ORDENING IN HET HOTEL- EN CAFÉBEDRIJF. VL AARDINGEN. SCHOONHOVEN. MAASSLUIS. HILLEGERSBERG. WOENSDAG 10 JUNI 1936 Uitbouw van de C. V. Gen instelling van bedrijfsraden bepleit NED. R. K. BOND VAN BANKET- BAKKERSPATROONS. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND, GEVONDEN VOORWERPEN. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. NIEUWE RÖTT. SCHAAKVÈRÈÉN. DIEFSTAL VAN REGENJAS. GEMEENTERAAD VLAARDINGER- AMBACHT. Fokker 25 jaar geleden zijn brevet behaalde, aangeboden. Het verkleinde toestel is ver vaardigd in de Schoónhovensche ZilverfabrieK H. Hooijkaas en is een fraai staaltje van zil versmeedkunst. Het vliegtuig is ongeveer 30 bij 50 c.M. groot, geheel van zilver uitge voerd en geplaatst op een voetstuk van ebben hout en coromandelhout en aan de voorzijde voorzien van een inscriptie. DE BEVOLKING. 3<naiS30N303 In de middagzitting van het gisteren in de Nenjjtohal te Rotterdam gehouden congres kwamen de beide inleiders van de werkge vers- en werknemersorganisaties aan het woord. Van icerkgeversstandpunt. Eerste spreker was de heer Th. W. van der Voorden, secretaris van den Ned. R. K. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters „St. Joseph." Na het nut bepleit te hebben van een orde ning van het bedrijf door de bedrijfsorgani satie kwam spr. tot de vraag, hoe te komen tot een bedrijfsschap. Er zijn organisaties van werkgevers- groot handelaren en van detaillisten en van werk nemers. Hoe slagen wij er nu in deze te ver binden. Eerste mogelijkheid is het gebruik maken van de combinatie, die wij hebben in de C. V. G. De Centrale Vereeniging voor den Gedistilleerhandel kan bij voldoende uitbouw gemakkelijk geschikt gemaakt worden om te passen in het kader van een organisch opge- bouwden staat. Wanneer aan het niet-geor- ganiseerd zijn een geldelijk nadeel verbon den wordt, zullen afzijdig-staanden spoedig kunnen worden binnengehaald. Staan de groepen van fabrikanten en detaillisten een maal verbonden, waarbij in den beschermden prijs ook zyn verdisconteerd de lasten, zoo wel in sociaal- als in fiscaal opzicht, dan is er via een bedrijfsraad verbinding te maken met de werknemers-organisaties. Van onze zijde, aldus spr. zullen wij gaar ne medewerken om de verbinding tot stand te brengen, al zullen wij daaraan de voor waarde moeten verbinden, dat ieder zich beweegt op eigen terrein en met name de handel zich beperkt tot hen, die daartoe ge rechtigd zijn. Het moet niet kunnen voorkomen, dat wie door zijn levering aan wederverkoopers in staat wordt gesteld hetzij tot fabricage, dan wel tot groothandel, dienzelfdien wederver- kooper gaat beconeurreeren met de midde len, die zij hem verschaft hebben. Evenzoo is het logisch, dat wie het den detaillist kwa lijk duidt als hij koopt van outsiders, zelf ook mag gaan leveren aan outsiders, zij het dan aan den directen clandestienen handelaar of aan den zoogenaamden grossier, die door par ticuliere levering in het klein evengoed clan destien werkt. Dat zullen bij de eerste onder handelingen twee voorwaarden beteekenen van zijn of niet-zijn. Zonder twijfel zal ons bedrijf zich nog ge- ruimen tijd mogen verheugen in de belang stelling van politieke zijde en wij zouden daarom de zorg voor de algemeene belangen, die bekostigd heeten te worden door de Drankwet, zonder bezwaar zien toevertrouwd aan sen orgaan, gevormd door onze corpo ratie en aangevuld met ambtenaren, nu ge naamd Drankwetsinspectie. Hierna zette spr. uitvoerig uiteen, hoe dringend geboden is, dat maatregelen getrof fen worden, omdat zeer vele bedrijven, (95 pet. van den detailhandel) geen exploi tatiewinst meer laten. De lasten zullen ver- fkagd moeten worden, ook omdat zij niet rechtvaardig zijn in verhouding tot die, wel ke drukken op andere bedrijven. Het bedrijf zal ook een betere begrenzing moeten krijgen. Zelf afgesloten van de moge lijkheid om vreemde artikelen te mogen ver- koopen, moet het lijdelijk toezien, dat an deren by den omzet van onze artikelen vrij spel hebben. Vervolgens kwam spr. op de sociale verhou dingen in het bedrijf. Over het fooienstelsel zeide spr.: Beste oplossing ware het het loon op te nemen in den prijs en fooien af te schaf fen, doch ik betwijfel of de geïnteresseerden zullen vooruitgaan. In het algemeen dan. Het geheel van deze vraagstukken moet gezet worden in het begrip: ordening, economisch en sociaal. Mocht, wat wij niet hopen, de kleinhandel in zijn drang naar ordening geen voldoenden steun vinden bij andere samenwerkende or