- WORDEN VOLGENDE WEEK DE SANCTIES OPGEHEVEN? GAAN DEN RAD.-SOGIALISTEN DE OOGEN OPEN? Nogmaals Abessynië en de volkenbondshervorming. Groot vliegveld in Alaska. rede jhr. de graeff te GENEVE. Geneve, 2 juli (van onzen De zeelieden-stakin; te Antwerpen. Oppositie tegen het volksfront-avontuur in Frankrijk. VRIJDAG 3 JULI 1936 Bij zomer kleeding L Snelle hervorming der geesten en redelijke ommekeer der naties noodzakelijk Welke reorganisatie van den VOLKENBOND CORRESPONDENT). De Ne derlandsche minister van buitenland- sche zaken, Jhr. de Graeff, heeft hedenmorgen in de volkenbondsver gadering een rede uitgesproken. Mogelijk heden het einde der assemblee. Sprekers bepleiten weer nieuwe internationale conferenties. TWEE ITALIAANSCHE JOURNA LISTEN WEER IN DE ASSEMBLEE. Reeders protesteeren tegen schending van collectief contract. Brussel, 2 juii. (van onzen GROOTE BRAND BIJ PARIJS. Cartonnage-fabriek van Auberville in vlammen. DE MACHTELOOZE BLUM. Nog steeds houden meer dan 150.000 stakers het land in zorg en onrust. Parijs, 2 juu. (van onzen CORRESPONDENT). De per plexiteit en verwarring bij de radi calen, die in de kamerzitting van Dinsdag, bij het debat over de liga's, het volslagen fiasco van het debuut op de kamertribune van den minis ter van binnenlandsche zaken, Sa- lengro, hebben moeten gadeslaan, is nog zóó groot, dat daarvan door een aantal onafhankelijke radicalen ge bruik i8 gemaakt voor het lanceeren eener nieuwe radicale partij met anti-collectivistisch program. ARABISCHE GEVANGENEN IN HONGERSTAKING. VERMOORD. Uit protest tegen de in de concen tratiekampen heerschende toestanden. Dr. VAN CAUWELAERT CONTRA DEGRELLE. Twee processen te Antwerpen. Amerika's leger wil nog talrijke andere strategische vlieg velden doen aanleggen. behoort een mooie bruine huid. Dat staat spor tief en charmant. Uw gelaat, hals en armen worden snel, écht bruin, indien U deze bij fiets tochten en bij verblijf in de zon, inwrijft met AMILDA-zonnebruincréme. Deze beschermt U tevens volkomen tegen vervellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 cent. Tube 60 cent. Doos 50 en 25 ct. Reel. 2234—5 10 De minister verklaarde, dat de toepassing van artikel 16 van het volkenbondsverdrag niet tot het beoogde doel heeft geleid. Ons plaatsende op den bodem der feiten zijn wij genoopt, aldus spreker, te erkennen, dat de volkenbond onmachtig is geweest om Abes synië te beschermen tegen een daad, die alle leden, op een enkele uitzondering na, als een aanval hebben beschouwd, in de huidige omstandigheden moeten wij kort schieten van den iwJ aen bond, erkennen dat de handhaving der sancties tegenover Italië ver der nutteloos zoude zijn. Op dien grond vereenigt de Nederlandsche egeering zich met het voorstel, om de sanc- ies op te heffen op een nabijliggend tijdstip, a n onderling overleg zal moeten worden bepaald. is geen schande te moeten erkennen, e krachten van den volkenbond zijn te 01 geschoten, maar allen, die den volken- ond beschouwen als een beschermer van &en vrede moeten zich thans rekenschap g*e- ven van de oorzaken en gevolgen van dit falen. Sommigen meenen, dat de mislukking niet te wijten is aan den inhoud van het volken bondsverdrag. Wijziging van het volkenbonds verdrag zou dus niet noodlg zijn om in de toekomst betere resultaten te mogen ver wachten. Minister de Graeff kan dit optimistisch oordeel niet deelen. De ervaring ln dit ge- schiln.opgedaan, had hem de verwachting ont nomen, dat een meer bevredigend resultaat in een overeenkomstig geval in de toekomst zich zal voordoen, indien niet een snelle her vorming der geesten en een redelijke