nöEZOMDEIÏ .WILTON-FIJENOORD". SCHOONHOVEN. HILLEGERSBERG. DE INGESTORTE BRUG TE TERBREGGE VIAARD1NGEN. OVERSCHIE. ZATERDAG S JUNI 1936 De hellingen gereed voor den bouw van de K XIX en K XX. ZE WORDEN GROOTER DAN DE K XVIII. VOLKSBOND TEGEN DRANK MISBRUIK. 1 Richting-Verkeer HULDEBLIJK FEIJENOORD- STADION. Installatie eere-comité, comité van aanbeveling en van het werk comité. JUBILEUM J. BESTEBREURTJE. ONGEVALLEN VAN DEN DAG. NOG MEER OP ZIJN KERFSTOK. RECTIFICATIE. GEVONDEN VOORWERPEN. BURGERLIJKE STAND. Bouw van een noodbrug. vergadering groene kruis. OPROEP TOT ALLE KATHOLIEKE KAMPEERDERS. HOE DE MIDDENSTAND MET BEHULP VAN DEN STAAT BECON CURREERD WORDT. AUTOBOTSING. Naar wij vernemen zijn dezer dagen de hel lingen gereed gekomen voor den bouw van de K XIX en K XX, die in opdracht van de Kon. Ned. Marine wederom bij Wilton-Fijen- oord zullen worden gebouwd. De beide onder zeebooten zijn van een grooter type, dan de inmiddels beroemd geworden K XVIII. De hel lingen zijn van beton, terwijl de kranen, die zullen worden gebruikt, van de oude fabriek aan den Westkous, naar deze hellingen zijn overgebracht. Met het leggen van de kiel zal spoedig een begin worden gemaakt. Verder is men dezer dagen bij Wilton- Fijenoord begonnen met den bouw van de nieu we 12.000 ton metende tankboot, welke, zooals bekend, wordt gebouwd in opdracht van de Standard Oil-Company of Califomië. KANTOORVOETBAL IN ROTTERDAM De maatregelenvan den R. V. B. In een buitengewone algemeene vergade ring heeft het bestuur van de Kantoorvoet- balorganisatie Rotterdam, de afgevaardigden van de aangesloten vereenigingen opgeroepen de maatregelen van den Rotterdamschen Voetbalbond te bespreken (schorsing van spelers uit cluibs van den K.N.V.B., welke voor andere dan bij den R.V.B. aangesloten vereenigingen spelen.) In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer Gosschalk, een beknopt overzicht van de ontwikkeling van de K.V.O.R., welke in 1927 werd opgericht om het Zaterdagmiddag voetbal in organisatie-verband te brengen. De K.V.O.R. heeft er tot nog toe naar gestreefd haar zelfstandigheid en vrijheid te bewaren en wenscht die door den R.V.B. niet aange tast te zien. Verschillende besprekingen met het bestuur van den R.V.B. ketsten af aldus de voor zitter op den onwil van den R.V.B. de K.V.O.R. als zelfstandige organisatie te er kennen Spreker zag in de maatregelen van den R.V.B. een directe actie om de clubs van de K.V.O.R. thans naar de Zaterdagmiddag competitie van den R.V.B. te trekken. Hij gaf den besturen der vereenigingen den raad zich van de maatregelen van den R.V.B. niets aan te trekken en waarschuwde de clubbe sturen tegen aansluiting bij den R.V.B., daar dit niets anders dan afstand van vrijheid zou beteekenen en de betreffende spelers er al spoedig de nadeelen van zouden gaan onder vinden c.q. een verbod èn op Zondag èn op Zaterdag te spelen. De heer Hartogs (R.V.V. H.C.) voelde in principe meer voor een vriendschappelijk contact met den R.V.B. en was er niet van gb). overtuigd, dat dit nadeelig zou zijn; integen deel hij wilde als bestuurslid van zijn veree- niging den raad van den voorzitter, zich .niets van de maatregelen van den R.V.B. aan .te trekken, niet gaarne voor zijn verant- woqrding nemen en vreesde met een derge- Irjkèn raad de jonge K.N.V.B.-spelers, che mede in kantoorclubs spelen, allerminst te dienen. De heer Hartogs stelde een motie voor daarna een contact-commissie te be noemen, die tot taak zal hebben op tactische wijze alle geschillen met den R.V.B. te trach ten op te lossen en wel zoo, dat daarmede de thans geschorste en gedupeerde spelers gediend zouden zijn. Deze motie werd door verschillende clubs ondersteund, doeïj door het bestuur van de K.V.O.R. fel bestreden. Dit toch stelde zich op het standpunt „los van den R.V.B." en stelde het voorstel H. C. als een motie van wantrouwen in het bestuur voor. Hierdoor liet zich het meerendeel der afgevaardigden intimideeren en toen een motie van vertrou wen in het bestuur ter tafel werd gebracht met het bijzonder interessante besluit over te gaan tot de orde van' den dag, werd dit besluit, hoewel fel bestreden door de heeren ir. Schoof (van Berkel) eh Cohen (de Heer) en eenige anderen, als het verstrekkendst ln stemming gebracht en aangenomen. Bij de rondvraag constateerde de heer Her- togs dat hiermede weer uren zoek waren ge bracht zonder iets daadwerkelijks bereikt te hebben. Hij betreurde het dat het z.i. zoo noodige contact met den R.V.B, (die zich, naar hij meende te weten, gaarne tot een nieuw onderhoud bereid zou verkiaren) niet tot stand kon worden gebracht door