Kerkvervolging in het Derde Rijk. DEN MINISTERRAAD. MAANDAG 27 JULI 1936 DE KOBPEIAVEDSTRIJDEN AAN DEN KROMME ZANDWEG. ROTTERDAMSCHE ZEIL VEREENIGING. R. K. ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND. De tweede dag. CIVIELE LUCHTBESCHERMING. VEREENIGING VOOR TAALKUNDIG HANDELSONDERWIJS. HET ELFDE TORNOOI VAN NEPTUNUS HILLEGERSBERG. GEVONDEN VOORWERPEN. OVERSCHIE. EERSTE PECHTIGE H- MIS- MAASSLUIS. Vandalen aan het werk. BURGERLIJKE STAND. SCHOONHOVEN. BURGERLIJKE STAND. MAILVERZENDING. VLAARDINGEN. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Wat de geloovigen met veel moeite voor hun bisschop hadden op gericht, iverd in één nacht vernield BLUM EN DEL BOS VOOR Rapport over de Londehsche besprekingen goedgekeurd. PRESIDENT ROOSEVELT EN DE JESUIETEN. LUIPAARD BRENGT TOKIO IN OPSCHUDDING. Over weel deDe Korver zegevieren; SuikerKoekoek goede tweeden. Evenals Vrijdag werden Zaterdag en Zondag koppelwedstrijden gehouden op de wielerbaan „Feijenoord" aan den Krommen Zandweg. De organisatoren hadden over publieke belang- steling niet te klagen. Zaterdagavond waren naar schatting ongeveer 2000 toeschouwers aanwezig, terwijl Zondagmiddag de wielerbaan wel door 3700 a 3800 kijklustigen was om zoomd. Beide dagen hebben de toeschouwers kunnen genieten van een levendigen en ijairen strijd, hetgeen voor de aanwezigen blijkbaar aanleiding was, om herhaaldelijk prijzen voor de renners beschikbaar te stellen. Zaterdag avond konden door den speaker 21 premie sprints worden aangekondigd, Zondagmiddag moest dit zelfs 24 maal geschieden. Sympathiek was daarbij dat middelen werden bedacht en gevonden om ook de renners, die minder bedeeld waren me sprintcapaeiteiten, een kans naar de uitgeloofde prijzen te bezorgen. Zaterdagavond verschenen 7 koppels aan start. Het koppel Demmeniev. d. Wal, dat Vrijdagavond met een ronde achterstand op de drie leidende koppels geëindigd was, zag van verdere deelneming aan deze wedstrijden af. Dijkstra, die zijn koppelgenoot v. Gelderen door het breken van een sleutelbeen had verloren, vormde een nieuw koppel met Kamp, wiens metgezel eveneens niet meer verscheen. Over het algemeen waren dezen avond de koppels goed aan elkaar gewaagd, met Over' weel de Korver als uitblinkers en v. d. Ruit- de Snoo, als de zwaksten. Niettegenstaande dat een premie ter waarde van vijf gulden beschikbaar werd gesteld voor het koppel, dat het eerst een ronde zou uit- loopen, zag geen hunner kans deze premie te bemachtigen. De gever stelde daarna dezen prijs beschikbaar voor de wedstrijden, welke Zondag zouden worden gehouden. De eerste vijf klassementsprints werden gewonnen door 't koppel Overweelde Korver, het 6e klassement door v. d. Voorden Leeuwenburg, het 7e door van Gerven—Lau- wers en het 8e weer door de KorverOverweel. Afgelegd werden in 2 uur 79.2 K.M. De uitslag van Zaterdagavond was: 1 de Korver— Overweel 27 pnt.; 2. SuikerKoekoek 16 pnt., 3 Dijkstra—Kamp 15 pnt., 4. v. d. Voorden Leeuwenburg 10 pnt., 5 Scholten—v. d. Veeken 7 pnt., 6. van GervenLauwers 5 pnt. (op een ronde) 7 v. d. Ruit—de Snoo 10 pnt. Voor den aanvang van den 2-uurs koppel wedstrijd, welke Zondagmiddag is gehouden, werd een Australische achtervolging voor veteranen en een 50 rondenrace met 1 klasse ment voor nieuwelingen verreden. In de Australische achtervolging werd v. Hal winnaar, door achtereenvolgens Noten boom, Buitendijk en de Grijp te passeeren in den tijd van 11 min. 28 sec. De 50 rondenrace (zijnde 20 K.M.) werd gewonnen in den tijd van 32 min. 44 sec. door: 1. van Breugel 4 pnt.; 2. v. d. Hoek 3 pnt.; 3. Hordijk 2 pnt. en 4. de Korver Jr. 1 pnt. De zegepalm van den 2-uur koppelwedstrijd werd na eenerveerenden strijd behaald door het koppel Overweelde Korver. Op schitte rende wijze wisten zij een ronde op de overige koppels uit te loopen, doch niet, alvorens zij meerdere malen tot rede waren gebracht. Vooral het koppel Suiker—Koekoek leverde daarbij kranig werk, welk koppel dan ook zeer verdiend tweede werd. Ook in de klassementen waren het deze koppels, die den boventoon voerden. De einduitslag was: 1. Overweelde Korver 113 pnt.; (op een ronde) 2. SuikerKoekoek 56 pnt.; (op twee ronden) KampDijkstra 48 pnt.; 4. v. d. VoordenLeeuwenburg 34 pnt.; 5. v. GervenLauwers 29 pnt.; 6. v. d. Veeken—Schol ten 13 pnt.; .op vijf ronden) 7. v. d. Ruitde Snoo 10 pnt. Het laaste gedeelte werd door de Snoo alleen gereden wegens verwondingen van v. d. Ruit. In drie avonden werd 232,5 K.M. afgelegd. R.K.S.V. „De Pioniers" jubileert. Ter gelegenheid van het twejarig bestaan had een jubileumwedstrijd plaats van Pioniers tegen St. Lodewijk 2. De groen-witte reserves wonnen de wedstrijd met 43 en legden beslag op den beschikbaar gestelden beker. St. Lodewijk 3 en Leonidas 3 speelden in een friendly game met 77 gelijk. Propagandawedstrjjd in Bleiswijk. Zaterdag 1 Augustus zal in Bleiswijk op het B.S.V.