ZATERDAG II APRIL 1936 LOUIS HEYMANS MET CORPS-EER TEN GRAVE GEDRAGEN. HET TRAM- EN AUTOBUS BEDRIJF. 225 GEMEENTE-AMBTEN REN OP WACHTGELD. Een schilder uit Zeeland in Rotterdam. Het stoffelijk omhulsel van den ver ongelukten motor-agent Kramer op Crooswijk begraven. Bepaling voor 60- en 55-jarigen. Opheffing en wijzigingen inen, NIEUWE VARIATIES IN DE TARIEVEN. WERKTIJDVERMINDERING DE R. E. T. De Nederlandsche Vereeniging tegen het voorstel van den wethouder. M. C. W. VAN STEEDEN t ...te' Devénieren ging daarna" nair jAjMerefei. Na verschillende jaren in dén handel wefk- zaam geweest te zijn, waarvan één iff 'InÖië voor de. Ned.-ïndische Handelsbank, vestigde hÜ zich in Mei 1882 onder de firma W. van Steeden en Co. als agent en makelaar te Rot terdam. Tegelijkertijd werd zijn sedert jaren uitgeoefend amateurswerk voor de pers Op het gebied van handel en scheepvaart omgezet in een correspondentschap van 't Algemeen Han delsblad te Amsterdam. BEROOVING VAN 1300 GULDEN. HET WATERLEIDINGTARIEF. Geen reductie meer voor bad. en zweminrichtingen, zieken huizen en gestichten. CITROENEN UIT ITALIË INGEVOERD? gevoeld aan een verbinding Nieuwe 'Binnen weg Station D. P. Een en ander leidt er toe om het oostelflk deel van lijn 16 intact te laten en het westelijk deel te verleggen via 1 Station D. P. naar den Nieuwen Binnenweg Schiedamscheweg. Alle bestaande tramlijnen met een hooger nummer dan 16 worden opgeheven. Met betrekking tot de autobuslijnen wordt opgemerkt, dat alleen autobuslijn C een route- wjjziging van ondergeschikt belang heeft te ondergaan in verband met het oponthoud, dat de autobussen van deze lijn ondervinden bij de kruising Coolsingel Van Oldenbame- veltstraat en wegens de noodige verkorting 1 van het op het Noordereiland af te leggen 1 traject. De route van lijn C wordt aldus: Park (Veer) Westplein Eendracht3- weg Witte de Withstraat Schiedamsche- singel Vischmarkt Beursplein Gelder- schekade Willemsbrug Prins Hendrik kade (terug Maaskade) Prins Hendrikstr. De met de voorgestelde herziening van het tram- en autobusnet te verkrijgen besparing op de bedrijfsuitgaven kan volgens den Direc teur voorloopig worden geschat op een bedrag van 350.000, een besparing, welke echter eerst ten volle zal worden verkregen, wanneer geen wachtgeld meer aan overcompleet wor dend personeel behoeft te worden uitgekeerd. De wijziging der tarieven. Ten aanzien van de onder B bedoelde voor stellen, namelijk die, welke betrekking hebben op een herziening van de tarieven, deelt de directeur mede, dat het uniform-tarief even redigheid mist in de verhouding tusschen ge leverde prestatie en betaalden prijs. De sedert 1 Januari 1935 op verschillende lijnen toegepaste verlaagde tarieven voor sec ties en uitloopers van lijnen, hebben welis waar een aanmerkelijke vermeerdering van reizigers gebracht, doch hebben op de finan- cieele resultaten, voor zoover kan worden na gegaan, weinig invloed uitgeoefend. De oplossing zal dan ook moeten worden gezocht in een tarief-regeling, waarbij de te betalen prijs in overeenstemming is met den genoten dienst, dat wil zeggen: laagste tarief voor korte-afstand-reizigers; midden-tarief voor gemiddelde-afstand-rei zigers; hoogste tarief voor groote-afstand-reiziers. Op grond van plaats gehad hebbende tellin gen, gehouden enquêten en opgemaakte sta tistieken kan de gemiddelde ritlengte per pas sagier voor Rotterdam op pl.m. 3% K.M. wor den gesteld. Voor deze gemiddelde ritlengte met eenige marge, zoowel naar beneden als naar boven, zou het thans geldende tarief van 10 ets, ge handhaafd moeten blijven. Voor de kortere ritten zou het op 6 ets. ge steld kunnen worden, terwijl voor de langste ritten een tarief van 15 ets. berekend zou die nen te worden. Toepassing van deze tarieven ware als volgt uit te voeren: De tramlijnen worden zooveel mogelijk ver deeld in secties van 800 M. lengte elk. 3 secties a 800 M. 2400 M., tarief 6 ets.; 10-rittenkaart 0.50; 20-rittenkaart 1. 