burgerlijke stand. ZATERDAG 30 MEI 1936 LwrilZüAivl-—DAGBI AUTOBUS-AFFAIRES. De diensten op Delft en Schiedam en Vlaardingen. TOEZICHT OP HET VISSCHEN. HET OVERSTEKEN DOOR VOET GANGERS. HISTORISCH GENOOTSCHAP „DE MAZE". ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. BIOSCOPEN. ONDERWIJSTENTOONSTELLING. UNILEVER SPORTVEREENIGING. KANTONGERECHT. ROTT. ATHLETIEK-COMMISSIE. R. K. BOND VAN HANDELS-, KAN TOOR- EN WINKELBEDIENDEN. DE ALGEMEENE NEDERLANDSCHE KUNSTTENTOONSTELLING. MACH1MSTENSCHOOL. JUBILEUM ALS KERKMEESTER. PUBLIEKE TELEFOON-CELLEN. MAASSLUIS. HILLEGERSBERG. GEMEENTERAAD. SCHOONHOVEN. TORNOOI NENIJTO TENNISPARK. Bushalten. Geen nieuwe winkel zaken zonder vergunning. behoefte-element", worden gevoerd en VERGADERING GROENE KRUIS. JUBILE. VLAARDINGEN. OVERSCHIE. TEGEN DE ZEDEN-Vl-jRW ÏLDEKING. VLAARDINGSCHE OUDHEIDKAMER. Voor een commissie uit Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn gisterenmiddag eenige autobuszaken behandeld. Allereerst was aan de orde de aanvrage van de gemeente Rotterdam om overdracht op haar der vergunning tot het in werking houden van een autobusdienst van Rotterdam langs Over- sehie naar Delft, thans ten name staande van de N.V. Expeditiebedrijf J. P. de Cock te Rotterdam, en voorts tot schrapping van de voorwaarde, dat het verboden is te Rotterdam in de autobussen reizigers, uitsluitend voor stadsverkeer, te vervoeren. Namens de onderneming V. I. O. S., welke een gemeentelijken dienst in Delft exploiteert, maakte de heer Kraak S JLman bezwaar. Van de zijde van de j*. neen te Rotterdam werd opgemerkt, dat men geen enkel bezwaar heeft tegen een eventueel vervoerverbod bin nen Delft, waarmede de heer Kraak Steeman genoegen nam. De beslissing van Gedeputeerde Staten volgt later. Verlenging der eindpunten. De Hoofdcommissaris van Politie te Rotter- I dam maakt bekend, dat, waar vorige jaren in de binnenwateren van Rotterdam door de hengelaars meermalen des nachts werd ge- vischt, terwijl zulks ingevolge paragraaf 4 van het Bijzonder Visscherij-reglement is verbo den, het nachtvisschen in het komende visch- seizoen (dit begint op 1 Juni a.s.) door de politie streng zal worden tegengegaan. Onder het nachtvisschen wordt verstaan het vis- schen gedurende den tijd „vanaf 1 uur né, zonsondergang tot 1 uur vóór zonsopgang". Tevens zal door de politie een strenge con- j troie worden gehouden op het vangen van visschen, welke niet de volgens paragraaf 2 van het Algemeen Visscherijreglement voor de Binnenwateren vastgestelde maat hebben en of iedére visscher in het bezit is van de vereischte vergunning, afgegeven door den eigenaar van het desbetreffende vischwater. Vervolgens kwam aan de' orde het voor nemen om de ten name van A. Munnik te Schiedam staande vergunning voor een auto busdienst van Schiedam (Stationsplein) naar Rotterdam (Diergaardelaan), de ten name van de N.V. van der Ende's Autobusmaatschappij te Schiedam staande vergunning voor een autobusdienst van Schiedam (Frans Hals plein) naar Rotterdam (Coolsingel) en de ten name van de N.V. Eerste Vlaardlngsche Autogarage te Vlaardingen (E. V. A. G.) en de N.V. Vlaardingsche Auto-omnibus Maat schappij (V. A. O. M.) staande autobusvergun- ningen voor diensten van Vlaardingen (Hof- laan) via Schiedam naar Rotterdam (Cool singel) en van Maasland via Maassluis (Sta tionsweg) en Schiedam naar Rotterdam (Cool singel) te wijzigèn in dier voege, dat als begin- en eindpunt voor alle genoemde diensten te Rotterdam voortaan zal gelden de Rochussen- straat aldaar nabij het kruispunt Nieuwe Bin nenwegWestersingel. Tegen deze wijzigingen waren o. m. bezwa ren ingebracht door het gemeentebestuur van Schiedam, door de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas en door de Kamer van Koophandel voor Rotterdam, die van meening waren, dat het publiek daarvan de dupe zal worden, aangezien het bij het voorgestelde nieuwe eindpunt op te grooten afstand van het centrum zal aankomen- Namens de gemeente Rotterdam trad op mr. Coert, die de voorgestelde maatregelen ver dedigde in het belang van het verkeer, welke het links afslaan en het dwarsverkeer voor het verkeer op den Coolsingel ongewenscht maakt. Spr. kwam op tegen de houding van Schiedam, dat vroeger een regeling met Rotterdam heeft getroffen om de autobussen te weren, maar thans zich schaart aan de zijde der autobus ondernemers. De heer Kraak