VICTOR EMANUEL KEIZER VAN ETHIOPIË. Maarschalk badoglio VICE-KONING. B M Athene, 9 Mei. (ün. press). mmm Revanche door neef van Menelik? frankrijk maakt alle Hevige opwinding te Saloniki. Tsjecho-Slowakije als Sovjet-steunpunt. Azana president van Spanje. Ethiopië onder italie's MAANDAG 11 MEI 1936 f ET volk van Rome was Zaterdagavond bijeengeroe pen om te luisteren naar de beslissingen van den grooten raad, welke Mussolini persoonlijk aan de burgers der stad zou meedeelen. Troepen van land- en zeemacht en van de militaire luchtvaart namen in oorlogstenue aan de plechtigheid deel. De troepen van het garnizoen van Rome stonden op het altaar des vaderlands opgesteld. Omstreeks 10 uur (Italiaansche tijd) verscheen Musso lini op het balcon van het Palazzo Venezia om zijn bekend makingen te 'doen, waarvan de voornaamste zijn: De koning van Italië wordt tot keizer van Abessynië geproclameerd. Maarschalk Badoglio wordt tot onderkoning van Abessynië benoemd. Alle Abessynische gebieden worden onder volledige soevereiniteit van Italië geplaatst. SOUVEREINITEIT. Enthousiaste hulde van duizenden aan Mussolini op de Piazza Venezia. nemen. van hek h Wn CONSULT TE GENEVE. DE NEGUS TE JERUSALEM. Hij zou met 120.000 man naar Addis Abeba optrekken. JERUSALEM, 9 Mei (R.O.) Men verklaart, dat Dagattaye, de neef van keizer Menelik, uit het Zuiden met 120.000 man optrekt naar Addis Abeba, met de bedoeling, de Italia nen aan te vallen in een laatste poging te wagen, voor zichzelf de keizerskroon te verwerven. -- RESERVES. BARÏJS, 10 Mel. (R. O.) Berichten uit riwne melden, dat *de Italiaansche regeering is overgegaan tot de annexatie van Abessynië. DIREDAWA BEZET. DE PAUSELIJKE MISSIE WERKEN. De leden der centrale raden door den H. Vader in particuliere audiëntie ontvangen. PRINSEN-HUWELIJKEN IN ZWEDEN. Reeds vijftien dooden en meer dan vijftig gewonden. krieken MOORDAANSLAG TE TOKIO Ontslagen ingenieur wreekt zich op een ambtenaar van het ministerie. DE ZULUETA BIJ DEN PAUS Nieuwe gezant van Spanje bij bet Vaticaan. Een nieuw memorandum van den Slowaakschen raad aan Genève. Geneve, 9 Mei (R.o.). De sio- Hij werd gisteren met 754 van de 864 stemmen gekozen. OM HET TESTAMENT. Bloedige slag in het sterfhuis, waarbij 7 dooden en 17 gewonden vielen. ROME, 9 Mei. (R. O.) De troepen, die de P echtigheden van vandaag kwamen opluiste- trokken tegen het einde van den namid- stari de kazernen. In alle wijken van de zag men wit-gehandschoende militairen. 8 uur 's avonds begon het volk zich d® Piazza Venezia te verzamelen. Bataljons met hun officieren in groot tenue bonden opgesteld op de trappen van het Altaar des Vaderlands. Heel het garnizoen van Rome was met alle staven tegenwoordig. De piazza Venezia was. even vol met men., schëïi "fis op 5" Mei. Alle aangrenzende straten waren eveneens dicht bezet door geestdriftige Romeinen, die bij de muziek van-fanfare-korp- »en militaire en fascistische liederen zangen. Schijnwerpers verlichtten het paleis van öen Duce ea het standbeeld van Victor Ema- hUel ft si-anaoeeiu On i n Stichter der Italiaansche eenheid, hadd geWonden 111 koloniale uniformen en hartelijke ovaties in ontvangst te In het Palazzo Venezia waren inmiddels de eden van den grooten raad bijeengekomen. Ook de diplomatieke vertegenwoordigers der hiet-sanctioiiistische landen waren daarge- hoodigd. Zeshonderdduizend manschappen in oorlogs tenue wachtten met de burgerbevolking de verschijning van den Duce en zijn plechtige Verklaring af. Na afloop van de buitengewone zittingen Vah den grooten fascistischen raad en den ^nisterraad, waarvan de laatste slechts drie gluten duurde, verscheen