6 secties a 800 M. 4800 M. tarief 10 ets.; 12-rittenkaart 1. 7 of meer secties a 800 M., tarief 15 ets.; 8-rittenkaart 1. In dit systeem kunnen de reizigers bij elk willekeurig punt opstappen en tegen betaling van de hierboven genoemde tarieven voor het daarbij behoorendé aantal secties van de tram gebruik maken. De grootste en wellicht de eenige moeilijk heid in dit systeem betreft de door den con ducteur uit te oefenen controle, aangezien het vooral in spitsuren meer dan gewone oplet tendheid en activiteit zal eischen om te voor komen, dat passagiers den tramrit verder uit strekken dan waartoe zij volgens den door hen betaalden vrachtprijs recht hebben. Het ligt echter in de bedoeling trambiljet ten en tramkaarten in te voeren met genum merde vakken, correspondeerende met de num mers der halten. Bij betaling door den tram passagier, streept de conducteur het biljet of de kaart aan in het vak van de halte (sectie- grens), waar de passagier is opgestapt. Deze biljetten en kaarten zijn zoodanig in gericht, dat de conducteur met één manipula tie tegelijkertijd begin- en eindhalte van den rit, waarvoor betaald werd, aanteekent. Aan de kleur van biljet of kaart is direct te zien tot welke categorie van passagiers de houder behoort, hetgeen de controle verge makkelijkt. Voortgaande in den gedachtengang, dat het gewenscht is door aanpassing van de tarie ven zooveel mogelijk nieuwe reizigers voor het tram- en autobusbedrijf te winnen, zijn nog onderstaande nieuwe tariefsvormen ontwor pen. Goedkoope biljetten voor kin deren beneden 13 jaar 6 ets. per rit, geldig voor een geheele lijn. Het voorgestelde tarief van 6 ets. zal huis gezinnen met meerdere kinderen er eerder toe brengen om de tram te benutten, b.v. voor het bezoeken van parken en andere speelgelegen- heden, voor familie-bezoeken, enz. Persoonlijke 24-ritten-kaarten, geldig gedurende een week a 1.50. Onder persoonlijk is hier te verstaan, dat op de betreffende kaart niet meer dan één persoon tegelijkertijd kan worden vervoerd. Deze kaart zou in de plaats moeten treden 'van de thans bestaande weekkaarten, waar van het debiet niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. De 24-rittenkaart heeft tegenover de thans bestaande weekabonnementen het voordeel, dat de hóuder van de kaart niet aan één of meer bepaalde lijnen gebonden is, doch daar mede van het geheele tram- en autobusnet ge bruik kan maken. Persoonlijke 15-rittenkaart, gel dig voor een dag, a 0.75 De dagkaarten, welke thans verkrijgbaar zjjn slechts geldig tusschen 7 en 19 uur, echter voor een onbepaald aantal ritten. De i prijs van deze kaarten is thans 0.75. Aan dit bezwaar zou kunnen worden tegemoet geko men door deze kaarten den geheelen dag geldig te maken en het aantal daarop te ma ken ritten te beperken tot 15. V roegrittenkaarten. t a. 1 heen- en 1 terugrit per dag op 6 werkdagen 0.80; b. alsvoren met recht van eenmaal over stappen op heen- en op terugrit binnen uur 1. De heenrit moet vóór 7.30 uur door den conducteur zijn afgestempeld. De terugreis is slechts geldig op den dag van afstempeling van den heenrit. Het is tevens geoorloofd den heenrit na 20 uur te maken en den daarbij behoorenden te rugrit op denzelfden of op den daaropvolgen- den dag. De kaarten blijven gedurende twee kalen- derweken geldig. Deze kaarten zijn bestemd om in de plaats te treden van de onlangs ingetrokken week kaarten voor werknemers, welke bij wijze van proef gedurende eenige maanden door bemid deling van enkele groote werkgevers beschik baar werden gesteld. Tevens zijn zij bedoeld als een afweermiddel tegen de hevige concurrentie welke de tram ondervindt van het rijwielgebruik. Zij zijn er op gericht om voornamelijk de arbeiders, die thans per fiets naar en van hun werk gaan, naar de tram te doen overgaan. Schoolkaarten. De tegenwoordige omvang van het gebruik der maandschoolkaarten beantwoordt niet aan den buitengewoon lagen prijs, waarvoor zij verkrijgbaar