-terrein een propagandawedstrijd tus- schen St. Lodewijk 1 (le klas D.H.V.B.) en Celer 1 (2 klas I.V.C.B.) gespeeld worden. De ontmoeting vangt om half acht aan. Door den burgemeester van Bleiswijk is een fraaie beker beschikbaar gesteld. Tweedaagsche wedstrijden. De internationale wedstrijden van de Rot- terdamsche Zeilvereeniging zijn Zaterdagmid dag ingezet. Het weer heeft op dezen eersten dag gedreigd spelbreker te worden, want het toch al niet straffe windje, dat in hoofdzaak in het Zuid-Westen zat, flauwde steeds af en nu en dan zijn de zeilers op een regenbui ver gast, die niet mis was. In de B.M.-klasse, die uitsluitend Rotter dammers aan den start bracht en dus een plaatselijk karakter had, domineerde V.Z.O.D. en Van de Werke, die Broeders als tweede man bij zich had, kwam bewijzen, dat zijn stuurmanskunst door het vele studeeren en het weinige zeilen, dat daar een gevolg van is, nog niets geleden heeft. Borgerhof Mulder won weer in de Olym- piajollen-klasse. Het is een tijd geleden, dat er een Regen- bogenveld van niet minder dan zeven stuks op onze Plassen is verschenen. De Goederen heeft zijn „Maas" grandioos ter overwinning gevoerd, Klingen en Bergsma (van De Leede en uit Sneek) bezetten de andere plaatsen. De R. Z. V. won den groepswedstrijd van Aegir. De uitslagen luiden: N. N. 16 M. klasse: 1 Kwaja Horst st. K. L. van de Horst (Loos- drecht); 2 Twirke st. F. Oly (R.Z.V.); 3 Ideaal st. H. Molenaar (K.Z.C.) Regenboogklasse: 1 Maas st. H. de Goede ren (R.Z.V.)2 Vennemeer st. I.J.C. Klingen (De Leede); 3 Eelko St. W. Bergsma (Sneek). Sharpies A: 1 Wilgenhoek st. ir. J. M. Lou- werse (Loosdrecht)2 Dinge3 st. W. Nauta (De Kaag); 3 Bries st. C. Th. Gülcher (Loos drecht) 4 Crabbelcatte st. C. van Muyden (R.Z.V.); 5 Strik Strak st. G. van Luyn (Aegir). Sharpies B: 1 Ronny II st. C. N. A. Loos Jr. (Z.V.H.); 2 Jassana. st. M. v. d. Kley (V. Z. O. D.); 3 Mieke II st. P. J. G. Dudok van Heel (Loosdrecht). Twaalfvoetsjollen A: 1 D'Artagnan st. W. v. d. Valk Jr. (R.Z.V.) 1 2 Tulla st. G. van Lynen Nooman (Z.Z.V.); 3 Isis st. J. W. v. d. Berg Jr. (R.Z.V.; 4 Ans st. G. Landeman (Z.Z.V.); 5 Cheerio st. C. Quispel Szn. (R.Z.V.) Twaalfvcetsjollen B: 1 Snowball II st. R. Jansen (R.Z.V.); 2 Reveller st. mej. F. A. C. Leenen (De Kaag); 3 Weetiekep st. Kees van Dijk (K.D.R. Z.V.) B. M.-klasse A: 1 Tepmo st. H. A. v. d. Werke (V.Z.O.D.); 2 Dwarszitter st. J. Gop- pel (V.Z.O.D.)3 Snip st. F. Sleewits (V. Z. O. D.) B. M.-klasse B: 1 Snip 3t. P. C. Wilt (V. Z. D. D.) 2 Marjorie st. J. Rietveld (V.Z.O.D.) 3 Baby st. G. Mertens (R.W.R.) Vrijbuiters: 1 Jet II st. H. Wester (Braas- semermeer); 2 Kaper st. C. A. Haumersen (R.Z.V.) Olympiajollen: 1 Daphnia st. P. H. R. Bor gerhof Mulder (De Kaag)2 Goesting st. W. Ritman (De Kaag)3 Astra st. J. H. H. J. de Jong (Aegir). Groepswedstrijd R.Z.V.Aegir: J. W. v. d. Berg Jr. (1), P. P. Moerman Jr. (3) en W. v. d. Valk Jr. (4) winnen voor de R.Z.V. den wedstrijd de Aegirploeg: W. Daniel3 (2), J. H. H. J. de Jong (5) en J. ^Dijkers (6). W. v. d. Berg Jr., P. P. Moerman Jr. en W. v. d. Valk Jr.) wint van Aegir (W. Daniels, J. Dykers en J. H. H. J. de Jong). Zondag: Zaanlandsehe Zeilvereeniging (G. van Lynen Noomen, G. Landsman en A. K. H. Minder- houd) wint van Loosdrecht (C. Th. en P. Gülcher en J. ten Holt). Finale: Rotterdamsche Zeilvereeniging wint van Zaanlandsehe Zeilvereeniging. Morgen proefnemingen op den Linker Maasoever. Onder leiding van den hoofd-commissaris van politie, hoofd van den civielen luchtbe schermingsdienst in de gemeente Rotterdam, zullen morgenmiddag tusschen 2.30 en 3.30 wederom proefnemingen gehouden worden met sirenes. De proeven zullen worden ge houden op den Linker-Maasoever, waartoe 3 groote sirenes zijn opgesteld op een der ge bouwen van „d'Oranjeboom", Bierbrouwerij N.V. aan de Oranjeboomstraat 2, alhier, op de Gasfabriek „Feijenoord" aan de Korte Feijenoorddijk, alhier