DINSDAG 21 APRIL 1936 DERDE LUSTRUM ST. JOZEF HET ZWARTE PLASJE. WIELRIJDER AANGEREDEN. De oplossing van het ratten- vraagstuk. NAWEE VAN EEN VROOL1JK NIEUWJAAR. ES WAR E1NMAL E1N MUSIKUS. SCHRALE BUIT. BURGERLIJKE STAND. COR RUYS ALS OBERKELLNER. Rottertlamsche première. EEN WIELERBAAN „FEIJENOORD". VER. OUD-JUBILARISSEN v. d. BERGH ENTING TEGEN DIPTHERIE. MET DE GEBREKKIGEN NAAR DE BOLLENVELDEN. DE „ROND ROTTERDAM"- MARSCHEN. GEVONDEN VOORWERPEN. HILLEGERSBERG. JACHTHAVEN VOOR DE WATER- SPORT. SCHOONHOVEN. maassluis. VLAARDINGEN. Dankbare herdenking in den kling van medewerkers. Op xi April bestond de E. K. Vcil. ,.ng tot uitzending van zwakke en tuberculeuse patiënten „St. Jozef" 15 jaar. Het bestuur meende, met het oog op de tijdsomstandig heden en gezien het karakter van de vereeni- ging, van 'n openbaar feest te moeten afzien en slechts een bescheiden herdenking te moe ten houden in den boezem der organisatie Dies werd er op den feestdag in den Katho lieken Kring 'n vergadering gehouden van het bestuur met de hoofdzelateursl trices). De vice-voorzitter en oprichter der ver- ëeniging, de heer A. Beekmans gaf 'n over zicht van de geschiedenis en meende de voorbije jaren in drie periodes te kunnen ver- deelen. De eerste vijf jaren, het zoekende tijdperk, waarin heel wat voofoordeelen moesten wor den uit den weg geruimd en waarin het besef aan Katholiek Rotterdam moest worden bij gebracht, dat voor alle Katholieken de moge lijkheid tot uitzenden moest en kon worden geschapen. Gestaag groeide de vereeniging om dra 'n groot werkterrein te hebben. In de tweede periode, kenschetsend „lijdens weg" genoemd, werd de vereeniging niet ge spaard voor tegenslagen en tegenwerking, gevolg van haar succes en snellen uitgroei. Met taaie volharding werd door de stormen heen geloodst, steeds helpend en dienend waar vroeger geen hulp kon worden geboden. En zoo kwamen de laatste 5 jaren, zoo kwam het gouden tijdperk waarin „St Jozef" zich meer nog dan vroeger en op nog breeder basis aan haar taak der tuberculose-bestrij- ding kon wijden, door de uitzending van pa tiënten verder en verder uit te breiden, later zelfs naar haar eigen preventorium „St. Jo zef" te Hoek van Holland, waar in de laat- se twee jaren alle bedden zoo goed als bezet zijn. De opening, mede onder de hoede van de Kerkelijke Overheid, van dit preventorium was wel een hoogtepunt in de geschiedenis. Het was de vervulling van een wensch, de bevestiging van 'n ideaal, waartoe destijds de uitzending van zwakke kinderen als eigen lijke voorpostgevechten dienden. Ook in medi sche kringen juichte men deze opening zeer toe en zoo was het in Rotterdam, dat als het ware de victorie begon en het eerste preven torium 'n feit werd. Het huis werd gerestau reerd en verbeterd, 'n schitterend Röntgen- apparaat werd geplaatst en door den aanbouw van 'n serre werd de ruimte vergroot. Spr. noemde het een beschikking van O. L. Heer, dat het werk zoo succesvol in deze richting was gestuwd, terwijl hij een dankwoord bracht aan den H. Jozef voor den zegenvollen steun. Als een eer beschouwde spr. het te mogen verklaren, dat in de 15 jaren van het bestaan van „St. Jozef" nog nooit in Rotter dam één patiënt is gewei gerd behoeven te worden, terwijl het vast st^nd, dat in niet één groote gemeente met een gemengde bevolking het zelfde kon worden, gezegd. D^ heer Beekmans feliciteerde dan zijn medebestuursleden-jubilarissen dr. W. B. Huddleston Slager, voorzitter en den heer H Stuivers, secretaris, beiden eveneens vanaf de oprichting aan het bestuur verbonden. Hij besloot met 'n felicitatie aan mevr. Oster-Keulemans, 10 jaar penningmeesteresse en aan den heer Ed. Mientjes, 5 jaar lid van het bestuur. De Geestelijk-Adviseur Rector Mol kwam even in het kort in 'n welgemeend woord van hulde zijn voldoening uiten over het schoone werk van de vereeniging en meende, dat men in Rotterdam wel zal mogen blyven inzien, dat we „St Jozef" eenvoudigweg noodig heb ben en dat het algemeen bekend mag zijn, dat er, dank zij „St. Jozef" in onze stad zeer veel voor de R. K. patiënten is bereikt. En als Rotterdam „St. Jozef" noodig heeft, dan zal ook de vereeniging, voortgaande op den ingeslagen weg, de Kerkelijke Overheid ach ter zich weten. Het jongste bestuurslid, de heer Ed. Mien tjes complimenteerde darna het bestuur en bracht in hartelijke woorden den dank over van de duizenden, welke misschien aan geen dank meer