NEDERLANDSCHE AMBULANCE GEREPATRIEERD Hartelijke on tvangst in Rotterdamsche haven. de tëStts. ni: DINSDAG 19 MEI 1936 H. K. H. PRINSES JULIANA TER BEGROETING AANWEZIG. GEZELSCHAP SPREE. „De levende brug". HET RECTORAAT DER KRUISHEEREN TENTOONSTELLING KRUISVAART BRANDGEVAAR IN ELECTRISCHE INSTALLATIES. VECHTPARTIJ OP DEN SCHULPWEG. H. C. M. VAN HOUTEN f ONGEVALLEN. WINKELSLUITING. VLAARDINGEN. BURGERLIJKE STAND. burgerlijke stand. -si „Men heeft zich bijzonder van zijn taak gekweten MET het stoomschip „Palembang" van den Rotterdamsche., Lloyd zijn hedenmorgen te ongeveer half elf in de haven van Rotterdam aan gekomen de zes leden van de Neder- landsche Roode Krnis Ambulance naar Abessynië, die tot nu toe nog niet in het vaderland waren terug gekeerd. Zij waren de doktoren Winckel, Hagenstein, Lampe en Veeneklaas, ir de Vries en de ver pleger van der Hoving. Te Vlaar- dingen hadden zich aan boord be geven de doktoren Jhr. dr. van der Does, dr. Belmonte en dr. van Schel ven, die reeds eerder waren gerepa trieerd. H. K. H. Prinses Juliana was als presidente van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis we der ter begroeting aanwezig. Een heerlijke zomersche dag hangt over de Rotterdamsche wateren! Er heerscht groote bedrijvigheid op de terreinen van den Rotter damsche Lloyd. Immers ieder oogenblik kan het stoomschip „Palembang" met aan boord de leden van de Nederlandsche Roode Kruis Ambulance naar Abessynië, die vijf en een halve maand in de grootste ontberingen en temidden van vele gevaren hun menschlievend werk hebben gedaan, in de haven arriveeren. Ruim 50 man van de transport-colonnes van de afdeelingen Rotterdam en Schiedam van het Ned. Roode Kruis, onder leiding van de» f-6 adjudant W. N. van der Kaay, staan aan den 'wal opgesteld. Vele familieleden, vrienden en bekenden staan in spannende afwachting van •pfBen „blij weerzien". - Ook buiten de terreinen staat veel publiek om getuige te zijn van de aankomst van H. K. H. Prinses Juliana, die er prijs op gesteld had persoonlijk bij de aankomst van de dappere mannen van onze Ned. Ambulance tegenwoor dig te zijn. Te ongeveer kwart vóór tien, voor gegaan door de motorpolitie onder leiding van inspecteur Goedhart nadert de auto met onze Prinses, die in gezelschap van freule de Braauw, het terrein van den Rotterdamsche Lloyd, alwaar ter begroeting aanwezig waren de burgemeester van Rotterdam mr. P. Droog- leever Fortuyn, generaal Röell de eerste onder voorzitter van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, meerdere andere hoofdbestuurs leden, de voorzitter van de afdeeling Rotter dam de heer H. J. A. Hoogeweegen. Een luid hoera steeg op uit de menigte toen H. K. H. uit de auto stapte, welke spontane begroeting door onze Prinses werd beantwoord door een hoofsche buiging. Onmiddellijk begaf het gezelschap zich naar de feestelijk versierde cahtine op het terrein van den Lloyd, alwaar de directie haar opwachting maakte. Op het terrein was voor een sterke politie- afzetting zorg gedragen onder de onmiddellijke leiding van den wn. hoofdcommissaris C. v. d. Pol, commissaris P. J. E. Snippe, hoofdinspec teur W. F. Verlee, terwijl ook de chef van de rivierpolitie, hoofdinspecteur J. Riedijk, aan wezig was. „Palembang' in zicht. Te ongeveer kwart over tien kwam het vrachtschip met passagiers-accomodatie de „Palembang" in 't zicht. Inmiddels had H. K. H. Prinses Juliana in gezelschap van haar mede-hoofdbestuursleden van het Ned. Roode Kruis, zich op het bordes van de cantine be geven, teneinde een ruim zicht te hebben over de Rotterdamsche wateren, waarin de „Palem bang" statig en rustig den wal naderde. De leden van de Ned. Ambulance met dr. Winckel aan het hoofd stonden op de onderste brug van het schip en zoodra men de gezichten goed kon onderscheiden, steeg er een hoera geroep op uit de wachtende menigte op den kant, welke begroeting haar antwoord vond in een „stram salueeren". Een kwartiertje later lag de „Palembang" vast aan den wal. Het was begrijpelijk, dat eerst de familieleden in de gelegenheid werden gesteld uiting te geven aan hun vreugde over deze blijde en behouden thuiskomst. Een bloe menhulde volgde en dan schreed men lang zaam naar het cantinegebouw, waar H. K. H. Prinses Juliana ieder lid van de Ned. Ambu