DE GRAAL BIJEEN IN DE ST. BAVO. 1# t mm MAANDAG 6 JULI 1936 MAIL VERZENDING. SCHOONHOVEN. MAASSLUIS. VLAARDINGEN. HILLEGERSBERC. TOENEMING VAN TUBERCULOSE. Mgr. Huibers over verleden en toekomst. Moeilijkheden werden overwonnen, maar wij wachten ztvare dagen. VOORUIT ONDER DE SCHUTSE DER MOEDER VAN ALTIJDDUREN DEN BIJSTAND. f i -Óm, ~m*§ i NATIONALE WONINGRAAL. Actie voor goedkoope woningen. MOTORFIETS IN BOTSING MET AUTO. hangt van üw remmen ai Eerstvolgende verzendingen ion laatste bus lichtingen resp. laatste aanbieding aangetee- kende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rot terdam Ned. Indië: 8 Juli mail s.s. Poelau Laut v. Marseille gew. st. 4.-, agt. st. 7 Juli 20.-; idem nazendingen (alleen br. en bk.) gew. stu. 19.45, agt. st. 19.15; 8 Juli zeepost Marnix v. St. Alde- gonde v. Amsterdam 7 Juli gew. st. 23.-, agt. st. 7 Juli 20.-; 8 en 11 Juli luchtpost via Am sterdam— Bandoeng gew. st. 1.30, agt. st. v. dag 20.-; 8 en 11 Juli luchtpost via Londen— Singapore gew. st. 10.-, agt. st. 10.-; 8 Juli luchtpost via MedanBatavia gew. st. 19.45, agt. st. 19.15. Suriname: 9 Juli mail s.s. de la Salle via Bordeaux 10.- gew. st., 9.30 agt. st. Aruba, Bonaire, Curaqao: 9 Juli mail s. Bre men v. Southampton 10.30 gew. st., 10.- agt. st.; 9 Juli mail s. Bremen v. Cherbourg 20.30 gew. stukken, 20.- agt. st.10 Juli mail/zeepost s. Ve nezuela v. Amsterdam gew. st. 1.30, 9 Juli agt. st. 20.-. Saba, St. Eustatius, St. Martin: G Juli mail s. Bremen v. Southampton 10.30 gew. st., 10- agt. st.9 Juli mail s. Bremen v. Cherbourg 20.30 gew. st., 20.- agt. st.10 Juli mail s. Ve nezuela v. Amsterdam 1.30 gew. st., 9 Juli 20.- agt. st. Unie van Zuid-Afrika, Mozambique: 9 Juli s. Edinburgh Castle v. Southampton 21.40 gew. st., 20.- agt. st.9 JJuli luchtpost via Kaapstad— Durban 21.40 gew. St., 20.- agt. st. GEMEENTERAADSVERGADERING. De gemeenteraad kwam Vrijdagmiddag 2 uur in openbare vergadering bijeen. Aan wezig alle ledenvoorzitter de Burgemeester Bij de ingekomen stukken is o.a. een schrij ven van Ged. Staten, waarbij het besluit van den Gemeenteraad wordt goedgekeurd, om op de pensioenen van de oud-wethouders een tijdelijke korting toe te passen van 5 pet., ingaande 1934 en aangezien over dat jaar het volle pejisioenbedrag is uitgekeerd alsnog de korting te verhalen; zoomede een schrij ven van Ged. Staten waarin aan B. en W. wordt medegedeeld dat in beginsel geen be zwaar bestaat als object van werkverschaf fing de rioleering der stad, in beperkten zin. Het is de bedoeling dat o.a. gerioleerd zal worden het westelijk gedeelte van de stad met inbegrip van de demping van de Haven- sloot. Gerekend wordt op plm. 30.000 voor arbeidsloonen en plm. 40.000 voor materiaal. Laatstbedoeld bedrag zal voorloopig gefinan cierd worden uit het Werkfonds. De rekeningen van het gas-, electriciteit-, waterleiding- en veerbedrijf, dienst 1935 wor den z.h.st. goedgekeurd, evenals de rekening van het Ger. Weeshuis. Het voorstel van B. en W. inzake het ver- leenen van een bijdrage in de kosten van het industrie-laboratorium 60 per jaar) wordt, na eenige bespreking z.h.s. goedgekeurd, waarbij door B. en W. de bepaling ia ge maakt dat, in verband met de financieele moeilijkheden der gemeente, de bijdrage van 40 aan de gasstichting wordt ingetrokken. Thans komt in behandeling het voorstel van het raadslid, den heer P. J. v. Harmeien, in zake de vermakelijkheidsbelasting. Een lang durige discussie volgt hierop, waarbij door verschillende sprekers naar voren wordt ge bracht dat de plaatselijke vereenigingen groote moeite hebben om in stand te blijven en dat het dus voor deze vereenigingen van groot belang is vrijgesteld te worden van deze be lasting, terwijl de belasting voor vermake- fijkheden die van buiten de stad komen, de belasting zou kunnen worden verhoogd. Na dat het voorstel van B. en W. door den heer - Deèrenberg wordt verdedigd, komt het in 'stemming en wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen (tegen het voorstel van B. en W, stemden de heeren Peerbolte, Adriaens, de Groot, v. Harmeien en Woudenberg). Het voorstel van B. en W. betreffende de wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake toelating van kinderen uit andere ge meenten op de openb. lagere scholen, wordt z.h.s. aangenomen. Vervolgens komt in be handeling het schrijven van Ged. Staten, om trent een verlaging der jaarwedden van den Burgemeester, Secretaris, Ontvanger en Wet houders. Bij toepassing dezer verlaging zou dit zijn voor den Burgemeester 100, secre taris 100, ontvanger 50 en de beide wet houders 25. Na eenige bespreking wordt dit schrijven in stemming gebracht en aan genomen met 7 tegen 4 stemmen (tegen de heeren Adriaens, v. Harmeien, Peerbolte en de Groot). Bij de rondvraag verzoekt de heer Wouden berg op de Scheepmakershaven een steigertje te doen maken, met het oog op de vele bootjes die daar liggen en waarvoor aan de gemeente moet worden betaald, terwijl de eigenaars door de modder moeten baden om bij hun bootjes te komen. Ook brengt hij on der de aandacht, dat in de avonduren veel hinder wordt ondervonden van de vele fiets rijders, die met 4 en 5 naast elkaar rijen op de smalle havens. Hierna gaat de raad in ge heime zitting. GEVONDEN VOORWERPEN Als gevonden zijn aangegeven: een zilveren schakelarmband en een belastingmerk. BINNENGEKOMEN In de Vulcaanhaven is binnengekomen het s.s. Vredenburg, met 10121 ton erts. WATERPOLO. De uitslagen van de polo-wedstrijden, Vrij dagavond in de gele inrichting alhier gespeeld zijn als volgt: VZC'l—GPC 1 2—2; VZC 2— MZV 1 2-0; VZC 3—RZC '5 4—1. GEM. DIENST VAN MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Aan het verslag van den Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon alhier, over 't jaar 1935 ontleenen wij o.m. het volgende: Onderstandskosten. Aan bedeeling in geld werd in 1935 in totaal uitgegeven een bedrag van 86.522,58. Het totaal aantal der be deelden bedroeg in 1930: 190; in 1931: 275; in 1932: 291; in 1933 361; in 1934 365 en in 1935 382. Klompenverstrekking. In het verslagjaar werden aan schoolgaande kinderen van onder steunde werkloozen uitgereikt 10369 paar klompen. In 1934 bedroeg dit aantal 9130. Kerstgave. In 1935 werd aan alle onder steunden van de eerste afdeeling een Kerst- gave uitgereikt van 25 pet. Brandstoffenvoorziening. De bedeelden van onzen dienst (z.g. thuiszittende armen) ont vingen gedurende de wintermaanden beurte lings de eene week 1 H.L. cokes ter waarde van 65 ct., en de andere week een halve H.L. eierkolen ter waarde van 57^. De andere ge- steunden van afd. A werden ten aanzien van brandstofvoorziening op gelijken voet behan deld als de werklooze, die in de Rijkssteun regeling zijn opgenomen. Aan deze personen werd beurtelings de eéne week 1 H.L. cokes van 65 ct. en de andere week een bon voor brandstof ter waarde van 1,15 verstrekt. BRAND IN DE VUILNISBELT. De vuilnisbelt heeft gedeeltelijk in brand gestaan. Het vuur is met behulp van een motorspuitje van een tuinder gebluscht. Zooals bekend wordt het vuil voor een groot gedeelte verbrand. Zulks geschiedt op kleine oppervlakte. Het schijnt, dat het vuur verder is ingevreten waardoor de brand steeds erger werd. DE VIERING VAN KONINGINNEFEEST. Het Oranje-comité heeft met een flink aan tal afgevaardigden van diverse vereenigingen een vergadering gehouden ter bespreking van de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. Een commissie uit het bestuur deelde de plannen van het O. C. mede. Al raas bleek, dat de aanwezigen een wat meer uit- gebreiden feestdag wenschte. Er werden dan ook eenige punten ter sprake gebracht, welke het O. C. in zijn ledenvergadering naar voren zal brengen. Ook werd o.a. een grootsche zanghulde door het Oranje-comité voorge steld, met welk voorstel Ihet grootste ge deelte van de vergadering accoord kon gaan. De vertegenwoordigers van de bekende zangvereenigingen waren slecht te vinden om haar