De „Hindenburg" op terugreis. massa-vergiftiging IN DINSDAG 12 MEI 1936 EEUWFEEST VAN HET STEIGER. Jan Nieuwenhuis leest voor uit zijn historisch drama „De eerste Steen". R. K. GEMENGD KOOR. JAARLIJKSCHE ROODE KRUIS- OEFENING. WEEKMARKT SPANJAARDSTRAAT. „IJZEREN HEIN". Een moderator toegewezen, het bestuur samengesteld en een verzoek aan velen. VERHEUGENDE PLECHTIGHEID. NEDERLANDSCHE BOND VAN VARKENSHANDELAREN. IN BEWARING. DREIGEND ARBEIDSCONFLICT VOORKOMEN. KATENDRECHTS BELANG. FLESSCHENTREKKERIJ. Rede van bondsvoorzitter Turksma over „Baconcontract en saneeringsplan". BURGERLIJKE STAND. MODESHOW. Van Parijs en Detroit. DE „FLAMINGO", DE NIEUWSTE AANWINST VAN DE K. L. M. OP WAALHAVEN AANGEKOMEN. BRANDJES. GEVAARLIJKE TRAMKRUISING. EXAMEN APOTHEKERSASSISTENT. CONCERT. SCHIEBROEK. OPBENGST RECLASSEERINGS- COLLECTE. EEN NIEUWE AUTOBUSDIENST. SCHOONHOVEN. SLOTAVOND VOOR WERKLOOZEN. YLAARDINGEN. WERKLOOSHEID HILLEGERSBERG. OPBRENGST RECLASSEERINGSDAG. RACEBOOTEN EN VISCHSTAND. MAASSLUIS. bekroond. Dr. Eckener over onderhoud met Roosevelt. de terugreis naar Duitschland aan- vaard. jAPANSCHE STAD. Honderden personen ziek geworden. TOESTAND IN SALONIKI BLIJFT GESPANNEN. Onder auspiciën van het Comité Katholiek Rotterdam hield gisterenavond in de salons van „Bristol" Jan Nieuwenhuis een voor dracht over de historische stof voor zijn tooneelwerk „De Eerste Steen" en over het ontstaan van dit stuk, dat zooals men weet wordt opgevoerd bij het eeuwfeest van de kerk aan het Steiger. Het behandelt in den vorm van een karakterspel de gebeurtenissen, die zich hebben afgespeeld in de jaren vlak voor de stichting van de huidige kerk. Tus- schen 1826 en 1831 is Rotterdam de schouw plaats geweest van een hevigen beginsel strijd op kerkelijk gebied, die in zijn achter grond van veel meer dan louter plaatselijk belang is geweest. Daar was eerst de bekende kwestie van het legaat-Block, waaromtrent spr. een korte uiteenzetting gaf. Familieleden van den erf later zouden bij opheffifng van de Steiger- sche statie zeggenschap krijgen over de gel den voor de katholieke armen geschonken. Vervolgens was ook de regeering in den Haag de staties der regulieren niet gunstig gezind: minister Goubau wenschte, dat ze geheel zouden verdwijnen. In de staties zocht de regeering het weder ontluikend klooster leven in ons vaderland al bij voorbaat te treffen. Er waren dus twee ongelijksoortige stre vingen, gericht op hetzelfde doel. Daarbij kwam, dat de voorzitter van de Steigersche armmeesteren (die samen ook ten deele het tegenwoordige „kerkbestuur" vormden) te gelijk was èn wethouder der stad èn familie lid van Block. De tegenstrijdige belangen moesten bij hem wel verward raken. Het gevaar werd reëel, toen de kerk z.g. wegens bouwvalligheid gesloten moest wor den op een Zaterdag in Mei 1826. De zaak van de statie stond er hachelijk voor, maar de toenmalige pastoor Pruymboom deed een goeden zet met tot zijn gevolmachtigde en plaatsvervanger te benoemen den toen nog jeugdigen pater Johannes Dominicus Raken. Deze krachtige figuur ving onversaagd den strijd aan tegen alles wat toen macht en in vloed had in Rotterdam en den Haag. Hij verloor schijnbaar op alle fronten; hij werd door den Koning in zijn bediening geschorst, vflf jaren lang slaagde hij er niet in ook maar iets te bereiken. Maar hij hield vol en als door een wonder heeft hij ten slotte overwon nen. Pastoor Raken is de held van sprekers tooneelwerk. De oorspronkelijke bedoeling is geweest, den strijd om het legaat-Block tot hoofdzaak te maken, maar bij de uitwerking van de stof is het anders uitgekomen. Deze •plaatselijke affaire raakte meer en meer op den achtergrond, terwijl hoofdmotief werd de strijd tegen de josephistische politiek on der Koning Willem L De werkelijke bedoelin gen van degenen, die het oog gericht hadden op het legaat-Block zijn natuurlijk nimmer uitgesproken geweest. Daarom is deze stof oók niet geschikt voor het tooneel: de dra maschrijver moet het immers van het uit- gesprokene hebben. Maar de politieke strijd was er een van beginselen en karakters open tegen elkaar: daarbij