lance met een handdruk „welkom thuis" heette. Na deze eerste hartelijke en spontane ont vangst, begaf onze Prinses zich achter een katheder, om voor den microfoon dr. Winckel en zijn mannen toe te spreken. Begroetingstoespraak van Prinses Juliana. Het is mij een groot voorrecht aldus H. K. H. U en Uw medeleden van de ambulance na mens het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis hartelijk welkom te kunnen hee- ten bij het betreden van den Nederlandschen bodem. Zeker ik weet, dat gij aan boord van de „Palembang" gastvrij opgenomen en gekoes terd door de voorkomende zorgen van de Rot terdamsche Lloyd, reeds het gevoel moet heb ben gehad „weer thuis" te zijn, maar toch neem ik aan, dat het naderen van de Neder landsche kust in u een zekere ontroering moet hebben teweeggebracht, die de natuurlijke reactie was op hetgeen door U allen in de af- geloopen maanden is doorgemaakt. Toen wij, nu bijna een half jaar geleden, in deze haven van U afscheid namen, waren wij er ons allen van bewust, dat er u daarginds gevaren wachtten. Zelf hebt gij dat ten volle beseft, en wij, die achterbleven, niet minder. U noch ons heeft dat ervan weerhouden, uit voering te geven aan een gedachte, die geacht moet worden, zoo volkomen in de lijn te liggen van de beste Nederlandsche tradities, zoowel als van de grondbeginselen van het Roode Kruis. Deze gevaren wij begrepen het uit uw rapporten en brieven zijn in de werkelijk heid nog aanzienlijk grooter en menigvuldiger gebleken dan aanvankelijk kon worden ver moed. In velerlei vorm hebben zij u dreigend omringd bij het verrichten van uw menschlie vend werk, en in zulke vormen, dat mijn ver beeldingskracht en die van vele anderen verre tekort schiet, wanneer men zich de gewaar wordingen tracht in te denken. Maar dat heeft U niet belet, de zware krachtproef ten einde toe met eere te doorstaan Dat U dat mogelijk geweest is, schrijven wij in de eerste plaats toe aan de groote mate van volharding in de op u genomen taak, die ieder van U blijkt te heb ben gedreven en voorts aan den uitgesproken geest van kameraadschap, die u onderling al dien tijd heeft verbonden en die U niet on gelijk aan de pijlen van den Nederlandschen Leeuw door eendracht macht verleend heeft, macht om weerstand te bieden aan alle ontberingen, die zoo ruim uw dagelijksch deel geweest blijken te zijn. Ook met name, dat uw onderlinge verhou ding geweest is, zooals die was, is voor het hoofdbestuur een bewijs geweest van de hooge moreele eigenschappen van alle leden der am bulance, die eiken dag opnieuw blijk moesten geven van geduld, moed, offervaardigheid, ka meraadschap en taaie volharding. Die eigen schappen hebben zeker in niet geringe mate de buitengewoon zware en verantwoordelijke taak verlicht van den leider. Niettemin komt aan hem zeer zeker een woord van bijzondere hulde toe, dat hij zich van die taak onder alle omstandigheden op zoo uitnemende wijze heeft weten te kwijten. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft van verre Uw werk gevolgd met gespannen be langstelling, heeft gedeeld in de beproevingen en ontberingen, die gij hadt te doorstaan, en in de gevaren, die U in zoo verlerlei vorm hebben omringd. Moge de werkelijkheid in me nig opzicht ook anders geweest zijn dan bij uw uitzending werd verondersteld, het is duide lijk geworden, dat uitnemend werk door U is kunnen worden verricht door verlichting van lijden te brengen, waar zoovelen anders hul peloos aan hun lot zouden zijn overgelaten en dat de wijze, waarop dat geschied is, den naam van het Nederlandsche volk en van het Roode Kruis niet anders dan tot eere kan strekken. Moge er in de rijke ervaringen, die door u znn opgedaan, en in de onverholen vreugde, die U van alle zijden tegemoet komen bij uw terugkeer in het vaderland, voor u een zeker tegenwicht zijn gelegen voor al hetgeen door u in de afgeloopen maanden is ten offer ge bracht. En hiermede eindig ik, om met verder het oogenblik te vertragen, dat U na deze periode van spanning behouden aan den kring van de uwen gaat hergeven. In hooge mate erkentelijk voor de gastvrij heid, ook heden weer door den Rotterdamsche Lloyd aan ons verleend, hopen wij u allen, die deel hebt uitgemaakt van de Nederlandsche Roode Kruis ambulance naar Ethiopië, binnen niet