%t 22 m POLITIEK ALS BUSINESS. H Rotterdam in doods gevaar. DE STERRENHEMEL IN MEI. 7K\ te 11 ure. 15 MEJ te 10 URL te 91 URE. SN'JDEN... te 101 URE £r jorti GROOTE TABAKSDÏEFSTAL OPGEHELDERD. RIJKSSUBSIDIE AAN DE R. K. KWEEKSCHOLEN. DR. TOWNSEND ZAG MILLIOENEN IN. ER WOENSDAG 6 MEI 1036 Verschillende arrestaties, ONDERZOEK WORDT NOG VOORTGEZET. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. HET AFTREDEN VAN KOL. DORREN Kent de Regeering den waren toestand Vasthouden aan den gouden standaard vereischt 6 mïllioen jaarlijk schen steun. Regeeringsplannen tot onthouding ervan aan meerdere scholen. Boud van R. K. Kweekscholen noemt maatregel ongemotiveerd. TWEEDE KAMER. DE MOEILIJKHEDEN VAN „LEERDAM". DE DIETSE SPELERS. voor de vierde maal naar West-Indië. DE OMZETBELASTING OP LUXE- BROOD. EXAMEN HANDENARBEID. - Een beweging, waarin het een en ander aan den strijkstok blijft hangen. WATERVLIEGTUIG, VER ONGELUKT. F f De N.V. voorheen L. D. aan de Hoogstraat ondervond sinds enkele maanden in haar de biet den druk van sluikhandel, ten aanzien van haar merken pruimtabak. Na allerlei na speuringen kwam de bedrijfschef van genoem de firma op zekeren dag terecht bij den win kelier S. te Baarn, die vertelde, dat hij de tabak lager dan tegen fabrieksprijs uit Rot terdam kon betrekken. Bij verder informeeren kwam aan het licht, dat de tabak afkomstig was van den 45-jarigen winkelier H. H. J. te dezer stede. De chef deed aangifte bij de politie en de winkelier werd aan het bureau ontboden. Bij het verhoor, dat werd afgenomen, bleek dat deze winkelier op zijn beurt de tabak betrok van den 50-jarigen werkloozen expe ditie knecht M. van A., wonende alhier, die de tabak bewaarde ten huize van een kennis van hem, de 53-jarige mej. V. N. Beide per sonen werden gearresteerd en bij de juffrouw werd een onderzoek in haar woning ingesteld en daar vond men nog een hoeveelheid tabak, ter waarde van plus minus 200. Het verder ingestelde onderzoek leidde naar den portier van de firma L. D., den 41-jarigen S.- A., die op 1 Mei werd aangehouden. Uit het verhoor, dat volgde bleek, dat reeds ge- ruimen tijd diverse hoeveelheden tabak door den winkelier H. H. J. op verzoek van den werkloozen slager A. K. uit Hilversum was verzonden naar den hier boven genoemden winkelier S. uit Baarn. Deze K. werd op 2 Mei, op verzoek van de Rotterdamsche politie te Hilversum aangehou den en naar Rotterdam overgebracht. Tegen mej. V. N. is proces-verbaal opge maakt en zij werd later op vrije voeten ge steld. De portier, de Rotterdamsche winkelier en'de expeditieknecht, die bekend hebben ge durende maanden tabak van de firma L. D. ontvreemd, respectievelijk geheeld te/ hebben zijn gisteren voor den Officier van Justitie ge leid. Het onderzoek in het Gooi is nog niet beëindigd en in verband daarmede, zal de Hilversumsche slager eerst 7 Mei a.s. naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Hoe men te werk ging. Omtrent dezen tabaksdiefstal vernemen wij nader, dat de portier de man was, die de goe deren wegnam. Mej. V. N., wonqjade tegenover de firma L. D. aan de Hoogstraat, ontving geregeld bezoek van den meer genoemden expeditie knecht M. v. A., die na zijn bezoek wel eens een praatje ging maken met den portier van de firma L. D. Op zekeren dag vroeg deze den portier of er niets te verdienen viel, waarop geantwoord werd: „ik zal wel eens zien". De portier be gon toen met tabak te stelen, welke tabak door den expeditie-knecht beneden den prijs werd verkocht aan den winkelier H. H. J. te dezer stede. De portier wist evenwel zooveel tabak weg te nemen, dat de winkelier er geen raad meer mee wist en daarom werden de