DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 59ste JAARGANG. WOENSDAG 20 MEI 1936 No. 17563 BERICHT. STADSNIEUWS. KETHEL. ROTTERDAM. UITSLAANDE BRAND AAN DE WAALHAVEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM: TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 K. J. M. V. KATHOLIEK LEVEN. K heemaf-tentoonstelling. DE ORANJEVEREENIGING. SCHEEPVAART. het juiste nummer: DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. In een loods van de A. P. C., welke voor afbraak bestemd was. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE ^HliiJDAMöCHiij COURANT bedraagt, franco ty] vooruitbetaling: Der drie maanden 3.25; per maand 1.10 Per week 25 cent. L<] bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij Vooruitbetaling. Lusse EXEMPLAREN ztjn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cent Per stuk, postcheque- en girodienst No. si440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. EDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels f 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Diefdadigheidsadv. ball tarief. Voor llefdadlg- heldsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men er bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; f 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij ver] i es van een duim; 75.— bij ierlies Van een wijsvinger50.bij verlies van twee voorste ledematen van een hand25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. In verband met den Hemelvaartsdag zal deze courant morgen niet verschijnen. DE DIRECTIE. Het zomerprogram. Het bestuur van „Katholiek Leven" ver zoekt ons opname van het volgende. Nu de tijd van vergaderen voorbij is, heeft de K. J. M. V. „Katholiek Leven" aan haar leden een zomerprogramma voorgelegd. Een Zomerprogramnia, dat er op gericht is, den leden nu en dan in het warme jaargetij een Sezelligen dag te verschaffen, doch meer dan dat bedoelt de ware clubgeest ook in den z°«ier te bewaren. Tot dusver was de K. J. V. alleen in den winter actief, hetgeen t°t gevolg had, dat alles, wat men in den Winter had opgebouwd, in de maanden van j1dei tot September afbrokkelde en men dan Wederom kon beginnen te bouwen aan een hieuw vereenigingsleven. Daardoor kwam men Piet vooruit. En daarbij, meer dan ooit is het juist nu noodig dat in de zomermaanden de K. J. M. V.-geest bij de leden wakker blijft; de gevaren, welke den jongen man in den Zomer bedreigen zijn thans grooter dan ooit, omdat de beoefening der verschillende zomer sporten steeds meer hoogtij viert. Daarom is bet zoo noodig dat een lid van Katholiek Leven zijn plicht en levenshouding als K. 7. bi. V.'er niet vergeet; dat hij nu en dan eens herinnerd wordt aan datgene wat de K. J. V. als katholiek, als man van karakter en hiati van de daad van hem vraagt. Daarom wil de K. J. M. V. in de zomer niet stilzitten. Daarom mag zij ook niet stilzitten; Wil zij haar taak en haar roeping ten volle begrijpen en volvoeren. Eenige weken geleden hebben de leden hun eerste tocht gemaakt; voor a.s. Zondag staat er weer een uitstapje op het programma. Er is echter nog een vereenigingsevene- uièuL, dat niet in het zomerprogram is opge nomen. Op 7 Juni namelijk organiseert de aideeling Leiden op het landgoed „De Burcht" aldaar een „buitenmiddag" en zij noodigt alle K- J- M. v.'ers uit, van de partij te zijn. Er zal dien middag muziek zijn en zang en er zal ook een openluchtspel worden opge voerd. Het zal een middag worden waarover de echte fleurige frissche K. J. M. V.