DREIGT SPOORWEGSTAKING IN BELGIE 1 m Toestand in liet Luiksclie steeds dreigender. Ft HM Himmler hoofd der Duitselie politie. Berlijn, 17 juni. (un. press). BRAND IN PRINSELIJK SLOT. Gil Robles voor de cortes. Madrid, 17 juni. (un. press.) Britsch kabinet voor sanctie-opheffing. HET ONGELUK MET DE „LAPPLAND". DONDERDAG 18 TUNÏ 1936 IN DE HAVEN VAN GENT LIGT ALLES STIL. Brussel, n Juni. (van onzen BELGISCHE REGEERING STEUNT STAKERS- EISCHEN. Op voorwaarde, dat uiterlijk Maandag weer gewerkt wordt. OPROEP BRUSSELSCHE VAKBONDEN. Bijeenkomst van vertegenwoordigers van patroons en werknemers onder leiding van minister president Van Zeeland. Ét De beteekenis van deze benoeming. DE HABSBURG-KWESTIE. Mussolini voorstander van restauratie in Oostenrijk POOLSCH VLIEGTUIG LANDT OP RUSSISCH GEBIED. Door sovjet-vliegtuigen tot dalen gedwongen. Bloedige oogst van Spanje's rood bewind. Motie der „Accion Popular' tot energieke maatregelen tegen de revolutionnaire toe standen verworpen. DEGRELLE VEROORDEELD TOT GELDBOETE. DROOGTE IN HET KORENGEBIED VAN AMERIKA. OOK ELDERS DOET DE WARMTE ZICH GEVOELEN. Wat Eden vandaag ver moedelijk zal verklaren. Londen, 17 juni. (R.o.) Het Juiste oorzaak van de ramp. Zekering van de hoogte-gashandles, die door de Zweedsche lucht vaart-mij. overbodig was geoordeed, ontbrak. CORRESPONDENT)In ver band met de stakingsbeweging in België deed hedenmiddag in Brussel het gerucht de ronde, dat indien niet spoedig een oplossing wordt gevon den, het niet uitgesloten is, dat het trampersoneel en de taxi-chauffeurs van de hoofdstad het werk eveneens zullen neerleggen en dat zij wel op den voet zouden kunnen gevolgd wor den door het personeel van de Bel gische spoorwegen. In het dagelijksche communiqué van het ministerie van binnenlandsche zaken ever de staking wordt o.m. hSt volgende medegedeeld: Te Antwerpen is de staking van de diamantbewerkers geëindigd. De sta king van de dokwerkers duurt onver minderd voort. Op enkele kleine uit zonderingen na is in de Scheldestad alles kalm. In de provincie Limburg zijn de mijnwer kers in Genk en Eisden in staking gegaan. In enkele mijnen nog wordt gewerkt. De textielfabriek Baertoua te Gent is ook door staking getroffen. Het aantal stakers toedraagt er ongeveer duizend. In de andere textiel-fabrleken hebben de arbeiders hun eischen aan de werkgevers bekend gemaakt. In de metaalfabrieken te Gent duurt de staking onverminderd voort, doch er zijn voorteekenen van een spoedige werkhervat ting. Te Ruisbroek bij Brussel zijn Woensdag ongeveer vjjfhonderd arbeiders van een „Ate lier de Constructions électriques" in staking gegaan- Zij trachten ook arbeiders van an dere fabrieken tot neerleggen van het werk over te halen. De gouverneur van Brabant heeft alle samenscholingen verboden en maatregelen ^IjjCrpffen ter bescherming van de fabrieken, waar nog gewerkt wordt. In Henegouwen heerscht over het alge meen kalmte. Hier en daar werden trams tot stilstand gebracht Men schat het aantal stakende mijnwer kers in de provincie Henegouwen op drie-en- zeventig duizend. Hedennamiddag heeft de regeering be sprekingen gevoerd met gedelegeerden van de arbeiders en van de werkgevers. Deze be sprekingen zullen morgen worden voort gezet. BRUSSEL, 17 Juni. (R.O.). De stakings beweging blijkt zich steeds meer uit te brei den. Vanochtend is een groep stakers met een roode vlag voorop van Anderlecht naar Brussel getrokken, waar het volkshuis ge vestigd is. De betooging werd ontbonden onder den kreet: „Leve de algemeene sta king en onder het zingen van de „Inter nationale". Vanavond zal de permanente commissie bijeenkomen om den toestand te bestudeeren. Met het oog op de mogelijkheid van een algemeene staking heeft de burgemeester van Brussel, Adophe Max, de bevolking her innerd aan de polltle-verordening, volgens welke niet-geautoriseerde bijeenkomsten en optochten niet gehouden