Steeman trad op voor Van Munnik, die practische en juridische bezwaren aanvoerde. De gemeente-secretaris van Schiedam hield vervolgens een uitvoerig pleidooi voor het 'behoud van het tegenwoordige eindpunt. Wel heeft Schiedam vroeger medegewerkt T om de autobussen weg te krijgen, maar na het Koninklijk besluit, waarin de kroon het behoud der bussen voorschreef, heeft Schiedam erkend zich te dezer zake vergist te hebben en heeft het dit ook aan Rotterdam medegedeeld. Er is thans een snelle, door het publiek gewaardeerde, en een rendabele autobusdienst van Van der Ende, en er is volgens spreker geen enkele reden, om het eindpunt van deze verbinding te verleggen, hetgeen de nekslag voor dit bedrijf zou beteekenen. Naar spr.'s oordeel is hier weder in het spel de tarieven- kwestie, waarbij de tram wil heerschen over het publiek en het maximum-tarief wil reke nen voor ritten, niet verder dan het hartje der stad. En daarom moet het eindpunt der bussen op een afstand blijven, teneinde het publiek voor het gemak gebruik te doen maken van te tram. De heer Nieuwenhuis, directeur der R. E. T., deelde mede, dat het verbod van linksafslaan slechts geldt voor één punt, n.l. het kruispunt CoolsingelOldenbameveltstragt Uit een ver- het stichtelijk afsterven en de sohoone plech- keersoogpunt is het ontoelaatbaar, dat hier een "-eregeld druk autobusverkeer plaats heeft. De heer Kraak Steeman verklaarde zich be reid, met behoud van het eindpunt Diergaarde- laan, de route zoodanig te wijzigen, dat het verkeer door het linksafslaan met zal worden 6 Bij wijziging betreffende den dienst van Van der Ende betoogde mr. Bavinck, dat Gedepu teerde Staten alleen bij wanprestatie van den concessionaris of met diens goedvinc j ziging kunnen aanbrengen in de door e leenen der vergunning tot stand ge 0 overeenkomst. Hiervan is thans geen spraae. Spreker constateerde tenslotte dat wijzigt g zal beteekenen een opheffing van dezen diens aangezien 70 pet. der reizigers uit- en instap pen op het traject, dat Rotterdam thans wi ontnemen. Op een vraag van Gedeputeerde Von Fisenne antwoordde de heer Nieuwenhuis, dat het ver keer dwars over den Coolsingel van de Meent naar de Aert van Nesstraat wel wordt toege staan voor het gewoon verkeer, maar dat zulks te hinderlijk is voor een druk, regelmatig autobusverkeer. Bovendien zijn daarvoor die straten te smal en te stil, terwijl na 1 Juli a.s. om die reden de tram daar ter plaatse ook niet meer zal rijden. De beslissingen van Gedeputeerde Staten volgen later. Het Historisch Genootschap „de Maze" hield dezer dagen onder leiding van den voorzitter, prof. Sneller, zijn tweede voorjaarsvergade ring in Museum Boymans te Rotterdam. Na afdoening der huishoudelijke zaken, waarbij tot leden van het Genootschap werden be noemd dr. R. Jacobsen, dr. G. W. Locher en mr. E. Polak, hield dr. H. J. Smit, Den Haag, een voordracht over de economische beteeke- nis van het Maasgebied, vooral in de 16e eeuw. Uit Geldersche en Brabantsche tolrekenin- gen van het midden der 16e eeuw blijkt, vol gens spreker, welk een groote massa goede ren Rijnwijn, graan, hout, steenkool, kalk, zout, haring de groote rivieren werd af- en opgevoerd naar en van het Hollandsche Maas gebied. Deze goederen werden tot het einde der 12e eeuw uit de landen van herkomst aan den middelloop van Rijn en Maas gehaald of daarheen gebracht door Vlamingen, die na 1200 meer en meer door Geldersche, Neder- rijnsche en Luikerwaalsche kooplieden en schippers werden verdrongen. Deze brachten de producten van Rijn- en Maasgebied in den loop der 13e eeuw steeds meer naar Dordrecht in plaats van naar Vlaanderen. Dordrecht had in het Zeeuwsche zout en de Hollandsche haring belangrijke ruilgoederen, en werd door de graven van Holland uitgerust met het stapelrecht, terwijl Vlaanderen den koopman afstootte door de voortdurende twis ten en oorlogen, die er heerschten. De Hol landsche graven trachtten Dordrecht in de 13e en 14e eeuw ook te maken tot de stapel plaats van den Engelschen, Noordduitschen en Zuideuropeeschen handel; dit mislukte echter: de Hanzeaten, Engelschen, Spanjaar den en Italianen bleven in Vlaanderen of ver wisselden het in den loop der 14e en 15e eeuw met Brabant. De economische rol van Dordrecht en het Hollandsche Maasgebied is in verband met dit alles in den rivierhandel passief, in den zeehandel actief; Dordtsche kooplieden