voelt de schrijver van dialogen zich thuis. Spr. gaf dan een schets van de dichterlijke vrijheden, die hij zich veroorloofd had ter- wille van den bouw van zijn stuk, vrijheden die echter de groote lijn van het historisch gebeuren onaangetast hebben gelaten. „De Eerste Steen", aldus spr., moge aldus een stukje geschiedenis in de herinnering brengen. Het blijkt dan toch nog maar hon derd jaar geleden, dat de bouw van een nieuwe kerk op de lange baan kon worden geschoven, dat gelden voor de katholieke armen geschonken niet volkomen veilig wa ren, dat een priester, die niets had misdaan, kon worden getroffen met een koninklijk interdict. Daar is dan vervolgens de figuur van Ra ken. Alle geschiedschrijvers wijzen op het bangelijke, onderworpene en berustende van de katholieken in die dagen. Hier een jonge man zonder naam en invloed, die opeens heel dien druk van zich afwerpt, die dürft en die dan ook wint. Bijzonder aantrekkelijk is deze figuur vooral om haar echt Nederlandsch-katholiek karakter. Raken maakte zich geen held en martelaar aan het hoofd van een volksbewe ging: hij was het in de stilte van een bidver trek. Strijdend voor het recht, bleef deze ge plaagde en vervolgde man trouw aan het ge zag en verknocht aan het vorstenhuis. Spr. heeft zijn tooneelwerk dan ook verzoenend laten eindigen in vaderlandslievenden geest Na de pauze las spreker een bedrijf voor. Tevoren had hij dank gebracht aan „Katho liek Rotterdam" voor het organiseeren van dezen avond. Het Nederlandsche Roode Kruis zal Zater dag a.s. alhier een groote oefening houden, waaraan zullen deelnemen de afdeelingen Zuid-Holland en Noord-Brabant. De oefening zal geschieden in nauwe samenwerking met de directie van den étappe- en verkeersdienst van het Nederlandsche leger. In tegenstelling tot de vorige jaarlijksche oefeningen, welke ge baseerd waren op de vredestaak, omvat deze oefening een deel van den arbeid, welke het Roode Kruis in tijd van oorlog heeft te ver vullen. De algemeene weekmarkt aan de Spanjaard straat, die met den Hemelvaartsdag zou sa menvallen, zal in plaats van op Donderdag 21 Mei 1936, op Woensdag 20 Mei e.k. worden gehouden. Morgen, Woensdag 13 Mei, zal in het gebouw „Palace" aan de Botersloot worden opgevoerd „IJzeren Hein", het successtuk van de R. K. Tooneelvereeniging „Benedictus XV". Na afloop gezellig samenzijn met gecostumeerd dansen. Men zie verder de Kabouter-annonce in dit blad. Zooals reeds eerder in dit blad werd medegedeeld, heeft op Vrijdag 24 April j.l. de definitieve oprichting plaats gehad van het R.K. Gemengd Koor, staande onder di rectie van den heer Nicó Verhoeff; waarbij tevens werd gemeld, dat het werkcomité voor het „Jerusalem"-concert zoo spoedig mogelijk de loopende vereenigingszaken zou afhande len. Thans is de organisatie van het nieuwe koor zoover gevorderd, dat een definitief bestuur benoemd kon worden met volledige goedkeu ring van de tot op heden toegetreden leden, terwijl de hoogeerw. Deken van Rotterdam, Mgr. v. Heeswijk, op verzoek van het bestuur, kapelaan Karskens (voorzitter van het comi té voor de Winnubst-herdenking) als mode rator heeft willen benoemen. Het bestuur van het R.K. Gemengd Koor is thans als volgt samengesteld: J. Wilbrink, voorzitter; J. E. v. Bergen en mej. v. Assen delft, secretariaat; J. Jansen en mej. v. Heij- ningen, le en 2e penningmeester (esse); bi bliothecarissen: de heer v. Bergen Jr. en mej. v. Assendelft; terwijl zich voor het commissa riaat beschikbaar heeft gesteld mej. Th. de Waal. Aan geïnteresseerden kan reeds nu worden medegedeeld, dat dit R.K. Gemengd Koor in den loop van November zijn eerste officieele Vereenigingsconcert zal geven in de Doelen, waarbij de Nederlandsche première gegeven zal worden van Bruckner's „Requiem", ter wijl de volledige uitvoering van Palestrina's 6-stemmige „Missa Papae Marcelli" alsdan een Rotterdamsche première beteekent. In verband met deze plannen wenscht het bestuur den bezoekers van het „Jerusalem"- concert er aan te herinneren, dat hun (haar) op den avond van 17 April j.l. via het pro grammaboekje een schriftelijk verzoek