ZEELAND ONTVOUWT ZIJN PROGRAM. -40 m VAN ZEELAND ON ZIJN PROGRi DRASTISCHE HERVORMING OP VELERLEI GEBIED. Italië's episcopaat bij den H. Vader. M Brussel, 24 juni. (van onzen correspon dent). Hedennamiddag 0111 half vier Belgische tijd heeft minister-president van Zeeland in een bijzon der omvangrijke regeeringsverklaring een grootscheepsch program van sociale, financieele, economische en politieke hervormingen aan het parlement ontvouwd. EERSTE TREFFEN IN ZUID-HOENAN. JAPANNERS SNEUVELEN IN MANDSJOEKWO. ORDENING IN ABESSYNIË. PASSAGE DER OORLOGS SCHEPEN. DONDERDAG 25 JUNI 1936 Indien de plannen van de nieuwe regeering inderdaad worden doorgevoerd, zal de structuur van 't Belgische open bare leven grondig gewijzigd worden. Op het gebied der binnenlandsche politiek kondigde de minister-president o.a. maatregelen aan, 0111 een stabiele regeering te verzekeren. Saneering van de moreele atmosfeer. A. Op financieel gebied: B. Op economisch gebied: C. Op het gebied der koloniale economie: Begin van den burger oorlog *- FRANKRIJKS BUITENLANDSCHE POLITIEK. Motie van vertrouwen aangenomen. DE GEVECHTEN IN PALESTINA. TWEE MILITAIRE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. De beschieting van een Japansch vrachtschip door een Chineesch douane-vaartuig. De plannen van den Italiaanschen onderkoning. DE NEGUS NAAR GENEVE. Een toespraak over de taak der tot het priesterschap geroepenen. 30 JUNI VERTREKT DE PAUS NAAR CASTEL GANDOLFO- De Engelsche delegatie consulteert Londen en vraagt nieuwe instructies. MONTREUX 24 Juni. (D. N. B) De zee-engten-conferentie heeft heden voormiddag een aanvang ge maakt met de bestudeering van het tweede gedeelte van de Turksche ont- werp-conventie, dat betrekking heeft op de doorvaart der oorlogsschepen. ITALIË EN INTERNATIONALE SAMENWERKING. De gedachteniskapel te Kussnacht op de plaats ivaar wijlen koningin Astrid van Belgie het vorig jaar op tragische wijze om het leven kwam, is bijna vol' tooid en zal vermoedelijk nog deze maand worden ingewijd. Maatregelen om een stabiele regeering te verzekeren. In strijd met haar aanvankelijke voornemen heeft de regeering dus niet gewacht met het voorlezen van dit document totdat de sta kingen zouden zijn afgeloopen. De reden hier van is ongetwijfeld, dat men haar houding nu reeds als besluiteloos begon voor te stel len. Zooals men bij het lezen van het document zal constateeren, is het vol van beloften, die bij de oppositie uiteraard herhaaldelijk scham per gelach verwekten. Het eerste hoofdstuk van de ver klaring is gewijd aan den socialen vooruit gang. Dit kabinet, aldus de verklaring, zal zoo als de vorige regeering het eveneens wilde, in al zijn daden slechts één doel nastreven, namelijk de verbetering van den levensstan daard der bevolking over het algemeen en van de arbeidende klasse in het bizonder. Het oogenblik is gekomen, om een alge- meene verhooging der loonen in de hand te werken. Dit ia tegelijk de vrucht en de func tie van de economische heropleving. Door tusschenkomst van de regeering heb ben onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers geleid tot het aanvaarden van het minimum-loon van twee en dertig francs voor acht uren arbeid ten bate van een volwassen industrie-arbeider met volle rendement. Overeenkomsten kwamen onder dezelfde omstandigheden tot stand, om zonder uitstel het regime van betaalde vacanties in te stel len op de basis van zes werkdagen per jaar. Die overeenkomsten worden bekrachtigd door het wetsontwerp, dat geïnspireerd is door wat in het Groot-hertogdom Luxemburg tot stand kwam, en dat heden wordt ingediend. Een tweede wetsontwerp, waarvan wjj nu zonder uitstel de goedkeuring vragen en dat streeft naar heraanpassing