DREIGEND BOLSCHEWISME j IN FRANKRIJK. I THANS STAKING IN DE MIJNEN VAN NOORD-FRANKRIJK. M De oproep van Z. H. Em. kardinaal Verdier. - b Rood complot in Spanje De instortingsramp te Boekarest. Boekarest, 8 juni (ün. press) vliegtuig VALT neer IN STADSCENTRUM. x-w. DINSDAG 9 JUNI 1936 De politie te Madrid doet een verrassende vondst. ZEER BINNENKORT MOEST DE REVOLUTIE UITBREKEN. Machtsmisbruik van de roode regeering. Ondanks protesten en moeilijkheden worden de religieuse onderwijs krachten verjaagd- MILITAIRE CREDIETEN IN Alle ziekenhuizen vol gewonden. NAAR 'N NIEUWE SOCIALE STRUCTUUR. De broedplaatsen van het bolschewisnie moeten opgeruimd worden. benzine-tank ontploft. Menschen als levende brandfakkéls. Vijf dooden, dertien zwaar GEWONDEN. TALRIJKE BOMEXPLOSIES IN PALESTINA. Ernstige ongeregeldherlen te Akka. DETECTIVE ELLIS PARKER EN DE L1ND B ERGH-ZAAK. DE MIJNEN BEZET. In een dertigtal bedrijven te Parijs werd het werk hervat, elders breidde de staking zich uit. RADIO-REDE VAN JOUHAUX. PER BALLON OVER DEN ATLANT. OCEAAN. Stoutmoedig plan van den Hamburger ballonvaarder dr. Zinner- ZWITSERLAND. Congres der socialistische partij besloot ze te weigeren. BERUCHT CHANTAGEPLEGER ONSCHADELIJK GEMAAKT. BRANDSTICHTER AAN HET WERK In de armenwijken van N.-York. ZUINIGE MOTOR UITGEVONDEN. HONDERDEN COMMUNISTEN IN BRAZILIË GEARRESTEERD. VxY* SSfi»? ''-Ay 3*v v Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „Heemschut" werd van het Amstel- hotel uit een boottocht georganiseerd door de Amsterdamsche havens. Het vertrek van het Amstelhotel. ADRID, 9 Juni. (UN. PRESS). De politie alhier heeft gisteren een verrassende vondst gedaan, waar door zij een uitgebreid revolutionnair complot op het spoor meent te zijn gekomen. De personen, die bij deze samen zwering betrokken zijn, stelden zich blijkbaar ten doel, in geheel Spanje een opstand te ontketenen. In een Madrileensche zaak ontdekte de politie vier honderd uniformen van de civiele garde met volledige uitrusting alsmede pistolen en munitie. Volgens een telegram uit Madrid hebben weer verschillende politieke botsingen plaats gehad. In Orense werd een persoon gedood, ter wijl twee andere levensgevaarlijk werden ge wond. Aanleiding tot het gevecht gaf het feit, dat fascisten „leve Spanje" hadden geroepen, het geen door communisten met revolutionnaire leuzen werd beantwoord. Te Malaga is een beambte der civiele garde doodgeschoten. Te La Corüna zijn de gemeentelijke arbei ders en beambten ih staking gegaan. Te Ma laga staakt bovendien een deel van het spoor wegpersoneel, zoodat verscheidene treinen niet konden vertrekken. Ge „Oeservatore Romano" publiceert een uitvoerige lijst van nieuwe daden van terreur, welke de linksche regeering in Spanje den laatsten tijd heeft gepleegd tegen de katho lieke scholen, welke beheerd worden door ka tholieke orden en congregaties. In Santa Cruz de Mudela werden, ondanks het protest van 800 katholieke huisvaders, alle katholieke scholen gesloten. Te Guadalajara werd een zusterschool, waar arme kinderen kosteloos onderricht ontvingen, verboden. Te giguenza moest het college der zusters Ursulinen zijn werkzaamheid staken. Het zelfde wordt gemeld uit Celanova (provincie Orense), Bell-Loch (Lerida) en Vilarrodona (Tarragona) .