwijs. Het bureau onderwijs voert, zooals gebleken is, deze cur sussen en alles wat er aan vast zit onder zyn beheer. Wanneer B. en W. geen commissie van onderwijs hierin willen betrekken en ook de motie niet volgen, dan kan er andere raad geschaft worden. Wanneer het voorstel zooals het hier ligt, wordt verworpen, komt er mis schien heelemaal geen commissie. En hoewel spr. een commissie van bijstand toch nog wenscht te propageeren, constateert spr. dat B. en W. niet afwijzend staan om een derde lid uit den raad te benoemen in de commis sie van deskundigen. De invloed van den Raad wordt dus dan tóch vergroot. Er zijn dan de wethouder en drie raadsleden, plus vier des kundigen uit de burgerij. Spr. wenscht eerst nog andere uitspraken af te wachten, alvo rens zijn stem te bepalen, alsdan zal hij mis schien de motie intrekken en op het voorstel van B. en W. ingaan. Mr. KAVELAARS deelt namens de R.K. fractie mede, dat men met het voorstel van B. en W. meegaat, mits hedenmiddag de be noeming van het derde lid uit den raad plaats heeft. De heer KEDDE (C.P.N.) vraagt, of er in derdaad behoefte is aan een commissie. Het is spr. allerminst duidelijk of die behoefte be staat. Spr. heeft geen bezwaar tegen een com missie van deskundigen, wanneer daarnaast niets anders wordt bedoeld, dan het werk nog beter te doen gaan. Als het is om invloed uit te oefenen om te besnoeien of om af te breken zal spr.'s fractie tegen stemmen. De VOORZITTER zegt o.m., dat de zorg eigenlijk is toevertrouwd aan het college van B. en W. Er is buitengewoon werk op dit ge bied verricht. Spr. wijst op de stukken. Het is een werk van zeer vergaande strekking en daarom wil het college wel een commissie, die van advies of voor inlichtingen kan die nen waar de heer Kedde vraagt, of het hier de bedoeling is het werk nog beter te maken, óf dat het in de bedoeling ligt het werk ooit te besnoeien? Dit kan men niet vooruit zeg gen. De eene categorie kan plaats moeten maken voor de andere of vervalt beter, zulks valt niet nu te constateeren. De opzet is het niet. Tot den heer Hoogendam zegt spr., dat men over een commissie van advies of van bijstand veel kan zeggen. Trouwens de be noeming en instelling geschiedt hier slechts voor 1 jaar tegelijk. Men kan dus zelfs het geheel dan eventueel doen vervallen. Het gaat er hier om het contact met den Raad zoo groot mogelijk te maken. Daartoe is B- en W. volkomen bereid en men kan de commissie van deskundigen met een raadslid uitbreiden. Tot den heer Kavelaars zegt spr. hetzelfde. De moeilijkheid is echter dat mr. Kavelaars hier die benoeming in dezelfde zitting vraagt. Er zal toch in dit geval door B. en W. het ver- eischte overleg moeten worden gepleegd. Spr. vraagt of mr. Kavelaars zich kan vereenigen met dezelfde wyze van benoemen, als wordt voorgesteld, Reel. 152 3S 50 Mr. KAVELAARS zegt opdracht van z'n fractie te hebben en zegt niet zelfstandig in een bepaalde richting te willen handelen. De VOORZITTER dringt aan op afdoening. Mr. KAVELAARS (R.K.) vraagt aanhou ding van het punt tot na de pauze. De VOORZITTER wil eventueel de verga dering schorsen. De heer VAN IERSEL (R.K vraagt of het voorstel van B. en W. betreffende de voor gestelde personen, bindend is? Spr. acht dit niet in orde! Wethouder DINKELAAR (S.D.A.P acht hetgeen mr. Kavelaars zegt formeel niet juist. Spr. vraagt wie moet beslissen? Mr. KAVELAARS: ieder raadslid voor zich. De VOORZITTER wijst op het omlijnde voorstel en licht dit toe. Mr. KAVELAARS wijst er op, dat vroeger art. 55 der wet aan B. en W. de voorbereiding der voorstellen is opgedragen. De VOORZITTER wijst nogmaals op het afgerond voorstel. De heer SCHEURKOGEL (C.H.) wijst er op,'dat B. en W. personen hebben voorgedra gen. De raad zal toch zeker moet- n beslissen. Spr. is het zóó met het voorstel van B. en W. niet eens. Spr. wenscht een voorstel van B. en W. en een stemming afzonderlijk over de te benoe men personen door den Raad. De VOORZITTER wijst op het voorstel zoo als het daar is en de toegezegde benoeming van een raadslid in die commissie. De heer v. d. KRAAN (C.H.) zegt dat hier toch zeker over het voorstel en over de per- sonnen zal worden gestemd! De Raad wenscht ook stemming over de personen. Wethouder mr. v. VELZEN (R.K.) zet de beide zienswijzen tegen over elkaar. De een zegt stemming over het geheele voorstel. De ander stemming over het voorstel en over de te benoemen personen, afzonderlijk. Het is echter de vraag of B. en W. dit voorstel zou- der hebben gedaan met andere personen. De VOORZITTER wijst nogmaals op het geheele voorstel. De heer HOEK (A.R.) is het met mr. Kave laars eens. Waarom hier alle leden tezamen doen benoemen door B. en W. Als over eenigen tijd iemand van die commissie heen gaat, zou de Raad mogen benoemen. Waarom nu niet bij de samenstelling? Hier is het eerst; zal de commissie er zyn; ja dan neen! Als dat is aangenomen ligt het op den weg van