van de gezins vergoedingen, wordt eveneens vandaag inge diend. De internationale overeenkomsten, welke verband houden met het lot der werknemers, zullen zonder uitstel goedgekeurd worden. Een wetsontwerp, dat de veertiguren ar beidsweek invoert in de nijverheden of tak ken van nijverheid, waar onder ongezonde, gevaarlijke en moeilijke omstandigheden wordt gewerkt, wordt mede vandaag inge diend. De koning kan d maatregelen op al de takken van de productie toepassen, na over eenstemming met de paritaire commissies. De vermindering zal ingevoerd worden bij decreten, waarover in den ministerraad wordt beraadslaagd, en naar aanleiding van alge- meene overwegingen, die in de memorie van toelichting zullen worden uiteengezet. De regeering hecht de grootste waarde aan het algemeen maken van het regime der paritaire commissies en van de collectieve arbeidsovereenkomsten. De verplichte verzekering tegen werkloos heid zal onverwijld worden ingesteld. Het bepalen van dit nieuwe stelsel zal onvermij delijk de kwesties opwerpen van de verzeke ring tegen ziekte en invaliditeit. Deze vraag stukken zullen met den noodigen spoed be studeerd worden. Stakende zeelieden te Marseille op een door hen bezette mailboot. Het voordeel van de sociale wetten zal uit gebreid worden tot zekere categorieën van intellectueele arbeiders, die het met blijkbaar gewettigden aandrang vragen. Het recht van den werknemer, om tegen over de vakvereenigingen die houding aan te nemen, welke hem goed dunkt, zal wezenlijk verzekerd en geëerbiedigd worden. Wij deponeeren daarenboven heden een wetsontwerp, dat de tweede alinea van ar tikel 7 van- de wet van 16 Augustus 1887 be treffende den geoorloofden aftrek op de loo nen zal afschaffen. De. vermindering van het aantal werkloo- zen heeft de regeering in staat gesteld, een krachtsinspanning te doen, om het lot te verbeteren van hen, die sedert lang reeds werkloos zijn. De voornaamste getroffen maatregelen in dit verband zijn: lo. Verhooging van de vergoeding met vijf procent; 2o. Vaststelling van het aantal carentie- dagen tot twaalf per jaar met inbegrip van plaatselijke feestdagen; v 3o. Afschaffing van het criterium van tien procent voor de gevallen van chronische werkloosheid in de ngverheid; 4o. Recht tot aansluiting bij werkloozen- kassen van den eersten werkdag af; 5o. Vergoeding voor de kinderen, die- les sen volgen, tot op het einde van het school jaar, waarin zij zestien jaar worden; 60. Definitieve afschaffing van den af trek van vjjf en twintig procent van het loon van de vrouw op den steun van den werk- looze, wiens vrouw arbeidt; 7o, Onderzoek naar de voorwaarden tot verzekerbaarheid en vergoeding van de huis arbeiders enz. De schoolplicht zal uitgebreid worden tot den leeftijd van vijftien jaar. Eerstdaags zal een koninklijk besluit ge nomen worden, dat in de ongezonde indus trieën de ouderdomsgrens zal vervroegen, om voor pensioen in aanmerking te komen. Dit bij toepassing van de wet van 14 Juli 1930. Tenslotte zullen wij in de politiek der open bare werken, die wij van plan zijn voort te zetten, onze voorkeur laten gaan naar alle werken en ondernemingen van socialen aard, namelijk deze waarvan de uitvoering de le vensvoorwaarden van de bevolking in het al gemeen en meer in het bizonder van de ar beidende klasse ten goede zal komen. Het tweede hoofdstuk der regee- ringsverklaring betreft het economisch her stel. Dit uitgebreid programma van socialen vooruitgang, dat reeds gedeeltelijk werd verwezenlijkt, zal doorgevoerd worden tot het einde, maar de toepassing ervan veronder stelt het behoud van een gunstigen econo- mischen toestand. Het zal voor de nationale economie een last meebrengen, die niet moet onderschat wor den; deze last zal zich onvermijdelijk voor doen in den vorm van een verhooging van den kostprijs. Wij meenden, door alle middelen, waarover wij beschikken, het herstel te moeten voort zetten, dat sedert vijftien maanden merk baar is. Dientengevolge meenden wij tot de volgende maatregelen onze toevlucht te moe ten nemen: lo. Wij zullen de saneering van de ver schillende kapitalenmarkten voltrekken en wij zullen ernaar streven, de verlaging in de hand te werken van de rente van het geld in alle vormen. 