medewerking te geven en hielden meer vast aan een zangconcert. Het O. C. wilde echter een stemmigen zang', en dan massaal. Er zal alsnog getracht worden den zang doorgang te doen hebben, daar het op vele plaatsen altijd een goeden indruk maakt. Ten slotte werd naar voren gebracht dat alle vereenigingen zich geheel belangeloos moesten geven omdat het hier gaat om een uiten van Nationaal gevoel. In het bijzonder werd de aandacht op de muziekvereenigingen gevestigd, welke steeds een flink bedrag wenschen. Na nog enkele besprekingen werd de bij eenkomst gesloten met de opdracht om met meer vaste gegevens nogmaals bijeen te komen. JEUGDIGE DIEVEN. Sinds eenigen tijd hebben in onze gemeente regelmatig kleine diefstallen plaats uit pak huizen, opslagplaatsen enz. Aan de recherche is het nu gelukt op aanwijzingen een drietal jongens te arresteeren, zijnde v. O., V., en S. van 13 en 14 jaar. Zij maakten gebruik van een sleutel, welken zij uit eigen woning mede namen. Als zij iets te pakken hadden, ver stopten zij het en trachtte het later van de hand te doen. Het meerendeel der goederen is weer opgespoord. Ook straatschenderijen waren hun niet vreemd. Deze jongens zijn voorloopig bij de politie opgesloten. DE TAANSLOOT. De werkzaamheden aan de Taansloot langs de Fenacoliuslaan beginnen aardig te vorde ren. Voor een groot gedeelte is het riool reeds gelegen. Een en ander zal een groote ver betering worden, waar men dezen zomer nog plezier van zal hebben. VALSCHE GERUCHTEN. Alle geruchten als zou onze Burgemeester de gemeente verlaten, zijn uit de lucht ge grepen en zijn met het minst met de waarheid in overeenstemming. BURGERLIJKE STAND. BEVALLENE. M. de Vois geb. Mahieu d. G. Stilting geb. Schalkwijk d. S. M. Quik geb Haas d. ONDERTROUWD - en J. M. G. Echthuizen, 24, beiden alhier J. Ch. A. den Donker 32 j., Rotterdam en J. F. E. Matusche 25 j., alhier. GETROUWD: D. R(jnders 27 j. en D. M. van Kepen, 25 j., beiden alhier. Noodlottig gevolg van de crisis De Overijsselsche vereeniging tot bestrij ding der t.b.c. hield Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van mr. W. H. de Greve de algemeene jaarvergadering in de Buitensocië teit te Zwolle. Na opening door den voorzitter werd aan de orde gesteld het jaarverslag van de secre taresse, mej. E. H. Hengeveld, arts te Zwolle, uit welk verslag we het volgende memoreeren: In het algemeen overzicht van het afge- loopen jaar zijn weinig opwekkende mede- deelingen te doen, aangezien terwijl de werk zaamheden op de consultatiebureaux steeds toenemen, de beschikbare gelden verminderen. Voor de uitzending naar de sanatoria komen meer aanvragen in, aangezien in het Noorden van Overijssel meer ernstige gevallen met gezinsbesmetting gevonden worden, sinds de artsen en de bevolking op het platteland ver trouwen hebben gekregen in het onderzoek op de consultatiebureaux. Nu wegens de financieele moeilijkheden minder gelden beschikbaar komen voor uit zending naar sanatoria, zullen in 't vervolg de patiënten weer meer op ligtentverpleging zijn aangewezen. Het bezoek aan het consultatiebureau te Zwolle, waarvan arts H. Ubbens geneeskundig leider is, neemt steeds toe. Het aantal nieuwe patiënten bedroeg in 1935 1544. Het aantal her-onderzoeken bedroeg 2873. Het percen tage van de nieuw ingeschreven patiënten lij dende aan actieve t.b.c. bedroeg 18,4 ter wijl dit in 1934 17,3 was. De leider van het districtsconsultatiebureau te Enschede, arts B. van Delden, zeide in zijn rapport, dat het aantal zwaardere gevallen van long-t.b.c. stijgende is. Dit gel**- vooral voor het platteland en de kleinere plaatsen. De doorwerking van de hevige crisis, welke Twenthe teistert, schijnt hieraan de grootste oorzaak te zijn. In het afgeloopen jaar werd het bureau door 2090 personen uit de ver schillende omliggende plaatsen bezocht. Op 1 Januari 1936 stonden als lijders ingeschre ven 106 mannen, 130 vrouwen en 18 kinderen. Zoowel het jaarverslag als het financieel verslag