hoeveelheden opgeslagen bij mejuffrouw V. N. aan de Hoogstraat. Aangezien de hoeveelheden hoe langer hoe grooter werden heeft de Rot terdamsche winkelier een slager uit Hilver sum, dien hij kende, gevraagd hem te helpen om de tabak van de hand te doen en deze zag waarlijk kans de tabak in Baarn te plaatsen. Daar de politie er echter nog niet heelemaal achter is, of nog niet meer personen bij deze „affaire" zijn betrokken, wordt op het oogen- blik in het Gooi-gebied een uitgebreid onder zoek voortgezet. In groep I van de mededingers naar een plaats in de finale om het persoonlijk kam pioenschap van Rotterdam, zijn gisteravond in de Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeniging de partijen Gorisdr. Vlietstra, drs. Ten KateBaumann en BuitenhuisWiemen ge speeld. Geen dezer ontmoetingen kwam tot een be slissing, maar resp. dr. Vlietstra en Wiener staan op winst; in de andere partij zijn de stellingen nog in evenwicht. We hebben melding gemaakt van het eervol ontslag aan Kolonel Dorren als commandant van de afd. Mariniers alhier. Ter voorkoming van misverstanden zij in verband met de functie-wisseling nog op het volgende gewezen. Sedert 1934 nam Kolonel Dorren twee func ties waar: hij was chef van het korps mari niers in zjjn geheel en tevens commandant van de plaatselijke afdeeling alhier. Deze laatste functie is nu overgedragen aan kapitein L. Lugt. Kolonel Dorren houdt overigens Rotterdam als standplaats en zijn bureau blijft in de Rotterdamsche kazerne gevestigd. Dat wil zeggen: inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver keer nadert en de weg te smal is voor drie auto's naast elkaar, 'n Manoeuvre, die bijna zeker naar hospitaal of huis-van-be- waring voert! Aan het einde van de gistermiddag gehou den openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft de heer D. G. van Beuningen de volgende verklaring uitge sproken: In de vorige vergadering van onze Kamer heeft de heer Kersten in herinnering gebracht, dat toen juist een jaar geleden de devaluatie van het Belgische betaalmiddel aan het reeds lang ernstig verzwakte concurrentievermogen van de Rotterdamsche haven den genadeslag had toegebracht. Hij moest toen tevens eon- stateeren, dat nog rlechts één van de deswege aan de landsregeering gevraagde maatregelen, n.l. die betreffende de loodstarieven, tot stand was gekomen. Sedertdien mochten wjj op 1 Mei j.l. op de buitengewone vergadering, waarin de Amsterdamsche Kamer van Koophandel haar 125-jarig bestaan heeft herdacht, uit den mond van den Minister van Handel, Nij verheid en Scheepvaart vernemen, dat de in de toekomst te voeren havenpolitiek en de daarmede nauw samenhangende kwestie van verlaging van havengelden en terreinhuren, alsmede die der Rijnvaartpremies, thans op korten termijn door de daartoe ingestelde interdepartementale commissie bestudeerd i s er dat deze commissie reeds twee zeer belang rijke rapporten heeft uitgebracht. In het bij zonder trof ons, dat de Minister mede ver klaarde te vertrouwen, dat de regeering ten aanzien van dit zoo bij uitstek nationale vraag stuk zeer binnenkort een definitieve beslissing zal nemen. Wij hopen, dat deze beslissing ten volle in overeenstemming zal zijn met den ernst van de nooden, waarmede onze haven heeft te kampen. Het is immers onmiskenbaar, dat eiken dag vertraging in de verwezenlijking van de door de havensteden naar voren ge brachte wenschen, nieuwe ernstige, zoo niet onherstelbare verliezen medebrengt. Versch ligt ons b.v. de tijding in het geheugen, dat belangrijke transatlantische lijnen de ha ven van Rotterdam niet meer zullen aandoen. Dat dit een ramp voor Rotterdam betee- kent begrijpt