DONDERDAG 2 APRIL 1936 TER ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VAN WERKLOOZEN. ORGANISATIE IN NIEUWE BANEN. Meer directe invloed van gemeente wege. OP HEETERDAAD BETRAPT. R. K. STAATSPARTIJ. Bijeenkomst van de kern. Eindelijk in de val. WELKOM VREEMDELING Met zes vulpenhouders ervan door. DE BOEKENWEEK. DIENSTBODEN-OPLEIDING. LEEGSTAANDE BOERENWONING AFGEBRAND. BRANDJE. DE VLUCHT VAN EEN DRENKELING. ERASMUS HERDENKING. DOLLARLEENING ROTTERDAM. Behandeling voor het Haagsche Gerechtshof aangehouden tot 30 April. DISTRICTSKAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. VLAARDINGEN. BURGERLIJKE STAND. NED. R.K. BOND VAN KAPPERS PATROONS. SCHOONHOVEN- R. K. middenstandsvereeniging MAASSLUIS. Zooals bekend uit de Memorie van beant woording op het Centraal-Rapport is het col lege de wenschelijkheid gebleken het geheele gebied van den ontwikkelings- en ontspan- ningsarbeid voor werkloozen nader te bezien, teneinde tot een conclusie te kunnen geraken omtrent de vraag in hoeverre datgene, het welk in dezen tot dusverre is verricht, nieuwe ordening eenerzijds wellicht wijziging of reorganisatie, anderzijds misschien uitbreiding van het bestaande behoeft. Tevens hebben B. en W. daarbij reeds ter kennis van den Raad gebracht, dat het college uit de kringen, welke in dit werk belang stellen, een commissie in het leven heeft geroe^ pen om zich betreffende deze punten te doen voorlichten. Bedoelde commissie is sindsdien met haar arbeid gereed gekomen en heeft het resultaat van haar werkzaamheden neergelegd in een rapport. Tn dat rBpport wordt uitvoerig weergegeven, hoe het werkloozenwerk in deze Gemeente zich in de afgeloopen jaren heeft ontwikkeld; zoowel de resultaten, welke de betrokken instellingen tot dusverre hebben bereikt, als de bezwaren, waartoe de organisatie, zooals die historisch is gegroeid, aanleiding geeft, worden daarin omstandig in beschouwing genomen. Tenslotte heeft de commissie ge zocht naar een oplossing, waarbij, met ge bruikmaking van de in het verleden verkregen ervaring en met behoud van al datgene, het welk op grond van deze ervaring geacht kan worden voor de toekomst gezonde mogelijk heden te bieden, een zoodanige oplossing wordt verkregen, dat aan de thans gevoelde bezwaren wordt tegemoet gekomen en tevens in verschillend opzicht een weg tot grootere ontplooiing van het werkloozenwerk wordt gebaand. Centrale commissie en Contact- Commissie. Behoudens de eenlgszins afwijkende meening van een tweetal leden, die het particulier initiatief in enkele opzichten meer vrijheid gelaten zouden wenschen te zien, komt de commissie tot de slotsom, dat de oplossing moet worden gezocht in een systeem, waarbij het Gemeentebestuur meer directen invloed op het werk zou kunnen uitoefenen en wel in dier voege, dat de verschillende instanties, welke zich op het gebied van het werkloozen werk bewegen of in de toekomst zullen gaan bewegen, een overkapping zullen vinden in een centrale, van gemeentewege ingestelde commissie. s5 In de Centrale Commissie, hierboven be doeld, zullen volgens den in het rapport ont wikkelden gedachtengang zitting hebben de „Voorzitters der hierna te noemen 4, eveneens van gemeentewege in te stellen sub-commis sies. een vertegenwoordiger van het Centraal Comité voor jongere werkloozen en een ver tegenwoordiger van de Comité's voor oudere werkloozen, benevens nog een 6-tal door B. en W. aan te wijzen personen, terwijl een lid van het college het voorzitterschap zal waar nemen. Het doel van deze commissie is, ge'qk boven aangegeven, vooral het samenbinden van de verschillende, thans nog veelal los van elkaar werkende krachten, welke zich op het gebied van het werkloozenwerk bewegen. Subcommissie en comités. In meer genoemde Centrale Commissie zullen dan een overkapping vinden: 1. een sub-commissie voor de Vakcursussen (admi nistratieve cursussen); 2. een sub-commissie voor de Vakcursussen (ambachtscursussen); 3. een sub-commissie voor de centrale werk plaats: 4. een sub-commissie voor de werk- objecten; 5- het Centraal Comité voor ontwik keling en ontspanning van jongere werkloo zen; 6. de comité's tot ontwikkeling