en op het gebouw van de N.V. Graansilo-Maatschappij aan de Briel- schelaan 1, alhier, terwijl 3 kleine sirenes ge plaatst zijn op het Sandelingplein, Breeplein en op het kruispunt Langegeer-Groenezooml Evenals de vorige malen zal eerst mét elk der apparaten afzonderlijk gedemonstreerd worden, daarna met de 3 kleine gelijk en' ten slotte terzelfder tijd met de 3 groote. Deze proefnemingen, welke in samenwer king met het Gemeentelijk Electriciteits Be drijf zijn voorbereid en bijgewoond zullen worden door verschillende autoriteiten uit omliggende gemeenten, hebben ten doel den hoorafstand van de apparaten te bepalen. Hiertoe worden verschillende luisterposten uitgezet. ROTTERDAM. 27 Juli. Geslaagd voor het diplo ma V.T.H.-praktijkleeraar handelscorrespondentie NederlandschH. Scharringa, Semarang; Duitsch: J. W. A. van Halder. Eindhoven'; F. de Jonge, Amsterdam; J. H. Peters, Rotterdam; mej. J. E. Vijverberg, Eindhoven; Engelsch: J. A. Claas- sens, Den Haag; P. J. van Helden, den Haag; J. M. P. Kempers, Rotterdam; A. D. G. Mayer, Rotterdam; W. Sieders, Den Haag; FranschK. Kinpers, Leeuwarden; C. J. van de Wiel, Rot terdam. Zondag 2 Augustus begint het jaarlijk- sche tomooi van Neptunus op haar terrei nen aan den Laanslootscheweg alhier. Voor den Miss-Blanche-beker hebben ingeschreven O- V. V., D. C. L., Emma, Excelsior, Feijen oord, Hermes D. V. S., Hero (Breda), De Hollandiaan, The Rising Hope, Steeds Hoo- ger, Xerxes en Neptunus. De eerste klassers zijn in tegenstelling met andere jaren niet vrijgesteld van de eerste ronde. ROTTERDAMSCHE BOND VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Dit jaar zal de Rotterdamsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding voor de eerste maal gelegenheid geven tot het afleggen van de vaardlgheidsproeven van de nationale vereem- ging tot bevordering van harmonische li chaamsontwikkeling. Aan degenen van de jeugdgroep (1416 jaar), die aan de gestel de eischen voldoen, zal een onderscheidings- teeken 4e graad worden uitgereikt; mannen ouder dan 50 jaar en vrouwen ouder dan 45 jaar kunnen het onderscheidingsteeken le graad verwerven, mannen en vrouwen van 41 50 jaar dat van de 2e graad. Eischen voor de proeven ztjn te verkrijgen aan het bureau van den R. B. L. O., Westnieuwland 14, al waar tevens de aanmelding voor deelneming moet geschieden. Het programma is als volgt samengesteld: Zwemmen; Zaterdag 29 Aug. in het bad aan den Kralingsche Plas Wielrijden. Zaterdag 5 Sept.; athletiek: Zaterdag 12 September op het Schutters veld; wandelen: Zaterdag 19 Sept. Bij het wielrijden geld de bepaling, dat geen gebruik mag worden gemaakt van racefietsen en-of rennerstenue. Zondag is het doorloopend goed zeilweei geweest. 's Morgens bleef de traditioneelè baan ge handhaafd, doch bij de middagwedstrijden heeft het wedstrijdcomité boei C laten ver vallen, zoodat er een mooi lang been In den wind kwam te liggen, van de Kralingsche Zeilvereeniging aan den Boschweg naar de Rotterdamsche toe, en aangezien er heel wat gekruist moest worden, bleef de lengte van de baan toch ongeveer dezelfde. De resultaten van den tweeden dag waren: N.N. 16-meterklasse, Ochtendwedsmjd: 1. Ideaal st. H. Molenaar (K.Z.C.)2. Johnny st. A. Mastenbroek (V.Z.O.D.) Middagwed strijd: 1. Kwaje Hoek st. K. L. v. d. Horst (Loosdrecht); 2. Ideaal. Regenboogklasse: Ochtend wedstrijd: 1. Eel ko st. W. Bergsma (Sneek); 2. Phecda st. G. Deichmann (R.Z.V.); 3. Annie II st. mej. A. van Nieuwenhulzen (Braassemermeer). Mid dagwedstrijd; 1. Maas st. H. de Goederen (R.Z.V.); 2. Vennemeer st. I. J. C. Klingen (De Leede)3. Annie II. Sharpies A: Ochtend wedstrijd: 1- Bries st. C. Th. Gülcher (Loosdrecht)2. Ravode st. P. Stortenbeeker (R.Z.V.); 3. Skim st. P. Gülcher (Loosdrecht); 4. Ronny II st. Chr. Overmans (Z.V.H.); 5. Hinde st. P. J. J. Huybers (Aegir). Middagwedstrijd: 1. Skim; 2. Flevo st. A. E. Dudok van Heel Jr. (Loos drecht); 3. Astrid st. A. Huybrechts (R. Y. C. B., Antwerpen); 4. Bries; 5. Ronny II. Sharpies B: Ochtendwedstrijd: 1. Jassana st. M. v. d. Kley (V.Z.O.D.); 2. Zuid West st. W. Boom (Loosdrecht); 3. Stormy Weather st. L. Kaptein (V.Z.O.D.) Middag wedstrijd: 1. Ronny II st. C. N. A. W. Loos Jr. (Z.V.H.); Stormy Weather; 3. Mieke H st. P. J. G. Dudok van Heel (Loosdrecht). Twaalfvoetsjollen A: Ochtendwedstrijd: 1. Ans st. G. Landsman (Z.Z.V.); 2. D'Artag nan st. W. v. d. Valk Jr.; (R.Z.V.); 