„GROOTE MANOEUVRES VOOR DE REVOLUTIES Stijgende onrust onder het Fransche publiek. VRIJDAG 5 JUNI 1936 UITSLAANDE BRAND AAN DE KARNEMELKSHAVEN. Chauffeur in hechtenis genomen. WEGENS DOOR NALATIGHEID BRAND VEROORZAKEN. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. BURGERLIJKE STAND. MAASSLUIS. HILLEGERSBERG. BIJEENKOMST R.K- STAATS PARTIJ. Kap. Drost over „Katholicisme en politiek. dienstmeisje uit het raam gevallen. DE BRUG OVER DE ROTTE. BERKEL EN RODENRIJS. DE NIEUWE DRUIVENREGELING. Het Westland protesteert tegen de maatregelen van de Centrale. DE TOESTAND VAN UUR TOT UUR ERNSTIGER. Vrees voor stillegging cler openbare diensten. zich in het Noorden uit. Ook het Westen is reeds aangetast, terwy'l de stakingen in het Zuiden eveneens toenemen. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. PROVINCIAAL WEGENPLAN IN ZUIDHOLLAND. In den afgeloopen nacht te ongeveer kwart over twee is brand uitgebroken in een zol derkamer op de vierde verdieping van pand no. 7 aan de Gedempte Karnemelkshaven, al waar is gevestigd het pension van mej. P. J. M. Koster-Geene. De brand is ontstaan doordat een kostganger, de 30-jarige chauf feur H. G. in de achterkamer van de vierde verdieping hoogstwaarschijnlijk op bed een sigaret heeft liggen rooken. Hij is dan ook door de politie in hechtenis genomen wegens het door nalatigheid brand veroorzaken. Het vuur greep vrij snel om zich heen en toen de brandweer ter plaatse verscheen, stond de kamer in lichte laaie en sloegen de vlammen, die zich een weg hadden gebaand door een koekoek naar het dak, reeds uit de kap. Met twee stralen op de waterleiding van de slangenwagens 16 en 15 is het vuur ge- bluscht onder leiding van brandmeester J. M. Corbeth en hoofdman L. A. van Gasteren, die tijdens de blussching door scherven van een ruit zijn rechterhand verwondde, welke door een lid van de E. H. B. O. werd verbonden. De achterkamer op de vierde verdieping, de gang en de kap brandden uit. De tweede en de derde verdieping kregen veel water schade. De verschillende pensiongasten alsmede de familie Koster hebben zich tijdig in veiligheid weten te stellen. Verzekering dekt de schade. Aanwezig waren nog de slangenwagens 17, in reserve afgepakt, 19 en 14. (Zitting van 4 Juni). Ontrouwe meesterknecht. Een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek van de preventieve hechtenis heeft het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schut ter geëischt tegen den 46-jarigen meester knecht P. K. gedetineerd, die zich in het tijd vak van 1 December tot 1 Maart had schul dig gemaakt aan verduistering. Verdachte had het beheer gehad over de goederen, die voor de firma Wanders in een loods te Charlois waren opgeslagen geweest. Het vertrouwen, dat zijn patroons in hem ge steld hadden, had verdachte schandelijk mis bruikt, want verscheidene malen heeft ver dachte toegelaten, dat er een handwagen in de loods werd gereden, die geladen werd met zakken erwten en die daarna weer vertrok. Van de opbrengst van die erwten had ver- --dachte een" de® -gekregen. - Mr. H. Schadee heeft in zijn pleidooi nog op eenige verzachtende omstandigheden ge wezen. Vervolgens heeft terechtgestaan de 38-jari- ge havenarbeider C. v. d. S. recidivist en ge detineerd, die zich schuldig gemaakt had aan diefstal van zakken erwten uit de loods van de firma Wanders. Het bleek, dat v. d. S. reeds meermalen met een wagen naar de loods was gekomen, doch dan werd hü steeds geholpen door den vorigen verdachte, die de deur voor hem opende en tevens meehielp met het opladen van den wagen. Op 6 Maart ech ter had K. zijn medewerking er toe beperkt, om de deur van de loods te openen. Verdachte kwam toen op een oogenblik, dat K. niet aanwezig kon zijn. Toen hij de deur open vond, wist hij zichzelf wel te helpen. Het O. M. wilde bij het opleggen van straf rekening er mee houden, dat het geheele plan van dezen verdachte is uitgegaan. Tegen hem eischte het O. M. 1 jaar gevangenisstraf, eveneens met aftrek van de preventieve hech tenis. De verdediger mr. K. W. Zieleman was van oordeel, dat niet was komen vast te staan, dat deze verdachte het plan tot de diefstal len geopperd heeft. Pleiter drong op een cle mente straf aan. Uitspraken 18 Juni. Principieele visscherij-kwee tie. De 59-jarige visscher C. J- T. was in be roep gekomen van een vonnis van den kan tonrechter alhier, waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete, terwijl tevens zijn netten