DE SPANNING IN FRANKRIJK NEEMT STEEDS TOE. REPUBLIKEINSCHE CONVENTIE TE CLEVELAND. Interventie van regeering en vakbonden blijft nutteloos. De groote oude partij geheel in defensief gedrongen. het BEROEP OP Z. H. DEN PAUS. SCHEEPSRAMP OP DEN DONAU. VRIJDAG 12 JUNI 1m STAKING NA STAKING BREEKT UIT. Gelooft Blum zelf niet, met zijn nieuive sociale wetten de beweging te hunnen stuiten A 1 t DE FRANSCHE KAMER. Arabische katholieken in Palestina verzoeken om interventie van den H Vader tot opheldering van den toestand. NIEUWE BOMAANSLAGEN EN OVERVALLEN. JERUSALEM, 11 Juni (UN. PRESS) De uitzichten op een bijleggiug van de algemeene proteststaking zijn practisch nihil, aangezien de stakings leiders met den dood worden bedreigd, indien zij ook maar de minste neiging vertoonen, toe te geven. IONDEN, 11 Juni. (D. N. B.) Vol- -J gens een bericht uit Jerusalem hebben de Arabische katholieken een beroep gericht tot den patriarch, waarin de interventie van Zijne Heilig heid den Paus tot opheldering van den toestand in Palestina wordt verzocht. Een dergelijk beroep hebben kort ge leden de Anglicaanssche Arabieren gedaan op den aartsbisschop van Can terbury. Passagiersschip „ÏVien" botst in volle vaart tegen een pijler van de Reichsbriicke SCHADUWZIJDE VAN DE AMERIKAANSCHE VER KIEZINGEN. ZES PERSONEN VERDRONKEN. BERN EN MOSKOU. Voorstel tot hervatting der diploma tieke betrekkingen verworpen. Roosevelt beantwoordt zijn tegenstanders reeds. - LANDON'S KANSEN ZEER GESTEGEN. Borah, v. d. Bergh en Knox trekken zich terug. DE ANTWERPSCHE HAVEN STAKING. Een eisch en een dreigement der mijnwerkers van het Waal- sche land. VERZET TEGEN DEN SCHOOL. STRIJD. 21.000 H A. GROND IN ITALIË BEBOSCHT- ESTLANDSCH DORP DOOJR BRAND VERWOEST. PARIJS, 11 Juni (R O) Het aan tal stakingen neemt af naar mate tusschen de werkgevers en werknemers overeenkomsten tot stand komen. Zoo hebben in het Noorden 270.000 arbeiders der mijnen en me taalbedrijven het werk hervat. Ook in het café- en hotelbedrijf te Rijssel is de staking afgeloopen. Het mijn- conflict in het departement Loire is opgelost. Niettemin zijn toch ook weer nieuwe stakingen uitgebroken in een zeker aantal bedrijven, die niet onder de regeling van 7 Juni vallen. Zoo werd tijdens een vergadering alhier van 8000 slagersknechts be sloten hedenochtend in staking te gaan. Door dit besluit zal ook de detailverkoop in de hallen getroffen worden. De slagersgezellen zullen in de zaken met meer dan 5 knechts de winkels bezetten en in de kleine bedrijven de werkplaatsen verlaten. De vakvereeniging van hotel-, café- en restaurantpersoneel in het Parij- sche gebied verder heeft in een in de pers verschenen communiqué me degedeeld, dat wegens de ontoegeef lijke houding dr afgevaardigden van werkgevers, besloten werd, dat heden een algemeene staking zou worden begonnen. PARIJS, 11 Juni. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). Ondanks alle optimistische verklaringen om trent overeenstemmingen, in belang rijke takken van bedrijf verkregen, kreeg men heden in Parijs den indruk, dat de toestand er niet gunstiger op is geworden. De spanning neemt toe, ook in de kamer, die hals over kop de voorgestelde maatregelen tracht af te werken door middel van een proce dure, 1 die er een van „uiterste urgen tie" wordt genoemd. Debatten hebben nagenoeg niet plaats én den senaat werd verzocht, heden avond van de overhaast aangenomen wetten kennis te nemen, opdat die nog vóór de nachtvergadering in de kamer kunnen terugkeeren. De publieke opinie kan dus weten, dat de volks frontbeloften binnen enkele dagen tijds worden nagekomen, daar de kamer- toeerderheid geen tegenstand ontmoet. Niettemin wordt niet het minste geduld aan den dag gelegd en voortdurend breekt nog