- In verschillende plaatsen spoort men de ouders aan hun kinderen niet meer naar de katholieke scholen te zenden. In Salient zijn sedert de verdrijving der reli gieuse onderwijskrachten de kinderen zonder onderricht, zoodat het tot protestacties van de ouders is gekomen. Dergelijke protestacties worden eveneens gevoerd in Huescar. In Orsense zijn vier colleges gesloten. De stad Toledo had ter vervanging van de verboden katholieke scholen veertien staats scholen willen stichten. De gemeenteraad moest evenwel verklaren, dat men daartoe om financieele redenen niet in staat was. Op de leekenscholen van Madrid is voor ver scheidene duizenden kinderen, die tot nog toe bijzonder onderwijs genoten, geen plaats. In Antequera moest de gemeenteraad twin tig leekenscholen oprichten, waartoe men niet in staat bleek te z(jn. In Salamanca ontstonden door de laicisti- sclie terreur nog grootere moeilijkheden, aan gezien hier de oprichting van veertig scholen noodzakelijk bleek. De gemeenteraad van Teruel, die gelul' ii nieuwe scholen moest stichten, hee t klaard, dat hij eerst dan verdere stappan t de bijzondere scholen zal nemen, als de ring de voor den schooibouw benoodigde den heeft beschikbaar gesteld. Al deze financieele moeilijkheden kunne evenwel de anti-religieuse actie niet tot staan brengen. Te Don Berrito tenminste heeft vol gens de jongste berichten de burgemeester aile religieuse onderwijskrachten binnen drie dagen uit de stad verjaagd. Omtrent het aantal slachtoffers der catastrophe, welke op zoo ontzet tende wijze een einde heeft gemaakt aan het défilé der Roemeensehe jeugdbonden voor koning Carol, wer den tot dusver geeu officieele gegevens beschikbaar gesteld en loopen de schat tingen derhalve nog steeds uiteen. De meest oncontroleerbare geruchten zijn in omloop. Sommige gewagen van 300 dooden en 1200 gewonden. Andere, meer geloofwaardige waarnemers schatten het aantal dooden op vijf en twintig, doch het aantal gewonden op minstens vier honderd. In de Roeipeensche hoofdstad heerscht een pijnlijk gedrukte stemming. De bladen, die in verband met de feestelijkheden niet zouden verschij nen, gaven speciale edities uit, doch beperkten hun berichtgeving tot het afdrukken van een officieuze mede- deeling over het ongeluk. Een in de namiddaguren gepubliceerd be richt maakte melding van 14 dooden. Alle ziekenhuizen waren spoedig vpl gewonden. BOEKAREST, 8 Juni. (D.N.B.) De parade der padvinders en andere jeugdbonden, ter herdenking van den verjaardag van den te rugkeer van koning Carol naar Roemenië, vond plaats in tegenwoordigheid van ean onafzienbare menigte belangstellenden. Behalve koning Canol woonden ook zijn gasten Paul van Joego Slavië en Benes, de minister-president van Tsjecho Slowakije, benevens de leden der regeering en een groot aantal militaire en burgerlijke autoriteiten alsook de leden van het corps diplomatique de parade bjj. Even voor de ontzettende catastrofe was verder af reeds een kleine tribune onder het gewicht der toeschouwers ingestort. Ook hier werden eenige personen gewond, echter niet ernstig. Voor den aanvang van het défilé, waaraan twintig duizend jongens en meisjes deelna men, had koning Carol de jonge manifestan ten toeges ,1-oken. „Zijt fier", zeide hij, ,.en toont u de eer waardig, welke drie staats hoofden u bewijzen, door dit jeugdfeest met hun tegenwoordigheid op te luisteren. Brengt van deze plaats uw groet aan de jeugd van Tsjecho Slowakije en Joego Slavië!" indrukwekkend was het défilé der jeugd bonden, dat toen een aanvang nam en r duizenden en tienduizenden belangstellend werd gadegeslagen. Alles verliep in de meest volmaakte orde, tot plotseling, een hartverscheurende