■|M" VRIJDAG 1 MEI 1936 [.•li ft Al DOLLARLEENING ROTTERDAM. If Proces voor het Gerechtshof weer 8 dagen aangehouden. GEMEENTE-SECRETARIS MR. M. SMEDING. NED. R. K BOND VAN BOUW- PATROONS. Jaarlijksche algemeene ledenvergadering. ZAKENJUBILE, INENTEN TEGEN DE POKKEN. RIOOLGEMAAL VAN IJSSEL MONDE. SOMBERE PERSPECTIEVEN VOOR HET BOUWBEDRIJF. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. MAGAZIJN „DE BIJENKORF". DANSAVOND IN TIVOLL FEESTAVOND VAN OUD-ONDER OFFICIEREN. JUBILEUM-COMITE. ONGEVALLEN. DE VIERDAAGSCHE-FILM. ZOMERPOSTZEGELS. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. JUBILÉ. NED. IIANDELSHOOGESCHOOL. TAMVERTRAGING. Oplichting. LIJK GEYISCHT. DE EXPLOSIE AAN DE GEUZENLAAN MET MILITAIRE EER BEGRAVEN. BURGERLIJKE STAND. IIILLEGERSBERG. h •II Op de rol van de Civiele zitting van het Haagsche gerechtsof kwam gisteren weder voor de zaak van de Vereeniging: voor den Effectenhandel tegen de gemeente Rotter dam, waarin genoemde vereeniging betaling eischt op goudbasis met betrekking tot de Rotterdamsehe dollarleening met goudclau sule, welken eisch de rechtbank te Rotter dam heeft afgewezen. Nadat voor de gemeente Rotterdam con clusie was genomen, werd de zaak weder 8 dagen aangehouden. Vierde heden zijn 12% jarig ambtsjubilé. Onder groots belangstelling uit de kringen van den gemeentedienst herdacht de ge meentesecretaris, mr. M. Smeding, heden den dag, waarop hij voor 12% jaar het zoo be langrijke en verantwoordelijke ambt van secretaris der gemeente Rotterdam aan vaardde. Van tien tot elf uur was er hedenmorgen gelegenheid om den jubilaris op zijn werk kamer ten raadhuize te komen gelukwensehen. Achtereenvolgens verschenen hier de burge meester, mr. P. Droogleever Fortuyn, de wet houders, verscheidene raadsleden, hoofden van dienst, hoofdambtenaren uit alle takken van den gemeentedienst en allen, die onder directe leiding van den secretaris werkzaam zijn. Ook namens de journalisten werd mr. Smeding hartelijk gecomplimenteerd door het bestuur van den Journalisten Kring. Talrijke bloemstukken werden ten stadhuize bezorgd en gaven spoedig aan de werkkamer van den secretaris een bijzonder feestelijk aanzien. Het college van B. en W„ de ge meenteraad, de administrateurs, de hoofden van dienst, de boden, de Woningstichting, markten en beurzen, het secretariepersoneel en vele anderen hadden op deze wijze nog acte de presence gegeven. Heden, 1 Mei, was het 60 jaar geleden, dat de grondslag gelegd werd voor de oprichting der firma H. J. Touw Zonen, architecten, administrateurs en makelaars, thans gevestigd aan de Nieuwe Haven Nos. 5658, alhier. De firmanten, de heeren J. P. en C. A. Touw, vergezeld van hun dames, werden he denmorgen ontvangen door den Procuratiehou der der firma, den Heer H. J. Touw J. Pzn. en binnengeleid, waar op het kantoor der firma het geheele personeel stond opgesteld. Namens het personeel werd door den boek houder, den heer C. van Hecken, in een toe spraak de oprichter de heer H. J. Touw Sr. en de kortelings overleden Firmant, de heer P. H. J. Touw herdacht en de beide Firmanten hulde gebracht. Den dames werd een bloe menhulde gebracht en de firmanten een prach tige antieke barometer aangeboden. De oudste Firmant, de Heer J. P. Touw, dankte namens de Firma voor de gebrachte hulde. Het kantoor der Firma was weldra in een bloementuin herschapen, terwijl den geheelen morgen, belangstellenden hun opwachting kwamen maken. Op Maandag, 4 Mei, des middags van half drie tot half vier uur, zal door het Genopt- schap tot bevordering der koepokinenting, in haar gebouw aan de van Oldenbamevelt- straat no. 2, kosteloos gelegenheid gegeven worden, voor inenten en herinenten tegen dé pokken. En op Donderdag, 7 Mei, in het schoolge bouw van den heer Fortuin, Hillevliet 96, op denzelfden tijd (Rotterdam-Zuid). Ouders worden dringend verzocht van deze gelegenheid, voor hun kinderen gebruik te maken, vooral voor die - beneden cie t.vee jaar. Schadelijk verklaard voor de Rotterd. Drinkwaterleiding. Bij Koninklijk Besluit is ongegrond ver klaard het beroep, ingesteld door B. en W. van IJsselmonde tegen het besluit van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij aan dat gemeentebestuur vergunning is ge weigerd tot het oprichten van een rioolgemaal voor het uitmalen van het rioolwater, af komstig van het tuindorp, op den Vièrpolders- boeiern achter de Kreeksche sluis. Het Koninklijk Besluit overweegt, dat de ingewdnnen ambtsberichten hebben bevestigd, dat met reden moet worden gevreesd, dat door de voorgenomen uitmaling van riool water de gezondheid van degeneh, die het water van de Rotterdamsehe waterleiding ;gebruiken, geschaad zal worden. In de