elk deskundige. De lijnen die voor Rotterdam verloren gingen, deden onze haven nagenoeg vanaf haar oprichting aan. Het stond daar zoo laconiek: „Naar wij ver nemen zal de Woermann Lijn vanaf 1 Mei Rot terdam niet meer aandoen en na Hamburg als eerste haven Antwerpen aanloopen. De Duitsch Oost-Afrika Lijn zal vermoedelijk dit voorbeeld volgen". Maar de Rotterdamsche couranten, die deze rampzalige tijding brachten, hadden met rouw randen moeten verschijnen! Deze lijnen gingen naast ander belangrijk verkeer verloren, en er zal nog veel meer ver keer verloren gaan, doordat de wereldhaven Rotterdam zich niet heeft weten aan te passen aan de wereldtoestanden, doordat de overheid van staat en stad, ondanks de tallooze waar schuwingen van deskundige zijde, ondanks het tot vervelens toe aandringen ook van onze Kamer, de ware toestanden niet heeft door zien of begrepen, en, vasthoudende aan den gouden standaard, niets of nagenoeg niets heeft gedaan om de Rotterdamsche haven te steunen. Met halve maatregelen komen we er niet meer. Het verkeer dat verloren ging. zal voor jaren voor Rotterdam verloren blijven en om te behouden wat nog rest, zullen zeer drastische maatregelen noodig zijn. Het steunverleenen aan de lijnbooten alleen, hoe welkom ook, zal niet meer afdoende zijn. Wil de regeering star vasthouden aan den gouden standaard, dan zal het ver keer over de geheele lijn moeten worden ge steund om verder dreigende afvloeiing te voor komen. Hoe dit geschieden moet om doelmatig te werken en de meest mogelijke vruchten af te werpen, weten de Rotterdamsche scheep vaartondernemers uit den aard der zaak beter dan de leden van de zooeven genoemde inter departementale commissie. Daarvoor zijn naar globale berekening zes millioen gulden 'sjaars nojdig. Pakt men dezen reeds veel te lang slepend gehouden, zoo hoogst ernstigen toestand niet volkomen afdoende aan, dan zijn, ik ben daar van overtuigd, de gevolgen niet te overzien. Dertien maanden geleden heb ik van deze zelfde plaats een rede gehouden, die zeer som ber gestemd was, veel te somber en overdre ven volgens velen. Het stemt mij waarlijk liet tot vreugde, dat mijn onheil voorspellende woorden reeds ten deele bewaarheid werden; hoe gaarne had ik het anders gezien. Maar als de regeering haar koers thans niet te elfder .ure wijzigt, of als zij dat niet wil, Rotterdam dan met afdoende middelen steunt, zullen we, vrees ik, nog heel andere dingen beleven. De regeering moet nu eindelijk den ellen- digen toestand van Rotterdam en de nog som berder toekomst moedig onder de oogen zien. Alleen zij kan hier de noodige hulp verleenen en zi) móet dit doen; zij staat, den gouden standaard handhavende, voor de consequentie, dat zij onze internationaal georiënteerde ha ven in de gelegenheid moet stellen de con currentie met het buitenland vol te houden. In aansluiting op deze woorden van den heer van Beuningen wees ook de heer Kersten er nog eens op, dat de Regeering zich overtuigd mag houden, dat deze en andere geluiden niet voortkomen uit pessimisme, doch volkomen passen op de werkelijkheid. Spr. zeide het te betwijfelen of de Regeering die werke lijkheid wel kent, anders zou zij toch wel nan- delen nu de Rotterdamsche haven in doodsge vaar verkeert. Overigens meende spr. nog zijn bevreemding er over te moeten uitspre ken, dat de Kamer van Koophandel van Rot terdam niet eens is gekend by de genoemde interdepartementale commissie. Waar het gaat om de levensbelangen van de Rotterdamsche haven, had men toch mogen verwachten, dat het officieel vertegenwoordigend lichaam van die belangen niet was voorbijgeloopen. Zonder verwijl moeten thans op korten termijn