dachten, doch in den loop van deze 15 jaren, de vruchten hadden mogen plukken van 'n mooi en heilzaam maar zwaar werk. Spreker dankte de correspondenten en ze- lateurs(trices) voor hun voorbeeldigen ijver en hulp en sprak den wensch uit, dat God den arbeid zou blijven steunen. Geen openbaar feest zal nu aan Rotterdam de feiten nog eens extra openbaren, doch hier in deze kadervergadering zal toch voor ieder der aanwezigen dit plechtige oogenblik van diepe beteekenis blijven. „St. Jozef" zal blij ven ijveren,, ook zonder openbaar eerbetoon, ook zonder menschendank. Wel hoopte spr., dat de zoo juist begonnen groote loterij ge nade zaj mogen vipden in geheel R. K. Rot terdam en dat zij 'n jubileumgave zou bren gen, den staat van dienst van „St. Jozef" waardig. Niet minder in het belang van de patiënten. Een spontaan applaus beloonde het vurige betoog. Mededeeling werd nog gedaan, dat op 26 April a.s. een vervolgvergadering zal worden gehouden in het Preventorium te Hoek van Holland, bij welke gelegenheid door den Zeereerw. Rector C. Mol het nieuwe rust- altaar zal worden ingewijd en door mevr. Beekmans onthuld. Gisteravond om half zeven is op den Schie dam scheweg, nabij de Spanjaardstraat door een tramwagen, bestuurd door den 45-jarigen L. C. wonende Kleine Visscherijstraat aange reden de 18-jarige wielrijder J. B. Fr. v. d. L. uit Schiedam. De wielrijder kwam plotseling achter een auto vandaan en botste tegen den tramwagen op. Met een hoofdwonde en een ernstige hersenschudding heeft de G. G. D. den jongeman overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Na de eerste hulp te heb ben verleend is hij later gebracht naar de Dr. Nolet-Stichting te Schiedam. Het besur van de Sportvereeniging „Kil- legersberg" (S.V.H.) deelt in verband niet het besmettingsgevaar van de ziekte van Weil mede, dat in overleg van den inspecteur der Volksgezondheid en andere deskundigen, eer stens met medewerking der gemeente, alle varkens en hokken in de omgeving van het Zwarte Plasje verwijderd zijn. Het bestuur achtte zich hiermede nog niet geheel en al moreel verantwoord. Het heeft na overleg met den heer G. A. de Monyé, gep! directeur van den Gem. Ontsmettingsdienst t.e Utrecht, besloten diens plan om het ge- heele zwembad met gaas af te zetten, ten uit voer te leggen. Het gaas wordt 30 k 40 c.M. diep in den grond gegraven en aan den bovenkant voor zien van een gegalvaniseerd ijzeren ratten- schild. Bljjkens de door den heer de Monyé gegeven toelichting, is deze afsluiting voldoende en wordt hiermede den ratten den toegang tot het zwemwater onmogelijk gemaakt. Aangezien de heer de Monyé een jarenlange studie heeft gemaakt van de rat en haar levenswijze, heeft het bestuur alle vertrouwen in zijn plan. Het bestuur meent thans alle maatregelen, die mogelijk zijn, te hebben genomen. Aan sprakelijkheid aanvaarden kan het niet, maar moreel acht het zich hiermede ten volle ver antwoord. De 25-jarige expeditieknecht A. C. E. had op 2 Januari 1936, na inning van een quitan- tie ten kantore van de firma Beudeker aan de Sint Agathastraat, zich nog al te goed gedaan aan een op een tafel in de wachtka mer van die firma staande flesch met jenever, inde meening verkeerend, dat deze flesch, met het oog op het Nieuwe Jaar, daar stond voor den gaanden en komenden man. E. had te voren reeds eenige café's bezocht en daarbij cats gedronken, zóodat hij, toen hij de wachtkamer verliet niet geheel en al brand schoon was. Voor het pand van de firma Beudeker stond een-auto van een bij die firma vertoevenden reiziger. E. stapte daar in en reed daarmede weg. Na een boom in de Bergschelaan te heb ben omvergereden is hij ver-volgens, door de afrastering rijdend in het aldaar gelegen plantsoen met die auto terechtgekomen. E. werd terzake voor het feit, dat hij heeft ge reden met een auto, terwijl hij zoozeer ver keerde ond^r den invloed van gebruikten al- coholhoudenilén drank, dat hij niet in staat moest worden geacht die auto naar behooren te besturen, heden door den kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van 45 subs. 15 dagen met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een half jaar benevens-tot betaling eener schadevergoeding ad. 41,02 aan de gemeen te Rotterdam voor de aan de plantsoenafras tering toegebracht schade. Men verzoekt ons nogmaals de aandacht er op te vestigen, dat de nieuwe Fritz Hirsch Operette te Rotterdam haar eerste