werden onder dankzegging aan de beide functionarissen goedgekeurd. De periodiek aftredende penningmeester, de heer R. Bremer Jzn. uit Kampen, werd bij acclamatie herkozen. Tot afgevaardigden ter algemeene verga dering van de N.C.V. werden herkozen art E. H. Hengeveld, Zwolle; mr. W. H. de Greve, Zwolle; en mr. D. H. Kortenbout van der Sluis, Almelo. Het vertrek van Z. H. ExcMgr. Huibers uit de St. Bavo te Haarlem na afloop van het pontificale lof. DE Graal heeft gisteren te Haarlem een intiem, maar zeer diep ge meend feest gevierd, een feest dit maal, zonder dat duizenden belang stellenden ervoor op de been warén gekomen, een feest, dat nauwelijks onder de openbare aandacht viel en waarvan het hoogtepunt in alle geval voor het groote publiek verborgen bleef, omdat het in de kerk, in de Kathedraal gevierd werd, onder lei ding van den Bisschop. Ondanks zijn eenvoudige beslotenheid echter, was het wellicht hèt grootste feest, dat de Graal gevierd heeft, want de Graal ontving gistermiddag in de Kathedraal door middel van den persoon van den. Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers den Pausselijken zegen, den algeheelen zegen van den Paus voor haar leidsters, haar leden en voor al haar doelstellingen en daar mede ontving de Graal nogmaals de bezegeling van de volledige instem ming des Pausen met haar doel en werken, als onderdeel van de Katho lieke Actie. Er was waarlijk reden hier van een groot feest te spreken en het was vooral daarom zoo treffend, omdat men het vierde als een dankzegging aan Onze Lieve Vrouw van Altijddurenden Bijstand, de bijzondere be schermster van het Haarlemsche diocees en vooral in deze aangelegenheid ook van de Graal. Zooals gezegd, droeg het feest een intiem karakter en het zou in strijd zijn met de. be doelingen van de Graal-leiding, zoo wij hier veel gingen vertellen over de bijeenkomst, de de Graal gistermiddag hield in de groote hal van het gemeentelijk veilinggebouw te Haarlem. Genoeg zij het dan, dat daar uit alle deelen van het Haarlemsche de leden aanwezig wa ren. Alle steden en districten hadden hun ver tegenwoordigsters gezonden; uit sommige plaatsen waren er honderd, uit andere tien er waren ook andere plechtigheden op dezen Zondag, waarbij de Graal vertegenwoordigd moest zijn maar alles bijeengenomen, wa ren er toch wel een paar duizend. Graalleden te Haarlem bijeen. De meisjes werden er toe gesproken door de hoofdleidsters, er werd gezongen en dan werd een een groote stoet geformeerd, voorop een groep met vlaggen, achteraan wederom een groep met vlaggen, in het midden van den stoet in lange gelede ren, de leden, cadetten, leidsters, aspirant leden, zoo trok de veelkleurige stoet door den Hout, zwijgend, in fermen pas naar de Kathe draal, die tegen vier uur tot de laatste plaats gevuld was met Graalmeisjes. Pontificaal Lof. Voor den ingang der Kathedraal vormde zich een dubbel cordon van vaandels, de eere- wacht, waar tusschendoor Mgr. Huibers het voorportaal bereikte, toen hij om vier uur bij de kathedraal arriveerde. Ingehaald door ple baan J. Filbry en een schare priesters en koorknapen, schreed Mgr. door het midden schip der kerk naar het priesterkoor, waar hij eerst een korte aanbidding hield in de Sacramentskapel. Op zijn troon bekleedde Mgr. zich vervolgens voor het pontificaal Lof, dat hij celebreerde met assistentie van den Hoogeerw. Heer Plebaan J. Filbry en den zeereerw. heer directeur Vollaerts, directeur van de Graal, resp. als diaken en subdiaken. Het orgel werd door een Graallid bespeeld; de moeilijker gezangen werden uitgevoerd door een geschoold koortje van Graalleden, de populaire gezangen werden door alle meisjes gezongen, benevens door verdere be langstellende geloovigen, die de weinige nog opengebleven plaatsen in de Kathedraal vul den, terwijl velen een staanplaats voor lief moesten nemen. Toespraak mgr. Huibers. Halverwege werd het Lof onderbroken en betrad Z. H. Exc. met staf en mijter en gehuld in de gouden