en schippers vervoeren de artikelen uit de Rijn en Maasstreken, omstreeks 1550, naar Enge land, Frankrijk en de Oostzee. Zij vervoeren ze echter bovenal ook naar de goote markten van Antwerpen, waar zij overgaan in het bezit der Zuid- of Noordeuropeesche en der Engelsche kooplieden. Er is samenwerking tusschen Antwerpen en Dordrecht; dit komt o.a. daarin uit, dat de zicht zal worden uitgeoefend. I Geldersche, Keulsche en Luiksche kooplieden Het overtreden van deze verkeersver- py het bezoeken van de Antwerpsche mark ordening kan worden gestraft met een boete ten sinds de 14e eeuw zijn vrijgesteld van van maximaal 75 gulden of 12 dagen hech- den stapel te Dordrecht en dat een groep tenis. I van Brabantsch Hollandsche kapitalisten reeds in de eerste heift der 14e eeuw de Hol- TEGEN HET LAWAAI. I landsche en de Brabantsche politiek beheerscht Er is in het verkeer door het Hollandsche De nieuwe politie-verordening zal ook een Maaagemed zoodoende ook een transito-ele- speciaal artikel bevatten tegen het onnoodig ment; dit neemt geweldig toe, als de Ant- Scherpere bepalingen. De nieuwe verordening op de straatpolitie behoeft enkele verbeteringen en verduide lijking. B. en W. hebben deze wijzigingen thans voorgelegd. Ten aanzien van het oversteken door voet gangers wordt thans o.a. bepaald: Het is aan voetgangers verboden: lo. zich op de door B. en W. blijkens open bare kennisgeving ter zake aangewezen rij- straten te bevinden buiten de gedeelten van die rijstraten, welke blijkens de daarbij ge plaatste aanduidingen als overgang voor voet gangers zijn bestemd; 2o. elders dan op de krachtens het bepaal de sub lo. aangewezen rijstraten: a. zich op of tusschen de tramrails te be vinden, tenzij zulks geschiedt voor het lood recht oversteken van die tramrails; b. zich op de rijstraat te bevinden op de door B. en W. blijkens openbare Kennisgeving ter zake aangewezen wegen of weggedeel ten, tenzij zulks geschiedt voor het overste ken van die rijstraat in een richting, lood recht op de ter plaatse geldende verkeersrich- ting. De uitwerking van' dit nieuwe artikel 62 der verordening houdt in, dat scherper toe- lawaai. In de toelichting wordt o.a. gezegd: De invoering van een „stilte-artikel", wordt wenschelijk geacht, teneinde aan de burgerij meer rust te geven. Reeds is gedurende de laatste maanden ter bereiking van dit doel een meer intensief toezicht in sommige stadsdeelen gehouden, waarbij goede resul taten zijn bereikt. In verband hiermede ver dient het thans aanbeveling een en ander in de verordening vast te leggen. Het ligt m- tusschen in de bedoeling deze bepaling, waar aan meer een opvoedend karakter moet wor den toegekend, met de noodige soepelheid toe te passen. Het voorgestelde artikel zelf luidt als volgt: Behoudens het bepaalde bij of krachtens eenig wettelijk voorschrift, waardoor de hier na genoemde handelingen verplicht of toe gelaten zijn, is het verboden, tenzij uit nood zaak, op of aan den weg luidkeels te roepen, te schreeuwen, te zingen, muziek te maken. werpsche Engelsche en Zuideuropeesche han del zich in de 17e eeuw verplaatst naar Am sterdam; Dordrechts stapelmarkt gaat dan ten gronde door een centralen stapel van Amsterdam. Pas als in de 19e eeuw die centrale markt positie voor Amsterdam verloren gaat, krijgt het Maasgebied weer zelfstandige beteeke- nis; het werkt dan echter niet meer samen met Antwerpen, doch vindt in die stad een concurrent; en niet de Maashaven, die het dichtst bij Brabant ligt Dordrecht doch die welke het gunstigst ligt voor het zee- verkeer Rotterdam gaat de eerste plaats Innemen. Het betoog van Dr. Smit lokte een leven dige gedachtenwisseling uit. Na de pauze gaf de heer D. Hannema, directeur van Mu seum Boymans een bijdrage, in den vorm van .lichtbeelden van schilderden en teekeningen van den Rotterdamschen schilder Willem Buytewech. Na een korte biografische' inlei- Het resultaat der voorjaarswedstrijden. De voorjaarswedstrijden in „Arcadia" zijn Vrijdagavond onder groote belangstelling en zeer spannende prestaties beëindigd. Er is uitstekende sport te zien gegeven. „Alle Neune" was favoriet. Deze club met een zevental geroutineerde kegelaars, waarbij de plankenkoorts minder een rol speelt dan by de anderen, is steeds in de „running". Des te meer verblijdend is het, dat anderen zich gaan aanpassen en dat D.O.K. er in pracht- stijl in geslaagd