-wincJ zal waaien; een middag, die zal uiten wat de K. J. M. V. kan en wat de K. J. M. V. wil, daarom zijn ook alle jongelui uit den R. K. Middenstand welkom op dezen middag. Vooral rekent men ook op de dames, opdat ook zij kunnen kennismaken met het werk en het streven van de K. J. M. V. Uit alle deelen van ons Bisdom zullen de katholiek jonge middenstanders dien Zondag middag naar Leiden komen en ook de afdee- ling Schiedam zal wat opkomst betreft geen slecht figuur slaan. Maar laten allen, die mee gaan zich tevoren even opgeven bij den voor zitter F. Bernard, Ant. Muysstraat 65, bij den secretaris A. Heetkamp, Aleidastraat 70 or bij een van de andere bestuursleden, dat ver gemakkelijkt het organiseeren van den tocht. Dien middag praten we dan nog wel ovet de groote K. J. M. V. zomer-retraite die in 't laatst van Juni In Noordwijkerhout wordt gegevn. In de groote zaal van Musis Sacrum wordt door de Heemaf-fabrieken tot Vrijdagavond 10 uur een demonstratie gegeven met allerlei eleetrische apparaten op industrieel gebied, W'elke tentoonstelling gratis toegankelijk is Voor alle technici. Zooals bekend mag worden geacht is de *-eemaf te Hengelo de grootste Nederiandsehe fabriek op het gebied van electromotoren en andere eleetrische werktuigen voor industrieele doeleinden. Omdat een reis naar de Heemaf fabrieken in Hengelo voor velen een bezwaar is. heeft de Heemaf haar apparaten en bene- Ver»s deskundigen, die welwillend alle moge lijke bijzondere toelichtingen geven, voor de ze tentoonstelling gezonden. Aan technici en verder belangstellende fabrikanten of gebrui kers van eleetrische machines kunnen wij de interessante demonstraties gaarne aanbevelen. Zoo wordt er onder meer gedemonstreerd met een proefinstallatie, gemonteerd met een Heemaf S. Bik schakelaar, die de motor af doende tegen foutieve behandeling beveiligt. De bediening kan ook op verren afstand ge schieden door drukknoppen of andere con tracten. De aandacht wordt voorts gevraagd voor de speciale rotor constructie van de S. K. A.- motoren. Ook is er een instollatie voor beproeven van laagspanningsmateriaal van 2500 volt In deze demonstratietoestellen wordt de spaning tot 25.000 volt, zijnde het 10 voudi- ge, opgevoerd. Verder is er nog een automatische con troleinrichting voor het aanzetten van groote motoren b.v. voor groote poldergemalen, Hiermede wordt door middel van het water niveau van den polder .de motor automatisch in werking gebracht en daarmee dus ook het gemaal. Heemaf heeft een keurige collectie ma teriaal voor de Schiedamsche technici tentoon, gesteld. Natuurlijk zijn er nog andere bepróevings- toestellen, die wij hier niet nader hebben aangeduid. Oproep aan de burgerij. Het bestuur der Oranjevereeniging ver zoekt ons het volgende te willen plaatsen, aan welk verzoek wij gaarne voldoen. Wat ons verdeel', hier zijn we één: Ons Schip van Staat, en zoo alleen Kan men de groote ramp vermijden, Die trof zoo menig volk en land, Dat waagd in arren moed te breken De kostb're, hechte liefdeband, Die steeds het heilzaamst is gebleken, Die vorst en volk te zamen snoert En rust en orde met zich voert. Zoo sloot het jaarverslag over 1935 van de Schiedamsche Oranjevereeniging. Over de dichterlijke waarde van deze ontboezeming valt te twisten doch over de practische gedachte, er in neergelegd, zijn we het allen eens. Nog altijd is het overgroote deel van ons volk aan ons Vorstenhuis gehecht. De gedachte, dat onze Koningin, de hoogste Draagster van het Staatsgezag bij de Gratie Gods is, leeft ge lukkig nog in de harten van talloos velen. En bij dezulken wage men het niet, dit gezag naar de tweede of een verdere plaats te drin gen. Het is daarom dan ook natuurlijk, dat ieder zich verblijdt, en meeleeft, als de ver jaardagen onzer Koninklijke familie naderen en aanbreken. Zoo pas hebben we nog onzen Princesse- verjaardag gevierd, en wel op een wijze, dat iedereen er vol lof over was. Maar