en ont spanning van oudere werkloozen; 7. het comité voor de dienstbodencursussen; 8. het comité voor de Hoeksche werkloozen. Daarbij wordt er van uitgegaan, dat onder de sub 1 gemelde sub-commissie zullen ressor teeren de thans bestaande cursussen voor kan toorbedienden, een op te richten afdeeling voor oud-leerlingen van u. 1. o. scholen en hoogere burgerscholen en een eveneens op te richten administratief bureau, terwijl bij het Cen traal Comité tot ontwikkeling en ontspanning van jongere werkloozen zou zijn onder te brengen een z.g. kadercursus voor jeugdige onderwijzers, met de bedoeling, zooveel moge lijk jonge werklooze onderwijzers op te wekken tot belangstelling voor het werkloozenwerk en hen daarin op te leiden. Voorts zal bij de samenstelling van verschillende sub-commis sies uiteraard in het oog zijn te houden, dat het van groot belang zal zijn, dat daarin door deskundigen uit het bedrijfsleven zal worden zitting genomen. Administratief bureau. Het bovenbedoelde administratieve bureau is dan bestemd om vele statistisch werk, het welk aan den ontwikkelings- en ontspannings- arbeid verbonden is, bij wijze van werkobject uit te voeren waarvoor dus eenige vergoeding zal kunnen worden gegeven), zoodat de ver schillende andere instanties van een groot deel dezer tydroovende bemoeiing zullen worden ontlast. Wenschen van het Ri;k. B. en W mogen in dit verband niet nalaten er op te wijzen, dat zoowel de noodzakelijkheid om tot vlottere verwerking van het verlangde statistische materiaal te geraken als verschil lende andere overwegingen, nader aangegeven in het schrijven van den Minister van Sociale Zaken, bij de Rtjksautoriteiten den wensch hebben doen geboren worden, dat te Rotter dam het werkloozenwerk op andere wijze zou worden georganiseerd; B. en W. vertrouwen, dat een organisatie als boven geschetst aan de tot dusverre ondervonden bezwaren tege moet zal komen. Beschikbaar te stellen bijdragen. Tenslotte moge ook aan de financieeie ztjae van de onderwerpeljjke aangelegenheid aan dacht worden geschonken. De Raad zal zicb herinneren, dat van Rijkswege voorshands slechts voor de eerste 4 maanden ten aanzien van de dienstbodencursussen slechts voor de eerste 3 maanden) van 1936 een bijdrage ln Jo Vincent, die soliste is op den Bach avond in den Rotterdamschen Kunst kring op heden. de kosten van het werkloozenwerk in uitzicht is gesteld. De beslissing omtrent den omvang van de verdere medewerking van het Rijk werd aangehouden, mede met het oog op de in overweging zijnde reorganisatie. B. en W. hebben intusschen reeds enkele voorloopige besprekingen omtrent de voor de overblijvende maanden toe te kennen bedragen gevoerd en vertrouwen, dat alsnog van Rijkswege zal worden bewilligd in het toekennen van een bijdrage in de volgende van gemeentewege beschikbaar te stellen gelden: voor de tech nische vakcursussen 28.500, voor de admi nistratieve cursussen 7500, voor het admi nistratief bureau 3350, voor de werkobjecten 60.000 voor de centrale werkplaats 80.000, voor het cursuswerk van het Centraal Comité voor jongere werkloozen 30.000, voor het cursuswerk van het comité tot ontwikkeling en ontspanning van werkloozen 13.500, voor het cursuswerk, van het Prot. Comité voor moreelen steun aan werkloozen 1250, voor het cursuswerk van het R. K. Comité tot ont wikkeling en ontspanning van werkloozen 1000, voor de dienstbodencursussen 1780, voor het cursuswerk van het comité tot ont wikkeling en ontspanning van Hoeksche werk loozen 90. In totaal 226.970. Daarbij moge echter in aanmerking worden genomen, dat de juiste verdeeling van hetgeen voor de centrale werkplaats en de werkobjec ten noodig zal zijri, thans nog niet is aan te geven. Ditzelfde geldt voor de administratieve en de technische vakcursussen en het admi nistratief bureau. B. en W. gaan er dan ook van uit, dat de bestemming van de desbetref fende hierboven vermelde bedragen in verband hiermede naar omstandigheden zal kunnen worden gewijzigd. Over de eerste 4 (3) maanden is in totaal voor het werkloozenwerk reeds beschikbaar gesteld 99.865, zoodat over het geheele jaar voor alle onderdeelen van het werk 