JOOD, ARABIER EN BRIT IN PALESTINA. B' J JAPAN GEREED VOOR NIEUWE AGRESSIE Te Londen wordt op het gebruik sterke hand aangedrongen. der 4 I CRISIS IN BELGIE. H°© word ik snel b™iri Chineesche politici vreezen conflict vóór Augustus. DE NIEUWE BELGISCHE KAMER. ENGELAND GEEFT NIET TOE. #OENSüh55 27 SET w36 TWEE BESCHAVINGEN. De Joodsche immigratie in Palestina beteekent onvermijdelijk het ver dringen der inheemsche bevolking. Overal nemen de onlusten en daden van terreur nog toe. Van Zeeland heeft den koning het ontslag^an het kabinet aangeboden. DE SENAATSVERKIEZINGEN. Agitatie meer gericht tegen de mandaatsregeering. Overvallen op - Britsche districts ambtena ren en honmnvaitok zjjo^aan de orde van den-dag, De Joodsche immigratie in Palestina zal, ondanks de Arabische protesten, voortgang vinden. JAPANS VERSTERKINGEN IN TIENTSIN. De concessie aldaar krijgt steeds meer het karakter van een vesting.' rIENTSIN, 26 Mei. (UN. PRESS.) EEN DERDE HAVEN TE TEL AVIV GEWELDIGE VUURZEE SAN FRANCISCO. IN Langs de geheele kust woedt een felle brand; talrijke schepen ver keeren in gevaar. Acht Rexisten doen intrede. hun HET PROGRAM DER REXISTEN. ENORME BOSCHBRAND IN NEW-JERSEY. DE OVERVAL OP WAXENBERG. OVERSTROOMINGEN IN RUSLAND Epidemieën dreigen onder de vluchtelingen. De Engelschen volgen de gebeurtenissen in Palestina, waar de onlusten maar steeds voortduren, met levendige en voortdurend groeiende "bezorgdheid. Er zijn schoten op de militairen der mandaatsregeering gelost, en dat is altijd het ergste, wat Engelands prestige kan overkomen. In een dominion, een kolonie, een mandaatsgebied kunnen Partijen, groepen der bevolking, aanhangers der verschillende godsdiensten met elkaar vechten en op elkaar schieten, het deert Engelands gezag weinig; veeleer heeft het dan gelegenheid bemiddelend op te treden en door deze rol bindt het de tegenstanders nog hechter aan. zich zelf. Maar nu keeren de stakende rebellen zich tegen Engelands Vertegenwoordigers, en daarmede is Enge land zelf in het geding gebracht; en van dat oogenblik af voelt Londen zich gedwon gen scherpere instructies naar de overzee se streken te zenden, opdat orde en rust 200 spoedig mogelijk hersteld worden. De oorsprong der relletjes, welke Pales tina momenteeL teisteren, ligt in de immi gratie der joden, welke de laatste jaren, vooral onder den druk der gebeurtenissen in Duitsehland,- steeds grooter omvang aan neemt. De Arabieren, die vreesden, dat zij langzaam aan geheel uit Palestina zouden verdreven worden, voerden oen passieve, maar ook een zeer actieve obstructie, doch Engeland kon zich -buiten, de kwestie, hou den. Londen is door twee feiten gebonden:' door de berucht-beroemde Balfour-declaratie, ^aardoor Palestina tot een nationaal tehuis Voor de joden is verklaard; evenzeer echter ^jor de welwillendheid, welke het wegens 2ijh wereldpolitiek jegens de Arabieren aan ^eh dag moest leggen- Tusschen deze twee factoren echte klippen voor de Engelsche Politiek moest Londen voortdurend heen- 2eilen, en het deed dit met zooveel dip o- matieke stuurmanskunst, dat tot in de vo rige week beide partijen in voortdurend Welwillend contact met de Engelsche re geering bleven. Een „welwillend contact", dat van alle zijden met groot wantrouwen omceven was. maar dat ten slotte voor-, komdh, dat de crisis in Palestina een voor ®ngeland bijzonder verontrustend karakter droeg.. Ueze situatie veranderde op slag, toen ^geland, onder den drang van gemakke lijk te bevroeden invloeden, geheel onver- Wacht het immigratie-quotum der joden verhoogde. Het