staking na staking nit. En Wat nog ernstiger is, in tal van bedrij ven, waar een accoord verkregen is, is men toch niet aan den arbeid gegaan. Hen krijgt dan ook vlakweg den indruk, dat de beweging de regeering over het hoofd is gegroeid evenals aan de leiders der vakbonden. Waar de minister van binnen- landache zaken gevraagd heeft, met den grootsten spoed, binnen weinige uren, de overeenkomsten met de werkgevers af te sluiten en waar hij ook de arbeiders waar schuwde tegen de vreemde elementen, die zich in de stakingsbeweging mengen, en te gen de politieke invloeden, waarmede het con flict gepaard gaat daar heeft men kunnen bemerken, dat niet naar den minister wordt geluisterd evenmin als men dat heeft gedaan naar de vermaningen van Jouhaux. De beweging heeft daardoor een buitenge woon ernstig stadium bereikt. Men behoeft slechts te letten op de wijze, waarop som mige stakingen worden geleid, om in te zien, dat de vakvereenigingen geenszins meer wor den gehoorzaamd. De minister van binnenlandsche zaken, die naar het Noorden was gegaan en die meende, dat, nu een accoord was verkregen, de werk hervatting van een kwart millioen arbeiders Was verzekerd heeft al een heel onaangena- ihen terugkeer te Parijs beleefd, waar hij heeft moeten ervaren, dat in de kolen- en bietaalindustrie zoowel als in het hotel- en cafébedrijf, de werklieden de overeenkomst, «•oor hun vertegenwoordigers met de partoons "•^gegaan, niet meer willen aanvaarden-. De 'Mijnwerkers van het bekken van Lens daal den heden dan ook niet in de .mijnen af. In de metaalnijverheid moet opnieuw wor den onderhandeld. In de fabrieken, waar de arbeid was hervat, werd het werk weder neer gelegd en men leeft nu maar In de hoop, dat. wat de metaalnijverheid althans betreft, he denavond een nieuw accoord zal tot stand komen. De meest gevoelige wijziging in den toe stand en helaas niet ten goede valt te Parijn waar te nemen, waar de algemeene staking voor het hotel-, café- en restaurant-personeel werd afgekondigd. Ook in de hotels, waar, na het toegeven aan de eischen der werknemers, het werk was hervat, staakte men opnieuw en weldra leverden de straten van Parijs een volslagen doodschen aanblik op. Gelijktijdig vernam men, dat in de levensmiddelen-branche de hervatting van het werk ook slechts spo radisch plaats had, of door nieuwe stakin gen werd teniet gedaan. Vooral de sluiting van de slagerijen bracht een groote beroering teweeg. Tegen den middag vonden de duizen den en nog eens duizenden, die gewoon zijn het middagmaal in de volksrestaurants te ge bruiken, slechts door het personeel bezette eetzalen. Overal zag men de menschen naar de bakkers en de kleine varkensslagers, die zonder personeel werken, loopen, om brood en worst te koopen en uit het vuistje hun twaalfuurtje te nuttigen. Alle groote restau rants waren gesloten; en bezet natuurlijk. In de hotels, zelfs in de meest luxueuse. werden de gasten niet meer bediend, zelfs al waren zij vaste gasten. Zij mochten, na fèrkregen toestemming alleen om den dokter of apotheker telefoneeren, doch voor iets anders mochten de telefoons niet worden ge bruikt. Honderdduizenden Parijzenaars en forensen waren daardoor gedupeerd en niet minder de vreemdelingen die natuurlijk niet weten, waar heen zij zich moetén begeven. Het Parijsche groote seizoen, de belangrijkste periode van het heele toerisme, dat voor Parijs zulk een belangrijke bron van inkomsten is, is dit jaar helaas volkomen gedupeerd. Het eene feest na het andere wordt verschoven. De terras sen aan de boulevards zijn opgeruimd, de cafe's gesloten en men vraagt zich af, met welken geest de stakers wel bezield zijn, om zich er aldus toe te laten drijven, aan Parijs zijn aantrekkingskracht als toeristenstad te