WAAROM VIEL DE SPAANSGHE MONARCHIE DINSDAG 21 JULI 1936 SINT VINCENTIUS- VEREENIGING. Terugblik op haar werk zaamheden. MOEILIJKER, MAAR NUTTIGER WERK. MAASSLUIS. BRAND AAN BOORD. ONEERLIJKE DIENSTBODE. V. D. L.-HENGELAARS INBRAAK. EXAMENS NUTTIGE HANDWERKEN. BURGERLIJKE STAND. VLAARDINGEN. BERKEL EN RODENRIJS. DOOR PROF. DR. J. A. A. MEKEL. .COSAS DE ESPANA". De Spanjaarden hadden van het parlementaire systeem een onnatuurlijk wangedrocht gemaakt, rt. Zondag heeft de Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo te Rotterdam haar patroonsfeest gevierd en tevens haar jaar vergadering gehouden. Te kwart voor 9 werd in de kapel van het R. K. Weeshuis een ge zongen H. Mis opgedragen met algemeene H. Communie. Na afloop was er een gemeen schappelijk ontbijt in de bovenzaal van „Tivoli", alwaar na afloop daarvan ook de jaarvergadering werd gehouden. De weleerw. pater Jos. Ex S.J. trad op deze bijeenkomst alsspreker op. Door den secretaris van den Bijzonderen Raad, den heer L. H. Braun, werd het jaarverslag over 1935 uitgebacht. De verdere doorwerking van de langdurige crisis maakt de op onze vereeniging rustende taak moeilijker, maar tevens ook nuttiger en van meer beteekenis. Moeilijker, omdat het steeds meer omzichtigheid vereischt bij stij genden nood en over het algemeen dalende inkomsten het gewenschte evenwicht te be waren. Nuttiger, omdat de aan onze zorgen toevertrouwde arme gezinnen zoo ten volle den druk van deze crisis gevoelen en meer dan ooit behoefte hebben aan de moreele onder steuning, die de stoffelijke hulp bij het weke- lijksche huisbezoek pleegt te vergezellen. Hier mede doelen wij in het bijzonder op de werk zaamheden van de Conferenties, maar even zeer mag van de verrichtingen der Liefde werken en speciale commissies gezegd worden, dat zij geheel passen in het kader van dezen ontwrichten tijd. Bijwijze van voorbeeld moge herinnerd worden aan de noodzakelijkheid, de nadeelige gevolgen van gedwongen lediggang door de verspreiding van goeds lectuur te ver minderen; aan de weldadige uitwerking, die het gevolg kan zijn van retraite en recollectie voor de werklooze mannen. Onwillekeurig wijlen de gedachten ook bij de zwaar getrof fenen van deze dagen, de stille armen, die door de Conferentie H. Franciscus van Sales in 65 gevallen met een totaal bedrag van ƒ13.633,68 werden bijgestaan. 'Hoewel van de toewijding der Vincentianen tegenwoordig veel wordt gevorderd, is het voor hen een voldoening te weten, dat zij hier door nader kunnen komen tot het hoofddoel, hetwelk Fred. Ozanam voor oogen stond toen hij de Vereeniging stichtte. De kennismaking met zooveel leed van anderen kan naar ge lang van omstandigheden strekken tot be zinning, dankbaarheid of berusting, zal in ieder geval niet zonder invloed blijven op het eigen gedrag. Het aantal leden steeg in het afgeloopen jaar van 436 tot 439, dat der gezinnen van 1311 tot 1452. Toetreding tot onze gelederen van nieuwe, vooral jonge krachten is dus zeer gewenscht. De in 1934 opgerichte Con ferentie van de H. Familie werd op 15 Ja nuari bij den Algemeenen Raad van Parijs "fiiStflijfd. 'Door overlijden verloren wij een drietal verdienstelijke leden, zijnde de Heeren W. L. M. jWeimar, secretaris van de Conferentie H. Rozenkrans. J. F. van Teefelen, vice-presi dent van het Liefdewerk „Betere huisvesting voor groote gezinnen" en H. W. D. Hellebre kers. Deze laatste had in een periode van bijna 50 jaren de Vereeniging met zijn alge meen bekende capaciteiten gediend, achter eenvolgens in verschillende bestuursfuncties en daarna tot aan zijn dood als gewoon lid. Wij houden de afgestorvenen em het vele goede, door hen verricht, in dankbare herin nering. Tot de verheugende successen, die ver schillende Conferenties konden melden, be- hooren onder meer een tiental bekeeringen, het wettigen van 33 huwelijken, het terug brengen van velen tot him kerkelijke plichten, het doen doopen van ongeveer 25 kinderen en 12 volwassenen, alles bijeen een waar lee kenapostolaat. De totale omzet van het Liefdewerk „Het Magazijn" onderging in 1935, vergeleken met het daaraan voorafgegane jaar, slechts weinig verandering. Bedroeg deze in 1934 9. 