De havenstaking te Marseille. WOENSDAG 24 JUNI 1936 BURGERLIJKE STAND. OVERSCHIE. HILLEGERSBERG. BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDINGEN. KWATTA IN 1935. België's nieuwe kamer bijeen. TWEE INCIDENTEN. Marseille, 23 juni. (R. o.) in ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DE HOFWEG. HERZIENING LOONEN GEMEENTE- PERSONEEL. PENSIOENREGELING VOOR WETHOUDERS. WIJZIGING BEGROOTING 1935. GEMEENTERAAD. DOOD DOOR SCHULD. SCHOUW VAN BEDRIJFSAUTO'S. OVERZICHT CONT1NGENTEERINGS- MAATREGELEN. EERSTE KAMER. WESTLANDSCHE STOOMTRAM MIJ. LIEDJES VAN SPEENHOFF IN HET RUSSISCH. Slechts buitengewone bate stelde tot dividenduitkeering m staat. VOORUITZICHTEN NIET ROOSKLEURIG. IP den loop van 1935 hebben wij den in koop van eigen gewone aandeelen voortgezet tot een bedrag van een millioen gulden nomi naal. De aankoopsom hiervoor bedroeg 617.943. Brussel, 23 juni. (van onzen Inbraak in de gemeente-secretarie van Schiedam. Op S Mei van dit jaar zagen voorbijgangers, dat een raam van de gemeente-secretarie aan de Nieuwstraat te Schiedam open stond. Zij vonden dit verdacht en waarschuwden de politie. Nadat eenige agenten de omgeving hadden afgezet, was de brigadier-rechercheur H. J. Lugtenburg door het raam naar binnen geklommen. In het bureau van den Burger lijken Stand vond hij twee jongelieden, die zich daar verstopt hadclen. Tegen deze, de 22-jarige koperslager A. W. L. en de 22-jarige schoenmaker J. M. P., beiden recidivist en gedetineerd, eischte het O. M., waargenomen door mr. H. A. J. Reumer, nu een gevangenis straf van twee jaren, met aftrek van de preventieve hechtenis. Ondanks de jeugd van deze verdachten waren zij ieder reeds vier maal veroordeeld en de verwachting van den officier, dat zij in de toekomst aan de justitie nog veel last zullen geven, lijkt dan ook niet onmogelijk. - Volgens de mededeelingen der verdachten was het hun te doen om geld. Zij hadden eenige bureaux doorzocht, maar de komst van de politie had hen in dit werk gestoord. De brigadier-rechercheur Lugtenburg deelde nog mede, dat in een brandkast een bedrag van 2000 aanwezig was. Met de gebrekkige werktuigen, waarmee de verdachten uitgerust waren, zouden zij er echter nooit in geslaagd zijn die kast te openen. Iets anders was het met een bedrag van 100, dat in een lessenaar geborgen was, die de verdachten wel zouden hebben kunnen openen. De verdediger, mr. G. van Geest, was van oordeel, dat de geëischte straf te zwaar was en pleiter verzocht daarom een clementer vonnis. In de val geloopen. Acht en twintig jaren van zijn- 52-jarig leven had de varensgezel P. A. reeds in de gevangenis doorgebracht en nu stond hij, na een kortstondige vrijheid, weer voor de heeren, verdacht van diefstal. In den avond van den 17en April was htj aangehouden door drie veldwachters, toen hij onder Rhoon een schuur was binnengegaan, om er voor den kouden wind te schuilen. Die veldwachters hadden zich in de schuur verdekt opgesteld, omdat zij de verwachting hadden, dat iemand in het late avonduur die schuur zou binnengaan. Immers des morgens was door een boerenarbeider, die op weg was naar zijn werk, gezien, dat een man die schuur binnen ging met twee pakken. Even later was hij er uitgekomen zonder pakken, zoodat het voor de hand lag, dat die pakken daar verstopt waren. Van zijn ontdekking had hg mededeeling gedaan aan de veldwachters, die dit weer combineerden met een aangifte van den agent van de R. T. M. te Barendrecht, dat er uit een bagagèwagen, waarvan het hangslot verbroken was, twee pakketten met manufacturen waren gestolen. Inderdaad vonden zij in de aangewezen schuur de pak ketten verstopt en nu behoefden zij dus maar alleen te wachten op den man, die de pakket ten zou komen halen. Beken toch het feit, voegde de officier, mr. Reumer, verdachte toe. Dan is er misschien aanleiding om een lichte straf te vragen. Maar verdachte bleef er bij, dat hg onschul dig was, en dat hij alleen de schuur was binnengegaan om er te schuilen. Het is hard, zei de officier, om tegen dezen man weer een zware straf te moeten eischen, maar de maatschappij moet beveiligd worden. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Het blonde gevaar staat weer terecht. De 27-jarige chauffeur H. H. A. C., die gisteren juist tot 6 maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens het smokkelen van margarine, heeft vandaag weer terecht ge staan. Op den smokkeltocht, die zoo onge lukkig voor C. was afgeloopen, was hij ook de gemeente Hillegersberg gepasseerd. Op den Straatweg had de politie-agent G. van Dam postgevat, om te controleeren of automobilis ten wel in het bezit waren van de vereischte papieren. Ook aan C. had hg het stopteeken gegeven, toen hij midden op den rijweg stond, juist onder een lantaarn, zoodat hij voor de aankomende chauffeurs goed te zien was. Deze C. echter had, na eerst vaart te hebben verminderd, plotseling weer gas gegeven, zoodat van Dam ijlings naar het trottoir had nioeten springen om te voorkomen, dat hij door den wagen van C. zou worden verplet terd. De dagvaarding noemt dat feit poging tot doodslag. Verdachte beweerde, dat hij in het geheel niet de bedoeling had gehad den agent aan te rijden. Hij had slechts een smokkelaars trucje toegpast: eerst vaart verminderen, waarna de beambte, in de meening, dat men zal stoppen, naar den kant van den weg gaat, om als dat eenmaal gebeurd is, fullspeed door te rijden. De agent verklaarde, dat hij in het geheel niet op zij gegaan was, toen hij zag, dat verdachte vaart minderde. Hij heeft de auto tot op minder dan 10 meter bij zich laten komen en toen getuige bemerkte, dat ver dachte niet zou stoppen, is hij op zij ge sprongen. Het O. M- achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 1 jaar gevangenisstraf. Mr. M. L. Weyl heeft in een uitvoerig plei dooi geconcludeerd tot vrijspraak. Uitspraak 2 Juli. Een pakjesdief. Veertien malen was de 47-jarige loswerk- man D. L. W. gedetineerd reeds veroordeeld en nu stond hij weer voor het hekje, verdacht van diefstal. Op 11 Mei zou hij van de kade aan de Wijnhaven twee gonje zakken wegge nomen hebben met karpetten, schoorsteen- loopers enz. die door de Belgische firma Textielindustrie Canisvliet per boot naar Rot terdam waren gezonden. Verdachte legde een bekentenis af. Hij had dien morgen onder den valschen naam van Hageraats een carrier gehuurd en daarop had hij de gestolen pakken gereden naar het pak huis van den groentenkoopman G. v. d. L. In de maanden April en Mei zijn vele dief stallen van de loskaden gestolen en toeval lig zijn die diefstallen steeds gepleegd op dagen waarop verdachte onder den naam van Hageraats een carrier had gehuurd. Toch ontkende verdachte zich aan meer diefstal len schuldig te hebben gemaakt. Het is heel toevallig, vond de president, mr. G. J. Huijser. Het O. M. mr. J. C. v. Meischke. Het is'ook frappant dat er na 15 Mei, toen verdachte in het Huis van Bewaring is ingesloten geen waldiefstallen meer hebben plaats gehad. Nadat de expediteur als getuige gehoord was, heeft het O. M., in verband met het ver leden van den man een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden geëischt. De verdediger, mr. P. H. Verheul achtte het moeilijk iets ten gunste aan te voeren voor iemand die zijn leven verdeelt tusschen de gevangenis en het Huis van Bewaring, maar pleiter acht het verkeerd, dat men bg de oplegging van straf rekening zou houden met oudere diefstallen, die niet in de dag vaarding zijn genoemd en hier ook niet zijn bewezen. Pleiter vroeg een clemente straf. Helers. De 42-jarige groentenkoopman G. v. d. L. en de 40-jarige schilder J. C. V. beiden gede tineerd hebben ziëh wegens heling te ver antwoorden gehad. Van de L. had de goede ren in zijn pakhuis verborgen gehouden en op den verkoop reeds aan W. een voorschot van 10 gegeven. Volgens v. d. L. was er geen sprake geweest van verbergen in zijn, pak huis. Verdachte had een gedeelte van dat pakhuis verhuurd aan de W. die wel nooit huur betaald had doch wel over een sleutel beschikte. Een ideale huisheer bent u, meende de president. Dé andere verdachte Zou een gedeelte van het gestolene hebben gekocht, doch door het ingrijpen van de politie was er van een le vering op betaling van koopgelden geen spra ke geweest. De verdachte V. sprak tegen