verbeurd verklaard waren, omdat hij in de Waalhaven zou hebben gevischt, zonder dat hij in het bezit was van een vergunning van wege de gemeente. Deze zaak is al vroeger bü de rechtbank in behandeling geweest, waarbij verdachte had beweerd, dat hij niet in de Waalhaven was geweest doch op water, dat in eigendom toebehoort aan het Rijk, zoodat verdachte kon volstaan met de Rijksvergunning, die hij bezat. Ten einde uit te maken of de plaats, waar verdachte met zijn bootje was aangehouden in eigendom toebehoort aan de gemeente, dan wel aan het Rijk, heeft de rechtbank, daar toe door de Rivierpolitie in staat gesteld, een onderzoek ter plaatse ingesteld. Na deze plaatsopneming heeft in de daar op gevolgde rechtzitting, de commies ter secretarie C. Lagerwey eenige toelichtingen gegeven op de overdracht van gronden, toen in 1910 de Waalhaven werd gegraven. Bovendien legde getuige het contract over dat in 1926 tusschen Rijk en gemeente is ge sloten en dat inhoudt, dat de gemeente over enkele strooken grond en water afstand van haar rechten doet, waaruit valt af te leiden, dat de gemeente haar rechten op de andere gedeelten ten volle handhaaft. Het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter heeft in zyn requisitoir er op gewe ien, dat betreffende de eigendom van het watér, waarin verdachte visschende is aan getroffen vast staat, dat de gemeente haar rechten niet aan het Rijk heeft overgedragen voor wat betreft de toegang van de Waalha ven, zoodat verdachte veroordeeld moet wor den. Het O. M. wil deze zaak als een princi pieele beschouwen en het eischt met vernieti ging van het vonnis, dat verdachte schuldig verklaard zal worden, doch zonder oplegging van straf. Verdachte kan zich er bij neerleggen, als hij dan z'n inbeslaggenomen netten terug krijgt.. Aangiften van 4 Juni 1936. BEVALLEN: M. A. Fonsioen geb. v. Leeuwen z. M. Soeteman geb. Gebuis z. J. H. Smit geb. van Gent d. M. S. Graaf geb. Kroos-wijk z. C. M. Devrauw geb. Pelgrim d. M. Verkerk geb. van Winkel z. M. J. W. Tiele- man geb. de Willigen d. L. ten Bokkel geb. Hoogendoorn d. D. Verheij geb. van Dam d. H. Aartse geb. van de Burg z. J. van Dalen geb. Niedeveld z. F. v. d. Velden geb. Lauer d. J. W. v. d. Leer geb. v. d Graaf z. A. H. C. Versloot geb. Eeftens z. M. 9. C. van Tiel geb. Schellekens d. M. Oostrum geb. Schilperoord d. J. T. van Roovjen geb. den Otter d. W. van Gemert geb. Roos z. M. E. Bras geb. Gonlag d. G. vani Kleeff geb. Gebraad z. M. Rabenort geb. Lems d. F. C. de Haan geb. Alken d. M. Wensveen geb. Kerkhof d. L. G. Schouten geb. Scholz z. B. v. d. Graaf geb. Sterren burg z. A. V. d.. Wal geb. de Kunder d. J. Waard geb. Kaptein z. J. Peters geb. van Huffel d. J- A. Bakker geb. v. d. Voorn d. A. H. Leeuwangh geb. v. d. Berg z. M. W. More geb. de Beun d. M. T. Schuytten geb. Stane d. A. v. d. Klift geb. Commys z. ONDERTROUWD: W. Paszehr jm. 29 j. en L. Krieger jd. 35 j„ van Speykstraat 163a A. P. Steenpooi-te jm. 30 j. en C. J. van Kleteff jd. 28 J„ Johannesburg (Z.-Afr.) S. P. B. v. d. Akker jm. 22 j. en M. Kruit jd. 17 j., 2e Lombard straat 64 J. A. Arkesteijn jm. 24 j. en H. J. van Hees jd. 22 j., Dijkstraat 40a H. Bakker jm .26 j. en J. H. C. Boogmans jd. 33 j., Sophia- straat 39a L. van Belle jm. 25 j. en A. H. Liefheid jd. 18 j., Schulpweg 27 E. x. den Bent jm. 23 j. en A. M. Zwart jd. 19 j., Fredèrik- straat 160/la A. Beukelman jm. 29 j. en J. J. v. d. der Goes jd. 33 j.. Asterstraat 7!>b W. C. van Beveren jm. 23 j. en L. K. I. de Bruin jd. 22 j., Brouwershaven E. G. A. A. Beijn jm. 30 j en M.- J. 't Lam jd. 21 j., Tuindersstraat 114b. E. J. M. Bezemer jm. 27 j. en M. S. den Boer jd. 30 j., Vierambachtstraat 42a T. Le Blanc jm. 2 2j. en J. Kip jd. 20 j., Goudscheweg 135b. J. J. Blom jm. 31 j. en L. Heerebout jd. 31 j., Bonaventurastraat 65a G. J. Blom- mers jm. 27 j. en M. C. v. der Velden jd. 24 j., Hooge Boezem 13a. A. d.e Boer jd. 22 j. en H. Vellinga jd. 20 j, Rubroekstraat 79c. C. L. Bolfln jm. 26 j. en B. Bloeme jd. 26 j. p/a Heer- jansweg 25 A. de Boom jm. 25 j. en A. M. Oorebeek jd. 23 j., Pietermanstraat 23 D. Botterman jm. 28 j. en L. S. Lockhorst jd. 21 j-, Eleonorastraat 58 J. Collen3 jm. 21 j. en A. J- Gort jd. 18 j., Sophiastraat 52c. I. Coster gesch m. 30 j. en T. P. Kollen gesch. 