zeer langen- tijd ten gebouwe van het hoofdbestuur andermaal vereenigd te zullen mogen zien. Antwoord van dr. Winckel. Dan trad de leider van de Ned. Ambulance naar Abessynië, dr. Winckel naar voren, om zijn dank te betuigen voor deze hartelijke ontvangst op vaderlandsahen bodem. Namens de leden der ambulance, welke zooeven uit Ethiopië is teruggekeerd, aldus spr., zij het mij vergund, een woord van dank uit te spreken voor de waardeerende woor den, welke Uwe Koninklijke Hoogheid, tot ons gericht heeft en in het algemeen voor de ont vangst, welke ons thans bereid werd. Inderdaad, Koninklijke Hoogheid, wi) heb ben een veel bewogen tijd achter den rug. U verwacht van mij thans geen beknopt over zicht van de geschiedenis der ambulance, dit zou mij te ver voeren. Mag ik volstaan, met te memoreeren dat wij, leden der ambulance, de een meer, de ander in mindere mate, zijn komen te staan voor onvoorziene moeilijkhe den of gevaren, enkelen onzer zijn op een ge geven oogenblik tot de ontdekking gekomen, dat hun leven op het spel stond. Wij zijn dankbaar, dat wij allen ten slotte in welstand hier weer voor Uwe Koninklijke Hoogheid, het Hoofdbestuur en onze verwanten ge schaard mogen staan en dat u allen zich er van kunt overtuigen, dat de tijd, in Ethiopië doorgebracht, ons geen kwaad heeft gedaan. Met Gods hulp zijn de moeilijkheden over wonnen, hebben wij het werk kunnen verrich ten, waarvoor wij zijn uitgegaan, waartoe het Nederlandsche Roode Kruis ons zoo prachtig had uitgerust, hiertoe in staat gesteld door de giften van het Nederlandsche volk. Ook toen door den overval van roovers de geheele uitrusting van een voorpos ver oren was gegaan, zelfs toen daarna de we e voorpost alleen het veege lijf kon redden en zijn gehouden uitrusting per slot van reke ning bleek afgeschreven te moeten worden, kon in Dessie het werk doorgaan, kon daar het basishospitaal zelfs uitgroeien tot een groote chirurgische kliniek, waar wij allen, ieder naar de mate van zijn krachten, ken nen en kunnen, druk werk hadden, om aan den stroom van gewonden de hulp te geven, die hen toekwam. Dat bewijst, hoe deugdelijk de voorberei ding voor onze expeditie was, hoe deskundig het Nederlandsche Roode Kruis ons had uit gerust. De loop der gebeurtenissen heeft tenslotte aan ons werk en aan dat van alle andere ambulances een te vroeg en plotseling einde gemaakt. Met verslagenheid moesten wij vaststellen, dat wij slechts met leege handen weer voor u zouden moeten verschrjnen^Wij hopen, dat u onze verzekering wilt aanvaar den, dat het eenvoudig niet anders kon, dat wij niet bij machte waren, ook maar een ge ring deel der uitrustingen mede te nemen. Koninklijke Hoogheid, wij zijn 5y2 maand uit geweest, hebben ruim 5 wéken daarvan doorgebracht als gasten van den Rotterdam sche Lloyd en in die ruim 5 weken was ze ker geen sprake van ontberingen, integen deel, wij zijn er behandeld op een wijze, waar op alleen de nautische term, „grootscheepsch" van toepassing is. Namens alle leden der am bulance dank ik- dan ook de directie van den Lloyd, de gezagvoerders en de bemanningen van de „Kota Radja" en de „Palembang" voor de ons verleende gastvrijheid. Op verschillende wijzen hebben wij tijdens ons verblijf ip Ethiopië bemerkt, dat men in het verre vaderland met ons medeleefde, dat deed ons goed. Wij hebben echter niet anders dan onzen plicht gedaan, een plicht, ons niet van buiten opgelegd, doch vrijwillig aanvaard. Dat besef deed vanzelf de kameraadschap ontstaan, zonder welke hét onmogelijk zou zijn, geweest, in de afgeslotenheid van het kamp- of karavaanleven met opgewektheid onze taak te vervullen. Ten slotte nog dit: voor ons, leden der am bulance in Ethiopië, zullen de maanden, daar doorgebracht, inderdaad onvergetelijk blijven. Wij hebben er niet alleen hulp verleend, wij hebben, ook al helpende, geleerd, al werkende ervaringen opgedaan, ervaringen welke ons in ons verdere leven van groot nut zullen zijn en nu de expeditie achter den rug is, achten wij ons gelukkig, tot de daarvoor uitverkore nen te hebben behoord. Na dit dankwoord van dr. Winckel heeft H. K. H. Prinses Juliana zich nog een oogen blik met ieder van de leden van de Ned. Am bulance onderhouden. Te kwart over elf verliet onze Prinses de cantine van den Rotterdamsche