het hoofd der Ita- ^nsche regeering op het balcon van het l^&zzo Venezia, om het Italiaansche volk de buiten, welke door beide bestuurslichamen gnomen waren voor de definitieve oplossing de ItaliaanschAbessynische kwestie, end te maken. V ^tAARSCHALK BADOGLIO, vice-komng van Abessynië. Om ongeveer tien uur Italiaansche tijd /herklonk een tot driemaal toe herhaald ^Uingeschal, om de menigte tot stilte te ^®nen, voor het aanhooren van Mussolini's *e<ie. De Duce sprak als volgt: ■.Officieren, onder-officieren, soldaten, alle ^ijdkrachten van den staat in Italië en Oost- L^ka, Zwarthemden van de revolutie, man- en vrouwen van het vaderland eii van de ^reld, luistert: Door de besluiten, die gij over enkele oogen- 'kken zult vernemen en die door den groo- fascistischen raad bij actlamatie werden Ogenomen, heeft zich een groot gebeuren ^trokken, dat het lot van Ethiopië vandaag, Sen- Mei van -het veertiende jaar van de- fascistische tijdrekening, bezegelt. Alle knoopen werden doorgehakt door ons blinkend zwaard. De Afrikaansche overwin ning blijft in de geschiedenis des vaderlands heel en ongeschonden, zooals haar de ge sneuvelde en overlevende legionairs droom den en wilden. Italië, heeft tenslotte zijn imperium. Een fascistisch imperium, wijl het de onverwoest bare teekenen van den wil en de macht van den-lictor draagt. Een Romeinsch imperium, Wijl dit het einddoel is, waarop gedurende veertien jaren de machtige en gediscipll- nerde energieën van de jonge Italiaansche generaties gericht waren. Een imperium van beschaving en humani teit voor geheel het Ethiopische volk, het geen overigens in de traditie van Rome ligt, dat de overwonnen volken steeds met zijn lot verbond. Ziehier dan de Italiaansche wet, waarmede een periode van onze geschiedenis besloten wordt en welke een andere opent als een deur, die wijd openstaat voor alle mogelijk heden dér toekomst. Ie. De gebieden en volken, die tot het Ethiopische rijk behooren, worden onder volle en algeheele souvereiniteit van het ko ninkrijk Italië geplaatst. De titel van keizer wordt aangenomen door den koning van Italië voor hemzelf en voor zijn opvolgers. 2e. Het keizerrijk wordt geregeerd en ver tegenwoordigd door een gouverneur-generaal, die den titel draagt van vice-koning en van wien eveneens de gouverneurs van Eritrea en van Somaliland afhankelijk zijn. Officieren, onderofficieren, soldaten, alle strijdkrachten van den staat in Oost-Afrika en Italië, Zwarthemden van de revolutie, mannen en vrouwen van Italië en van het buitenland, het Italiaansche volk heeft met zijn bloed een keizerrijk gesticht en het zal het bevruchten met zijn werk. Het zal het verdedigen tégen wien dan ook met de wape nen. Légdonnairen, heft in deze opperste zeker heid uw insignes, uw wapenen en uw harten omhoog, om na vijftien eeuwen het weder verschijnen van het keizerrijk op de heilige heuvelen van Rome te begroeten. Zult gij u dit waardig toonen De eindelooze menschenmassa antwoordde als uit één mond: Si (ja). Uw kreet, zoo besloot Mussolini, is als een heilige eed, die u bindt voor God en voor de menschen voor het leven en voor den dood. Zwarthemden, legionnairen, groet den ko ning ROME, 9 Mei. (UN. PRESS). Na afloop van de toespraak van Mussolini werd van het balcon van het Palazzo Venezia het volgende door den ministerraad aangenomen decreet voorgelezen: „De groote fascistische raad brengt Mussolini zijn dank als stichter van een nieuw imperium". ROME, 9 Mei. (R.O.). Na afloop van de afkondiging der besluiten van den grooten raad door Mussolini weerklonk ten slotte, na de huldiging van den Duce, de kreet onder de massa: „Naar het Quirinaal De menigte trok daarop naar het paleis des konings om den nieuwen keizer van Ethiopië toe te juichen. Mederland, Denemarken, Finland, Moorwegen en Zweden Plegen overleg. GENEVE, 9 Mei. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). De muiters van bSeAnd- Sche zaken van Denemarken, FiXd Ne derland, Noorwegen en Zweden hebben' van ochtend een eerste gemeenschappelijke be spreking gehouden. Van Nederlandsche zijde hebben behalve minister, jhr. mr. A. C. D. de- Graeff, ook de permanente vertegenwoordiger van Neder land bfl den volkenbond, mr. van Rappard, en de leidér van de volkenbondsafdeeling van het departement, van buitenlandsche zaken, professor Frangois, aan de beraadslagingen deelgenomen.""-- - De discussies droegen vanochtend nog slechts een kalm en algemeen karakter en liepen voornamelijk over den internationalen politieken toestand. Daarbij schijnt ook de aandacht te zijn geschonken aan het Duit- sche en Fransche vredesplan. •Bovendien hebben-de-ministers vanochtend de vraag behandeld, welk land in September in naam van deze vjjf staten zijn candida- tuur zal stellen voor het lidmaatschap van den volkenbondsraad ter opvolging van De nemarken, waarvan de drie-jarige zittings duur met September zal zijn verstreken. Zweden en Nederland komen voor deze vacature in aanmerking. Zweden, omdat dit land eigenlijk aan de beurt is en bovendien Nederland, omdat onze regeering door een samenloop van omstandigheden den eenigen keer, dat ons land in den raad was verte genwoordigd, slechts twee inplaats van drie jaar heeft zitting gehad, terwijl Zweden te voren vier jaren achtereen lid van den vol kenbondsraad is geweest. GENèVE, 9 Mei. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). De ministers der vijf kleinere Europeesche staten waren vanavond na be ëindiging van hun besprekingen nog stilzwij gen der daarover dan vanmiddag. Zij verklaarden slechts, dat alle kwesties, welke momenteel in het brandpunt der in ternationale, politieke belangstelling staan, vanmiddag waren onder de oogen gezien, doch zij weigerden verdere mededeelingen daaraan toe te voegen. De conferentie duurde vanmiddag van drie tot vier uur, waarna de vertegenwoordigers van Spanje en Zwitserland zich b(j de ver gaderden voegden. De besprekingen werden vervolgens tot des avonds zeven uur voortgezet. Spanje was vertegenwoordigd door de Ma- dariaga en Zwitserland door Motta, die in strijd met zijn aanvankelijke bedoelingen de vergadering toch persoonlijk bijwoonde. De Deensche minister van buitenlandsche zaken, Munch, heeft heden voor de radio een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat het falen van den volkenbond in de Oost-Afri- kaansche kwestie ernstige gevolgen voor den bond heeft. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat men de hoop niet moet verliezen, om het prestige van den volkenbond te herstellen. Men moet niet aarzelen den bond opnieuw te smeden op de principes van het recht. JERUSALEM, 9 Mei (R. O.) Na bij het H. Graf te hebben gebeden en in de Abes- sijnsche kapel, in tegenwoordigheid van de rassen, te hebben gecommuniceerd, heeft de keizer een ontroerende toespraak gehouden tot de zijnen en de twee honderd Abessyniërs, die de plechtigheid bijwoonden, waaronder ver scheiden geestelijken en kloosterzusters, die hun tranen niet meer konden bedwingen. De keizer spoorde allen aan moed te vatten en te blijven hopen. Later ontving de negus den directeur van de Barclays-Bank, waarschijnlijk om een rege ling te treffen inzake de bewaring der konink lijke schatten in de kelders van de Bank. Volgens bericht uit Djiboeti is daar giste