DE „MAIDEN-VOYAGE" VAN DE „QUEEN MARY". De trein-aanslag bij Tientsin. v. ZEELAND WEIGERT. DE GODSDIENSTHAAT IN RUSLAND. DE STAKINGEN ROND PARIJS. DINSDAG 2 JUNI 1936 INWENDIGE INRICHTING. De radio-installatie boord van liet schip. aan Dichte mist verhindert recordreis. Sombere politieke Zondag in België. De socialisten willen de samenstelling der nieuwe regeering voorschrijven, Brussel, i juni. (van onzen DE OPPOSITIE-KERK DUITSCHLAND. IN DE KATHOLIEKE JEUGD IN DUITSCHLAND. DE NEGUS TE GIBRALTAR „Laat geen menschelijke bedreiging u uw overtuiging ontnemen". Een wijziging in de anti-kerkelijke politiek, welke evenwel geen verbetering beteekent. FIJNERE, DOCH GEVAARLIJKER METHODE. Hier en daar is een accoord bereikt, elders stellen andere arbeiders-groepen hun eischen. DE FRANSCHE SOCIALISTEN. KAMP ONTDEKT VAN ZWEEDSCH ROODE KRUIS. 4 DOODEN BIJ MIJNINSTORT1NG TE MARINSCHAU. Partijcongres en fractievergadering. De Fransche communisten willen een poging ondernemen, om het overal te verwezenlijken- Een oproep van het Duitsche Episcopaat. Nog geenerlei politiek plan van actie. MINISTERRAAD TE ROME Hef nieuwe Addis Abeba wordt een uitgestrekte tuinstad' KAPITEIN TAMM IN ZWEDEN TERUGGEKEERD. Hevige opwinding te Tokio. generaal soeng tsje yoean AFGETREDEN Zijn meening over Abessynië en zijn leger. GRENSVERSTERKING. Duitschland bouwt ondergrondsche forten aan de grens langs Tsjecho-Slowakije- 'I (Van onzen correspondent) De naam „drijvende stad", waarmede sche pen als de nieuwe. Cunardliner worden bestem peld, is werkelijk niet overdreven, niet alleen om daar buitengewone afmetingen mede aan te geven, maar ook en dit is in onze oogen wel de voornaamste karakteristiek van deze benaming omdat hier werkelijk alles aan boord is. wat tot de elementen behoort, waar uit een stad bestaat: kerken, leeszalen, win kels, restaurants, hospitaal, kliniek, banken, postkantoor, telefooncentrales die met de ge- heele wereld in verbinding staan, zwemdok- ken, schouwburg, bioscopen, sportvelden, kap- persalons, een dagblad, bars, dancings, bak kerijen, reisbureaux, wasscherijen en nog véél meer andere dingen, die tot de symphonie van de stad behooren. De jongste, zoo perfecte schakel van de Cunard White Star Expresse Dienst tusschen Southampton, Cherbourg en New-York, is dan ook het eindresultaat van bijkans een eeuw ervaring en van bestudeering der be hoeften van den Noord-Atlantischen Dienst. Grootte, spoed, macht, zeewaardigheid, al deze eigenschappen van de „Queen Mary", zijn werkelijk toppunten van verwezenlijkin gen, welke door deze studie en ervaringen Werden gesuggereerd. Engelands grootste stoomschip bezit zijn ontzaglijke afmetingen niet louter uit effect, om de wereld te verbazen en vreemde naties de loef af te steken. Men heeft de „Queen Mary" zóó gewild, om absoluut volledig de voorwaarden van den dienst waarvoor zij ont worpen is, op extra bevredigende wijze te ver- Vullen. Haar constructie isriiiet alleen een grootsche gebeurtenis in de geschiedenis van den scheepsbouw, maar luidt tevens een nieuwe periode in van de Noord-Atlantische reizen. De knapste technici van het land, hebben aan haar ontstaan medegewerkt. Haar bouw be lichaamt eveneens den laatsten vooruitgang in scheepsarchitectuur, scheepsmachines en hiaritiem-wetenschappelij k onderzoek. Bekende kunstenaars en ambachtslieden, ^bben hun beste talent besteed voor het ver- ®'eren der salons en gezellige hoekjes. Teeke- haars en decorateurs, hebben nieuwe triom fen behaald met het ontwerpen' en uitwerken van de zoo magnifiek gestyleerde