HET VOLKSFRONT-MINISTERIE GAAT WERKEN. dl DE KANTON-EXPEDITIE TEGEN DE JAPANNERS. A» .'fPe!"n?\ T,entsinV- t C Sterk overwicht van het socialistisch element. M Twee honderd duizend man zouden oprukken naar het noorden. Hongkong, 5 juni (ün. press) Vandervelde krijgt opdracht. va M" ZATERDAG 6 JUNI 1936 NIEUWIGHEDEN CIJFERS. EN BLUM DOET TOEZEGGINGEN- SNELTREIN WEENEN- PARIJS ONTSPOORD. 2 dooden, 10 zwaar gewonden. Officieel communiequé van de bondsspoorwegen. NOG GEEN OORLOGS VERKLARING. Hoe zal de houding van Nanking zijn Tsin^n C ff I JVyi, Nanking lankow %^'an9 Shanghai foochowij - ,-nmqXj Canton ^^StSwatowz: "Hongkong: LE VAN DE IN DE KATH. KERK OPGENOMEN. De schilder, die het artistieke gedeelte van het Aziatische paviljoen op de Vaticaansche expositie verzorgde- de bodemrijkdom van ABESSYNIE. Hij houdt deze echter in beraad. HEDEN ZAL HIJ HAAR DENKELIJK AANVAARDEN. Brussel, 5 juni. (van onzen Dr. SCHUSCHNIGG BIJ MUSSOLINI. Een onderhoud van meer dan twee uur. TREIN IN BRAND. 100 wagons met hout in vlammen- DOODSTRAF OP OPIUM-GEBRUIK. v. MAXIM GORKI STERVENDE? Het ministerie-Léon Blum, het 102de van de derde Fransche republiek, is dan eindelijk tot stand gekomen. Bijna een maand, nada het volksfront aan de stembus had gezege vierd, is nu ook het volksfront-kabinet tot de portefeuilles verheven; kan het zijn pro gram ontwikkelen en aan den arbeid gaan. Dit laatste is den nieuwen minister-pre sident werkelijk niet makkelijk gemaakt. Hij staat bij den aanvang van zijn socialistisch bewind vóór een crisis, zooals Frankrijk sinds jaren niet heeft doorgemaakt. Het land heeft heel wat moeilijkheden, op elk gebied, ge kend, maar sinds lang heeft het niet voor een toestand gestaan, welke algemeen als prae- revolutionnair gekenmerkt wordt. En het ergste daarbij lijkt wel, dat de socialistische leiders hun eigen volgelingen niet meer in hun macht hebben; deze laatsten gehoorza men aan een geheimzinnig, ondergrondsch regiem, dat voor niets terugschrikt. Men spreekt van „groote manoeuvres voor de re volutie"; de term lijkt ons voorloopig wat sensationeel en fantastisch. Maar Léon Blum zal zijn troepen heel spoedig in bedwang moeten krijgen, wil hij niet een Kerenski worden, die, al maakt hij geen plaats voor een Kerenski, toch verdrongen zal worden door een persoon, die den volksfronttriomf Vernietigt, en radicaal vernietigt. 't Merkwaardige is, dat de Fransche ver- Wording tot dusverre geen figuur naar vo ren heeft gebracht, werkelijk of mythisch krachtig genoeg om een beweging achter zich te krijgen. En nog merkwaardiger lijkt het, dat in deze dagen van politieke en sociale hoogspanning een beweging, waarop groote verwachtingen werden gebouwd, die der vuurkruisen, zich met de sociale eischen der wilde stakers solidair verklaart; klaarblijke lijk om de actie in zuiver sociale banen te leiden; onder de leiding van een „neutrale" hieuw te stichten vakvereeniging te brengen. Of het echter nu nog mogelijk zal zijn een Illegale bijna revolutionnaire staking met dergelijke methoden in wettige activiteit om te zetten, wordt algemeen heel sterk betwij feld. Dat ware wellicht een jaar gele en denkbaar geweest; nu echter de communisten de door het socialisme verblinde massa kan voorhouden, dat, waar de regeering te Ge- nève, in het parlement en in de algemeene procédure met het bolschewisme kan en wil samenwerken, ook de massa daartoe voor het hereiken van haar doeleinden in staat moet zijn, zullen al de voor intellectueelen vatbare shbtiiitejten op den achtergrond raken .voor éénen-. wenschr - van. de gelegenheid ge- hrnik te "maken om zich tegenover het oer- liberale, veramerikaanschte kapitalisme een rechtspositie en een menschwaardig bestaan te veroveren. Waar anderen, wier katholieke Plicht en taak het geweest zou zijn voor den arbeider op te komen en hem een sociale po rtie te schenken, schromelijk en schandelijk gefaald hebben, valt te vreezen, dat de mas sa, de droeve gevolgen van haar sovjet- swenking niet beseffende, zich met lichaam en, wat het ergste is, met de ziel aan het holschewisme zal prijsgeven. Voor een aanmerkelijk deel zijn de minis ters nieuwe persoonlijkheden, veelal uit in- tellectueele kringen, evenals Blum zelf. En kelen hebben een praetijk in openbare func ties achter den rug, anderen zijn werkelijk nouveautés. Achttien .van hen zijn socialis ten; de drie vrouwelijke ministers worden ais zonder partij gekenmerkt; de vijftien Overigen behooren tot de radicaal-socialis tische partij of tot daarbij nauw aangeslo ten groepen. Er zijn twintig ministers, vijf tien staatssecretarissen en één hooge-com- tnissaris. Vijf der regeeringsleden zijn sena toren, zeven en twintig kamerleden. De vier niet-parlementariërs zijn Paul Faure, secre taris der socialistische partij, en de drie da mes mevr. Joliot-Eurie, onderstaatssecreta- resse voor wetenschappelijk onderzoek, mevr. uz. Lacorre voor kinderwelvaart, en de suf- i 'gettenleidster mevr. BrunSchwig voor eerstedUWen en weezenpensioenen. Het is de ministemaal: dat vrouwen in een Fransch rie zitting hebben. niom?r n?vi.teit is ook, dat de ambten in het nieuwe kabinet tot groepen vereenigd wor den, waarvan elk op z.g. ministerieele coör dinatie-commissies zal correspondeeren. Het voorzitterschap dezer commissies zal voor de groep nationale verdediging worden waar genomen door den minister van nationale verdediging en oorlog Daladiër; voor die van algemeen bestuur door den minister van bin- nenlandsche zaken Salengro; voor nationale economie door den minister voor nationale economie Spinasse; voor internationale be trekkingen door den minister van buitenland- sche zaken Delbos; en voor sociale solidariteit door den minister van arbeid Lebas. Het schijnt dat Blum een nog sterkere concen tratie over het geheele kabinet had willen doorvoeren, maar dat hij daarin door zekere Prestige-wenschen van zijn medewerkers belemmerd werd. Maar het teekent den toe stand, dat de drie voor de politiek belang- rijkste groepen door socialisten gepresideerd Worden; evenals dat andere feit, dat reeds gisteravond de overdracht van de ministeries van binnenlandsche zaken en van arbeid heeft plaats gehad. De ontvangst van het nieuwe kabinet door de Fransche pers is voorloopig nog vol voor behoud en zelfbeheersching, alleen de com munistische „Humanité" juicht, en brengt Wederom de groote leuze, waarmede het Volksfront den strijd gewonnen heeft, naar voren: brood, vrijheid en vrede. Klaarheid *81 echter eerst komen na de regeeringsver klaring, waarschijnlijk zelfs eerst nadat de *°ciale onrust zich wat zal gelegd hebben. Inzake voornaamste hervormingen, door de arbeiders geëischt. PARIJS, 5 Juni. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). Er is uiterlijk nog geen verandering ten goede gekomen in den toestand, maar er moet toch wel onderscheid worden gemaakt tusschen de stakingsbeweging zelf, die zich nog steeds uitbreidt en de pogingen, die door de regeering en door de bestuurderen van de groote gyndicaten worden ondernomen, om de werklieden tot geduld aan te sporen. Veel hoop wordt gekoesterd van de verklaringen, welke Blum morgen in de kamer zal afleggen omtrent de tien procent kortingen van verleden jaar, waarmqde men hoopt de arbeiders massa vertrouwen te geven in de legale actie van het volksfront door middel van het parlement om aan de wijlde staking een einde te maken. Wat de staking zelf betreft, is er nog geen verandering ten goede in den toestand geko men. Integendeel: de staking wordt nog voortdurend omvangrijker. De minister van arbeid heeft een beroep gedaan op de syndicaatleiders om tot een spoedige hervatting van den arbeid aan te sporen, doch het zal uiterst moeilijk zijn de werklieden na de langdurige demagogische campagne van het volksfront tot rede te brengen. De belangrijkste uitbreidingen hebben van daag plaats gehad in de mijnstreken van Lie- vin, Anzin en Lens, waar de mijnen zijn ge sloten. Verder in het Noordelijk industrie bekken, waar te Rijssel, Roubaix en verdere industrie-plaatsen de fabrieken stilliggen. Te Parijs en in de departementen van de Seine en van de Oise ligt de metaal-industrie momenteel geheel stil. In Parijs zelf heeft zich het aantal stakin gen nog belangrijk uitgebreid, doordat ook zeer groote .magazijnen bij de staking zijn betrokken, niet alleen voor wat het leveran tie-personeel betreft, doch ook voor wat aan gaat de bedienden en verkoopei-s, die zich eveneens in de magazijnen hebben opgesloten. Dit is o.a. het geval bij de „Printemps", La Fayette en de bazar de l'hotel de ville. In de vergadering van vijfduizend man per soneel van het hotelbedryf werd vertrouwen kenbaar gemaakt in het bestuur, datde eischen van zijn leden aan de werkgevers zal kenbaar maken. In deze vergadering was- de stemming ten gunste van de staking. Intusschen zijn ver schillende groote hotels gesloten. Het publiek is bovendien ten zeerste ver ontrust door het toenemen van de stakingen in de verschillende levensmiddelenbedrtjven. Eenlge groote distributie-firma's, als Votin en de vleeschfabrieken van Oiida, zijn namely k stilgelegd. Doch het meest maakte indruk de staking op het abattoir van La Vilette. Tegen den avond kon evenwel de verzekering worden gegeven, dat ook in het abattoir een accoord is tot stand gekomen en dat de werkzaam heden nog hedenavond zullen worden hervat. Te Parijs zeif is de ievensmiddelenvoorraad nog bevredigend. Sommige artikelen, zooals suiker, beginnen in de winkels te ontbreken, tengevolge van de wilde aankoopen van het publiek. In de banlieue daarentegen wordt de pro viandeering reeds zeer moeily'k, Om een enkei voorbeeld te noemen: Hedenmorgen waren de aardappelen zoo moeilijk verkrijgbaar, dat de prijzen opliepen tot zestien cent per kilo. Wat de gasfabrieken van Nanterre betreft daar is aan de eischen der stakers toegegeven, zoodat heden het werk werd hervat,, zoodat kon worden voorkomen, dat vele buiten-ge meenten zonder licht zouden komen te zitten. Omtrent de bevoorrading van Parijs wordt nog medegedeeld, dat niet gevreesd behoeft te worden, dat deze zal spaak loopen. De bak kerijen hebben voor tien dagen meel in voor raad en de vleeschvoorziening zal evenmin vertraging ondervinden. Wat echter het meest invloed heeft ge oefend is de toezegging van Blum om Zater dag ook de meening van de regeering te zul len zeggen over de tien procent kortingen van verleden jaar. Algemeen is die verklaring opgevat als een in 't uitzicht stellen van een verzachting van de deflatie-maatregelen, het geen tevens aan de arbeiders en beambten een belangrijke voldoening geeft, waardoor het overslaan van de staking naar de publieke bedrijven zou worden voorkomen. Het was bekend, dat de post- en telegrafie- beambten voormens waren, te gaan staken zoo niet