werd gedaan, om nieuwe uitvoeringen van katho lieke koorwerken in de toekomst mogelijk te (helpen) maken op welk verzoek door mid del van een gedrukt briefkaartformulier ge reageerd kon worden aan het adres van mej. Therese de Waal, Leuvehaven 84. Het kan goed zijn, er op te wijzen, dat de gelegenheid, om deze goede daad te stellen, nog steeds niet is afgesloten, zoodat alsnog vele toezeggingen aan het commissariaat (zie genoemd adres) verwacht worden. Het spreekt vanzelf, dat ook degenen, die het „Jerusalem"-concert niet bezochten, volkomen vrij zijn, blijken van hun financieelen steun te doen toekomen aan het juiste adres in het Vereenigingsgebouw, Sta tionsplein 10, waar zich nog nieuwe leden kunnen aanmelden. Zaterdagavond 9 Mei, in de zéér volle kapel van het R. K. Weeshuis alhier vond in tegenwoordigheid van belangstellenden en convertieten van vorige jaren de toediening plaats van het H. Doopsel aan 28 volwassenen. Een grootsche en ontroerende aanblik, deze plechtige geloofsbezwering, deze zalvingen, dit gansche Ritueel der H. Kerk op zooveel volwassenen toegepast! Zondag daarop, 10 Mei 1.1. was de kapel „stamp", ja, voller dan ooit bjj zulke gelegen heden. Onder den indrukwekkenden zang der eerwaarde zusters droeg Pater Hendrichs de H. Mis op, sprak zijn dopelingen hartelijk toe, en reikte hun, na de H. Communie der H. Mis, de 1ste H. Communie uit. Daarna zaten meer dan 250 belangstellenden en convertieten van vorige cursussen, aan de Tafel des Heeren aan. Deze aanblik was diep ontroerend Zooveel nieuwe broeders en zusters in het H. Geloof, zooveel gelukkige menschen weer! Een verheugende plechtigheid is zoo'n Doopsel van zooveel volwassenen en hun le H. Com munie. Aan het feestontbijt deed de peter wèl, met pater Hendrichs nog vele jaren te wenschen! De pater deelde mee, dat de nieuwe conferen ties aanvangen Woensdag 23 September a.s. in de kerk van de Mathenesserlaan. Mogen de katholieken nu reeds uitzien of zjj ook niet- katholieken kennen, wier aandacht zij met vrucht op deze conferenties kunnen vestigen. In bewaring is gesteld de 56-jarige los- werkman W. B. wegens diefstal van zeven planken van een bouwwerk aan de Spangen- schekade. Eenige dagen geleden had op het stadhuis alhier onder leiding van den rijksbemiddelaar in het 3e district, Prof. Mr. A. C. Josephus Jitta, een bespreking plaats met partijen, be trokken bij het dreigend conflict aan de N.V. Kon. Ned. Stoomververrj en Chemische was- scherij. J. Hoevels alhier. De Rijksbemiddelaar heeft aan het eind van deze bespreking een voorstel gedaan, dat in middels door beide partijen is aanvaard. Hierdoor kon een conflict worden voorko men. Dezer dagen heeft de Vereeniging Katen- drechts Belang haar 22e jaarvergadering ge houden. De voorzitter, de heer J. Cazimir opende de bijeenkomst met een woord van welkom aan de leden waarna hij memoreerde, dat de economische toestand in dit stadsdeel allertreurigst is. Is Rotterdam door de crisis zwaar getroffen, het schiereiland tusschen Rijn- en Maashaven in 't bijzonder, had de eerste en zwaarste slagen op te vangen. Besloten werd aan den Gemeenteraad een adres te zenden, waarin verzocht wordt door een kleine subsidie mogelijk te maken, dat de Veerdienst Katendrecht-Charlois kan blijven bestaan. Dat deze dienst niet zal worden stop gezet is een te groot belang vooi de die van dit veergebruik moeten maken, ook voor de schoolkinderen is het onmisbaar. Zon der eenigen steun kan de tegenwoordige be heerder echter niet blijven varen. Dat op het herhaalde verzoek aan de directie der R. E. T. om ook op buslijn A een sectie tarief in te voeren, afwijzend werd beschikt, deedl velen leden leed. In het bureau Sandelingplein is ingesloten de 25-jarige A. L., zonder beroep en zonder vaste woonplaats terzake van flesschentrek- kerij. Hij had bij een rijwielhersteller aan de Wolphaertsbocht een carrier laten herstellen en de kosten niet betaald. Verder kwamen- er nog klachten binnen van vijf bakkers aan den Linker Maasoever, bij wien hij brood had be trokken om. dit verder weer te verkqopen. Afrekenen deed de man nimmer. De