ft ff Opnieuw betere stoffen! Nog weer betere afwerking en pasvorm, waarbij als steeds uiterste zorg wordt besteed aan de binnen- bewerking. De allerbeste materialen en de nieuwste speciaal- machines worden hiervoor gebruikt. En niettegenstaande al deze verbeteringen... tóch weer lager prijzen! Bervoets' Kleeding blijft dan ook in elke prijsklasse het beste, wat voor dien prijs geleverd kan worden. VRIJDAG 3 APRIE 1936 MEDEA" TE ROTTERDAM Weer een uitvoering in grooten stijl. INTERACADEMIALE WEDSTRIJDEN. ÜS OM DEN VAN WOENSELBEKER. K. E. D. C. MUTUA AMICITIA. ONGEVAL. DISTRICT ROTTERDAM VAN DEN N. L. T. B. INENTEN TEGEN DE POKKEN. R.K. AMBACHTSSCHOOL ST. JOSEPH. R. K. DAMCLUB SEMPER AVANTL JUBILE. NED. HANDELS-HOOGESCHOOL. BRUG OVER HET NOORDERKANAAL BURGERLIJKE STAND. NAKOMEN VAN OVEREENKOMSTEN. VERDUISTERINGEN BIJ DE G °- v VERDUISTERING DOOR ADVOCAAT. 59 »Jjidü mo Na Sophocles met diens „Elektra" hebben regisseur A. Defresne en zijn echtgenoote Charlotte Kohier ons thans ook Euripidës in diens „Medea" nader gebracht een daad, waarvoor beiden groote lof toekomt. Te meer, omdat de onderneming haar riskante zijde had, nu dit tweede klassieke treurspel betrek- këlrjk zoo op het eerste is gevolgd en daarbij dezelfde actrice in de hoofdrol optrad. Want fgn-proevers moge het verschil niet ontgaan tusschen Sophocles en Euripides, voor de groote meerderheid der schouwburgbezoe kers ligt het zwaartepunt voor hun waarde schatting uiteraard in allerhand, dat de twee opvoeringen met elkander gemeen hebben, omdat ze nu eenmaal als kunstvorm uit de zelfde periode stammen. Weliswaar was Euripides de laatste van-het uitverkoren drietal Grieksche treurspel-dich-, ters (484—406 vóór Christus), waartoe in chronologische volgorde voorts Aeschylus en Sophocles behooren; en als zoodanig dóet dëzé pessimistische denker zich in zijn omvangrijk oeuvre hij schreef ongeveer negentig treur spelen kennen als den in zijn denkbeelden meest geavanceerde, voor wien de traditio- neele godenleer reeds min of meer verwaasde, al bleef hij er uiterlijk aan vast houden; en die voor zijn „revolutionnair" realistisch tooneel ook lang niet al zijn tijdgenooten meekreeg. Maar ons twintigste-eeuwers zal het ternau wernood opvallen, dat zijn taal eenerzijds min der verheven is dan bij zijn kunstbroeders, wien hij aan den anderen kant de loef af steekt als psycholoog. Wij zien door den sluier van meer dan twintig eeuwen vóór alles het menscheljjke in dit drama der wraak, al speelt het zich in schier bovenmenschelijke dimensies af en tusschen figuren uit de sa genwereld die met het godendom in contact staan. En dan domineert in beide drama's het fel- hartstochtelijke, ofschoon het accent in elk der twee ietwat anders ligt. Droefheid om doorge staan leed en wraakgevoel wisselen elkaar in beide af; maar hier valt de klemtoon toch al lermeest op het laatste. Medea, de beruchte toovenares, bezeten door haar boozen hartstocht, is zooals dé voedster haar noemt „een verschrikkelijke vrouw." Dochter van Aeëtes, den koning van Col chis, en kleindochter van den zonnegod Helios, heeft zij alles ten offer gebracht voor Jason, den aanvoerder der Argonauten, dien ze door haar toovermacht in het bezit stelde van het gulden vlies, om hem vader en vaderland ver radend en verlatend. Als ze dan in den vreemde moet ervaren, dat haar echtgenoot haar ver stoot om wille var» Kreusa, de dochter van ko ning Kreon, sterft in haar de liefde, die zij zoo ruim hem schonk, om te verkeeren in den bittersten haat, die begrijpelijk geen