voor a.s. Maandag de korting was opgeheven. I Ook is tijdens beurstijd bekend geworden, dat de werkgevers in de metaalindustrie, die de onderhandelingen hadden afgebroken, heb ben toegezegd, opnieuw hun standpunt te zul len uiteenzetten en zich zullen uitspreken over de misverstanden, die tot de herbezet ting van sommige fabrieken hebben aanlei ding gegeven en ook in die verklaring werd een bewijs gezien, dat men tot overeenstem ming zoekt te komen. Hetgeen ter beurze eveneens een gunstigen invloed heeft gehad, is de verklaring van den minister van financiën, Vincent Aurfol ge weest, dat hij ten spoedigste aan de kamer een zuiver beeld van den financieelen toestand van het land zal geven en zijn plannen zal mededeelen. PARIJS, 5 Juni. (R.O.)-Hedenmiddag om 1.30 uur heeft de nieuwe Fi'ahSChe premier, DE STAKINGSEPIDEMIE IN FRANKRIJK. In vrijivel alle takken van het bedrijfsleven doen zich stakingen voor v.l.n.r.: stakende vrachtautobestuurders in hun garage in het Noorden van Parijs; de bekende auto's van de Messageries Hachette, die Donderdag vergeefs op hun bestuurders wachtten; het personeel van een groote wijnfirma te Parijs brengt den arbeidstijd dansend door; de arbeiders werkzaamm aan den bouw der ivereldtentoonstelling 1937 hebben het werk eveneens neergelegd. Blum, voor de radio een redevoering uitge sproken, waarin hij o.m. zeide: Het regeeringsprogramma is het program ma van het volksfront. Onder de voorstellen, die terstond bij het parlement zuilen worden ingediend, noemde spr. de 40-urige werkweek, collectieve arbeidscontracten, vacantie met uitbetaling van loon, d.w.z. de voornaamste hervormingen, die door de arbeiders worden geëischt. Voorts zeide Blum, dat hij aan al zijn ver plichtingen zou voldoen. De actie zal echter, om doelmatig te zijn, moeten worden ten uitvoer gelegd binnen het kader van de open bare veiligheid. Zij zou verlamd worden door iederen aanslag op de orde, door iedere on derbreking van de vitale diensten der natie. Iedere paniek zou duistere plannen van te genstanders van het volksfront dienstig zijn- Zekere tegenstanders van dit front loeren reeds op hun reyanche. De regeering vraagt derhalve den arbeider zich te verlaten op de wet ten aanzien van die eischen, welke door de wet geregeld moe ten worden en voorts vraagt zij van de arbei ders de overige eischen in kalmte, waardig heid en discipline na te streven en den werk gevers te verzoeken, die eischen te bestudee- ren in een breeden geest van billijkheid. PARIJS, 5'Juni. (R.O.) De regeeringsver- klaring, die morgenochtend door den minis terraad definitief zal worden aangenomen, kondigt o.a. aan, dat Dinsdag a.s. door de regeering wetsontwerpen zullen worden in gediend, strekkende tot invoering Van de 40- urige werkweek, betaalde vacanties in de particuliere industrie en collectieve arbeids contracten. Voorts staat de nationalisatie der oorlogs industrieën op het programma en een eerste herziening der wetsdecreten, waarbij de loonen der beambten bij de openbare en geconces- sionneerde diensten en,de pensioenen der oud strijders worden verlaagd. De kamers zullen niet uiteengaan, alvorens zich te hebben uitgesproken over het principe dezer wetgevende maatregelen, waarvan de toepassing door middel van decreten zal wor den geregeld. Op het gebied der buitenlandsche politiek legt de regeeringsverklaring den nadruk op den vurigen vredeswil der regeering, die haar politiek zal baseeren op de volkeribondsorga- nisatie. De regeeringsverklaring is zonder debat cn •met algemeene stemmen aangenomen. WEENEN, 5 Juni. (D.N-B.) Hedenavond is