tsaldaris. -j- M M: Tientsin, is Mei. (UN. press). VOLKENBONDSDAG. DUM-DUM IN HET LAGERHUIS. I Japans strijdmacht in Noord-China. Staking na staking Spanje. 15 Juni a.s. geheim consistorie. NIEUWE BOTSINGEN IN PALESTINA. DINSDAG 19 MEI 1996 Verklaringen van minister Eden. L5 in Vakvereenigingen leggen verkeer stil in de pro vincie Zamora. het Mgr. Mercati en mgr. Tisserant worden tot het purper verheven. DE DUITSCHE KERKSTRIJD WOEDT VOORT. Zal binnenkort ver drievoudigd zijn. JAPAN SLOOPT TEMPELS VAN VERBODEN SECTE. OPIUM-COMMISSIE BIJEEN Italië heeft geen gedelegeerde gezonden. GEFINGEERDE LEGATIE. Speculatie op de ijdelheid van het „betere publiek". STAKING VAN HOTELPERSONEEL TE BARCELONA. WAAROM GUATEMALA DEN V. B VERLIET. 20.000 TABAKSBEWERKERS STAKEN IN BULGARIJE. DE NEGUS NOG DEZE WEEK NAAR EUROPA PROCES TEGEN NATIONAAL- SOCIALISTEN IN OOSTENRIJK. MELAATSCHEN MAKEN AMOK. Somberder volkenbóndsdag dan op den dag van gister hebben de Europee ken wel niet beleefd. Reeds vaak was de stemming onaangenaam, zwee Geneefsche instituut iets cr^sach g da^ echter uitermate moeilijk te defimeeren Was. Maar thans is bet volop crl duidelijk te omschrijven fleitien. Jerwijl vroeger iets in de lucht hing van een ze keren twijfel aan de effectiviteit van het vredesorganisme, staat men nu voor een uitgesproken echec in een bepaald geval: de volkenbond is niet m staat gebleken te voorkomen, dat een van zijn leden door een ander lid werd aangevallen, onder den voet geloopen en eenvoudig als vol dongen feit geannexeerd. En het verweer Van den bond tegen deze overweldiging is, hoe sterk het opgesteld scheen, machteloos gebleken om de macht van het geweld te breken. Intussehen is dit niet het eenige fiasco dat de volkenbond in het afgeloopen jaar geleden heeft. Ook tegenover de voldongen feiten uit Duitsehland heeft Geneve geen afdoende verdediging kunnen vinden. Zoo wel de herbewapening van het vorig jaar, als de remilitariseering van de Rijnland- zóne en de eenzijdige buitenwerkingstel- ling van het Locarno-verdrag zijn eenvou dig en zonder meer na een allerslapst pro test aanvaard. Bedenkt men voorts, dat de ontwape ningsconferentie en de economische con ferenties, welke in den loop der jaren ge houden zijn, geen enkel resultaat hebben afgeworpen; dat het elke orde ondermij nende bolschewistische Rusland als een triomfator en rechter over de rechtsorde den bond is binnengehaald; dat zeer be langrijke landen als de Vereenigde Staten, Japan en Duitsehland geweigerd hebben tot den bond toe te treden of hem verlaten hebben; dat andere naties overwegen hem Prijs te geven tenzij hij zijn diepste begin- -len verloochent, dan is het evident, dat cis volken zich de vraag stellen, wat men ®an een dergelijke instelling heeft, welke In den volksmond als een praatcollege Wordt betiteld, dat o zoo prachtige theo- vieën opzet, maar practisch tot niets in staat is. Gelijk de volleen zich in den aanvang tran het bestaan van den volkenbond aan illusies overgaven, wat de mogelijkheden Van dit organisme om Europa snel te pa- cificeeren betreft, zoo schijnt nu de desillu sie tot een even radicale verwerping te concludeeren. En evenals vroeger te veel Seëischt werd, zoo durft men nu geen en- kel vertrouwen meer geven. Men wil be- *fnsel en statuut prijsgeven, in de hoop, i.at uit dezen chaos wel iets anders, hope- LONDEN, 18 Mei. (R. O.) In het lagerhuis heeft Eden hedenmiddag de kwestie van de levering van dum-dum-kogels aan Abessynië besproken. Hij zeide, dat in Abessynië patronen van allerlei soort werden gebruikt. Verder wordt in dit land op groot wild gejaagd, waarvoor gebruik wordt gemaakt van patronen met weeke punt. Munitie van deze soort, welke door jagers werd achtergelaten, is door