DE GEMEENTERAAD BIJEEN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS. 59ste JAARGANG. MAANDAG 11 MEI No. 17555 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 fc-K. bond van handels-, kantoor- En winkelbedienden st. fran- HOOGSTRAAT EN ALGEMEENE BELANGEN. v - slacht schünt vooral de Woensdagavond uit- diefstal. Jkas i'Smpïstraarij,'Zondagavond aange- de demi-finale, welke met Pink- WIELERSPORT. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. ROTTERDAM. OPSLAGPLAATSEN VAN HOOI UITGEBRAND. Acht paarden omgekomen. VUUR MET VIJF STRALEN GEBLUSCHT. HET Het DREIGEND CONFLICT BIJ HOEVELS. INBRAAKJE. Ge ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco b'J vooruitbetaling: Per dne maanden 3.25; per maand 1.10 Per week 25 cent. Gij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, by Vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cent Per stuk. postcheque- en GIRODIENST No. 81440. Ultgave Van de N v de Courant De Maasbode te «Verdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 6 regels 0.50; 10 regels 1.—; 15 regels 1.50, bjj vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men er bij te voegen. Gratis.Ongevallenverzekering 500— bij overlijden door een ongeval; 500.- bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.- bij verlies van een duim; f ro. bij verlies Van een" wijsvinger50.- bij verlies van twee voorste ledematen van een hand25.- hij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. CISCUS VAN ASSISIE. De afdeeling Schiedam vam dezen Bond hield op Vrijdag 8 Mei j.l. haar jaarverga dering. De voorzitter opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, heette alle aanwezigen, in het bijzonder den 'bondspenningmeester, collega de Graaf, van harte welkom engaf een kort resumé van hetgeen het jaar 1935 aan wei en wee voor de afdeeling heeft op- evei cDe aanwezigheid van Collega de laaf werd door Spr. benut om deze en met J' ni het geheele Bondsbestuur te bedanken vooi de groote medewerking die de afdeeling Schiedam steeds van het Bondsbestuur heeft mogen ondervinden. De voorzitter eindigde z'jn kort overzicht met de hoop uit te spreken, vist in 1936, zoo misschien niet allen dan toch groot deel der werklooze collega's weder om arbeid zullen vinden en dat alle collega's onze Katholieke beginselen steeds hoog zullen houden. voorlezing en goedkeuring der notulen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Schiedam 8 Mei 1936, Mijnheer de Redacteur, mag ik van U een klein plaatsje in Uw blad om mijn gedach ten eens uit te spreken en daarmede het algemeen belang te dienen. Reeds lang heeft het mij, en vele andere winkeliers geërgerd, dat er tegenwoordig 's avonds na 8 uur, dus na sluitingstijd, wei nig of geen politietoezicht op onze Hoog straat is, en juist de laatste weken is onze voornaamste winkelstraat daardoor voor een fatsoenlijk mensch haast niet te bewande len. De grootere jeugd, of het opkomend ge- de vorige vergadering weiden e mge gekozen te hebben om voor een ander, de °m enstukken behandeld, o.m. het schrijven t Va<i het R.K. Werkliedenverbond omtrent de °P 28 Juni a.s. te Amsterdam te houden kaderdag. Besloten werd dat ook de Afd. Schiedam hieraan met minstens 3 bestuiurs- e,'en zal deelnemen. 1)6 jaarverslagen van penningmeester en Be°retaris vonden groote instemming. voorzitter bedankte deze bestuursleden, daarna de kascontrole-commissie haar ver- s|a? uitbracht. De boeken bleken geheel in °'^e- Onder dankzegging aan de betreffende Cr>,Umissie werd een nieuwe voor het jaar benoemd. Bij jjiei-na volgende bestuursverkiezing Gebeten de aftredende bestuursleden v. Baarle en van Vliet herkozen. De heer van Baarle Wederom tot voorzitter benoemd. 