326.835 noodig zal zijn. B. en W. stellen zich voor bij de nota van wijziging.de in verband hiermede noodige nadere voorsteilen te doen. Gisteren, Woensdagavond, kwam de Rotter- damsche kern van de R. K. Staatspartij bijeen, ter behandeling van het onderwerp: „De wer kende mensch in de Volkshuishouding". Eén der kernleden hield een korte inleiding, waarop een breedvoerige en interessante gedachten- wisseling volgde: Vrijwel al de aanwezigen namen aan dé discussie deel. Als een bijzonder feit zij vermeld, dat al de voorzitters der parochieele afdeetingen van de R. K. Staats partij voor één keer waren uitgenoodigd, om kennis te nemen van het kemenwerk en, indien zij er interesse voor hadden, tot de kern toe te treden. Aan het einde der bijeen komst gaven, staande de vergadering, een 6-tal gasten zich als lid op. Nog werd mede gedeeld, dat de volgende bijeenkomst zal ge houden worden op 29 April a.s. Er zal dan, door één der kernleden, ingeleid worden: „Aan passing van ons Staatsbestel" (nieuwe eischen aan de Staatsinrichting). De bijeenkomst werd door den leider ge sloten met voorlezing van het proloog-gebed uit „God, Mensch, Techniek, Wetenschap", van dr. E. H. M. Beekman M. I. Den laatsten tijd werden er bij de firma V. Zn. aan de Heerenstraat qog al eens deuren geforceerd, zonder dat echter iets werd ver mist. Eén der firmanten besloot gisteravond met zjjn vrouw eens een oogje in het zeil te houden, toen hij twee mannen zich verdacht zag ophouden by het pand. De politie werd van een en ander op de hoog3te gesteld- en twee rechercheurs trokken erop uit. Lang be hoefde men niet te wachten, want een van de twee mannen was reeds bezig een stalen deur te forceeren. Onmiddellijk werd de man in zijn kraag gegrepen, die bleek te zijn de 23-jarige los-werkman F. S. De andere man, die zag wat hem boven het hoofd hing, zette het ter stond op een loopen, maar de echtgenoote van den firmant, ook niet mis, achtervolgde den handlanger, die koers had gezet naar de Jon ker Fransstraat en het gelukte haar hem aan te wijzen aan een aldaar surveilleerenden agent, die spoedig het pleit had gewonnen. De vluchteling was de 27-jarige opperman P. B, Beide mannen zijn achter slot en grendel ge zet. Gistermiddag stapte éen Duitscher den winkel binnen van J. A. B. in de Passage Hij wenschte een doos postpapier te koopen. De winkelbediende liet verschillende doozen zien, maar de Duitscher vond het papier te klein en had meer interesse voor wat grootere doozen. Dat kon natuurlijk en de winkelbe diende was terstond bereid hem grooter post papier te toonen. Met een aantal doozen ver huisde de Duitsche kiant achter een geschikt tafeltje om zijn keuze te doen. Intusschen hielp de winkelbediende een anderen klant. Toen deze zijn wensch zag vervuld én den winkel weer verlaten had, kon cfe bediende weer wat meer aandacht besteden aan den Duitscher, die inmiddels zijn keuze had ge maakt. Hjj wenschte echter een bedrukt hoofdje op het papier, daarvoor had hij een cliché in zijn hotel liggen. Dit zou hij even gaan halen en de koop kon worden gesloten. Een vriendelijk „goed mijnheer, wij wachten het cliché" en de winkelbediende liet keurig netjes zijn klant uit. Nauwelijks was deze echter verdwenen of de winkelbediende kwam tot de ontstellende ontdekking, dat van het bewuste tafeltje, waarachter de Duitscher zijn keuze had zit ten maken, zes ebonieten vulpenhouders wa ren verdwenen. Onmiddellijk werd aangifte gedaan bij de politie, doch de vreemdeling schijnt met de noorderzon te zijn vertrokken. In het gebouw van de Nederlandsche Ver- eeniging van Huisvrouwen, afdeeling Rotter dam, vond Dinsdagmiddag de uitreiking plaats van de diploma's aan de meisjes, die met goed gevolg den 5den spoedcursus ter oplei ding van dienstboden hebben doorloopen. Mevr. Sehönau «vees daarbij op het gebrek aan belangstelling en vooral aan medewer king bij de ouders en meisjes. Het doel der spoedcursussen is de plaat sen, die thans door Duitsche meisjes bezet zijn, vrij te maken voor iandgenooten. AQUARIUM- EN TERRARItnvrVEREEN. „DE NATUUR". Voor Aquariumliefhebbers. Maandag 6 April a.s., wordt in het gebouw „De