ganisaties; dan zullen wij gebruik moeten maken van eigen kracht. Van alle bedrijfsgenooten in groot- en klein handel eischen wij dus in hun eigen belang medewerking tot uitbouw van de C. V. G. Van de Regeering verwachten wy, dat zij ons zal steunen door verbindend-verklaring onzer overeenkomsten. Van werknemerszijde. Tweede spreker was de heer J F van Bijsterveld, secretaris van den Ned. R. R. Bond van Hotel- en Cafè-Geemployeerden ,St. Antonius". Deze hield een, interessante en leerzame inleiding, waarvan hij zijn con clusies als volgt samenvatte: I. Onder de invloed van de onbepeik J- heid hebben zich ook in het hqtel-, ca e en restaurantbedrijf sociaal-economische to - standen ontwikkeld, die een gevaar zyn voor het bedryf zelf en voor de moreele en mate- rieele belangen van degenen, welke by bedrijf direct betrokken zyn. II. De economische depressie heeft deze ontwikkeling slechts gestimuleerd. III. Wat de in het bedrijf werkzaam zijn de werknemers betreft, vallen te constatee- ren VIII. De overheid bevordere, zoowel in het algemeen belang als in het belang van de bij het bedrijf betrokkenen het tot stand komen van de sub VI en VII bepleite maatregelen en grijpe, bij gebrek aan goede wil tot sa menwerking bij de bedrijfsgenooten, zelf zoo danig dwingend in, dat een goed functionnee- rend hotel-, café- en restaurantbedrijf ver zekerd en de belangen van de velen, die er in werken, gewaarborgd zullen zijn. De heer Bijsterveld bracht ten slotte een woord van dank voor de samenwerking van de zijde der werkgeversorganisaties, waarvan de „Hocapolis" de vrucht was en waaruit het ondeningscongres mede was voortgeko men. Aan de gedachtenwisseling werd doo# eenige heeren deelgenomen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Daems zette de heer van Dijk, voor zitter van het congres en voorzitter der C. V. G. uiteenen, wat in de C. V. G. in den laatsten tijd tot stand was gekomen: de be noeming van den heer J. Schilthuis tot direc teur, de statutenwijziging om klaar te zijn voor ordening en de op korten termijn begin nende registreering van alle vergunninghou ders in Nederland, waardoor de levering aan onbevoegden beter kan worden tegengegaan. Pastoor W. van de Ven, G. A. van ,,St. Joseph" drong aan op daden en bepleitte de instelling van een werk-commissie om te rapporteeren over te nemen maatregelen. Ten slotte werd met algemeene stemmen aangenomen eene resolutie, waarin alle me dewerking werd ingeroepen tot uitbouw van de C. V. G. (Centrale Ver. voor den Ge distilleerhandel) en de instelling van bedryfs- raden. De middagzitting werd ook bijgewoond door den voorzitter van het R. K. Werklie denverbond, den heer A. C. de Bruyn. Door de directie van de fa. Kahrels werd den congressisten des middags de thé aange boden. Jaarvergadering te Rotterdam. In groep I van de deelnemers in de hoofd klasse van de voorwedstryden om het per soonlijk kampioenschap van den Rotterdam- schen Schaakbond zijn in de Nieuwe Rotter- damsche Schaakvereeniging de volgende partyen, die in vorige ronden waren onder broken, tot een beslissing gekomen- Ten Kate wint van Wiemer; Buitenhuis verliest van Boumann; Roodzant verliest van Boumann; Ten Kate wint van Buitenhuis en de Vliestra wint van Ten Kate. a) totaal gemis aan rechtszekerheid', b) slecht geregelde en schromelijke dienst tijden; c) geestelyke nood; d) materieele nood; e) vrij groote werkloosheid. IV. Duurzame verbetering is ook slechts hier mogelijk door wijze gereglementeerde beperking van de vryheid, waartoe ordening van het bedrijf noodzakelijk is. V. Alle bedrijfsgenooten werkgevers zoo wel als werknemers, moeten de handen fneen slaan en door onderling overleg zoodanige toestanden in het leven roepen, dat, met in achtneming van de dienende taak van het bedrijf, allen, die in het bedrijf werken, een menschwaardig bestaan verzekerd zij. VI. De werkgevers moeten langs den weg van ondememersovereenkomsten, bindend verklaard ingevolge de wet inzake verbin dend- en onverbindend verklaring van onder nemersovereenkomsten, de materieele basis leggen, waarop behoorlijk sociale verhoudin gen kunnen worden gegrondvest. VII. Ter regeling en verbetering van de sociale verhoudingen moeten de organisaties van werkgevers en werknemers het initia tief nemen tot de vorming van een bedrijfs raad in de zin der bedrijfsradenwet en collec tieve arbeidsovereenkomsten tot stand bren gen. in de week van 29 Mei t/m 4 Juni 1936, om trent welke inlichtingen zijn te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie aan het Haag- scheveer alhier, iederen werkdag van 9 tot 15 uur. Aan het C. B.: portemonnaies, sleu tels, R. B. merken, handschoenen, vulpen, R. K. kerkboekje, jongensjekker en jasje, blauwe alpenmuts, bl. overall, wit koralen ket ting, hengelstok, stoeltje enz., vuisthamer, zak mes, portefeuille, fietspomp, 3 seinvlaggen, schoen en kinderschoentje, mes in scheede, stalenboek, bril in etui, idem zonder etui, zak inh. oliejas enz., strandschoentjes, zwarte rijwielslijklap, pakje waschgoed, bl. gummi regenjas, bruine schoen, kinderjurkje, en doosje pastei, zwarte portefeuille met foto's, kinder-directoir, broche, dameshoed, slagers- jas, verm. gouden kettinkje, jongens overjas linnenzakjes met sleutels, duimstok, rol staal draad, koperen heerenring, wollen kinderkou sen, zilv. dames polshorloge, br. actetasch, ry- wielonderdeelen, jockypet. Twee schoppen aan post Aelbrechtskolk; blauwe autoped op luchtbanden, bur. Meer mansstraat. Bij vinders: portem. met inhoud, D. M. v Guijten, Vlaard. dijk 219 te Schiedam; geel stoffen dam. handschoen, Asselman, Tuinders straat 26 b; bankbiljet, Lops, Hooidrift 31 a; portem. met inhoud, sleuteltjes, tramkaart, De Neeuwe, Gr. Florisstr. 110a; actetasch inh, schoolboeken, J. Nieuwland, Ruivenstr. 27; zilv. armbandje, Horstman, Hoofd Postkan toor 9—5 uur; R. B. merk, V. Eist, Teilinger- straat 69; Duitsch leesboekje, M. Ponsen, Ael- brechtskade 169c; vulpen, groen, met zwart, D. Nobel, Jerusalemstraat 42; kinder jekker, J. Gijzen, Rubroekstr. 51; postcheque No. 3608 t/n J. Corius, J. Nieuwenhuizen, Pijperst. 33c; rywielpomp, J. v. Vliet, Lusthofstr. 49; 3 Lips sleutels aan touwtje, P. Elvers, Rubroekstr. 8b; R. B. merk, M. Walvis, Rubroekstr. 8b; kost R. B. merk in etui, T. de Paauw, Sophia- straat 132, linnen vischpak, H. Vreeze, Jaffa- dwarsstr. 6; Holl. herdershond, D. Schmidt, le Jerichostr. 70; ceintuur met verm. zilveren gesp, R. Hoeysmith, Honingerdijk 70; nikk. sigarettenkoker, J. Bloemendaal, Rozenburg straat 44; grijze paardendeken, J. v. Zomeren, Kortekade 50b; Ned. paspoort Nobel, J. Donk, Honingerdijk 423; rozenkrans in etui, R. Rijne- veld, Slotstr. 10a; grijs jasje, P. Boekhout, Bergweg 28a, Bergschenhoekgrijs jongens jasje, J'. Berveling, Groen v. Prinsterei 107; br. dam. portem. met inhoud, H. Bliek herstel, Schieveenstr. 36a; voetbalschoenen en kousen' J. Langeveld, Zwaanshalskade 56a; contactsleutel A. 1356, Ames, Bieslandstr. 61; R. B. merk in etui, J. Tuinenburg, Oostkous- dijk 16; couvert rentezegels, A. M. Sonneveld, Van Waerschutstr. 22a; R- B. meik, V. Dig gelen, G. J. Mulderstr. 79a; rozenkrans in etui, E. G. Lange, Aelwijn Florisstr. 9; R. B. merk H. Kievit, Noorderhavenkade 114a; rozen krans, A. Velthuizen, Bloklandstr. 66; br. dam. portem. met inh., A. Brouwer, Pretorialaan 62; R. B. merk, A. Mahai, Schepestr. 3; kinder- taschje, A. Schepers, Putschebocht 151; dou blé armbandje, W. Brandwijk, Dordtschestr. weg 369, R- B. merk in etui, H. J. Mann, Eikendaal 19; portem. met 5 cent, C. v. Loon, Heinlantstr. 76; doublé polshorloge, T. Vos, Korte Dreef 67; R- B. merk, T. Koeiman, Dordtschestr. weg 460; heerenrijwiel met kost R B merk, H. Oostendorf, Joubertstr. 56; le voetbal', M. Molenaar, Wolphaertsbocht 239' R B merk in etui, J. A. Berg, concierge, Boompjes 49; zilv. rozenkrans A. clen Enge- len, Oppert 41; R. B. merk in etui, J. B. Wei ter Claes de Vrieslaan 42b; portem. met inh. P. Vredebrecht, Oppert 43; R. B. merk in etui, E. Cassler, Leuvehaven 12a; gouden beet en remontoir-horloge, C. Vlietstr. Jacobusstr. 2, nikk. heeren polshorloge, A. Kant, Jen straat 29; ring met 4 sleutels, M. v. d. Bee Jaffa 42; nieuwe vloermat, D. J- V. »oe Boerhavelaan 110, Schiedam, huissleutel, J. Hute, Busken Huetstr. 32a; bruin portem. met inhoud, J. J. v. Haren, Haringpakkersstr. 37; grijze portem. met 25 cent, C. Kroes, Van Harenstr. 52c; zilv. armbandje met steentjes E. Felperlaan, le Middellandstr. 19; br. zeil- doekje met gereedschap, A. Rolder, Ros. Manz. straat 39; zilv. vulpotlood, C. Hanaaraaf, Jus tus van Effenstr. 205; manchetknoop, J. Brou wers, Ruilstr. 60b; R. B. merk, J. Kramer, Nic. Beetsstr. 76b.; bril in etui, J. Kruk, Zijde- windestr. 119b; dames portem. met inhoud H. v. Noordenne, Van Duijlstr. 92; transfor mator, C. J. Kege, Snellinckstr. 26a; zeildoek- je met gereedschap, Jansen, Vierambachts- straat 33; grijze damesmantel, J. Kulman, Korte Pannekoekstr. 