is „Alle Neune" overtuigend te slaan. Dit vijftal, de Bruyn, v. d. Tempel, ten Haaff, Franken en aanvoerder Sanders, ont wikkelt zich tot een sterke ploeg, vooral Franken heeft zich prachtig geweerd en zich als klasse-speler geplaatst. Van de damesclubs een eeresaluut aan „Tavenu", waar mevrouw Frima zich weer op volle kracht toonde. Bij de prijsuitreiking momereerde de heer van der Graaf het sportieve gedeelte en hij wekte alle kegelaars op nu op te gaan naar de banen van de „Hocapolis", waar nu 17 dagen gekegeld zal worden. De resultaten luiden: Klasse A: Excelsior 320312632; Poede laars 316—307—623; Woudalöö'pers 326—339 —665; 't Valt niet mee 283—319—602; Alle Neune 330—347—677; D.O.K. 338—366—704. Klasse B: D.O.P. II 291—290—580; T.A.V. E.N.U. 303—316—619; Pompenburg II 321— 325—646; Eva II 308—271—579. De eindstand was de volgende klasse A: 1. D.O.K. 704; 2. Alle Neune 677; 3. Woud- sloopers 665; 4. Excelsior 632; 5. Poedelaars 623; 6. 't Valt niet mee 602. Klasse B: Pompenburg II 646; T.A.V.E. N.U. 619; D.O.P. II 580; E.V.A. II 579. De tentoonstelling, die ter gelegenheid van de Internationale Paedagogische Conferentie in de Paaschweek te Utrecht werd gehouden, zal van 525 Juni worden herhaald te Rot terdam onder auspiciën van het Nationaal Reizend museum voor Ouders en Opvoeders. De collectie zal worden ondergebracht in zeven lokalen van het Museum voor Ouders en Opvoeders aan den 's-Gravendijkwal. De prachtige Cizek-collectie, bestaande uit 40 groote werkstukken van leerlingen van de Jugend-kunstkiasse van professor Sizek te Weenen, heeft een gastvrij onderdak gevon den in „Studio 32" aan den Pompenburgsingel. De Unilever Sportvereeniging heeft een- daagsche afstandsmarschen georganiseerd op Zondag 14 Juni a.s., parcours 40 K.M. en 50 K.M., waarvoor de inschrijving sluit op 8 Juni a.s. des middags om 12 uur. Elke deel nemer of deelneemster, die met goed gevolg aan de marschen heeft deelgenomen, ontvangt een speciaal voor deze marschen ontworpen draagmedaille. te .,or1iik crpraQc Buytewech. Na een koilc signalen te geven of eenig hinder j g aas deed gpreker op het doek verschijnen te maken. fraaie reproductie's van het oeuvre van den Wanneer een in het eerste lid genoemde I v - handeling op of aan den weg geschiedt wet telijk verplicht of toegelaten, dan wel uit noodzaak, is het verboden daarbij meer ge luid te maken dan gevorderd, toegelaten of noodzakelijk is. reeds op 33-jarigen leeftijd overleden schilder en teekenaar, waarbij hij de kracht van tee- kening en élegance van schildering van dezen vóór-Rembrantsiaanschen kunstenaar naar voren bracht. Eerst deze eeuw gaf den schil der de hem toekomende waardeering. Veroordeeld werden: H. V., bakker, wonende te Rotterdam, om dat hij op 22 December j.l., des avonds om streeks llVz uur, zijn auto in de Nieuwe Kerk straat heeft laten stilstaan, anders dan met den kop in de daar ter plaatse geldende ver- keersrichting, waarna hij na eenigen tijd, ter wijl hij toen verkeerde in staat van dronken schap op onhandige wijze (zig-zagsgewijze) met die auto is weggereden, bovendien bleek V. niet in het bezit te zijn van een rijbewijs, tot twee geldboeten van 1 en 6 subs. 1 en 2 dagen hechtenis en tot 5 dagen hechtenis met ontzegging van zijn bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. C. A. v. W., vleeschgrossier, wonende te Rotterdam, omdat hij op 7 Maart 1936 in rijn grossierderij een hoeveelheid versch var- kensvleesch (kluiven) in voorraad heeft ge had, niet voorzien van de vereischte goedkeu- ringsmerken, tot een geldboete van 50 subs. 10 dagen hechtenis, met bevel tot openbaar making van de uitspraak. W. Zw., gesch. vr. van J. M. V., pension houdster alhier, omdat zij in haar woning ge legenheid had gegeven tot het plegen van ontucht, tot 3 dagen hechtenis. Daartoe door de pers- en propaganda-com- missie van de K.N.A.U. in staat gesteld, orga niseert de Rotterdamsche Athletiek Commis sie een serie van vier avondwedstrijden op de Nenijto-sintelbaan. Aangezien het hier vooral de training van de Rotterdamsche athleten geldt, kunnen de eerste drie avonden uitslui tend leden van de R.A.C. deelnemen. De laatste avond is voor nieuwelingen, niet-leden van de K.N.A.U. gereserveerd. De wedstrijden worden gehouden op 10 en 24 Juni, 1 en 8 Juli des avonds half 8. Het programma van den eersten avond luidt: Heeren: 100 M. hardloopen, 