DE ANARCHIE IN FRANKRIJK INGELUID. DEGRELLE OVER ZIJN PLANNEN JAPANS LEGER IN MANDSJOEKWO De röócle agitatie onder de arbeiders. Corruptie-schandaal in Tokio. Terreur van het „Zwarte Legioen". Detroit, 28 Mei. (a.n.p.). De De oproeping voor examen fnuis gekregen? Een interview met Mussolini. y TROT A G 29 MEI 199b ANGSTWEKKEND BREIDT DE STAKING ZICH UIT.. Bedrijf na bedrijf sluit zich bij de revolutionnaire be weging aan. ANTI-NEW DEAL FRONT. fcen Father Coughlin sluit zich erhij aan. 4 !v«.; -s WÊË M1M5 c lp A Portefeuille van Justitie zou hij wel anibieeren. AARDBEVING IN ARGENTINIË- Dit schip zal de „'King George" worden. „RéX zal geen onwettige paden betreden en in geen geval ge bruik maken van geweldP\ Brussel, 28 Mei.( van onzen CORRESPONDENT) De koning heeft heden zijn consultaties in ver band niet de vorming eenêr nieuwe regeering voortgezet. Achtéreenvol- gens Werden o.m. ten païeize ontvan gen de oud-ministèrs Janson, Hymans, Jaspar en Hèyman. Hooge ambtenaren erbij betrokken. REEDS ZESTIG PERSONEN GEARRESTEERD. HONGERSNOOD DREIGT IN ANHOEL Zeven millioen menschen den dood nabij. De effectieven worden gebracht op 250.000 man. De bewoners hebben de vlucht genomen. „CHINA VOORBEREID OP ALLE GEBEURLIJKHEDEN. rrOKIO, 28 Mei. (A. N. P.) De JL Japansche strijdkrachten in Mandsjoekwo zullen belangrijk wor den uitgebreid. Het streven van het Japansche ministerie van oorlog is er op gericht, het effectief der troepen te brengen op 250.000 man, naar schat ting de sterkte der sovjet-Russische troepen in Oost-Siherië. Justitie van Michigan verzoekt den federalen autoriteiten om medewerking. Het einde der sancties zal een algemeene ontspanning brengen. GRANDI BIJ EDEN. VLIEGTUIGEN BOTSEN NABIJ HAMBURG. Drie personen om het leven gekomen. Italië's verlangen naar ontspanning in de betrekkingen met Engeland. ERNSTIGE TRAMBOTSING TE BRUSSEL. ORMSBY GORE OPVOLGER VAN THOMAS. De datum van Edward's kroning- PARIJS. 28 Mei. (R. O.) De groêp van werkgevers in de metaal- en werktuigindnsme té Parijs en omge ving heeft het volgende communiqué openbaar gemaakt: uDe stakingen, die in sommige metaal bedrijven in bet gebied van Parijs zijn uitgebroken, zijn van eên ernstigen aard, die het plaatselijk kader verre te buiten gaat. Zij schijnen overigens een streven te vertolken, dat meer een poli tiek dan een professioneel karakter draagt. De eischen, door de vertegenwoordi gers der werknemers gesteld 40- urige werkweek, vacantie met behoud vad loon, loonsverhoogitigen en erken ning van de arbeiders-delegaties door dé werkgevers raken de geheele verhouding tusschen loontrekk,enden en werkgevers. Derhalve dient het ge heel der Fransclte werkgevers, en niet slechts de groep der Parijsche metaal bedrijven. dit geschil, dal een nationaal karakter draagt, te behandelen. Wat dé werkgevers lil dé metaal-nyveiUeid betreft, zij hebben steeds In contact metn Personeel van hun bedrijven samengew Bovendien hebben z(j de laatste dagen blijk gegeven van een zeer ruim streven naar ver zoening. Maar het spreekt vanzelf, dat met deze methoden niet kan worden Voortgegaan als men let op deze ernstige StoornlB, die tegeli t^^lementairste regels van orde en leiding in de ondernemingen indruiseht". Aldus in groote lijnen dé uiteenzetting, Waarmee een delegatie uit de metaal-industrie Van ParjjS zich hedenochtend tot den mlnis- ter van arbeid heeft gewend. PARIJS, 28 Mei. (R. Hedenochtend heeft de metaalarbeidersbond biljetten doen aanplakken te Billancourt, waarin de arbei ders van de Renault-fabriek werden opge wekt zich solidair te verklaren mét hun ka- nieraden in de Farman-fabrieken. Om 11 