den Raad, wie lid van deze commissie zal zijn. De heer v. d. BERG (C.H.) stelt voor het voorstel te splitsen. Ten le de instelling van een dommissie ten 2e de te benoemen per sonen. Beide voorstellen afzonderlijk in stem ming te brengen. De heer v. IERSEL (R.K.) vraagt of men van de voordracht af mag wijken. De heer SCHEURKOGEL (C.H.) zegt dat men heeft medegedeeld, dat met alle voor gestelde leden contact is gezocht. Spr. meent te weten, dat zulks met de heer v. d. Berg (R.K.) niet het geval is geweest, die staat toch ook op het voorstel Wethouder DINKELAAR (S.D.A.P.) ant woordt, dat hij zulks in opdracht van B. en W. heeft gedaan en wat het contact met den heer v. d. Berg betreft, dat zulks is geschied via mr. v. Velzen. De VOORZITTER vraagt of de heer v. d. Berg soms bezwaar heeft benoemd te wor den. De heer v. d. BERG heeft geen bezwaar. De VOORZITTER memoreert alle bespro ken punten nog eens. Spr. vraagt of men aanneemt over de commissie te stemmen en apart over de personen. Er is dan geen an dere weg, dan splitsing van het voorstel. De heer HOEK (A.R.) is niet tegen het voorstel, doch acht de handelwijze, zooals hier is geschied, niet juist. Spr. zegt dat er door den Raad reeds gevraagd is bij de begrooting om meer invloed! Spr. vindt het een eigen aardige geschiedenis, zooals B. en W. tege moet komen. Spr. stelt zich nog steeds op het standpunt dat de Raad hierin meer invloed moet hebben. Weth. SLAVENBURG (C.H.) wenscht de geschillen te beëindigen en zegt p.m., dat aan Verwacht wordt: Matige, tijdelijk afnemende Zuid-Oostelrjko tot Zuid-Westelij ken wind, aanvankelijk be trokken tot zwaar bewolkt met eenigen regen, later opklarend, weinig verandering in tempe ratuur. lederen Maandagavond repetitie Harmo- megezelscnap St. Ambrosius, R. K. Volksbond 8 uur. lederen Maandagavond van 9 tot naif II repetitie van net gemengd koor van den K. K. Gorzen in net Parochiehuis. ledereD Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaaibewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. It. Gem. i'ooneelvereen. „Alberdingk Xhym", R. K. Volksbond, halt 9. lederen Dinsdag repetitie Jongenskoor K. K. G. (dir. C. Vredebregt) van ti1 uur, Parochiehuis Lekstraat 55. lederen Dinsdag 8.30 uur repetitie man- nenzangvereerugmg „inter Nos", café De Seinpost. Eiken Woensdagavond Indoortralnlng S.G.V, Gymnastieklokaal naast Gezellenhuls. lederen Woensdagavond om naü 9 repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van net afdeelingsbestuur van den Ned. R. K- Volksbond. lederen Woensdagavond van nalt 9 tot nalt 11 repetitie Kon. Zangvereemgtng Schie dam's Mannenkoor „Urpheus", onder leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. van Beethovea (air. J. C. M. Felzer) in Klankstudio Lan ge Haven 55. lederen Donderdagavond van 810 uur repetite Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van nalt 9 tot half 10 sociale ontwiKkeiingsiezing voor tenen der Schiedamscne locale Gezeilenvereenlgmg, on der leiding van den eerw. Praeses ln gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Donderdag 8.30 uur bijeenkomst K. J. M. V.-gebouw, R. K. Voiksbono. lederen Vrijdag cursusavond 8.30 uur R. K. E. H. B. O. in het Gymnastieklokaal naast de St. Jozefgezellenvereeniging. lederen vrydagmiddag van 0 tot o uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen m net Parocmenuia. teaeren cweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. A. Bond van overneiüspeisoneel „St. Pauius". iusscnen 8 en 8.30 uur „klach ten vooi de leden". lederen zaterdagavond: Nea. K. k. Bona van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken „St. Anlhoruus" van 7,30—8,30 uur zittmg van net bestuur. Gelegenheid tot Aanmelding van ledea 1 April, Groote Schouwburg, Medea. (Amstèrd. Tooneelver.) 8 uur (boven 18 jaar), L> a g e 1 ij k s: Stationsplein-Schouwburg, De Voddenraper van Parijs (Spreegezelschap) 8.15 uur. Tivoli-Sehouwburg, Even tyd voor vroolijkheid (Meyer Hamel-revue) 8 uur Zondag ook om 2 uur (voor volw.). BIOSCOrtïNGoedgekeurde programma's tot en met Donderdag 2 April, in: Grand, Begeerte (boven 18 jaar)Thalia, De bruid van Frankenstein (volw.); Roxy, De bruid van Frankenstein (voiw.); Studio, Schuld en boete (boven 18 jaar); Luxor, 't Was 1 April (boven 18 jaar); Olympia, De vallei des doods (volw.); Capitol, Modern times; City, Modern times; Centraal, Modern times; Victoria, Zwarte rozen (volw.); Corso, De Bengaalsche lanciers; Colosseum, De ondeugende Marietta en 39 steps (boven 18 jaar); Lumière, Ga nooit van me weg (volw.); Scala, De kleine kolonel en Baron von Trautenegg; Ooster, De groote schoonmaak en De laatste voorpost (volw.); Palace, Passiefilm en Beatrijs (alleen op 30 Maart). Tentoonstellingen: Studio '32, Finsche volksnijverheid en klein industrie. SCHIEDAM, 1 April. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeimg l.a 1,10.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1