nu naast de ideale geestdrift de practische zijde. Ieder weet het maar niemand denkt er over na dat elke feestviering, hoe bescheiden ook, geld kost. Het bestuur der Oranjevereeniging heeft zich, nu reeds bijna dertig jaren, be last met de organisatie der Oranjedagen. Dat wil zeggen, dat het zich nu reeds zes lustra heeft beijverd en ingespannen om, wanneer anderen zich onbezorgd aan de feestvreugde overgeven, te zorgen dat de feesten goed verloopen. Dat zij daarbij zelf weinig genieten, behoeft meegezegd te worden, maar zij kun nen hun firafr nUt verder uitstrekken dan het organiseeren en leiden. Het betalen en dit is toch ook een voornaam ding moeten anderen met hen doen. En wie zijn die ande ren? Het geheele Schiedamsche Oranjegezinde publiek. Doen zij dat dan niet? Och ja, er zijn er heel wat, die hun gulden of meer voor dit doel ieder jaar opnieuw offeren. Maar hun getal js niet groot genoeg. Het moet groeien.' Ook ln dezen slechten tijd kunnen velen hun Platonische liefde voor Ons Oranjehuis eens hervormen in een practische liefde. Liefde toch beteekent offer. Als het bestuur der Oranjevereeniging ge noodzaakt zou zijn, de feestvieringen tot be scheidener schaal terug te brengen, zou dat een algemeen gemor veroorzaken. Maar dat gemor zou niet dat bestuur moe ten gelden, doch de burgerij. Er zijn men- schen, die hun Oranjeliefde afhankelijk stel len van het weer. Ze kijken naar de weerbe richten. Als de Bilt gunstig voorspelt, dan haasten zij zich een paar dagen voor het Koninginnefeest, hun lidmaatschapskaart te verwerven, want anders zijn zij van het meestal kostelijke avondfeest uitgesloten. Deze houding met surrogaat-oranjehecht heid worden vergeleken. Dezulken vergeten, dat de heele dag 'geld kost en ook de ge zellige drukte op straat niet zonder finan- cieele middelen kan bevorderd worden. Daarom doet het bestuur een beroep op de geheele goedgezinde burgerij, om het lid maatschap der O. V. tijdig, al is het dan op termijnbetaling, te verwerven. Daardoor krijgt het bestuur een ruggesteun bij het voorbe reiden der festiviteiten. Dan behoeft niemand zich te verwijten: door mijn laksheid is het peil der verjaardagsviering onzer beminde Koningin gedaald. Oogstmaand laatste; Hoe weerkaatste Klokgelui en vreugdebruis, Wapp'ren vlaggen huis aan huis, Tooien zich en arm' en rijke Met Oranje, op dat blijke, Dat ons aller harteslag Onze Vorstin gelden mag. Zoo groeie het. Door aller saamhoorigheid. Namen het Bestuur: A. DE BRUIN, voorz. TH. J. H. MOUWENS, secr. C. v. DAALEN, penningm. Gironummer 46178. R. K. S. V. EXCELSIOR. By of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Cricket. Voor morgen, Hemelvaartsdag, is voor de competitie vastgesteld Excelsior 2—VOC 2. De wedstrijd ACC 1Excelsior 1 is uitgesteld in verband met de voetbal-promotiewedstrijd van Excelsior. Voetbal. Er bestaat nog gelegenheid op het gezel schapsbiljet per trein de reis mede te maken naar Beverwijk voor het bijtonen van den wedstrijd D.E.M.—Excelsior. Opgaven uiter lijk hedenavond bij C. Witberg, Rembrandt- laan 12. Indien Excelsior wint vindt in Musis Sacrum een intieme feestavond plaats. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 1718 Mei. GEBOREN: Abraham B., zoon van A. Maa- ten en N. Vermeer, Vlaard.dijk 221 Annie, dochter van J. van dér Zee en A. Monster, Havendijk 202 Elisabeth, dochter van A. Oortgijs en M. Touwslager, Lorentzlaan 25. OVERLEDEN; B. J. van Kempen, 11 jaar, Wattstraat 49. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de N.V. Wil tonFijenoord om vergunning tot uitbreiding van de? machinefabriek en scheepswerf op 't Buitenland van Klein-Babberspolder, kadas ter Sectie N nos. 437, 387 en 382, door 1. Oprichting van een electriciens-werk- plaats voor het repareeren en installeeren van eleetrische apparaten en motoren, waarin zijn geplaatst 2 eleetrische droogovens; en 11 electromotoren van totaal 36 p.k., voor het drijven van diverse werktuigen; 2. Uitbreiding van de gereedsehap-onder- houdswerkplaats (in het Centraal gebouw) met een loopkraan met 2 electromotoren van resp. 10% en 4 p.k.; en een electromotor van p.k., voor het drijven van een slijpsteen. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 3 Juni 1936 des voor middags ten 11,30 ure, zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. SCHIEDAM, 20 Mei 1936. P. T. T.-DIENST OP HEMELVAARTSDAG TE SCHIEDAM EN KETHEL. Het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Schiedam zal op Donderdag 21 Mei (Hemel vaartsdag) zijn geopend als op Zondag: n.l. van 89 en van 1314 uur. Postbewijzen, Kwitantien, Pakketpost, Spaarbank, Rijksverzekeringsbank en Giro zaken worden niet behandeld. Aangeteekende stukken worden alleen ter verzending aange nomen indien Expresse-bestelling ervan wordt verlangd en Postwissels alleen indien zij per Telegraaf moeten worden overgebracht. Daar er geen bestelling wordt uitgevoerd, bestaat er van 13—14 uur gelegenheid voor het afhalen van correspondentie. De Postagentschappen en Telegraaf-Tele- foonstations zullen gesloten zijn. Het P.T.T.-station te Kethel zal alleen van 8.459,15 geopend zyn, uitsluitend voor het afhalen van correspondentie. GESLAAGD. Bij de examens, welke op 12 Mei, door het Centraal Bureau Instituut Pont te Utrecht werden gehouden, slaagden o.a. voor het diploma kantoorstenograaf (130 lettergr. p. nu) mej. A. van der Burg mej. C. de Winter, mej. D. van der Ree, mej. L. van Deutekom en de heeren J. Brüning, E. van Ringelenstein en C. van Gils. Voor het praktijkdiploma Ned. Handelscorrespondentie mej. A. Spit. Allen leerlingen van de Erkende Pontschool, alhier. Bij de te Rotterdam gehouden examens der Kon. erk. ver. v. Leeraren in Stenografie en Machineschrijven, slaagden voor het diploma kantoorstenograaf in de Ned. taal 130 l.g. p. m. mej. I. Kelder en de heer S. Steenbergen en voor het diploma Handelstypist de heer C. Möhring. De geslaagden waren allen leerling van Instituut Harm alhier. JAARFEEST R. k. VROUWENBOND. Het jaarfeest van den R. K. Vrouwenbond wordt Vrijdag a.s. ingezet met een H. Mis om kwart voor acht in de H. Hartkerk, welke H. Mis tot intentie der leden en overleden le den wordt opgedragen. Des avonds vindt om 8 uur in den R. K. Volksbond eerst de jaarvergadering plaats waarna tot den gezelligen avond wordt over gegaan. Muzikale medewerking wordt geheel belangeloos verleend door The Found Fellows Band, terwijl enkele vioolsoli en zangsoli zul len worden uitgevoerd. Verder zullen nog op treden de heeren P- Alberts en A. de Bruyn met een voor Schiedam geheel nieuw pro gramma. De avond is toegankelijk voor leden en belangstellenden. Des middags van 2 tot 3 uur kunnen plaatsen besproken Worden. MEDISCHE ZONDAGSDIENST. Voor spoedgevallen nemen morgen de vol gende geneesheeren den dienst waar: J. A. H. v. d. Berg, Lange Nieuwstraat 175; R. H. M Geerdes, Veenlantstraat 2; W. T. p. Nijen- huis, B. Knappertlaan 197b en H. J. Ormel, Singel 76. Geopend zullen zijn de apotheken van C. I. Jansen, van Musschenbroekstraat 1 en van de fa. Gouka en Co., Groenelaan 127. HERMES-DV.S.