uur, het uur van de aflossing, bleef itdereeh in de enorme werkplaatsen, dié ver sheiden hectaren beslaan, op zyn plaats. Het aantal arbeiders, dat weigerde de fabriek te Verlaten, wordt op verscheidehe duizenden teraamd. De straten rond de Renault-bedrijven bie den een etgenaardigen aanblik. Vrouwen van arbeiders komen voorbij met tasschen vol eetwaar, welke zij haar mannen laten aanrei ken door de postere, die de wacht hébben be trokken by (]e fabriekspoorten. s Iu andere gebouwen worden de arbeiders van levensmiddelen voorzien met behulp van mandjes, die op straat worden gevuld en door tle fabrieksramen worden geheschèn. Overigens is hier alles merkwaardig kalm. 'Cen kreet wordt gehoord en órdebewaarders avh niet te zien. Het Communistische gemeen- tel'aadslid Costes, verklaarde vanmiddag: »De toestand is onveranderd, wy handhaven *hze eischen." Een later telgram meldt: De stakers In de 'Waultfabrieken maken zich gereed, dén lacht ln de fabrieken door te brengen. Wa- fcens met levensmiddelen en bier komen voor de poorten van de fabriek en worden onder Vreugdekreten door de stakers gelost. De directie van Renault verklaarde, dat zy log slechts in groote trekken de eischen Van de stakers kent. Zij verwacht spoedig een delegatie van de arbeiders met wie de kwestie Zal worden besproken en een oplossing zal Worden gezocht. De toestand is nog steeds kalm, sterke pos ten van de stakers bewaken de ingangen van de fabrieken. Herhaaldelijk echter weerklinkt de „inter nationale" onderbroken door kreten als „onze Vacanties betaald!" Soms hoort men achter de hooge muren Van de fabriek de cadans van voetstappen en ziet men roode vanen boven den muur uit komen, terwyi revolutionnaire liederen wor den gezongen. Nader Wordt gemeld, dat in de Renault- fabrieken een stakingscomité is gevormd. Dit Comité heeft een communiqué uitgegeven. Waarin wordt gezegd, dat 33.000 arbeiders het werk hebben neergelegd. Een delegatie van metaalbewerkers werd ontvangen door minister-president Sarraut, in tegenwoordigheid van den minister van arbeid Frossai-d. Na het onderhóud verklaar den de delegatieleden „dat èen basis vooi' on derhandelen was gelegd". Minister-president Sarraut heeft ook een onderhoud gehad met den minister van lucht vaart Déat, den minister van arbeid Fros sard m een vertegenwoordiger van het mi nisterie van oorlog, in verband met de sta king in de Parysche vliegtuigindustrie. Bo vendien besprak Sarraut den toestand met pb voorzitter der radicaal-socialistische par it Daladier. PARlJg, 28 Mei. (R.O.) Ook de arbeiders Van de citroenfabrieken te Grenelle zijn in taking gegaan. De arbeiders van de fabi'ie- Lacrobc té Parijs legden eveneens achter eenvolgens hét werk neer. Waarschijnlijk zou den vanavond nog andere fabrieken in sta king gaan. r PARIJS, 28 Mei. (R.O.) Dè bestuursraad van den bond van metaalindustrieelen in liet Parijsche gebied heeft tot zes uur hedénna- middag vergaderd, ter bespreking van den toestand, geschapen door het bezet houden van de fabrieken door arbeiders, die weigeren té werken. Algemeen was men van oordeel, dat de actie van een omvang dreigt te wórden, die regeeringsingrijpen onvermijdelijk maakt. De patroons zijn nog steeds bereid, ovef de eischen van hun personeel van gedachten te wisselen, mits de fabrieken worden ont ruimd. Gebeurt dit niet, dan zullen ze de regeêi'ing moeten verzoeken, handelend op te treden en de wet te doen eerbiedigen. FaRIJS, 28 Mei. (D.N.B.) De stakings beweging heeft zich ook tot de Fiat-fabrié- kên uitgebreid. Naar schatting hebben reeds vijftig dui zend arbeiders het communistisch parool ge volgd, het werk