worden gesteld. Op vertoon van de stamkaart, te verkrijgen bij het kantoor der R.E.T. tegen betaling van 0.25 kan bij den conducteur of bij een kiosk een schoolkaart worden gekocht, terwijl bij gebruikmaking van de schoolkaart, de stam kaart steeds mede moet worden vertoond. De prijzen van de schoolkaarten zijn gevarieerd gedacht. De abonnementen Voorts deelt de directeur mede, dat de abon nementen ongewijzigd dienen te blijven, terwijl hij met betrekking tot de autobuslijnen op merkt, dat op deze lijnen het afstands tarief ais bovenbedoeld niet zal moeten worden ingevoerd wegens de bezwaren, die het één- mansbedrijf daarvan ondervindt. In verband daarmede zouden echter voor de lijn RotterdamOverschie de volgende tarie ven behooren te worden vastgesteld: Rotterdam (v. Hogendorpsplein)Overschie 15 ets. RotterdamSchans 10 ets. Rotterdam (Station D. P. N.z.)Overschie 10 ets. Het tarief op de autobuslijnen A, F en H blijft bepaald op 10 ets. voor een enkelen rit en 15 ets. voor een overstapkaartje. Op de autobuslijnen K en M blijft de sectie- indeeling bestaan, die thans geldt en op auto buslijn C worden de thans bestaande 3 secties vervangen door 2 secties, echter met een tarief van 6 ets., resp. 10 ets., en 15 ets. voor een overstapkaartje. Op de autobuslijn naar Pemis (eventueel naar Delft en Vondelingenplaat) gelden spe ciale tarieven. Het advies der Commissie voor de bedrijven. De commissie voor de bedrijven, welke ter zake werd geraadpleegd, heeft een advies doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat naai* hare meening aan het treffen van dieper ingrijpende maatregelen, in het bijzonder wat betreft een verdere inkrimping van het net, niet zal kunnen worden ontkomen. Teneinde te dezen zoo spoedig mogelijk het gewenschte doel te bereiken acht zij het van belang zich bij het uitbrengen van dit advies zooveel mogelijk tot een prineipieele uitspraak te bepalen. Aan het college mitsdien in overweging gevende de door den directeur der R. E. T. ingediende voorstellen ten principale te aan vaarden, veroorlooft zij zich daarbij op het hierna volgende nog de bijzondere aandacht te vestigen. Bij de toepassing varf het nieuwe tariefs- systeem zal vooral in de spitsuren van de con ducteurs meer dan gewone oplettendheid en activiteit moeten worden geëischt om te voor komen, dat passagiers den tramrit verder uit strekken dan waarvoor zij volgens den door hen betaalden vrachtprijs recht hebben. In ver band hiermede zal in het bijzonder in den aanvang omzichtigheid zrjn geboden. Tegen den in haar midden geuiten wensch om bij koppeling van de lijnen 3 en 13 het lijn- nummer 3 in stede van 13 te handhaven be staat bj haar en bij den directeur, die aan de betreffende besprekingen heeft deelgenomen, geen bezwaar. Zij geeft mitsdien in overweging dienovereenkomstig te besluiten. Na kennisneming van de hierboven bedoelde stukken hebben ook B. en W. zich omtrent de onderwerpelijke aangelegenheid beraden en zijn daarbij evenals de commissiën voor de be drijven en voor de financiën tot de conclusie gekomen, dat er onder de bestaande omstan digheden gereede aanleiding bestaat tot aan vaarding van des directeurs voorstellen te be sluiten. Bereids is met Gedeputeerde Staten dezer provincie overleg gepleegd omtrent de ver plaatsing van de eindpunten en standplaatsen van de particuliere autobusdiensten. Hedenmiddag om half een is het stoffelijk overschot van den Donderdag j.l. op den West zeedijk verongelukten motoragent C. Kramer met corps-eer en onder groote belangstelling van de zijde van het publiek, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Lang voor de stoet, die om half een vanuit de Crispijnlaan, de achterzijde van het groote ziekenhuis, vertrok, was samengesteld, heerschte er in de omgeving waar de politie voor een ruime afzetting had zorg gedragen, een groote drukte van be langstellenden, die deze begrafenis, welke met córps-eer geschiedde, wilden gadeslaan. De route, welke