3. Dr. Knok st. R. Kagchelland (R.Z.V.); 4. Wig st. A. K. H. Minderhoud (Z.Z.V.)5. Snowball II st. D. J. van Brummelen Jr. (R.Z.V.) Mid- dagwedstrijd: 1. Weetiekep st. mej. Q. van Dijk (K.D.R. en Z.V.); 2. Cheerio st. C. Quispel Szn. (R.Z.V.); 3. D'Artagnan; 4. Isis st. J. W. v. d. Berg Jr. (R.Z.V.); 5. Dr. Knok. Twaalfvoetsjollen B: Ochtendwedstrijd: 1. Kruimeltje st. N. A. de Joncheere (Loos drecht); 2. Jimmy st. R. van Romunde (De Kaag) f 3. Kabouter st. mej. Henny Sewing (R.W.R.); 4. Weetiekep st. Kees van Dijk (K.D.R. en Z.V.). Middagwedstrijd: 1. Revel ler II st. mej. F. A. C. Leenen (De Kaag); 2. Weetiekep; 3. Water Baby st. G. Key Jr. (De Kaag); 4. Sunny Side st. J. Th. Leenen (De Kaag). B.M.-klasse A: Ochtendwedstrijd: 1. Swal low st. A. den Outer; 2. Racket st. B. J. J. van Kesteren; 3. Dwarszitter st. J. Goppel (allen van V.Z.O.D.) Middagwedstrijd: 1. Racket; 2. Dwarszitter; 3. Swallow st. W. v. d. Velde. B.M.-klasse B: Ochtendwedstrijd: 1. Cornet st. H. Brand (Aegir); 2. Marjorie st. J. Riet veld (V.Z.O.D.); 3. Baby St. G. Mertens (R.W.R.) Middagwedstrijd: 1. Ronny st. Hen ny Overmans (Z.V.H.); 2. Marjorie; 3. Baby. Vrijbuiters: Ochtendwedstrijd: 1. Kaper st. C. Haumersen (R.Z.V.) Middagwedstrijd: 1. Jet II st. H. Wester (Braassemermeer). PampusklasseOchtendwedstrijd: 1. Wind veer st. L. v. Essen (De Kaag); 2. Norre- meer st. ir. J. C. F. Hofkes (De Kaag). Mid dagwedstrijd; 1. Windveer; 2. Piasjager st. Herman Schrijver (R.Z.V.) Olympiajollen: Ochtend wedstrijd: 1. Daph nia st. P. H. R. Borgerhof Mulder (De Kaag 2. Goesting st. W. Ritman (De Kaag)3. My Hobby st. J. Dykers (R.W.R.) Middagwed- strijd: I. Daphnia; 2. Borreltje st. H. Coops (Loosdrecht); 3. Astra st. J. H. H. J. de Jong (Aegir). Groepswedstrijden: Zaterdag: R.Z.V. (J. R.C.C. „ROTTERDAM". Gisteren heeft de Rotterdamsche renners club Rotterdam een rit voor A. en B.-klassers gehouden over 85 K.M. De uitslag was: 1. Venema (B) in 2 uur 28 min. 30 sec.; 2. W. Coy (B); 3. Rommen (A); 4. van Es (A); 5. Roelanda (B). De C.-klassers reden 57 K.M. en het resultaat daarvan wasi 1. Hartkoorn in 1 uur 42 min. 40 sec.; 2. Mes; 3. Steine; 4. Bakker. Juniores (eveneens 57 K.M.)1. De Reus in 1 ur 50 min. 16 sec.; 2. De Haas, 3. Heere, 4. Visser. In het politiebureau aan de Hillegondastr. zijn in de afgeloopen week de volgende voor werpen gedeponeerd: een rol stencils, een dop van water- of benzinereservoir, stofjas met behangersgereedschap, ceintuur, portemon- naie met inhoud, hangslot met ketting. Bij vinders zijn te bekomen: een zwarte dameshandschoen, Bartel, Beijerlandschelaan 74, Roterdam; een Fransch andelscorrespon- dentieboekje, Van Toor, Jacob Ruysdaelstraat 29; een vischfuik, Stevens, Straatweg 181; een damestasch het inhoud, Toescheer, Schie- weg 182c, Rotterdam;' regenjas, Roggeveen, Houtlaan 32; een kinderhoedje, Smits, Beu' kelsdijk 150, Rotterdam; damestasch met in houd, Van 't Hof, Anjelierstraat 23b; snel binder voor bagagedrager, Van Boven Straatweg 132; actetasch, Becker, Carnisse- laan 3, Rotterdam; hangslot met ketting, Prins Mauritsstraat 31a; belastingmerk met sleuteltje, J, W. van Dam, Zoomstraat 17, Rotterdam. Voorts is terug te bekomen aan de politie post te Terbregge een blauwe regenjas, en zijn inlichtingen te bekomen over een kees hondje bij Verhoeve, Willem van Hillegaers- bergstraat 36. R.R.V. APOLLO. Gisteren heeft de Rotterdamsche renners- vereeniging Apollo haar laatste eere-bekerrit gehouden. Voor de A-klasse werd de groote toer van Z.-Ho!land, groot" 140 K.M. verreder, voor de B.-klasse de kleine toer, groot 91 K.M., terwijl de C.-klasse een recordrit hield over den afstand RotterdamGouda. De resultaten waren A.-klasse; 1. A. Nuyen in 4 uur 12 min. 2.2 sec.; 2. A. W. Coenradie; 3. J. Dansberg; 4. P. van Vliet. B.-klasse 1. H. Castenie in 2 uur 40 min. 19.4 sec. 2. J. Meekers; 3. W. Schulze; 4. J. Brummelink. C.-klasse 1. B. v. d. Leer in 1 uur 55 sec; 2. L. van Doorn; 3. W. de Koning; 4. J. van Santen. De totale uitslag van de drie gehouden bekerwedstrijden luidt: A.