omkeer der volken zullen plaats vinden. Doch dit kan nog lang duren en wij hebben geen tijd voor wachten. Daarom moeten wij thans handelen, want de tegenwoordige toe stand, die aan de leden van den volkenbond slechts een schijnbare collectieve veiligheid biedt, is onaanvaardbaar. Een grondige studie van de middelen tot verbetering is dus onafwijsbaar. Wat de hervorming van den volkenbond be treft bestaan er twee stroomingen. Sommigen willen het volkenbondsverdrag versterken, door hun toevlucht te nemen tot regionale verdragen in het kader van den volkenbond en onder diens toezicht De Nederlandsche re geering zaj met de grootste zorgvuldigheid elk zoodanig voorstel onderzoeken, maar allen, die zich rekenschap geven van de tra ditionele politiek van Nederland, dat zich steeds afkeerig heeft getoond van de deelne ming aan politieke en militaire allianties van regionalen aard «al -begrijpen de zeer gere serveerde houding, die de Nederlandsche re geering zich genoodzaakt ziet van meet af tegenover deze oplossing van het vraagstuk aan te nemen. Een tweede strooming wii de sanctles heel doen vervallen en het volkenbondsverdrag hervormen in een pact van uitaluitend beraad. slagenden aard. De eenlge sanctie worden de automatische uitsluiting van den aanval ler uit den volkenbond. Aanvankelijk schijnt deze stap een stap achteruit te zijn, doch wellicht zou men op deze wijze eerder het doel bereiken, omdat daardoor mogelijk zou worden de universali teit van den volkenbond, aangezien verschil lende staten thans bulten den volkenbond staande, voornamelijk op grond van het stel sel der sancties van toetreding worden weer houden. Misschien zou een combinatie van beide denkbeelden niet uitgesloten zijn, namelijk een verbreeding van de grondslagen van den vol kenbond tezamen met de regionaliseering van D zekere verplichtingen, die dan zouden uitgaan hoven het geheel der plichten van alle bonds leden. t Voorop zal echter dienen te staan, dat het leader van deze regionale verplichtingen be paald moet worden door de grondwet van de internationale gemeenschap en dat de grenzen daarvan niet kunnen overgelaten worden aan de vrije beslissing der groepen. Minister de Graeff wenschte dat de regee ringen met groote aandacht deze vraagstuk ken zullen bestudeeren, opdat in September een ernstige, uitvoerige discussie hierover mo gelijk zal zijn. De vraag of eventueele wijzi gingen den vorm zullen moeten aannemen van amendementen op het volkenbondsverdrag dan wel in den vorm van interpretatieve resoluties zouden kunnen tot stand komen, zal eerst kunnen besproken worden indien de strekking van de aan te brengen wijzigingen vaststaat. De slotwoorden van minister de Graeff waren: „de tanden op elkaar, aan den arbeid tot wederopbouw, laat ons niet versagen!" GENEVE, 2 Juli. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). Negen sprekers hadden Dinsdag en Woensdag reeds in de volkeabondsverga- dering deelgenomen aan de algemeene be schouwingen over den tegenwoordigen inter nationalen toestand en de toekomst van den volkenbond. Vandaag zijn er veertien andere bijgeko men en morgen zullen nog tien volgen. Het ontbreekt dus niet aan belangstelling voor dit zoo gewichtige onderwerp. De noodzakelijkheid van de opheffing van de sancties werd vandaag eenstemmig er kend. Er was vandaag zelfs niet een afwij kend oordeel, zooals dat van den vertegen woordiger van Zuid-Afrika, Te Water, giste ren. Motta (Zwitserland) en Guani (Uruguay) gaven blijk, dat zij zonder al te veel spijt de sancties weder zullen intrekken. Zjj waren er nooit warm voor geweest en hadden ze slechts