-ADSPIRANTENDAG. Op Hemelvaartsdag zal aan de Damlaa.ii de traditioneele adspirantendag gehouden wor den. Het Haagsche Quick is met 100 adspi- ranten te gast om met de Schiedamsche jeugd den strijd aan te binden. Ter afwisseling zal een wedstrijd tusschen de veteranen der beide vereenigingen plaats vinden. SCHIEDAM, 19 Mei. Aangekomen: Grieksch s.s. Spyros, ledig van Rotterdam; Ned. m.s. Mamura, ledig van Rotterdam, beide van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven; Noorsch s.s. Lijsland, met ijzererts van Sag- vaag in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 19 Mei. Vertrokken: Grieksch s.s. Eugenie S. Embiricos, ledig naar R'dam; Noorsch s.s. Lyaland, ledig naar Sagvaag. GEVONDEN VOORWERPEN, Te bevragen aan het Hoofdbureau van Po litie aan de Lange Nieuwstraat te Schiedam, op alle werkdagen tusschen 1 en 2 uur, de navolgende gevonden voorwerpen, gedurende het tijdvak van 23 April tot en met 15 Mei 1936 gedeponeerd. Muts, gymnastiekschoen, medaille, fabriekspenning, handschoenen, ceintuur, ring met 5 sleutels, kinderporte- monnaie, slinger van een auto, kosteloos rij wielplaatje, vest, sleutel, kerkboekje, deur knop, uitlaatpijp voor een motor, portemon- naie met 2 centen, atlas, koralen halsketting, broche met portret, kindertaschje met ro zenkrans, damesportemonnaie inh. belasting plaatje, ring met 3 sleutels, kinderportemon- naie met inhoud, rijwiel, rozenkrans in étui, portemonnaie inh. 5 centen, stempel, belas tingplaatje, bos sleutels, pakje wol en kin ds rgoed, heerenschoen, oorbel, zak inhouden de afval sponsen, fittingtang, lipssleutel, sok, W. S.-sleutel, iwollen heerensokken, jongensjasje, notitieboekje, kinderportemon- naie inh. spaarzegels, zakdoek, regenjas, por temonnaie inh. een dubbeltje, halsdoek. Bij vinders: damesarmband, P. Koogje, Heenvlietschestraat 15; kosteloos rijwiel- Plaatje, A. van den Berg, Korte Achterweg 4a; koperen kraansleutel, J. M. Verheijen, Dwarsstraat 11; portemonnaie inh. rozen krans, A. Post, Puttershoekschestraat 17; snelbinder, W. Sollemans, St. Liduinastraat 90b; Vulpen, A. Heetkamp, Aleidastraat 58b; slinger van een auto, wed. Matha, Mesdag- laan 1; sleutel, W. Verhaar, Nieuwstricht N.N. 20; ring met sleutels, W. Polet. Geer- viietschestraat 13; rijwielplaatje, A. van der Laarschot, Korte Singelstraat, 1; sleutel, B. Hendriks, Marconistraat 91b; sleuteltje, H. Bastiaanse, Dam 5; rijwielplaatje, J. Verhoe ven, Ida Maria de Raadstraat 12 te Vlaar- dingen; rozenkrans in doos; M. Timmers, Amperestraat 4a; autoband, F. Zuurbeek, Edisonstraat 38b; papieren geld, Ulrich, Oran jestraat 6; postduif, L. van Dyke, Broers- Véld 2; jongensjasjs, W. van Rechten, Lau rens Costerstraat 22; Nikkel kettinkje, L. Timmers, Huysmanstraat 40cautoped, W. de Leede, Rubensplein 21; portemonnaie met in houd, B. van Hulst, Oosterstraat 121a; cen tuur, M. Broekhuis, Eendrachtstraat 44; da mesportemonnaie met inhoud, mej. Pil, Kreu- Pelstraat 39; vulpenhouder, P. Kloppers, Prof. Kamerlingh Onneslaan 155b; rijwielslot met k 'tjr-, F. van Kasteren, Hoflaanstraat 2; alp,,- armband, J. Kruithof, Zwartewaalsche- sUtiut IQ; portemonnaie met inhoud, P. Leef- lang, Damlooperstraat 15, Rotterdam; Yale sleutel, G. van Katwijk, Archimedess'raat 18a: gladde gouden ring, Sportfondsenbad, B. K. Laan; kinderportemonnaie met inhoud, A. van Es, Villastraat 2a; portemonnaie met inhoud, K. van Kekum, Aleidastraat 95; re genjas bruine schoenen enz. H. Voogers, B. K. Laan 22; pakje kleedingstukken, W. Wald- man, Dam 22; rijwielbelastingpiaatje, J. Preijn, Westfrankelandschestraat 71b; rij wielplaatje, wed. P. de Bree, Beierlandsche- straat 16b; Alpaca rozenkrans en Icoper, W. Bruns, Fabristraat 86a; damesportemonnaie met inhoud, J. Bos, Damlaan 33; Rozenkrans J. v. d. Burg, Boterstraat 22; sjaal, W. Col- lignon, Maasdijk 146a; damesportemonnaie met inhoud, J. Otten, Rozenburgerplein 1; doos met vulpen en potlood, Dutel, Marconi straat 41b; 2 Rozenkransen in étui, J. Mo lendijk, Nieuwe Haven 273b; hond, A. Brou wer, Rembrandtlaan 22b; ring met 8 sleu tels, J. Boonefaas, Nassaulaan 27; papieren geld, Postkantoor, loket 7; bos sleutels, W. Hengst, Broersvest 161; ceintuur, J. van Buiten, Parallelweg 160b; R. K. Kerkboekje, P. van de Water, Fr. Haverschmidtlaan 72c; damestaschje, A. van der Hoeven, Alb. Thym- straat; boord, C. Maan, IJsselmondeschestr. 