gezel schapszalen en de weelderige maar vooral COnfortabele kajuiten. In geheel het land hebben duizenden han den en hoofden gewerkt en gedacht, om deze perfectie, dezen trots van geheel een imperium ofPte bouwen. ItT de toch al zoo schitterende sescuiedenis van menscheijjk trachten en unne^ werd door de voltooiing van de j>Qlieen Mary", weer een bijzonder mooie lacJzijde geschreven. Geen poging werd verwaarloosd, om het Streven naar stijl en confort met voldoende kracht en stabiliteit te doen gepaard gaan. Elegance en architectonische sierlijkheid zijn de voornaamste kenmerken van ai de ruimte-ontwerpen. De wandversieringen zijn modem en toch discreet, dus van geen gewild modernisme, waaraan hevige kleuren en ge tourmenteerde vormduiding ten grondslag lig gen. Overal werd van zeldzame houtsoorten en bouwstoffen gebruik gemaakt. Het gema £d modemisme in de decoratieve versierm 8"en van het schip kunnen aan de meest cos- hiopoütische begrippen van cultuur en goeden ®"iaak voldoen en tegelijkertijd een atmos- fcer van rust en intimiteit uitdrukken, zooals c ook in de meest statige Engelsche land huizen bestaat. De meeste hutten zjjn persoonlijke creaties v&n kunstenaars van naam. De accomodatie voor de toeristenklasse- Passagiers, is eveneens veelomvattend en ver enigt een voorheen nooit gekende verfijning fhet populaire en matige prijzen. Alle hutten *ijn er voorzien van warm en koud water, evenals van het thermotankventllatiesysteem Het aantal privé badkamers, douches en an dere hygiënische installaties is er overweldi gend. Het meest opmerkenswaardig is mis Schien wel het ingebouwde zwembassin, uit sluitend voor het gebruik der touristenklas- Passagiers, die ook hun eigen turnzaal en een «root deel van de dekruimte voor openlucht oefeningen en andere ontspanningen hebben. Een voornaam en rustig geheel is ook hier Verkregen in de gezelschapszalen, die twee ..lounges" omvatten, benevens een indruk wekkende luchtige eetzaal, evenals een rook- ®alon, bibliotheek en kinderspeelplaats. Hier cvindt zich eveneens een spreekfilmbiosqpop en 'n dancing. Kleurwisselende lichteffecten geven aan sommige dezer zalen 'n tooverach- Hgen aanblik. Wij mogen niet verzuimen ook de derde ^«He-inrichtingen te vermelden, te meer zij een openbaring zijn van vele abso- hieuwe aanwinsten, die vroeger alleen maar gereserveerd waren voor de accommo datie der dure klassen. De hutten z(jn hier op de meest aantrekkelijke en complete wijze in- gericht. JSike cabine is ook hier voorzien van koud en warm water, vaste waschtafels, ge makkelijke zetels en persoonlijke kooilampen Sierlijke gordijnen en kleurige linoleum en karpetten, verhoogen er het gevoel van in tiem confort Geheel in overeenstemming met den ver beterden grondslag der hutten, zijn de derde klasse-gezelschapszalenzij bestaan uit een ru«htige en ruime eetzaal, garden lounge, ^bkaalon, bioscoop en een kindersalon. Van- zi ,ÖE twee lounges heeft men een schitterend 1 op de zee. De ongehoord breede dekken Promenades verschaffen algeheele vrijheid oor het beoefenen van alle soorten openlucht WH jj overdrijven niet als wij zeggen, dat wij groo e schepen kennen, waarvan de eerste klasse cabines het niet halen bij die der aerde klasse op dè „Queen Mary", Een afzonderlijk woord moeten wfl ook wij den aan de radio-installatie van dit reuzen- Sehip. V olgens technici is deze de resultante a.n de jongste en de beste technische prac- 'jk op het gebied der marine-radioverbindin- »*n en belichaamt zij alle voor de veiligheid schip en passagiers van gewicht zijnde «loclerne uitvindingen. Aan boord bevinden zich twee radiostations, plusminus 250 M. van elkaar verwijderd, v .ardoor een afstand werd bereikt, die het mogelijk maakt, dat gelijktijdig kan geseind ei ontvangen worden, zonder dat hierdoor onderlinge storingen worden teweeg gebracht, deze diensten kunnen dus geheel onafhankelijk van elkaar functionneeren, wat natuurlijk vooral de algemeene vèiligheid ten goede komt. Aldus staat nog immer voor onzen geest het trotsche drijvende paleis, de zeestad, die wij gezien en bewonderd hebben en van wel ker inwendige accomodatie wij een korte spanne tijds de wondere genietingen mochten smaken NEW YORK, 1 Juni. (R.O.) De „Queen Mary" is om 14 uur 10 (Greenwichtijd) in het quarantine-dok aangekomen. De Oceaan-reus werd geëscorteerd door verscheidene vliegtuigen en een groot aantal vaartuigen. De officieele delegaties begaven zich direct aan boord, evenals de vele journalisten en persfotografen. Offioieus wordt yerklaard, dat de „Queen Mary" den afstand tusschen Bishop Rock en het lichtschip Ambrose heeft afgelegd in 4 dagen, zes uur en 39 minuten, d.i. met een ge middelde uursnelheid van 29,13 knoopen. De „Normandie" heeft indertijd denzelfden afstand afgelegd in vier dagen, drie uur en vijf minuten, hètgeen neerkwam op een ge middelde uursnelheid van 29,640 knoopen. De „Normandie" behoudt dus het „Blauwe lint". De geheele reis is door de „Queen Mary" afgelegd in den officieelen tijd van vier dagen, twaalf uur en 24 minuten met een gemiddel de snelheid van 29,13 knoopen. Er ontstond bij het binnenvaren in de ha ven van New-York een hachelijk moment, toen een sleepboot met de „Queen Mary" in aanraking kwam en daardoor bijna omsloeg. Toen het schip de kade naderde, bemerkten de toeschouwer®, dat een gedeelte van de verf nabij de waterlinie aan stuurboordzijde was afgeschilferd. Den eersten Pinksterdag heeft de „Queen Mary" met het oog op den dichten mist voort durend met sterk vermin-derde snelheid moe ten varen. Op sommige oogenblikken werd de snelheid tot de helft verlaagd en vaak tot een minimum beperkt. Toen het schip einde lijk den mist verliet, kwam het in een gebied van hevigen regenval, zoodat de scheepssi- renen, hoewel niet meer aanhoudend, toch met tusschenpooizen loeiden. Het schip maak te toen een snelheid van 29,15 knoopen. De hoop, om het snelheidsrecord van de „Nor mandie" te breken, had men toen evenwel reeds laten varen. Nieuw record van de „Normandie'., LONDEN, 1 Juni. (R.O.) Volgens een be richt uit Parijs heeft de „Normandie", die vanmiddag uit New York te Le Havre is aan gekomen, op het laatste deel van haar reis 32 knoopen gehaald. Dit beteekent voor het Fransche zeekasteel een nieuw record. De grootste tot dusverre behaalde snelheid be droeg 31,55 knoopen. CORRESPONDENT). Voor België was het vandaag een slechte politieke Zondag. De politieke crisis heeft zich aanmerkelijk toegespitst. Van Zeeland heeft de opdracht tot kabinetsformatie geweigerd. De koning heeft geen gevolg gegeven aan zijn aanvankelijk ter kennis van de pers gebracht voornemen, om de Pinksterdagen in zijn villa „Roemsh Laoet" aan de kust door te brengen en zijn consultaties voor de samen stelling van een nieuwe regeering tot Dinsdag uit te stellen. Is het 't slechte weer, dat den koning te Brussel heeft gehouden, of moet het veranderen van zijn plannen aan feiten van diepere beteekenis worden toege schreven? Wij meenen, dat dit laatste het geval is, want de politieke toestand zooals hij zich thans afteekent is, voor wie de dingen met aandacht volgt, allesbehalve