ontnemen. Het is ook duidelijk, dat, als een steeds grooter deel der bevolking de staking gaat gevoelen aan de ledige maag, de stemming er niet beter op zal worden. Wij zagen heden veel meer samengeschoolde groepen dan de vorige dagen en het publiek begint opgewon den te discussieeren. De houding van de stakers in tal van be drijven wordt ook veel arroganter. Incidenten doemen langzamerhand op, zooals aan de Seine, te Les Mureaux, waar op een klein werfje de eigenaar heeft moeten schieten, om zijn werf te doen ontruimen, zoodat een staker werd gewond. Wij hebben in twee richtingen de banlieue kunnen doorkruisen en het is ontzaggelijk, hoeveel groote roode vlaggen naast kleine drie-kleurtjes hangen en met welk een op dringerigheid de collectes der stakers plaats vinden. Men hoort daar niets anders dan de internationale zingen. De wijze waarop de stakingen uitbreken is verbijsterend. De communisten hebben wel succes van hun opleidingsschool voor jeug dige communisten te Bobigny, waarom zoo lang is gelachen. Overal zijn het opgeschoten jongens in de eerste plaats, die met een rooden band om den ann de werkplaatsen binnen komen en, hoewel zij geenszins tot het personeel behooren, de eischen komen stellen. De schade, die op het oogenblik aan Parijs wordt toegebracht is met geen mogelijkheid te schatten, doch beloopt fabelachtige som men. Op onze tochten door de stad zagen wij overal de geopende winkels zonder eenigen klant. Het economisch leven ligt volslagen stil. In de banlieue is het niet anders en ook in de provincie wordt de toestand steeds ernsti ger en de stakingsbeweging breidt zich voor het oogenblik snel naar het Oosten uit. Vandaag zijn uitgebroken: de algemeene staking in het hotel-, café- en restaurant bedrijf, bij de tuinderijen, de partfumerieën- fabrieken en de schilders-werkplaatsen, de schoonfabrieken, de groote metaalnijverheid, de groote magazijnen, de begrafenisonderne mingen van betaalde klassen en de binnen scheepvaart. De toestand is dus veel ernstiger geworden en de minister-president zeide dan ook vanmiddag in de kamer, dat er geen uur te verliezen is inzake de aanneming van de nieuwe sociale maatregelen, maar hij maakte niet den indruk, zelf te gelooven, dat hij met zijn wetten de beweging zal kunnen stuiten. In de kamer heerseht dan ook de meening, dat een zeer ernstig stadium in de stakings beweging is ingetreden, namelijk een acuut conflict, dat niet acht dagen kan duren, zon der tot de grootste onlusten te hebben geleid. PARIJS, 11 Juni. (R.O.) In de zitting van de kamer deelde Leon Blum vandaag mede, dat de regeering nog vier wetsontwerpen heeft ingediend, welke betrekking hebben op de amnestie, de verlenging van den leerplich tigen leeffftjd tot veertien jaren en een wij ziging van de leeftijdsgrens van ambtenaren. "De kamer ging vervolgens over tot de be raadslaging over een wetsontwerp betref fende de intrekking van kortingen op ver schillende soorten uitkeeringen. Na een korte discussie werd het wetsontwerp goedgekeurd. Ook het wetsontwerp inzake de instelling van een jaarljjksche vacantie met behoud van loon of salaris werd na een vrij kort debat met 563 tegen 1 stem aangenomen. Ook het wetsontwerp inzake de collectieve arbeidscontracten aan* genomen. PARIJS, 11 Juni. (R.O.). De kamer heeft met 528 tegen 7 stemmen het wetsontwerp inzake de collectieve arbeidscontracten aan genomen. Om tien minuten voor tienen werd de zittiiig verdaagd tot morgen. Ambulance-auto's reden onmiddellijk na de catastrophe te Boekarest .ont staan door het instorten vdn een tribune, af en aan voor het vervoeren der talrijke slachtoffers. Elke verzoening wordt door het Ara bische front beschouwd als een ver raad aan de Arabische zaak, zoolang niet aan de eischen, vooral