afgekondigd uit trouw aan de verplichtingen van artikel 16 van het volkenbondsverdrag. De andere sprekers verheelden echter hun leedwezen niet, dat de sancties thans moe ten vervallen, zonder dat zij het beoogde doel van de overwinning van de gedachte der collectieve veiligheid hadden doen berei den. Evenals minister De Graèff, wezen daarbij ook Munch (Denemarken) en Westman (Zweden) op de omstandigheid, dat de groote mogendheden het voorbeeld hadden gegeven, zich tengunste van de opheffing van de sancties uit te spreken, zoodat den kleinen staten thans wel niets anders overbfeef, dan hun voorbeeld te volgen. Over de kwestie van de niet-erkemning van door geweld tot stand gekomen gëbieds- veroveringen sprak men vandaag niet veel. In strijd met het plan van gisteren, dat de volkenbondsvergadering hierover ln het ge heel geen resolutie zou aannemen, werkte men vandaag achter de schermen, vooral door het Initiatief van de Fransche delegatie, aan de redigeering van een tekst, die eenerzijds voor de Zuid-Amerikaansche staten bevre digend zal z(jn door de bevestiging van het beginsel van de niet-erkenning, doch die anderzijds den terugkeer van Italië naar Genève niet zal beletten. Tijdens deze moeizame onderneming vin den de gedelegeerden het blijkbaar veiliger, niet openlijk over deze kwestie te spreken. Alleen Munch zeide uitdrukkelijk, dat de volkenbondsvergadering niet zou kunnen toelaten, dat een land geheel en al als staat zou verdwijnen, eenvoudig door de bezetting van het grondgebied geheel of gedeeltelijk door een buitenlandsch leger, ook al zou deze bezetting bovendien het vertrek van de eigen regeering uit het land tengevolge heb ben. In afwijking van de meeste gedelegeerden, die over de kwestie van de volkenbondsher vorming uitvoerig spraken, meende De Vale ra, dat de volkenbond op het oogenblik ern stiger zorgen heeft dan deze kwestie. De Valera, die begonnen was met de ver klaring, dat stellig alle sprekers een gevoel van bittere vernedering hebben, nu vijftig staten allen tezamen erkennen moeten, dat zij óén hunner aan zijn tragisch lot moesten °verlaten, wees erop, dat de vrede in Europa 'n groot gevaar is en dat alle krachten moe- en geconcentreerd worden op de uit den weg ruiming van du gevaar> De, Valera bepleitte een Internationale conferentie, waarop alle geschillen zonder uitzon or ng besproken zouden worden. La ten e s aatslieden deze geschillen zelf op lossen en- e opi0aajng nje^ overlaten aan de soldaten, wier moordende strijd ln het geheel geen waarborgen voor een rechtvaardige op lossing zou bieden. Indien de conferentie niet erin slagen zou deze strijdvragen langs den weg der verzoe ning te regelen, dan wil De Valera arbitrage voor alle geschillen. Ook dit zai zeker moej. lijkheden met zich brengen, doch ook die moeilijkheden zullen heel wat geringer zijn dan de moeilijkheden van een oorlog ter be slechting van den strijd. Wat de sprekers van Hongarije en Oos tenrijk betreft, die in October reeds weiger den aan de sancties deel te nemen, deze prezen den verzoenenden toon van het Ita- •liaansche-rrffemorandum en bevalen de aan neming van de daarin vervatte denkbeelden aan. Ten slotte nog een enkel woord over de wenschen van Munch, den voorzitter van de conferentie der zeven kleine staten, op eco nomisch gebied. Aanbevelend, dat de volkenbond in af wachting van de hervorming zijn werkzaam heden op politiek; 'economisch en moreel ge bied in zijn vollen omvang zou hervatten, Het fortuin is onberekenbaar. zooals de conferentie van de zeven kleine staten gewenscht had* verklaarde Munch, in het bizonder te wenschen