mm DONDERDAG 25 JUNI 1936 SPOORWAG!o ,N BRAND GEVLOGEN. As van een passagiersrijtuig liep warm. VUUR BIJTIJDS ONTDEKT. DE „KREKEL" HEEFT AVERIJ. Het K L. M-lesvliegtuig bij landing op Waalhaven beschadigd. LEERLING-VERKEERSVLIEGER ONGEDEERD. De burgemeester zingt den lof van Rotterdam's natuurschoon. NEGENJARIG JONGETJE VERMIST. KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. 19361937. ZOMERCONGRES VAN DE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Ditmaal te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE KOREN BEURS. SCHAAKWEDSTRIJD ARMADA- HET CEN8TRUM. WIELERBAAN ALEXANDER. BRANDJE. Herdenking van het 25-jarig bestaan der Vereeniging in het Kurhaus te Scheveningen. 7IEKENTRIDUU? EINDEXAMEN H. B. S. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. De Eucharistie als grondslag voor het ziekenapostolaat. NED. REISVER. VOOR KATHOLIEKEN JUBILEUM. HAVENPOLIKLINIEK, NIEUWE LEENING VAN ROTTERDAM. Groot ƒ6.300.000, rentende 4£ pet. met 40-jarigen looptijd- BEZICHTIGING STADHUIS. Nieuwe regeling getroffen. „TOONKUNST" TE ROTTERDAM. liilfl NIEUWE ROTT. SCHAAKVEREEN. BEROOVING. HILLEGERSBERG. DE BEPERKING VAN WINKELZAKEN. De verordening ter schorsing voorgedragen. DE T. O. D.-TARIEVEN. Vragen. SCHOONHOVEN. Vanmiddag: is een ongeluk gebeurd met den electrischen trein, die om 12 uur van Rotter dam D. P. naar Dordrecht was vertrokken- Nadat de trein vier minuten later zijn laatste stopplaats, het Beursstation, had verlaten, werd langs de lijn ontdekt, dat er rook achter van den trein «kwam. Terstond werd het station Barendreeht gewaarschuwd, het signaal werd op onveilig gesteld en weinige minuten nadien knarsten de remmen en hield de trein voor genoemd station stil. Nauwelijks was er gestopt of langs het achterste perso nen-rijtuig, een derde klassewagen, zag men rook opstijgen, in snel dikker wordende pluimen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat een der assen van dezen wagen was warm- geloopen en dat dientengevolge de wagen zelf had vlam gevat. Emstigen omvang had het vuur echter nog niet aangenomen en de passa giers hadden nog niet eens bemerkt, wat er eigenlijk aan de hand was. Toen dit was geconstateerd, zyn zij terstond overgegaan naar een ander rijtuig. Het bran dend rijtuig is afgekoppeld en op een neven- spoor gezet, waar de brandweer uit Baren dreeht het vuur, dat toen de trein stilstond in omvang flink was toegenomen, heeft ge- bluscht. De trein kreeg een half uur ver traging. Gistermiddag waren de leerling-verkeers vliegers Natan en Schouten van de opleiding voor verkeers-vliegers der K. L. M. van Schip hol vertrokken met het Koolhoven-lestoestel P. H.A. J. K., de F. K. 43, genaamd de „Krekel", voor een overlandvlucht naar Waal haven. De landing ging blijkbaar een beetje hard, want het toestel kwam zoodanig op den grond neer, dat de olieschokbrekers van het linker wiel van het landingsgestel het begaven, het landingsgestel ineen werd gedrukt en de neus van het toestel vrij ernstig werd beschadigd. De beide inzittenden kwam er echter goed af en konden ongedeerd uit het toestel kruipen. Het Zomercongres der Nederlandsche Na tuurhistorische Vereeniging zal dit jaar ge houden worden te Rotterdam en wel op 27, 28, 29 en 30 Augustus. Bij gelegenheid hiervan is een speciaal Rot terdam-nummer verschenen van het orgaan der vereeniging „Natura". De burgemeester heeft een korte inleiding geschreven bij dit nummer. „Langen tijd, zoo schrijft hij, had Rotterdam den naam niet alleen in de omgeving geen natuurschoon te bezitten, maar ook in verge lijking met andere steden, zeer misdeeld te zijn, wat betreft de aanwezigheid van par ken en plantsoenen in de woonwijken. Ten deele is dit nog zoo, al bevindt zich in onze stad ook het grootste tuindorp van Europa, Vreewijk, waar ieder huis zijn tuintje en iedere straat zijn gouden regens of mei doorns heeft. Maar