koorkap den preekstoel om er een toespraak te houden, onder den volgenden tekst, die ontleend is aan het Officie van de H. Maagd: „Vergun mij, dat ik U prijze, o allerzaligste Maagd. Geef mij kracht tegen Uwe vijanden".. Nu wij voor het eerst na het feest van Onze Lieve Vrouw van Altijddurend en Bij stand bijeen zijn om Maria's Lof te zingen, zoo sprak Mgr. Huibers ongeveer, zijn wij verheugd een zoo groot aantal leidsters en leden van de Graal te mogen begroeten. Im mers, #wij zijn hier gekomen om gezamenlijk hulde te brengen aan de Moeder Gods en Haar te danken voor wat zij voor ons bij Haar God- delijken Zoon verkregen heeft, ons te stellen onder Haar bescherming op den weg, dien ons moet voeren naar het eeuwig Geluk. Dankzegging past ons thans in de eerste plaats, want in onze dagen meer dan ooit is van het hoogste belang de zorg voor de op voeding en de voltooiing van de opvoeding. Niet alleen, omdat in onze dagen in het bij zonder de deugd van het meisje aan groote gevaren is bloot gesteld. Zeker, zij heeft meer dan anders kracht noodig en bescherming, want als het waar is, dat, volgens het woord van Petrus de duivel rond gaat als een bries- schende leeuw, dan begrijpen wij toch wel, dat dit in het bijzonder op onzen tijd van toepassing is en dat de duivel zijn blik vooral gericht houdt op het vrouwelijk geslacht om door de v.ouw de toekomst te kunnen bezit ten. Daarom alleen al is er reden tot groote bezorgdheid en waakzaamheid. Gij, meisjes, zult zijn de vrouwen en de moeders van een volgend geslacht. Als gij bedenkt welken in vloed uw eigen moeder op haar kinderen ge had heeft, dan kunt gij ook begrijpen, welken invloed de komende moeders op haar kinderen zullen hebben en op haar huisgezin. Die in vloed van de vrouw en de moeder op haar huisgezin is van onberekenbare waarde. Een goede en brave en heilige moeder is een schat, waarvoor wij nooit dankbaar genoeg kunnen zijn, zij is het kanaal, waardoor' Gods gaven tot ons komen. Daarom is het van zuik een uiterst groote belangrijkheid dat gg in uw jeugd wordt verzorgd en opgevoed tot moe ders, zooals de Moeder Gods uw voorbeeld is. Dat is het, wat ook voor den Bisschop van zoo veel beteekenis is. Met dankbaarheid mogen wij zeggen, dat onze onvergetelijke voorganger met scherpen en vooruitzienden biik het werk van de vrou welijke jeugdorganisatie heeft aangegrepen met alle kracht van zijn geestdriftige zjel en voor dit werk geen offers te groot heeft ge acht. Hij zocht naar den nieuwen vorm, dien hij aan dezen tak van jeugdverzorging moest geven en hrj heeft haar toevertrouwd aan de Vrouwen van Nazareth, die zich hebben toe gewijd aan dit werk, in navolging van De Vrouwe van Nazareth. Zoo ontstond de Graal, die ons met echte bewondering en grèoten eerbied heeft vervuld. Doch zooals bijna altoos geschiedt met een opkomende beweging ontstonden er moeilijk heden. Nog niet was de plant vast en sterk gevormd. Er werden offers gevraagd en zij werden gebracht en de moeilijkheden werden allengs" opgelost. Maar nog waren zij niet heelemaal overwonnen, of daar heeft God de schoone en ijverige ziel van onzen voorganger tot zich geroepen om uit te rusten in zijn eeuwige zaligheid. De moeilijkheden weggenomen. Ziedaar hoe ik, geroepen om den Bisschop- pelijken zetel te zetten, mijn eerste werk ge vonden heb in de Graal. Wij hebben het ge- heele Bisdom gesteld onder de hoede van Onze Lieve Vrouw van Altijddurenden Bij stand en in het bijzonder hebben wij gedacht aan het werk van de vrouwelijke jeugd. Ik weet, dat bij de Vrouwen van Nazareth Maria als moeder van Altijddurenden Bijstand steeds hoog vereerd is en dat er veel tot haar ge beden is om de bekroning van het werk te verkrijgen. En Maria heeft ons in haar moe derlijke goedheid den weg doen vinden. Zij heeft ons daarbij zooveel bereidwilligheid doen ontmoeten, dat de moeilijkheden spoedi ger dan wij hadden durven hopen waren weg genomen. Dat was een vreugde, de plant vastheid te