38; ceintuur, W. Soeters, Singel 178; P. Ver meulen, Alb. Thymstraat 23b; sleutel, H. Til- man, Edisonstraat 59a; pakje, inh. knoopen, Vierhout, Groote Markt 4; herdershond, A. N. de Jong, Oude Kerkhof 7Rozenkrans in étui, J. Steens, v. d. Elststraat 18b; Rozen krans en Kerkboekje, H. Schenau, Zwarte- waalschestraat 1; portemonnaie met inhoud, F. Kuizen, Singel 55b; ring met sleutel H. Kleiss, Van Dijkstraat 15a; kinderfoto, A. v. d. Ster, Trompstraat 16, Vlaardingen; por temonnaie met inhoud, R. Makkenze, Rieder- straat 64b, te Rotterdam; sleutel, J. Pappers, Singel 45a; vulpen, W. Zuidema, Westfran kelandschestraat 48b; rijwielplaatje, G. J. Blok, Anthony Muysstraat 9a; pakje tabak, P. Polak, Zalmstraat 20; kindertaschje, A. Olievier, Edisonplein la; schortje, W. Noote- man, van Swindenstraat 71a; kindertaschje met inhoud, W. de Graaf, Voomeschestraat 32b; horloge, J. Immerzeel, Wattstraat 51b; portemonnaie met inhoud, C. Kerkhoff, Sta tionsstraat 53; das P. van Goch, Warande 33; rijwielplaatje, M. Schoonenberg, Alb. Cuyp- straat 15a; schoolétui met potlooden, C. Boer Veenlandstraat 30, taschje, Harreman, Hoog straat 72b; deurknop, C. Hoenderkamp, Sin gel 132/2; hond, tol. te bekomen bij veld wachter te Kethel; kosteloos rywielpiaatje, H. Meulwijk, Laan Ons Genoegen, 7/6; be- last.ingpia.atje, M. Hoogebruggen, Schiedam- scheweg 140, Overschie; postzegels, C. Land- zaad, Mariastraat 53b; Rozenkrans in étui, A. Verdoes, Grof baan 29; portem. met inhoud, J. v. Rutten, Singel 141b; Stenowoordenboek, L. Mak, Edisonplein 13c; kosteloos rijwiel plaatje, J. H. Noordijk, Van Smaleveldtstr. 43a, ring met sleutels, A. van Pelt, Potgie terstraat 5a; Insigne, W. F. de Zwart, Ni- colaas Beetsstraat 28a; muts, J. ten Ham, Ruyslaellaan 52b; portemonnaie, P. Alberts, Wattstraat 63b; kinderjasje, Suvaal, Ploeg- straat 8; portemonnaie met inhoud, A. v.d Kraan, Parallelweg 244b; damesportemonnaie met inh. J. v. d. Sloot, Paulus Rotterstraat 25; kindermantel, Mientjes, B. K. Laan 226a. R. V. B.SCHIED. ELFTAL. Dinsdagavond om half acht zal op het Her- mes-D. V. S.-terrein aan de Damlaan een wedstrijd worden gespeeld tusschen het R. V. B.-elftal en het Schiedamsche elftal. OM HET SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN SCHIEDAM. Nadat de laatste weken slechts nu en dan een party werd uitgespeeld, is er gisteravond weer schot gekomen in de afgebroken partijen. Huber won van Bongers met zwart. Willems won met wit in een Grünfeld-verdediging van Donkhorst. J. J. Th. Penning speelde met zwart een Tarzaseh-verdediging tegen R. v. Yperen. Na beter uit de opening te zijn ge komen begon Penning 't middenspel foutief en verloor de geïsoleerde d-pion. Later won hij de a-pion terug en hierna maakte van Yperen een foutieve combinatie waardoor hij een toren verloor en tevens de leiding op de ranglijst, daar hij de partij opgaf. J. F. W. Meijer won van A. Verwaal. J. Penning speelde met wit tegen J. v. Slobbe remise in een partij met aardige dame-offers, waarin beide winstkansen hebben gehad. Het eindspel van loopers van ongelijke kleur werd remise gegeven ofschoon Penning een pion voor stond. W. Moolhijzen verloor zi.in voor- uitgespeelde partij tegen van Yperen. De stand van de competitie is nu: 1. J. F. W. Meyer 6% punt uit 8 partijen. 2. P. Willems 5% p. uit 7 partijen. 3. R. v. Yperen 7 p. uit 9 partijen. 4. J. Penning 7% p. uit 10 partijen. 5. J. W. G. v. Slobbe 6% p. uit 10 partijen. 