0 boor het verstrek van den heer Hoeff 'i statie vacature werd aangesteld door het enkele candidaatstelling gekozen lid Hodes. Hierna kreeg de heer de Graaf het woord. Spr. verraste de aanwezigen met een uitmun tende speech waardoor de vergadering een zeer helder beeld verkreeg van hetgeen ta het Sf Oioopen jaar door den Bbnd voor zyn leden werd tot stand gebracht. Spr. eindigde met de leuze: „Collega's blijft allen paraat onder de schul.ee van St. Franciscus met het Kruis in top, vooruit!'' Hoogstraat ongenietbaar te maken door bal dadig stoeien,e vloeken, schreeuwen, gillen, voetballen, met proppen papier en weet ik al welke straatschending meer. Weeg dan op Uw hoede, geachte wandelaar, want „die lieve jeugd" spaart U, noch Uw ekster- oogen. Ook etalage- of winkelkijken is uitgesloten, waar de „schatten" de kozijnen als rustbank gebruiken en tegen uw pui zitten te schop pen of deze beschadigen, vooral de verlichte etalages (ook de mijne) zijn bij hun erg in trek. Wanneer men dan beleefd verzoekt dit te laten, hoor je soms een taaltje, wat in één woord bedroevend is en zelfs een ruwe matroos zich nog schamen zou. Waar ik zelf (met mijn, vrouw willende gaan wandelen) het feit geconstateerd heb, dat de hééle Hoogstraat een vrijgevochten straat is, of liever, niet een politieagent daar is, om althans nog een klein beetje toezicht te' houden, vind ik werkelijk treurig en on verantwoordelijk. Op die manier is het een winkelier, (die een branche heeft als ik) on mogelijk, met een gerust hart weg te gaan, of eerst zijn winkelétalage te blindeeren. Nu vind ik het zoo vreemd, dat we vroeger (ik woon hier toch al jaren) toen het niet zoo Voorstel van B. en W. om aan de Besturen der St. Willibrordusstichting en de Vereeni- ging tot bevordering van Christelijk Onder wijs voor het cursusjaar 1935-36 een extra subsidie te verleenen in de jaarwedden van het boventallig personeel aan haar bewaar scholen. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. tot wijziging der ge meente-begrooting voor het dienstjaar 1936, model D 750. Deze wijziging houdt verband met de toegenomen behoefte aan bureau-mate riaal in verband met de uitbreiding van het administratief personeel der politie 400) en de perfectionneering van de fotografische af deeling (ƒ350). Aldus besloten. Voorstel van B. en W. tot aankoop van den heer S. Verloo, alhier, van de hem in eigen dom tocbelioorende woningen, gelegen aan de van der Elststraat 11-13, Aleidastraat 84 tot en met 98 en Mariastraat 160 t.m. 110, tegen den prijs van 90.000 in totaal. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. tot. goedkeuring van de rekening over het jaar 1934 van de Vereeni- ging „Schiedamsch Volksbadhuis". Aldus besloten. Voorstel van B. en W. om, met goedkeuring van de rekening over 1935, aan de Commissie uit den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente ter behartiging van den Diaconessenarbeid een subsndie te verleenen van ƒ317.88 tot den king van het tekort op exploitatie over ge noemd jaar Aldus besloten. Voorstel van B. en W. om, met goedkeuring van de rekening over het jaar 1934, het sub sidie va nde Schiedamsche Vereeniging tot be strijding der Tuberculose over genoemd jaar vast te stellen op 2400,11. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van n Verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom van de Gemeentefondsbelas ting. Aldus besloten. DE RADIO-DISTRIBUTIE. Voorstel van B. en W. om aan de N.V. Schiedamsche Radio Centrale van Harten en Bakker vergunning te verleenen voor het inrichten en exploiteeren van een radio dis tributie-inrichting met brandweer- en poUtie-alarmeeringsinstallatie in de gemeente Schiedam. B. Om te besluiten tot wijziging der ge- meentebegrooting voor het dienstjaar 1936, model D (kapitaaldienst) 18.500. (Deze wij ziging houdt verband met de uitbreiding van voor de (gewone ordelievende commissaris spoedig aan de I dienst) 896.67 (Deze wijziging houdt ver- I Hoogstraat, ook de noodige aandacht en toe- band met de reorganisatie van de alarmee- zicht wilt schenken. Dit is werkelijk niet al- rjn£ van het Brandweerpersoneel, leen Hoogstraat, maar algemeen belang, en De heer hOOGENDAM (A.R.) het is uit de waar ik zelf deze week op het hoofdbureau stukken gebleken, dat de oorspronkelijke idee kwam, om onzen hoofdcommissaris persoon- om de exploitatie door Schiedamsche ingezete- lijk deze zaak toe te lichten, en mijn beklag nen te doen plaats hebben, niet is mogelijs nootiig was, wel niet veel, doch zeker twee De voorzitter vestigde de aandacht" speciaal I agenten hier in de wijlt hadden. Ik veronder- van tie (lames op het in de „R.K. Bediende" stel, dat het tekort van ons politiecorps hier van 25 April voorkomende stukje over het niet vreemd aan is, dit kan toch echter niet vacantiehuis voor Meisjes te Rijssei (Overijsel) geheel als verontschuldiging dienen en ik voorts op de viering van het eerste lustrum hoop maar, en met mij vele anderen, der Encycliek Quadragesimo Anno" en sprak met de aanstaande uitbreiding van ons kra- I de brandweerkazerne met lokalen de hoop uit, dat alle leden hierbij van hun r.ig politiecorps, onze nieuw, doortastende en radio-distributiecentrale). Model D belangstelling zulten doen blijk geven. Dij de rondvraag zette de Geest. Adv. e genoemde lustrumviering nader uit®en" e gpr. zette de noodzakelijkheid uiteen °hZe ideeën naar buiten te dragen. Deze vie- r>ng biedt hiervoor een uitstekende gelegen heid. Na een hartelijk woord van dank sloot de I hierover te doen, doch Z.Ed, in conferentie was geweeat. Volgens B. en W. is het zóó, dat en mij daarom niet te woord kon staan, zoo vertrouw ik, dat dit schrijven toch ook suc ces zal hebben, waar wij, als winkeliers, toch ook de druk der tijden in onze zaken onder vinden, door de volle medewerking en toezich van politie, opdat het publiek op onze gezel lige Hoogstraat, rustig en zonder ergernis kan wandelen en kijken, in het belang van al len en het meest van de daar gevestigde win keliers U Mijnheer de Redacteur beleefd dankend voor de plaatsing, verblijf ik, met de meeste Hoogachting, J. A. VESTER, Hoogstraat 9. v°orzitter op de gebruikelijke wijze de ver gadering. MOTORDIEF gegrepen. Zaterdagavond zag een motorrijder, dat ieHand zijn motorrijwiel, hetwelk hij voor een Patih aan de Koemarkt had neergezet, weg- nam. Hij ging er onmiddellijk heen, waarna een k°rte worsteling met den dief ontstond waar- n&- deze de vlucht nam. Toevallig passeerde eeh motor van de politiemotorbrigade die op naehtsurveillance was, waarna onmiddellijk de Achtervolging werd ingezet. Op het Marconl- Mein Werd de man, die zich achter heesters ^cholen had, gegrepen en naar het hoofd bureau gebracht waarna bleek dat de man Uit baldadigheid het motorrijwiel had wegge komen. Proces-verbaal is tegen hem opge haakt. HANDBAL. L. T. ZWIJNTJES, heeft bij de politie aangifte gedaan Districtswedsl rjjden. Door de Bondsspelcommissie van het „Kon. Nederi. Gymnast. Verb." is nader beipaald, Harten en Bakker de exploitanten worden. Spr. drukt er zijn leedwezen over uit, dat het niet voor een zuivere Schiedamsche in stelling is behouden gebleven. Of dit toch nog mogelijk was geweest blijkt nergens uit de stukken. Spr. vraagt het College inlichtin gen te verstrekken.'Ten tweede is het spr. opgevallen, dat bij dit voorstel is gevoegd een voorstel tot reorganisatie van de brandweer. Het blijkt dat daarvoor 5100 noodig zijn. Het is een sterk deskundige materie, evenals de politie en ze moet ook in orde zijn. Doch