verzachtende omstandigheid kan erkennen in Jasons uitvlucht, dat onder de schutse van een koningsdochter de toekomst van hun kinde ren verzekerd zal zijn. En dan rijpt in haar het wraak- en haat- plan, dat ze met ijskoude berekening gaat ten ff^'hilvoer brengen...... als het werktuig der go- denl -r Voor het uiterlijk leent zij het oor aan het mooie praatje van den vader harer kinderen en deze geleidt zelf de kleinen naar Kreusa Om de prinses het bruidsgeschenk van Medea te brengen: een statie-gewaad met gouden diadeem. Maar onder het mom van vriendschap en genegenheid bespringt Kreusa de dood, verborgen in het kleinood, dat zij zich om de slapen drukt. En met haar sterft ook de oude Kreon, die haar te hulp wil komen. Maar hiermede is de wraaklust niet ge- bluscht van de „verschrikkelijke vrouw", die ook reeds haar broeder naar de Hades zond. In zijn eigen kinderen, voor wier geluk Jason voorgaf. Kreusa tot zijn vrouw te willen ma ken, zal zij den laffén zelfzuchtige treffen; onder moeders hand vallen de kleinen als Slachtoffers van het wraakgericht, waarbij deze „moeder" in haar „moederliefde" nog een bondgenoote vindt bij de overweging, dat bloedwraak haar kroost achtervolgt en zij beter zelf haar eigen bloed in bloed ver smoort. Haar vloekwaardige daad is tegelijk haar straf, nu zij van allen en alles verstoken ach terblijft en zelfs de herinnering aan een on zelfzuchtige liefde haar niet kan troosten. Door den zonnegod wordt zij met de beide kinderlijkjes in diens drakenwagen van de aarde weggenomen! Charlotte Köhler slaagde er intusschen vrij wel in, ons niet al te sterk aan haar Elektra- creatie te herinneren. Bij haar eerste verschij nen reeds klonk in haar intonatie het eigen karakter der figuur door en bijna onafgebro ken bleef zij het accent met nadruk leggen op de wraakgedachte, die Medea om de trouwe loosheid van haar man en de schending harer eer vervulde. Roerend en beklemmend was de afscheids scène met haar kinderen; subliem haar stil spel bjj het verhaal van den bode (zeer sug gestief door Frits van Dijk gedaan) omtrent de lugubere uitwerking van haar toovergif; en de climax ontbrak niet in de daarop volgende tafreelen, welke de tragedie snel naar haar ontzettend einde voeren. Vooral in de slot-scène secondeerde Ben Royaards als de plichtvergeten Jason uitne mend. Ook de overige dramatis personae wer den respectievelijk door Sara Heyblom ^voed ster), Ph. la Chapelle (Kreon), J. Carpentier Alting (tegeus), J. Stemheim (opvoeder) ver dienstelijk gebeeld. Tot het treffen van een eigen sfeer droeg mede niet weinig bij de verzorgde tooneel-, bouw, die geheel contrasteerde met dien, voor Sophocles' drama gebezigd. Concentreerde zich toen de handeling op een betrekkelijk kleine verhevenheid, een bordes voor den ingang van 't vorstelijk paleis, nu voltrok zij zich als regel gelijkvloers, terwijl rondom een vijftal treden opwaarts vooral het koor (aangevoerd door Willy Haak en Nell Knoop) alle ruimte boden voor zijn beweeglijke tegenspel. De vroeg-Grieksche bovenbouw (waarom geen Korinthische zuilen in Korinthe?) impo neerde door zijn soberheid en liet tevens de mogelijkheid voor eek tweede speelplan open, waarvan echter zeer terecht spaarzaam werd gebvuik gemaakt. Voortreffelijk was de kleurencombinatie der gewaden, waarin het droeve paars den grond toon vormde. Met de licht-effecten bleek men in den beginne niet bijster op dreef. Een voorstelling op hoog peil, welke aan het slot den ruimen bijval ontlokte van een niet al te talrijk publiek. Vooral voor de titel