als de leden der Neder landsche Natuurhistorische Vereeniging, zoo als het programma aangeeft, een bezoek aan het Museum Boymans, de Diergaarde en den Kralinger Hout brengen, zullen zij tot de ver rassende ontdekking komen, dat Rotterdam, wat natuurschoon betreft, in vele opzichten bevoordeeld is boven andere steden. Immers, waar vindt men een landelijkheid als die van het landgoed „Dijkzigt", op het land van Ho boken, in het hartje van dë stad? Waar nes telen de reigers zóó temidden der menschen als in de Diergaarde, waar het verkeer van een der drukste straten, op enkele meters af stand van de broedplaatsen, langs davert? Door den aanleg van den Kralinger Hout, volgens het „Bosch- en Parkplan" rondom den° Kralingschen Plas, heeft het Oosten van de stad een uitgestrekt domein gekregen, waar natuurliefhebbers hun hart kunnen ophalen. Ondanks de nabijheid van de groote stad doen zich daar de koekoek en de wielewaal hooren als ware het een afgelegen, eenzaam gebied. Het verheugt mij, zoo besluit de burgemees ter, dat de deelnemers aan het congres voor Natuurstudie, dat gedurende een viertal dagen in Augustus in onze gemeente zal worden gehouden, zich hiervan zelf zullen kunnen overtuigen." Vermoedelijk verdronken? Gisteravond om half elf waarschuwde de politie van het bureau Bergsingel haar col lega's te Overschie, dat de negenjarige- A. Muller, woonplaats wist men ons niet op te geven, in alle geval een Rotterdamsche jon gen, vermoedelijk was verdronken in het z.g.n. Baikengat te Overschie. De jongen, die niet kon zwemmen was met eenige vriendjes gaan baden in het Noorder kanaal. De vriendjes, die wel konden zwem men waren een eind de Schie opgegaan en Muller was over de balken langs den kant een eindje meegeloopen. Later bleef hij met een vierjarig ventje achter op de balken spelen. Toen de vriendjes terugkwamen vertelde 't ventje, dat Muller plotseling onder water was geschoten, waarop het kereltje hard is weg- geloopen. De Rivierpolitie heeft den geheelen nacht gedregd, doch zonder resultaat. De opspo ringspogingen duren inmiddels voort. Bij informatie stuurde men ons van het eene politiebureau naar het andere en de inlichtin gen bleven uit, zoodat wjj niet in staat zijn een signalement te verspreiden, dat misschien aan de opsporingspogingen zou ten goede zijn gekomen. Bij het Noorderkanaal is een pakje jongens- kleeren aangetroffen, bestaande uit een paar kousen, een blauwe broek, een witte blouse, een dito borstrok, alsmede een paar zwarte hooge schoenen. Het politiebureau Oostervantstraat verzoekt inlichtingen. De ontvanger der accijnzen te Rotterdam maakt bekend, dat de behandeling van de aanvragen voor kostelooze rijwielbelasting' merken te Rotterdam vanaf 1 Juli a.s., tij delijk zal geschieden in de school aan den Robert Fruinstraat 52, alhier, op werkda gen van voorm. 9 uur tot nam. 3.30 uur, op Zaterdag van voorm. 9 uur tot 11.30 uur. De behandeling der aanvragen zal geschie den voor hen wier namen beginnen met de letters: A, B, C op 1, 2 en 3 Juli; D, E, F, op 4 en 6 Juli; G op 7 Juli H op 8 en 9 Juli; I, J, K, op 10, 11 en 13 Juli; L, M op 14 en 15 Juli; N, O, op 16 Juli, P, Q op 17 Juli; R op 18 en 20 Juli; S op 21, 22 en 23 Juli; T, U op 24 Juli; V op 25 en 27 Juli; W op 28 en 29 Juli; IJ, Z op 30 en 31 Juli. Afwijkingen hierop zijn niet mogelijk. Zij die zich niet op de voor hun namen vastge stelde data vervoegen, kunnen zich alsnog na 31 Juli melden. Niet-werkloozen, die meenen voor een kos teloos rijwielmerk in aanmerking te komen, kunnen zich daarvoor behalve op boven genoemde data ongeacht de beginletter van hun naam, tot en met 18 Aug. a.s. aanmelden op Dinsdag en Vrijdagavond van nam. 7 tot 9 uur. Werkloozen worden dus 's avonds niet ge holpen. De aanvragers moeten hun trouwboekje en -indien zij werkloos zijn stempelboek en inschrijvingskaart van de gemeentelijke ar