Vereeniging" aan de Ged. Botersloot 101, te Rotterdam, door de Aquarium- en Ter- rariumvereeniging „De Natuur" een samen komst gehouden waartoe iedere aquariumlief- hebber vrij toegang heeft. Als sprekers zullen optreden de heeren A. W. Keijzer, onderwerp: „Het kweeken met eierleggende visschen"; G. Houtzager, onder werp: „De bodemgrond in ons aquarium". Propaganda-avond te Rotterdam. Gisterenavond heeft de Rotterdamsche Boekverkooperabond belangstellenden bijeen geroepen op een propaganda-avond in de Nutszaal, welke" in weerwn van hët Slechce weer bijna geheel vol liep. De voorzitter, de heer Donriér, heeft de vele aanwezigen welkom gehéetén. Als spreker trad vervolgens op dr. P. H. Ritter met een causerie getiteld: „De boeken die aan de orde zijn". De redenaar vergeleek de boekenweek met de jaarbeurs: allebei geven zij gelegenheid el kaar te ontmoeten. In de boekenweek ontmoe ten lezers en boekhandelaren en uitgevers en critici en schrijvers elkaar. Dr. Ritter trad daarop in een (Uitvoerige beschouwing over het boek in dezen tijd. Ten slotte noemde hij ook, zooals de titel van ?ijn voordracht had beloofd, eenige boeken die „aan de orde zijn". We zullen ze op onze beurt niet noemen. Eerstens omdat het voor ons niet zoo zeker is, dat deze boeken werkelijk aan de orde zijn, en vervolgens omdat de spre ker zijn keus zóó onvoldoende motiveerde en zijn aanbevelingen zóó in dè ruimte liet zwe ven, dat wij ons daarbij maar liever afzijdig hou.den- Als dit propaganda voor het boek is, dan is het ijdele propaganda. Na de pauze werd er een toepasselijk een- actertje vertoond, door een boekhandelaar geschreven en door boekhandelaren ten too- neele gebracht. De aanwezigen hebben er zich van harte mee geamuseerd. Vermoedelijke oorzaak kwaadwilligheid. Gisteravond om circa half acht is brand uit gebroken in een leegstaande boerenwoning met schuur aan de Hey, eigendom van de ge meente. Het vuur is met drie stralen gebluscht, door gasten van slangenwagen 53 met twee en door gasten van slangenwagen 44 met een straal, onder leiding van onder-brandmeester Koster en brandmeester Stoopman. De woning welke voor afbraak was bestemd, is geheel afgebrand. De vermoedelijke oorzaak moet gezocht worden in kwaadwilligheid. Gisterenmorgen is er brand ont staan op de eerste etage van pand 16 aan de Zuidblaak, alwaar gevestigd is het archief van de Bank voor Handel- en Scheepvaart. De ver moedelijke oorzaak moet gevonden worden in het feit, dat nadat de portier thee had gezet, de gummislang van het gasstel in brand is geraakt. Gasten "van slahgenwagen 23 hebben den brand met één straal op de waterleiding ge bluscht. Het archief is gedeeltelijk uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Een tot nu toe onbekend gebleven pl.m, 7-j. jongen geraakte in de Schie nabij de Vlagge- mansstraat te water. De 38-jarige rijwielher steller H. Broeseveid uit de Oosterzeestraat, die het ongeval zag gebeuren, sprong terstond gekleed te water en wist den jongen aan wal te brengen. Tot zijn niet geringe verwondering zag de kranige redder den jongen plotseling hard wegrennen, zoodat de naam van den drenkeling onbekend is gebleven. Door deze geste gaf de jongen echter blijk springlevend te zijn, hetgeen voor den redder al een genoegdoening moet zijn geweest. Op Vrijdag 3 April ajs., des avonds te 8.15 uur, zal pater G. van Gestel S.J. voor de R.K. Volksuniversiteit spreken over „Desiderius. Erasmus van Rotterdam, zijn persoon, zijn werk en zqn invloed". De spreker zal hem vooral belichten uit katholiek-godsdienstig standpunt. Ongetwijfeld zal voor dezen aVond, waarop zulk een historische, veelomstreden figuur wordt behandeld, veel belangsteling zyn. Heden kwam op de rol van de civiele zit ting van; het Haagsche Gerechtshof weder voor de zaak van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel tegen de gemeente Rotterdam, waarin genoemde vereeniging betaling op goudbasis eischt met betrekking tot de Rot terdamsche doilarleening met goudclausule, welken eisch de Rotterdamsche recjltbank Lééft 'afgewezen. ,De verdere behandeling dezer .zaak werd aangehouden tot 30 April. BOUW VAN ARBEIDERSWONINGEN