gevolgd werd. De route, die werd gevolgd was de volgende: Crispijnlaan, Oldebarneveltstraat, Cool3ingel, Meent, Heerenstraat, Jonker Fransstraat, L. Rottekade naar Crooswijk. Overal langs den weg dien de stoet volgde, stonden dichte rijen van belangstellenden, van wie velen door het hoofd te ontblooten een eeregroet brachten aan het stoffelijk overschot. Op de Begraafplaats Crooswijk. De stoet werd geopend door drie bereden agenten, gevolgd door den begrafeniscomman dant inspecteur de Jong. Dan volgden de Politie-Harmonie-Vereeniging „Hermandad", onder aanvoering van den dirigent Tom Adée, de Politie-Zangvereeniging „Hermandad" on der leiding van den dirigent W. Santwjjk Jr. Na den lijkwagen waarbij een zestal agenten van de motorbrigade als slippendragers fun geerden, kwamen de volgrijtuigen met.de naas te familieleden van het slachtoffer. Dan volgde de inspecteur-chef van het Verkeer en Ver voerwezen J. W. J. Moerman op den voet ge volgd door het overige personeel van de mo torbrigade en een detachement van de afge zeten bereden brigade onder leiding van den chef der brigade, inspecteur J. v. d. Wilt. Hierop sloten zich aan de afdeelingen Voer- wezen en de Anti-lawaai-Brigade. Na inspec teur W. Goedhart, gedetacheerd bjj de Motor brigade kwamen politle-deputaties uit Am sterdam en 's Gravenhage en de vertegen woordigers van dé Rjjksveldwacht, afgevaar digden van de Agenten-organisaties en ten slotte de detachementen van het Rotterdam- sche politiecorps van de 1ste, 2de, 3e en éde afdeeling en de Rivierpolitie, ter sterkte van 90 man, de recherche en andere takken van dienst. Een patrouille van drie bereden agenten sloot den stoet. De stoet. Te ongeveer kwart over één arriveerde de stoet op de Algemeene Begraafplaats Croos wijk, waar de belangstelling eveneens zeer groot was. Daar waren o.m. aanwezig de hoofd-com- mlssaris van politie mr. L. Elnthoven, de com missarissen C. van der Pol en W. Voskuil en P. J. E. Snippe, de hoofdinspecteurs van Zon, A. H. Weekenstroo en J. C. Noordenburg, be nevens de politie-geneesheer dr. Kolf. Bij het binnendragen van het stoffelijk over- schot in de kapel, heeft de politie-mannen- ■zangvereeniging „Hermandad" .gezongen „Ec- ce quomodo moritur" van Handel. De hoofd-commissaris mr. L. Einthoven heeft vervolgens het woord gevoerd en erop gewezen, dat Kramer sedert 1929 in dienst was van de politie. Een jaar geleden werd hii uitverkoren om werkzaam te zijn bij de mo torbrigade. Het in hem gestelde vertrouwen werd niet beschaamd. Hij muntte uit door een voorzichtig en tactvol beleid, maar daarnaast muntte hij tevens uit door grooten durf en 'n eigenschap om misschien sneller dan een ander te merken dat er iets niet in den haak was. Spr. kon geen woorden van troost spreken, maar wel kon hij namens den burgemeester danken voor de groote plichtsbetrachting die Kramer steeds betoond heeft Wij zullen zijn nagedachtenis niet alleen in eere houden maar als lichtpunt zien voor wat een goed politie ambtenaar behoort te zijn. De heer J. W. J. Moerman heeft als chef en mede namens den bestuursdienst eenige ge voelvolle woorden gesproken. De voorzitter van de afdeeling R'dam van den Bond van Christelijke Politie-ambtenaren de heer J. L. Ivangean heeft behoefte gevoeld om uiting te geven aan de gevoelens van droef heid, die het bestuur aan deze baar gevoe.t. Tenslotte heeft de collega L. v. d. Bergen op zeer bewogen wijze met een „rust zacht" af scheid genomen van z\jn kameraad. De kist werd daarop grafwaarts gedragen waarbjj zes agenten van den motordienst als slippendragers fungeerden. Bij het neerlaten van de kist in de groeve zong „Hermandad „Beati mortui" van Mendelsohn. Op 4 Juni 1934 is in het algemeen bepaald, dat aan ambtenaren in dienst der Gemeente, die den leeftijd van 60 jaren hebben bereikt en die tevens 35 voor pensioen geldige dienst jaren hebben vervuld, eervol ontslag met wachtgeld zal worden verleend. Ingevolge deze bepaling zijn