ROOSEVELT VERSUS LANDON. HILLEGERSBERC. MAASSLUIS. VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN. ZATERDAG 4_JULI 1936 SCHEEPSBRANDJE. TENTOONSTELLINGEN. VOOR DE ZWEMMERS. EXAMEN T.M.S. „TECHNICUM". EINDEXAMENS H.B.S. AUTO IN BRAND. HET ALTAAR VAN LISSABON. INSTITUUT VOOR SCHEEPVAART EN LUCHTVAART. HET CONCERTGEBOUW-ORKEST TE ROTTERDAM. BURGERLIJKE STAND. NED. HANDELSHOOGESCHOOL. De Grand Old party heeft een verjongingskuur ondergaan. DE GRAAL IN DE ST. BAVO. DE STAKING IN IJMUIDEN. Gisteravond te ongeveer half zeven is brand ontstaan in de machinekamer van het motorschip „Zeeland", schipper Jac. de Groot, uit Groningen, liggende aan boei 5 op de rivier. De Havendienst II heeft met een straal het vuur gebluscht. De kunstschilder Evert Moll zal een tentoon stelling van speciaal Scheveningsche havenge zichten houden in den Algemeenen Kunsthan del, Visschersdijk 111 te Rotterdam van 4 tot en met 25 Juli. De temperatuur van het water bedroeg heden in de openbare zweminrichtingen 70 graden Fahrenheit. Het s.s. Volendam van de Holland-Amerika- Lijn kwam hedenmorgen van New York te Rotterdam aan, met 215 passagiers kajuits klasse. 222 passagiers toeristenklas en 239 passagiers derde klas. Eu de gisteren aan de Technische Middelbare School Technicum gehouden examens werden de diploma's van ass. bouwk. opz. en aank. bouwk. teekenaar behaald door M. Beemster (Schiebroek) J. A. de Bel (Zwljndrecht)H. C. Glintmeyer (H'berg); J. Hanemaayer, P. van Hol'wegen (Gouda) en A. J. E. Vlieland; van ass. bouwk. opz. door: J. Exalto en W. Millenaar (extranëus) te Souburg (Z)van bouwk. opz. en bouwk. tee kenaar door D. J. van Garderen; A. den Hartog; C. P. Liebau en H. Roderwijn (Schiebroek)B. J. Verhoeff (Poortugaal) en P. van Steenwijk; van bouwk. opz. door: H. C. Bos (Capelle a.d. TJssel)van ass. waterbouwk. opz. door: M. Beemster (Schiebroek) en L. J. Bachman; van aank. waterbouwk. teekenaar door: M. Beem ster (Schiebroek); van waterbouwk. door: H. Lombaerts: van weg- en waterbouwk. (ing.) door A. v. d. Berg (Krimpen a. d. Lek); van aank. betontechnicus door: A. v. Bodegom (Spijkemsse) van electrotechnisch hulpmonteur door: W. Nieu- wenkamp; van electromonteur door: J. T. Cool- sma; G. G. Ferwerda en G. Noteboom en M. Kroos (Vlaardingen-Amb.van aank. electro techn'. teekenaar door M. Kroos fVlaardingen- Ambacht en G. G. Ferwerda; van electrotechni- cus door: H. Bak; C. uit den Bogaert en L. Klei man; van electrotechn. teekenaar door: J, J. Ripke (Maassluis) en C. Kleiman; van electro- technicus (ing.) door: S. F. Coolsma; van vlieg- tuigbouwkundinge door: D. H. Leyding (Schie dam) en P. G. Morel (Schiebroek) W. J. Rijssel en J. Stolk; van ass. machinist door: J. v. Lee ningen (Vlaardingen)van landmachinist door: P. de Haas (Maassluis); W. Houdijk (Vlaardin- gen-Amb.) en M. Janssen te Schiedam; van aank. machineteekenaar door: A. Akkerman (Vlaardingen), W. Houdijk (Vlaardingen-Amb.) en Th. J. de Jager (Schiedam); van ass. werk- tuigk. werkmeester en machineteekenaar door C. F. Flanderijn en A. M. Hoekstra; van werlt- tuigk. constructeur (ing.) beide met lot door-, H. C. Duyts en C. den Buurman (beide te 's Gra- venhage)van automobielhulpmonleur door D. W. Simons (Vlaardingen); J. J. Felix; P. W. van Hulst; S. Seykens en R. J. M. Wolfs'; van automobielteehnicus door J. de Ligt; De candidaten achter wier naam geen plaats naam vermeld staat, wonen te Rotterdam. ROTTERDAM, 4 Juli (Gem. H.B.S. voor meisjes): Geslaagd de dames A. M. Beetstra.; G. C. M. Mörzer Bruyns; J. E. Daubanton; H. G. C. Edens; M. A. J. Eerland, MEM van Es; W J. Geerling; J. Ha.nse!man; M. Haze; M. F. Hol leman; J. C. Kerstem&n; S. W. de Klerk; B. van der Kolf; A Koster; H. Stenfert Kroese; E. Krol; J. Meijer A. N. J. van Os; M. van Peskl; M. SchravesandeJ. F. M. Soer; B. Spanjerft Afgewezen 3 Aan het einde van de Molenlaan geraakte vannacht een auto in brand, toebehoorende aan den heer K. H. W-. Gehlmann, wonende in de Molenlaan. Het was half twee toen de heer G. in zjjn auto gezeten, naar huis reed, doch in de bocht van de Lefêvre de Montignylaan sloeg de motor af en was de wagen niet meer in beweging te brengen. De heer G. stapte uit, ging naar huis en liet zijn wagen staan. Hij had zich reeds te bed gegeven, toen hij door de politie werd opgebeld- met de mededee- ling dat zijn auto in brand stond. Anderen hadden den brandenden wagen ook reeds op gemerkt en de brandweer gewaarschuwd, zoo dat gasten van spuit 