vertooning zal beleven voor de leden van den Kath. Kring, Donderdagavond (aanvang 8 uur) in den Grooten Schouwburg. Fritz Hirsch, die gelijk bekend weer her steld is, zal de rol van Leopold vervullen in deze echte Weensche operette, welke omstreeks 1900 speelt in het denkbeeldige vorstendom Thessalië. Paul Harden vervult een der voor naamste partijen als „de lieve Augustin".. Marta Wagner speelt een prinses, Walter Triebei verschijnt als vorst Bogumil. De lange Gustav Pretsch verschijnt ook ten tooneele, in gezelschap van Eman Silten, Leo Reicher, Hans Blume en tal van anderen. Het gezelschap heeft zich uitgebreid. Liesl Frank, een bekende dans-soubrette uit Praag, vervult een der vrouwelijke hoofdrollen en heeft al reeds met succes in den Princesse Schouwburg te Den Haag gedebuteerd. Verder een Ween sche komische kracht, Otto Aurich, die als vorst Nikola door het stuk flaneert. Hij nam tevens de dansnummers voor zijn rekening. Paul Harden heeft de regie gevoerd. Dirigent is Hans Lichtensteijn. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in het café van J. v. A. aan de Rosestraat. Men is binnengekomen via den spoordijk door een raam te verbreken. Het kasregister werd mede naar buiten genomen en op den spoordijk geopend, doch er zat niets in. Vermoedelijk daarna heeft men zich tegoed gedaan aan de jenever. Eén flesch werd boven dien nog meegenomen. Aangiften van 20 April 1936. BEVALLENC. J. Scnenk geb. Offerman z. D. Beklter geb. de Vos d. A. M. v. d. Eist geb. Kannen d. D. T. Lammerse geb. Mon ster z. S. van Beusskom geb. Korporaal d. G. M. v. d. Berg geb. Cauwelaers d. J. C. Verwoerd geb. Korll d. M. J. Fierinck geb. Weenink d. - M. Vrijmoet geb. Vis z. w. Brans geb. Sitton z. A. G Tenwolde geb. de Haan z. C. J. W. Sies geb. Maaskamp d. N. v. d. Wal geb. de Neef d E. Gravekamp geb. van Wingerden d. G. van Cs geb. Boers- ma d. P. K. van Rijssel geb. Huizer d. M. Jansen geb. Pera d. C. Krijgsman geb. van Buuren d. C. Goethals geb. riimonis d. H. C. de Rooij geb. Vuik d. x4. jjahmen geb. Koes tering d. J. Ouwend(jk geb. Grobecker z. A. v. d. Straaten geb. Vennink z. C. Hoek geb. van Hoogendaalen d. J. Kreukniet geb. van Eek d. A. P. van Doorn geb. Tyssen d. J. Roodbergen, Nijding z. A. E. v. d. Wal geb. Rolloos z A. J. Kroon geh. Capelle d. N. v. d. Burg geb. Boekhout d. G. E. v. Driel geb. Koopmans z. M Dieleman geb. v. d. Leer d. J. Ie Noble geb de -loer J. E. Broek stra geb. v. d. Berg d. A. Notenboom geb. Vogelaar z. E. J Spek geb. Hof z. C. P. J Baumgarte geb. Ttjburg z. - J. C. Stroek geb. Hoogstraaten d. E. C. Angermille geb. Goe- mans d. C. M. Boogerman geb. de Wolff d. M. A. de Backer geb. van Helvert d. K. ten Tuijntjê geb. Boer d. - A. M. Valk geb. Visser z. G Schriel geb. Pemmelaar z M. Vande- voorde geb. van Driel d. A M. Kleingeld geb. v. d. Polder z. H. L. de Bruin geb. Schaap z. H. W. v. d. Veen geb van Beek d. P. Jelderda geb. Romljn z. M A. Verhagen geb. Kleingeld z. M. C. A., blickwedel geb. van Leeuwen d. J. A. Larjten geb. Hoevenaar z. T. H. T«yl geb. van l.avieren z. - A. P. M. Velthwijzen geb. Ottingh A. Flippo geb. Bui tendijk d. M. H. Molendijk geb. Andrik z. J van Aalst geb. van Nieuwtand z. J. J. Kap- tein geb. Tlnjes d. OVERLEDEN: I. Wurms m van A. Neeter 71 j. H. B. Krijger z. 1 j. L Marks d. 7 m. B. K. Bouman wede. v. J Visser 74 j. J. Verhey wedr. van A. den Besten 85 j. J. Bek vr. v. W H. v. Leeuwen 60 j. A. N. v. Ankum vr. v. A. v. Zyi o3 j. M. C. v. d Pol wedr v. A. v. Rossem 85 j. P. L. Platenburg m. van M. G. C. v. Keeken 73 j. B. Smith vr. v. A Paulus 67 j T. Persoon rv v. W. Lievaart 58 j. F. C. Jansen ongeh m. 69 j. H. v. d. Velde m. van D. Bossert 59 j J. Makelaar m. v D. Grander 71 j. E. Been m. van M. Lagen- dyk 63 j. C. E. 4tlink vr. van H. v. Leeuwen 61 j. P. J. v. Oostrom m. v. G. C. Spanjerberg 47 j M. Micnielen wede v. D, Endhoven 85 j. C. Vuyk Noorland wedr. v. J. den Ouden 83 j. J. C. v. Rietschoten m. van H. G. J. v. d. Steen 62 j. B. Pieterman wedr v. J. v. d. Laan 83 j C. M. Prohn m. v. F. A. v d Draaij 62 b We hebben den geestigen acteur al in te verscheiden creaties voor het voetlicht ge zien, om niet te weten, dat de vis comica geenszins een essentiëel element in zijn too- neelsper'kunst vormt en het daarom steeds betreu-d, dat het nu en dan den schijn had alsof in Cor Ruys de tooneelspeler dreigde plaats te maken voor den clown. Den laatsten tijd legde de komiek in hem zich echter de noodige matiging op en wie b.v. zijn „Welkom vreemdeling!"