neergelegd, doch de fabrie ken bezet. PARIJS, 28 Mei. (R.O.) Minister-président Sarraut en Frossard, de minister van arbeid, hebben een onderhoud, dat 'n half uur duur de gèhad met Blum en Vincent Auriol, in ver band met de stakingsbeweging. f Na afloop van deze conferentie kreeg men den indruk, dat de pogingen, om een eind aan het conflict té maken, spoedig tot een resul taat zullen lelden en dat wellicht reeds mor gen de arbeid Zal worden hervat. Naar verluidt, zouden onverwijld onder handelingen geopend wórden tusschen verte genwoordigers der werkgevers en arbeiders- gedelegeerden. PARUS. 28 Mei. (R.O.) De minister van arbeid heeft, medegedeeld, dat dé besprekin gen tusschen den premier Sarraut, den mi nister van arbeid, Frossard en dê vertegen- wooi digefS van werknemers en -gevers be treffende de bezetting van de mètaalfabfie- hen hedenavond in principe tot een aocoord hebben geleld. Er werd overeengekomen, dat de onderhandelingen tusschen de organisaties van de werklieden en de patroons morgen middag o mvier uur zullen beginnen ónder voorzitterschap van den minister van ar beid, ten einde een collectief arbeidscontract te sluiten-.- De syndicalistische arbeidersorganisaties zulleh morgenoehend de afgevaardigden der fabrieken verzamelen teeneinde hun het in principe gesloten accoord voor te leggen. B(j de publicatie van het betreffende Com muniqué verklaarde de minister van arbeid, dat hij hoopte, dat het accoord morgenoch tend 'Zóu worden goedgekeurd door beide par tijen en dat, als het werk in alle fabrieken normaal zou zjjn hervat, de verdere bespre kingen in gunstige omstandigheden gevoerd zouden kunnen worden. van Jedelot, de patronenfabriek te Issy- to-Aloulineaux en de fabrieken in de Rue NEW-YORK, 28 Mét (UN. PRESS). De bé kende radio-priester, Father Coughlin, deelde in een merkwaardig telegram mede, dat hij toetreedt tot hét Anti- New Deal - front en den republikeinen zyn steun aanbiedt in den strijd om Roosevelt ten val te brengen. Hét betreffende tele gram werd door Fa ther Coughlin aan het Nêw - YorkSche blad ,,Sun" gezonden. Hij verklaart hierin, dat hij er niet aan denkt, een niéuwe party ih de verkie zingscampagne te brengen, doch dat hij bereid is de republi- keinsche party te steunen, als de Grand old party zich althans vernieuwt en het land een program aanbiedt, waarin men vertrouwen kan hebben. De vernietiging van de traditioneele Ame- rikaansche vryheid is volgens Father Coughlin onvermydeiyk, als Roosevelt weder in het Witte Huls terugkeert. Het geheele land gaat den ondergang tegemoet, wanneer de ongecon- tróleerde inflatie van thans niet door de af zetting van Roosevelt gestuit wordt. ROYAL OAK (Michigan), 28 Mei. (A.N.P.) Father Charles Cpughlln heeft Woensdag weliswaar verklaard bereid te zyn steun te verleenen aan een republlkeinschen candidaat voor het presidentschap, in wien hy volko men vertrouwen zou kunnen stellen, doch hy voegde daaraan toe, dat dit geenszins in hield, dat hy steun zóu verleenen aan of de politiek zou bepleiten van de rèpubllkèinsehe party als zoodanig. Fatlier Coughlin, ;V I GAAT Ufe ÏÏtSGUS IA V F V E Y W FA Eenige jaren geleden kucht ttailê Selassie te Vèvey nabij Montreux een villa. Sinds vorig jaar stond liet huisje te koop, doch onlangsna een bezoek van Wolde Mariam was het bord, dat het huis te koop was, verdwenen, hetgeen het. vermoeden deed ontstaan, dat de negus dit huis tot verblijfplaats denkt te kiezen. BUENOS AIRES, 29 Mei." '(D.N.B.)'