1, onder leiding van den opperbrandmeester Hueck, den brand hebben gebluscht. De wagen is uitgebrand en was niet verzekerd. CRISIS-COMÏTé Benoemd zijn tot secretaris en penning meester van het crisiscomité B, respectieve lijk de heeren L. Wasbeek en W. J. Bouw man. NIEUWE VOORSCHRIFTEN BEVOLKING GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Verkade, Boschlaan 28, rijwielplaatje: Politiebureau, leerboek, 2 cein tuurs, huissleutel, portemonnaie met inhoud; Peeman, de Wetstraat 8, bankbiljet; Emma- straat 70-2, ceintuur; Borsboom, van Riebeek- straat 6, zwemband; Buit, Schoutstraat 16, damesparapluie; Tulpstraat 13, VI. Ambacht, sigarenaansteker; Kethelweg 3, VI. Amb., sleutel; Dahliastraat 12, VI. Amb., rijwiel- plaatje. LEVERING HOOI. Bij de Vrijdagmiddag ten ,Sta.dhuize ge houden aanbesteding voor de levering van 12000 k.g. paardenhooi ten dienste van de gemeen tere iimging, werden ingeleverd vier biljetten, n.l. van E. Koek, te Sleewijk 12.07; J. de Bruin te Giesendam 12,48; A.-Wijn gaarden te Giesendam 13; J. de Ruiter te Hardinxveld 15, alles per 1000 k.g. Gunrfing aangehouden. GESLAAGD. De heer D. A. van den Berg, alhier, slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het candidaatsexamen voor electrotechnisch ingenieur. Mej. N. Verboon te VI. Ambacht, slaagde te Rotterdam voor de acte onderwijzeres. Voor het eindexamen aan het Gymnasium te Schiedam slaagde o.a. voor groep A mej. M. A. Dorsman alhier. BOTSING. Donderdagavond reed A. van L., wonende Stationsstraat alhier, met nog eenige wiel rijders op den Maassluisschen Dijk onder de gemeente Maasland, toen van den tegenover- gestelden kant de motorrijder S. uit Maas land aankwam. Deze reed tegen van L.' aan, met het gevolg, dat hij van de fiets buitelde en bleef liggen. Dr. Leegsma werd gewaar schuwd, die den man onderzocht, waarbij bleek, dat L. een gebroken arm had bekomen, terwijl zijn borstbeen beschadigd of gebro ken was. Na hem te hebben verbonden, heeft dr. Leegsma L. met zijn eigen auto naar huis gebracht. VOETBAL. V.F.C. speelde Donderdagavond vriend schappelijk tegen V.D.L. uit Maassluis en won met 54 van de gasten. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 29 Juni1 Juli. GEBOREN; Johanna, dochter van K. G. van der Windt en T. Wapenaar, Schollstr. 35 Jacoba, dochter van J. Wielaart en C. Schilder, Stationstraat 121 Hendrika J. A. dochter van P. Marcus en M. L. van Os, Wagnerstraat 78 Abraham, zoon van A. de Ridder en W. M. van der Vaart, K. Speel manstraat 45 Hermanus, zoon van H. van Dijk en C. C. Smith, Havenstraat 70. ONDERTROUWD: Coenraad C. Baden. 26 jaar, Djjklaan 13 en Maria H. van Dijk, 26 jaar, Dijklaan 43 Jelle Weima, 54 jaar, Pr. Hendrikstraat 84 en Barbera Kouwen- oord 43 jaar, Kortedijk 23 Jacob Schaper 26 jaar, Vettenoordstraat 1 en Maria de Bruijn 22 jaar, 9e Bierslootsteeg 6 Paulus Struijs 34 jaar, Callenburgstraat 77 en van der Pijl, 34 jaar, N. Beetsstraat 57 Pieter Hadde- man, 25 jaar, Vetteoordskade 173 en Petro- nella J. E. Hardonk 21 jaar, Oosthaven- kade 80 Josephus W. H. Luijten 23 jaar Mesdagstraat 2 en Elizabeth P. M. Vermaas, 21 jaar, Afrol 15 Martinus G. Wildeboer, 29 jaar, 2e Maasboschstraat 17 en Krijna Ver meer, 25 jaar, le Maasboschstraat 19 jaar. GEHUWD: Leendert de Pater 38 jaar en Adriana Ruisaard 29 jaar Comelis Goed- knegt, 24 jaar en Maria J. van der Schee, 23 jaar Engel Hollaar 33 jaar en Huberta van Rijn, 24 jaar. OVERLEDEN: Neeltje van der Weijden, 60 jaar, echtg. van J. Storm, Westhavenkade 18 Dirk van Dijk, 4 jaar, Potgieterstr. 75. BIJZONDERE WERKVERSCHAFFING VOOR JONGE WERKLOQZEN Vele jaren heeft het groote terrein, be grensd door Schiedamsche Dijk en Hooge- laan, van Linden van den Heuvellweg en Julianasing-el, bekend onder den naam van Sahara of „de steun", als een herinnering aan den oorlogstijd, toen dit terrein door werk- looze zeelieden en kuipers werd „aangelegd", braak gelegen, omdat de gemeente geen geld had het werk af 'te maken en omdat plannen voor bebouwing telkens schipbreuk leden. Totdat de nieuwe werkloosheid kwam en vooral voor de jongeren naar werkobjecten werd gezocht om hen voor demoralisatie te behoeden. In staat gesteld door de medewer king van het Rijk werd besloten, tot aanleg van sport- en speelvelden door jeugdige werk- loozen. Voor de Jeroen Bosch-tentoonstelling te Rotterdam. Gisteren is telegrafisch bericht ontvanger van den directeur van het Museum te Lissa bon, Don José de Figuereido, dat de Portu- geesche