-Jodenman vergelijkt met dien uit de „Vier Müllers", zal in dit opzicht weer een stuk gewonnen zien vergeleken bij wat jaren geleden stof gaf tot ernstige beducht heid. In zijn jongste creatie de titelrol van Gordon Whihead's „De ober" blyft hij zich zelf gelijk en toont hij vóór alles de door hem te creëeren figuur fijn-geschakeerd te kunnen beelden, waartoe overigens het van den be kenden Engelschen humor overloopende blij spel hem alle kansen biedt. Gisteravond ging de Rctterdamsche première voor de Volks universiteit en wie in de gelegenheid was tot vergelijken zal met ons tot de slotsom ge komen zijn, dat het stuk naar vorm en in- ho"d 'n heel wat beter figuur maakt dan de Amerlkaansche anti-semieten-killer, waarvoor zoo pas de algemeene belangstelling der Maas stedelingen gevraagd werd. Want het is om te beginnen niet de minste verdienste van deze komedie, die eigenlijk en zeer terecht „Ambition" tot titel heeft, dat de dialoog bijzonder vlot geschreven werd. Vlotter dan de toelichting, welke regisseur Verkade aan het program toevertrouwde, en die ons de pointe van het stuk als volgt om schrijft: Gordon Whitehead speelt den ober, Frank Millar, den man die hooger op wil, in houding en manieren alle troeven in handen, die een bestormer van de maatschappelijke ladder te pas kunnen komen, zoodat wij niet het minder belangrijke misstappen en terug gleden, uit onbekendheid met uiterlijke vor men behoeven mee te maken, doch de snel heid en juistheid der opkomst in dit geval slechts afhankelijk zijn gesteld van het per soonlijke vermogen tijdens de stijging de in nerlijke groei door te maken, noodzakelijk om op grond van karakter-rijpheid recht te doen gelden op een plaats op de hoogere sport." Dit proza is wat ingewikkeld; hetgeen het goochelkunstje met de lijn van het stands verschil. dat de auteur ons voortoovert, nu juist allerminst mag heeten. Als aanhanger van huis uit der klassenstrijd-theorie komt Frank Millar in de praktijk door zijn am bitie gedreven als vanzelf tot desertie naar het vijandelijk kamp; en het lijkt ons een an dere goede noot voor het stuk, dat de schrij ver over dit gegeven in 't geheel niet filoso feert, doch er zich met nagenoeg louter ko misch effectbejag doorheen slaat en er wat om grapt, zoodat de charge van Cor Ruys uitnemend op haar plaats blijkt. Ook de Sir Roger Lucas van Pierre Myin Is 'n tikje te sterk aangezet; wat zijn creatie van den typischen aristocraat, die teert op de traditie, ten goede komt. Heel handig wist deze acteur zich uR een penibele situatie, waarin hem een requlsieten-fout bracht,, te redden. 2 De overige executanten bléven op het tweede pian. Zeer goed voldeden daar de dames Jo Bouwmeester (soms wat slecht te verstaan), Francis May, Fine Medema en Elly van Stekelenburg. Terwijl in de heeren-afdeeling Jan Mulder met een aardig lachnummer ver raste, Gerard Hartkamp 'n pracht van 'n butler te zien gaf en Wim Kan zijn best deed als Sir Lucas' zoon. Er werd graag en gul gelachen door het talrijke publiek, dat aan het slot van elk be drijf met nadruk van zijn waardeering deed blijken. L. H. De toenemende beoefening van de wieler sport in Rotterdam en omgeving heeft het bestuur van den Rott. Bond voor Lich. Opvoe ding op het idee gebracht om van de weinig gebruikte sintelbaan aan den Kromme Zand weg een wielerbaantje te maken. Met medewerking van het bestuur en leden van de rennersclub „Feijenoord" is het werk aangevat. De bochten zijn ongeveer een meter opgehoogd, terwijl dè lengte van de baan 400 meter Is. Het ligt in de bedoeling met een aardig program de baan medio Mei in gebruik te nemen. Reeds hadden besprekingen plaats met het bestuur van de Federatie van Wielerclubs. De vereeniging Oul-jubilarissen „Onderlinge Hulp" van den Bergh's fabrieken hield haar 16de jaarvergadering, in tegenwoordigheid van den eerevoorzitter, den heer R. de Kadt. IJe heer J. Barnhard bracht als secretaris 't jaar verslag uit. Daaruit bleek, dat een weduwe en vier leden waren overleden. Door de vereeni ging worden nu 25 weduwen ondersteund. De kas, omtrent den stand waarvan de heer J. Stolk als penningmeester rapport uitbracht, bleek te zyn teruggeloopen. Vervolgens hield de voorzitter L. Terlouw een causerie over „lang vervlogen tijden". Naar aanleiding daarvan deed de eerevoorzitter de belofte van steun. In de pauze werd een tom bola gehouden ter versterking van het wq- duwenfonds. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heeren L. Terlouw, J. Overbeeke en Laukens werden herkozen. De directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst vestigt er de aandacht op, dat de tweede enting tegen diphtherle in de openbare school voor voor bereidend onderwijs, Jensiusstraat 35, zal plaats vinden op Woensdag 22 April a.s., des namiddags tusschen half drie en vier uur. De kinderen, die drie weken tevoren in ge noemde school voor de eerste maal behandeld werden, dienen zich dus thans aan te melden voor de tweede maal, wil voldoende onvatbaar heid tegen diphtherie verkregen worden. Het Comité voor Auto- en Boottochtjes voor lichamelijk gebykkigen zal morgen, Woensdag 22 April, een autotocht gaan ma ken met de oudere gebrekkigen naar de bol lenvelden. De afrit vindt plaats 's morgens om tien uur van het Nenijto-terrein. Terug 's avonds te 6 uur. Onder auspiciën van de Nederlandsche Unie voor de Wandelsport zal de Rotterdamsehe Wandelsport Vereeniging op Zaterdag 9 en Zondag 10 Mei a.s. voor de vierde maal haar jaarlijksche „rond Rotterdam" marschen or- ganiseeren. Er zal dit jaar voor het eerst be halve een marsch over 40 K.M. voor dames en heeren, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt, ook een marsch over 60 K.M. alleen voor heeren van 18 jaar of ouder gehouden worden. De marsch over 40 K.M. is over beide dagen verdeeld, terwijl de 60 K.M. marsch alleen op den tweeden dag wordt gewandeld. Het punt van aankomst en vertrek is Café Rest. „Het Witte Paard" aan den Groenenzoom, De inschrijving moet voor 6*Mei a.s. geschie den bij den heer G. Boersma, Beukelsdijk 14.1., alhier. Bij goed volbrengen van een der marschen wordt een plaquette, voorstellende den St. Laurenstoren uitgereikt. Groepen van min stens tien personen met leider komen in aan merking voor een groepsprijs, terwijl de N.U.W.-vereeniging, die met de grootste groep in clubcostuum deelneemt voor een jaar houd ster van den Laurensbeker wordt, welke mo menteel in bezit is van W.I.K. alhier. in de week van 10 tot en met 16 April 1936, omtrent welke inlichtingen zy te bekomen aan het hoofdbureau van politie aan het Haagscheveer alhier, iederen werkdag van 9 tot 15 uur. Aan het Centraal Bureau: Portemonnaies, sleutels, R. B. merken, handschoenen, glim. sigarenaansteker, kerkboekje, fantasiering, ceintuurs, damesvulpotlood, stempel M. de Groot, brillen met en zonder etui, damessjaal, dames- en kindertaschjes, rywieltaschje, ver- cr. roomlepel, mutsen, piston mondstuk, stuk touw, autoband afnemers, oliejas, verm. zilv. broche, sokjes, scheerkwast, schildersgereed schap, kinderarmband, mes in schede, zak doek, inh. geld, doublé dasspeld, doos koop waar, blouse clips, zilv. medaille, br. grijze jongensjas, 3 kinderschortjes, verm. zilv. me daille, br. grijze jongensjas, 3 kinderschortjes, verm. zilv. damesring, 3 paar dameskousen, blauwe damesportefeuille, inh. foto's, zijden sjaal, rijwielgereedschap, pak draadnagels. Aan de bureaux: Nassaukade, heerenrijwiel Bergsingel 1 paar stelten en handwagen. Bij de vinders: ring met 5 sleutels, manchet- knoopen en boordenspeld, Blits Oppert 66; bl. damesportem. met inh. A. Sterkenman. v. d. Meijdenstr. 34b., gouden damesring met steen, J. Dumas, West Nieuwland 14; kostel. R. B.- merk, A. Roseboom, Rrjsoordstr. 35; portem. met inh., J. P. Ensink, Zw. Janstr. 58; kinder- bril F. v. d. Hout Zaagmolenstr. 39; goud. speld met steentje, J. Meijer, Ungerplein 5b.; stuk looden pijp, W. v. d. Heijden, Schoonoord- str. 16; zwart damestasehje, F. Strybosch, Statensingel 31a.; knipmes, N. Koppenol, Zoomstr. 9c.; R. B.-merk in étui, A. Bussing, Noord.havenkade 144c.; zwarte ceintuur, J. Bijleveld, Abr. Kuijperiaan 17b.; Beige portem. pl.m. 50 cent, A. Steenhorst, Noord.havenka de 38c.; zilv. halsketting ing. met steentjes, J. v. Es, Waterloostr. 149a.; bankbiljet, J. den Ouden, Taborstr. 28b.; cano peddle, A. Look horst, Lambertusstr. 32; doublé damespols horloge, P. v. Wijk, Oranjeboomstr. 246b.; bankbiljet, G- v. Boxtel, Gouwstr. 45; verchr. damespolshorloge, C. Verschoor, Carnisselaan 35b.; doublé heerenhorlogeketting, G- Knop pers, Bakkerstr. 4, beige portem. 11 cent, M. Breeman, Wolph.bocht 95b.; R. B. merk, W. Kleingeld, Karei de Stouteplein 12; Br. acte- tasch (J. Geleijnse), J. v. Beek Zalmstr. 15; R. B. merk, H. Roelfs, Calandstr. 