kunnen gteven. Dat was een vreugde, te kun nen versterken hetgeen was opgebouwd. Dat t it. <vÊÈÊÊ - De aankomst der Graal-afdeelingen aan de St. Bavo te Haarlem. was een heerlijkheid, tn de hiërarchische orga nisatie van de Katholieke Actie, zooals de H. Vader de Paus, die voor heel de wereld wil, een eereplaats te mogen inruimen voor onze Hollandsche Graal. Wij konden zeggen: „H. Vader zie, Uw wenschen zijn in vervulling gegaan, hier in ons bisdom vindt men een vereeniging van jeugdige meisjes, duizenden, die z ich geschaard hebben om den staf van den bisschop.Zij zijn bereid, om U te volgen en al Uw wenschen trouw te vervullen". En zoo kwam, aldus Mgr., het heerlijke en onverge telijke, dat ik heb meegemaakt en dat gij allen hebt gelezen en meegeleefd; gij zijt er als het ware hg geweest, toen wij daar waren in het particulier vertrek van onzen H. Vader, onzen roemrijken regeerder. En toen ik heb gesproken over de Graal, toen schoten Zijn oogen vuur van liefde en vreugde, en toen uw Hoofdbestuur met den Directeur bij Hem mocht binnentreden, toen aarzelde Hij niet hun de hand op te leggen en te zeggen de woorden kwamen uit geheel Zgn hart dat Hij gaf Zijn zegen, Zijn grooten Pauselijken zegen voor de Vrouwen van Nazareth, voor haar Gezelschap en voor haar werk, voor de Graal met al haar leidsters en leden en toe komstige leden. Zoo werden zg gezegend door het Opperhoofd der Kerk, gezegend door den mond van den H. Vader, terwijl daar hun bis schop bij stond en hen mocht aanbevelen. Dat was een ontroerend oogenblik, dat wij niet zullen vergeten, waarvoor wg dankbaar mo gen zijn en waarvoor wij dan ook van harte danken onze Moeder Maria. De toekomst. Maar nu de toekomst. De toekomst zal onze dankbaarheid toonen. Wij gaan haar met een ontzaglijk vertrouwen tegemoet. Want waar de hulp van Moeder zoo duidelijk heeft gesproken in het begin, daar mogen wij ver trouwen, dat Zg het werk zal voortzetten. Maar niet denken, dat die toekomst zonder moeilijkheden zal zijn, integendeel, die blijven wij houden, dat is iets, dat het heele leven blijft. Strijden, dat moeten wg, en strijden zullen wg tot het einde toe. Als wg strijden met Gods hulp en Maria's bijstand, dan zul len wij overwinnen, daar kunnen we zeker van zijn. Och nietwaar, we weten het, in dezen tijd, er wordt aan alle kanten aangedrongen op bezuiniging, zelfs moeten hier en daar hui zen gesloten worden, maar zeg mg eens in welk huisgezin moet op het oogenblik: niet bezuinigd worden? Waar heeft men niet van de crisis te lijden? Och, het mooiste huis is tenslotte nog geen bewijs van een goede ver eeniging. Wij weten beter! Wij droomen wel graag van mooi, maar wij weten, het is ten slotte toch maar bijkomstig, het gaat om het innerlijke en vaak is uiterlijk verlies winst voor het innerlijk. Dat is iets mijn dierbare Graalleden, dat we dagelijks kunnen onder vinden. Ontdoet U van Iets, dat ge mooi, prach tig vindt; het kost moeite, maar ge onder vindt hoe de sterkte en kracht van Uw wil groeit, hoe ge innerlijk beter en grooter wordt. Zoo is het ook hiermee. Het zal misschien hier en daar door concentratie of hoe dan ook, gebeuren moeten, dat we een lief plekje moe ten opgeven, maar wij weten zeker, dat we daardoor sterker zullen worden en dat hetj onze kracht zal vergrooten. Zoo, mijn dierbare Graalleden, zal het gaan met iedere beweging, die God van plan is "groot te maken. De groeikracht 'komt van God. Zoo gaan wij nu vooruit, altoos vol ver trouwen met den zegen ons door den H. Vader geschonken, vertrouwend op den bijstand van Maria, die Haar kinderen nooit zal verlaten. Zoo zult gij U scharen achter de Vrouwen van Nazareth, zoo zullen de leden haar leidsters volgen'in de eenheid, in de groote en heerlijke eenheid van de Katholieke Actie. Katholieke Actie, het woord door den H. Vader zoo graag gebruikt, bestaat hierin, dat allen onder de schutse van den bisschop hem volgen en zijn woord zoo volmaakt mogelijk eensgezind uit