Conversatiezaal van Hotel „Atlanta" heeft gisteravond de afdeeling Rotterdam van den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons haai- jaarlijksche algemeene vergadering ge houden, onder presidium van den heer J. A. Dessing, welke vergadering zeer goed was bezocht. Ook een vertegenwoordiger van de R.K. Middenstands vereeniging gaf acte de presence. Aan het jaarverslag van den secretaris den heer Ph. Kanters ontleenen wij het navol gende. Zoowel in de aannemerq, in den partic. nieuwbouw als in het burgerbedrijf is in het afgeloopen jaar een vermindering van -het werk te constateeren, hetwelk drukt op alle leden, die het bouwbedrijf beoefenen. Het totaalcijfer van uitbestede werken in Rotterdam bedroeg over 1935 2.821.948 tegen 3.261.462 over 1934. Een betrekkelijk klein gedeelte kwam slechts ten goede aan Rot terdamsehe aannemers. Het aantal gestichte woningen bedroeg 2922, hetwelk aanmerkelijk lager is dan het gemiddelde der laatste jaren. Van dit aantal zijn 'echter nog 2337 stuks door particuliere bouwondernemers tot stand gebracht. Het z.g. burgerwerk verminderde ook weer regelmatig. Alhoewel niet direct met cijfers aan te toonen, is dit toch duidelijk merkbaar door vermindering van vast personeel, en het opheffen van oude bekende zaken. Zeer somber ziet het voor het bouwbedrijf in het algemeen uit, en daardoor vanzelfspre kend voor de beoefenaars van dit bedrijf. Daarentegen wijzen de verrichtingen van de vereeniging op eén intens leven, éh is- het voor de toekomst hoopvol, dat het bewustzijn om door gezamenlijke actie nóg eettige gun stige resultaten te bereiken meer gaat spre ken, en dé leden drijft tot - grootere aaneen sluiting en activiteit. Mocht het jaar 1935 beginnen meteen. aantal van 35 leden, op 31 December bedroeg dit 38, en een buitenlid. Door bedanken van een drietal leden is het- jaar 1936 weder aan gevangen met 36 leden. Het verslag maakt een bijzondere vermel ding van de groote stuwkracht, die in alle opzichten is uitgegaan van den voorzitter, den heer J. A. Dessing, die door zijn persoon lijk! initiatief verschillende zaken aanhangig heeft gemaakt in het belang van de veree niging. Met waardeering gewaagt het ver slag mede van de werkzaamheden van den penningmeester den heer F. J. A. Sonder- meyer en van den administrateur den heer P. J. van Haaren. Voor verbetering van den toestand van de burgerpatroons is in verschillende richtingen actie gevoerd. Tegen de groote concurrentie, die den bouwpatroon bedreigt -doer het ont staan van diverse onderhoudsverzekering- maatschapijen is ook "de noodige actie ge voerd. Zoo zijn o.m, besprekingen gehouden met den Hoog.eerw.. heer Deken yan Rotter dam, die zijn steun heeft toegezegd voor ker ken en kerkelijke instellingen. Tegen de ver schillende ingekomen klachten, welke bij het bestuur inkwamen over onderhoudswerken aan rekenplichtige kerkelijke instellingen, welke werden uitgevoerd door ongeorgani seerde patroons of ook wel werklooze vak arbeiders, is mede stelling genomen. Zeer veel werk is verder verricht in het belang van den particulieren bouwer. Ook over de be grooting der gemeente zijn de noodige be sprekingen gevoerd; in verband met woning bouw in Rotterdam. Tegen ongegronde uit latingen is behoorlijk geprotesteerd Tegen het uitgeven van. vlerk in werkverschaffing is actie gevoerd en is getracht bij deze uit gifte den aannemer in te schakelen. Naast het werk speciaal voor de vakbe langen der leden, memoreert het verslag ook het vele, dat is gedaan voor het innerlijke leven van de ver eeniging, Heit financieel verslag over 1935 sluit aan inkomsten ert uitgaven met- eenbedrag ad 6023.96. Er is een nadeelig saldo van 1459.99. De begrooting voor 1936 Is. sluitend gemaakt met een bedrag ad ƒ4035. - Het entréegeld bleef gehandhaafd op 5. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren Ph. Kanters en Th. L. Overtoom wer den herkozen, In de plaats van den heer M. A. 'S Gravend ijk, die is verhuisd naar Rijs wijk werd gekozen de heer C. van den Luit- gaarden. Besloten w.erjd in principe mede te werken aan de in te voeren bonnen-controle. ,;De aftredende leden van het Bondsbestuur de heeren E. B. Wirtz, Hilversum en F. J. Schüurmans, Amsterdam werden wederom candlciaat gesteld. ■Ar.