24; ring met 5 sleutels, F. H. Wolthaus, Gr. Florisstr. 35b.; R.B.-merk, D. Baars, Heenvlietstr. 26c.; br. portem. 14 cent, A. Burger, Math.dyk 24b.; klapbord van auto t/n S. A. Pos't, A, C. Tuyl, Tuindersstr. 15; goud. damesring met br. steen, B. P. Touw, Ochterveldstr. 70; beige heerenregenjas, T. van Bladel, Rotterdam- echestr. 71; kindertaschje inh. bijbeltje, R. v. London, v. d. Werffstraat 7; grijs kinderpor- tem. 5 cent enz., M. v. Tijn, Meermanstr. 53; R B.-merk, J. v. Waas, Waterloostr. 17b.; br, glacé heerenhandschoen, W. v. Steveninck, Ommoordschestr. 36; br. sportportem. met inh., U. Staska, Brielschelaan 70; zwarte da mesportem. 25 c ent, G. Jansen, Hortensia- str. 13; d op van autowlel, G. v. d. Wiel, Be- verstr. 32; 1 pr. regenpijpen, C. v. d. Merwe, Dordlaan 222; zilv. dameshorloge, W. Oosten dorp, Hillelaan 15; doublé damespolshorloge, S. Bodeker, Sandelingstr. 64; 17 foto's in enveloppe, H. v. d. Engel, Donk 3, R.B.- merk, N. Hoek, 2e Balsemienstr. 48-; kistje inh. busje melk, N. Vondeling, Borselaarstr. 25, ko stel. R.B.-merk, C. Adrtaanse, Dahlia- str. 45; keeshond, dierenbesdnrm. R.Rotte- kade 111. KGEJYI. ARBEIDSBEURS, Gevraagde Werkkrachten. Afd. v. mannen tel. 29100-9: Fabrieksjon- gens, halfwas kleermaker, ijsventers, couran- tenverkoopers, meubelstoffeerdersleerling, aank. helfwas meubelstoffeerder, schilder b. m. spuiten van klein houtwerk, halfwas behanger-stoffeerder, stadsreiziger in bewerk te papierwaren, provisie-reiziger. Bergschen- hoek: halfwas meubelstoffeerder. Hillegers- berg: jongen voor het verrichten van kleine ry wielreparaties. Leidenkappersbediende. Hilversum: melker, 's-Hertogen.boschelas- tiekbandwever. Afd. v. vrouwen, tel. 29100-9. Winkelper soneel: verkoopsters voor schoenen, stoffen, damesconfectie, lingerie, hoeden, zijden stof fen) kruidenirswaren. Hotelpersoneelka mermeisjes, werkmeisjes, beden- en gebak juffrouw. Huishouderspersoneelkeuken meisjes, dienstboden, 2e meisjes, dagmeis jes Kleedingindustrieconfectienaaisters en machinestiksters voor damesjaponnen, ma- chinestiksters voor heerenkleeding, hand werksters voor heerenmaatwerk, lingerienaai- sters, voor heerenkleeding, handwerksters voor heerenmaatwerk, lingerienaaisters, ma chinestiksters, plaksters voor regenjassen, leerling naaisters. Kappersvak: kapsters. Fa- briekspersoneelzakkenstopsters. Wasscherij machinestrijksters, chem. strijksel", peite. Voor Stoomvaart Mij. Stewardessen b. m. talen. Voor Stoomververychem. strijksters. Voor diverse hotels in de Zeebadplaatsen: kamer meisjes, werkmeisjes, buffetjuffrouwen, lin nenjuffrouwen, koffiejuffrouwen, kooksters. Vlissingen: Serveersters, buffetjuffrouwen, koffiejuffrouwen, 2 bardames. Utrecht: 2e meisje. Dordrecht: dienstbode. 's-Graven- hage: voor confectie-atelier (japonnen) bor duursters. 's-Gravenhagedienstboden. En geland: bij Holl. familie dienstbode. Strijen Sas bij Dordrecht: dienstbode. Bouw van clubgebouw en starttoren in den Voor pi as. In een raadsstuk van 8 April 1936 is her innerd aan de plannen tot het maken van een jachthaven aan den Bergschen Voorpias en werd een definitieve detailleering van net uitbreidingsplan voorgesteld. Dit gedeelte van den Voorpias, met oeverstrook, enz. is eigendom van de gemeente. Op de zich daar bevindende landtong is het werkobjeet voor jeugdige werkloozen thans in uitvoering. De ontwikkeling van de watersport maakt het echter noodig, de ouderwetsche aanleg plaats voor booten te vervangen door een voldoenden vorm van steigerbouw. B. en W. zijn van meening, dat zooveel mo gelijk moet worden gédaan om aan de water sport de gelegenheid te geven voor expansie. Dit zal ook de productiviteit der verkregen plassen en oevers verhoogen. De beoefenaars der watersport, die samen werken, koesteren thans plannen tot vorming van een stichting, welke een clubhuis met bijbehoorende aanlegsteigers zou kunnen exploiteeren. Hierdoor kan de gemeente overleg plegen met een instelling, die zich de vertegenwoor digster mag noemen van alle particulieren, die deze sport beoefenen. Niet uit het oog wordt hierbij verloren, dat de gemeente eigenares is van een café, nabij het Berg en Broeksche Verlaat, welk café verpacht moet worden, terwyl daarvoor het verhuren van bootenligplaatsen van groot be lang is. Ook de vissehers moeten in de gele genheid blijven, buiten de vereeniging om, een bootenligplaats te huren. B. en W. achten het daarom