843.85, in 1935 was het 10.069.91. Bij nadere beschouwing blijkt, dat ongeveer 5000 pakjes vet meer werden afgeleverd, ter wijl hier tegenover staat, dat er ongeveer 2600 brooden en ongeveer 1900 K.G. grutterswaren minder werden betrokken. Het is zeer verheugend te kunnen consta- teeren, dat voor de bibliotheken van onze Vereeniging groote belangstelling blijft be staan, met het gevolg dat het getal der uit geleende boeken wederom hooger is en wel 15197 meer dan in 1934. De uitgiften van 155665 boeken binnen den tijd van één jaar doet wel zien, dat in dit opzicht veel is bereikt. Het Liefdewerk voor Kinderbescherming heeft wederom een jaar van veel zorgen achter zich. Was eenerzijds de financiering van de zoo noodzakelijke uitgaven een voort durende zorg van het bestuur, anderzijds bracht de ongunstige toestand der financiën mede, dat de Vereeniging in 1935 zoo goed als geen nieuwe voogdijen kon aanvaarden. Dit laatste vooral was voor bestuur en le den zeer bedroevend. Het Liefdewerk heeft een belangrijke bin- nenlandsche missie-taak te vervullen, die het alleen niet vervullen kan. Per ultimo December waren 235 kinderen onder voogdij, waaronder 70 meisjes. Slechts vijf nieuwe voogdijen, over twee meisjes en drie jongens, kon het Liefdewerk in 1935 aanvaarden; wegens de slechte finan- cieele omstandigheden moest het herhaalde lijk verzoeken tot aanvaarding van voogdij afwijzen. „Het liefdetverk „Gezinsvoogdij' kon aan alle aanvragen vuldoen. Hier blijkt de bereidwilligheid van de leden om de lang niet gemakkelijke taak van op voeder, en vooral van opvoeder over kinde ren, die reeds vroegtijdig blijk hebben gege ven zich met de bestaande maatschappelijke orde niet te kunnen vereenigen, op zich te nemen. Het ledental bedraagt thans 24. In het afge loopen jaar kwamen 23 aanvragen in, en wel 8 van den Kinderrechter en 15 van den Voog dijraad, waarvan er 19 zijn aangenomen. Het jaar 1935 is voor de Retraite-Commis sie een recordjaar geweest. Niet minder dan 131 mannen hebben de retraite te Seppe me degemaakt, verdeeld over twee ploegen, en wel de eerste 63 personen van 1922 October en de tweede 68 personen van 2629 October. De maandelijksche recollectie werd steeds door Pater de Mol O.P. in de kapel van het St. Laurentius Jongensgesticht gehouden. De conferenties vallen blijkbaar zeer in den smaak, want de opkomst was steeds groot. Het eerste lustrum van het Liefdewerk „Betere huisvesting voor groote gezinnen" staat voor de deur en dankbaar mag worden teruggezien op het weinige, dat met Gods hulp voor het groote gezin kon worden ge daan. Inderdaad weinig, wanneer men let op den ontzettenden nood, waarin vele gezinnen helaas nog steeds verkeeren. Vijftien nieuwe gezinnen werden in 1935 met een geregelden huurtoeslag aangenomen, terwijl twaalf gezinnen betere huisvesting verkregen door het toekennen van een be drag ineens. Bij besluit van den Bijzonderen Raad is de Spijskokerij op 19 November 1935 met haar werkzaamheden voor dit seizoen begonnen. Tien Conferenties en vier Armbesturen heb ben wederom hun bedeelden een warm maal bezorgd. Dezen keer had 1 Conferentie zich teruggetrokken, terwijl 1 Armbestuur om fi- nancieele redenen de uitdeeling had moeten beperken tot eenmaal in de 14 dagen. Toch kan met tevredenheid worden terug gezien op het verkregen resultaat. In totaal zijn uitgereikt 19817 porties soép, hetgeen circe 5000 porties minder is dan in het vorige seizoen. Dank zij de welwillendheid van de Eer waarde Overste, is de inrichting veel verbe terd. Door een plaats gehad hèbbende verbou wing kan thans beschikt worden over een magazijn of bergplaats, hetgeen een groot gerief beteekemt. Hedenmorgen is de haven binnengekomen het Noorsche stoomschip „Tarn". Terwijl het schip onderweg was van Hamburg naar hier, werd in een der ruimen brand ontdekt. Men heeft op zee getracht, het vuur met eigen middelen te blusschen, waarin men echter niet slaagde. Het schip werd naar paal 52 in de Waalhaven gedirigeerd, waar de Havendienst n de blussching ter' hand heeft genomen. Er bestaat geen gevaar voor uitbreiding. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt I tegen de 20-jarige dienstbode J. v. d. H., die er van verdacht wordt, ten nadeele van mé- vrouw J. v. Z-, wonende Avenue Concordia, op verschillende tijdstippen eenig geld ont vreemd te hebben. De hengeiaarsvereeniging V. D. L. heeft een onderling concours gehouden in de wa teren der gemeente Maasland. De prijzen wa ren als volgt: le Prijs B. Groenendaal, 2e pr. M. Rooden- burg; 3ep r. A. Vermaas; 4e pr. H. Brink man; 5e pr. A. Bakker; 6e pr. A. v. d. Endt; 7e pr. H. v. Ree; 8e pr. W. W. Pieter- se; 9e pr .H. Koudijzer; lie pr. W. v. Aken. De controleursprijs behaalde L. Koudijzer. Een extra prijs voor de zwaarste visch H. Fastenau met 55 gram. In totaal werden 383 stuks gevangen. De juniores van V. D. L. hebben een hen gelaarsconcours gehouden in de wateren on zer gemeente. De prijzen werden als volgt behaald: 1. A. Hammer; 2. K. v. d. Heu vel; 3. B. de Man; 4. M. Fastenau; 5. J. Troost; 6. T. Roodenburg, 7. A. Koudijzer; 8. A. Krouwel; 9. D. de Man; 10. C. de Groot; 11. J. Vermaas; 12. B. v. Oeveren; 13. J. Groenendaal 14. N. Sprang. De leiding van het geheel berustte bij het V. D. L.-bestuur. DE EDELKARPER. De M. H. V. „De Edelkarper" heeft een onderling concours gehouden in de wateren van Maasland. 1 De uitslag was als volgt: 1 H. Prang met 559 gr.; 2. P. Hollaar 490 gr.; 3. J. Huis man 490 gr.; 4. Chr. P. Taarling 460 gr.; 5. J. Hollaar 426 gr. 6. A. Prang 417 gr.; 7. B. Huisman 380 gr.; 8. D. de Bruin 350 gr.; 9. P. Prang 325 gr.; 10. P. Oosterman 240 gr.; 11. B. Prang met 210 gr. De leiding was in handen bij de heeren Wietman en Huisman welke beide een con troleursprijs verwierven. DE HET-GAAT-NET-VLIET De wielrijder O. moest op den Noordvliet voor een autobus uitwijken, doch kwam daarbij te vallen. Hij bekwam een gapende hoofdwond en werd bij de familie Doelman binnengebracht. Dr. Janzen heeft het slachtoffer daar verbon den. IN DEN GOEDEN TIJD! Wij kunnen thans melden, dat gisteren de tweede logger ter haringvangst uit onze ge meente naar zee is vertrokken. Waar is de tijd, dat er 120 schepen onze gemeente uit. voeren AANBESTEDING Bij de gehouden aanbesteding voor den bouw Door verbreking van een hangslot heeft I van een bovenwoning op het pakhuis aan de men zich in den afgeloopen nacht toegang verschaft tot het pakhuis van S. Q. In de Kievitstraat. Er zijn eenige kisten pruimen en citroenen gestolen. ROTTERDAM, 18 Juli. Geslaagd de dames: C. Hogeheijde; M. C. Fakkely; A. G- Matze; C. J. Storm; A. J. Wijnekus; E. A. van der Ree; H. P. Vermaas en F. H. Slik, allen te Rotterdam; W. Kruijswijk en A. v. Leersum te 's Gravenha- ge; J. E. v. d. Woerd, Overschle; R. Sjerp. Kijk duin; M. G. de Vos, Papendrepht; M. ,G. v. Daa ien, Schiedam; A. H. C. Lindhout, Noordwijk; T. C. A. Muijs van de Moer; Y. van Rièl; M. P. Snoep en M. C. v. Thoolen, allen te Lelden; N. L. Salm, Ierseke; H. Poldervaart, Gouda. Aangiften van 20 Juli 1988. BEVALLEN: D. D. de Klerk geb. Molenaar d. P. A. v. Aken geb. van Staveren z. M. J. B. Priem geb. v. Ree d. M. P. Kalk man geb. v. Wijk d. H. H. v. Djjlen geb. v. d. Heide z A. de Lugt geb. Visser z. M. de Raad geb. v. Willigen d. W. A. v. d. Velden geb. Venes d. D. Klejj geb. 1-iaöen d. P. M. v. d. Stel geb. Madlener z. J. Zeeman geb. Plomp d. F. H. v. d. Koog geb. Hebe- werth z. R. J. A. J. Tuinder geb. v. d. Houten d. P. Visser geb. Durivou d. H. J. J. Pflitsch geb da Boeck z. .F. C. Post geb. v. Drielen d. C. A. de Wolf geb. v. Yperen d. P. M. Merrelaar geb. v. d. Jagt d. A. H. Tomas geb. Gouw d. RRoodzand geb. Hoekstra d. F. S. Sanau geb. Arentz z. W. Kom geb. Kromjong z. J. W. Bouwman geb. Verstoep d. J. J. L. v. Tiggelen geb. v. Bruaael z. J. A. v 't Hof geb. v. d. Wulp z. M. de Visser geb. Streefkerk d. G. D. M. Selders geb Broekmanls d. E. J. Risse geb. Roomer z. G. M- v. d. Meer geb v. Zanten z. M. A Zondag geb Hensing z J Maas geb Pak d G M. Claessens geb. Huijssen z. M. P. J. Loef geb. de Kievit d. C. W. v. Rixoort geb. v. d. Linde z. C. A. Raijer geb. de Keijzer d. A. C. Weggers geb. Hofman z. A. de Jong ;eb. Kranendonk d. E. W. Mav Lean geb. Jutter z. J. Rilter geb. Smit z. J. W. v. Es geb. de Bere z. G. A. Stad geb. Kaak z. C. A. de Jongh geb. Maas d. II. H. M. v. d. Wal geb. Persoon» d. C. v. Steijn geb. Bul d. E. J. J. Spruit geb. Volkel z. J. S. de Geus geb. v. Oost d. WHooijmaijers geb. Werner d. H. de Rooy geb. Haxerhals d. S. Schippers geb. Wassenaar z. C. Moeliker geb. Troost d. A. M. Dullart geb. Prosch z. J. Zeeven geb. Wesdb'k z. A. v. Huuksloot geb. Hoornweg z. W. Quist geb. v. d. Male z. OVERLEDEN; G. Scholtens vr. van W. Bosma 51 j. H. M. Maene vr. v. J. Bindega 58 j. J. Smarius wede. v. A- H. v. d. Ven 71 j. P. Maas wede. v. D. Clement 61 j M v d. Wulp ongeh. vr. 16 j. A. M. Soetekouw wede. v. J. Olffers 69 j. M. Beijer