rooskleurig. Ras Nasiboe, links, een der bevelhebbers van 't Zuidelijk Abessynsche leger arriveerde eergisteren in Marseille, wa ar hij door den consul van zijn land werd begroet. BERLIJN, 30 Mei. (R. O.) De kerkeraad van de confessioneele (oppositioneele) kerk heeft een verklaring opgesteld, welke op den eersten Pinksterdag tijdens alle diensten zal worden voorgelezen en waarin in krachtige termen de onafhankelijkheid van de kerk wordt vastgelegd. „De wereld maakt zich meester van de gemeenschap van Jesus Christus", aldus de verklaring. „Onze kinderen worden overgele verd aan een anti-christelijk bijgeloof. Met zulk een bedreiging voor oogen mag niet ge zwegen worden. Laat geen menschelijke be dreiging of menschelijke macht u uw over tuiging ontnemen." DE wijziging in de sovjet-Russische godsdienstpolitiek, welke deu laatsten tijd druk is besproken en waarvan sommige iets goeds verwach ten, beteekent in werkelijkheid geen verbetering van den toestand, doch slechts een overgang naar fijnere en daarom des te gevaarlijker methodes. In de groote bevolkingscentra is de pressie van de anti-godsdienstige politiek zoo sterk, den velen verhinderd worden de kerk te be treden. Van de provincie-steden en -dorpen, waar het geloof diep geworteld is en zonder het gebruik van geweld niet uitgeroeid kan worden, kan niet hetzelfde gezegd worden. De mildere houding der autoriteiten ten op zichte van de boeren mag evenwel niet uit gelegd worden als een bewijs van de ver draagzaamheid der sovjet-regeering. Op zui ver tactische gronden doet deze haar best, het godsdienstig gevoel der geloovigen niét te kwetsen daar, waar een sterke reactie verwacht kan worden. Daar echter de godloozen tegen het einde van 1937 alle kerken verwoest willen hebben of bestemd voor andere doeleinden, heeft men, naar Kipa uit Moskou meldt, zijn toevlucht genomen tot een indirecte methode, waar mede hetzelfde doel wordt bereikt, doch wel ke uiterlijk minder opvalt. In dienst van de anti-godsdienstige politiek zijn namelijk gesteld de fiscus, het gebruik van moreel geweld, „volksstemmingen" en het gelasten van onnoodige herstelwerkzaam heden aan de kerkgebouwen. 1. Iedere kerk wordt door de plaatselijke sovjet belast met een grond- en gebouwbe lasting. Deze belasting wordt van jaar tot jaair verhoogd, is zij op den vastgestelden termijn niet betaald, dan wordt een aanzien lijke toeslag geëischt. Indien aldus de beta ling der belasting een onmogelijkheid ge worden is, dan wordt de kerk wegens „niët- betaiing van belasting" gesloten. 2. Daar in Rusland religieuss vereenigin- gen geen burgerrechten bezitten, is iedere kerk in handen van een commissie van twin tig personen, die voor de wet verantwoorde lijk zijn en voor de financieele verplichtingen van de kerk moeten opkomen. Indien nu het motief „niet-betaling van belastingen" niet aangevoerd kan worden, onderneemt de Ge- poe een grootsch opgezette intimidatie-cam pagne verhooren, beschuldigingen van te- gen-revolutionnaire acties, enz.), tot tenslot te niemand meer bereid is, ltd te blijven van de commissie van twintig. Daar wordt de kerk eveneens geconfisqueerd. 3. In eenige plaatsen organiseert de Ge- poe ook met de haar eigen middelen een soort „volksstemming", welke de sluiting der kerk eischt. 