rol-vertolkster was er een even langdurig als welverdiend applaus. L. H. De tweede dag. Reeds vroeg waren de deelnemers aan de in teracademiale wedstrijden van Unitates en Bonden te Rotterdam gistermorgen bij de hand. Een triest regentje vermocht de animo niet te verstoren en met groote opgewektheid werd begonnen met atletiekwedstrijden op de terreinen achter de voormalige Nenijto. Er heerschte een sportieve geest en de supporters, die in vrij grooten getale aanwezig waren, vul den de lucht met hun aanmoedigingskreten. Na de lunch, die gezamenlijk gebruikt werd, werd het terrein van den strijd verlegd naar den Abraham van Stolkweg, waar Amsterdam en Utrecht, Leiden en Delft op het hockeyveld elkaar het vuur na aan de schenen legden. Vooral bij eerstgenoemde ontmoeting ging het warm toe; Utrecht toonde zich hier de vaar digste, maar wist haar meerderheid voor de rust siëcKtS" in~één doelpunt uit te drukken. Daarna volgde al spoedig het tweede, doch verder kwamen zij niet en zelfs wist Amster- dag den achterstand tot 12 te verkleinen. Het verloop van den tweeden wedstrijd was een copy van den eersten, alleen ging het hier wat kalmer toe. Delft leidde met de rust met 10 en bij hët eindsignai was het eveneens 21. Utrecht en Delft plaatsten zich dus in dè tweede ronde, welke vandaag plaats vindt. Tot slot van dezen uitstekend geslaagden tweeden dag werd er. gevoetbald. Rotterdam had met het Utrechtsche tweede elftal niet veel moeite; de rust bracht haar reeds een voorsprong van 30, aan welke score zij nog slechts één doelpunt wist toe te voegen. Am sterdamUtrecht 1 bracht meer spanning; de rust ging in met 10 voor Utrecht en eerst daarna kwamen de doelpunten los. Met een overwinning van 41 kwam Utrecht welver diend in de volgende ronde. De derde en laatste dag. De interacademiale wedstrijden van Unita tes en Bonden te Rotterdam hebben het niet getroffen met het weer. Gisteren, de laatste dag yan het tornooi, was het nog slechter dan Woensdag en vooral in de morgenuren viel de regen overvloedig, zoodat de terreinen er niet beter op werden. De lawntenniswedstrijden Werden hierdoor wel het meest gehandicapt; 's morgens kon er niet gespeeld worden en dit gedeelte werd uitgesteld tot den middag. Inderdaad was het toen droog, maar de nieuwe banen achter dé voormalige Nenijto hadden het water niet kunnen verwerken. Toch werd er eén aanvang gemaakt met de wedstrijden, doch toen het wederom begon te regenen, werd besloten op een nader te bepalen datum dit programma te Utrecht voort te zetten. Aan den Abraham van Stolkweg werd om streeks half twaalf de halve eindstrijd hockey gespeeld tusschen Rotterdam en Delft, welke door de gastheeren met 41 gewonnen werd. Geruimen tijd moest men toen wachten, alvo rens de Utrechtenaren op het appèl versche nen om met de Rotterdammers uit te maken wie den eersten en wie den tweeden prijs zou krijgen. Inmiddels gaf Amsterdamgewonnen, zoodat Delft al vast den derden prijs in ont vangst kon nemen. Inden eindstrijd, welke door de vertraging twee maal een half uur duurde, nam Rotterdam al spoedig door een corner de. leiding. Allengs kwamen de Utrechte naren evenwel'in de meèrdèrheid, hetgeen voor de rust in 3 doelpunten tot uiting kwam. Ook in de tweede helft toonden de Utrechte naren zich superieur aan de Maasstedelingen en in dit half uur voegden zij nog 3 doelpunten aan hun score toe, waar Rotterdam er slechts tegenover wist te stellen. Met 62 kwam het interacademiaal kampioenschap dus aan Utrecht. Evenals Woensdag vonden ook nu de voet