wede. v. W. Zoon 68 1. G. MH. v. Dam wede. P. A. Smit 71 j- H. Elfring m. van A. Werner 60 j. M. den Heener vr. van H. Aafjes 69 j. L. G. de Graaff d. 15 j. D. J. Kfroesbetek m. van A. v. d. Laar 46 j. J. T. v. d. Waal wede. v. H. v. d. Linden 69 j. W. de Ruiter vr. van M. Kriesch 69 j. H. J. Evenwel m. van A. D. Slijp 72 j. Hl Trapman m. van G. Ouweneel 64 j. J. N. Visscher ongeh. m. 47 j. M. i de Meijer wede. v. E. A. J. v. d. Berg 82 j. Burgm. de Jonghkade no. 2 zijn de volgende biljetten ingekomen: A. Faase ƒ4247; H. de Lange ƒ4120; C. Kloppenburg ƒ3940; J. Knop ƒ3920; B. Wamaar ƒ3905; P. v. d. Berg ƒ3958; P. de Pagter ƒ4051; Firma J. v. d. Endt ƒ4646; H. v. d. Kooij ƒ3935 en P. v. Baaien ƒ4250. VEEARTS KEUKENMEESTER JUBILEERT. Op 24 Juli a.s. zal de heer J. D. Keuken meester, keuringsveearts, hoofd van dén vleeschkeuringsdiertst der Gemeente Vlaar- dingen, VI. Ambacht, Maassluis en Maasland, standplaats Vlaai-dingen den dag herdenken waarop hjj voor 40 jaar tot veearts promo veerde. De heer Keukenmeester, geboren te Maas sluis, studeerde aan de Veeartsenljkundige Hoogeschool te Utrecht, practiseerde de eer ste 9 jaar in verschillende gemeenten o.a. te Kerkdriel, Naaldwijk enz. en sedert 1905 te Vlaardingen. Hij is dus 31 jaar te Vlaardingen werkzaam. Al zeer spoedig werd hij ook met de vee en vleeschkeuring belast en sedert enkele jaren als volledig ambtenaar. Dit terrein heeft altijd zijn volle belangstelling gehad en als practiseerend veearts wist hij zich steeds te hoeden voor het gevaar van concessie te doen, waardoor de vleeschkeu ring in het gedrang zou komen. Hij was immer 'n voorbeeld van nauwezette plichts betrachting, een man, die zijn taak ernstig nam. KAPELAAN W. v. d. BERG. Kapelaan W. v. d. Berg is Zaterdagmiddag ter observatie opgenomen in de Dr. Nolet- stichting te Scihedam, GESLAAGD. Aan de Middelbaar Technische Schooi te Rotterdam is geslaagd voor het einddiploma afd. Werktuigbouwkunde, de heer L W. Varossieau, alhier. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Wilhelmina Ch., dochter van A. Th. Hulst en J. H. Vermeulen. Clasina P. L., dochter van L. B. van der Burg en C. C. M. van der Burg. -Alida J. M„ dochter van L. J. Tousain en M. J. Ch. Rijnëveen. Marinus Ch., zoon van T. M. Evertse en F. A. Prohn. GEHUWD: J. M. Broeders, 23 j. te Rotter dam en R. J. M. de Bruin 25 j. te Berkel en Rodenrijs. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Donderdag 23 Juli a.s., des avonds te half acht. De agenda vermeldt o.m.: Benoeming van leden en plaatsvervangende leden der schadevergoedingscommissie; voor stel van B. en W. tot afwijzing van het ver zoek van de z.g. Contactcommissie inzake ver mindering van vaste lasten; idem tot deel neming in het borgstellingsfonds voor mid denstanders; idem tot het overdragen van schoolbanken aan 't R. K. Par. Kerkbestuur; Idem inzake de bestemming van het gebouw Zomerstraat 27; idem tot opheffing der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs; idem inzake salarieering van den burgemeester, de wethouders, den secre taris en den ontvanger; idem inzake de sala rieering van eenige groepen van gemeente- zwemmersisters) schuilen. Het publiek leefde geheel mede en moedigde de zwemmers (sters) luide aan. Een aantal jonge dames van de R. D. Z. uit Rotterdam o. 1. v. mevr. v.Wjjckhuizen voerde een prachtige demonstratie trickzweni- men uit. Het daverend applaus van het pu bliek bewee3, dat deze demonstratie zeer op prjjs gesteld werd. Het schoonspringen door een tweetal R.D.Z.-sters was buitengewoon. Mej. Willy den Ouden, wereldkampioene, was met de Rotterd. jongedames meegekomen. De voorzitter van de V.Z.C. bracht zoowel de trainster als de zwemsters hartelijk dank. De jonge dames kregen ieder een doos bonbons, terwijl mevr. v. Wuyckhuizen een vaatje zee banket van 50 stuks werd aangeboden. Tot slot werd een polowedstrijd gespeeld tusschen VZC 1 en 2, welke eindigde in een gelijk spel (3—3). EEN NIEUW POSTKANTOOR. Door het Rijk zijn aangekocht de pakhuis enkantoorpanden van de firma Betz en van Heyst aan de Westhavenkade te Vlaardingen, teneinde hier te stichten een nieuwe post-, telegraaf- en telefoonkantoor. Het ligt in de bedoeling den telefoondienst geheel te automatiseeren. In het bestaande P. T. T.