kreet van angst en ontzetting de stilte verbrak en, juist tegenover de koningsloge, een der groo tere tribunes instortte, waarop ongeveer drie duizend belangstellenden zich een plaats veroverd hadden. De gevolgen waren ontzettend, al kon door het ingrijpen van koning Carol zelf en van andere aanwezige autoriteiten voorkomen worden, dat de paniek, die zich begrijpelij kerwijze van de omgeving meester maakte, algemeen werd. Onmiddellijk werden allerwegen de beschik bare middelen gerequireerd, om de slacht offers te vervoeren en spoedig waren naar alle hospitalen der stad en der omgeving transporten onderweg met gekwetsten. Sommige ziekenhuizen hebben lijsten bij hun poort aangeplakt met de namen der gewonden en rond deze droeve documenten dromden in den loop van den dag menschen- massa's samen. Het schijnt, dat de meeste naar de zieken huizen vervoerde slachtoffers geen ernstige kwetsuren hebben opgeloopen. Dat het aantal gewonden zóó groot is, moet worden toege schreven aan het feit, dat bij de eerste con sternatie en de paniek, die van de ramp het gevolg was, talrijke personen onder den voet werden geloopen. BOEKAREST, 8 Juni (R.O.) Zeven stads architecten van Boekarest zijn gearresteerd in verband met de instoringsramp. Een hun ner zou reeds zelfmoord hebben gepleegd. Men schat het aantal personen, dat bij de ramp het leven heeft verloren op minstens 20. Ver scheidene honderden personen zijn gewond. Regeeringsverklaring van den eersten socialistischen minister-president in Frank rijk, Léon Blum; naderend einde van de Fransche stakingen; de provinciale verkie zingen in België; het voortduren van de Belgische ministercrisis; stilstand in de staking van de Antwerpsche haven. Een reeks feiten, welke het oog nog sterk naar het Zuiden trekt niet alleen omdat elk de zer gebeurtenissen op zich de interesse vol komen verdient, maar evenzeer wijl men in dit complex een gemeenschappelijke lijn ziet, en elk onderdeel er van een psycholo- gischen invloed op ieder ander uitoefent. De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Verdier, heeft het in een van Zaterdag j.l. gedateerden „oproep aan de katholieken" heel scherp geformuleerd: „De ernstigste problemen zijn op dit oogenblik aan de orde gesteld. Reeds aangebrachte verbeteringen ten spijt drukt een toestand van ellende, door de wereldcrisis nog verergerd, op de urbeiderswereld". En heel dringend zijn de Woorden, waarmede de oproep wordt be sloten: „De buitenlandsohe gevaren welke ons bedreigen; de verschrikking van den bur geroorlog, welke op het einde van den Weg van buitensporig individualisme grijnst; de verspilling van de onmetelijke rijkdommen van alle soort, welke ons land bezit en welke naar aller erkenning de andere naties noodig hebben om den vrede en haar welvaart te verzekeren; de eeuwige roeping ten slotte van Frankrijk om de drager van den werkelijken vooruitgang te zijn; dat alles eischt van den werkelijken Christen, van den Franschman dezen naam Waardig, van den mensch, die ware naas tenliefde heeft, dat hij vrede, eendracht en Ware broederliefde terugbrengt, en zonder aarzelen en moedig aan den arbeid gaat om nieuwe ordening, waarom allen roepen, zoo snel mogelijk tot stand té brengen". Ik wil er aan herinneren, zegt de kardinaal nog, dat de Kerk, reeds ongeveer een halve eeuw geleden door de stem van Leo XIII en nog onlangs door die van Pius XI, de kwa len van onze huidige sociale ordening uit eengezet heeft, en de wereld er op gewezen