4. Even doeltreffend is het eischen van onnoodige herstelwerkzaamheden, d.w.z. de Gepoe treedt in het geweer ten behoeve van ,,de openbare veiligheid" en laat door haar geschikt bevonden architecten enorme re paratieplannen ontwerpen. De commissie van twintig blijft dan niets anders over dan de enorm hooge bedragen voor de uitvoering van deze fantastische reparaties op te bren gen, of de kerk op te geven. Gewoonlijk zal natuurlijk het laatste het geval wel zijn. Frossart, de minister van arbeid heeft mede gedeeld, dat de onderhandelingen tusschen de werkgevers en de fabrieksarbeiders voort duren en dat een voorlpopig accoord is be- Na een onderhoud met Frossard verklaar de Richemond, voorzitter van de werkgevers- groep in de metaalindustrie: Zoodra het mee- rendeel der fabrieken door de stakers zal zjjn ontruimd, zullen wij, in tegenwoordigheid van minister Frossard, onderhandelingen openen met de gedelegeerden der arbeiders over het sluiten van een collectief arbeidscontract. Intusschen zijn in verschillende metaalfa- brieken rond Parijs accoorden tot stand ge komen, o.a. bij Farman. Bij Citroen is het werk nog niet hervat. In de chemische industrieën daarentegen dreigt de stakingsbeweging zich uit te brei den. Volgens een telegram is een accoord bereikt met de metselaars, cement- en grond werkers. Deze arbeiders hebben bijna al hun eischen zien ingewilligd ten aanzien van het collectief contract, dat zij vroegen. De grondwerkers hebben het werk heden morgen hervat, de eementmakers en metse laar» v zullen -Dinsdagmorgen weer aan den arbeid gaan. Junod, gedelegeerde van 't intern. Roode Kruis meldt, dat een vliegtuig het kamp heeft ontdekt van het Zweedsché Roode Kruis nabij den Hadakumbi, in de provincie Bali, 150 K.M. ten Noord-Oosten van Dolo. Het vliegtuig heeft een brief uitgeworpen, waarin den Zweden wordt bevolen, naar Addis Abeba terug te keeren. BEUTHEN, 30 Mei. (D.N.B.) Naar de di rectie van de Castellengo-mijn te Marinschau meedeelt, zijn bij de mijninstorting van j.l. Donderdagmorgen vier mijnwerkers om het leven gekomen. Van de zes bedolven werk lieden konden er twee met lichte verwondin gen gered worden. De andere vier vonden den dood. PARIJS, 30 Mei. (R.O.) Heden is het 33ste nationale congres van de socialistische partij geopend. De eerste zitting was zuiver formeel doch morgenmiddag zullen de besprekingen over den politieken toestand en de houding van de partij in de nieuwe kamer aanvangen. De discussies zullen ook Maandag worden voortgezet. Leon Blum zal het woord voeren. PARIJS, 30 Mei. (R.O.) De Fransche so cialistische kamerfractie heeft vanmorgen vergaderd en bij acclamatie besloten tot hand having van Léon Blum in zijn functie van voorzitter en van Vincent Auriol in de functie van algemeen sécretaris der partjj. Een communiqué werd gepubliceerd, waar in de fractie haar absoluut vertrouwen in den voorzitter uitspreekt, om in samenwerking met alle meerderheidspartijen het. program van het volksfront te verwezenlijken. Op voorstel van Salengro'nam de verga dering vervolgens eenstemmig een motie aan, waarin de wensch wordt geuit, dat de par tijen van het volksfront slechts tot het ne men van een initiatief in het parlement over gaan na overleg met de andere groepen van links en na met hen tot overeenstemming te zijn gekomen. De bedoeling dezer motie is blijkbaar te voorkomen, dat een lawine van wetsvoorstellen worden ingediend, zooals de communisten reeds, middels een communiqué, in het vooruitzicht hebben gesteld. Naar Reuter uit Parijs seint heeft de se cretaris der communistische partij een schrij ven doen toekomen aan het nationale con gres der socialistische partij, waarin aller eerst wordt gezegd, dat een regeering onder socialistische leiding kan rekenen op den vol komen steun der communisten voor de ver wezenlijking van het