mogen worden, waaraan hij toevoegde, dat strikt de hand zal worden gehouden aan de voorschriften. Vooral in de metaalnijverheid heeft de sta king groote afmetingen aangenomen. De toestand in het Luiksche BRUSSEL, 17 Juni. ca.n.p.). Woensdag 2'jn de stakers te Luik erin geslaagd, ver schillende sluizen op de Maas te bezetten. Groepen stakers zijn de Maas-opgevaren tot Hoel en hebben zoodoende de binnenscheep vaart zoo goed als stilgelegd. Er is te Luik een strenge ordedienst in gesteld, daar zich hedenmorgen een nieuwe opleving der stakingsbeweging voordeed. Met mitrailleurs bewapende pantserauto's dei gendarmerie patrouilleeren door de straten der stad en de omgeving. De bereden gendar merie belet iedere poging tot samenscho ling. In de streek van Fleron vielen de stakers de groente- en melkhandelaren lastig, die zich naar de stad Luik begaven. Tal van vrachtauto's werden omvergeworpen. Aan het stadhuis te Luik werd op het mid daguur een bevel aangeplakt, waarbij alle rtjwielverkeer op het grondgebied der stad Luik werd verboden. De gendarmerie heeft door herhaaldelijke charges groepen stakers uiteengejaagd. Te Seraing zijn aSle winkels en groote magazijnen gesloten. Ook te Ougree -was hedenmorgen geen enkele winkel open. Te Luik hebben groote groepen stakers de winkeliers verplicht, hun zaken te sluiten. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de staking uitgebreid tot de textielarbei ders te Verviers en Pepinster. Alles wordt gedaan om het bezetten der fabrieken te verhinderen. Incidenten deden zich voor te Encival, waar vier arrestaties plaats vonden, waar onder die van het communistische provincie- en gemeenteraadslid Lamberet. Onder het Zingen van de „Internationale" trekken de Arbeiders in optocht door de straten. Het werk op het fort van Tancremont is stilgelegd. Ook aanhet werk van het fort van Battice is de staking volledig. In de mijnen te Battice is thans de ploeg arbeiders, die aangesteld was voor het on derhoud der mijnen, eveneens in staking gegaan, zopdat men verplicht is geweest, de paarden naar de oppervlakte te brengen. De toestand in de haven van Gent, BRUSSEL, 17 Juni. (A.N.P.). Woensdag lag het werk in de haven van Gent geheel stil. Vijftien schepen, welke binnen waren gekomen, konden niet worden gelost. Inci denten hebben zich echter niet voorgedaan. De arbeiders eischen 14 francs per dag meer en verwierpen het aanbod der werk gevers, dat 10 francs bedraagt. Bij de staking zjjn ongeveer 2500 arbeiders betrokken. In de metaalnijverheid blijft de staking al gemeen. Slechts bjj enkele kleine ondernemin gen wordt nog gewerkt. Woensdagmorgen is tevens staking uitgebroken in verschillende groote weverijen te Gent. Woensdagmorgen is voorts te Lookeren staking uitgebroken als gevolg van enkele ongeregeldheden, o.a. tijdens het lóssen van een Nederlandsch schip. Verschillende fabrieken, welke haar goe deren per boot willen verzenden, nebben zich verplicht gezien, de zendingen terug te doen komen. BRUSSEL, 17 Juni (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De regeering schijnt be leid te zijn, demarches by werknemers te doen voor trapsgewijze verwezeniyking der 40- urige arbeidsweek, voor een te garandeeren minimumloon van 30 a 32 francs en voor het verleenen van 6 dagen betaalde vacantie. Ook de syndicale vryheld zou gegarandeerd worden. Verder zullen gemengde commissies tot stand komen voor de regeling van eventueele ar beidsconflicten. De regeering is van oordeel, dat, gezien deze toezegging, aan de stakers het werk uiterlijk Maandag zou moeten hervat worden. LUIK, 17 Juni. (R.O.) Na de opwinding van vanochtend, werd het in de middaguren al gemeen kalmer, zoodat de ordedienst gedeel telijk kon worden teruggetrokken. Ook het dreigend conflict in het hotelbedrijf zou, naar men verwachtte, vanavond kunnen worden toygelegcl. In dë groote warenhuizen zal spoedig