den on wil van het bestuur van de K.V.O.R. Ook de heer ir. Schoof zelde zeer gedesillüsion- neerd te zijn door de houding van het be stuur van de K.V.O.R. Voorzitter Gosschalk sloot tegen midder nacht deze buitengewone algemeene verga- dering. In de op Woensdagavond gehouden leden vergadering, die onder leiding van den voor zitter, den heer C. Mörzer Bruyns, heeft plaats gehad, werd het jaarverslag van den secre taris, mr. M. C. Nijland, uitgebracht De Be schrijvingsbrief voor de op 2 Juli te Amhem te houden jaarvergadering van den Volksbond ga geen aanleiding tot het maken van opmer kingen. De heer H. C. Rademaker wilde het hoofdbestuur opgedragen zien, te bevoegder plaatse stappen te doen om tot een nog stren ger bestraffing, in het bijzonder wat betreft het ontzeggen van het recht tot besturen, te geraken van degenen, die door misbruik van alcoholische dranken oorzaak van verkeers ongevallen zijn. Uit de vergadering werd dienaangaande opgemerkt, dat de minister van Justitie den procureur-generaal hierop reeds heeft gewezen. Tot afgevaardigden naar de jaarvergadering werden benoemd de heeren C. Mörzer Bruyns, lid van het hoofdbestuur, mr. M. C. Nijland en A. de Rot. Op voorstel van de commissie tot het nazien van het beheer van den penningmeester, mr. H. J. Santman, werd deze, onder dankbetui ging, gedéchargeerd. In de plaats van dr. J. Siegenbeek van Heu- kelom, die als bestuurslid had bedankt, werd dr. J. Drost gekozen. Dit roode bord met witte streep beteekent: gesloten voor alle ver keer in deze richting De burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn heeft gisterenmiddag als eere-voorzitter van het Rotterdamsch Co mité „Huldeblijk Feijenoord Stadion" in de trouwzaal van het Raadhuis de installatie plechtigheid verricht van het eere-comité, het comité van aanbeveling en van het werk comité. Na herinnerd te hebben aan de bedoe ling van deze samenkomst, zeide de burge meester, dat hij het bijzonder op prijs heeft gesteld, dat de burgerij tezamen uiting heeft willen geven aan de erkentelijkheid voor die mannen, die waren burgerzin hebben getoond. Hij heeft dan ook gaarne het eere-voorzitter schap willen aanvaarden. De tijden drukken zwaar op de burgerij en het feit, dat onder deze omstandigheden nog mannen en vrouwen worden gevonden, om datgene tot stand te brengen, wat de gemeente als zoodanig niet ten uitvoer kan brengen, stemt ongetwijfeld tot groote voldoening. De gedachte om bij gelegenheid van de ope ning van het Stadion-Feijenoord van zijn er kentelijkheid te doen blijken, is door velen zeer gewaardeerd. Gaarne, zoo zeide spreker, wil ik de ver schillende comité's installeeren. Dat de be sprekingen tot een goed succes zullen mogen leiden. Daar de burgemeester nog andere ambts bezigheden had te verrichten, verzocht hij den heer van Hasselt bij het verdere verloop van de samenkomst het voorzitterschap te willen waarnemen. De voorzitter van het werkcomité, de heer van Hasselt heeft hierna allereerst zijn dank betuigd voor de bereidwilligheid, waarmede men het werk wil steunen. Het is zoo prettig om steeds weer te kunnen constateeren, dat er in Rotterdam zoo'n burgerzinleeft. Het is de bedoeling om bij de opening van het nieuwe Stadion-Feijenoord een geschenk aan te bie den namens de geheele burgerij, welk geschenk voor altijd zal spreken van de grootheid van de daad, welke is gesteld. Het werk zal sla gen, want het is op brëede basis opgezet. Het moet worden een geschenk, dat in evenredig heid Zal moeten zijn met hetgeen is verricht. De bedoeling van de commissies is stortings bewijzen uit te geven vanaf tien cent, zoodat eenieder kan meedoen. Deze stortingsbiljetten zullen tevens toegangsbewijzen zijn voor hei stadion, zoolang dit nog niet in gebruik is ge nomen. Dit zal geregeld worden in kleuren. Het geschenk zal moeten spreken tot de bevolking, terwijl er tevens aan gedacht is, om in overleg met de commissarissen boven dien nog een cadeau vast te stellen uit prac- tisch oogpunt Nadat niemand meer het woord verlangde, werd de bijeenkomst gesloten. De heer J. Bestebreurtje, bedrijfschef van de N.V. v/h Louis Dobbelmann, alhier, hoopt Maandag a.s. den dag te herdenken, waarop hij vóór veertig jaar Bij deze vennootschap in dienst trad. Hij is er als kantoorbediende begonnen, toen de oprichter der fabriek, de heer Louis Dobbelmann, nog aan het hoofd van het bedrijf stond, heeft daar alle afdee- lingeri doorloopen en is in 1917 in zijn tegen woordige functie benoemd. -Tot de bijzondere opdrachtenwaarmee hij door zijn directie is belast, behoort de instal latie van de fabriek der N;V. in Duitschland, voor