Westelijke afdeeling van dén Ned. Bond van Varkènshandelaren heeft gisteren in café „Noord-Brabant" aan de Veemarkt haar jaarvergadering gehouden. Na de opening door den voorzitter, den heer A. Renes, die er zijn ontstemming over te ken nen gaf, dat de vergadering zoo matig was bezocht, werd voorlezing gedaan van de inge komen stukken en mededeelingen. Vervolgens werden de notulen vastgesteld, waarna de penningmeester rekening en ver antwoording van zijn beheer aflegde. Er was een batig saldo van 890.92. In het bestuur werden herkozen de heeren A. Renes (Bergambacht), D. Boon (Vianen) en L. Smits (Hazerswoude). Hierna hield de heer J. Turksma, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Varkens handelaren, een rede over het onderwerp „ba concontract en saneeringsplan", Spr. begon met een overzicht te geven, op welke wijze de crisismaatregelen sedert 1932 tot stand zijn gekomen. Het is hem nooit dui delijk geworden, waarom ten aanzien van het eerste baconcontract aanvankelijk bij de auto riteiten een zoo diep stilzwijgen werd in acht genomen. De heer Turksma deed daarna mededeeling van den inhoud van dit baconcontract, behel zende o.a. een afschrijving van 5 pet. op ge bouwen, in tijden van hoogconjunctuur uit gebreid, 10 pet. op machinerieën en 20 pet. op speciale machinerieën, 30 pet. op vrachtauto's en bovendien vergoedingen voor functionnaris- sen. Inmiddels kwam op 1 December 1933 een tweede baconcontract tot stand, hetwelk slechts een vermindering der variabele kosten met 25 eent op 100 kilo bracht. De bond heeft zich steeds ten sterkste schrap gezet tegen een monopoliseeren >'an het veehouderijbedrijf door den staat en het is aan dit ijveren van den bond te danken, dat het nog niet zoover is gekomen, De bestuur- deren hebben er steeds op aangedrongen, op de binnenlandsche markt meer vrijheid te geven,, wijl de export naar. het buitenland meer en meer verminderde. Ten aanzien van de afvallen merkte spr. op, dat de prijs daarvoor vóór Augustus 1933 door de centrale werd vastgesteld. Op uit voerige wijze stelde spr. daarna in het licht, hoe deze vaststelling na dien tijd geschiedde, n.l. door een commissie. Aan de hand van verschillende karakteris tieke feiten deed de heer Turksma uitkomen, dat aan de grieven en verlangens der bonds- bestuurders weinig of in het geheel niet was tegemoet gekomen. Ook de exportslachterijen hebben medege werkt aan den precairen toestand, welke mo menteel in het bedrijf heerscht. Vervolgens memoreerde spr. het derde baconcontract, dat op 27 November 1934 met terugwerkende kracht tot 15 April 1934 is tot stand gekomen en waartegen alle bedrijfsgroepen in. verzet kwamen. Voor de varkensmesters en vooral voor de zwaarmesters heëft de crislswet een fu> nesten invloed gehad, aldus de bondsvoorzit ter. Men heeft geen stabilisatie kunnen teweeg brengen. Spr. meende, dat de verantwoordelijkheid der crisismaatregelen meer gelegd moet wor den bij de boeren en bij hen, die zich met den handel en export bezig houden. De bond heeft voor de saneering een systeem aan de hand gedaan op basis van vrfje inschrijving. Spr. bepleit voorts het particulier initiatief in de plaats van de staatsoverheersching op dit ter rein. De inkrimping van den varkensstapel sedert 1930 bedraagt ongeveer 20 pet. De aanvoeren op de markten liepen echter veel verder terug, o.a. te Wolvega met 55 pet. In het tweede deel van zijn inleiding be handelde de heer Turksma het „Saneerings plan", belichtte op uitvoerige wijze het pro bleem der ordening in de economische struc tuur en memoreerde, wat op dit punt in het vee- en vleeschbedrijf tot dusverre is bereikt door samenwerking der organisaties. Wij moeten trachten, aldus spr., via de or ganisaties het vak omhoog te werken ten gunste van de geheele maatschappij, waarbij wij vooral moeten voorkomen, dat de bona fide elementen, zooals bij de huidige staatsor- dening veelal het geval is, worden uitgesloten, Na de inleiding van den heer Turksma wer den nog eenige voorstellen hesproken in ver band met de a.s. bondsvergadering en de af gevaardigden ter bondsvergadering benoemd