noodzakelijk dat een aantal moderne steigers wordt aan gelegd, die door den pachter van het café kunnen worden geëxploiteerd B. en W, stellen zich voor, de landtong ter beschikking te stellen van de watersportver- eenigingen en met. de aan de binnenzijde daarvan te maken steigers en de oeverstrook tusschen Rotte en Plas, met de daarlangs te maken steigers, ter beschikking te laten van den pachter van het café. Hierdoor zullen alle ligplaatsen aan de Noordwestzijde van de landtong kunnen ver dwijnen. In totaal kunnen 326 booten in deze haven ligplaats nemen, waarvan 196 aan de oever strook en 130 aan de landtong. Op de landtong zouden de vereenigingen een clubgebouw en starttoren willen stichten. Van gemeentewege zal het terrein worden geëgaliseerd en een voetpad ter breedte van 2 M. worden aangelegd. Voorloopig kunnen 4 steigers worden gemaakt met totaal 72 ligplaatsen. Kosten worden geraamd op 3960. Voor de landtong zullen de sportver- eenigingen een huur betalen van 100 per jaar. Voorgesteld wordt de huur aan te gaan Vöor 15 jaar. De kosten van het egaliseeren van de oever strook, het aaniéggén van 'eer toegangspad en het maken van 9 steigers met 196 ligplaat sen, worden geraamd op 5720. Totaal ra ming dus 10.030. Naar annuïteit berekpnd over 15 jaren, is hét per jaar 933.90. Voor onderhoud moet óp 100 per jaar worden gerekend. B. en W. stellen dus den Raad voor, om te besluiten tot het maken van 13 steigers met 268 ligplaatsen, voor 10.030. Vast te stel len dat de steigers worden verhuurd voor 7.50 per ligplaats; aan de vereenigingen te verhuren de landtong, met recht van opstal voor 15 jaar, voor 100 per jaar; de begroo ting dienovereenkomstig te wijzigen en B. en W. te machtigen om het noodige te ver richten. HET MUZIEK- EN ZANGCONCOUR8- Het slot van het muziek- en zangconcours dat op. Zaterdag is gehouden liet in Óen ^e" ginne te wenschen over. Het begon 2 uur ia- ter dan was vastgesteld, terwijl 4 deelnemers niet waren verschenen. Tegen den avond was de zaal echter goed gevuld. De jury, bestaande uit de heeren W. F. Kools te Scheveningen, B. A. Hoon en Jac, Kaasschieter te Schoon hoven hebben o.a, de volgende prijzen toege kend. Vierde Afdeeling: dubbelkwartet Schoon hoven Ie prys met 364 punten en een felici tatie van de jury. Het concert van het Dillet- tantenstrijkorkest is er, doordat 2 uur later was begonnen, geheel bij ingeschoten. Na afloop van het concours werd nog een ver loting gehouden, waarvoor vele prijzen be schikbaar waren gesteld. AUTOBUSDIENSTEN. Wegens de uitvoering van de werken in Bovenberg te Bergambacht is de autobusdienst Ouderkerk-Berkeniwoude-Schoonboven van de N.V. Reederij a. d. Lek tijdelijk stopgezet, terwijl de bussen van den dienst Krimpen a. d, IJssel-Schoonhoven, over Ammerstol zullen rijden. E K XVIII. Binnenkort zal alhier de Americain-Bios- coop de film van de K XVttI, 20.000 mijlen over zee opvoeren. Gezien het Nationaal-ka- rakter van deze fi'm, zal voor deze vertoo ning een eere-eomité worden gevormd De Burgemeester heeft zich reeds bereid ver klaard daarin zitting te nemen. Door de mu- ziekver. TAVENU zal een rondgang door de stad worden gemaakt, om de komst van deze film aan te kondigen. VOOR DE BLINDEN. Deze week wordt alhier de jaarlyksche col lecte gehouden ten bate van de stichting voor alleenstaande blinden tq Wolfhcze. Deze stichting ontfermt zich over het lot van deze alleenstaande ongelukkigen. Zij vinden er ongeacht hun gezindte een verzorging en tevens een werkgelegenheid, zoodat op deze van de insluiping geen werk zou worden gemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen: een knipmes; een geraamtevan een ketr tingkast; een portcmonnaie met inh. en een grijze muts. GESLAAGD. Geslaagd zijn als leerlingen van de mode vakschool der dames Fiege voor het diploma costumlère, de dames: A. Kreiter, T. en J. Rothuize, J. v. Rossen en M. v. Toor. BOTSING. Op de hoek van de Haven en Zuidelijk heeft een botsing plaats gehad tusschen een motor rijder en een auto. De auto werd vrij ernstig beschadigd. De schuld lag geheel aan den motorrijder C. R. uit Rotterdam, die de schade zal vergoe den. LANDSTORMAVOND VAN DEN B. V. L. Op Vrydag 24 April a.s. houdt de Afdeeling Vlaardingen-Vlaardinger-Ambacht van den Byzonderen Vrijwilligen Landstorm een groote Landstormavond in de Oosterkerk, Sehiedam- scheweg 95; aanvang 8 uur. Een keur van sprekers, afgewisseld door orgelspel en zang vullen het. programma, terwyi tevens het nieuwe vaandel van de Afdeeling Vlaardin- genVlaardinger-Ambacht zal worden ont huld. Gratis programma, tevens bewys van toegang zyn verkrijgbaar by de bestuursle den. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wy naar de aanplakbiljetten. ONGEVAL. Maandagmorgen had de 17-jarige B. het ongeluk, in de machinefabriek „Toekomst" met zijn rechterhand tusschen een jandwiel te geraken, met het gevolg, dat van den middelvinger de top werd afgerukt. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen, tegen Woens dag 22 April a.s., des avonds te half acht. Dé agenda vermeldt o.m.: "Voorstel van B. en W. tot het toekennen van een aanvullingsvoorschot krachtens de woningwet aan de woningbouwvereeniging „Patrimóniurti's woningen"; idem tot het wijzigen van de verordening op dë heffing eéner belasting op tooneel- vertooningen en andere vermakelijkheden; idem tót het wijzigen van de verordening regelende de heffing der belasting op de honden; idem inzake de salariëering van het ge- meentepersoneel. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Stad Arnhem" met 5942 ton erts; Rozenburg met 2900 ton erts en „Boukharen" om te bunkeren. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Vredenbregt, Nleuwstraat 3, rozenkrans en koperen gewicht; De Jong, le van Leyden Gaelstraat 57, hand schoen; Veldhoen, Eendrachtstraat 23. porte- h.ónnaie met inhoud; Politiebureau, rijwiel -en lol. loodkabel; Spaans, Wm. Barendsz.straat 'li, gummi bdgageriem; C. Noorlander, Maas- siuissche Dijk 20, rijwielplaatje. VOOR VERKEER A.FG1BSLOTEN.— ]?eWesihavenkadc zal var.af den Dayer tot aan de Smalle Havenstraat van 20 tot en niet 25 April a.s. voor alle rijverkeer afge sloten zijn. PRINSESSE-VER JAARDAG. De Harmonie-vereeniging H. V. O. (Ha venbedrijf viaardingen-Oost) zal ter gelegen heid van den verjaardag van H. K. H. Prin ses Juliana Donderdag 30 April a.s. op het feestterrein aan den Broekweg een con cert geven. Tevens zal worden vertoond de film „De Amerikaan". pOSTDUIVENVER. „DE ADELAAR". Door het Gemeentebestuur alhier is een bronzen medaille beschikbaar gesteld voor een te houden jubüeumvlucht van de post duivenvereniging „De Adelaar". SPREEKUUR WETHOUDER DON. De wethouder van de Licht- en Waterbe drijven, de heer W. M. W. Don, zal inplaats van Woensdag 22 April spreekuur houden op Donderdag 23 April a.s., des avonds van 7 tot. 8 uur in hét kanoor der Licht- «n Wa- terbedrijvcen. - WATERPOLO. Voor de Z. R. en O. wintercompetitie speelde V. Z. C. 1 in het Ooster-zwembad te Rotterdam haar laatsten competitiewed strijd tegen R. Z. v- 2' welke wedstrijd door de Vlaardinger» met 6 0 werd verloren. VERKOCHT. Het Nederlandgche stoomschip Stad Zalt- botnntei, 2055 ton bruto en 1230 ton netto in 1918 bij J. Meyer's Scheepsbouw Mij. te Zalt- bommel gebouwd en toebehoorendo aan de N.V. Stoomboot Mij. Stad Zaitbommel (dir. Haleyonljjn) te Rotterdam, is aan een Zweed- sche Reederij verkocht. BRAND. Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf werd brand ontdekt in een met pannen gedekte hooitas van den veehouder L. van Staaldui nen, aan den Maassluisachen Dijk 122, alhier. De brandweer was spoedig met twee motor spuiten en den vuurvreter aanwezig en taste het vuur met vier stralen aan. Doordat de sterke wind van de boerderij af was, kon men het vuur beperken tot den hooitas. Deze brandde echter geheel uit. De voor- raad hooi, pl.m. 45.000 kg., alsmede eenige pakken atroo en eenig materiaal gingen verlo- enr. Het vee kon bjjtyds in veiligheid worden gebracht. De brand IS ontstaan, doordat kinde ren vlak bij den. hooitas met lucifers gespeeld hadden. De schade wordt door verzekering gedekt. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 16—-20 April. GEBOREN: Louis, z. van G, van Nes en C v. d. Hoeven, Röntgenstraal 30. Johan na, d. van W. van den Heuvel en A. Booi- stqr, Potgieterstraat 57. Dirkje, d. van M. Struys en C. A. Sas, 2e Maasboschstr. Adrjaantje d. van A. A. Ruiterveld en P- van Eyk, Rembrandtstraat 31. Marinus z- van p. Piantinga en W. N. Verschoor, Valeriusstraat 128. Hendrik L. z. van D. Planken en N. den Admirapt,. Röntgenstr. no. 31. OVERLEDEN: M. Rijke 89 j. wed. van J. van Stein, Mark 35. g. Versluis 78 j. wed. van N. v. d. Wagt, N. Fransenstraat 38. A. Brouwer 81 j. ochtgen. van R. L Bakker, Bierslootsteeg 10.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2