-kantoor aan de Westhavenkade zal de rijks-belastingendienst worden onderge bracht. BORGSTELLINGSFONDS VOOR MIDDENSTANDERS Een dergelijk fonds is ook opgericht door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas alhier. We hebben daarvan al uitvoerig melding gemaakt. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten: a. deze gemeente tot bedoeld borgstellings fonds voor middenstanders te doen toetreden; b. aan dat fonds een bijdrage ineens in het kapitaal te verstrekken van 0.10 per in woner; c. idem een jaarlijksche bijdrage te verlee- nen van 0.03 per inwoner voor vijf achter eenvolgende jaren, welke bijdrage voor 1936 ƒ0.02 per inwoner zal bedragen; d. de gemeentebegrooting dienst 1936 dien overeenkomstig te wijzigen. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: van der Veer, le Maas- boschstraat 88, portemomnaie met inhoud; Politiebureau, snelbinder, spiegel en ceintuur; van der Goot, N. Kerkstraat 10, handschoen; van Linden, Ged. Biersloot 19b, rijwielplaatje; van IJperen, van Schravendijkplein 19, sjaal; Nie^wland, P. K. Drossaartstraat 239, regen jas. MUSEUM. Het Museum alhier kreeg weder een aan winst in den vorm van een tweetal schilde rijen van nagenoeg dezelfde voorstelling: het Westerhoofd met 'n binnenkomenden hoeker, waaronder geschilderd staat: „De gezegende aankomst van M. den Breems op den... Juli... Waaronder een gedicht staat. LEKKA-PINDA. Zondagmiddag had een agent van politie een pinda-Chinees al eenige malen gewaar schuwd tegen het venten in verboden straten. Toen de man het later in het Hof deed en de agent hem wilde verwijderen, verzette de Chi nees zich daartegen, met gevolg, dat lil) haar het bureau werd gebracht. WOEST RIJDEN. Door de politie is alhier den laatsten tijd procesverbaal opgemaakt tegen eenige jonge lieden, omdat zij door woest rijden het ver keer op den Schied. weg in gevaar brachten. LASTIGE VREEMDELINGEN. Zaterdagavond werd door het Havenbedrijf Vlaardingen-Oost per telefoon de hulp der politie alhier ingeroepen. Bij onderzoek bleek, dat de Rotterdamsche sleepboot „Amazone", kapitein Rugtenburg, van Rotterdam was vertrokken met 13 vreem delingen aan boord, die naar de petroleum haven moesten worden gebracht en die op den Waterweg onderling aan het vechten waren geraakt, waarbij twee hunner over boord wer den geslagen. Toen de kapitein wilde hy dro "'"n, om de drenkelingen te redden werd h ï-btj door anderen gehinderd en nas- li 1. Het gelukte evenwel toch de twee pe._-.ien aan boord te krijgen, waarna de kapitein de Vulcaanhaven binnenliep. Onder politiegeleide is daarop het px-ettige gezelschap, dat uit personen van allerlei natio naliteit bestond, naar de Petroleumhaven overgebracht. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 1219 Juli. GEBOREN: Gerard, zoon van G. C. Buijs en J. Ouwerkerk, Diepenbrockstraat 77 Pleter J., zoon van J. v. d. Berg en A. de Jongh, Heemraadstraat 25 Jacob C., zoon van G. W. H. Stuijfzand en E. Blumenthal, 4 Maassteeg 12 Andries J., zoon van K. Hordijk en A. S. van Schaften, Paterstraat 14 Adriana W., dochter van D. Timmer en G. J. Beekhuijsen, Aert van Nesstraat 5 Johanna, dochter van C. L. Uiterllnden en H. C. Brobbel, 2 Maasboschstraat 73 Geer- truida, dochter van W. Oostveen en A. J. van Vliet, Gr. van Prtnstererstraat 25 Marinus, zoon van J. Verboom en S. Bijl, Markgraaflaan 137 Leendert C., zoon van J. van Dorp en T. Rietdijk, Krugerstraat 28 Willemijntje, dochter van J. Vis en P. Roozeboom, Heemraadstraat 48. OVERLEDEN: Engel Maat, 70 jaar, echt- gen. van P. van Leeuwen, Ged. Biersloot 99 Bernardus Lok, 63 jaar, echtg. van C. W. van 't Oever, 2 van Leijden Gaeistraat 188 Cornelis Kloosterman, 28 jaar, Groeneweg HANDWERKTENTOONSTELLINGEN Zondag werd in de R. K. Mulo-school aan de Boschlaan en de R. K. Meisjesschool aan de Hoflaan de jaarlijksche tentoonstelling ge- personeel; idem tot afwijzing van het verzoek j^den van Handwerken, door de meisjes „Moe, Caro kan een kunstje. Hij staat op drie pooten en zijn vierde houdt hij tegen de piano aan." van den Ned. Bond van personeel In Over heidsdienst om wijziging van da verordening regelende het georganiseerd overleg. ZWEMWEDSTRIJDEN EN SCHOOL- ESTAFETTE. De zwemwedstrijden en schoolestafette, Zaterdagmiddag door de Vlaardingsche Zwem- club in de Gele Badinrichting gehouden, heb ben een uitstekend en vlot verloop gehad. Onder de talrijke aanwezigen waren de bur gemeester en wethouder Don, benevens hoof den en