de bevolking zonder twijfel gebruikt, reeds lang voor het uitbreken van de vijandelijkheden. Toen nu de Italianen Abessynië binnenvie len, kwamen vele inlandsche stammen op met de oude wapenen, welke zij hadden en de patronen, welke zij hierbij bezaten. Hierdoor wordt verklaard, dat Italianen gewonden had den, welke door kogels met weeke punt waren gekwetst. Tevens wordt hierdoor verklaard, hoe de patronen van Britsch fabrikaat werden gevonden. In het verder gedeelte van zijn rede over de dum-dum-kwestie zeide Eden nog, dat een Britsch onderdaan van Poolschen oorsprong, bekend onder den naam kolonel Lopez en andere namen, met een valschen introductie brief van de Egyptische Bank bij de Britsehe munitiefabriek Bates namens de Abessynische regeering was komen spreken. De Abessynische gezant, dr. Martin, wist van deze geheeie kwestie niets af. Later werd vernomen, dat Lopez in verbinding stond met de Italiaansche legatie en op vriendschappe ljjke wijze werd de Italiaansche legatie mede gedeeld, dat de betrekkingen tusschen haar en een verdacht persoon als Lopez de goede betrekkingen tusschen beide landen in gevaar brachten. De Italiaansche gezant dankte voor deze waarschuwing en verklaarde, dat hierdoor de betrekkingen tusschen beide landen versterkt waren. Verder is gebleken, dat Lopez de Abessy nische legatie heeft bezocht onder den naam Mezler. De verklaringen van Eden kwamen verder overeen met het reeds medegedeelde relaes over Mezler. lijk iets beters zal ontstaan: een der ka rakteristieke verschijnselen van eiken ver barden tijd, dat men heel gemakkelyk het °Ude, hetwelk niet of niet geheel voldoe Wegwerpt, zonder dat men P^"es Zelfs vermoedt, wat komen gaat. Het kap alleen maar beter, nooit slechter worden, is dan gemeenlijk de leuze, waaronder een dergelijke revolutionnaire agitatie gevoerd -wordt. hebben in den loop der jaren en bij zonder sinds het Oost-Afrikaansche con- iet acuut werd, het beginsel van den vol- volkenb°ndsgedachte, te vaak verdedigd om daarop nu terug te komen, voor zooverre de internationale toestand overzien kan worden, is de volkenbonds gedachte in zich diep-christelijk; in onze ontkerstenende wereld, zooals „de Osser- vatore Romano" schreef, nog de verblij dde weerkaatsing van de christelijke be having en van de Katholieke leer de eenige ordenende ide in den chaos van het eden. Indien de volkenbondsgedachte aan de werkelijkheden der internationale poli tiek, d.w.z. aan de voldongen feiten van het brutale geweld, wordt opgeofferd, blijft den volken niets over dan in berustende a ^achting de vliegtuigen met de giften der 0ntkerstenende beschaving: bommen en gifgassen, welke de bevolking der on- Verdedigende steden zullen uitmoorden, te- Seihoet te zien- Het is mogelijk, dat het wenschelijk zal Nijken de statuten van den volkenbond te herzien. Het zal, ook de „Croix" betoogde bet nog dezer dagen uitvoerig, zeker noo- dig zijn het verdrag van Versailles aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Maar Wat ter zake ook moge beslist worden, ze ker is, dat bij elke hervorming de opzet moet bestaan, om de volkenbondgedaohte: de handhaving van het recht door het recht, zoo sterk mogelijk te maken. De grootst mogelijke waarborgen moeten ge geven worden, dat bij eventueele geschil len niet naar de wapenen wordt gegre pen; maar evenzeer, dat, als een staat in strijd met het internationale recht toch tot °orlog overgaat, onmiddellijk met alle kracht wordt ingegrepen om den aanval keeren, en het recht te handhaven. Daarom zal, en dit is gelukkig in vele boktieke kringen reeds de tendens, art. 16 Vah het covenant, betreffende de sancties, eer verscherpt dan verzwakt moeten wor den. Dit artikel is, zoolang de wereld nog met geleerd