heeft, wat de werkelijke rechtvaardigheid de wijze gelijkheid, voor het welzijn van arbeider eischen. „Indien deze leer beter ^^stepen ware, zouden ons heel wat ram- Pen bespaard zijn gebleven". Het is goed deze woorden van kardinaal Oerdier voor oogen te houden, wil men de gebeurtenissen in Frankrijk, die in elgië en Spanje, en evenzeer die in Duitschland en zoovele andere landen begrijpen: het oude liberale systeem van het sociale leven is ineengestort Niet door de economische crisis der laatste jaren; deze heeft, zooals de kardinaal zegt, den toestand van ellende slechts verergerd; de ellende was er dus te voren reeds: Leo XIII heeft haar trou- Wens in Zijn verheven Encyclieken reeds vijftig jaar geleden geschetst. Is zelfs de groote wereldoorlog met vooral een gevolg vanrdfi liberaie ongebonden-vrijheid- al kan Belgrado, 8 Juni (D. n. b.) Naar uit ïhibrovnik (Ragusa) wordt gemeld, is aldaar «en vliegtuig neergestort. De gevolgen van het ongeluk waren ontzettend. Door tot nu toe met opgehelderde oorzaak stortte van twee militaire vliegtuigen, die hedenmiddag boven de stad cirkelden, er een plotseling neer en kwgm midden in de stad terecht. Het sloeg te pletter op een huis, waarbij de benzine-tank van het toestel explodeerde. De brandende benzine stroomde in de nauwe straat, waar het verkeer op dit middaguur zeer druk was. Verscheiden voorbijgangers geraakten in brand en stoven als levende 'fakkels uiteen. Drie personen kwamen ter plaatse in de vlammen om, terwijl dertien andere met ver schrikkelijke brandwonden naar het zieken huis moesten worden overgebracht. Vier hun ner verkeeren in levensgevaar. Het huis, waarop het vliegtuig terecht kwam, is totaal uitgebrand, teiwjjl drie an dere huizen ernstig door het vuur werden ge teisterd. - Het is vooral aan het onmiddellijk ingrijpen der brandweer te danken alsmede aan het feit, dat er volkomen windstilte heerschte, dat de brand niet nog grootëren omvang heeft aan genomen. Het ongeluk had. een catastrophe kunnen worden voor de geheele ótad. De lijken van den piloot en van den waar nemer van het vliegtuig zijn, geheel verkoold, Wt de tot een vormlooze massa versmolten toestel geborgen. SAN FRANCISCO, 8 Juni. (R.Ó.) Bij een brand in een hotel, dat gelegen is in een Volkswijk, zijn zevenpersonen om het leven Bekomen en werden twintig anderen ernstig ««wond. i het dan uiterlijk lijken, dat de strijd uit- brak in een periode van welvaart schijn- j welvaart gevolgd na de beëindiging van I1 den militairen oorlog door een nieuwe fan- !j tastische hoogconjunctuur, welke de fatale ineenstorting slechts te schrijnender doet zijn. Sindsdien leven we in een tijdperk van 1 maatschappelijke omwenteling in een voort durende sociale revolutie, welke haar con- sekwenties als het ware automatisch op po litiek, economisch en helaas zelfs op reli gieus terrein doet overslaan. Die revolutie heeft naast valsche inzichten ook vele waar heden en eeuwigheidswaarden aangevallen en pogen te vernietigen. „Maar, en het is wederom kardinaal Verdier die aan het woord is, tegenover de gebrekkigheid van onze sociale orde moeten wij allen op de borst kloppen. Tegenover de wanorde lijkheden welke steeds toenemen, herinner ik aan het woord van Christus: Wie zonder zonde is, werpe den eersten steen". Dit inzicht blijkt trouwens in Fransche kringen reeds heel diep doorgedrongen te zijn- Zoo is het mogelijk, dat de eischen der Fransche stakers, hoezeer de staking zelf als revolutionnair moet