dat hij iets van de goederen gekocht had. W. heeft al meermalen gevraagd of hij iets wilde koo- pen, maar verdachte, wiens verleden niet brandschoon is, maar die nu na zijn huwelijk zijn leven gebeterd heeft, wilde er niets mee te maken hebben. Hij wist ook wel, dat de politie hem nog steeds in het oog hield. Toen hij kort geleden met een nieuw pak liep, moest hij bij de politie komen, om te vertei len hoe een werklooze aan een nieuw costuum kon komen. Gelukkig kon hg waarmaken, dat hij er door Maatschappelijk Hulpbetoon aan geholpen was. Zijn bewering werd bevestigd, door eenige getuigen a decharge a.w. zijn vrouw, die ver klaarde dat W. met een pak aan de deur was gekomen toen V. niet thuis was. Hij had het pak achter willen laten, maar de vrouw had het niet willen hebben. Het O. M. heeft in deze zaak voor beide verdachten de heling bewezen geacht en ge ëischt tegen v. d. L. 8 maanden en tegen V. 6 maanden gevangenisstraf. De verdedigers mr. P. M. J. Nolet, optre dend voor v. d. L. en mr. J. Slijper, optre dend voor V. achtten het ten laste gelegde niet- bewezen en pleitten vrijspraak. Op hun verzoek zijn de verdachten in vrijheid gesteld. Uitspraak 30 Juni. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: C. H., 44 jaar, grondwerker te Maassluis, gedetineerd, wegens een zedendelict tot 4 jaren gevange nisstraf. ZWEMBOND VOOR ROTTERDAM EN OMSTREKEN. De uitslagen van de waterpolo-wedstrijden tot en met 19 dezer luiden: Dames: SV.H.—R.D.Z. 2 1—1; S.C.Z.—-Rid derkerk 5—0; P.C.G.—S.Z.G. 0—5; R.D.Z. 2— P.C.G. 4—0; Ridderkerk—S.V.H. 0—0. Heeren: le klasse: S.V.H. 4S.Z.C. 2 03; S.Z.C. 2—R.Z.C. 3 1—4; S.V.H. 4—Merwede 2 60; R.Z.C. 3Maas 3 11; Merwede 2R. Z. C. 3 0—2. 2e klas A: Ridderkerk—Merwede 3 02; BarendrechtRidderkerk 50; Merwede 3 Barendrecht 12; Charlois 2P.C.G. 3 40. 2de klas B: V.Z.C. 2Unitas 70; Maas 4 R.Z.C. 4 11; UnitasMaas 4 31; Maas sluis—V.Z.C. 2 0—3; V.Z.C. 2R.Z.C. 4 4—1. 3de klas: S.Z.C. 3—V.Z.C. 2 0—3; V.Z.C. 4— R.Z.C. 4 4—1. 3de klas: S.Z.C. 3—V.Z.C. 3 4—1; Charlois 3R.Z.C. 5 5—0; Unitas 2—V.Z.C. 3 2—1; V.Z.C. 3—Charlois 3 1—0. Aangiften van 23 Juni. BEVALLENA. A. CelieToebak z. J. S. VersteegMark z. E. VerweijEikenboom z. M. T. v. d. BoogertWunderl d. J. Harlaar Buurman d. W. E. v. d. BergOkkerse d. B. BodeSpringvloed z. M. -V. de Jong van Slingerland d. F. de BruinSohriek z. H. J. E. VisserViscih d. A. van Duinen Gardenier z. A. M. MekkeDikmans d. J. Molle—Knoop z. J. C. TangeKrouwer d. P. Boere—v. d. Velde z. A. HupSclieeve d. en z. A. C. Sohipersde Haan z. R. Am- merlaanRuigrok 2 drs. W. C. TiemanRies- meijer d. G. GeeveBoulande z. A. Koele- wijnKarsten z. A. E. GroeneveldHol z. G. Groeneweg—van Dijk d. E. H. van Lies houtEllsasser z. -J. P. SteijlenRuling z. G.- v. d. EntVerschoor z. D. den Hoüting v, d. Bos d. W. E. C. RinkelMolendijk d. W. GretBeije d. OVERLEDEN: B. F. ten Hoedt vrouw v. N. P. den Boef 27 j. A. J. v. Wanum wede. V. A. T. Hofman 75 j. D. G. Ververs d. 6 m. J. Eblers z. 9 m. G. E. Dldden ongeh. vrouw 74 j- H. A. J. Pompe wedr. v. J. Verwoerd 54 ja. A. P. v. Weezei z. 3 m. M. v. Delft man v. M. Grootenboer 81 j. M. W. Burgers vrouw v. J. Bosman 53 j. A. Graafland ongeh. man 21_j. c. H. Vredenbregt wedr. v. M. C. v, Schijndel 61 j. l. v. Soolingen wede. v. A. Langemk 72 j. M. Stout vrouw v. A. v. Veen 77 j. A. M. Joore vrouw v. J. J. v. See- ters 71 j. L. B. Serier d. 3 m. C. P. Dan- kers wede. v. C. Perfors 79 J. E. J. v. Smaalen wede. v. C. de Slegte 80 j. j. Galenikamp man v. E. de Gans 75 j. B. v. Oosch vrouw v. M. Möble 67 j. 67 j. Voorts ais levenloos aan gegeven: J. C. v. d. LogtHoff d. Bij Koninklijk besluit zijn ongegrond ver klaard de beroepen van Burgemeester en Wet houders der gemeente Berkel en Rodenrijs en de Coöperatieve Groentenveiling-vereeniging Berkel en Rodenrijs, tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij het Westelijk van den nieuwen Rijksweg 's-Gravenhage Rotterdam gelegen gedeelte van den Hofweg in Overschie gesloten is verklaard voor het verkeer, komende uit Zuidelijke richting en het Oostelijk van dien rijksweg gelegen deel van den genoemden Hofweg voor het verkeer, komende