ongeveer zeven jaren, tezamen met den heer van der Heijden en de installatie der fa briek in Denemarken, tezamen met. den heer van Schaick. Maandag a.s. zal de heer Bestebreurtje in de fabriek gehuldigd worden. De 21-jarige mej. S. M. B,, wonende Kruis kade 81, is op den Pompenburgsingel aange reden door een auto. Met een hersenschudding is zij opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Donderdagmiddag is de anderhalf-jarige G. S., wonende Fabrieksstraat, uit 't raam van de eerste etage gevallen. Het kind bekwam een hersenschudding en is door den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg. De 77-jarige mej. D. v. d. H.T., wonen de Weste Wagenstraat is op de Meent ge vallen. Zij brak haar linker dijbeen en is ter verpleging opgenomen in het St. Franciscus- Gasthuis. RIOLEERING OPWEG. B. en W. vragen den Raad een crediet van 2079.4 i- n einde daarmede den Opweg ter lengte van 130 M tot het pand no. 36 rioleeren. te Dezer dagen werd door de politie aangehou den de 34-jarige reizend-koopman A. J. in verband met zakkenrollerij een portemon- naie met 20 gulden ten nadèele van den 46-jarigen koopman N. uit Dordrecht. In het politiebureau aan de Witte de Withstraat werd de man verhoord, waarbij tevens tegenwoordig was de politie uit Utrecht met een benadeelde uit genoemde stad, van wien een gouden horloge was gestolen,. De aange houdene viel spoedig door de mand en bekende beide feiten. De man maakte van zakkenrollerij zoo'n beetje een broodwinning. Hij zal voor den Officier van Justitie wórden geleid. REKENING BURG. ARMBESTUUR De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur sluit over 1935 met een bedrag van 21457,13 aan ontvangsten enuitgaven. De ondersteuning in geld bedroeg 17053,26, ter wjjl 19599.54 aan subsidie van de gemeente werd ontvangen. TÉGENVALLENDE VEERREKENINGÈN De Uitkomsten over 1935 van de gemeente hedrijven zijn in het algemeen ver beneden de begrootingscijfers gebleven. Werd een slui tende rekening van het Veerbedrijf verwacht, de werkelijkheid laat anders zien. De reke ning sluit met een verliessaldo van 7209.36. De opbrengst van het vervoer liep aanzienlijk terug, een gevolg van verschillende omstan digheden, o.a. van verlaging an tarieven en in 't bijzonder door de onbegaanbare wegen welke naar Schoonhoven leiden. Overgezet werden in 1935: 265077 personen (294.941 in 1934), 13.992 personenauto's (15.377), 17.722 vrachtauto's (19007). De totale opbrengst der veergelden liep terug van 40203.67 in 1934 tot 35859.42 in 1935. De retributie aan de gemeente voor de uitoefening van het veer- recht bleef gehandhaafd op 1200,0. In de lijst van gehuwden (avondblad 28 Mei) stond als echtgenoot van E. S. A. v. Zoelen aangegeven C. H. Willemse ges. Dit laatste moest zijn wedn. In de week van 22 tot en met 28 Mei 1936' omtrent welke inlichtingen zijn te bekomen aan het hoofdbureau van politie aan 't Haagsche Veer. iederen werkdag van 915. uur. Aan het C. B.R. B. merken, sleutels, porte- monnaies handschoenen, Wetboek van Strafrecht, fanfasiebroche, dames- en kindertaschje, stem pel J. C. Mvuse', hameT, brillen met eh zonder etui, rozenkrans in doosje, kinderschoentje,: cein tuurs, colbertjas en vest, wittë overall mes en steen, studieboek en liniaal, gouden ringetje, trouwboekje t/n. J. v. Dillen, regenjassen en man tel, leesboek, kruis 4 daagsche, rolletje loodkabel, 4 slappe boorden, kop. 5 H. G. gewicht, boterham trommeltje, schooletui, fietstasch flesch en overall 2 kg. gewicht, vulpen, kerkboekje, sigarenpijpje in etui, lederen tabakszak, gedenkboekje, kinder muts, mes in schede, vulpotlood, treefje van haard, gebedenboekje, schildersoverall, kindermof, benzinetankdop, gehaakte sjaal, autocrick, goot ontstopper, 4 daagsche medaille. Aan de bureaux: Meermanstraat, Heerenrijwiel D. C. B.Galerij: blikken autowielhoes; Groote Paauwensteegautoped op luchtbanden; Nassau- kade: 3 wieüg kinderrijwiel; Charlois: yoerbordje; Sandelingpleinheerenrijwi'el, zaag en vjjlgereed- schap. Bij vinders1 prbr. glacé heer. handschoenen, Kruier 7, Station D. P.zilv. damesring ,,D", A. H. Bax, Nolenstraat 35b; bril, Glaubitz, Gashou derstraat 49plm. 35 meter scheerlijn, firma Door man, Boompjes 14; gd. heerenring C. B., Saly, Spanjaardstraat 66b; sportportem. met inh., Homs, 2e Lombardstraat 59- damesportem.. met inh., v. d. Lint, Sam. Mullerstraat 30; geel houten ceintuur, A. Warner, Zw. Janstraat 28b, 2 X bell. blauw breiwerk, L. v. d. Meiden, Bleiswijkstraat 15; double shakelarmband, J. v. d. Veen, Berg- lustiaah 37, Hillegersberg. R. r. merk, N: Blom, Voorschotérlaan 112a; blauw kindertaschje, J. Potters, Lambertusstraat 58sproeier van Diesel motor, G. Sips, Touwslagersstraat 3a; bril met vórm. goud. montuur. L. v. d. Gaag, Kortekade 31; damestaseh inh, rozenkrans, a. v. d. Pluijm, Putschbocht 66; schooletui, J. Mosterd(jk, Bree 2t3; kostel. R. B. merle, J. v. Eijnaten, Hiilólaan 22; zakje aardappelen, J. W. Noöijen, Heer Danielstraat 86; R. B. merk, T. Schmidt, Strevels- weg 148; zilv. 