maat regelen worden genomen. VJUOIKVJ VHVW ZtNiTH De zon staat in Mei in de sterrenbeelden den Ram en den Stier; daar tegenover liggen de Weegschaal en de Schorpioen; deze staan dus te middernacht in het Zuiden (zie kaartje.) De middaghoogte van de zon is op 1 en 31 Mei resp. 53 gr. en 60 gr. Vanaf 21 Mei bereikt de zon te middernacht nog geen diepte van 18 gr. onder den N- horizon en duurt de schemering den geheelen. nacht. De dagen lengen van 14 u. 53 min. tot 16 u. 22 min.; aangezien het midden van den dag de geheele maand 3 4 4 min. vóór den mid delbaren middag valt, is het lengen der da gen 's morgens en 's avonds even sterk. Maan: V.M. 6 Mei; L.K. 14 Mei; N.M. 20 Mei; E.K. 28 Mei. Planeten: Mercurius is de eerste helft van de maand als avondster waar te nemen; omstreeks 10 Mei gaat hjj 2 uur na de zon onder. Venus en Mars zyn onzichtbaar. Jupite^ in Ophiuchus (den Slangendrager), komt begin Mei te 23 u.. (zonnetijd, einde Mei te 21 u. op. Saturnus staat in den Waterman en komt aan het einde der maand 1% u. na midder nacht op. Daar de aarde zich dicht bij het vlak van den ring bevindt, zien wij dezen zeer smal. Op de interessante verschijnselen, die in de komende maanden aan den ring te zien zullen zijn, komen wij nog nader terug. De Bond van R. K. kweekscholen hield dezer dagen een algemeene spoedvergadering te 's Bosch, om te beraadslagen over de plan nen der regeering tot onthouding van sub sidie aan meerdere R. K. kweekscholen. Aanwezig waren de vertegenwoordigërs- (sters) van alle, in totaal 46 R. K. kweek scholen, terwijl de vergadering werd bijge woond door dr. Van Gils, algemeen voorzit ter van den Nederlandschen R. K. Schoolraad en dr. Verhoeven, directeur van het Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding. Algemeen was men van oordeel, dat een dergelijke maatregel ongemotiveerd was in verband met de onweerlegbare cijfers der statistiek. Als grondslag voor het aantal benoodigde R. K. kweekscholen mag aangenomen wor den het aantal katholieke leerplichtige leer lingen in ons land, dat nog beduidend hooger is dan het aantal leerlingen op de katholieke lagere scholen, welk aantal op 1 Januari 1935 in totaal 473.761 bedroeg. Voor dit aantal leerlingen zijn reeds noodig 13.500 leerkrach ten, waarvoor onze R. K. kweekscholen voor het meerendeel in het verleden gezorgd heb ben. Nu rijst de vraag, hoeveel leerkrachten zyn er elk jaar noodig, om de openvallende plaat sen aan te vullen; m.a.w. hoe groot is de slijtage onder het R. K. onderwijzend perso neel? Hiervan is direct afhankelijk het aanta. leerkrachten, dat door dè R. K. kweekscholen jaarlijks moet geproduceerd worden en hier mede hangt dan weer samen het aantal kweekscholen, dat in deze behoefte voorziet. Volgens de regeering zou de jaarlijksche slijtage bij hét R. K. bijzonder onderwijs hoog stens te schatten zijn op 5% procent; een schatting, die niet nader gemotiveerd wordt en die voor het R. K. bijzonder onderwijs zeker te laag is. Op die slijtage-raming, die steunt op cijfers van 25 jaar geleden en die door geen statistic* van den laatsten tijd wordt gesteund, bouwt de regeering haar motief, om aan een aantai R. K. kweekscholen het rijkssubsidie te ont trekken. Daar de werkelijke slijtage meer de 7 pet nadert, is er voor ons R. K. onderwijs, of lie ver voor de opleiding van R. K. onderwijzers- lessen) geen enkele R. K. kweekschool te veel. De vergadering sprak dan ook haar g r o o t e teleurstelling daarover uit, dat tot uit voering vah artikel 214 ter wordt overgegaan, terwijl een objectieve norm tot uitvoering van het wetsontwerp ontbreekt, aangezien geen sljjtingspercentages van de laatste