OP BASIS DER WONINGWET. NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAKVEREENIGING. Vragen van het Kamerlid Ter Laan. Het Tweede-Kamerlid J. ter Laan heeft aan den minister van sociale zaken de volgende vragen gesteld: 1. Wil de minister mededeelen, of in de ver gadering van 5 Maart 1936 van den Gemeen teraad van Rotterdam (officieel verslag biz. 151) namens het college van Burgemeester en Wethouders afgelegde verklaring, dat voor het op de basis van de woningwet tot stand bren gen van een blok arbeiderswoningen geen medewerking van de regeering zou kunnen worden verkregen, indien het inkomen van de toekomstige huurders meer *zou bedragen dan viermaal den huurprijs der woning, in casu 4.45 per week, op een positieve uitspraak der regeering berust? 2. indien de onder punt 1 gestelde vraag bevestigend moet worden beantwoord wil de minister dan mededeelen of de aangegeven norm in het algemeen als voorwaarde voor het verkrijgen van voorschotten op de basis van de woningwet is gesteld? 3. Wil de minister mededeelen, of, indien ook de onder punt 2 opgenomen' vraag in bevesti genden zin moet worden béantwoord, de ge stelde regel en strekking heeft om den validen arbeider niet meer voor een nieuw te bouwen vereenigings woning in aanmerking te doen komen Zoo ja, vreest de minister dan niet dat hier van o.m. het gevolg zal zqn dat: a. de wóninghuren zeer ten nadeele van de valide arbeidersklasse niet of bijna niet zullen dalen b. talrijke arbeidersgezinnen aangewezen blijven op dikwijls verouderde, uitgewoonde, minderwaardige en veel te dure woningen? c. de getroffen regel onvermijdelijk tot be voordeeling van het woningkapitaal en tot benadeeling van de volksgezondheid moet voeren DE VERDWENEN TINUS. Poes „Tinus", de mascotte van de recher cheurskamer en de lieveling van de inspec teurs van het politiebureau aan de Witte de Withstraat,. is plotseling verdwenen. Op baar behouden thuiskomst wordt erg veel prijs gesteld en daarom heeft men ons verzocht haar signalement door te geven. Zij is een Cypersche poes, heeft grijs haar met zwarte strepen en een litteeken aan de buikzijde. Voor terugbezorging en voorgeleiding is een belooning uitgeloofd. Winterwedstrij d. In de hoofdgroepen van den wintel-wedstrijd zijn voor de nieuwe ronde de partijen J. P. W. MeyerE. Landau, mr. OskamVan der Tol, PrudonTeunissen en TreurnietSamelius gespeeld, terwijl mede de hangpartijen Van der Sluisir. Van Weering, HaalebosGoris en Van der SluisTeunissen werden hervat. Meyer offerde een stuk, zonder echter in het voordeel te komen hij geraakte integendeel in moeilijkheden en verloor. Mr. Oskam en Van der Tol speelden een d4-opening met de Weenink-variant. De strijd bleef gelijk opgaan tot in het eindspel, waar in Van der Tol een pion veroverde en de par tij daarna won. De party tusschen Prudon en Teunissen was een tweepaardenspel in de nahand met leven- dig figurenapel. Beiden offerden om beurten hun dames. De aanval van Prudon sloeg ten slotte door en wel bood Teunissen nog hard nekkig tegenstand, maar het einde was toch een nederlaag voor hem. Een Birds-opening tusschen Treurniet en Samelius leverde Samelius in het middenspel 2 pionnen op. Later verloor hij door een vork een raadsheer maar kreeg daarvoor als com pensatie nog een pion, boette dien echter we der in en ten laatste is het spel onderbroken in een voor beiden moeiiyke stelling. De hangpartijen Van der Sluisvan Wee ring en HaalebosGoris werden opnieuw on derbroken en wederom in onzekere Stellingen gebracht; Van der Sluis en Teunissen maak ten remise. In de overige groepen won M. de Wit van Bekker, verloor Muysson aan Van Tongeren en won Gobbels van Van Schie. 