- e Voor het kantongerecht te F.oHerdam heeft terechtgestaan de 71-jarige koopman C. M., wonende te Rotterdam, ter zake dat hij te IJsselmonde in de maand November van het vorige jaar, onbevoegd de geneeskunde heeft uitgeoefend, door aan een manspersoon, die zich onder zijn behandeling nad gesteld om genezing te bekomen voor een kwaal, waar aan deze lijdende was, herhaaldelijk met het voorgewende of werkelijke doel het verloop van de kwaal te controleeren, dien persoon ter bevordering van de genezing voorschriften te geven en middelen te verstrekken. De 73-jarige L. S., als getuige gehoord, ver klaarde, dat hij verdachte destijds had aan getroffen op een der banken bij den Randweg, met wien hij toen bepraatte de klachten over zijn beenen. Verdachte verzocht hem mede te gaan naar zijn woning, waar hij keek naar zijn been en hem zalf voorschreef. Regelmatig behandelde verdachte hem en werd de zalf als die op was regelmatig ge leverd tegen 1 per potje, ook bracht ver dachte wel eens zeewater mee, waarmede ge tuige compressen om het been moest leggen. Het been werd echter niet beter, doch slech ter, zoodat getuige den verdachte een bood schap stuurde om te komen. Verdachte bleef echter weg. Getuige werd toen kort daarop, nadat hij buiten kennis was geraakt voor 3 maanden opgenomen in het ziekenhuis. De Kantonrechter Mr. J. H. v. d. Meulen, dadelijk uitspraak doende, veroordeelde C. M. tot een geldboete van 300, subs. 75 dagen hechtenis. In de gewone algem. vergadering van aan deelhouders van de N.V. Magazijn „De Bijen korf" werd het voorstel van den raad van be heer aangenomen tot uitkeering van 6 pCt. (onv.) op de preferente aandeelen; 5 pCt. (onv.) op de prioriteitsaandeelen; 7% (6%) pCt. op de gewone aandeelen en 10 (6) op de winstbewijzen. Tot lid van den raad van beheer werd her kozen de heer A. Goudsmit en tot commissaris de heer J. Schloss. De heeren J. S. de Vries en D. Andreson wer den aangewezen ingevolge het bepaalde bij art. 51 W.V.K.. Den dansavond van Rie v. d. Velden en Nel Mennings, welke Woensdag in den Tivoli- Schouwburg -gegeven werd, mogen wij als ge slaagd beschouwen. Gezien het feit, dat de Dansschool pas in September van het vorige jaar werd opgericht, kunnen wij niet anders dan vol bewondering haar werk gadeslaan. Wat wij voor de pauze van de leerlingen te zien kregen, was over het algemeen aardig van dansvorm en techniek. Hierbij denken wij vooral aan „Dans met Tamboerijnen" uitgevoerd door de vrouwelijke leerlingen, en de „Klucht" welke door de mannelijke leer lingen ten tooneele werd gebracht. Daaren tegen schoten in „Wals" elegance en aanvoe len wel wat te kort. Na de pauze viel in het bijzonder te genieten van eenige dramatische en lyrische, dansen, welke door Rie v. d. Velden en Nel Mennings werden uitgevoerd. De avond werd besloten met 't aardige Co- quetterie uit 1880, waarin Nel MeUniiyts de dames- en Rie v. d. Velden'de heeteirör zeer goed typeerde. De dansmuziek werd op zeer verdienstelijke wijze op den vleugel uitge voerd door Suze Kalis. De afdeeling Rotterdam van den Eersten Nederl. Bond van oud-onderofficieren van Land-, Zeemacht en Koloniën gaf met mede werking van de Mariniers een feestavond in het gebouw voor K. en W. Tal van autoriteiten, w.o. de eere-voorzitter, luitenant-generaal F. F. J. Muller Massis, ge- neraal-majoor J. de Josselin de Jong, de: com mandant dei- Mariniers kolonel G. J. O. Dor ren, de commandant van de Burgerwacht, kol. W. van der Vlerk, woonden den avond bij. De Mariniers vertoonden het programma, dat zij gegeven hadden bij hun herdenkings feest in de Doelenzaal. Zij hadden ook nu veel bijval. „Zoekt het Verlorene". De Ver. „Zoekt het Verlorene" hoopt bin nenkort vijf en twintig jaar te bestaan. Het zal dan een kwart eeuw geleden zijn, dat deze prot. christ. vereeniging onder dkt deel der misdeelde jeugd, dat ten gevolge van ernstige karakterafwijkingen in de maatschappij ■dreigt onder te gaan, haar zegenrijken arbeid aanving tot redding dezer kinderen, voor wie anders de deuren van tuchtschool of gevan genis vroeg of laat zouden open gaan. „Zoekt het verlorene" immers stelt zich ten doel de opvoeding en verzorging van deze psychopa thische kinderen en neemt daardoor een heel bijzondere plaats in op het gebied der kinder bescherming in Nederland. Van deze vereeni ging gaan thans uit een school voor jongens en meisjes, de August Hermann Francke- school, een consultatiebureau voor moeilijke kinderen en drie internaten voor de verple ging van voogdij- en regeeringspupillen. Er- is een comité gevormd om de vereeniging bij deze herdenking een jubileum-gift aan te bie den, terwijl bovendien een comité van aanbe veling is gevormd, waarin ook de burge meester van Rotterdam zitting nam- De 46-jarrge mevr, -J. A. S.