5; 1 pr. gr. dam. hand schoenen, Kantoor Gem. Veren. Doklaan 10. Na de lunch in een der Bristol-zalen werd de jaarvergadering voortgezet. Aan het jaar verslag van den secretaris is ontleend, dat het ledental nagenoeg hetzelfde is gebleven. Evenals 1934 heeft het afgeloopen jaar zich gekenmerkt door achteruitgang in het be drijf, mede door de strenge maatregelen, die den bloei van het vak belemmeren. Vandaar, dat krachtige actie herhaal delijk geboden was. Verschillende facto ren beïnvloedden de ontwikkeling ongunstig, met name de voortdurende stijging der lasten en de omzetbelasting, die door vele leden als funest wordt beschouwd. Duidelijk bleek uit de gegevens, dat talrijke zaken niet drijvende konden worden gehouden. Aangedrongen werd op samenwerking met de Nederlandsche Banketbakkers Vereeniging. Er heerscht een opgewekt vereenigingsleven. Noord- en Zuid- Nederland werken samen aan den bloei van den bond. Uit het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat het bezit van den bond 1193.60 bedraagt, in contanten bij den penningmees ter. De ontvangsten waren 1700,25, het ba tige saldo bedroeg 37,79. Bij de besprekingen in de namdddagverga- dering kwam het vraagstuk van het stichten van een eigen weduwen- en weezenfonds ter sprake. Er werd besloten, hiertoe een com missie te benoemen. Tot leden hiervan wer den aangewezen de heeren v. Eik, Utrecht, Dumenne, Limburg, Lemmens, Tilburg en Beune voor het hoofdbestuur. Hierna kwam aan de orde een voorstel van de afdeeling Limburg, waarin er op gewe zen wordt, dat door de warenhuizen banket bakkerijen en lunchrooms op een manier wor den geëxploiteerd, welke als oneerlijke con currentie kan worden gekwalificeerd. Aan het hoofdbestuur werd verzocht, in samenwerking met de N.B.V. alle mogelijke pogingen in het werk te stellen, om aan dit euvel een ednde te maken. In de toelichting werd er op gewezen, dat in Zwitserland en Duitschland de overheid beperkende maat regelen heeft genomen. De voorzitter vestigde er de aandacht op, dat hier niet van een oneerlyke concurrentie gesproken kan worden, hoogstens van een ongewenschte. Spr. had gehoopt, dat de wet op de vestigingseischen voor den middenstand een oplossing en voldoening zou brengen. De wet schijnt echter eerder tegen dan ten bate van den middenstand gemaakt te zijn. Spr. deelde mede, van officieuse zyde vernomen te hebben, dat er bij de a.s. behandeling van de wet in de Tweede Kamer een amende ment zal worden ingediend, waarmede getracht zal wor den, aan de gerechtvaardig de verlangens van den mid denstand te voldoen, spe ciaal inzake het behoefte element, waarvoor spr. overigens geen groote bewondering koestert. Het gaat er inmiddels om, aan de overwoe kering van den middenstand door het groot bedrijf paal en perk te stellen. En in eerste instantie dient aan de beunhazerij in eigen kring een einde te worden gemaakt. Het valt hierbij te betreuren, dat in den kring der middenstanders geen eensgezindheid heerscht. Inzake een voorstel van de afdeeling Lim burg, gesteund door de afdeelingen Amster dam en Haarlem tot het trachten, voor het banketbakkersbedrijf goedkoope industriebo- ter te verkrijgen moest worden vastgesteld, dat hier niet veel te beredken was. De voor zitter deelde echter mede, dat de betreffende instanties hier diligent zijn. Besloten werd, dat het hoofdbestuur zich dienaangaande met de autoriteiten in verbin ding zal stellen. De voorzitter heette ondertussöhen wel kom den heer W. H. J. van Mansum, verte genwoordiger van de R. K. Middenstands- vereeniging, afdeeling Rotterdam, die door zijn aanwezigheid van zyn belangstelling blijk gaf. Er ontspon zich een uitvoerige discussie over de verschillende aspecten der omzetbe lasting. Tal van bezwaren werden naar vo ren gebracht. De voorzitter kon naar aan leiding hiervan mededeelen, dat het de be doeling in den Haag is, een technische wijzi ging in de wet te brengen, die ten doel zal hebben, dat de belasting direct op het factuur bedrag geheven wordt. Hierna werd een voorstel ter tafel gebracht, om aan den K.R.O. te verzoeken, de uitzen ding van cursussen in koekjes bakken etc, te staken, zulks in navolging van de neu trale organisatie, die bij de A.V.R.O. reeds te dier zake succes heeft geboekt. Er werd be sloten, in dezen geest zich tot het bestuur van den K.R.O. te wenden. De vertegenwoordiger van de afdeeling Rotterdam, de heer Haale- bos, vroeg of gezien het verbod van boter maken voor particulieren, het wel gewenscht is, dat de overheid recepten verstrekt voor het maken van koekjes etc. en