jaren be kend zijn. Eerst moge de regeering daarom een slijtage-statistiek door 't Centraal Bureau voor de Statistiek laten opmaken, om daarna tot het bepalen van een vermindering over te gaan. De vergadering vertrouwde, dat de regeering alsdan tot de overtuiging zou komen, dat er, ook met het oog op den ge- stadigen groei van het R. K. bijzonder onder wijs, geen enkele R. K. kweekschool het zoo hoog noodige subsidie zou verliezen. Bij bovenstaande cijfers van het aantal be noodigde leerkrachten is geen rekening ge houden met het aantal R. K. onderwijzers in Oost en West. Toch is dat getal beduidend. In 1936 zjjn in Oost-Indië bij het R. K. onder wijs werkzaam 3217 leerkrachten. Voor West Indië ontbreken op dit oogenblik de cijfers. Zeker is een groot aantal daarvan opgeleid aan de R. K. kweekscholen in ons land. En hoeveel R. K. onderwijzers en onderwijzeres; sen, opgeleid door onze R. kweekscholen, zijn èn in ons land èn in de-beide Indië niet werk zaam bij 't openbaar onderwjs.? Mr. Romme benoemd verklaard. I De voorzitter van het Centraal stembureau heeft in de vacature-Feber als lid der Tweede Kamer benoemd verklaard den heer mr. C. P. M. Romme te Amsterdam. Wat deed de regeering Het Tweede-Kamerlid Kuiper heeft aan den' Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Aangenomen, dat de Minister overtuigd is van het groote belang, om, tot behoud van werkgelegenheid, de glasfabriek te Leerdam in stand te houden, wil Z.Exc. dan mededee- len, wat zijnerzijds daartoe is verricht 2. Wil de minister mededeelen, in hoeverre het juist is, dat voorstellen van den kant der directie tot oplossing der moeilijkheden ge daan, door de regeering zijn afgewezen, en zoo ja, om welke redenen? 3. Kan de minister mededeelen, of het juist is, dat van den kant der regeering een oplossing zou worden bevorderd, die de glas fabriek te Leerdam onder buitenlandsche in vloeden zou brengen, met het gevaar, dat de fabriek binnen afzienbaren tijd zal worden stil gelegd? Op uitnoödiging van den Surinaamschen kunstkring te Paramaribo zullen de Dietse Spelers onder leiding van Willem van der Veer op 29 Mei a.s. per s.s. Stuyvesant voor de vierde maal naar West-Indië vertrekken. Het gezelschap zal bestaan uit de dames Eily van Stekelenburg, Jeanne van Rijn en de heeren Willem van der Veer, Jan Mulder en Jan van Ees. Ter toelichting van den maatregel van het heffen van omzetbelasting van luxe-brood moge nog het volgende dienen: De administratie der belastingen heeft zich altijd op het standpunt gesteld, dat het brood alleen in den gewonen vorm, met inbegrip van de kadetjes, zou zijn vrijgesteld van de omzetbelasting, maar dat alle luxe-brood daar buiten viel. De tariefscorqmissie was het niet dat stand punt niet eens met het gevolg, dat tot nu toe ook het luxe-brood van de belasting was vrij gesteld- Thans echter heeft de tariefscommissie in tegenstelling met haar tot dusver ingenomen standpunt een beslissing genomen, welke overeen komt met het inzicht der administra tie. Dit zal aanleiding geven tot ©en verande ring in de toepassing van de wet op de omzet belasting ten aanzien van het luxe-brood. En deze veranderde toepassing zal, gelijk gemeld, ingaan op 15 Mei a.s. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft in de commissien, welke in 1936 belast zijn met het afnemen van de examens ter verkrijgen van de akten van bekwaamheid voor school- en huisonderwijs in handenarbeid benoemd te: 's-Gravenhagea. tot lid en voorzitter mr B. Jorna, schoolopziener van het lager onderwijs m de inspectie Rotterdam, te Rotterdam: b. tot plaatsvervangend voorzitter: J. B. Visser, inspec teur van het lager onderwijs in de inspectie Dor drecht, te Dordrecht. Dr. Townsend is een typisch Amerikaan uit Amerika. Zijn uiterlijk is honderd pro cent Amerikaansch. Hij is lang en mager, tanig en zwaar gebrild. Hij' praat met een krakende, soms overslaande stem. En hij heeft een keurig verzorgden, witten haardos. Zoo op het eerste gezicht doet hij levendig aan Mr. Ford denken, óók zoo'n honderd procent Amerikaan, incarnatie van Uncle Sam. Van Dr. Townsend verwachten millioenen Amerikanen thans het heil. Millioenen Ame rikanen, die tegen de zestig loopen of het al zijn en die niet weten, hoe en waarvan zij hun oUden dag ordentelijk kunnen halen. Hij is de man van het twee-honderd-dollar-per- maand-pensioen-plan. Dr. Townsend wil, dat de regeering eiken Amerikaanschen burger van zestig jaar en er over op non-activiteit zet en hem of haar dit vaste inkomen waar borgt. Zulks onder voorwaarde, dat de pen sioengerechtigde zich verder van alle werk zaamheden onthoudt, de twee honderd dollar uitgeeft zonder er een cent van te potten en zich als een fatsoenlijk mensch gedraagt. Wie in de gevangenis heeft gezeten, is niet pensioengerechtigd. Een zestiger, die alsnog in de gevangenis mocht raken, verliest zijn recht op pensioen. Volgens Dr. Townsend is zjjn plan het ei van Columbus. De kosten wil hij bestrijden met een belasting op alle transacties. Aan gezien er een flinke tien millioen pensioen gerechtigden zijn, zal er voorloopig onge veer 25 milliard dollar in omloop worden ge bracht, waardoor de koopkracht enorm wordt Verhoogd. Het zal zooiets als een sneeuwbal zijn. Gaat het zaakje eenmaal aan het rol len, dan is er geen eind aan te zien. Het geld zal letterlijk gaan stroomen. Over de lawine, die er eventueel het gevolg van kan zijn, maakt Dr. Townsend zich niet erg bezorgd. Zijn voornaamste zorg is, het geval aan den gang te brengen. Hoe de economic! er over denken, laat hem volkomen koud. Dat zijn menschen van de theorie, zegt hij, die tot dusver van de practijk steeds ongelijk heb ben gekregen. De kracht van zijn plan zit hierin, dat het zich volkomen bij het kapita listische systeem aanpast. Dr. Townsend is een voormalig socialist, voor wien het vast is komen te staan, dat een socialistische sa menleving voor Amerika een onding is. Daar om past hij zich aan. in de overtuiging, dat het kapitalisme sterker is dan welk ander stelsel ook. Hoe hij aan het ei van Columbus gekomen is? Wel, Dr. Townsend behoort tot de dui zenden en duizenden, wier eenige hoop op de toekomst een ondersteuning van wie dan ook is. Hij oefende zijn practijk in het Midden Westen uit, waar de afstanden groot, de ver-, voermiddelen slecht en de patiënten meestal arm zyn. Door uiterste zuinigheid slaagde hij er in, een klein kapitaaltje te vergaren en hij belegde dit in door Wallstreet aanbevolen fondsen. En zooals tallooze anderen trok hy, nadat hij zjjn practijk had neergelegd, naar het zonnige Californië, om daar van een ge lukkigen en onbezorgden ouden dag te ge nieten. Opeens kwam de groote crisis. Zijn aan- deelenbezit bleek waardeloos en hij was een arm man. Net als zoovele lotgenooten. En hy kon evenals zij niet meer van voren af aan beginnen. Hij was te oud. Daar zat hy nu in het zonnige Californië, met den honger voor oogen. Kort daarna begon Upton Sinclair zijn groote, socialistische Epicplan te propagee- ren, het plan, dat van Californië een socialis- tischen staat moest maken. Townsend bestu deerde het en kwam tot de conclusie, dat een socialistische staat tusschen- zeven en veer tig kapitalistische staten een onding was. En al peinzend kwam hij op zijn plan. Het had volgens hem de groote verdienste, een voudig en voor