er tot dusverre in totaal 63 ambtenaren op jaarwedde en 28 ambtenaren °P weekloon afgevloeid. B. en w. zouden thans een uitbreiding daar van tot stand willen zien gebracht in dier Voege, dat voor opwachtgeldstelling in het vervolg in aanmerking zullen komen de amb tenaren, die den 60-jarigen leeftijd hebben bereikt en tevens 30 voor pensioen geldige dienstjaren hebben vervuld, alsmede degenen, wier leeftijd 55 jaren en wier pensioengeldige diensttijd 35 jaren beloopt. Evenals onder de geldende regeling zal het aah betrokkenen toe te kennen wachtgeld bepaald moeten wor den overeenkomstig de voorschriften der Wachtgeldregeling voor. de Burgerlijke Rijks ambtenaren. De aldus te genieten uitkeering zal in het algemeen het pensioen, waarop be langhebbenden ingevolge de Pensioenwet 1922 uitzicht hebben, overtreffen, in geen geval daaronder dalen en te zijner tijd in pensioen overgaan. Volgens de verzamelde gegevens', zalhet getal der ambtenaren, die aan de bovenver melde eischen voor opwachtgeldstelling vol doen, op 1 Juli a.s. 225 bedragen, terwijl ver volgens in het tijjdvak van 1 Juli 1936 tot 1 Januari 1937'nog 28 andere ambtenaren even eens onder de gegeven omschrijving zullen komen te vallen. In deze aantallen zijn 17 personen begrepen, die ook reeds op grond van de bestaande regeling in den loop van 1936 den dienst zullen moeten verlaten. Het is bedoeling van B. en W., dat in de vacatures, die door een afvloeiing als boven gemeld zullen ontstaan, niet dan bij hooge uitzondering zal worden voorzien door benoe ming van personen, die nog niet in dienst van de Gemeente zijn of zijn geweest. Aldus zal een niet onbelangrijke vermindering van per soneel kunnen worden verkregen, zonder het aantal werkloozen zonder Inkomen te ver meerderen. Integendeel zal de ontworpen re geling kunnen medebrengen, dat aan de amb tenaren van jongeren leeftijd zooveel moge lijk behoud van werkgelegenheid wordt ver zekerd. Na bespreking van de aangelegenheid in de Commissie voor de Algemeene Personeels zaken is de bepaling opgenomen, dat het hier bovenbedoelde ontslag niet zal worden ver leend voor zoover en voor zoolang als betrok kenen nog twee of meer kinderen van of be neden den leerplichtigen leeftijd te verzorgen zullen hebben. Het is voor het eerst dat de Middelburg- sche schilder Louis Heymans een grootere collectie van zijn werk laat zien. Hij is daarbij nogal ondernemend te werk gegaan niet minder dan vijftig nummers telt de catalogus van enkel schilderijen. Maar niettegenstaande dit royale gebaar is het toch moeilijk een goed beeld te krijgen van dezen schilder. Het werk is zoo uiteenloopend van karakter en gehalte, men vindt naast elkaar schil derijen, die zoo moeilijk te rijmen zijn, dat het dén schijn heeft of deze werker nog volop in de jaren van vorming verkeert. En dat lijkt dan uit ander oogpunt weer niet geheel aannemelijk. Dit staat wel vast Heymans is een zeer bekwaam teekenaar, die zijn stof naar den vorm volkomen beheerscht en derhalve voor geen moeilijkheden terugschrikt. Maar als schilder heeft hij de macht over de kleur nog niet verworven hij zou ernaar moeten streven daarin 'n eigen uitdrukking te vinden en deze in geconcentreerden arbeid te ver diepen. Nu is hij nog te onzeker en te wis pelturig; hij probeert het nu eens op de eene, dan weer op de andere wijze. Er is daarin geen „lijn"; men mist de gebondenheid die het werk, uit één geest voortgekomen, pleegt te vertoonen. En de zelfcritiek ontbreekt blijkbaar, om zeer zwakke probeersels als „Herfst" (12) en het „Stilleven met hondje" (48) achter te houden, wat toch zeer wen- schelijk was geweest Hét Is voor het moment niet te zeggen in welke richting voor dezen schilder perspec tieven bestaan. Zijn goede momenten zijn al even verscheiden van aard als de zwakke. Daar zijn de rustige, goed doorwerkte stil levens „Congo-maskers" en „Beeldje", ver dienstelijk van kleur. Daar zjjn de meer romantisch opgevatte landschappen