bakdemon- straties houdt, zooals het gemeentegasbe- drijf aldaar doet. De afdeeling werd in over weging gegeven, hier zelf een actie te voeren, Er werd vervolgens van gedachten gewis selt over de mogelijkheid van overwerkver- gunningen ter gelegenheid van den Moeder dag, die dit jaar voor de banketbakkers over het algemeen heel goed is geweest. Men be sloot In deze richting geen actie te voeren, maar den Moederdag zooveel mogelijk als taartendag' te propageeren. Tot redactieleden werden de huidige func tionnarissen herbenoemd, terwijl voor het volgend jaar Maastricht voor de jaarverga dering aangewezen werd. Met een motie van de Nederlandsche Ban- ketbakkersvereeniging inzake o.a. uitbrei ding van het aantal uren voor den verkoop op Zondag werd in beginsel adhaesie be tuigd, waarbij echter voorbehoud werd ge maakt ten aanzien van het principe der Zondagsluiting, waartegenover het hoofdbe stuur nader zijn houding zal bepalen, zulks in overleg met de afdeelingen. Wat het vakblad betreft, werd aangedron gen op meer medewerking der leden. By de rondvraag werd ten aanzien van de wet op de automaten van bestuurszijde medegedeeld, dat er waarschijnlijk een bijvulverbod in op genomen zal zijn, met voor de banketbakkers echter een gelegenheid tot bijvullen des avonds. Aan het hoofdbestuur werd de heer V. A. J. Hamer toegevoegd, als vertegenwoordiger van de onder het bisdom den Bosch ressor- teerende afdeelingen Noord-Brabant en Nij megen. Nadat de heer van Mansum nog namens de R. K. Middenstandsvereeniging Rotterdam een woord van welkom had gesproken, werd de vergadering gesloten en begon het feeste lijke gedeelte. De feestcommissie van de af deeling Rotterdam had voor een uitstekend programma gezorgd. Des middags reeds had een deel der leden met hun dames een tocht door Rotterdam gemaakt, met als hoofddoel de Hocapolis. Des avonds werd gezamenlijk gedineerd, waarna een gevarieerde reeks van vermakelijkheden genoten werd. José Gezel- le's band zorgde voor de muziek, terwijl ver der o.a. Coos en Polly Speeröioff Jr., de zan gers van het vroolijke lied, optraden. De commissie heeft veel succes van haar bemoei ingen gehad. Voor hedenochtend was als besluit van de goed bezochte jaarvergadering een tocht naar het vliegveld Waalhaven georganiseerd. Tweemaal overreden. Voor de rechtbank heeft terechtgestaan de 40-jarige boekhouder J. S. v. d. G., die door zijn hoogst roekeloos en onachtzaam rijden, schuldig zou zijn aan den dood van den 48- jarigen tuinder P. v. d. Heim, die op 11 Ja nuari op den Rijksweg onder Overschie, door de door verdachte bestuurde auto was over reden. Op 11 Januari omstreeks tien minuten over vijf, dus toen het schemerdonker was, had de tuinder v. d. Helm, die op zijn rug een zak erwten torste en in zyn hand nog een melk bus droeg den rijweg overgestoken. Hij kwam van achter een geparkeerd staande auto van daan, juist toen uit de richting Den Haag een Packard-auto naderde. De chauffeur van deze auto nam nog alle maatregelen om een aan rijding te voorkomen, doch dat was niet meer mogelijk en v. d. Helm werd aangereden. Even verder stopte de Packard. Op het geluid van het krachtig remmen waren er menschen toegeschoten en ook de chauffeur van de Packard had zich naar de plek begeven waar v. d. Helm op den weg lag. Toen eenige men schen zich over hem heen bogen, zeide v. d. Helm, dat het niet zoo erg was, en dat men hem maar even moest laten liggen. De om standers troffen toen maatregelen om de aan komende auto's te waarschuwen, dat zij zou den stoppen, dan wel zouden uitwijken. Minstens twee auto's hebben die aanwij zingen gevolgd, doch toen de auto van ver dachte naderde merkte men, dat de chauf feur geen aandacht schonk aan de manupi- laties van de omstanders, noch aan hun ge roep. Degenen, die getracht hadden de op merkzaamheid van den bestuurder te trekken konden alleen door haastig op zij te sprin gen, zich het veege lijf redden. De bestuur der reed door en tot hun ontzetting moesten de omstanders het aanzien, dat zijn auto over den gewonden man reed en hem eenige meters meesleurde. Met afgrijselijke verwon dingen werd de man, die door die tweede overriding op slag moet zijn gedood, opge nomen. Nadat verschillende getuigen waren ge hoord, zeide de verdachte niets te hebben gezien. Hij was omstreeks kwart voor vijf uit den Haag vertrokken. Bij den verkeers agent te Rijswijk had verdachte zijn lichten aangestoken. Hij heeft later even met groot licht gereden, doch daarna de stadslampen