balbeslissingen plaats op het terrein van Sparta. In de morgenuren verloor Rotterdam, dat nogal met pech te kampen had, met 32 van Utrecht en Delft met 21 van Leiden. Des middags herwonnen de gastheeren even wel him vorm en met 4—0 werd Delft hiervan het slachtoffer. Rotterdam verkreeg dus den derden en Delft den yierden prijs. In den eindstrijd startte Leiden voorspoe dig en het duurde niet lang of zij had succes (10). Daarbij bleef het evenwel en langzaam maar zeker kwam Utrecht opzetten. Met een fraaien kopbal kwam de gelijkmaker tot stand en op dezelfde wijze werd de achterstand nog voor de rust in een voorsprong van 21 om gezet. Tet werd daarna zelfs 3—1, en al bleef Utrecht sterker, Leiden slaagden er toch in nog een doelpunt te maken en den eindstand aldus op 32 te brengen. Na het hockey- dus ook het voetbalkampioenschap voor Utrecht. De voorloopige totaal uitslag van de drie dagen is: 1. Utrecht met 129.2 prit.; 2. Rot terdam met 63.6 pnt., 3. Leiden met 47.4 pnt.; 4. Delft met 31.5 pnt.; 5. Amsterdam met 27.3 pnt. Gisteravond verzamelde het gezelschap zich tenslotte in de Groote Schouwburg, alwaar de Rotterdamsche studenten-tooneelvereeni- ging „Chateau de Bersac 12 van Ben van Eys- selsteyn opvoerde. 2025 VS 486 Gisterenavond zijn de wedstrijden om den van Woenselbeker in het clublokaal van de Maasstad te Rotterdam voortgezet. De stand is na deze wedstrijden als volgt Te beh. pnt. beh.p. 1. Royal 2992 2769 92.54 2. Hillegersberg 3240 2959 91.32 3. De Maasstad 3104 2826 91.04 4. Caland 3112 2774 89.13 5 Du Nord 3632 3149 86.70 6. Het Zuiden 3400 2803 82.44 Woensdag 8 dezer zullen de wedstrijden worden voortgezet. Het bestuur der K.E.D.C." Mutua Amici- tia", deelt ons mede, dat zrj in den Nationalen Tooneelwedstrjjd te Utrecht, uitgeschreven door de Utrechtsche Rederijkers-Kamer „Ni- colaas Beets", te Utrecht den eersten prijs, bestaande uit een zilveren medaille aange boden door de gemeente Utrecht, heeft ver worven. Verder werden aan „Mutua Amici- tia" de volgende Eere- en personeele prijzen toegekend;. Ëere-prijzen voor: de beste uit spraak, bestaande uit een Zilveren Medaille aangeboden door Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana; voor de beste regie, bestaan de uit een Zilveren medaille aangeboden door dr. M. Th. 's-Jacob, oud-commissaris der Koninigin in de provincie Utrecht; voor de beste tooneelaankleeding, bestaande uit een zilveren medaille, aangeboden door mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, burgemeester der gemeente Utrecht. Vervolgens personeele le prijzen: 2de prijs dame (hoofdrol) aan mevrouw Bella Heil; Iste prijs heer (hoofdrol) aan den heer Cor de Wolf, en 2de prijs heer (hoofdrol) aan den heer Frits Polman. Gistermiddag heeft de 20-jarige verkoop ster C. G., wonende op het Burgemeester Hofmannplein, bij de firma V. en D. aan den Binnenweg, terwijl zij bukte en tegen een tafel stootte, waarop een ijzeren pan stond, deze pan op haar hoofd gekregen. Zij werd onwel en is door den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsihgel waar een lichte hersenschudding werd geconstateerd. Zij is ter verpleging op genomen. Het district Rotterdam van den N. L. T. B. heeft gisterenavond onder voorzitterschap van mr. F. Hoyer zijn jaarlijksche vergadering ge houden. Belangrijke vraagstukken kwamen niet aan de orde. Het bestuur werd bij accla matie herkozen. Het bestaat uit de heeren: mr. F. Hoyer (voorziter); W. C. Bolle (afge vaardigde in het algemeen bestuur van den N. L. T. B.), ir. W. van Herwijnen (secr. pen