Lloyd, uit geleide gedaan door den burgemeester mr. P. Droogleever Fortuyn en de leden van het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis. Aan den uitgang van het Lloyd-terrein werd H. K. H. luide toegejuicht door de wachtende menigte. Eindindrukken. Dr. Winckel en ir. de Vries de administx-a- teur en organisator van de Ambulance zei den, hun eindindrukken over den arbeid der Ambulance samenvattend, dat de Ned. Am bulance ongetwijfeld de beste is geweest. Wij hebben meer kunnen doen, zoo vervolgden zij, dan welke andere ambulance ook. Er waren dagen, dat onze ambulance wel een groot stadsziekenhuis geleek. Zeven en dertig nieuwe opnamen per dag en soms twaalf operaties per dag, zijn heusch geen dingen, waar men licht over moet denken. Het kan niet ontkend worden, dat in som mige opzichten wij ons er meer van hadden voorgesteld, maar de arbeid in een ongeor ganiseerd en ongeciviliseerd land, zonder com municatie en zonder transportmogelijkheden, zal altijd groote moeilijkheden met zich bren gen en daarom zal het rendement altijd klei ner zijn dan men met dezelfde capaciteit in andere omstandigheden zou kunnen behalen. Wanneer wjj onzen arbeid echter vergelijken met dien van andere ambulances, zelfs met dien van Engeland, dan zijn wij ver en ver in het voordeel geweest. Rest ons nog mede tè deelén, dat uit dank baarheid'voor -de goede verzorging aan boórd van het s.s. .Palembang" aan 'dén gezagvoer der kapitein H. D; Braspot, een ambulance kruikje is aangeboden. Wat nog gered is kunnen worden. Met betrekking tot de uitrusting van de Ned. Ambulance, deelde dr. Winckel nog mede, dat slechts gered zijn geworden de revolvers, de munitie en een schrijfmachine. Wat er van het overige terecht zal komen, is niet te zeggen. In elk geval bestaat er goede hoop, dat niet alles verloren zal zijn. De inventaris is onder de hoede van de Fran- sche paters in Dessie en men mag vertrou wen, dat zoodra de toestanden geregeld zul len zijn, ook deze zaak weer in orde gebracht zal kunnen worden. Sinds het optreden van het nieuw geformeer de Gezelschap Spree hebben we nog niet zoo veel belangstelling van de zijde van het pu bliek gezien als Zaterdagavond het geval is geweest. En wij verheugen ons daar ten zeerste over. Immers er wordt hard gewerkt om ons volkstooneel weer wat nader tot het publiek te brengen en dit óp een wijze, wélke onzè waar- deering ten volle verdient. Mep zoekt het niet in het vulgaire, maar tracht zooveel als mo gelijk is, in de keuze van het repertoire re kening te houden met de opvattingen van hen, die gedurfdheden in den kwaden zin van het woord allesbehalve op prijs kunnen stellen. Dit is echter niet de eenige goede eigenschap van het Gezelschap Spree. Men tracht ook het geen geboden wordt, zoo goed mogelijk te brengen. Onder de regie van Daan van Ollefen Jr. zijn tijdens het nog slechts korte bestaan van het gezelschap, reeds heel wat oude volksstuk ken onder het stof van den tijd vandaan ge haald en over het algemeen zijn ze vlot ten tooneele gebracht. Het laat zich begrijpen, dat men het repertoire-nummer van oude stan ding, het sensatiestuk in elf tafereelen van Sutton Vane „De levende brug" in petto had gehouden voor het eerste optreden in den Grooten Schouwburg te Rotterdam. Immers, dit kijkspel met zijn vele spannende scènes vraagt een tooneelruimte en een monteering, waarover alleen onze Groote Schouwburg de beschikking heeft. De aankleeding van de ver schillende tooneelen was dan ook uitstekend, en heeft er ongetwijfeld 't zijne toe bijgedragen om de opvoering zóó te doen slagen; bijzonder de scène op den vuurtoren met het uit den mist opkomende schip „Arcadia" werd zeer ge waardeerd en vereischte vele open doekjes. De rol van Dunstan Leeds, de man, die zelfs geen menschenleven ontziet wanneer er maar winst voor hem te maken valt, was er een voor den regisseur Daan van Ollefen Jr. zelf, waar bij zijn talent als declamator hem uitmuntende diensten bewees. Ook Tonny van Otterloo was in zijn rol als Richard Blunt in zijn ele ment. Nutty en Dorothy, resp. Jacq van Rijt en Rita Stoel gaven dikwijls gezellige tooneeltjes te zien. In het spel met zijn vele spannende verwikkelingen en gelukkige wendingen be zette Alex Hock de plaats van Cumét, den stoeren harden zeeman