antwoord van Arabische zijde was, dat te Jerusalem, de vorige week Donderdag, Arabieren het vuur op Engel sche soldaten openden: de eerste gewapende botsing tusschen de Engelsche bezetting en de Arabische nationalisten. Sindsdien zijn dergelijke vuurgevechten herhaaldelijk voorgekomen, Zondag werd te Nablus weer een Engelsche soldaat gewond, gisteren te Gaza. Het dadelijk afkomende antwoord van Engeland is geweest, dat te Gaza- de staat van belegd werd afgekondigd, en de „Ti mes" komt hedenmorgen met een hoofd artikel, waarin de sterke hand in Palestina wordt geëischt. Maar waarin tevens wordt verklaard, dat de agitatie in Palestina slechts een onderdeel is van de anti-Engel- sche activiteit, welke momenteel in alle Arabische landen wordt waargenomen, .én •.welkg zonder eenigen twijfel voor een deel zoeken is in de anti-Britsche propa- ®ahda, welke door de Italiaansche regeering jvordt gevoerd". Het Londensehe blad pu bliceert in hetzelfde nummer een artikel Van zijn correspondent in Kaïro, waarin dé italiaansche propaganda in Palestina en Egypte nauwkeurig wordt beschreven, en de gemeenschappelijke conclusie van re dactie en correspondent is dan, dat, den Arabischen agitators ..duidelijk moet worden gemaakt, dat zij zich vergissen, als zij mee nen, dat zij slechts voldoende druk pp de Britsche regeering behoeven uit te oefenen om deze tot aarzeling bij de uitvoering van het mandaat in Palestina te bewegen. Of de zaak inderdaad zoo eenvoudig is, als de Engelsche openbare meening het wil doen voorkomen, betwijfelen we ten sterk ste. O.i. is de groote oorzaak van "hét con flict in Palestina het nuchtere feit, dat daar twee wereldbeschouwingen met elkaar in botsing komen, en in steeds sterkere .mate zullen botsen, naarmate de joodsche immi gratie in Palestina toeneemt. Tegenover elkaar komen te staan de beschaving van de Arabieren, welke nog steeds het trage, langzame karakter van de woestijn, heeft, en de zeer dynamische, technische cultuur van de meest temperamentvolle, onstuimige joden uit Duitsehland en Wegt-Europa, die hun bestaan in hun vroeger vaderland be dreigd zagen, en nu, met het kapitaal van het zionisme achter zich, een nieuw vader land in het land hunner vaderen gaan op bouwen. Onder dergelijke omstandigheden is im migratie verdringing, verdringing van de inheemsche elementen, van de Arabieren derhalve- En nu moge men honderdmaal, met het volste recht overigens, betoogen, dat ook de Arabieren van dezen joodschen opbouw profiteeren: dat de grond, welken de Arabische grootgrondbezitters en de een voudige fellahin verkocht hebben, genoeg kapitaal opgeleverd heeft, om het nog Arabische deel van Palestina met succes en winst te exploiteeren, de Arahieren willen deze twintigstes eeuwsche exploitatie niet. Zij berekenen, dat met de Westersche me thoden de 175.000 joden de 760.000 moham medanen binnen afzienbaren tijd zullen overweldigen, en hun verzet tegen de jood sche immigratie, derhalve ook tegen de man daatsregeering, welke deze in de hand werkt, krijgt dan ook een scherp nationalistisch, pan-Arabisch en zelfs mohammedaansch karakter. Juist daar dreigt een gevaar, dat Enge land niet, in elk geval niet meer, zoo ge makkelijk met „de sterke' hand" kan kee ren. Al hebben we pas de stichting van een nieuw imperiurn beleefd, toch wijzen alle feiten .er op, dat de tijd der imperia voorbij is. Niet alleen de Westersche wereld is door de technische ontwikkeling van de laat ste eeuw kleiner, geworden, dit geldt even zeer voor het Oosten, het Verre en het Nabije, Europa