'halsketting, C. Pierens, Melkpad 27; kindertaschje, A. V. KTessel, Beijerlandsche- straat; R. B. merk, G. T. Hansnod, Putschebocht 107; halsketting, A. Bodegom, Meienda 17; gd. heerenhorloge „W. d. B.", P. Marcus, Kouter- stra.t 17; R. B. merk, E. Jerremiasse, Hendrik Idastraat 19; autoped, J. v. Heusden, Hillevliet 46; verm. gd. damespolshorloge, C. v. Dalen, Ege lantiersstraat 24; 33 koolstiften, J. Noordzij, Moer kerkestraat 143; parkiet, P. v. d. Ent, Concierge (shool Mare 67)bruine portem. met inh., W. Ro- bart, TJtrechtschestraat 28R. B. merk, C. Prins, Oostendamstraat 169; R.' B. merk in etui, H. Kloosterhuis, Zuidhoek 72; idem, J. v. Eijk, Quin- straat 3a0; blauwe overall en handschoenen, S. Blankenstein, Pompstraat 26; R. B. merk in etui, S. Lems, Eben Haezerstraat 5a; motorkap en regenpijpen, M. Andrea, Maximiliaanstraat 8b; gehaakte tasch, W. Ridder, Woelwijkstraat 63b br. led. dam. portem. met inh., B. Roos, Tocht- straat 50aroode portem. met inh., F. Ziere, Berg straat 43; autoped, J. Bourgnle, Teilingerstraat 96a; ring 7 sleutels, H. Aalbers, Burg. Meinesz- plein 32; blauw heerenbadpak en kleedje, A. Roost Huismanstraat lc- R. B. merk in etui, J. Dijkstra, Rosestraat 114b; 1 pr. regenpijpen, C. M. Keijzer, Binnenweg 132; portem. met inh. en sleuteljé, A. Dijkgraaf, Wiliemskade 11b; halssnoer,. G. Ver bs jeT, Spiegelnisserkade 19a: R. B. merk in etui, v. d. Jagt, Driesprong 126; verm. zilv. dames- polshorloge, M. Helledoorn, Provenierssingel 75; no vel(?PPe 'bh- zegels, C. Vos, Boomgaardstraat i kmderportem. met inh., J. Braun, Crispijn- laan 11a; zilv. polshorloge, B. S. Roos, W. Wagen straat 93; gele tasch inh. marinierstuniek, N. v. Es, Kat. Lagedjjk 169; damestash met inh., D. btrgaars. Gaffelstraat 99c; witte wagenvacht, D. Fokkie, Proveniersplein 10br. kinderportem. met inh., H. Voorrits, Plantageweg 11a; R. B. merk in etui, A. stortenbeker, Adamshofstraat 61; jonge herdershond, C. Hoefman, N. -Terbregscheweg 67 Yale sleutel, H. Messenmaker, Bloemkweekers- straat Jongensjasje, J. Blazer, Schelf- straat 17: bril, J v. d Hilde, Tidemanstraat 52; bruine lederen halsband, A. de Boo, Brunnstraat 4a; autoped, A. Poppen, Math.straat 2la; zilv. rozenkrans, M. J. Neef, Zijdewindestraat 16; broche, A. K. Carati, Bellevajjstraat 88; R. B. merk .in etui, R- Grosmabt, Gasbedrijf Rochussen- straat 200; damêsregenmantel, M. Hoogendoorn Ee IJzel-straat 289b; zwarte zijden damesrok, J. Luidenburg, Noordsingel 76; meerschuimen siga renpijpje, E. Kappers, Zegwaartstraat 30b; portem met inh. en sleutelje, P Rombouts, Schiebroeksche laan 16a; lage blauwe damesschoen, J. Borst, Heemskerkstraat 49abruine teddybeer, mevr. de Groot, Rodenrijschelaan 20b; gerookte worst, P. Lanis, Snellemanstraat 39a; blauwe cano, P. Pijlw, schip H-4081, Soetend.kade; beige blace dameshandschoen, H. Beek, Hoekschestraat 19b R. B, merk in etui, A. C. v. Dlndt, Hildegardis- straat 28a; motorbril, J. Noevers, Spangensche- kade 34c; kostel. R. B. merk op leder, Jansen, Bloklandstraat 54bwitte tennisschoen, M. Bezooijen, Hooglandstraat 98a. Aangiften van 5 Juni 1936. BEVALLEN: M. J. de Hoop geb. de Jong d. N. Ensel geb. Sanders d. M. den Boer geb. Koster d. J. v. d. Aardwegh geb. Hogervorst d. J. P. Wijntjes geb. Hanse d. F. A. van Vlijmen geb. Klein d. A. M. van Willigen geb Hochmuth d. C. Vlietatra geb. van Erk z. D. de Jong geb. Rozeboom z. M. van Staden geb. Meijer z. J. Jalink geb. den Buitelaar z E. J. Goosens geb. Brunia d. A. M. G. Rohde geb. Croon z. W. Zandboer geb. Boo- gaart d. R. C. R. Elvers geb. Advokaat z. J. S. A. Morei geb.. Koo.lmees d. JM. T.