27 j., Gouverne- straat 4b. G. Delwell jm. 26 j. en E. den Hertog jd. 21 j., Lambertusstraat 165b. F. van Dijk wedr. 55 j. en A. M. S. Huigen wede. 53 j., Schie- damscheweg 252b. L. v. der Eist jm. 24 j. en C. H. Andriessen jd.' 21 j., Rubroekstraat 56 P. Faas jm. 25 j. en A. H. J. Sassen jd. 21 j., van Speykstraat 126c. J. C. van Gent jm. 21 j. en J. J. v. der PluUm jd. 18 j., J. v. Effenstraat 172 G. B. Gordijn jm. 22 j. en A. J- v. den Bosch jd. 22 j., Nic. Zasstraat 8a L- Groene- veld jm. 26 j. en W. M. Zomers jd. 21 j., Baarn A. J. Harte jm. 24 j. en S. M. G. Ronteltap jd. 21 J.,/Schiedam J. Hoegge jm. 22 j. en C. Bogaards jd. 21 j., Schiedam J. G. Homan jm. 22 j. en L. H. W? M. Tenthof van Noorden jd. 24 j., Joubertstraat 57b. J. de Hooge jm. 27 j. en C. M. Koppelle jd. 24 j„ Oostzeedijk 204b. J. A. Huizer jm. 24 j. en F. Kornet jd. 22 j., Hendrik Ido Ambacht T. Jacobs jm. 32 j. en E. P. M. Waare jd. 25 j., Middelharnis J. Kemp jm. 27 j. en J. C. v. der Starre jd. 23 j., Adrianastraat 76a N. de Klerk jm. 25 j. en J. W. v. Ankorven jd. 18 j„ Ael- brechtskolk 49 H. J. Kroone jm. 27 j. en C. Koelhof jd. 26 j. J. v. Loonslaan 31a B. J. van Berghem jm. 31 j. en T. Kalkman jd. 24 j„ p/a. Maaskade 127b. P. J. Wildbret jm. 27 J. en T. Sterrenberg jd. 24 j., Vlissingen A. Leeuwen- stein jm. 21 j. en J. v. d. Steen jd. 21 j„ Schuijt- straat 118 M. van Luik jm. 25 j. en T. v. den Sigtenhorst jd. 20 j., Walravenstraat 19 P. Mars jm. 28 j. en G. E. C. Voorwinden jd. 25 j., Schoonbergerweg 70a J. Mastenbroek jm. 29 j. en M. J. L. Bock jd. 26 j., Atjehstraat 17a S. J. H. Meuleman jm. 25 j. en P. A. van Heset jd. 25 j., van Brakelstraat 3b. A van Nes jm. 25 j. en P. v. der Linden jd. 23 j., Heenvlietstraat 13b. B. Nieuwenhuizen jm. 27 j. en E. Lauser jd. 31 j., Ketenstraat 48b. A. Noordzij jm. 27 j. en H. Koster jd. 23 j-, Zuidhoek 1523/ J- W. Overgleeft jm. 29 j. en M. Schefie! jd. 16 j-, v. Meekerenstraat 67a. A. Plomp jm. 26 j. en C. Limburg jd. 20 j., Aegidiusstraat 47b. E. Poude- royen jm. 27 j. en S. Geleönse jd. 28 j., Amsterdam C. van der Rete jm. 26 j. en S. M. Roijers jd. 24 j., Speelmanstraat 88b. A. R. Rickhoff jm. 24 j. en A. M. van Bavel jd. 25 j, K. de Steuteplein 4b. J.- -de -Roode jnr. -8T j- en I. J. M. Vermast gesch. vr. 38 j., Josephstraat 174a A. Ruijbroek jm. 31 j- en J. Bol jd. 28 j., Adamshofstraat 206b. A. S. de Rijke jm. 28 j. en A. de Graaf jd. 28 j., Hollandschestraat 20b. P. van Sabben jm. 26 j. en M. c. Holst jd. 21 j, Oostplein 14 J. Sanders jm. 23 j en M. E. van Leenen jd. 22 j., Oostvoornschestraat H. F. J. van der Somme jm. 26 j. en R. R. van Santen jd. 23 j., Wolphaertsbocht 147b. P. Sprmgehng jm. 26 j. en C. Joppe jd. 22 J„ Meiendaal 244 J. H. Straetemans jm. 29 j. en A. W. Brusi jd. Agniesestraat 82a C. F. de Vree jm. 22 j en W. van Gelder jd. 18 j., 2e Balsemienstraat 24b. C. J. J. Wolters jm. 31 j. en S. E. Blom jd. 23 j.. Schippersstraat 54b. C. A. Kouba jm. 25 j. en W. J. de Swart jd. 20 j.. Putschelaan 128a C. J. Bronner jm. 23 j. en P. W. v.Evfnat ten jd. 21 j., Voetjesstraat 28b. L. J. Cramer jm. 22 j. en A. S. M. van Loon jd. 22 j., le Wan- deloorddwarsstraat 34a J Eikelenboom jm. 28 j. en M. SC. Quist jd. 26 j„ Rosestraat 382a. J. J. Erkelens jm. 22 j. en D. Jacobs jd. 30 j. Mauritsstraat 52b. H. Hiller jm. 29 j. en H. A. Jischa jd. 27 j., Kerkhoflaan 50 J. C. Krcf- fer jm. 26 j. en J. M. A. Been jd. 23 j-, Zwaans hals 245a R. Pitman jm. 26 j. en F. van Weizen jd. 25 j., Goudschestraat 69c H. v. der Sluijs jm. 27 j. en E. Sengers jd. 21 j., Bosland 24c A. H. van der Vliet jm. 19 j. en A. Lammers jd, 19 j., Mauritsstraat 10/5 P. C. Wisse jm. 25 j. en A. M. de Jong jd. 20 j., p/a. Voorhaven 9a M. J. Stedehouder jm. 22 j. en P. M. C. Serierse jd. 22 j., Berkelstraat 51b. W. Pors jm 29 j. en H. A. Bijl jd. 27 j., Wolphaertsbocht 83b. D. A. Nouwens jm. 23 j. en C. Kloot jd. 23 j., le Wandeloorddwarsstraat lc A. N. Kerk hof! jm. 31 j. en E. M. Hoekstra jd. 22 j., Rose straat 202a A. P. A. M. v. Bokhoven jm. 26 j. en C. M. Christiaanse jd. 21 j., Schulpweg 94b P. v. Hasselt jm. 26 j. en L. Snoek jd. 23 j., Tuindersstraat 6b. H. Troost jm. 21 j. en C. Lokker jd. 25 j., Ring 629/1. GEHUWD: C. C. H. de Loos jm. 27 j. en J. C. Locker jd. 19 j. H. Entrop jm. 33 j. en A. E. A. v. Baaien jd. 23 j. J. P. v. Boxel jm. 23 j. en C. A. Coerkamp jd 23 j. P. C. Volker wedr 43 j. en C. J. P. Meeuse jd. 41 j. A. Voogd jm. 28 j. en A. M. M. Vanhorick jd. 25 j. OVERLEDEN: F. F. Vüijn wedr. v. I. C. v. d. Harst 86 j. G. Laros vr. v. A. G. Lotte 57 j. F. Bogmans m. van F. de Jong 78 j. P. G. v. Dongen wedr.,v. C. J. Schouten 74 j. C. H. Berlijn m. van E. Bulier 77 j.. D. Vrees wedr. van M. G van Castel 83 j. J. C. Niesing wede. van G. Neijenhuizen 63 j. A. Schipper m. van E. M. Henkelman 57 j. p. Kranenburg wede. van M. Mijland 74 j. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor en het daar onder be- hoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Mei ingelegd 11.213.13 en terugbe taald 8.960.69. WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden deze week bij de Gem. Arbeidsbeurs ingeschreven, bedroeg 555 personen. De vorige week bedroeg dit aantal 548. IN BEWARING GESTELD. Door de politie was een Vnan ter ontnuch tering in berwaing gesteld. Het bleek dat hij nog in het Politieblad stond gesignaleerd voor 9 boete of 4 dagen hechtenis. Daar hij niet betalen kon, is hij ter beschikking gesteld. DE WINKELSLUITINGSWET. Tegen een winkelier is procesverbaal opge maakt wegens overtreding van de winkel sluitingswet. DE NUTS-SPAARBANK. Resultaten Mei 1936. Ingelegd 44.205.74. Terugbetaald 54.254.18. Meer terugbetaald dan ingelegd 10.048.44. Per 1 Juni 1936 ver schuldigd aan 4223 inleggers 1.022.394.32. De R.K. Staatspartij afd. Hillegersberg hield Woensdagavond een drukbezochte leden vergadering in de groote zaal van het Ver- eenigingsgebouw van de Parochie St. Liduina, onder voorzitterschap van den heer L. J. Heydra, waarnemend voorzitter en penning meester. De vergadering die speciaal was belegd voor de verkiezing van een voorzitter, had een vlot verloop. Tevens was voor deZe ver gadering een spreker uitgenoodigd, de Wel- eerw. Heer H. Drost, Kap. te Rotterdam. Het resultaat der stemming was, dat met meer dan 4/5 der uitgebrachte stemmen, de heer H. Brink tot voorzitter werd gekozen. Hierna werd door den waam. voorzitter de verdere leiding van deze vergadering aan den nieuw gekozen voorzitter overgedragen. De heer Brink sprak een woord van dank voor het in hem gestelde vertrouwen en gaf de verzekering dat hij voor de volle 100 zijn krachten zou geven aan de R.K. Staats partij. Na de rondvraag was het huishoudelijk ge deelte geëindigd en werd het woord gegeven aan Kap, H. Drost over „Katholicisme en Politiek". Allereerst gaf spreker een overzicht van den toestand, welke de wereld godsdienstig, moreel, sociaal en economisch naar den on dergang voert, als niet spoedig radicaal wordt ingegrepen. Vervolgens karakteriseerde Hij, hoe deze wantoestand historisch zoo is kunnen groeien en nu tot catastrophale uitbarstingen dreigt te komen. De menschen hebben zich losgemaakt uit de eenige gemeenschap, welke de menschen door banden van liefde en ge rechtigheid als broeders en zusters samen kan binden nJ. het mystieke lichaam van Christus, de Kerk. Daarom zijn de menschen van God en dus ook van elkander verwijderd. De mo derne stroomingen zijn daardoor mogelijk geworden, de geest van het Christendom is uit het openbare leven gebannen, en daar voor in de plaats zelfvergoding van individu, klas, volk, staat en ras. De Kerk heeft hier een wereldroeping te vervullen. De Chris telijke leer moet omvatten en doordringen de geheele samenleving, omdat het doel en van individu en van maatschappij dienst van God ia. Ook sociale en economische problemen kunnen ten nauwste den Godsdienst raken. De maatschappelijke constellatie is zoo ge groeid of vergroeid, dat alles draait om de politiek. Wil men invloed hebben in het open bare leven, dan moet men zeggingschap heb ben in de burgerlijke bestuurscolleges en dat kan men alleen door politieken invloed. Zon der politieken invloed zijn wij rechteloos, machteloos overgeleverd aan de willekeur van anderen. Zonder politieken invloed kunnen we onze sociale beginselen, onze maatschappelijke idealen, onze godsdienstige rechten, onze eischen op het gebied van volksgezondheid en openbare zedelijkheid niet verwezelijken. De bisschoppen van Mexico hebben zelf op een beschuldiging van de zijde der regeering, da/t ze zich met de politiek hadden bemoeid, ge- antwoord, dat het de grootste fout van "de Kerk in Mexico was, dat Zy zich te weinig met de politiek had bemoeid. En als de Paus waarschuwt tegen het Communisme als het grootste gevaar, hoe kunnen wij dan dat ge vaar bezweren in onze wereld zonder poli tieken invloed. Katholieke politiek moet zijn gekerstende politiek. Enis dat de poli tiek van de R.K. Staatspartij Op deze vraag antwoordt spreker: Ik spreek hier niet voor de belangen van de Staatspartij, maar voor de