uit Noordelijke richting. Wel heeft de Kroon bepaald, dat in het besluit behoort te worden vermeld, voor welke categorieën de geslotenverklaring geldt. Als- zoodanig is aan het besluit toegevoegd achter verkeer: met alle motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- of voertuigen, rij- en trekdieren en vee. B. en W. hebben den Raad aangeboden een ontwerp-voorstel tot wijziging der sa larisverordening. Naast de jaarwedde rege ling der ambtenaren is ook een herziening van de loonregeling der gemeentewerklieden opgenomen. Volgens den eisch van den Milds te? moeten de gemeentelijke loonen niet al leen worden aangepast aan het plaatselijke loonpeil, doch zullen zij tevens niet mogen uitgaan boven de loonen, die door de Rijks werklieden van overeenkomstige categorieën ter plaatse worden genoten; Deze laatste eisch is nieuw, doch Ged. Staten merkten op, dat met dezen eisch rekening is te houden. Gezien de ligging van Hillegersberg nabij Rotterdam, was de Minister bereid er ge noegen mede te nemen, dat de verlaging be perkt blgft tot een aanpassing der loonen aan het Rgkspeil in een standplaats der eerste klasse en dat toongroep V van iedere verla ging wordt uitgezonderd. Bij overgangsbepaling wordt eene regeling getroffen ten behoeve van de ambtenaren en werklieden, wier salarissen en loonen zoo danig worden gewijzigd, dat zjj per 1 Juli, de datum, waarop de nieuwe regeling ingaat meer dan 10% minder zouden ontvangen dan hun loon op 31 Dec. j.l. In de Raadsvergadering van 7 Februari werd een motie ingediend met het doel te komen tot herziening van de pensioenregeling voor oud-wethouders der gemeente. In de vergadering van 28 Juni 1935 werd een commissie ad hoe aangewezen, bestaande uit de heeren Ir. J. J. Terwiel, J. Spronkers, P. H. Dijkshoorn, A. H. J. Steeman en W. v. d. Have met het doel in dezen advies uit te brengen. - Op 12 Juli 1935 bracht de Comm. rapport uit, op grond waarvan de Raad op 30 Juli 1935 besloot op dat oogenblik nog niet over-te gaan tot herziening van de Hillegersbergsehe pensioenregeling voor oud-wethouders, doch-de in uitzicht gestelde wettelijke regeling af te wachten. Daar die regeling is tot stand gekomen en volgens deze wet de bestaande pensioenrege lingen voor oud-wethouders vóór 1 October '36 in overeenstemming moeten worden gebracht met de voorschriften, zal de Raad binnenkort tot wijziging van de bestaande of tot vast stelling van een nieuwe verordening moeten overgaan. Ook thans gelden de motieven om de voorbe reiding er van in handen te stellen van een commissie ad hoe. B. en W. stellen volgens art. 56a van het Reglement van Orde voor, deze zaak in han den te geven van een commissie ad hoe. In verband met de afwikkeling van den dienst 1935, zenden B. en W. aan den Raad eenige ontwerpen tot wijziging van de be grooting 1935. Op den Algemeenen Dienst blijft door ver schillende wijzigingen ongedekt een bedrag van 27.141.22. De ramingen op de diensten van Openbare Werken en Bedrijven geven echter een over schot van ƒ22.917,84, zoodat er per saldo blijft een bedrag van ƒ4.223,38. De afd. Sociale Zaken komt echter nog met een ongedekt tekort van ƒ34.717,95, zoo dat er per saldo ongedekt blijft een bedrag van ƒ38.941,33. B. en W. berichten, dat zjj aanvankelijk het voornemen koesterden het bedrag voor Sociale Zaken te dekken door aanwending van het restant van het fonds voor belas- tingnivelleering. Ged. Staten maakten ech ter bezwaar, zoodat de wijzigingen met een ongedekt saldo dienen te worden vastgesteld. Iedere automobilist kan o dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts wéinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen! Dinsdagavond vergaderde de Rand dezer gemeente, onder voorzitterschap van burge meester A. A. M. Gründemann. Na opening deelde de voorzitter mede, dat de commissie uit den Raad voor de uitbreiding van de centrale verwarming van het gemeente huis met haar werk was gereed gekomen en dat na inwmnmg van deskundig advies werd voorgesteld verschillende radiatoren bij te plaatsen. Aldus werd besloten. Een en ander zal vermoedelijk ruim 400 kosten. Na behandeling werden vastgesteld