betiteld worden, in de breedste kringen als billijk en recht vaardig worden beschouwd; dat de libera len ook in het buitenland ze als een onvermijdelijke ontwikkeling van het mo derne sociale leven willen zien. Zoo is het mogelijk, dat het sociale en economi sche program van het volksfront, ook bij rechts in de Fransche kamer, weinig tegen stand ondervindt, mits de actie binnen wet telijke en ordelijke banen worde gehouden. Er bestaat een redelijke hoop, dat dit ge beuren zal. En het moet gebeuren, wil men het communisme of andere extremistischen systemen den wind uit de zeilen nemen. Men heeft geen keuze meer dan tusschen een nieuwe sociale structuur, waarin met rechtvaardigheid en billijkheid, de twee groote steunpilaren van alle menschelijke betrekkingen, van elke geordende samen leving, ten volle rekening wordt gehouden; en de extremistische revolutie, welke met het liberalisme ook den godsdienst weg zal vageh. Slechts als men de broedplaatsen van het bolschewisme en van alles wat daarmede min of meer verwant is, opruimt, zal men er in kunnen slagen ook de zoo gevaarlijke revolutie te onderdrukken of zelfs, beter nog, te voorkomen; „de nieuwe ordening, waarom allen roepen, tot stand te brengen". De komende weken zijn van de grootste beteekenis. Het. zou struisvogelpolitiek zijn om té ontkénnèn, dat Frankrijk ernstig door het bolschewisme bedreigd wordt; maar an derzijds is het toch ook karakteristiek, dat een wilde, revolutionnaire staking, zooals nu reeds zoovele dagen in Frankrijk woedt, practisch zonder bloedige, zelfs zonder ern stige incidenten kon verloopen. Daartoe hebben beide partijen, werkgevers, in rankrjjk nog zoo zinrijk „patrons" ge naamd, en werknemers, medegewerkt. Dat ewijst, dat er nog voldoende zelfbeheer- sc ung, genoeg weerstandsvermogen is. Nog; oe ang dat duren zal, hangtg er vooral van af, ol de nieuwe ordening met kracht wordt aangepakt. En daartoe .moeten allen mede werken, zelfs, zooals kardinaal Verdier zegt, met opoffering van antipathie, van poli tieke of sociale voorkeur, in zekere mate zelfs van traditioneel eigenbelang. JERUSALEM, 8 Juni. (UN. PRESS.) Uit verschillende deelen des lands worden weer bomexplosies gemeld. De hevigste ontploffing had plaats in het oude stadsgedeelte van Jerusalem, waar 22 Arabieren en Armeniërs werden gewond. Zes hunner verkeeren mo menteel in levensgevaar. De bom zou, naar wordt beweerd, gebruikt moeten worden tegen stakingsbrekers, doch tijdens het transport voortijdig zijn ontploft. In dit verband zijn door de politie twee ver dachte personen gearresteerd. In het Noord-Palestijnsche plaatsje Jenin is een militaire post door Arabieren hevig beschoten. De manschappen beantwoordden het vuur met machinegeweren, zoodat de Arabieren op de vlucht gingen. Ook in Na bloes kwam het opnieuw tot vuurgevechten. Niemand werd evenwel gewond. Naar eerst thans bekend wordt, hebben zich Zondagavond in Akka ernstige botsin gen voorgedaan. Niettegenstaande het ver bod, om zich na acht uur des avonds op straat te vertoonen, verzamelden zich in de hoofdmoskee, welke tegenover de plaatselijke gevangenis is gelegen, twee honderd Arabie ren. Deze trachtten de gevangenis te bestor men, teneinde de daarin opgesloten politieke gedetineerden in vrijheid te stellen. Eerst na een waarschuwingssalvo van de hewakers trok de menigte zich in de moskee terug, waar zij den ganschen nacht biddend en luid schreeuwend doorbracht. Uit Haifa zijn -heden militaire, versterkin