- Gjaen! geb.. JJuchain z. -WJM, J. Hulst- geb. van Rens- woude z. C. Bekker geb. Westerveld z. M. Heikoop geb. Krijgsman z. F. H. van Amers foort geb. de Rü z. J. Blakmoor geb. Kuij- pe» z. P. Stentler. geb- van Dijk d. OVERLEDEN: B. Schoenzetter dochter 6 j. M. Dèering, vrouw van H. Klaassefi 80 j. J. Blok, zoon 2 m. F. Gaie, mah van J. Bos- schaart 52 j. G. A. V. Egeraat, vrouw van J. F. H. Schamp 50 j. H. Montebari, vrouw van H. M. Meijer 45 j. J. Muller, zoon .14 d. C. de Klerk, ongeh. vrouw 85 j. M, J. Tobe, zoon 6 m. M. Reedflk, wede. van J. J. Sneïleman 78 j. D. Groeneweg, man van A. M. M. Blom 44 j. W. J. Dorrestijn, man van G. H. Schil ler 64 j. S. v. Gelder, wede. van M. v. Assen 90 j. R. E. de Jóng, vrouw van H. Hoger vorst 31 j. w. Liotard, man van M. R. v. Benten 57 j. J. Norden, man van K. de Vries 76 j. E. Janzon, vrouw van G. M. Enzink 49 j. A. J. Hennekes, vrouw van A. Mast 74 j. Voorts als levenloos aangegeven; C. C. V-~- schoor geb. Voswinkel z. 1 Q Door het Gemeentebestuur en het Polder bestuur van Schieland zijn gisteren onder handelingen gevoérd over een afdoende" Vëf=~ betering van de oeververbinding over de Rotte, nu de oude brug is ingestort. Inmiddels tracht men nu met hulpmiddelen het verkeer voor voetgangers, rijwielen, enz. zoo goed mogelijk gaande te houden. Er is een noodbrug gelegd, gevormd door een ijze ren pont uit Krimpen aan den IJssel. Vracht auto's en gewone auto's kunnen van dezen weg geen gebruik maken. Zij moeten nog steeds hun route kiezen over Rotterdam of over de Oranje Nassaubrug. Een nieuwe brug dient er te komen, en bij de bespreking van de daartoe strekkende plannen komt ook de vraag aan de orde,, waar men de brug zal bouwen. Eenige jaren gele den is deze vraag ook reeds ter sprake ge bracht, en men wees destijds een plaats aan naast de gymnastiekschool, zoodat de brug recht tegenover den Terbregschenweg zou komen te liggen, ongeveer bij de standplaats van de T.O.D.-bussen. Uitgemaakt is nog niet, of het een vaste of een ophaalbrug zal worden. De toestand vraagt echter om een spoedige oplossing en beslissing, terwille van het verkeer. Door den dienst van Plaatselijke Werken is gistermorgen de toestand ter plaatse opge nomen en men besloot tot het bouwen van een noodbrug, die geschikt zal zijn voor het ver keer in zijn vollen omvang. Deze wordt gebouwd op de plaats die hier boven is genoemd. Latigs de gymnastiek school krfjgt men een weg van ongeveer 35 meter lang en breed 6 meter, die via de pont- brug rechtstreeks aansluit aan dqn Terbreg schenweg. Deze maatregelen zullen den toestand aan zienlijk verbeteren, ofschoon voor het vracht verkeer geen zwaarder gewicht dan van 4 ton kan worden toegelaten. De voorbereidende werkzaamheden hebben een aanvang genomen en vanavond hoopt men er mede gereed te zijn. De oude pont, die thans dienst doet, blijft voorloopig nog in functie. De toestand levert voor de scheepvaart vele moeilijkheden op. Voor de kleinste vaar tuigen moet de brug worden geopend. GAS-, ELECTRICITEITSBEDRIJF EN WATERLEIDING. Het verlies van de gasfabriek heeft bedra gen 1457.48 (geraamd 3071,12 winst). De opbrengst aan gas beliep 33786.72 (v.j. 41.352.74). De vermindering van 1935 ten opzichte van 1934 bedroeg 27.972 M2. gas. De omzetbelasting werd in 1935 niet meer ten laste der verbruikers gebracht. Het ver. lies zal ten laste van het reservefonds wor den gebracht. Het electriciteitsbedrijf leverde over 1935 een .winst op van (geraamd 11192.43). De stroomverkoop voor verlich ting en kracht bedroeg 48325.39 51.337.34) eh totaal 320483 KWU (332534 KWU). De waterleiding kon over 1935 een winst boeken van 9200.35 (geraamd 10040.75). De wateropbrengst beliep 24286 10 24504.02). In de j.l. vergadering van het Groene Kruis zijn tot bestuursleden gekozen de heeren Hugo Scheer, Herm. A. Schreuder Sr., die beiden aftredend waren en de heer C. H. Kerling in de vacature van C. van Willenswaard. CONCOURS. Bij het te Vianen gehouden muziek- en zang concours behaalde de zangvereeniging Stre- van naar Kunst (dir. de heer J. Kaasschieter) in de derde afdeeling een le prijs met 305 p. en de Dillettanten strijkorkest, eveneens o. 1. v. den heer Kaasschieter, in de 2e afd. met 295 p. een 2en prijs. RUZIE EN KLAPPEN. Op de Haven heeft gistermiddag een .woordenwisseling plaats gehad, waarna rake klappen zijn uitgedeeld. Aan de Oostzijde Haven reed G. .G. met een leegen groenten- wagen in de richting Lopikerstraat, ter wijl zijn broer A. G.enkele tientallen me ters voor hem uitging eveneens met een groentenwagen. Van de Voorhaven kwam een autobus van de heer van Iperen, be stuurd door N, die de Haven opreed en den wagen van G. G. moest passeeren hetgeen eonder ongelukken afliep. Doch op dat mo ment naderde uit tegenovergestelde richting een wielrijder waardoor de autobus, die juist de wagen van A. G. wilde voorbijrijden, moest stoppen, met het gevolg, dat G. G. met zijn wagen tegen de achterkant van (je bus reed. Daarover werd door den chauf feur een opmerking gemaakt tegen G. G„ waardoor deze zoo kwaad werd, N. beleedi- gingen naar het hoofd wierp en diens be kwaamheid als chauffeur ten zeerste in twij fel trok. De chauffeur hierover verbolgen kwam zijn bus uit, en er ontstond een he