Na de rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. Aangiften van 11 Mei. BEVALLEN: J. J. Schot—Schot z. S. Schul- ler—van Zijl z. C. Spaajj—Ville z. C. Hage naar—de Snoo d. J. G. Snijders—van Dalsen d. F. W. van Ierlandv. d. Perk d. E. C. Worms—Kloet d. G. Pieete—Verwolf d. E. M. A. CameronDaabach z. A. P. Oosten Agnes d. J. E. F. BurrinkSaint-Hubert d. W. BolkRomein d. J. E. BagijnKers bergen d. G. AldusVolder z. C. Visser- Vogel d. J. A. W. TimmermansHageman d. A. C. den HaringEradus d. W. den Ouden de Haan d. H. S. Ploegde Pijper z. S. Bevaart—Kromjong d. A. van Aggelen— Schoenmakers d. J. A. van Wageningen Wesdorp d. J. C. van Mastrlgtde Wit z. M. C. H. PijlLaurentlus d. W. van Schaick Veerman z. H. C. VermeulenEeftens d. J. M. van RoeijBeckers d. A. van Tooren- bürg—Mudde d. D. H. van Campenhout— Wijmans z. G. M. J. Janssens—Poels z. L. v. d. Suij—Beyer d. M. J. Hofland—Tuns z. F. M. J. Bindenga—Spapens z. H. Stapel —Knol d. A. de Kok—Kraak d. H. H. van Kooij—Huisman z. K. Bezemen—de Hoog z. M. M. A. v. d. WerkenBeverloo z. A. A. M. v. d. HeuvelZuidoma z. L. v. d. Waal Klompenhouwer d. A. TasStrootman d. E. M. van BlankengtelnSchouten z. A. M. LansbergenBaartmans z. M. Cornelisse— Horeweg z. W. M. HendriksHuckels z. A. van Bodegom—v. d. Koolj d. W. A. de Haas— v. d. Ven d. A. SwartPetrejus d. E. C. Breedveldde Vogel z. N. de Bruijn—van Huuksloot z. W. M. v. d. Putten—de Vries z. M. v. d. Wel—van Geenen z. L. C. Lafranca Drledijk d. J. M. Verspeekv. d. Krogt z A. A. Zevenbergen—Huijgen z. D. A. van PuttenWillemse z. C. de Hekvan Riet z. j HuvermannVellekoop z. c. Geerlofs— Breedveld d. A. M. Ligthart—Verburg z. J. de Reus—Stolk z. J. M. Koekman—Deubel levenl z. C. F. A. Schalker—Nolte levenl. z. S J Averens—Sebrechts levenl d. OVERLEDEN: A. v. d. Laan vr. v. D. Nie- meiier 78 1 W. V. liet ra. v. W. S. Vermeij 56 1 N. Waals wede. v. J. G. y. Gemert 58 j. J. Mellaart ongeh. m. 19 j- L. A- perman z. 5 j. C. v. Djjke Yr- ri K. a el 75 j. C. Kleiwegt m. v. J. J' "j,'. J. W. van Overbeek wede. v. W. H. F. Jager 84 j. T. Knoester wedr. v. A. Breukhoven 73 j. S. Kramer wedr. v. M. T. Reekes 71 j. M. M. Geurtsen d. 1 d. A. Bols m. v..K. H. v. d. Weetering 83 J. C. v. Vianen m. v. B. Terlouw 33 jaar. Bij gelegenheid van de Ford-tentoonstelling in de Doelen-zaal is Zaterdagmiddag in den foyer van de Doelen een modeshow gehouden van de firma Wisbrun en Liffmann. Ze werd geopend door den heer' Frank van de Ford-fabriek, die op het nauw verband wees tusschen de auto en het dames-toilet, welke beide o.a. aan steeds wisselende mode onderhevig zijn. Parijs en Detroit, zoo merkte hij schetsenderwijs op, zijn twee centra van waaruit de nieuwe mode wordt gedecreteerd. Op deze show heeft de firma Wisbrun èn Liffmann een keurcollectie van de nieuwste zomermode getoond, waarbij de Chineesche en Beiersche (Dirndl) inslag heel sterk sprak. In de zomeravondtoiletten, waarin vooral Alix en Sciaparelli met verrassende nieuwe vondsten voor den dag kwam, vindt men ook veel Italiaanschen stijl. De kortere taille schijnt ons te brengen naar een neo-Empire- stijl. In de pauze werd een leuke reclame-film van de Ford vertoond, welke zich heel goed bij de modeshow aansloot. LEYDSCHE ORANJE NASSAUVEEM. Teleurstellende resultaten over 1935; wederom geen dividend. Aan het jaarverslag der N.V. Leydsche Oranje Nassauveem ontleenen wij; De resultaten zijn teleurstellend; het winst saldo bedraagt slechts 13.059 (28.650). De redenen voor de laag gespannen verwachtin gen voor 1935 zijn wel niet opgeheven, doch er bestaat hoop, dat wijzigingen tot stand kunnen worden gebracht. Door de groote inkrimping van het goede renverkeer en de lage tarieven is een loonende exploitatie schier onmogelijk. Alleen door het treffen van meerdere bezuinigingen kon ver dere achteruitgang bijtijds worden opgevan gen. De hypotheek ad 65.000 kon zonder extra betaling worden afgelost, terwijl een nieuwe hypotheek van 30.000 tegen een lager rente-type kon worden opgenomen. Voorgesteld wordt het winstsaldo te beste den voor 8.796 (v.j. gebouwen 8.779) ten be hoeve van