beidsbeurs meebrengen en toonen. Voor een kosteloos rijwielmerk komen al leen in aanmerking hoofden van gezinnen of één lid van het gezin, daartoe door het hoofd van het gezin aangewezen (formulieren hier voor op aanvraag in het lokaal verkrijgbaarl die niet in de Ryksinkomstenbelasting 1936-37 zijn óf wórden aangeslagen. In Den Haag had een schaakwedstrijd plaats tusschen de eerste tientallen van de R. K. Schaakvereeniging Het Centrum (Den Haag) en Armada (Rotterdam). Het resultaat was een kleine overwinning voor Armada. De uitslag luidt: „Het Centrum"Armada. H. Muiters—„Bauer" J. Regeer—J. Volders J. Bode—F, van Alem G.' van Wijk—J. Mens G. de Wit—L. Heynens Th. v. d. Berg—L. Bezem C. Dolkens—A. Verschuur A. Rijken—J. Keizer T. RumpA. Norbert A. van DrielL. Bijdam 0—1 0—1 1—0 0—1 'V2-Y2 0—1 1—0 1—0 0—1 1—0 Totaal 4Mr-5% De revanchewedstrijd zal in September te Rotterdam gespeeld worden. Bijgewoond door een vrij talrijk publiek zijn gisterenavond op de Alexanderbaan aan den Terbregschen Weg, bij Rotterdam, wielerwed- strijden gehouden. De uitslagen zijn Klassementrit voor junioren over 30 ronden met 3 klassementen 1 Van der Starre, 10 pt., 11 min. 28,8 sec.2, Verstraten, 6 pnt.3 Visser 6 pnt. 4 Weezenbeek, 6 pnt. Klassementrit voor nieuwelingen over 40 ronden met 4 klassementen 1 Waterreus, 11 pnt., 14 min. 22,2 sec.2 Wynen, 10 pnt. 3 Coemou, 3 pnt.4 Sandee. Koppelwedstrijd over 40 K.M. met 4 klasse menten 1 Vreeswijk—Fafié, 8 pnt. plus 20 pnt. voor het uitloopen van een ronde. Tijd: 1 uur, 8 min., 37,8 sec. op 1 ronde 2 Snijders —de Keyzer, 12 pnt. 3 Dijkstra—Van Gelde ren, 9 pnt. 4 Suiker—Giellit, 8 pnt. 5 Van Vliet—Nuijen, 2 pnt. 6 Bloem—v. d. Meer, 1 punt. Op 7 ronden 7. Westerlaken—Vroo- men, geen punt. Gistermiddag om kwart over 5 is brand ontstaan in een stapel oude zakken op een open terrein van de firma Waning en Co. aan de Nijverheidstraat. De gasten van slangenwagen 58 hebben met een straal het vuur gebluscht onder lei ding van onderbrandmeester v. Luyk. Mede aanwezig was slangenwagen 50, maar deze behoefde geen dienst te doen. De Rotterdamsche Korenbeurs (Vereeniging van handelaren in binnenlandsche granen, zaden en peulvruchten) heeft gistermiddag haar 25-jarig bestaan in het Kurhaus te Scne- veningen herdacht met een feestelijke bijeen komst. Vele vertegenwoordigers van vereehigingen op het gebied van den handel in granen, zaden en erwten woonden de feestvergadering bij. Vele dezer vereenigingen hadden bloemstuk ken ter vergadering gezonden. Na de ontvangst der gasten door het be stuur, heeft de voorzitter, de heer T. van Heel, een openingswoord gesproken en onder meer medegedeeld, dat tot nieuwe eere-leden z(jn benoemd de heeren J. P. Engel, A. Th. J. van 'tHoff en B. P. van IJselstein. Voorts heette hij o.m. welkom de heeren J. P. F. Jansen en mr. Ch. v. Pool, beiden namens de Akkerbouw- centrale en A. Borst, vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, te Rotterdam. De voorzitter der feestcommissie, de heer P. Luise, hield vervolgens een feestrede, waarin hij er op wees, dat de oorsprong der vereeni ging niet ligt in het zich bedreigd voelen in het economisch bestaan, maar in de toenemen de handelsmogelijkheden door den export van producten van Nederlandschen bodem. Daar naast weest spr. op het door de R. K. B. in crisistijd gevoerde beheer en op het feit, dat de vereeniging een technische bedrijfseenheid is, die dus nimmer aan politiek doet. Het be reikte resultaat moet men, gezien de omstan digheden, niet onderschatten. Warmen dank uit spr. jegens de oprichters, van wie de heer W. A. Croockewit aanwezig was, voor den door hen verrichten pioniersarbeid. De heer A. J. van Dijk, secretaris, gaf hierna een uitvoerig historisch overzicht varr ont staan en arbeid van de Rotterdamsche koren beurs. Daarbij gaf hij in vogelvlucht een beeld van haar voornaamste