het is opgevallen, dat het gekoppeld wordt aan het radio-distributie voorstel. Of heeft het College gectacht: aan een boom zóó vol geladen mist men een pruimpje niet?. Zulks in verband met de inkomsten, die de Ge meente uit de radio-distributie zal gaan ge nieten? Spr. herinnert aan de begrooting van twee jaar geleden. Spr. wil weten of de mogelijkheid is overwogen of de brandweer nog niet op andere wijze kan worden gehol- dat Zijn rijwiel, dat hij' Zaterdagavond aan de I .dat de voorwedstrijden om het handbal-kam- I Pen b-V. door vorming van een pol itie brand t,J 6 I voorzoover deze weer. Spr. zal tegen dit deel van net voor- Broersvest haci geplaatst ontvreemd is. Even- zinT rihvfeiM A' L' aar>Sifte van diefstal van Zijn mjwiel aan de Broersvest. pioenschap van Nederland, door „T.H.O.R." worden georganiseerd, zulllen plaats hebben op Zondag 17 Mei a.s. Deze wedstrijden zullen worden gehouden op het „S.V.V."-terrein aan den West-Franke!. Dijk en wordt hieraan deelgenomen door „E.T.V." (Eindhoven), „Hellas" (Den Haag) en „T.H.O.R." (Schiedam). Er wordt een halve competitie gespeeld, t.-W. T.H.O.R.Hellas, Hellas—E.T.V., E.T.V.— T.H.O.R. Tusschen de twee laatstgenoemde wedstrijden in, wordt, als pauze-vulling, een wedstrijd ingelaschit van een ploeg T.H.O.R.- arI spiranten tegen Ulysses (Rotterdam) juniores. Ge politie heeft als verdacht van diefstal I Dev®^en,ilg,ingi welke in deze halve compe- middel van braak by p_ ^eolaa w aantal punten behaalt, wordt VOETJE TU8SCHEN De fiets ...Zondagmiddag is de 6-jarige M ln de politiepost aan de Buitenhavenweg ver bonden, die bij Zijn vader achter op df had gezeten en doordat zijn rechtervoet van de step gleed, met die val in het wtm terecht kwam waarbij zijn rechterenkel werd ge kneusd. Van 7,50 door a Kempisstraat j.*, is op "°üden de 39-jarige buurman n. het politiebureau ingesloten. stei en el.s. "woiiriif Amsterdam ^rspedld in het Stadion te stel stemmen, indien het College geen vol doende uiteenzetting geeft. Ten derde wenscht spr. te weten, tot welken dienst behoort nu de radio-dienst en de brandweer. Waarom zijn de voorstellen en onderhandelingen van te voren niet in de betreffende commissies ge bracht De heer BERGMAN (S.D.A.P.) verklaart dat zijn fractie principieel steeds op het standpunt heeft gestaan, dat de gemeentelijke radio-distributie moet komen. Noodgedwon gen leggeh wij ons neer bij dit voorstel. Het is in ieder geval beter dan het vorige voor stel betreffende Baulig. Is het wel dringend noodzakelijk zooveel kosten voor de brand weer te maken? Zal de radio-distributie zoo opnemen, dat de opbrengst voor de Gemeente zoo zal zijn, als is voorgesteld? Voor goede TEGEN CARRIER OPGELOOFEN. Zaterdagmiddag is het 11-jarige jongetje B. G. in de Amperestraat waar hij woont, spe- knderwjjze tegen een aldaar rijdende car- ïier geloopen en op de weg blijven liggen. Gr. de M. constateerde een vleeschwonde aan Zijn rechteronderbeen en een beenbreuk. Hij 's in het Ziekenhuis opgenomen. Gisteren hield de Schiedamsche Renners- Club „de Pijn" een trainiinigsrit over een af stand van 80 K.M. Bij de A-klasse, waarbij jammer genoeg H. cle Rooi, Kruiniing, Thijsse, in militaire dienst was, luidt de uitslag A-klasse al-s volgt: I. Verbrugge: 2. Lenos; 3. Stigter, 4. Spaans. B-klasse (circa 55 K.M.): 1. Brands; 2. Geeve; 3. Fieterse. ook te verwachten, dat "de* e" ,het f..0!8*" de belangsteMin: voor bovenstaande ongetwijfeld spannende ontmoetingen van foeteekenis zai zijn. BNRGERLIJKE STAND. BEBOREN 7 Mei Wil'lèbrordue Hendrikus Het handbal heeft I maatregelen was dikwijls geen geld beschik- zoowel als partij- als kykssnei baar en nu moet er zoo maar 5000 uit de P en het 'kas worden gehaald. Spr. vraagt of dit geld wel rendabel is? De heer SCHEURKOGEL (C.H.) zegt o.m., dat het hem getroffen heeft, dat men de- gelegenheid te baat heeft genomen om uit de baten van de radio-distributie over te J|gaan tot reorganisatie van de brandweer. Van Gerardus, zoon van W. N. J. van Ru-tten en I het binnenkomend bedrag wordt een aardig H M J. 