onderwijzers van diverse scholen. Na opening door den voorzitter van de V. Z. C. werd begonnen met de schoolestafette (4 x 25 M. vrije slag). Hieraan namen in de 2 afdeeltngen (A en B) 16 ploegen deel. In afd. A toonde zich de sterkste ploeg die van school D, in afd. B eveneens een ploeg van school D. In de verschillende wedstrijdnum mers werd een virmlgen kamp gestreden, waarbij bleek, dat hieronder uitstekende dezer scholen vervaardigd. Op beide scholen kon men wederom mooie dingen bewonderen, fraaie, moderhe handwerken, naast de meer practische voorwerpen, alles keurig afgewerkt en met zorg gerangschikt naar de verschil lende klasse. Er bleek wederom, dat er onder de be kwame leiding van de dames onderwijzeressen en eerw. Zusters veel mooi en nuttig werk is verricht en er door de leerlingen met ijver is gewerkt. Op de school der Eerw. Zusters, alwaar de tentoonstelling reeds Zaterdagmiddag was ge opend, was tevens te bezichtigen het fröbel- werk der kleuters van de bewaarschool, als mede de vervaardigde handwerken, kleeding- stukken, lingerie enz. van de leerlingen der Modevakschool. Béide tentoonstellingen mochten zich In een druk bezoek verheugen en de talrijke bezoek sters waren vol lof over hetgeen zij te zien kregen. Als wij beweren, dat in Spanje het groot grondbezit niet de wortel van alle sociale kwaad is, dan beteekent dit natuurlijk niet, dat er op agricultuur-sociologisch gebied geen problemen bestaan of op te lossen zouden zijn. Die zijn er ongetwijfeld en een der voornaam ste is het volgende. In verschillende deelen van Spanje zijn er, tengevolge van allerlei oorzaken en wel hoofd zakelijk weer klimatologische, gedurende het eene half jaar te veel en gedurende het andere te weinig landarbeiders. In het tekort aan werklieden gedurende een bepaalden tijd van het jaar kan men natuurlijk door tijdelijke migratie uit andere streken voorzien en dit deed en doet men dan ook. Doch wat te doen met het overschot gedurende de andere pe riode Primo de Rivera meende dit probleem op te kunnen lossen door gedurende die periode den overtolligen landbouwers arbeid tg verschaffen door het doen uitvoeren van publieke werken. Die oplossing echter'was verre van gelukkig. In de eerste plaats omdat, ten einde werk te zoeken, dikwijls onnoodige projecten werden uitgevoerd (men denke b.v. aan de schatten gekost hebbende gebouwen der koloniale ten toonstelling te Sevilla), hetgeen dus econo misch verkwisting en kapitaalvernietiging be- teekende. En in de tweede plaats wenden de landarbeiders, die bij zulke projecten te werk werden gesteld, aan te hooge loonen niet al leen, doch tevens aan het leven en de ge noegens der grootere steden, hetgeen tot ge volg had dat zij slechts zeer ongaarne en in zeer ontevreden stemming terugkeerden naar het land, wanneer daar weer volop werk te vinden was. De vorige regeeringen hebben dit probleem niet opgelost, maar niemand zal durven beweren, dat de republiek het ook maar één stap nader tot een oplossing heeft gebracht; integendeel, met het toelaten van communistische propaganda de republi- keinsehe regeeringen laten die toe en met het verbranden van kerken verbetert men den toestand niet! Het voornaamste vraagstuk, dat het agra risch probleem in Spanje beheerscht, is ech ter van geheel anderen aard en betreft niet de productie doch de distributie. Zoolang niet voor snelle én goedkoope transportmiddelen wordt gezorgd en zoolang het meer blijft kos ten om bijv. sinaasappelen van Valencia te vervoeren naar Madrid dan over zee naar Frankrijk en Engeland, zoolang dus Spanje zijn eigen producten niet kan consumeeren, is elke oplossing van het agrarisch probleem, welke hiermede geen rekening houdt, volko men illusoir. Het-is natuurlijk onmogelijk alle sociale en economische vraagstukken, die zich in Spanje voordoen, hier te behandelen en ik heb slechts dit eene iets nader willen beschouwen, juist omdat in Het buitenland zoo dikwijls wordt gemeend, dat het groot-grondbezit de ooi-zaak is van alle kwaad, hetgeen te eenen male onjuist is. Men zal wellicht vragen of dan misschien dé toestanden in de industrie van dien aard waren, dat het wel tot een revolutie moest komen. Men zou kunnen volstaan met hierop te antwoorden, dat Spanje geen industrieland is, dus dat het a priori al zeer onwaarschijn lijk is, dat men hierin de oorzaak van den val der monarchie