—den H. wonen de Vlietlaan is gisterenmiddag bij het kleeren reinigen met benzine, in aanraking gekomen met een brandend petroleumstel. Met zware brandwonden is zij in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. Gistermiddag om half vijf is de 14-jarige D. G. wonende Rechthuislaan op den hoek Tolhuislaan-Rechthuislaan, terwijl hij op een kinderfiets zat, overreden door een tractor met oplegger. Met een rechter arm-fractuur, een neus-fractuur en hoofdwonde is het ventje opgenomen in het ziekenhuis aan den Cool- singel. De 71-jarige wed. T. uit de Nozeman- straat is gisteren op den Nieuwe Binnenweg over de rails' gestruikeld. Zij brak haar Imker schouder en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Gisteren is de 16-jarige C. L. N. wonende Wolphaertsbocht op het Haringvliet met zijn fiets gevallen. Met inwendige kneuzingen is de jongeman opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Op de Claes de Vrieselaan is gisteren de 67-jarige W. V. wonende Nieuwe Binnen weg door een wielrijder overreden.Met een hersenschudding is de man opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. De 37-jarige J. F. van R. uit de Para dijslaan is op de Nieuwe Binnenweg terwijl hq bezig was met het rails veegen door een auto aangereden. Met een ernstige hoofdwonde is de man in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Ter gelegenheid .van de 25ste Vierdaagsche Afstandsmarschen, het vorig jaar in de om geving van Nijmegen gehouden, is een film van deze Jubileummarschen opgenomen. De ze was tot dusverre nog niet in grooten kring vertoond. Woensdagavond heeft de film, die een groot aantal van de aardigste momenten van de afstandsmarschen heeft vastgelegd, gedraaid op een filmavond, die de Rotter damsehe Wandelsport Vereeniging (R.W.V.) in gebouw De Eendracht aan den Góudsche- weg alhier had georganiseerd. Hiervoor be stond groote belangstelling uit den kring van de honderden Vierdaagscheloopers, die Rotterdam telt. Vooraf werden eenige kluch ten vertoond en heeft de heer C. v. d. Linden, voetspecialist, een aantal nuttige wenken voor voetverzorging gegeven. De film geeft een goed beeld vaan. dé drukte op den aanmeldingsdag, van de mooie om geving, waarin de marschen worden gehou den en van de opgewekte stemming van de deelnemers op de -marschdagen en na de prijs uitreiking. Men verzocht ons mede te deelem, dat van daag de verkoop begint van de zomerpost- zegels in het gebruikelijke tentje in de hal van het groote Postkantoor aan den Cool singel. Het comité is gevestigd op kamer 38 ten stadhuize. Zitting van 28 April. De heer P. Simons, letterzetter bq de firma Strömberg Co, herdacht Maandag a.s. den dag, dat hq vóór 40 jaar in dienstbetrekking kwam bij genoemde Handelsdrukkerij en Uit gevers Maatschappij N.V. ROTTERDAM, 30 April. Geslaagd voor het canddaatsexamen in de handelswetenschap de heeren J. A. Vlinkervleugel en H. G. Hauaraaain- Hedenmorgen van 9.20 tot 9.45 uur is het tramverkeer over één spoor voor de lijnen 2, 3, 9, 12 en 13 gestremd geweest in de Van der Takstraat, richting Stieltjesplein, doordat van een vrachtauto, bestuurd door den 24-jarigen C. I„ wonende Zaadakkerstraat, de remtrom- mel was vastgelopen. Tot aan de Reederqstraat stonden de tramwagens. Jeugdige rijwieldieven. De 21-jarige P, vair A. gedetineerd bekende in Februari een damesfiets te hebben wegge nomen, die onbeheerd en zonder slot in de Willem Buitenwechstraat stond. Hij was toen samen geweest met den eveneens 21-jarigen expeditieknecht A. H. B. van wien eigenlijk het plan tot den diefstal was uitgegaan. Ter wijl van A. op de gestolen fiets wegreed, had B. op den uitkijk gestaan. B. had later de fiets verkocht voor 5. Eenigen tijd later had B. nog een fiets weggenomen, die aan de Voorstraat had gestaan. Deze fiets was met een ketting gesloten, maar dat bleek voor hem geen bezwaar te zijn. Over beide jongelieden was een reclassee- ringsrapport ingekomen, waarin een mogelijk heid werd gezien om de jongens weer op den goeden weg te krijgen, als zij zich zouden laten opnemen in de jeugdkolonie van het Hooge Land, doch tegenover den reclassee- ringsambtenaar hadden zij weinig bereidheid getoond daarheen te gaan. In verband hiermede eischte het O. M„ waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman tegen van A. 8 maanden en tegen B. 1 jaar gevan genisstraf. Van A. vroeg in vrijheid gesteld te worden, doch de president antwoordde, dat daartoe niet kon worden overgegaan, zoolang er nog zooveel damesfietsen op straat staan. Mr. P. M. J. Nolet, die als verdediger van beide verdachten optrad, merkte op, dat de jongens zich wel wat ongelukkig hebben uit gelaten. Zq bedoelden te zeggen, dat zij liever in vrijheid waren, maar zij zullen prefereeren tot een voorwaardelijke straf, met opneming in de jeugdkolonie, te worden veroordeeld boven het ondergaan van een gevangenisstraf. Inbraak. In den nacht van 17 op 18 October hebben de 30-jarige varensgezel A. N. V. en de 24 jarige koopman J. V. beiden gedetineerd en