inzake een verbod van de joodsche immigratie volkomen is toegegeven. Men kan de situatie thans karakteriseeren als een geduld- en krachtproef tusschen de Arabische bevolking en den hoogen commis saris, die steunt op een militaire- en politio- neele strijdmacht. De opstand heeft inmiddels definitief het aanzien van een guerrilla gekregen. Een nieuw bataillon Britsche troepen is in Palestina gearriveerd, waarmede de Britsche strijdkrachten tot acht bataillons zijn toege nomen. Het verkeer per spoor en op den weg wordt scherp gecontroleerd. De Arabische staking duurt reeds 50 dagen. Te Jerusalem is het kalm. Volgens een gisteravond te Jerusalem uit gegeven communiqué zijn sedert 19 Aprii j.l. 1313 Arabieren gearresteerd, van wie 754 werden schuldig bevonden, 226 vrijgesproken en 333 nog voor den rechter moeten verschij nen. Er werden 182 Joden gearresteerd, van wie 104 schuldig zijn bevonden, 17 vrijgesproken, terwijl 61 nog voor den rechter moeten ver schijnen. Volgens een uit Cairo ontvangen bericht, ■is ten Noorden van Lydda in Palestina een bomaanslag gepleegd op een trein, welke Britsche troepen vervoerde. Een trein, welke als veiligheidsmaatregel vooruit reed en welks wagons met ballast waren gevuld, vloog in de lucht Daarentegen bleef het troepentransport, dat uit een veld- compagnie Britsche pionniers bestond, onge deerd. De afdeeling pionniers, welke uit Egypte ter versterking naar Palestina was gezonden, is Donderdag in Jerusalem aangekomen en heeft de wacht bij de verkeersverbindingen op zich genomen. Naar Reuter voorts nog uit Jerusalem meldt, zfln er tanks gezonden naar het spoor wegstation Toelkarem, waar rebellen een trein tot ontsporing hebben gebracht, waar mede een patrouille werd vervoerd. Te Jericho is een Joodsch tehuis in brand gestoken. Vier personen zijn gearresteerd. Het verkeer tusschen Jerusalem en Hebron is onderbroken, daar de reibellen een brug hebben vernield. Vanochtend is het in de vlakte van Es- draelon opnieuw tot een botsing gekomen. Vijftig gewapende Arabieren vielen enkele schildwachten en een groep kolonisten aan en drongen een nederzetting binnen. De ko lonisten beantwoordden het vuur der aan vallers, die zich ten slotte moesten terugtrek' ken. Een politie-afdeeling is ter plaatse aan gekomen. - Tn het algemeen is-de toestand nog steeds niet verbéterd. De Arabische leiders verhe len niet, dat zij niet tot toegeven bereid zijn. Na geisoleerde aanslagen zijn de Arabie ren thans overgegaan tot aanvallen op groo ter schaal op patrouilles en Joodsche kolo nies, zij het ook, zonder veel succes. De benden beschikken echter over een groot aantal patronen en bieden emstigen tegenstand aan de militaire strijdkrachten. LONDEN, 11 Juni. (D.N.B.) De gespan nen toestand komt opnieuw in alle deelen des lands steeds weer tot uiting. In Tel-Aviv hebben de joodsche arbeiders hun werkplaatsen omgeven met een aarden wal ter bescherming tegen vuurovervallen. De vliegtuigen, die dienst doen op de lijn EgyptePalestina, bieden nauwelijks plaats aan passagiers, daar zij hoofdzakelijk benut worden voor vrachten, in het bijzonder dag bladen. Zooals bekend is, staken de Arabische dag bladuitgevers, zoodat de lezers hoofdzakelijk aangewezen zijn op de in Egypte verschij nende bladen. Bg de laatste botsingen werden elf Brit sche en een inlandsche agent van politie door steenen gewond. In Nazareth zijn de stedelijke employé's in staking gegaan. -rrj EENEN, 11 Juni. (D. N. B.) Het Wpassagiersschip „Wien" is -4 A hedenmiddag tegen half één uur op de Donau in volle vaart tegen een pijler gebotst van de „Reichsbriicke". welke momenteoll verbouwd wordt. Onder donderend gekraak spleet het schip open en was na weinige oogen- blikken onder de oppervlakte ver dwenen. Twee