heeft 'het recht te eerbiedigen, ...e kern van het volkenbondsverdrag; ge- 1 Uk pok aiie falen van den bond, het wordt eerlijk erkend ,een gevolg is van het feit, dat men <üt artikel in de gevallen, waarin het van toepassing was: Mandsjoekoeo, Abessynië en pjjniand, niet heeft willen of durven doorzetten. Baldwin heeft nog de vorige week ver klaard, dat men zoo noodig in het uiterste geval tot de militaire sanctie moet kunnen en durven besluiten. Het klinkt hard, maar bet is waar. Het is in een wereld, welke alleen en uitsluitend het eigen belang kent, bet eenige middel om het recht te hand haven, tot de regeeringen zullen hebben geleerd, dat het het hoogste eigen belang is volgens het recht te leven en te han delen. Dit moge een utopie lijken, wij zien het meer als een ideaal, zeer moeilijk bereik baar, naar hetwelk echter steeds gestreefd moet worden. Doet men zelfs dit niet meer, dan is de wereld aan den sterksten geweldenaar overgeleverd; dan is niemands leven en bezit meer veilig voor het meest Imperialistische leger. Oud-premier van Griekenland, leider der volkspartij, medewerker aan het herstel der monarchie. De voormalige ministerpresident TsaI daris is aan een beroerte overleden. Zaterdagavond had Tsaldaris nog een bijeenkomst van de parlemen taire commissie bijgewoond. Toen de staatsman zich tegen middernacht te ruste begaf, leek hij nog volkomen gezond. Reeds spoedig daarna echter moet hij onwel geworden zijn. Een benauwende hoestbui overviel hem, Kort daarop verloor hij het bewust zijn. De in allerijl ontboden geneeslieeren konden nog slechts den dood con- stateeren. TSa de bezetting van Addis Abeba werd de Italiaansche vlag iveer geheschan op het gezantschapsgebouw van Italië. ADRID, 19 Mei. (D. N. B.) In Zamora hebben de vakver- De Grieksche bladen wijden uitvoerige be schouwingen aan dit onverwachte heengaan van een van 's lands eminemtste staatslieden. Zelfs zijn politieke tegenstanders So- foelis en Papanasta- sioe roemen de bui tengewone hoeda nigheden van den overledene. Verschillende bla den verwachten, dat Tsaldaris' dood niet zonder politieke ge volgen zal blijven en voorzien de vor ming van een anti- Venizelistisch parle mentair front, met Metaxas als leider. Tsaldaris, WASHINGTON, 18 Mel. (STEFANI). Te Youngstown is een auto, waarin een bruids paar en zijn ouders gezeten waren, die van •k trouwplechtigheid terugkeerden, op een overweg door een trein gegrepen. Alle inzit tenden van de auto werden gedood. Met instemming van Kerrl trachten de nat.-soc. partij-instanties in de interne kerkelijke aan gelegenheden in te grijpen. BERLIJN, 17 Mei (R. O.) Er wordt een actie gevoerd tegen de vereeniging tot ver breiding van het christelijk geloof onder de Joden. De politiepresident van Berlijn heeft de ver eeniging verzocht te verklaren, dat zjj zich- zelve zou ontbinden, doch de vereeniging heeft daarop geantwoord, niet het voornemen te hebben daaraan te voldoen. De Evangelische kerkgemeente te Offenbach in Baden heeft eveneens een weigerend ant woord gegeven op het verzqek der politie, een lijst over te leggen van 'parochianen, die voor heen tot het Joodsche geloof behoorden. De strijd rond de Duitsche Evangelische kerk duurt onverminderd voort. Met volledige goedkeuring van minister Kerll trachten de partij-organisaties der nationaal-socialisten in te grijpen in de interne kerkelijke aangelegen heden en de godsdienstige opvoeding der schoolkinderen. De kort geleden gehouden synode der op- positioneele kerk in Hessen heeft een scherpe motie aangenomen, waarin deze pogingen wor den veroordeeld. Een groot aantal predikan ten is onlangs uit hun gemeenten verdreven wegens het niet gehoorzamen aan de orders j[ der nationaal-socialistische