met het gouden hart. wanneer het ging om menschenlevens te red den. Hij gaf ons een gave creatie. Coba Kins- bergen zagen wij toebedeeld de vrouwelijke hoofdrol en Kathe heeft zich dapper geweerd en wist door het spel dat zij gaf ieders waar deering voor zich te winnen. Nel Vervoom en mej. de Wilde resp. in haar rollen van mevr. Leeds en Cecile troffen mede den juisten toon. Rest ons nog te vermelden het optreden van het van ouds bekende trio Astavo, dat in zijn sensationeele scène de bewondering weder af dwong voor het slaan van de levende brug, dat immer de clou van den avond blijft. Een schat van bloemen werd tijdens en na de voorstelling aangedragen voor alle mede spelenden, ook voor den kapelmeester Marius Spree, die met zijn orkest weder zorgde voor een voortreffelijke begeleiding. Het publiek was zeer ingenomen met de voorstelling die wij 'n ieder graag aanbevelen. v. V. der Afrikaanderpleinparochie. De Kruisvaart der St. Franciscusparocliie van het Afrikaanderplein had Zondag in het broederhuis St. Louis aan de Putschelaan een expositie georganiseerd, ter oriëntatie van wat de leden allemaal bezig houdt. Voor elk der clubs was een aparte demonstratie-stand ontworpen. Na de „inleidende" documentatie-tafel in zake kleeding, onderscheidingsteekenen, ge schriften en foto-materiaal, ontmoette de be zoeker zeer velen hebben gelukkig de ten toonstelling bezocht de resultaten van de aviatiek-club, die een overzicht bood van ver schillende soorten vervaardigde vliegtuig- deelen en lectuur. Dan vroeg de missieclub de aandacht, die in volle zakken van onderscheiden vorm liet zien wat ten bate van de missie wordt in gezameld. Een wel zeer apart karakter droeg de in zending van de Botanisch Nat. Hist, verza melclub, aan bladen, planten, steensoorten, ertsen, schelpen en koralen, benevens de assortimenten zaden veersoorten, visschen en sporen van vogels. Van het Finsch consulaat was de mede werking verkregen voor een fraaie show van messen. Langs den wand hingen nog enkele teekeningen en schilderstukken, waaronder arbeid van B(roeder), L(ivinus). De burcht boven was ingericht tot een gezellige theeschenkerjj, waar de K. J. C.-ers zelf serveerden. In de daarnaast gelegen ruimten waren behalve attracties nog een E.H.B.O. afd. en een modelkamp aanwezig. Het geheel, waaraan ook nog enkele fir ma's op het gebied van lectuur, sport en kampeer-artikelen meewerkten, maakte een uitstekenden indruk en getuigde van goede leiding, en een groote dosis werklust. De Kruisvaart van het Afrikaanderplein heeft maar een zwakke zijde en dat is de financieele. Echter daarover uit te weiden, valt buiten het bestek van dit verslag. Ver moedelijk is evenwel kap. Eeken bereid om belangstellenden daarover meer te vertellen. Man liep steekwonden op aan het hoofd. Bij een vechtpartij, die gistermorgen ont stond op den Schulpweg tusschen 2 perso nen, heeft een zekere A. van der H. wonende aan dien weg, enkele kleine steekwonden opge- loopen aan het hoofd. Van het bureau Charlois is de gewonde per G. G. D. vervoerd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Nadat de won den waren gehecht kon de man weder huis waarts gaan. In verband met het onderzoek kon de politie omtrent den dader nog geen nadere mededeelingen doen. En het begrip kortsluiting Vrijdag j.l. heeft voor het college van Brandmeesters, de heer F. A. Toors, chef van de afdeeling „Keuring van installaties" van het Gemeente-Electriciteitsbedrijf hier ter stede, een lezing gehouden over brandgevaar in eléctrische installaties en over het begrip kortsluiting. Spreker ving aan met het uiteenzetten van de beteekenis van de beveiliging van den electrischen aanleg, waarbij aan de hand van proeven werd aangetoond, wanneer de bevei liging in werking treedt. Vervolgens deelde spreker een en ander mede over de gevolgen van het gebruik van smeltveiligheden van ondeugdelijk fabrikaat en van gerepareerde smeltstoppen, zooals deze veelvuldig bij waterstokers, drogisten, enz. worden verkocht. Spreker laat aan de hand van proeven zien. hoe bij het in werking treden van der gelijke smeltstoppen vuurverschijnselen kun nen optreden, waardoor brandgevaar en ge- vaar voor andere ongelukken ontstaat. Hier uit blijkt de noodzakelijkheid de smeltpatro- nen uitsluitend bij door