. Reeds Woensdag waren eenige lichtere aardschok ken in Argentinië gevoeld, welke zich gisteren ln sterke mate herhaalden. Het plaatsje Las Chacras werd ln puin gelegd, terwyi óok uit Paso Grande. San Martin en San Francisco aanzieniyke schade wordt gemeld. Tot nu toe is evenwel nog geen melding gemaakt van dooden. LONDEN, 28 Mei. (A.N.P.). De „Daily Herald" verneemt, dat binnen enkele dagen zal worden bekend gemaakt, dat een zuster schip van de „Queen Mary" op stapel zal worden gezet. Tegen het einde van dén middag ont ving de koning bovendien dén leider der Rexislètl, Leon Degrelle, in audiën tie. De jeugdige leider der Rex-bewc- ging, die zich blootshoofds en in een licht zomercostuum met slappen boord ter audiëntie begaf, zag er monter en verheugd uit. Hij werd als hét ware bestormd door de wachtende journalisten, aan Wie hij na zijn onderhoud met deh koning, dat ongeveer een uur duurde, verklaarde, dat, indien hem Werd gevraagd tot de nieuwe regeering te willen toetreden, hy geen andere portefeuille dan die van justitie zóu kunnen aanvaarden. Deze portefeuille zou hem namehjk in staat moeten stellen, aldus Degrelle, grooten schoonmaak te maken, op welker noodzake- ïykheid zijn beweging steeds zoo dringend heeft gewezen. Alle „banksters" moeten worden gearres teerd én veroordeeld, aldus de Rex-leidér, de gouverneur dèr Nationale Bank moet worden ontslagen, evenals dé directie-leden van de Nationale Spaarkas. Verder moeten alle po litici uit den weg worden geruimd, die in de raden van beheer van financieele ondernemin gen zitting hébben en een commissie moet worden ingesteld, om de öpèraties van de Na tionale Bank na te gaan. Maar, zoo voegde Degrelle hier lachend aan tóê, een portefeuille, die mij in staat zou stel len, dérgelyke maatregelen ten uitvoer te leggen, zal men my wél niet toevertrouwen! Zyn betöóg vervólgend, wees hij op hét stre ven van Rex, dat er op gericht is, kameront binding en nieuwè verkiezingen uit te lókken. In een règêering zooals dé laatste was én zoo als de niéuwe zal zyn, zit geen verband. Ul tra-conservatieven zetelen er naast ultra-roó- den. Wannéér dê RéX de regeering-smacht in handen zal hebben, zal dit anders zyn. Op een desbetreffende vraag antwoordde Leon Degrelle, dat Rex in dê kamer niet als een uiterst rechtsohe party wil beschouwd worden, maar als een van hét centrum, want hêt is een volksparty. Men behoeft niet te denken, dat dé Rexisti- sche afgevaardigden in de kamer steeds zul len tegenstemmen. Indien byvoorbeeld door communisten of socialisten niéuwe sociale maatregelen worden voorgesteld, die ook door Rex worden gevraagd, zullen zij deze zeker goedkeuren. Anders zal Rex ze trouwens zelf Wel indienen. De desbetreffende projecten lig gen reeds gereed. Voor het -geval Rex de regeeringsmacht zou veroveren, al of niet door middel van kamer ontbinding, -heeft Degrelle een kabinet reeds klaar, over welks welks competenties het land zal verbaasd staan. Men vroeg Degrelle verder, hoe zyn bewe ging ten opzichte van de grensverdediging staat. Hij antwoordde, dat zijn partij voor een stevige nationale defensie is. Rex zal geen onwettige paden betreden en in geen geval gebruik maken van geweld, doch eerlang een geweldige campagne gaan voeren speciaal onder de arbeiders van het Vlaamsche land én Degrelle Is er van overtuigd daar met dezelfde geestdrift te wórden ont vangen als in Wallonië. Doelende op de verdenking, waaronder hij staat, een dictatuur te willen invoeren, rièp Degrelle uit: „Maar er bestaat reeds een dic tatuur: die der „banksters". Rex wil nieuwe zéden in het parlement brén gen. Alle RexistiBche volksvertegenwoordigers zullen derde klasse réizen; zy zullen ook geen •omgang hebben met andere kamerleden. Ondervraagd naar zyn program óp inter nationaal