kerk-autoriteiten. eenigingen vanutaag de algemeene staking afgekondigd. Binnen enkele uren breidde de sta-.. king8beweging zich uit over de ge heele provincie. Heel het verkeer is stopgezet. Ook de krantenbedrijven moesten sluiten. De levensmiddelen-zaken waren slchts in de vroege morgenuren een tijdlang open. Aanleiding tot deze staking was een ern stige vechtpartij, die Zondagavond ontstaan was in het 25 K.M. van Saragossa gelegen dorp Aspariegos, tusschen een herbergier en zijn gasten eenerzij ds en een groep marxisten onderzij cis en waarbij een persoon gedood en drie zwaar gewond werden, terwijl een veer tiental lichte kwetsuren opliep. Uit Salamanca en Valladolid zijn sterke afdeelingen politie naar Zamora onderweg. OVTEDO, 19 Mei. (R.O.) De algemeene staking in het mijnbekken van Langreo duurt onvermindert voort. Het corteslid, de communiste Dolores Gi- barruri, bijgenaamd „La Passionaria", is naar de mijn Carabillo gegaan, waar de stakers gedurende 14 dagen weigeren de mijn te verlaten. Zij verklaarde bij de stakers te zullen blijven, tot een oplossing tot stand is gekomen. De maatschappijen hebben de voorstellen, welke tot nu toe zijn gedaan niet aanvaard. Zij verklaren, dat de regeering zorg moet dragen voor de vermindering van de bestaan de voorraden. MALAGA, 19 Mei. (R.O.) Te Malaga ls een bakkersstaking uitgebroken. De brood verzorging wordt - geregeld door de militaire intendance. BARCELONA, 19 Mei. (R.O.) De staking in het hotelbedrijf duurt steeds voort. Ver scheiden incidenten hebben plaats gehad. Zoo hebben de stakers steenen geworpen naar de zaken, welke de eigenaars weer wilden openen. De eigenaars vergaderen met een verte genwoordiger van de Catalaansche regee ring, teneinde een oplossing tot stand te brengen. Gisteren werden de melkhuizen en biosco pen druk bezocht. Companys verklaarde aan journalisten, dat het zijn plicht en wensch was, zoo spoedig mogelijk het programma van het volksfront door te voeren. De staking van de schepelingen van de koopvaardij, welke aZterdag was uitgebro ken, is beëindigd. SARAGOSSA, 19 Mei. (R.O.) De schade, welke door de overstroomingen is aangericht in de gebieden Ateca en Halubre is zeer aan zienlijk. De te velde staande gewassen zijn totaal vernield en een brug is weggeslagen. EN seint ons uit Rome d.d. 18 dezer: Den 15en Juni a.s. zal de H. Vader een geheim en den 18en daaropvolgend een openbaar con. sistorie houden, waarin Hij aan de pro-nuntii van Parijs, Madrid, War schau en Weenen den rooden hoed zal opzetten. Tevens zal Zijne Heiligheid dan twee nieuwe kardinalen creeëren, n.l. mgr. Giovanni Mercati en mgr. Eugene Tisserant, respectievelijk prefect en pro-prefect van de V aticaansche biblio theek. Mgr. Mercati ls behalve prefect van de Vaticana, lid van de permanente commissie ter bescherming van de historische en arti stieke monumenten van den Heiligen Stoel, verder eerelid van de Pauselijke Academie van St. Thomas van Aquino en lid van het bestuur der Pauselijke Academie voor Ar- Chaeologie. Mgr. Tisserant, een zeer bekende figuur, is geboortig uit het bisdom Nancy. In 1894 werd hij priester gewijd en in 1908 werd hij benoemd tot conservator van de Oostersche collecties der Vaticaansche bibliotheek. Tijdens den wereldoorlog werd hij onder de wapenen geroepen en aan het front ge wond. Behalve pro-prefect van de Vaticana is mgr. Tisserant consultor van de H. Congre gatie der Riten en consultor van de pause lijke commissie voor Bijbelstudie. Japan is voornemens zijn effec tieven in Noord-China te verdrievou digen. Normaal liggen in Tientsin en andere Noord-Chineesche gamizoens ongeveer tweeduizend man. Reeds voor het begin der groote Japansche troepen bewegingen de vorige week was het aantal