renavond ook de Amerikaansche adviseur van de Abessijnsche regeering, Spencer, aange komen. Hjj verklaarde de paniek, die zich van den negus en de leden der regeering meester had gemaakt, onbegrijpelijk te achten. Het eenige lid van de Abessijnsche regee ring, dat in Abessynië is achtergebleven, ver telde hij verder, is Atto Tasfaitagagne, de directeur van het departement van buiten landsche zaken, die een toevlucht in de Fran sche legatie heeft gezocht. Volgens Spencer zullen de Italianen niet het geheele Abessijnsche grondgebied bezetten en zal een verdeeling plaats vinden. Spencer acht zijn taak thans geëindigd en zal via Parijs naar Amerika terugkeeren. Tot nader order kan niemand per trein Abessynië binnen komen, behalve het perso neel van den spoorweg, dat echter voorzien moet zijn van een visum van den Italiaan- schen consul te Djiboeti. ASMARA, 9 Mei (D.N.B.) Uit de berichten, die nog dagelijks binnen komen over de ver woestingen, die de plunderende benden te Ad dis Abeba hebben aangericht, blijkt, dat de schade buitengewoon groot is. In de afgelegen wijken der stad knallen 's nachts nog voortdurend schoten. De door de Italianen ingestelde ordedienst, waaraan gedeeltelijk ook door de te Addis Abeba wonende Europeanen wordt deelgenomen, ver richt snel werk en maakt met de bandieten, die met wapens in de hand worden aangetrof fen, korte metten. Vele plunderaars, wachten in de gevangenissen hun veroordeeling af. Nog steeds worden lijken gevonden, die voor een deel verschrikkelijk verminkt zijn ASMARA, 9 Mei (D.N.B.) De oorlogscor respondent van het D.N.B. meldt, dat met in gang van vandaag op het traject Asmara Addis Abeba (ongeveer 700 K.M.) een gere gelde dagelijksche luchtpostverbinding is ge opend. JERUSALEM, 9 Mei (A.N.P.) De negus heeft zich hedenavond 7.30 uur naar de Abessijnsch-Koptische kerk begeven om hier een dienst bij te wonen. Alle Abessijnsche ge bouwen waren gepavoiseerd te zijner eer. De monniken van het klooster ontvingen den negus en plaatsten hem een kostbaren gouden kroon, met edelsteenen versierd, op het hoofd. Deze kroon is sedert eeuwen in 't klooster bewaard. Na de godsdienstoefening hield de negus een toespraak tot de verzamelde geloovigen. Ver volgens gaf hij de kroon terug, welke weer in de kelders werd opgeborgen bij de schat ten, welke de negus uit Abessynië heeft me degenomen en welke door Britsche soldaten worden bewaakt. De negus begaf zich hierna onmiddellijk terug naar hotel Koning David, waar hp lo geert. Aan de pers verklaarde de negus: „Een land, dat al zijn vertrouwen in den volken bond, waarvan het steeds lid was, heeft ge steld, kan niet gelooven, dat de bond niet zal trachten het kwaad te herstellen, aangericht door een lid, dat veroordeeld is als aanvaller. Wij vragen, dat gerechtigheid zal worden bewezen, opdat een zwak land beschermd zal worden tegen een sterker", o 1" midda& heeft de negus een onderhoud met den Britschen hoogen commissaris. VILLA COUBLAY, 9 Mei. (R.O.) De piloot van den negus, Drouillet, die uit FrankrijR was gevlucht, omdat zijn toestel hier met beslag werd belegd en in Italië een noodlan ding moest maken, is hedenmiddag 17.45 uur weer te Villa Coublay geland. Zooals men weet, werd hij na den val van Addis Abeba door Mussolini vrijgelaten. Dagattaye is doodsvijand van negus 'Haile Selassie. ROME, 9 Mei. (R.O.). Officieel wordt thans bevestigd, dat Harrar door de Italiaansche troepen is bezet. Op het oogenblik, dat de troepen de stad binnenrukten, vlogen 35 vliegtuigen erover. Alle openbare gebouwen werden onmiddellijk bezet. De Abessynische krijgers hebben de stad gedurende drie dagen