kan elders „cultuur" bren gen, maar de eenmaal gevestigde cultuur zal Europa verdrijven. Dat heeft Engeland reeds in verschillende werelddeelen ervaren, het voelt het nu weer in Palestina. Hier is het deze, ginds gene aanleiding, welke deze ontwikkeling versnelt. Maar overal wordt het Westen teruggedrongen; en het is zeker niet noodig, om van de gevaarlijkheid van een dergelijk ondernemen maar te zwijgen, dat propaganda uit Europa zelf het vuurtje nog wat aanwakkert. Door AMlLDA-zonnebruincréme krijgen Uw gelaat, armen en hals. direct een gezond, sportiel bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Reel. 2155 DGVS 's PAUSEN FAMILIE. Onder de velen, die vorige week getuige waren van den rit van Z. H. den Paus naar het nieuwe paleis der H.H. Congregaties te Rome, bevonden zich ook de familieleden van den H. Vader, zijn susfer, schoon zuster, een nicht en eenige achternichtjes. tot In de ERUSALEM, 26 Mei (UN. PRESS) Het blijkt steeds dui delijker, dat het Arabische oproer zich niet zoo zeer tegen de Joden dan wel tegen de Britsche mandaats regeering richt. De bevolking wordt door agitators kokende opwinding gébracht, alle deelen van het land hebben onlusten en daden van terreur gedurende de laatste 24 uur een nog grooter omvang aangenomen. Er is bijkans geen stad, waar geen schiet partijen of botsingen hebben plaats gehad, met de politie. In Jerusalem was de aankomst van nieu we troepenversterktngen het signaal voor onlusten en botsingen tusschen de Arabische menigte en de militairen. Bij deze gevechten zouden volgens een officieel bericht van Arabische zijde enkele slachtoffers zijn te betreuren. In Jerusalem werd de Jood3che directeur van het departement van openbare werken zoo ernstig door revolverschoten gewond, dat men voor zyn leven vreest. In Quaquum is op een Arabisch politie agent geschoten. Een hevig incident deed zich nog voor in de omgeving van de Jood sche nederzetting Mesha op den Tabor, waar de politie drie Arabieren arresteerde, aan gezien zij hun dieren op de weiden der kolo nisten hadden laten grazen. Toen de Arabie ren zouden worden weggedreven, verzamelden zich een aantal Arabische opperhoofden, die de militairen met hun revolvers achtervolg den. Nog steeds worden uit het geheele land kleine schietpartijen gemeld. In totaal ongeveer 50 dooden. JERUSALEM, 26 Mel (A.N.P.) Maandag avond zyn bij ongeregeldheden in Palestina in het geheel minstens v(jf personen gedood en een groot aantal gewond. In het geheel zjjn by de ongeregeldheden bijna 50 personen ge dood- In de kringen van Chineesche politici, die Nanking vriendschappe lijk gezind zijn, koestert men de ern stige vrees, dat Noord-China vóór het midden van dezen zomer een politiek en militair conflict tusschen Japan en dc Chineesche centrale regeering zal beleven. De militaire voorzorgsmaatregelen van Japan zijn thans zoover gevorderd, dat binnen weinige weken alles gereed zal zijn voor den aanval. Nauwelijks vijf .kilometer van Tientsin hebben de Japanners op het gebied an het door hen volkomen gecon troleerde „autonome" Oost-Hopei een militair vliegveld en, zooals gemeld, groote kazernes aangelegd, welke over veertien dagen geheel gereed zullen zyn. De Japansche concessie in Tientsin neemt steeds meer het karakter van een vesting aan. Langs de toegangswegen liggen rollen prikkeldraad gereed, zoodat de concessie bin nen enkele minuten van de omliggende stads kwartieren kan worden afgesloten. Twee gebouwen binnen de concessie zyn tot ware forten verbouwd. Op het gebied van de concessie is voorts een chemische fabriek in aanbouw, welke blijkbaar bestemd is voor de vervaardiging van gifgassen. Volgens berichten uit strekken, zich de voorberei dingsmaatrege len der Japan ners in Tientsin ook uit tot de Chineesche stad waar de Japan ners verschei dene groote pakhuizen ge huurd hebben, die zij zoodanig zouden hebben ingericht, dat ze onmiddellijk in militaire ka zernes kunnen worden veran derd. Het onderdak voor twee divisies Chineesche bron Maarschalk Tsjang Kai Sjek. JERUSALEM. 