ningmeester); A. Voorwinden, allen Rotter dam, voorts de kring-vertegenwoordigers mr. C. JonkerGouda), mr. H. Welcker (Schie dam) en mr. Salomonson (Dordrecht). Voor het komende jaar staan wederom op het programma het organiseeren van de Rot terdamsche kampioenschappen van 814 Juni samenvallend met het 50-jarig bestaan van Anglo Dutch), het houden van tennistrainings- avonden (Woensdagavond) en het doen spelen van jeugdkampioenschappen. Bij de rondvraag kwam eenige kritiek los op de financiën van den N. L. T. B. die verso bering behoeven, alsmede op de al te stroeve competitie-indeeling en het systeem van -de gradatie. Na sluiting van de vergadering hield de heer Vreedenburgh een verhandeling over „Tactiek in dubbelspel". Op Maandag 6 April, des middags van half drie tot half vier uur, zal door het Genoot schap tot bevordering der koepokinenting, in haar gebouw aan de van Oldenbamevelt- straat no. 2 gelegenheid gegeven worden tot kostelooze inenting en herinenting tegen de pokken. Op Donderdag 9 April, op denzelfden tijd, zal ook voor he<t zelfde doel, een zitting gehouden worden in het schoolgebouw van den heer Roukens, Ericaplein 15. (Rotterdam Zuid). Oiiders worden drlgnerid verzocht van 'deze gelegenheden gebruik te maken vooral voor kinderen beneden twee jaar. KOCH CO.'S TABAKSHANDEL. Stcrt. no. 66 bevat als bijv. no. 453 de statutenwijziging der N.V. Koch Co.'s Ta- bakshandel te Rotterdam. Het kapitaal be draagt iy2 millioen, verdeeld in 200 aan- deelen A elk van 1000 en 1300 aandeelen B, elk 1000, waarvan geplaatst en volgestort Met het eindigen van den cursus der avond- vakteekenschool is aan de volgende leerlingen het getuigschrift uitgereikt ten bewijze dat zij de school met vrucht hebben doorloopen. Afdeeling A (bouwvakken): A. van Aken, A. Lamé, J. C. Straetemans. Afdeeling B (metaalbewerkers) J. v. Beur den, G. Campfens, J. Doorn, E. Meulenkamp, B. Molmans. Afdeeling C (electriciens): H. de Lange, K. Schippers. In tegenwoordigheid van de leeraren der school zijn deze leerlingen door den eerw. voorzitter pater L. D. Oorsprong O.P. en den directeur den heer Th. Bastiaanse toegespro ken. Na de overreiking der getuigschriften heb ben de leerlingen afscheid genomen. Ter gelegenheid van het behaalde kam pioenschap le klas Ned. Dambond, district Rotterdam, gaf de heer M. van Gasteren een simultaan-voorstèlling. Van de 28 partijen won hij er 25 en verloor er 3. De heer van Gasteren behaalde ongeveer 89 pet. Duur der gemiddelde partij was 47 minuten. Zaterdag 4 April a.s. hoopt de heer A. J. P. M. Heusdens den dag te herdenken, waar op hij voor 40 jaar in dienst kwam bjj Nijgh en van Ditmar. ROTTERDAM, 2 April. Geslaagd voor het can- didaats-examen in de handelswetenschap de heerenF. Schultz, G. D. Pasman en P. J, M. Caratl. Op Woensdag 22 April zal in het Stadstim- merhuis een brug over het Noorderkanaal worden aanbesteed. Deze constructie, van beton en in boogvorm, komt te liggen in het verlengde van den Schie- weg. De brug krijgt den naam van Vlagge- mansbrug. Aangiften van 2 April 1936. BEVALLENA. S. Suvaal geb. Burger z, J. C. Markus geb. Sanderse z. A. H. m! de Vries geb. Bosschart z. W. Monsma geb. de Korte d. A. Verhagen geb. v. Meggelen z. J. H. Sala geb. Schilperoort z. C. v. d. Berge geb. Kiesman z. S. van Bruggen geb. Begaert z. J. Ernts geb. Winsveen d. G. Visser geb. Kampen d. H. J. Koopmans geb. van Doorn d. - J. J. Snaauw geb van Rossen d. P. A. den Brinker geb. Detting- mejjer d. W. M. N. Hoks geb. Ackema d. F. M. Stapel geb. van Nes z. A. J. Kreuk