regeering besloten heeft het beroemde groote altaar van Jeroen Bosch, voorstellend de temptatie van den H. Antonius door Koning Manuel aan de Portugeesche natie gelegateerd, naar de tentoonstelling in Boy mans te sturen. Dit magistrale werk van een visonnaire ver beelding en een aangrijpende dramatiek, Is slechts één keer uitgeleend, en wel naar de téntoonstelling van Eyck tot Bruegel, welke het vorige jaar te Pary's gehouden werd. Deze gunstige beschikking van de Portu geesche regeering dankt het Museum mede aan den grooten steun van den Portugeeschen gezant Z. Exc. Francisco dos Santos Tavares te 's Gravenhage en dr. A. Loudon, den Ne- derlandschen Gezant te Lissabon. Waarscftijn- ljjk zal het kostbare altaar eerst eenige dagen na de opening van de tentoonstelling aanwe zig kunnen zijn. De verzameling van het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart aan het Haring vliet 68 te Rotterdam, werd gedurende de maand Juni bezocht door 1932 personen, ter wijl het aantal bibliotheekbezoekers 1102 be droeg. Uitgeleend werden 1105 boeken; 103 in lichtingen werden verstrekt. Ten behoeve van de verzameling werden de navolgende voorwerpen en modellen ont vangen: een metalen Schat's zelfremmend onderblok; een klein model stoommachine; een Dückers Patent meng-afsluiter en regel- afsluiter; een Baby Cyclone motortje voor proefvlieg- tuigen; een doorsnede model van een benzinemotor. Men deelt ons mede, dat voor de leden van de Sociëteit „Harmonie" in het a.s. seizoen de volgende uitvoeringen door het Concert gebouworkest zullen worden gegeven: Woensdag 28 Oct., Bruno Walter; 25 Nov. prof. W. Mengelberg; 20 Jan. en 10 Febr. '37 Ed. van Beinum; 10 Maart, Bruno Walter; 3 April, prof. W. Mengelberg. Tevens zal op 16 December voor de leden der Sociëteit een tooneelopvoering plaats heb ben in de groote zaal door het Rotterdamsch Hofstad-Tooneel, dir. Cor v. d. Lugt Melsert. Hoogstwaarschijnlijk zal op Zaterdagmid dag 3 April '37 een populaire matinée door het Amsterdamsehe orkest worden ge geven onder leiding van prof. W. Mengelberg. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 2 Juli. Diefstal. Een gevangenisstraf van 4 maanden heeft het O. M„ waargenomen door mr. C. J. V. Meischke geëiseht tegen de 49-jarige kamer- verhuursterM. Z. gedetineerd, die zich schul dig gemaakt had aan diefstal van twee bank biljetten van 100 ten nadeele van iemand, van wien zij bezoek had gekregen. Nadat de bestolene daarvan aangifte bij de politie ge daan had, was bij een huiszoeking het geld, verstopt in de keuken teruggevonden. Oplichting. De 30-jarige metselaar C. A. A., gedeti neerd. bekende zich op 16 April te hebben schuldig gemaakt aan oplichting. Verdachte had zich toen begeven naar den loodgieter F. A. Slingeland. Hy had hem verteld, dat hij uitvoerder van een bouwerk was en dat hij dringend behoefte had aan 10 kg. lood, dat hij hem binnen enkele dagen zou betalen. Slinge land had geloof geslagen aan zijn woorden en hem, verpakt in een gereedschaptasch 10 kg. lood meegegeven. Verdachte draafde er dadelijk mee naar een uitdrager, aan wien hij het verkocht. Tegen dezen verdachte, die reeds eerder met de justitie in aanraking was gekomen, eischte het O. M. 8 maanden ge vangenisstraf. Fietsendiefstal. Een gevangenisstraf van 6 maanden heeft het O. M. geëiseht tegen den 24-jarigen koop man G. V. uit Krimpen a.d. IJssel, die er van verdacht wordt in April te Krimpen a. d. Lek en te Nieuwerkerk a. d. IJssel twee fietsen te hebben weggenomen. Verdachte ontkende de diefstal, doch gaf toe de beide feitsen van een hem onbekende te hebben gekocht. Heling. Eenigen tjjd geleden hebben twee jonge mannen terecht gestaan, die op 18 October hebben ingebroken in de fabriek van J. A. Kusse aan de Meermansstraat en die daar een groot aantal naven en lantaarns van fiet sen hebben weggenomen. Het gestolene, dat een waarde had van ongeveer 1100 hadden zij voor 224 verkocht aan den 28-jarigen electro-monteur E. H. L. die zich nu wegens heling te verantwoorden heeft gehad. Ver dachte gaf toe de naven en lampen te hebben gekocht. Men had hem verteld, dat het smok kelwaar was en verdachte had er geloof aan gehecht. Hjj had het echter toch noodig ge vonden om het bedrag van de kwitantie, die hem na den koop verstrekt werd te verhoogen tot 400. Toen er gedelibereerd werd over den naam, waarmee de kwitantie geteekend moest worden, zou verdachte gezegd hebben: Zet er maar Jansen onder. Het O. M. achtte het ten laste