gebied, antwoordde Degrelle: Vredè mét ledereen. Wat den binnenlandschen toe stand betreft wil de Rex-beweging niet, dat óok slechts één enkele der drie nationale cul turen zal worden geworgd." Tegen den avond ontving koning Leopold nog den Vlaamschen nationalist, de Cleroq. Deze verliet evenwel 't paleis door 'h achter deur, zoodat hy niet door de journalisten naar zyn meening kon worden ondervraagd. De Belgische Communistische party hééft, naar Wordt vernomen, aan verschillende so cialistische federaties voorstellen gedaan, o.m. om een gezamenlijk volksfront te vormen. In verschillende deelen des land wordt een sa menwerking met de communisten na de ver kiezingen voor dê provinciale staten dóór dê socialisten in overweging genomen. Het bestuur van de nationale liga van ehris- teiyke arbeiders heeft besloten, dat de verte genwoordigers der christen-democraten alleen een regeering zullen steunen, welke haar pro gram baseert op ingrypende hérvormingen, ge ïnspireerd op de Pauseiykê encyclieken. rpOKIÖ, 28 Mei.. (D.N.B.) Donder- J. dag zijn éenige hooge ambte naren van het ministerie voor de spoorwegen en leden der directie Van de spoorwegen gearresteerd wegens het aannemen van steekpenningen- Do arrestaties hebben in geheel Japan groot opzien gehaard. De knoeierijen' hielden" verband met het gtmnen van den bouw van de tun nel tüssehen Modsji en Sjimonoseki, de verbinding tusschen het eiland Wioesjioè mét het eiland Hondo. De geldèn voor dezen tunnelbouw waren reéds op de begrooting vastge steld en bihnenkort zou tot uitvoering van de werkzaamheden worden over gegaan. Tot de gearresteerden behooren de techni sche directeur van het ministerie dèr spoor wegen, Hirai en de chef van dé afdeeling weg en werken, Koeroda, zoomede de chef van den dienst van weg en werken van hét district Tokio, Foeroeja. Zij hébben, naar uit de verhóoren bleek, groóte bedragen als steekpenningen aange nomen. Het begin van dén tunnelaanleg zal, naar het ministerie der spoorwegen mededèèlt, worden uitgesteld, daar dê gearresteerden de plannen hadden ontworpen en de leiding op zich zouden nemen by de uitvoering der werkzaamheden. Het agentschap Domei meldt nog, dat in de afgeloopen vyf maanden reeds zestig ambteharen en aannemers zyii gearresteerd. Ook te Kioto, Nagoya en Yokohama worden processen gevoerd in verband met het ver leenen van bouworders. Te Tokio bestaat een vereeniging van bou wers, de „Club der achttieh". Deze Vereeni ging distribueert de orders over de aange sloten firma's en houdt er een z.g. clubkas op na, waaruit de gelden voor omkooping en de „provisies" moeten worden voldaan. De minister voor de spoorwegen heeft verklaard, dat tegen de zwendelaars zonder pardon zal worden opgetreden. SJANGHAI, 28 Mêl. (A.N.B.) In de pro vincie AnhOél, wélke niet veel groótêf is dan Griekenland, zyn zeven millioèn ménsGhen deli hongerdood naby, tengevolge van eén ernstigen hongersnood, welke door periodieke droogte is Veroorzaakt. Velen dezer ongelukkigen léven van böóm- bladen, boomschors en zaad. Talloozên heb ben hun huisraad verkócht, om geld té krij gen voor voedsel. Men zegt, dat ook kinderen op groote schaal in het Openbaar worden Verkocht. Naast enkele dringende hulpmaatregelen hebben de provinciale autoriteiten ook èen systeem van werkverschaffing ingevoerd, volgens hetwelk de slachtoffers van den hon gersnood werk krygen, waarvoor zy mét tar we worden betaald. BUENOS AIRES, .28 Mei. (R.O.) De stad Las Charras in de provincie San Luis ia door een aardbeving verwoest. De Japanners overwegen voorts het 1 zenden van groepen kolonisten, om het garnizoen t)e versterken en