2o. Wij zullen de conversie van de open bare schuld op de buitenlandsche markt vol trekken. Indien de voorwaarden, die men er ons aanbiedt, niet voordeelig genoeg zijn, zullen wij die schulden aflossen ofwel bin nen afzienbaren tijd de repatrieering ervan nastreven. 3o. Het is wel overbodig te zeggen, dat het dogma van het begrootingsevenwicht de grondslag van onze publieke financieele po litiek zal blijven. 4o. Wij zullen nieuwe pogingen onder nemen, om eindelijk te komen tot een fiscale vereenvoudiging. Een-Onzer grootste zorgen zal zijn, tot trapsgewijze afschaffing van de crisisheffingen te komen en tot de vervan ging van ongelijke en cumulatieve heffingen door vastgestelde heffingen, aan de bron ge heven. 5o. Wij zullen de snelle vereffening na streven van alle crisiscredietvereenigingen, waartoe de staat heeft moeten besluiten in jaren van economische depressie. 60. Wij zullen trachten een maximum van doeltreffendheid te halen uit de instellingen, welke door de vorige regeering werden ge reed gemaakt en in het leven geroepen, na melijk: crediet voor economisch herstel, de bankcommissies, het herdisconteerings- en waarborgsinstituut, het centraal bureau voor hypothecair crediet e.a. lo. De uitvoering van het programma van openbare werken zal bespoedigd worden zoo veel als maar eenigszins mogelijk is. 2o. Al de middelen, die kunnen bijdragen om onze buitenlandsche afzetgebieden te ver dedigen of uit te breiden, zullen tot het uiter ste aangewend worden. 3. De politieke der valorisatie van de pro ducten van het land zal krachtdadig voort gezet worden, zoodat de landbouwer in den verkoopsprijs een redelijke vergoeding zal vin den. 4. Wij zullen geheel in het bizonder de belangen van den middenstand behartigen. In de fiscale en financieele maatregelen, die wü zullen treffen, zullen wij zorgvuldig met hun speciale nooden rekening houden. Wij zullen een politiek van uitbreiding en steun tegenover het tourisme volgen. 5. Een reeks maatregelen zal getroffen worden, om op meer doeltreffende wijze de bescherming te verzekeren van de belangen van het publiek over het algemeen en van een aantal economische vakken meer in het bizonder: De oplossingen, die gevonden dienen te wor den, zullen alle bureaucratisch etatisme uit sluiten. Zij zullen gezocht worden in een vast te stellen verhouding tusschen den verkoops prijs, den kostprijs en de dividenden. Wij zul len in den zelfden geest het regime der ver zekerden aanvatten: 6. Het regime van de naamlooze vennoot schappen zal een grondige wijziging onder gaan. De strafrechterlijke verantwoordelijk heid van de bestuurders zal uitgebreid wor den. De individueele actie van de aandeelhou ders zal gereorganiseerd worden. Een grens zal gesteld worden aan de door elke naam looze vennootschap geleende kapitalen, en hierbij zal rekening gehouden worden met het belang van het maatschappelijk kapitaal of van de eigen fondsen. Er zal voor gezorgd worden, dat de werke lijke reserves werkelijk liquide zijn. Wfl zullen met bizondere zorg het regime van de holdingmaatschappijen herzien. Op koloniaal gebied is de regeering voor nemens in de nabije toekomst een deel van haar mijnengebied aan de vrije protectie