niet geb. Batenburg d. W. van Hengel geb. In 't Veld z. W. G. Keulen geb. Boeren d. M. van Bekkum geb. Velders d. J. de Oude geb. Veldman z, J. Vissenberg geb. Burggraaff d. M. J. v. d. Berg geb. v. d. Berg d. M. J. Noordzij geb. Cornelisse z. E. de Zeeuw geb. Geelhoed z. J. J Bastinck geb. Stoffels z. ONDERTROUWD: D. van den Heuvel jm. 26 J. en. C. N. van Veen jd. 22 j., Werkendam J. C. Klistere jm. 22 j. en W. J. Ooms id. 21 1., Jaco- minastraat 18 J. F. M. Lensvelt jm. 27 j. en K. Onderdeliinden jd. 27 j„ 2e Pijnacikerstraat 17a J. A. W. M. Akkermans jm. 21 j. en M. C. v. d. Meiracker jd. 23 j., Jacob Catsstraat 72a W. J. Boogaard jm. 25 j. en C. J. Steenhuizen jd. 2?6 j., Mathenesserstraat 121a J. J. Buys jm. 29 j. en W. M. Schenk jd. 28 j„ Reohiter Rotte- kade 29a C. van Daalen jm. 29 j. en A. W. Duoaneaux jd. 24 j., Vletihoek 8a P. A. Deet- man jm. 31 j. en M. de Bruyn jd. 29 j., Rechter Rottsktule 71b L. A. van .Donkelaar jm. 26 j. en M. J. Kuyper jd. 22 j., Zwaanshals 79b K. van Ee jm. 25 j. en J. C. van der Podil jd. 20 j., Putschelaan 62b W. Flamman jm. 23 j. en C. C. G. Dogterom jd. 19 j., Waterloostraat 106b A. Geene jm. 25 j. en J. M. van den Berg jd. 22 j., Hillestraat 46a C. W\ Gijzemijter jm. 25 J. en S. M. Vaessen jd. 25 j., Jan van Avennesitraat 32.. W. den Hollander jm. 27 j. en G. A. HVe jd. 27 j., Spanjaardstraat 120b M. J. R. Huis jm. 24 j. en S. L. Pmgt jd. 19 j., Söhledamsobe- weg 320c L. de Jong jm. 31 j. en N. A. BW jd. 29 j., Brielschelaan 46b H. Kaarbsteker jm- 21 j. en M. J. A. Jansen jd. 24 j., .Ridderspoor- straat 3a G. A. M. van Ktots jm. 27 J- 5" W. A. Heggeilman jd. 27 J., Nadorst-straat io K. Kouwen jm. 27 j. en P. To4hoek Jd. J., Schietbaanstraat 36b J. J. i^V^SSfk 1«s 23 j. en A. E. Löfier jd. 24 U 188 - G. J. Lantinga jm. 32 j. en M- J- Wu ff jd. 32 j., Binnenweg 72a M. Leentvaar jm. 23 j. en J. Wemmers jd. 24 j., Reaedastraat OTa J j, van der Linde j.m. 25 J. en I. J- J' F?*1?20 j., R0_ senveldtstraat 21b W. J«- 29 j. en A. S. L. Goldhorn Smit Jd. 29 j., Oudedijk 297 J. C. van der Meer jm. 25 j. en P. van Prooven jd. 20 j., saheepmakershaven 19a T. W. Melis jm. 25 j. en G. 15' 18 L Marentakstraat 68b G. M°oldljk jm. 28 j. en g T j Jd. 25 j., X J" Moret 23 j. en H. C. Duran jd. 22 j Hooidrift 143b D. van. Oorschot jm.22 j. en C. Boon ges. 19 j., Zaad- akkerstraat 25a J. Z. le Pair jm. 25 j. en C. Diske jd. 24 Gaffelstraat 73a A. K. Snee- eH U- W- Lakerveld wed. 45 j., °2e Ghjingatraat 46c A. F. H. Möller jm. 21 J. en C. Smit jd. 26 j„ Bandoeng (N-I.) - H. J, van Stnen jm. 25 j. en J. W. Pols jd. 23 j., p/a Voorschoterlaan 7ia t. H. D. Tomeï Jm. 21 j. o? Schenk .jd. 18 j., Gerrit van de Lindestraat 850 F- N. van Donk jm. 25 j. en B. van der bijden jd. 24 j., Bloemfonteinstraat 91a P. G-eiJP jm. 22 j. en A. Vos jd. 22 j., Sikkelstraat 2bb D. M. vam Katwijk ges. 31 j. en M. Sohip- Pers ges. 24 j., Havenstraat 229b D. de Kok Jm- 24 j. en M. A. Cletom jd. 22 J., Berkel en Ro denrijs T. de Korte jm. 25 j. en M. C. Antes Jd. 21 j., van Oosterzeestraat 76b A. Lugten- burg m. 36 j. en A. A. H. ten Bokum jd. 32 j., Bórgeaiusstraat 79a J. Montijm jm. 21 j. en C. 