het Gemeente-Elec-J triciteitsbedrijf erkende installateurs te koo* pen. Uitvoerig lichtte spreker toe de gevaren, welke kunnen ontstaan bij slechten aanleg, in het bijzonder wanneer de verbruikers zelf met snoeren of loodkabels hun installaties uitbreiden. Spreker stond stil bij het gebruikelijke krantenbericht „brand door kortsluiting", een uitdrukking, welke gaarne wordt toe gepast, als men de oorzaak van den brand niet direct kan vaststellen of om andere redenen de aandacht van de oorzaak wil afleiden. Spreker imiteerde verschillende gevallen, waarin brand ontstond ten gevolge van een uitbreiding van het aantal wandcontactdoo- zen en lichtpunten met inferieur materiaal. Spreker vestigde hier nogmaal de aan dacht op het instituut van erkende installa teurs, die zich tegenover het Gemeente-Elec triciteitsbedrijf hébben verbonden uitsluitend met goedgekeurd materiaal en volgens de geldende voorschriften electriache installa ties aan te leggen, te wijzigen en uit te brei den. Aan liet einde van de lezing werd gelegen heid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Tot prioraat verheven. De hoogw. heer W. A. van Dinter, magister generaal van de Orde van het H. Kruis, heeft gisteren het rectoraat der Kruisheeren te Rotterdam verheven tot prioraat. Tot eersten prior werd gekozen de hoog- eerw. pater M, Nillesen, uit het klooster van Uden. ZOMERAVONDVOETBAL. Naar aanleiding van de talrijke uitwassen, die bij dit voetbal de laatste jaren plegen plaats te heibben heeft het bestuur van den R.V.B., om hieraan paal en perk te stellen dc regeling van het voetbal op zomeravonden zelf ter hand genomen. Er zijn daarvoor drie categorieën ingesteld, n.l. een voor leden van R.V.B. en K.N.V.B., een voor naet-lcden van die bonden en een voor kantoor- en bedrijfsvoetbal. Een reglement en verschil lende bepalingen waken tegen, excessen en voorts zal tegen overtreding zeer streng worden opgetreden. Het bestuur van den R.V.B. heeft reeds eenige voorbeelden ge steld en eventueele adspirant-overtreders mogen zich nog wel eens dubbel bezinnen alvorens zij beginnen. De inschrijving is een groot succes ge worden. Ruiim honderd aangesloten en on geveer dertig niet aangesloten vereenigingen heibben met ruim 250 elftallen ingeschreven, welke zijn onderverdeeld in 35 afdeelingen. Er wordt een halve competitie gespeeld, en de nummers één van de verschillende afdee lingen spelen nog een extra halve compe titie om de prijzen, die bestaan uit voetbal schoenen, chirts, koffers enz. JAARVERGADERING „BLUMENTRITT" Zondag hield de Harm. Ver. „Blumen- tritt" haar 32ste .jaarvergadering. In deze bijeenkomst heeft de voorzitter den heer J. A. v. d. Heijden gehuldigd met zijn 25-jarig lidmaatschap der Vereeniging. Na jubilaris 8.1s len penningmeester alle lof te hebben toegezwaaid, bood de voorzitter den heer J. A. v. d. Heijden een horloge aan. Het be stuur wefd hierna samengesteld als volgt: C. Wamsteker, voorzitter; N. Groenevëld, secretaris, West Pietermanstraat 27; J. A. v. d. Heijden, le penningmeester; G. v. Dipte, 2e secretaris; D. Prooij, 2e penningmeester P. Pop, le musicaris, A. W. v. d. Laarse, 2e musicaris; J. Hartman, Comm. van Toe zicht en B. Schreuder Comm. van Orde. RENNERSCLUB ROTTERDAM. Zondag heeft de rennersclub Rotterdam 'n wedstrijd gehouden drie blokken Gouda en terug. De uitslagen zjjn: A-klas: 1 Suiker in 2 uur 26 m.; B-klas: 1 Veerdonk 2.uur 24 m. De C- en juniores-klassen reden twee blok ken Gouda en terug. Bij de C-klas was de uitslag: 1 Kamp, 1 uur 44 m. De uitslag van de junioren was: 1 de Reus 1 uur 49 m. Op 71-jarigen leeftijd is gisteren te 's-Gra- venhage overleden de heer H. C. M. van Houten oud-gezagvoerder bij den Rotterdam sche Lloyd. De begrafenis heeft plaats Woensdag a.s. te 2 uur op Crooswijk. DE ROTTERDAMSCHE LEEUW. Zondag heeft de R. R. V. de Rotterdamsche Leeuw een sprintwedstrijd voor juniores en C-klassers gehouden. De uitslagen daarvan zijn: C-klas: 1 v. d. Zande, A-juniores: 1 Ameij- den, B-juniores: 1 Grootveld. VETERANEN- EN RENNERSCLUB VOORWAARTS. Zondag heeft de Veteranen- en rennersclub Voorwaarts een wedstrijd naar Gouda ge houden, waarvan de uitslag luidt: 1 F. Ake- leijen (veteraan) 1 uur 2 m.; 2 A. Akeleijen (nieuweling) gelijk; 3 Koopal (veteraan) op 10 