de ver ordeningen op de keuring van waren, op de keuringsdienst van vee en vleesch, op de hef fing van keurloonen van vee en vleesch en op de vergoeding voor inlichtingen uit het be volkingsregister. Op het verzoek van het baljuwschap Schie- land om subsidie voor de te houden schiet wedstrijd werd gunstig beslist en werd een subsidie van 20 toegestaan. Het kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld op een bedrag van 799.50. Na een uur besloten zitting werd de ver gadering heropend en was mede aanwezig de heer Kammer, de ontwerper van het uitbrei dingsplan voor deze gemeente. Aan de hand van verschillende kaarten gaf de heer Kammer een uitvoerige uiteenzetting van het uitbreidingsplan, althans voor het gedeelte vanaf het Dorp tot aan het einde van den Rodenrijschen wege.e De geheele be doeling is het landelijk karakter te behouden van de kom werkelijk een middelpunt te ma ken met de Herv. kerk en het gemeentehuis als middelpunt. Langs den Rodenrijschen weg zou b.v. niet anders gebouwd mogen worden dan 30 en op sommige gedeelten 50 meter uit elkander met een perceeloppervlakte van minstens 800 M. Verschillende raadsleden vonden dit onmo gelijk, daar dan bebouwing uitgeschakeld werd. Men wilde er dan ook nog eens rustig over nadenken. Over eenige weken zal dan een beslissing worden genomen. Wegens het vergevorderd uur werd van de rondvraag afgezien. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Johannes M„ zoon van J. Bes en M. A. van den Bulk Abraham, zoon van C. in 't Veld en M. C. van Leeuwen Cornells, zoon van A. Olie en J. P. Koning Marrigje, dochter van T. van der Vliet en C. Verhoef Christoffel J., zoon van J. van der Voort en G. M. Bijdevaarte Adriaan, zoon van A. Gorissen en G. J. Kardol. ONDERTROUWD: Adrianus L. Steentjes, 24 j. en Johanna A. van Wissen, 24 j. OVERLEDEN: Hendrika L. Lubbertsen, 79 j., weduwe van N. Veenman. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Sluimer, le van Leyden Gaelstraat 109, rozenkrans; Terhoeve, Pol. bureau, rijwielplaatje; Bel, P. C. Hooftstraat 18, rijwielplaatje; Westelijk, Rembrandtstr, 3, damestasch met inhoud; van den Berg, P. K. Drossaartstraat 205, rijwielplaatje; van Vliet, P. K. Drossaartstraat 154, bok; Bergwerf, Dwarsbleèkstraat 7, badpak met toebehooren; van Leeuwen, Hofjesstraat 11, portemon- naie met inhoud; Reedijk, Markgraafstr. 7, muts; Ansems, W. Barendtszn.straat 5, rij wielplaatje; Dijkshoorn, Kortedijk 3, hondje; Politiebureau, sleutels en armband; Blenk, Knottenbeltlaan 1, badpak. ONDERSCHEIDING. Aan den heer S. van der Kooy te Vlaar- dinger-Ambacht is een diploma uitgereikt als bewijs, dat hem bg de bedrijfsinspectie, ge houden in den winter 19351936 de hoogste premie van de Ned. Zuivelcentrale werd toe gekend voor den bijzonderen zorg aan den stal, het vee, het melkgereedschap en het melken besteed. HAVENBEDRIJF „VLAARDINGEN- OOST" N.V. De algemeene vergadering van aandeel houders van het Havenbedrijf Vlaardingen- Oost N.V. te Vlaardingen zal gehouden worden op Maandag 29 Juni a.s., des namiddags te 4 uur, te Rotterdam. N.V. STOOMZUIVELFABRIEK „EMOUS" De algemeene aandeelhoudersvergadering der N.V. Stoomzuivelfabriek „Emous" te Vlaandinger-Ambacht zal gehouden worden op Woensdag 1 Juli a.s., in de „Hollandsche Tuin" te Vlaardingen, 's morgens om half 11. VOETBAL. De voetbalwedstrijd welke een versterkt Fortuna-elftal Maandagavond speelde tegen de le klasser Xerxes uit Rotterdam, werd door de Rotterdammers met 6—2 gewonnen. Rust stand!0 voor Xerxes. De vorige week stonden voor de Almelo- sche rechtbank twee autobestuurders terecht onder verdenking van dood door schuld. De 23-jarige vertegenwoordiger B. W. L. uit Enschede had een 20-jarig meisje te Hen gelo en de 36 jarige chauffeur H. S. uit Weerselo had een 11-jarig jongetje onder Enschede overreden en gedood. Tegen L. was drie maanden gevangenis straf en intrekking van het rijbewijs voor een jaar geeischt, tegen S. een maand ge vangenisstraf en eveneens intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Het vonnis luidde tegen L. een maand hech tenis en ontzegging van de