26 Mei. (D. N. B.) I» een rede, die hij op de jaarbeurs heeft gehouden, heeft de Britsche hooge commissaris ver klaard, dat de uitvoering der Britsche beslui ten en de vervulling der plichten op grond van het mandaat noch door staking, noch door geweld verhinderd kunnen worden. De hooge commissaris heeft daardoor op nieuw te kennen gegeven, dat de Joodsche immigratie in Palestina,- -ondhnkB de Arabi sche protesten, voortgang zal vinden. De burgemeester van Tel Aviv, die vervol gens een rede hield, vroeg daarin verlof, een derde haven te Tel Aviv aan te leggen. Te Gaza heeft men het uitbreken van on lusten op het laatste oogenblik kunnen voor komen door militairen te requireeren.. In de bergen van Samaria en Galilea hebben tal rijke kleine incidenten plaats gehad. Te Tel-Aviv is een communistische orga nisatie ontbonden, acht personen zijn daar gearresteerd. De Arabische arbeiders van het militaire vliegveld Ramlen zijn in staking gegaan en door Joden vervangen. Het Arabische blad „Islamyah" is voor Japansche troepen in Tientsin zelf en van 15.000 man in kazernes by het nieuwe vliegveld is door deze maatre gelen verzekerd. Voor den blijkbaar in Juni te houden veld tocht zouden de Japanners, naar de Chinee sche politici verwachten, 45.000 man uit Mgndsjoekoeo, een divisie uit Korea en een divisie uit Japan zelf laten komen. Ook zou den sterke luchtstrijdkrachten gebruikt wor den. Niet voor niets zijn in de omgeving van Tientsin vliegvelden en werkplaatsen voor de onderbrenging en bediening van minstens honderd vliegtuigen in gereedheid gebracht. Als de Japanners evenwel, vermoedelijk door een poging, het afsluiten van een „be vredtgende" politieke en militaire overeen komst tusschen Oost-Hopei en Mandsjoekoeo af te dwingen, een gunstig conflict met Nan king met alle geweld willen uitlokken, zullen zij, volgens mededeelingen uit Chineesche kringen, Tsjang Kai Sjek niet ongewapend "vinden, De leider der centrale regeering heeft veeleer de nieuwe Japansche agressie voor zien en in alle stilte steeds meer troepen uit het Zuiden naar de Gele Rivier gedirigeerd om den Zuidelijken oever te versterken. Deze omstandigheid doet het waarschijnlijk lijken, dat Tsjang Kai Sjek den Japanschen troepen ten Noorden van de Hoangho geen tegenstand zal bieden, dus zonder strijd Sjansi, Hopei en het Noordelijk deel van Sjantoeng zal prijsgeven, om in plaats daar van het land ten Zuiden van de Gele Rivier op energieke wijze te verdedigen. Daar zal het derhalve mogelijkerwijze in het verloop van de maand Juli tot groote gevechten komen SHANGHAI, 26 Mei. (R. O.) Uit Sin Wan Pao wordt gemeld, dat Japan geantwoord zou hebben op het Chineesche protest tegen de vermeerdering der Japansche effectieven in Noord-China. In de korte Japansche nota zou verwezen worden naar hot protocol van 1901, waarbij den mogendheden het recht wordt verleend, garnizoenen te onderhouden voor de bescher ming harer legaties en onderdanen. Hieraan zou nog zijn toegevoegd, dat het communisti sche gevaar do vermeerdering der effectieven