'van Veen, Huijsmansstraat 5. cteel in beslag genomen. Dat een object baten OVERLEDEN 9 Mei J. P- Ruseier 36 j., afwerpt is, in dezen tijd iets bijzonders. Liever Na««n,iïlaan 75, edhtgenoobe van M. Wester- had spr. ze in zijn geheel aangewend om de veld A. Hoogendijk, 79 jaar, echtgenoot» van algemeene lasten van de gemeentenaren te N. dé Jong Nieuwe Maasstraat 35b. verlichten. Het is spr. niet duidelijk, dat voor mets doen dan wachten, d.w.z. 8 dagen ter beschiklung zijn, een kern van brandwachts geformeerd wordt met zoo' salarisverhooging als hier voorgesteld. Wanneer ze b.v. de dienst niet zelf waar kunnen nemen, moeten er toch anderen invallen. Spr. vraagt of het SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 9 Mei. Vertrokken: Ned. s.a. Colytto, ledig naar Rotterdam; Yougo, Sla vish Avala, ledig naar Buenos Ayres. bard noodig is in dezen tijd deze reorganisatie tot stand te brengen. Mr. KAVELAARS (R.K.). Het heeft óók sPr. getroffen, dat deze radio nu gegund wordt aan twee niet-Schiedammers. Spr. wijst er op dat de N.V. Asto zich wilde borgstellen, d.i, is een Schiedamsche belanghebbende. Wat is de reden, dal die twee Schiedammers niet genomen zijn, die mede hadden ingeschre ven? Verder wijst spr. op diverse haperingen die hij bjj doorlezing van de concept-overeen komst zoowel voor de zijde van Gemeente, als die voor de gegadigden heeft ontdekt, o-a. een uitgebreide overmachts clausule, mar keert, daartegen heeft de N.V. Asto bezwaar gehad. Waarom mocht er niet iets in staan over wat er gebeurt bij oorlog of oorlogsge vaar? Bij nieuwe vindingen op radio-gebied? Bij devaluatie? Spr. wijst op gebreken in diverse artikelen, art. 12, art. 24, art. 26, art. 31. De waarborgsom b.v. zag spr. gaarne vervangen door een vast onderpand in ef fecten. Ook mist spr. de bevoegdheid van de Gemeente om een eventueele waarborgsom rendabel te beleggen. Anders moet de Ge meente ervan zelf wellicht rente betalen! Ook in de artikelen 35, 4e lid, art. 36 7e lid, art. 38, art. 47 komt nog de arbiterkwestie ter sprake. Over een en ander wordt door den VOORZITTER met mr. Kavelaars van ge dachte gewisseld. Ook vraagt spr. of er niet een bepaling moet zijn, dat de Gemeente de overeenkomst op kan zeggen, buiten de pun ten die reeds genoemd zijn in het voorstel. De mogelijkheid tot opzegging moet toch be staan. Spr. mist een opgave van hetgeen de brandweerlieden nu gemiddeld kosten. Is dat op de begrooting veranderd? De VOORZITTER betuigt aan den heer Hoogendam ook de spijt van B. en W„ dat de gunning niet aan een Schiedamsche firma beeft kunnen geschieden. Bii de tallooze be sprekingen, na de inschrijvingen, is men moe ten komen tot dit resultaat. Er is niemand onder de ingezetenen deskundig op dit ge bied. Het College betreurt, dat de mogelijk heid geen werkelijkheid is geworden. Men had de voorkeur willen geven aan een Schie damsche ingezetene. Bij deze inschrijving is echter toch nog een Schiedamsche ingezetene geïnteresseerd. Ook bij de N.V. Asto was het zc.. Ósit deze niet zelf exploiteerde, doch dat deze N.V. slechts borg bleef. Bij Harten en Bakker is dus ook een Schiedamsch belang gevestigd. Deze voordracht geeft kans op het meeste succes voor de gemeente. Voor wat betreft de brandweer, wijst spr. op de reeds vroeger gehouden besprekingen, daarbij was de brandweer ook aan een politie-reorganl- satie vastgekoppeld. De idee, dat het Col lege van B. en W„ nu er