over eenstemming tusschen directie en personeel bereikt wordên. De groóte magazijnen zijn vanmiddag om drie uur heropend. Brussel, is juni. (R. o.) Het Brusselsche verbond van vakver- eenigingen heeft besloten, geen reke ning te houden met het communiqué van de regeering inzake den steun aan de stakerseischen en de Brusselsche arbeiders op te roepen, zich bij de sta kingsbeweging aan te sluiten. De stakende havenarbeiders te Ant werpen hebben gisteravond in het Sportpaleis een groote vergadering gehouden en hij acclamatie een motie aangenomen, waarin de wil wordt be- vestigd, betere levensvoorwaarden te verkrijgen en waarin de belofte gegeven wordt, den strijd voort te zetten. De vakvereeniging van transportarbei- ders en de transportondernemers te Antwerpen hebben inmiddels een tien- 'al collectieve arbeidsovereenkomsten afgesloten. Na he laatste bijeenkomst tusschen ver tegenwoordigers van patroons en werknemers, gepresideerd door minister-president van Zee land, is een ontwerp-accoord tot stand ge komen van den volgenden inhoud: Het minimumloon van den volwassen arbei der in vollen dienst bedraagt 32 francs by een werktijd van 8 uur per dag. Op korten termyn wordt een vacantie van 6 dagen ingesteld. De werktyd zal progressief verminderd worden tot 40 uur in de gevaar- ïyke en ongezonde industrieën. Daar de gedelegeerden der beide partijen geen mandaat hadden gekregen, konden zy zich slechts verbinden, dit ontwerp aan hun organisaties voor te leggen. De ministerraad ia na het. tot 'Stand komen van dit ontwerprecoord bijeengekomen. In een officieele mededeeling wordt de hoop uitge sproken, dat de voorgenomen maatregelen tot ontspanning zullen leiden. De gouverneur van de provincie Antwer pen, baron Holvoet, heeft Inmiddels zijn pogin gen voortgezet om een oplossing tot stand te brengen voor het conflict in de haven. Hy heeft gisterenavond weer een langdurig on derhoud gehad met verscheidene vooraan- de werkgevers. Voor het oogenblik is echter nog niets bepaalds te melden. De onderhan delingen zullen evenwel worden voortgezet, totdat een regeling zal zyn bereikt. Een der deelnemers aan de onderhandelin gen, verklaarde, dat volgens hem de staking NEDERLANDSCHE MUZIEK TE BRUSSEL. De Amsterditmsche Postharmonie bracht ter gelegenheid van haar dertig-., jarig bestaan een bezoek aan Brusselbij welke gedegenheid op de Groote Markt aldaar onder groote belangstelling van de zijde der bevolking, een concert werd gegeven. i Rijkskanselier Hitier heeft den leider der S.S. en chef van de ge heime Pruisische staatspolitie, Hein- rich Himmjer, belast met de leiding van alle politie-afdeelingen van het rijk. Himmler zelf komt in zijn nieuwe kwaliteit te staan onder den minister van binnenlandsche zaken, dr. Frick. Aan deze benoeming moet een tweeledige beteekenis worden toegekend. t In de eerste plaats is zij een belooning voor Himmler persoon- ïyk. Zijn positie zal van nu af aan veel sterker zijn, hetgeen ook hierin tot uit drukking komt, dat Himmler voortaan aan kabinetszittin- gen zal deelnemen, wanneer kwesties, behandeld worden, die tot zijn ressort behooren. In de tweede plaats wordt met deze benoeming de formeele competen tie van de Gestapo onderstreept. Totdusver stond Himmler als chef van de Pruisische geheime politie onder Goering als minister president van Pruisen, terwijl tegeiykertijd de staatspolities in alle andere landen aan Himm ler ondergeschikt waren. Verder was hy als rijksleider van dè S.S. alleen tegenover Hitier verantwoordelijk. Naar de meening van nationaal-sociallsti- sche kringen kwamen uit deze verwarde po sitie allerlei ongerieven en moeilijkheden voort voor een krachtdadige vervolging van vyanden van den staat. Deze moeilijkheden moeten thans door de nieuwe positie van Himmler uit den weg geruimd worden. BERLIJN, 17 Juni. (D.N.B.) De nieuwe chef van de Duitsche politie, Heinrich Himm