recidivist, ingebroken in bet magazijn van rijwielonderdeelen van J. A. Kusse aan de Meermansstraat. Door verbreking van een ruit hebben zij zich toegang verschaft. Uit het magazijn waren tal van fietsonderdeelen weggenomen, in totaal voor een inkoops- waarde van 1000. De beide verdachten leg den een volledige bekentenis af. In zijn requisitoir heeft het O. M. waarge nomen door mr. S. J. Loke er op geyvpzen, dat de verdachte A. N. V. nu reeds voor de twaalfde maal terechtstaat. De andere ver dachte heeft nog slechts een veroordeeling tot zijn last en aanvankelijk had het O. M. ook de bedoeling gehad tegen eerstgenoemde een veel zwaardere straf te eischen, dan tegen den jongeman. Het is hem echter gebleken, dat het geheele plan van dezen jongeman is uitgegaan, die ook het grootste aandeel gehad beeft in 't te gelde maken van den buit. Het O. M. wil in dat geval tegen beiden een ge lijke straf eischen en wel van 1 jaar gevan genisstraf. De 31-jarige loswerkman G. S. die vervol gens wegens heling terechtstond verdachte had niet alleen de gestolen rijwielonderdeelen in zijn woning vei-borgen, maar ook een be drag van $5 uit de opbrengst aangenomen hoorde een gevangenisstraf van 3 maanden tegen zich eischen. Een onverantwoordelijk chauffeur. De 42-jarige A. V. had op 10 Januari wel op zeer onverantwoordelijke wijze met zijn onbe laden vrachtauto gereden. In een veel te snelle vaart was hq aan de Bergschelaan den hoek van een straat omgeslagen. Hij was daardoor op het linker weggedeelte gekomen en had een daar rqdend fietser aangereden. Dat had hem heelemaal in de war gebracht en in plaats van op het rempedaal te trappen, had hq zijn voet gezet op het gaspedaal. Het gevolg was, dat de auto In snelle vaart voort- schoof en doordat V. daarbij nog vergeten had zijn stuur weer recht te draaien, vloog de auto het trottoir op, waar de wagen tegen de portiek van een huis tot stilstand kwam. Juist kwam eén 10-jarig meisje A. Torenvliet de portiek uit. Zij werd door de auto gegrepen en ernstig inwendig gekwetst. Zes weken is het kind in het ziekenhuis verpleegd moeten worden. V. had zich nu voor de rechtbank te ver- ontwoorden. Het bleek, dat V. vijftien jaar geleden een cursus in autorijden had gevolgd, waarvan hij een diploma kon toonen. Sedert dien had hij echter geen auto meer bestuurd, tot den 2den Januari, toen verdachte, door de economische omstandigheden gedwongen zqn paard en wagen voor een auto verwis seld had. Het O. M. achtte de schuld van verdachte bewezen. Het ongeluk is geheel te wijten aan de weinige routine, die verdachte in het besturen van een auto had. Het O. M. *wil er rekening mee houden, dat verdachte dadelijk zijn schuld erkend heeft en zooveel mogelijk getracht heeft de gevolgen van zijn onvoor zichtigheid tg verzachten. Het O. M. eischte 2 maanden hechtenis. Ontrouwe scheepsbediende. De 21-jarige scheepsbediende H. M. G. gede tineerd had aan boord van 't s.s. Alphacca, toen dat een reis maakte naar Zuid-Amerika eenige diefstallen gepleegd ten nadeele van den stuurman en den machinist, met het in orde houden van wier hutten hij belast was. Het bedrag had zich tot een aantal pesos be perkt. In Rotterdam was de stuurman afgelost door een anderen voor een reis naar Hamburg. Ook van deze stuurman had verdachte geld weggenomen. Verdachte bekende de feiten. Dr. S. Weyl die een psychiatrisch onderzoek had ingesteld kwam tot de conclusie, dat ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar moe worden geacht. Zonder dadelijk kleptomaan te zijn heeft verdachte wel den drang o s e- len in zich, waartegen hij zich soms gerui- men trjd kan verzetten. Het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter was het met het rapport van dr. Weyl niet geheel eens. Spr. zocht de verkla ring, waarom verdachte in Buenos Ayres geld wegnam, in de omstandigheid, dat verdachte daar een meisje kende, dat hij wel eens met een geschenk zal hebben willen verrassen. Het O. M. eischte 3 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, benevens 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. De verdediger mr. M. L. v. d. Berg pleitte oplegging van een geheel voorwaardelijke straf. De winkelier H. A. Gagelet was niet tevre den geweest met zijn aanslag in de Inkomsten belasting die hij te hoog vond. Hq had zich ge wend tot den 36-jarigen leeraar J. M. v. d. W. die in dien tijd een kantoor voor belasting zaken hield. Van W. had aangeboden voor Ga- gelet een bezwaarschrift aan den inspecteur te zenden waarvoor deze hem io betaalde. Eenigen tfjd later had v. d. W. zich tot Gage let gewend met de mededeeling, dat de zaak nu voor zou komen bij den Raad van Beroep, doch dat daarvoor