een bron ontdekt was uit de radiodistributie met brandweer- reorganisatie zou komen is niet juist. Hier kunnen we met de minste kosten krij gen, wat anders toch vroeg of laat bij afzon derlijk voorstel had moeten komen. Trouwens dit voorstel was reeds gereed, doch het Col lege heeft dezen weg gekozen, omdat het de voordeeligste is. Er ontbreekt aan de alarmeering veel. Het systeem, dat op het politiebureau berust is veel verouderd. De vraag is nu dikwijls bij brandalarm, hoort de brandweer de schellen of niet Daarnaast heeft het systeem een te groot risico. Voor een groote brand moet men steeds op 6 of 7 man kunnen rekenen, die steeds bereikbaar moe ten zijn, daarvoor moet dus betaald worden. Ze verrichten diensten. Men heeft alle mogelijke inlichtingen ge nomen b(j deskundigen in andere gemeen ten in het land over de daar geldende syste men. Het systeem-politie-brandweer wordt overal afgeraden, omdat het voor hier te duur is. Aan een afzonderlijke beroepsbrandweer valt natuurlijk heelemaal niet te denken. Die is nog kostbaarder. Het eenigste is du^ te doen wat hier wordt voorgesteld. Dat is het voordeeligst en garandeert een goede functio neering. Spr. wijst nog op Delft en Den Haag, waar een politie-brandweer is. Men vindt ze daar ook niet ideaal. Hier is met kleine kosten en wijzigingen iets te bereiken. Had men de beide voorstel len niet kunnen losmaken? Ja, maar men kan nu dezelfde kabels benutten. Het is toch veel voordeeliger, anders hadden toch voor de brandweer afzonderlijke kabels ge legd moeten worden. De heer Hoogendam heeft ook nog ge vraagd, onder welke afdeeling een en ander behoort, zulks met het oog op het niet be handelen in de commissies. Spr. zegt, dat B. en W. het hebben opgevat als een zaak van algemeen beleid en dat de technische diensten er mee gemoeid zijn geweest voor zoover noodig. Tot den heer Bergman, zegt spr., dat het hem genoegen doet, dat men Zich bij dit voorstel kan neerleggen, alhoe wel de S. D. A. P. voor gemeentelijke radio distributie is. Terecht heeft u opgemerkt, dat toch een voorstel zou zijn gekomen tot reor ganisatie van den brandweer. Of de inkom sten gegarandeerd zijn weet natuurlijk nie mand. We hebben echter met de meest soli de personen te doen. Tot den heer Scheurkogel zegt spr., dat het idee er zijn „fondsbaten" bij de brandweer reorganisatie niet heeft voorgezeten. We krij gen nu reorganisatie op de goedkoopste ma nier. Dat is de bedoeling geweest! Hoe gaar ne we deze baten ook voor algemeene las ten verlaging hadden aangewend. Wat be treft de salarieering. Deze is niet hoog. Men hoeft hier wel niet „iets te doen", doch juist het „niet iets doen", dus b.v. het thuis blijven der brandwachts is hier de prestatie, waarvoor betaald moet worden. Het zijn wel z.g. slaapdienisten, (slapend rijkworden-interr. van Duinhoven). Nu kost het hoogstens 5071, meer niet. Bij brand be hoeft er niet meer betaald te woruen. Aan mr. Kavelaars zegt spr., dat niet al leen bij de N.V. Asto, doch ook hier een Schiedammer is geïntereseerd. De voordee- len zijn bij de gunning aan Harten en Bak ker voor de gemeente hooger. Hier worden ƒ94.000 voor de gemeentekas gegarandeerd! En niet op een twijfelachtigelachtige basis. Verder gaat spr. dieper in op de diverse wij zigingen,, die mr. Kavelaars gaarne zou zien in de overeenkomst. De heer SCHEURKOGEL (C. H.) zegt, gezien er dan toch een ander reorganisatie voorstel voor de brandweer zou zijn geko men, zijn fractie nu voor het voorstel zal stemmen. Het voorstel wordt hierna zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Verwacht wordt: Zwakke veranderlijke wind, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk droog, behoudens kans op onweer, iets warmer overdag. DE BURGERWACHT