800 M. hardloo- pen, Zweedsche estafette (400, 300, 200 en 100 M.), hoogspringen met aanloop, kogelstooten (7Ji K.G.), 2000 M. snelwandelen met voor gift. Dames: 200 M. hardloopen, kogelstooten (4 K.G.) Aangiften van 28 Mei 1936. BEVALLENG. v. cl. Windt geb. Zonneveld d. U. Recourt geb. Tholen d. - j. s. Kroon geb. Konings z. A- c'a Lange geb. van Reeuwijk d. - A. de Jong geb. Boer z. j. C. Groenenboom geb. Pel d. C. TiJ>dal geb. Op- denkelder d. H. v. d. Bosch geb. Ahlrichs z. M. G. Griesdoorn geb- van Kooy d. e. F. T v»n Nouhuiis CTeb. Lusink z. J. Ueberfeldt gein Bosveld z M- Willebrands geb. French, d. G. W. van Touw geb. v. d. Kraan z. J. a. van Toorenburg geb. van Es d. a. Tönnies geb. Goetz d. G. A. ri verwed d. C. Fario geb. Kraadeve:ld d, M. E. stedehouder geb. Jongenelen d. - JL M. Kruidenier geb. v. d. Poel z. - J- T. M. lansen geb. Schoenmakers z. H. B. Hoogstratei g Gaedtke d. T. v. d. Bogert geb. Troost z. C. van Buren geb. Otte d. C. S. Broeders g Weber z. J. H. de Keijzer geb. de vries a. S. J. A. van Breemen geb. Leusen d. - J- Luijendijk geb. de Widt d. M. W. de Vos geb. Bü'leveld z. B. E. M. Otade geb. Jonas z. B. A. Smith geb. Petrejus d. W. Stolk geb. Sinoo d. M- I. v. d. Haterd geb. Nortier d. P. C. van Roode geb. Drenthen d. A. H, de Bruijn geb. Haymaije z. OVERLEDEN: C. Breedveld vrouw van A. A. Fischer 21 j. J. ter Welle, vrouw van H. C. Loeff 54 j. J. A. Peters, wede. van J. A. Harpman 78 j. J. C. M. v. Dongen, wede. van H. A. J. Schweitzer 58 j. P. L. Verhaaff, man van G. Hoogland 46 J. P. Verhulst ongeh. man 27 j. A. J. Dielwart, man van E. C. Lin demans 76 j. J. Vermeulen, man van P. Fhi- lipsen 71 j. A. J. C. v. Offeren, vrouw van B. Vonk 36 j. H. Dekker wede. van J. G. v. Overbeek 78 j. H. M. Munneke wede. van T. v. Halteren 78 j. A. den Donker wedr. van C. J. M. Lucardie 81 J. J. de Jonge, man van P. C. Deïst 62 J. Voorts als levenloos aangegeven: C. C. M. Bo- nardt geb. Mentink d. In de bovenzaal van den „Kath. Kring" aan de Korte Hoogstraat vergaderde dezer dagen de af deeling Rotterdam van ,,§t Fran- ciscus van Assisië." Vele leden waren op de ze bijeenkomst aanwezig. Na een kort welkomstwoord van den voor zitter, den heer A. B. v. Zanten, volgde voor lezing der notulen, welke behoudens een kleine wijziging, werden goedgekeurd. Vervolgens installeerde de voorzitter met een toepasse lijk woord 15 nieuwe leden. De winkelbedienden, die aan de cursus voor het behalen voor het Manufacturenbrevet wenschen deel te nemen, werden verzocht zich spoedig te willen opgeven aan het se cretariaat, v. d. Sluysstraat 58a, alwaar te vens verdere inlichtingen hieromtrent te ver krijgen zijn. Dezen zomer zullen wederom verschillende excursies worden georganiseerd, o.a. zal bin nenkort onder deskundige leiding een excur sie worden gehouden naar het Museum Boymans. Naar aanleiding van de samenstelling van het winterprogramma kwamen uit de ver gadering verschillende wenschen naar voren om dezen winter meerdere actueele onderwer pen te doen behandelen. Op voorstel van het bestuur zullen de le den gedurende 14 dagen in de gelegenheid worden gesteld om bepaalde wenschen om trent dit programma aan het bestuur kenbaar te maken. De vergadering werd medegedeeld dat op 9 Mei, gezamenlijk met de zuster-organisa- ties, een adres is gezonden aan Zijn Exc. den Minister van Soc. Zaken te Den Haag met het verzoek om thans ook tot invoering van de Arbeidswet 1919 voor de kantoorbedienden te willen overgaan. Tenslotte, vestigde de voorzitter nogmaals de aandacht op de stuiversactie van Herw. Levenskracht en verzocht deaanwezigen dringend deze actie met de daad te willen steunen. De Algemeene Nederlandsche Kunstten toonstelling, welke gedurende April in het Haagsche Gemeentemuseum werd gehouden en waaraan het Museum Boymans in Mei gastvrijheid verleende, zal te Rotterdam voor het laatst op den tweeden Pinksterdag te zien zijn. Het eindgetuigschrift van den avondcursus ter opleiding voor het Voorloopig Diploma als Scheepswerktuigkundige van de Machinisten- school der Academie van B. K. en T. W. werd uitgereikt aan: A. den Uyl, B. J. van der Sloot, M. J. Verdoes, H. Opschoor, W. Tinge. Luxor Palast. Wie niet weet, wie Savona is en wie boven dien niet weet, wat een anti-podist is, kan zich deze week in het Luxor Paliast van een en ander op de hoogte stellen en tot de con clusie komen, dat