over te laten. Het derde hoofdstuk van de regeeringsverklaring is gewijd aan de reorga nisatie van de bestuursorganen. Het programma, dat wij zoo juist geschetst hebban, .zpowel. op sociaal alsreconomisch ge bied, wijzigt zóó grondig de structuur van onze sociale en economische organisaties, dat het onmogelijk is, het tot een goed einde te brengen, indien het politieke apparaat, waar over 's lands bestuur beschikt, ook niet mede aan de nieuwe behoeften beantwoordt. Eerst en vooral dient de noodige samen werking tusschen parlement en regeering her steld te worden op grondslagen, welke aan het parlement een volledige en regelmatige uitoefening van zijn taak van contróle verze keren en aan de regeering de onontbeerlijke stabiliteit geven, om haar menigvuldige werk zaamheden tot een goed einde te brengen. Ten einde een der oorzaken van de regee- ringsonvastheid weg te nemen, verklaren wij, dat de regeering slechts de verwerping van de volledige begrooting of een stemming, die het uitgesproken karakter van wantrouwen zou dragen, als een reden tot ontslag nemen zal beschouwen. Wij zullen overgaan tot het stichten van een Raad van State, samengesteld uit per soonlijkheden, gekozen uit de eminente en meest vooraanstaande personen des lands; hij zal bestaan uit een raad voor wetgeving en een hof voor geschillen van bestuur. Naar wij meenen, zou de kamer hetzelf de moeten doen voor het stemmen over voor stellen van wetten of over gewijzigde ontwer pen. Wij zullen een gemengde commissie belas ten met het nagaan, of en onder welke voor waarden het opportuun zou zijn, in Belgie het houden van een referendum in te voeren. Het vierde hoofdstuk is ge titeld: Saneering van de moreele atmosfeer. Om de overgroote taak van dit programma onder gunstige omstandigheden aan te vatten en succesvol te beeindigen, zijn wij voorne mens eerst en vooral aan te vangen met de gezondmaking van de moreele atmosfeer, die heel bizonder werd vertroebeld en soms wer kelijk als een giftige wolk over het land werd verspreid. Fouten werden bedreven, meer vergissin gen nog werden begaan, in verantwoordelijke kringen. Het verlies, het lijden en de puinen, opgehoopt door een crisis van vijf jaar hebben in vele lagen van de bevolking felle verbit tering gewekt. De schuldigen moeten gestraft worden. Zij, die zich grootelijks vergist heb ben, moeten zelf de gevolgen van hun vergis singen dragen. Voortaan zal geen enkel lid van het par lement of van een provincieraad of een lid van de regeering of van gedeputeerde staten eenig mandaat van administrateur of com missaris in vennootschap mogen bekleeden gedurende den tijd van zijn openbare func ties, noch de functie mogen waarnemen van administrateur of commissaris in onverschil lig welk organisme of welke maatschappij ook, waarin de staat belangen heeft, of waar op de staat contróle uitoefent Een onderzoek zal geopend worden in ver band met de crisis-credietverleeningen, door den staat toegestaan voor zekere takken van de nationale bedrijvigheid Het zal tevens be trekking hebben op het politiek-financieel samengaan. Het vijfde en laatste hoofd stuk betreft algemeene politiek. Tegen over het buitenland zal de regeering dezelfde politiek volgen, welke is ingegeven door de .bezorgdheid, om in de meest volstrekte onaf hankelijkheid, maar ook met eerbiediging van Hongkong, 24 juni. (R. 0.) Naar uit betrouwbare Chineesche bron wordt vernomen is het gister avond tot een eerste treffen gekomen tusschen de strijdkrachten van Nan king en die van Kwangsi. Men vreest, dat deze botsing het begin zal zijn van den burgeroorlog. Het gevecht vond plaats in de nabijheid van Kiyang, in Zuid-Hoenan, waar de Kwang- si-troepeh tot den aanval overgingen. De