programma van het volksfront. Verder wordt in den brief het volgende verklaard: „Talrijk zijn in uw partjj degenen, die als wij van meeming zijn, dat de regeering van morgen zal moeten worden gesteund in het parlement door de meerderheid, die het volksfront vormt en in het geheele land door volksfront-comité's, die de arbeidende bevol king in zich opnemen. Deze comité's zijn onmisbaar voor een vruchtdragende samenwerking". De communisten hernieuwen vervolgens hun voorstellen betreffende het tot stand brengen van een organische eenheid en zeg gen het te betreuren, „dat hun pogingen ten gunste van een internationale eenheid van actie stuiten op de herhaalde weigeringen der leidersvan zékere partijen, die zijn aange sloten bij de socialistische internationale Tenslotte wordt in het schrijven voorge steld, binnenkort een conferentie van verte genwoordigers der beide partijen en der so cialistische internationale te doen plaats heb ben ter bespreking van een nieuwe poging, om datgene, wat in Frankrijk mogelijk is ge bleken, overal te doen geschieden. Op Pinkster-Zondag is in alle katholieke kerken van Duitschland een Herderlijk benrij- ven voorgelezen, waarin het Duitsche Episcopaat een oproep richt tot de katholieke Duitsche jeugd om trouw en standvastig te blijven in het geloof. Wij laten hieronder den volledigen tekst van het Herderlijk Schrijven volgen. Beste jongens en meisjes, jongeman nen en jonge vrouwen! „Laat ons prijzen den Vader en den Zoon en den H. Geest, laten wi) Hem loven en prijzen in eeuwigheid!" Zoo bidt onze H. Kerk op het feest der Allerheiligste Drieëenheid. Op dien dag viert de Kerk dat hoogheilig en onbegrijpelijk Ge heim, dat het middelpunt vormt van geheel ons Christelijk Geloof en leven: De H. Drie eenheid en onverdeelde eenheid van den Vader en den Zoon en den H. Geest. Het leven en bidden der Kerk is een voort durende verheerlijking van de Allerheiligste Drieëenheid. Zij laat geen dag voorbijgaan zon der telkens weer te herhalen: „Eere zij den Vader en den Zoon en den H. Geest". Maar eens op een jaar heeft onze H. Kerk een af zonderlijke Zondag tot het feest der Aller heiligste Drieëenheid bestemd, waarop zij op bijzondere wijze getuigt van de heerlijkheid der eeuwige Drieëenheid en waarop zij „die eenheid in de macht der Majesteit aanbidt Zoo moet ook, jonge Christenen, uw geheele leven een levendige eerbetuiging Gods zijn, en iedere dag en ieder werk moet begonnen en besloten worden in den Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes. Want uw leven is vanaf den dag van uw Heilig Doop sel geheel en al door de Allerheiligste Drie eenheid geheiligd, door de H. Sacramenten en zegeningen, die U in Naam van den Drie eenigen God worden uitgedeeld. Zooals de Heilige Kerk haar voortdurende lofprijzing Gods samenvat in het Te Deum van het feest der Allerheiligste Drieëenheid, zoo moet ooi gij, als kinderen der Kerk dezen feestdag maken tot een dag van heerlijke geloofsbe lijdenis en van een bijzondere lofprijzing Gods. Daarom roept uw Bisschop .daarom roepen uwe Priesters u allen op, om bij gelegenheid van 'het feest der Allerheiligste Drieëenheid, openlijk uw geloof te belijden en God te prij zen. Gij allen wordt op de meest hartelijke wijze uitgenoodigd, gij allen die kinderen zijt van onze H. Kerk, allen die gedoopt zijn in den Naam van den Drieëenigen God en die in Gods Genade wilt leven! Volgt de roepstem van onze H. Kerk en van uwe ïïerders! Laat heel de jeugd der parochie gemeen schappelijk op den morgen van het feest der Allerheiligste Drieëenheid