ingeschakeld, omdat de schemering hem nog voldoende in staat stelde om voor zich uit te zien. In Delft had verdachte twee mili tairen in zijn wagen genomen, die verzocht hadden met hem te mogen meerijden. Ver dachte heeft na het ongeval zijn wagen tot stilstand gebracht omdat hy gevoeld had over iets heen te rijden. Vervolgens werden eenige getuigen dé charge gehoord, o.w. twee deskundigen. Ir. G. B. v. d. Werfhorst, bijzonder hoog leeraar te Utrecht verklaarde, dat aan het einde van de schemering, ongeveer een uur na zonsondergang er van kleurcontrasten geen sprake meer is. Voorwerpen kunnen dan alleen gezien worden, voor zoover zij tegen den hemel afsteken. Hier was door een bijzondere gesteldheid in den weg, die daar ter plaatse een zak vormt, de waarneming al zeer belemmerd. Verdachte is zich daarvan niet bewust geweest en zoo valt het te ver klaren, dat hij het groepje menschen niet heeft waargenomen. De president meent, dat als een automobi list met stadslichten rijdt, het toch wel heel gevaarlijk blijft een snelheid van 60 K.M. aan te houden. Ir. Zoetelief Norman, die deskundige is op het gebied der verlichting, betoogt, dat uit de omstandigheden valt af te leiden, dat ver dachte de menschen, die hem stopteekenen gaven, niet heeft kunnen zien, Dat is niet de schuld van verdachte, maar dat is te wijten aan den toestand van den weg. Het O.M., waargenomen door mr. H. A. J. Reumer, ving zijn requisitoir aan met een woord van deernis aan het slachtoffer, dat tengevolge van een tweevoudige aanrijding het leven heeft moeten laten. Ten aanzien van de verklaringen der beide getuigen-des- kundigen zeide het O.M. dat dit slechts theo retische beschouwingen zijn. Daartegenover staat de practijk en deze heeft geleerd, dat terwijl verdachte is doorgereden, eenige andere bestuurders wél goed hebben kunnen waarnemen en hun wagens hebben gestopt. Bovendien als het punt zoo gevaarlijk was, als de deskundigen willen doen voorkomen, dan zouden hier veel meer ongelukken plaats hebben. Uit dit alles moet men wel besluiten, dat verdachte tijdens het besturen een oogenblik afwezig is geweest. Iemand, die zoo weinig ziet als deze verdachte is een gevaar op den weg. Het O.M. eischt 1 maand hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tyd van ljaar. De verdediger, mr. P. van Mastrigt heeft zich in 'n uitvoerig pleidooi aangesloten by de zienswijze der deskundigen décharge en betoogd, dat de aanrijding niet aan de schuld van verdachte te wijten is geweest. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 19 Juni. (Zitting van 9 Juni. Aan de sigarenfirma had verdachte ver schillende bestellingen opgegeven, die in wer kelijkheid niet gedaan waren. Aan de siga renwinkeliers die verdachte aan zijn firma had opgegeven berichtte hy, dat de afgezon den bestelling op een vergissing berustte en hij deed hun het verzoek de goederen aan hem terug te zenden. Hieraan hadden de win keliers voldaan, waarna verdachte de siga ren ten eigen bate verkocht. Van den theehandelaar had verdachte de machtiging ontvangen om ook door db kian- ten verschuldigde bedragen te innen. Ver dachte had dit gedaan, doch de gelden niet afgedragen. In zijn requisitoir zeide het O. M. waarge nomen door mr. J. F. Hoeffelman, dat ver dachte als vertegenwoordiger reeds meerma len misbruik van vertrouwen heeft gemaakt. Hij is reeds een paar maal veroordeeld en de ze feiten zijn gepleegd tijdens den proeftijd van een voorwaardelijke veroordeeling. Het Leger des Heils durft het dan ook niet meer aan den man onder toezicht te nemen. Het O. M. beide feiten bewezen achtend eischte 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 23 Juni. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: J. H. v. Z., glazenwasscher te Maassluis, gedetineerd, wegens valschheid in geschrifte en gebruikmaking daarvan verdachte had zich schuldig gemaakt aan steunfraude en ge durende een aantal jaren niet minder dan 1700 te veel aan ondersteuning genoten tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis; M. v. de Z., gedetineerd, wegens een zeden delict tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. H. G. F. 45 jaar schipper te Sommelsdijk, wegens diefstal van een paar kisten zeep van de lading van zyn schip, toen dat te Middel- harnis lag, tot 3 maanden gevangenisstraf. G. V. 20 jaar, electricien, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat de door hem bestuurde fiets op den hoek van Groshandstraat en Mathenesserlaan in botsing was gekomen