bevoegdheid, motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. S. werd vrijgesproken. Stèrrlt naar Nijmegen. De bond van Bedrijfsautohouders in Neder land heeft op zijn congresdag, Donderdag a.s., een rit uitgeschreven naar Nijmegen. De be doeling is, te demonstreeren, welke beteekenis de bedrijfsauto heeft voor ons maatschappeiijK bestel. Uit alle deelen van Nederland zullen de be drijfsauto's in den voormiddag van den 25sten Juni in colonnes naar Nijmegen optrekken. Aan de politie in de plaatsen, waar door tocht van groote colonnes wordt verwacht, is medewerking gevraagd, om de lange rijen auto's veilig en snel door de bebouwde kom men te loodsen. Overal is die medewerking toegezegd. Op de knooppunten, waar samentrekking van deelnemers plaats vindt, zijn door de zor gen van de vereeniging „Eerste Hulp bij Onge lukken" hulpposten geplaatst. Naar men ons mededeelt, is aan de directie van Handel en Nijverheid van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart samen gesteld een boekje, bevattende een volledig overzicht van alle contingenteeringsmaatrege- len. De toelichting, welke in dit boekje aan de verschillende gegevens over iedere contingen- teering afzonderlijk voorafgaat, bevat een be knopt overzicht van de gewijzigde crisisinvoer- wet, alsmede een korte beschrijving van den gang van zaken bij het aanvragen van invoer vergunningen. De voorzitter is voornemens, de Eerste Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 14 Juli, des avonds te half negen. Op 15 Juli en vol gende dagen zal behandeld worden de be grooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1936, terwijl in die week in de afdeelingen zullen worden onderzocht de ontwerpen van wet, welke alsdan door de Tweede Kamer zullen zgn afgedaan. Reorganisatie-voorstel zal worden ingediend. In de op 22 dezer gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders zijn de balans en winst- en verliesrekening over het jaar 1935 onveranderd vastgesteld. Het verliessaldo is gestegen tot 78.875. Er zal geen dividend worden uitgekeerd. Er werden uitgeloot 25 obligaties der 4 pCt. obligatieleeningJhr. mr. E. C. U. van Doorn, die periodiek aftrad, werd als commissaris herkozen. In verband met de bij voortduring verlies gevende exploitatie zal op korten termijn een reorganisatie-voorstel worden ingediend. Koos Speenhoff deelt ons mede, dat vijftig zijner liedjes, die reeds in het Duitsch ver taald zgn, thans ook in het Servisch en Rus sisch zullen worden vertaald. Zij zullen in' deze drie talen worden uitgegeven te Bel grado. Aan het jaarverslag der N.V. Stoom Cho colade- en Cacaofabriek „Kwatta" ontleenen wjj het volgende: Het bedrijfsresultaat van het afgeloopen jaar is ongunstig, deels als gevolg van de steeds geringer wordende koopkracht, welke weer voortvloeit uit de vrijwel overal nog ver der doorgaande economische ontwrichting, deels door de concurrentie die ontstaat, om dat allen van den omzet, die kleiner is ge worden, toch a tout prix een evengroot deel willen behouden als in vroegere jaren, toen het verbruik door meerdere welvaart ook grooter was. De concurrentie in het binnenland neemt vormen aan, die ons tot prijsnoteeringen nopen, welke zich geen redelijk gefundeerd bedrijf, zonder daarbij te verliezen, kan ver oorloven. Eenige concurrente bedrijven (in groeiend aantal) kunnen zich deze slechts ver oorloven door toepassing van personeelforma- ties, welke niet alleen spotten met ieder sociaal begrip, doch tevens de koopkracht voor de toekomst ondermijnen. Buiten deze moeilijkheden, waaromtrent op korten termijn beslist zal moeten worden, waren wij in het afgeloopen jaar door con currentie genoodzaakt de omzetbelasting voor onze rekening te nemen, waardoor deze belas ting, als verbruiksbelasting aangekondigd, ten slotte zooals in zoovele bedrijven, een haast onmogelijk te verhalen productiebelasting is geworden. De hooge, aanhoudend wisselende, crisishef fingen op een belangrijk deel onzer grondstof fen/heffingen die op vaste prijs- en merkarti kelen ook zoo moeilijk te' verhalen zijn, ver oorzaken verdere onru3t in de bedrijfscalcula- ties en resultaten. Het buitenland. De