6. J. J. Th. Penning 7 p. uit 11 partijen. 7. G. Huber, 4 p. uit 7 partijen. 8- A. Verwaal 4 p. uit 8 partijen. 9. A. Bongers 4 p. uit 10 partijen. 10. J. Donkhorst 3% p. uit 9 partijen. 11. Ir. j. Brouwer, 2% P- uit 9 partyen. 12. C. v. Wingerden 1% p. uit 7 partijen. 13. W. Moolheijzer 1 p. uit 7 partijen. 14. P. Zwart 1% p. uit 12 partyen. Op het telefoonnet zyn de volgende aanslui tingen aangebracht: 68498 Vereeniging „Het Groene Kruis" woonh. D. Grimeyer, L. Haven 68. 69860 N.V. Vereenigde Kolen Maatschappij (terrein van B. H. Schelling's Oliehan del) Adm. de Ruyterstraat 33. 69662 Nieuwe R'damsche Postduivenbond, woonhuis J. M. A. Klaasen, Prof. Kam. Onneslaan 163. 67730 A. Maan, Boerhavelaan 33. 67961 M. v. d. Kuil (nr.wijziging vroeger 69502), Amalia v. Solmstraat 22b. 68404 N.V. Pietersen en Co's Automobielbe drijf v.h. N.V. Held's Autoh. Broers- vest 95. 69681 N.V. Phs. van Ommeren's Scheep vaartbedrijf woonh. M. G. Pols Rem- brandtl. 98. 68341 P. J. van der Sman, Julianalaan 30. 67667 M. M. J. Hofman, Tuinlaan 56a. 67685 H. E. Ossendorf, Prof. Kam. Onnes laan 135. 67888 L. J. Bernard (nr.wijziging vroeger 69800) Burg. Knappertlaan 78. 67709 N.V. Roeloff's Uitstoomingsinr. Stoom- verv., Chem. Wass. (nr.wijziging vroe ger 68709) Hoogstraat 8. 67694 J. H. Frank, Louise de Coligriystr. 28. 67670 Gebr. Kloosterboer, woonh. W. Beem- sterboer, Prof. Kam. Onneslaan 77a. 67724 A. W. M. Odé, Louise de Colignystr. 57. 67995 H. v. Dam, (nr.wijziging vroeger 68995), St. Liduinastraat 76. 67675 Van Dam en Tertoolen, Rotterdamsche- dijk 243a. 69715 Ned. Havenbedrijf, woonh. C. T. Hert- zinger, Boerhavelaan 60a. 67650 G. J. W. Brand, Jan Steenstraat 73. 67609 D. v. Klaveren (vroeger ten name A. Stortenbeker) Broersvest 42. 67702 Joh. Maan, Brouwerstraat 33. 67696 W. F. Noordijk, Rembrandtlaan 70. 68464 J. Ankes (vroeger ten name G. J. de Klerk) Noordvestsingel 87. S. A. Z. C. De competitie van de S.A.Z.C. begint op 26 Mei a.s. De volgende elftallen zullen hier aan deelnemen: P.W. a en P.W. b, Romi, D.E.S., S.Y.S. en V.V.R. Er zal worden gespeeld op 26 Mei DES VVR, terrein Boschhoek; P.W. a-SYS, ter rein Laanslootscheweg; 27 Mei RomiPW b, terrein Ursus NACHTWANDELAARS. Hedennacht kwamen een viertal losloopende paarden de Rotterdamschedyk onveilig maken ter hoogte van den Gustoewg. Zij begaven zich op hun wandeling rustig op den tramlijn en verdwenen dan achter het pompstation. De dieren waren kalm, doch waar ze niet veel van de regels van het verkeer afweten, zou het toch kunnen gebeuren, dat een niets ver moedende tram- of autobestuurder vandaag of morgen tot de ontdekking komt, dat er een paard onder de wielen zit. De eigenaars moeten eenige maatregelen nemen, dat hun dieren zich niet op den open baren weg kunnen begeven. NIEUWE ZAAK Hedenmorgen opende de firma van Dam en Tertoolen, reeds gevestigd St. Liduinastraat 76, haar tweede zaak en wel op den Rotter- damschedijk 243. Het geheel ziet er keurig en goed verzorgd uit. Wij twijfelen niet, of ook hier zal deze firma, evenals in haar andere zaak, succes hebben VANDALISME. Uit een voortuintje aan de van Buuren- straat zijn 12 vaste planten gestolen. FIETSENMISèRE. A. H. aan de Hoogstraat en M. A. L. aan de Nieuwe Haven hebben aangifte gedaan van diefstal van hun rijwielen. Verder zijn op verschillende punten der stad drie belas- ttogtnerken gestolen. Verwacht wordt: Meest matige, Noord-Oostelijke tot Noor delijken wind, toenemende bewolking, wei nig of geen regen, koeler. WIE ZIJN HOND IS DAT? Aan het Hoofdbureau van Politie zijn in lichtingen te bekomen betreffende een wolf- grauwe jonge herdershond, teef, 3% maand oud. K. J. M. V. Gisteravond heeft op het voetbalveld van