rechtvaardigt. TIENTSIN, 26 Mei. (UN. PRESS). De po gingen der Chineesche autoriteiten, om aan de smokkelarij in Noord-China een einde te maken, hebben tot nog toe slechts weinig succes gehad. Volgens de nieuwe douane-bepalingen, welke sinds gisteren van kracht zijn, moeten alle goederen, welke per spoor naar Tientsin vervoerd worden, van geleibrieven zijn voor zien. Deze bepalingen worden echter volkomen genegeerd. Heele groepen Koreanen betraden de treinen met pakketten, welke onder de douanebepalingen vielen, doch weigerden ze aan te geven, met de verklaring, dat z(j „per soonlijke effecten" by zich hadden. De Japansch'Russische spanning. TOKIO, 26 Mei. (R. O.) De minister van bultenlandsche zaken heeft vernomen, dat de regeering van sovjet-Rusland aan twee Ja pansche schepen den toegang tot sovjet-ha vens heeft geweigerd. Deze schepen waren door de Japansche regeoring belast met de inspectie van de Japansche vlsschertj aan de kust van Kamtsjatka. Volgens het rapport van den Japanschen gezant te Moskou, Ohta, motiveerde de Rus sische regeering dit verbod met het „vage karakter van de opdracht aan deze schepen" Bovendien worden de Japanners er van be schuldigd, een onrechtvaardige pressie uit te oefenen op de sovjet-Russische schepen in de Japansche wateren. RUSSEL, 26 Mei. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). De mi nisterraad is te 5 u. vanmiddag bijeen gekomen, om zijn standpunt ten aan zien van de door de verkiezingen ont stane situatie te bepalen. Na korte beraadslaging werd besloten, den koning het collectieve ontslag van het kabinet aan te bieden. Minister-president van Zeeland begaf zich na den ministerraad onmiddellijk naar den Koning, om hem het besluit van het kabinet mede te deelen. Verwacht wordt, dat de koning het ontslag zal aanvaarden en reeds mor genochtend zijn consultaties op zoo breed mogelijke basis zal beginnen. Den aftredende ministers zal verzocht wor den, de loopende zaken inmiddels af te han delen. Na afloop van den ministerraad namen de meeste leden van het demissiormaire kabinet het strengste stilzwijgen ioi acht. Minister Spaak liet aich evenwel o'leen in dezen zin uit, dat het land niet lang zonder nieuw kabinet mag blijven. Wat de verkiezingen van den senaat be treft, zijn op het oogenblik, dat wij dit sei nen, nog slechts de uitslagen van viif provin cies bekend. In ieder geval staat momenteel reeds vast, dat de samenstelling van den senaat een geheel andere zal zijn dan die van de kamer. De resultaten der vijf provincies luiden als volgt: West-Vlaanderen: Elf beschikbare zetels, Katholieken 7 (7), socialisten 4 (4). Luik: Twaalf beschikbare zetels: Katho lieken 2 (4), liberalen 0 (1), socialisten 6 (6), communisten 1 (0), rexisten 3 (0). Limburg: Vier beschikbare zetels. Katho lieken 2 (3), socialisten 1 (0), Vlaamsch na tionalisten 2 (0). Oost-Vlaanderen: Veertien beschikbare ze tels: Katholieken 6 (7), liberalen 2 (2), so cialisten 4 (5), Vlaamsch nationalisten 2 (0), Antwerpen: Vijftien beschikbare zetels: Katholieken 6 (6), liberalen 2 (1), socialisten 6 (5), Vlaamsch nationalisten 1 (0). (De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van den vorigen senaat.) BRUSSEL, 26 Mei. (R.O.) Het politiek bureau van de communistische partij heeft een brief gericht tot de socialistische partij, waarin de communisten verzoeken om een onderhoud, teneinde de mogelijkheid van een drachtige samenwerking van de Belgische werklieden te bestudeeren. nig talrijk en onder politieke leiding, een nationale vertegenwoordiging door een ka mer