meter. GEM. ARBEIDSBEURS. Afd. v. mannen, Tel. 29100 9. Fabrieks- jongens, loopjongens, halfw. kleermaker, ijs venters, halfwas behanger-stoffeerder, meu- belmakersleerling, aank. halfw. meubelmaker, aank. halfw. behanger-plakker. Afd. v. vrouwen, Tel. 29100—9. Leerling- verpleegsters niet beneden 19 jaar. Winkel personeel: leerling winkelmeisjes opleiding Mulo, verkoopsters voor stoffen, damescon- fectie, lingerieën, lederwaren, hoeden, zijden stoffen, bakkerijen enz. Hotelbedrijf: kamer meisjes, werkmeisjes, bedien- en gebakjuf frouwen. Huishoudpersoneel: keukenmeisjes, dienstboden, 2e meisjes, dagmeisjes. Kleeding- imdustrie: confectienaaisters en machines sters voor damesjaponnen, machmesUk^^ v. heerenkleeding, handwerkstew maatwerk, lmgenenaaisters costuum_ en plaksters v. regenjassem naaisters. Kappersvak. kap Wasscherii. personeel: cartonnagewerk J. „^oict-ers. meisjes waschmrich- strijksters, mangelstern, ting Voor diverse hotels in de Zeebadplaatsen kamermeisjes, werkmeisjes buffetjuffrouwen, linnenjuff rouwen, koffiejuffrouwen, kook sters. 's-Gravenhage: dienstboden, voor con- fectie-atelier (japonnen), borduursters, voor hoedenzaak hoedenmodiste, voor kleeding- industrie tamboureersters, machinestiksters, leerlingen. Engeland: voor Hollandsehe fam. dienstbode. Vlissingen: buffet-huisjuffrouw, caissière. Den Helder: keukenmeisjes voor in richting. Middelburg: teekenares (ontwerp ster), dameshandwerkenfabriek. Reeuwijk: buffetjuffrouw. Voor buiten Rotterdam: kap sters. De 28-jarige C. K., wonende van Haeften- straat, is zyn woning door een ruit gevallen. H\j bekwam groote snijwonden aan zijn rechter pols en had een slagaderlijke verbloeding. De G. G. D. vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, alwaar de man is opge nomen. De 12-jarige J. T. wonende Wolphaerts- bocht is bjj het spelen op den Katendrechtsche Lagedijk, komen te vallen. Hg brak zijn rech ter dijbeen, en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Bij besluit van B. en W. is bepaald, dat de in de Winkelsluitingswet voorgeschreven be palingen omtrent het sluitingsuur, ten aan zien van alle winkels niet zullen gelden voor Woensdag 20 Mei a.s. d.w.z. dat op dien dag alle winkels tot 12 uur n.m. open mogen zijn- Aangiften van 16 Mei 1936. BEVALLEN: J. de Heer geb. van Duijn z. H. van Loon geb. Rooijmakers z. M. L. Kem- ner geb. de Graaf z. H. Sala geb. v. d. Akker z. E. v. d. Heuvel geb. Monster z. M. Koote geb. v. d. Broek z. W. H. Leentvaer geb. Boo- gers d. J. A. Douw geb. van Westen z. J. H. den Ouden geb. Kle(jn d. N. Kaptetjn geb. Prins d. A. van Velzen geb. v. d. Berge z. A. D. Resoort geb. Frederiksen z. G. Peiman geb. Dekker z. A. W. Wierkas geb. van Gooi d. M. K. Burger geb. Gelderblom d. P. H. van Baardewfjk geb. van Ameijde z. A. C. v. d. Ster geb. Vieleers d. M. v. d. Land geb. Verhoef d. OVERLEDEN: A. Southamer vr. van W. Leeuwenburgh 55 j. G. Janszen ongeh. in. 20 1. T. Harmsen vr. v. F. v. d. Steenoven 74 j, p. Smits wede. v. T. Kageling 82 j. H. v. Duren m. van H. v. d. Plas 60 j. A. Verlinden wede. van W. P. v. Twist 81 j. P J Moeijersoms m. van J. CaluWaerts 89 j. G v Arkelen d. 22 u. W. det Koning m. van H. Fhïelix 74 j. J. M. P. J. Borsje vr. v. A. Marchand 80 j. J. C. Tejjn 8 j. H. J. de Raat m. van P. B. P. Lowet 73 J. J. C. v. d. Berg wede. van T. C. Vermeulen 54 j. F. H. Deenen wede. van C. A. Peperkamp 74 j. G. H. Carmigchelt wede. van H. G. Hellen- doorn 62 j. M. Verwey vr. van L. de Goederen 64 j.l C. W. A. Pribbernow m. van J. v. Zantvliet 70 j. Aangiften van 18 Mei. BEVALLEN: C. Buys—Mistel d. B. Keso-er Huyamanm z. W. etan DalenBruinsma z. E. v. d. Mieer—©deling z. S. J. d-e LeiyHa-ber- mehl z. A. Schmidtvan Klei z. A. Iede-ma v. d. Neut z. J. Hogend oom—.Roos z- tL z' HovingHuygens z. H. BerveWngvan wrie. M. C. Minderhoud—-iVaesr z. E- - Vós z. brensMarkesteijn d. W. C'. Dultear,ouwde J. MooyWildenboer d. C. 3. h. Klerk z. L. Dubbelman—van jcruis—Raey- VerhoefRoukema d. A. M. -Jj^ictgeboren d. maeokers z. A. den Drijver— M_ J. M. Vogelenzang—van Ig^erdeilinden—SohdJ- van Broekhoven d. v.an Bedel d. a •peroort d. M. Meli^^-TllAu z a Dekker—Nobel z. J'L. S. P. van Unen Kortewieg—Roodzant Mannee z M Metsen j. Baring-Versteen z Et -van Buuren a 0 A BuytendUk-Smita Tt tel9k