de sneltrein WeenenParijs bij het station Ebëlsberg nabij Linz ontspoord. De locomotief en verscheidene wagons vielen omver en wer den vernield. Volgens inlichtingen uit particuliere bron bedraagt het aantal slachtoffers twee dooden en tien zwaar gewonden. Een officieel bericht is nog niet Ontvangen. Het ongeluk zou gebeurd, zy'n doordat de sneltrein over een zwakke plek reed en de machinist een waarschuwingsbord met het verzoek vaart te minderen over het hoofd heeft gezien. Betreffende de ontsporing van den sneltrein Weenen-Parüs bij het station Ebelsberg wordt door de hoofddirectie der Oostenrgksche bondsspoorwegen het volgende officieele communiqué gepubliceerd; Op Vrijdag 5 Juni is de uit Frankrijk en Zwitserland komende D-trein no. 122 het baanvak tusschen de stations Asten en Ebels berg, waaraan herstelwerkzaamheden werden verricht, ontspoord. De locomotief, de dienstwagen, de postwa gen en drie personenwagen3 vielen om. De telegraaf en telefoonlijnen zijn hierdoor ver nield. Volgens de voorloopige rapporten zjjn twee personen gedood en werden bovendien 6 per sonen zwaar en een groot aantal licht gewond. Uit Linz en Weenen zijn hulptreinen ter stond naar de noodlottige piek gereden. Het verkeer is omgelegd. Tot handhaving van de orde ls een compagnie bondstroepen derwaarts gezonden. Volgens %jnlichtingen uit particuliere bron zou het aantal gewonden 25 bedragen. De twee personen, die bij het ongeluk om het leven zijn gekomen, zijn naar Reuter uit Weenen meldt, een postbeambte uit Linz en een handelaar uit Weenen. Het is nog steeds niet zeker, of zich nog meer lijken tusschen de puinhoopen van de eersten personenwagen bevinden. Onder de ernstig gewonden bevinden zich de heer Paul Bemhard uit Kopenhagen en een dame uit Oslo. Alle overige gewonden zijn bewoners van Weenen of van Tirol met uitzondering van een jong Fransch echtpaar, dat Zich o-p de IiüWëlyks'réis bevond, In de laatste berichten, welke alhier Zaterdagmorgen plaatselijken tijd uit Kanton zijn ontvangen, wordt bevestigd, dat groote Zuid-Chineesche troepen-contingenten in noordelijke richting oprukken. De militaire gevolmachtigden van de Zuid-Chineesche provinciesKwan- toeng en Kwangsi, hebben eigener be weging een mobilisatie-hevel afge kondigd. Eed formeele oorlogsverklaring van de Kantonneesche regeering aan Japan heeft echter tot dusver nog niet plaats gehad. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden in totaal twee honderd duizend man naar het noorden opmarcheeren. Verder zouden de Japansche autori teiten in Kanton den Japanschen onderdanen hebben aangeraden, zich gereed te houden, om hun woningen in geval van gevaar spoedig te kunnen verlaten. 1 Ieder oogenblik zou men drastische maat regelen van de zijde der Japansche militaire autoriteiten kunnen verwachten. De houding van de centrale Chineesche regeering te Nanking schijnt nog onzeker te zijn. Vol spanning wacht men hier af, hoe de Nanking-regeering zich ten opzichte van den aanstaanden doortocht der Kantonneesche troepen zal gedragen. TOKIO, 5 Juni. (A.N.P.). Het Japansche persagentschap Domei meldt, dat volgens een bericht uit Kanton de gecombineerde voor hoeden van Kwangsi en Kanton reeds de pro vincie Hoenan binnen zijn getrokken en op rukken naar Heng Jang en uiteindelijk naar Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan, doch volgens een ander bericht zou er een scheu ring zijn in de Kantonneesche partij, ontstaan door het zich tertigtrekken van generaal Miao Peinan, den chef van den staf van het eerste leger en admiraal Tsjang Tsjih Jing, den commandant van