vige woordenwisseling die spoedig in een vechtpartij overging, waarbij rake klappen vielen. Twee heeren zekere C. P. en D. v. d. H. kwamen tusschen beide en wisten door bezadigd optreden den twist te sluiten. La ter kwam de politie aansnellen die van het gebeurde in kennis werd gesteld, doch toen was de ruzie juist ten einde. VERGADERING „DE HANZE" De R. k. Middenstandsver. „De Hanze" hield ónder voorzitterschap van de heer Moes een vergadering in het R. K. Parochiaal vpreenigingsgebouw Koestraat. Na een ope ningswoord door den voorzitter-werd de be schrijvingsbrief behandeld voor de centrale raadsvergadering. Daarover werden belang rijke punten naar voren gebracht. Naar het nieuwe wetsontwerp, betreffende de vesti- gingseischen van den middenstand ging de meeste belangstelling uit. Ook met andere afdeelingen had Schoonhoven er op aange drongen bij het hoofdbestuur, om stappen te doen, het behoefte-element in dit wetsont werp ingeschakeld te krijgen. In de vergade ring, die in Den Haag zal plaats hebben, zal dit punt nader onder de oogen worden ge zien door bevoegde sprekers. Voor de cen trale raadsvergadering werd als afgevaardig de aangewezen de heer C. Malingré. Verder werd nog meegedeeld, dat het be stuur in antwoord op een aan het gemeente bestuur gericht schrijven inzake de noodtoe standen van den middenstand, van B. en W. een uitnoodiging mocht ontvangen, om zijn bezwaren nader toe te lichten en maatrege len te treffen. Bil de rondvraag werden nog belangrijke onderwerpen van meer internen aard bespro ken, waarna de voorzitter de vergadering met een> toepasselijk woord sloot. MEJ. A. C. G. REUS f Alhier is in het Rusthuis „Siloam" in den ouderdom van 64 jaren overleden mej. A. C. G. Reus, tot voor enkele jaren Hoofd der Chr. Bewaarschool alhier, welke functie zij vele ja ren vervulde. BENOEMD. Tot agent van politie 3e klasse is benoemd de heer A. van der Knaap, thans hulpagent van politie alhier en tot hulpagent is benoemd de heer W. de Romph. Beiden zijn in het be zit van het politiediploma met aanteekening. INBRAAK. Gisterennacht hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht aan de N.V. Stoomzuivel- fabriek „Emaus" te Vlaardinger-Ambacht. Een lessenaar is opengebroken en daaruit wordt een klein bedrag vermist. OLIERAFFINADERIJ. Naar wij vernemen, gaat de oprichting van de Olieraffinaderij aan den Parallelweg door en zal binnenkort met den bouw hiervan worden begonnen. PAARDENMARKT Op de Vrijdag gehouden jaarljjksche Paar denmarkt werden aangevoerd 75( paarden, 22 hitten en 1 muilezel. Prijzen: werkpaarden 140 tot 250; slacht- paarden ƒ60 tot ƒ160; hitten ƒ60 tot ƒ150. Handel traag. HET VEER BESTAAT 1 JAAR. Gisteren was het een jaar geleden, dat het Veer van het Westerhoofd op de Vonde- lilingenplaat werd geopend. Voor die gele genheid waaide van de booten gisteren de Vaderlandsche driekleur. Dezen zomer za.1 de J dienet in de avonduren worden uitgebreid. 50-JARIGE ECHTVEREENIGING Dinsdag 23 Juni a.s. hoopt het echtpaar Jac. Theunissen en M. Voorend, wonende Stationstraat alhier, zijn gouden huwelijks feest te herdenken. GESLAAGD. Bij het te Amsterdam vanwege het Ned. Instituut van Accountants gehouden accoun tantsexamen slaagde voor de onderdeelen Recht en Finaneieele rekenkunde de heer A. Buis alhier. NEDERLAAGSERIE FORTUNA. De wedstrijd FortunaV.D.L., welke voor bovengenoemde serie werd gespeeld, werd door de gasten met 90 gewonnen. BENOEMING HOOFD SCHOOL G B. en W. bieden den Raad de volgende voordracht aan ter vervulling van de vaca ture van Hoofd van Schol G: 1. A. Holleman, hoofd eener openb. lagere school te Oostvoome; 2. T. van Dommelen, idem te Abbenbroek; 3 K. May, idem te Hoogwoud. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON Op de gemeentebegrooting en op de be- grpoting van den dienst voor maatschappelijk hulpbetoon, dienst 1936, zijn bedragen ge raamd van 800.000 voor steun in geld en 35000 voor verstrekking van brandstoffen aan werkloozen te zamen 835.000. Het van rijkswege ingestelde onderzoek inzake de werkloosheidsuitgaven in 1936 heeft tot de conclusie geleid, dat, naar het zich laat aan zien, de genoemde raming kan worden ver laagd tot 780.000. Daar er momenteel geen teekenen zijn waar te nemen, die er op wijzen, dat het aantal werkloozen zich in nog ster kere mate zal uitbreiden, dan thans reeds het geval is, hebben B. en W. besloten gehoor te geven aan den van hooger hand gegeven wenk, om den Raad voor te stellen de ge noemde begrootingen op dit punt te wijzigen. OVERNAME STOEPEN. Reeds ten vorigen jare hebben B. en W. zich in verband met het voornemen tot her- strating