geplunderd, en de stad heeft nog meer geleden dan Addis Abeba. Van de huizen is niet veel meer over dan een rookende puinhoop. Het Britsche consulaat is het eenige ge bouw, dat nog overeind staat. Het is zwaar versterkt en diende tot schuilplaats voor eenige honderden vluchtelingen. De Italianen hebben zich thans meester ge maakt van drie stukken veldgeschut van de Abessijnen, waarmede het totaal aantal buit gemaakte kanonnen in den slag in Ogaden tot 25 is gestegen. In de door de Italianen bezette gebieden onderwerpen de Abessijnen zich steeds meer. Dedjas Mesfun van Biroetan heeft zich te Debra Tabor onderworpen aan generaal Sta race, evenals Ras Ailoe, de vroegere gouver neur van Godjam, die door den negus gevan gen werd gehouden. Nu hebbên twee kroonpretendenten zich aan de Italianen onderworpen, n.L de preten dent van den Tigreaanschen tak, de afstam meling van koning Johannes, en den Godjam- tak, de afstammeling van negus Tecla Manot. Op voorstel van Mussolini is generaal Gra- ziani door den koning benoemd tot maar schalk van Italië. ADDIS ABEBA, 9 Mei. (R.O.).. Op het oogenblik bevinden zich 30.000 man Italiaan sche troepen in en om Addis Abeba, 3000 vrachtauto's en verscheidene pantserwagens zijn aangekomen. De ambtenaren te Addis Abeba hebben zich aan het Italiaansche be stuur onderworpen en de middelen van de bank van Abessynië, ten bedrage van 1% millioen thaler, zijn ter beschikking van de Italianen gesteld. De Fransche regeering heeft te geschikter tijd de Italiaansche regeering ervan verwit tigd, dat zij alle reserves maakt ten aanzien van deze procedure. ROME, 9 Mei. (R.O.). Naar uit officieele bron wordt vernomen, heeft een Italiaansche colonne, welke onder leiding stond van gene raal Navarra, hedenmorgen Diredawa, dat langs den spoorweg DjiboetiAddis Abeba is gelegen, bezet. Men seint ons uit Rome d.d. Zaterdag: Na beëindiging van de jaarvergaderingen der Pauselijke Missiewerken zfln heden de leden van de centrale raden dezer werken door den Heiligen Vader in particuliere audiëntie ontvangen, waarbij zij door Z. H. Em. kardi naal Fumasoni Bioncji aan Zijne Heiligheid werden, voorgesteld. De kardinaal deelde in een toespraak tot den Paus mede, dat dit jaar een millioen meer werd bijeengebracht voor de missie en dankte Zijne Heiligheid voor de speciale afdeeling voor de missiepers op de wereldtentoonstel ling. De Heilige Vader zegde daarna den aanwe zigen dank voor den grooten ijver, door hen betoond en wenschte hen geluk met het feit, dat zij in de gelegenheid waren hun werk zaamheden in dienst van de missie te stellen. In dit verband wees de Heilige Vader op de woorden van den Goddelijken Zaligmaker, dat het zaliger is te geven dan te ontvangen en zeide, dat zij, zooveel goed doende aan anderen, voor zich zelf rijke verdiensten voor de eeuwigheid verzamelen. De Heilige Vader bedankte God, Die de middelen bezorgde, om, niettegenstaande de afschuwelijke crisis, de missies in zoo groote mate te helpen. Zijne Heiligheid verheugde zich speciaal over het besluit der vergadering, om de paro- chieele organisatie der missie-actie steeds sterker door te voeren en drong er met klem op aan, dat aan de geloovigen medewerking aan de missie worde gevraagd en als plicht opgelegd. De Heilige Vader gaf tenslotte aan de leden en hun, die hen bij hun verheven arbeid be hulpzaam zijn, Zijn Apostolischen zegen. STOCKHOLM, 8 Mei (R.O.) De regeering heeft in den rijksdag een wetsontwerp inge diend tot opheffing van het verbod Van huwe lijken tusschen een Zweedschen prins en de dochter van een buitenlandsch particulier. Het doel van dit wetsontwerp is de kring van