met de goed getroffen lichtwerking van den bewogen hemel als „Veere" (28) en „Schuiten aan den paal" (38). Daar zijn ook de glad-geschil- derde en „zakelijke" schilderijen als het uit muntende zelfportret en het stilleven met witte kan in zijn koele zuiverheid. Dan noemen wij nog het joyeuse heldere plein-air van den „Dom te Veere" (35). Alles bijeen genoeg om de overtuiging te schenken, dat deze schilder een man van gaven is, al vond hij dan het eigen accent nog niet in dit zoo uiteenloopende werk. JAN N. Ter voldoening aan de hem verstrekte op dracht maatregelen voor te bereiden, welke de financieele positie der R. E. T. zouden kun nen verbeteren, heeft de Directeur van dit bedrijf een tweetal rapporten met bijlagen in gezonden- In deze rapporten worden maatregelen voorgesteld, welke betrekking hébben op: A: een wijziging van het tram- en autobus- liet; B: een herziening van de tarieven. De onder A bedoelde voorstellen hebben tot strekking om door vermindering van het aan tal tramlijnen het getal der af te leggen rij tuigkilometers te beperken en aldus tot een meer economische exploitatie van het tram- en autobusnet te komen. De voorgenomen ver mindering van de tramlijnen zal op zoodanige wijze geschieden, dat bestaande verbindingen zooveel mogelijk gehandhaafd blijven. De au tobusdiensten behoeven, behoudens een enkele wijziging van ondergeschikt belang, niet te worden veranderd. De onderwerpelijke wijzigingen kunnen worden omschreven als volgt: Hoe het nieuwe net er uit zal ISlGTl» Lijn 1. Het vervoer van de lijnen 1 en 21 op den Oostzeedijk en den Beukelsdjjk is ver beneden het minimum gebleven, noodig voor een rendabele exploitatie. Er zal op den Oost- zeedijk en den Beukelsdijk slechts één tramlijn gehandhaafd kunnen worden. Wat den Oost zeedijk betreft, kan zulks worden verkregen door opheffing van lijn 21 en door het koppe len van de lijnen 1 en 8, waardoor een nieuwe tramlijn 1 zal worden gevormd. Lijn 2. De combinatie van de lijnen 2 en 12, welke op 1 Juli 1934 werd ingevoerd, Is i een goede maatregel gebleken. Echter blijft het vervoer naar en van het Camisse-kwar- i tier dermate beneden de verwachting, dat het onder de huidige omstandigheden niet meer verantwoord is een afzonderlijke lijn naar dit kwartier te leiden. Het is daarom noodzakelijk, dat de lijnen 2 en 12 als een nieuwe lijn 2 worden geëxploiteerd, langs de bestaande route van de tegenwoordige lijn 2, echter zoodanig gewijzigd, dat langs de Wol- phaertsbocht wordt gereden inplaats van langs de Brielschelaan. Daarvoor moet in de Wolphaertsbocht tot aan den Boergoensche- vliet een gedeelte nieuw spoor worden gelegd, hetgeen niet tot verhooging van kosten leidt, omdat ongeveer een even groot gedeelte spoor in de Brielschelaan toch voor vernieuwing in aanmerking komt. Lijn 3. Met het oog op de zeer slechte ver voerscijfers van deze lijn en in verband met de mogelijkheid om het vervoer van deze lijn door de lijnen 9 en 13 over te nemen, dient de tegenwoordige lijn 3 te worden opgeheven. Lijn 4. Blijft ongewijzigd. Eijn 5. In verband met de verandering in de route van lijn 1 en van lijn 11 en met het oög op de wenschelijkheid om de vervoers cijfers van ljjn 17 te verbeteren, is het nood zakelijk om de lijnen 5 en 17 te koppelen en als een nieuwe lijn 5 te exploiteeren. Lijn 6 blijft ongewijzigd. Lijn 7. In verband met de verandering in de route van de lijnen 1 en 18 zal het noodig zijn om zoowel het noordoostelijk deel van de oude lijn 18 (CrooswijkBoezemsingel), als het westelijk deel van de oude lijn 1 (Beu kelsdijk) met het stadscentrum te verbinden. Teneinde deze verbindingen te verkrijgen is een nieuwe lijn 7 ontworpen. Lijn 8. Vervalt wegens de koppeling met lijn 1. Lijn 9. Aangezien het eindpunt van deze lijn in de Aert van Nesstraat niet aan de ver wachtingen heeft beantwoord en door het ver vallen van ljjn 3 plaats vrij gekomen is aan het station D.P., wordt het eindpunt van deze lijn op den