2de klas klein biljart cadre. Gisterenavond zijn in het clublokaal van 't Zuid, gevestigd in de bovenzaal van café restaurant Caland te Rotterdam de laatste partijen gespeeld van de wedstrijden om het districtskampioenschap van Rotterdam 2de klas klein biljart cadre. De eindstand ia: te maken en dit in te dienen op de Centrale raadsvergadering. De vergadering heeft voorts adhaesie be tuigd met het schrijven van de afd. Groningen, waarin wordt aangedrongen, dat er paal en perk zal worden gesteld aan de z.g. inkoop coöperaties, die zich niet beperken tot het in- koopen van artikelen die tot hun speciaal be drijf behooren. Tot slot werd meegedeeld dat het 20-jarig bestaan van De Hanze eenigszins feestelijk zal worden herdacht. gew. p. pnt. b. h. s. alg. gem Menist 6 1500 162 65 9.25 De Vogel 5 1430 125 61 11.44 Vink 4 1427 188 41 7.59 Vaandrager 3 1250 158 46 7.91 Groeneboom 2 1185 187 40 6.34 Baay i 1304 160 65 8.15 v. d. Vlies 890 198 25 4.49 De Vogel promoveert naar de eerste klas Menist is kampioen. Aangiften van 1 April 1936. BEVALLENJ. C. de Roode geb. Schreutel- karnp d. C. de Lange geb. v. d. Heuvel d. A. A. M. Bassant geb. van Hasael d. E. P. de Paauw geb. Kroon d. G. Terwal geb. Ort N. H. Blokland geb. van Iperen z. C. d. Bilt geb. Konings d. M. H. O. Linssen geb. Valk d. H. PJ. Hartkamp geb. Schuur- mans z. E. A. H. Jansen geb. v. d. Horst B. Hoogendjjk geb. de Jong z. Ha C. Koppenjan geb Ziekman z. H. v. d. Spek geb. v. d. Hidde z. B. van Kleef geb. de Vos d. T. Pothoven geb Smit d. H. G. Over- water geb. Bruins z. E. de Heer geb. v. d. Veen d. A v n Wasbeek geb. Borstlap d. H. Nooriand geb. v. d. Ende z. GEHUWD: H. J. Verhoeff Jm. 30 j. en M. E. Sporisch jd. 23 j. H. W. de Wit 29 j. en G. A. S. den Ottelander 23 j. J. Zagw(jn 28 en A. Oomen 32 j. A. in 't Hout 30 j. en G. Vermeulen 23 j.A. Alberts 27 J. en S. Cevaal 24 j. L. M. Boelee 23 j. en W. Lod der 21 J. H. Bonte 20 j. en J. J. Weers 19 L. Bos 28 j. en A. de Vos 24 j. M. J. Broere 27 j. en M. Vogelaar 29 j. J. C. Cassa 23 j. en W. v. d. Meide 17 j. J. M. v. Dam 20 j. en W. Stevens 21 j. J, T. Dammann 21 j. en 1'. C. Henderson 20 j. J. N. Faber 23 j. en W. Holtmann 19 j. B. de Graaf 23 en T. v. Arkel 18 j. S. P. Gutlich 24 j. en M. Groeneweg 24 j. L. Huizer 20 J. en G. v. d. Heuvel 17 j. H. de Jager 33 J. en M. F. Snyers 28 j. W. Janssen 23 J. en H. S. Becker 19 j. P. J. v. Klaveren 19 j. en J. W. Lank- horst 19 j. J. de Kok 30 j. en M. H. Terlingen 23 j. B. Kwist 26 J. en M. P. Weerts 24 j. J. v. d. Langkruis 22 j. en P. v. d. Lee 20 j. A. Muilwijk 29 j. en C. G. Vermelj 26 J. B. Ruiten 23 j. en T. v. Walraven 22 J. L. C. "erheijden 26 j. en I. M. v* Deurzen 24 j. J. Visser 24 j. en E. Veerman 23 j. B. H. v. wygerden 21 j. en A. Kievita 25 j. A. den Breejen 28 j. en W. G. Kraan 27 j. J. A. v. Harskamp 27 j.en E. A. A. v. d. Horst 25 j. J. C. Schoneman 26 j. en J. Rietkerk 26 j. J. Slieker 24 J. en A. Tims 28 j. F. W. d. Vlies 27 j. en A. Elshout 25 j. J. v. Weizenis 24 j. en E. Kars 21 j. A. M. v. Bil- sen 28 j. en M. C. Beijerman 18 j. P. Bos- schaart 22 j. en C. Wijmands 22 j. W. Bou- man 23 J. en J. den Boer 22 j. J. Brouwer 21 j. en A. W. L. M. Breur 22 j. C. Fischer 34 j. en G. Geluk 22 j. J. B. de Haast 28 J. en I. C. W. v. Vliegen 27 j. G. J. A. Hebe- naar ges. 31 J. en M. Bouman ges. 32 Hoegee 24 j. en D. M. Fortuin 21 j- *r Hoek 23 j. en A. v. Herk 18 j. S. H. v. d. Hoek 22 j. en M. Sies 20 J. L. Huig 25 en IC. Roiloos 34 j. W. E. HuOgens 30 J. en Or. Erlenkotter 29 j. J. M. de Jong 23 j. en L. Meerman 21 j. A. Kalkoene 27 J. en B. Wurms 24 J. J. Karstens 34 j. en E. J. v. Wilk ges. 33 J. G. L. Keesmaat 26 j. en C. Winters 17 j. M- c- Korten 24 j. en A. Dane 21 J. - f- Meandert 23 j. en C. Mastenbroek 18 j- J- Olffers 23 j. en G. R. Alders 21 j. T. Ostkamp 25 j. en J. W. Beiier- man 20 j. J- J- Schermers 26 j. en J. Rutte- man 19 j. A. v. d. Ven 23 j. en J. v. d. Heu- vel 20 i r T v°Selaar ges. 28 j. en M. de Knegt 18 j. J. J. v. Werkhoven 21 J. en G. Sinke 23 j. J. v. d. Berg 30 i. en J. A. Ha""r" 33 J- C. J. v. Dijk 26 'j. en E. J. Conrad 2o j. M. v. d. Hoeven 25 j. en M. A. Jongste 25 j. J. c. Kortenbout 26 j. en J. C. Koster 24 j. p. j. C. v. d Mee 25 J. en A. d. Laar 20 j. T. Noordz(j 26 j. en A. v. Oosten 21 j. p. Roukens 24 j. en W. Don 25 jaar. OVERLEDEN: D. J. Maatjes wede. v. A. Her mans 64 j. A. Zwaan wedr. v. M. H. de Vries 71 j. A. Molenaar vr. v G. de Vos 35 j. N. H M. Burgman wedr. van M. A. v. Moorsel 76 j. W. Riemer vr. v. A. nte Cate 84 j. M. Karelse wede. v. L Smit 84 j. M. den Uijl vrouw van K. Boon 66 j. J- T. Kommene, man