Savona iemand is, die met zijn voeten wonderen van behendigheid ver richt. Hij vormt zeker niet het slechtste ge deelte van het programma, hoewel dit toch een bijzonder aardige operettefilm omvat. Theo Lingen, Hans Moser en Heinz Rüh- mann maken samen met Liane Haid een vier tal uit, wier roem groot is. Ze handhaven zich in „Wie het laatst kust" in alle opzichten. Rond een handeling, waarvan men zich nau welijks kan voorstellen, dat er een flinke film van te maken valt, hebben ze een reeks malle gevallen een pittig leven ingeblazen. Een operette-ster, gespeeld door Liane Haid, vormt de spil, waar alles om draait. Hans Moser is een grappige fabrikant van gramo- foonplaten, Theo Lingen een theaterdirecteur, zooals hij alleen er een kan uitbeelden en Heinz Rühmann is een student in de oude talen, wiens zonderlinge avonturen hem in de armen van een alleraardigst meisje voe ren. Het is allemaal even dwaas en amusant, Wie het laatst kust" geeft gelegenheid te over tot een vroolijken lach. In het bijpro- gramma wordt een interessant buitenlandsch journaal vertoond. .- Op" tweeden Pinksterdag zal het-25 jaar ge leden zijn, dat de heer P. Lansbergen Sr. door Haarlems bisschop benoemd werd tot lid van het kerkbestuur te Overschie. Dien dag zal er na de Hoogmis in de pastorie gelegenheid bestaan den jubilaris met dit heuglijk feit ge luk te wenschen. In deze gemeente zullen twee openbare telefoon-cellen worden geplaatst, n.l. één op het Oranjeplein en één bij de Blijdorpbrug. City Theater- Het City Theater brengt deze week als hoofdfilm de nieuwste Shirley Temple-film, terwijl het programma verder o.a. bestaat uit een Spaansche film, waarin de bekende tenor José Mojica het hoogste lied uitzingt. Ze be handelt de idylle van een beroemd zanger, die genoeg van zijn bewonderaars en bewonderaar sters krijgt en op een Mexicaansche hacienda rust en geluk zoekt. Hij leeft daar als een een voudig „vaquero" (koeienjongen) en ontmoet dan het meisje dat niet van zijn stem, maar van hem houdt. Na een reeks interessante ver wikkelingen wordt in de pittoreske entourage van de hacienda bruiloft gehouden. De film, „een Mexicaansche nacht" getiteld, heeft Ne derlandsche verklarende teksten. GEM. ARBEIDSBEURS. Als werkzoekenden stond ingeschreven op 28 Mei 1936 in totaal 548 personen. Hun aan tal bedroeg de vorige week 568. COLLECTE ZONNESTRAAL, önder de leus: „De sterken voor de zwak ken' beoogt de Zonnestraal-collecte op Zaterdag 6 Juni 1936 de verpleging van t.b.c.- patiënten van alle gezindten in. het Sanato rium voor Arbeids-therapie (d.w.z. door de patiënten langzamerhand te gewennen aan arbeid, hen geschikt te maken voor terug keer in de samenleving). Het comité bestaat uit de heeren: W. Thie- bout, S. Blom, Ds. F. W. H. Bramer, Ds. A. J- Bosman, L. van Wasbeek, J. Smit, J. Kok, H. Vreugdenhil, G. H. J. Essenberg, N. Boos ter, benevens de huisbezoeksters: zuster A. Schmidt en C. M. SysouwRisseeuw. Op het nieuwe Nenyto Tennispark te Rot terdam wordt een Pinkster-tornooi gespeeld, waarvoor tal van inschrijvingen zijn inge komen. De uitslagen der eerste ronden zijn: Heeren-enkelspel: J. Verhoef slaat B. Tanis 6—8 6—4 7—5; G. Treffers slaat M. Katten burg 57 64 63; H. Boelens slaat C. Brooshoofd 64 64; G. Spiele slaat D. Heyink 61 62; T. Jurgens slaat F. Wis- brun 60 61; J. Emans slaat J. Mannee 62 62; Th. Verhoeff slaat A. Dekker 63 64; T. van Diem slaat P. van Veen 61 64. Tweede ronde: H. Strookman slaat J. Vos 6J4 6J4; G. Spiele slaat A. Bosman 63 62; J. van Heek slaat Th. Huber 60 61; P. Stade slaat van Urk 60 7—5; A. Offer geld slaat F. Jurgens 62 61; H. Davids slaat A. Heyermans 7—5 63; Ir. H. Kam- mer slaat J. Linthout 6—3 61; A. van Hae- ren slaat J. Eifers 62 63. T. van Diem slaat H. Bouwens 62 64; van Dongen slaat S. Zoetmulder 4—6 6—4 6—3; W. Da- liloedin slaat G. Treffers 6—4 62; J. Emans slaat J. Tyssens 6—2 6—1; Th. Verhoeff slaat J. de Boer 62 62. Derde ronde G. Spiele slaat H. Strook man 63 6—2. nl de volgende ronde komen de geplaat ste spelers aan de beurt te weten: J. de Haas, J. Smits, Xenon", E. Swarte, Spaans, L. Pieters, A. Torisawa, H. Dungélman. Dames-enkelspel, eerste ronde: mej. Jacquot slaat mej. F. Steenhoff 61 75; mej. C. Jurgens slaat mevr. Birniev. d. Eb 46 6—2 62; mej. M. van der Assen slaat mevr. TierieNeekhuis 6—2 7—5; mej. Ste- nersen slaat mevr. KattenburgJurgens 7-5 