een economische en financieele conferentie ter bereiking van de volgende drie punten: le. Monetaire stabiliteit; 2e. Uitbreiding van den internationalen ruilhandel; 3e. Herstel van het vertrouwen in alle landen over de mogelijkheid, om te kunnen koopen en verkoopen in de lauden, die een grooten rijkdom aan grondstoffen bezitten. GENèVE, 2 Juli. (R.O.) De negus heeft bij de voükehbondsassemblee een resolutie inge diend, waarin den leden wordt gevraagd, Abessynië een leening toe te staan van 10 millioen pond. In een tweede resolutie vraagt Abessynië den volkenbond nadrukkelijk te verklaren, dat h\j geen enkele annexatie, welke door wapen geweld is verkregen, erkent. GENèVE, 2 Juli. (R.O.) De correspondent van Stefani en de correspondent van de „Ga- zetta del Popoio", Fascetti, die bij de betoo ging der Italiaansche journalisten tijdens de volkenbondsvergadering van Dinsdag waren gearresteerd, zijn weer in het bezit gesteld van perskaarten, zoodat zij de vergadering van den volkenbond weer kunnen bijwonen. GENèVE, 2 Juli. (R.O.) Vijf van de acht Italiaansche journalisten, die na hun uitwij zing uit het kanton Genève domicilie gekozen hadden te Coppet in het kanton Waadt, zijn heden naar Italië vertrokken. De drie anderen denken morgen naar Italië terug te keeren. CORRESPONDENT). In ver band met de staking van de officieren en manschappen van de koopvaardij vloot heeft de boud van Belgische reeders een telegram gezonden aan den minister-president. Be bond teekent in dit telegram protest aan tegen de schending van het collectief contract door het varend personeel, dat een loonsverhooging van twintig procent vraagt, nadat het reeds een verhooging van vijftien procent verkregen heeft. Het nieuwe collectieve arbeidscontract, afgesloten op 1 Juni, was geldig ver klaard tot 30 Juni 1937. De reeders dringen erop aan, dat de vrijheid van den arbeid met kracht zal worden gehandhaafd en beschermd. Vrijdagmorgen zal een deputatie van den bond van reeders op het departement van transportwezen ontvangen worden, waar de toestand onder de oogen zal worden gezien en waar men de eischen der zeelieden op nieuw zal onderzoeken. In de mjjnen van de Borinage schijnt thans het werk overal hervat te zijn. De officieele toeristendiensten hebben uit gemaakt, dat de stakingsberichten, die tot het buitenland zijn doorgedrongen, veel toe risten hebben aangezet, voorgenomen reizen voorloopig uit te stellen. Deze bureaux merken echter op, dat de stakingsbeweging thans in het geheel geen invloed meer heeft op het normaal function- neeren van het toeristenverkeer. De laatste dagen is dan ook de komst van buitenlandsche toeristen weer sterk toege nomen. PARIJS' 2 Juli. (R.O.) Ten Noorden van Parijs heeft gisteravond een groote brand gewoed; de vlammengloed was ver zichtbaar. Meende men aanvankelijk, dat de maga zijnen van Auberville in brand stonden, later bleek, dat in de cartonnage-fabriek dier plaats het vuur was uitgebroken. De brandweer was den brand spoedig mees ter en slachtoffers zijn niet te betreuren. De materieele schade evenwel bedraagt 1.500.000 francs. Het ligt in de bedoeling tot een nieuwe groepeering van radicalen te komen onder den naam van „Fran sche radicale partij" en daarin onder te brengen zoowel de onafhankelijke radicalen als de radicalen, die niet op de volksfrontovereenkomst zijn gekozen Of dit streven van eenige duurzaam heid zal zijn is nog een vraag, want de radicalen, die door het optreden van het ministerie-Blum verontrust zijn geworden, zijn zóó talrijk, dat een breuk met het volksfront te ver wachten is vóór dat de volksfront- politiek een