verrichtingen. Langen tijd stond spr. stil bij de merkwaardige oor logsjaren, die den handel zoo moeilijk en ten slotte geheel onmogelijk maakten. Eerst in 1923 kon eigenlijk weer van een normalen han del gesproken worden. De jaren daarna, tot 1930, hebben zich gekenmerkt door een groote uitbreiding van den handel in deze branche tot in 1930 de gevolgen van de economische crisis zich ook in deze branche openbaarden. Toen begon de meest belangwekkende periode in het leven der vereeniging, waarin wel gestre den moest worden voor het behoud van het economisch bestaan. Spr. deed tenslotte nog eenige mededeelingen uit het verleden van organisatorischen aard en noemde daarbij speciaal de heeren J. P. Engel, die gedurende de afgeloopen 25 jaren onafgebroken bestuurs lid is geweest. Aan het slot zeide de heer Van Dijk, dat het ondenkbaar is, dat thans nog transacties in peulvruchten plaats hebben, waarbij niet de bepalingen en standaardmonsters der R. K. B. een rol spelen. Grooter succes hadden de initia tiefnemers zeker niet kunnen verwachten. (Applaus.) Hierna heeft de heer L. van Wijk, namens alle leden hulde gebraeht aan alle bestuurs leden persoonlijk. De heer dr. Max de Vries sprak vervolgens namens de redactie van „Granen, Meel, Veevoeder". Hij bood het dage- lijksche bestuur een gouden, den overigen be stuursleden een zilveren potlood aan. De heer A. Borst voerde het woord namens de Kamer van Koophandel te Rotterdam. Met dankbaarheid maakte spreker gewag van de resultaten, die de R. K. B. heeft weten te be reiken. De vereeniging heeft op de juiste wijze het partculier initiatief beoefend. Zij heeft zoo veel mogelijk richtlijnen aangegeven voor het regeeringsbeleid op dit gebied en daarom de Kamer van Koophandel ontlast. Spr. hoopte dat de R. K. B. nog tal van jaren haar zegen rijken invloed zal kunnen doen gelden. Namens de Nederlandsche Akkerbouwcen- trale sprak de heer J. P. Th. Jansen, die de aangename verhouding tusschen de R. K. B. en deze Centrale naar voren bracht. Tevens sprak de heer Jansen als voorzitter van den Nederlandschen Bond van Graan- en Meel handelaren zeer waardeerende woorden jegens het bestuur. De heer G. van Stolk wensehte het bestuur geluk namens de zusterorganisatie, het Comité van Graanhandelaren te Rotterdam. Hij con stateerde een zekere beklemdheid, omdat de basis van beide vereenigingen tóch is de vrije handel. Spr. hoopte, dat zoo spoedig mogelijk de handelsbelemmeringen tot het verleden behooren. De heer W. N. Giesen sprak vervolgens namens den Nederlandschen Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw en ten slotte voerde nog het woord het eêrelid, op richter, de heer W. H. Croockewit. Een smalfilm werd vertoond: de Rotterdam sche Korenbeurs in beeld, (het leven op de beurs, in de havens enz.) Daarna had een gemeenschappelijke maal tijd plaats, waarbij nog menig hartelijk woord van gelukwensch gesproken is. ROTTERDAM, 25 Juni. (Gemeentelijke H. B. S. voor meisjes, Mecklenburglaan.) Voor het eindexamen afd. B zijn geslaagd de dames. A. R. van Dantzig, M. E. van Goor, E. de Groot N. Guittart, J. Jongebreur, C. Kmgma Boltje», H. C. de Knegt, N. C. H. Leemans, G. Meijer, H. J. E. van Servellen, G. J. F. Sibbes, J. Wertenbroek, M. M. Zwitser. Afge wezen 1. UNIVERSITAIRE EXAMENS. LEIDEN, 24 Juni. Geslaagd voor het can- didaatsexamen geneeskunde mej. E. H. Miihleisen, en de heeren J. P. Boomsma, F. Rempt en G. Burger. EXAMENS NED. VER. VOOR GEMEENTEBELANGEN 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. Geslaagd voor gt ïeente-administratie de heeren M. J. Kap- teijn den Bouwmeester, alhier en G. B. A. M. Kruitwagen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Londen 7,42%, Berlijn 59,43, Parijs 9,74 België 24,96)4, Zwitserland 48,10, Amerika 1.47 13/16, Oostenrijk Denemarken 33,16 Zweden 38,29, Noorwegen 37,32, Spanje 20,20 Italië De rechtbank