voeren. Zoo zult gij zijn, ik mag het hier wel zeggen, als deze staf in mijn hand. De staf is niet alleen een sieraad, maar ook een sym bool. Daar steunt de bisschop op, maar hij kan hem ook bewegen; waarheen hij wil, daar gaat de staf. Zoo moet ook gij zijn. Op U moet de bisschop künnen steunen en gij moet zijn leiding volgen in alles. Hij steunt op U en gg op hem en de goede God zal met groote liefde op U nederzien. Zoo gaan wij ons werk weer voortzetten stralend en blij, niettegen staande alle moeilijkheden. Ik ben geweest bij het Paaschspel, dat enkele jaren geleden is opgevoerd en hoorde U de woorden zeggen uit de Navolging van Christus: ,,In het Kruis is heil, in het Kruis is zegen". Dat zijn geen woorden, maar dat zijn levende waarheden, dat ondervinden wij eiken dag. In moeilgk- heden moeten wij niet zien een achteruitgang, een teleurstelling, maar wg moeten den moed hebben te herhalen die woorden, die wij toen gezegd hebben in den stralenden zonneschijn, maar die wij moeten durven herhalen, ook als het donker en bewolkt is: „Aan het Kruis is ons heil". Dat is de echte geest. Zoo zul len wij er komen, vast en zeker. In gemeenschappelijk gebed, ik voor u en gij voor mg onder bescherming van de Moe der van Altijddurenden Bijstand, onder den ze gen Gods, zullen wij verder gaan en vertrou wen, dat onze beweging moge groeien in °e' tal en innerlijke kracht, en ge zult wezen een kern, de hoop van de toekomst en de glorie van ons. En nu zal ik U den Pauselijken zegen geven, dien de H. Vader ons gaf. Op uitnoodiging van mgr. Huibers knielden dan allen neer om den Pauselijken zegen te ontvangen. Plebaan Filbry deed voorlezing van het decreet, waarbij Z- H- Exc. krachtens Pauselijke volmacht den vollen aflaat verleende onder de gebruikelijke voorwaarden, de aan roepingen golfden onder de hooge gewelven van de Kathedraal en onder diepe stilte sprak mgr. Huibers met duidelijke stem den drie- voudigen Pauselijken zegen uit, plechtig mei de hand, waaraan de Bisschopsring glinster de, de drie kruisteekens over de gebogen hoofden van zooveel honderden meisjes ma kend. Daarna werd het Lof hervat en met des te grooter geestdrift weerklonken de gezan gen, bovenal het Salve Regina. Aan het einde van het Lof gaf mgr. Huibers den zegen met het Allerheiligste om vei volgens, gekleed in de cappa magna de Kathedraal te verlaten. Plechtig zegenend schreed de Bisschop tus- schen de rijen door. De vaandels, die tijdens het Lof de wanden van de Kathedraal hadden gestoffeerd, stonden weer aan den ingang opgesteld en neigden eerbiedig ten groet, ter wijl de Bisschop passeerde. Daarna werd in optocht de terugweg naar het veilinggeboüw aanvaard. Breeduit golfden de veelkleurige doeken van de Graal in de namiddagzon, fier klonk de stap der meisjes: de Graal, gezegend door den Opperherder, wist zich deelgenoot in de liefde des Pausen, puttig instrument in de groote Katholieke Actie. Het jaarlijksch congres van den Nationa- len Woningraad is Zaterdag te Leiden voort gezet. Het voorgestelde nieuwe huishoudelijk reglement werd z.h.st. aangenomen. Aan het bestuur werd opgedragen de noo- dige voorbereidingen te treffen voor de her denking van het 25-jarig jubileum van den Woningraad in 1938. Er zal een boekwerk verschijnen over den arbeid der woningbouw verenigingen in ons land. Een post van 3500 werd hiervoor op de begrooting uit getrokken. Aangehouden werd een voorstel van de woningbouwvereeniging Ons Streven te Goes, waarbij aan de regeering werd verzocht de woningbouwverenigingen een hoogere bij drage te verschaffen dan thans voor onder houd geschiedt. Hierna kwam in bespreking het rapport van de commissie voor de goedkoope woning. Ir. M. E. H. Tjaden, directeur van het ge meentelijk bouw- en woningtoezicht te Am sterdam en voorzitter van deze commissie, gaf een uiteenzetting ter inleiding van het rapport dezer commissie. De opdracht van de commissie lag niet zoozeer op het gebied van verbetering van de