Nanking-troepen trokken kort daarop eenige kilometers in versterkte stellingen terug. den plicht van internationale samenwerking, aan het land vrede en veiligheid te schenken. Haar houding in de kwestie der landsver dediging zal uitgaan van de besluiten, waar toe de gemengde commissie zal komen. Zij zal door de meest doeltreffende middelen de onschendbaarheid van ons grondgebied en de bescherming van onze vrijheden verzekeren. Een krachtsinspanning zal gedaan worden, om de waarde van ons onderwijs op een hooger plan te brengen en om aan dé schoone kun sten de noodige aanmoediging te geven. Op schoolgebied zal de regeering den gods vrede en de verstandhouding, die sedert jaren werd gehuldigd, voortzetten. De regeering is vastbesloten, op taalgebied t volledige en loyale toepassing van de be nde wetten te verzekeren en zal daartoe alle noodige maatregelen treffen. Zij begrijpt de eigen aspiraties en den wensch naar een autonomen opbloei, die onze beide nationale culturen kenmerkt. Zij streeft ernaar, ten haren opzichte een edelmoedig begrijpen op alle gebied aan den dag te leggen. Tot zoover de groote lijnen van deze uitvoe rige regeeringsverklaring, welke aan het slot alleen door de leden van de regeeringspar- tijen en dan lang nog niet door allemaal werd toegejuicht. Toen de kamervoorzitter voorstelde, het de bat over deze verklaring tot morgen te ver dagen, werd door de oppositie geprotesteerd. Het vorig jaar, aldus de communistische leider, Jacquemotte, toen de eerste regeering- Van Zeeland aan het bewind kwam, om de banken te redden en het land op te lichten, werd onmiddellijk na de regeeringsverklaring op bizonder aandringen van den minister-pre sident van Zeeland met het debat een aanvang gemaakt, dat dag en nacht heeft geduurd. Thans nu vjjf honderd duizend stakende ar beiders, mannen en vrouwen op brood en lots verbetering wachten, wil men het debat ver dagen. Wij protesteeren hiertegen. Het einde van het eerste contact van de nieuwe regeering met het parlement speelde zich af in groot tumult. PARIJS, 24 Juni. (R.O.). In de Fransche kamer werd een motie van vertrouwen in de regeering ingediend door de radicaal-socialis ten, socialisten en communisten. De motie luidt als volgt: „De kamer keurt de verklaringen van de regeering goed; heeft vertrouwen in haar wil om den vrede te ver dedigen en Frankrijk te bewaren in collectieve veiligheid en gaat over tot de orde van den dag". Deze motie werd met 382 tegen 198 stem men aangenomen. JERUSALEM, 24 Juni. (R.O.) Britsche troepen „zuiveren" op intensieve wijze het geaccidenteerde gebied langs den spoorweg Jerusalem-Jaffa. Bij deze actie ontstond bij het dorp Deirab- ban, op 25 K.M. van Jerusalem, een gevecht met gewapende Arabieren van wie twee werden gedood en drie gewond. Uit andere deelen des lands wordt gemeld, dat een Arabier werd gedood en een Joodsche kolonist en een politiebeambte werden ge wond. CHERBOURG, 24 Juni. (R.O.) Tijdens een oefenvlucht van een groep van vier Fransche militaire wetervliegtuigen zijn twee der toe stellen met elkaar in botsing gekomen en neergestort en totaal vernield. Vijf inzittenden, onder wie een zee-officier, werden op slag gedood. TOKIO, 24 Juni. (D.N.B.) Bij een botsing met Mandsjoekwosche benden, op ongeveer 250 K.M. ten N.O. van Charbin, werd een Ja- pansche militaire patrouille, bestaande uit officieren en manschappen, tezamen 19 man, in een hevig gevecht van man tot man ge wikkeld. De bandieten, die in de meerderheid wa ren, doodden 17 Japanners, twee Japansdhe soldaten werden zwaar gewond, doch konden zich in veiligheid stellen. TOKIO, 24 Juni. (D.N.B.) Volgens berich ten van het agentschap „Domei" en de pers stemmen der laatste 24 uur heeft