van de Westhavenkade en het aan leggen van een doorloopend trottoir, tot het rijk gewend om kosteloos aan de gemeente af te staan de stoepen gelegen voor het RtJks- belasühg'kantóor en hèt Postkantoor. De-' Inspecteur Öer domeinen antwoördde hen bereid te zijn tot wederopzegging de pri vaatrechtelijke vergunning te verleenen tot het afbreken van de stoepen én het aanleggen van een trottoir tegen een jaarlij ksche ver goeding ad 2.50. De staat wenschte verder hierbij het recht voor te behouden, dat de stoepen gebruikt mochten worden voor het plaatsen van rijwielen. Dit antwoord stelde B. en W. teleur. Zij verwachtte dat het Rijk in deze minstens eenzelfde standpunt zou innemen als de par ticulieren. Zij verzochten daarbij alsnog te bevorderen, dat de stoepen gratis aan de ge meente in eigendom werden overgedragen. Onder dagteekening van 7 Mei j.l. berichtte genoemde Inspecteur echter in opdracht van den Minister van Financiën, dat de Staat de stoepen niet in eigendom wenscht over te dragen. Wenscht de gemeente evenwel een privaatrechtelijke vergunning tot het afbre ken van de stoepen en het aanleggen van een trttoir te aanvaarden, dan zou bij nader in zien genoegen genomen kunnen worden met een jaarlijksche vergoeding van1. .Tevens zal in elk der vergunningen het beding opge nomen moeten worden, dat de gemeente zich verbindt om kosteloos de publiekrechtelijke vergunning tot het plaatsen van rijwielen op het betrokken trottoir te verleenen. Hoewel B. en W. de commissie voor ge meentewerken en bezittingen enz. betreuren dat het Rijk in deze geen soepeler houding wenscht in te nemen, zijn zij met deze com missie van meening', dat terwille van het verkeer over de bezwaren moet worden heen gestapt. Zij stellen daarom voor tot het aanvaarden der bedoelde vergunningen machtiging te verleenen. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 31 Mei2 Juni. GEBOREN: Anna C., dochter van H. Groeneweg en K. Visser, Sclaavenburgh 45 Marinus, zoono van J. Penning en S. v. d. Kuil, P. Verkadestraat 10 Pieter, zoon van A. Brouwer en M. van Duijn, P. K. Dr.str. 246 Catharfna C. J„ dochter van A. Kop en M. bij de Leij, Potgieterstraat 17 Mari nus, zoon van J. Zoutendijk en A. I. v. d. Zwan, 1 Maasboschstraat 40 Marl, zoon van A. de Ligt en F. den Breems, Dr. Abr. Kuiperstraat 13 Jakob, zoon van J. van Dorp en N. Wapenaar, Catsstraat 25 Menksje, dochter van C. Waardenburg en S Moerman, Kethelweg 34. ONDERTROUWD; Jan A. Kooijman, 28 j„ VI. Ambacht, Rozenlaan 25 en Neeltje de Vries, 27 jaar, Broekweg 166 Hermanus Hoogland 22 jaar, Cteijnstraat 60 en Johanna K. Haddeman, 18 jaar, Steijnstraat 30 Simon van Haften 23 jaar, P. K. Dr.straat 20 en Jannetje A. J. Sluimer 20 jaar, 1 van Leijden Gaelstraat 109 Leendert Droppert 33 jaar, Westhavenkade 60 en Johanna van den Berg, 29 jaar, Hofsingel 63 Pieter van der Ende 24 jaar, Valeriusstraat 147 en Cor nelia H. van Eek 21 jaar, N. Kerkstraat 58 Willem C. Schilder, 22 jaar, Piet Heinstr. 12 en Martha F. Brendel, 23 jaar, Piet Hein- straat 12. GEHUWD; Johannes van der Linden 26 J. en Antje Groeneveld 20 jaar Wilhelmus Kal, 25 jaar en Petronella van den Engel 23 jaar Dinand Niemantsverdriet 30 jaar en Krijntje C, Hoogerbrugge, 30 jaar Jacob de Ligt, 39 jaar en Komelia Schilder, 39 j. OVERLEDEN: Agnes A. M, de Heer, 64 jaar, echtgen. van J. Hilienaar, N. Kerkstr. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Enorm is het aantal kampeerders de laat ste jaren toegenomen. Men zou bijna gaan spreken van overproductie. Alle beschikbare kampeerterreinen zijn in Juni al dicht bezet. Geheele gezinnen verblijven maanden lang in tent of kampeerhuisjes op onze stranden, hei den en in de bosschen. Iederen Zondag bidden wij in onze kerken om van de ramp der gemengde huwelijken ver lost te worden. Eén der motieven voor katho lieke sportvereenigingen en ontspanningsclubs is altijd de groote kans voor gemengde ver keeringen enz. in neutrale clubs geweest. Nu denke men zich het kampleven in met honderden tenten bijeen, dikwijls dicht aaneen gerijd. Men doet spelen, men leeft veel vrijer dan in de stad. Doch buiten dit gevaar is er meer. Men leeft vrijer en ongebondener. Men baadt in zee, men baadt in zon, men baat in, voor katholieken, absoluut onaanvaardbare levens mis-vattingen. Daarover uit te weiden is over bodig, ieder weet of beseft dat. Er bevinden zich onder de kampeerders hon derden (en nog meer misschien) katholieken. Aan het strand-kampleven ergeren de meesten zich in t begin, gaan er vervolgens aan wen nen, „vinden t niet zoo erg meer", worden er mede vertrouwd en zijn na eenigen tijd ook „modem". Eén