de noodige Japansche manschappen in dat gebied steeds bij de hand te hebben. Déze plannen zyn Opgesteld als resultaat van een Overeenkomst tusschen luitenant-ge neraal Seisjiro Itagaki, den chef van'öen staf van hét Japansche leger in Mandsjoekwo, en de militaire autoriteiten te Tokio. Wanneer het garnizoen voldoende zal zijn versterkt, zal het ministerie van oorlog het permanent verklaren. Een gemechaniseerd corps, e,en „chemisch" corps en andere ge specialiseerde eenheden zullen er worden ge vestigd. De kosten zullen worden bestreden uit een „nöodfons Mandsjoekwo". Het tot nu toe ge volgde program wordt niet voldoende doeltref fend geacht. SINGAPORE, 28 Mei (R.O.) „Het is thans niét meer het oogenblik voor woorden, doch vóór daden. Ik hóóp, dat alle Chineezen be reid zyn hun land te verdedigan. China is, wanneer het tegen Japan gaat, gereed, en het is in staat, om aan alle gebeurlijkheden het* hóófd té bieden". Aldus verklaarde vandaag Tai Tsjl Tao, de president van het departe ment der Nanking-regeerlng, dat met het beheer van alle civiele diensten belast is, in een interview, dat hy den correspondent van Reuter toestond op de „Gneisenau", het schip, dat hem naar Europa brengt. Tai Tsji Tao, die een der meest vooraan staande leden yan de Nanking-regeering is, bevestigde den vredeswil van China, „doch het feit, zeide hy, dat 8.000 man nieuwe Ja pansche troepen naar Noord-China zijn ge zonden, is een nieuwe doorn in het oog van China. Al onze protesten aan het adres van Japan zijn vruchteloos gebleven". réchter van instructie, Duncan Mac Crea, heeft Woensdag verklaard, aanwijzingen té hebben omtrent terro ristische activiteit van het „Zwarte Legioên" iö vijftien of meer staten. Mac Crea deelde mede, de medewer king te hebben gevraagd van de federale regeering, om met succes te kunnen optreden tegen de gevaarlijke sêcte. DETROIT (Michigan), 27 Mèi. (R.O.) Daar ook uit andere staten dan Michigan berichten binnenkwamen omtrent het nachtelijk op treden van leden van het Zwarte Legioen, heeft het O.M. een beroep gedaan op den attorney-general der Vereenigde Staten, om medewerking van de federale autoriteiten by het onderzoek naar dit genootschap. Naar men zegt, is het Zwarte Legioen ge vormd naar het voorbeeld der vroegere Ku Klux Klan. Twaalf personen, die zich in hechtenis be vinden, zyn voor den rechter verschenen voor een onderzoek, dat wordt ingesteld naar het ritueel dooden van een mensch, dat naar beweerd wordt, door leden van het Zwarte Legioen zou hebben plaats gevonden. De afgevaardigde Dickson heeft verzocht, dat het congres een onderzoek zou instellen naar het terroristische optreden van het Zwarte Legioen. Maakt Ge U bewust of onbewust een beetje ongerust Voelt Ge een gejaagc - 'd bij U opkomen? Voelt Ge U wat dof ir. i w hoofd? Komt er wat hoofdpijn op, neem 'n „AKKERTJE", het maakt U rustig en kalm. Reel. 915—5 11 MIDDELLANDSCHE ZEE; ENGELAND; VOLKENBOND. T ONDEIN, 28 Mei. (R.O.) In een speciaal interview dat Mussolini den diplomatieken correspondent Van de „Daily Telegraph".heeft toegestaan, verklaarde de duce o.a., dat het einde der sancties het oogenblik zal aan geven, waarop Italië in de gelederen der bevredigde mogendheden treedt. De kleinere Middellandsche "Zee.staten hebben absoluut niets te vréezen. Italië is vastbesloten, zijn vriendschaps-vèr* dragen met Griekenland en Turkije na te komen. Het eenige doel van Italië in Albanië is de onafhankelijkheid van dit land te bewaren en te eerbiedigen. Met betrekking tot het herstel van het vertrouwen in de Middellandsche Zee, zêidê de duce, dat Italië onder de huidige omstan digheden en