families uit te breiden, waarmede eei. Zwêedsche prins door huwelijk verwant kan worden, daar door den wereldoorlog vele fami lies, die vroeger tot de regeerende of daarmede verwante dynastieën behoorden, thans als par ticulieren moeten wordén beschouwd, ATHENE, 8 Mei (D.N.B.) Zes duizend stakende tabaksarbeiders in Saloniki, meeren- deels communisten, hebben onlusten veroor zaakt, waarbjj botsingen ontstonden. De onlusten te Saloniki hebben tot dusver vijftien dooden en meer dan vijftig gewonden geëischt. In gevechten, welke heden in verschil lende stadswijken plaats hadden, wer den de stakende tabaksarbeiders door spoorwegarbeiders en employé's der staatsspoorwegen ondersteund. De stakers hebben in den loop van den dag bovendien verscheidene kerken bezet, waar ze de klokken begonnen te luiden, hetgeen de opwinding der bevolking niet weinig deed toenemen. Niettegenstaande het feit, dat politie- versterkingen zijn gerequireerd, is de toestand nog zeer ernstig en men vreest, dat nieuwe onlusten zullen uit breken. In de straten van Egnetia is een ware veld slag geleverd. De stakers hadden barricaden opgeworpen, welke door de politie werden bestormd. Ook in de havenwijk hebben ernstige onge regeldheden plaatsgehad. .Salon 1 Ah),/-, A M DJD B LLAN OS'Chig Het leger zorgt thans voor handhaving van de orde. Op verscheidene punten in de stad zijn snelvuurkanonnen opgesteld. Militairen zorgen voor de rust in de oproerige wijken. De gouverneur-generaal verklaarde, dat hij in overeenstemming met den minister-presi dent tot eiken prijs de orde zal handhaven en het conflict zal regelen. Te Athene heeft de opstand te Saloniki ern- stigen indruk gemaakt. De minister van ver keer deelde mede, dat vele stakers het werk hebben hervat. TOKIO, 9 Mei. (D.N.B.) Hedenochtend heeft een ontslagen ingenieur van de spoorwegen een aanslag gepleegd op een hoogen ambte naar van het ministerie voor de spoorwegen, Furukawa, wien hij met een dolkmes doode- lijke verwondingen in 't onderlijf toebracht. Nadat hij deze daad had volbracht, maakte de ingenieur den dolk ter plaatse schoon, waarna hij het regeeringsgebouw verliet. Toen ambtenaren den stervenden Furukawa ontdekten, snelden zij naar buiten, waar zij nog juist konden voorkomen, dat de dader in een buiten het gebouw staande auto ver dween. De ingenieur heeft verklaard, zijn daad te betreuren, maar hij stelde Furukawa verant woordelijk voor het hem, onder voorwendsel dat hij aan nervositeit leed, verleende ontslag. Naar de „U. P." nog meldt, is het slacht offer kort na den aanslag aan zijn verwondin gen bezweken. De aanval heeft te Tokio groote veront waardiging gewekt. Politieke beteekenis heeft de misdaad, naar men algemeen aanneemt, niet. Men seint ons uit Rome d.d. 9 dezer: De H. Vader ontving hedenmiddag met het gebruikelijke ceremonieel den nieuwen gezant van Spanje bij den Heiligen Stoel, senor Luis de Zulueta y Escolano, die zijn geloofsbrieven overhan digde en vervolgens Zijne Heiligheid mede namens den president der Spaansche republiek zijn hulde be toonde. De Zulueta vroeg den Heiligen Vader ten slotte om Diens steun en zegen bij de aanvaarding van zijn gewichtige functie. Na afloop van de audiën- De Zulueta. tie bracht de gezant een bezoek aan den kardinaal-staatssecretaris Pacelli en vervolgens aan de Vaticaansche basiliek. waaksche raad heeft den vol kenbond een nieuw memorandum overhandigd, waarin nieuw materiaal wordt aangevoerd ten bewijze, dat Tsjecho-Slowakije door de Tsjechisch- Russische militaire overeenkomst het opmarschgebied voor het bolsche- wisme in Midden-Europa is gewor den Behalve de talrijke wederzijdsche