heeft veroordeeld: J. D. 42 jaar koopman te Melissant, wegens verduistering verdachte had gelden, die hrj voor firma's wier vertegenwoordiger hij was, ontvangen had, niet afgedragen tot 4 maan den gevangenisstraf. O. H. H. 28 jaar handelsreiziger, gedeti neerd, wegens verduistering tot 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preven tieve hechtenis. W. v. d. P. 19 jaar suikerwerker en: C. A. van 't H. 19 jaar margarinemenger, beiden uit Gouda en beiden gedetineerd, wegens dief stal van vele fietsen en belastingplaatjes, tot ieder 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. C. de R. 40 jaar beddenmaker te Gouda, wegens heling van twee belastingmerken, tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis, benevens 6 maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. G. J. van S. 23 jaar loswerkman te Gouda, wegens heling van een fiets tot 2 maanden gevangenisstraf. Dinsdag, Woensdag en ook nog heden wordt in de St. Laurentius-kerk aan den Houttuin het jaarlijksch Eucharistisch triduum voor onze zieken gehouden. Het is reeds voor de elfde maal, dat dit plaatsvindt. Welkeen zegenrijk werk dit is, behoeven wij niet meer uiteen te zetten. Trouwens het feit, dat nu al meer dan tien jaar lang dit triduum wordt gegeven, bewijst voldoende het groote nut ervan en doet ons een weinig aanvoelen, hoe buitengewoon de zieken zelve deze drièdaagsche oefeningen op prijs stel len. Al heeft de radio menig aan het ziek bed gekluisterde verlost uit zijn isolement en al zijn de ziekenuurtjes in het bijzonder een voortdurende verkwikking voor hen; het met zooveel zorg voor lichaam en ziel voorberei de en door toewijdingsvolle hulp mogelijk gemaakte ziekentriduum kan den zieke toch nog iets meer schenken en doet dit ook in derdaad. Niet minder dan 167 zieken hebben dit jaar aan het triduum deelgenomen. Het.aan tal liggende patiënten onder hen bedraagt 53. Welk een moeite en zorg vereischt wor den om deze zieken dagelijks van huis te ha len en weer terug te brengen, om deze zie ken in de kerk te verplegen, hen te spijzen; al deze duizend en een zorgen voor het lichaam, het is telken jare weer een werk, waarvoor wij oprechte bewondering moeten hebben. Wat de dames der St. Elisabeth- Vereeniging, de eerw. zusters van het St. Franciscusgasthuis en van het St. Antonius- Gesticht en de vele leeken-verpleegsters uit de ziekenhuizen of uit de particuliere verple ging hltrbij aan conscientieuzen, liefdevollen arbeid verzetten, men moet dit zien om het ten volle te kunnen waardeeren. Bij het vervoer der zieken had het comité, dat onder algemeene leiding werkt van kape laan A. Schulte van de Dekenale kerk en onder het medisch toezicht van dr. C. A. Min- derop, wederom de volle medewerking van verschillende autobezitters, van den Genees kundigen Dienst met zijn staf van geoefend personeel en van de politie. Niet alleen zijn kerk, maar ook zijn pasto rie stelt de H. E. Deken voor dit doel dispo nibel. Terwijl men, tusschen de oefeningen in, de liggende patiënten in de kerk ziet spij zigen en verplegen, lijkt het in de groote zaal der pastorie op het bruiloftsmaal uit het Evangelie, waartoe van alle hoeken der stad de gasten waren genood. Met de door de vak groepen van den Katholieken Middenstand gratis ter beschikking gestelde broodjes, vleeschwaren, melk, gebakjes, limonade enz. is het comité in staat om de arme zieken wer kelijk gul te onthalen. En 't doet zeker een ieder vreugd, wanneer men kan zien, hoe bl(j en opgetogen, echt feestelijk dit alles die menschen maakt. Maar de hoofdzaak blijft toch immer de geestelijke verfrissching, welke de zieken tij dens het triduum ontvangen. De oefeningen werden dit jaar gehouden door den zeereerw. zeergel. pater dr. Vitus O.M.Cap, rector van Charlois. De hoofdgedachte van de verschillende preeken en conferenties, welke z.eerw. gaf, was „de H. Eucharistie