scheuring in de radicale partij zou kunnen teweeg brengen. Feitelyk is voor de radicalen de beslissing reeds gevallen. Zoo het momenteel nog niet het juiste oogenblik wordt geacht voor de radicale partij, om het volksfront los te la ten, dan geschiedt dit op louter opportunis tische gronden. De radicalen zijn n.l. van oor deel, dat het niet gewenscht zou zijn, het ministerie op dit oogenblik te doen vallen, aangezien zulks door de groote massa van het volksfront niet begrepen zou worden en als één poging zou worden opgevat, de proef met het volksfrontprogram te fnuiken. Een gevaarlijk verzet zou daarvan het gevolg kunnen zijn. De zaak zal er echter anders voorstaan, als eenige maanden volksfrontregeering de tastbare resultaten zouden opleveren, die van de wanordelijke politiek van het ministerie Blum te verwachtten zijn; 'n politiek, waartoe de regeering gedreven wordt door een kleine minderheid, die, naar men meent, binnen kor ten tijd het gezonde deel der arbeiders, die nu door pressie in het avontuur zijn gesleept, tegenover zich zal vinden. Hoewel het ln de bedoeling schijnt te lig gen, de zittingsperiode der kamer einde Juli niet te sluiten, doch de kamer eenvoudig te doen uiteengaan, den voorzitter de bevoegd heid latend, haar te allen tijde weer bijeeii te roepen, zooals dat ook tijdens de oorlogs jaren is geschied, verwacht men toch, dat einde Juli de werkzaamheden voor gerulmen t(jd zullen worden opgeschort. Dat nog vóór dien tijd het ministerie zou vallen, wordt onwaarschijnlijk geacht, tenzij de agitatie bij de boeren, waarop minister Salengro in de kamer Dinsdag op vrij onhan dige wijze heeft gezinspeeld, dé spanning zou vermeerderen. Wat de spanning in het bedrijfsleven be treft, hebben de communisten er voor het oogenblik geen belang bij die op een te ge vaarlijke manier te doen opvlammen. Zij be palen zich ertoe, het vuur smeulende te hou den, hetgeen altijd nog beteekent een sta kersaantal van 150.000. Er valt echter niets te voorspellen. De C. G.T.brengt volstrekt geen wijziging in de stakingsmethode en de regeering blijft nog steeds de bewijzen geven harer machteloos heid. De minister van binnenlandsche zaken Salengro op wien de radicalen aanvankelijk hun hoop hadden gesteld voor een meer ener giek ...beleid en voor het handhaven van de orde, zoowel als voor het niet verder toelaten der „bezettingen", geeft ook duidelijk te zien dat hij tegen de beweging niet opgewassen is en een struisvogelpolitiek volgt. De moeilijkheden nemen dientengevolge met den dag toe. En nadat reeds het Ame- rikaansch gezantschap heeft moeten ingrij pen bij de staking in het Amerikaansch hos pitaal te Parijs, zijn het nu de consuls van verschillende landen, die zich bij de regee ring komen beklagen. Zoo heeft de consul van Peru te La Roebelle hevig geprotesteerd tegen het feit, dat de dokwerkers aldaar de verscheping van de post naar Zuid-Amerika hebben belet. Een Engelsche scheepvaart maatschappij heeft bij de Britsche gezant te Parijs geprotesteerd tegen de verhindering van het inschepen van de bagage aan boord van de boot voor Liverpool, toen een Engelsch schip in de haven van La Pallice reizigers wilde opnemen. Intusschen nemen de bezettingen een steeds ernstiger karakter aan, doordat op sommige plaatsen de bankpersoneelen zijn gaan sta ken, ondanks de te Parijs gesloten overeen komst. Te Toulon hebben de personeelen van de Socité Générale, van Sooiété Marseillaise en van het Crédit Lyonnais de banklokalen be zet. Bjj het Comptoir National d'Escompte staakte het personeel wel, doch verliet het bankgebouw. Enkele kleine banken konden