met een uit tegenovergestelde richting komende auto, tengevolge waarvan het 13-jarig meisje J. I. A. Stok, dat verdachte op de bagagedrager meevoerde, was gevallen, waarby het vry ernstig was gewond, tot 25 boete subs. 5 dagen hechtenis. W. J. L. F. H. 39 jaar, gedetineerd, wegens verduistering van kleiiie bedragen aan geld ten nadeele van den particulier B. J. v. d. Weijden, wiens boekhouding verdachte in orde zou bren gen tot 5 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. J. A. F. 51 jaar koopman, gedetineerd, we gens poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel verdachte had zijn vroe- geren vriend, met wien hij in onmin leefde, met een zware ijzeren staaf op het hoofd ge slagen tot 1 jaar en 6 maanden gevange nisstraf. A. C. v. E. 26 jaar molenaar te Raams- donkveer wegens het aan zijn onvoorzichtig ryden te wijten hebben, dat de door hem be stuurde auto in aanrijding was gekomen met den fietser P. A. Korsten, tengevolge waar- van deze was gevallen en lichamelijk letsel had bekomen, tot 14 dagen hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaren, be nevens 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Gisteravond is in dé 'Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeniging de eerste ronde gespeeld van den drie rondenwedstrijd, waarin met voorgift wordt gespeeld, evenredig aan het verschil in speelsterkte. Op dezen wedstrijd sluit aan de kampen om den zilveren wisselbeker, waarvan voor dit seizoen houder is de heer A. M. Broer. Hieronder volgen de uitslagen der eerste ronde: Leyten—Teunissen 1—0, Groosjohan- Treurniet 10, Van WelzenesVan Mourick 10, SchroderDe Jeu 10, Boonstramr. Oskam 01, dr. BergsmaVan den Tol 1 Van Daelen-Hoogerwerf 01, M. de Wit- Bekker 1—0, Coltof—Smits 1—0, Samelïus— Van Hoff 1—0, Lutkie—Haalebos 0—1, Van SchieP. Meyer 01, Muysson—Goris 01, Van Tongeren—Confurius 0—1, Sybrandy- De Vries 10, Koesheid—Nederlof 10, mr. Van EybergenSmatager 10, J. F. W. Meyer—Klein V2—V2, Broer—De Kwant 1—0, SchoonenbergVan Os 0T, Van OsVan der Linden De Haas—W61S 1—0. Door den heer D. P. B. wonende Beukeldijk is bij de politie aangifte gedaan ,van diefstal van een regenjas uit zyn auto, staande in he westen van de stad. Oplichting en verduistering. Den niet verschenen J. D. 42 jaar koop man te Melissant was ten laste gelegd, dat hij in het tydvak van April tot Mei van het vorig jaar verschillende feiten van oplichting had gepleegd ten nadeele van de sigaren- firma Ouderstal en Co. te Wageningen en in het tijdvak van November 1934 tot Octo ber 1935, verschillende verduisteringen ten nadeele van den thee- en koffiehandelaar G. Stumpf te Tiel. Het bleek, dat verdachte als vertegenwoor diger voor beide firma's werkzaam was ge weest. Gedurende de maand Mei is dè bevolking van Rotterdam verminderd met 128 zielen. Ze bedroeg 596.245 op 31 Mei tegen 595.448 op 1 Januari j.l. Het aantal geboorten bedroeg 880 te-en 384 sterfgevallen, doch het aantal vestigingen (1594) bleef ver beneden dat der vertrekkenden (2218). De Raad der gemeente Vlaardinger-Ambacht is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 12 Juni a.s., des avonds e 7 uur. De agenda vermeldt o.m. voorstellen van B. en W. tot het in beginsel uitgeven van ver- schillende perceeien gemeentegrond aan de nieuw aan te leggen straten, totaal ongeveer 18145 v.A-, voor den bouw van 120 woningen idem tot verlenging van de aanstelling van T. Veldhuizen, als tijdelijk gemeente-opzichter. PLEIZIER-MOTORJACHT. In de Nieuwe Haven is gisteren binnen ge weest een Amerikaansch pleizier-motorjacht. Aan boord bevonden zich de eigenaar eenige kennissen, personeel enz. Het jacht heeft een lengte van 55 M. en maakt een reis om de wereld. Van hier is het schip naar Kiel vertrokken. VOETBAL. Maandag 22 Juni a.s. speelt Fortuna aan den Kethelweg tegen Xerxes uit Rotterdam ARBEIDSBEMIDDELING Op 5 Juni kwamen op de lijst van werk zoekenden bij de Arbeidsbemiddeling voor 243 werkzoekenden. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd ge durende de maand Mei 1936 ingelegd./ 22866.83 en terugbetaald 21083.03. GEMEENTERAADSVERGADERING. De gemeenteraad kwam Maandagmiddag uur in openbare vergadering bijeen. Af wezig de heeren Adriaens, Bron en Peerbolte. Na opening door den voorzitter, burgemeester Nieuwenhuisen werd de geloofsbrief van het benoemde raadslid den heer N. K. Kok, in orde bevonden, die na beëediging zitting nam. De voorzitter betuigt dank aan het wegens gezondheidsredenen afgetreden raadslid P. J. d. Bergh, voor hetgeen hij in het belang van de gemeente heeft gedaan. Bij de inge komen stukken is o.a. de rekening en verant woording van de Vereeniging ter bestrijding van t.b.c. St. Lidwina, over 1935, welke wordt goedgekeurd. Een wijziging in de begrooting dienst 1936 en 1936 betreffende werkverschaf fing o.a. uitbaggeren van de Groote Gracht en verbetering van den Uiterwaard, wordt na eenige discussie goedgekeurd. De rekening van het Burg. Armbestuur, dienst 1935 wordt goedgekeurd. Op het ver zoek van het R. K. Kerkbestuur van den H. Bartholomeus, waarbij medewerking gevraagd wordt ter verkrijging van gelden voor den aankoop van een nieuwe taalmethode voor de R. K. school, wordt zonder discussie en z.h.st. afwijzend beschikt. Het voorstel van B. en W. tot toekenning van een voorschot in de exploitatie van BiJz. lagere scholen wordt goedgekeurd en de na volgende bedragen vastgesteld: Chr. Volks onderwijs 1721, R. K. school 1022, School met den Bijhei (na aftrek van de schoolgel den) 172, Chr. Ulo-school 1519 en Vak- schoolonderwijs 329. Het voorstel van B. en W. tot verkoop van grond, gelegen aan de gedempte Zevender, wordt z.h.s. aangenomen, waarby' de stukjes grond aan aangrenzende bewoners, tegen schikkelijken prijs worden verkocht. De aanvrage van B. en W. om een cre- diet voor de rioleering van een gedeelte van den Opweg, wordt na eenige discussie goed gekeurd. Omtrent de jaarwedde van ambte naren en werklieden wordt z.h.st. besloten, waar de loonen van de arbeiders niet be hoeven te worden gekort, de meening van den Raad conform is aan het voorstel van B. en W. er ook geen termen aanwezig zijn, om de salarissen van de ambtenaren te korten, aan gezien deze salarissen' niet te hoog wordeh geacht. Tot lid van de Commissie van Georg. Over leg en tot lid van de Commissie voor het veerbedryf wordt, in de vacature v. d. Bergli gekozen de heer N. K. Kok en tot lid van de Commissie voor ontwikkeling en ontspanning voor werkloozen in dezelfde vacature, wordt gekozen de heer P. W. Woudenberg. Tot slot werd aan H. M. de Koningin het verzoek gedaan om in verband met de nood lijdendheid der gemeente, een rijksbijdrage van 57000. Bij de rondvraag; vraagt de heer van Har- melen of op Zondag voor vreemdelingen het Stadhuis ter bezichtiging kan worden gesteld. Op deze vraag zal in een volgende vergade ring worden geantwoord, waarbij de ge meenteraad een beslissing zal nemen. Hierna gaat de raad in geheime zitting. EEN ZILVEREN „SPIN". Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van den heer A. H. G. Fokker, heeft het per soneel der N.V. Vliegtuigenfabriek, den dir<f' teur een zilveren model van de „Spin", n° j primitieve vliegtuig, waarmede oe héér VISCHCONCOURS „HET BAARSJE". De leden van de hengelaarsclub Het Baarsje hebben. Zondagmorgen op het land van den heer H. Renes aan den Opweg, een hengel- concours gehouden, waarbij de 17 leden die aan den wedstrijd deelnamen, niet minder dan 316 visschen hebben verschalkt. De daarvoor ter beschikking gestelde 9 prijzen zyn behaal** resp. door de heeren G. Molenaar 1, P. R0U9 2, B. Verveer 3, W. Verhoef 4, C. Suur 5, Sterrenburg 6, H. Fardoel 7, G. Saveur 8, van Vliet 9. HIJ MOET BROMMEN. Alhier is W. overgebracht naar het Hui® van bewaring te Rotterdam tot het ondergaan van zes dagen gevangenisstraf. DE SLAG BIJ WATERLOO. Ter gelegenheid van de herdenking aan den slag bij Waterloo zal °P Honderdag 18 Juni in de Groote Kerlc een orgelvoordracht plaats hebben door den organist W. Oranje. Het program omvat werken o.a. van 3. S. Bach, F. Mendelssohn Bartholdie, G. F. HSndel. Het geheel belooft weer iets schoons DE TAANSLOOT. Door het college vah B. en W. is aan den directeur van gemeente-werken order ge geven over te gaan tot het dempen en riolen- ren van de Taansloot. Zooals bekend, heeft de raad het beslui'' genomen dit werk in Werkvenschaffing te doen uitvoeren. Heden is met de werkzaam heden een begin gemaakt. Op 1 Mei telde de bevolking 21.490 inwoners, waarvan 10.333 mannen en 11.157 vrouwen. In Mei vermeerderde dit aantal door <*e vestiging van 118 mannen en 149 vrouwen» totaal 267 personen. Bovendien zyn er 31 idfi' deren geboren. Afgeschreven werden, wegens vertrek naaf elders, 118 mannen en 144 vrouwen, totaal 26® personen, terwyl 2 mannen en 6 vrouwen zijn overleden. De bevolking vermeerderde dus met 28 per sonen en bedroeg op 1 Juni 21.518 personen, namelijk 10.350 mannen en 11.168 vrouwen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2