van M. H. Pijpers 26 j. J. J. v. Buui, wede. van P. A. v. Dongen 77 j. C. J. Kooij- hmn, vrouw van J. Hamels 59 J. W. Bruine- kreeft, vrouw van A. Bakkers 57 j. J. W. Holderman, wede. van C. M. Crullemans 84 j. J. H. Bloemberg, vrouw van M. de Haan 27 j. C. Dekker, man van L. v. Wijngaarden 65 jaar. Voorts als levenloos aangegeven: W. v. Ra vens—Ravesloot d. H. Wichman geb. v. d. Brink zoon. Maandag 6 April a.s. des avonds 8.30 uur zal er een groote propaganda-vergadering plaats hebben in het gebouw der St Jozef ge zellen Stationsplein 10. Als spreker zal optre den de heer J. L. Henskens uit Amsterdam, voorzitter der contact-commissie en van den hierboven genoemden landelijken Bond. Toegang is vrij voor alle R. K. Kapperspa troons (essen) van Rotterdam en Amsterdam. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Cornells W. J., zoon van H. S Achterberg en B. H. M. Veereschild Elina A., dochter van A. Korevaar en W. Benschop Maria C., dochter van A. M. v. d. Paauw en G. Huiberts. OVERLEDEN: J. W. Bestebroer, 11 d., zoon van A. C". Bestebroer en G. v. d. Spek. PLAATSELIJK CRISIS-COMTIé. In de vergadering van het Plaatselijk Crisis comité is o.a. besloten om de eindvergadering te doen houden op 21 April a.s., zulks in ver band. met het opheffen van het Nationaal Crisiscomité. In die vergadering zal dan te vens worden besloten op welke wijze tn den vervolge een event, steunregeling zou kunnen worden verkregen. BOTERMARKT. Op de Woensdagmorgen gehouden boter markt ging de goeboter voor 70 ct.; de wei- boter voor 65 ct. per pond. EIERVEILING. Kipeieren van 2,152.45; eendeieren 1,90 2,10 per 100 stuks, „DE HANZE". Dinsdagavond hield de R. K- Middenstands vereeniging De Hanze een algemeene leden vergadering. De voorzitter, de heer A. van Baaren, sprak het welkomstwoord, waarna de secretaris, de heer Regnery, het jaarverslag uitbracht. Daaruit kon worden geconstateerd, dat thans dé Hanze alhier weer een bloeiende afdeeling is geworden. Dit resultaat is, be halve door de medewerking van de leden, ook te danken aan de propaganda, die de geeste lijke adviseur, kapelaan L. v. Teijlingen, heeft gevoerd, waarvoor hem hartelijk dank werd gebracht. Met de plaatselijke winkeliersver- eeniging hebben verschillende conferenties plaats gehad welke Vruchtdragend zijn ge weest. Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer L. Stekelenburg, bleek dat de ontvangsten 418,85 en de uitgaven 214.49 bedroegen, zoodat er een batig saldo is van 204.36. Bij de bestuursverkiezing wer den de heeren A. v. Baaren en W. Casander herkozen. In het bestuursvoorstel ter indiening op de Centrale raadsvergadering, werd voorgesteld in het wetsontwerp betreffende de vestigings- eischen van den middenstand, enkele be palingen op te nemen oyer marktkooplieden en venters. Sommige leden gingen hiermede niet accoord, omdat deze kwestie buiten de vestigingswet valt. Na eenige bespreking heeft het bestuur het voorstel teruggenomen en medegedeeld, dat in een volgende vergade ring een nieuw voorstel zal worden kenbaar gemaakt waarin met de wenschen van de leden rekening zal worden gehouden. Wethouder Deerenberg betoogde, dat in 't Wetsvoorstel betreffende de vestigingseischen alleen sprake is van vakbekwaamheid en over beschikbaar kapitaal. Spreker betoogdé dat 't element behoefte ook in de Wet hoort te wor den opgenomen, daar eerst dan eenige beper king kan worden opgelegd aan de uitbreiding van het grondbedrijf en coöperatiewezen, tn het belang van den gezonden zelfstandigen middenstand. Volgens spreker moesten juist de kleine gemeenten voorstellen doen om het behoefte-element tn het wetsvoorstel op te nemen, er werd besloten hiervan een voorstel BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Pavlin Vinogrador" om te bun keren en „Delfina" met 4400 ton erts. INENTING. Op Donderdag 16 April a.s. zal van gemeen tewege in één der lokalen van de school voor B. L. O. gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting of herinenting. Zij, die van deze gelegenheid wenschen gebruik te maken, moeten zich hiervoor aanmelden ten Raad- huize op Donderdag 9 April tusschen 3 en 4 uur des namiddags. HARINGAANVOER 1935. Door de Visschery-Mij. „Vlaardingen" di recteur de heer Jos. Katan zijn met 9 stoom- loggers in 66 reizen aangebracht 26.344 kan tjes haring. Hoogste aanvoer VL. 217, H. v. Roon, 4790 kantjes in 11 reizen. Door de N.V. van Toor's Visschery Mij„ di recteur de heer J. v. Toor Czn. en H. v. Toor Czn., met 2 stoomloggers en 2 motorlog- gers in 31 reizen 10.374 kantjes haring. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: De Bruyne, Westhaven- kade 31, eenig geld, van der Have, Vondel straat 46, huissleutel; Politie-bureau, rij» wielslot; Kramer, Falckstraat 21, porter monnaie met inhoud; Voorbach, Kuiperstraat 13, jekker; Poot, Maasstraat 20, padvin- dersriem en nies; Roodenburg, SchoutsT. 40, portemonaie met inhoud; Veltheer, le Liesveldsteeg 1, kindertaschje. GESLAAGD. Bij het gehouden examen van, de Eerste Nederlandsche Vereeniging tot Stichting van Vakscholen in 't kappersbedrijf te Rotterdam, behaalde de heer A. Breur, alhier het diploma voor het heerenvak. SCHEEPVAARTVERKEER VLAARDINGEN Gedurende de maand Maart 1936 zy'n hier aangekomen 63 stoomschepen, waarvan 9 bunkerschepen, tegen in de maand Maart 1935 aangekomen 76 stoomschepen, waarvan 10 bunkerschepen. SPAARBANK VLAARDINGEN. Maandcijfers Maart: Inleg ƒ133.131,65; Terugbetaald ƒ114.077,16. Derhalve me,r in gelegd dan terugbetaald ƒ19.054,49. In Maart werden 86 busjes ter lediging aangeboden; dit leverde aan kleine besparin gen in totaal op ƒ964,45. Z. A. C. De kampioenswedstrijden tusschen NFC en PW zullen plaats hebben; op 4 April NFC=— PW op het terrein van PW, aanvang 3 ÜUI' en op 13 April, 2e PaascLd'a'g PW-tnrc v»i- rein PW .aanvang 10 uur v.m. fl Om tot het samenstellen van 2 ZAC-elf- tallen te komen, welke op 25 April in het tournooi zullen uitkomen, zullen 4 proefelftal- len worden samengesteld. Deze elftallen zul len op 11 April tegen elkaar uitkomen en hebben, behoudens toestemming der betrok ken vereenigingen, plaats op de terreinen der vereenigingen GL W en DVO. JUBILEUM FRITSCHY. Hoewel het 25-jarig bestaan van de zaak van den heer A. H- Uritschy Woensdag j.l. in allen eenvoud is herdacht, heeft het aan belangstelling zeker niet ontbroken. Mejuffrouw Lena van der Ende, die haar zilveren jubileum bij de familie Fritschy vier de, werd niet minder goed bedacht. Van haar patroon ontving zij ais blijvend aandenken een gouden collier; van familieleden een dames fauteuiltje en een lederen pouf, zoomede een cadeau onder couvert, terwijl zy voorts van vrienden en bekenden vele bloemstukken, fruitmanden, doozen bonbons en andere ca- deaux in velerlei vorm toegezonden kreeg. Het aantal schriftelijke felicitaties, dat voor beide jubileerenden binnenkwam, was legio. Door de Koninklijke Plateelbakkerij uit Gou da werd voor belden een speciaal-ontworpen jubileumbord toegezonden, waarop naast het wapen van Vlaardingen de namen van. de jubi leerenden prijken met de jaartallen en datum, aldus: 1911—1 April 1936. Voor beide jubi leerenden zeer zeker een waardevol geschenk. WAAR IS DE „EERLIJKE VINDER" Bij de politie heeft een inwoner dezer ge meente kennis gegegeven, dat hy zyn porte- monnaie met ongeveer 20 verloren heeft. Zij, die deze gevonden hebben of inlichtingen omtrent het vinden kunnen verstrekken, wor den natuuriyk verzocht dit bij de politie te doen. HET OMROEPERSBORD. Zooals wy reeds eerder meldden, zou onze omroeper een nieuw klankbord krijgen, welk bord thans is aangekocht uit de gelden van de collecte, welke 25.32 heeft opgebracht. De kosten van het bord, dat te dezer stede is gemaakt, waren 19 50. Het overblijvende geld is gestort in de kas van het Burgerlijk Armbestuur. ziekenhuisverpleging. De 'vereeniging voor Ziekenhuisverpleging zal a.s. Dinsdagavond acht uur in het gebouw Sursum Corda de jaarvergadering houden. De agenda vermeldt jaarverslagen van secretaris en penningmeester, bestuursverkiezing, benoe ming lid controlecommissie, vaststelling pre mie en vergoedingen, alsmede reglements- herziening. .en met zijn Andere been staat de m«n, die de verkeersre gels niet kent, in de gevangenis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2