gelegde be wezen en eischte 100 boete subs. 40 dagen hechtenis. Uitspraken 9 Juli. Uitspraken. De verdwenen juweelen. Overeenkomstig den eisch van het O.M. heeft de rechtbank den Haagschen jurist, mr. H. A. L. E.; die terecht gestaan had wegens poging tot oplichting, vrijgesproken. In December van 1934 is verdachte op een reisje naar Brussel en Parijs eén zakje met juweelen kwijtgeraakt. De juweelen waren voor ƒ20.600 bij een Engelsehe maatschappij verzekerd en verdachte deed dus aangifte van de vermissing en declareerde uitbetaling van de varzekeringssom. De verzekeringsmaaschappij vond de zaak al dadelijk eenigszins verdacht. Zij zond par ticuliere detectives naar Brussel en Parijs, doch deze vermochten niet klaarheid te bren gen. Toen volgde aangifte bij de politie en als een gevolg van het door deze ingestelde onderzoek heeft mr. E; zich terzake van poging tot oplichting te verantwoorden ge had. De eerste behandeling van de zaak was op 21 Mei van het vorig jaar. Toen is de be handeling geschorst moeten worden, omdat de rechtbank het noodig vond nog eenige getuigen, o.w. spoorwegambtenaren uit Pa rijs té hooren. Bij de tweede behandeling vorderde de officier aanhouding voor onbepaal- den tijd, doch de rechtbank zond de zaak terug naar- de instructie en gelastte de in vrijheidsstelling van verdachte, die ruim vier maanden in preventieve hechtenis had door gebracht. Bij de hernieuwde behandeling, veertien dagen geleden, heeft de officier vrij spraak geëiseht, omdat er niet voldoende aanwijzingen waren om tot den schuld van verdachte te kunnen concludeeren. De rechtbank heeft verder veroordeeld^ W. F. H. S., 35 Jaar, slager te IJssel- monde, wegens het aan zijn onvoorzichtig rij den te wjjten hebben, dat de door hem be stuurde auto in aanrijding was gekomen met den tuinder K. Huizer, tengevolge waar van deze lichamelijk letsel had bekomen, tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis, met in trekking van het rijbewijs voor 6 maanden, benevens toewijzing van de civiele vordering ten bedrage van 51.80. F. van H„ 43 jaar, melkbezorger, wegens verduistering, tot 3 maanden gevangenis straf, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. J. A. S., 39 jaar, koopman en D. van Z 37 jaar stoker, recidivist, beiden gedetineerd, wegens het namaken en uitgeven van valsche rijksdaalders, tot resp. 2 jaren gevangenis straf met aftrek van de preventieve hech tenis en 2 jaren en 6 maanden gevangenis straf. J. J. B., 46 jaar visscher en W. H. 30 jaar zonder beroep, beiden gedetineerd, wegens resp. diefstal van 1300 ten nadeele van een buitenman en gelegenheid geven tot het ple gen van dien diefstal, tot resp. 2 en 1 jaar gevangeniss traf L. G. 32 jaar, zonder beroep, gedetineerd wegens het als souteneur voordeel trekken uit de ontucht van een vrouw, tot 3 dagen hechtenis, benevens opzending naar een rijks werkinrichting voor den tijd van 1 jaar. A. W. L. 22 jaar, koperslager en J. M. P., 22 jaar schoenmaker, beiden recidivist en ge detineerd, wegens poging tot diefstal zij hadden ingebroken in het Schiedamsche raadhuis tot 1 jaar en 3 maanden gevan genisstraf, met aftrek der preventieve hech tenis. P. A., 25 jaar varensgezel, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van twee pak ken met manufacturen uit een bagagewagen van de R.T.M. te Barendrecht, tot 1 jaar gevangenisstraf. H. H. A. C., 27 jaar chauffeur, gedetineerd uit anderen hoofde, wegens poging tot dood slag verdachte had te Hillegersberg met een auto waarin hij smokkelmargarine ver voerde, op een agent van politie ingereden, die zich op den rijweg had geplaatst, ten einde verdachte te noodzaken om te stoppen, met het gevolg, dat de agent zich slechts door ijlings op zij te springen het veege lijf kon redden tot 1 jaar gevangenisstraf. H. S., 34 jaar, mechanicien uit Keulen, ge detineerd, wegens medeplichtigheid aan het gebruik maken van een vervalschte reispas tot 10 weken gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. A. S.M., 33 jaar, echtgenoote van den vorige verdachte, wegens het gebruikmaken van een vervalschte reispas, tot 2 weken ge vangenisstraf. N. de N., 54 jaar, colporteur-bakker, we gens yalschheid in geschrifte verdachte had vele aanvraagormulieren voor verzeke ringen valschelyk onderteekend en wegens verduistering van twee bedragen van ƒ200, welke twee personen, die bij verdachte als incasseerder in dienst waren gekomen, als borgstelling hadden gestort, tot 1 jaar ge