registratiegelden moesten wórden betaald, waarvoor Gagelet hem 20 verstrekte. Tot zijn verwondering ontving Gazelet een aanmaning om zijn belasting te betalen. Daarmee is hij naar v. d. W. gestapt die henr geruststelde en zeide, dat hij zich daarvan niets behoefde aan te trekken. De aanmaning werd gevolgd door een dwangbe vel en ten slotte kwam ook de deurwaarder. Toen vond Gagelet het toch noodig eerst te informeeren en hem bleek toen, dat v. d. W. rrooit een bezwaarschrift had ingediend. Wegens oplichting heeft v. d. W. terecht gestaan. Hij was niet verschenen. Bij de behandeling bleek dat verdachte bij een tante van Gagelet dezelfde fout had ge pleegd en van haar 60 had weten machtig te worden. Het O. M. wees er op dat verdachte die vroe ger een kantoor hield, thans zwervende is en dat herhalen van misdrijf te vreezen is. In verband hie rede verzocht het O. M. bq de uitspraak de gevangenneming van verdachte te gelasten. De oplichting bewezen achtend eischte het O. M. 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraken 14 Mei. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld C. de G. 28 jaar chauffeur te Waddinxveen, wegens net doen van een valache aangifte verdachte had bij den burgemeester aangifte gedaan, dat de gemeenteveldwachter ten tijde van de staking van houtbewerkers had uitgelokt de toen in die gemeente gestation- neerden rijksveldwachter te vermoorden tot 6 maanden gevangenisstraf door te brengen in een bijzondere strafgevangenis, doch voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaren. L. A. v. P. 48 jaar zonder beroep en W. den E. 56 jaar loswerkman, beiden te Stad a. h. Haringvliet, wegens diefstal van een paar schoenen en bedreiging met geweld tot ieder 2 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. K. H. 73 jaar logementhoudster te Middel- harnis, wegens bigamie, tot 2 maanden ge vangenisstraf, voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaren. N. P. 28 jaar kuiper te Vlaardingen, die terechtgestaan had terzake van meineed in een civiel geding, werd vrijgesproken. A. J. B. 20 jaar tuindersknecht, wegens het wegnemen van een auto, tot 6 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. G. K. 20 jaar tuindersknecht, wegens he ling tot 4 maanden gevangenisstraf, met af trek van de preventieve hechtenis. J. A. E. 46 jaar kok, gedetineerd, wegens een zedendelict, tot 9 maanden gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis. A. C. D. 33 jaar waker, wegens eenzelfde delict, tot 9 maanden gevangenisstraf met last tot onmiddellijke gevangenneming-, "S."A. P. "S. 3ë jaar Kolt,' gedetineerd, We gens eenzelfde misdrijf tot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. Q. C. v. T. 26 jaar houtbewerker, gedeti neerd, wegens eenzelfde misdrijf tot 5 maan den gevangenisstraf met aftrek, door te bren gen in een bijzondere strafgevangenis. De rechtbank heeft veroordeeld: A. M. K. 21 jaar, grossier in bloemen en J. J. S. 23 jaar monteur, wegens diefstal van een auto die onbeheerd in de Kruisstraat gepar keerd stond, tot ieder 6 maanden gevangenis straf met last tot gevangenneming op grond van vrees voor vlucht en herhaling van mis drijf. F. W. K. Z., een minderjarige gedetineerde in de Kindersluis werd wegens diefstal van een groot aantal artikelen ten nadeele van zq'n patroon, zonder toepassing van staf ter be schikking van de regeerir.g gesteld. P. V. 33 jaar koopman gedetineerd, wegens heling van een aantal van de door den vorigen verdachte gestolen artikelen, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. J. v. Z. 24 jaar loswerkman, gedetineerd eveneens wegens heling tot 9 maanden gevan genisstraf met aftrek der preventieve hech tenis, en met de bepaling dat 3 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaren. E. B. 27 jaar expeditieknecht, eveneens we gens heling tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. L. D. 27 jaar, chauffeur, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat H. Grens met de door hem bestuurde auto was aangereden tengevolge waarvan deze ge wond was geworden tot 8 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren, benevens 20 boete subs. 10 dagen hechtenis- A. v. H. 25 j. huisvr. van G. de B. te Rcrckan- je die terecht gestaan had terzake van meineed afgelegd tegenover de politierechter in de zaak van haar man die zich vregens beleedi- gjng te verantwoorden had, werd vrqgespro- ken. K. V. 46 jaar landbouwersknecht te Rhoon, wegens mishandeling van H. Zevenbergen, wien hij een klap tegen he hoofd had gege ven tot 1 maand gevangenisstraf Voorwaarde lijk met een proefty van o jaren benevens 25 boete subs 1° dagen hechtenis. M. A. J- v" d' W" 35 jaar