leden der bemanning, welke uit 22 koppen bestond, sprongen nog te rechtertijd over boord en konden ge red worden. Alle anderen worden ver mist, onder wie de kapitein en het machinepersoneel. Passagiers bevonden zich niet aan boord, daar het vaartuig kolen ging innemen. Met het bergingswerk is terstond een aan vang gemaakt. Een geweldige menschenmenigte heeft zich op de oevers der rivier verzameld. Volgens het Duitsche nieuwsbureau wor den nog acht leden der bemanning vermist, onder wie vijf vrouwen, die tot het keuken- personeel behooren. De scheepvaartmaatsdhiappij, welke eige nares is van het verongelukte schip, schat daarentegen, naar Reuter meldt, het aantal dooden op zes. Het ongeluk zou te wijten zijn aan de bui tengewoon sterke atrooming der rivier, welke het schip op zijde drukte. Een stoker van het vergane schip, die zich door een sprong op den pijler van de brug heeft weten te redden, heeft tegenover een vertegenwoordiger van D.N.B. de toedracht van de ramp als volgt geschilderd: Het schip werd door de sterke strooming en door de kracht van den hoogen golfslag tengevolge van het hoogwater tegen den brugprjler gedrukt. De kapitein trachtte het schip toch nog voorbij den pijler te sturen. Daarbij botste het schip met de lange zijde tegen den pijler en brak mder donderend ge kraak in tweeën. Terwijl de stokers zich allen vermoedelijk hebben kunnen redden, wordt het keuken- personeel, waaronder, zooals gezegd, vijf vrouwen, nog vermist. De kok^n wist zich zwemmende te redden. Ook de kapitein, die, naar nader wordt ge meld, eveneens door een sprong op den brug- pijler zijn leven wist te redden, verklaart, dat de ramp te wijten is aan de ongewoon sterke strooming. De brandweer van Weenen zoekt met groote dreggen het water naast den pijler af naar de vermisten. BERN, 11 Juni. (D.N.B.) De nationale raad heeft zich met 96 tegen 72 stemmen uitge sproken tegen hervatting der diplomatieke betrekkingen 'met sovjet-Rusland, Op 20 Januari 1937 loopt de ambtsperiode van den president der Vereenigde Staten, Franklin Delano Roosevelt, ten einde. Zal hij zich zelf opvolgen, of zal een republikein er in slagen hem uit zijn hooge waardigheid, waaraan zeer groote volmachten verbonden zijn, te verdringen Men geeft Roosevelt een buitengewoon groote kans van herkie zing, maar de spanning blijft toch bestaan tot den eersten Dinsdag van de voorlaatste maand van het jaar, ditmaal den 3den No vember, den datum, waarop de kiesmannen gekozen worden, die op hun beurt keuze zullen moeten doen uit de candidaten voor de presidentieele waardigheid. En daar elk dezer kiesmannen met een bindend mandaat naar de stembus gaat, weet men op dien merkwaardigen Dinsdag, wie voor vier jaar president van Amerika's grootste republiek zal worden. Nu zijn de dagen aangebroken, waarop de candidaten gesteld worden, hetgeen gemeen lijk geschiedt op de groote „conventies" der partijen, van welke er in de Vereenigde Sta ten twee overheerschend zijn: de democra tische, waartoe president Roosevelt behoort en de republikeinsche, welke dezer dagen te Cleveland bijeen is. In 1932 hebben de twee groote partijen beide in Chicago vergaderd. Ditmaal hebben de republikeinen Cleveland gekozen, in het klassieke gebied van de „groote oude partij", welke zoozeer door de crisis geteisterd is. President Roosevelt daarentegen heeft be sloten naar Philadelphia te gaan, dus in het hol van den republikeinschen leeuw zelf, die de Oostkust als zijn exclusief jachtveld be schouwt. Met deze keuze is het karakter van den verkiezingsstrijd zeer juist getypeerd. De republikeinen trekken zich op het eigen tra- ditioneele gebied terug, naar den staat, waar hun waarschijnlijke candidaat, Alf Landon, gouverneur is. Zij zijn volkomen in het