iedereen duidelijk te zijn. Hij vertelde het eerst aan zyn kennissen, daarop aan de buren, vervolgens in een ver gadering. En voor hij het goed begreep, was de Townsend-beweglng ontstaan. Hij kreeg overal aanhangers, de Townsend-clubs scho ten uit den grond op en de Townsendisten telde men dra bij de duizenden. Townsend werd als een profeet geëerd en toen hij neen zelde tat Upton Sinclair, was diens lot bezegeld. Het Townsendisme was aan een vruchtba ren bodem ontsproten. Californi is het land der secten en bewogingen. Een groor percentage der bevolking bestaat uit rente niers, van overal uit de Vereenigde Staten herwaarts gekomen, om te genieten van al tijd blauwe luchten en eeuwigen zonneschijn Door de groote crisis vervielen vele van die renteniers schier tot den bedelstaf en ze ga ven graag gehoor aan den man, die alles weer in orde zou maken. Derhalve werd Ca lifornië en met name de stad Los Angeles het bolwerk van de beweging. Daar werden groote kantoren ingericht. Maar de beweging verspreidde zich ook buiten Californië. En ongeloofelijk snel. Dit mede dank zij een zakelijk opgezette pro paganda. Hier had Dr. Townsend slechts het voorbeeld van vele voorgangers te volgen. Politiek als business is in de Vereenigde Staten niet nieuw. En in zekeren zin is de organisatie van het algemeen menschelijke verlangen naar rijkdom en een goed leven steeds zakelijk geëxploiteerd geworden, naar de geschiedenis ons met voorbeelden als de beruchte John Law-affaire in Frankrijk en de even beruchte South Sea Company in Enge land bewijst. De menschen hebben er in vroe ger eeuwen alles voor over gehad, Om met één slag rijk te worden. En heden ten dage voelen ontelbaren in de Vereenigde Staten iets voor een denkbeeldig fortuin,, dat hun een jaarlijksch inkomen van 2400 dollar waarborgt. Tal van vereenigingen en bewegingen zijn in de Staten als een zakelijke onderneming opgezet. Om te beginnen de befaamde Klu Klux Klan, wier propagandisten een percen tage ontvingen van de contributie van elk nieuw aangebracht lid. In dien geest organiseerde Dr. Townsend ook zijn „Old Age Revolving Pension", kort weg O.A.R.P. Betaalde propagandisten sticht ten overal Townsend-clubs. Momenteel zjjn er ongeveer zeven duizend. Er zijn duizenden i leden, die een minimum van een dollar beta len. Daarnaast brengen collecten flinke be dragen op. Voor zoover men heeft kunnen nagaan, bedroegen de inkomsten van de O.A. R.P. tot dusver een flink miliioen. Dank z ijde zakelijke organisatie is het Townsendisme een macht van beteekenis ge worden. Men betitelt het reeds met de bena ming, die elke beweging van eenig belang zich op een bepaald tijdstip ziet toebedeeld. En wel die van derde partij. Naar het schijnt, denkt Dr. Townsend er niet aan, zooiets te ondernemen. Wel echter is hij van plan, zich bj de a.s. presidentsver kiezingen te doen gelden en aldus in het voetspoor van den bekenden Father Coughlin te treden. Dr. Townsend moet intusschen niet veel van de „Social Justice" van den radio- priester hebben. Hij heeft zich nogal sma lend over diens veertien punten uitgelaten en gezegd, dat er twaalf te veel waren, waarop Father Coughlin in Dr. Townsend's play twaalf punten te weinig heeft gevonden... De twee puntert hebben we reeds vermeld. Het pensioen en de belasting op alle trans acties. Dr. Townsend acht ze alleszins vol doende. Hj wenscht geen sociale revolutie, maar een verzekerden ouden dag voor men schen, die hun heele leven hard hebben ge werkt. Hij steunt hier op een bij het Amerikaan- sche volk diep gewortelde overtuiging, dat de oppassende burger, die flink werkt en eerlijk is, daarvoor beloond wordt En dat die