gen in Akka aangekomen. Ellis Parker, de detective, wiens naam veel genoemd is in verband met de Lindbergh- affaire, heeft verklaard, dat noch hjj, noch zijn zoon Ellis Jr. naar New York gaan om gehoord te worden in verband met de be schuldiging van ontvoering en marteling van Paul Wendel, den oud-advocaat, die gedwon gen zou zjjn geworden, een valsche bekente nis af te leggen in de Lindbergh-zaak. DOUAI, 8 Juni. (R. O.) In alle mijnen van het ax-rondissement Douai ligt het werk stil. Overigens heeft de stakingsbeweging zich in deze stad vanochtend nog uit gebreid tot de bierbrouwerij, de con- fectie-industrie, de electrische centrale, de metaalnijverheid en de eenheidsprij- zen-winkls. Men schat het aantal stakers in het arrondissement Douai op 30 a 35.000. Ook in St. Quentin heeft de stakingsbewe ging zich nog uitgebreid, daar hebben thans 2000 arbeiders het werk neergelegd. In het gebied van Rijssel is de staking on der de bouwvakarbeiders algemeen. De toe stand is nog steeds rustig. PARIJS, 8 Juni. (R.O.) Het Zaterdag j.i. door de drie mijnwerkersorganisaties te Anzin, in het departement van het Noorden en het departement van Calais uitgevaar digde stakingsparool is, blijkens nadere ge gevens, in het geheele steenkolenbekken op gevolgd. Honderd vijftigduizend arbeiders zjjn bij deze actie betrokken, de meeste schachten en fabrieken zijn door de stakei'3 bezet, in en. kele mijnschachten te Carvin en Ostricourt worden ingenieurs en kantoorpersoneel 0p de kantoren door de stakers gevangen ge houden. Te Duinkerken hebben vanmorgen de ha venarbeiders hun kameraden verboden, te werken en de hekken gesloten, zoodat nie mand de haven kon verlaten. Te half tien hebben 2.000 arbeiders der marinewerven de terreinen bezet en het werk neergelegd. De havenbassins werden door middel van vaar tuigen afgesloten, zoodat de scheepvaart stil ligt. Ook elders in de provincie heeft de staking zich nog uitgebried, zoo b.v. te Wevers en Hazebrouck, waar een duizendtal arbeiders zich bij de beweging aansloot en te Le Havre, waar twee duizend werklieden den arbeid neerlegden. In Rouaan zjjn nog 1700 arbeiders van tex tiel- en papierfabrieken in staking gegaan. In het gebied van Parijs is, zooals reeds werd gemeld, sedert hedenmorgen de staking algemeen in de bouwbedrijven. Alle categorieën bouwvakarbeiders hebben het werk neergelegd en bezetten de weide plaatsen. In beginsel zijn intusschen werkgevers en arbeiders in deze branche het eens gewor den, zoodat de hoop gewettigd is, dat dit conflict niet van langen duur zal zjjn. Het personeel van de Messageries Haehet- te heeft vanmorgen de principieele overeen stemming goelgekeurd, die tusschen de direc tie em de personeelsvertegenwoordigers tot stand was gekomen. Het personeel heeft zich verbonden het werk te hervatten, zoodra het definitieve contract zou zjjn onderteekend. Twee employé's van deze maatschappy, die een dagbladen-kiosk dezer dagen hadden omvergeworpen, zjjn resp. tot voorwaardelijke staffen van een en van zes maanden gevan genis veroordeeld. De stakingsbeweging te Parijs heeft zich vanmiddag ook uitgebreid tot twee belang rijke verzekeringsmaatschappijen, waar het personeel de bekende tactiek volgt der z.g. symbolische bezetting. Er zijn onderhandelingen geopend tusschen de directies der verzekeringsmaatschappijen en de vertegenwoordigers van het personeel teneinde te komen tot een collectief arbeids contract. De „algemeene bond van de Fransche pro ductie" heeft