vangenisstraf. De vordering tot gevangen neming werd afgewezen. M. L., 46 jaar handelsbediende, wegens steunfraude, tot 1 maand gevangenisstraf. B. den O., 44 jaar, havenarbeider, wegens bedreiging met doodslag van zijn dochter, tot 4 maanden gevangenisstraf. A. de B., 58 jaar magnétiseur, wegens een zedendelict, tot 1 jaar gevangenisstraf, W. H. v. d. M., 38 jaar vertegenwoordiger te Valkenburg, wegens meineed afgelegd in een echtscheidingsprocedure, tot 6 maanden gevangenisstraf. Aangiften van 3 Juli 1936. BEVALLENP. A. Klöne geb. Lagendijk d. A. Siendera geb. de Rooi) d. L. J. Spoor maker geb. Drinkwaard z. P. G. Gapel geb. Visbeen z. J. G. Le Comyte geb. Groene- wegen z. A C. Kalis geb. Verhoeve d. S. A. C. M. Snoek geb. van Mastrigt d. J. A. Speksnijder geb. Ros d. N. Gajema geb. van Nieuwpoort d. A. C. Lodder geb. Lolkus z. D. GroeneWeg geb. Westerwaal z. G. Gloudemans geb. Botiwens z. C. Verhoeven geb. Spek z. A. C. Nijman geb. Temmerman z. en d. M. A. van Leerdam geb. Nagelkerken z. P. G. Bierhuizen geb. de Leeuw z. A. v. d. Berg geb. v. d. Sluis d. H. F. Lebbink geb. Eenig d. K. A. H. v. d. Vaart geb. van As z. J. H. Huisman geb. Hovinga z. A. C Bosschieter geb. Uittenbogaart d. J. v. d. Perk geb. van Dijk d. C. M. van Zomeren geb. Bohnen d. C. E. Bouhuijs geb. Gerbers d. PA. Wemmers geb. van Berkel d. T. Bravenboer geb. 't Hooft d. J. Hol geb. Visser 2. A. Talen geb. Salomons z. OVERLEDEN: W. C. Braber m. van W. Dwars- waard 35 j. M. v. d. Maas vr. van M. Stad 45 j. P, Spier wedr. van E. Haas 77 J. A. Kiekens d. 5 m. M. Philippa m. van C. M. de Groot 65 j. T. Broerse vr. van VV. J. Holkers 67 j. J. Olree wede. van G. Schild- kamp 85 j. J. Abrahams d. 3 d. Voorts als levenloos aangegeven F. Nabermau geb. Eenkhoorn z. ROTTERDAM, 3 Juli. Geslaagd voor het doctoraal examen in de handelswetenschap de heeren H. W. Haanstra, J. Los, A. C. Spoel, Th. L. M. v. Lottum, J. P. Bosch, J. v. d Boon en jhr. L. C. M. v. d. Bosch. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. ETTEN, 3 Juli. R. K. Kweekschool voor onderwijzeressen, geslaagd mej. S. M. van Koelen, alhier. TECHNISCHE HOOCxESCHOOL. DELFT, 3 Juli. Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap, na verdediging van een proefschrift „Het ontstaan van asfalt-bi tumen" en van stellingen, de heer D. Thöenes scheik. ing. geb. alhier. DELFT, 3 Juli. Geslaagd voor eand. .examen voor electrotechn. ing. de heer J. Fransen» B. en W. herinneren de bevolking aan haar verplichtingen, omschreven in het besluit bevolkingsboekhouding. Wij ontleenen eraan: dat aangifte van vertrek uit of van verhui zing binnen de gemeente, mondeling of schrif telijk moet geschieden op den dag van or uiterlijk vyf dagen na het vertrek of adres wijzigingen dat voor persoonlijke aanmelding en voor mondelinge aangifte gelegenheid zaï worden gegeven op werkdagen van 9 tot en met 2 uur (uitgezonderd des Zaterdags na 12.30 uur) bij de afdeeling bevolking der ge meente-secretarie Hoogstraat 1. DRANKMISBRUIK Donderdagmiddag bevonden zich een paar scharenslijpers, zonder vaste woonplaats, met hun wagentje in het plantsoen. De politie be merkte, dat de 2 heeren onder invloed wa ren van sterken drank; zij werden met be hulp van eenige burgers medegenomen naar het politiebureau. Vrijdagmorgen was de al cohol zoodanig uitgewerkt, dat zij op vrije voeten konden worden gesteld met een „te goed" in het vooruitzicht. LAMP VERNIELD Een vrachtauto van den heer U. uit VUst heeft in de Lopikerstraat een hanglamp van het electrisch licht vernield. De heer U. zal de schade vergoeden. VEILTNGVEREENIGING Op de veiling, gehouden op 1 Juli gingen de Meikersen I 611 cent; idem II 35 cent zwarte kersen 811 cent; aardbeien 912 cent, alles per pond. Peulen 46 cent, dop erwten 47 cent; vroegere aardappelen 57 cent, alles per K.G. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. A. Brink 26 j. en J. P. Prins 23 j. GEHUWD; E. Bennink 26 j. en C. M. Wisz- meijer 20 j. OVERLEDEN: A. J. de Gruijter 18 j. In September 1935 werd aangevangen met 20 jeugdige werkloozen van 1424 jaar, welk getal later groeide tot 90. Deze jongelui werk ten onder twee leiders en ontvingen voor hun arbeid een vergoeding meer bedoeld als zakgeld van 1,25 tot 2 per week, be nevens werkkleedtng. Begonnen iwerd met deverbetering van den van Linden-van den Heuvellweg en de uitdieping van den eersten vijver, waarbij men den uitkomenden grond kon benutten voor egalisatie en ophooging van de terreinen. Ook het gedeelte van het Hof nabjj de Gas fabriek werd verbeterd; gazons aangelegd en paden verhard. Door den plantsoenendienst werden heesters en boomen geplant. Thans is dit zooverre gereed gekomen, dat hedenmiddag het eerste gedeelte geopend kon worden. Door de cursisten zijn houten, ge schilderde banken gemaakt, die reeds zijn geplaatst. Op het eerste speelveld, nabij deTl van Linden-van den Heuvellweg en den eer sten vijver worden schommels, wippen, draai molen en zweefmolen geplaatst, eveneens door de werkloozen-eursisten vervaardigd. Da waterpartij heeft denzelfden vorm behoudeh als in het oorspronkelijke plan, maar zal wor den uitgediept en verbreed. Verschillende paden moeten nog worden aangelegd; in het midden in cirkelvorm, loopende mot brugjes over de waterpartij. Tusschen-de vleugels van de waterpartij komen vier speelvelden, of, zoo het zwembad-plan doorgaat, drie speelvelden en een zwembad, dat bij den Julianasingel zal komen. Gelijk reeds gemeld, zal de Juliana singel thans onder profiel worden gebracht, welk werk is gegund aan den heer Th. Wer ner, alhier. Het benoodigde zand wordt langs de Hoogelaan afgegraven, zoodat deze laan weer in den oorspronkelijken toestand wordt teruggebracht. Zoo zal dus eens op deze woestenij, welke plm. 20 jaar braak heeft gelegen, een fraai geheel verrijzen, met park, plantsoen, speel velden enz. als een herinnering aan deze ty- den, dat de jeugdige werkloozen hun ge dwongen vrijen tijd, op nuttige wijze besteden a Father Coughlin als een ivig tusschen de partijen. De republikeinen hebben hun conventie te Cleveland gehouden en er Landon gekozen, om in November tegen de New Deal storm te loopen. In de millioenenstad Philadelphia hielden de democraten hun conventie en ze kozen bij acclamatie Roosevelt wederom als hun candidaat. Dit is zoo de gewoonte. Men geeft een president in functie altijd een kans op een tweeden termijn. Slechts een enkeling heeft deze kans niet aanvaard, zooals Coo- lidge. Landon kon ondanks de groote meerder heid, waardoor hij tot. candidaat gekozen werd, niet op een benoeming met algemeene stemmen bogen. Enkele staten hielden aan hun eigen man vast. Roosevelt wist alle stem men op zich te vereenigen, omdat zijn groot ste tegenstanders van de conventie zijn weg gebleven. Alfred Smith, leider van de oppo sitie in de democratische partij, was met zijn geestverwanten afwezig. Hij volstond met een brief, waarin hij zijn bezwaren tegen de tot dusver gevolgde financieele en economi sche politiek uiteenzette. Roosevelt en Landon zullen dus in Novem ber tegenover elkander staan. En allebei krij gen ze een partij achter zich, die een duch tige reorganisatie heeft ondergaan. Deze re organisatie is wel het sterkst en grondigst bij de republikeinen, waar de befaamde Old Guard plaats heeft moeten maken voor vrij wel onbekende jongeren. De oude garde ver koos niet te sterven en gaf zich daarom over, verrast door de energie, waarmee de jongeren naar voren drongen. De 48-jarlge Landon was de keuze van al wat zich jong voelt in de rijen der republi keinen. Tachtig procent der afgevaardigden op de Clevelandsche conventie waren nieuwe lingen. En ze hebben zonder pardon de oude heeren op zijde geschoven. Lieden met een heele reeks dienstjaren in de leiding der par tij moesten voor betrekkelijk jonge broekjes het veld ruimen. Zelfs de voorzitter van het partijbestuur was niet veilig voor de vloed golf der jeugd. In zijn plaats kwam de jeug dige John Hamilton, de man, aan wiens han dige propaganda Landon in niet geringe mate zijn candidatuur dankt. John Hamilton zal in de komende verkiezingen zijn krachten kunnen meten met Aloysius Farley, den lei der van de verkiezingscampagne der demo craten. Tegelijkertijd met de verjongingskuur on derging de republikeinsohe partij een merk waardige verschuiving van hét centrum, dat van het Oosten, langs de Atlantische kust, met als bolwerken Chicago en New York, naar de z.g. prairiestaten rolde. Daar is de reactie begonnen tegen den geest van neer slachtigheid, ontstaan na de verpletterende nederlagen van 1932 en 1934. In 1932 was de verkiezing voor het presidentschap de eerste kock-out. In 1934 hadden deverkiezingen voor den senaat en het gouverneurschap der staten hetzelfde aspect. Optimistische republikeinen zijn er nu van overtuigd, dat door deze verschuiving de partij zich aan den greep van Wallstreet en derzelfder kopstukken heeft ontworteld en aldus nader is gekomen tot den kleinen