burger ook recht op belooning heeft. De mas sa is opgevoed in het geloof aan Amerika als het land der rechtvaardigheid. Wie er werkt, is er op zijn ouden dag binnen. Nu dit niet het geval blijkt, tracht men den rustigen ouden dag te forceeren. En de velen, die den droom van hun leven vervliegen zagen, de velen, die inplaats van een Amerika met een kans voor iedereen, een Amerika aanschou wen met een massa van vier en twintig mil lioen, die van ondersteuning moeten leven, klampen zich aan de fata morgana van het Townsend-plan vast. Ze gelooven er stellig in. Evenais Dr. Townsend laat het hun on verschillig, waar het geld vandaan moet ko men. De vraag, of ze in het armhuis terecht zullen, komen, of zullen moeten gaan bede len, vinden ze oneindig belangrijker. Het spel der millioenen heeft geen beteekenis voor hen, tezeer als ze gewend zijn aan de mil- lioenendansen der voorspoedjaren. Omdat het Townsendisme een machtige beweging geworden is, werd ze bereids voor het front van een senaatscommissie gedaagd. Daar heeft men de zakelijke organisatie kun nen vaststellen. Een getuige heeft er ver klaard, van Dr. Townsend de opmerking ge hoord te hebben, dat er millioenen in zaten". Wat Dr. Townsend daarmee precies bedoelde, is niet komen vast te stdan. Wel kon men nagaan, dat Dr. Townsend thans van zijn plan leeft, er een bescheiden inkomen uit heeft, evenals diverse zijner organisatoren, van wie enkelen maandelijks eenige duizen den dollars provisie Incasseeren, die echter naar ze beweren, bijna heelemaal aan admi nistratiekosten vérloren gaan. - Inmiddels is er een klein verschil van iWèe- ning1" in dë' politieke naamloöze ven!W0f*('!lJp geweest. De secretaris, een zekere Clements, is aan kant gezet, omdafeen krant hem als den eigenlijken leider en Dr. Townsend als een stroopop gekwalificeerd had. De man heeft voor de senaatscommissie uit de school geklapt. Hij verklaarde, als secretaris hon derd dollar in de week verdiend te hebben. Bovendien kreeg hy in het afgeloopen jaar zeven duizend dollar dividend, plus een sala ris van 350 dollar per maand als redacteur van de „National Townsend Weekly", terwijl zijn vrouw als zyn particuliere secretaresse nog een jaarlijksche toelage van 1475 dollar had... Op zyn onkostennota prijkten verder nog uitgaven voor een woning te Washing ton, een serie kruideniersrekeningen, het loon van de dienstbode en zijn reiskosten, de laat ste met een gemiddelde van 35 dollar per dag. Wat Dr. Townsend nog meer verdient dan het bescheiden inkomen, waarvan hij zelf spreekt, men heeft het niet kunnen achter halen. Desgevraagd verzekerde hij, niet naar geld te streven, omdat hij in zijn plan gelooft. Hy is er evenals zjjn volgelingen niet op uit, rijkdommen te verzamelen, wijl hy zich zij» ouden dag verzekerd weet. Dr. Townsend is van Plan; zoodra hij zijh pensioen heeft, een stuk of vier kinderen aan te nemen en die op te voeden. Hy heeft een zoon grootgebracht, maar is tot de conclusie gekomen, dai hij vroeger niets van opvoeden wist. Zijn nieuwe wetenschap wil hü nu aan een aantal weezen ten goed doen komen. En hij hoopt er zelf veel plezier van te beleven, zich voor de maatschappij op deze manier nuttig te maken en aldus zijn pensioen waard te zijn. C. H. WASHINGTON, 5 Mei. (A.N.P.) Het de partement van marine, heeft bericht ontvan gen, dat een reserve-luitenant van den mari- ne-vliegdienst óm het leven ls gekomen, toen zijn toestel by de vlootmanoeuvres veronge lukte. „En heeft die slaappoeder die ik U voor schreef goed gewerkt? „Uitstekend dokter!" „Prachtig en waarin nam U ze in." „In vyf grocjes, dokter!"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2