een communiqué uitgegeven, waarin o.m. wordt medegedeeld, dat tijdens de onderhandelingen met de arbeidersafge vaardigden gemakkelijk overeenstemming kon worden bereikt over de kwestie, de vakver- eenigingsvrijheid en de instelling van arbeidersafvaardigingen, betreffende. Wat daarentegen de geëischte loonsverhóqging aangaat, was een onmiddellijke overeenstem ming niet mogelijk, temeer wijl de arbeiders ook eischen stellen betreffende een 40-uren- week en uitbetaling van loon tijdens vacan- ties. De kwestie is derhalve ter scheidsrech terlijke uitspraak voorgelegd aan den minis ter-president die het aanpassingscjjfer voor de loonen heeft vastgesteld. De regeering zal morgen beraadslagen over de voltooniing der wetsontwerpen, welke in den middag bij het bureau der kamer zullen Worden ingediend en die betrekking hebben °p de organisatie van den arbeid en verschil lende sociale hervormingen. Krachtens een heden door den prefect van Politie, Langeron, genomen besluit, is den directeur-generaal der gemeentepolitie, Paul Guichard, ontslag verleend, en zal hij vervan gen worden door den plaatsvervangenden directeur Marchand. Jouhaux aan het woord. PARIJS, 8 Juni (R.O.) In een per radio uitgezonden redevoering verklaarde Leon Jou haux de secretaris-generaal der C.G.T. heden avond naar aanleiding van het accoord, dat door bemiddeling van de regeering is tot stand gekomen tusschen de vertegenwoordi gers der arbeiders en werkgevers: „In vol komen onafhankelijkheid hebben de in het land georganiseerde groote economische mach ten vraagstukken tot een oplossing gebracht, Welke de basis zijn voor de nieuwe organisa tie der Fransche economie. Men sprak sedert eenigen tijd van de nood zakelijkheid, een nieuwe formule te vinden. Zij is thans gevonden: samenwerking in vol komen vrjjheid ter bespreking van de eischen en gezichtspunten van de verschillende par tijen én het nemen van een beslissing in vol ledige onafhankelijkheid onder leiding van de regeering, welke in geval vari noodzakelijkheid de ról van scheidsrechter speelt overeenkom stig haar f unctie van vertegenwoordigster van het algemeen belang der Fransche collectivi teit/ -Onze formule is in het geheel niet ont leend aan de formule van Hitler of Mussolini. De resultaten ervan zijn van hooge moreele waarde en toonen afdoende aan, dat het niet noodzakelijk is, een totalitairen en outoritairen staat te stichten, teneinde de arbeidersklasse te verheffen tot haar rol van medewerkster in de nationale economie. Jouhaux besloot zijn rede met de woorden: „Overwinning en hoop, ziedaar de beteekenis van het algemeen accoord van 7 Juni voor den arbeider". PARIJS, 8 Juni (RO.) Ofschoon de sta kingsbeweging hier en daar zich nog uitbreid de was toch, vooral in de namiddaguren, een ontspanning in den toestand duidelijk waar neembaar. In dertig werkplaatsen, waarvan de helft ongeveer tot het metaalbedrijf behoort, is ih den loop van den dag het werk hervat, o.a. ook in de fabrieken van Hutchinson. PARljg, 8 Juni (R- In het industrie gebied van Belfort hebben de werkgevers be sloten, het door de regeering voorgestelde accoord te aanvaarden. Dit besluit is aan de 25.000 arbeiders in dit gebied medegedeeld. In de groote metaalbedrijven te Denain en bo Dunlop te Montlugon zal morgen het werk worden hervat. PARIJS, 8 Juni (RO) De regeering is voor nemens, de kamer te verzoeken, om Donder dag of Vrjjdag te stemmen over de wetsont werpen betreffende het collectieve arbeids