ler, wordt den 7en October zes en dertig jaar. Hy wordt beschouwd als een van de sterk ste, steunpilaren der N.S.D.A.P. Tijdens den wereldoorlog, in 1917, trad hy toe tot het Beiersche regiment infanterie en na afloop van den oorlog ging hy in de land bouwkunde studeeren aan de hoogeschool te München. In Laldtrudering, waar hy een klein hoenderpark bezat, oefende hg daarna eenigen tijd practisch het boerenbedrijf uit. Nadat hg tenslotte gouwleider van Beneden- Beieren was geworden, werd hij in het rijk spoedig bekend als organisator van de Schutz- staffel. Onder zijn leiding ontwikkelde zich de S.S. tot de kern van de nationaal-socia- listische strijdbeweging. Sedert den zesden Januari 1929 staat Himmler als rijksleider aan het hoofd van alle S.S.-formaties, welke functie hy ook" thans nog als chef van de Duitsche politie behoudt. Heinrich Himmler. pas over een dag of tien ten einde zal zijn, daar er nog heel wat te bespreken is. Verbod van samenscholingen en rijwielverkeer. BRUSSEL, 18 Juni (R.O.) Naar men ons zeer laat gisterenavond meedeelde, zal een decreet worden uitgevaardigd, waarby alle samenscholingen van meer dan vgf personen, alsook alle verkeer per rijwiel in het geheele land zal worden verboden. Onder de personen, die in verband met sta kingsrelletjes te Antwerpen en Luik zijn ge arresteerd, bevinden zich verscheidene buiten landers. De minister van justitie heeft thans een waarschuwing gepubliceerd, waarin hij ver klaart, dat met het oog op de huidige gebeur tenissen alleen reeds de tegenwoordigheid van buitenlanders by een manifestatie of de deel neming aan een actie, welke geëigend is, de orde te verstoren, gevolgd zal worden door onmiddellgke uitwijzing. Prinses Margareta en haar beide zoons ternauwernood aan den vuurdood ontsnapt. OPENHAGEN, 17 Juni. (D.N.B.) Vanmorgen is het slot Bem- stofffshoej in de nabijheid van Kopenhagen, dat bewoond wordt door prins Axel, een neef van den koning van Denemarken en eere-woorzitter van het Deensche Olympische comité, door een brand geteisterd. De brand werd door de beide zonen van den prins vanmorgen om half vijf ontdekt, nadat zij door den rook, die him kamer binnendrong, wakker waren geworden. Zij wekten hun moe- 'I - -< ft' .-■!■■■ - - -y t der, prinses Margareta, een zuster van wijlen koningin Astrid van België, en slechts gedeeltelijk gekleed konden moeder en zoons zich in veiligheid brengen. Door den brand is de eerste verdieping van het gebouw verwoest. Aan het blusschingswerk werd, behalve door vele brandweerlieden, door ongeveer twee honderd in de nabijheid gekazerneerde gar disten deelgenomen. Na een uur was men den brand meester, Het grootste deel van den inventaris van het slot kon in veiligheid worden gebracht. LONDEN, 17 Juni. (R.O.) Prins Axel van Denemarken heeft een plaats gereserveerd in het vljegtuig, dat morgenochtend om zeven uur van Croydon naar Amsterdam vertrekt, waar hij in een ander vliegtuig zal over stappen. PARIJS, 17 Juni (R.O.) De „Matin" publi ceert een bericht van zijn Romeinschen cor respondent, volgens hetwelk Mussolini gunstig zou staan tegenover bet denkbeeld van de restauratie der Habsburgers. In officieele Italiaansche kringen heeft men volgens dezen correspondent verklaard, dat Italië een yverig voorstander van restauratie zou zijn, indien deze geschiedt in het kader van de protocollen van Rome. MOSKOU, 16 Juni (A.N.P.) Den veertien den Juni des middags om 12.50 uur passeer de een Poolsch vliegtuig de Russische grens nabij grenspaal 720 en vloog in de richting West-Oost. Om 13 uur bevond het toestel zich reeds boven de stad Dzerjinsk op 16 Kilo meter ten Oosten van de grenslijn. Het vlieg tuig trok twee cirkels boven de stad, van waar een geweer- en mitrailleurvuur werd ge opend. Hoewel de inzittenden uit het feit, dat op hen geschoten werd, moesten begrijpen, dat zy zich boven vreemd grondgebied be