open blijven. Blijkbaar is het dus de taktiek eerst en kele provinciale banken te bezetten, teneinde gedaan te krijgen, dat de regeering niet meer het bezetten van de grootere banken kan be letten. De regeering blijft dus den indruk wekken, dat haar gezag ten opzichte van de stakin gen zich niet verder uitstrekt, dan dat ze gunstig kan bemiddelen ten gunste van de stakers, die immer hun eischen zien inge willigd. En nu moet zij zeifs als organisatrice op treden voor de feesten van 13 en 14 Juli, wanneer het volksfront zijn overwinning gaat vieren. Zij toont zich volkomen overheerscht door het „bewind van de volksfrontmassa" en die toestand verontrust zeer ernstig de ra dicalen, die wei op zeer gevoelige wijze on dervinden, in welk gevaarlijk avontuur zij zich hebben gestoken, door zich aan het volks front over te leveren. De verslagenheid der radicalen kwam wei zeer duidelijk aan het licht bij het jongste ka merdebat, toen zij zich van alle applaus ont hielden. In de oogen van hun aanhang is dat natuurlijk een wat al te mager vertoon en ondanks de actie der fanatieke kartellisten is het dan ook goed te zien, dat het ontbin dingsproces is aangevangen. Hotelstakmg aan de Riviera opgeheven. PARIJS, 2 Juli. (D. N. B.) Het aantaj stakers in geheet Frankrijk bedraagt volgens de jongste mededeelingen nog 154.302. Na langdurige onderhandelingen is in d>. prefectuur van Metz een accoord bereikt. Er werd besloten, dat de fabrieken vanmorgen zouden worden ontruimd en dat het werk zoo spoedig mogelijk zou worden hervat. Berichten over nieuwe' stakingen en bezet ting van werkplaatsen komen uit de volgende plaatsen in Lotharingen: Burbach, Angevillers, Hayangen, Fontoy en Roncourt. In Rijssel is de staking bij de dagbladen door een scheidsrechterlijke uitspraak van den prefect beëindigd. In Nice Is in den afgeloopen nacht een vooï- loopige overeenstemming in de restaurants bereikt. De hotels aan de Fransche Riviera zullen vandaag weer geopend worden. De onderhandelingen over het eenheidsmantel- tarief duren nog voort. In het Parijsche dagbladbedrijf is door de uitgevers en zetters een scheidsrechterlijke uitspraak van den minister van arbeid aan gevraagd. Over aanvaarding of verwerping daarvan zullen de organisaties van werkgevers en werknemers moeten beslissen. Naar de „Matin" uit Bone, een haven aan de Noordkust van Algerie, verneemt, hebben een 400-tal inlandschestakers geschoten op een met erts geladen goederentrein. De beide gendarmen, welke den trein be geleidden, beantwoorden het vuur en verwond den een der stakers. Een afdeeling mobiele garde is naar de plaats van het incident ver trokken. heeft verscheiden officieren opdracht gegeven, in de nabijheid van de stad Fairbanks, in Alaska, een geschikte plaats voor den aanleg van een groot vliegveld te zoeken. Dit vliegveld moet zóó groot zijn, dat daar alle luchtstrijdkrachten van het leger, die op oogenblik 1000 vlieg tuigen omvatten, binnen 24 uur kun nen worden ondergebracht. Het leger is voornemens, nog een reeks van dergelijke strategische vliegvelden aan te leggen. Zoo bestaan plannen tot aanleg van zeven vliegvelden, die waarschijnlijk in een grooten driehoek zullen liggen, waarvan de hoeken gevormd worden door de steden Spokane, in Washington, Portland, in Oregon, en Salt Lake, in den staat Utah. De vliegvelden die het eerst aan de beurt zullen komen, zullen, behalve het bovenge noemde, waarschijnlijk eveneens in de nabij heid van de Noord-Westkust van den Stillen Oceaan liggen. De onvoldoende defensie-sterk te van Alaska is trouwens reed' geruimen tijd een doom in het oog van leger en