van afgevaardigden van ten hoogste 100 zetels, welke slechts twee maanden per jaar zitting heeft, om de begrooting en enkele speciale wetten te bespreken en een senaat of een raad uit de corporaties. Verder hechten de rexisten waarde aan de vorming van een corporatie, belast met de regeling van economische-nationale proble men en opheffing van de bestaande vakbon den. Ook vragen zij versterking van de natio nale verdediging. Het programma van de bultenlandsche po litiek van de rexisten omvat absolute onaf hankelijkheid van België van alle mogendhe den en afwikkeling van de gevolgen van den oorlog met behoud van een vredes-politiek. SAN FRANCISCO, 26 Mei (UN. PRESS)'. Een geweldige brand is in de havenwijk alhier uitgebroken. Het vuur breidt zich langs de geheele kust uit. Een stapel gezaagd hout werd reeds een prooi der vlammen, zoomede een aantal va ten olie. Door de geweldige hitte sprongen de vaten open, zoodat de inhoud zifch over het water uitspreidde. Talrijke schepen verkeeren dientengevolge in gevaar. Met man en macht zijn zeelui doende, de schepen uit de gevaarlijke zöne te brengen. Het is de brandweer tot dusverre nog niet gelukt, de vuurzee meester te worden. BRUSSEL, 26 Mei. (R-0-) D® voIie<Jlg® uitslagen der senaatsverkiezingen m Belgie luiden als volgt: Aantal te verdeelen zetels 101 (93). Katholieken 34 (verlies 8). Liberalen U (onveranderd). Socialisten 39 (onveranderd). Vlaamsch nationalisten 5 (winst 4). Rexisten 8 (winst 8). Communisten 4 (winst 4). BRUSSEL, 26 Mei. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De wyzigingen in de sa menstelling van kamer en senaat zouden tot gevolg kunnen hebben, dat het voorzitter schap over de kamer aan een socialist zal worden toevertrouwd. Als zoodanig wordt Bouchery genoemd. Wat de samenstelling van de regeering op morgen betreft, meent men, dat de heer van Zeeland de meeste kans heeft, door den ko ning tot kabinetsformateur te worden be noemd. Men heeft de verwachting, dat de re geering dan spoedig zal samengesteld zjjn. Waarschijnlijk zal het systeem van drie mi nisters zonder portefeuille niet gehandhaafd blijven. De socialisten zouden echter meer ministerzetels vragen alsook een ministerie, dat hun meer politleken Invloed verzekert dan tot nog toe het geval was, bijvoorbeeld het ministerie van binnenlandsche zaken. BRUSSEL, 26 Mel. (R.O.) Volgens een brochure, welke door de rexisten is verspreid, verlangen zij onderdrukking van den partij strijd, een regeering van deskundigen, wei- WASHINGTON 26 Mei (STEFANI). Een geweldige brand heeft een uitgestrekt bosch te Tuckerton (New-Jersey) en verscheidene omliggende dorpen verwoest. Men vreest voor het lot van 200 brandweerlieden, die door het vuur zijn ingesloten, 'TUCKERTON, 25 Mei (R.O.) By den bosch- brand in het Zuiden van New-Jersey werden van 4 personen de verkoolde lijken gevonden, zeven werden naar het ziekenhuis gebracht, terwyi 33 personen vermist worden. TUCKERTON* 26 Mei. (HAVAS). De boschbrand in het Zuiden van New Jersey heeft reeds een schade van mlllioenen dollars aangericht. Tot dusver zyn de ïyken geborgen van vijf personen, die levend zyn verbrand, terwijl men zestien zwaar gewonden in veiligheid heeft kunnen brengen. Uit de steden en dorpen in den omtrek vluchten de bewoners voor het naderende vuur. De vyf menschen, die omkwamen, zyn ar- beiders uit een werkkamp, die voor het blus- schen van het vuur gerequireerd waren, zy trachtten de vlammen te stuiten door het stichten van een tegenbrand. Toen de wind echter omsloeg, werden zy zoodanig door ds vlammen in het nauw gedreven, dat slechts enkelen hunner op een vrachtauto konden ontkomen. Zooals reeds gemeld, worden nog 33 ar beiders vermist. Men vreest, dat de meesten hunner eveneens zyn omgekomen. NEW GRETNA (N.