vonden, zetten zij aldus de desbetreffende Russische mededeelingen hun vlucht voort in Oostelpke richting, naar de stad Minsk. Russische vliegtuigen stegen toen op en dwon gen het Poolsche toestel te dalen, op het vlieg veld van Minsk. In het toestel bleken zich twee Poolsche piloten te bevinden, Sigismund Paciorkowsky en Stanislaw Abramski. zy verklaarden lid te zijn van de aero-club te Warschau, waarvan het vliegtuig eigen dom is. Zij verteldenverder een sportvlueht te hebben ondernomen en de richting te zijn kwgtgeraakt. De Russische autoriteiten stellen thans een onderzoek ii*» In de cortes heeft gisteren Gil Robles, de leider der „Acccion Popu lar" de sedert de overwinning der linksche partijen in Spanje gepleegde gewelddaden opgesomd en gewezen op de ontzettende gevolgén daarvan. De cijfers, welke Gil Robles daarbij bekend maakte, gaven een vreeselijk beeld van den binnenlandschen toe stand in Spanje. Blijkens de lijst van Gil Robles zijn in den tyd van 16 Februari tot 15 Juni toy politieke botsingen en aanslagen 261 menschen gedood en 1287 gewond. Honderdzestig kerken, 69 partygebouwen en particuliere huizen en 10 krantenbureaux zijn volkomen verwoest; 251 kerken, 312 partijgebouwen en particuliere huizen en 33 dagbladbureaux zijn bij politieke overvallen en plunderingen ernstig bescha digd. In totaal werden 138 roofovervallen ge pleegd, 23 roofovervallen konden op het laat ste moment verhinderd worden. Er zijn voorts 215 aanslagen op menschenlevens gedaan, terwijl 146 bomexplosies hebben plaats gehad. Bovendien zijn 78 bommen gevonden welke niet geëxplodeerd waren. Tenslotte werden in de verschillende dee- len van Spanje 113 algemeene stakingen en 228 partieele stakingen afgekondigd. Aan het slot van zijn rede diende Gil Ro bles, naar het D.N.B. meldt, namens de „Ac cion Popular" een motie in, waarin energieke en snelle maatregelen tot het doen verdwij nen van de revolutionnaire toestanden in het land werden geëischt. De motie werd evenwel verworpen, waarna de cortes met algemeene stemmen haar ver trouwen in de regeering uitspraken. BRUSSEL, 17 Juni. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De rechtbank van Char leroi heeft den Rex-leider, Léon Degrelle, veroordeeld tot het betalen van vijf-duizend francs schadevergoeding wegens laster in zyn blad aan het adres van het R.K. Waal- sche kamerlid Bodard. De laatste had een schadevergoeding van drie-honderd-duizent^ francs door zijn advocaten laten vragen. CHICAGO, 17 Juni (UN. PRESS). De sedert maanden heerschende droogte in de korenstaten Zuid-Dakota en Montana ontwik kelt zich allengs tot een catastrophe, zooals het Noord-Westeiyke korengebied der Ver- eenigde Staten nog nooit heeft beleefd. De vreeselijke droogte kost den boeren niet minder dan een millloen bushel koren per dag. Gedurende de laatste dagen heeft het in Noord-Dakota geregend, doch dit is practisch zonder gunstigen invloed gebleven. Sedert 1 Juni zyn naar schatting der des kundigen veertig millioen bushel koren ver nietigd. üEWARD (Alaska), 17 Juni. (A.N.P.) Gis teren beleefde men hier den warmsten aag m de geschiedenis van Seward, De temperatuur bedroeg 108 graden. Twee personen zijn aan de hitte bezweken. Britsche kabinet heeft met al gemeene stemmen besloten, zich int het lagerhuis uit te spreken voor een opheffing der sanctie - maatregelen tegenover Italië. Eden zal morgen in het lagerhuis een verklaring dienaangaande afleggen. Da kabinetszitting duurde een uur en drie kwartier, Het is mogelijk, dat een mededeeling zal gericht worden aan de andere betrokken leden van den volkenbond over het standpunt, hedenmorgen in de Britsche kabinetszitting inzake de sancties ingenomen. Een dergelijke mededeeling zou de aanstaande besprekingen van dea volkenhond vergemakkelijken. LONDEN, 17 Juni. (R.O.) De vereeniging „Voor het Britsche ryk" heeft aan Baldwin een afschrift