man, voor wien de Grand Old Party veelal een machtsinstrument der Big Business is ge weest en nog ls. Aldus extra versterkt, ziet men de toe komst met opgewekt gemoed tegemoet, al hoewel velen er van overtuigd zijn, dat pas in 1940 op een overwinning kan worden ge rekend. De a.s. verkiezingen zien zeslechts als een oefengevecht met het monster, ge naamd New Deal. Mainstreet heeft over Wallstreet gezege vierd. Welke gevolgen deze overwinning voor de G.O.P., maar vooral voor de Amerikaan sche politieke situatie in het algemeen heb ben zal, valt nog niet te overzien. Wel kan geconstateerd worden, hoe zich hier een his torische ontwikkeling steeds verder voltrekt. Allengs meer accentueeren zich de verschil len tusschen de groote Amerikaansche volks groepen en de ideologieën, waarop die steu nen. Terwijl Alfred Smith met zijn Liberty League de Big Business in de democratische partij tot een duidelijk te onderschelden groe peering maakte, trachten nu de woordvoer ders van kleinen man en middenstanders in het kader der G.O.P- de Big Business te iso- leeren en eventueel uit te werpen. Dit zijn twee frappeerende symptomen. Er Bij de officieele opening in tegenwoordig heid van autoriteiten en genoódigden, 'be nevens een talrijk publiek werd allereerst het woord gevoerd door den heer A. van Rijn, wet houder van Sociale aangeleegnheden en voor zitter der commissie voor deze werkverschaf fing, die de jeugdige werkloozen prees om het geen zij hier tot stand hadden gebracht. De jongeren hebben hier getoond, nog voldoende wilskracht te bezitten, om zich over alle wer kingen van afbrekenden aard te kunnen heen- zetten. Door deze houding hebben zij de ach ting van de heele burgerij verworven. Spr. bracht tenslotte dank aan de jongens en hulde aan de leiders en den dienst der plantsoenen. De heer P. van Rijn, leider der werkloozen- cursusaen, gaf eenige technische mededeelin- gen. In September 1935 werd begonnen met de eerste groep jongens. De maand Septem ber ging been met het maken der werkkeet, het plaatsen van een afrastering, uitmeten en uittellen. Daarna werd met plm. 60 jongens onder leiding van den heer van Vliet goed aangepakt. In December was het aantal deel nemers ongeveer 90. Een tweede leider was noodig, waarvoor benoemd werd de heer Koud- Staal. Vele moeilijkheden waren te overwin nen. Vooral het uitgraven van den vijver, welk werk in de wintermaanden viel, bleek 'n kolossaal karwei. Uit deze vijver is plm. 7000 M3. grond gekomen. In totaal werd plm. 10.000 M3. grond uit het terrein op het ter rein verwerkt. Een 12 a 1300 M3. zand ls afgegraven en verwerkt. Voor de Wegen werd een vlijlaag van 3" brikken gelegd, totaal ca. 4000 M2. Daarover werd 325 MS. geklopt puin en 300 M3. koolasch gebracht. In het eerste speelveld werden plm. 1200 draineerbuisjes gelegd. En dat alles 'ia plm. 800 werkuren met gemiddeld 75: jongens, welke' voor byna zijn echter nog tal van andere. Er is immers hier en daar de yraag opgeworpen, of het niet mogelijk zou zijn, den republikeinsclien can didaat een democraat als „running mate" voor het vice-presidentschap te geven. Ver der wordt de drang tot het vormen van nieuwe partijen steeds sterker. De socialisten hebben hun organisatie geconsolideerd, diverse be wegingen als het Townsendisme en de actie voor sociale rechtvaardigheid van Father Coughlin nemen steeds vaster vormen aan en zijn er immer meer op uit, zich als een po- litieken factor te doen gelden. Wat Father Coughlin aangaat, de radio-priester heeft zijn steun zoowel aan Roosevelt als aan Landon ontzegd. Voor partij-vorming voelt hij nog niets. Voorloopig wil hij een eventueelen der den candidaat steunen. Natuurlijk niet den socialistischen, die volgens de traditie even eens zal worden gesteld en volgens dezelfde traditie weer op een overduidelijke minder heid zal kunnen rekenen. De tendens van een en ander is inmiddels die van een hergroepeering, vaag nog en on zeker, als gevolg van de slechts langzaam voortschrijdende nieuwe orienteering der volksmassa's, echter onmiskenbaar en vol onverwachte mogelijkheden. De min of meer politieke beweging, wier karakter het best te onderkennen valt is de actie van Father Coughlin. Deze draagt een uitgesproken democratisch cachet, geba seerd als ze is op de Pauselijke encyclieken. Tevens dringt ze krachtig in een richting naar een precieser omlijning van sociale programma's, iets waarvan de twee groote partijen zich tot dusver tamelijk afzijdig heb ben