-klasse: 1. A. Nuyen met 4 pnt.; 2. A. W. Coenradie met 9 pnt.; 3. P. van Vliet met 11 pnt.; 4. N. v. Tiggelen met 11 pnt. B.klasse 1. W. Schulze met 7 pnt.; 2. J. v. d. Kley met 8 pnt.; 3. J. Meekerd met 9 pnt.; J. Brummelink met 11 pnt. C.klasse; 1. J. van Santen met 9 pnt. 2. L. van Doorn met 9 pnt.; 3 J. Gundlach met 11 pnt.; 4. J. Zandvliet met 12 pnt. Gisteren droeg de Weleerw. Pater J. Pon- sioen S.C.J., die op Zondag 19 Juli 1.1. te Nij megen de H. Priesterwijding ontving, zijn eerste plechtige H. Mis op. Den avond te voren was hij op plechtige wijze in de kerk binnengeleid, waarbij hem door de geloovigen een welkomstlied werd toegezangen. Tijdens de plechtige H. Mis werd de neo mist aan het altaar geassisteerd als diaken door Pater K. Knell S.C.J. en als sub-diaken door den Eerw. Heer P. v. d. Bosch, van ljet Theologicum te Warmond, beiden eveneens uit Overschic afkomstig. Als presbyter as- sistens fungeerde pastoor Janus, terwijl ka pelaan Pennock ceremohiarius was. De feest rede werd uitgesproken door pastoor Janus. Na de H. Mis zong het zangkoor de pries ter-cantate van Pater Har.gh C.s.s.R. Des middags werd aan de pastorie een re ceptie gehouden, waar vele parochianen hun gelukwensten kwamen aanbieden. Tijdens deze receptie werd bij monde van den heer A. A. Hegge den jeugdigen priester als blijk werkzaam te Aalsmeer, van sympathie namens de parochie een ca deau onder couvert aangeboden. Des avonds celebreerde de neomist een plechtig danklof, waarbij wederom veel be langstelling werd getoond. EEN „UIVER" GERED Aan de politie was kennis gegeven dat een jonge ooievaar die op het dak van de N. H. kerk was neergestreken, tusschen schoorsteen en dak bekneld was geraakt. De politie bracht Gemeentewerken op de hoogte. De werklieden C. Soeters en A. Molenaar zijn toen op het dak geklommen en hebben „vadertje lang poot" weten te grijpen. Nadat hij op een wei land nabij het sportterrein was neergezet, deed hij met zijn lange stelten eenige spron gen, spreidde de vleugels en verdween zon der dankje te zeggen. HET EERSTE VOLKSCONCERT In de tent van het Oranje Comité is dan het eerste volksconcert gegeven en wei door onze R. K. Muziekvereeniging „Kolping". Het is wel jammer, dat, nu er een tent is, in een goede entourage, er nog zoo weinig liefhebberij voor is, om eens een concert te geven. Gelukkig hebben onze'R. K. menschen eens aangepakt en een goed afgewerkt concert gegeven, hetwelk vele luisteraars trok. Moge er nog enkele volgen van welke veree- niging dan ook. De maand Augustus is weer spoedig ge noeg voorbij. GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente is opgeroepen voor een openbare vergadering tegen Vrijdag avond a.s. half 8. In deze vergadering zal de beëediging van het nieuwe lid den heer W. v. d. Kleijn (S. D. A. P.) plaats hebben. WATERPOLO Morgenavond wordt in de zweminrichting alhier een polowedstrijd gespeeld tusschen Maassluis en R. z. C. uit R'dam. Het belooft een interessante wedstrijd te worden., ORANJE-COLLECTE. De gehouden collecte van het Oranje-Co mité voor de feestviering van de verjaardag van H. M. de Koningin heeft alhier 242,25 opgebracht. Het adres van den penningmeester is voor hen, die nog niet geofferd hebben en gaarne iets bij willen dragen, de heer C. de Bruin Nieuwstraat. EEN NIEUWE STATIONSCHEF. Met ingang van 1 Sept. a.s. is benoemd tot stations-chef bij de Ned. Spoorwegen al hier, den heer Hemelrijk, thans als zoodanig Aangiften van 16—23 Juli 1936. GEBOREN: Maarten z. van M. Hartog en j. R Lecluse. UNUERTROUWD: F. K. Plate 36 j. en J dc Vries 34 j„ Delft. GEHUWD: M. Nooy 27 j. en W. Verlcou 23 i. OVERLEDENJ. P. van der Kooy 64 i. ge woond hebbende Kethel en Spaland. MOOI SUCCES. De Mondaccordeon Ver. „Crescendo", di recteur J. F. W. de Kruijff, behaalde op het concours Zondag gehouden te Utrecht een lsten prijs met 3,12% punten en tevens een directeursprijs. Aangiften van 25 Juli. BEVALLEN: E. KlootsBannet z. P. G. J Becker—Arenz z. W. v. Wijngaarden—Vrolijk z K. A. Spek—Vermaat cl. G. M. Moiyn de Rooy z. F. J. v. d. Veldev. d. Wal z. C M. A. Houtzager—Brökling d. C. Faasse v. Gelder z. W. P. Op den BrouwKlijnsmJt d. J. VermeulenLijk d. M. Koorwinder— v. d. Dussen z. T. Brinkmanv. Soest d. B. J. Lamberts— Wolters d. J. Nieuwenhuizen —de Jong d. M. K. Bezemer— Merkle z. A. C. Kraaijenbrink—Boon z. A. M. E. v. d. Laan —Hoegen z. A. A. Oehlers— de Jong z. H. Boelaarts—Boer z. G. v. SehöllBerrevoets z. OVERLEDEN A. Zwetsloot vr. v. C. Oudshoorn 79 j. J. A. Wilders m. v. J. Kapoen 66 j. J. W. Alessie wedr. v. M. v. Gelderen 62 j. P. A. Stiebolt vr. v. A. v. Muijen 44 j. E. Ved- der m. v. R. v. d. Meer 66 j. G. Jonker m. v. J. K. Olthoff 63 j. J. Brouwer dochter 2 m. A. J. v. Velzen wede. v. P. C. Visser 81 j. A. M Maasbommel, man v. G. Leentvaar 66 J. T. v. Dyk man v. H. M. D. Fluyt 83 j. J. H. de Meijer vr. v. P. v. Hoejen 66 j. C. J. Heiser wede. v. J. C. Pieters 66 j. J. J. Pols man v. J. G. M. Roctus 39 j. Voorts als leven loos aangegeven M. J. Rotscheidde Wolf d. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus lichtingen resp. laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor te Rotterdam. Ned.-Indië: 29 Juli zeepost s. Chr. Huygens Amsterdam 28 Juli 23.- gew. st., 20.- agt. st. 29 Juli mail s. Modjokerto v. Marseille 4.- gew. st., 28 Juli 20.- agt. st.29 Juli idem idem (na zending) 19.45 gew. st., 19.15 agt. st.29 Juli en 1 Aug. luchtpost via Amsterdam-Bandoeng 1.30 gew. st, V. dag. 20.- agt. st.29 Juli en 1 Aug. luchtpost via jLonden-Singapore 10.- gew. st„ 10.- agt. st.29 Juli luchtpost via Medan-Batavia 19,45 gew. st., 19.15 agt. st. Suriname: 7 Aug. mais s. Simon Bolivar v. Amsterdam 1.30 gew. st., 6 Aug. 20.- agt. st.; 14 Aug. zeepost s. Stuyvesant v. Amsterdam 1.30 gew. st, 13 Aug. 20.- agt. st. Aruba, Bonaire, Curasao: 28 Juli mail s. Nor- mandië v. Southampton 10.30 gew. st., 10.- agt. st.28 Juli idem v. Le Havre 20.30 gew. st., 20.- agt. st.4 Aug. zeepost s. Alkmaar v. Amster dam 1.30 gew. st., 3 Aug. 20.- agt. st. Saba, St. Eustatius, St. Martin: 28 Juli mail s, Normandië v. Southampton 10.30 gew. st., 10.- agt. st.28 Juli idem v. Le Havre 20.30 gew. st., '20.- agt. st.4 Aug. zeepost s. Alkmaar v. Am sterdam 1.30 gew. st., 3 Aug. 20.- agt. st. Unie van Zuid-Afrika, Mozambique: 30 Juli s. Winchester Castle v. Southampton-21.40 gew. st., 20.- agt. st.; luchtpost als Oost-Afrika; boven dien: 30 Juli luchtpost via Kaapstad-Durban 21.40 gew., 20.- agt. st. GEM. GEBOUWEN B. en W. stellen den Raad voor aan den heer G. van Os van den Abeelen te verhuren het pand Havenstraatsche Wal 114, en aan de Chr. gymnastiekvereniging LIOS het gem. gymnastieklokaal, resp. tegen 4.50 per week en 50 per jaar. INLICHTINGEN BEVOLKINGSREGISTERS In het nieuwe artikel 105 van het besluit bevolkingsboekhouding wordt voorgeschreven dat het verstrekken van inlichtingen en op gaven geschiedt volgens een door den ge meenteraad vast te stellen tarief, in verband waarmede B. en W. een nieuwe verordening op de legesheffing den Raad aanbieden, waar in met de voorschriften van genoemd konin klijk besluit is rekening gehouden. PRECARIORECHTEN. In verband met het feit, dat de verordening op de heffing van precariorechten tot 1 Jan. 1936 is goedgekeurd, bieden B. en W. haar opnieuw ter vaststelling aan. In deze nieuwe verordening is tevens verwerkt de verorde ning op de heffing van gelden wegens gebruik van openbare gemeentegrond en -water. PENSIOENEN OUD-WETHOtJDERS. Bjj Koninklijk besluit van 11 Febr. j.l. is alsnog goedkeuring verleend aan het raads besluit van 24 October 1933 tot toepassing va. neen korting van 5 pet. 's jaars op de pen sioenen der oud-wethouders. Op grond van de noodlijdendheid der gemeente, als gevolg waarvan verschillende bezuinigingsmaatrege len noodzakelijk zijn en mede door den drang die daartoe door de Regeering wordt uitge oefend, stellen B. en W. .den Raad voor: a. op bovenbedoelde pensioenen over het tijd vak 1 Januari1 Juli 1936 een korting toe te passen van 5 pet. 's jaars; b. de pensioenen als boven aangegeven met ingang van 1 Juli 1936 te bepalen 'op 300 per jaar voor eiken oud-wethouder (pensioen bedrag zonder 5 pet. korting bedraagt 600) DE ELECTRICITEITSTARIEVEN B. en W. hebben eenigen tijd geleden aan het gemeentebestuur van Gouda wijziging ver zocht van het contract tot levering van eiec- trischen stroom. Door de directie der Goud- sche Lichtfabrieken is toen aan B. en W. van Gouda geadviseerd tot herziening van .het contract, aangezien de stroomverkoop dooi Schoonhoven aan industriëlen wordt bemoei lijkt door de thans geldende K.W.