't Hart jd. 22 j., Slomstraat 36a Z. Niehot jm. 31 j. en C. H. Verbaas jd. 28 j., 's-Gravenhage J. Oosters jd. 24 J. en J. Verboom jd. 21 j., Blok- makerastraat 79b M. P. Ossenblok jm. 23 j. en J. Blankenstein jd. 21 J., Jasmijnstraat 27a A. O. E. A. V. d. Ouderaa Jm. 25 J. en ML T Thijsen Jd. 27 j., Den Hertighsitraat lib H* Pappöliers jm. 21 j. en M. A. Oudewaal jd. 22 j St. Andriesstraat 48b C. H. Prins jm. 27 j. en H. D. Diepenhorst jd. 23 J., Pompstraat 42a J. W Rengenhart jm. 26 j. en W. C. M. Gustenhoven jd. 24 j., Ruophen C. H. B. Rutteman jm. 26 j. en A. Smak jd. 25 J., Wassenaar W. de Ruyter jm 33 j. en M. T. wan Amstel Jd. 24 j., Roentgen- straat 6b J. Schilte jm. 26 j. en L. Tak jd. 25 j., West-Kruiskade 47a J. L. Schuoh jm. 33 j. en D. Bleien jd. 24 Meidoornstraat 75b P. H. Sluimers Jm. 28 j. en H. Satter Jd. 19 j., Joseph straat 70 G. Stoel jm. 31 j. en A. J. L. Erdin jd. 29 j., Coolsingel 117 J. Strópsma jm. 22 j. en C. v-an Eenige- jd. 21 J., Jonker- Frane- straat 137c O. Temtier Jm J» J. Cohm jd- 28 j., AétrlBJiiastba.at'40a. Of ten Tuyriite pu. 22 j. en M. K. de-Nooyer jd..20'j„ Teillipgerstriat 44a C. C. J. Valk jm. 22 J. en C. C. Huysdems jd. 19 j., Van CJibtersBtraat 18a K. van der Velden jm. 25 Ji en G. de Johg 'jd, 23 j., SmeMe- manstraat 89a P. C. Verbrugge jm. 24 J. en A, J. Nickolsom jd. 32 j., Schans 31a H. F. W, Vermeulen jm. 24 j. en G. Zee jd. 21 j., Maurlits- straat 74/2 F. Verschoor jm. 20 j. en H. Mtonls jd. 21 J., 2e Kiefhoekstraat 6 J. wajn der Vliet jm. 23 j. en M. E. de Schrijwer jd. 22 j., Hilled ijk 293b T. C. J. Vredebrégt jm. 25 j. en J. Droog leerver jd 23 j., Schiedam J. W. Zwlkker jm. 25 j. en B. H. Zegers jd. 24 j., Maastricht A. L. L. Arnolds jm. 21' j. en C. M. van Assen jd. 26 j Bajonetstraat 90a M. wan Boom jm. 29 j. en M. Verhage Jd. 30 j., Sohoutenstraat 130a K. Brouwer jm. 25 j. en B. Brouwer jd. 22 j., P/a Lari er straat 12b C. Meester jm. 41 j. en C. van- Opstal wed. 23 j., Pastoriedtjk 10. GEHUWD: W. F. Wagener jm, 25 j. en C Knol jd. 23 j. L. Thoman jm. 25 j. en P. K Smits jd. 25 J. W. L. Kramer jm. 26 J. G A Zuiderent jd. 25 j. J. G. L. Röder jm. 27 j en X. S. Vies jd. 26 j. OVERLEDEN: G. T. v. d. Pias wede. v. H. v. Wijngaarden 94 J. G. Becqroann wede. v. C. J. Görlitz 77 j. H. A. Schadde gesch. vr. v. G. A. L. H. E. de Bruijn 70 j. CA. Mosmans vr. v. G.L. Le Noble 59 j. H. Nieuwenhuizen wedr. v. G. Hansen 83 j. H. T. de Jager m, van A. M. Roodenburg 60 j. C. Zuidervaart ongeh. m. 24 j. A G. de Jong m. van W. v. Wattum 43 j. C. G. Wildschut m. van P. E- de Brouwer 34 j. J- J- Vermeulen vr./ va" J. L. Wendel 51 j. A. Slageboom vr. van F v. d. Sent 58 J. R- V- Dijk wede. v. P. RU»' dijk 67 j. C. Vogels wede. v. H. J. v. Look 83 j. L. Brandei ongeh. m, 58 j. Voorts als levenloos aangegeven: M, C. Baren- dregt geb. Schipper d. Gewezen wethouder van Groningen veroordeeld. De rechtbank te Groningen heeft gisteren uitspraak gedaan inzake de verduisteringen ten nadeele van het pensioenfonds der Gro ninger Orkestvereeniging- Naar men weet, stond daarvoor de vorige week terecht de gewezen wethouder der ge meente Groningen, .de J., aan ten laste was gelegd, dat hij in jaren 1926 tot en met 1935 verschillende bedragen, die hij als administrateur en administereerènd be stuurslid der G. O. V. onder zijn berusting had, tot een bedrag van 17.000 zich weder rechtelijk had toegeëigend- De officier van justitie eischte 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf, terwijl de raadsman van den verdachte een clémente straf vroeg, subs een straf gelijk aan de pre ventieve hechtenis, zulks In verband met den slechten gezondheidstoestand van den ver dachte. De Rechtbank veroordeelde gisteren N. de J. tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Waarom speelt u op de piano heeft U geen radio.?. Beslissing van den Hoogen Raad. In Augustus 1928 is een overeenkomst tot stand gekomen tusschen