als /grondslag voor het ziekenapostolaat." Den eersten dag be handelde -pater Vitus in het bijzonder den steun, welken de zieken vinden in Jesus' te genwoordigheid in de H. Eucharistie, het mede-offeren tijdens de H. Mis en vooral in de H. Communie. Den tweeden dag sprak -pater Vitus over de liefde, welke de zieken kunnen putten in het H. Hart van Jesus tot offergave, offer geest, eerherstel en apostolaat. Hij wees op het lijdensprobleem in het licht van het H. Evangelie, op de beteekenis van het lijden in onze christelijke levensbeschouwing en op de wijze, waarop het lijden vruchtbaar is te maken voor de uitbreiding van het Gods Rijk. De laatste dag is gewijd aan Maria, de Lijdens-Ko.ningin en aan het Koninkrijk van Christus, het liefderijk, waarin de zieken de meest geliefde onderdanen zijn van den Ko ning. Evenals de predikaties zijn de H. Mis het plechtig lof met de zegening der zieken hoog tepunten voor de zieken. Alles, alles is voor hen alleen: al die luisterrijke en indrukwek kende plechtigheden. Niets wordt nagelaten om deze dan ook zoo stemmingsvol mogelijk te maken. Het altaar is feestelijk versierd door den heer van den Brule en alle oefeningen worden op: geluisterd door fraaien zang;. De dames van het koortje der Dames-Congregatie van den Westzeedijk onder leiding van mej. van WCérelt maken daartoe het heele tri duüm mee en iedere oefening weer zorgen zij voor schoonen meerstemmigeri zang. Mevr. van Eijck-Slinkert en mej. Waterreus treden hierbij als solisten op. Mathijs van Leeuwen, de bekende organist van het Steiger, bespeelt voor deze dagen het orgel van de Houttuin- sche kerk. Wat. daar jaarlijks in de St. Laurentius- kerk geschiedt, het is inderdaad voor onze zieken een waar festijn. Geen wonder dan ook, dat dit de grootste en warmste dank baarheid der zieken ontmoet. En 'n dankbare blik van 'n zieke is de hoog ste voldoening voor allen, die zich telken jare weer met zooveel pieusen offerzin aan dit inderdaad prachtige liefdewerk wijden. Zondag 5 Juli zal met de groote raderboot van de reederij „De Lek" een lustrum-tocht worden gemaakt naar de kersenboomgaarden van Zalt-Bommel. Afvaart van de Oosterkade 10 uur v.m. Morgen herdenkt de heer E. Haans, alhier, zijn zilveren jubileum in dienst van de Neder landsche Spoorwegen. Voor de instandhouding van haar haven polikliniek heeft de Ver. „Instituut voor Topi- sche Geneeskunde Rotterdam-Leiden een ge meentelijk subsidie gevraagd voor 1937 tot een maximum van 6000. B. en W. van Rotterdam ontvingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te 's-Gra- venhage, de mededeeling, dat het bereid is, behoudens goedkeuring van den Beleggings- raad, aan de gemeente Rotterdam op een voudige schuldbekentenis te verstrekken eene 4% pet. geldleening, groot 6.300.000, tegen een koers, welken B. en W. aannemelijk ach ten. De aflossing kan geschieden in 40 ge lijke jaarlijksche termijnen. Met de Commissie voor de Financiën van oordeel, dat het aanbeveling verdient om van deze gelegenheid tot, verdere consolidatie van de vlottende schuld gebruik te maken, stellen B. en W. voor deze aanbieding te aan vaarden. De gemeente heeft het recht op 1 Decem ber van elk jaar tot vervroegde aflossing, hetzij van de geheele leening, hetzij van een gedeelte daarvan over te gaan. Indien de aflossing plaats heeft vóór 1 De cember 1941, geschiedt deze tegen den koers van 101 pet. De uitgaven wegens vervroegde aflossing kunnen uit de kapitaalsinkomsten der ge meente worden bestreden. Ten behoeve van de aflossing worden jaar lijks op de begrooting der gewone inkomsten en uitgaven de bedragen gebracht, welke in het aflossingsplan zijn vermeld; de verschil len met de verplichte aflossingen worden op den kapitaaldienst verantwoord. De rente wordt uit de gewone middelen der gemeente bestreden. Omtrent het bezichtigen van het Stadhuis is door B. en W. een