buitenlandscheKwatta-ondernemingen, waarin wij groote belartgen hebben, konden deels door bijzondere omstandigheden het niet tot winst brengen, integendeel De Deutsche Kwatta A.G. te Keulen, die ook in 1935 weder met een niet onaanzienlijk verlies werkte, is thans grondig gereorgani seerd en op de nieuwe basis geeft dit bedrijf een redelijk Uitzicht op eenige rentabiliteit. De Belgische Cacao Chocolat Kwatta S.A. werkte in het afgeloopen jaar met beter be drijfsresultaat. Meenden wg echter in ons vorig jaarverslag te mogen zeggen, dat wij door de devaluatie van den Belgischen franc in April 1935 geen verlies geleden hadden, dit is blijkbaar voor barig geweest. De Belgische Kwatta had ongewoon groote voorraden grondstoffen in April 1935, die alle betaald waren, en de daarop te verwachten extra winst in gedevalueerde francs dekte naar onze meening ruimschoots de verliezen voor onze Maatschappij uit de devaluatie ont staan. Het zonderlinge, door de felle onderlinge concurrentie der Belgische fabrikanten ont stane feit, dat de prijzen van de chocolade- en cacaopróducten niet gestegen, doek nü, ruim een jaar nè de devaluatie zelfs nog gedaald zijn, is echter oorzaak geworden, dat wij een niet gering verlies door de devaluatie hebben te boeken op ons aandeelenbezit in België. De in Frankrijk gevestigde Soc. Du Cacao Chocolat Kwatta te Epinay boekte in 1935 een kleine bedrijfswinst, die echter door een participatie in een andere onderneming, die liquideerde, in een, zij het niet belangrijk, ver lies werd omgezet. Inkoop eigen aandeelen. Door de op 24 Juni 1935 en op 13 Juli 1935 gehouden algemeene vergaderingen van aan deelhouders, alsmede door de op 24 Juni 1935 gehouden vergadering van houders van pre ferente ahndeelen werd de Directie gemach tigd tot statutenwijziging over te gaan en het uitgegeven maatschappelijk gewone aan deelenkapitaal terug te brengen tot 5,000,000 door intrekking van nominaal 1,000,000 ge wone aandeelen. Deze intrekking is inmiddels ir. 1935 geschied. Waar het uitgegeven gewone aandeelen kapitaal door deze intrekking tot 5,000,000 werd teruggebracht, ontstaat een surplus van 382,056. Voorgesteld wordt dit bedrag, dat een bui tengewone bate vormt aan te wenden tOL af schrijving op ons aandeelenbezit in aanver wante ondernemingen, waardoor de buitenge wone verliezen door participatie, reorganisatie en devaluatie in de aanverwante ondernemin gen, gedekt worden. Overigens hebben de af schrijvingen op de bedrijfsactiva op normale ruime wijze plaats gehad. Onze fabrieken in Breda werkten nè, de ge bruikelijke afschrijvingen, die 108,291 (113188) bedragen, met een nadeelig exploi tatiesaldo van 37,142. Het saldo der bedrijfsrekening, huur enz. werd gunstig beïnvloed, doordat in het afge loopen boekjaar de aanhangige procedure door een dading werd beëindigd. Daardoor vertoont onze Winst- en Verlies rekening over 1935 een winstsaldo van 637,553. Hierbij merken wij nog op, dat de belang rijke actiefposten, welke in vorige jaren reeds tot 1.waren afgeschreven, ook dit jaar op 1.zijn gewaardeerd, door de nieuwe aanschaffingen te amortiseeren. Nóch de fabrieken en voorraden te Breda, nóch de eigendommen der ondernemingen waarin wg belang hebben, zijn bezwaard, en geen dier ondernemingen heeft obligatieleenin- gen te haren laste. De aankoop van een klein terrein naast een onzer fabrieken gelegenalsmede eenige ver nieuwingen van machinerieën enz. vorderden in het afgeloopen boekjaar een bedrag van 31.824. De afschrijvingen hierop zijn gesteld op 108.291, De buitengewone bate van 382,056 op de ingekochte aandeelen is in verband met de buitengewone verliezen door reorganisatie, participatie en devaluatie bij de verwante on dernemingen, afgeboekt op ons aandeelenbe zit, zoodat, daardoor weer een zuiver beeld van de waarde is verkregen. Als reserve voor dubieuse debiteuren is van den post debiteuren een bedrag afgetrokken, dat ruim voldoende is. Onze vlottende middelen, waaronder die op korten termijn belegd, bedroegen op 't einde van het boekjaar 2,430,196. CORRESPONDENT) De nieu- we kamer is hedennamiddag voor het eerst na de verkiezingen bijèengeko- men. Begrijpelijkerwijze