maal per week een preek, al of niet inslaand, verder de geheele week een sfeer tegenovergesteld aan christelijk. Niet alleen het sociale probleem maakt, min stens innerlijk, afvalligen, eveneens het amu sementsprobleem. Moeten alle katholieken en zeeliefhebbers nu maar thuis blijven? Of is het ook anders moge lijk? Wel, natuurlijk! Maar zéker onmogelijk onder on-christelijken. Dat wordt onherroepe lijk aanpassing. De gevolgtrekking ligt voor de hand. Een eigen kampterrein (of meerdere) mét men- schen van eigen levensopvatting, óók in de vacantie. Terwijl de katholieke zielzorg bijna alle spor ten en ontspanningsclubs terecht onder haar leiding tracht omhoog te heffen, is het kam peeren, natuurlijk niet aan haar aandacht, doch wel aan haar zorg voorbijgegaan. Dit kan anders, is noodig en met vereende kracht zal 't anders! Het volgende is noodig. Ten eerste eenige mensclien, die, uit ervaring de vele wantoe standen kennende, zich willen inspannen de gevaren zoo veel mogelijk in te dammen. Ver volgens een trachten de katholieke kampeer ders, jeugdige individueelen (er zijn er zeer vele!) en gezinnen achter zich te krijgen, het geen vanzelf gebeuren zal als men er in ge slaagd is, op de eerste plaats aan zee, eenige katholieke kampeerterreinen in te richten (huur of aankoop), liefst met een houten re creatiegebouwtje om bij eventueel regenweer bijeen te komen en voor andere doeleinden. Dat zulk een terrein te exploiteeren zal zijn is duidelijk als men weet, dat voor het kampee ren momenteel pl.m. 1.75 per persoon per week blijkbaar graag betaald wordt, gezien de duizenden liefhebbers. En welke verdere mogeëjkheden! rk een., toegewezen kamp-aalmoezenier (bijv. kapelaanc(er. gemeente waar het terrein is gelegen), een kapel, een ook in het kamp op bloeien van katholieke devotiepractijken (men gevoelt zicli vooral in een kamp één familie), een wekelijksch kampvuur met de gelegenheid om onze cultuur aan zang, declamatie en mu ziek nader bij „de massa" te brengen, het banale te weren. Leiding is ook hier alles! De eerste stap zou kunnen zijn, dat ieder, die met bovenstaand in 't algemeen instemt, naam en adres inzendt aan ondergeteekende. Deze menschen moeten dan bijeen gebracht en de zaak gaat rollen! Vooral als andere ka tholieke dagbladen dezen oproep zouden wil len overnemen. G. J. ROOS Hoogeweg 92 II Amsterdam-Oost. De Proeftuin „Z. H. Glasdistrict" te Naald wijk is zooals zijn naam duidelijk aangeeft een tuin, die iri het belang van de kweekers proeven néémt. Volgens het jaarverslag 1935 geniet hn van het Rijk en Provincie jaarlijks een subsidie van 3.180. Wat doet de Proeftuin echter Naast zijn gewone werkzaamheden is een uitgebreide handel begonnen in alle soorten bestrijdings middelen, spuiten, slangen, thermometers en tuinbouwzaden en dit tegen zeer concurree- rende ja zelfs dumpingsPrtizeb' Dat het niet is om de kweekers naast advies spoedig van de benoodigde materialen te voorzien, blijkt hieruit, dat daarvoor 6 depóts en een reiziger op na gehouden worden. Door de belanghebbende middenstanders (die natuurlijk zonder subsidie werken) is reeds ruim één jaar geleden bij de Regeering via de Kamer van Koophandel, Delft gepro testeerd, maar de desbetreffende instantie laat tot heden niets van zich hooren. *?.®ze Publicatie mede aanleiding zijn om aan dit euvel een spoedig eind te maken. EEN MIDDENSTANDER. Gisteravond heeft wederom een autobotsing plaats gehad op het beruchte kruispunt Rijksweg-Hofweg. Uit de richting Rotterdam naderde met zeer groote snelheid een luxe auto, bestuurd door C. C. M. uit Amsterdam. Uit de richting Den Haag kwam een auto, bestuurd door M. A. J. M. B. uit Haarlem, die links den Hofweg wilde inslaan. M. meen de niet meer voor de auto van B. heen te kunnen en week naar links om achter dezen wagen heen te gaan. B. remde om de snel rijdende auto van m. te laten passeeren en het gevolg was, dat beide wagens met een hevigen klap 0p elkaar sloegen. De wagens werden totaal vernield. Wonder boven wonder kwamen beide bestuurders er met enkele lich te verwondingen af. De resten van de auto's z(jn door de politie in beslag genomen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacoba, d. v. J. v. d. at oen en J- C. de Goyer. ONDERTROUWD: C. M. Lindihout 26 j. te Bleiswjjk en M. B. Zyffers 22 j. GEHUWD, P. Egberts 27 j. te Rotterdam en lï. v. d. Weyden 24 j. OVERLEDEN. H. den Hoedt 82 j., echtg. V. A. Buit D. Poot, 88 j.. wedr. v. G- Fellcnia® A. van Dttk, 76 wedr. v. K. Kleybürg G. de Bruin, 84 wed. v. A. van Dam J. T. d, Weyden, eahtg. v. J. Rosdijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2