de fensief en zijn zich daarvan bewust. Roose velt, de aanvoerder der democraten, daar entegen is sterk offensief. De man, die de New Deal, de nieuwe sociale en economische ordening, in het oer-conservatieve, kapita listische Amerika durfde afkondigen, bezit na vier jaar, op het einde van een periode van bovenmenschelijke inspanning en on onderbroken gevoerden strijd met bittere teleurstellingen, nog de glimlachende jeug dige vitaliteit, den overmoed zouden wij bij na zeggen, om den aanval door te zetten, met zoo'n kracht, dat de tegenpartij, de vijand den tijd en de kracht mist om zelf een plan, een program, een platform, zooals de Ame- rikaansche uitdrukking luidt, op te stellen. Want dit is een ander karakteristiek van de republikeinsche activiteit, dat in deze partij slechts op één punt eensgezindheid bestaat, hierin, dat men president Roose velt moet bestrijden. Maar de republikeinen worden daarbij op sleeptouw genomen door het democratische program. De groote vraag op de conventie van Cleveland is niet, hoe zij haar verwarring zal kunnen overwinnen en tot een doelbewuste actie zal geraken, maar wat en hoeveel van Roosevelts program in de jongste vier jaren zoozeer in het Amerikaan- sche volk verankerd is, dat men het nood gedwongen moet overnemen om niet alle hoop op eenig succes te vernietigen. Een deel van het democratische program zullen de republikeinen, onder andere woorden, moeten aanvaarden; wat zij er aan zullen toevoegen want op de conventie is men nog niet aan een sluitend ontwerp-program toe maakt hun mogelijkheid van een overwinning slechts geringer. Ofschoon op de conventie van Cleveland slechts „hooge heeren" bijeen zijn, zou men de redevoeringen, welke daar gehouden zijn, in Europa als banale, tamelijk vulgaire scheldpartijen betitelen. Slechts enkele spro kers gaan, wijl zij tot de beginselen door dringen, boven dit peil uit. De tot permanenten voorzitter van den republikeinschen partijdag gekozen afge vaardigde Snell bijv. deed een feilen aan val op president Roosevelt. De republikein sche partij, zoo verklaarde hij, strijdt niet tegen de democratische partij als zoodanig, maar zij biedt zich slechts aan. om in Ame rika's strijd tegen een „anti-grondwettelijke dictatuur" en tegen het „arrogante indivi dualisme" van Roosevelt, de leiding te ne men. De „New Deal" noemde Snell een „groteske mislukking". De oud-president der Vereenigde Staten, Hoover, die in 1932 de nederlaag tegen Roo sevelt leed, verklaarde, dat de New Deal het einde der crisis vertraagd had en meen de, dat de voortzetting ervan het bankroet van het land na zich zou sleepen. Hoover vergeleek de New Deal met de „socialistische en fascistische dictatuur van Europa", deed een beroep op het Amerikaansche volk om een „heiligen kruistocht voor de vrijheid" te ondernemen, en sprak zich evenals de andere redenaars voor het economische liberalisme uit. De conventie van Cleveland gaat nog steeds voort; de bekroning er van zal de aanwijzing van den candidaat, waarschijn lijk Landon en de vaststelling van het pro gram, waarvoor deze zal moeten strijden, zijn. Maar intusschen zit ook president Roo sevelt allerminst stil; hy heeft de hem door de republikeinen tijdens hun partijdag zoo luidruchtig toegeworpen handschoen reeds opgenomen en in een te Little Rock in het ter gelegenheid van de herdenking van het honderdjarig bestaan van dén staat Arkan sas gebouwde stadion gehouden redevoe ring 'hun aanvallen beantwoord. Roosevelt gaf een overzicht over de ge schiedenis van de Unie, waarna hij een ver gelijking maakte met de problemen van den tegenwoordigen tijd, waaruit hij de gevolg trekking trok, dat de federale regeering grootere volmachten moest hebben. Roose velt zeide te gelooven, aan de rechten