nieuwe regeling getroffen. Het gebouw is in het algemeen voor het publiek ter bezichtiging geopend op werkda gen van 9—17 uur, des Zaterdags van 9—13 uur. Het tarief bedraagt ƒ0,25 per persoon; voor gezelschappen van 20 personen of meer, 0,10 per persoon schoolkinderen onder ge leide hebben toegang 1 cent per persoon. Voor een bezoek op Zaterdagmiddag, dat tevoren moet worden aangevraagd, gelden de zelfde tarieven. Echter moet op dien middag voor iederen bode, die het gezelschap rond leidt, ƒ2,50 worden betaald (een gezelschap yan 100 personen wordt door twee boden rondgeleid). Het programma voor h.et komend seizoen. De Rotterdamsche afdeeling van Toonkunst is voornemens, twee gewone uitvoeringen en een buitengewone te geven. Aan alle uitvoe ringen wordt medegewerkt door het afdee- lingSkoor, waartoe het gróótste gedeelte van „Gemengd Kóor" is toegetreden, en zij staan onder leiding van Otto Glastra van Loon) Gewone uitvoeringen: 18 December 1036 (vooruitvoering 17 December) Doelen, „Salo mo" van Handel; medewerkenden: Jo Vincent, sopraan; Marion Anderson, alt; Louis van Tulder, tenor; Johan Lammen, bas; Hans Schouwman, cembalo; Het Nederlandsen Kamerorkest. 23 April 1937 (vooruitvoering 22 April) Doelen, „La Damation de Faust" van Berlioz; medewerkenden: Jo Vincent, sopraan; Louis van Tulder, tenor; Charles Panzéra, bariton; Willem Ravelli, bas; De Kon. Zangvereeniging „Rotte's Mannenkoor"; Het Utrechtsch Stedelijk Orchest. Buitengewone uitvoering: 12 Maart 1937 (vooruitvoering 11 Maart) Groote Kerk, „Mat- thaeus Passion" van Bach; medewerkenden: Jo Vincent, sopraan; Annie Woud, alt; Louis van Tulder, tenor; G. van den Berk, tenor, Max Kloos, bariton; Johan Lammen, bas; Hans Schouwman, cembalo; P. van den Kerk hof f, orgel; Het Nederlandsch Kamerorkest; Jongenskoor van R. V. O. I. K. onder leiding van Piet 't Hart. In verband met de toetreding van het groot ste gedeelte der leden van. „Gemengd Koor" tot de afdeeling, is de heer P. Treffers be noemd tot lid van het afdeelingsbestuur en zijn de heeren G. F. van Wageningen en G. C. Hardenberg toegetreden tot dë koorcom missie. De derde ronde van den drierondenwedstrijd met voorgift hadden de volgende resultaten: Van Asmr. Oskam Vz, Schoonenberg De Kwant 01, Van OsBroer 0—1, mr. Van EybergenJ. F. W. Meyer Y2—V2, De Vries— Nederlof 0—1, Koetsheid—Sybrandy 1—0, MuyssonVan Tongeren 01, Confurius Goris 0—1, HaalebosP. Meyer 1—0, Van Hoff*Wols 01, Sameiius—De Haas 10, BekkerSmits 01, ColtofM. de Wit 10, Van den TolHoogerwerff 0-1, Van Mourick De Jeu 0—1, SchroderVan Welzenes 01. Dr. BergsmaVan Daelen y2, Lutkie Van Schie 10, Snatager—Klein V2—V2, LeytenGroosjohan 14, TeunssenTreur niet 10, BoonstraVan der Linden 1 0. Terzake van berooving van ƒ25 in een pand aan den Parallelweg zijn in bewaring gesteld de 21-jarige mej. M. v. d.. P. en de 30-jarige mej. T. H. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN BERGEN OP ZOOM, 24 Juni (R. K. Kweekschool voor onderwijzeressen). Geslaagd de: dames M. Pardoel en J. Thijssen, alhier. Niet opgekomen. De nog te beslissen partij ConfuriusMuys son uit den drierondewedstrijd met voorgift is remise verklaard. Met 3 punten komen nu in den bekerwed strijd die Dinsdag begint: A. Broer, W. Chr. Goris, F. C. Haalebos, P. A. Koetsheid en J. H. van Welzenes; met 2% punt: dr. K. M. Bergsma, mr. J. G. v. Eybergen en mr. G. C. A. Oskam; met 2 pun ten: M. Boonstra, I. Coltof, Joh. Groosjohan, E. de Haas, W. J. Hoogerwerff, J. F. W. Meyer P. Meyer, S. Nederlof, P. v. Os, C. J. R. Sa meiius, M. de Wit en A. P. J. Wols; met 1% punt: J. S. de Jeu, M. J. A. Leyten, Aug. Schröder en Joh. C. Teunissen en met 1 pnt. P. N. v. As, J. Bekker, J. A. Klein, J. Lutkie; J. C. A. Muysson, H. Smits, S. K. Sybrandy en W. C. Treurniet. Behalve de genoemden verkregen ook nog anderen 1 punt maar dezen verbeurden het recht tot mededinging in den bekerwedstrijd bij loting. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meier ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I Het Rotterdamsche politie-corps onder ging vandaag een uitbreiding door eenige jeugdige agent en-in-den-dop, voor het verkeersplein, op het Beursplein. Een der „agentjes" met een volwassen collega. t Ged. Staten berichten aan het gemeente bestuur, dat zij de verordening, houdende tijde lijk verbod tot het exploiteeren van nieuwe winkelzaken hebben ontvangen. In verband met het Kon. besluit van 10 Maart 1936 be treffende de schorsing van een door den ge meenteraad van Bussum vastgestelde verorde ning, houdende het tijdelijk verbod tot het exploiteeren van nieuwe winkelzaken, hebben Ged. Staten aan de Kroon de schorsing der Hillegersbergsche verordening gevraagd, ten einde de regeering de gelegenheid te geven, zich over hare toelaatbaarheid uit te spreken. Krachtens art. 200 der gemeentewet mag dientengevolge de afkondiging der verorde ning voorloopig niet plaats vinden. Weer een tariefswijziging voorgesteld, maar Ged. Staten weigeren. lp verband mot het feit, dat por I Juli a.s. dë tarieven voor de Rotterdamsche Electrische (Tram zullen worden gewijzigd, heeft de di rectie van de T.Ö.D., teneinde konkurrenz- fahig te kunnen bljjven een nieuwe tariefswij ziging overgelegd aan Ged. Staten, mede in belang ook van het publiek. Men heeft echter nul op het request gekre gen. Het door de directie voorgestelde nieuwe tarief moet door Ged. Staten niet zjjn ge accepteerd. Inmiddels moet door Ged. Staten een nieuw tarief zjjn ontworpen, dat echter aanmerkelijk moet uitgaan boven de gewij zigde tramtarieven. Naar ons ter oore kwam heeft de directie nog een laatste poging gewaagd en moét er een besprekihg hebben plaats gehad ten aan zien van deze materie met de gemeentebestu ren van Rotterdam, Hillegersberg en Schie- broek. In hoeverre deze besprekingen van Invloed zullen kunnen zrjn op de houding van Ged. Staten, is ons niet bekend. Maar 't lijkt ons wel evident, dat het op deze wijze, nu tariefs verlaging wederom is gewejgerd door Ged. Staten, moeilijk zal worden voor den T.O.D. zijn goede exploitatie te handhaven. De heer A. A. Onder de Linden, lid van den gemeenteraad te Hillegersberg, heeft in middels, naar wij vernemen, aan het college van B. en W. de volgende vragen toegezonden, met het verzoek deze vragen in de vergade ring van hedenavond te willen beantwoorden: 1. Is het juist, dat door Ged. Staten aan den T.O.D. de verplichting is opgelegd om met ingang van 1 Juli a.s. de tarieven te verhoogen en deze zelfs te brengen boven die van de tram 2. Zoo ja, welke maatregelen denken B. en W. hiertegen te nemen? OPBRENGST COLLECTE. De alhier gehouden collecte voor den Ge- wapenden Dienst heeft opgebracht f 28,70. EEN KWADE HOND. De heer F. A. T. alhier is, terwijl hjj op de Oude Haven wandelde, door een hond van mej. S. onverwachts aangevallen en in een zijner beenen gebeten. Een flinke winkelhaak in de pantalon en een vrij groote wond in het been waren het gevolg. De heer T. heeft zich onder behandeling moeten stellen van een geneesheer. ËIER VEILINGEN. Waaggebouw. Aanvoer 5250 eieren. Kip eieren 2,502,70; eendeieren 2,60, beide per 100 stuks. Lopikerstraat. Kipeieren 2,452,85; eend eieren 2,10—2,30 per 100 stuks. BOTERMARKT Op de Woensdagmorgen gehouden boter markt werd besteed voor Goeboter 70 c.; voor weiboter 65 et. per pond. Handel vlug. GECOMBINEERD CONCERT. De Muziekvereeniging „De Unie" van Amei. de en „T. A. V. E. N. U." uit Schoonhoven, beide onder directie van den heer B. A. Hoon zullen Zaterdagavond 27 Juni a.s. in de mu ziektent op den Dam alhier een gecombineerd concert geven. Doordat beide vereeniginge» zeer goed bekend staan zal voor deze uit* voering zeker veel belangstelling: fcestaaa.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2