z- J- W. Valenti Olari Bflaas d. M. de Cl arVa.n Tol d. C. GD-sbers van Yperen z„ a. M. Westendorp—Hulsman rJ- T' Franken—Hoogvliet d. J. M. C. Smit— 2?? T Dl. Ruselerde Haas z. E. Huilst—Jansen z. J. A. Ma,korvan Ballegoie z. M. J. de BruinPerridon d. W. v. d. HoevenTreurniet d. M. C. AartsVercaute- re" J. EggenhudsViiters d. OVEIRJLEDEN: A. v. d. Voet vrouw v. A. West broek 27 j. H. C. Staal ongeh. vrouw 53 j. T. Menses man v. A. Moes 69 j. M. J. v. d. Beek vrouw v. J. Möhring 52 j. J. Spierenburg wedr. v. A. H. C. Dunk 79 j. J. J. L. Mees man v. J. H. S. Ringlever 90 j. H. J. Zoet man W v Dijk 79 j. P. v. Beveren main v. M. 80 j. M. A. de Waard ongeh. vrouw 21 J- A. Kievits man v. M. A. Heijboer 54 j. F. man v. J. A. v. d. Wal 79 j. - J. P- v. d. Pennen man v. C E. Dalmeijer 62 j. - J. Math«senl omgehu man 76 j. - T. v. Vliet wedr. v. P. 3. v. SHgt Thans 75 j. A. v. Aggelen dJt": Bisschop kaart wedr. v. A. Neele 73 J. - man v. G. v. Beest 34 j. - C. H. Hageraats ongeh. vrouw 28 J. - H. C. Besjes wede v' Kooy 84 j. - J. Waerst wedr. v. J. Taktor 87 j. G. M. M. de Waardt vrouw v. H- Boere 61 j. J. Bakker wede. v. F. J. v. Floten 72 j. m. W. Sohoots wede. v. 3. Belle 86 j- - M. L. Timkhöf mam v. M. C- Henriks 79 j. G. Wou- den berg wede. v. O. Vlee&m^jn 91 j. Voorts als levenloos aangegevenR. E. M. Loos—Versc-hu- pen d.p .v. d. VreédeStam 2d. S. L». Hui® vPragt z. INSTALLATIE VAN TWEE NIEUWE BAftS EN OUDERAVOND BTJ DE K. .T"C. ;s Zondagmiddag had met het eigen ceremo nieel de plechtige installatie plaats van 3 nieuwe bans der K. J. C., die resp. St. An- tonius en St. Ignatius tot patroon hebben. Na hun belofte om de Kruisvaartswet trouw na te leven, feliciteerde de Directeur de jongens met hun opneming en wees hij hen op den plicht, om hun overtuigingsideaal uit te dra gen, niet alleen tijdens de bijeenkomsten, maar steeds en op alle plaatsen. Ook een van de leiders feliciteerde, 's Avonds was er in het R. K. Vereenigingsgebouw een Ouder avond, die door de jongens was verzorgd en door den Weleerw. Heer Kapelaan W. v. d. Berg werd ingeleid. Zang, declamaties, spreek koren, wisselden elkaar af, waarbij de keuze den wil toonde, om de beste dichters en kun stenaars hun plaats te geven, terwijl de liedjes weerklonken van vroolijkheid en spon taneïteit. De jongens demonstreerden verdienstelijk hun vaardigheid in E. H. B. O. en seinen, tervrijl de verrassing, welke Pastoor J. y. d- Sman aan de jongens gaf, ten zeerste op Prijs werd gesteld. Na de pauze voerde de St. Pau'usb^? i tconeelspel van Mr. Jan Der^, -Oordeel dat in zijn ruwen eenvoud c 1 n" V'J" zonder goed lag. n„. Een goed geslaagde aV vc'ke op be hoorlijk peil stond. 50 JAAR IN DIENST. De heer W- G' Kop' a'hier, zal Zaterdag 23 Mei a s- den cla^ kerdenken, waarop h-ij 50 jaar werkzaam is bij de Hollaudiafabriek alhier. EXCURSIE SUNLIGHTZEEPFABRIEKEN. Vorige week maakten een 22-tal jongeman nen van de Bijzondere Werkverschaffing voor Jongeren een excursie, onder leiding van een der leiders, den heer Koudstaal, naar de Sun- kghtzeepfabrieken. WINDHONDENRENNEN. In verband met een op Hemelvaartsdag a-s- te Delft te houden hondententoonstelling, heeft de Raad van Beheer op Kynologisch gebied in Nederland haar toestemming voor het hou den van windhondenrennen op dien dag te Vlaardingen niet kunnen geven. Daarom zul len de rennen alhier moeten worden uitgesteld en zullen deze thans gehouden worden op Za terdagmiddag 6 Jurd a S' GEBOREN Johanna, d. van P. yan Beek en M. Vrijland, le Maas boschstraat 59. Ina d. v. J- P'eÜsier en A. J. Simons, Binnensin gel 150. Johannes, z. van H. Vermeer en P_ A. Wander, 2e Maasboschstraat 34. Anna M., d. van T. Brons en J. Wijnhorst, 9e Bierslootsteeg 5. Jan, z. van P. Moree en J. van Wolferen, 3e Bierslootsteeg 17. Anna E., d. v. D. Hordijk en M. T. Dahl- nianns, Bierslootsteeg 7. Arie, d. van A v. d. Linden en C. A. Flink, Van Riebeeck- straat 45. Maartje, d. van T. Bakker en J. van Buuren, Cronjestraat 44. GEHUWD: G. J. van der Struijs 21 j. en R de Ruiter 19 j. OVERLEDEN: J. van Dorp 63 j. echtgen. van P. de Ronde P. K. Dr.straat 44. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Rosenburg" met 3050 ton ert» en „Kouibishev" om te bunkeren..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2