der staten en aan het recht van het volk op zelf- regeering, maar anderzijds zijn er op het oogenblik sociale en economische proble men, die door de afzonderlijke staten niet meer kunnen worden opgelost. De president noemde zich zelf de bescher mer van de rechten van den gewonen man tegenover de contröle van enkele bevoor rechten en gaf de algemeene richtlijnen aan van zijn eigen campagne voor het pre sidentschap, n.l. een vrijere uitlegging van de grondwet, centraliseering van de staats macht en voortzetting van de New-Deal- politiek. De stry'd om het presidentschap Is met de conventie van Cleveland en de aanstaan de bijeenkomst der democraten in de inte ressante en beslissende fase gekomen. Tot November zullen schallende redevoeringen weerklinken. Eerst daarna echter zal weer aan emstigen, opbouwenden arbeid gedacht kunnen worden. Dit vacuum is steeds de schaduwzijde van een Amerikaansche ver kiezing. CLEVELAND, 11 Juni. (R.O.) De kansen van den gouverneur van Kansas, Landon, om door de republikeinsche conventie gekozen te worden tot candidaat voor de a.s. presidents verkiezingen zijn aanmerkelijk gestegen, doordat zijn voornaamste rivalen, de senato ren Borah en van den Bergh en Knox de gedelegeerden, die hen steunen, van hun ver plichting, op hen hun stem uit te brengen, hebben ontslagen. De mogelijkheid is thans niet uitgesloten, dat Landon reeds by de eerstvolgende stem ming 774 van de in totaal 1003, dus de ab solute meerderheid, zal behalen. Waarschijnlijk zal uit een van de versla gen candidaten de candidaat voor het vice- presidents chap worden gekozen, doch men noemt ook als zoodanig Walter Edge, den vroegeren ambassadeur te Parjjs. BREMEN, 11 Juni. (D.N.B.) In verband met de staking in de Belgische havens heeft de „Norddeutscher Lloyd" aan zijn schepen instructie gegeven, de Belgische havens tot nader order niet meer aan te loopen en het verkeer op Antwerpen naar Rotterdam te dirigeeren. BRUSSEL, 11 Juni. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De staking te Antwerpen duurt onverminderd voo®. Over het algemeen genomen hebben zich de laatste 24 uur geen noemenswaardige incidenten voorgedaan. De staking in de Antwerpsche diamantnij verheid heeft zich nog een weinig uitgebreid. Wij hebben reeds gemeld, dat ook de mijn werkers in het Waalsche land zich beginnen te roeren. Thans wordt nader vernomen, dat zij Zon dag een buitengewoon congres zullen houden en dat het in hun voornemen ligt, op een nog nader te bepalen datum het werk neer te leggen, indien zij inmiddels geen loonsver- hooging van tien procent zullen hebben ge kregen. In het Luiksche gebied is in vijf mijnbedrij ven vandaag reeds het werk neergelegd. Op advies van de schoolinspectie in West- falen is de plaatselijke propaganda-actie voor de Duitsche gemeenschapsschool" in het Westfaalsche industriegebied stopgezet. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, is het motief voor dezen maatregel te zoeken in de groeiende opwinding onder de katho lieke fabrieksarbeiders, die in grooten getale hun misnoegen hebben te kennen gegeven over de wijze, waarop hun gewetensvrijheid wordt verkracht. ROME, 10 Juni. (STEFANI). Mussolini heeft heden in het Palazzo Venezia generaal Agostini ontvangen, die hem het rapport overhandigde over het werk van de fascisti sche bosch-militie. Uit het rapport blijkt, dat in 1935 bijna 21.000 H.A. kale grond in Italië met boomen zijn beplant. TALLINN, 10 Juni. (A.N.P.) Het dorp Dikëlkino, nabij de sovjet-Russische grens, is door een zwaren brand verwoest Verschei dene personen zijn in de vlammen omgeko men. De brand heeft zich meegedeeld aan een aangrenzend bosch en dreigt ontstellen de afmetingen aan te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3