-Jersey), 26 Mei. (R.O.) Men is den boschbrand thans meester. Alle vermisten zyn teruggevonden en in veiligheid, zoodat het aantal dooden tot vyf beperkt biyft. WEENEN, 25 Mei. (R.O.). Het officieele nieuwsbureau publiceert een mededeeling uit gezaghebbende bron over den aanslag op Waxenberg. Hierin wordt bevestigd, dat geen der aan vallers lid was van den Heimatschutz. Wei waren verscheidene hunner lid van den Hei matschutz ten tyde van den putsch van Pfriemer, op 30 September 1931. Na de mislukking van dien putsch traden zy uit den Heimatschutz en sloten zich aan by de nationaal-socialistische beweging. In dit verband kan nog opgemerkt wor den, dat de partygangers van dr. Pfriemer reeds nationaal-socialisten waren en het ha kenkruis droegen. veertien dagen verboden wegens het opruien tot ambtenaarsstaking. Het schynt, dat breede lagen der bevolking deelnemen aan daden van sabotage. Te Akka is, naar Reuter meldt, een Joodsch ambtenaar met dolksteken gedood. Om veiligheidsredenen zullen de Joden met Pinksteren geen bezoek brengen aan den Klaagmupr. De telegraaflynen tusschen Haifa en Cairo zyn doorgesneden. De gewapende benden Arabieren treden steeds driester op, vooral in Noord-Palestina. De aanvallen nemen daar byna den vorm van een opstand aan. Benden Arabieren vallen auto-konvooien aan, ondanks de milita.ire escorte en steken de oogsten der Joden in brand. Men meent, dat de Arabische leiders be reid zyn het einde der algomeene staking te gelasten, teneinde de onlusten te beperken, daar zy er zich rekenschap van geven, dat zy, spoedig de controle verliezen over de jongere extremisten. TASJKENT, 26 Mei. (STEFANI). De over stroomingen in Ugbekistan heeft een cate- strofalen omvang aangenomen, nadat in den afgaloopen nacht ook de Kar Adaria-stroom buiten zyn oevers is getreden. De steenikolen- mynen van Narinsk worden tengevolge van de stortregens der laatste dagen met over strooming bedreigd. Verscheidene bruggen zyn weggeslagen en spoorwegen vernield. Vele plaatsen zyn van de buitenwereld afge sloten en de bewoners krUgen gebrek aan voedsel: onder de vluchtelingen dreigen epi demieën. De materieele schade is zeer aanzienlyk en het aantal slachtoffers is buitengewoon groot. Hieronder publiceeren wy een tweetal statistieken, welke een overzichtelyk beeld geven van den uitslag der Zondag j.i. in België ge houden kamerverkiezingen. De eerste geeft het stemmental, dat de belangrykste partyen Zondag en in 1932 behaald hebben: 1038 1932 Verlias Winst Katholieken 677.400 899.404 2?2'99! Liberalen 290.733 333.588 Socialisten 761.482 866.817 105.335 Rexiysten 271.465 Vi, Nationalisten 166.504 126.113 40.391 Communisten 143.234 65.694 77.540 Realisten 15.703 15.708 De Chriaten-demokraten in Wallonië zyn bij de Katholieken gerekend. De tweede geeft een overzicht van de in de verschillende provincies behaalde winsten of geleden verliezen: Katholieken Socialisten Liberalen Rex. VI. Nat. Comm. Luxemburg 2 (—2) 2 3 Limburg 5 (—1) 1 (+1) 2 '4.3) Namen 2 (—3) 4 1 3 Brabant U (-3) 13 W (+2) Luik 4 (—3) 10 (—3) 2 A) 5 3 (+3) Oost-Vlaanderen 12 (—1) 8 S 2 4 (+1) Antwerpen 12 (+1) 10 (+1) 3 1 f West-Vlaanderen 9 (-8) 7 (+1) 2—4 (+2) «g Henegouwen 6 (—2) 16 (—2) 433 De nieuwe Kamer (totaal) 63 16). 70 3) 23 1). 21 16 (4-81 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3