Rechter Maasoever verplaatst naar het station D.P. Overigens kan de route van deze lijn gehandhaafd blijven. Lijn 10. Daar de proefnemingen met het sectietarief op lijn 18 hebben uitgewezen, dat op deze lijn de vervoersbehoeften in het Wes telijk deel veel grooter zijn dan in het Noord oostelijk deel, is het gewenscht deze lijn te verbinden met een ander lijngedeelte, dat een ongeveer even groote vervoersbehoefte aan wijst. Dit deel is gevonden in lijn 23, die met een wijziging in de route in het Noorden aan lijn 18 kan worden gekoppeld en als een nieuwe lijn 10 kan worden geëxploiteerd. De route van lijn 23 tusschen de Zaagmolenstraat en de Noorderbrug behoort tot de slechtste gedeelten van deze lijn. Bovendien is vernieu wing van het spoor daar noodzakelijk, als niet tot wijziging van de route dezer lijn wordt overgegaan. Een belangrijke besparing, zoowel in wegonderhoud als in exploitatie, wordt verkregen als het gedeelte Zaagmolen straatNoorderbrugJonker Fransstraat van lijn 23 wordt vervangen door het traject ZaagmolenstraatLinker RottekadeJonker Fransstraat. Lijn 11. In verband met de route-wijziging van lijn 5 moet het beginpunt van lijn 11 weder worden verlegd naar het Mathenesser- plein. Via de Mathenesserlaan volgt deze lijn dan haar oude route. Lijn 12. Wordt opgeheven in verband met de route-wijziging van lijn 2. Lijn 13. Blijft ongewijzigd, doch krijgt het nummer 3. Lijn 14. Blijft ongewijzigd. Lijn 15. Wegens de route-wijziging van lijn 23 (nieuwe lijn 10) en van lijn 18 (nieuwe lijn 7) kan het noordoostelijk deel van deze lijn, dat in de laatste tijden zeer slecht bezet was, Worden opgeheven. Teneinde de verbinding Zaagmolenstraat Ruigeplaat te behouden, verdient het aanbe veling het westelijk deel van lijn 15 aan lijn 22 te koppelen en als een nieuwe lijn 15 te exploiteeren. Zoodra de tunnel Beukelsdijk door tramrij tuigen bereden kan worden, zal de route van ljjn 15 door deze tunnel kunnen worden ge legd. Lijn 16. Door de koppeling van lijn 17 aan lijn 5 is de verbinding Middellandstraat— Oudedrjk, welke thans door lijn 16 wordt on derhouden, reeds tot stand gebracht en zal lijn 16 kunnen worden opgeheven- Daartegen bestaat echter het groote bezwaar, dat dan elke rechtstreeksche verbinding van Kralin gen Goudschesingel Hofplein zou ont breken, Bovendien is reeds langen tijd behoefte Hedenmorgen is hier ter stede in hoogen ouderdom overleden de heer M. C. W. van Steeden. In handels- en scheepvaartkringen was de heer van Steeden, althans wat de oudere gar de betreft geen onbekende. Hjj werd 6 Sep tember 1853 te Borculö geboren, waafzjjn va der predikant was. ÉtjJ toezócht de R. H. B- S. In 1887 gewerd hem van een concern van reeders, cargadoors en scheepsagenten de op dracht voor de uitgifte van een scheepvaart blad (Dagblad Scheepvaart) zorg te dragen. Dit gaf aanleiding tot contact met Lloyd's Londen en hij was de eerste, die met Lloyd's een contract sloot voor het leveren van scheepvaartberlchten aan een dagblad op het continent, waarbij zich later andere bladen aansloten. In 1908 besloot de Directie van de „Maas bode" tot de uitgifte van een ochtendblad en in verband daarmede van een uitgebreide ru briek betreffende handel en scheepvaart, waarvoor de regeling benevens de opleiding1 van een redacteur aan hem werd opgedragen. Inmiddels werden aan tal van couranten, al naar hun behoeften, berichten verstrekt, ter wijl inmiddels de berichtgeving voor het Han delsblad tot een uitgebreiden handels- en scheepvaartdienst was uitgegroeid, waarbij zich later ook „De Telegraaf" aansloot. In latere jaren, vele malen voor agentuur zaken in Londen komende, werd contact ver kregen met den heer Jones, destijds directeur van The Commercial Telegram Bureaux. Dit leidde tot introductie in Holland van „The Daily Freigt Register" en „The London Grain, Seed Oil Reporter". Hierdoor werd een uitgebreide telegramdienst der buiten- landsche goederenmarkten in het leven geroe