arbeiderswoning, zóoals die door den moder nen woningbouw reeds op ruime schaal tot stand gekomen is, doch meer in het bijzonder in het zoeken naar middelen voor de tot standkoming van een bereikbare woning ook voor de minder draagkrachtige arbeiders, waarbij dus voorop staat: een lage huur voor een voldoende woning; daaruit volgt dus, dat eventueel gestelde eischen het karakter van minimum eischen hebben Uit den aard der zaak kunnen de gegeven suggesties tot het verkrijgen van woningen van lage huur ook benut worden voor de arbeiderswoning in het algemeen. De resultaten, waartoe de commissie ge komen is, zijn deels van negatieven, deels van positieven aard. Zoo meent zij, dat een lage huur niet verkregen mag worden door vermindering van de kwaliteit der woning; dus niet door het invoeren van een vijfde woonlaag; niet door vermindering van de woonruimte; in dit verband wordt gewaar schuwd tegen het gevaar, dat gelegen is in het gebruik van klapbedden of het gemeen schappelijk gebruik van ruimten, als dit ten koste zou gaan van de minimum eischen, die de commissie noodig oordeelt voor elk der onderdeelen, waaruit de woning dient te bestaan. Evenmin leidt de bouw van minder duurzame woningen tot het doel. Spr. ging vervolgens de conclusies van het rapport na. Op zijn inleiding volgde eenige gedachtenwisseling. Nadat ir. Tjaden de sprekers had beant woord, werd met op een na algemeene stem men een resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd dat blijkens het rapport de oplossing van het vraagstuk der goedkoope woningen niet valt te zoeken in de richting van ver laging van het woningpeil, doch dat gestreefd moet worden naar totstandkoming van een complex van uiteenloopende maatregelen, welke met name betreffen: a. Verlaging van den grondprijs door voorziening van de waardebepaling bij onteigening; b. Ordening van de woningvoorziening met ata gevoig krachtiger bevordering van dén vere'enigings- en gemeentebóuw; c. rationalisatie van het bouwbedrijf. In deze resolutie werd vérder instemming betuigd met den inhoud en de strekking van het rapport en besloten dit als richtsnoer te aanvaarden voor de t.a.v. het vraagstuk der goedkoope woningen te vol gen politiek. Besloten werd hierna dat aan het bestuur zal worden overgelaten de bepaling van de plaats, waar de volgende jaarvergadering zal worden gehouden. Het congres werd hierna gesloten. Vervolgens vereenigden de leden zich aan gemeenschappelijk®11 maaltijd in „Den Burcht", waarna in autobussen een bezoek werd gebracht aan verschillende te Leiden nieuw gebouwde woonwijken. Tot slot volgde een bezoek aan Noordwijk, waar de deelnemers officieel door het ge meentebestuur zgn ontvangen. Bestuurder ernstig gewond naar het ziekenhuis. Zondagmiddag Is tusschen Petten en Kam perduin de motorfietsrijder K. M. uit Assen delft, in botsing gekomen met een personen auto, bestuurd door den heer N. uit Den Helder. De motorfietsrijder werd van zijn rijwiel geslingerd en ernstig gewond. Met een been fractuur en inwendige kneuzingen is hij naar het ziekenhuis te Zaandam vervoerd. De mo torfiets werd zwaar, de auto licht beschadigd. DOOR EEN DAKRAAM GEVALLEN. Jonden wileta luchtballons zien. O Om den boven Baam passeerenden A.V.R.O.- luchtballon beter te kunnen zien, waren de 16-jarige C., L. en de 22-jarige M. van E. uit Baarn op het dak van de manege der Am- sterdamsche Rijtuig Maatschappij te Baarn geklommen. L. had daarbij echter het onge luk, door een raam te vallen. Hij kwam met zijn hoofd op een tegelvloer bij de paarden- boxen terecht, waar hij bewusteloos bleef "Si- gen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Heybroek, die spoedig ier plaatse was, kon slechts den dood consta- teeren. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huis op de algemeene begraafplaats overge bracht. Hun leven en het uwe #evenzeerl kan misschien morgen al behouden blij ven dank zij uw remmen I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2