havenarbeider recidivist gedetineerd uit anderen hoofde, we gens het plegen van eenige inbraken in Rid derkerk, Rrjsoórd en Oud Beqerland, tot 2 jaren gevangenisstraf. L. J. de L. 28 jaar machinist te Amster dam gedetineerd uit anderen hoofde te 's-Gra- venhage wegens mishandeling verdachte had W. A. Vos met een mes een wond in den 'ug toegebracht tot 6 maanden gevange- nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. C. M. Hagenaars 34 jaar metaaldraaier te Gouda, wegens verzet tegen de agent van po litie De Bruin en wegens beleediging van dien agent, tot 5 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaren. A. S. 31 jaar vertegenwoordiger wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat hq met de door hem bestuurde auto de voetgangster H. Bikkers had aangereden ten gevolge waarvan deze verwond was, tot 30 boete subs 10 dagen hechtenis. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN. Met no. 83 der Ned. Stscrt. werd verzon den de acte van de N.V. Standaard Hypo theekbank alhier. Gisteren zag een agent van politie in de Oudehaven een lqk drijven. De rivierpolitie heeft het lijk opgevischt. Aanvankelijk kon het niét geïdentificeerd worden, later bleek het te zijn van den 62-jarigen S. Brandei gewoond hebbend aan de Schiekade. De man werd reeds gedurende 14 dagen uit zqn woning vermist. Het lijk is overgebracht naar de algemeene begraafplaats Crooswijk. Het onderzoek naar de explosie bq de firma Bergvelt Bros aan de G'euzenlaan, heeft uitge wezen, dat de gasvlam is geslagen in een ketel, waarin men bezig was terpentijn te extra- heeren. Doordat aether-dampen zich hadden 1 ontwikkeld heeft de explosie plaats gehad. Dit onderzoek is geleid door scheikundigen. Heden voormiddag is niet militaire eer begraven de adjudant-machinist van de Marine, de Waal, die nog maar pas uit de tropen naar zijn vaderstad was gekomen,/ om hier met pensioen te gaan. De adjudant heeft hier echter spoedig den dood gevonden. De teraardebestelling had plaats op de alge meene begraafplaats Crooswijk. BEVALLENC. Termeer geb. de Bruin z. I C. Toso geb. v. d. Munnlk d. P. J. de Visser geb. Pruijsers z. M. de Graaff geb. van Slingerland d. a. Mertz geb. Broersen z. M. C. E. Olieman geb. Breedveld z. G. A. de Zwart geb. Lagendijk z. p. Kalkman geb. Krijgsman d. M C. Goudriaan geb. de Korte d. A. P. de Moor geb. van Evelingen d. C. van Bakel geb. Dallau z. G. J. Bos geb. Wesdorp d. H Weinrich geb. Broos d. J. F. van Alphen geb. Carabain d. H. van Ingen geb. v. d. Horst z. B. H. v. d. Poel geb Leive d J M. Kappe geb. Wymans d. M. J van Diest geb. Lambillion z. M. C. Vollaard geb. van Roosendaal d. C. den Hollander geb. van Rljssel z. ONDERTROUWD: G. Borkus wed. 55 j. en J. C. Middendorp jd. 41 j., Goudscheweg 62a J, W .v. d. Arend wed. 39 j. en A. de Wys jd. 31 j. Hilledyk 281a M. A. de Boer jm. 25 j. en ■M. E. de Bruijn jd. 22 j., Vrtjenbanschestraat 51a K. Burggraaf jm. 92 j. en M. A. Scheep maker jd. 26 j., Adrianastraat 94b P. Dam- steegt jm. 24 j. en P. W. van Veen jd. 27 j„ Zuidblaak 14 J. p. c. van Dongen jm. 23 j. en J. C. Hertogs jd. 22 j„ Roosendaal ca J. H. Gerritsen ges. 57 j. en J. H. de Jager wed. 59 J-- v. Allremadeplein 2aA. A. v. d; Graaf jm- 29 j. en J. J. Schrier jd. 35 j,. Spanjaardstraat 117a G. F. Kloot jm. 26 j. en A. M. Cremer jd. 20 j, Nieuwe Crooswijkscheweg 30a A. Mouwen jm. 24 j. en J. E. Witte jd. 21 j„ Slag- hekstraat 183b W. Mulder jm. 28 j. en G. de Groot jd. 24 j„ Blokmakerstraat 73b A. W- Niël jm. 25 j. en C. Janssen jd. 26 j., Haring- pakkersstraat 60b W. A. v. Ooijen jm. 26 j. en M. E. Braemer jd 22 j., Kettingstraaf 41a A. C. v. Overbeek jm. 23 j. en J. Janse jd. 25 j„ j Poortugaal C. J. Oxener jm. 30 j. en D. C. Smit jd. 20 j., Hillelaan 5a A. v. Oijen jm. 27 j. en B. L. Seghers jd. 25 j„ Putschelaan 64 J. Passchier Jm. 23 j. en N. v. d. Staay jd. t 20 j., Messcherstraat 37a C. de Raad jm. 26 j. en M. C. Pijnaken jd. 22 j„ Blommersdyksche- laa.n 6 A. Roos jm. 21 j. en J. Vijfvinkel jd. 21 j.. Randweg 67 M. H. Rubens jm. 30 j. cn F. Weissmann jd. 21 j.. Boezemsingel 152a J. de Ruiter jm. 31 j. en H. A. v. d. Lelij jd. 26 Snellinckstraat 59b P. G. v. Rijswijk jm. 23 J- en J. C. Stolk jd. 22 j., Rubensstraat 23b I Schellen jm. 22 j. en H. v. d. Stoep jd. 22 j„ v. d. Sluijsstraat 66a J. M. Scholte Jm. 24 j, en R. C. v. Bokhoven jd. 21 j„ Vlnkendwarsstr. 