uitwisselingen van stafofficieren wordt o.a. naar voren gebracht, dat sedert het begin van dit jaar mili taire en burgerlijke deputaties uit Sovjet-Rusland in Slowakije een merkwaardige activiteit ontwikkelen. Sovjet-Russische officieren hebben mede gewerkt aan het aanleggen en verbouwen van vliegvelden. Verder zijn op Tsjechisch gebied barakken te zien, die door Sovjet-Russische militairen worden bewoond en bewaakt. Het betreft hier Russische vliegeniers en pioniers. Anderzijds voeren Russische commissaris sen met steun van de Tsjechische autoritei ten onder de Slowaken een intensieve pro paganda voor emigratie naar Siberië, waar zij tewerk zouden worden gesteld. Het memorandum bevat in den aanvang tal van instemmende verklaringen uit ver schillende landen met den oproep, dien de Slcrwaken reeds vroeger in een soortgelijke aangelegenheid aan den volkenbond hebben gericht. Inmiddels wordt een en ander door het Tsjechische persbureau natuurlijk weder gedementeerd. Het bureau wijst er hierbij dan nog op, dat zulks onlangs ook door Éden in het lagerhuis is geschied. ADRID, 10 Mei. (R.O.) In het park El Retiro gelegen Palacio de Clristal heeft de nationale vergadering, bestaande uit de leden van de cortes en evenzooveel compro- misarios, Manuel Azana met 754 van de 864 stemmen tot president van de republiek gekozen. Lerroux, Largo Caballero en Prima de Rivera behaalden ieder één stem, terwijl op Gonzalez Pena twee stem men werden uitgebracht. Alle andere stemmen waren blanco. Azana heeft de hem door een commissie van de kamer medegedeelde benoeming aanvaard en na een korte zitting van den ministerraad den president ad interim, Martinez Barrio, zijn aftreden als premier medegedeeld. Barrio belastte daarop den oudsten minis ter, Barcia, met de leiding van het thans aan het bewind zijnde kabinet. Laatstgenoemde verklaarde, dat hij tevens de portefeuille van buitenlandsche zaken onder zijn beheer zóu houden en dat alle ministers in functie zouden blijven. MADRID, 10 Mei. (R.O.) Terwijl Zamora tijdens zijn presidentschap bleef wonen in zijn particuliere huis en zich slechts naar het Nationale Paleis begaf voor de afhandeling van de loopende zaken, zullen de nieuwe pre sident en zijn echtgepoote wel hun intrek nemen in het paleis, waar zij de appartemen ten van koningin Christina zullen betrekken. Werklieden zijn vandaag met de inrichting van deze appartementen gereed gekomen. SARAGOSSA, 11 Mei. (R.O.) Veertigdui zend personen hebben een bijeenkomst bijge woond rer gelegenheid van de sluiting van het nationaal congres der nationale confe deratie van anarcho-syndicalistische arbei ders. Verscheidene sprekers deden een beroep op het proletariaat om, zoo noodig met geweld, den strijd voort te zetten, teneinde het „be vrijdende communisme" te doen zegevieren. Incidenten deden zich niet voor. De „Times" meldt uit Bagdad, dat senator Noor Yasri op tachtigjarigen leeftijd is over leden. Hij was verscheidene malen gehuwd geweest en vader van 22 zoons en 25 doch ters. Ook met stoffelijke goederen was Ncfor Yasri rijk bedeeld en nu heeft de verdeeling van dien rijkdom aanleiding gegeven tot ern stige ongeregeldheden bij zijn begrafenis. Vele zoons, bloedverwanten en vrienden waren in het sterfhuis verzameld en reeds spoedig begon de ruzie over het testament. Het bleef niet bij woorden, men raakte slaags; messen en vervolgens ook vuurwapenen kwa men er aan te pas. Zeven personen werden in het sterfhuis gedood en 17 gewond. Tot de slachtoffers behooren drie zoons van Yasri, die nu tegelijk met hun vader ter aarde zijn besteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3