zou moeten zoeken. Hieraan mag echter nog iets anders worden toege voegd. Het is gewoonte, bijna mode geworden om Spanje als een zeer achterlijk land te be schouwen en men zal dan ook misschien Se' neigd zijn te meenen, dat de wettelijke rege ling van den arbeid die van andere landen zeef langzaam is komen nahinken. De waar- heid echter ls, dat in 1919 nog vóór het ac- coord van Washington officieel tot stand was gekomen, in Spanje bij koninklijk besluit de acht-urige arbeidsdag werd ingesteld en ge durende de dictatuur werd een £eheel mo derne en aan alle redelijke eischen voldoende arbeidswet afgekondigd, die zeIfs de socia listen zoozeer bevredigde, dat Zij Primo de Rivera hun steun niet onthielden. De macht hebbers van de republtek hebben in deze ma terie niets behoeven te scheppen of te rege len en dat hebben ze ook niet gedaan, behalve dan dat zij ettelijke onzinnige en hatelijke be palingen omtrent stakingen etc. uitvaardig den, die slechts bedoeld zijn om de bezittende klasse te plagen en te hinderen. .Natuurlijk streefden de socialisten naar de macht en natuurlijk maakten zij propaganda in binnen- en buitenland en schilderden dus de arbeidstoestanden in Spanje zoo zwart mogelijk af, doch ook dit is weer te eenen male onjuist. Trouwens herinnert zich niet eenieder, dat in het voornaamste industrie gebied van Spanje, In Catalonië, de arbeiders reeds jaren geleden meer macht hadden dan de patroons en dikwijls meer z.g.n. rechten verkregen dan ergens anders ter wereld Nie mand toch zal vergeten Zijn, dat vóór de dic tatuur van Primo de Rivera de werknemers in Catalonië hun eischen pleegden door te zetten met revolverkogels als argumenten. En zoo vragen we dus opnieuw: waarom viel de Spaansche monarchie? Hf1 an woot' op deze vraag werd reeds geïmphceer in e opmerking die ik maakte in t beg n van c artikel, nJ. dat in de 22 jaren, voorafgaande aan de dictatuur van Primo e iver Span je 38 z.g.n. parlementaire regeeringen had. Het antwoord is dan ook kort en bondig dit: omdat voor Spanje de parlementaire regee- ingsvorm niet deugt, ja, te eenen male on geschikt is. Wanneer men tegenwoordig zulk een bewe ring uit, loopt men gevaar te worden aange zien voor iemand die minstens geheime sym pathieën koestert voor de N.S.B. of horri- bile dictu misschien zelfs voor Hitler. Om mij voor deze verdenking te vrijwaren, zal ik juist hetzelfde zeggen met andere woorden: de revolutie ln Spanje was in laatste instantie/ een gevolg van de stelling, dat een regee- ringssysteem, geschikt voor Bngelschen, ge- op Primo de Rivera. schikt moest zijn voor elke andere natie en dus ook voor Spanjaarden. In wezen is deze stelling even onzinnig als bijv. de bewering zou zijn, dat men Spanjaarden even goed kan amuseeren met voetbalwedstrijden als met stierengevechten. Nu kan men mijnent wege zeggen, dat het spelen met een bal een heel wat nobeler bezigheid is dan het dooden van een stier waarover trouwens m.i. nog te twisten valt doch daarom gaat het niet. Wanneer wij de politiek in de Latijnsche landen en dit geldt zeer speciaal voor Spanje met één woord zouden willen karakteriseeren, kunnen wij dat het beste doen door te zeggen, dat zij essentieel perso nalistisch is. zou men in Spanje bijv. aan een lid der radicale partij de vraag stellen tot welke politieke groep hij behoort, dan zou men waarschijnlijk ten antwoord krijgen, dat hij Lerrouxista is, dus aanhanger van Lerroux, den leider dier partij. In de Spaan sche politiek treedt de persoon veelal in de plaats van de idee. Dat dit zoo is, bewijst trouwens het feit, dat de Spanjaarden voor dit verschijnsel een woord noodig hadden en dus hebben uitgevonden: zjj spreken van „caciquismo" (cacique is een verbasterd Indiaansch woord dat opperhoofd beteekent). De Spanjaarden hebben dan ook het parle mentaire systeem, dat voor hen niet deugde, vervormd om het althans eenigszins aan hun wezen en behoeften aan te passen en dat wil zeggen, dat zij er een caricatuur, een onnatuurlijk wangedrocht als men wil, van hebben gemaakt en met dit wangedrocht zal het gaan zooals het gaat met onnatuurlijke vormen in de biologie: zij leven niet lang. Ik wil niet al te ver teruggaan in de historie van Spanje, doch in dit verband dient toch een vluchtige terugblik te worden geworpen op de l&atste 50 jaren. In November 1885 stierf Alfonso XII op acht en twintig-jarigen