75; mej. Ruel Engelman slaat mevr. Petit Overeynder 6—2 62. Tweede ronde: mevr. Poppema slaat mej. Witthaus 6—4 6—2; mevr. Muys slaat mej van Holten 63 6—1; mej. Steaersen s a mevr. de Boervan As 62 61. jp_,i. De geplaatste speelsters voor e -. ,ssw, mevr. Voor ronde zijn: mej. C. v. d. Assen. winden, mevr. Smits, mevr. Lin o - Het antwoord op de vragen van de heeren v. d. Akker en Onder de Linden betreffende het vaste-halten-vraagstuk der buslijnen in de gemeente Rotterdam, werd in de Vrijdagavond gehouden openbare zitting van den gemeente raad door den burgemeester toegezegd, op de eerstvolgende vergadering. Uit de motiveering van het Rotterdamsch raadsbesluit blijkt evenwel, dat men geen andere bedoelingen heeft dan de veiligheid en het verkeer te dienen, waarom de voorzitter dan ook voldoende vertrouwen in het dage- lrjksch bestuur van Rotterdam heeft, dat dit deze zaak zonder andere oogmerken zal rege len. Het voorstel tot vaststelling1 van een ver- ordènihg, Houdende tijdelijk "verbod tot het explbiteeren van nieuwe winkelzaken, werd niet zonder slag of stoot met eif tegen vjei stemmen aangenomen. Aartikel 4 der verordening luidt: „Alvorens te besluiten op een verzoekschrift ter beko ming van de in art. 1 bedoelde vergunning wordt door burgemeester en wethouders het advies ingewonnen van een daartoe te benoe men commissie uit den gemeenteraad". Wethouder Siezen (C. H.) vraagt zich in dit verband af, wat de leden van de commissie zullen doen als hun advies niet wordt gevolgd. Bij gunstige beschikking hebben zij geen be roep op den raad, wel bjj afwijzende. Op het oogenblik is het college unaniem tegen elk stopwetje. Uit de gedachtenwisseling, die hierover ont staat, komt vast te staan, dat het heelemaai niet de bedoeling is vestiging van alle nieuwe zaken onmogelijk te maken, alléén maar be. paalde zaken in bepaalde omstandig heden.- En hiervoor geeft art. 5 de omschrijving „B. en W. zijn bevoegd, aan de vergunning voorwaarden te verbinden, strekkende om; to voorkomen, dat voorwerpen of stoffen ver kocht zullen wórden, welke vreemd zijn aan den aard van de te véstigën winkelzaak". Ir. Terwiel (V. B-.) zegt, dat de gedachte voorwaarden concreet In de verordening thuis hooren en men er eens bij moet vertellen, hoe mëh die dan ten uitvoer wil brengen- e® disputen over de bron van alle elle" van het liedje is, dat B. en vV- van den raad zullen te wer 7 ,ul" gelicht door de voorgestelde c°"i"r en Ged. Staten van geen prto£lpn ia dn aren hebben laten weten. Het wac verder nn de aanhangige Rijkswet, die Onderhavige gemeentelijke moeilijkheden grootendeels zal absorbeeren. BENOEMING. Tot adjunct-commies ter secretarie te Zand- voort is benoemd de heer D. Onderweegs, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier. ZOMERDIENST REEDERIJ OP DE LEK Voor de booten der Reederij op de Lek gaat Zondag a.s. de zomerdienstregeling ln, welke dus al geldt voor de beide Pinksterdagen. Dinsdagavond a.s. om 8 uur zal het Groene Kruis, afd. Schoonhoven, een vergadering houdën in het hotel Belvedère. AANMELDING NIEUWE LEERLINGEN U. L. O.-SCHOOL. De aanmelding van nieuwe leerlingen voor den nieuwen cursus moet vóór 1 Juli geschie den bij het hoofd der school H. Bruggeman, Voorhaven 4. Op 3 Juni a s- h00?1 de heer p- Hoytink, filiaalleider der N. V. Bender te dezer stede, zijn 25-jarig jubileum te herdenken. De jubilaris die deel uitmaakt van onder scheiden commissies, is een gaarne gezien lid der Nederlandsche Organisten Vereeniging, bestuurslid van het Toonkunstkoor. lid van de Commissie ter behartiging der Radiobelangen Heerendubbelspel, eer ate ronde: D. Heyink en J. Tyssens slaan.Leut" scher 9—7 4—6 8—6. J. Linthout en A. van Haeren slaan J. Emans en J. Cramer 6-4 6_4- F van Duynen en A. Bosnia slaan H. Davids en H. Boelens 8-6 0—6 6—2; P. Stade en F. van Dongen slaan van Veen en j. Vos 62 6 3; L. Brooshoofd en J. Pan man slaan F. Reymers en A. Mataram 64 61; C. Bosschaart Jr., en T. van Diem slaan E. Amoti en J. Eifers 61 60. Gemengd dubbelspel; eerste ronde, de heer en mevr. Linthout slaan mej. Pera en K. Hartlieb 64 64; mej. van Luyck en J. Heykoop slaan mej. Hoving en van Dorp 6—4 61. Tweede ronde: mevr. Bosschaart en C. Bosschaart jr. slaan mevr. Birnie en Soenitro 60 62; de heer en mevr. Linthout slaan den heer en mevr. Kattenburg 62 86; mej. Ruel Engelman en J. van Hoek slaan den heer en mevr. de Boer 60 60. Naar wij vernemen zijn dezer dagen de dagèlijksche besturen van de R.K., C.H. en a.r. kiesi?