zoolang de sancties voortduren, niet het initiatief voor een Middellandsche Zee-accoord nemen kan en zal. Op een vraag over de houding tegenóver de kleinere Middellandsche Zee-Btaten, welke sancties toepassen, zeide Mussolini: ,,Wy zyn geen voJk, dat ons aan wraakgevoelens overgeeft. Wy kunnen 37 lichtingen reser visten mobiliseeren, d.w.z. acht millioen sol daten en wy hebben geen zwart leger in Afri ka of Europa noodig. Wat betreft de handelsbetrekkingen tus schen ons keizerryk met de buitenlandsche mogendheden, zullen wij een gematigde en verdraagzame oplossing vinden. Addis Abeba zal de hoofdstad biyven. De troepen in Lybië zullen naar Italië teruggetrokken worden, zoodra de Britsche oorlogsschepen teruggetrokken zijn. Toenadering tusschen Engeland en Italië' is niet alleen gewenscht, doch noodzakelyk. Ik zal alles doen, wat in myn vermogen is, om deze tot stand te bréngen. De volkenbond kan niet voortbestaan, tén- zy hy hervormd wordt. Indien de sancties gehandhaafd bhjven, zal de kwestie of Italië den volkenbond al dan niet moet verlaten, êen dringend karakter krygen. Het einde der sancties zal een algemeene ontspanning teweeg brengen en gunstige vooruitzichten openen voor stabilisatie én samenwerking in Europa". PARIJS, 28 Mei (D.N.B.) Naar de Geneêf- sche correspondent van de „Jour" gelooft, be spreekt men in volkenbondskringen op grond van de berichten uit Rome, dat Italië er érn stig over zou kunnen gaan denken, den vól- kenbond te verlaten, de mogelykheid, de sanc ties tegen 16 Juni op te heffen. HAMBURG, 28 Mei. (D.N.B.) Vanmiddag is ln dê nabyheid van het vliegveld een ver keersvliegtuig van de iyn Beriyn-Hamburg in botsing gekomen met een sportvllegtuig. De verkeersmaóhine kon vlot landen, hoe- we! zy werd beschadigd. v Het sportvliegtuig stortte echter neer en kwam tereoht op het dak van een gesticht Voor zwakzinnigen te Alsterdorf. Het toestel sloeg door het dak, viel in de eetzaal en geraakte daar in brand. De piloot en twee verpleegden werden gedood. Vier verpleegden werden gewond. Van één hunner is de toestand ernstig. LONDEN,, 28 Mei. (R.O.) De ïtaliaan- sche ambassadeur te Londen, Grandi, heeft hedenmiddag een bezoek gebracht aan hêt Foreign Office en daar een onderhoud gehad met Eden. Dit bezoek is een definitieve stap van Italië om een einde te maken aan de spanning tus schen beide landen. Men heeft goede redenen, om aan te ne men, dat Grandi uiting gaf aan het verlangen van Italië tot toenadering en wees op de hou ding van Mussolini, zooals deze uiteen is ge zet in het mtervieuw in de „Daily Telegraph", waarin de duce zegt, dat het voor Italië ón- mogeiyk is, het initiatief te nemen tot een Middellandsche Zee-overeenkomst, Zoolang de sancties worden gehandhaafd en inzake de urgente kwestie van Itailë's al of biet lid biyven van den volkenbond, indien dê sancties worden gehandhaafd. BRUSSEL. 28 Mei (STEFANI). Een tram kwam hedenmorgen in botsing met èen awa- iren vrachtauto, Tien personen werden zwaar gewond, drié hunner zyn stervende. LONDEN, 28 Mei. (R.O.) Officieel Wórdt medegedeeld, dat Ormsb.v Gore is benoemd tot minister van koloniën. De datum van de kroning van den koning in Westminster-abbey is vastgesteld op 12 Mei van het komende jaar. Morgen zal het kabinet vergaderen, om de loopende kwesties voor Pinksteren te regelen Verwacht wordt, dat Ormsby Gore als mi nister van openbare werken zal worden op gevolgd door lord De La Warr, thans onder staatssecretaris aan het departement van onderwys. Verder zouden geen onmiddcliyke wijzlgia» gen in het kabinet te verwachten zyn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3