bezettingstroepen daar echter tot 3500 man verhoogd. In den loop van Donderdag 1.1. zijn in Tientsin nog 1500 tot 2000 man gearriveerd, zoodat de bezettings sterkte daar momenteel minstens 5000 bedraagt. Van Japansche zijde wordt er de nadruk op gelegd, dat deze troepenbewegingen slechts ten doel hebben, de eerlang op verlof te zen den manschappen te vervangen. Inderdaad hebben heden 1500 man Tientsin verlaten met bestemming naar Japan. Het wordt echter thans reeds voor zeker gehouden, dat gedu- rente de eerstvolgende weken nog meer troe pen hier zullen aankomen, zoodat de totale sterkte der in Noord-China gestationneerde Japansche troepen dan 6 tot 7000 man zal b6dr3>^6ii> Slechts eenige kilometers van deze garni- zoens verwijderd, liggen bij de doorgangen door den Chineeschen Muur afdeelingen van 'het Kwantoeng-leger gereed, om, indien het bevel daartoe wordt gegeven, onmiddellijk Zuidwaarts op te rukken. Het preciese aantal van de thans in Noord-China gestationneerde Japansche troepen zal binnenkort officieel be kend worden gemaakt. Het Japansche gezant schap heeft namelijk medegedeeld, dat vooit- aan de ware sterkte der troepen niet meer zal worden geheim gehouden. TOKIO, 18 Mei. (D.N.B.) Het complex tempels van de Omotokyo-secte, die wegens staatsgevaarlijke activiteit in geheel Japan verboden is, en welker leider Degoetsji met zjjn medewerkers, zooals men zich zal her inneren, is gearresteerd, wordt thans door een groote politiemacht gesloopt. Het tempelcomplex ligt hij Ayabe, ten Noord-.Westen van Kyoto en bestaat uit on geveer 100 gebouwen. Het sloopen hiervan, waarbij men gebruik maakt van dynamiet, zal ongeveer twee weken duren. GENèVE, 18 Mei. (VAN ONZEN COR RESPONDENT) Vandaag is de 21ste zitting van de opium-commissie begonnen. Met be langstelling vroeg men zich in volkenbonds kringen af, of een Italiaansche gedelegeerde aanwezig zou zijn. Uit de houding der Italiaansche regeering ten opzichte van de opium-commissie zou toch moeten blijken, of Mussolini alleen de politieke dan wel ook de technische medewerking met den volkenbond heeft onderbroken. Vandaag is echter noch senator Cavazzoni, noch eenige andere Italiaansche gedelegeerde naar de openingsvergadering der opium-com missie gekomen. Men moet dus wel aannemen, dat Italië zich voorloopig ook van iedere verdere technische medewerking met den volkenbond zal onthou den, ook ai heeft Italië het lidmaatschap van den volkenbond nog niet opgezegd. De opium-commissie koos den Nederland schen regeeringsgedelegeerde, J. H. Delgorge tot algemeen rapporteur. BARCELONA, 17 Mei. (R.O.) In verband met een geschil met de werkgevers is het geheeie personeel in het hotel-, resaurant- en café-bedrijf te Barcelona te middernacht in staking gegaan. In de hotels werden nog slechts gasten toegelaten op voorwaarde, dat zjj zelf hun bed zouden ogmaken, GENèVE, 18 Mei (R.O.). Het secretariaat- generaal van den volkenbond heeft een tele gram van de regeering van Guatemala ont vangen, waarin de redenen voor het uittre den van dat land worden uiteengezet. „Guatamala heeft", aldus het telegram, „besloten den bond te verlaten uit motieven van bezuiniging en niet uit gevoelens van solidariteit met een of anderen staat. Bo vendien beantwoordt de volkenbond niet ge heel aan het ideaal, dat Guatemala zich daarvan gevormd had. De regeering is voornemens, alle achter stallige contributie te betalen. PHILADELPHIA, 17 Mei. (A.N.P.) Een met whiskey geladen vrachtauto is tegen een telegraafpaal gereden en in brand gevlogen. Drie menschen zijn in de vlammen omgeko men. De „Sunday Express" maakt melding van een verhaal, dat indien het niet geheel en al waar mocht zijn, toch aardig zou zijn ge vonden. Het blad vertelt, dat de niet-bestaande