gehouden. In de praetijk ontloopen ze elkander niet veel,democraten en republi keinen en Landon kon dan ook gerust zeg gen, eventueel het goede van de New Deal te zullen overnemen. De praetijk, zooals deze zich echter met den dag nadrukkelijker op dringt, dwingt tot een positie nemen ten aan zien van fundamenteele vraagstukken. Verjonging bij de republikeinen, scheuring bij de democraten, ze duiden beide op een crisis in de Amerikaansche politiek. Genera ties lang kon deze vrijwel constant blijven. Het maakte weinig uit, wie er in het Witte Huis zetelde. Thans evenwel zijn er machten werkzaam, die op een geheel nieuwen toe stand aansturen. Verjonging en scheuring en nieuwe partijen zijn verschijnselen, volkomen passend in het raam van een zich inwendig vernieuwend en veranderend Amerika. Father Coughlin is in dit proces onder de per soonlijkheden, wier invloed het duidelijkst aan den dag treedt, ongetwijfeld de meest dyna mische en tevens de voor ons belangrijkste. In hem toch manifesteert zich het verlangen der Amerikaansche Katholieken, om langs den weg eener groote organisatie hun aandeel in de dingen der naaste toekomst te hebben. Historie èn traditie, mitsgaders de plaatselijke omstandigheden verzetten zich tegen een par tijvorming op Katholieken grondslag. De Amerikaansche Katholieken zijn hiervoor nog niet rijp. De Vereenigde Staten ztjn er eveii- min rijp voor. Maar het verlangen, de eigen beginselen uit te dragen en de wensch, de Amerikaansche samenleving In te richten volgens de Katho lieke leer, zijn sterk genoeg, om tallooze Ka tholieken achter den radio-prieater te scharen. Deze bevindt zich feitelijk tot zijn eigen ver bazing aan het hoofd van een beweging, wier omvang hij zich enkele jaren geleden niet be wust was. Deze beweging omvat minstens tien millioen sympathiseerenden en zoo ze niet in de breedte groeit, haar groei naar de diepte is evident. Enkele maanden geleden heeft Father Coughlin een weekblad opge richt, dat hij naar zijn beweging „Social Jus tice"' noemde. Dit weekblad, dat geen adver tenties opneemt, bereikte al direct een op laag van een half millioen exemplaren. Father Coughlin is hoofdredacteur. De radio-priester sprak reeds als zijn mee ning uit, dat een derde partij onvermijdelijk is. Of hij hierin een rol zal spelen, dient te worden afgewacht. Voorloopig hangt deze derde partij nog in de lucht. Maar zijn „Union for Social Justice" heeft haar hoofdkwartier van Detroit naar New York verplaatst, van waar Father Coughlin deze maand beginnen zal met radioredevoeringen over een net, dat heel de Vereenigde Staten bestrijkt. Zoo kunnen de komende maanden nog ver rassingen brengen. En het heeft er den schijn van, alsof een lawine zich langzaam maar zeker in beweging zet. Misschien, dat 1940 pas het beslissende jaar zal zijn. Intusschen op een andere manier dan de republikeinen denken. Hoe dit ook zt). de politieke ontwikkeling ln Amerika biedt een ongemeen boeiend schouwspel. C. H. 100 pet. nooit iets met grondwerk uitstaand® hadden. Alles is met eigen kracl en gedaan, behalve de beplanting, welke door den dien3t der plantsoenen werd verricht. Spr. hoopte op een juist en ordelijk gebruik van het ter rein door' het publiek, waardoor het werk gewaardeerd zou worden. Do burgemeester sprak de jongelui toog eens hartelijk toe, deed nog eens een beroep op het publiek, om het werk te ontzien en hoopte, dat de jongelui op dezelfde wijze met evenveel animo zouden voortgaan. Hierna knipte spr. het lint door, dat over het woord „Welkom" het pad was aangebracht en werd het terrein geopend verklaard. Naar wjj vernemen zal Z.H. Exc. Mgr. J- P. Huibers op Zondag 5 Juli in de St. Bavo kathe draal te Haarlem voor de Graal een Pontifi caal Lof celebreeren en daarbij een toespraak houden tot de leidsters en leden. Belangstellenden hebben toegang de ka thedraal, maar worden verzocht niet eerder naar binnen te gaan, dan nadat de geheele Graalgroep binnen is. Naar wij van bevoegde zijde vernemen. 'a het voorstel der reeders bij de visschers niet gunstig ontvangen, zoodat verwacht wordt, dat het verworpen zal worden en de staking nog niet ten einde is. Hedenmiddag zou het hoofdbestuur van den oentralen bond met de leden een bespreking hebben. Het bestuur van den ehristeiyken bond, dat het contact mat zijn leden nog steeds niet heeft hersteld, zal geen vergadering beleggen, dooh *er circu laire zjjn meening uiteenzetten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2