18a J. v. d. Schoor jm. 25 j. en N. Boeter jd. 22 j„ Strevelsweg 14b C. H. Slik jm. 23 j. en H. Kuiper jd. 23 j., B'rederikstraat 96a A. A. Snoeok Jm. 24 j. en B. L. E. Scheffer jd. 24 j., i Doeries.straat 70b J. I-I. v. cl. T«.ic jm. -ü 01 «u E.' Viool jd.'22 j., 2e Lómbarastraat 1 W. F. H. Th&mer jm. 29 j. en A. C. t1. de Jongh jd. 29 j., Banierstraat 114a J. Vermeulen Jm. 25 j. en K. Brouwers jd, 29 j„ Heiukenszand H. Visser jm. 29 j. en M. E. v. d. Veen jd. 30 j„ Zwaanshals 310a P J. Visser jm. 29 j. en M. J. Krul wed. 31 j., Alcidisstraat 21a J. West- ptaal jm. 24 j. en J. v. d. Kruk jd. 18 j., Roze- marifnstraat 37 H. A. de Wilt jm. 27 j. en C. W. Reinking jd. 21 j.. Wandeloordstraat 31 C. v. Wingerden jm. 28 j. en F. Boelsen jd. 21 j-. Prins Alexanderstraat 17a C. de Winter jm. j 21 j. en W. J- Mussert jd. 20 j., Asterstraat 34c j A. Zoeteweij jm. 23 j. cn E. Veenman jd. J '9 j., Feiienoordstraat 5b J. A. Zwikstra jm. 22 j. en P. Wendrich jd. 21 j., Amsterdam G. M. v. Houten jm. 25 j. en Vergoed jd. 22 j., I Groningen IC. Apon jm. 24 j. en M. C. Tindal jd. 21 j„ Goudscherijweg 41h J. Bakkers jm. 26 j. en J. Boon jd. 21 j., Sehoouoordslraat 37b A. Berkhout jm, 24 j. en C. A. v. d. Sterre Jd. 22 j., Kruiskade 59a A. C. den Boer jm. 28 j. en F, F. de Jong Jd. 28 j., G. v. d. Llndestr. 45a -J. L. van Bueren jm. 25 j. en.G. den Haan jd. 24 j., Berkelschelaan 87b W. v. Buren jm. 28 j. en C. W. v. Saltbommel jd. 19 j., Blanken burgstraat 67 J. Dyksman jm. 24 j. en M. M. do Lange jd. 21 j„ Beverstraat :18b P. J. L. v. Ette jm. 25 j. en G. A. Busman jd. 25 j„ Henegouwerlaan 38a R Fenne.ma jm. 24 j. en I. P. de Regt jd. 23 j„ Johan Idastraat 36a M. F. Fiolet jm. 21. j. en C. de Moor jd. 19 j-, Eleonorast.raal 24a .T. Groenendijk jm. 29 j- cn W. O. Brunold jd. 29 j., Joh. Brandtsfraat 30b J. J. A. y. Haasteren jm. 25 j. en S. Ne<leijipr jd. 26 j., Schiedam P. C. v. Ba"* Jm. 28 j. m M. Boqgh jd. 22 j„ Jensiusstr»at 19b G. v- Hoek jm. 25 1. en A. v. ,jd" ^4 j„ Betja Wolffstraat 18 M. Hoiier"0®'c J?}..25 j. en A. M. J. de Weyer jd. 25 ,B, ken Huetstraat 80C J. J. A. Jansen J"1;®. A en E- d« Vries Jd' 17 j„ Gerard Schojtei^raat 7<, G. c. Jonge jan 1m 31 1 en S. B**1 J. J-» s-Gravenhage J- M Kemner Jm- 2,6 fj' en M. P. A. v. Raak jd. 23j. l£üc Kuhcrtstraat l22b - A. Kok jm. J' en A. Scbee1sJ-> Rozenburgstraat loa 1 5 J. Konios jm. „2 j. en Mi c_ A Boschman id 21 Xé .^"dorpsplein 21b W. J. v. d. Kooi) jm. 2" 1 en JJ. W. F. v. d. Linden jd. 23 j„ Boschlaan 30b jfraijo jm. 25 j. en G. Venema jd. 24 j„ Carnisselaan 25b N. La he ij jm. 23 j. en _y'T v- Bekkum jd-. 21 j., Corverstraat 20a U- r?' r^nhouts jm. 28 j. en C. Hendriks jd. 20 J„ "ftrwt 9a A. J. Lievense jm. 26 j. en C. v. a. Wielen jd. 19 j„ Goudschesingel 141a J. -• Lupgena jm. 21 j. en J. A. Driessen jd. 20 j., Boschlaan 27b C. P. v. Merkerk jm. 28 j. en M. J. v. Varik jd. 24 j., Nieuwe Rubensstraat 80a E. J. W. Paerels jm. 30 j. en P. de Melker jd; 22 j., Pieter de Hooghweg 125e P. v. Rhee wed. 28 j. en I. Vedder jd, 20 j., Retièfstraat 18b M. Rooiiens jm. 28 j. en W. C. Wijntjes jd. 30 j., Rembrandtatraat 50b G. J. Seekles jm. 25 j. en D. Buiis jd. .27 j., Zinkeiweg 33a B. IC. Ververs jm. 40 j. en P. W. de Boer gesch. 53 j., Prinsenstraat 5a F. A. W. Walop Jm. 24 j. en J. M. Simonis jd. 20 j„ Hoyledestraat 7b 'H. J. Emanuels jm. 25 j. en W. J. Vrijdag jd. 25 J., Kapelle H. A. Klatten jm. 24 j. en T. Byi jd. 20 j,, Goudscheryweg 189b G. J. Meulenbroek jm. 23 j- en A. G. Westervoorde jd. 22 j„ Oranjeboom straat 375a L. Nijman jm. 23 j. en K. A. Berkelaar jd. 19 j„ Spastraat 6 P. Overkleeft jm- 24 J. en M. Wanda jd. 17 j., Baan 102 L. de neus jm. 26 j. en H. J. Ketting jd. 25 j„ Afrikaanderplein 28a c. H. van Toorn jm. 24 j. en A. C. de Fouw jd, 24 j., Ridderkerk J. M. Wage^aar jm. 28 j. en J. A. Boer jd. 23 j Will em sstraat 7. GEHUWD G. H. Pesman jm. 30 j. en H. IT. Quispel Jd- 25 j. - F. Nachtweh jm. 28 j. en G. A m 't Velt jd. 28 j. OVERLEDENI. E de vink ongeh. m. 21 a Chravesande d. 10 m. A. H. E. patings vr. V. p. A. Versyde. 56 j. E J. v. v' J- H. C. Brünner 65 j A. Struyk wede. v. p. v. d. Ent 79 j. D M E Janzee wede ,.on,'3 j S. de Ruiter m. van H. Schuur- T3.f i. -1' J- c- de Bruin wede. v. A. A. Boxhoven 87 j. - J. J. v. Sandwyk wede. v. J. fr: Bflleveld 80 j. K. Polderman m. van H. v. Vliet 66 j. w. Salomons m. van M. Schilper- oord 72 j. M. C. H. Beukema vr. v. G. v. Schalk 68 j. Voorts als levenloos aangegeven: L. C. Over- weel geb. Wielaard d. M. Luthart geb. Hoog moed z. BEVALLEN: H. Lint geb. Klugkist z. - J. de Bruijn geb. Rijs dijk z. M. Bubberman geb. Mulder z. M. van der Linden geb. Tung d. H. J. Helj geb. Dubbeling z. F. G. P. Houtsma geb. van Es z. ONDERTROUWD: J. Nieuwland 23 j., Zeven huizen en A. M. Kalisvaart, 21 j„ alhier. GETROUWD: A. Nederlof 33 j. en W. Ladage 30 j., Rotterdam B. Rynsburger 28 j., Hazers- woude en C. A. van der Kloot 24 j„ alhier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2