afschrijving op machines, en een bedrag van 4.263 (10.870) naar nieuwe re kening over te brengen. Uit de toelichting op de balans blijkt, dat de post ingekochte obligatiën bestaat uit 34 4 pCt. obligatiën der vennootschap, die a pari werden opgenomen. De effecten zijn uitslui tend officieel genoteerde fondsen, aangenomen volgens de laatste beursnoteering voor 1 Ja nuari 1936. Debiteuren werden opgenomen in de balans, na aftrek van oninbare posten. De deelnemingen in andere ondernemingen werden gewaardeerd met inachtname van de wen- schelijk geachte afschrijvingen. Gistermorgen is het tweede vliegtuig van de drie nieuwe Fokker Douglas vliegtuigen de FH ALF Flamingo, hetwelk per s.s. „Staten dam" naar Rotterdam werd verzonden, per lichter naar het vliegveld Waalhaven vervoerd en overgebracht naar hangar A, om gemon teerd te worden voor de lijndiensten. Deze machine, welke uitgerust is met zwaardere motoren blijft tot Donderdag op het vliegveld Waalhaven aanwezig en is voor het publiek te bezichtigen. Gisteravond om half negen is brand uitge broken in de waterstokerij van C. A. O. aan de Hovenierstraat. Met een straal op de water leiding is het vuur gebluscht door gasten van slangenwagen 15 onder leiding van onder brandmeester van der Werf en brandmeester Visser. Aanwezig waren de slangenwagens 17, 12, 16 en 11. Vannacht om vier uur is brand ontstaan in het lompenpakhuis van Gebr. de Winter aan de Tweede Lombardstraat. Gasten van de slangenwagens 15 en 17 hebben ieder met één straal het vuur bestreden onder leiding van onderbrandmeester v. d. Wolf, brandmeester Meenhorst en hoofdman van Gunsteren. Aanwezig waren de sangenwagens 22, 27, 16 en 11. Naar aanleiding van een verzoek van den A. N. W. B. om plaatsing van een automatisch lichtsignaal op de gevaarlijke tramkruising bij de samenkomst van de Aert van Nesstraat en den Mauritsweg te Rotterdam hebben B. en W. dier gemeente medegedeeld, dat bp aan vaarding van de bjj den Raad aanhangige voorstellen tot reorganisatie van het tramnet, het links-afslaande tramverkeer van lijn 9 op dit kruispunt komt te vervallen, zoodat het hun vooralsnog niet noodzakelijk voorkomt, dit lichtsignaal te doen aanbrengen. Den wagenbestuurders van lijn 9 is echter nog eens extra opgedragen, bjj het passeeren van dit kruispunt de uiterste voorzichtigheid te betrachten. AMSTERDAM, 11 Mei. Geslaagd mej. J. M. H. F. de Jong, Rotterdam. Programma van het concert, te geven door het muziekkoips „de Brandweer", directeur de heer Joh. J. Hoeffgen, op Woensdagavond 13 Mei, van 810 uur in gebouw A. M. V. J. aan de Calandstraat 24 alhier. 1. Feestmarsch. J. R. van der Glas- 2. Le Rocher Fantóme, ouverture. H. Staz. Trause. par. Francis, opy. 3. Vie D'artiste, Grande valse. Straus. 4. Emestina, polka. O. Joh. V. Dam. Voor te dragen door den heer A J. Das. 5. Qui peut savoir, fox-trott. A. Ellegiers. 6. Officer of the Day, marsch R. B. Hall. 7. Simple Fleur, valse. L. Lépagnole. 8. Loreley Paraphrase. Jos. Nesvadba. Arr. L. E. Rugers. 9. Paula, polka. j. Ryssens, Voor te dragen door den heer L. den Teuling. 10. The Liberty Bell, marseh. J. p. Sousa. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 7,34%, Berlijn 59,60, Parijs 9,74%, België 25.05%, Zwitserland 47,82; Amerika 1.47 13/16, Oostenrijk Denemarken 32,79; Zweden 37,86; Noorwegen 36,91;. Spanje 20,19 Italië De collecte voor den reclasseeringsarbeid heeft J.l. Zaterdag in deze gemeente 107.94 opgebracht. B. en W. hebben aan den heer J. Beijers- bergen vergunning verleend, tot het exploi- teeren van een autobusdienst van den Wilgen- plas naar den Achterweg, vice-versa. DE NIEUWE BRANDSPUIT. Woensdagmiddag half 5 zal een demon stratie worden gehouden met de nieuwe brandspuit. Deze demonstratie zal worden gehouden buiten de Veerpoort. Verschillende personen, o.a. de raadsleden, zijn tot deze demonstratie uitgenoodigd. CURSUS IN ZIEKENVERPLEGING. Aan het einde van de Moedercursus, welke door zuster Hoskamp van het Wit-Gele Kruis gedurende de wintermaanden in het St. Jozef gebouw is gegeven, werd medegedeeld, dat weldra nog een cursus zou worden