pen, speciaal de graannoteeringen speelden hierbij een belangrijke rol. Inmiddels was van B. en W. van Rotterdam vergunning verkre gen voor het op de Groote Koopmansbeurs inbrengen van een bord, waarop de tele grammen, die onder beurstijd byinen kwamen, overzichtelijk gepubliceerd werden. In 1926 werd de radio-exploitatie ter hand genomen, nadat een oplossing gevonden was voor het vastleggen van den inhoud der tele grammen door middel van een „creed". De overledene was een zeer trouwe beurs bezoeker, doch zijn gezondheid liet de. laatste vjjf jaren niet toe, dit belangrijke contact met den handel aan te houden. De vele vrienden, welke hjj zich tijdens zjjn leven heeft mogen verwerven, zullen zeker rrjet weemoed van zjjn verscheiden kennis nemen- De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel zond het volgend schrjjven aan „Voorwaarts": In „Voorwaarts" komen bij herhaling be richten voor, overgenomen of aangehaald uit andere bladen, waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat het trampersoneel zou hebben besloten om door werktijd-vermindering, ge paard gaande met een evenredige verlaging van het loon, de te verwachten ontslagen, als gevolg van de reorganisatie-voorstellen te ontgaan. Deze berichten zjjn, voor wat de Neder landsche Vereeniging aangaat, onjuist. De Ned. Ver. heeft n.l. nog tot niets beslo ten. Over deze aangelegenheid heeft zij de volgende week een ledenvergadering, waar zjj haar standpunt zal bepalen. Hieraan kan worden toegevoegd, dat de waarschijnlijkheid, dat een besluit als boven bedoeld zal worden genomen, wegens ver schillende daaraan verbonden bezwaren, uiterst gering is te achten. In het bijzonder vormen de veelvuldige loonsverlagingen, in de afgeloopen jaren opgelegd, daartoe het grootste beletsel. Ingevolge artikel 14 van het tarief en de voorwaarden voor de levering van water door de Drinkwaterleiding der gemeente Rotter dam wordt voor het watergebruik in perceelen uitsluitend dienende: le. voor den openbaren eeredienst; 2e als inrichting van weldadigheid, of tot genezing of verpleging van zieken of gebrekkigen; 3e. als inrichting van onderwijs; 4e. voor bad- of zweminrichting; de helft der tariefsprijzen in rekening gebracht Blijkens het bij de stukken gevoegde rap port van den Directeur der Drinkwaterleiding d.d. 17 Januari Li. zou, bij eventueele schrap ping van genoemd artikel, door particulieren een bedrag van 53.519,29 en door gemeente instellingen van 62.949,47 meer voor water- levering verschuldigd zjjn. Op deze tariefswij ziging werd de aandacht van de Regeering gevestigd in een aan haar uitgebracht accoun tantsrapport, waarin ©en aantal beschoüwin- gen met betrekking tot de begrooting voor 1935 van het Drinkwaterleidingbedrijf wordt gegeven. B. en W. stellen den Raad voor bedoelde bepaling in het tarief te schrappen en wel met ingang van 1 Juli a.s. CONCERT IN „PARKZICHT". Programma van het concert te geven door het Chr. Fanfarekorpps van IJselmonde, kapelmeester P. J. Oomes, op Maandag 13 April van 3 tot 5,30, in „Parkzicht" v.m. Officieren-sociëteit. 1. Le Regiment de Sambre et Meuse, marsch. Rauski. 2. Ouverture Orpheus. Offenbach. 3. L'Or et 1' Argent, walzer. Léhar. 4. Voorwaarts marsch, potpourri v. marschen W. Ciere. 5. Fantaisie Zigeunerbaron. Strauss. 6. K. L. M.-marsch. Schootemejjer. 7. Am Meerestrande, walzer. Fischer. 8. Fantaisie sur 1' opera Faust. Gounod. 9. Pan Europa, marsch Dreissea, Dezer dagen zijn door een Grieksch schip in de Rotterdamsche haven ongeveer 1500 kisten citroenen aangevoerd. Hoewel het certificaat van oorsprong als plaats van herkomst Pele- ponesos opgaf bestaat het vermoeden, dat de ze citroenen uit Italië afkomstig zjjn. In ver band hiermede is de lading voorloopig niet vrij gegeven- De wethouder van gemeentewerken, stads ontwikkeling, volkshuisvesting en bouwpolitle. J. Brautigam, zal op Dinsdag 14 April a.l geen spreekuur houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2