éreenigingen samen gekomen óm te bespreken op welke wijze maatregelen te nemen zouden zijn tegen de voortwoekerende zedenverwildering, speciaal zich Uitend bij hét zwemmen In dc Schle en in het jSctilè- Schiekanaal. Uit de besprekingen, bleek, dat het hoofd der politie niet bij machte is tegen dat euvei voldoende maatregelen te treffen, daar de plaatselijke politie niet talrijk genoeg is om de bestaande verordeningen te hand haven. Het aantal zwemmers en andere water-sportbeoefenaars is zóó groot, dat het aantal politie-a genten wel verdubbeld zou moeten worden om eenigszins de orde te kunnen bewaren. Uit dien hoofde werd dan ook betreurd, dat de marechaussee's, die ge durende eenigen tijd hier gestationneerd wa ren, thans weer zijn teruggetrokken. Door den burgemeester is dan ook bij hooger be stuur aangedrongen op hulp ln dezen, daar de financiën der gemeente niet toelaten, dat Overschie zelf de noodige maatregelen neemt. In de bijeenkomst der besturen van boven genoemde kiesvereenigingen is besloten zich met een gezamenlijk schrijven tot den bur gemeester als hoofd der politie te wenden en daarna zoo noodig een request te richten aan den minister van binnéiüandsclie zaken om spoedig-afdoende hulp te bieden. Sedert de heropening van het museum (in het Handelsgebouw) werden tal van geschen ken ontvangen. Men ziet dat de verzameling zich in de belangstelling van velen verheugen mag, hetgeen ook blijkt uit het bezoek. Stad- genooten, die tot dusverre nog geen bezoek brachten aan het museum raden wij aan eens een kijkje te gaan nemen. Het museum is ge opend des Woensdags en Zaterdagsmiddags van 3—5 uur. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Óx, ÜéMègesöcffl?TfiE£^ laan 18, zilveren kettinkje; Baauw, Haven straat 19a, portemonnaie met inhoud; Spron- kers, Hoogstraat 174, hondje; Apotheek Zembsch, boodschappen tasch; Politiebureau, portemonnaie, riem en muts; Oosterlee, Ma- risstraat 20, huissleutel; Dljkzichtzijstraat 3, Vlaard. Ambacht, bos sleutels; Raadhuis, Vd; Ambacht, muts. DAMMEN. Door een overwinning van 12S op ONA 2 te IJselmonde, wist het 3e tiental van de Vlaard. Dam- en Schaakvereeniging onge slagen het 'kampioenschap van hare afdee- ling te behalen. Van de 7 .wedstrijden werden er zes gewonnen en een gelijk gespeeld. Het totaal aantal bordpunten was 94 voor en 46 tegen. Om het kampioenschap der geheele afdee- ling moet nu worden gespeeld tegen C. D- A l.n.l. op 3 Juni te Rotterdam en op 9 Juni a.s. te Vlaardingen in het Handelsge bouw. AANBESTEDING. Bli de Vrijdagmiddag ten Stadhui®0 gehou den aanbesteding voor het onder profiel bren gen van den Juiianasingei alhier, kwan*#" 10 biljetten in Hoogste inschrijvers waren P. Bakker en T. A. de Jager, te Rotterdam, voor ƒ3830. Laagste inschrijver was Th. Werner alhier voor 2135. Gunning aangehouden. GEPROMOVEERD. De heer J. Drop, leeraar aan de Chr. H. R R alhier e nromoveerde aan de Universi- teit te Leiden tot doctor in de Wis- c„ Na tuurkunde, op een proefschrift getiteld: „Ex plosieve gasreacties bij verminderden druk". GESLAAGD. Bfi het te Utrecht gehouden examen voor het diploma autobestuurder (het z.g. „groot diploma"), slaagde met lof onze stadgenoot de heer PI. van den Berg Pzn., cursis vai1 de gemeentelijke ontwikkelingscursussen voor werkloozen. Vijf van de elf opgekomen candi dates slaagden voor dit diploma. WINDHONDENRENNEN. Op Zaterdag 6 Juni a.s., nam. 3.30 uur, zullen op het terrein van "De Hollandiaan aan de Galgkade „Groote Winlhondenrennen" plaats hebben vanwege de Windhondenveree- niging „Vlaardingen", met medewerking der Haagsche Vereenig'ng- Geheel nieuw voor Vlaardingen is de speciale reu voor Whippets, waarender de wereldkampioene „Anka's Ri- ts»"» EEN KRASSE OUDE. Dinsdag 2 Juni a.s. zal de heer A. van deh Berg, naschrijver aan de Vischafslag te Vlaardingen, zijn 88en verjaardag vieren. Pe heer van den Berg verricht nog altijd met op gewektheid zijn werk. ZONNESTRAALCOLLECTE. De jaarlijksche van „Zonnestraal" ten bate van de T„ B. C.-bestrijding zal worden ge houden op Zaterdag 6 Juni a.s. U dacht Immers, dat u nog besi vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet u dal niet „den ken", u moet 't raker wetenI

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2