vloot geweest. In dit verband wordt ook gewezen op de verklaringen, die eenige maanden geleden door een beëedigd getuige voor de commissie van onderzoek van het congres zijn afgelegd. Deze getuige zeide toen, dat 250 uit staal ge bouwde, z.g. voor vischvangst dienende en met Japansche reserve-officieren bemande schepen met een actieradius van 8000 mijl voortdurend voor de kust van Alaska kruis ten. WASHINGTON, I Juli. (R.O.) Admiraal •Stanley verklaarde aan de pers, dat de Ver- eenigde Staten geschut van 16 duim voor de vloot beter achten dan geschut van 14 duim, doch een beslissing zal eerst worden geno men, als de plannen gereed zijn. De journalisten hadden hem gevraagd, of de Vereenlgde Staten op de beide nieuwe kruisers geschut van 16 duim zouden mon- teeren, indien Japan blijft weigeren toe te treden tot het vlootverdrag van Londen. WEENEN, 2 Juli. (A.N.P.) In de Burgen- landsche stad Oberwarth is vannacht een bloedverwante van den beroemden componist Frans von Liszt, de 59-jarige Clara Liszt vermoord. De moordenaar had zich in een kast ver stopt. Toen de vrouw thuiskwam, overviel hij haar en doodde haar na een vertwijfeld ge vecht. LONDEN, 2 JulL (A.N.P.) De .Daily Te legraph" meldt uit Jerusalem, dat ruim 60 politieke Arabische gevangenen in de con centratiekampen te Sarafend gisteren in hon gerstaking zijn gegaan uit protest tegen de daar heerschenden toestanden. Er zijn daar twee kampen en de beweging is ontstaan in kamp no. 2, waar de minder bekende agitatoren zijn opgesloten. De onmiddellijke oorzaak van de ontevre denheid is, naar men vermoedt, gelegen in het feit, dat een aantal gevangenen van het eerste naar het tweede kamp is overgebracht. De hooge commissaris heeft Maandag ver klaard, dat alle gevangenen vrfl zijn, eigen levensmiddelen te koopen ter aanvulling van de verstrekte rantsoenen. De Arabieren van 't tweede kamp nu zijn van meening, dat de verstrekte rantsoenen onvoldoende zijn en zeggen niet in staat ttt zijn, extra levensmiddelen te koopen. JERUSALEM, 2 Juli. (R. O.) In de afgeloo- pen 24 uur hebben wederom enkele aanslagen plaats gevonden. Zoo werd in de heuvels van Nazareth een patrouille aangevallen. Er werd echter geen enkelen soldaat, noch politie-agent getroffen. Men gelooft wel, dat de aanvallers verliezen hebben geleden. BRUSSEL, 2 Juli. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De behandeling van het proces, dat door dr. Frans van Cauwelaert, zooals men weet, aanhangig gemaakt is tegen den Rex-leider Léon Degrelle en dat gevoerd wordt door de civiele rechtbank van Antwerpen, is Donderdag beëindigd. Een uitspraak werd echter nog niet geveld. Onmiddellijk hierna is een aanvang ge maakt met een tweede proces, eveneens van Cauwelaert contra Degretle, op grond van het feit, dat tijdens het eerste proces de ad vocaat van Degrelle verklaarde, dat staats minister van Cauwelaert in 1922 een bedrag van 62.817 frs. aan steekpenningen had aan vaard. De heer van Cauwelaert eischt 100.000 frs. schadevergoeding en gaat accoord met het door de rechtbank benoemen van twee ac countants, die de boeken van de Volksbank van Leuven en van de Algemeene Bankver- eeniging zullen controleeren. Na afloop van de getuigenverhooren om trent deze nieuwe zaak heeft de rechtbank besloten haar in beraad te houden, WASHINGTON, 2 Juli. (D. N. B.) Het ministerie van oorlog Het K.L.M.-toestel, dat Woensdag j.l. den nieuwen dienst van Rotterdam—Amsterdam naar Stockholm opende, landde op het nieuwe vliegveld Bromma, ivaar verschillende autoriteiten ter begroeting aanwezig waren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3