IN HET GEDING. Voorstel van B. en W. tot: a. het verleenen van een subsidie, groot 600, aan de Vereeniging „De Schiedamsche Burgerwacht" b. wijziging van de gemeente begrooting voor het dienstjaar 1936, model D. ƒ600. Mevr. v. BENTHEMDE WILDE (S. D. A. P.) wijst er op, dat bij de begrooting van 1930, het voorstel is gedaan om de sub sidie aan de burgerwacht in te trekken. De principieele bezwaren kent men van de S.D.A.P. Er zijn echter ook groote practi- sche bezwaren. Wat is wel de oorzaak ge weest dat de in meerderheid rechtsche raad, toen de subsidie in trok? Er is geen plaats voor deze militaire instelling! Er zijn veel nuttiger subsidies ingetrokken en nu zou men deze willen gaan verleenen. Liever zag spr. de subsidie van de Kindervacantie-spelen van 400 terug op de begrooting. Die spelen wer ken preventief. Ze houden de kinderen in hun vacanties van het kwaad af. Later zullen dan die groot geworden kinderen, de burgers van Schiedam zyn. Die hebben dan geen burger wacht noodig omdat ze goed zijn opgevoed door die spelen. Wat is preventieve werking. Die burger wacht niet, integendeel. (Wordt vervolgd). JAARLIJKSCHE AUTOTOCHT R.K. VROUWENBOND. Naar wij vernemen heeft de inschrijving op de jaarlijksche autotocht, welke het bestuur dit jaar heeft georganiseerd, een bevredigend verloop. Zij, die echter de reiskosten in ge deelten willen betalen moeten zich thans haasten. De inschrijving wordit onherroepelijk 1 Juli a.s. gesloten. Opgaven kunnen geschie den aan het Secretariaat alsmede a.s. Woens dagavond na de jaarvergadering van „Voor Eer en Deugd". 9 Mei: Groote Schouwburg, Suikerfreule (Gez. Braakensiek) 8,15 uur (voor volw.) 10 Mei: Groote Schouwburg, Suikerfreule, (Gez. Braakensiek) 8,15 uur (voor volw.) 11 Mei: Groote Schouwburg, Boefje (Rott. Hofstadtooneel), 8,15 uur. Da g e 1 ij k s: Tivoli-Schouwburg, Dante's Mysterie-revue Sim Sala Bim, 8,15 uur, Zon dag ook 2,15 uur. Tentoonstellingen: Studio '32, werken van Braat en Maike Braat, A'dam. Schiedam. Passage-theater, 8 uur, Krullekopje met Shirley Temple en Wat hun leven verwoestte, met Walter Connolly (volw.) SCHIEDAM, 11 Mei. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwjjn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 1. 4 1,10. Gisteravond te ongeveer kwart over tien heeft een felle brand gewoed in de stallen en opslagplaatsen van hooi en stroo van den heer A. Noordzij aan de Vierhavenstraat no. 97. De stallen met den geheelen inventaris zijn totaal uitgebrand. Acht paarden zijn mede in de vlammen omgekomen. De situatie ter plaatse. Het complex, waar de brand heeft gewoed omvat een stuk grond van ongeveer 15 bij 25 Meter, dat aan de voorzijde wordt begrensd door de Vierhavenstraat en aan de achterzijde door het spoorweg emplacement.. De één-ver- dieping hooge stal, wordt aan de linker zijde begrensd door ge groote tabaksopslagplaats van de firma Dobbelmann, rechts loopt een poort, welke toegang geeft tot een open gang, die naar de genoemde stallen loopt. In deze stallen lagen opgeslagen enkele partijen hooi en stroo. Verder stonden er een paar wagens, terwijl in het voorgedeelte van den stal acht paarden stonden, t.w. zes van de sleeperij Noordzij, één van den groentenboer van Erk en één van den waterstoker van der Heyden. Hoe de brand ontdekt werd. Om ongeveer tien minuten over tien gister avond, kwam een heer het café van W. J. Polder, welk café in de onmiddellijke omge ving ligt van de stallen, binnenloopen met de mededeeling, dat er een brand moest zijn. De caféhouder haastte zich naar buiten en werd gewaar, dat er rook kwam uit de stallen van de sleeperij Noordzij. De brandweer werd ge alarmeerd. Nog voor dat deze echter ter plaatse was, heeft de caféhouder met eenige