gegeven in ziekenvrepleging aan huis. Deze cursus zal 3 lessen omvatten en eveneens door genoem de zuster worden gegeven, weer in het St. Jozef gebouw. Deze tweede cursus vangt Maandag a.s. aan. GESLAAGD. Te Rotterdam zijn geslaagd voor het diplo ma costumière mej. A. M. Regnery en voor coupeuse mej. M. M. v. d. Bergh, beiden van hier. Beide zijn leerlingen van de Modevak school, Voorhaven. BILJARTWEDSTRIJD. Zondag 1.1. is in het R. K. Vereenigings gebouw het 2e gedeelte van een biljartwed strijd gespeeld tusschen een biljartclub uit Schiedam en de biljartclub N.A.S. alhier. Het le gedeelte was eenige weken geleden te Schiedam gespeeld, waarbij Schiedam 771 en N.A.S. 727 caramboles behaalde, doch N.A.S. was in eigen huis beter thuis, daar zij 945 maakte tegen Schiedam 692 caramboles, zoodat de wedstrjjd door N.A.S. met 209 ca ramboles is gewonnen. De prijs, een verzil verde beker, is dus in bezit van N.A.S. Op de op Donderdagavond, te geven slot- avond voor de werkloozen, zal worden opge voerd: „Hallo! Met Mars?" Verder zal de heer Jac. Kaasschieter de leiding hebben van de strijkmuziek, terwijl de heer Cor Vogels eenige zangnummertjes zal laten hooren. GEVONDEN VOORWERPEN Als gevonden zijn aangegeven de navol gende voorwerpen, waaromtrent op het politie bureau nadere inlichtingen zijn te bekomen: blauwe kiel, overall, shawl, ring met 2 sleu tels en alpinomuts. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven bij de Arbeidsbemiddeling alhier, bedroeg Zaterdag j.l. 2704. DOOR AUTOBUS AANGEREDEN Zondagmiddag stak een 4-jarig kind nabjj den afrit VI. Oost plotseling den weg over, juist toen er een autobus aankwam. Een aan rijding was niet meer te vermijden. Door krachtig remmen en het even omgooien van het stuur wist de bestuurder het kind recht voor de bus te krijgen. Het werd daardoor door den bumper getroffen en verdween on der de bus. Het kind kwam gelukkig tus schen de wielen terecht, zoodat het er met eenige blauwe plekken en lichte kneuzingen afkwam. SPREEKUUR WETHOUDERS. De heer J. Buis, wethouder van Maat schappelijk Hulpbetoon en Gemeentewerken, is deze week verhinderd spreekuur te houden. De heer A. yan Rijn, wethouder van On derwijs en Sociale Zaken, zal Woensdag a.s. inplaats van 7 tot 8 uur, spreekuur houden va- 6 tot 7 uur, ten Stadhuize. BEZOEK DELFTSCHE STUDENTEN. Vorige week bracht Prof. Dr. Alphons Ste ger met een aantal studenten van de Tech nische Hoogeschool te Delft een bezoek aan de Sunlightzeepfabrieken alhier. Het gezel schap werd rondgeleid door de technische lei ding van de Sunlightfabrieken, waarbij alle afdeelingen van het uiterst moderne bedrijf werden bezichtigd, Vanaf de aankomst der grondstoffen aan den aanlegsteiger tot de automatische verpakking der bekende produc ten: Sunlight-zeep, Lux, Vim, Radion, R-inSO en Lux Toiletzeep, werd alles door de bezoe kers in oogenschouw genomen. Na de aanbieding van eenige verversc m gen keerde het gezelschap, zeer voldaan over deze interessante excursie, weder naai e terug. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 511 Mei. GEBOREN: Hennie, dochter van B. A. v. Saus en M. C. Schenk, Markgraafstr. 17 Willem, zoon van M. Osephius en G. Maarle- veld> v. Kinsbergenplaats B - Jannetje, doch ter van J. van Loon en M. Bredius, Rijkestr. 24 Adne, zoon van J. Verhoeven en C. Santifort, Broekweg 208 Dirk, zoon van D. v d. Kerkhoff en J. Visser, Wilhelmina- straat. 9 Maartje, dochter van M. v. d. Struis en A. Christen, Spoorsingel 83 Adria- nus, zoon van A. J. Voogd en A. S. Baren- drecht, 1 Maasboschstraat 84 Apolonla K„ dochter van P. A. Groenewegen en J. v. d. Pluijm, Vondelstraat 33. OVERLEDEN: Simon van Duffelen, 3 jaar Westhavenplaats 4 Jan Hooijkaas, 72 j„ V. Chasséplein 5 Maria de Heer, 49 jaar, echt,gen. van J. F. Bergeman, Oo3terstr. 68 Hendrik van Ingen, 75 jaar, wed. van M. Speksnijder, A. v. Nesstr. 9. De reclasseeringsdag te Hillegersberg heeft opgebracht 526.30%. De Ned. Heide Maatschappij heeft in een adres aan B. en W. gewezen op 't nadeel, dat de vischstand, vooral in den tijd van het kuit- schieten der visschen, ondervindt van de ra cebooten, die soms met een vaart van 50 a 60 K.M. per uur over het water scheren. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel ll/onialer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met dié vaart te stoppen! De zangver. Maassluis' Mannenkoor, diri- gnet de heer M. Egberts, van Rotterdam, be haalde in de eere-afdeeling een eersten prijs met 322 p. op het concours te Slikkerveer. Genoemde dirigent behaalde op dit concours vier eerste prijzen en een tweeden prijs. Deze 2e prijs viel ten deel aan het Dames koor, onderafdeeling van het Mannenkoor. EEN GEVAARLIJKE HOND. De heer S. uit Oostvoorne heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij alhier was aangevalleji door een hond van den heer B. te Maasland. Bij dit geval was zijn regenjas deerlijk gehavend. Naar wij vernemen, zal de schade in der minne worden geschikt. VAN WIE IS DAT KARRETJE? De politie deelde ons mede, dat voorgaande week weer enkele onbeheerd staande fietsen, die bjj nacht buiten stonden, in beslag zijn genomen. Eigenaars kunnen hun karretje op het bureau afhalen. BIJTIJDS OPGEMERKT. Mej. v. d. Hoeven, wonende aan den Noord- vliet, bemerkte vanuit haar woning, dat een ongeveer 3-jarige kleuter te water lag. Zjj maakte door roepen de menschen aan de overzijde op de situatie attent. Een voorbij gaande fietsrijder, de heer Hartog uit Vlaar- dingen stapte af en sprong te water. Hjj slaagde erin den kleine behouden op het droge te brengen. LAKEHURST, 12 Mei. (UN. J PRESS). Maandagavond om 23 uur 27 min. heeft het luchtschip „Hindenburg" met 48 passagiers, 56 manschappen, 1751 pond poststukken en 2394 pond ijlgoederen, aan boord Het weer is goed. Dr. Eckener denkt, dat het luchtschip, daar men den wind mee heeft, in minder dan zes-en- veertig uren Halifax aan de Iersche kust zal hereiken. NEW YORK, A2 Mel. (D.N.B.) Voor den start van de „Hindenburg" heeft dr. Eckener tegenover Amerikaansche journalisten het volgende medegedeeld over een onderhoud, dat hij met president Roosevelt heeft gehad. De president, aldus dr. Eckener, heeft zich zeer hoopvol over de vooruitzichten van een regelmatig luchtschipverkeer tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland uitgelaten. Als een verstandig man beschouwde hjj echter één vlucht als geen vlucht en hjj ver wachtte dan ook niet, dat de Amerikanen hun kapitaal zouden steken in een Transatlanti sche luchtscheepvaart-ondememing op grond van één enkele schitterende prestatie. Daarom is ook de president van mecnins; dat om de practische waarde van j®* vel er te demonstreeren tien heen- ^teiugiei/,eu over dén Oceaan noodzakelijk z^n' Als de laatste vlucht met ®U^'"LS verlooPt, aldus besloot dr. Eckener, muilen wij onze plannen verder bespreken- TOKIO, 12 Mei. (D.N.B.In Hamatsu, ten Zuid-Oosten van Nagoja, zjjn tal van personen onder ernstige vergiftigingsver schijnselen ziek geworden na het gebruik van koek, die ter gelegenheid van een schoolfeest werd uitgedeeld. In de school werden tot dusver vijf dooden en vjjftig ernstig zieken geteld, onder wie het hoofd van de onderwijsinrichting. Bovendien werden 600 lie1 e gevallen ge constateerd. De school werd onmiddellijk gesloten. Buiten de school zijn nog 700 gevallen van vergiftiging geconstateerd, waarbjj nog twee- en-dertig soldaten komen van het garnizoen van Hamatsu, die onder gelijke verschijnselen Ziek zijn geworden. ATHENE, li Mei. (D. N. B.) Hoewel zich Maandag geen nieuwe botsingen tusschen po litie en stakers hebben voorgedaan, bljjft de toestand toch gespannen. De universiteit van Saloniki is gesloten, aangezien verschillende groepen studenten bjj de onlusten betrokken zijn. Het is mogelijk, dat ook de academie te Athene zal worden gesloten. De regeering heeft verklaard, dat zjj tot el- ken prijs de orde en rust zal handhaven. Tal rijke communisten zjjn gearresteerd. De mi nister van justitie heeft zjjn demissie inge diend. Nog steeds verschijnen de bladen niet. Er rijden slechts enkele trams, welke worden bediend door gemoboliseerd personeel en ge wapende technici.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2