belangen van ons Katholieke volk en ter behartiging van die belangen dringt onze Kerkelijke Overheid aan op het bewaren van de politieke eenheid. Die groote politieke een heid bestaat praotisch alleen in de R.K. Staatspartij. Maar de Staatspartij lis geen versteend monument uit een roemrijk verleden, niet iets buiten ons. De Staatspartij zijn wy zelf, een levend lichaam, dat groeit en verandert en zich aanpast naar de eischen van den tijd. Doet de Staatsparty dit niet, dan is 't onze eigen schuld en moeten wij in ons politiek orga nism e dat tekort aanvullen. Met die eenheid staat of valt onze volksinvloed. Wanneer wij, vervolgt spreker, aandringen op politieke eenheid is dat niet, omdat wy niet begrijpen, wat er in het volk omgaat, maar juist, omdat wy den nood van het volk zoo goed kennen, juist, omdat we zoo'n zorg hebben voor de zielen, juist omdat de geestelyke en stoffe- lyke belangen ons zoo ter harte gaan. Goede Katholieken laten zich niet vangen in de strikken van socialisme of communisme maar het gevaar van het nationaal-sociaüsme sohynen nog niet allen in te zien, ondanks de waarschuwing van de Bisschoppen. En toch de eenige consequentie van nationaal-socia- lisme is openlijke of bedekte kerkvervol ging. Het consequente nationaal-sociaüsme kan niet dulden, dat het in zyn natio nale strevingen wordt gedwarsboomd door een super-nationale Instelling als de Katho lieke Kerk, al beweert men ook anders. De Kerk wil andere vrijheid, als de N.S.B. kan beloven. En hier gaf spreker tal van voor beelden uit de practyk in Duitsohland en talrijke citaten van Duitsche Bisschoppen en Duitsche regeeringspersonen. Ook haalt spre ker meerdere voorbeelden aan uit persoon- ïyke ondervinding hoe hier de N.S.B. dezelfde praktijken wil en dezelfde mentaliteit bevor dert. Kap. Drost besloot: Nu is het nog „Bewe ging" maar eenmaal aan de macht, wordt het een stistaand moeras, waarin alles wordt ge lijkgesteld en alle Katholiek leven wordt verstikt. Roepen zij; „Hou zee", wy roepen: „Hou Keric, hou school, hou Pers, hou Vry'heid". Wy dulden niet, dat we worden terugge drongen in de Catacomben. Nooit Uit dat „Nooit" is onze politieke eenheid geboren. Na een daverend applaus en een woord van dank door den voorzatter aan den spreker werd de vergadering op de gebruikelijke wyze gesloten. Gisteren verrichtte de 18-jarige dienstbode, mej. M. M., in dienst by mevr. Z., Berglust- laan 13b, werkzaamheden op de vierde étage van het woonhuis, waar zich een zolderkamer bevindt. De dienstbode zeemde de ruiten aan de buitenzyde, doch had het ongeluk zich daarby te ver voorover te buigen, buiten het raam, zoodat zij viel en nederstortte op een plat dak, een uitbouw achter de tweede étage. Daar bleef de ongelukkige, ernstig ge kwetst, een uur lang liggen. Haar mevrouw was niet thuis, en het dienstmeisje van de 2e étage verrichtte werk zaamheden aan de voorzyde van het huis. Niemand merkte het zwakke hulpgeroep op, voor er een uur verstreken was. Op dat oogenblik is er terstond geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Beer, die spoedig ter plaatse aanwezig was, constateerde dat de ongeluk kige het linkerbeen en het sleutelbeen had gebroken. Tevens bekwam zij inwendige kneu zingen en verwondingen aan hoofd en handen. Na verbonden te zijn is het meisje per zie kenauto naar het St. Franciscusziekenhuis vervoerd. Haar toestand is ernstig. Het bovenstuk van de ingestorte brug over de Rotte is gisteren door de Wit's Bergings- dienst door middel van een lier gelicht en verwijderd. De politie verzoekt ons te berichten, dat het verkeer gedurende de eerstvolgende dagen gestremd zal zijn. Van Bergschenhoek af, zal men via Rotterdam, Kralingen of den Nieuw Terbregschenweg, Terbi'egge kunnen berei ken. Lichte voertuigen kunnen de Oranje Nas- saubrug en de Linker Rottekade volgen. Het verkeer uit Gouda, bestemd voor Hille gersberg, wórdt via Rotterdam geleid. BURGERLIJKE STAND BEVALLEND. J. de Koning geb. Meuldük z, J. van Asch geb. Vermaak z. T. Mostert geb. Lejeune z- J- A. M. Draa/jers geb. Spee 'kenbrink d. P- M. Buijs geb. Valkenier z. N. J. Wildeman geb. Mul z. ONDERTROUWD: J. W. van Brero 26 j. en J Schenk 21 j., beiden alhier J. M. Weiter 25 j' Schiebroek en J. C. Moonen 24 J., alhier J A J Grootbecker 28 j., Rotterdam en H. D. Vermeijs 27 j., alhier A. F. Hage 34 j., alhier en D. J. A. Stolk 29 j., Rotterdam J. F. Nesselaar 23 j., den Helder en S. de Koning 19 1. alhier. GETROUWD: P. Strooband 26 j., alhier en M. C. de Bruin 19 j., Rotterdam P. J. Langezaa) 24 1 Diemen en W. H. Reitsma 20 j., alhier A. den Houter 22 j., alhier en J. W den Bra- ber 20 j., Rotterdam C. JKruis 25 J., alhier en P. M. Snoeck 22 j., Rotterdam. OVERLEDEN: F. Swart 80 j., wede. van G. Keyzer. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Zooals reeds gemeld hoopt a.s. Zondag de weleerw. heer Fr. v. d. Burg in de parochie kerk lahier, zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen. Zaterdagavond zal de neomist op feestelijke wijze worden ingehaald. Aan de grens der gemeente, achter aan den Noord- eindsche weg zal een stoet geformeerd wor den, bestaande uit een aantal ruiters, leden van Gezellenvereeniging en K. J. C., een achttal auto's, terwijl de R. K. Muziekvereen. mede ter opluistering aanwezig zal zijn. Bij aankomst van den neomist zal hem door den voorzitter van „Katholiek Berkel en Ro denrijs" een begroetingswoord worden toege sproken. Tegen half zeven vertrekt .de stoet vanaf de plaats van opstelling. Op het Kerkplein zullen bruidjes en leden van de Graal opgesteld staan om den neomist naar htft kerkgebouw te geleiden, alwaar plm. half acht het lof plaats heeft. Na het lof zal de neomist met denzelfden stoet naar de ouderlijke woning begeleid wor den. Aan de parochianen wordt verzocht Zaterdag en Zondag de vlag uit te hangen. EERE-COMITé. In verband met de lustrumviering van de R. K. muziekvereeniging „Godsdienst en Kunstzin" is een eere-comité gevormd, waar in op verzoek hebben zitting genomen: de burgemeester mr. A. A. M. Gründemann, kapelaan J. v. Duivenvoorde, dr. H. J. Moet en de heer A. C. van Zwieten. Teven3 is een feestcommissie gevormd, bestaande uit de heeren H. J. v. d. Spek, G. A. Wouterse, A. v. d. IJssel, A. A. v. Rutten en A. Th. Hulst. R. K. VOETBALVER. T. O. G. Zondag a.s. zullen de volgende wedstry- den gespeeld worden: TOG 1VGM 1, 2,30; TOG 3—BSV 2, 12,30; te Schiedam: Excel sior 3TOG 2. De Ned. groenten- en fruitcentrale heeft een paar weken geleden bekend gemaakt, dat er maatregelen in voorbereiding zyn, die een verbetering van de kwaliteit der aangevoerde druiven beoogen. De twee voornaamste maat regelen luiden: le. „dat eventueele toeslag niet meer zal worden uitgekeerd op alle aan gevoerde druiven, maar beperkt wordt tot een maximale hoeveelheid, berekend naar een oogst van 80 K.G. per strekkende roede; 2e. dat verder alle aanvoer van druiven moet bijdragen tot vorming van een fonds, dat op dezelfde basis als de steun zal worden ver rekend, met dien verstande, dat de bydrage van de hoeveelheid, die de kweeker meer oogst dan hem is toegewezen, ten goede zal komen aan de per oppervlakte vastgestelde hoeveelheden". Tegen deze maatregelen gaat in het West- land een storm van protest op. Reeds voordat deze maatregelen waren gepubliceerd, was geheel tuinbouwend West- land het er over eens, dat er ter verbetering van de kwaliteit van de druif dringend maat regelen noodig waren. Zoowel de bond West- land als de drie standsorganisaties van tuin derspatroons hadden zich voor bepaalde maatregelen uitgesproken. Zij wilden ooi het toepassen van een strenge kern op e kwaliteit uit de markt veilingen de infeneuie w i. vuiiten den steun laten vallen, houden en deze buiten Hun parool was: alleen 1ste kwaliteit aan voeren, d.w.z. een druif, die lekker smaakt en alleen steun voor dit kwaliteitsproduct. Op de vergaderingen, zoowel van den bond Westland als van de standsorganisaties zijn de maatregelen van de Ned. Groenten- en Fruitcentrale besproken, voordat deze bekend waren. T.a.v. deze maatregelen bleek het ge heele Westland unaniem afwyzend te staan. Ondanks de groote drukte in de bedrijven, beleggen verschillende veilingvereenigingen drukbezochte ledenvergaderingen, waarin de druivenregeling druk wordt besproken en waar alom protesten klinken. Zulke protest vergaderingen hebben reeds plaats gehad te 's-Gravenzande, Woutersweg, Sammersbrug en deze week ook te Monster. In de veilingvergadering van Monster werd met algem. «temmen de volgende motie van het bestuur aangenomen: PARIJS, 4 Juni. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). De toe- stand te Parijs en omgeving en ook in de provincie verergert van uur tot uur. Te Parijs zijn geen kranten meer te verkrijgen dan hoogst sporadisch, uitgenomen dan de bladen van het volksfront, die door de Ioopers en transporteurs aan de kiosken worden bezorgd. Er wordt niet meer gevent. De rondbrengers van de spoorweg diensten hebben zich hedenmiddag eveneens bij de staking aangesloten. De drukkerijen, uitgezonderd die van het krantenbedrijf, zijn ook stilgelegd en ook hier, evenals overal elders, hebben de personeelen de werkplaat sen bezet. In het slotenmakersbedrijf, de goud en zilver-industrie, de pharmaceutische werkplaatsen hebben de werklieden hun eischen gesteld, terwijl morgen het personeel der hotel-, café- en restaurantbedrijven ook vergadert. Voor morgen is een groote nieuwe uitbrei ding der beweging te voorzien. In de Weste- lyke banlieue worden 82 gemeenten bedreigd morgen zonder gas te zullen zyn, zoo de staking in het gasbedryf van Nanterre, die gisteren is uitgebroken, niet nog hedennacht wordt opgeheven. By de verschillende bruggenbouwen is het werk stil gelegd, evenals op alle werkplaat sen van de wereldtentoonstelling van 1937. De spoorwegmaatschappyen hebben mede gedeeld, dat de aangevoerde levensmiddelen ter plaatse moeten worden afgehaald. Wat de .provincie betreft, breidt de staking De geweldige onrust, die zich door deze revolutionnaire stakingsbeweging van het publiek heeft meester gemaakt, drukt zeer zwaar op het aanzien van Parys, dat aan den vooravond staat van de opening van het toe- risten-feestseizoen. De hotels hebben het bijzonder stil en er wordt reeds geducht ge klaagd, dat de onverantwoordeiyke beweging de vreemdelingen van Parys zal verwijderd houden, wat een zware slag is voor de Pary- sche bedrijvigheid. De omvang en aard der beweging zyn zoodanig, dat de bladen spreken van groote manoeuvres voor de revolutie. Terwyl op de meeste fabrieken reeds de roode vlag waait, wint de beweging ook veld by de publieke diensten, waar het communis tisch element zeer sterk is. De bedoeling, de geheele arbeidersmassa te betrekken by een tegen de openbare orde gerichte onderneming kan door niemand meer worden ontkend. De „Temps" schryft hedenavond, dat alles toegaat, alsof er een onzichtbare regeering bestaat nanst de wettelijke. Maar wat daarbij als byzonder ernstig moet worden genoemd, is dat de onzichtbare regeering niet in handen van de werklieden-syndicaten is, die door de massa onder den voet worden geloopen. Zy kunnen hun wil niet meer doorvoeren evenmin als de revolutionnaire kamerleden dit nog kunnen doen. Zoowel de party-leiders als de volksfrontkamerleden loopen nu achter de beweging aan om te trachten haar weer in handen te krygen. De regeering Sarraut, welke zoo juist is afgetreden, is volslagen werkeloos gebleven en heeft de massa maar laten begaan. De minister-president, die eens uitriep: „Het communisme, ziedaar den vijand", verlaat met stille- trom zyn post, onder zware ver- antwoordeiykheid gebukt. Van minister-president Blum verwacht men evenmin veel goeds. Het gezag van het ministerie is by voorbaat door deze wanorde ernstig aangetast. De nieuwe regeering zal onverwijld moeten ingrijpen om aan de be weging een einde te maken, wil men althans niet voor de ernstigste incidenten komen te staan. Het is duideiyk dat bij de zeer ernstige spanning het minste incident aanleiding kan worden voor een hoogst gevaarlyke ontwik keling. Ten beurze verhoopt men, dat de nieuwe regeering onmiddellyk zoodanige verkla ringen zal afleggen, dat daardoor de stakings beweging zal worden opgegeven. De aandacht wordt hedenavond meer op de politiek geconcentreerd en in het byzondar op de houding van de partyen, die het volks front vormen. De communisten hebben een nieuwe manoeuvre ondernomen en stellen aan de socialisten voor de organische samenstel ling aan te vangen voorloopig door gemeen schappelijk overleg en een gemeenschappe lijke verklaring van socialisten en commu nisten. De radicalen worden daardoor zeer veront rust en zien nauwlettend toe, wat bij de socialisten en communisten plaats grijpt. Leon Blum heeft om 6 uur de opdracht tot kabinetsformatie aanvaard en heeft zich onderhouden met den voorzitter der kamer. Reeds heeft hij verschillende kamerleden en senatoren, die hij met een heele of halve portefeuille wilde bedenken, bij zich geroepen. PARIJS, 5 Juni. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). De stakingsbeweging in Frankrijk duurt nog steeds voort met neiging tot uitbreiding. De Renaultfabrieken, waar d® 35.000 arbeiders eergiateron weer aan cjeiT arbeid waren gegaan, zijn vanochtend w«ef stilgelegd. In een 75-tal. fabrieken is aan^de eischen der stakers toegegeven. Deze eischen omvatten gewoonlyk 14 dagen betaalde vacantie en loonsverhoogingen, die gemiddeld 15 pet. bedragen. Ook in de provincie:: breidt de stakings beweging zich uit. Te Ryssel staken op het oogenbiik niet minder dan 100.000 arbeiders. Levensmiddelenvoorziening hervat. Na een bespreking tusschen de afgevaar digden der arbeiders, vrachtryder3 en ander personeel der hallen met de afgevaardigden der werkgevers is een voorloopig collectief contract geteekend, waardoor van vanavond af de levensmiddelenvoorziening zal kunnen worden hervat. „De veilingvereeniging „Westland" te Mon ster in ledenvergadering bijeen op Dinsdag 2 Juni ter bespreking van de nieuwe druiven- regeling voor het seizoen 1936 geeft met al- gemeene stemmen als haar meening te ken nen, dat zy de regeling onaanvaardbaar acht. Hoewel zy er zich in beginsel mee kan vereenigen, dat evéntueel geen steun wordt uitgekeerd voor druiven, die voor de con sumptie ongeschikt zyn er dat deze ook uit de markt worden gehouden, moet zij krach tig protesteeren tegen een regeling, waarby aan het druiventelen een limiet gesteld wordt. Voorts sluit zy zich aan by de bezwaren tegen deze regeling van de zustersvereenigin- gen en van de standsorganisaties uit het Westland, dringt met klem aan by den bond „Westland, tot het uiterste toe alles in bet werk te stellen, dat deze regeling niet in toe passing zal worden gebracht en besluit een en ander ter kennis te brengen van de bij den bond aangesloten veilingsvereeniging'en' mede aan den betrokken minister, den heer Re- geeringscommissaris en de Ned. Groenten- en Fruitcentrale". gedeeld, dat de ministerieeie commissie heeft besloten, dat ten behoeve van de uitvoering van provinciale wegenplannen e. d. geen gelden uit het Werkfonds ter beschikking zullen worden gesteld. Omtrent hetgeen de provincie thans te doen staat ten opzichte van het tempo van uitvoe ring van haar wegenplan, in het byzonder in je Aiblasserwaard en de Krimpenerwaard, .allien Ged. Staten zich nader moeten beraden. Naar zij vertrouwen, zullen zy de Staten in de tweede gewone zithting van dit jaar in kennis kunnen stellen met hun conclusies en eventueele voorstellen. voor Geen gelden uit het Werkfonds versnelde uitvoering. De Prov. Staten van Zuid-Holland hadden op 13 December 1935 het provinciaal bestuur gemachtigd, ter bestryding van de werkloos heid, bij het rijk (Werkfonds) een voorschot tot een bedrag Van ten hoogste 10 miüioen gulden op te nemen voor een versnelde uit voering van het provinciaal wegenplan. Zeer tot zijn leedwezen bereikte het pro vinciaal bestuur op 14 Maart j.l. de mede- deeüng, dat de ministerieeie commissie van het Werkfonds haar goedkeuring had onthou den aan de door dat fonds woorgedragen financiering van het door Ged. Staten inge diende plan. Aangezien deze af wy zing niet werd gemo tiveerd en het aan het college mogelijk voor kwam, dat de reden der afwyzing gelegen was in de grootte van het bedrag, dienden Ged. Staten een nieuw voorstel in, thans tot een meer beperkt bedrag. Ook dit voorstel werd evenwel afgewezen. Tevens werd mede- Ruim 113.300 gulden orders door de „meer-werk"-actie. Men meldt ons uit Amsterdam: In de ten stadhuize gehouden vergadering van de commissie van advies inzake bestry ding van de werkloosheid deed de voorzitter mededeeüng van de benoeming van den heer ir. E. de Kruyff tot leider van het bureau tot bestryding van de werkloosheid. Wat den stand der werkloosheid aangaat werd o.m. medegedeeld, dat de daling over de laatste maand 1370 bedraagt. Voorts deelde de voorzitter mede, dat ingesteld ia een commissie, die tot taak zal hebben B. es W. van advies te dienen, hoe het vreemd®' lingenverkeer op de meest doelmatige wy'zs kan worden bevorderd en waarvan wethou der Boekman het voorzitterschap op zich ge nomen heeft, terwijl als leden zyn aange zocht de heeren H. J. van der Aa, dr. P- Cronheim, mr. G. M. Greup, L. Hudig Jzn- en B. T. W. Parson. Aan de commissie is toegevoegd mr. P. J. Mijksenaar, leider van het bureau tot bestryding van de werkloos heid. Als secretaresse zal optreden mevr. mr. H. van Dam van Isselt. Vervolgens werd een kort verslag uitge bracht over de „meer-werk"-actie en de resultaten daarvan. Tot en met 2 Juni j-1. werd voor een bedrag van 113.685.85 aan opdrachten enz. genoteerd. De voorzitter deed voorts mededeeüng vaa een aantal ontvangen giften.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2