samenkomen om het H. Offer te vieren en tot de H. Tafel te nade ren! Komt in diezelfde gesloten eenheid des geloofs en des gebeds naar de Kerkelijke bid stonde des middags of des avonds, wanneer uwe zielzorgers u oproepen! Komt allen, gjj, die bewuste jonge Christe nen wilt zijn, om uw geloof te belijden in den Drieëenigen God, komt om Hem te loven, „omdat Hij barmhartigheid aan ons bewezen heeft!" Door uw gemeenschappelijk optreden zal uw feest op Drievuldigheids-Zondag van dit jaar een Credo zijn, dat iedereen moet hooren, een overtuigd blij Gloria! En bidt den Vader en den Zoon en den Hei ligen Geest om de volheid van Zijn erbar mende genade en liefde, bidt en smeekt in nederig geloof en in vast vertrouwen voor het welzijn van onze jeugd, ons volk en onze H. Kerk, opdat alle jonge Christenen in hei ligen trots op hun geloof en in jeugdige blij heid over Gods genade opgroeien, opdat Chris tus' Rijk zich uitbreide in ons land, en ons volk moge blijven een volk Gods in den Naam van den Vader, den Zoon en den H. Geest! GIBRALTAR, 30 Mei. (R.O.) De negus is hedenochtend vroeg opgestaan. Hij liet zich een Engelsch ontbijt serveeren en alle En gelsche kranten brengen. Vervolgens sloeg hij met een verrekijker de bewegingen van de oorlogsschepen en van militaire vliegtui gen gade. Toen hij een werkvrouw bemerkte, die bij zijn appartementen haar bezigheden verricht te, gaf hij haar een pond sterling. Aan den correspondent van Reuter ver klaarde hij, nog geenerlei politiek plan van actie gemaakt te hebben voor de toekomst. Aan een vertegenwoordiger van Havas ver klaarde de negus, dat hij voornemens was eenigen tijd rust te nemen tot herstel van zijn gezondheid. Hij zal in Southampton van boord gaan en per trein naar Londen reizen. De negus verklaarde getroffen te zijn door de hartelijke ontvangst in Gibraltar. Gevraagd naar zijn toekomstplannen zeide de keizer, dat hij dienaangaande nog geen beslissing had genomen. LONDEN, 30 Mei (A. N. P.) De „Daily Herald" bevestigt, dat sir Elly Kadoorie, de bekende bankier en industrie-magnaat, een man van onmetelijken rijkdom, gastheer zal zijn van den negus. De negus en Sir Elly hebben elkander nog nimmer ontmoet. Haile Selassie wordt Woensdag te Londen verwacht. Sir Elly vertoeft met zijn beide zoons m China, waar hij te Sjanghai den meesten tjjd vertoeft. Zijn woning te Londen, Prinses-Gate Knightsbridge, ligt juist naast de Abee- sijnsche legatie. Door den tuin zullen de beide huizen rechtstreeks met elkander verbonden worden. Kadoorie was in geen 2% jaar te Londen. Zijn naam luidt voluit Eleazar Kadoorie. In 1867 werd hij te Bagdad geboren, in 1927 werd hij tot Britsch onderdaan genaturaliseerd. Vooral in het nabije en het verre Oosten heeft Kadoorie met zijn broer scholen en zie kenhuizen gesticht. In het Palazzo Viminale is onder voor zit Lerschap van Mussolini de ministerraad bijeengekomen, teneinde een reeks maatre gelen te bespreken voor de organisatie van ItaliaansGh Ethiopië. In de eerste plaats is besloten tot den bouw van een nieuwe stad Addis Abeba. Een reeks decreten inzake de voorwaarden voor den grondverkoop maakt grondspeculaties onmogelijk. Besloten werd, dat de njeuwe stad een uitgebreide tuinstad zal worden, terwql uitgestrekte wijken voor de ambtenaren be schikbaar zullen blijven. De militaire luchtdienst tusschen Mogadis cio, Addis Abeba en Eritrea functkxrmeert thans reeds regelmatig driemaal per week. Tevens wordt de aanleg van een grooten weg overwogen, welke Eritrea en Somaliland moet verbinden. De regeering heeft den uitvoer