doen toekomen van een resolu tie, met algemeene stemmen door haar leden aangenomen, waarin de opheffing der sancties tegen Italië wordt gevraagd, daar deze prac tisch ondoeltreffend zijn gebleken en te vree zen valt, dat zy nadeelig zijn voor den vrede ln Europa en het welzijn van het Britsche rijk. De Zweedsche leden van de commissie, die belast was met het onderzoek naar de oqr- zaak van de ramp met het Zweedsche ver keersvliegtuig „Lappland" van de A. B. A., tengevolge waarvan deze Fokker-machine vfm het type F XXII totaal werd vernield, terwijl een passagier aan de bekomen verwondingen is overleden, zgn in het begin van deze week naar Zweden teruggekeerd, om daar rapport uit te brengen van hun bevindingen aan de Zweedsche regeering. Naar wy vernemen, Is deze commissie, waarin o.a. twee Zweedsche regeeringsver- tegenwoordigers en een vertegenwoordiger van de A.B.A., alsmede een vertegenwoordiger van de K.L.M. en van de Fokker-fabrieken zitting hadden, tot de conclusie gekomen, dat het ongeluk het gevolg moet zijn van een noodlottige vergissing, die mogelijk was, door dat in de cockpit van de „Lappland" een kleine beveiliging ontbrak, die in de andere F XXn-machines, die de K.L.M. gebruikt, o.a. de „Papegaai" en de „roerdomp", wel aan wezig is. Bij het vliegen op grootere hoogte krijgen de motoren der moderne verkeersvliegtuigen z.g. „hoogtegas", d.w.z. een gasmengsel, waar- by een grootere hoeveelheid lucht by de ben zinedamp is gemengd. Geeft men echter, wan neer de machine nog op geringe hoogte vliegt, of kort na den start, reeds „hoogtegas", dan bestaat het gevaar, dat de motoren in de te groote hoeveelheid bijgemengde lucht „stik ken" of afslaan. De vier knoppen, waarmede de vier motoren der F XXII hoogtegas toegevoerd kunnen krijgen, bevinden zich op normale hoogte recht tegenover den stuurstoel van den piloot. On der deze knoppen bevinden zich vier andere knoppen, waarmede de spoed der schroeven van de vier motoren versteld kan worden. Zooals men weet, hebben de schroeven der moderne vliegtuigmotoren alle een verstel bare snelheid. Bij het starten trekt de machine meestal omboog met schroeven op kleine spoed. Is de machine eenmaal in de lucht, dan worden de schroeven op groote spoed gesteld. Naar wg vernemen, zou bg het onderzoek naar de ramp van de „Lappland" gebleken zyn, dat, toen de piloot, de bekende Zweed sche vlieger Ahblom, kort na den start naar de voor hem aangebrachte knoppen tastte, om de spoed der schroeven te vergrooten, hg daar- by de handles voor het geven van „hoogte gas" heeft geraakt, die daardoor zyn omge zet, wat tengevolge had, dat de motoren af sloegen. Slechts dank zg de koelbloedigheid van Ahblom is het ongeluk nog zoo betrekkelgk goed afgeloopen, want slechts een zeer be kwaam piloot zou kans hebben gezien, het vliegtuig uit de hachelijke positie, waarin het verkeerde, op zoo meesterlgke wijze aan den grond te zetten, als Ahblom heeft gedaan. Des te meer valt het daarom te betreuren, dat de aanwezigheid van een schuurtje in een hoek van het vpld de vernieling van het toestel tengevolge heeft gehad en dat een passagier daarbij zoodanige verwondingen heeft opgeloopen, dat het ongeluk toch nog een slachtoffer heeft geëischt. Nader vernemen wy nog, dat in de F XXII toestellen, die de K.L.M. in gebruik heeft en zooals de Fokker-fabrieken deze machines af leveren, de hoogtegas-handles voorzien zgn van een zekering, die eerst moet worden los gemaakt, alvorens men de handles kan om zetten, om hoogtegas te geven, een veiligheids maatregel, om noodlottige misgrepen als than* zijn geschied, te voorkomen. Bg het aanbrengen van eenige wijzigingen in de „Lappland" in opdracht van de Zweed sche luchtvaartmaatschappy A. B. A. had men bet aanbrengen van deze zekering overbodig geoordeeld, zoodat deze in de „Lappland" ont brak.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3