staat Astoria achttien maanden lang in het Londensche West End een „legatie" heeft onderhouden, waaraan verbonden waren een gezant, en vloot-, militaire-, luchtvaart- en handelsattaché's. Er werden ontvangsten en maaltijden aangericht, waar de gezant en de attaché s pompeuze uniformen droegen, rijkelijk ver sierd met onderscheidingsteekenen. In vele gevallen verleende de gezant, zelfs namens zijn regeering aan gasten der legatie onderscheidingen. Ten slotte werd van officieele zijde een onderzoek ingesteld naar de activiteit der lieden, die zichzelf diplomatieke functies hadden toebedeeld. Het gebouw werd gesloten: de gezant, zijn echtgenoote en het legatiepersoneel ver dwenen. Het geval was op touw gezet door eenige welgestelde grappenmakers, waartoe een uit Zuid-Amerika afkomstige millionnair ge hoorde. Tegen vier guinjes per week werden twee verdiepingen gehuurd van een groot huis In het West End van Londen, voorloopig voor den t(jd van zes maanden. De huur werd bij vooruitbetaling voldaan. De „gezant" zelf was iemand van gevor derden leeftijd, zijn „vrouw" een charmante jongedame, die vlot haar talen sprak. De insiders lachten vaak tranen om de wijze, waarop vele gasten werden geïmpo neerd. De bluf was berekend op de ijdel heid van dames en heeren, die zich slechts al te gelukkig prezen op de legatie te dinee- ren te worden gevraagd. Zoo noodig kreeg men de beschikking over de auto van een „echten" diplomaat, die bij het complot betrokken was. In deze auto werden een paar deurtjes gezet, waarop het wapen van den „staat Astoria" was aange bracht. Het gezelschap had zich ook een vlag aan geschaft, welke bij tijden en gelegenheden van het legatiegebouw werd uitgehangen. Het behoeft geen betoog, daf vele gasten van den „gezant" de grap waardeerden. Hoe vreemd het evenwel moge klinken, vele jongelieden, die hun eerste schreden op het pad der diplomatie hebben gezet, lieten zich er door bij den neus nemen. De huisbedienden waren gestoken in schit terende grijs met „goud" afgezette unifor men, welke 20 pond per stuk hadden ge kost. De best geslaagde ontvangst was een gala-avond ter eere van het huwelijk van de kroonprinses van Astoria met den kroon prins van Kravonie, een anderen slechts in de verbeelding der grappenmakers bestaan- den staat. De uitnoodigingen waren schitterend uit gevoerd en op buitengewoon kwistige wijze van lakstempels voorzien. Zij waren gesteld in het „Astorisch", een taal bestaande uit woorden, ontleend aan het Spaansch, Ara bisch, Duitsch en Roemeensch. Die avond was de clou. Maar aan alles komt een eind. De Zuid-Amerikaansche mil lionnair stierf. De vlag werd halfstok gehan gen van het legatiegebouw. Aangezien ook de politie zich In de zaak mengde, werd de zaak stopgezet. Sedertdien bestaat ook de staat Astoria niet meer. De bladen verklaren, dat het ver- tromven der Joden in de man- daat-regeering zwaar is geschokt. JERUSALEM, 18 Mei. (R. O.) De onlusten in Palestina worden met den dag ernstiger. In Haifa en in Jerusalem zelf zijn Zaterdag verscheidene bommen tot ontploffing gebracht, waarbij even wel geen personen werden gewond. Na een bioscoopvoorstelling is het Zaterdagavond tot een wilde schiet partij gekomen, waarbij drie Joden., om het leven kwamen. Twee hunner werden op slag gedood, terwijl de derde tijdens 'n noodzakelijk gewor den operatie overleed. Te Haifa is een Arabier gedood tijdens een anti-Joodsche demon stratie. Met het oog op den gespannen toe stand hebben de Cameron Highlan ders bevel gekregen, door de straten van Jerusalem te marcheeren. In den nacht op Zondag hebben met name te Tel Aviv en Jaffa ernstige onlusten plaats gehad. Te Jaffa zijn drie Joden gedood en twee gewond. De Joodsche bevolking verkeert in