-max. prij zen, te meer, daar twee vorige herzieningen van het oorspronkelijke contract slechts een zeer gering financieel voordeel voor de be trokken afnemende gemeente hebben opge leverd.. Nadat een langdurig overleg heeft plaats gehad is thans over de aan te brengen wij zigingen overeenstemming verkregen en heeft de gemeenteraad van Gouda het voor stel tot Wijziging van de overeenkomst tot electriciteitslevering aan Schoonhoven, aan genomen. Aan dit besluit is echter de voor waarde verbonden, dat de voorgestelde wijzi ging eerst zal ingaan met ingang van den dag waarop de door B. en W. van Schoonhoven toegezegde verlaging der electriciteitstarieven zal ingaan. Deze zaak is thans in handen van de Commissie van de bedrijven die aan B. en W. advies zal uitbrengen over de wijze, waarop van de verkregen voordeelen gebruik zal worden gemaakt voor tariefsverlaging. Het is begrijpelijk, dat de electriciteitstarieven de in uitzicht gestelde veriagingen, met span ning tegemoet zien. GESLAAGD. Onze stadgenoote mej. M.. Zwijgers, onder wijzeres, slaagde voor de hoofdacte. Wederom hadden de Katholieken van Vlaar- dmgen het groote geluk een uit hun midden uitverkoren te zien voor het H. Priesterschap. De weleerw. pater Hugo Vink S.C.J., vorige week Zondag priester gewijd, heeft gisteren onder medeleven van de geheele parochie in de Parochiekerk" alhier zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen. Zaterdagavond half acht is de nieuwe priester op plechtige wijze ingehaald. Het kerkgebouw was geheel gevuld, toen de neomist voor 't eerst als Priester zijn in trede deed. Aan weerszijden van het midden pad stond bruidjes opgesteld, waartusschen de weleerw. neomist met zijn ouders naar het altaar schreed, voorafgegaan door pries ters, misdienaars en bruidjes. Onderwijl luid den de klokken en zongen de talrijke aan wezigen hem een welkomstlied toe. Het R. K. zangkoor voerde vervolgens het Veni Creator van Diepenbrock uit, waarna de neomist een plechtig Lof celebreerde met assistentie van dc weleerw. heeren pater Holtzer uit Finland en pater J. Huisman, beide zoons dezer parochie, resp. als diaken en sub-diaken. Zondagmorgen half elf heeft de nieuwge- wijde priester aan het smaakvol versierde hoogaltaar zijn eerste plechtige H. Mis op gedragen. Hij werd hierbij geassisteerd door de weleerw. heeren kapelaan P. J. van Steijn alhier, als presbyter-assistens, kapelaan J- B- Th. van Woesik te Rotterdam, oud-kapelaan dezer parochie, als diaken en kapelaan J- v- Ettinger te Hillegom, als sub-diaken, cerc- moniarius was de theologant C. Vink, broe der van den neomist. De ^feestpredikatie werd gehouden door den pastoor der parochie, den zeereerw. heer J. v. d. Sman, naar aanleiding van Ps. 109,4; „Gij zijt priester in eeuwig heid naar de orde van Melchisedech In tref fende woorden schetste de gewijde spreker den ^Priester als Prediker, Offeraar en Vergever der zonden, waarna bi) den jongen priester vele jaren van vruchtbaren arbeid onder Gods zegen toewenschte en ouders en familie leden geluk wenschte met dit schoone feest. Het zangkoor voerde op voortreffelijke wijze de drie-stenirnige St. Dominicus-Mis van Jos. Vranken uit- Voor het H. Misoffer werd gezongen Veni Creator van Diepenbrock en na de H. Mis de Priestercantate van Dob belsteen. 's Middags hield de nieuwe priester een drulibezoch te receptie in een der lokalen van de zusterschool aan de Hoflaan. 's Avonds celebreerde hij een plechtig Lof. met assis tentie van pater H. B. Paalvast S.C.J. uit Rotterdam als diaken en kapelaan J. van Ettinger als sub-diaken. Met een plechtig Te Deum werd de blijde feestdag besloten. Toen kardinaal Faulhaber in het begin dezer maand een bezoek zou brengen aan de paro chie van den H. Judocus te Freysing waren vele huizen in de omgeving evenals de kerk gebouwen en de pastorie feestelijk versierd met bloemen, guirlandes, vlaggen, dennegroen en wit-gele vaantjes. Ook in de parochie van den h. Martinus waren de pastorieën met vlaggen versierd. In den nacht van 4 op 5 Juli 1936 werden de guirlandes afgerukt van het huis, waar de bisschop verbleef, en de groene takken, die ter versiering tegen den muur waren aange bracht, werden weggesleept. Slingers van groen en bloemen, die 15 tot 30 meter lang waren, werden met zooveel geweld van de muren gerukt, dat de ijzeren haken, waaraan zij waren vastgehecht, verbogen werden. Het dennegroen werd op het trottoir geworpen, evenals een berkestam van ongeveer 5 meter hoogte; een andere boom werd door de straat naar het tuintje voor de kerk gesleept, waar eveneens verschillende versieringen werden vernield. De tribune, die met (jzerdraad was afgesloten, werd met geweld omvergetrokken. De boomen, die tegen het tehuis voor dienst-.