van zilveren thalers en edele metalen verbo den. Besloten is verder tot de vorming van een autonome afdeellng met een beginkapitaal van 100 millioen Ure, om de openbare wer ken in Abessynië te financieren. Tevens werd een wetsontwerp goedgekeurd, om den in Oost-Afrikia gevallen Italiaanschen studen ten het doctoraat en diploma toe te kennen. Maandag 1 Ju™ a-s- zal de ministerraad de besprekingen voortzetten. TOKIO, 30 Mei. (D. N. B.) Naar het Domei-agentschap bericht, heerscht op het departement van bui- tenlandsche zaken in de Japansche hoofdstad een felle opwinding over den aanslag op een Japanschen mili tairen trein hij Tientsin. Deze gebeurtenissen bewijzen, zoo wordt betoogd, hoe noodzakelijk de versterking der Japansche garnizoe nen in Noord-China is, waartegen de regeering van Nanking telkens haar ongemotiveerde protesten laat hooren. De Nanking-regeering zou beter doen, zich niet zoo volkomen passief te ge dragen ten aanzien van de anti-Japan- sche manifestaties in het Chineesche rijk- Zeker is, aldus de meening te Tokio, dat invloedrijke kringen der koeomin- tang met den jongsten aanslag en met de tegen Japan gerichte^ betoogingen instemmen. Japans eerste taak zal het zijn, den achtergrond dezer anti- Japansche vergrijpen op te helderen. TIENTSIN, 30 Mei. (R.O.) Generaal Soeng Tsje Yoean, de voorzitter van den raad der half autonome provincies Hopei, en Tsjahar, zou zijn afgetreden. De reden is nog niet be kend. De Zweedsche kapitein Tamm, die bij den negus dienst heeft gedaan als leider der Ethiopische krijgsschool, is in Zweden terug gekeerd. In een intervieuw met de pers heeft hij over zijn bevindingen in het Abessijnsche rijk de volgende verklaringen afgelegd'. „Al moeten we het verdwijnen van het on afhankelijk rijk in Afrika betreuren, zeker is, dat het Abessijnsche volk, en speciaal dat gedeelte ervan, dat het land bebouwt, thans een gelukkiger toekomst tegemoet gaat. Het Ethiopische volk Is zonder veel te genstand bereid de Italianasche overheer- sching te aanvaarden, in de hoop op een beter lot en die hoop is ongetwijfeld gerechtvaar digd." Volgens kapitein Tamm zal de pacificatie der nog te bezetten gebieden den Italianen weinig moeilijkheden bereiden. De bevolking der provincie Jimma.b.v.. die zeer rijk is aan goudmijnen, is den Italianen sympathiek ge zind. Spreker wilde niet ontkennen, dat de in Ethiopië resideerende Zweden langen tijd op timistisch gestemd waren, wat betreft de overwinningskansen der Abessyniërs, in wer kelijkheid was dit einde onvermijdelijk. „De Ethiopiërs" aldus de kapitein, „zijn zeker goede krijgers, maar het zou overdreven zijn van hen te zeggen, dat ze ook goede soldaten zijn". De douane Aken is een belangrijke smokkelaffaire op het spoor gekomen. Verscheidene personen zijn gearresteerd. Zij worden beschuldigd van vervalsching van chèques en paspoorten. De geldbedragen, welke op frauduleuze wijze over de grens gesmokkeld zijn, zouden zeer aanzienlijk zijn. LONDEN, 30 Mel. (A.N.P.) De „Daily Te legraph" meldt uit Praag, dat de Duitschera de Belersch-Tsjechische grens met koorts achtige haast miUtair versterken. Van Lands hut af worden alle autowegen, welke naar de grens leiden, verbreed. Veel nieuwe wegen zijn in aanleg. Wanneer deze gereed zijn, zal het geheele Noord-Ooste lijk deel van Beleren, dat langs de Tsjechi sche grens is gelegen, voorzien zijn van een militair wegennet. Van Landshut af wordt een aantal onder grondsche forten aangelegd, welke spoedigj gereed zullen zjjn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3