de beschie ting van een Japansch vrachtschip door een Chineesch douanevaartuig in Japansche krin gen een felle opwinding veroorzaakt. „Domei" meent een krachtige protestnota van het Japansche vlootcommando van Port Arthur en van het oppercommando te Tien tsin aan de Chineesche douane-autoriteiten te kunnen aankondigen. Naar het agentschap verder meldt, bestaat de mogelijkheid, dat een Japansche kruiser naar Tangkoe wordt gezonden. De Japanners eisohen verregaande waarborgen en toezeg gingen, dat dergelijke gebeurtenissen in de toekomst zich niet zullen herhalen. Zij verlangen herziening van de douane voorschriften en eventueel terugtrekking van de douane-zeevaartuigen. Naar vernomen wordt, volgen de plaatse lijke marine- en leger-autoriteiten de ontwik keling van den toestand met groote bezorgd heid, daar men het gebeurde beschouwt als, het begin van een nieuwe Japansche actie, waardoor de veiligheid van Noord-China in gevaar wordt gebracht. Het agentschap „Domei" kondigt voorts een officieel protest van Tokio te Nanking aan. ADDIS ABEBA, 24 Juni. (A.N.P.) Over Italië's plannen ten aanzien van den econo- mischen opbouw van Abessynië worden nog enkele bijzonderheden gemeld, waaruit blijkt, dat de vice-koning, maarschalk Graziani, be sloten heeft, alvorens tot exploitatie der bo demschatten over te gaan, een volledige juri dische en economische ordening in te voeren, tenainrie de exploitatie in bepaalde banen te leiden. De bevolking van Addis Abeba is bjj pro clamatie opgeroepen, binnen veertien dagen weer aan hun werkzaamheden te gaan en zich onmiddellijk bij de autoriteiten te melden. Eigendomsrechten en ieder bezit van onroe rend goed moet bij de autoriteiten worden aangegeven. Indien hieraan geen gevolg wordt gegeven, volgt in beslagneming zoowel van roerende als van onroerende goederen. Zooals bekend, werd de koers van den Maria-Theresia-thaler vastgesteld op vijf lires. Het wisselen van thalers tegen een an deren dan den wettelijk vastgestelden koers zal worden gestraft met boeten, varieerend van 50 tot 5000 lires. Met bjjzondere zorg zal de levensmiddelen voorziening worden ter hand genomen. De re geering heeft het recht, de voorraden te con troleeren, tevens is een verplichte opgave der voorraden ingevoerd. Ook de particuliere voorraden zullen wor den onderzocht, teneinde het hamsteren en hierdoor een prijsstijging tegen te gaan. De regeering zal met strenge maatregelen iedere speculatie onmogelijk maken. Wie in Abessynië een beroep, hetzij in den handel, hetzij in de industrie, wil uitoefenen, heeft een speciale vergunning noodig. Tevens zal de verplichte indiening vhn financieele plannen der in Abessynië werkende buiten landsche maatschappijen worden ingevoerd, opdat de regeering een juist beeld kan krijgen van den toestand op de arbeidsmarkt. Ver der zal de regeering het vestigen van han delsfirma's bestudeeren. NAPELS, 24 Juni (STEFANI). Het mail schip „Sardinia" is naar Oost-Afrika vertrok ken met 49 officieren, 57 onder-officieren en 350 soldaten aan boord. LONDEN, 24 Juni (RO.) De negus zal morgennamiddag om 2 uur de reis naar Ge- nève aanvaarden. LONDEN, 24 Juni. (R.O.) De universiteit van Oxford heeft den minister van buiten landsche zaken, Anthony Eden, de waardig heid van doctor honoris causa in de rechts geleerdheid verleend. Men seint ons uit Rome dt. gisteren: De H. Vader heeft hedenmiddag het Ita- liaansche episcopaat in plechtige audiëntie ontvangen, samen twee honderd tien aarts bisschoppen, bisschoppen en ordinarii, bene vens alle orde-generaals en de procuratoren- generaal der orden en congregaties, verder de vjjf suburbicaire bisschoppen en zeventien Eminenties, onder wie de kardinalen van