hevige opwinding over de laatste aanslagen. Naar het Joodsche telegraafagentschap meldt, heeft de Arabische opperste raad be sloten, de staking in het geheeie land voort te zetten. De regeering heeft buitengewone maatrege len getroffen tot handhaving van de orde. Tus schen acht uur des avonds en zes uur des mor gens moeten de lichten gedoofd worden. De Britsehe hooge commissaris heeft de regeeringsautoriteiten in dringende vergade ring bijeengeroepen. Het uitvoerend Joodsch comité heeft den geheelen nacht vergaderd. Naar het Joodsch telegraafagentschap voorts nog meldt, heeft een bomaanslag plaats gehad op de gevangenis van Jaffa, waarbij deuren en vensters vernield werden door de ontploffing. Brandstichters hebben ernstige schade aangericht in de haven van Haifa. De leidei der Arabieren, Hassan Sidky Da- jani, heeft tegenover buitenlandsche journa listen een verklaring afgelegd, waarin hq ten stelligste ontkende, dat de Arabische bewe ging door nationaal socialisten of Italianen wordt gefinancierd. Dajani sloeg verder voor, dat Groot-Brit- tannië een verdrag met de Arabieren zou slui ten op grond van wederzijdsche gelijkheid. De Arabieren zullen hun staking voortzetten, tot dat hun eischen volledig zijn ingewilligd. Niets zal hen daarvan afbrengen. JERUSALEM, 18 Mel (D.N.B.) Sedert den vuuroverval op Joodsche bioscoopbezoekera heerscht groote spanning In de geheeie stad. Door de straten bewegen zich opgewonden menschenmenigten. In de Joodsche bladen wordt met bezorgdheid gewezen op de alge meene onveiligheid, welke niet alleen geldt voor de Joodsche bevolking, maar ook voor de Europeanen, met inbegrip van de Engel- schen. De bladen verklaren, dat het vertrouwen der Joden in de mandaatregeering zwaar ge schokt is, aangezien zij haar toezegging van bescherming van leven en eigendom niet heeft nagekomen. JERUSALEM, 18 Mei. (R.O.) In een der hoofdstraten van de stad is het lijk gevon den van een Oostenrijker. Sedert Zaterdag is dit de vierde moord, welke in Jerusalem is gepleegd. PHILIPPOPEL, 18 Mei. (A.N.P.) Aange zien de tabaksfabrikanten de eischen hunner arbeiders met betrekking tot een loonsver- hooging van de hand hebben gewezen, heeft de algemeene federatie van arbeiders in de tabaksindustrie vanochtend de staking ge proclameerd. Volgens de eerste mededeelingen zijn meer dan 20.000 arbeiders bij de staking betrok ken; te Philippopel alleen reeds 8000. Aangezien de politie krachtige voorzorgs maatregelen heeft genomen, is het, voor zoo ver bekend, tot nu toe nergens tot incidenten gekomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat de autoriteiten in do stakingsgebieden opdracht hebben gekregen er voor te zorgen, dat de orde en rust be waard blyven. LONDEN, 18 Mei (R.O.) De negus zal, naar men meent, Woensdag of Donderdag uit Je rusalem naar Europa vertrekken, met een talrijk gevolg. WEENEN, 18 Mel (A.N.P.). Voor de sche penrechtbank te Graz is vandaag een proces tegen 60 nationaal-socialisten, beschuldigd van hoogverraad, begonnen. Bij den voor naam sten beklaagde, Wolfgruber, zijn docu menten gevonden, waaruit men heeft gecon cludeerd, dat de beschuldigden zich als leden der S.A. hebben aaneengesloten. De beklaag den ontkennen, dat zij S.A.-leden zijn. MANILLA, 18 Mei. (A.N.P.). Een zestal melaatschen is uit het leprozenhuis ontvlucht, na zeven bewakers te hebben gedood. D» lepra-lijders vermoordden vervolgens vier visschers en scheepten zich aan boord va* een motorboot, waarmede zij zich naar da naburige eilanden begaven. Hier joegen zij de bevolking grooten schrifc aan en plunderden zij verschillende winkel* waarna zij weer zee kozen. De gouverneur heeft bevolen, dat jaoht op ben wordt gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3