leeftijd, vóór nog zijn zoon was geboren (Alfonso XIII zag het levenslicht op 17 Mei 1880) en bij het doodsbed van den koning sloten de toen twee bekwaamste en bekendste politici, Cénovas en Sagasta, een verbond, bekend als het Pact van El Pardo, aldus genoemd naar het paleis waarin Alfonso XII stierf. Dit was volgens onze begrippen een zeer merkwaardig verbond en het allermerk waardigste is wel, dat men in Spanje openlijk van dat pact sprak, dat het bestaan ervan bekend was en dat niemand er aanstoot aan scheen te nemen. Want wat behelsde dat verbond? Niets anders dan dit: Cónovas, die de conservatieve en Sagasta, die de liberale tendenzen heette te representeeren, besloten de monarchie te steunen (want ook toen bestonden er reeds tegenstanders van het koningschap) en beloofden elkaar dat te zullen doen door om de beurt te regeeren! En ongreveer veertig jaren lang werd indei;- daad dï regeering om beurten gevormd door ministeries bestaande uit conservatieven en liberalen. Ziedaar hoe de Spanjaarden het parlemen taire systeem interpreteerden en aan hun behoeften hadden aangepast. En men moet toegeven, dat dit systeem in 't begin, gedu rende het regentschap van de uiterst plichts getrouwe, zich steeds opofferende en tevens zeer bekwame Maria Cristina (de moeder van Alfonso XIII) betrekkelijk zeer goed func- tionneerde. Wel waren natuurlijk de verkie zingen een aanfluiting van het begrip stem men; ze werden eenvoudig' en scène gezet door de locale caciques, die elk der beide partijen in iedere pi»ats 'n dienst had en de resultaten van zulke „verkiezingen" waren die, welke van hooger hand werden gewenscht. Om de beurt vardeelden de heeren de eer en de posities en het v°lk stond daar tegenover geheel onverschillig. Men kan ook niet zeggen, dat in dien ttjd Spanj0 zooveel slechter werd geregeerd dan menig ander land. De toonaangevende politici bezaten nog een zeker gevoel voor decorum en ze misbruikten hun macht niet te zeer. Bovendien veranderden de regeeringsprogram- ma's bij dat stuivertje wisselen slechts weinig, want al hadden beide partijen ook geheel verschillende namen, ook toen was de politiek in wezen personalistisch; of Cénovas regeerde of Sagasta maakte weinig verschil, behalve dan dat er bij elke wisseling andere personen aan het roer kwamen, zoodat ieder op zijn tijd de positie bekleedde, die hij meende dat hem toekwam. Het is echter duidelijk dat een dergelijk systeem snel moest degenereeren. De verte genwoordigers der oude generatie Cénovas, Sagasta, later Canalejas stierven uit of verloren hun invloed zooals Maura (Antonio, niet de zoon Miguel Maura, een der eoiste ministers van de republiek) en deze oude generatie, welke men in vele opzichten een zekere aristocratie des geestes niet kan ontzeggen, werd opgevoigd oor politici van steeds minder allooi, die hetzelfde spelletje van stuivertje wisselen speelden, doch die dat deden met steecis minder decorum, met steeds grootere veronachtzaming van zelfs de uiter lijke vormen van decentie, Een hedendaagsch Spaansch schrijver geeft van de politici der laatste jaren de volgende definitie: ..De intel lectueel®11 onder de Spaansche politici behoo- ren steeds tot één der volgende typen: dat van den onvruchtbaren rederijker, dat van den aan onmacht lijdenden eerzuchtige, of dat van den dommen, verbitterden en wrok- kigen man, die zich ten achter gesteld waant". Deze kwalificaties mogen overdreven zijn, zij bevatten zeer zeker een kern van waarheid en slechts iemand, die zooals Alfonso XIII over zeer groote gaven als staatsman en tacticus beschikte, was in staat althans nog een aantal jaren met lieden van het slag der Spaansche politici te regeeren. Het is echter duidelijk dat op den duur geen vruchtbare arbeid meer verricht kon worden en het kwam eindelijk zoo ver, dat voortgaan op de oude wijze in Spanje niet meer mogelijk was. Dat zaj niemand verwonderen, die zich herinnert dat van 1918 tot 1923 in Spanje 12 regeerings- criaissen en kabinetswisselingen plaats von den! Een behoorlijke parlementaire meerder heid was niet meer te vormen, geen enkele wet of hervorming van eenig belang kwam nog tot stand en er moest verandering kómen. De eenig mogelijke verandering was die van het parlementarisme in de dictatuur en als dictator, een ieder herinnert het zich, trad

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2