contract, de 40-urige arbeidsweek en betaal de vacantie, welke morgenmiddag na afloop van den ministerraad op het bureau van de kamer zullen worden gedeponeerd. Waarschijnlijk zal de senaat de wetsont werpen vóór net einde van de week in behan deling kunnen nemen. Uit Hamburg wordt gemeld: De Hambur ger ballonvaarder dr. Zinner beeft tegenover een vertegenwoordiger van het „Hamburger Tageblatt" het stoutmoedige plan te kennen gegeven, den Zuidelijken Atlantischen Oceaan tusschen Afrika en Zuid-Amerika met een ballon te willen overvliegen. Hij wil daarbij gebruik maken van den gun- stigen Noord-Oostpassaat, die den ballon in 5 tot 8 dagen over den Zuidelijken Atlanti- sche.n Oceaan kan voeren. Deze wind maakt het noodzakelijk niet het kortste traject tusschen Bathurst en Pernaro- buco te volgen, doch de aanzienlijk langere route Casablanca en de monding van de Ama zone-rivier. Voor den 6000 kilometer langen tocht zou naar de meening van dr. Zinner een ballon van 5000 kubieken meter voldoende zijn. Het is voldoende, wanneer opblaasbare gummivesten, die de gordel drijvend moeten houden en een radio-ontvanger voor de weer berichten worden medegenomen. DUBLIN, 8 Juni (R.O.) De krijgsraad heeft tien jonge leden van republikeinsche organisa ties ieder tot één jaar gevangenisstraf ver oordeeld, wegens het deelnemen aan militaire oefeningen. ZUERICH, 8 Juni. (R.O.). Het congres der Zwitsersche socialistische partij heeft mei acht stemmen meerderheid tegen het voorstel van het bestuur besloten, de militaire credie- ten, welke thans aan het parlement ter goed keuring zijn voorgelegd, te weigeren. De meeste bestuursleden zijn dientengevolge afgetreden. Het congres sprak zich bijna eenstemmig uit tegen devaluatie van den Zwitserschen franc. BERN, 8 Juni. (STEFANI). De publieke opinie in Zwitserland heeft met consternatie het bericht ontvangen, volgens hetwelk het congres der Zwitsersche socialistische partij besloten heeft, de militaire credieten te wei geren. Volgens 'n telegram uit New-York Is aldaar in de lugubere geschiedenis der. misdaad een nieuw hoofdstuk afgesloten met de schuldig- bevinding van den beruchten chantagepleger Luciano, die met dit bedrijf per jaar 12 mil- lioen dollar verdiende. Acht zijner handlan gers zijn tevens schuldig bevonden. Hen wacht de maximum-straf van in totaal 1865 jaar gevangenisstraf. De veroordeeling vindt plaats op 18 Juni a.s. Uit New York wordt genjeld: De armenwij ken van New-York worden onveilig gemaakt door een brandstichter, die Zaterdag en Zon dag een aantal branden heeft gesticht en hedenochtend zijn luguber werk heeft voort gezet in 7 woningen in Harlem en Bronx. Een der bewoners der in brand gestoken hui zen is om het leven gekomen, terwyi elf menschen gewond werden. Vijf en zeventig gezinnen zijn dakloos geworden. Drie honderd politiagenten nemen deel aan het onderzoek tot opsporing van den misda diger. ROME, 8 Juni. (STEFANI). Ingenieur Sil vio Rama he Luques heeft een toestel uitge vonden, dat, in auto's gemonteerd, een be langrijke bezuiniging geeft op het benzinever bruik. Bij de proefritten steeg het verbruik over een afstand van 70 kilometer niet hooger dan 5 liter, terwijl dit totdusverre 7 liter was, d.w.z. een besparing van ongeveer 30 pet. RIO DE JANEIRO, 8 Juni. (A.N.P.) De regeering heeft gisteren medegedeeld dat de politie 638 personen, onder wie 212 militairen of oud-militairen, wegens communis tisebt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3