de N.V. Vereenigde Ned. Rubberfabrieken te Heveadorp en D. F. Wilhelmi, industrieel, wonende in België. Partijen waren overeengekomen, dat Wilhel mi ter stond, ontslag zou verzoeken als. direc teur der N.V., waarb(j hjj zich verbond op tóete van 10.000 voor Iedere overtreding geen der personen,' tóén ïn dienst' bij 8eW v.) bij zich in dienst te nemen tenzij een jaar na hun vertrek bij de N. V.. Op dit beding waren uitzonderingen gemaakt ten aanzien van twee vormenmakers. Toen Wilhelmi een chauffeur van de N. V. in zijn dienst nam, eischte de N. V. betaling van 10.000. Wilhelmi voerde aan, dat de chauffeur beschouwd moest worden als vor- menmaker. De rechtbank te 's-Gravenhage beeft na getuigenbewijs de vordering toegewezen. In hooger beroep werd het vonnis door het Haag- sche Hof vernietigd en Wilhelmi veroordeeld tot betaling aan de N. V. van 1000. Deze beslissing van boetevermindering berustte op art. 1345 B. W. daar de hoofdverbintems vrij wel geheel was vervuld en op de overweging, dat de uitvoering van de overeenkomst haar billijkheid en goede trouw medebrengt, gezien de omstandigheden, dat het boetebeding niet in al zijn scherpte behoorde te worden toege past. Ten aanzien van dit laatste heeft de Hooge Raad in cassatie overwogen, dat art. 1374 B. W, als hoofdregel voorop stelt, dat alle wettiglek gemaakte overeenkomsten partijen tot wet strekken; dat Wilhelmi zich stellig verbonden had, een boete van 10.000 te betalen voor iedere overtreding van het verbod; dat uit voornoemde wetsbepaling volgt, dat de rechter in dit geval de bevoegdheid mist met een beroep op de billijkheid en de goede trouw Wilhelmi van die uitdrukkelijke ver plichting, zjj het ook maar voor een gedeel te, te ontslaan, tenzij hier art. 1345 zou mogen worden toegepast, hetgeen bij deze overeen komst is uitgesloten, zoodat de rechter aan dit artikel niet de vrijheid kan ontleenen, in strijd met het stellig overeengekomene, de boete te verminderen. De Hooge Raad heeft op deze gronden het arrest van het Hof vernietigd en Wilhelmi veroordeeld tot betaling van 10.000 aan de N-V. met rente van 5 pet. 's jaars. De Haarlemsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 39- jarigen advocaat mr. V., vroeger te Den Haag, die terecht heeft gestaan wegens verduiste ring van ongeveer 10.000 gulden, welke hij als curator in een faillissement van een inge zetene van Katwijk onder zich had. Het O. M- had 14 dagen geléden iys jaar gevangenisstraf geëischt, te ondergaan ln de bijzondere strafgevangenis te Scheventngen, daar een psychiater had verklaard, dat ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar Is. De rechtbank veroordeelde den advocaat tot 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maan den door te brengen in de Bijzondere Straf gevangenis te Scheveningen en zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezicht-stelling van het Leger des Heils te Amsterdam Veertien dagen geleden stonden in deze zaak eveneens terecht een 61-jarlge makelaar en zijn 26-jarige boekhouder, beiden te Haar lem, die van den advocaat 3500 gulden van de faillissementsgelden hadden aangenomen om te trachten daarmede zaken te doen om op deze Wijze den advocaat uit zijn financieels moeilijkheden te helpen. Tegen den makelaar was 1 jaar en tegen den boekhouder 9 maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank sprak' hen gisteren vrij, .daar zjj niet bewezen achtte, dat dp verdachten zich de gelden wederrechteriijk hadden to#p geëigend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2