het eerste eskader. Intusschen melde een perstelegram uit Nan king, dat de Nankingleiders jegens Kanton een kalme houding aannemen, terwyi het ge rucht eener algemeene mobilisatie tegen Kan ton wordt tegengesproken. Vooraanstaande Nanking-léiders verklaren, dat het niet noodig is, te protesteeren tegen het manifest van Kanton, dat tegen Japan is gericht, doch niet tegen Tsjang Kal Sjek of de Nanking-regeering. Waarnemers vreezen, aldus besluit Domei, dat Nanking zich de anti-Japansche campag ne van Kanton bij de onderhandelingen mei japan ten nutte zal maken. f &0 r V. HONGKONG, 5 Juni. (R.O.). De mobilisatie, waartoe door den politieken raad van het zuid-westen opdracht is gegeven, vormt geen oorlogsverklaring aan Japan, want vijandelijk heden zouden onmiddellijk rampzalige gevol gen hebben voor Kanton, in verband met de overweldigende superioriteit der Japansche bewapening. Door zich echter anti-Japansch te verkla ren, wint Kanton de sympathie der patriotti sche jeugdbeweging, terwijl het er tevens in geslaagd is, de centrale regeering in verle genheid te brengen. Men schrijft ons uit Rome: De bekende Indo-Chineesche schilder, Le Van De, die het artistieke gedeelte van het Aziatische paviljoen op de wereldtentoonstel ling der Katholieke pers heeft verzorgd, ls Dinsdag j.l. in de Katholieke Kerk opgeno men. De jonge schilder ontving het H. Doopsel, het H. Vormsel en de eerste H. Communie uit de handen van mgr. Celso Costantini, se- De schilder Le Van De (zelfportret). Cretans van de H. Congregatie tot Voortplan ting des Geloofs. Bij het H. Doopsel ontving hij de namen Celso Leo. De leider van de Vaticaansche bouwfirma, Leone Castelli, was zijn peter bi) het H. Doopsel en de directeur van de „Osser- vatore Romano", graaf Dalla Torre, was zijn peet bij het H. Vormsel. Aan de indrukwekkende plechtigheid, die plaats vond in het Collegium Urbanum van de Propaganda Fide, namen alle studenten van het college met hun rector, mgr. Parente, alsmede de meeste medewerkers aan de In richting van de Vaticaansche perstentoonstel ling deel. De Heilige Vader had den bekeerling tege lijk met Zy'n bijzonderen zegen een kostbare medaille doen toekomen. ADDIS ABEBA, 5 Juni. (STEFANI). De Duitsche mineraloog Muller, lid van de maat schappij Schmidt, die sedert elf jaar mgn- studiën in Abessynië heeft ondernomen, heeft tegenover Italiaansche journalisten verklaard, dat geheel Abessynië rijk is aan mineralen. Zoo bevindt zich met name in Godjam en Salale een eno me hoeveelheid ijzer. Steenkool wordt gevonden te Ankober, even ten Noor den van Addis Abeba en bij het meer Zoeai in het gebied van Aroassi. Voorts liggen bijna onuitputtelijke lood-, koper- en ijzerlagen in Tigre. Bij Jijlga en Kaolin in Sjoa worden opalen en robijnen gevonden. Petroleum is aanwezig bi) de Dahlach-eilanden, goud in Wollega, wit asbest nabij Diredawa, potas by het Dailol-meer en zout in den berg Assale. CORRESPONDENT) Zooals wij vanmorgen in het vooruitzicht hebben gesteld, heeft de socialistische leider Vandervelde hedenmorgen bij den koning verslag uitgebracht over zijn informatorische besprekingen voor de samenstelling van een drie-partijen regeering onder de leiding van een socialistischen minister-presi dent. Eigenlijk heeft Vandervelde verschil lende rapporten aan den koning over handigd, waarin de standpunten zijn uiteengezet van de door hem geconsul teerde socialistische, katholieke en liberale persoonlijkheden. Vandervelde heeft zijn conclusies hier aan toegevoegd. Opmerkelijk was, dat de koning in den loop van den dag gedurende ongeveer ander half