^ boden stonden, werden eveneens op straat geworpen. De meeste schade werd echter toe gebracht aan het huis van de kapelaans, waar de vlaggen aan de vensters van de eerste ver dieping in flarden werden gescheurd. Ook van andere huizen in Freysing werden de versieringen afgerukt. De vlag op de pastorie van de parochie van den H. Martinus werd neergehaald, en terwijl men ditzelfde trachtte te doen op het huls van de kapelaans, passeerde daar juist een sóldaat, waarna de vandalen op de vlucht sloegen. Dit gebeurde des avonds om 11 uur. Terwijl de godsdienst aldus beleedlgd wordt, laat het gemeentebestuur anti-godsdienstige manifestaties vrij toe. Op 12 Juli 1.1. organiseerden S.A.-manschap- pen uit München een anti-katholieken optocht te Prien, die zeer kwetsend was voor de ge voelens van de katholieke bevolking. Een van de twee wagens, die in den stoet werden mee gevoerd, droeg het volgende opschrift: „Be mint uw naasten en smokkelt geen deviezen!" Op de andere wagen stonden een jood, een bolschewiek en een priester afgebeeld, met de woorden er onder: „Ziehier de vijanden van den staat". De weerzinwekkende stoet trok op het einde van de Hoogmis door de straten, en passeerde juist de kerk en de pastorie, toen de menigte, onder welke ook tal van vreemdeüngen, het kerkgebouw verliet. Herderlijk schnjvtm Mgr. Gröber. De aartsbisschop van Freiburg mgr. dr. Conrad Gröber heeft onlangs een herderlijk schrijven uitgevaardigd, waarin de kerkvorst met klem protesteert tegen de wijze waarop van nationaal-socialistische zijde tegen de Ka tholieke Kerk, tegen haar priesters en in stellingen wordt geageerd. Wanneer men de Roomsche Kerk met haar zedenleer en coeübaat verantwoordelijk stelt voor de misdragingen van enkele priesters en kloosterlingen, dan is dat even onrechtvaar dig, als wanneer men bij het constateeren van de degeneratieverschijnselen en zedenverwil dering in Duitsehiand zou willen beweren, dat het Duitsche volk ontaard is en rijp voor het tuchthuis. Het eindvonnis wordt gesproken door den Eeuwige11 Rechter, die alleen zal fieoordeelen, hoe het Mogelijk was, dat in enkele gevallen het slechte ondanks de bovennatuurlijke mid delen toch het goede ging overheerschen. Tenslotte protesteerde de bisschop tegen de wijze, waarop de misdragingen van enkelingen worden uitgebuit om een hatelijke campagne te voeren tegen de Katholieke Kerk. PARIJS, 25 Juli. (R- O.) In den minister raad hebben de premier Blum en de minister van buAenlandsche aken, Del bos, rapport uit gebracht over de Londensche besprekingen ,er dri.' mogendheden. Het rapport werd eenstemmig goedgekeurd. In welingelichte kringen verluidt, dat de ministerraad zich heeft bezig gehouden met de toestanden in Spanje. Delbos zou voorneméns zijn, deze kwestie te behandelen voor de senaatscommissie van buitenlandsche zaken. Daarom vindt heden nog een onderhoud plaats tusschen Delbos -'n den voorzitter van deze commissie. Bij gelegenheid van den vijftigsten ver- aardag van de stichting der John Carrol universiteit in het bisdom Cleveland, die door de Jesuieten wordt bestuurd, heeft presi dent Roosevelt een schrijven gezonden aan den rector, pater Benedictus Rodma S.J. waarin hij o.m. zegt: „Naar ik vernomen heb, viert de John Car rol Universiteit heden het gouden jubileum van haar stichting. Ik zou mij zeer gelukkig achten, wanneer U mijn hartelijke gelukwen- schen zoudt willen overbrengen aan al dege nen, die bij de herdenking tegenwoordig zijn. Het vruchtbare werk. dat de John Carrol-Uni- versiteit in deze halve eeuw heeft gedaan, geeft mij het vaste vertrouwen, dat zij baar weg naar een steeds grooter succes zal ver volgen." In zijn herdenkingsrede sprak mgr. Fadden, de hulpbisschop van Cleveland, over de bui tengewone vruchten die deze Universiteit heeft afgeworpen: meer dan 40 gegradueer den begonnen de studies voor het priester schap. Tot de oud-studenten, die bij deze gelegen heid waren uitgenoodigd, behoorden ook: mgr. O'Reilly, bisschop van Scranton, en mgr. Le Blond, bisschop van St. Joseph. TOKIO, 25 Juli- (A.N.P.) Vanmorgen is uit den dierentuin alhier een luipaard uitgebro ken. De ontsnapping werd direct door extrae edities der bladen bekend gemaakt om de be volking voor het gevaar te waarschuwen, riet zoeken naar het dier heeft tot dusver nog geen resultaat opgeleverd. BOEKAREST, 25 Juli. (STEFANI). Te Roscioni heeft een ontploffing plaats gehad in een dorschmachine. Tien boeren werden gedood en tien anderen zwaar gewond. Dri». honderd wagons graan zijn in vlammen op gegaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2