voorbijgangers de staldeur geforceerd om te probeeren, de paarden uit hun moeilijke situatie te redden. Er kwam hun evenwel zulk een verstikkende rook tegemoet, dat zij hun poging de dieren te redden, moesten opgeven. Daarop heeft men zich begeven naar de aan- grenzenden stal van de firma Terwijn en Hoo gendam. Ook hier werd de deur opengemaakt en voor alle zekerheid de paarden, die er ston den in veiligheid gebracht. Intusschen had het vuur zich zeer snel uit gebreid, daar het een gemakkelijke prooi vond in het hooi en stroo. Het achtergedeelte van den stal stond dan ook in een ommezien in lichter laaie en weldra sloegen de vlammen hoog op. Een helle gloed teekende zich tegen den donkeren avondhemel af, met het gevolg dat zeer vele nieuwsgierigen zich naar de plaats van den brand spoedden, waar zjj echter door de politie op een flinlten afstand werden gehouden. Toen de brandweer ter plaatse arriveerde woedde, zooals gezegd, de brand reeds zeer fel. Met vijf stralen op de waterleiding werd de strijd tegen het vuur aangepakt. Drie stralen werkten aan de voorzijde, terwijl twee stralen werden gelegd over het terrein van den Fourage en Mesthandel van de firma Terwijn en Hoogendam, waardoor men aan de achter zijde den brand kon bestrijden. Aan het snelle ingrijpen van de brandweer is het ongetwijfeld te danken, dat uitbreiding is voorkomen. Wel heeft het vuur nog kans gezien een luchtkoker te vernielen, terwijl ook een oogenblik de daklijst van de opslagplaats van de firma Dobbelmann vlam vatte. De brand is gebluscht door gasten van de slangenwagens 36 rood met twee stralen, 35 met twee stralen en 55 met één straal. Aan wezig waren verder motorspuit II, slangen wagen 34, die in reserve stond afgepakt, de motorreservewagen I en de slangenwagens 32, 33 en 49. De leiding van het blusschings- werk berustte aanvankelijk bij onderbrand meester Rekkers, brandmeester Boon en later bij hoofdman Bakkér. Verder waren bij den brand o.a. nog aanweeig de hoofdlieden Keel- man, Kruis en Laurens. Dat de paarden het benauwd hebben gehad, bewijst wel het feit, dat het paard, hetwelk geheel voor in den stal stond, het dichtst dus bij de zijstraat, met zijn achterbeenen den houten wand op verscheidene plaatsen had stukgetrapt. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Om zeven uur gisterenavond was er nog iemand in den stal geweest om de paarden te voederen. Deze had toen niets ver dachts opgemerkt. De sleeperij Noordzij was tegen brand verzekerd. De groentenboer van Erk en de waterstoker Van der Heyden echter niet en deze zijn dus wel het zwaarst gedu peerd, daar zij hun paarden voor hun brood winning noodig hadden. Om goed elf uur was men den brand meester en kon met de nablussching worden begonnen. De paarden, die achter in den stal hebben gestaan zijn geheel verkoold. De voorste paar den zijn van den rook gestikt. Ook een kip penren is in de vlammen opgegaan. 8takingsbesluit ingetrokken. In verband met een dreigend conflict bij de N.V. J. Hoevels Stoomververij en Chemische Wasscherrj, alhier had de Rijksbemiddelaar prof. Josephus Jitta betrokken partijen voor een bijeenkomst ten stadhuize opgeroepen. Na langdurige besprekingen over den toe stand in het wasscherijbedrijf en de rechten der organisaties werden het ontslag van enkele employé's de loonsverlaging en de zwarte lijst ingetrokken. De organisaties trokken op haar beurt het stakingsbesluit in. Deze week wordt de conferentie met de N.V. Hoevels nog voortgezet. Zaterdagavond heeft men zich tijdens afwe zigheid van de bewoners, toegang verschaft met behulp van valsche sleutels tot de woning van E. S. aan den Soetcndaalscheweg. Een b&» drag ad. 30 gulden wordt vermist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1