uur geconfereerd heeft met den liberalen oud-minister Ingenbleek, thans gouverneur van Oost-Vlaanderen en die gedurende ruim dertig jaren in dienst is geweest van het Ko ninklijk Huis van Beigië. Men denkt, dat de koning het op pry's heeft gesteld, deze personaliteit te raadplegen over de problemen van het oogenblik en meer spe ciaal in verband met de oplossing der regee- ringscrisis. In den loop van den middag heeft de koning opnieuw Vandervelde ten paleize ontboden en hem gevraagd, of hij zich met de taak van het samenstellen eener nieuwe regeefing zou willen belasten. Vandervelde heeft den koning verzocht, de opdracht in beraad te mogen houden. Hierna heeft hjj het paleis van Brussel verlaten, waarna hy zyn partijgenooten verslag is gaan uitbrengen over zyn besprekingen met den koning. Hg heeft vervolgens een bezoek ge bracht aan den heer van Zeeland. De R. K. „Libre Belgique" wyst op het haast ongeloofigke feit, dat zoolang de informato rische besprekingen van den rooden leider hebben geduurd, in een vertrek naast het kabinet, waar de besprekingen met de ver schillende, personaliteiten plaats vonden, on afgebroken twaalf leden van den socialisti schen partgraad hebben vertoefd, om de de marches van hun chef van nabg te volgen. De heer Vandervelde verklaarde zoo juist aan de journalisten, dat hij vandaag nog geen definitief antwoord aan den koning zou kun nen geven op de vraag, of hij al dan niet denkt een drie-partyen-regeering te kunnen samenstellen. BRUSSEL, 5 Juni. (R.O.) In gezaghebben de kringen wordt verzekerd, dat Vandervelde morgen den koning zal meedeelen, dat hg de opdracht tot kabinetsformatie aanvaardt. ROME, 5 Juni. (R.O.). De Oostenrgksche bondskanselier Schuschnigg heeft hedenmor gen, komende uit Florence, een bezoek ge bracht aan Mussolini in de villa van den duce te Rocca della Caminate. Omtrent het besprokene is niets uitgelekt, dan alleen de officieele mededeeling, dat Schuschnigg op zgn terugreis Mussolini heeft bezocht en dat ze een onderhoud hebben ge had van meer dan twee uren. Wel kan worden gemeld, dat tgdens het ge heele verbly'f van Schuschnigg te Via Reggio hij met niemand anders gesproken heeft dan met den militairen attaché van de Oosten rijksche legatie te Rome en dat hij geen enkel lid van het huis Habsburg heeft ontmoet. De verbigfplaats der Habsburgers, de villa Della Fianore, is op het oogenblik gesloten. VENETIE, 5 Juni. (R.O.) Bondskanselier dr. von Schuschnigg is met een militair vlieg tuig te Venetië aangekomen. Hg heeft den tocht ondanks den hevigen storm ondernomen. Hg zal een bezoek brengen aan de tentoon stelling en waarschgnigk morgen naar Oos tenrijk terugkeeren. PRAAG, 5 Juni. (A.N.P.) Sedert T&nmor- gen staan op het station Reichenberg in noor- deigk Bohemen honderd met hout geladen wagons ln brand. De oorzaak is onbekend. De brandweer slaagde erniet in, het vuur te blus- schen. Uit Nanking wordt gemeld: De Chlneesche regeering heeft de nieuwe wet op het opium gebruik afgekondigd. Zy stelt bg derde ver- oordeeling de doodstraf vast voor alle opium schuivers, terwgi ambtenaren, studenten en hoogleeraren reeds bg de eerste overtreding ter dood kunnen worden veroordeeld. Reuter seint ons uit Londen: De Russische schrgver, Maxim Gorki, zou volgens een telegram uit Moskou op sterven liggen. LONDEN, 4 Juni. (R.O.) Naar Reuter meent te weten, zgn tijdens de Engelsch- Russische vlootbesprekingen, die heden her vat werden bevredigende vorderingen ge maakt. Men heeft de volgende bijeenkomst vastgesteld op 12 Juni a.s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3