C. V. C. de eerste bijeenkomst plaats gehad van de K. J. M. V. voor het houden van sportoefeningen. Ruim 40 jongens waren aan wezig. De leiding van de diverse spelen, welke bijzonder in de smaak vielen bij de K. J. M. V.'ers was in handen van den modera tor, den weleerw. heer J. P. van Beukering, terwijl ook het bestuur van C. V. C. mede van haar belangstelling blijk gaf. De sport avonden zullen voortaan weke lij les gehouden worden. Verwacht wordt dat de ouders van de jon gemannen zullen medewerken aan deze sportavonden door hun jongens geregeld naar deze gezellige avonden te zenden. De eerste avond is schitterend verloopen. Te nalf tien werd de bijeenkomst door kap. van Beuke ring met een fluitsignaal gesloten. EEN GOEDE VANGST. Een drietal jongelui uit Schiedam resp. 14, 15 en 16 jaar, die een partij visch uit fuiken van den pachter van den Poldervaart, den heer de Graaf, uit Delft hadden gestolen, werden door de politie gegrepen en ter ver antwoording naar het gemeentehuis overge bracht. Nadat zij bekend hadden en proces verbaal was opgemaakt, konden zij vertrek ken. De visch is in beslag genomen. Hedenmorgen om kwart vóór negen is brand uitgebroken in een 30 bij 50 meter groote loods van de American Petroleum Compagny N.V. aan de Korte Noordscheha- ven (Waalhaven), welke loods voor afbraak bestemd was. In deze loods waren twee ar beiders bezig met het demonteeren van een machine, welke nog aanwezig was. Men moest een pijp afbranden en gebruikte daarvoor een steekvlam. Vermoedelijk doordat deze pyp doordrenkt was van petroleum, gelijk de ge heele opslagplaats, waar vele vaten olie had den gelegen, ontstond plotseling een felle vlam. De arbeider, die op een trapleer stond sloeg van schrik tegen den grond en nog voor hij zich den toestand kon realiseeren, stond een gedeelte van de loods reeds tn lich ter laaie, daar het vuur een gretig voedsel vond in het met olie doordrenkte houtwerk. De man, die geen letsel had bekomen ver liet met zijn maat in allerijl de loods om de brandweer te alarmeeren. Inmiddels echter had personeel van de Bataafsche Petroleum Maatschappij, die vlak in de nabijheid van den vuurhaard verscheidene tanks heeft liggen, het eigen blusschmateriaal doen uitrukken en met vier stralen water werd de strijd begon nen. Terwijl men hiermede bezig was, arriveerde de Rotterdamsche Brandweer, welke op het middenalarm met opbod van stoomspuiten was uitgerukt, daar een brand in deze omge ving lang niet van gevaar ontbloot is. Hoog sloegen de vlammen uit, terwijl dikke rookwolken in de richting van Rotterdam- Zuid dreven. Met zeven stralen op de wa terleiding, twee van slangenwagen 43, twee van slangenwagen 44, twee van motorspuit V, bediend door personeel van slangenwagen 52 en een van de drijven motorspuit, werd het vuur aangegrepen. Een oogenblik heeft nog een vlonder in de Korte Noordschehaven vlam gevat. Dit vuurtje werd echter spoedig gebluscht door een straal water bediend door het bootje van gemeentewerken. Op een gegeven moment stortte het dak van de loods in en dit kwam ongetwijfeld ten goede aan het blusschingswerk, daar de brand hierdoor gedeeltelijk werd gesmoord. Desniet tegenstaande heeft het nog lang geduurd, voordat het vuur gebluscht was. Ter voorkoming van eventueele uitbreiding waren op de tanks van de Bataafsche Petro leum Maatschappij de sproei-inrichtingen in werking gesteld. Het blusschingswerk heeft onder leiding gestaan van hoofdman Keeman. Ook de hoofdlieden van Gunsteren en Kruis waren op de plaats van den brand tegenwoordig. Behalve de slangenwagens, die gewerkt hebben waren bovendien nog aanwezig da motorreservewagen I en de slangenwagens 59 en 40.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1