werd hiervoor van de zijde van het publiek een groote belangstelling aan den dag gelegd. Alle openbare tribunes en ook de z.g. diplomatieke tribunes waren met be langstellenden gevuld mede door het feit, dat velen abusievelijk in de mee ning verkeerden dat vandaag ook voorlezing zou worden gedaan van de regeeringsverklaring. Dit is echter niet het geval geweest, omdat de regeering van oordeel is, dat eerst zoo veel mogelijk kalmte in het land moet terugkeeren door geleide lijke oplossing van het stakings conflict. In de nieuwe kamer zijn de verschillende partijen, van uiterst rechts naar uiterst links, als volgt ingedeeld: Katholieken, Rexisten, Vlaamsch-nationalisten, liberalen, communisten en socialisten. De entree van de nieuwe kamer gaf een beeld van groote geanimeerdheid, vooral door het feit, dat een groot aantal nieuwe leden er hun intrede hebben gedaan. Op de socialistische banken in de kamer en op de banken van de communisten zetelt ook een da me. De meeste Rexisten droegen het Rex-insigne. Onmiddellijk na de opening der zitting door het oudste ka merlid, die vol gens de traditie als voorzitter fun geert en die als secretarissen eveneens volgens de traditie de twee jongste le den, in casu twee Vlaamsch-nationalisten, aan zijn zijde had, deed zich een fel incident voor. De voorzitter sprak namelijk de traditio- neele openingswoorden uit in het Fransch, waartegen van Viaamsch-nationalistische zij de werd geprotesteerd. Dit protest was in dit geval evenwel over bodig, wijl vertaling onmiddellijk volgde. Op alle plaatsen der kamerleden en ook op de perstribunes zijn namelijk koptelefoons ge plaatst, waardoor men onmiddellijk de verta ling van het gesprokene hoort. Tot dit doel zijn bovendien in het centrum der zittings zaal twee speciale apparaten opgesteld, waar voor de tolken gezeten zijn. Na een half uur werd de zitting tijdelijk geschorst, om speciale commissies in de ge legenheid te stellen, de geloofsbrieven der nieuw-gekozenen te onderzoeken, alvorens deze als nieuwe leden van het parlement kon den geinstalleerd worden. In de Wetsstraat en rondom de geheele parlementszone waren afdeelingen gendar men en politie opgesteld, om eventueele op loopjes en manifestaties van stakers te ver hinderen. Bij de hervatting der zitting deed zich weer een incident voor. De socialisten schenen er niet veel voor te voelen, vandaag nog het bureau van de kamer te laten kiezen. Hierdoor verklaarden een communist en een Rexist, dat men gekomen was om te wer ken, wat de socialisten boos maakte en aan een hunner woordvoerders grove woorden ontlokte. Toen werd toch besloten voort te werken. •De nieuwe leden legden den grondwettelijken eed af. Een vertegenwoordiger van Eupen legde den eed af in het Duitsch, wat de eer ste maal is in een zitting van het Belgische parlement. Hierna werd als voorzitter van de kamer gekozen, de heer dr. Camille Huysmans, so cialistisch burgemeester van Antwerpen, die hierdoor uit deze functie ontslag zal moeten nemen. Camille Huysmans. de verschillende havens rond Marseille is de staking voor alle Fran- sche schepen volkomen. Aangeziten de bemanningen van de sleepbooten aan de stakingsbeweging deelnemen, zijn de schepen, die van morgen aangekomen zijn, op eigen kracht naar hun ligplaatsen gevaren. Na lossing van de aan bederf onder hevige goederen, hebben de beman ningen de" schepen bezet en de officie ren aan land laten gaan. De besprekingen tusschen de reeders en de zeelieden hebben geen wijziging jn den to«stand gebracht. De „Echo de Paris" vreest, dat deze staking een voor Frankrijk zeer netelige situatie zal scheppen en wellicht tot diplomatieke stappen zal leiden, daar de in de haven voor anker liggende buitenlandsche schepen wegens het ontbreken van sleepbooten niet kunnen ver trekken. Alle buitenlandsche schepen met bestem ming Marseille hebben, naar het blad meldt» opdracht gekregen, hun reisroute te wijzig®0- PARIJS, 23 Juni (R. O.) Bij het station St. Lazare te Parijs is het heden tot nieuwe onlusten gekomen. De politie heeft een Len" tal arrestaties verricht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2