Turjjn, Bologna, Florence, Napels en Palermo. Na het „extra omnes" van den prefect der ceremoniën bleef de H. Vader met hen alleen en hield hij een gemoedelijke en hartelijke toespraak, allereerst om hen te danken voor hun gelukwenschen met het feit, dat hrj, door Gods genade, zijn tachtigste jaar heeft mogen ingaan, vervolgens voor de schitterende orga nisatie van de huldiging der Katholieke Actie op Zjjn verjaardag; huldiging, die Hem veel vreugde had bereid, wijl de meeste volken, en in grooten getale het Italiaansche, er ver tegenwoordigd waren. De H. Vader besprak daarna een aantal vraagstukken van spiritueel belang: de vor ming van den clerus onder andere, waarbij Hij in herinnering bracht, de beginselen, in de encycliek over het Katholieke priester schap de geestelijkheid voorgehouden. Alle werkzaamheden van de tot het pries terschap geroepenen, vóór alles de zielzorg en het godsdienstig onderwijs der jeugd en van het volk, werden achtereenvolgens door den H. Vader behandeld. In zeer ernstige bewoordingen besprak Zijne Heiligheid de voorbereiding tot het priester schap in de seminariën en de orden-huizen. Daarom ook had Hjj de generaal-oversten en de procuratoren tot deze audiëntie genoodigd. Den 30sten Juni a.s. zal de H. Vader den Vaticaanschen Staat verlaten, om op Zijn zomerverblijf Castel Gandolfo eenigen tijd te gaan doorbrengen. Litwinoff diende een voorstel in, er toe strekkende de draagwijdte van art. 6, dat slechts oorlogsschepen voor beleefdheidsbe zoek wil toelaten, in dien zin te preciseeren, dat het slechts betrekking heeft op de sche pen van landen, die niet aan de Zwarte Zee gelegen zijn. Ook dient het verbod van door vaart voor onderzeeërs tot vliegtuigmoeder schepen te worden uitgebreid. Lord Stanhope, de Britsche gedelegeerde, wees op het principieel nieuwe van dit arti kel en verklaarde, dat het de Britsche dele gatie aanleiding is geweest, Londen te raad plegen en nieuwe instructies over de geheele kwestie te vragen. Daar deze instructies nog niet ontvangen zjjn, moet de Britsche regeering zich haar standpunt voorbehouden. Zich tot Litwinoff richtend, wees de En gelsche gedelegeerde erop, dat behalve met beleefdheidsbezoeken ook rekening diende te worden gehouden met politioneele acties in de Zwarte Zee. De Japansche gedelegeerde Sato verklaar de zich bereid, accoord te gaan met de be perkingen ten aanzien van het binnenvaren van oorlogsschepen in de Zwarte Zee, wan neer deze beperking óók geldt ten aanzien van de oorlogsschepen, die de Zwarte Zee verlaten. Hiertegen kwam Litwinoff in verzet. Hij wees op het bijzonder karakter der Zwarte Zee en de speciale situatie der sovjet-unie, die zich voor de noodzakelijkheid geplaatst zou kunnen zien, eenheden der Zwarte Zee- vloot naar andere havens van haar gebied te zenden. ROME, 24 Juni (A.N.P.) De Italiaansche pers, aldus het agentschap Stefani wijst erop, dat de indrukwekkende uitspraken tegen de sancties in het Fransche en Engelsche par lement, een gevolg zijn van de geweldige en volkomen overwinning van Italië over Abes synië, die door een nieuwe overwinning te Ge- nève gevolgd zal worden, waar de sancties hun einde zullen vinden. Doch Italië bereidt zich reeds voor op zijn derde overwinning, die van de bevrijding der Abessijnen uit het barbarisme en de slaver nij. „De „Giomale d'Italia" voegt hier nog aan toe, dat Italië, zich bewust van zijn kracht, zich opmaakt om opnieuw mede te werken aan de regeling der internationale problemen. Deze medewerking zal op nieuwe grondsla gen moeten aanvangen, daar rekening gehou den moet worden met nieuwe waarden, die zich gevormd hebben naast die, welke door da sancties verwoest zjjn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3